Aiilakfeest vol fleur en kleur Afzonderlijke Velg pk Jiont W oonruimte-vordering te FLarlem werkt Kervezee Taxi? Bei 1.2.3.4.5 Kort en Bondig j Tempo MODERNE HUISKAMER r ro5 P. SCHOEN Meubilering Nederlandse verliezen in Indonesië C. DE WEERS ZATERDAG 15 MEI 1948 HAARLEMS DAGBLAD Jan Alderden staat er voor de vijftigste keer jflingelingeling", zei de bel en nauw dden wij onze knipperende ogen opge- of het akelige ding galmde opnieuw »r de gang om ons er voor eens en altijd r.op de hoogte te brengen dat het Luilak i en dat g.een Haarlemmer die zich zelve Acteert het bestaat om later dan het rogelte in de bomen op te staan. En waren wij in de kleren geschoten en eden ons begeven naar de plaats waar j, jn een half uur meer bloemen ziet dan jers in een heel jaar of de oude Luilak- jogde had ons weer te pakken. Zij het b een vreugde met lichte weemoed ge- ijjgd, omdat wij niet meer gestoken wa- i in de korte broek, die op deze dag een ■jbrief betekent om alle teveel aan ener- en kwajongensstreken naar hartelust te vieren. Zodat wij ons er toe moesten palen, vast te stellen dat de belletje- bekers nog niets van hun oude vaardig- id hadden verloren en dat de speld-tus- )-de-electrische-bel-methode nog steeds gang deed. Het was er alweer stampend-vol op deze oege morgen, waarop iedere rechtgeaarde narne-stedeling zich herinnert, dat hij k eens jong is geweest. Daar waren i van boven af te beginnen de oude jjes die een geraniumpje voor de ven- irbank aanschaften en de huismoeders die j de gelegenheid gebruik maakten om salon een opfrissertje te geven met een ar begonia's. Maar daar waren vooral de aderen, die met dubbeltjes en kwartjes de hand geklemd met spiedende blik de kraampjes gingen om zich in het ïit te stellen van een plantje of een bloe- etje. daarmee trouwens ruimschoots de ipaedagogische werking van het belletje- ekken opheffend. Want wat is er per slot inrekening aardiger dan dat zo'n kleine uap, die de hele lieve lange dag zijn oeder en de meester tot last is, zich ge- irende enige weken vermeit met het kweken van een ietwat bloed-armoedige ^*|Chsia die dan toch maar lekker helemaal hemzelf is. Ja, het was er gezellig en als van ouds deze frisse lentemorgen die rook naar e prettige dingen waar een morgen in Mei maar naar kan ruiken plus een fikse ïeut „odeur-des-fleurs". Het was er beslist even gezellig zij t dan op een andere manier als Vrij- gavond. Want toen het donker eenmaal rallen was en een dichte menigte langs stalletjes dromde, de ballons-met-fluit- snerpten, de ijscoventers goede zaken sakten en de Haarlemse jeugd zich te üten ging aan één avond van onbezorgde sstvreugde, konden wij best begrijpen sarom de oude Jan Alderden zo'n plezier ld in het hele gedoe. Vijftig maal luilak. Het wordt trouwens hoog tijd om deze n Alderden eens te introduceren. Per slot dit nou al de vijftigste maal dat hij op de illakmarkt staat en dat is een jubileum t er wezen mag. Temeer wanneer men lis hij uit die 50 maal Luilak nog een se dosis levensvreugde en levenskracht eft over gehouden. JAN ALDERDEN. I /tig joar in de Luilak-bloemetjes. |„lk zou het voor geen geld willen missen |eneer", zei Jan ons, ik sta der nou voor vijftigste keer met m'n bloemen en ik b er iedere keer nog evenveel schik in. Sen nog nooit een Luilakmarkt overgesla- R. Nee, altijd derbij hoor. Ach ja, vroeger s het wel eens gezelliger, maar aan de Orgelconcerten in de Grote Kerk 'n [Het programma van de orgelbespeling in It Grote of St. Bavokerk op Dinsdag 18 Mei s5 jss avonds van 7.30-8.30 uur door Jacob :n lijster luidt: 1. Toccata. H. Purcell. 2 Prae- Mium und Fuge, D. Buxtehude. 3. Sonata p 3 d. kl. t. (andante, adagio e dolce, vi- See*. J. S. Bach. 4. Grande Pièce Sympho- Y pque (op verzoek). Cés. Franck. "j [Donderdagmiddag zal Jacob Bijster ten ge- lore brengén werken van César Franck n 1822-1890). 1". Choral no. 1 E majeur, 2. Cho- II no. 2 b mineur. 