Haarlems Dagblad BUMS1 Jodige Herziening Joden trekken voorlopig terug voor de Arabische invallers aan de Marshall-landen Wederom brandt Devaluatie-eis der V.S. Verzoening der Grote Twee via „Plan-Wallace"? Honderdduizend op Pinkster Twee naar Zandvoort-aan-Zee Weerbericht 2e Jaargang No. 18939 ^Ireaux: Grote Houtsö 93, Tel Adv en Admin. ;24. 14825. Redactie 10600 Direct.-Hoofdred j54 Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel 12230. .jlckeri) Z B Spaarne 12. Tel 12713. 10132 Directeur-HoofdredacteurRobert Peereboom Dinstïag 18 Mei 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen, Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal f 4,Franco pér post ƒ4,50. Postgiro 273107. Adverttarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem rORGEN OVER ZEVEN WEKEN, op de zevende Juli, hoopt men Kamerver slagen te houden. De bekende grond- «isherziening heeft ertoe genoodzaakt. 'ze huidige Tweede Kamer zit pas twee 5r: als deze noodzaak niet tussenbeide ^gekomen zou zij waarschijnlijk haar rmale levenstijd van vier jaar hebben jinen voltooien. Anderen en mij spijt het, dat de voor- somen grondwetsherziening zich niet sft uitgebreid tot een ander onderwerp, bedoel het kiesstelsel. Dertig jaar ge- Icen besloot men tot afschaffing van het ;de districten-stelsel en tot invoering van tcnredige Vertegenwoordiging, die als '8 -ondslag werd voorgeschreven in art. 84 m de Grondwet. Sindsdien stemmen wij lijsten en zijn er geen districts-afge- iardigden meer. Het is geen succes ge- orden, maar het tegendeel. Gedreven ."TT ;0r bewondering voor een volmaakt- e ?schemethode, waarbij geen enkele em verloren zou gaan, is men destijds VEE. srüjk in verbeeldingskracht tekort ge- Moe| [boten. Er waren waarschuwingen, maar 282 meerderheid sloeg ze in de wind. Toe- «ssing van E.V. heeft sindsdien bewezen, st het onverstandig is perfecte logica te den op een zo rusteloos en door onbe- ;rija (kenbare factoren beïnvloed geheel als H,Ü et kiezerscorps. Men kon voorzien dat de ublieke belangstelling in de verkiezingen [door benadeeld zou worden. Dat achtte :en licht. Het „spel-element" werd niet ja(k field. Ten onrechte. Men kon ook «rzien dat partijbesturen een al te som slissende invloed op de gang van iken zouden krijgen en dat een mtal volksvertegenwoordigers, die een- TE1 aai een hoge plaats op hun partijlijst 8 invorven hadden, eigenlijk ©nafzetbaar juden worden. Dat waagde men erop. Er enj; 'js eens die Britse afgevaardigde, die ii: „Ik verzeker u dat het voor mij heel 92 :ed is, dat ik besef dat ik bij iedere vol- IEt nide verkiezing gewipt kan worden en e" ikens moet bewijzen, dat ik mijn plaats eui Dg waard ben". Er bleken meer nadelen van E.V. Het ersoonlijk contact tussen kiezers en siksvertegenwoordigers verdween gro- Mf indeels. En een zekere verstarring in de la: stalssterkte der Kamerfracties trad in. We f3? het voorheen mogelijk en gebeurde kaE e; meermalen, dat bij nieuwe verkiezin- >.n een aanzienlijke verschuiving plaats- reep een „landslide" heet dat in de DÜtieke taal der Angelsaksische landen en :GE et woord betekent eenvoudig: grondver- ikar thuiving nu werd het een hele gebeur- nis als een partij twee, uiterlijk drie tf- [smerzetels verloor. Zulke verstarring is gr cgunstig» De parlementaire democratie ej oet bewegelijk en gevoelig voor volks ik vloed „zijn. Zij beoogt geen permanent 31 ewind; daarom ook is de zittingstermijn t gi an een parlement maar vier jaar, is de tgering afhankelijk van de meerderheid, rr ie haar steunt en maakt de wet boven al ien nog tussentijdse Kamerontbinding 550' logelijk. on; Dat vroeger een stad of streek haar igen districts-afgevaardigde in