c 0 c Kervexee Minister Mansholt sprak op de Erebegraafplaats „DE SPAARNESTAD" Britse kolenböot op een mijn ph. Jljo.nl 'n TAXI...? Bel 17000 De luilakmarkt Wereldnieuws DINSDAG II MEI 1948 haarizems dacbizad DE TOCHT DER DUIZEND Duizend Ex-politieke gevangenen uit de bezettingstiid, uit alle delen van het land, "trokken Maandagmiddag langs een zon overgoten Zeeweg naar de Erebegraaf plaats. In hun midden bevonden zich burge meester mr. P. O. F. M. Cremers en wet houder D. J. A. Geluk en ook een speciale deputatie van 25 Deense oud-illegale strijders. Bovendien voegde zich op de Erebegraafplaats de vertegen woordiger van de Koningin, kapitein J. Chr. Bührmann, die namens Hare Majes teit een krans legde, bij het gezelschap. Zij werden op hun tocht begeleid door de Padvinders Band én de muziekcorpsen Johez en van de Haarlemse politie. Om kwart voor drie betraden afdelin gen van de Padvinders als eerste de ge wijde plaats. Velen hadden een eenvoudig tuiltje bloemen voor de graven meegeno men. Nadat de „Harmonie Crescendo" het „Wilt heden nu treden" had gespeeld, nam de vertegenwoordiger van de regering, minister S. L. Mansholt, het woord. De Tiende Mei 1940, zo zeide hij, zal worden geboekstaafd als het einde van een periode in ons volksbestaan die geken merkt werd door de neutraliteitsgedachte. Sindsdien is ons lot onverbrekelijk ver bonden met de vele millioenen anderen voor wie de vrijheid het hoogste goed be tekent. Vandaag zijn wij hier tezamen om onze gedachten terug te laten gaan naar hen die alles gaven. Wat zouden onze doden zeg gen van deze na-oorlogse wereld? Dan komt vanzelf de figuur van de Vader des vaderlands naar voren van wig het woord afkomstig is: „Het is niet nodig te hopen om te ondernemen noch te slagen om vol te houden". Voor hen die vielen geldt de spreuk: „Standvastich is ghebleven mijn hert in tegenspoed". Wij weten dat zij niet voor niets gevallen zijn. Hun offer geeft ons de verplichting te zorgen dat het niet zinledig worden kan. Niet alles is gegaan zoals wij gehoopt en gewenst hadden. Dit doet niets af aan de waarde van het verzet. De minister vervolgde: Wij wensen hier onze afkeu ring uit te spreken over hen die tegen woordig een geringschattende houding jegens het verzet en de illegaliteit aanne men. Het grootste deel van deze lieden heeft zich onthouden van iedere hande ling ten nadele van de vijand om zijn veiligheid niet in gevaar te brengen. Na aan het woord van Roosevelt: „Onze grootste vijand is de angst" herinnerd te hebben, zei de minister: Ook thans mag de angst ons niet besluipen. Weer wordt de vrijheid onderdrukt. Nog vers liggen in het geheugen de ge beurtenissen in Tsjechoslowakije en de dood van Jan Masaryk. In een land waar de vrijheid om hals wordt gebracht heeft het leven geen zin meer. Dan past alleen het verzet nog. Tenslotte deed de minister een dringend beroep op de jeugd de fakkel der vrijheid hoog te houden en de .taak die de geval lenen aanvaardden voort te zetten. Vervolgens klonk koraalmuziek door de „Harmonie Crescendo", waarna mevrouw Elisabeth Hannema-Van Maasdijk onder diepe stilte enige van haar indrukwek kende gedichten over de zin van het ver zet voordroeg. Nadat de Koninklijke Mannenzangver- eniging „Zang en Vriendschap" gewijde zang ten gehore had gebracht sprak de vice-voorzitter der vereniging, mr. J. Aalders een slotwoord. Twee minuten stilte werden in acht ge nomen en tot besluit speelde de muziek het volkslied. Uitstekende organisatie. De plechtigheid was dit jaar uitstekend georganiseerd. De Haarlemse padvinders hebben daarin met grote hulpvaardigheid een belangrijk aandeel gehad. De voor- Wij durven het aan U aan te raden eens te informeren bij hen, die in het afgelopen seizoen door ons werden bediend. Da«. zal ook U er toe brengen de NIEUWE KOLENBONNEN vóór 15 Mei te sturen aan of te laten halen door; Brandstoffenhandel r FRIESE VARKENMARKT ff—10 (Spaarne b(j vladuet) TEL. 14164 en 13904 Voor klanten bruinkoolbriketten zonder bon De radio geeft Woensdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00, 13.00. 