Haarlems Dagblad De roeping van Europa is, de volken te verenigen Jieuw Begin Ex-Commissaris Backer Grote Twee gaan 't uitpraten komt op 15 Juni voor Onweer veroorzaakt treinstagnatie en ernstige schade in het Westland Haags congres geëindigd Weerbericht (2e Jaargang No 18934 ureaux: Grote Houtstr 93, Tel Adv en Admin. j-24, 14825, Redactie 10600. Direct.-H oof dred. j054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, TeL 12230. iultkerij Z.B. Spaarne 12, TeL 12713. 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Dinsdag Tl MoT 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,i Franco per post 4,50. Postgiro 273107. Adverttarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem rr EUROPEES CONGRES in Den Haag is gisteren besloten. Het heeft ja nieuw begin gemaakt en daarop zal j moeten worden voortgebouwd. Dat ooruitzicht duidt een grote en moeilijke uk aan. De behandeling der uitvoerige soluties in de afdelingen heeft dat wel oen voelen: een der secties had haar tbatten tot halfzes 's morgens moeten oortzetten en als men tenslotte een oplos- ■j]g van het aanhangige geschilpunt heeft jvonden kan die moeilijk als finaal preien aangeduid. Het is iets anders in ui resolutie te berusten dan tot een defi- jtief wetsgeldig besluit mee te werken, •.tussen heeft het Congre^ op vele hoofd- jnten grote eenstemmigheid getoond. Uit j politieke en sociaal-economische reso- ities, al eerder door ons vermeld, noem die nog eens: vorming van een politieke economische Europese Unie waarbij de uropese staten van hun souvereine rechten allen moeten offeren, vorming van een ioor de deelnemende volken gekozen iuropees parlement (de wijze van verkie- ing had tot dispuut geleid), waarborg dat Heen democratische volken zullen kunnen oetreden, instelling van een Europees ge- echtshof, inschakeling van de politieke en Economische vraagstukken van Duitsland En overzeese gebiedsdelen in de Europese belangensfeer, afschaffing van douane- achten en andere handelsbelemmeringen, treven naar sluitende begrotingen in de landen van de Europese Unie, invoering •an multi-laterale clearing, opvoering en ationalisering der productie, vrije circu- atie van kapitaal, instelling van een munteenheid, bevordering van zo groot uogelijke overeenkomst in de sociale wet- ;eving der verschillende landen. Het is een lange lijst, die hiermee nog •iet volledig is vermeld. Aan constructieve verwerking van de talrijke amendementen heeft wel het een Hi ander gehaperd. Geen wonder. Dit was bi meer dan éen opzicht een nieuw begin-. Waarschijnlijk heeft nooit tevoren een in ternationaal congres, dat maar vier dagen cuurde, zulk een lading gewichtige vraag- pukken op zijn programma gehad.... al »as het dan ook slechts ter beslissing „in eerste lezing". De opgedane ervaringen uilen hun waarde voor het vervolg wel «wijzen. Churchill en anderen hebben hun vol doening over het resultaat van het Congres uitgesproken. Het is goed daaraan toe te voegen, dat dergelijke tevredenheid ook door verscheidene gedelegeerden en an deren in particuliere gesprekken is getoond. Ik heb ze veelvuldig vernomen, niet alleen van buitenlanders maar ook van Neder landse zijde. Dat dispuut zou ontstaan was te verwachten en ik meen te mogen zeggen dat het een slecht teken zou zijn eweest, als dat ware uitgebleven. Zulke lovenmenselijke, dus slechts schijnbare overeenstemming zou gebrek aan diepe lelangstelling hebben bewezen en gevaar- ijke neiging tot volstaan met een gebaar. Verdere Europese schreden op de weg naar vereniging zullen nog heel wat meer problemen naar voren brengen. En daarbij zal zich de neiging der verschillende staten doen gelden, om voor zichzelf zo sterk mogelijke posities in een federale Unie te verwerven. Dat is de internationale con ferentie-sfeer waarin zij alle zolang ge leefd hebben. Maar er staat nu een gans andere zaak op het spel dan bij disputen in de Volkenbond en de U.N.O. Hier zal men alleen tot resultaat kunnen komen