het parle- lent bezat had grote waarde. Het noopte .Tl em tot geregeld contact met alle bevol- in°' ingsdelen en hield hem op de hoogte van jjj: e vraagstukken van plaatselijk bestuur. De invoering van E.V. heeft een treffend ewijs geleverd van de waarheid, dat iets ieuws niet altijd iets beters is. En het is reki liet gemakkelijk op de ingeslagen weg enig te keren. Partijen zijn niet geneigd, jj Ie zekerheid van dat aantal zetels, waarop nen altijd wel rekenen kan, prijs te geven. In bovendien vindt menigeen het onaan- je rekkelijk, tot een vroeger stelsel terug te E: eren, ook al is gebleken dat het beter was. och blijft dit een belangrijke zaak, die de TE1 lechtheid van de democratie ten nauwste raakt. Het was een knap kenner van staat- 1 undige verhoudingen, die indertijd ge- irin chreven heeft „dat een schijnbaar onbe- angrijk technisch onderdeel van de par- lementair-democratische structuur, name- de wijze waarop gekozen wordt, van 4. iet hoogste belang is voor de handhaving z? ran de staat". n Hoe wij in de huidige verhoudingen van Ivenredige Vertegenwoordiging en de -. Ijsten-verkiezing verlost zouden moeten orc raken is niet duidelijk. Mijn hoop is even- tel ook ten deze gevestigd op de schepping wc «n Verenigde Staten van Europa. Een ït;? federaal parlement zou zeker niet op deze 42 rijze gekozen worden. De partij verhoudin- Vf en in een federaal parlement zouden bo- n endien dadelijk anders ruimer omen te liggen dan de sterk uiteen- l ipende verdeeldheden in de verschillende taats-parlementen. Die parlementen zou- daardoor worden beïnvloed, op den iuur tot overeenkomstige partij-indeling omen en eenmaal op die weg ook ie kans krijgen op een beter kiesstelsel. Het is niet de eerste maal, dat op deze plaats tegen Evenredige Vertegenwoordi- mg en het lijsten-kiesrecht wordt geschre- Mijfen. Voor de oorlog is het al meermalen eschied en na de bevrijding ben ik er ï»p teruggekomen, toen herstel van onze P arlementaire verhoudingen met het voor- lemen tot het houden Van nieuwe ver liezingen in uitzicht kwam. Gij zult u lerinneren dat er heel wat vertraging was, »r die eerste verkiezingen na de oorlog i Eindelijk werden gehouden en dat in die Ec ijd ook in dit blad telkens op bespoedi ging werd aangedrongen. De regering zich niet gehaast. Niemand is ooit gehaast om een lichaam in te stellen, dat hem op zijn vingers gaat kijken en voort- lurend controle op zijn beleid uitoefenen. PO! Dit is een menselijk verschijnsel en het tas; heeft met partij-richting weinig uit te Maan. Als men naar diepste overtuiging, In hart en nieren, democraat is heeft men k" dan nog die Kamer nodig? Ja. want de eenling komt altijd t»ot een dictatoriaal misbruik van macht. Het parlement is niet Ivt illeen het wetgevend lichaam, maar ook lie gemachtigde van het volk. En tevens: TE niet meer dan dat. Zijn grote betekenis cU.t Ontleent het geheel aan de volkswil. Daar om moet het,volk het nauwste contact er- nTVl nee hebben, daarom ook moet de kiezer pit pe ruimste, de meest soepele moeelükheid 7 hebben om het te wijzigen. En daarom zal ft blijven pleiten voor de noodzaak van a-herziening van het kiesstelsel. R. P. VIER HUIZEN AFGEBRAND IN DEURNE. 