BROODPRIJZEN JL Tempo tcm&Avueeil Coöp. „Vooruitgang" U.A. ÖLIESTOOKINSTALLATIES -w C. DE WEERS Taxi? Bel 1.2.3.4.5 Kort en Bondig Van Oeffel Haarlem VELLEMAN Slechts een paar dagen EKAHA ARÏANEX W aarschu wing Fa. W. F. CLAUS ZONNEBRIL SCHRIFTVERBETERING INST. REIBER-NAN ZATERDAG 8 MEI 1948 HAARLEMS DAGBLAD De arbeidsmarkt in Haarlem en omgeving Gunstige berichten! Elders In dit nummer delen wij mede 'dat verwacht' wprdt dat het, dank zij de gunstige stand van de arbeidsmarkt in Haarfem en omgeving, mogelijk zal blijken de gedemobiliseerden die uit Indië komen, zonder veel schokken in het arbeidsproces op te nemen. De directie van het Gewestelijk Arbeids bureau te Haarlem deelde ons mede, dat er op dit ogenblik in Haarlem, Heemstede en Bloemendaal niet meer dan 750 werk lozen zijn. Er zijn wel 900 werkzoekenden bij de beurs ingeschreven, maar ongeveer 150 verlangen alleen een andere werkkring. 550 werklozen ziin aan D.U.W. werken ge plaatst. Van de overige 200 ontvangen slechts 100 steun van Sociale Zaken. De conjunctuur is in het algemeen gun stig, de laatste week daalde het aantal werklozen zelfs nog met 100. Het eigenaardige is dat tegenover de 900 werkzoekenden ook 900 aanvragen van werkgevers staan. Helaas passen de aan biedingen niet op de aan.vragen, anders zou men in eens van alles af zijn. Er wor den in het bijzonder zeer jeugdige arbei ders gevraagd, hoewel er wél aanbod van ouderen is. Bovendien is er een groot te kort aan vakkundige metaalbewerkers. Er is ook steeds vraag naar timmerlie den en metselaars. Veel Haarlemmers wer ken in de nabij gelegen getroffen gebie den, Zandvoort, Velsen en Schiphol. Ook gaan er veel naar het Zuiden. Het gevolg is, dat er in Haarlem zelf wel af en toe moeilijkheden zijn; maar in het algemeen ondervinden de objecten die hier onder handen zijn toch geen vertraging. Een grote moeilijkheid is dat in het gewest Haarlem voor de bouwvakarbeiders drie verschillende loonplafonds zijn. Dit werkt het trekken van- de ene naar de andere werkgever nogalin de hand. Bovendien ontstaan er nog andere moeilijkheden uit. Er is een teveel aan grondwerkers. Dit komt omdat de overheid op dit ogenblik spaarzaam is met het op de markt bren gen, van werkobjecten waarin veel grond werk zit. Dit is blijkbaar een gevolg van de omstandigheid dat zowel rijk, provincie als gemeenten op dit gebied gaan bezuini gen. Reden daarvan is het feit dat naar versobering gestreefd wordt, en bovendien wordt gemeend dat het beter is de be schikbare materialen te gebruiken voor woning- en fabrieksbouw. Oogsthulp. Evenals vorige jaar zijn, in samenwer king met het bureau Oogsthulp van de Landbouw, maatregelen genomen om hulp te verlenen bij het binnenhalen .van de oogst. Zo gauw* de landbouwers de hulp nodig hebben worden de arbeiders die nu in de D.U.W. werken daarvoor ingéscha- keld, aangevuld met andere arbeidskrach ten die op de beurs beschikbaar komen. In het algemeen neemt de behoefte aan extra arbeidskrachten in de landbouwbe drijven evenwel af, omdat de bedrijven steeds meer gemechaniseerd worden. Teraardebestelling E. J. Weenink Onder grote, belangstelling uit handels kringen is gisteren op Westerveld ter aarde besteld het stoffelijk overschot van de heer E. J. Weenink, directeur der N.V. Geo Wehry en Co. te Amsterdam. De heer Weenink die Zaterdag een wedstrijd in het Stadion gadesloeg is tijdens dit gebeuren plotseling overleden. Aan de geopende groeve werd het woord gevoerd door de heer D. Lagenberg, col lega en vriend van de overledene, dié on der meer zijn buitengewone eigenschappen als koopman naar voren bracht' en hem kwalificeerde als een dynamische figuur. De heer E. Bennink van de H.V.A. sprak namens de oud-collega's woorden van waardering. y Nadat de kist, die omringd werd door een zee van bloemen, was gedaald, roemde notaris A. J. Tom de energie en breedheid van opvatting van de verscheidene en bracht namens de familie dank voor het grote medeleven. NACHTDIENST APOTHEKEN Firma Duym en Keur, Keizerstr. 