door, een Europese vereniging te vinden, waarin geen enkel land een overheersende positie kan innemen. Aan die voorwaarde dient een federale constitutie bovenal te vol doen. Zou een ontwerp daarin tekort schie ten, dan zou het niet worden aanvaard. De kans, dat allen tot goede oplossing zul len medewerken ligt in het verwerven van de welvaart, die zij nu missen en waarop zich geen uitzicht voordoet bij handhaving van de oude verdeeldheid, en in de grotere veiligheid en bestaanszekerheid, waarnaar fille West-Europese landen haken. Het is duidelijk dat- tot dusver vooral et optreden der Russen tot de actie voor Verenigd Europa heeft aangespoord. Dat, gevoegd bij het besef dat zover het ver deelde West-Europa in uiterst zwakke positie tussen wereldmachten is komen te verkeren, heeft de stimulangegeven om tot daden te komen. Voor het ogenblik [bestaat een zekere rust in de verhouding tussen Oost en West. Een soort pauze schijnt zich voor te doen. Er is geeVi reden om die [als meer dan een pauze te beschouwen; nieuwe incidenten zullen wel niet uitblij ven, zonder dat men daarbij enig direct oorlogsgevaar moet veronderstellen. Doen zij zich voor, dan zullen zij nieuwe aan sporing voor de Europese aaneensluiting geven. Dit is geen ideale toestand en men zou wensen dat zij in zichzelf voldoende kracht vond.' Die kracht zal hopelijk groeien. Van Nederlandse zijde zal men de wor ding der federale Unie van Europa zeker sterk helpen bevorderen door de voltooiing van rle samenwerking in Benelux mét de grootste energie na te streven. Niet alleen om die samenwerking zelf en omdat reeds gebleken is, dat zij in de andere landen als het belangrijke, hoop gevende voor beeld bij uitstek wordt beschouwd, maar ook omdat dit het aanschouwelijke bewijs zal zijn, dat men slagen kan en slagen moet. De ontoeschietelijke houding, door het bestuur van de Britse Labour Party jegens het Haagse Congres aangenomen, heeft het tenslotte niet geschaad maar het integen deel een geduchte reclame bezorgd. En het aantal deelnemers van de Labour Party is groot geweest. R. P. Butlin-kamp te Zand voort zal er wel komen Naar wij vernemen is de kans dat de Butlin-vacantiekampenmaatschappij erin slagen zal een zomerkamp op Wester- schouwèn te stichten, vrijwel verkeken. Alle openbare lichamen in Zeeland hebben tegenover dit plan een afwijzende houding aangenotnen. Daarentegen zijn de mogelijkheden voor Zandvoort zeer gestegen. Enkele dagen ge leden is een van de leden van de staf van Butlin in Zandvoort geweest en deze heeft hjn tevredenheid over het gekozen terrein niet onder stoelen of banken gestoken. Bovendien is een optimistische kijk op de uiteindelijke goedkeuring van de ver schillende instanties die in de oprichting van he/fvicmtiecentrum gekend dienen te Worden, .licl ongerechtvaardigd. DE AMERIKAANS-RUSSISCHE GESCHIL LF:.' Molotof accoord na scherpe nota uit de V.S. Radio-Moskou deelde heden, Dinsdagmorgen vroeg mede, dat generaal Bedell Smith, de Amerikaanse ambassadeur te Moskou, zes dagen geleden aan minister Molotof een verklaring over de Sovjetrussisch-Amerikaanse betrekkingen heeft overhandigd. Radio-Moskou meldt voorts, dat Molotof de Amerikaanse ambassadeur Zondag heeft meegedeeld, dat de Sovjet-Unie „instemt met een Amerikaans voorstel om bespre kingen te beginnen over de regeling van geschilpunten, die tussen beide landen bestaan". „Amerika's politiek wordt energiek voortgezet" In de Amerikaanse nota wordt verklaard dat de bezorgdheid en de vastbeslotenheid van het Amerikaanse volk zijn toegenomen in verband met de vijandige houding, die door de Sovjet-Unie aan de dag is gelegd met betrekking tot het program voor Euro pees herstel. Dit program betekent slechts een maatregel om Amerikaanse hulp te brengen voor het herstel, op een gemeen schappelijke basis, zonder dat dit bedrei gingen inhoudt tegen wie dan ook. Radio-Moskou citeert dc volgende pun ten uit de verklaring: 1. De politiek van de Amerikaanse re gering in internationale aangelegenheden zal energiek worden voortgezet. Binnen landse politieke overwegingen zoals bij voorbeeld de aanstaande verkiezingen heb ben in het geheel geen invloed op deze politiek. 