1 In het Peeldorp Deurae ontstond Maan- 10 cagmiddag door onbekende oorzaak brand ■s* b een schuur De vlammen sloegen over :n" toar vier woonhuizen, welke tot de grond toe afbrandden. Zeven gezinnen werden Vijf invasielegers rukken op in Palestina Haganah-hoofdmacht nog niet in de strijd. V.S. vragen Staakt het vuren"-order van de U.N.O. De feitelijke oorlog in Palestina heeft tijdens het afgelopen weekeinde steeds bedenke lijker vormen aangenomen. Legerafdelingen uit Egypte, Irak, Syrië, Transjordanië en de Libanon opereren thans op Palestijn* gebied, Egyptische troepen hebben de belang rijke plaats Gaza ingenomen, terwijl Transjordaanse eenheden het vliegveld Lydda bezetten, waardoor een groot deel van de aanvoer van voorraden voor de Joden afge sneden is. Terzelfdertijd heeft de „Egyptische marine" (waarschijnlijk slechts enkele lichte oorlogsvaartuigen) in samenwerking met Faroek's luchtmacht de Palestijnse kust gebombardeerd en reeds verschillende buitenlandse schepen die wapens voor de Joden aanvoerden, opgebracht. Iraakse pantsereenheden hebben zich thans aan het „Jordaanfront" verenigd met Syrische troepen: de Joden trekken hier terug en ver mijden een treffen op grote schaal. De hoofdmacht van de Haganah heeft nog geen gevechtscontact gemaakt met de indringers. Nieuwe luchtaanval op Tel Aviv Ernstiger nog was de toespitsing van de' luchtoorlog. Nadat Tel Aviv Zaterdagoch tend zijn eerste luchtaanval tc verduren kreeg, is deze hoofdstad van Joods Palestina gedurende de Pinksterdagen herhaaldelijk opnieuw gebombardeerd en gemitrailleerd door Egyptische en Irakese vliegtuigen. Het aantal slachtoffers zou echter volgens Joodse communiqués zeer gering zijn en ook de schade lieet mee te vallen. Van Arabische zijde verluidt echter, dat de stad zwaar beschadigd zou zijn. Geruchten, volgens welke het Suez- kanaal door vliegtuigen, vermoedelijk Joodse, zou zijn gebombardeerd, zijn vol komen ongegrond gebleken. Wel hebben vliegtuigen op Libanees gebied aanvallen uitgevoerden daar twee strategisch be langrijke bruggen vernietigd. Naar vernomen wordt hebben de vlieg tuigen die Maandagmiddag Tel Aviv aan vielen, 12 bommen van 25 pond en van Britse makelij op en in de omgeving van het ziekenhuis laten vallen. Een verpleeg ster kwam om het leven toen zij een patiënt in veiligheid trachtte te brengen. Oude stad strijdtoneel. In Jeruzalem gelukte het een kleine groep Arabische legionairs met behulp van pantserwagens in de Oude stad door te dringen. Troepen van de Haganah wagen thans een vermetele poging om zich een weg te banen door de Jaffa-poort naar de oude stad, teneinde de 1300 omsingelde Joden te bevrijden. Alle hoop om de Oude Stad met haar heiligdommen voor de verwoestingen van een veldslag te sparen, schijnt verloren. De Joodse strijdkrachten zijn nu naar de 'affapoort opgerukt met pantserwagens onder hevige beschieting door de Arabie ren, die in de torens en op de muren posi ties hebben ingenomen. De 1300 Joden in de stad zijn omsingeld door 15000 Arabieren en dezen worden op hun beurt ingesloten door de Joodse strijd krachten buiten de oude stadsmuren, ter wijl deze laatste Joodse ring weer van de buitenwereld is afgesloten door de Arabie ren, die de gehele stad omsingeld hebben. Arabische luchtstrijdkrachten hebben de vliegvelden van Tiberias en Rosj Pinna aangevallen en „aanzienlijke schade ver oorzaakt". De Joodse nederzetting Haraawa is aangevallen. Het Arabische dorp Malika is heroverd. Egyptisch dreigement jegens Engeland. De Egyptische minister van openbare werken heeft verklaard dat Egypte nie mand de oorlog verklaard heeft en zich gesteld ziet „tegenover aggressie door ge organiseerde terroristische benden". „Als Groot-Brittannië, gedreven door menselijke gevoelens en niet door verdrags^lichten, het juist acht ons te steunen, dan zal het zijn edele plaats in de Arabische wereld behouden". Het Egyptische ministerie' van Landsver dediging heeft alle nachtvluchten verboden. Men vreest Joodse luchtaanvallen wegens het bombardement van Tel-Aviv. Volgens de Newyorkse radio heeft de Moefti van Jeruzalem zijn hoofdkwartier thans in Palestina opgeslagen en