Engeland versloeg Nederland in de finale Gymnastiekverbond jubileerde In Arnhem Door overwinningen van Haarlem en EDO is de spanning weer toegenomen Nederlandse hockeyzege op Zwitserland S.C. „Haarlem" is nog ongeslagen DINSDAG 18 MEI 1948 3 WERELDKAMPIOENSCHAP DAMESHOCKEY Doordat Engeland Zaterdag in de strijd om het wereldkampioenschap dameshockey te Amstelveen met 60 won van Schotland en Nederland met 20 van Ierland kwamen Engeland en Nederland Maandag in de eindstrijd. Met 10 wonnen de Engelse dames en behaalden de titel. Met rust was deze stand reeds bereikt door toedoen van mrs. RussellVick. Matig spel tegen Ierland De wedstrijd NederlandIerland stond niet op een hoog peil en het Nederlands elf tal speelde zeer matig. Geheel verdiend was de zege niet. De gasten speelden tech nisch beter, maar zij maakten geen ge bruik van de kansen. In het Nederlands elftal waren twee wij zigingen gekomen. Mej. Markus op de midvoorplaats was vervangen door mej. Nagel, hetgeen niet bepaald een verbete ring mocht worden genoemd en inplaats van mej. Broers was mevrouw Labouchère als linksbuiten opgesteld. Deze wijziging was beter verantwoord. De middenlinie kon evenwel haar vorm van de vorige wed strijden niet vinden, waardoor grote ga pingen in het middenveld ontstonden. De Ierse halflinie, die zich uitstekend opstelde, maakte hiervan dankbaar gebruik. De Ierse voorhoede schoot zeer slecht en de Nederlandse achterhoede had bovendien niet over pech te klagen. Mej. Jurissen was in het doel uitstekend. Enkele gevaar lijke ballen hield zij er met veel bravour uit. Mevrouw Labouchère maakte in de eerste helft na 22 minuten een doelpunt en na de rust bracht mej. Vreede, na goed samenspel met mej. Francken, de stand op 2-0. Nederland met 10 geslagen De Nederlandse ploeg speelde Maandag in dezelfde opstelling als Zaterdag, maar ook nu waren er zovele tekortkomingen bij onze dames, dat het geen verbazing be hoefde te wekken, dat de Engelse tegen standsters de strijd wonnen, alleen was het maar een kwestie van het aantal doel punten verschil. Dat de Engelse voorhoede slechts éénmaal doelpuntte, was voor een belangrijk deel te danken aan het uit stekend doelverdedigen van mejuffrouw Jo Jurissen, die er heel' wat moeilijke schoten uithield. Maar aan de andere kant werd er ook een aantal kansen door de Engelse dames gemist, zelfs voor open doel, waarvoor als reden zou kunnen wor den opgegeven vermoeidheid. Vermoeid heid speelde in het Nederlandse dames elftal een nog grotere vol en enkelen wa ren in de tweede helft volkomen uitge speeld. Dit tournooi met zijn talrijke zware ontmoetingen, kort achter elkaar en vaak in hoog tempo gespeeld, werd gewonnen door de ploeg, die psysiek het best ge traind was. In het Nederlands elftal viel hét plaat sen tegen, het wegwerken van de bal ge schiedde vaak met de overtreding „sticks". De grote kracht van het Engelse dames elftal kon men vinden in de middenlinie, waarin aanvoerster Margaret Lodge zich schitterend op de spilplaats weerde. Zij stuwde steeds de voorhoede op met afge meten passes, hetgeen een groot verschil Boksen Van Dam behield zijn bokstitel Van Klaveren op punten •geslagen Na de toejuichingen voor de Nederland se kampioen Luc. van Dam, was het minutenlange ovatie, welke het gulle bliek Zaterdag te Amsterdam