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 en 8.15 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Symphonische mu ziek. 9,30 Strijkkwartet van Williams. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Kookpraatje. 10.30 Als de stofzuiger zwijgt. 11.00 Platen. 12.00 Orgel. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor 't platteland. 12.38 Lichte muziek. 13.15. Kalender. 13.20 Dansorkest 13.50 Mandoline. 14.00 Causerie over Charlie Chaplin. 14.15 ..David peni- tente" van Mozart. 15.10 Sprookjes voor de jeugd. 15.30 Kinderkoor. 16-35 Vragen staat vrij. 16.45 Het stond in de krant. 17.15 Tino Rossi zingt. 17 30 Maatschappelijk werk. 17.35" Vineentmo. 18.20 Hawaiïanmuziek. 18.30 Strijdkrachtenprogramma. 19.00 Geleide economie. 19.15 Silvestri-kwartet. 19.30 Voor de jeugd. 19.45 Lezen in de Bijbel. 20.05 Re portage EDO—Haarlem. 20.15 Öperaprogram- ma. 21.30 Luisterspel ,.De wegen van het noodlot". 22.15 Piano. 22,25 Cabaret. 22.45 Boekbespreking. 23.15 Zatig en orgel. 23.30 Amerikaanse platen. HILVERSUM II. 414.5 M„ 218 M. en 1875 M. 7.00,^8.00. 13-00: 10.00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Woord voor de dag. 8.15 Basilika-koor. 8.30 Platen. 9.00 Zieken bezoek. 9.35 Symphonische muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Divertimento van Mo zart. 11.15 Luisterspel „Stanley". 12.00 Fritz Krcisler speelt eigen werken. 12.15 Harmonie korps. 12.30 Weerbericht. 12.33 Vervolg Har moniecorps. 12.5^ Prot. Interkerkelijk Thuis front. 13.15 Trio van Beethoven. 13.50 Chr. Jonge Boeren en Tuïndersbond. 15.15 Jeugd- concert (orkest, harp en cello). 16.15 Meis jeskoor en luisterspel. 17.30 De Zaparakn's. 17 45 ..Vriendschap Overzee". 18.00 A eapella- koor. 18.30 Piano-duo. 19.15 Nieuws uit Indié. 19 30 Actualiteiten. 19 45 Engeise les 20.15 „Sangh en spel" 21.00 Uitzending uit Luth. Diaconesseninricftting te Amsterdam. 21.40 Tc Deum van Bruckner. 22.10 Klankbeeld „Echo". 22.30 Pianomuziek van Haydn. 22.45 Overdenking. 23.15 Strijkkwartet van Sme- tana. 23.45 Glasgow Orpheus Koor. zitter van het Uitvoerend Comité, de heer K. R. van Staal, bracht in zijn toespraak ter opening van de avondbijeenkomst on der meer ook dank aan de minister van Oorlog, die vele militaire wagens voor het vervoer der deelnemers van het Erekerk- hof naar de stad had ter beschikking ge steld, evenals twee cantinewagens die het gebruiken van een verversing na afloop van de plechtigheid mogelijk maakten. De avondbijeenkomst werd bijgewoond door de' wethouders D. J. A. Geluk en mr. dr. A. F. H. Schreurs en door de gemeente secretaris, mr. Th. A. Wesstra en door de garnizoenscommandant, overste H. W. Lenderink. De heer K. R. van Staal herinnerde aan de moeilijke tijd die vele uit het verzet voortgekomen instellingen doormaken en zeide dat voor de oplossing van deze moei lijkheden, slechts een uitweg bestaat, na melijk dat de Nederlandse regering alle noden voor haar rekening neemt. Het hoofdbestuur der Nederlandse Ver eniging van Ex-politieke gevangenen zal de middelen weten te vinden om de slui merende gewetens wakker te schudden. Op voorstel van de spreker werd een telegram van trouw en aanhankelijkheid aan de Koningin gezonden. Mr. Stomps nam het initiatief tot het zénden van een telegram van hulde aan Churchill. Vervolgens werd een uitgebreid pro gramma afgewerkt, waarin speciale ver melding verdient de uitvoering door de „Stem des Volks" onder leiding van Mau rice van IJzer van Schuberts „Mirjams Overwinningslied". Marthine Kal zong de solo-partij. Ds. J. Overduin sprak een stichtend woord en verder verleenden de organist dr. Bernard Drukker, het Haar lems Trio en de toneelspeelster Marie Hamel en de voordrachtkunstenaar