3. Choral no. 3 a mineur. ALGEMEEN VERKOOPLOKAAL r»n ANTIEK cn MODERN MEUBILAIR etc. it diverse inboedels (een en ander bij cata- ïus omschreven) op DONDERDAG 20 MEI EZICHTIGING Woensdag van 10—3 uur. P. HOOGEVEEN ZOON (Adv.) Burgerlijke stand van Haarlem Haarlem, 14 Mei 1948 GEHUWD: 14 Mei: P. Oerlemans en T. A. in der Hoeff. H. Foks en J. H. Schellinger- out BEVALLEN van een zoon: 13 Mei: M. G. m Zeeland-ten Boom. C. Smit-Opbroek. P. L C, J. van der Veen-Hirsch. M. J. C. Bes- Bi-Nies. 14 Mei: E. van Aalst-Bruin. A. C. Groot-Fcenstra, L. A. C. Bun-van Wese- •el, N. Vlottes-Lutjeharms. van een dochter: 12 Mei: P. A. Straat- »f-Teunis. 13 Mei: J. M. Molhoek-Metse- ar. 14 Mei: C. M Kort-de Winter. M. W. in Kessel-van der Goes. OVERLEDEN: 13 M°i: R- Heere-Rekers, Lamorecht van Dalenlaan. M. E. Neefs- fïham. 74 jaar. Verspronckweg. J. Mar- 8 w., O oe tv est. Nieuwe industrie in de Waarderpolder Het zal nog wel enige jaren duren, alvo rens het industrie-terrein in de Waarder polder over een groot aantal bedrijven be schikt, omdat er voorlopig niet voldoende materiaal beschikbaar is. maar een begin is er op het nieuwe gedeelte. In alle be scheidenheid staat er in de ruime omge ving aan de Ir. Lelyweg een gebouwtje, waarin het MeLiaJwarenbedrijf „Hago" ge vestigd is. Het is opgetrokken van mate riaal, dat ook in het leger gebruikt is, het geen tevens een aanzienlijke besparing van andere kant moest je altijd uitkijke dat er niet een of ander, die een beetje te zwaar gelaje was, tussen de potten kwam zeilen. Ik heb de tijd nog meegemaakt, dat ze de Luilak daar bij de Witstraat hielden. Dat. was de tyd dat je als jonge van een jaar of dertien even uit Aalsmeer kwam lope om een paar gulden te verdienen. Ja Ber- tus, ik kom zo hoor. Eve die meneer helpe. Ja, ik zeg, ik mag het nog altijd graag grondstoffen heeft betekend, zien. En ach, die jonges moge wel'es mop- pere maar over het algemeen make ze goed handel en kome ze los naar huis. Affijn meneer u excuseert me wel, want ik moet nodig verderop". Wij excuseerden Jan Alderden en gingen ook verderop. Omdat we nu eenmaal nooit genoeg krijgen van die gezellige sfeer van de Luilak, die al is het maar eens in het jaar toch wel duidelijk demonstreert dat de Haarlemmers zo'n feestelijke traditie opperbest in ere wetèn te houden. Vrijdagmiddag is de fabriek officieel in gebruik gènomen, in tegenwoordigheid van i Ir. M. H. Maas, directeur van Openbare Werken. De heer M. Haseth, directeur van. het bedrijf heeft een toelichting gegeven. De toegangswegen zijn aangelegd, hoewel de bestrating minder prettig is, maar in dien er materiaal beschikbaar is, kan er spoedig gebouwd worden in deze omgeving, welke voor de ontwikkeling van de ge meente van groot belang is. Prima - Vlug Billijk - Zonodig in één dag terug HAARLEM HEEMSTEDE ZANDVOORT Uit onze vorige artikelen over het wo ningtekort te Haarlem weet men dat het het voornemen van het Haarlemse gemeen tebestuur was om daartoe gedwongen door de tegenwerking der bevolking, die zeer duidelijk bewees dat zij niet verkoos vrijwillig medewerking te willen verlenen om tot een billijker verdeling der woon ruimte te komen het wapen der vorde ring in veel sterkere mate te gaan toepas sen. Daartoe werd aan vele personen, die naar het Bureau voor Huisvesting meende woonruimte beschikbaar hebben, een laat ste aanschrijving gezonden om hen in de gelegenheid te stellen alsnog zelf met ge gadigden voor samenwoning te komen, om dat anders tot vordering zou worden over gegaan. Dit dreigement, mede ook de schil dering van de ontstellende woningnood te Haarlem, die elk doordrongen moet heb ben van de noodzakelijkheid dat ieder, die woonruimte beschikbaar heeft, medewerkt om verbetering in de onhoudbare toestand te brengen, hebben tengevolge gehad, dat er meer medewerking komt, althans min der tegenstand. De aanschrijvingen met de laatste waar schuwingen in April zijn er 140 uitge gaan eisten natuurlijk enige tijd voordat tot verdere afwerking kon worden overge gaan. In twee gevallen is reeds tot vorde ring overgegaan. Daarbij