schonk aan Bep van Klaveren de verliezer van deze strijd, welke het middengewicht kampioen schap tot inzet had. En een verdiende ovatie. Want ander maal had van Klaveren getoond, waartoe hij in staat was. Hy, 40 jaar oud, had de strijd opgenomen met een bokser, die hoewel 13 jaar jonger in Van Klaveren de enige tegenstander in den lande aantrof, die voor hem als een waardige tegenpartij kon dienen. Want hiervan moge men overtuigd zijn: tevergeefs zal men in ons land zoeken naar een bokser, die met Van Dam de strijd zal kunnen opnemen op een manier zoa^s van Klaveren dat in de Apol- lo-hal heeft gedaan. Zeker, van Dam mocht de ring als overwinnaar verlaten, zijn puntenzege was stellig het verdiende resultaat, dat de nationale kampioen mocht behalen na zijn goede partij, maar daarnaast kunnen wij een woord van be wondering en sympathie niet onthouden aan het adres van v. Klaveren, die nog eenmaal zijn oude kracht liet blijken en het bewijs leverde, dat zijn rol als pugilist nog niet is uitgespeeld. Het was een hard en verbeten gevecht, een strijd van twee vechters, die elkaar niet ontzagen, een strijd ook met climax, welke de ruim 2000 toeschouwers een uur lang in zijn ban hield gevangen. Na zeven ronden was* de puntenvoor- sprong van Van Dam reeds zodanig, dat slechts een k.o. van Klaveren nog zou kunnen redden. Een vrijwel onmogelijke opgave voor de Rotterdammer, die het in de volgende ronden hierop aan moest stu ren. Maar tevergeefs speurde van Klave ren naar een opening in Van Dam's per fecte dekking. Tevergeefs vestigde h,ij' zijn hoop op een falen van v. Dam, die hem de zege in handen zou kunnen geven. Met de moed der wanhoop bleef van Kla veren doorvechten, ondanks bloedende wonden aan neus en mond. Hij toonde geen tekenen van vermoeidheid en kwam in de elfde ronde verschillende malen door de verdediging van Van Dam heen. zon der hem evenwel ,,aan te stoten". Hij was zelfs in de twaalfde ronde superieur aan Van Dam. Zo spoedde zich de strijd naar zijn einde met een Van Dam, die nu me- dogenloos op zijn veel oudere tegenstan der los sloeg. Deze weigerde te capituleren en bleef zich op resolute wijze weren tot de gong voor de laatste maal sloeg. Wielrijden Voorting won de Ronde van Midden Nederland G. Voorting uit Haarlem heeft Maandag middag de 200 km lange ronde van Midden- Nederland voor Amateurs gewonnen. De uitslag luidt: 1. Voorting, Haarlem, 5 uur 22 min. 31 sec 2, Vos, Den Bosch. 5 uur 24 min. 31 sec. 3 Koot. Eindhoven. 5 uur 24 min., 33 sec. 4. Koeman. Krommenie, 5 uur 24 min. 43.2 sec. 5. Peters. Haarlem. 5 uur 25 min. 21 sec. 6. Groeneveld. Haarlem. 7. Hennink, Alkmaar. 8. Neeft, Haarlem. uitmaakte met de Nederlandse middenlinie, die de bal te hard naar voren plaatste. Het enige doelpunt van de wedstrijd werd gemaakt door mrs. RussellVick, die na tien minuten de Nederlandse doelver- dedigster met een rustig schot passeerde. Het aantal strafcorners op het Nederlandse doel was buitengewoon groot en reeds uit dit aantal zou men gemakkelijk kunnen af leiden, hoe groot de meerderheid van de Engelse dames in deze wedstrijd eigen lijk is geweest. Andere wedstrijden Voor de derde plaats speelden Schotland en Ierland tegen elkaar met als resultaat 11. In de verlenging van tweemaal vijf minuten doelpuntten beide landen één