Haarlems Dagblad ;)e Stad Amerika erkent Joodse staatTwee duikbommenwerpers vallen Tel Aviv aan Arabische invasie begonnen Tumult in de Tweede Kamer Weerbericht J 62e Jaargang No. 18938 Grote Houtsti 93, Tel Adv en Admin. 1)724 14825. Redactie L0600. Direct.-Hoofdred éi ^54 Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel 12230. rufckerij Z. B Spaarne 12. Tel 12713. 10132. Zaterdag 15 Mei 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,Franco per post 4,50. Postgiro 273107. Adverttarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur. itobert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem FIRMA BEYNES zal binnen twee Jjaar haar nieuwe fabrieksgebouwen in «verwijk in gebruik nemen. Zij verlaat i Haarlem. Voor haar gebouw aan het lüonsplein heeft zij nog geen bestem- ag en dit heeft ons aanleiding gegeven g.de beschouwing in ons vorig nummer, jrin wij hebben aanbevolen om van deze gebruik te maken om het Stations- 3,1 lein te vergroten. Niet alleen dat. Wij breven gisteren: Alleen met een aankoop ja het complex der firma Beynes zal, wil ên de toestand op grootse wijze aanvat- n de gemeente niet kunnen volstaan. tn afdoende oplossing kan slechts ver regen worden als het gehele Noordelijke lel van de bebouwing KruiswegSta- ensplein-Jansweg onteigend wordt. Daar- jder dienen dan ook begrepen te worden He huizen in de Lange Molenstraat en lige panden, -die daarop aansluiten aan Kruisweg en de Jansweg. Eerst dan is i plan te ontwerpen, dat een waardige itrée voor een stad van 160.000 inwoners aarborgt. Het Stationsplein, kan zo be- ngrijk verbreed worden. Het gehele front an het plein kan clan bestemd worden oor een monumentaal gebouwen-complex, laarin allereerst een groot hotel-restaurant ordt opgenomen. De Lange Molenstraat ou dus komen te vervallen, omdat de ge- ouwen aan het Stationsplein anders niet oldoende diepte zouden kunnen krijgen. Wij hebben de verwachting uitgespro- en, dat B. en W. van Haai'lem zich met de estemming van de gebouwen van Beynes wig zullen houden. En ons artikel van l isteren heeft al duidelijk.gemaakt, dat de sak niet alleen het vex-wei'ven van een faardig „stads-entrée" betreft: het netelige erkeersvraagstuk is er ook bij te berde ebracht. Het geeft bijzondere moeilijk eden ten aanzien van het huidige Stations- lein, maar dié kan men eigenlijk niet af- onderlijk beschouwen, omdat zij deel uit- Washington's besluit een nieuwe diplomatieke bom opschudding in de UNO, verbittering bij Ligalanden iken van het vei'keersvraagstuk voor de hele stad. ,eT Zo doordenkend komt men opnieuw te- 'ejiecht bij de gedachte: hoe moet het verder lofjnet de ontwikkeling van de stad Haarlem a.gaan? Haar bevolking, is in buitengemeen |a]jnel tempo gegroeid en de stadsontwikke ling heeft daar geen gelijke tred mee kun nen houden. Op enige honderden na telt de ;meente Haarlem nu 160.000 inwoners. I herinner eraan, dat haar bevolking in j"7 maar 36.000 was. Dat is dus pas 71 lar geleden; er "zijn oude mensen die dat leine stadje nog gekend hebben. Vlak voor annexatie van delen van randgemeenten van de gemeente Schoten, in het voor- mr van 1927, telde Haarlem 80.000 in- roners. De annexatie bracht het aantal op 110.000; sindsdien is het in een- Vtwintig jaar tijds alweer met vijftigdui- :nd gestegen. En ook de gemeenten Bloe- :ndaal en Heemstede hebben in die perio- hun inwonertal snel zien toenemen. Dit noopt tot de overweging, dat de ge woonte om het begrip „de stad" te vereen- lelvigen met „de gemeente" onjuist is. Wij (loeten de aaneengesloten bebouwing als de itad zien, zoals men dat op veel groter jeirein ook doet in zulke bevolkingscentra jls Parijs en Londen, diq elk vele tiental len gemeenten tellen. Dan komt men tot de jlotsom dat „de stad" bij ons feitelijk niet 160.000, maar ruim 200.000 inwoners