S „Myrte en de demonen" bijna klaar Koopvaardijkapitein na negen jaar in het vaderland terug Amerika zendt honkbalmateriaal Tweede zese voor Wolverhampton Wanderers Lui Soort in hot kort ZATERDAG 15 MEI 1948 HAARLEMS DAGBLAD Proefshow in Den .Haag, Nasynchronisatie in Engeland Het sprookje van het kind, dat als de personificatie van het goede de mach ten der duisternis overwint en na de dooltocht langs de afgronden van de boosheid ongeschonden in het leven terugkeert, is zo oud als de mensheid. Andersen en de gebroeders Grimm hebben ervan verteld, de dichter heeft er over gezongen en de sentimenten van deze gedachte hebben ook de acht ste muze, de film niet onberoerd ge laten. Een jaar lang en eigenlijk langer nog heeft men in Heemstede, op het buiten „Manpad" naar de ideale weergave van deze oude idee op het gevoelige celluloid gespeurd en nu hebben de mensen van de Europese Kunst Unie, die de film „Myrte en de Demonen" schiepen, de 3200 meters Nederlandse sprookjesfilm wat schuchter ten doop gehouden. Schuchter, omdat Myr te niet compleet kon zijn: zij is nog niet voorzien van een geluidsband en dus wa ren Marinus Adam en de leden van het H.O.V.-orkest uit Haarlem naar het Haagse Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen gekomen om deze leemte „eigenhandig" op te vullen. De H.O.V.-dirigent heeft een suite gecomponeerd bij het verhaal van regisseur Paulbruno Schreiber, die verras send zuiver "bij de sprookjesidee aansluit en als filmmuziek een hoge artistieke waar dering verdient. Het was opvallend, hoe precies hei orkest met zijn grote bezetting de beelden volgde: hoe „synchroon" de muziek tijdens deze generale repetitie met het visuele gedeelte liep. Overigens kun nen het jongenskoor „De Liduina Boys" van P. C. Wolff en de sopraan Hélène Lu- dolph volop tevreden zijn met hun debuut als film-geluids-bron. En 'dan het moeilijke zwaartepunt van deze onvolledige voorstelling: de Myrte- film zelf. Moeilijk, omdat het oordeel over een rolprent onvolledig moet blijven, wan neer zij zelf nog niet volledig is en de nog ontbrekende dialogen bijvoorbeeld het ver- haal er niet duidelijker op maken. Maar aan de andere kant is de eerste levens voorwaarde van de film de beweging, dus moet het geluid niet derjnate essentieel zijn, dat een „stomme" geluidsfilm volledig on begrijpelijk zou worden. Myrte is een compliment voor haar vakkundige opbouw waard en camera man Bert Haanstra heeft hier en daar aan het geraamte van het scenario de levende „ledematen" van zijn kunst geboetseerd: in een sublieme slotscène bijvoorbeeld verliest zich dit sprookje van het meisje en de duivel. Daar staat echter tegenover dat hij ^ich meermalen zozeer door de schoonheid van een détail liet bekoren, dat het détail tot een complete scène werd uitgesponnen. Waardoor het verhaal wat loom verloopt. Wat echter door enkele drastische coupurefc te verhelpen is. Myrte heeft een aantal dilettanten acteurs met spelers van naam als Jan Musch en Ludzer Eringa samengebracht en ook dit heeft zijn invloed op het geheel niet gemist: zien wij van Eringa „de maan" (die een gespleten persoonlijkheid blijkt, te bezitten) en van Jan Musch als de kok Peperlak voortreffelijk werk'; andere rol- Beschuldiging tegen Vente vervallen verklaard o Het Rotterdamse tribunaal heeft advies gewezen in de zaak tegen de vroeger be kende voetballer Leen Vente en de be schuldiging vervallen verklaard. V. had tezamen met de 45-jarige bouw kundige W. van O. terecht gestaan, omdat zij in 1944 en 1945 samen een aanneem- kantoor hadden opgericht voor het wer ven van arbeiders, die in Frankrijk, spe ciaal in Cherbourg, voor de Duitse weer macht moesten werken. Het tribunaal overwoog ten aanzien van V., dat hij zich als oud-officier in een moeilijke positie had bevonden, omdat hem krijgsgevangen schap te wachten stond. Hem werd sa menwerking aangeboden met Van O. en daardoor kreeg hij de kans reizen naar het buitenland te maken. Hij gébruikte de ge