6, tel. 10378 Begemann en Sneltjes. Kruisweg 30, tel. 10043 Marnix Apotheek, Marnixstraat 65, tel. 23525 MEJUFFROUW HORST RESERVE VOOR HET HOCKEY-ELFTAL. Als reserve voor het /iederlands dames-elftal hockey, dat in Air/telveen deelneemt aan het wereldkam- p/enschap, is aangewezen mejuffrouw Ffórst van HBS uit Haarlem. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 7 MEI 1948 GEHUWD; 7 Mei: A. van der Heide en O. R. E. BalluaiS. BEVALLEN van een zoon; 4 Mel: J. M. van den BeltSpecht Grijp. 5 Mei: J. van Leeu wen—van Straaten. C. B. van de Pieterman Jonkhof. A. S. Plevier—Dekker. R. Verlaat— Erkelens. 6 Mei: A. C. Tukker—Verhallen. M. C. Lucasde Ruig. 7 Me\: E. Gmelig—van Delden. G. Koeleme.ijer—Toutenhoofd. BEVALLEN van een dochter: 3 Mei: B. W. K. Prinselaarter Haar. 5 Mei: H L. For- manoijSnoek. A RoubosBernhard. E. "G. MeijerKemper. P. S. M. CampfensSmit. H. PopkenSchiltman. 6 Mei: A. PapeBlok dijk. A. M. de VeerBarnhoorn. J. C. E. Rij broek—Smit. 7 Mei: J. L. Schreur—de Zwarte. OVERLEDEN: 4 Mei: G. Mulder. 81 j-. Schotersingel. 5 Mei: G. HulshofScholvan ger, 52 j., Hazepalcrslaan. D D. Croese, 58').,, Leidsestraat. A. M. Varekamp, 19 j., Wester- houtpark. 6 Mel: E. Moscou. 54 j.. M. v. Heemskerkstraat. Dr. J. F. Steenhuis wordt gehuldigd Op 17 Juni a.s. hoopt Dr. J. F Stcenhuis de pensioengerechtigde leeftijd te bereiken. Hij werd geboren in 1883 te Westernieland (Gron.) en studeerde te Groningen, alwaar hij in 1916 promoveerde op een proefschrift getiteld: ..Bijdrage tot de kennis van den ondergrond der provinciën Drenthe en Friesland". Van 1913 tot 1921 was Dr. Steenhuis ver bonden aan het Rijksbureau voor Drinkwa tervoorziening te 's Gravenhage als geoloog, waarna Hij als zodanig werd benoemd bij 's Rijks Geologische Dienst te Haarlem, ter wijl hij als geologisch adviseur verbonden bleef aan Drinkwatervoorziening. Bij beide instellingen treedt hij bovendien op als bibliothecaris. Talloze rapporten en geschriften zijn van zijn hand verschenen, en een groot aan tal bladen van dg Geologische Kaart van Nederland is door hem opgesteld. Boven dien bezit hij de gave voor de geologie ook buiten vakkringen belangstelling te wek ken. Vele excursies der Natuurhistorische Vereniging vonden onder zijn leiding of medewerking plaats. Zijn veelzijdige belangstelling ging bo vendien uit naar Verenigingen, welke zich op maatschappelijk en geestelijk terrein be wegen. Zo is hij o.a. vice-voorzitter van de Algemene Vereniging „Grunnen", secreta ris van de Nederlandse Protestanten Bond, afd. Haarlem en was hi£ bestuurslid van de Vereniging van Vrijzinnig Hervormden te Haarlem, voorzitter van de Vereniging ..Gruno" te Hkarlem en bestuurslid van de Natuurhistorische Vereniging te Haarlem. 15 Mei a.s. zal Dr. Steerihuis voor zijn vele arbeid op wetenschappelijk en maatschap pelijk- gebied worden gehuldigd. Goederen zijn verzekerd TELEFOON 20020 vervoert Uw meubelen er al Uw vrachten Jubileumvoorstelling van Louis Saalborn Prachtige enscènéring Egmond'* Radio Moors Van ouds bekend Tel 14609 Officieel Philips-reparalcur Kruisstraat 38 - Haarlem Betaalt U voor HERENCOSTUÜMS 25 TOT 150 GULDEN. Alle soorten overtollige kleding goede prijzen KAMPERVEST 45 TELEFOON 17825 (Adv.! Agenda v'c ;r Haarlem Stadsschouwburg: „De wacht -aan de Rijn", 8 uur Gem. Concertgebouw: Muiderslotbuurt- vereniging, feestavond 8 uur. Kerkuil, Nieuwe Gracht: liederen- en piano-avond Co «m Groeningen en Else Nolthenius. 8 uur. Frans Hals: ..The House on 92nd Streef. 18 j.. 2.00. 4:30, 7.00 en 9.15 uur. Rembrandt: „Een moor denaar bekent 18 j.. 2 00. 4 15. 7.00 en 9.15 uur. Palace: „Dwaalwegen" 14 j., 2 00, 4 15, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „Mannen zonder vleugels", 18 j., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. City: „Zwevende gratie", alle leeft., 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Spaarnc: „De brandklok", 14 j., 2.30, 7 0Q»en 9 15 uur. ZONDAG 9 MEI Stadsschouwburg: Kiaderoperette „Sneeuw koningin", 2 uur. „De wacht aan de Rijn", 8 uur. Gem. Concertgebouw: Optreden van Indra. 