Jan Apon medewerking. Mr. B. W. Stomps, de voorzitter van de vereniging huldigde in zijn slotwoord de voorzitter van het Uitvoerend Comité, de heer K. R. van Staal, voor zijn onver moeide arbeid die op deze dag wel be kroond genoemd kon worden. De heer Van Staal liet daarop het gehele comité in de erkentelijkheid van het hoofdbestuur delen. De Prins verhinderd. Hoewel het bestuur nog Maandagmorgen bericht had gekregen dat Prins Bernhard voornemens was de plechtigheid aan de Zeeweg bij te wonen, bleek op het laatste moment dat Zijne Koninklijke Hoogheid door andere werkzaamheden verhinderd Maandagmiddag omstreeks kwart voor vijf klonk ter hoogte van Callantsoog een doffe knal over de Noordzee: de Engelse kolenboot William Burnsley van 1791 ton, die op weg was van Gdynia naar Antwer pen was door een mijn aan het achter schip getroffen en maakte water. Gelukkig werd er niemand van de be manning getroffen, maar de eerste berich ten waren toch dermate alarmerend, dat de reddingboot Neeltje Jacoba uitvoer en behalve de sleepboot „Stentor" van Wijs muller, drie sleepboten van de rederij Doeksen hun bases verlieten. Hoewel eerst in de bedoeling lag, dat het schip langzaam stomend zijn weg zou vervolgen, bleek later assistentie nodig te zijn, zodat twee sleepboten van de rederij Goedkoop, die eveneens naar de plaats van het ongeluk waren geijld, de Burnsley op sleeptouw namen en hem naar IJmuiden brachten. Daar werd de onfortuinlijke, achterover hellende, vracht vaarder omstreeks half negen binnenge- geloodst en aan de Zuidzijde van het Forteiland gemeerd. De Stentor, die langs zij gebleven was, heeft zijn pompen ver volgens op het ondergelopen achterruim gezet. Langzaam varend is het getroffen vaar tuig Maandagavond binnen de veilige IJmuider pieren getrokken, waar het bootje van de Havenpolitie de sleep om het Fort eiland heen de weg wees naar de meer- stoelen. Zolang de Wiliam Burnsley niet in dok is, valt er niet over de aangerichte schade te oordelen: het feit, dat gisteravond het licht in de manschapsverblijven ach terin nog brandde wettigde het vermoeden, dat zij zou blijken mee te vallen. Spoorbrug door bliksem getroffen Tijdens het hevige onweer van Maandag middag sloeg even na vijf uur de bliksem in de bovenleiding van het electrische spoorwegnet van de Velserbrug, tenge volge waarvan een steekvlam ontstond, die enige ogenblikken aanhield om over te gaan in een donkere rookwolk. Het bleek, dat ae zekeringen doorgebrand wa ren, zodat het treinverkeer tussen Haarlem en Uitgeest enige uren lang over enkel spoor moest worden geleid. DISTRIBUTIENIEUWS Woensdag bestaat er gelegenheid tot het afhalen van distributiebescheiden te: Haarlem: Bep tot en met Bod. Heemstede: Bo tot en met Br. fantast gi&'tetete Zeer elastisch - Prettig in 't dragen DIRECTOIRES 1.85 2.15 in wol 3.85 HAARLEM HEEMSTEDE ZANDVOORT (Adv.) Bonnenfraude bij coöperatie berecht Voor de Haarlemse economische rechter werd gisteren de zaak voortgezet tegen J. J. W., bedrijfsleider van een coöperatie in Haarlem, die geknoeid zou hebben met bon nen. De zaak was aangehouden omdat men een reclasseringsrapport wilde afwachten. De officier van justitie meende dat het rapport wel een ander licht op de zaak wierp en zei dat zijn indruk dat het bestuur van de coöperatie de drijfveer was geweest, in middels was bevestigd. Hij eiste drie maan den voorwaardelijk en vijfhonderd gulden boete. De raadsman, mr. J. Verlooy vond het rap port ongeveer het beste dat hij ooit onder ogen had gehad. Het bevat verklaringen die in termen van de hoogste lof over verdachte spreken, zei hij. Hij zette de steeds slechter wordende verhouding tussen bestuur en ver dachte uiteen, die tenslotte zou zijn uitgelo pen op het dreigement dat de omzet verhoogd moest worden, wilde verdachte zijn baantje niet verliezen. Daarbij zou zijn gezinspeeld op de mogelijkheid van zwart inkopen. Voor