c J Fraude met steun „DE SPAARNESTAD" Van Celder draait weer Taxi? Bel 1.2.3.4.S Sport in het kor C Wereldnieuws WOENSDAG 12 MEI 1948 HAARLEMS DAGBLAD' Haarlem is een fraai orgel rijker geworden Bij de vele orgels, die de stad Haarlem lot een erkend orgelcentrum van ons land gemaakt hebben, kan sinds gisteravond ook het grondig gerestaureerde orgel van de Evangelisch Lutherse gemeente noemd worden. De restauratie betekende niet uitsluitend het vervangen van ver sleten en verteerde onderdelen. Zij beoogde meer. Geheel volgens het principe, dat de moderne, artistiek-ver- antwoorde orgelbouw beheerst, heeft d< orgelbouwer B. Pels uit Alkmaar, samen werkend met de Rotterdamse adviserende toonkunstenaar Ferd. Timmermans, oorspronkelijk neutrale, doffe klankkleur door het vervangen van overbodige grond stemmen door een aantal vul-stemmen, gewijzigd in een glanzende klankentint. Het orgel heeft er een kernachtig karak ter door verkregen. Het werd uitnemend geschikt voor het uitvoeren van orgelwer ken, waarvoor de zelfstandigheid der sa menklinkende stemmen typerend is, wat gisteren bij de bespeling van het instru ment door de organiste der gemeente Annie Offenberg kwam vast te staan ten aanzien van de Ciaconna van Joh. Pachel- bel. het Praeludium en Fuga in a kl. terts en drie orgelkoralen van J. S. Bach en de Fantasie over Psalm 33 van C. de Wolf. Wanneer de nog ontbrekende tongwerken geplaatst zijn, zal ook de Franse orgel muziek (o.a. Franck, Widor) op dit dan 29 stemmen tellende orgel zeer goed ge speeld kunnen worden. Het is Annie Offenberg toevertrouwd de klankmogelijkheden van het orgel volko men uit te buiten, een veronderstelling, die door haar uitstekend spel bij deze orgel overdracht gerechtvaardigd wordt. De bariton Joop Stroomenbergh ver leende zijn medewerking met de voor dracht van een recitatief en-aria van J. S. Bach en twee liederen van Fr. Schubert, met beschaafde klank en zeer expressief gezongen. En de ganse gemeente kon haar vreugde en dankbaarheid over het herstel en vernieuwing van haar orgel uitzingen in een tweetal geestelijke liederen. Van dankbaarheid sprak ook ds. C. H. Brandt in zijn inleidende toespraak, waarbij hij het orgel aan zijn gemeente overdroeg. Na het concert hield ds. W. Spliethoff nog een allegorische „Scheepspraet" met een aansporing om het orgelfonds te blij ven gedenken. P. ZWAANSWIJK. Beethovencyclus Te Haarlem, in tegenstelling met Amsterdam, niet om vangrijk In Amsterdam komen de laatste tijd zeer veel fraudes met steun voor. In een half jaar kwamen in de hoofdstad niet minder dan 300 gevallen voor van onrechtmatig steun trekken. AL en toe houdt de Politie rechter een zitting uitsluitend aan deze zaken gewijd. Er worden in ernstige ge vallen meermalen gevoelige straffen op gelegd, meestal is het acht dagen gevan genisstraf; boete komt slechts zeldzaam voor. Wij vernemen dat er in Haarlem daar entegen weinig fraudegevallen met steun voorkomen. Er zijn wel wat kleine zaakjes maar die komen in aanmerking voor ad ministratieve afdoening door Sociale Za ken. Onrechtmatig gekregen steun moet bovendien geheel terug betaald worden. Er zijn slechts enkele gevallen die zo ern stig waren, dat zij naar de Justitie moesten worden doorgezonden. Juist dezer dagen kwam men zo'n zaak op het spoor, maar dat onderzoek is nog niet voltooid. DISTRI BUTIENIEUWS Donderdag bestaat er gelegenheid tot het afhalen van distributiebescheiden te: Haarlem: Boe tot en met Bos. Aerdenhont: A en B. Heemstede: B en C. Gesteunden en onderhuur Van de ontvangsten wordt 2/3 gekort In verband met onze