2. De regering der V. S. wil duidelijk doen uitkomen, dat de V. S. geen vijandige of aggressieve bedoelingen heeft in haar betrekkingen t«t de Sovjet-Unie. De politiek der V. S., zo'gaat de nota voort, is zo uitgewerkt, dat zij in het ge heel geen ongunstige invloed kan hebben op de belangen van de Sovjet-Unie, indien de Sovjet-Unie er naar streeft in vrede met haar naburen te leven en zich ont houdt van pogingen om directe of indirecte invloed uit te oefenen op de zaken van anderen. Hieraan wordt toegevoegd: „Tot nu toe hebben wij in het geheel niet de hoop opgegeven op een dergelijke wijzi ging in de politiek, welke ons in de gelegen heid stelt een weg te vinden voor het her stellen van goede én redelijke betrekkingen tussen onze beide landen. Wat de V. S. betreft blijft de deur altijd open voor dis cussie en regeling van onze geschillen", aldus besluit de nota. Molotof antwoordt. Op 9 Mei ontving Molotof generaal Be dell Smith en hij verklaarde, dat de Sovjet regering een positieve houding innam tegenover de Amerikaanse wensen om de betrekkingen tussen beide landen te ver beteren. Hij verklaarde zich accoord met het voorstel om besprekingen te beginnen om de geschilpunten, die tussen beide lan den bestaan, te regelen. Radio-Moskou voegt hieraan toe: „tezelf dertijd verklaarde Molotof, dat de Sovjet- regering het nodig acht mee te delen, dat zij het niet eens kan zijn met de Ameri kaanse regering, dat de oorzaak voor de huidige onbevredigende toestand der Sovjet Russisch-Amerikaanse betrekkingen en van de spanning in de internationale toestand de politiek is van de Sovjet-Unie in Oost- Europa en de vergroting van de invloed der Sovjet-Unie." „Amerika de schuldige". „Ter zelf der tijd acht de Sovjet-regering het nodig te verklaren, dat de huidige on bevredigende toestand der Sovjetrussisch- Amerikaanse betrekkingen en de spanning in de internationale toestand een. gevolg zijn van de jongste politiek der V. S., zoals dé stappen der V. S. in de richting van dc steeds grotere ontwikkeling van militaire, marine- en vliegtuigbases in alle delen van de wereld, met inbegrip van gebieden in de buxxrt van de Sovjet-Unie. Brusselse pact gehekeld. „Voorts is er onlangs een militaire allian tie van Westelijke landen, omvattende En geland, Frankrijk, België. Nederland en Luxemburg gevormd, hoewel alle verdra gen van wederzijdse bijstand tussen de Spaak weigert formatie van tweepartijen-kabinet Socialisten en Katholieken leggen hun geschil bi] Gisteravond is te Brussel bekend gewor den, dat de Belgische Christelijke Volks partij en de socialistische partij het met de hulp van Henrj_ Rolin, voorzitter van de Belgische Senaat, eens geworden zijn over de voorgestelde modus vivendi in de schoolkwestie. De enige oorzaak van de verlenging der regeringscrisis, zo werd er aan toegevoegd, „is Spaaks weigering een twee-partijenregering te vormen." Ruim negentig procent der Zuid-Koreanen stemde Communistische obstructie faalde volkomen Ondanks de communistische terreur is in Zuid-Korea, het door de Amerikanen bezette deel van het eiland, door meer dan zes millioen personen gestemd. Het aantal doden en gewonden is volgens de laatste gegevens opgelopen tot honderd, resp. 62. Voorts zijn 233 mensen gearresteerd toen de communisten probeerden de verkiezin gen die onder toezicht stonden van de UNO in de war te sturen, doch twee uur nadat de stembussen gesloten waren, werd van officiële zijde de schatting gemaakt, dat ongeveer 92 procent naar de stembus was geweest. De Amerikanen hielden scherp toezicht op de handhaving der orde, doch grepen niet in wanneer er kleinere ordeverstorin gen plaats vonden. De Koreaanse politie evenwel verhinderde de plannen van de communisten om de verkiezingen te doen spaaklopen. Er zijn nog