8 uur Frans Hals: .11 Poverello". 11 -30 uur Luxor: Haarfemse Kunstgemeenschap. „La Bataille du Rail". II uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen MAANDAG 10 MEI Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen van Louis Saalborn heeft met de door hem ter viering van zijn veertigjarig jubileum als toneelkunstenaar schilderachtig ge regisseerde voorstelling van het uit 1788 daterende treurspel „Egmond" van Goethe een stijlvol beeld gegeven van zijn meesterschap als metteur en scène. Hoewel het zeer zeker niet in de bedoeling van de schrijver heeft gelegen om de revolution- naire troebelen tijdens het schrikbewind van Alva te dramatiseren, vorfttden de ge heel in middeleeuwse' kleuren gedompelde samenscholingen van het wezelachtige straatvolk globaal bezien de hoogtepunten in de nogal slap samenhangende reeks van twaalf taferelen,'mede dank zij de monu mentale décors van Louis Richter. Van de burgers verdienen Johan Fiolet en Lo van Hfensbergen het met onderscheiding ver meld te worden. Ben Groenier, als een lis tige en brutale agitator, had evenwel in deze reminiscenties aan Shakespeare ver reweg het beste van het spel. Deze acteur kan op een uitstekend seizoen terug zien! Eerst in het vijfde fragment komt het wezenlijke probleem van dit stuk -aan de orde, als de onbezonnen maar ruiterlijke levensgenieter Egmond met de bedacht zame politicus "Willem van Oranje (een goede doch te weinig markante rol van Jacques Snoek) geconfronteerd wordt. Goethe heeft in één van zijn gesprekken met Ecfcermann verklaard zich Egmond als een demonische figuur te hebben gedacht en inderdaad gaat deze als een tragische held te grönde aan zijn roekeloos vertrou wen, dat hem, blind voor de tekenen des tijds, in de valstrik van de vijand doet lopen. De historische gebeurtenissen, met soms zeer dichterlijke vrijheid op'gevat, dienen slechts als achtergrond van deze karakterstudie,, waarin men de tweespalt in het leven van de schrijver weerspiegeld vindt. Hoezeer de geschiedenis daarbij geweld is aangedaan wordt duidelijk als men bedenkt dat hij van de twaalf kinde ren van Egmond en van diens medestander Hoorne met geen enkel "woord heeft gerept. Johan Schmitz was in de titelrol geen mo ment om pathetische orgeltonen of een weelderige, nu en dan te overdadige plas tiek verlegen, maar vertoonde geen spoor van een in hem broeiende bezetenheid, bij de gratie waarvan de zeer vele versnip perde delen van het tréurspel een diepzin nige eenheid moeten vormen. Hij be heerste het toneel 'zonder het te bezielen, zijn naïveteit was soms ontwapenend, doch zijn dadendrang niet meer dan zwierige pose. De liefdesverhouding tussen Egmond en Klaartje is een toegift aan de smaak van het publiek. Door het kille en onbeduidende optreden van Carla de Raet, wier mede spelen niet door artistieke overwegingen kan zijn bepaald, werd dit romantische intermezzo bijna- ergerniswekkend. Dat zij niet zingen kan mag men haar natuurlijk niet euvel duiden, maar dat deze koren- blauwe ledepop een volksmenigte zou kun nen opzwepen, vergt meer van onze ver beeldingskracht dan de beste wil kan op brengen. In haar verschijning als de zege vierende vrijheidsmaagd in het iets te zoet- religieuze slotvisioen kreeg de politieke kant van het drama een ongewone scherpte door deze lumineuze verkondiging van het door geen tyrannie té knechten geloof in de rechten van de mens. De ppstelling van Robert de Vries als de toegewijde minnaar moet op een misreke ning van zijn kwaliteiten berusten. «Loudi Nijhoff vertoonde een onduidelijk cliché van een vorstelijke Margaretha van Parma en Paul Huf bediende zich van een vreemd masker om Alva ijzingwekkend te maken, hetgeen hem voor een goed deel gelukte. Saalborn zelf vertolkte met wijze rust de bescheiden rol yan Macchiavelli. De niet bij narhe genoemde vertaler heeft geen enkele moeite gespaard om het toch al niet overmatig boeiende proza