legenheid om velen over de grens te hel pen en hun valse papieren te verstrekken. Hij deed het ook niet uit winstbejag. Van O. werd daarentegen wel schuldig 'bevonden. Ten opzichte van hem luidde het advies 14 maanden internering, met aftrek van voorlopige detentie. Grensgangers overtreden deviezenbepalingen In de laatste raadsvergadering van Vaals hebben enige leden met klem geprotesteerd tegen het huns inziens straffe optreden van de Justitie tegen de overtredingen van de viezenbepalingen: het overbrengen van Belgische francs door grensgangers. Zij zijn van oordeel, dat de wijze, waarop tegen deze overtreders wordt opgetreden in geen verhouding tot het misdrijf staat. De arbeiders uit Vaals, die indertijd in de eigen gemeente geen werk hadden en. in België gingen werken, hadden een bij verdienste door de daar verdiende francs mee over de grens te brengen en te ver kopen. Aanvankelijk liet men alles op zijn beloop. Toen kwam de order van Den Haag. dat de francs moesten worden in geleverd, een maatregel, welke later wat verzacht werd door de bepaling, dat een gedeelte van het francs-loon mocht wor den behouden voor aankopen in België, doch dat de rest in Nederland bij een bankinstelling moest worden ingeleverd. Velen hebben lange tijd aan deze order, geen gehoor gegeven. Enige tijd geleden bracht het strenge optreden van de douane nogal wat beroering in Vaals. Verschillende arbeiders zijn zwaar gestraft en thans zijn wederom enkele processenverbaal opge maakt. waarna de overtreders ter beschik king van de Justitie zijn gesteld. Ir. A. DUBOIS GEZUIVERD. De minister van Onderwijs heeft zijn beslissing van «15 September 1947, waarbij ir A Dubois te Hilversum niet aanvaard baar werd verklaard als leidende functio naris in het radiobestel. herroepen op grond van een nader door de commissie- Drost aan hem uitgebracht advies om ir. Dubois alsnog zuiver te verklaren wegens het bekend worden van nieuwe feiten en omstandigheden. Ir. Dubois was Hquidateur van de om roepverenigingen en tot 1941 tijdelijk di recteur-generaal van de Nederlandse Om- noes. len aan het hof van Koning Buikos VII. vorst over Demenië, kregen een minder sterke bezetting en het jonge hoofdper soontje Myrte is vaak iets te passief om haar kinderlijkheid geloofwaardig te ma ken. Dit alles zal echter minder opvallen of geheel verdwijnen, zodra de nasynchroni satie in de Engelse Denham-studio's en met medewerking van het London Symphony Orchestra (met de heer Adam achter de lessenaar) straks voltooid is. Het verhaal van Myrte en de Demonen, vol bewonderenswaardige visies, met zijn feeërieke verbeeldingen, zijn humor, en zijn appèl aan de kinderlijke fantasie, kan de Nederlandse industrie naam geven. Temeer, daar er in de geschiedenis een aantal kunstzinnige manifestaties als een solc.nans van Johan Mittertreiner en een klassieke pirouette van Marie-Jeanne van der Veen, met gevóel is ingevlochten. J. F. Bokkel en Nokkel, de twee „echte" dwer gen uit „Myrte en de demonen", die de koddige noot in het verhaal brengen. Roeien Hollandia-wedstrijden Resultaat van de loting Het resultaat van de loting voor de Hol- landia-roeiwcdstrijden te Alphen aan de Rijn op 21 en 22 Mei is als volgt: Single sculling outrigged fovernaads. be ginnelingen» Njord. Spaarne. Triton. Tweeriems gieken (overnaads. beginne lingen» Njord (row over». Vierricms gieken (idem) Skadi, Njord II, Nereus, Triton. Njord I. Laga, de Hoop. Single sculling outrigged (juniores, klasse A) Triton. Laga. Amstel. Njord. Tweeriems gieken (juniores, klasse A) De Hoo'p, Spaarne. Laga. Vierriems gieken juniores, klasse A), De Hoop. Skadi, Laga. Spaarne. Nereus. Achtriems gieken (juniores, klasse A) Tri ton. Laga, Njord I. Njord II, Nautilus. Vierriems gieken (juniores, klasse B), De Maas. De Hoop, Njord, Spaarne. Laga. Vierriebis gieken (lichte ploegen). Triton, Njord. Laga, Nereus, Spaarne. Single sculling outrigged (seniores) De Zaanlandse' (row over). Tweeriems gieken (seniores) Njord. Aegir. Vierriems gieken (seniores), Njord. Laga, Triton. Achtriems gieken (seniores), Laga, Njord. Willem III. Delftse Sport. Vierriems gieken (zonder stuurman) Laga (row over). Single sculling outrigged (dames juniores, snelroeien). Laak, winnares. Vierriems gieken (dames juniores, snel roeien) De Hoop, De Maas I, De Maas II. Achtriems gieken (dames, snelroeien) Ne reus, De Vliet, Nautilus. Quadruple sculling outrigged (dames snel roeien) De Vliet, Nereus. Stylroeicn vierriems gieken (dames, be ginnelingen overnaads), Spaarne, De Vliet. Stylroeien vierriems gieken (dames, be ginnelingen overnaads). De Vliet, Spaarne. Stijlroeien single sculling (dames junio res) De Hoop (row over). Stijlroeien vierriems gieken (dames ju niores) Spaarne, Nereus. Cricket Competitie begint Zondag De zomer \Jieeft zich vroeg ingezet en de cricketers kunnen de mat tijdens een pret tige temperatuur opzoeken Zondag begint de competitie van de Nederlandse Cricket bond. De Haarlemse elftallen komen weer in het veld. Eerste Pinksterdag heeft Haar lem een wedstrijd aan de Donkerelaan te Bloemendaal tegen V.O.C. en Maandag krijgt Rood en Wit bezoek van V.R.A. De liefheb bers van cricket kunnen twee dagen ge nieten. Verder zijn vastgesteld in de eerste klas: ACC-VVV (Zondag): HCC II-Quick (N) en PW-HPVS (alle Maandag). Tweede klas: Rood en Wit II-Kampong (Zondag); Haar lem II-HBS II (Maandag). „Ik heb altijd geluk gehad" Voorts is er aan boord de grootste lading nieuwe rubber, welke na de oorlog in Be- lawan geladen werd, namelijk 1600 ton. Als verrassing voor Diergaarde Blijdorp kocht kapitein Van Gelder in Makassar drie een den, waarvan er een onderweg gestorven is. In dezelfde stad kocht hij ook acht kat ten, Eén sprong er over boord, de tweede werd dol en moest wel over de reling. De derde werd door zijn moeder bij het nek vel gegrepen en in zee geslingerd. Vijf kon kapitein Van Gelder nog aan „Blijdorp" aanbieden. Ten slotte heeft kapitein Van Gelder nog een verrassing voor de Schiedamse school, die zijn schip geadopteerd heeft. In zijn hut was namelijk een zeldzaamheid te zien, een bloeiende cocospalm. Deze is voor de leerlingen van de school bestemd, evenals een kist met monsters van velerlei Indi sche producten. Na negen jaar gaat deze gezagvoerder eindelijk een paar maanden vacantie ne men. Een Nederlandse koopvaardijkapitein is eerst thans in het vaderland terug, na de gehele oorlog op zee te hebben gezworven en vervolgens troepen der geallieerden te hebben teruggebracht. Gezagvoerder B. A. van Gelder kwam Vrijdag met de „Ternatc" te Rotterdam binnen, een Amerikaanse „Liberty", die na dien „Govert Flinck" heette, maar sinds zij door de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd is overgenomen en voor oliestook is ver bouwd „Ternate" werd gedoopt. In het begin van 1939 voer de heer Van Gelder met de „Dempo" uit. Hij was toen nog eerste stuurman. Bij het uitbreken van de oorlog met Japan lag zijn schip in Tjili- tjap met 650 man van de Koninklijke Mari ne aan boord. De „Dempo" kon op 2 Maart 1941 pas zee kiezen, drie dagen later dan de andere schepen uit die haven. Mogelijk is dit zijn geluk geweest, want van de andere schepen zijn er vele door de Jappen tot zinken gebracht. Eigenlijk had het schip niet in Tjili- tjap terecht moeten komen. De „Dem po" had in Amerika vliegtuigen gela den voor de geallieerde .oorlogvoering, maar onderweg zouden pas de telegra fische instructies komen over de eind bestemming. Het telegram kwam prompt, maar niemand kon het ontcij feren, want de code paste niet. De scheepsraad besloot toen maar naar Tjilitjap koers te zetten. Later bleek, dat men naar Albany had moeten va ren. Een kleine vergissing maar. Men was vergelen de nieuwe code mee te geven In zijn eentje voer de „Dempo" van Tjilitjap naar Colombo, maar ook daar was het allesbehalve rustig. Er werd een aanval gevreesd, dus.weg maar weer. Nauwelijks was men wegge stuurd, of 75 Japanse vliegtuigen ste gen van