geen uitslagen bekend. Sovjet-Unie en de Oost-Europese landen en ook met Engeland en Frankrijk ten doel hebben nieuwe aggressie van Duitsland te vooi-komen en niet gericht zijn tegen enige geallieerde staat. Het is duidelijk, dat deze militaire alliantie van de vijf Westelijke staten niet kan worden beschouwd als een verdrag van zelfverdediging." Herademing en hoop Te Londen als overal elders en zeer in het bijzonder in Duitsland, is men zeer op gelucht bij het vernemen van het nieuws, dat de Sovjet-Unie heeft ingestemd met het Amerikaanse voorstel om besprekingen te openen over de geschilpunten tussen beide landen. Politieke kringen te Londen waren van mening, dat het Amerikaanse voorstel is geïnspireerd door de erkenning, dat de toestand te Berlijn critiek werd en zich dreigde te ontwikkelen tot een oor logstoestand. Te Parijs of Washington was nog geen officieel commentaar te verkrijgen. Men beperkte zich er tot het uitspreken van de hoop, dat het overleg werkelijk resultaat zou mogen opleveren. Tien burgemeesters getuigen Naar wij vernemen zal de gewezen Commis saris voor de provincie Noordholland, mr. A. J. Backer, op Dinsdag 15 Juni voor het Bijzondere Gerechtshof te Amsterdam terecht staan. Hem wordt ten laste gelegd het benoe men van nationaal-socialistische Bestuurs raden, het bij herhaling en met klem erop aandringen dat de politie-organen in Duitse zin gezuiverd moesten worden, het opdracht geven aan tal van burgemeesters tot het aanwijzen van burgers die werk zaamheden ten behoeve van de Duitse weermacht moesten verrichten, het op dracht geven tot het overbrengen der be volkingsregisters naar plaatsen, waar deze minder gevaar liepen overvallen te wor den door de illegaliteit, voorts het prompt kennis geven aan de Duitse instanties van het onderduiken van burgemeesters en ambtenaren en het in hun plaats benoemen van N.S.B.-ers. Al deze feiten maken hulpverlening aan de vijand uit, het laatste bovendien ver raad in de zin van artikel 26 van Buiten gewoon Strafrecht, daar dit in vele geval len de arrestatie van vrouw of kinderen van de betrokken functionarissen als gijze laars ten gevolge had. Aan Backer is dan ook de vrijheidsberoving van zestien per sonen ten laste gelegd. De advocaat-fiscaal, mr. B. J. Besier, heeft in deze zaak twintig getuigen gedag vaard, waaronder tien burgemeesters en een gemeentesecretaris. Een overzicht van de Tien Mei-herdenking der Nederlandse Vereniging van Ex-poli tieke gevangenen op de Erebegraafplaats te Overveen. Minister S. L. Mansholt houdt zijn rede. Een hevig onweer gepaard gaande met slagregens en kletterende hagelbuien woed de gisteren boven een groot gedeelte van ons land. In vele woonhuizen en kantoren draaide men de lichten aan met het gevolg, dat door de onvoorziene en plotselinge toene ming van het electriciteitsgebruik het licht enkele minuten zwakker werd en op som mige plaatsen helemaal uitging. Door de hagel werd in het Westland grote schade aangericht. Wel zijn ruiten van kassen gesneuveld, maar de gewassen te velde, vooral de aardappe len, andijvie, sla en bloemkool hebben erg geleden. In Monster en Naaldwijk, waar het onweer het hevigst was, ging het licht een half uur uit. In Maasdijk werd een woonhuis door* de bliksem getroffen. De schade was gering. Tijdens het onweer ondervond het trein verkeer in de kuststrook stagnatie. Te Leidsendam sloeg namelijk de bliksem in de bovenleiding, waardoor tussen vier uur en half vijf het treinverkeer tussen Den Haag en Rotterdam stilstond. Tussen Voor burg en Den Haag werd de lijn naar Utrecht getroffen. Ook op de spoorbrug bij Velsen werd de bovenleiding getroffen. Als gevolg hiervan was er tussen Velsen en IJmuiden-Oost slechts verkeer over enkel spoor. Bij 's Hertogenbosch werd de brug over de Dieze door de bliksem getroffen. Op het rangeerterrein Watergraafsmeer ontstond eveneens vertraging door blikseminslag. De brandweer in Leiden moest vijftien maal hulp bieden voor blikseminslag, om