die druk was verdachte gezwicht en daarom vroeg de verdediger de uiterste clementie. De economische rechter gaf de derde pluim op de hoed van de rapporteur en veroordeel de W. tot drie maanden voorwaardelijk. Beijnes zal over twee jaar Haarlem verlaten hebben Op het ogenblik worden de eerste proef- palen voor de nieuwe fabriek van de firma Beynes om de bodemgesteldheid te beproe ven in de Munnikenweide nabij de spoor lijn BeverwijkUitgeest geheid. Het groot ste gedeelte van het voor Beynes bestem de terrein is reeds met duinzand opgehoogd. De firma Beynes hoopt haar nieuwe com plex over ongeveer twee jaar geheel in gebruik genomen te hebben. De verschil lende afdelingen zullen geleidelijk van Haarlem naar Beverwijk worden overge bracht. In ieder geval staat het vast dat het gehele bedrijf wordt overgeplaatst, zodat geen afdelingen in de' Spaarnestad zullen achterblijven. In de toekomst moet het niet uitge sloten worden geacht dat in de om geving van het terrein van de firma Beynes nog 350400 woningen, ten behoeve van het personeel van deze onderneming, zullen worden gebouwd. EEN JAAR VOOR ZWARTE SLACHTER Een arbeider uit Westzaan, die volgens de dagvaarding meer dan tien schapen zwart geslacht en verkocht had. werd gisteren door de Haarlemse economische rechter, hoewel hij hardnekkig bleef ontkennen, conform de eis tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. 5 GOEDKOPE DAGTOCHTEN DAGRETOUR Fl. 2.-- Met Rederij ZWAAG te Amsterdam, TEL. 42294 en 26544. Afvaart, inlichtingen en plaatskaarten (ook voorverkoop) DE RUYTERKADE, STEIGER 2 Ook op ZONDAGv.a. 15 Mei dagelijks naar Y0LENDAM en MARKEN, afvaart iouw met de grote 3-deks salonboot „Veluwe". HARDERWIJK (de Veluwe) afvaart 8uur; vertrek Harderwijk 15 u. ('s Zaterdags 13 u.) HILVERSUM ('t Gooi) afvaart 9 uur; vertrek uit Hilversum 15 uur. L00SDRECHT vla de Vecht; afvaart 10 ui\f. VIER - MEREN - TOCHT, met nieuwe attracties, dagelijks afvaart om 10 uur van de Sloterkade b/d Zeilbrug. Kinderen 4-12 jaar half tarief. Vraagt gratis dienstregeling I Salonboten te huur van 200 tot 1200 personen. (Adv.) Woningwetwoningen kunnen grondig opgeknapt worden! In twee jaar geen aflossing Sedert 1940 is er een begrijpelijke ach terstand ontstaan in het onderhoud van de z.g. Woningwet-woningen. De sterk ge stegen onderhoudskosten maken het de be sturen van de Woningbouw-verenigingen onmogelijk, deze achterstand uit de ge wone middelen in te halen. De Woningwet-woningen zijn gebouwd met rijksvoorschotten en dienen derhalve als onderpand voor deze leningen. Mede ter veiligstelling van de onderpanden dezer rijksleningen heeft de minister van We deropbouw een aantal maatregelen getrof fen, waardoor de achterstand in het onder houd kan worden ingelopen. Ingaande 1 September zullen alle wo ningbouwverenigingen n.l. twee jaar op schorting van aflossing kunnen krijgen, mits deze gelden zullen worden aangewend voor dekking van achterstallig onderhoud en de verzoeken ertoe vóór 15 Jqni zijn ingediend. Bijna alle huizen van Woningbouwver enigingen zijn met rijksvoorschot gebouwd. Slechts enkele complexen vallen daarbui ten. De gemeente Haarlem heeft zo werd ons opgemerkt in de laatste tijd, ook al waren de middelen daartoe niet toereikend, vrij veel gedaan aan onderhoud der huizen. Verschillende complexen zijn geschilderd, andere zullen geschilderd worden. Daar voor moest dan in andere vorm medewer king van het rijk gevraagd worden. De thans getroffen regeling vereenvoudigt de zaak. Kleinere eieren De kleinere eieren zijn enige tijd niet in distributie gebracht, zodat het publiek op zijn bonnen bijna uitsluitend eieren van de gewichtsklasse 1 en 2 ontving. Thans wor den de winkeliers ook weer bevoorraad met eieren van de lagere klassen, zodat men op de bon, welke Donderdag bekend gemaakt wordt, ook met deze eieren genoegen moef nemen. Geldleningen van Haarlem B. en W. stellen