was ook een huis eigenaar betrokken omdat die weigerde mede te werken aan een woningruil, die tengevolge zou hebben dat er een gezin met kinderen in zijn huis zou komen. Het Huis vestingsbureau achtte het evenwel gewenst om zijn medewerking aan de ruil te ver lenen omdat het een klein gezin.betrof dat nu groot woonde, maar genoegen wilde nemen met een kleiner huis. Daardoor kwam dan het grotere huis beschikbaar voor een groter gezin. Bovendien is te verwachten dat er in de komende dagen nog vier vorderingen zul len uitgaan. Thans gaan er per dag gemiddeld 15 20 laatste aanschrijvingen van het Huis vestingsbureau uit. In alle gevallen waar aan geen gehoor gegeven wordt aan deze waarschuwing volgt vordering. Natuurlijk neemt het Huisvestingsbureau alleen genoegen met candidaten waarmee de bewoners zelf aankomen als daarmee de beschikbare woonruimte behoorlijk bezet is en het geval uit sociaal oogpunt te accepteren is! Op elke brief die uitgaat volgt steeds Tegenstand vermindert correspondentie, zodat het te begrijpen is dat de post van bet Huisvestingsbureau om vangrijk is. En elk geval eist een afzonder lijke .behandeling. Lang is het bureau bezig met een alleen wonende dame die een huis met negen kamers bewoont, maar die naar de dokter van de Geneeskundige Dienst heeft uitge maakt om gezondheidsredenen geen in woning mag hebben. Dit is in de omgeving waar deze dame woont en waar ook ver scheidene mensen onder het woningtekort gebukt gaan, natuurlijk een steen des aan stoots. De oplossing zal nu wel gevonden worden door aan de betrokkene een an dere, kleinere, woonruimte aan te bieden. Daardoor komt het huis met negen kamers voor een groot gezin of twee kleinere ge zinnen beschikbaar. In brieven die wij over deze aangelegen heid ontvingen blijkt dat er bij velen mis verstand over de grote huizen bestaat. Velen die nu veel te beperkt behuisd zijn vragen herhaaldelijk aan het Huisvestings bureau of zij geen deel van dat of dat grote huis kunnen krijgen, omdat daar nu slechts één, twee of drie mensen inwonen. Zo een voudig is de zaak evenwel niet. De be woner die zo'n groot huis bewoont, heeft er recht op, dat zijn medebewoners een evenredig deel van de lasten, eventueel huur, voor hun rekening nemen. Die om standigheid maakt dat het soms moeilijk is voor zijn duur huis de geschikte mede bewoners te vinden. Vaak moet het Huis vestingsbureau dan het middel van ruil toepassen. Dit eist natuurlijk tijd. De ge meente beschikt niet over de middelen om aan gegadigden, die zo'n hoge huur niet kunnen betalen, een toeslag te verlenen. geelt goede prijzen voor MEUBILAIR Perz. tapijten, oude doeken, kristal, kopet en tinwerk. ZIJLSTRAAT 51 TELEFOON 21470 Mgr. J. v. d. Oord veertig jaar priester Herdenking te Haarlem De bisschop van Haarlem der Oud-Katho lieke Kerk van Nederland, mgr. Jacobus van der Oord, zal Vrijdag 28 Mei de dag van zijn priesterwijding herdenken, welke hij veertig jaar geleden in het Oud-Katho liek seminarie te Amersfoort uit handen van de toenmalige aartsbisschop van Utrecht, mgr. G. Gul, ontving. Na zijn wijding heeft de jubilaris gedu rende 35 jaar de Oud-Katholieke Kerk als pastoor gediend in de gemeenten te Culem- borg: van 19091916: Egmond aan Zée: van 19161926 en Amsterdam (H.H. Jo hannes en Willibrordus, Brouwersgracht) van 19261946. Van 1937 tot 1945 was hij bovendien deken van het bisdom Haarlem. 