telt. De gemeenschappelijke eisen van een der- feelijk bevolkingscentrum zijn talrijk, zoals herhaaldelijk blijkt. Tekorten en achter panden, veroorzaakt door de snelle bevol- kingsgroei en verergerd door de stilstand- fa-ontwikkeling gedurende vijf oorlogs- jaren, doen zich zowel in Heemstede en Bloemendaal als in Haarlem gevoelen. Dat blijkt telkens. Het geldt niet alleen vraag- pukken beti-effende wegenaanleg en be- bouwing en het vei'keer, maar bijvoorbeeld het tekort aan hótels en restaurants, de paarmee gepaard gaande „zalen-nood", de behoefte aan een tweede schouwburg en 29 ineer. n- Enige jaren geleden Is een belangwek- i'apport van Haarlemse gemeente- fijde verschenen, waarin op de wenselijk- heid van annexatie der randgemeenten H. gterk werd gedoeld. Dit is een onderwerp dat altijd tot scherpe tegenstellingen leidt. n" ft zou het hier niet op de voorgrond wil- ïr' len stellen nu wij nog wachtend zijn op bet rapport der door Gedeputeerde Staten in fen Noordholland ingestelde commissie- el Van der Veen betreffende gemeentelijke »r. jamenwerking. Dat rapport schijnt bijna e- gereed te zijn. Misschien zou gemeentelijke lamenwerking, als die mogelijk is zonder JJ* door naijver geremd te wox'den, zo hoge intensiteit kunnen bereiken, dat mep langs die weg het best en het snelst een groot m fedsplan voor Haarlems toekomst zou kun>- Ben ontwikkelen. Want dat, geloof ik, wordt vereist. I- Wij zijn ver achterop geraakt. Het Sta- ponsplein, door het naderende vertrcjjc van de firma Beynes aan de orde gesteld, is lleehts een opvallend specimen van het te kleine, verouderde kader waarin een be- volking van ruim 200.000 zielen moet leven a wei'ken. En nu is het land arm en zijn de tijden dus slecht voor spoedige uitvoe- tag van ingrijpende verbeteringen. Alles yan dien aard lijkt op toekomst-muziek. 7. Maar zulk een toestand eigent zich juist j9 j»er goed voor het ontwerpen van een plan 3, fa grote lijnen, dat niet slechts de gemeente Saar de stad betreft en waarbij ongetwij- ;ld ook plaatsen in haar onmiddellijke xgeving waarbij men speciaal aan .mdvoort denkt, dat zelf reeds op zulke jondslag van een groot plan werkt be rokken zouden kunnen worden. In slechte ijden zijn meestal de grote nieuwe onder- lemingen ontstaah. R. P. Nederland krijgt tot Juli ,l 105 millioen hulpdollars P Tachtig millioen daarvan wordt ons geschonken. De administratie van het Marshall-hulp- program heeft Vrijdag de bijzonderheden 2 gepubliceerd betreffende de schenkingen e en leningen voor elf Europese landen voor t het eerste kwartaal van het Europese her- Stelplan (de maanden April, Mei en Juni 1948). Nederland krijgt in die periode als fchenfalnS 80 millioen dollar, als lening 25 pillioen dollar, j De Economie Cooperation Administra- tion heeft er de nadruk op gelegd, dat bo venstaande vei'houding tussexx de leningen en de schenkingen niet noodzakelijk de Verhouding voor de volgende kwartalen •anaeeft. Uit Washington wordt gemeld, dat de Verenigde Staten reeds thans officieel de gisteren geproclameerde Joodse staat Israël hebben erkend. Ter Algemene Vergadering van de UNO bracht dit nieuws grote opschudding te weeg. De Arabische afgevaardigden waren terneergeslagen en konden het nieuws nau welijks geloven. Juist voor de stemming over het be stuursapparaat voor Jeruzalem deelde de Tsjechoslowaakse afgevaardigde het nieuws mee aan Gromyko, die zijn schouders op haalde en glimlachte. In diplomatieke krin gen wordt de mening geuit, dat de V. S. deze stap hebben gedaan om te voorkomen, dat de Sovjet-Unie het initiatief zou ne men. daar er geruchten waren gegaan, dat de Sovjet-Unie van plan was de Joodse staat direct na uitroeping te erkennen. De ei'kenning werd door president Truman zelf bekend gemaakt. „Onze re gering heeft 'de mededeling ontvangen", zei hij, „dat