een vliegtuigmoederschip op en begonnen een aanval op Colombo De volgende reizen gingen heen en weer door de Pacific. „Ik snap nog altijd niet, hoe we er zo mooi doorgerold zijn", ver klaarde kapitein Van Gelder. „Dan zag je links, dan weer rechts zo'n drommmelse duikboot voor de dag komen. Maar ik heb altijd geluk gehad en nooit een schip ver loren". I>ynamiet. In Baltimore is hij gezagvoerder gewor den op de „Bantam". Het schip werd met dynamiet geladen en geheel alleen koerste het nu door het Panamakanaal, rond Nieuw Zeeland en Australië, naar de Per zische Golf. Het was een hard leven toen. Op een terugreis van Liverpool naar New York brak er aan boord een griepepidemie uit. Bijna de gehele bemanning lag in de kooi. Kapitein Van Gelder moest met 40 graden koorts op de brug blijven. Toen New York bereikt was, moest hij een tijdje in het zie kenhuis. Later werd hij gezagvoerder op de „Ja para". Daarmee heeft hij menige reis met 1800 man troepen gemaakt. Na afloop van de oorlog in Europa bracht hij verscheidene malen uit Frankrijk weer troepen naar de Verenigde Staten terug. In Amerika heeft hij vervolgens opdracht gekregen toe te zien bij de bouw van de „Overijssel", op welk schip hij later het commando zou voe ren. Op 19 September 1947 ging hij op de „Ternate" over en na al deze omzwervin gen keerde hij dan gisteren eindelijk in het vaderland terug. De „Terrtate" heeft 4000 ton copra mee gebracht, waarvan de helft voor Marseille bestemd was en daar reeds is gelost Kapi tein Van Gelder kreeg een complimentje j keiharde scholen, welke beter lot verdien van de autoriteiten voor de deskundige be- I den. De Eindhovenaar heeft zeer goed ge- handeling, waardoor niets verloren ging. speeld. Hij was met Beenhakkers en De Met belangstelling zien de honkballers' de berichten uit Amerika tegemoet over de zendingen materiaal. Er is een actie ge voerd, om oud honkbal-materiaal of gel den, voor het kopen van nieuw, te ver zamelen en die actie heeft succes -opge leverd. Op verzoek van Norman MacPhail, een neef van de bekende Amerikaanse base-ball-speler, hebben velen de actie gesteund In kranten verschenen oproepen, voor de radio werden toespraken gehouden, op maaltijden werden aanbevelingen ge sproken en -gedeelten van recettes van honkbalwedstrijden werden beschikbaar gesteld. De scholen bleven niet achter met het maken van propaganda en nu wacht Nederland met spanning af, wat de actie, welke op 10 April is ingezet, zal opleveren. De heer J. van Riet. lid van de honkbal club „Neptunus" uit Rotterdam had contact gezocht met Amerika, omdat zijn vereni ging moeilijkheden had met voortzetting van het spel, wegens gebrek aan materiaal Bij Norman MacPhail ondervond hij spoe dig steun en met behulp van Amerikanen, wiens ouders of grootouders in Nederland geboren zijn, besloot hij een inzamelings actie te houden. MacPhail woont in Grand Rapids en daar wordt het materiaal ver zameld, doch uit alle delen van Amerika ontving hij medewerking. Verwacht mag worden, dat er voor vele honkballers ma teriaal beschikbaar is en daarom heeft de heer Van Riet aan het bestuur van de Nederlandse Honkbalbond gevraagd, de verdere zaken te regelen. De goederen worden van Grand Rapids naar New York vervoerd en vervolgens per boot naar Rotterdam. Het is nog niet be kend, wanneer de eerste zending in ons land aankomt. Het bondsbestuur heeft reeds voorbereidende maatregelen getrof fen en daacbij grote steun ontvangen van de heer Broekmans van het Nederlandse Rode Kruis. Het is nog niet bekend In welke staat hèt materiaal aankomt. Het zal dus eerst nagezien moeten worden Toe zeggingen zijn gedaan, dat er ook volledige uitrustingen voor een club zullen komen. Het plan is eerst de bestaande verenigin gen. die gebrek aan slaghouten, ballen, enz hebben, te helpen. Dan krijgen nieuwe ver- Hollandse Maatschappij der Wetenschappen De jaarlijkse vergadering der Hollandse Maatschappij der Wetenschappen te Haar lem wordt. Zaterdagmiddag 