aan de raad voor een geldlening van 250.000 aan te gaan op onderhandse schuldbekentenissen a pari, tegen 2y2 rente, met een looptijd van 10 jaar. Voorts een lening van 1.500.000, even eens op onderhandse schuldbekentenissen pari, de eerste jaren 3 rente en daar na gedurende 20 jaar Zy2 Het geld is nodig voor consolidatie van vlottende schuld en dekking van oude rekeningtekorten. Vijfhonderd Haarlemse kinderen enige weken naar Friesland Naar wij vernemen bestaat er bij het Haarlemse gemeentebestuur het plan maat regelen te treffen om het mogelijk te ma ken dat deze zomer 500 kinderen van on- en minvermogende ouders enige weken naar een kamp in Friesland worden uit gezonden tot herstel van gezondheid. Voor bewoners van 'T KLEVERPARK, HAARLEM-NOORD en BLOEMENDAAL DAG EN NACHT De brug in de Vrijlieidsdreef komt deze zomer gereed De Duitsers hebben de houten brug in de Vrijheidsdreef te Heemstede weggebro ken. Reeds kort na de bevrijding bestond bij het gemeentebestuur het voornemen deze brug te herbouwen. Aanvankelijk waren er moeilijkheden wat de materialen betreft. Toen rees er ook een quaestie over het plan voor de nieuwe brug. Aanvan kelijk was het de bedoeling om de brug te maken over de door de Duitsers ver- breede vaart. Het bleek toen dat de brug dan hellingen moest hebben, wat voor het verkeer niet wenselijk werd geacht. Daar om is tenslotte besloten de vaart weer in de oorspronkelijke toestand terug te bren gen, opdat met een kleine betonnen brug kan worden volstaan zonder opritten. Men is thans begonnen met de uitvoering van dit werk. Er komen drie wegen op de brug, één voor rijverkeer, één voor wan delaars en éen voor fietsers. De verwach ting is dat over enige maanden het werk gereed zal zijn. Eindelijk dan! Wij begrijpen niet waar om niet onmiddellijk na de bevrijding een eenvoudige houten hulpbrug is gemaakt, desnoods alleen voor voetgangers. Wandelaars die 't beeld van Andriessen aan het einde van de Dreef willen zien moeten er rekening mee houden, dat zij voorlopig nog niet van de Vrijheidsdreef gebruik kunnen maken. De enige toegangsweg is nog de Molenlaan. Concert voor het noodlijdende kind Prof. mr. R. Kranenburg, voorzitter van de Eerste Kamer, heeft meegedeeld, dat hij het initiatief prijst voor het houden van een concert op Donderdagavond in de Grote Kerk, dat de „Kwekelingenwerkgemeen schap" organiseert ten bate van noodlijdende kinderen, Dit concert wordt gegeven ter ge legenheid van de actie van de UNAC. Prof. Kranenburg is voornemens het concert bij te wonen. De solisten verlenen deze avond wel willende medewerking. PANDA EN HET OOG VAN MUG 17. De Chinese bediende schreed glim lachend de deur vit en liet de mand in de hut staan. En terwijl de heer Stapper en Panda nog min of meer verbaasd stonden te kijken, hoorden ze duidelijk, dat de sleutel aan de buiten kant van de deur werd omgedraaid. „Wat is dat?" riep Stap per verschrikt. „De kerel sluit ons op. Panda! „Wat betekent dat?" „Ik weet het niet," zei Panda. „Het lijkt me kinderachtig. Als we hard op de deur kloppen en flink roepen is er toch altijd wel iemand die ons hoort.' U zult zien, dat het slot binnen vijf minuten weer open is, baas. Wacht maar even!" Panda deed een stap, maar vóórdat hij de deur had kunnen bereiken, ging het- deksel van de mand langzaam omhoog. Vit de opening verscheen het ongunstige gelaal van een grote cobra slang, die hen gluiperig aankeek. Panda gaf een gil en sprong naar Stapper toe. „Een brilslang!" riep hij. „W-we moeten iets doen! V-vlug!" „Ja-j- ja!" riep Stapper. „Iets d-doen? Maar w-wat?" Huldiging mej. S. Houtkooper De opzet van de ouderavond van de Avondverzorging Nazorg te Haarlem was Maandag hulde en dank te brengen aan mejuffrouw S. Houtkooper. die bijzonder veel gedaan heeft voor de Haarlemse jeugd en wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd het onderwijs heeft ver laten, doch