er een Joodse staat in Pa lestina is gesticht en de voorlopige rege ring van die staat heeft vex-zocht om er kenning. De Verenigde Staten erkennen de voorlopige regering als het feitelijke be wind van de nieuwe staat Israël". De secretaris van Truman, Charles G. Ross, heeft in een afzonderlijke verklaring gezegd, dal Amerika even.zeer als tevoren blijft streven naar een wapenstilstand in Palestina. Hij hoopte, dat de Joodse staat in samenwerking met de wapenstilstands commissie van de Veiligheidsraad zijn po gingen zou verdubbelen om de strijd in Palestina te beëindigen. Ben Goerion premier. Vrijdagmiddag was op een plechtige bijeenkomst van de Joodse Nationale Raad te Tel Aviv, de Joodse staat „Israël" ge proclameerd. Uit naam van het Joodse volk in Palestina en van de Joodse bewe ging over de gehele wereld en in over stemming met de natuurlijke en histori sche rechten van het Joodse volk en „de resolutie van de Algemene Vergadering der UNO". De nieuwe staat heeft toe lating- tot de UNO gevraagd. Totdat de te verkiezen lichamen gekozen zullen zijn, zal de raad als voorlopige re gering van de staat Israël optreden. De lichamen zullen gekozen worden volgens een grondwet, welke voor 1 October 1948 door een constituante opgesteld zal moe ten zyn. David Ben Goerion zal als minister-president optreden. Ben Goerion zal tevens de portefeuille van Defensie houden in de Joodse Natio nale Raad. Zijn voornaamste ministers zijn: Mosje Sjei'tok, Buitenlandse Zaken; Eliezer Kaplan, Financiën; David Remez, Communicaties, Bernstein, Handel, In dustrie en Bevoorrading; Grunbaum, Bin nenlandse Zaken en Shapiro, Immigratie. Gelijke rechteix beloofd aan de Arabieren. De staat zal open staan, zo gaat de ver klaring verder, voor alle Joodse immi granten en zal ontwikkeling vaxx land en volk bevorderen. Hij zal gebaseerd zijn op vrijheid, rechtvaardigheid en vrede, zoals door de profeten is geleerd, en sociale en politieke gelijkheid van alle staatsburgers handhaven, zonder onderscheid van ras, geloof en sexe en garandeert volledige vrij heid van onderwijs en cultuur. Voorts wordt in de proclamatie de bescherming van de heilige plaatsen beloofd. De staat zal zich aan de beginselen van het Hand vest der UNO houden. De Arabieren wordt verzocht, terug te keren tot de vrede. Hun worden gelijke rechten als staatsburgex-s en vertegen woordiging in de staatsinstellingen ge waarborgd. Eveneens biedt de proclamatie vrede aan de Arabische buurvolken. De verklaring is via de pas geopende omroep „Stem van Israël" wereldkundig gemaakt, acht uren voor de officiële be ëindiging van het mandaat, daar Zaterdag sabbat is. Egypte valt aan. Het orgaan van tie Egyptische regering „Al Assass" meldt in een extra-editie, dat twee bataljons van het Egyptische leger vannacht de Palestijnse grens hebben over schreden. Te middernacht heeft premier Nokrasji Pasja over radio Cairo verklaard, dat aan Egyptische troepen bevel was gegeven Pa lestina binnen te ü-ekken „met het doel de veiligheid en de orde in dat land te her stellen en een einde te maken aan de slachtingen, aangericht door terroristische Zionistische benden, gericht tegen de mensheid". Uit Tel Aviv wordt gemeld, dat ten minste tienduizend Egyptische soldaten bij de Zuidgrens van Palestina verzameld zijn. Bij Bab el Wad op de weg Jeruzalem Tel Aviv heeft de Haganah drieduizend man ter versterking in de strijd geworpen. Dc Joden erkennen zware verliezen bij de nederzettingen van Kfar Etsion. Uit de andere Arabische buurlanden zijn tot nog toe geen grensoverschredingen van geregelde troepen gemeld. Wel is in Irak, Libanon en Transjordanië de staat van beleg afgekondigd en een militaire censuur ingesteld. Reeds uren voor middernacht werd gis teren de Noordgrens van Palestina over schreden door een convooi gepantserde auto's