22 Mei gehou den. Behalve de gewone punten (zoals uit brengen der jaarverslagen en de benoeming van binnen- en buitenlandse leden) ver meldt de agenda een voordracht van dr. A. J. Kluyver over „Homo militaris". Bijna 10.000 groene komkommers uit het Westland. ongeveer 7 ton wegend, zijn met een KLM-skymaster naar Londen ver voerd. Wandelsport Wandeltocht in de Zandvoortse Sportweek Het succes, dat de Kennemer Turnkring verleden jaar heeft gehad met de twee wan deltochten in Beverwijk, heeft het bestuur doen besluiten het wandelen ook dit jaar op het programma te plaatsen. In de Sportweek te Zand voort (van 4-10 Juni) wordt een tocht gehouden, waarvan de. organisatie is opgedragen aan O.S.S. Medewerking is toegezegd door de direc tie der Amsterdamse Duinwaterleiding, om voor de eerste helft van de tochten gebruik te maken van de prachtige wandelwegen van het Duinwaterleidingterrein. Verder wordt dan gewandeld langs Vogelenzang. Heemstede. Aerdenhout en Bentveld weer terug naar Zandvoort. De afstanden bedragen 15 km. voor adspi- ranten (van 12 tot en met 15 jaar) en 25 km voor ouderen. Verder staan de tochten open voor een ieder die van wandelen houdt ook voor hen die geen lid zijn van het K. N. G. V. VOETBAL emgingen, die door gebrek aan materiaal, niet tot de bond kunnen toetreden een deel en als er over blijft, dan zullen de scholen niet vergeten worden. Dat hei oondsoestuur verheugd is over de actie is te begrijpen. Er is op het ogen blik een groot gebrek aan honkbalartikelen De slaghouten, welke in Nederland gemaakt zijn, zijn te zwaar en te weinig veerkrach tig. omdat het hout niet deugdelijk is en de ballen zijn evenmin geschikt. De Neder landse honkballers zijn aangewezen op Amerika en gelukkig kunnen zij thans door de actie weer aan wat sportartikelen komen Voorlopig Nederlands elftal samengesteld Het voorlopig Nederlands elftal, dat Woensdag 19 Mei op het terrein van Sparta te Rotterdam een oefenwedstrijd tegen de Engelse club Rotherham zal spe len is als volgt samengesteld: Doel: Kraak (Stormvogels). Achter: Van Bun (MVV) en Schijvenaar (EDO). Midden: Van de Engel (DHC), Terlouw (DCV) en De Vroet (Feyenoord). Voor: Van der Tuyn (Hermes-DVS), Rijvers (NAC), Roozenburg (Neptunia), Wilkes (Xerxes) en Lenstra (Heerenveen). Reserves zijn: De Munck (Sittardse Boys), Everse (Neptunus), Temming (DOS), Stoffelen (Ajax) en Schaap ('t Gooi). E.D.O. en Haarlem hebben nog een belangrijke rol De Haarlemse kampioensclubs kunnen nog een belangrijke rol vervullen in de strijd om het kampioenschap van Neder land en Haarlem kan EDO nog enige dien sten bewijzen, indien deze club tenminste zelf overwinningen boekt. In het Heem- steedse Sportpark komt BW bij Haarlem op bezoek. De Bossche club was goed gestart met drie overwinningen en een -gelijk spel. Heerenveen heeft de ploeg de eerste nederlaag toegebracht en als Haarlem wat geluk heeft, kunnen de gas ten de tweede nederlaag tegemoet gaan. EDO brengt een bezoek aan PSV, dat vorige week tegen Go Ahead goed op dreef was. De Eindhovenaren speelden op Hemelvaartsdag niet ongelukkig in het Noorder Sportpark, maar wij verwachten, dat de Haarlemmers thans beter op schot zijn. Voor de beker speelt TYBB Maandag avond tegen DWV in Amsterdam. De Haar lemmers zullen het niet gemakkelijk krij gen. Bedrijfsvoetbal te Haarlem Het bestuur van de afdeling Haarlem van de K.N.V.B. heeft besloten om by voldoende deelneming de vorming van 'n Bedrijfsvoetbal-competitie goed te keu ren. Aan deze competitie kunnen alleen elftal len deelnemen, die gevormd zijn uit bedrij ven. echter met dien verstande, dat van deze bedrijfselftallen geen actief lid kunnen zijn voetballers, die aangesloten zijn bij een an dere bestaande vereniging. Er wordt door het bondsbestuur géén dispensatie verleend om voor deze bedrijfselftallen uit te komen. Alle leden, die in wedstrijden van hun be drijfsvereniging kunnen uitkomen, moeten als lid worden opgegeven. Dit aantal moet voor iedere