keer, zodat strafcorners moesten beslissen. Hier bij was Schotland, dat drie strafcorners meer in de wedstrijd had genoteerd, de gelukkige. De eindstand van het troosttournooi luidt: gesp. gew. gel.verl. p. 1. Frankrijk 2. België 3. Denemarken 4. Oostenrijk 5. Spanje v.t. 8-2 6-3 3-4 4-7 1-6 Sport in 't kort ITALIë-ENGELAND 0-4. - Het Engelse elftal heerft een zege* van 4-0 op Italië be haald en mehield" daarmede zijn ongeslagen record in de serie ontmoetingen tegen de Italianen. Met rust leidden de Engelsen reeds met *2-0 en na de hervatting werden er nog twee doelpunten aan toegevoegd. ZEVENKAMP DCO. Een groot aantal voetballers nam deel aan de jaarlijkse Ze venkampdag van DCO. Bij de senioren leg de. evenals in 1947, B. de Jong beslag op de fraaie wisselbeker met 3378 punten. 2. K. Klop (3130). 3. G. v. d. Wiele 131281 4. L. Baay (2968), 5 J. Bijvoets (2955 pt.) Bij de junioren won T. Pan de wisselbeker met 2265 punten en bij de aaspiranten werd F. Drcyer overwinnaar met 4185 punten. De andere wisselbekers in de afdeling senioren werden gewonnen door L. Baay (hardlopen), K. Klop (vèrspringen), H. Kinderman (doel- schieten). B. de Jong (inwerpen». G. v. d. Wiele (vèrtrappen), L. Baay (baldribbelen) en D. Huig (Raak de Paal). KORFBALWEDSTRIJD ENGELAND-NE- DERLAXD 2-7. De eerste internationale wedstrijd EngelandNederland te Sheffield is een groot succes geworden, zowel organi satorisch als qua spel. Er waren 3000 toe schouwers aanwezig. Nederland won met 7-2; de twee tegenpunten hadden de Engel sen wel verdiend. Ze speelden in de aanval het zwakst, in het midden en in de verde diging beter. Het vangen der Engelsen was uitstekend, maar technisch bleven zij nog wat onder de maat. Nederland won de landenwedstrijd Engeland heeft in Amstelveen het kam pioenschap dameshockey gewonnen door een zege van 10 in de eindstrijd tegen NederlandNa afloop stelden de'ploegen van Nederland (rechts), Engeland (mid den) en Schotland (links) zich op. Volks liederen weerklonken en de vlaggen gingen omhoog. VOETBAL De kansen voor EDO zijn Maandag bijzonder gestegen. De Haarlemmers wonnen in Eindhoven met 40 van PSV en Haarlem versloeg in het Heemsteedse Sportpark BW met 20. Heerenveen, dat vrij was, heeft weliswaar een voorsprong van drie punten op EDO, maar als de Haarlemmers Zondag in Friesland winnen, dan is het verschil nog één punt. De spanning is dus toegenomen. Haarlem klopte B.V.V. met 20 Haarlem heeft' na zes nederlagen weer eens gewonnen en BW, dat een prachtige kans op het kampioenschap had, een neder laag toegebracht. De Bossenaren brachten er overigens niet veel van terecht. Alleen beschikken zij over een stevige verdedi ging. Het spel der voorwaartsen had niet veel te betekenen en leverde tegen de overigens niet sterke achterhoede van Haarlem weinig op. Toch waren de gasten over het algemeen het meest in de aanval, voor de rust doordat zij de wind mee had den en later ook, toen zij met meer geest drift speelden dan de Haarlemmers, maar een schutter ontbrak. Dat betekende na tuurlijk niet, dat doelman Kokshuis in het Haarlemse doel het rustig had. Integendeel hij was veel in actie en speciaal in de eer ste helft. Een aantal hoekschoppen werd op het Haarlemse doel genomen en d^n ontstonden gevaarlijke situaties. Kokshuis trad moedig op en dat de