18 September 1945 vond zijn verkiezing tot bisschop plaats in de kathedrale kerk aan de Kinderhuissingel, waar hem 13 Novem ber door mgr. dr. A. Rinkel, aartsbisschop van Utrecht, de bisschopswijding werd toegediend. Mgr. Van der Oord is 11 Februari 1882 te Hoogwoud geboren en dus 66 jaar oud. Hij woonde achtereenvolgens te Den Helder en IJmuiden. De herdenking van dit priesterjubileum zal Vrijdagmorgen 28 Mei te half elf in de kathedrale kerk van de H. H. Anna en Maria aan de Kinderhuissingel te Haarlem plaats vinden. Na deze Mis van dankbaar heid zal gelegenheid bestaan mgr. Van der Oord geluk te wensen. Naar wij vernemen zal de herdenking -een sober karakter dragen. Sky master bij landing op Schiphol beschadigd Vrijdagmiddag heeft zich een ongeval voorgedaan met het KLM-vliegtuig van de lijn Genève-Madrid-Lissabon. dat op Schiphol landde. Bij de uitloop ts het toe stel. een Skymaster, door zijn rechterwiel gezakt, tengevolge waarvan de propellers tegen de grond sloegen en beschadigd wer den. De machine werd bestuurd door gezag voerder Frijns. Geen der passagiers of leden der bemanning liep letsel op. VRUCHTBARE CONTRÓLE IN FRANSE SECTOR VAN BERLIJN Door Franse militaire politie zijn aan de grens van de Franse en de Russische sec tor van Berlijn gisteren drie speciale con- tröle-posten ingesteld. Alle voertuigen werden gecontroleerd. Dertien vrachtauto's en een personenauto, die gestolen zouden zijn van het Franse militaire bestuur, zijn opgespoord. Heemstede ZONDAGSDIENSTEN. Ie Pinksterdag: dr. J. Reurink, Aerden- houtsduinweg 5, tel. 26035; dr. A. G. De- genaar, P. de Hooghstraat 11, tel. 19920, dr. J. Laeijendecker, Raadhuisplein 9, tel. 28103. Wijkvert^eging: Zuster Dudok v. Heel, Jac. de Witstraat 9. tel. 17662. Geopende apotheek: Heemst. Apotheek, Binnenweg 98. tel. 28197, Aerdenhout Apo theek, Zandv. laan 164, tel. 26772. 2e Pinksterdag: dr. J. J. v. Luin, Bron- steeweg 76, tel. 15538. dr. K. L. Kout. He renweg 197, tel. 26224, dr. A. L. C. v. Lier. P. Aertslaan 6. tel. 29875. Wijkverpleging: Zuster v. d. Hoek. Heemst. Dreef 31. Geopende apotheek: dezelfde als op le l Pinksterdag. „Ik kan het toch niet helpen*' Een stuk van S. de Vries 3r. Met een goede en voor een groot deel zelfs zeer goede opvoering van „Ik kan het toch niet helpen" heeft de toneelvereniging „Door Inspanning Uitspanning" gister avond haar jubileumseizoen besloten. Dit stuk van S. de Vries Jr. stelt hoge eisen aan de belangstelling van de toeschouwers, want de hoofdpersonen houden er van om breeduit te gaan zitten teneinde langdurige beschouwingen te kunnen wijden aan de zwaartillende overpeinzingen, die het hun blijkbaar tussen de bedrijven nogal lastig hebben gemaakt. Drie kwart van de avond luistert men naar een herhaling in varia ties van gedachten met betrekking tot niet of nauwelijks vertoonde gebeurtenis sen door een enigszins dichterlijk ingesteld slag mensen, welke om moeilijk aanwijs bare redenen als boeren worden voorge steld. Vlak voor het einde krijgt men bo vendien nog een complete voordracht over de toegepaste mensenkennis te verwerken. De veel te dikwijls hoogdravende ernst van deze bespiegelingen, wat eentonig op den duur, wordt gelukkig om de haver klap onderbroken om een paar komische zetten door te laten. In deze korte min of meer naturalistische taferelen, die van A. Defresne hadden kunnen zijn, komt de schrijver eerst recht in zijn element. Ook de rol van het jonge meisje in het spel, met verontschuldigende voorliefde gees tig uitgewerkt, openbaart zijn talent, dat zich voor het overige heeft ontwikkeld met wolken moraliserende meditaties. Dat het niet eenvoudig is de inhoud van deze zwaar-op-de-handse comedie kort weer te geven, moet men als een veeg teken be schouwen. Niettemin maakte deze voorstelling veel indruk op het dankbare publiek en dat vloeit in hoofdzaak voort uit de stuk en medewerkers bezielende regie van Willem van der Veer, die de vrolijke intermezzi nog eens extra in de glansverf zette en de enigszins schematische figuren karak ters zou een te groot woord zijn een kern van levensechtheid verleende. Slechts zijn opvatting van de rol van de oude boer kan Ik niet delen. Vooral in'het begin wordt deze grote gevoelsmens steeds op verkeerde momenten tot heftigheid gedwongen. Ove rigens had de vertolker daarvan. Piet de Wit, een even gelukkige avond als zijn medespelers Jan van Dam (wat te bleek om de neus) en Ad. Antonisse. Ik heb tegen de regels der beleefdheid in de beste twee voor het laatst bewaard. Dat waren me vrouw Jo de Mon-Lugtig als een plezierige haaibaai van