wel achter de Arabische linies. Transjordaanse vorderingen? In een communiqué beweerde het Trans jordaanse leger reeds Zondag de steden Noerim, Baisoen, Rifoedin en Sakaria te Palestina te hebben ingenomen. Ook zouden er grote hoeveelheden wapens en munitie buitgemaakt zijn. Voorts werd de bezetting gemeld van de vliegvelden Val Allid en Kalindia op de weg van Jeruzalem naai* Ramallah. Ziekenhuizen gebombardeerd. Maandag hebben de V.S. in een spoed- bijeenkomst van de Veiligheidsraad de toe stand in Palestina op grond van artikel 39 van het UNO-handvest „een bedreiging voor de vrede" genoemd en een beroep ge daan op de regeringen, onmiddellijk en wel binnen 36 uur de strijd te staken. De V. S. stelden verder voor, dat een wapenstilstands-commissie zal uitmaken, wie verantwoordelijk is voor de invasie in Palestina. Waarnemers te Lake Success wijzen er op, dat in dit Amerikaanse voorstel geen gewag werd gemaakt van „een daad van aggressie". Indien de raad het voorstel aanneemt, kan Palestina en de omliggende Arabische staten een economische blokkade worden opgelegd. Mislukt dit, dan kan de raad alle militaire maatregelen nemen, die hij goed acht. Haganah de Arabische havenstad Acre in Zuid-Syrië zich aan de Joodse strijdkrach ten had overgegeven. Joodse aanval op Cairo. Hedenmorgen is wederom een lucht aanval op het gebied van Tel Aviv onder nomen terwijl Joodse vliegtuigen een bom bardement uitvoerden op een vliegveld te Cairo. Bij de aanval op het vliegveld te Cairo zijn twee Joodse vliegtuigen neergeschoten en in de straten van de stad terecht ge komen. Hef „Reichswald 1 i\/r i u 1 brandt weer het Duitse „Reichswald" bij Groesbcek. De branden zijn ontstaan, j. .j nadat de Nederlandse houthakkers de bos- 9,Indietl Amentia ZUlnS sen hadden verlaten. Ook aan de kant van Goch bij Asperen woedt het vuur. Vele Nederlandse houtfirma's hebben hier kapvergunning, zowel voor mijnhout als gerief hout. dat aan onze wederopbouw ten goede komt. Het „Reichswald" omvat in zijn geheel 6.739 h.a., waarvan, volgens Duitse houtvesters, het overgrote deel weinig waarde meer heeft door de opval lende vele en zware branden der laatste dagen. Momenteel zijn er 150 Nederlandse arbeiders aan het werk. Eiken- en beu kenhout wordt er momenteel veel gekapt. De Nederlandse firma's zetten er alles op om zo spoedig mogelijk het gekapte hout naar ons land te vervoeren. De brandweerlieden staan voor een moeilijke taak. Het vuur in de droge den nen breidt zich zo snel uit, dat het niet is tegen te houden. Het gevaar voor brand op Nederlands gebied is niet denkbeeldig. Tweehonderd h.a. gekapt tophout is reeds door het vuur aangetast. noodzakelijk acht Naar de Nationale Adviesraad het voornaamste orgaan, dat de Amerikaanse economische politiek bepaalt heeft medegedeeld, zullen de V.S. van de landen van het plan-Marshall „eisen" een deva luatie van hun valuta in overweging te nemen, indien de V.S. dit noodzakelijk achten. In een door president Truman aan het congres gezonden rapport verklaart de raad, dat de V.S. van deze landen zullen eisen met het internationale monetaire fonds overleg te plegen t.a.v. een wijziging van hun wisselkoersen, indien de V.S. de koersen "te hoog vinden. Enige wijzigingen in de wisselkoersen (devaluatie van valuta) zouden misschien in de naaste toekomst aangebracht moeten worden, aldus het rapport. Indien éen lahd zou weigeren tot wijzi ging van zijn wisselkoersen over. te gaan, zou echter niet noodzakelijkerwijs inhou ding van de Marshall-hulp volgen, zoals door commentators beweerd is. In Washington wordt het Britse pond, dat thans gewaardeerd wordt op iets meer dan 4 dollar, beschouwd als een van