tevens werden de heren E. P. Schuyt, A. H. Bloem en H. Paul gehuldigd, omdat zij meer dan vijf en twintig jaar hun krachten aan de Avondverzorging hebben gegeven. Burgemeester mr. P. O. F. M. C r e - m e r.s noemde het werk een openbaring. Als men verneemt, wat er*in de afgelopen jaren verricht is. dan constateert men welk een idealisme en plichtsbetrachting er achter het werk schuilen. Eerst richtte de burgemeester zich tot de heer Schuyt, zonder wiens bezie lende leiding er niet veel van de Avondver zorging terecht zou gekomen zijn. De heren Bloem en Paul hebben 25 jaar van hun leven gegeven. Het laatst, maar niet het minst bracht de burgemeester hulde aan mejuf frouw Houtkooper, die een buitengewone kracht is geweest. Namens alle Haarlemmers dankte spreker haar en overhandigde haar uit naam van het gemeentebestuur een mand met bloemen. Mr. S. C. van de Wall, wethouder van Sociale Zaken, haalde herinneringen op uit het verleden van het buitengewoon lager onderwijs in Haarlem, waarna hij dank bracht aan de leerkrachten en in het bijzon der aan mejuffrouw Houtkooper. De heer E. P. Schuyt gaf de bezoekers een indruk van het buitengewoon lager on derwijs in Haarlem en van de Avondverzor ging, waarbij hij gelegenheid kreeg de aan dacht te vestigen op het belangrijke werk, dat mejuffrouw Houtkooper heeft verricht. Altijd stond zij klaar, ondanks de moeilijk heden, welke overwonnen moesten worden. Namens de ouders overhandigde de heer Schuyt een geschenk onder envelop, bene vens een oorkonde. Van de leerlingen ont ving zij een naaidoos en een electrische klok. Een aardige attentie was het aanbieden van een schilderij, dat de heer C. Mooy ter ge legenheid van het afscheid van mejuffrouw Houtkooper had gemaakt. De heer A. H. D. W e p s t e r te Dordrecht, die vroeger werk zaam was bij het buitengewoon lager onder wijs te Haarlem, sprak als oud-collega, de heer Schuyt bood de heren Bloem en Paul een geschenk aan en de heer Bloem dankte de heer Schuyt namens het personeel. Hij bood een 'bureaulamp aan. De dames Schuyt, Bloem en Paul ontvingen bloemen. Na de pauze werd de film „Met de Willem Barendsz naar het Zuidpoolgebied" vertoond, waarbij dr. Melchior een toelichting gaf. Papierfabriek van Van Gelder ligt stil Naar aanleiding van het feit, dat zes verdampingsmachinisten van de Papier fabriek van Van Gelder Zonen te Vclsen ontslag hebben genomen, ligt de productie in het bedrijf sedert Maandagochtend stil. Deze machinisten vervullen een sleutel positie en hun collega's weigeren hun plaatsen in te nemen. Enige dagen geleden hebben de machi nisten hun ontslag aangekondigd, maar de directie aanvaardde het niet. Door deze staking lijdt de productie een schade van 150 ton per dag. Aangezien de eigen stroomvoorziening stop gezet is, wordt stroom van de PÈN-centrale te Velsen be trokken. De directie heeft het volgende commu niqué uitgegeven: „Een zestal machinisten en hulpmachinisten heeft enige weken ge leden per 10 Mei ontslag gevraagd, omdat het niet tevreden was met het loon, dat volgens een landelijke regeling voor pa pierindustrie wordt uitbetaald. Reeds ge ruime tijd worden er met wettelijke instan ties onderhandelingen gevoerd, om in de bezoldiging van deze en andere arbeiders verbetering te krijgen. Het aangevraagde ontslag van de zes arbeiders is door de directie niet geaccepteerd. Ondanks dat feit zijn zij op 10 Mei niet verschenen. Om het bedrijf toch te laten voortgaan moes ten de hoofdmachinisten een deel van het werk van de machinisten verrichten, wat zij echter weigerden, zodat de gehele fa bricage stil stond. Er worden besprekingen gevoerd met de erkende werknemersorga nisaties, om een spoedig oplossing van het conflict te verkrijgen". Ook vanmorgen waren wel employés in de fabriek aanwezig, maar er werd niets geproduceerd. Verklaring der Nederlandse bisschoppen In de katholieke kerken is Zondag een