met troepen uit Syrië en de Liba non. Het convooi werd op Palestijns ge bied onmiddellijk .door Joodse strijdkrach ten aangevallen. De gevechten hier zijn nog in- volle gang. Haganah waarschuwt. De Haganah heeft per radio de Joodse bevolking gewaarschuwd, rekening te hou den met de mogelijkheid van invasie en luchtaanvallen op de Joodse staat. Nog voor het uitroepen van de Joodse staat heeft de Haganah verzocht met ingang van hedennacht in de Joodse steden een ge deeltelijke verduistering in te voeren, de schuilkelders in orde te maken, samen scholingen op straat te voorkomen en op het platte land loopgraven te maken. Volgeixs het Egyptische pro-regerings blad „Al Assass" zullen 20.000 Joodse manschappen plus de groep Stern, wanneer de strijd werkelijk uitbreekt, 50.000 Egyp- tenaren, 50.000 Irakezen, 12.000 Arabieren uit Transjordanië en 10.000 uit Syrië en Libanon tegenover zich vinden. UNO-bemiddelaar. De Algemene UNO-vergadering keurde voorts gisteren met 31 tegen 7 stemmen £ij 16 onthoudingen de resolutie goed, waarin besloten wordt tot de benoeming van een bemiddelaar der "UNO voor Palestina. Na de stemming deelde ook Guatamala mede, dat ook dit land de voorlopige re gering van Israël erkende. De vergadering ging daarop uiteen. Tien bommen op de stad een Jood gedood De haven van Tel Aviv is vanmorgen vroeg door duikbommenwerpers aange vallen. Verschillende branden konden in het Noorden van de stad worden waarge nomen. doch men gelooft dat de schade gering is. Afweergeschut kwam in actie van het havendistrict uit, waarna de vlieg- tuigexx over zee verdwenen. Joodse leger vliegtuigen stegen enkele minuten na de aanval op. Later werd meegedeeld dat tien bom men op Tel Aviv werden geworpen door twee bommenwerpers, die waren verge zeld door twee gevechtsvliegtuigen. De bommen werden op nauwelijks honderd meter boven de daken van de stad losge laten. Een Joodse inwoner van Tel Aviv is gedood, drie werden gewond en naar een ziekenhuis overgebracht. Joodse blijdschap en Joodse nood Het Joodse comité voor nationale be vrijding heeft alle Europese Joden opgewekt om zich, gezien de dreigende toestand aldaar, zonder verwijl naar Palestina te begeven en dit land, hoe dan ook, te'bereiken Het comité deed een beroep op „alle vrije regeringen" om dc Joden op hun doorreis facilitei ten te verlenen. De proclamatie van de nieuwe Joodse staat heeft uiteraard weerklank ge vonden bij de Joodse gemeenschap in Ne derland. In de hoofdstad werd de nieuwe vlag van „Israël", twee blauwe banen op een witte achtergrond met een blauwe Davidsster, behalve bij verschillende par ticulieren, ook uitgestoken bij het hoofd bureau van de Nederlandse Zionisten bond en bij de gebouwen van de Joodse gemeente in Amsterdam. Vanochtend zijn in de verschillende synagoges predikaties uitgesproken, die betrekking hebben op dit voor de Joden zo gedenkwaardige feit. Prinses Juliana's beëdiging als Regentes van het Koninkrijk. - Tijdens haar eedsaflegging in het gebouw der Tweede Kamer. TWEEDE KAMER Communisten verlieten de zaal na het zingen der Internationale Tegen het einde der vergadering is gis teravond in de Tweede Kamer een tumult ontstaan, zoals in de parlementaire geschie denis van ons land vermoedelijk nooit is voorgekomen. De Kamer behandelde het voox'stel van prof. Romme c.s. tot het in over\yeging nemen van een voorstel tot verandering in de Grondwet. Bij het begin der vergadering hadden de Communisten reeds pogingen gedaan om de behandelixxg uitgesteld te krijgen. Toen de Kamer daar toe niet geneigd bleek, hield de voorzitter der C.P.N.-fractie des middags een rede van bijna twee uur. In de avondvergade ring werd daarom de spreektijd gerantsoe neerd. Toen werden tevens drie amende menten behandeld, een van mr. Vonk (V. V.D.) en twee van de Communisten.