artikelen over de Woningnood schrijft een lezer: „Er zullen niet veel gesteunden zijn die vrijwillig medewerken om een deel van hun woning aan anderen af te staan, daar van hetgeen zij aan huur ontvangen 2/3 op de steun gekort wordt. Zelf ontvang ik 2.aan onderhuur, maar nu Sociale Zaken te Haarlem 1.35 van mijn steun afhoudt, voel ik er weinig voor om al het ongerief, dat samenwonen toch noodwendig meebrengt, te accepteren voor 0.65." Bij informatie is ons gebleken dat Sociale Zaken in deze aan aan voorschriften van het gemeentebestuur gebonden is. De onderhuur wordt als gezins inkomen gerekend. Theoretisch is dit juist, maar practisch lijkt het ons niet juist. Het is toch te verklaren dat een gesteunde, die een deel van zijn huis afstaat voor mensen die woonruimte nodig hebben, tegenover al het ongemak dat daaraan vast zit, wat meer profijt wil hebben dan nu mogelijk is. De bestrijding van de woningnood wordt door zo'n maatregel ook niet bevorderd. Bij gemeubeld verhuur wordt 50% van de steun afgetrokken. De burgemeester van Haarlem mr. P. O. F. M. Cremers zal Vrijdag geen spreekuur houden. Tentoonstelling huishoud en industrieschool Vandaag en morgen wordt er in de Haarlemse huishoud- 'en industrieschool aan de Voorhelmstraat een tentoonstelling gehouden, waarin niet alleen de tastbare bewijzen van de vorderingen der leerlin gen worden getoond, maar ook gelegen heid wordt gegeven de verschillende af delingen van de school in bedrijf te zien. Wat er van de verschillende opleidingen, als daar zijn de huishoud-, de kunstnaald werk-, de kinderverzorging- en de cos- tuumnaaisters cursus ten toon gesteld wordt is werkelijk de moeite waard. De smakelijke gerechten, de kunstige borduur sels, de producten die de meisjes uit het eenvoudigste materiaal hebben gemaakt om kinderen mee bezig te houden, de keu rig afgewerkte mantels, jurken en lingerie zijn niet alleen evenzovele bewijzen van de vaardigheid der leerlingen, maar ook van de toewijding en kunde der leerkrach ten. FAILLISSEMENTEN De rechtbank te Haarlem heeft in staat van faillissement verklaard: C. M. Kuyken, kellner, wonende te Haar lem, Parklaan 104 rood. Rechter-commissaris: mr. H. J. Ferwerda. Curator: mr. J. W. Rut gers, advocaat en procureur te Haarlem. G. P. van Gessel, aannemer (bedrijfslei der), te Heemstede. Hugo de Grootlaan 2a. Rechter-commissaris: mr. H. J. Ferwerda. Curator: mr. L. Ali Cohen, advocaat en pro cureur te Haarlem. vervoert Uw meubelen ei al Uw vrachten Goederen zijn verzekerd TELEFOON 200*0 WWTTTWWTWfWWTWFWnilllllllllllimilll deze week: Toffee de Luxe. van 24 ctvoor~19 ©K p.100 gram.I mnninnnnniiimiifta*iMM*êÉÉM*fcHÉfc TWEEDE KAMER Verrukkelijke interpretatie van „Concert der concerten" Gijs Beths bracht in het Beethovenconcert van Dinsdagavond, met zijn vertolking van het vioolconcert, een sfeer van innigheid, van rust en van beheersing, die zo domine rend van hem uitging, dat zij de dirigent Kees Hartvelt. en met hem het orkest, goed deels in de ban van zijn delicate en gevoelige muziekgeest sloeg. En zo kregen wij het concert der concerten te horen op een wijze, die de virtuositeit als 't ware ondergeschikt maakte aan de poëtische idee. Zelfs in zijn grote cadens, die toch heel wat virtuose techniek vergt, bleef Beths de rustig be heerste poëtische vertolker van zuiver muzi kale reflecties, uitbreiding van de dichter lijke stemmingen, door Beethoven opgeroe pen, en tot hem terugvoerend zonder dat enig hiaat in de muizekstroom van het ge heel merkbaar was. Knap was het buiten kijf en daar kon men bewondering voor hebben maar „schoon" was het vooral en dat schopk ontroering. De avond begon met de Egmont-ouverture en werd besloten met de Eroïca, een en ander nog al fors aangepakt onder de strakke maatslag van Hartvelt's rechterhand. Toch is het opmerkelijk hoe goed het orkest rea geert. wanneer de dirigent nu en dan ook eens zijn linkerhand gebruikt om evenwicht in de klankmassa te brengen; maar wanneer hij dit nalaat (en dat is doorgaans het geval) reageert het daarop vrijwel te sterk om niet te zeggen: te stug en te onbesuisd. Dat kan Het orkest niet helpen; het doet slechts wat de geste van de dirigent suggereert. Het Scherzo met het hoorn-trio viel nog het best uit; het bleef doorzichtig en was bevredigend van klankevenwicht. JOS. DE KLERK. De een of de ander dat scheelt nogal! Onze organisatie, tijdige Inkoop en eerlijke verdeling zal ook U ten goede komen, als.... U ons vóór 15 Mei Uw NIEUWE KOLENBONNEN stuurt of ze door ons laat halen. Onze klanten zijn onze propagandisten. Vraag hen hun ondervinding. Brandstoffenhandel FRIESE VARKENMARKT 6—18 (Spaarne b(j viaduct) TEL. 14164 en 13904 Voor klanten bruinkoolbriketten zonder bon De radio geeft Donderdag HILVERSUM I. 301.5 M. 7 00. 8.00. 13.00. 18.00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8 15 Platen. 8.45 Klarinetconcert van Mozart 9.15 Morgenwijding. 9.30 Orkest suite van Purcell. 9 45 Platen. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Hawaiïanmuziek. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Operettemuziek. 11.45 „De ver woesting van de Möhnedam". 12.00 Lichte muziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 In 't spion netje. 12 33 Piano en orgel. 13.15 Lichte mu ziek. 14 00 Voor de vrouw. 14.20 Solistencon- cert. 15 00 Voor zieken. 16.00 Programma in een notedop. 17 00 Kaleidoscoop. 17.20 Welk dier?. 17 30 Dansorkest. 18.15 Sportpraatje. 18.30 Strijdkrachtenprogramma. 19 00 Koloni satie op Nieuw Guinea 19.15 Volksmuziek- school. 19 45 De RVD. 20.05 Echo van de dag. 20.15 Jubileumconcert Concertgebouw-orkest. 21.20 Luisterspel ..Lucas Hochstrasser". 22.30 „Romance for melody". 22.45 Voor de jeugd. 23.15 Film- en operettemuziek. HILVERSUM II. 414.5 M.. 218 M. en 1875 M. 7.00. 8 00, 13 00. 19.00 20.00 en 23 00 uur Nieuws. 7.15 Platen. 7 45 Gebed. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.05 Symphonische mu ziek. 9.35 Don Kozakkenkoor. 9.45 School radio 10 00 Tragische ouverture van Brahms. 10.15 Morgendienst. 10.45 Orgelkoralen. 11.00 Ziekenbezoek. 11.45 Ouvertures van Von We ber. 12.00 Angelus. 12.03 Dansorkest. 12.30 Weerbericht. 12.33 Dansorkest. 13.20 Piano. 14 00 Metropole-orkest. 14.30 „The Desert Song". 14.40 Voor de vrouw. 15.00 Pianosona tes van Scarlatti. Chopin en Ravel. 1530 Strijkorkest. 1600 Bijbellezing. 16.45 Clave- eimbel. 17 00 Jeugdjournaal. 17.30 Zang. 17.50 Vacantiereisje naar de Bromo. 18.00 Lichte muziek 18.15 Voor land- en tuinbouw. 18 45 Bn de steenhouwers 19.15 Leger des Heils. 19.30 Actualiteiten. 19 45 Platen. 19.55 Bach- koranl. 20.15 Zuid-Afrikaanse steravond. 21.30 Familiecompetitie. 22 00 Platen 22.15 De vaart der volken. 22.35 Platen. 