te verzwakken. Zo was, om één voorbeeld, te noemen, de gevleugelde uitdrukking „Him- melhoch jauchzend, zum Tode betrübt" bijna onherkenbaar verminkt. Vermeld moet nog worden dat dé muziek van Lud- wig van Beethoven werd uitgevoerd door de H.O.V. onder leiding van Maurice van Ijzer en cjat de vereniging „Geloof en We tenschap" die Saalborn met een fraaie krans huldigde deze voorstelling gister avond aan haar leden heeft aangeboden. DAVID KONING DISTRIBUTIENIEUWS Maandag worden nieuwe distributiebe scheiden uitgereikt (tabaks- en versnape- ringskaarten. bonkaarten voedingsmiddelen en toeslagkaarten voor jonge en aanstaande moeders) tc. Haarlem, letter A. Heemstede: A, B tot en met Baj. ZONDAG 9 MEI. HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk, Grote Markt. Zaterdag 7.30: Brouwerskapcl ing. Klokhuisplein. Ds. G. W. van Deth, Avondgebed. Zondag, 10: Ds. Joh, Bronsgeest H. Doop. 7: Ds. A. J. van Rhijn, Nieuwe Kerk Nieuwe Kerksplein. 10: Ds. W. J. van Elden. Noorderkerk, Velserstraat. 10: Ds. P. J. Mackaay. H. Avondmaal. Oosterkerk, Zomer- kade. 10: Ds. G. J. Waardenburg Bakenes- serkerk. Vrouwestraat 9.30: Dhr. J de Nie, Kinderkerk, Kapel Bethesda Sarepta, Haze- paterslaan. 9.30: Ds. S. H. J. Voors, Kinder kerk. 10.45: Ds. E. Dijkhuis. Diaconesscnhuis Hazepaterslaan. 4.15 Ds". S. H. J. "Voors. Ver. van Vrijzinnige Hervormden, Jacobstr. 6. 10.30: Prof. Dr. W. Banning, Driebergen. Eglise Wallonne, Begijnhof 30. Dimanche 9 Mai a 10" h. 15: Service (Confirmation des catéchumènes) présidé par mr. Ie pasteur M. Jospin Stads Evangelisatie, Lange Heren straat 6. 10 en 7.30: D. Gutter en E. Fles, Zendelingen onder Israël. Zuiderkapel. Zui- 'derstraat 15. 10: Dhr. W. Dubbeldam, Evang. te Rotterdam. Zang door Adr. Pape. 5: De zelfde. Evangelisatiesamenkomst. 7.45: Jeugd bijeenkomst. Opwekkingssamenkomsten, Zui derstraat 15. Donderdag 8: Dhr. H. F. Huson. Evangelist te Oostzaan. met medew. van Jettie Visser, Sopraan. Vrije Evang. Gemeen te, Bakenessergracht 65. 9.30 en 5: Ds. D. J. D. du Fossé. O. R. G. Centrum, Westerhout straat IA. 10.30: Ds.'A. R. de Jong. Ncd. Herv. Evangelisatie, Parklaan 34. Woensdag 7.30: Ds. W. Vroegindewey, van Huizen. Chr. Jeugdvereniging, Ged. Oude Gracht 47. Woensdag 7.30: Br. I. E. Ketellapper. Evang. Luth. Gemeente, Witte Herenstr. 10.30: Ds. C. H. Brandt. Ver. Doopsgez. Gemeente. 10.30: Ds. Leendertz. Remonstr. Geref. Ge meente. 10.30: Mevr. Ds. A. van der Burg- Bos. Geref. Kerk. Kloppersingelkerk. 10: Ds. J. A. van Arkel. 5: Ds. "L. Hoorweg Jr. Wil- helminakerk. 10: Ds. J. W. Siertsema. 5: Ds. P. de Ruig. Zuid-Oosterkerk 10: Ds. A. M. Boeyinga. 5: Ds. J. A. van Arkel. Lyceum- kesk 9: Ds. P. de Ruig. 5: Ds. A. M. Boeyinga. Geref. Kerk (Art. 31) Begijnhofkapel 10.30 en 5: Ds. A. Bos. Oud-Geref. Gemeente. Fr. Halsstraat 4. Maandag 7.15: Ds. E. van Dijk van den Haag. Geref. Gemeente onder 't Kruis, Frans Halsstraat 4. Dinsdag 7.30: Ds. J. A. Smink. van Rotterdam. Baptiste Ge meente, Parklaan 34. 9.30 en 5: Ds. J. W. Weenink. 8: Jeugdsamenkomst (geb. Sa lem). Leger des Heils, Schagchelstraat 26. 10 en 8: Lt.Kol. N J. v. d. Hoven, van Apel doorn: Ned. Chr. Gemeenschapsbond, Ged. Oude Gracht 47. Maandag 8: H v. d. Brink te Bloemendaal en J. Dammuller, te Alk maar. Pinkstergemeente, Nieuwe Kruisstr. 14. 10 en 7.30: Samenkomst. Vergadering van Gelovigen, Jansstraat 85. 10.30: Jb Klein Haneveld, van Bodegraven (Broodbreken) Gemeente des Heren, Lange Molenstr. 22. 10 en 5: Samenkomst. Gemeente van Chris tus, Ged: Oude Gracht 47. 10.30: Eredienst en preek. De Christengemeenschap. Jans straat 83. 10: Zondagsdienst voor kinderen. 10.30: Mensenwijdingsdienst. Christian Scien ce. Jansstraat 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Eng. Taal. Hersteld Apost. Zendingsgemeente, Wilhelminastraat 21. 10 en 5: Godsdienstoef. Hersteld Apost. Zendingsgemeentc, Jaco- bijnestraat 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. Universele Eredienst (Soefi-Beweging) Nas- sauplein 8. 