een huishoudster en Bep de Mon als de ruggegraatloze actrice, die uit gebrek aan wilskracht haar leven tracht op te fleuren met haar te pas en te onpas invallende leugens. Deze transformatie ge lukte zo volkomen, dat men er de fouten van het stuk bijna door zou vergeten. DAVID KONING. Nachtdienst apotheken Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69. tel. 11569. Grijseels en Van Hees, Lange Veer- straat 19, tel. 11000. Frans Halsapotheek Frans Halsplein 1, "tel. 11180. Taxi! BeiiiOOO DAC EN NACHT ZONDAG 16 en MAANDAG 17 MEI. HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk, Grote Markt. Zaterdag 7.30: Brouwerskapel, ing. Klokhuisplein. Dhr. J. de Smale. Avond gebed. Zondag 10: Ds. E. Pot. 4: Liturgische Godsdienstoefening voor Doofstommen en Slechthorenden in de Consistorie. 7: Ds. G. J. Waardenburg. Maandag 10: Ds. Joh. Brons geestNieuwe Kerk. Nieuwe Kerksplein. 10: Ds. E. Dijkhuis. Noorderkerk. Velserstraat. 9 cn 10.45: Ds. P. J. Mackaav. Oosterkerk, Zo- merkade. 10: Ds. A. J. van Rhijn. Bakenesser- kerk. Vrouwestraat. 9.30: Ds. G. J. Waarden burg, Kinderkerk. 10.30: Ds. J. v. d. Berg. van IJmuiden. Jeugddienst. Kapel Bethesda Sa- repta, Hazepaterslaan. 9.30: Dhr. J. P van Eijsden. Kinderkerk. 10.45: Ds. W. J. van Elden. Diaconessenhuls. Hazepaterslaan 4.15: Ds. S. H. J. Voors. Ver. van Vrijz. Herv., Ja- cobstraat 6 10.30: Ds. J. Heidinga. Eglise Wal- lonne. Begijnhof 30. Dimanche 16 Mai a 10 h 15: Service de Pentecöte. présidé par mr. le pasteur J. F. Havet, d'Arnhem. Chnrch of England. Whitsunday. May 16th, 3 p m. at the Oud-Katholieke Kerk. Kinderhuissingel: Evensong, followed by Holy Communion. Rev C. E. Elton. R:D. Siads Evangelisatie. L. Herenstraat 6. 10 en 7 30: W. F. Kloos. Evan gelist. Gouda. Maandag 730: J. F Snoeks. Zuiderkapel, Zuiderstraat 15. 10: Dhr. L J Pasman, Evangelist te Haarlem. 5: Dezelfde. Evangelisatiesamenkomst. 7.45: Jeugdbijeen- komst. Maandag geen dienst Opwekkingssa menkomsten, Zuiderstraat 15. Donderdag 8: Dhr. H. C. Lucardie. Zeist. Lezing met profe tische kaart. Ned. Herv. Evangelisatie. Park laan 34. Woensdag 7.30: Ds. J. Dorsman, van Schelluinen. Broedergemeente. Parklaan 34. Zaterdag 7.30: Liturgische Zangdienst. Zondag 10.45: Ds. Schutz. Met Koorzang. O. R. G.. Westerhoutpark 1 A. 10.30: Ds. A. R. de Jong Evang. Luth. Gemeente. Witte Herenstr. 10.30: Ds. W. Spliethoff. Maandag 10.30" Ds. C H Brandt. Ver. Doopsgez. Gemeente. 1030: Daalder. Maandag 10.30: Ds Hoekema R Gereform. Gemeente. 10 30: Dr. W R Noordhoff. Geref. Kerk. Kloppersingelkerk. 10: Ds. L. Hoorweg Jr. 5: Ds. J W Siertsema Wilhelminakerk. 10: Ds. P. de Ruig. 5: Ds. A. M. Boeyinga. Maandag 9: Ds A M. Boeyinga. Zuid-Oosterkerk. 10: Ds. J. A. van Arkel. 5: Ds. L. Hoorweg Jr. Lyceumkerk 9: Ds A. M. Boeyinga. 5: Ds J. A. van Arkel. Geref. Kerk, (Art 3D Begijnhofkapel. 10.30 en 5: Ds. A. Bos Geref. Gemeente onder 't Kruis. Frans Halsstraat 4. Dinsdag 7.30- Ds J. A Smink, v. Rotterdam. Oud-Gercf. Gein.. Frans Halsstr. 4 Maandag 3.30: Ds. E. van Dijk, uit den Haag Baptiste Gemeente, Parklaan 34. 9 30 en 5: Ds. J. W. Weenink. 8: Jeugdsamenkomst (geb. Salem) Maandag geen dienst Leger des Hells Schagchelstraat 26. 10 en 8: Majoor A Schram. Ned, Chr. Gemeenschapsbond. Ged Oude Gracht 47. Maandag 8: II. v. d. Brink, te Bloemendaal en J. Dammuller. te Alkmaar Pinkstergemeente. Nieuwe Kruisstraat 14 10 en 7.30: Samenkomst. Vergadering van Gelo vigen, Jansstraat 85. 10.30: Samenkomst (Broodbreken). Gemeente des Heren. Lange Molenstraat 22 10 en 5: Samenkomst. Ge meente Gods. Frans Halsstraat 4 Gemeente v. Christus. Ged. Oude Gracht 47 10 30: Ere dienst en preek. De Christengemeenschap, Jansstraat 83. 10: Zondagsdienst voor kinde ren 1030: Mensenwijdingsdienst. Christian Science. Jansstraat 74 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Hersteld Apost. Zendings kerk. Wilhelminastraat 21. 10 en 5: Gods dienstoefening. Hersteld Apost. Zendingsge- meentc. Jacob ij nest raat 15 10 en 5: Gods dienstoefening Maandag 10: Godsdienstoefe ning Universele Eredienst Soefi-Beweging) Nassauplein 8. 