Bossenaren er niet in slaagden de partijen op gelijke voet te brengen, was mede aan hem te danken. In de middenlinie ontbraken Visser en v. Daalen. Onkenhout was op de spilplaats opgesteld. Verdedigend was zijn werk niet slecht, doch met het afgeven van de bal had hij nogal eens moeilijkheden. Van Gooi speelde een goede partij, evenals Boeree, waardoor het mogelijk was de aanvallen der gasten te onderbreken. In de voorhoede van Haarlem was De Winter weer opgenomen, van wie meer initiatief uitging dan anders. Roozen had in Krijgh een lastige tegenstander en de binnenspelers Smit en Groeneveld werden door de achterspelers Van der Sluys en Huybrechts in bedwang gehouden. Laan op 'de linkervleugel was niet erg op dreef, maar goed werk heeft hij gedaan door kort voor het einde op fraaie wijze de bal in te koppen. Het voorbereidende werk had Van Gooi verricht, die van verre afstand de bal met wind mee voor het doel plaatste en Laan deed de rest. Het andere doelpunt had Smit gemaakt na zeventien minuten spelen. Groeneveld kon nog juist de bal voor de achterlijn voorzetten en de toe snellende Smit schoot hard laag in. Matig spel in Eindhoven Ook de tweede wedstrijd tussen EDO en PSV heeft weinig goed voetbal gebracht. Er werd ontzettend slordig gespeeld, het plgatsen liet te wensen over en slechts belden kwam de bal op de juiste plaats. Mogelijk dat de felle, dwars over het veld staande wind, mede hieraan debet was, doch dan hadden de kampioensvoetballers hun spel moeten herzien en inplaats van met harde en hoge schoten, het spel laag over de grond moeten houden. EDO paste zich nog het beste bij de gegeven omstan- digheren aan en maakte het de Eindho- vense verdediging, ondanks het soms toch wel erg zwakke spel der voorhoede, erg lastig. De verdediging van PSV had weinig kijk op de zaak en Steiger, anders de zo betrouwbare doelwachter, leed al evenzeer aan deze crisis. De voorhoede der thuisclub, waarin deze keer Bloemsma zijn plaats af had moeten staan aan Byen, speelde zo doorzichtig, dat het de Haarlemse verdedi ging practisch niet kon verontrusten. Doel man Wille had dan ook een zeer gemakke lijke middag en was alleen maar ijodig. om mede te helpen de hoekschoppen af te slaan en om de talrijke achterballen weer in het veld te brengen. PSV begon aanvankelijk vrij vlot en trachtte meteen een voorsprong te nemen. Van Tuyl, Mulders en d'Hooghe schoten doorlopend, doch zij zochten het doel op een verkeerde plaats. EDO kwam er de eerste 20 minuten eigenlijk niet aan te pas, doch langzaam maar zeker werkten de Haarlemmers zich los en toen Steiger bij een algemene aanval van EDO het leder onderschepte en er mee buiten het bewuste gebied liep, floot de scheidsrechter. Schijvenaar kwam naar voren en doel puntte (01). Koi't daarop beoordeelde Steiger een voorzet van Molenkamp ver keerd en Spek bracht de stand op 02. Weliswaar zwoegden de Eindhovenaren na de hervatting, dat het een lieve lust was en vooral de kanthalfs Scholtens en Van Tuyl vielen op, doch hun werken werd niet beloond, omdat de afwerking der aan vallen steeds op kort spel doodliep. Steiger werd door de Haarlemse voorhoede zwaar aan de tand gevoeld en hij mocht van ge luk spreken, dat eerst Maessen op de doel lijn een ingeschoten bal weg kon koppen en dat Van Hout even later hetzelfde