de Europese valuta's, die voor een eventuele devaluatie in aanmerking zou kunnen komen. Atoomcommissie der UNO beëindigt haar bestaan De commissie der UNO voor de atoom energie, die bijna twee jaar tevergeefs ge tracht heeft een overeenkomst te bereiken over internationale controle van atoom wapens, heeft thans te Lake Success haar pogingen hiertoe officieel opgegeveo- Met negen, stemmen tegen twee (Sovjet Unie en Oekraine) besloot de commissie een einde te maken aan haar bestaan. Vooruitgang. Inmiddels is blijkens Washington op nieuw een Amerikaanse proef met atoom wapens gehouden. Volgens een verklaring van het Witte Huis was de jongste proef „in alle opzichten een succes en een aanwijzing van een zeer aanzienlijke vooruitgang". - Bij de proef waren „drie atoomwapens" betrokken. Het woord is aan.._ C u r r e r-B e 11 De vreugde hangt op zijn minst evenveel af van wat er binnen ons als van wat er buiten en om ons gebeurt. Opnieuw onderhandelingen in Djokja Aneta verneemt, dat het thans wel vast staat dat de Nederlands-Republikeinse onderhandelingen volgende week wederom naar Djokja zullen worden verplaatst. In dien technisch mogelijk, zal de delegatie- trein Maandag a.s. de tweede reis naar Djokja ondernemen. Het gezelschap zal ditmaal-kleiner zijn, aangezien de meeste subcommissies voor het vertrek van de delegaties hun werk zullen hebben beëin digd. Inmiddels heeft de republikeinse regering de Nederlandse uitnodiging om zitting te nemen in de Nederlandse dele gatie voor de conferentie van de economi sche commissie voor Azië en het Verre Oosten in India, geaccepteerd. De republi keinse regering staat op het standpunt, dat zij alleen kan deelnemen als „associate member" van de delegatie zoals destijds op de conferentie van Havana geschiedde. Bedrijfsgroep treedt uit de E.V.C. De landelijke bedrijfsgroep llötel-, Café- Restaurant- en Lunchroompersoneel is uit de Eenheidsvakcentrale getreden. In een mededeling aan de leden verklaart het be stuur van de bedrijfsgroep, dat dit besluit is genomen omdat de E.V.C. een instru ment van de Communistische Partij Ne derland is geworden. Het bestuur wenst zijn beginsel van politieke onafhankelijk heid trouw te bUjven. In de mededeling aan de leden wordt verklaard: „Op een bepaald ogenblik moest het hoofdbestuur een ernstig .vermaan in ontvangst nemen van een hoofdbestuurder van de E.V.C. en werd het hoofdbestuur van de bedrijfsgroep hótel in gebreke ge steld, er nog niet in te zijn geslaagd in een bedrijf, waar men over voldoende invloed beschikt, onrust te verwekken". Krantenpapier Hulp-object? De Administrateur voor de Europese 'Hulpverlening, Hoffman, heeft in de bij eenkomst van de Begrotingscommissie van de Amerikaanse Senaat o.m. medegedeeld, dat hij voornemens is een deskundige te benoemen, die moet nagaan of de pro ductie van krantenpapier in Europa ge stimuleerd kan worden, opdat dit wereld deel zoveel mogelijk onafhankelijk wordt van de leveranties van buitenaf. Hoewel er geen plannen bestaan tot financiering van ae aankoop van krantenpapier, wil Hoff man ook de deur niet voor deze mogelijk heid sluiten. De Mocrdijk-verkeersbrug is nu geschikt voor dubbel verkeer, omdat ook de laatste boog van een breed wegdek is voorzien. De stoplichten hebben afgedaan. LUXURY mm erne 'Mi- :i Een onzer is met de Pinksterdagen eens kennis gaan maken met een van de Butlin's kampen in Engeland waarover elders in deze editie meer. Wellicht kunnen wij binnen kort in Zandvoort in een filiaal van deze. vacantie-oorden onze zomerse rustdagen doorbrengen. - De foto is genomen in het kamp te *Jlacton aan Zee. Op de achter grond enkele der gezellige gezins-bungalowtjes. Stalin