11: Dienst. Ned. Ver. van Spi ritisten ..Harmonia". 10 30: Wydingsmorgen. Mevr. L. Servaas Smits-Peletier, Overveen. Road to Marocco. (Frans Hals). Eén van de vele wegen die Bing Crosby en Bop Hope naar de vreemdsoortigste plaat sen van deze aarde hebben geleid. Wegen die geplaveid plegen te zijn met allerlei dwaze situaties, waaruit het edele tweetal zich altijd met vermakelijke bokkespron- gen weet te redden. Dat zij ditmaal in een harem terecht komen is natuurlijk onver mijdelijk, maar zij zien er warempel kans toe dit afgezaagde thema met veel élan en humor nieuw leven in te blazen, links en rechts „wise-cracks" rondstrooiend als waren het pepernoten. Wat die grapjes betreft is het wel jammer, dat zij meestal onvertaalbaar zijn en dat dus de toeschou wer, die de Amerikaanse verbastering van de schone Engelse taal niet meester is. van deze jool verstoken moet blijven. Maar zelfs dan nog zijn Bob en Bing twee patent-zorgenverdrijvers, waar men im mer plezier aan kan beleven. De tondeldoos. (L u x o r). Een Deen se tekenfilm gebaseerd op het bekende sprookje van Andersen over de arme sol daat, die dank zij zijn moed de beschik king krijgt over de krachten van drie bullebakken van honden, wier vervaar lijkheden evenredig zijn aan hun ogen, respectievelijk zo groot als schoteltjes, molenstenen en torens. Het moet overigens wel ontmoedigend zijn voor de maker van tekenfilms, dat zijn producten altijd vergeleken zullen worden met die van Disney, in feite nog steeds onbedreigd alleenheerser op dit ge bied. Ook „De tondeldoos" kan deze ver gelijking niet doorstaan. Zij is bij lange na niet zo grappig, zij bevat veel minder ver rassende vondsten en zij is ook „teken- filmiseh" minder dan Disney's rolprenten. Dit laatste gaat althans in zoverre op, dat de landschappen en de omgeving weliswaar vaak meesterlijk getekend zijn. maar dat speciaal de hoofdfiguur, de soldaat, een griezelig wanproduct is geworden. Afgezien van deze tekortkomingen blijft er nog genoeg aardigs en sprookjesachtigs over, om er een plezierig anderhalf uurtj van te maken en dat geldt speciaal voor kinderen, tot wier verbeelding deze rol prent zeker z'al spreken. „Tarzan in de woestijn". (Cinema). Johnny Weissmuller heeft de wildernis verlaten en beleeft een aantal avonturen in de woestijn. Hij geniet daarbij steun i de trouwe „boy" en de niet minder trouwe aap. Als Tarzan in moeilijkheden erkeert staan dezen hem ter zijde en met zijn drieën redden zij een jonge vrouw, die ter dood is veroordeeld en haar vonnis bijna voltrokken ziet. Al vormen de avonturen buiten de wildernis de hoofd schotel, de toeschouwer beleeft ook span nende ogenblikken, als Tarzan in zijn omgeving vertoeft. Wilde beesten bezorgen Tarzan en de zijnen veel angst, doch ook de achtervolgers, die de vrouw en hem willen terugvoeren. Deze film is een voort zetting van vroegere avonturen van Tarzan en liefhebbers van dat genre zullen er be langstelling voor hebben. Adam had vier zonen (City) en stellig evenveel bakers. Het is tenminste moeilijk om ons voor te stellen dat Courths Mahler, Ruby Aires en de gezusters Brönte niet aan de wieg gestaan hebben van dit film verhaal. dat aanvankelijk louter pure lief de in een zeer welvarend gezin ademt. Natuurlijk komen er kronkels in deze liefelijke kabel in de vorm van een beurs krach en een fatale vrouw. Welke laatste terwille van het contrast zo roetzwart geschilderd is dat men nauwelijks meer in haar geloven kan. Wat nochtans respect afdwingt is de wijze waarop Ingrid Bergmann als de goede gouvernante en Warner Baxter als de oude Adam aan dit cliché nog leven weten in te blazen door hun uitstekende spel. In Spaarne draait een reprise van de bekende film naar het boek van A. M. de Jong „Merijntje Gijzen's Jeugd". BINNENLAND Een handelsreiziger te Deventer moest een aangetekende brief met f 500 verzenden aan zijn werkgever te