11: Dienst Ned. Ver. van Spiritis ten „Harmonia". 10.30: Wijdingsmorgen. H C. L. v. d. Laan. Het Rozekruisers Genoot schap. Bakenessergracht 13. 7.15: Tempel dienst Dhr. J. Leene. Broedergemeente, Parkladn 34. Zaterdag 30: Zangdienst. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Ju- lianakerk.'JO: Dr. H. v. d. Loos. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Immanuëlkerk. 10: Ds. J. Vlugt, em. pred. te Bloemendaal. 7: Ds. W. van Swigchem van Rotterdam. Jeugd- dieiRt. Kon. Emmaschool, Raafstr. 10: Ds. J. Kroon, H. Doop. Ned. Prot. Bond, Berkenstr. 10. 10.30: Mevr. Mankes-Zernike, te Rotter dam. Ver. Doopsgez. Gemeente, geb. Noor derkapel, Minahassastraat 10.30: Ds. Hoe- kema. Geref. Kerk, Noord-Schoterkerk. 9 en 10.30: Ds. L. Hoorweg Jr. 5: Ds. J. W. Siert sema. Chr. Geref. Kerk, Floresstraat. 10 en Ds. J. C. Maris. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Ds. H. Bartlema. 7: Ds. G. A. Barger. Kapel Nieuw-Vrcdcnhof 10.30: Ds. J. W. v. Nieuwenhuijzen. 7: Ds. H. Bartlema. Prinsessekade 3. 10.30: Jeugdka- pel. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Dr. Alb. Vis, Dg„ Beverwijk. Geref. Kerk. Koe- diefslaan. 10: Ds. A. Dondorp. 5: Dr. P. J. Richel. Camplaan. 10: Dr. P. J. Richel. 5: Ds. A. Dbndorp. Geref. Kerk 'Art. 31) Herenweg 111. 8.45 en 3: Ds. Verleur, van Lissë. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. L. A. Bodaan, Vlootpred. te Velsen. Ned. Prot. Bond, Potgieterweg 4. 10.30: Prof. Dr. Verkiezingsprogramma Partij van de Arbeid In Amsterdam wordt een congres van de Partij van de Arbeid gehouden ter bespre king van het concept-verkiezingspro gramma. De voorzitter van de Tweede Kamerfrac tie jhr. mr. M.- van der Goes van Naters besprak het concept-programma. Gedacht is aan de vorm van een democratisch socia listisch vier-jaren-plan. Er zal geen winst productie, maar behoefte-productie moeten komen, alsmede geleide consumptie en een blijvende leiding van de economie bij de regering. ,Met het Marshall-plan is het principe voor de ordening van West- en Zuid- Europa bepaald, Over het land wordt niet alleen in den Haag beslist, maar overal elders in de wereld De Partij van de Arbeid wil medewerken aan de stichting van zelfstandige verenigde staten van Indonesië, opgebouwd uit auto nome deelstaten en aan een onmiddellijke totstandkoming der Nederlands-Indonesi sche Unie, op de grondslag van vrijwillig heid en gelijkwaardigheid in hechte samen werking onder de Kroon van Oranje, een regeling der verhouding tot Suriname en "de Nederlandse Antillen, in samenwerking met deze landen, volledige liquidatie dei- koloniale verhoudingen en het tegengaan van reactionnaire en extremistische invloe den, die de betrokken volken geestelijk uiteendrijven. In het economisch gedeelte wordt nog als eis van de Partij gesteld, dat alle onder nemingen tot het publiceren van hun jaar rekeningen zullen worden verplicht. Nieuwe puntenwaardering textiel Het ministerie van Economische Zaken deelt mede, dat enkele wijzigingen zijn aan gebracht in de puntenwaardering van textielgoederen. Was een demi-saison of re genjas voor personen van 15 jaar en ouder volgens dé oude regeling steeds gewaardeerd op 45 punten, thans geldt voor deze artikelen de volgende waardering: gevoerd: 45 punten, half-gevoerd: 35 punten en ongevoerd: 25 punten. Voorheen bedroeg de puntenwaardering voor deux-piêces voor de leeftijden 10 tot en met 14 jaar en 15 jaar en ouder respectieve lijk 15 en 25 punten, thans respectievelijk 13 en 20. Een slipover voor personen van 15 jaar en ouder was vroeger op 15 en is thans op 9 punten gewaardeerd. De puntenwaardering van ongeminderde. z.g. standaard-kousen is gebracht van 2 op 1 punt per paar. Voorts zijn er enkele verlagingen in puntenwaarde ring van baby-artikelen. Voor luiers dient men voortaan 3 in plaats van 4 punten te geven.g Anderzijds zijn er enkele categorieën arti kelen. waarvoor de puntenwaardering we gens het stofverbruik enigszins h'oger is vast gesteld. Onder andere moeten voor nacht