verklaring van de Nederlandse bisschop pen voorgelezen. „Het optreden van het communisme zowel buiten als binnen onze landsgrenzen, geeft ons aanleiding" al dus wordt in de verklaring van het episco paat gezegd „alle stemgerechtigde ka tholieken van Nederland andermaal te wij zen op de hoogst gewichtige taak, welke zij op staatkundig gebied hebben te ver vullen, teneinde iedere machtsvorming van het goddeloze bolsjewisme te voorkomen". De verklaring herinnert aan de woorden van de Paus op 10 Maart naar aanleiding van de verkiezingen in Italië gesproken en vervolgt dan: „Hoewel de toestand in ons vaderland niet zo ernstig is als in Italië staan ook wij voor de dringende taak de maatschappij in christelijke zin op te bou wen en daartoe het communisme te be strijden. Een van de middelen daartoe, dat in het bereik ligt van iedere stemgerech tigde katholiek is het goed gebruik maken van zijn stemrecht". Tenslotte sporen de bisschoppen alle ka tholieken aan de eenheid op staatkundig gebied hecht te bewaren. SCHEEPVAART K. N. S. M. Ariadne, 9 Mei van Livorno naar Barcelona. Deo Duce, 9 Mei Holtenau gepass. van IJmuiden naar Halmstad. Draco, 9 Mei Brunsbuttle gepass. van Odense naar Amsterdam. Odysseus. 7 Mei te Casablanca van Rotterdam naar Gibraltar. Orestes. 3 Mei te Samos van Larnaka naar Piraeus. Orion, 9 Mei van Larnaka naar Famagusta. Ornen, 9 Mei te Antwerpen van Rotterdam naar Leixoes. Roclf, 8 Mei van Amsterdam naar Hamburg. Strabo, 9 Mei .te Lissabon van Oporto naar Hoek van Holland. Theseus, 8 Mei te Savona van Genua naar Catania. Tibe rius, 9 Mei Finisterre gepass. van Tanger n. Antwerpen, Titus, 8 Mei van Malta naar Alexandrië. Trajanus. 9 Mei te Rotterdam van Amsterdam naar Algiers. Vulcanus. 8 Mei Gibraltar gepasseerd, van Amsterdam naar Tarragona. HOLL. WEST AFRIKA LIJN. Niger- stroom, 8 Mei van Dakar naar Konakri. HOLL. OOST AFRIKA LIJN. Oranje- fontein, 8 Mei van Southampton naar Tene- riffe. Amstelveen. 8 Mei te Amsterdam van Antwerpen. Van 't Hoff, 8 Mei van Beira n. Mozambique. VINKE EN CO. Willem Barendsz, 8 Mei 36 graden Noord en 13 graden West, wordt 14 Mei te Amsterdam verwacht. MIJ. NEDERLAND. Johan van Olden- Darnevelt. 9 Mei van Port Said naar Amster dam Roepat. 8 Mei te Genua naar Batavia. Rondo. 8 Mei v. New York naar Alexandrië Sumatra. 8 Mei te Port Said naar Colombo. K. P. M. Bakongan, 8 Mei Kaap Guarda Fui gepass. van Rotterdam naar Batavia. Batloebahra, 8 Mei te Antwerpen v. Rotter dam naar Batavia. geeft goede prijzen voo MEUBILAIR Tijd «en :;okf Perz. tapijten, oude doeken, kristal, tyfe da: en tinwerk. )«-anj ZIJLSTRAAT 51 TELEFOON 210 Jerlan esDee De 1 roek, an R A lleen handelaan ode-t als verkopers De Luilakmarkt zal, de traditie getrcsA»"inS Vrijdagnamiddag weer op de Raam-, Ga !f da huis- en Kampersingel te Haarlem beg ftmP' nen en tot Zaterdagmorgen voortduren, tn. f Door de directeur van het marktwezen ^nj Haarlem is besloten dat in het vervolg i I wil! leen aan personen, die werkzaam zijn in lezer handel in bloemen, vaste planten of bom iebbe standplaats op de Luilakmarkt zal word dter toegewezen. Vorig jaar ondervonden de vaklied concurrentie van mensen die buiten vak stonden en alleen op die dag op markt verschenen met een partijtje hand tige t Schilder geëlectrocuteerd Tiei en e ;ans ïun Vanmorgen vroeg raakte de 39-jari w>eS< schilder L. van R. uit Hillegom bij b r eei schilderen -van de palen van het electris ukte. net der spoorwegen tussen de Pijlslaan Ie Wl de Munterslaan in Haarlem een strocfP'On draad aan. De man viel onmiddellijk neer. Het ongeluk had voorkomen kunt! e'ter worden, wanneer Van R. niet was aig !e *u: weken van het voorschrift te wachten s vf schilderen tot de „veiligheidsman" van f'en, spoorwegen is gearriveerd. oziji Gewoonlijk wordt door de voedingsdr: Bier die hij heeft aangeraakt geen stroom j v voerd, maar toevallig was .gisteren bliksem in een andere draad geslagen had men zodoende de bewuste draad cfMr< der stroom gezet. Het slachtoffer laat een vrouw en kinderen achter. De werkzaamheden zyn voorlopig ste *ve' gezet. Eet smakelijk He In een kruidenierszaak aan het Schotê bosplein hebben dieven zich in de afg lopen nacht via een twee meter hoge nw iott' en een W.C.