doet een voorstelmaar Washington voelt er niets voor Het ziekenhuis te Tel Aviv, waar op het dak de Rode Davidsster en «en rood kruis is aangebracht, werd door een voltreffer geraakt. De Joodse regering zal protest aantekenen bij het internationale Rode Kruis. Ook een klein ziekenhuis werd gebom bardeerd. Drie personen werden gedood en een aanzienlijk aantal gewond. Waterlinie in werking? De Newyorkse radio deed aanhaling van een mededeling uit Joodse bron te Haifa. Maarschalk Stalin heeft Maandag per soonlijk geantwoord op een open brief welke Henry Wallace, ex-vice-president der V.S. enige tijd geleden tot hem richtte en waarin deze Amerikaan een plan ont vouwde om middels een politiek van „le ven en laten leven" tot een bijlegging van de geschillen tussen de Grote Twee te komen, In zijn antwoord prijst Stalin in zeer vleiende bewoordingen dit plan van Wal lace en zegt hij vervolgens: De i ontoereikendheid van de verklaring der Amerikaanse regering van 4 Mei en het antwoord van de Sovjet-regering van 9 Mei is gelegen in het feit, aldus Stalin, dat zij niet verder gaan dan te wijzen op de wenselijkheid van een regeling van de Russisch-Amerikaanse geschillen. De bij zondere betekenis van Wallace's open brief daarentegen schuilt' in het feit, dat hij zich niet beperkt tot een verklaring, volgens welke de Joden, door een stuwdam 1 [loc" verder ?aat en ««MÜk een ern- door te steken, een viithonderdtal Arabi- f"** ;s °m. vre=df.a™c, rese" sehe strijdkrachten in de JordaanvjUei jt.SL' verdronken zouden hebben ken doordat een concreet program daartoe Dinsdagmorgen werd uit Tel Aviv ge meld, dat volgens mededeling van de do: z.jjuerdoor dakloos. Nederlands legervliegtuig bij Tokio verbrand Een Nederlands legervliegtuig dat van Batavia op' weg was naar de Japanse hoofdstad, werd door slecht weer gedwon gen nabij Tokio een noodlanding te maken. Doordat bij de landing een wiel defect ge raakte. sloeg het toestel over de kop en vloog in brand. De elf inzittenden, allen officieren van 'het Nederlandse leger, die slechts lichte kwetsuren hadden opgelo pen. wisten juist bijtijds het toestel te verlaten, dat geheel uitbrandde. aan de hand gedaan wordt. Wat de regering van de Sovjet-Unie be- I treft, deze is van mening, dat het program var. Wallace zou kunnen dienen als een goede en vruchtbare basis voor een der- gelijke overeenkomst en voor de ontwik- keling van de internationale samenwer king, daar de Sovi et-regering van me ning is. dat ondanks het verschil van eco nomisch stelsel en ideologie, het naast elkaar bestaan van deze stelsels en een vreedzame regeling van de geschillen tus sen de Sovjet-Unie en de V. S. van Ame rika niet alleen mogelijk, doch tevens on getwijfeld noodzakelijk is in het belang van een algemene vrede". Afgewimpeld. Washington is inmiddels van mening dat de mogelijkheid van Amerikaans- Sovjet-Russisch overleg ter bijlegging van de bestaande, geschillen nog verminderd is door het antwoord van Stalin op de open brief van Wallace. Men wijst er op, dat Stalin geen gespecificeerde voorstellen heeft gedaan, zoals waarop door Marshall is aangedrongen, en dat hij zich bereid verklaard heeft tot besprekingen op basis van de voorstellen van Wallace ofschoon de Amerikaanse regering zich destijds by monde van Truman uitdrukkelijk van Wallace heeft gedistancieerd. Ook Moskou erkent Israël Na de V.S. heeft thans ook de Sovjet- Unie de nieuwe Joodse staat Israël formeel erkend, aldus heeft radio Moskou bekend gemaakt. Deze Russische bekendmaking heeft in diplomatieke kringen te Londen de indruk gewekt, dat Moskou getracht heeft de V.S. te overtroeven door een volledige er kenning de jure