gewaaide schoorstenen en ondergelopen kelders. In Amsterdam. Ook de hoofdstad heeft zijn deel gekre gen van de onweersbuien. Brandweerauto's gierden onder sirenegeloei door de straten naar het postkantoor, waaruit i'ookwolken opstegen: er zou blikseminslag zijn in de radiokamer. Het was slechts een Diesel motor, die werd aangeslagen voor de licht voorziening van het gebouw.... Op het stadhuis sloeg het hemelvuur in de vlaggestok, die versplinterd werd. Een Exprestrein Triëst—Venetië ontspoord Nabij Quarto d'Altino, 15 km van Vene tië, is de expresstrein TriëstVenetië ont spoord. Volgens de eerste berichten zijn er negen personen hierbij omgekomen en een zestigtal gewond, van wie velen ernstig. Het ongeluk gebeurde op de spoorbaan die drie dagen geleden heropend was na dat de oorlogsschade aan de lijn hersteld wai. hoofdambtenaar, die aan het telefoneren was, kreeg een schok. Haarlemmermeer. Bij de boerderij van de heer Van Zijver- den op de hoek Spaarnwouderweg en Spie- ringerweg in de Haarlemmermeer in de omgeving van Zwanenburg werd een kap- bexg door de bliksem getroffen. De brand weren uit Hoofddorp en Zwanenburg wa ren spoedig ter plaatse. Men slaagde er in de boerderij en de schuur te behouden. De kapberg, waarin 35.000 k.g. stroo was op getast, werd een prooi der vlammen. Ver zekering dekt de schade. Passagierslijst „Joh. van Oldenbarnevelt De Johan van Oldenbarnevelt" wordt omstreeks 18 Mei te Amsterdam ver wacht. Aan boord bevinden zich inclu sief gezinsleden 1400 man der Konink lijke Landmacht en Luchtstrijdkrachten, waaronder de bataljons 1-8 R.I. en 2-6 R.I., ruim 100 tnilitairen der Koninklijke Marine, 600 militairen van het KNIL, alsmede een klein aantal burgers. Een passagierslijst ligt op onze bureaux ter inzage. Wankele vrede in Jeruzalem Joden verwerpen voorstel tot demilitarisatie Het-Joods Bureau heeft een verklaring tegengesproken van 't Internationale Rode Kruis in Palestina, dat de Joodse autoritei ten in principe hebben ingestemd met een plan van het Rode Kruis om Jeruzalem te demilitariseren en de gehele stad onder zijn bescherming te stellen. Nieuw Amerikaans voorstel. Te Cairo wordt vernomen, dat de Ameri kaanse regering bij de verschillende Ara bische regeringen een nieuw voorstel heeft ingediend voor een wapenstilstand in ge heel Palestina. Deze zou voor drie maan den gelden en per kwartaal verlengd kun nen worden. Tijdens deze periode zou een „neutraal bestuur" in Palestina gevormd worden. Naar verluidt heeft de Egyptische regering het voorstel met commentaar door gegeven aan de leiders van de Arabische Liga. Arabieren ontruimpn Safad. In een Arabisch communiqué wordt toe gegeven, dat de Arabische strijdkrachten Safad gisterochtend hebben moeten ontrui men na de Joodse wijk „volledig verwoest" te hebben. Morgen radiorede van de Koningin II. M. de Koningin zal Woensdagmiddag halfzes een radiorede houden voor Neder land en de overzeese gebiedsdelen. Voor Nederland zal de rede uitgezonden worden over beide Hilvcrsumsc zenders. Minister^ Lieftinck en Cötzen naar Indië De ministers prof. mr. P. Lieftinck en L. Götzen zullen begin volgende week naar Batavia gaan om daar met de autoriteiten financiële aangelegenheden te bespreken. „HET DAGBLAD" OPGEHEVEN „Het Dagblad", dat te 's-Gravenhage vei'scheen, heeft opgehouden te bestaan. Dit blad, dat de politiek van „Rijkseen heid" steunde, stond onder hoofdredactie van de heer H. A. Lunshof. Het woord is aan Paul Brulat: Men moet volharden. Dezelfde weg, trouw gevolgd, leidt altijd tot iets. Militair accoord met België Tussen Nederland en België is een mili taire overeenkomst gesloten. Hierbij ver plichten België en Nederland zich tot de nauwst mogelijke samenwerking op mili tair gebied, tot overleg op alle denkbare punten en tot het gezamenlijk behandelen van alle militaire vraagstukken. De over eenkomst is van zuiver militair-technische aard zonder een politieke strekking. De overeenkomst staat open voor andere mo