- Toen -deze drie amendementen ver worpen waren, begaven de leden der communistische fractie zich naar de uitgang. Alvorens de zaal te verlaten hief een aantal hunner de Interna tionale aan. Staande bij de uitgang zongen zij twee coupletten van dat lied. De voorzitter, mr. Van Schaik tracht te het gezang te onderdrukken door geroffel met zijn hamer. Verscheidene Kamerleden begonnen met hun map pen op de lessenaars te slaan, zodat een oorverdovend lawaai ontstond, het geen tot gevolg had. dat een brigadier van politie in de zaal verscheen. Toen de communisten de zaal verlaten had den, heeft de Kamer het wetsvoorstel aangenomen. Er waren geen tegen stemmers. TF7EGENS HET PINKSTERFEEST W verschijnt ons eerstvolgend num mer Dinsdag. De jeugd verdringt zich om een kraampje en wikt en weegt wat of het dit keer zal zijn. Een fuchsia of een Afrikaantje, een hortensia of een azalea, de Luilakmarkt zoals altyd goed voorzien. Bij de discussie had mr. Vonk (V.V.D.) verklaard, dat hij gaarne aangeduid had gezien, welke organen van burgerlijk ge zag men op het oog heeft. Naar zijn oordeel moeten de grondwettelijk gewaarborgde burgerrechten zo goed mogelijk worden beveiligd. Daartoe wilde hij een verplicht gesteld, zo groot mogelijke meerderheid in de Staten-Generaal voor de wet, welke op grond van het nieuw vooi-gestelde artikel 195a deze materie moet regelen. Hij diende een daartoe strekkend amen dement in. In een rede van bijna twee uur bestreed de heer Wagenaar (C.P.N.) het voor- stel-Romme, opmei-kend, dat de bedoeling ervan is tegexx de coifimunisten op te tre den. Hij wilde weten welke organen van burgerlijk gezag bedoeld worden. Voorts verklaarde hij er bezwaar tegen te hebben deze rechten over te brengen op organen, die men niet kent. De heer Donker (Arbeid) betoogde, dat men moet kunnen optreden tegen ieder, die de veiligheid van de staat in gevaar brengt. In de avondvergadex-ing betoogde de heer Stokvis (C.P.N.) dat noch de inwendige, noch de uitwendige veiligheid bedreigd wordt. De h^er De Groot (C.P.N.) sprak de scherpe afkeuring van zijn fractie uit over de wijze, waarop zijns inziens Kamer en volk zijn overrompeld door dit wetsont werp. Hij bestempelde het als een anti- communistenwet en hij noemde het de ver vulling der politieke voorwaarden van het Marshall-plan. Prof. Romme (K.V.P.) verklaarde daarna van oordeel te zijn, dat de hier gevolgde methode van bestrijding voor het Nederlandse volk duidelijk kan maken hoe terecht het voorstel is ingediend. Het beoogt zich te keren tegen hen, die het op onze democratische vrijheden gemunt heb ben. De heer Hoogcarspel (C.P.N.) licht te een amendemexxt toe om in het voorge stelde nieuwe artikel te lezen: organen van het burgerlijk gezag, in plaats van orga nen van burgerlijk gezag. De heer Stokvis (C.P.N.) diende een amendement in beogende een gekwalifi ceerde meerderheid van tweederden voor te schrijven voor de aanvaarding van wet ten voortvloeiende uit het nieuwe artikel 195a. Het amendement-Stokvis werd verwor pen met 61 tegen 8 stemxyxen; het amende- mexxt-Vonk met 63 tegen 6 stemmen. Het amendement-Hoogcarspel viel met 61 tegen 8 stemmen. Tijdelijk meer melk voor volwassenen De gunstige ontwikkeling van de melk productie, welke in de komende weken het hoogtepunt zal bereiken, maakt het moge lijk het melkrantsoen voor volwassenen tijdelijk, zo mogelijk gedurende zes of acht weken, te verhogen tot zes liter per twee weken. Reeds voor de volgende week kan een extra-bon voor een halve liter melk voor personen boven de 21 jaar worden aangewezen. Met ingang van 15 Mei geeft bon 362 Melk recht op het kopen van een i halve liter gestandaardiseerde melk. Amerikaanse communisten buiten de wet Truman voelt er nog steeds niets voor Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden is Vrijdag begonnen