22.45 Over denking 23.15 Werken van Hans de Bock. 23.45 Platen. Lagere organen moeten zelf hun verordeningen zuiveren Van onze ■parlementaire redacteur) President Van Schaik bracht een opge wekt verslag uit omtrent de door hem, zijn over-Binnenhofse collega Kranenburg en een aantal Tweede- en Eerste Kamerleden aan Londen gebracht bezoek, waar men te gast was geweest jbij het Lager- en het Hogerhuis. Een adres, waarin de dank tot uiting kwam voor de waarlijk uitnemende ontvangst aan de Nederlandse Parlements leden ten deel gevallen, wordt aan het Britse parlement toegezonden. Omtrent dat parlement is wel eens ge zegd, dat het alles kan behalve van een man een vrouw maken en omgekeerd. Al dus werd te kennen gegeven hoe machtig de wetgever is. Dit viel gisteren ook in de Tweede Kamer te constateren, toen zij met behulp van een amendement-Maenen (K.V.P.) alsnog de weg tot naturalisatie baande voor een met een Nederlander ge trouwde vroegere vijandelijke onderdane, te weten een Duitse. Was deze dan niet reeds, gelijk de wet op het Nederlandschap bepaalt door haar huwelijk automatisch Nederlandse geworden? Neen, want tegen woordig geldt.de na-oorlogse bijzondere •regeling, wellre een dergelijk automatisch gevolg niet laat intreden voor een ex- vijandin. Het vreemde van het geval was, dat vóór haar huwelijk de dame-in-kwes- tie in het wetsontwerp, dat nu aan de orde was, voorgedragen was voor natura lisatie. Sindsdien was zij echter getrouwd en nu belet de wet op het Nederlander schap een gehuwde vrouw, zelf naturalisa tie aan te vragen. De Kamer deed er goed aan deze juridische puzzle op te lossen door gebruik te maken van haar recht van amendement en minister Van Maarseveen was zo verstandig met deze gang van za ken accoord te gaan. Zijn ambtgenoot Witteman toonde zich daarentegen bij een ander wetsvoorstel, dat betrekking had,op enige artikelen van het Besluit Bezettingsmaatregelen, onver zettelijk. Mr. Donker (Arbeid) tracht te, geholpen door afgevaardigden van verschillende politieke richting, in het ontwerp opgenomen te krijgen, dat Pro vinciale Staten en Gemeenteraden uit de Duitse tijd stammende verordeningen zelf vóór 1 December 1950 van Duitse smetten zullen moeten zuiveren, willen die veror deningen dan niet geheel buiten wérking komen. Dit vond de minister van Binnen landse Zaken veel te lastig voor de lagere organen. Mr. Donker was het hierover niet met hem eens: de praktijk had reeds hier en daar bewezen, dat een dergelijke arbeid best door die organen te verrichten zou zijn. Ondanks\'s ministers ontrading van het amendement ging het er zonder hoof delijke stemming door. Tot besluit zij aangetekend, dat wellicht Vrijdag het initiatief-voorstel tot wijziging van de Grondwet ten aanzien van de mo gelijkheid tot overdracht van het burger lijk gezag al in openbare behandeling zal komen. EERSTE KAMER HAARLEM HEEMSTEDE ZANDVOORT De opheffing der Bijzondere rechtspleging De Eerste Kamer heeft gisteravond het wetsontwerp tot opheffing van de Bijzon dere Gerechtshoven, de Bijzondere Raad van Cassatie en de tribunalen behandeld. De heer W y e r s (K.V.P.) zette uit voerig uiteen, dat het ontwerp de instem ming heeft van zijn fractie, daarbij beto gend. dat het niet ander beoogt dan een wijziging van de bestaande regeling. Hij betreurde echter, dat de minister meent dat de moeilijkheden langs de weg van gratie kunnen worden opgelost en zag liever verruiming van de mogelijkheid van voorwaardelijke invrijheidsstelling. De heer Po 11 erna (C.H.) had bezwaar tegen het ontwerp wegens met de Grond- et strijdig bepalingen. Hij was ernstig teleurgesteld over de houding van de. minister en verzette zich tegen de volksrechtspraak. De minister van Justitie de heer Van M a a r se v e e n verklaarde de door de heer Pollema aangevoerde ongrondwettig heid niet te zien. De minister herinnerde er aan. dat de voorzitter der C.H., de heer Kolff, in de Kamer de volksrechtspraak heeft geprezen. Het wetsontwerp werd aangenomen met 24 tegen 4 stemmen (die der heren Reyers, Pollema. De Zwaan en