deed, toen de Einahovense doelman door te ver uitlopen in .volkomen geslagen positie ver keerde. Het bleek echter maar uitstel, want want nadat Roodselaar na 32 minuten op een verre pass doorliep kwam hij alleen voor Steiger te staan. De Eindhovense doelman reageerde te laat en het was 03. PSV speelde een verloren wedstrijd, maar toch wilden de voorwaartsen de eer red- J den. Dumoulin kogelde de bal twéémaal achtereen juist over de lat en eenmaal bracht Schijvenaar vlak voor het doel redding, volgens veler mening met zijn arm doch de scheidsrechter liet doorspelen. Kort voor het einde had Trinus zijn stop perplaats overgedragen aan aanvoerder Scholtens. die met Roodselaar een duel aanging. De Haarlemmer won. gaf de bal een tikje naar Verdam, die van dichtbij Steiger voor de vierde maal het nakijken gaf (0—4). De stand in de kampioenscompetitie (Van onze medewerker) Het Kon. Ned. Gran. Verbond heeft Za terdag. Zondag en Maandag in Arnhem feest gevierd niet alleen om het feit van het 80- jarig bestaan, maar (aan het einde l ook, om dat de viering daarvan zo buitengewoon ge slaagd is. Ongeveer 17000 Nederlanders, Bel gen. Luxemburgers. Zwitsers cn Denen heb ben deze dagen deelgenomen aan demon straties cn wedstrijden, die een vlot verloop hadden, dank zij de technische leiding van de heer J. H. F. Sommer en de regelings commissie met de heer Th. W. Aalbers aan het hoofd. Na een officiëele ontvangst in het Stadhuis werden de wedstrijden in elf verschijlende vormen 's avonds ingezet op de grote Sons- beekweide met haar oppervlak van 300 bij 400 m. Wedstrijden van andere soort voor de verenigingen vingen Zondagmorgen aan en tegelijk daarmede werd de wedstrijd Bel- gië-Luxemburg-Nederland gehouden. De Belgische ploeg was voor de eerste maal na de oorlog volledig en daar in die Deriode tweemaal met slechts klein ver schil van Nederland werd verloren, hadden de Belgen hoop deze wedstrijd'te winnen. En inderdaad namen zij na twee van de vijf onderdelen (het paardspringen verviel) de leiding Maar na het derde onderdeel ge raakten de Nederlanders op de eerste plaats, die zij tot het einde behielden. België daarentegen kwam reeds op de helft van de wedstrijd achter Luxemburg. In de stand kwam daarna geen wijziging meer, zodat Nederland met zijn homogene ploeg no. 1 werd met 512.7 p. Luxemburg kreeg 499.8 p., België 478.7 p. Een vrij ruime over winning dus voor onze landgenoten en een vernietiging van de Belgische verwach tingen. Persoonlijk kwam de bijna 40-jarige Luxemburger Jean Kugeler met 90.6 p. van de 100 p. aan de kop. Drie Nederlanders volgden hem: Tinus Vos (88.6 p.). Klaas Boot (88.1 p.) en Gerrit Linde (85.6 p.). 's Middags traden buitenlandse afdelingen op. Daarbij bleek het Belgische damestur- nen sterk beïnvloed te zijn door het Neder landse, evenwel zonder dat een gelijke hoogte werd bereikt. Als voorproef van de grote uitvoering van Maandagmiddag werd tevens door een niet groot getal turnsters de serie Mooi Holland getoond. Het uitvallen van de geluidsinstallatie deed dit nummer geen goed. maar men kon zich toch spitsen op de volgende dag. Ook werd door enige kringen gedemon streerd, o.a. door de Kennemer Turnkring, waarvan een groep dames onder leiding van de heer J. M. Berrevoets een smaakvol num mer vlagzwaaien uitvoerde. De