Leeuwarden, die ech ter bij opening van de brief slechts knipsels van kranten aantrof. De rijksrecherche ont dekte dat de handelsreiziger het had willen doen voorkomen, dat de brief tijdens de reis naar Leeuwarden ontdaan was van het geld. Hijzelf had echter de knipsels verzonden Het Amsterdams bijzondere gerechtshof heeft de 55-jarige onderluitenant van politie. H. J D uit Amsterdam veroordeeld tot een gevangenisstraf van 20 jaar met ontzetting uit de burgerlijke en politieke rechten voor het leven. De veroordeelde had in de eerste jaren der bezetting als lid van de Inlich tingendienst der SD talloze Joodse landge noten gearresteerd en in 1944 een lijst sa mengesteld van een honderdtal anti-Duitse politie-ambtenaren en deze de Sicherheits- polizei ter hand gesteld. HAARLEM EN OMGEVING De samenwerkende Prot. Chr. Kinder- besehermings-Organlsatie heeft dezer dagen in deze omgeving een collecte gehouden. De opbrengst was: Haarlem f 2362.38. Bennc- broek f 100. Bloemendaal f 359 85. Halfweg f 28.75, Aerdenhout f 130,05, Heemstede f 713.20. Overveen f 166,75. Ds. D. Zwart uit Halfweg is beroepen als predikant bij de Gereformeerde Kerk van Drachten. D heer P. Oudman uit Haarlem is be noemd tot klerk aan het politiebureau te Zaandam Op het drietal bU de Ned. Herv. Kerk te Dordrecht komen voor ds. C. de Ru te Zandvoort en ds P. C. Vermeulen te Laren, vroeger hulpprediker te Haarlem. Het concertorgel van Kareol te Aer denhout is verkocht aan de Ned. Herv. ge meente te Amsterdam, ter plaatsing in de Elthebokerk. Ds. J. D. Speelman te Niemvvcen. vroe ger te Velsen. die emeritaat heeft verkregen, is benoemd tot hulpprediker bij de Geref. kerk te Ten Post (Gr.). Uitgaande van de Nederlandse Christen Gemeenschapsbond afd. Haarlem wordt in de kerk van de Broedergemeente Parklaan een drie-daagse conferentie gehouden en wel van Donderdag 20 tot en met Zaterdag 22 Mei. De bond beweegt zich op interkerkelijk terrein. De leden en voorgangers behoren tot verschillende kerken. Evenals het vorige jaar zal in de maand Juli op het Soendaplein weer een Evangelisatietcntweek worden ge houden. Op 20 Mei hoopt de heer F Fuchs, werkzaam als timmerman bij de afdeling werktuigkundige dienst van Joh Enschedé en Zonen Grafische Inrichting N.V de dag te vieren, waarop hij 25 jaar bU deze vennootschap in dienst is Voor het gemeentelijk examen voor het politie-diploma slaagden dc heren H. J. van der Leest. B. J. van der Linden. H. P. Loe rakker. H. Mulder. G den Tuinder. R Plan tings. A. C. van der Plas. A. J Pols, W. G. Revnen, W. F. Roosen cn G. J. Rouwendal. De heer S. P. L. Xeuteboom verwierf het diploma met lof. Afgewezen zeven. Goederen zijn verzekerd TELEFOON 20020 vervoert Uw meubelen en al Uw vrachten Prima uitvoering SPAARNWOUDERSTRAAT 130 (Adv.) CITY TAX N.V. Telefoon 16.17.2 Rozenstraat 4? DAG EN NACDT (Adv.) De regering maakt tot haar leedwezen bekend, dat in de afgelopen week de na volgende verliezen zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: Korp. G. W. J. Frankevoort, uit Badhoevedorp (gent. Haarlemmermeer), overleden t.g.v. oor logsverwonding 2 Mei 1948. Sold J. Kasoers, uit Enschedé, gesneu veld 3 Mei 1948. Sold, le kl. H. M. Kwaspcn uit Stamproy gesneuveld 5 Mei 1948. Sold. L. H Strijbosch uit Helmond, ge sneuveld 3 Mei 1948. Het Koninklijk Nederlands-Indisch leger heeft in de periode van de afgelopen week geen verliezen gerapporteerd. De Koninklijke Marine heeft in de perio de van de afgelopen week ook geen ver liezen gerapporteerd. Het Rozekrulsers Genootschap. Bakenessergr. 13. 7.15: Tempeldienst Mevr. H. Stok-Huyser. HAARLEM-NOORD. Ned. Iferv. Kerk. Ju- lianakerk. 10: Ds G. Koch. 7: Ds G. W. - IJzerman, van Lijnden. Zaterdag 7.30: Avond gebed. Immanuëlkerk. 10: Dr. H. v. d. Loos Maandag 10: Ds. G Koch, Gezinsdienst. Ned. Prot. Bond. Berkenstraat 10. 10 30: Ds. s Ja- Betaalt U voor HERENCOSTUUMS 25 TOT cob Vaillent. Geref. Kerk, Noord-Schoterkerk 150 GULDEN. 9 en 10.30: Ds. J. W Siertsema. 