Vixseboxe, allen C.H.). Op 25 Mei zal de Kamer weer bijeen komen. - De Haarlemse politie heeft-proces-ver baal opgemaakt tegen een 29-jarige los arbeider uit Rotterdam, die bij een boekhan delaar vier boeken had besteld en niet be taald en ze aan een andere boekhandelaar had verkocht Van Herstelbankcrediet rest nog 36 millioen dollar Uit de weekstaat van de Nederlandse Bank blijkt, dat in April 1948 op het cre- diet van 195 millioen dollar, door de Inter nationale Bank voor Herstel en Ontwikke ling aan Nederland verleend, verschillende bedragen werden opgenomen tot een ge zamenlijke waarde van 20.6 millioen dol lar, zodat in totaal tot eind April over dit crediet is beschikt tot een bedrag van 159 millioen dollar. De goudvoorraad bleef met 481.8 millioen gulden onveranderd. De bankbiljettencirculatie onderging haar eer ste daling van deze maand en wel met circa 20 millioen tot 2919.4 millioen gulden, tegen 2870.4 op de laatste weekstaat (19 April). Tegenover de daling van het saldo der schatkist staat de sterke toeneming van de geblokkeerde saldi van banken tot 97.9 millioen. Het totaal der rekening courant- saldi vertoont niettemin een daling van circa 28 millioen tot 1316.4 millioen gulden. Weer Coloradokevers Het ministerie van Landbouw waar schuwt de aardappeltelers, dat door het warme weer der laatste dagen op vele plaatsen Coloradokevers te voorschijn zijn gekomen, welke in de grond overwinterd hebben. De telers dienen thans terdege op hun gewas te letten. Elke kever, welke nu vernietigd wordt betekent een groot aantal larven minder in de toekomst. Zandvoort krijgt zijn concours-hippique Op Zaterdag 5 Juni zal de Haarlemse Rij en Jachtvereniging in Zandvoort haar eerste concours-hippique na de bevrijding houden. Op het programma staan twee springconcour sen en een jachtpaardennummer. Het zal voorts aangevuld worden met een of meer demonstraties. Ruiters uit het hele land worden voor deze wedstrijden uitgenodigd en het is de bedoeling het concours in de loop der jaren te laten uitgroeien tot een hippisch evenement van nationale betekenis. Het moeilijke punt in de organisatie is de terreinkwestie maar er worden besprekingen met het gemeentebestuur gevoerd om deze tot oplossing te brengen. In ieder geval zal het concours gezien de onbevredigende erva ringen van vorig jaar niet op het strand gehouden worden. Het behoeft nauwelijks betoog dat een der gelijk evenement voor de badplaats een grote attractie kan worden. Heemsteedse rechercheurs deden een goede vangt Beruchte rijwieldieven en helers aangehouden De Heemsteedse recherche is er in geslaagd een paar beruchte rijwieldieven en helers uit Den Haag en Amsterdam te arresteren. Toen in Heemstede een nog bijna nieuwe fiets was gestolen en de eigenaar op het politiebureau aangifte kwam doen, trokken twee rechercheurs er onmiddellijk per motor met zijspan op uit. Hun vermoeden, dat de dief wel naar Amsterdam zou gaan. bleek juist te zijn want bij Halfweg haalden zij twee mannen in, waarvan er een op de in Heemstede gestolen fiets reed. Bij de na dering van de politiemannen poogde het tweetal de vlucht te nemen door een zij weggetje in te slaan. Aan een herhaalde sommatie om af te stappen stoorden zij zich niet, waarop een der rechercheurs twee waarschuwingsschoten uit zijn revolver -loste. De man op dë gestolen fiets schrok zo, dat hij pardoes in een haag langs de weg reed. Voordat hij kans zag, de benen te nemen hadden de rechercheurs hem gegrepen. Hij werd met de gestolen fiets naar het politie bureau in Halfweg gebracht en daar zolang opgesloten. De