bedrijfsvereniging minstens 25 bedragen. De deelnemende elftallen moeten de be schikking hebben over een terrein en per Bedrijfsvereniging moet een borgstelling worden gedeponeerd van f 50. De vereni gingen zijn gehouden zich te onderwerpen aan de bestaande reglementen en nog uit te vaardigen bepalingen van de afdeling Haar lem. Eveneens is op deze competitie van toepassing het bestaande wedstrijdreglement (wedstrijdformulieren, strafzaken, boeten enz.). De gehele organisatie komt onder de controle van de afdeling Haarlem, Duven- voordestraat 62. Waarschuwing Het is aan de verenigingen, aangesloten bij de afdeling Haarlem van de K.N.V.B., verboden om aan niet aangesloten elftallen haar veld ter beschikking te stellen. Offi cials en scheidsrechters mogen evenmin hun medewerking verlenen. Bijna 40.000 toeschouwers waren Vrijdag getuigen van de tweede wedstrijd van de Wolverhampton Wanderers in ons land, ditmaal te Amsterdam in het Olympisch Stadion, wederom tegen een Bondsploeg, maar een elftal, dat toch minder sterk mocht wordengeacht dan de ploeg, welke Woensdagavond j.l. te Rotterdam met 32 van de gasten verloor. Met slechts 10 verloor de Bondsploeg deze ontmoeting en men kon gerust zeg gen, dat dit niet eens geheel verdiend was. De Wolves speelden evenwel minder sterk dan te Rotterdam en waarschijnlijk vond dit zijn oorzaak in de vacantiestemming, waarin de Engelsen min of meer verkeer den, getuige ook het aangename uitstapje dat zij Donderdag en Vrijdag naar Noord- wijk hadden gemaakt. Het spel van de Bondsploeg viel niet tegen. In tegendeel, enkele spelers hebben uitnemend voldaan, waarbij wij in het bij zonder doelman De Munck willen memo reren, die een prachtige wedstrijd heeft gespeeld en aan het enige doelpunt der Engelsen, een kwartier na de hervatting met een fraaie kopbal van aanvoerder en middenvoor Pye uit een voorzet van links buiten Muilen gescoord, geen schuld droeg. In de achterhoede was Spel heel wat beter dan De Boer van de Volewijckers. die er in de tweede helft pas in kwam, maar wiens totale prestatie toch geen bevredi ging schonk. In de middenlinie had stop- perspil Beenhakkers de zware taak de snelle, uiterst bewegelijke en schotvaar- dige Engelse middenvoor Pye te bewaken, hetgeen hem niet slecht afging. Biesbrouck van RCH, die rechtshalf speelde, was tech nisch wel voldoende, doch zijn afgeven was maar matig en zijn spel was iets te indi vidueel om tegen de handige Engelsen succes te* kunnen hebben. Temming van DOS moest zich in de eerste helft laten vervangen door Fanger. die niet opviel. De Engelse middenvoor Pye, die het enige doelpunt maakte in de wedstrijd Bonds- eljtalW'olv er hampion Wanderers, in duel met De Munck. Munck de speler, die het meest opviel. Drie spelers uit het Zuiden dus en wellicht is dat weer een bewijs, dat het spel in het Westen niet meer op die hoogte staat van vroeger of hebben de niet-Westelijkè spe lers hun achterstand ingehaald? Over het algemeen was het een aantrek kelijke wedstrijd, in vrij hoog tempo ge speeld, waarin de Engelsen natuurlijk tech nisch absoluut de meerderen waren. Ook het Bondselftal liet in sommige perioden aan trekkelijk samenspel zien. waardoor vele technische tekortkomingen ruimschoots Van dér Tuyn was verhinderd en hij 'werd werden vergoed. In ieder geval stond hel vervangen door Wiggemans van Zeeburgia, sPe' »n deze ontmoeting op een veel hoger die nuttig werk deed, maar toch geen grote indruk maakte. Schaap hebben wij wel eens beter gezien en middenvoor Dissel koen kreeg wel enkele kansen, 'maar zijn schoten waren slecht gericht en het spel verdelen was maar matig. Vhn Dijk zullen wij zeker nog niet in het Nederlands elftal terug zien. Ook hij moest zich laten ver vangen in de tweede helft, door Biljouw van Zeeburgia. die niet voldoende tijd kreeg om zich in dit milieu te kunnen aan passen. Resteert nog de linksbuiten Mul ders, de beste man uit de voorhoede, door zijn snelheid, zijn goede voorzetten en zijn niveau