gendheden. De clausules van de overeen komst zijn bekend aan de andere mogend heden van het Vijflandenpact. BOODSCHAP AAN DE VOLKEN VAN EUROPA: In de slotzitting van het Congres van Europa hebben Denis de Rougemont en de heer P. A. Kerstens respectievelijk in het Frans en in het Engels een boodschap voorgelezen aan de volken van Europa. In deze boodschap wordt gezegd: „Het ver deelde Europa gaat zijn einde tegemoet. Bij gebrek aan een vrijwillig gesloten unie /.al dc huidige anarchie ons aan een gedwongen eenwording blootstellen, hetzij door de interventie van een buitenlandse mogendheid, hetzij door het geweld van een partij van binnen uit. Tezamen kunnen wij echter de grootste politieke formatie en het omvangrijkste economische geheel van onze tijd bouwen. Nimmer zal dc wereld geschiedenis zulk een machtig verbond van vrije mensen hebben gekend. Nooit zullen oorlog, vrees cn armoede door zulk een geweldige tegenstander in bedwang zijn gehouden". Tussen dit grote gevaar en deze leven dige hoon tekent de roeping van Europa zich duidMijk af. Deze roeping is de volken te verenigen teneinde de weg van georganiseerde vrij heid te openen. De Europeanen spreken hun gemeen schappelijke wil uit in zes wensen: Een verenigd Europa, op welks gebied de vrije beweging van mensen, ideeën en goederen is verzekerd; een handvest voor de rechten van de mens. dat de vrijheid van gedachten, vergadering en menings uiting en het recht tot vorming ener poli tieke oppositie garandeert; een Hof van Justitie met toereikende sancties voor de in het handvest vervatte réchten en een Europese assemblée, waarin de levende krachten van al onze volkeren vertegen woordigd zullen zijn. Zij nemen te goeder trouw de verplich ting op zich met al hun kracht die man nen en regeringen te steunen, die dit werk tot heil van het algemeen bevorde ren. Na het voorlezen dezer boodschap sprak Paul van Zeeland een bewogen slotwoord, waarin hij de Nederlandse gastheren en de medewerkers van het Congres dank bracht. De plenaire zitting van het Congres heeft Maahdag met enkele korte onder brekingen van tien uur 's morgens tot acht uur 's avonds geduurd. Des morgens werd de politieke resolutie behandeld, waarover tal van sprekers het woord voerden, die hun voldoening uitten over het in de politieke sectie bereikte resultaat. Namens alle op het Congres vertegen woordigde katholieke partijen van Europa sprak mr. E. Sassen, lid der Tweede Kamer voor de K.V.P. en vice-yporzitter dezer partij. Hij verklaarde enige reserves te hebben ten aanzien van de voorgestelde resolutie. In de eerste plaats was hij van mening, dat de geestelijke en in het bij zonder de godsdienstige waarden, welke ten grondslag liggen aan de Westerse be schaving. onvoldoende tot uitdrukking waren gebracht. Mr. Sassen besprak voorts de overdracht van souvereine rechten. Het bezit van deze rechten, zo zeide hij, heeft echter deze waaide, dat de landen zelf kunnen bepalen onder welke voorwaarden men instemt met de vorming van een bovennationale rechtsgemeenschap. Onder, dit voorbehoud kon mr. Sassen de politieke resolutie aan vaarden. De resolutie werd hierna met al gemene stemmen aanvaard. Over de sociaal-economische resolutie ontstonden, evenals in de desbetreffende commissie, langdurige discussies over de invloed van arbeiders en arbeidersorgani saties op de economische ontwikkeling van een verenigd Europa. Jean Mathé van het Franse Verbond van Vakverenigingen vocht het ontwerp aan, omdat naar zijn mening na het in de commissie bereikte compromis tussen links en rechts nog een wijziging in de tekst was aangebracht. De voorzitter verzocht de zaak onderling te regelen en nadat Ramadier en Churchill zich met de kwestie hadden bemoeid, kwam een tekstwijziging tot stand. „Euro pa is het eens", riep de voorzitter uit en daarna werd de resolutie met algemene stemmen aangenomen. Honderden Indonesiërs gedood bij aanval op patrouille? Militaire zegslieden die uit Cheribon zijn