hemden en pyjama's voortaan 1 respectieve lijk 2 punten meer worden gegeven. Voor een aantal artikelen, zoals heren- en jongenscostuums, overhemden, japonnen en mantels is wat betreft de puntenwaardering de indeling naar leeftijdsgroepen vervangen door een indeling naar maten. Uitbreiding der buslijnen Morgen zullen, zoals wij reeds gemeld hebben, twee afgelegen woonwijken van Haarlem en naaste omgeving, uit hun iso lement worden verlost. Om tien over half negen vertrekt de eerste bus van het station te Haarlem naar het Duinlustpark in Bloemendaal, tien minuten later volgt de wagen, die de ver binding met Spaarndarh zal onderhouden. De vertrektijden van Duinlustpark en Spaarndam zijn respectievelijk 9 uur en 9.1Q,uur. Als het mooi weer is en de Bilt voor spelt zonneschijn zal ook de zomerlijn naar het Bloemendaalse strand wel het een en ander te verstuwen krijgen. Nieuwe uitgaven „Hel Dagblad doot Robert Peere boom, Erven F Bohn, Haarlem In de bekende reeks Volksuniversiteits bibliotheek is dit boek van onze hoofd redacteur .verschenen, waarin hij na een inleiding over betekenis en taak van de dagbladpers een beknopt overzicht van de geschiedenis van'de journalistiek en de krant heeft doen volgen door een reeks hoofd stukken. gewijd aan verschillende aspecten van het dagbladwezen. Achtereenvolgens heeft de schrijver daarin het nieuws, de journalist, de hoofdredacteur en zijn mede werkers. indeling en opmaak van de courant, de taak der directie, advertenties. Pers en Wetgever en nieuwe vormen van journa listiek besproken. Zijn opvatting omtrent de Pers, die hij niet als een macht en dus geenszins als „Koningin der Aarde", maar als een belangrijke invloedsfactor in de vrije samenleving en een onmisbaar geworden schakel in het maatschappelijk bestel ziet. drukt hij op de voorpagina uit in deze enkele woorden: „De krant is er om de mensen té helpen" Zoals gebruikelijk is in de gecom primeerde vorm van de V. U. B. heeft de schrijver veel stof in overzichtelijke, vorm moeten samenvatten: het boek telt 255 pagina's. Het is tegelijk met andere nieuwe publicaties en met een aantal herdrukken in deze reeks verschenen. G. A. v. d. Bergh v. Eysinga, Hv. Bloemen daal. Geref. Kerk. 9 en 10.30: Prof. Dr. G. C. Berkouwer." 5: Dienst. Vrije Katholieke Kerk Popellaan 1. 10.30: Gezongen H. Mis. OVERVEEN .Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. J< E. Drost. Geref. Kerk, Croesestraat. 10 e- Ds. W. Fijn van Draat. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel, Leeu weriklaan. 10: Dr. Ch. de Beus. 7: Ds. J. E. Drost. Jeugddienst. Relig. Kring, Eikenlaan 5. 10.30: Ds. J. Heidinga, Voorg. Vrijz. Herv. te Haarlem. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. G. H. v. d. Woord. 7: Dezelfde. West. Kon. Emmaschool. Raafstr. 10: Ds. J. Kroon, H. Doop. 62 BINNENLAND Dr. A. F. Philips en mevrouw Philips» De Jong te Eindhoven zullen op 9 Juni hut gouden bruiloft vieren Een internering vah 6 jaar met aftrek tot 13 April 1951 heeft het Asser tribunaal geadviseerd tegen de 51-jarige ex-burgemeej. ter van Assen, H. B. Het Leids Universiteitsfonds zal by <j{ faculteit der Letteren en Wijsbegeerte van de rijksuniversiteit te Leiden een bijzondere leerstoel in de economische geschiedenis vestigen Voor het bekleden van deze leer. stoel is bestemd, dr. T. P. van der Kooy, secretaris-generaal van het departement van Economische Zaken. Dr. Van der Kooy za] de functie van secretaris-ger^raal blijven vervullen. De openbare behandeling van de aan- klacht tegen de voormaligs „General de: Flieger" Christiansen door het Bijzondere Ge rechtshof te Arnhem zal waarschijnlijk in Juli geschieden. Aanvankelijk was gemeld dat deze zaak reeds in Mei aan de orde 'zon komen. HAARLEM EN OMGEVING - De heer H. G. Cannegieter zal Maanda Aerdenhout FOTO-WEDSTRIJD. Het bestuur van Buurtbelang Aerden- hout-Bentveld -wil Kennemerland nog meer in het middelpunt van de belang stelling brengen door het organiseren van een foto-wedstrijd. Foto's, welke