dan in dat van het merendeel der kampioenswedstrijden en het publiek gaf bij fraaiê staaltjes voetbal luide blijk van zijn waardering. HONKBALWEDSTRIJD SCHOTEN-HHC. De wedstrijd voor de honkbalcompetitie Schoten-HHC in het Noorder Sportpark is nader vastgesteld op Zondagmiddag. ZWALUWEN NAAR BRUGGE. - Een Zwaluwenrlftal zal oo 80 Mei tegen een ploeg van Wes: Vlaanderen uitkomen wel ke wedstrijd t.e Brugge wordt gespeeld. De opbrengst van d<j»e ontmoeting is ten bate van het Nederlat^ise plaatsje Sluis. Tennis Nederlanders komen uit in internationale wedstrijden De Koninklijke Nederlandse Lawn Ten- nisbond heeft voor de grote internationale wedstrijden in de komende maanden spe lers afgevaardigd. Naar de internationale kampioenschappen van Frankrijk van 19— 31 Mei te Parijs zullen gaan: mevr. Roos— v. d. Wal, mej. Hermsen, Krijt, Van Mee geren. Naar de internationale kampioenschap pen van België van 16 Juni te Brussel, mejuffrouw Rollin touquèrque, mevrouw Schmier,' Krijt, Karsten. Laatstgenoemde valt in voor Teschmacher, die verhinderd is. Voorts mevrouw Scholten. die op uit nodiging van België naar Brussel gaat Voor Wimbledon 21 Juni tot en met 3 Juli, zijn aangewezen- mej. Rollin Cou- quèrque, mevrouw Blaise, mevrouw Lub bers, mejuffrouw Hermsen, Van Swol, Van Meegeren en Rinkel. Van Sjvol en Rinkel kwamen natuurlijk ook in aanmerking voor Parijs en Brussel, doch zij zijn wegens hun werkkring ver hinderd daaraan deel le nemen Ook de Davis cup"wedstrijd tegen Engeland is eer- beletsel om de sterkste spelers naar Brus sel te zenden. „Meer en Berg" te Heemstede Aankoop door de gemeente nog onzeker I Het is meer dan een half jaar geleden dat wij mededeelden dat de gemeente Heemstede het aanbod gekregen heeft een groot deel van het buiten „Meer en Berg", grenzende aan het wandelbos „Groenen- daal" te kopert. Het gaat hier over 160.00Q m2, waarvoor ongeveer 2 per m2 ge vraagd wordt. Wij herinneren er aan dat de gemeente indertijd het gehele landgoed „Meer en Berg" heeft kunnen kopen, maar toen was zij niet genegen het bedrag dat daarvoor gevraagd werd te geven. Terwijl de onder- handelingen nog lopende waren is toen hei oude herenhuis met een deel van het ter rein aan een R.K. instelling verkocht. Later volgde het aanbod aan de gemeente dat nu nog op tafel ligt. In de openbare raadsvergadering is tot heden niet over deze zaak gesproken. Wij meenen evenwel te weten dat er in raads- kringen wel genegenheid bestaat om de grand, die nu aangeboden is, te kopen, mitj de financiële offers, die van de gemeente daarvoor gevraagd worden, niet te groot zijn. Er is namelijk aan het rijk en aan de provincie Noord'nollanö een bijdrage in de kosten gevraagd Zolang Heemstede niet weet of die gegeven zal worden en hoe groot die is, kan geen beslissing genomen worden. Dit uitstel brengt natuurlijk het gevaar mee dat door de eigenaars een andere ge- gadigde gevonden wordt, al is de kans daarop niet groot, omdat een koper natuur- Jijk rekening moet houden met de bebou wingsmogelijkheden van de grond die in het uitbreidingsplan is opgenomen. Liederenavond Jo Vincent De Meestercyclus vond Vrijdagavond zijn voortzetting met een optreden van Jo Vincent als liederenzangeres, begeleid door Emmy van Eden. Men kreeg volóp te ge nieten van het fraaie geluid onzer ver maarde vocaliste, dat door haar voorbeel dige adembeheersing tot steeds weer ver rassende en bekorende effecten in staat is, wat ditmaal te meer opviel omdat het pro gramma een goede verscheidenheid bood, Na een viertal zeer bekende Schubert- liederen, waaronder het meesterlijke „Nacht und Traume" dat in heerlijk, rus tige welving van het fraaie geluid voorge dragen werd, deed de zangeres een ge lukkige greep in de minder bekende „Schu berts" metv „Das Lied im Grünen", dat in zijn prille frisheid een sprankelend effect teweeg bracht. Drie liederen van Duparc gaven aan het programma een verhoogde spanning: voor al de ballade „Au pays oü se fait la guerre" kreeg