teruggekeerd, bevestigden vandaag de be richten volgens welke 1000 met bamboe speren bewapende Indonesiërs een aanval hebben gedaan op een Nederlandse pa trouille in het Cheribonse. De aanvallers meenden blijkbaar dat zij met een gedemi litariseerde afdeling te doen hadden, doch toen zij naderbij kwamen, openden de Ne derlanders machinegeweervuur op hen, waardoor de Indonesiërs een twee a driehonderdtal verliezen leden. Aan Neder landse zijde waren geen verliezen. De aan val vond plaats op door de Nederlanders bezet gebied. Een militaire Nederlandse commissie en een idem UNO-commissie stellen een onderzoek in, aldus United Press. Hierna verklaarde Churchill in een korte toespraak, dat het Congres een groot succes is geworden. „Niemand heeft reden, zijn deelneming te be treuren. Wij zijn het niet eens over een aantal détails, maar wel over het grote doel". Churchill deed een be roep op allen, zich te bepalen tot de grote beginselen en later de verschil len van inzicht te behandelen. De Engelse „Poet laureate" John Mase- field las een gedicht voor, waarin hulde werd gebracht aan de organisatoren van het Congres én dat verder een opwekking inhield tot krachtige medewerking aan het federalistische streven. Duncan Sandys, voorzitter van de Uit voerende Raad der Internationale Com missie van de Bewegingen voor Europese Eenheid, betuigde zijn dankbaarheid aan de Nederlandse gastheren. Aan het slot van zijn rede zeide hij: „Het heeft geen zin over plannen te praten, tenzij er mannen en vrouwen zijn met energie, bekwaamheid en toewijding om ze uit te voeren. Onze enige gevaarlijke tegenstanders zijn schroom, voortkomende uit gebrek aan fantasie, scepticisme, voortspruitende uit een enge nationale visie en tenslotte de algemene inertie, die door de eeuwen steeds de voornaamste hinderpaal is geweest voor de vervulling van grote idealen. Wij kunnen deze tegenstanders verslaan door de kracht van onze overtuiging èn de re- volutionnaire ijver waai-mede wij haar ver kondigen". Nog geen nieuwe president in Italië Sforza en De Nicola beiden uit de running? In een geladen atmosfeer heeft het nieuwe Italiaanse parlement gisteren' ge tracht zich een president der Republiek te kiezen, zonder tot een resultaat te komen. Bij de eerste stemming behaalde Enrico de Nicola, sinds 1946 voorlopig president, 396 en graaf Sforza. de minister van Bui tenlandse Zaken, 353 stemmen. De nieuwe president moet in de eerste drie stemmin gen een meerderheid van tweederden be halen, in de vierde stemming is een enkel voudige meerderheid voldoende, In de tweede stemming leidde Sforza met 405 stemmen en verkreeg de Nicola er slechts 336, zodat de mogelijkheid van een resultaat toen al verkeken was. Na een verklaring der socialistische een heidspartij. dat zij besloten had Sforza niet te steunen, heeft deze zijn candidatuur in getrokken. Volgens Reuter heeft ook de Nicola daarop „zijn candidatuur van de hand ge wezen". Spoorwegstaking in V.S. afgelast De Amerikaanse spoorwegvakverenigin gen hebben Maandagavond de staking van 190.000 spoorwegarbeiders, die vanmorgen zou hebben moeten beginnen, afgelast, na dat een federaal gerechtshof de vakvereni gingsleiders bevel had gegeven de stakings order in te trekken. ANDERSON TREEDT AF. President Truman heeft het ontslag van Clinton P. Anderson, de Amerikaanse mi nister van Landbouw aanvaard. Anderson zal voor Nieuw-Mexico can- didaat staan voor de Senaat. Hij was mi nister sinds Juni 1945. Er zijn nog geen aanwijzingen van het Witte Huis gekomen omtrent zijn opvolger. NOG ENKELE VERSPREIDE BUIEN. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I, in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond: Aanvankelijk nog plaatselijk enkele regenbuien of onweer. Hier en daar ochtendmist. Over het algemeen weinig wind en ongeveer normale tempera tuur voor dc tijd van het jaar. 12 Mcl: Zon op 451 uur. onder ?n 2? uur Maan op 6-42 uur. onder uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1