5: Ds. P de Alle soorten overtollige kleding goede prijzen Ruig. Maandag 9: Ds. J. A. van Arkel. Clirlst. KAMPERVEST 45 TELEFOON 17825 Geref. Kerk. Floresstraat. 10 en 5: Ds. Maris Maandag 10.30: Ds. J. C Maris. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelmlnaplein. 10: Ds G. A. Barger Maandag 10: Ds H. Bartlema Kapel Nieuw- Vredenhof. 10.30: Ds. F. R. A Henkels Maan dag 10.30: Zend. Bot van Schiedam en Ds J. W. van Nieuwenhuijzen. Gezinsdienst. Chr. Lyceum, ing. v. Merlenstr. 10.45: Ds J W. van Nieuwenhuijzen. Prinsessekade 3. 1030: Geen Jeugdkapel. Ned. Prot. Bond. Postlaan 16 10 30: Ds. N. Padt. Hv Zutphen. Geref. Kerk. Koediefslaan. 10: Ds. A Dondorp. 5: Dr P J. Richel. Camplaan 10: Dr. P. J. Richel. 5: Ds. A. Dondorp. Maandag 10: Dhr. J. Vlaanderen, Bijz. Pïnksterdienst. Geref. Kerk (Art. 31) Herenweg 111. 9.30 en 4: Ds Lanting. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. Leeu- wcriklaan. 10: Ds. J. E. Drost. Medew. van het Kerkkoor. Relig. Kring. Eikenlaan 5. 10.30: Ds A. van Biemen, Dir, Woodbrookers in Holland. Bentveld. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 10: Prof. Dr. A A. van Ruler, tc Hilversum Ned. Prol. Bond, Potgieterweg 4. 10.30: Mej. Dr. J. W. Herfst, Voorgangster der Afd. Ger. Kerk. 9. 10.30 en 5: Ds. W. M le Cointre. te Amsterdam. VrUe Katholieke Kerk. Popel laan 1. Hoogfeest van Pinksteren. 10.30: Ge zongen H. Mis. Soefie-Beweging, Popellaan 1. Maandag 11: Dienst. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. Ch. de Beus. Geref. Kerk. 10: Ds. W Fijn van Draat. Openbare belijdenis. 5: Dezelfde. Bijz. dienst voor buiten kerkelijken. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds J. Kroon Maandag 10: Ds. G. H. v. d. Woord. West. Kon. Emmaschool, Raafstraat. 10: Ds. G H. v. d. Woord. Maan dag 10: Ds J. Kroon. WestJava rapport Dinsdag in de Veiligheidsraad De behandeling van het rapport van de Commissie voor Goede Diensten over West-Java door de Veiligheidsraad zal Dinsdag a.s. plaats vinden. Aangezien de heer van Kleffens naar Nederland is ver trokken, zal onze ambassadeur bij de Ca nadese regering, de heer Van Roven, uit Ottawa overkomen om de heer Van Klef- Vrljdagsmiddags geslote». (Adv.) OFFICIëLE PUBLICATIE HANDELSCOUPURES TEXTIEL Het C. D. K deelt mede. dat de handels coupures textiel ter waarde van 1000 punten met onmiddellijke ingang ongeldig zijn. Handelaren, die nog in he* bezit zijn van deze coupures, kunnen deze in het tijdvak van 18 t.m. 29 Mei a.s. bij de distributiedienst inwisselen tegen handelscoupures ter waar de van 10 en 100 punten. Deze coupures van 10 en 100 punten blijven n.l. geldig. Na 29 Mei zal onder geen voorwaarde meer tot in wisseling van handelscoupures van 1000 punten worden overgegaan. DISTRIBUTIEKRING HAARLEM Na-uitreiking Brandstof f enkaart TA 806. De Directeur van de Distributiekring Haarlem maakt bekend, dat in het tijdvak van 18 t.m 26 Mei a.s. op onderstaande kan toren gelegenheid bestaat tot het indienen van aanvraagformulieren MD 323-17, ter ver krijging van een brandstoffenkaart TA 800 voor het stookseizoen 1948-1949 voor: a. Gezinnen, die verzuimd hebben in het tijdvak van 15 Maart t.m 8 Mei een brandstoffenkaart af te halen. b. Gezinnen, die om bepaalde redenen niet meer over de bon „Ros. 2" van de TA- kaart 707 beschikken (b.v. vermissingen). c. Gezinnen, die nooit in het bezit zijn ge weest van een brandstoffenkaart TA 707 tengevolge van: 1. Huwelijk na 13 Maart 1948. (Trouw boekje overleggen) 2. Zelfstandige vestiging na 13 Maart 1948. (Vestigingsvergunning overleg gen). De TD.'s van alle leden van het gezin dienen te worden overgelegd. Door alleenwoncndcn (geen hoofdbewoner zijnde) en kamerbewoners kunnen thans nog geen aanvragen worden ingediend. De kantoren zijn: Haarlem" Vleeshal Grote Markt Heemstede: Binnenweg 160 fens te vervangen als leider van de Ne- Bloemendaal: Bloemendaalsowcg 188. O vee* derlandse delegatie. Zandvoort; Haltestraat 4

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 7