in plaats van de voor waardelijke. de facto-erkenning van Washington Het voorlopige kabinet van Israël heeft inmiddels dr. Chaim Weiszmann, leider dei- Zionisten. tot president van de Joodse staat gekozen. Dr. Weiszmann is 73 jaar. Hij woont in New York en is op het ogenblik bedlegerig. Labour-partij accoord met regeringsbeleid Op het Congres van de Labour-partij hebben de afgevaardigden, die vier mil- lioen partijleden vertegenwoordigen, met overweldigende meerderheid de buiten landse politiek van de regering goedge keurd. Nog geen 20 van de 1200 afgevaar digden steunden een resolutie, die deze politiek bestrijdt Ook het beleid van" het partijbestuur in het afgelopen jaar on dervond weinig tegenkanting. Een voorzichtige, officiële schatting van het aantal bezoekers dat zich op de Twee de Pinksterdag aan het Zandvoortse strand heeft laten bruinbranden, komt op het enorme getal van 100.000! Zestienduizend dagjesmensen kwamen met de trein aan, twaalfduizend met de tram, twintiduizend arriveerden in 3500 auto's en autobussen, tweeduizend op duizend motorfietsen en dertigduizend de den het gewoon, op de fiets. De wandelaars meegerekend komt men dan op 85000 zee- en zon-aanbidders. Het bezoek aan het Noordelijke vrije strand is in deze cijfers niet begrepen, doch met een raming van vijftienduizend personen is men aan de lage kant. Voorts zijn buiten beschouwing gelaten al degenen die reeds voor de Pinksteren in Zandvoort pension hadden besproken en dus niet tot het genus der dagjesmen sen gerekend kunnen worden. Op de Eerste Pinksterdag was het niet zo vol, maar toch in ieder geval vol. Desondanks werd het politierapport geen lijvig boekwerk. De verloren geraakte kin deren en voorwerpen werden weliswaar bij bosjes de politieposten binnen gebracht, maar van de eerste categorie kwamen de rechtmatige eigenaren hun deel in de voorraad voor het sluitingsuur weer op eisen. In de nacht van Zondag op Maandag werd bij het tentenkamp een auto gesto len, die de 'volgende dag in Haarlem te ruggevonden werd. In de middag van de Tweede Pinkster dag moest de brandweer uitrukken voor een brandje in het Noordelijk duingebied. Veel leven om niets. Meer opschudding verwekte het gerucht van het afdrijven van een rubberbootje met twee jongens op Eerste Pinksterdag. De "badman F. Koper roeide onmiddel lijk met een vlet achter de uit het oog verdwenen boot de zee op. Hij had met zijn speurtocht geen succes en de grootste moeite geruime tijd later het strand weer te bereiken. Daar Koper schipper van de „Dudok de Wit" is, trok hij kort daarna met deze reddingboot er op uit. Na een vergeefse speurtocht van bijna drie uur keerde de „Dudok de Wit" haar basis terug. Met het oog op de vrij sterke Noordoostelijke wind voer 's avonds de reddingboot „Arthur" van Schevenin- gen uit. Deze zette de reddingspogingen voort tot de duisternis inviel. Bovendien koos de „Neeltje Jacoba" om half negen van IJmuiden zee en werd besloten dat een vliegtuig van de marine Vader verdronken na dochtertje gered te hebben Maandagmiddag was de 48-jarige A. E. in Vlaardingen met vrouw en kinderen gaan boeien. Toen een tweejarig dochtertje overboord viel, sprong E., die goed kon zwemmen, het kind na. Hij wist het te grijpen ert naar de boot terug te brengen, doch verdween toen in de diepte. Eerst twee uur later werd zijn lijk opgehaald. Hij laat een vrouw en vijf kinderen achter. FOLKLORISTISCHE DAG TE LAREN. Op Tweede Pinksterdag is voor de eer ste maal in Laren een folkloristische dag gehouden. Uit alle delen van het land wa ren schuttersgilden, vendelzwaaiers, bijle mannen en folkloristische dansgroepen naar het dorp getrokken. Het plein was in