politiemannen gingen daarop zijn metgezel achterna, die op de Admiraal de Ruyterweg in Amsterdam kon warden aangehouden. Met de arrestatie van het tweetal bleek men een goede vangst gedaan te hebben. Zowel de Hagenaar W. van T. als de Amster dammer W. van B. zijn namelijk reeds her haaldelijk veroordeeld wegens ontelbare fietsendiefstallen. T. was onlangs uit het op voedingsgesticht te Avereest ontvlucht. De gestolen fietsen verkochten zij in Am sterdam aan de helers M. van S. en H. K. Van S. deed de fietsen op het Waterlooplein in de hoofdstad van de hand. Bij K. werden niet minder dan elf in verschillende plaat sen gestolen fietsen aangetroffen, waarvan de framenummers waren weggevijld. K. bleek sinds 1946 zijn register niet meer bijgehouden te hebben. Zowel de dieven als de helers zijn ter be schikking van de justitie gesteld. Millioenenwerk bij Tiel aanbesteed Gisteren is door Rijkswaterstaat te Utrecht aanbesteed het bouwen van een schutsluis nabij Tiel, welke sluis deel uit maakt van het Amsterdam-Rijnkanaal. De bouw van deze sluis, die 360 m. lang en 18 m. breed wordt, zal bijna 3 jaar duren. De laagste inschrijving was die van de N.V. Nederlandse Aannemingsmij. v.h. H. F. Boersma en het Aannemingsbedrijf van Dirk Versloep, beide te Den Haag voor 5.848.600. De hoogste inschrijving was van de N.V. Aannemingsmij. v.h. Fa. T. de Breejen van den Bout te Berg en Dal voor 7.849.0Q0. De raming was 6.290.000, Het conflict, dat bij Van Gelder Zonen N.V. de productie sinds Maandag had lamgelegd, heeft Dinsdagavond een voor lopige oplossing gevonden tijdens een ver gadering van de Bedrijfsunie en de geor ganiseerde machinisten. De loonkwestie zal nog nader bekeken worden. Doordat de zes machinisten aan het werk zijn gegaan, kan Van Gelder van daag weer normaal draaien. Zaterdag wordt opnieuw vergaderd in tegenwoor digheid der Rijksbemiddelaars. De rheuma-bestrijding Ook te Haarlem een consultatiebureau? Dinsdag is in Velsen een consultatiebu reau geopend door de Stichting Rheuma- bestrijding in de gemeenten Velsen, Be verwijk en Heemskerk. In verband daarmede hebben wij dr. W. B. Smit, directeur van de Geneeskundige Dienst te Haarlem, gevraagd of ook te Haarlem behoefte geblekfen is tot de stich ting van zo'n consultatiebureauover te gaan. Bij de opening van het bureau te Velsen is er op gewezen dat de rheuma aan de gemeenschap meer aan zieken- en invaliditeitsgeld kost dan de zo gevreesde tuberculose. Dr. Smit wilde geenszins ontkennen dat de rheuma veel slachtoffers maakt, maar tot heden is hem niet de wenselijkheid gebleken om te Haarlem tot oprichting van een consultatiebureau over te gaan. Ook van de belanghebbende doctoren heeft hij nooit een verzoek in die richting gekregen. De lijders aan rheuma worden aan de poliklinieken der ziekenhuizen door de internisten behandeld. Haarlem beschikt bovendien over alle inrichtingen die voor deze patiënten nodig zijn. Bovendien is aan een der ziekenhuizen een rheumatoloog verbonden. Misschien is de opening van het consul tatiebureau te Velsen aanleiding om d< quaestie in Haarlem nog eens nader onder ogen te zien. Is hier iets van U bij? Aan het hoofdbureau van politie te Haar lem zijn op alle werkdagen van 10.30 tot 12.30 inlichtingen te verkrijgen omtrent de navolgende, in de afgelopen week als gevonden aangegeven voorwerpen: auto ped, armbanden, bonnen, boorden, trai ningsbroek, beursje met inhoud, brillen, bezem, muziekboekje, badeldekje, deksel van melkbus, étui met inhoud, bankbiljet ten en zilverbons, horloges, honden, «hand schoenen, herenhoed, hoofddoek, regenjas, jongensjasje, textielkaarten, levensmidde