-raampje toegang verschaft [en 1 vervolgens hun slag geslagen. Zij ve d01 dwenen met dertig gulden, twee bonksi ten, losse bonnen, twee dozen bonheien twintig rollen pepermunt," zestig rep n chocola, twintig pakjes roomboter, der ette pakjes margarine, een hoeveelheid suil *n.c en kaas en een herenfiets. dn Ije je. 1 relle ?nst akke Ai Grieven van Middenstand» partij De Middenstandspartij heeft een congi gehouden in de hoofdstad. In zijn openin- raï rede uitte de voorzitter de héér A. T. v Eng, grieven over de prijsbeheersing, weL hij rampzalig noemde voor de midde stand. Een dwaze toestand vond hij Si. dat de toewijzingen nog steeds gebasee ue zijn op 1939. Spreker viel ook de vakgroepen aan noemde het onrechtvaardig, dat bij de b to lastingheffing middenstanders met htll0SI zelfde inkomen vijfmaal meer betalen d werknemers. Tot slot zeide de heer V Eng, dat de middenstandspartij streeft ru een regering op nationale basis, althans zo breed mogelijke grondslag. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 10 Mei U BEVALLEN van een zoon: 7 Mei: A. Jongesde Kroon. 8 Mei: M. I. M. Huizi gavan Brero. C. EelmanBeulink.. F. 1 CohenWijsenbeek. L. H. C. Derks—Smlrc 9 Mei: E. A. Beringen—Ruijgrok. D. NourL- Brouwer. G. PreusserPardon. C. C. Puyl likter Metz. G. van AalstBouman. 10 Ml J. E. BosAggenbach. A. M. HeusHenskMB P. G. RademakerHoedeman. BEVALLEN van een dochter: 4 Mei; 1H Koper—Mars. 6 Mei: M. A. NieuwenhuijiH Lindner. 8 Mei: A. B. L. JansenSouw^H A- E. RomboutsBras. R. N. BonMulde™ 9 Mei: M. BosmaHumme. A. Koning—Le. - vener. L. AbbinkHoek. A. A. Castricüm- Castricum. M. C. van Wegenvan der Hu!i W. VereschildtPijpker. M. Gijzenvan Stij: jêv C. van der MeerClaassen. C. Heijmel—Vc*id^ 10 Mei: M. J. ZwarterVerdam. M. ZwagafJ Roye. H. A. van Vellervan Abs- J. P. Haat" Langeveld. G. A. van Rijnde Vrind. OVERLEDEN; 7 Mei: A. Zeilstra, 73 Kweektuinstraat. 8 Mei: L. Verwij, 66 j., Pre van der Waalsstraat. M. Gozemsvan di Zwan, 78 j.. Kamperlaan. W. de Goede, 51 Van Marumstraat. J. H. Snoijink, 74 j., Vij Egmondstraat. Reden. De Japanse schrijver Morita is tl de communistische partij toegetrede omdat hij het communisme de hoogst menselijke moraal achtte. Oppositie. Reuter verneemt dat Petresci leider van de Roemeense oppositionel sociaal-democratische partij garresteeri is. Ook zijn secretaris, Dimitriu, is hechtenis genomen. Consistorie. Men verwacht, dat de Pat een consistorie (opperste raad van Katholieke kerk) bijeen zal roepe Z tegen zeven of veertien Juni. Er zullen naar men aanneemt geen nieuwe ka: dinalen benoemd worden om de open gevallen plaatsen te bezetten. Hierto wordt wellicht nogmaals een consistori bijeengeroepen. Botsing. Bij Persan (Frankrijk) is een gof derentrein bij een spoorwegovergar tegen een autobus opgereden, die 3 bezoekers van de finale om de Frans voetbalcup uit Parijs terugvervoerdff. personen werden gedood, twaalf zwaï gewond. Mislukte poging. Karl Bischof, geweze! ambtenaar van het Oostenrijksé minis terie van binnenlandse zaken vóór dl Anschlusz, die er van beschuldigd weri getracht te hebben in Wenen opnieus een partij met nationaai-socialistischi strekking te stichten, is door een volks rechtbank tot twaalf jaar gevangenis straf en tot verbeurdverklaring vai zijn goederen veroordeeld. Brug. Bij Avellino (Italië) raakte bij hei passeren van een trein een groot aan tal stenen los van de spoorbrug. Vat een groep mensen, die onder de bruj zat te picknicken, werden dertien per sonen gedood en vier gewond.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 2