in deze omgeving zijn gemaakt, kunnen tot 1 Juni ingezonden worden, waarna een tentoon stelling zal worden gehouden. De beste foto's zullen bekrond worden. DIPLOMA VAN VERDIENSTE. De heer mr. S. Scholtens, oprichter en oud-bestuurslid van de Vereniging Buurt belang Aerdenhout-Bentveld, is benoemd tot ere-lid van deze vereniging. Tevens werd het diploma van verdienste aan hem uitgereikt. Heemstede ZONDAGSDIENSTEN De Zondagsdienst voor artsen wordt waar genomen door: dr. P. M. v. d. Gugten, Heemst. Dreef 37, tel. 29903; dr. J. G. M. v. Walsem, Bronsteeweg 32, tel. 28377; dr. J. Tombrock. Burg. v. Lennepweg 1, tel. 28032. Wijkverpleging: Zuster Koning, Bosboom Toussaintlaan 27. Geopende Apotheek: Apotheek Schotsman, Binnenweg 206—208. Tel. 28320. Bloemendaal Wedstrijd voor gevelversierfng De Kon. Ned. Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde, afdeling Bloemen daal en omstreken, zal overeenkomstig haar reglement de wedstrijd voor gevel versiering dit jaar te Aerdenhout houden. Een speciaal benoemde commissie zal zelf standig een onderzoek instellen welk per ceel voor bekroning in aanmerking komt. De burgemeester van Bloemendaal heeft voor deze wedstrijd een gouden medaille beschikbaar gesteld. ARTSENDIENST. De artsendiénst wordt Zondag 9 Mei waargenomen door dr. H. D. G. A. Immink te Bloemendaal. Taxi T Bei 13 000 DAG EN NACHT OFFICIËLE PUBLICATIE INLEVERING RANTSOENBONNEN TEXTIEL „E 81". Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat handelaren in textiel de nieuwe rantsoen bonnen voor textiel met opdrflk „E SI" on middellijk na 9 Mei kunnen inleveren ter verkrijging van handelscoupures. De bonnen E 81 moeten op afzonderlijke opplakvellen worden geplakt en wel voor een en tien punten afzondei lijk, doch kunnen met het zelfde ontvangstbewijs als de overige bonnen worden ingeleverd. juc neer h. u. uannegieter zat Maandag, middag in gebouw „Zang en Vriendschap' voor de afdeling Haarlem vah de Ned. Ver eniging van Huisvrouwen spreken over „Df wereld van voor 50 jaar". Donderdag 13 Mei zullen Karei Ligten- berg, viool en Ans Bouter, piano een duo- avond geven in de Tuinzaal van het Gent Concertgebouw. Het programma bevat wer ken van: Tartini, Mozart. Debussy en Pizetti Het Haarlems N.I.W.I.N. comité vestigt nog eens de aandacht op de Jubileumpak ketten, die k f 1,50 te verkrijgen zijn bij hel N.I.W.I.N. secretariaat, (UW Stadhuis, Haar- lem). Vóór 1 Juli moeten deze pakketten ver zonden zijn aan onze jongens over zee. Haast u dus mee te doen aan deze sympathiekt actie, waardoor zij, die ver van huis zijn, aandeel krijgen aan de feestvreugde, die ton straks het land zal vervullen. De afdeling Haarlem en omstreken d<t Evangelische Maatschappij die dit jaar 25 jaar bestaat, houdt haar jaarvergadering Donderdag 13 Mei in het Lutherhuis. In een vergadering van de Haarlemse Weer- en Sterrekundige Kring werd het be stuur als volgt samengesteld: drs. J. J. B. van Eyk van yoorthuysen. voorzitter; E. A. v. 4 Eist, secretaris-penningmeesterj dr. J. Rek- veld; drs. W. J. Claas. Besloten werd tot hel oprichten van een bibliotheek. Het programma van de orgelbespelin in de Grote of St. Bavokerk op Dinsdag 1 Mei van halfacht tot halfnegen door Doll Hendrikse, organist'van de.Nieuwe Kerk, luidt als volgt: 1. Toccata "en Fuga d. kl. t. Toccata en Fuga F gr. t„ Joseph Seeger; 2 Twee orgelkoralen: „An Wasser flüssen Ba- bylons (versierde cantus firmus i. d. Tenor), „Jezus Christus unser Heiland" (cantus fir mus in de bas), Triosonate VI: Vicace; Lento; !