lenkaarten, trajectkaart, zilveren kettinkje, kruisje, dameslaarzen, laken, zakmes, mut sen, portefeuille met inhoud, portemonnaies met Inhoud, passer, kinderparapluie, ram melaar, padvindersriem, rozenkransen met en zonder étui, sleutels, schoentjes, schep, sjaal, lederen tuigje, tasje met inhoud, nijp tang, vulpenhouders, vulpotloden, wanten, brandstoffenkaart, twee meter voile. Deviezen voor toeristenreizen naar Zwitserland en Frankrijk Thans is wederom de gelegenheid open gesteld reisdeviezen aan te vragen voor toerisme nóar Zwitserland. Voorts is een speciale regeling getrof fen, waardoor een totaalbedrag van 500.000 voor toeristische reizen gedu rende Mei, Juni en Juli 1948 naar Frank rijk beschikbaar is gekomen. Aanvragen kunnen worden ingediend tot uiterlijk 20 Mei, eveneens door bemiddeling van de deviezenbanken en de erkende reisbu- reaux. Alle tot en met 30 April 1948 in gediende aanvragen worden als vervallen beschouwd. Dit jaar zullen 2500 Nederlanders veer tien dagen in Oostenrijk doorbrengen en wel in Salzburg, Tirol en Vorarlberg. Concert voor het noodlij deur kind in Europa Wij herinneren aan het Kwekeling kerkconcert dat morgen,Donderdagavo; in de St. Bavo te Haarlem gegeven wc- ten bate van het noodliidende kind Hel tiatief van de jongelui der Rijkskw« school, die zich inspannen de actie U.N.A C. te "doen slagen, verdient s; sympathie. Het koor der Kweekschool zingen, onder leiding van E. van Zoest met medewerking van Dora van Dooi; Lindeman (sopraan). Dolf Hendrikse speelt het orgel. INDISCH JEUGD CENTRUM NAM REVANCHE Het Indisch Jeugd Centrum nam Dq dagmiddag in het Frans Halstheater opj lukkige wijze revanche voor de mi» geslaagde filmvoorstelling van enk weken geleden met de vertoning voor leerlingen van enkele Haarlemse scha van een door wijlen Sultan Mahmoed Langkat aan Prins Bernhard aangeb« film over zijn land. De rolprent, die uitmunt door fraaie nemingen van een Chinese fotograaf, w door de voorzitter van het Indisch Je. Centrum, de heer Van der Ven, toegefe Deze deelde bovendien mee dat zijn 05 nisatie bij Multifilm verscheidene Indis documentaires had aangekocht. Hockey Engelse zege van 7—1 op Wales Dinsdag hebben de Engelsen, favoriei voor de titel van wereldkampioen, eerste wedstrijd in het tournooi om het reldkampioenschap dameshockev te Aras veen gespeeld en daarbij Wales met niete der dan 7—1 verslagen. Na de Engel wordt algëmeen het Nederlands elftal sterkste geacht, zodat de ontmoeting N« land—Engeland, die vanmiddag wordt speeld, met veel spanning tegemoet w gezien. Verder zijn gespeeld: Ierland—Verenii Staten 41 en voor de troostronde: Frai rijkOostenrijk 4—2; België—Spanje 2—1 Voetbal Oefenwedstrijd H.V.B.-elfta Tweede Pinksterdag om half drie spa Terrasvogels op zijn terrein een wedsfc tegen het HVB-elftal. De ploegen zijn volgt samengesteld: Terrasvogels: Glas; Heilig. Melsen; Zi Kraak, Mosman; Dortmundt, Akkerm Röbken, Cobben, Goedhart. HVB-elftal: Kok (Waterloo); Hemk (Stormvogels), Broertjes (EDO): Uithol (Nieuw Vennep), van Herwerdink (EIX Van Leeuwen (TYBB); Van Oosten <&4 ten), Aukema (Schoten), Blinkhoff (Stor vogels), Grootveld (N. Vennep), Van Gel: (Stormvogels). Lastig dat telkens navragen. Spreekt Uw vriend onduidelijk of is Uw gehoor slechter dan U meende? De oorarts kan zekerheid verschaffen. Met e AUD1UM boortoestel nemen Uw moeilijkheden snel een Vraagt gratis AUD1UM brochure Singel 160 j de hoofdagenten: Amslerdam-C. N.V.v.h.P.Geervliet,Keizersgr. 411, A'dom H.C.Schoonenberg.Wolenbweg 26, Rdom W. V. C. Keljen, Turfsinge! 