een oud dorp uit 1890 herschapen. Een Larense boerenbruiloft vormde het hoogtepunt van de dag. Een folkloristische optocht jverd door ruim 6000 bezoekers gadegeslagen. Het pasgebouwde jeugdhuis van dè ver eniging „Jong Nederland" te Gennep, dat Zaterdag door de bisschop van Roermond geopend zou worden, is de nacht tevoren in vlammen opgegaan. De oorzaak is vermoe delijk kortsluiting in de feestillumiaatie. bij het krieken van de dag om kwart over drie de zee zou gaan afzoeken. Om kwart voor elf Zondagavond is op initiatief van de Zandvoortse politie dit plan afgelast, omdat men voldoende ze kerheid meende te hebben, dat de rubber boot in het geheel niet was afgedreven. In de loop van de avond hadden de po litie hoopvolle meldingen bereikt, waarin de mogelijkheid lag opgesloten, dat alle berichten over het afdrijven van de rub berboot op een misverstand berustten. Enkele badgasten hadden twee in zwem broekjes geklede I jongemannen in een groen-gele rubberboot gezien die uit zee terugkeerden. Dit signalement stemde overeen met de door de badlieden gegeven beschrijving van de vermisten. Op het moment, waarop de reddingboot „Dudok de Wit" zee koos, zouden do beide jon gens per fiets in de richting Haarlem zijn vertrokken. Conflict tussen veilingen en bloemenhandelaren Comité van Actie proclameert staking Het Landelijk Comité uit de Bloemen handel had voor Tweede Pinksterdag een staking geproclameerd. Enige maanden geleden leidde een conflict tussen de bloe menveilingen en de veilingkooplieden tot een staking, welke door een comité van actie van bloemenhandelarën was uitge roepen. Het conflict ontstond, omdat men het niet eens koft worden over het al of niet doorberekenen van de omzetbelasting in de prijzen. Die staking bleef toen zonder resultaat. Thans is de staking voor onbepaalde tijd door het comité van actie uitgeroepen. Het is de bedoeling de staking te laten voort duren totdat de veilingbesturen bereid zijn, de twee procent omzetbelasting vodt hun rekening te nemen. De besturen der twee gTote veilingen, die te Aalsmeer en die te Rijnsburg, zijn van oordeel, dat het motief, waarop de staking wordt geproclameerd een voor wendsel zou zijn, aangezien de bloemen handel vry is en dus geheel wordt bepaald door vraag en aanbod. Onder deze om standigheden ontstaan er prijsverschillen, ook bij het doorberekenen van de omzet belasting. Men acht het van belang de om zetbelasting van de kwekers af te wentelen op de handelaren, die vrij zijn de ver koopsprijs aan de consument te bepalen, omdat anders het gevaar zou bestaan, dat de kwekers buiten de veiling om hun pro ducten zouden afzetten. Dan zou het vei lingwezen niet meer in staat zyn, zijn taak te vervullen Op den duur zouden daarvan ook de handelaren het slachtoffer worden, aangezien dan vermoedelijk een deel van de handel direct tussen producent en con sument zou geschieden. Op de veilingen te Aalsmeer en Honse- lersdijk hebben de kooplieden zich niet veel van de niet-koopactie aangetrokken. Wel werd overwegend tegen zeer lage prijzen verkocht, maar de gehele aanvoer ging van de hand. De veilingen in Rijnsburg, Poeldijk en Berkel hadden er meer van te lijden. In Poeldijk gingen slechts zeer kleine par tijen tegen zeer lage prijzen van de hand. ZELFDF WEERBEELD. Verwachting medegedeeld door hei K N.M I In De Rilt geldig van D5n$ dagavond tot Woensdagavond- Heldere, tamelijk koude nacht Morgen overdag droog en over het algemeen zonnig weer met iets lagere tempera turen dan vandaag. Meest matige wind 'ussen Oost en Noord-Oost 19 Mei: Zon op 4.41 uur. onder 20.33 uur Maan op 16.15 uur, onder 3.26 uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1