met een debat over eexx wetsontwerp strekkende tot het „buiten de wet stellen van de Amerikaanse communistische partij als een geheime sa menzweerdersorganisatie", ofschoon het bijna zeker is dat president Truman over dit wetsoxxtwerp zijn veto zal uitspreken. De bond van Amerikaanse staalarbeiders de grootste vakvereniging in de CIO, met een ledental van 928.000 heeft te Boston de bondsstatuten gewijzigd in'die zin, dat de communisten geweerd wox'den uit iedere plaatselijke of internationale functie en zij niet als afgevaardigden of leden van cxxige commissie kunnen optre den. Verloren gewaand schip keert terug De „Midas" lag bijna 5 jaar op de bodem der zee Bijna vijf jaar heeft de „Midas", een 3000 ton nxetend schip van de K.N.S.M., dat in 1943 ten gevolge van een geallieer de bomtreffer in de Baai van Brest zonk, op de bodem der zee gelegen zonder dat men er in Nederland enig vermoeden van had waar het vaartuig was gebleven. Thans is het schip, waarvan de machi- xxekamer ogenschijnlijk geen ernstige scha de heeft opgelopen, maar dat volkomen onbestuux-baar is, achter de zeesleepboot „Ganges" van L. Smit en Co.'s Internatio nale Sleepdienst te Rotterdam uit Brest naar Amsterdam verti-okken. Men acht het mogelijk het vaartuig weer zo te repare ren. dat het de vergelijking met de andere „Liners" van de K.N.S.M. als vroeger zal kunnen doorstaan. Dan kan een schip met een avontuurlijke staat van dienst opnieuw de zeeën gaan bevaren, nadat het als volkomen verloren gewaand door de maatschappij was opge geven. De „Midas" viel in 1940 in handen van de Duitsers. Vele boten werden na de bevrijding overal verspreid teruggevon den, maar tot voor kort ontbrak van de „Midas" ieder spoor, zodat aangenomen moest worden, dat het in dienst van de bezetter ten onder was gegaan. Deze veronderstelling is later juist ge bleken. Bij een onderzoek door duikers in het havengebied van Bx'est werd het met 'vele andere wrakken ontdekt. Alleen het lichten van de „Midas" achtte men nog lonend. Daartoe moesten echter allereerst talloze moeilijkheden van ambtelijke en technische aard worden overwonnen. Het Dii-ectoraal-generaal van de Scheepvaart en xnet name zijn vertegenwoordiger te Parijs, de heer J. Schut, riep daartoe de hulp in van technisch en administratief personeel van de K.N.S.M. om met de Franse regering het Nederlandse eigen domsrecht vast te stellen. Dit geschiedde. Frankrijk droeg het schip officieel aan Nederland over en het werd gelicht. Op tweede Pinksterdag wordt de uit de gol- vexx weergekeerde „Midas" aan de Levant- kade te Amsterdam verwacht. Dan zal door technici worden uitgemaakt, of het schip geheel kan worden gerestaureerd voor de geregelde lijnvaart. De laatste moeilijkheid, die dan nog zal moeten wor den overwonnen, is tevens de kleinste: zo zeer was men van het verloren gaan van het schip overtuigd, dat na de bevrijding een nieuw gebouwde coaster met de naam „Midas" werd gedoopt. De pchte „Midas" zal dus moeten worden her doaffL 1 Het woord is aan Voltaire Het helal brengt mij in verlegen- heid en ik kan mij niet voorstellen dat dit uöruxerk bestaat cn de uurwerkmaker niet. Prinses Elizabeth sprak in Parijs „Ruim nationalistische voor oordelen uit de weg" Bij haar bezoek aan Parijs heeft de Engelse prinses Elizabeth gisteren uit han den van president Vincent Auriol het Grootkruis van het Legioen van Eer ont vangen. Auriol zeide: ..Het Franse volk is verheugd door doze daad de verbonden heid met het Britse volk te kunnen be zegelen". De Franse minister van Marine las een dagorder voor, volgens welke het oorlogs- kruis met palm wordt verleend aan de hertog van Edinburgh, de echtgenoot van de prinses. Na de plechtigheid legden de prinses en de hertog een krans op het graf van de onbekende soldaat. Bij de opening van de tentoonstelling „Acht eeuwen Engels leven in Parijs" ixeeft prinses Elizabeth in het Frans een rede gehouden. Zij pleitte voor „het uit da weg ruimen van vooroordelen, afkomstig van een bekrompen nationalisme". De prin ses herinnerde aan de grote rijkdommen, die de vrijheid en onbekrompenheid van geest, die ten grondslag heeft gelegen aan de uitwisseling van gedachten van ontwik kelde Engelsen en Fransen zelfs in dagen van oorlog tussen beide landen, Engeland en Frankrijk gebracht heeft. „Geen land kan alleen op eigen geestelijke krachten leven evenmin als economisch zichzelf onderhouden",.aldus de prinses. Belgische kabinetscrisis ten einde Regering-Spaak hervat haar arbeid De algemene raad van de Belgische socia listische partij heeft gisteren met 145 stemmen tegen 72 bij 5 onthoudingen een resolutie aangenomen, waarin hij zijn goedkeui-ing hecht aan het accoord dat met betrekking tot de onderwijskwestie is be reikt. Deze beslissing betekent, dat de Kabi netscrisis thans volledig is opgelost en da oude regering onder leiding van Spaak haar werkzaamheden zal voortzetten. Geen erkenning door Nederland van „Israël"? (Van onze parlementaire redacteur). De erkenning de facto van de Joodse staat Israel door Amerika geeft aanleiding zich af te vragen wat Ncdexdand in deze zal doen. Wij hebben goede reden om aan te nemen dat op dit ogenblik ons land dit voorbeeld niet zal volgen. Dit vraagstuk heeft voor ons irag een bijzondere kant wegens Indonesië 'mét zijn grote Mohammedaanse bevolking. Waar schijnlijk zal Den Haag ten opzichte van een dergelijk punt geen beslissing nemen zonder eerst met Batavia overlegd te heb ben. Ambassadeur Van Klef fens hier Onze parlementaire redacteur meldt dat de Nederlandse ambassadeur in Washing ton, mr. E. N. van Kleffens, in Den Haag is aangekomen voor het voeren van be sprekingen met minister Van Boetzelaer. Deze betreffen geen bijzonder actuele on derwerp, maar algemene aangelegenheden inzake de relaties met de Verenigde Sta ten. Raffinaderij te Pernis wordt belangrijk vergroot Capaciteit wordt 3 millioen ton per jaar De „Bataafse Petroleum Maatschappij" (Koninklijke ShelI-frroepV is voornemens haar raffinaderij te Rotterdam-Pernis zeer belangrijk uit te breiden. Dc verwerkings capaciteit dezer raffinaderij bedraagt thans een millioen ton ruwe aardolie per jaar. Deze capaciteit zal In 1953, wanneer het gehele uitbreidingsplan zal zijn voltooid, verdrievoudigd zijn cn dus verwerking van drie millioen ton olie per jaar mogelijk maken. Deze uitbreiding kan als een gevolg wor den beschouwd van de na de oorlog zo sterk vergrote vraag naar aardolieproduc ten, waaraan mofncnteel niet geheel kan worden voldaan door het gebrek aan raf finaderij-capaciteit. Deze belangrijke uitbreiding betekent een verdere schrede op de weg tot industriali satie van Nederland, waartoe de Konink lijke Shell door de reeds vorig jaar aange kondigde bouw van chemische neven industrieën bij de raffinaderij te Pex-nis een eerste bijdrage leverde. Deze uitbreiding der raffinaderij-capa citeit heeft tengevolge dat behalve de bouw van verschillende fabrieken en installaties ook de hulp- en nevenbedrijven moeten worden vergroot. ■XQOOOTOOOQrCflOOQOQnttfleftMflfWyrtymwwvww ZONNIG WEER. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Zater dagavond tot Zondagavond: Gedurende de nacht slechts op enkele plaatsen tijdelijk vorming van mist of lage wolkenbanken. Overdag zonnig droog en tamelijk warm weer met een matige, in de namiddag nu en dan vrij krachtige Oo^Mlke wind 16 Hel: Zon op 4 45 uur onder 20 28 uur Maan op 12.01 uur. onder 2.40 uur (Eerste kwartier) 17 Md: Zon op 4.43 uur. onder 20.30 uur Maan op 13.28 uur. onder 2.58 uur 18 Mei: Zon op 4 42 uur Maan op 14-52 uur, onder 2.58 uur I 3.12 uur 8

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1