19, Groningen Schaken Twee partijen eindigden remise in Moskou Voor de 23e ronde van het tournooi het wereldkampioenschap werden de i tijen Smyslov—Botwinnik en Reshevsky Keres gespeeld. Beide werden remise, i eerste na 18 en de tweede na 27 zetten. Doi derdag worden de partijen voor de 24e rom gespeeld. De stand is thans: Botwinnik 13 punten partijen; Smyslov 10 p. uit 19 partijen; Rt hevsky 9'A p. uit 18 partijen; Keres 914 19 partijen; Euwe 4 p. uit 18 partijen. BOKSOVERWINNING VOOR ANTONIi SE. De Haarlemmer Antonisse boks Dinsdagavond in „Frascati" te Amsterdai tegen Mackay van „Krieger", Amsterdam won op punten. EINDSTRIJD KENNEMERLANDBEKE Zaterdagmiddag zal op het terrein vi Bloemendaal de eindstrijd worden gespeel om de Kennemerlandbeker tussen Kinhei en VEW. TENNISWEDSTRIJD NOORWEGEN—E) GELAND. Aan het einde van de eerste d; van de ontmoeting NoorwegenEhgelat voor de Davis cup was de stand 11 Haam (Noorwegen) versloeg Paish (Engelani 62, 46, 64, 64 en Mottram (Engelani sloeg Jan Stawbo (Noorwegen) 62, 6- 6—2. PANDA EN ÜET OOG VAN MUG 18. Joris Coedbloed had zich intussen bij de hofmeester gemeld en een hut gekregen. Nu wandelde hij bedaard over het verlaten boven-dek en genoot van de frisse zeelucht. „Heerlik!" mompelde hij. „Welk een ver ademing na het stadsgewoel. De golfslag gedachtenDe zorgen vallen weg en het vraagstuk hoé aan geld te komen schijnt minder belangrijk. Ik had zeeman moeten worden. Aha! Welk een leven! Maar halt! Ik hoor iets! Geroep! Om niet zeggen, geschreeuw! Daar verkeert wèl heb!" Hij liep naar een patrijspoort toe en keek naar binnen. „Wel als dat mijn vriendje Panda niet is!" mompelde hij. „Hij is in nood, zowaar! Bedreigd door een slang en zo! Wel, wel! Dat ventje zoekt ook altijd moeilijkheden!" Intussen riepen Stapper van de Oceaan brengt iemand tot betere iemand in noodIn gindse hut, als ik het en Panda om het hardst om hulp Elke dag een pakje. De 23-jarige Berlijn! Heinrich Czerwinski is door de polit aangehouden wegens bedelarij. In dn maanden tijd had deze jongeman ma dan 800 brieven naar Amerika en as dere landen gezonden met het verzoö hem een levensmiddelenpakket toe zenden. Hij ontving er gemiddeld ee per dag. Czerwinski beschikte over ee kaartsysteem, waarin de namen duizenden mogelijke schenkers voo: kwamen en waarbij de kansen op ee gift in percentages waren aangegevei Voor deze uitbuiting van de buiten landse liefdadigheid hield hij er ee secretaresse op na, die tien uur per da werkte. Hoger loon. Tengevolge van een stakin van kruiers en grondpersoneel zijn ali Europese vluchten van de „Air France van en naar het Parijse vliegveld l Bourget afgelast. Het personeel el' hoger loon. Vrouw. Als eerste vrouw in een militair rechtbank is miss Eleanor Ray, rechts kundige adviseuse van het Amerikaans militair bestuur in Beieren, tot fechte benoemd in het Hoge Militaire Ge rechtshof te München. Buit. Dieven, die Zaterdag inbraken in he kasteel Coburg, toebehorend aan he huis Saksen-Coburg-Gotha, hebbe kunstschatten ter waarde van een mi! lioen dollar meegenomen. Hiertoe be horen schilderijen van Leonardo Vinci en Lucas Kranach. Winstmarge. Het officiële blad van he Britse vakverbond, T.U.C.. heeft aan gedrongen op een nieuw en diepgaani onderzoek van het gehele apparaat val de prijsbeheersing, in welk onderzoei de vakbeweging een actief aandeel zo: moeten hebben. „De winstmarge - vaak veel te hoog", aldus het blad „Deze marge dient veelal om niet-effi- ciënte firma's te behoeden voor ineen storting".

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 2