treffende accenten, die dit heerlijke gedicht van Théophile Gautier zulke dramatische kracht kunnen geven, ge holpen door de geniale verklanking van Duparc. Maar de wijze waarop de bittere en toch tere lyriek van „Chanson, triste" tot uiting kwam, deed voor het vorige lied niet onder, al was de spanning hier meer verinnerlijkt. De reine sfeer die de moderne toon van Wouter Paap's muziek aan een drietal oud- Nederlandse teksten gegeven heeft, brachtl een passende verfrissing in het programma. Met bijzqnder genoegen hoorden wij Jo] Vincent deze karakteristieke liederen weet eens zingen. Na een reeks latijnse en Zuid-Afrikaansi liederen van Rudolf Mengelberg („Ekl hoor" is een fraai stukje lyriek en „Ou Magjaarse liedjie" een pittig geestigheid]e)[ kwam Hugo Wolf aan de beurt, en voelde men meteen weer de aanwezigheid van het genie. Mevrouw Vincent liet er zich door bezielen en schonk ons het hoge genot van een weergave op hoogspanning van „Neue Liebe" waarvan het uitlaaiend ef fect zo mogelijk nog overtroffen werd door de ingetoomde kracht, met geweldige zangtechnische beheersing tot innige ver stilling gebald, in „Wie glanzt der helle Mond". En Emmy van Eden bond zich telkens weer de vleugels aan om de zan geres in haar hoge vlucht te volgen. Het publiek verwierf door zijn frenetiek applgul nog twee toegiften: Schubert's „Frühlings-: glauben" en Brahms' „Sandmannchen". JOS. DE KLERK Inbreker wilde met de eerste gelegenheid naar Amsterdam Zoals gemeld is heeft de Haarlemse politie de 29-jarige H. N., gedomicilieerd in Haar lem, aangehouden, verdacht van het plegen van een inbraak in Aerdenhout. De man was kort geleden uit de Strafgevangenis ontsla gen en heeft zijn oude beroep van inbreker weer opgevat. Des nachts sliep hij in de open lucht en werken wilde hij niet. Aan de activiteit van een nachtwaker van de Nachtveiligheidsdienst is het te danken, dat de inbreker spoedig aangehouden is. Da nachtwaker constateerde, dat er een inbraak gepleegd was en waarschuwde de bewoners, die thuis waren, en de politie. Het bleek dat knotten wol, handdoeken en vele zilveren voorwerpen waren gestolen. De politie van Bloemendaal stelde zich in verbinding met de politie uit de omliggende gemeenten en kort daarop kwam het bericht uit Haarlem, dat om zes uur bij de tramhalte aan de Tem peliersstraat een man was aangehouden, dié in het bezit was van een gele boodschappen tas. waarin zich bevonden knotten wol, handdoeken enz. Het was zijn bedoeling met de eerste tram naar Amsterdam te reizen en daar dc goederen te verkopen. 9 Koninklijke onderscheiding voor de heer H. H. Wesselïng Vandaag is de heer H. H. Wesselingr-werk- zaam als drukkerij-binder op de afdeling binderij van Joh. Enschedé en Zonen Grafi sche Inrichting N.V.. vijftig jaar bij dit be drijf werkzaam Tijdens de huldiging heeft de directeur, de heer A. D. Huysman, da L jubilaris meegedeeld, dat, hem wa^ toege- li. kend de bronzen medaille, verbonden aan de L Orde van Oranje Nassau. Van de directie w ontving de heer Wesseling een geschenk on- jg? der envelop, een tafelkleed en een schoor steenloper. De heer L. Holleman voerde het woord namens de binderij en mejuffrouw I Honing namens de meisjes, werkzaam op de t— drukkerij. Daarbij zijn enige geschenken I aangeboden. i Optocht Blauwe Week Dc route van de optocht, welke ter gele- genheid van de sluiting van de Blauwe h Week op de Tweede Pinksterdag gehouden (i wordt, is als volgt. Dreef, Florapark. lor- I densstraat. Wilsonsplein. Leidsevaart, Gast- g huislaan. Burgemeester Rampstraat, Hoof- I manstraat. Zïjlweg, Kinderhuisvest. Kenau- I park, waar de stoet ontbonden wordt. On- f geveer drieduizend deelnemers worden ver- I wacht. De laatste jaarsstiulenten van de George j Washington Universiteit, te Washington heb- ben een bedrag van ruim honderd dollar I bijeengebracht, bestemd voor een Neder- j lands ziekenhuis voor herstellende studen- S

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 6