>e Allegro, Joh. Seb. Bach; 3. Phantasie über den Choral: „WacheJ; auf, ruft uns die Stim- me", Max Reger. De wethouder van Sociale Zaken, mr. Sake C. van de Wall is Maandag verhinderd spreekuur te houden. B. en W. van Haarlem stellen de meenteraad voor voor het verrichten herstellingen in het aan de raad van het district Haarlem van de Nederlandse Jeugd gemeenschap verhuurde voormalige schoolge- bouw aan het Klein Heiligland 12 «én bedrag oni van f 1570 beschikbaar te stellen. Bij de gemeenteraad van Haarlem is een verzoek ingekomen van dr. G. A. Brands, om hem eervol ontslag te verlenen als leraar aan de HBS a. Van elf uur af worden Zondag in het gebouw van de Haarlemse Kegelbond wedstrijden voortgezet om de Nederlandse |o, kampioenschappen kegelen. Haarlétn is ver tegenwoordigd en de club „O.D.O." neemt aan de clubkampioenschappen deel. Maandagavond 10 Mei spreekt de heer drs. H. Bovenkerk in „Naast d' Appelaer" voor de Democratisch-socialistische Jongerenver eniging „Nieuwe Koers" óver „De taak van het Europese socialisme in de loop der jaren". De Stads-bibliotheek en Leeszaal van Haarlem leende in April 1948 aan de Prin senhof bibliotheek 11.650 werken uit, aan het filiaal 4234 werken, tezamen 15.884 (v. j. 14.021), waarvan 564 van de Muziekbiblio theek. De instellingen werden bezocht door 5354 en 623 bezoekers efï bezoeksters, teza men 5977 (v. j. 3895). Gestolen geld werd teruggevonden In de afgelopen nacht is ingebroken een huis 5an de Tetterodestraat. De inbre kers hadden een gat geboord in de keuken deur en alles in de woning overhoop ge haald. Een geldkistje met vijfhonderd gulden werd vanmorgen opengebroken opzij van de woning teruggevonden. De dieven hadden blijkbaar het geld tussen de papieren niet opgemerkt en zich daarom maar van het vrachtje ontdaan. Wij zoeken Een bekwame meubelmaker Voor prettig zelfstandig werk Een behanger-stoffeeerder Moet beslist prima vakman ziin Flinke jongens die het meubelmakers- of behangers- stoffeerdersvak goed en prettig willen leren WONINGINRICHTING BEVERWIJK 120 MODELKAMERS DE GROOTSTE IN KENNEMERLAND Kantoor MR. COR'NELISSTRAAT 7 - HAARLEM. Witbrood pér 800 gram20 ct Tarwebrood 800 gram 20 ct Zuiver witbrood op verm bon 800 gram 26 ct. ALLES THUISBEZORGD Bloemendaal en Santpoort: Witbrood 21 ct. Overschotten worden aan de leden terugbetaald op de ge bruikelijke wijze. Gonnetstraat 50 MEUBILAIR KUNSTVOORWERPEN TAPIJTEN SIERADEN ZILVER etc. koopt ZIJLSTRAAT 62. Tel. 14637 'Overal te ontbieden TER OVERNAME AANGEB. een eetkamer ameublement, uitschuifbare tafel, 6 stoe len w.o. 2 armstoelen plus buffet. Te bevragen en te bezichtigen Maandagavond 10 Mei na 19.30 uur Aster laan 18, Aerdenhout. De Voogdijvereniging TOT STEUN houdt haai jaarlijkse Aig Vergadering op Vrijdag 14 Mei te 4 uur in het gebouw i 4*/ta i. de Vrijz. Hervormden, Iel. 15658; b.g.g. 17438 Vntestrut 1. hebben wij de gelegenheid U in Haarlem pp de voor U meest gemakkelijke wijze te demonstreren: Verticaa} Zichtbaar** Kaartsysteem en Classificatie-systeem met hangende dossiers Een twee-daagse toonkamer, welke wij hebben in gericht in de Bildcrdijkzaal van Café-Restaurant Brinkmann. Grote Markt 9. Haarlem. De 2-daagse tentoonstelling is geopend: Maandag 10 Mei 1948 van 25 uur en 's avonds van 7.3010 uur. Dinsdag 11 Mei 1948 van 105 uur en 's- avonds van 7.3010 uur. Voor belangstellenden gratis toegankelijk. Bureau voor Moderne Administratie-Systemen Weteringschans 112-114 - Amsterdam - Tel. 33362 „DE CLASSIFICATIE-SPECIALISTEN" Iedere dame is yerwend met MOLENDIJK'S PERMANENT Santpoorterplein t, Haarlem Telefoon 19706 HUISMOEDERS Zoals U weet zijn de grondstoffen schaars en*duur. doch ook Uw grondstoffen zijn duur Wij betalen voor Uw HÜ1SHOUDLOMPEN 25 CT. PER KG. franco zaak. Wordt ook afgehaald Belt U of bericht U ons Haarlems Oudste en Grootste fnkonohui.c voor alle «oorter Mvalmateri&len Bakenessergracht 45—5L Haarlem Telef. 11436 b.g.g. 23661 Twee zielen, één gedachte maar 2 verlovings ringen, ziedaar de bezegeling van het gegeven woord. Een verlovingsring moet van edel metaal en goed gemaakt zijn. Onze 'Constant rin gen waarborgen dit alles. DAAROM 't Silver Stoep- ke voor Constant- ringen de aange wezen zaak. lav )lo- fa li\ Jjuipeu 2n ZIJLSTRAAT 97-TEL1272d Bestel TIJDIG uw Wij kunnen nu nóg vlot leveren! voor volwassenen Volgens speciale methode. Inlichtinsen dagelijks. Ao. 1899 Kl. Houtweg 8. Tel. 17655. J

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 6