wedstrijden werden Zondag en Maandag voortgezet, op welke laatste dag Arnhem ook de adspiran- ten ontving. Tegen de middag van Tweede Pinkster dag is een plechtige herdenking gehouden, ter gelegenheid van het 80-jarig bestaan. Met de ongeveer 700 vlaggen en vaandels van de deelnemende verenigingen als ach tergrond werd daarbij de techniek uit de vervlogen jaren met de oorspronkelijke turnkledingen gedemonstreerd: van 1868 met de stramme oefeningen uit die tijd via latere periodes tot het beweeglijke dames- en herenturnen van de laatste jaren. De gevallen turners werden herdacht en na een toespraak door de Bondsvoorzitter de heer W. de Graaf was een algemeen ge zongen Turnlied het einde van de plech tigheid. Weinig minuten bleven er over voor de deelnemers om zich 's middags op te stellen voor de algemene optocht, maar vrijwel op tijd kon deze toch beginnen. In rijen van 15 trok de stoet, waarin ook alle buitenlanders meeliepen en die op allerlei wijzen opge luisterd werd, door Arnhems voornaamste straten. Toch duurde het voorbijtrekken nog anderhalf uur. Tienduizenden toeschouwers, waaronder veel vreemdelingen, juichten tel ken? de deelnemers toe. De optocht was als alles op dit turnfeest uitstekend ge regeld. Slot-uitvoering Op het terrein, dat om drie uur door de kop van de stoet werd bereikt, was terzelf der tijd voor een bijzonder talrijk publiek begonnen met het hoofddeel van het jubel feest, de grote uitvoering. Aan buitenlandse verenigingen was de eer van de opening. De- Nederlandse keurkorpsen volgden en toen kwam, na een vlaggen-opmars, het eerste massale nummer: de K.L.M. serie, uitge voerd door 4000 heren en jongens. De oefe ningen waren eenvoudig, maar met moeilij- Districl VI. Eerste Tweede klasse A luidt: Heer en veen 7 5 1 1 11 20—13 BW 7 4 1 2 9 11—6 EDO 7 3 2 2 8 11—11 Go Ahead 7 3 1 3 7 14—16 PSV 8 2 1 5 5 12—17 Haarlem 8 2 0 6 4 13—18 Voor Zondag zijn vastgesteld: Heeren- veenEDO; BW—Haarlem; Go Ahead Weinig belangstelling voor liet Olympisch tournooi De belangstelling voor de Olympische voetbalwedstrijden schijnt niet bijzonder groot te zijn. Hoewel de inschrijvingen* nog maar voorlopig zijn en eerst in Juni de ter mijn afloopt, kan uit de provisorische opga ven worden geconcludeerd, dat de interesse maar matig is. hetgeen voor een belangrijk deel wel te wijten zal zijn aan het feit, dat er slechts weinig landen zijn, die een ama teuristische ploeg kunnen uitzenden in de zin. als door het Olympisch reglement is bedoeld. Volgens mededelingen in de Engel se bladen hebben tot nu toe vijf landen voor het tournooi ingeschreven n.l. Nederland. Frankrijk. Denemarken, Groot Brittannic en Luxemburg. VOETBALUITSLAGEN Om het kampioenschap van Nederland: PSV-EDO 0-4. Haarlem-BVV 2-0. Promotie-degradatie-wedstrijden. Promotie Tweede Klasse: District III Hengelo-PEC 2-0 (Hengelo promoveert). Vitesse-TEC 4-2. Dis trict IV. Dosko-DESK 3-0. District V. Veen- dam-Friesland 1-3. District VI. Kerkrade- Sittard 4-3 Om het kampioenschap van Nederland der Reserve Eerste Klasse: RFC II-Maurits II 3-2. Gewone competitie: klasse. VVV-NAC 2-6. RKONS-Heerlen 0-4. Om de KNVB-beker. Tweede ronde: WA- WMS 2-0. DWS-RKWA 5-2. IVV-ZFC 1-0. Oranje Zwart-West Frisia 4-5. Holland-Pa- tria 4-1. DWV-TYBB 8-1. APGS-Vrienden schaar 2-2. Watergraafsmeer-UVS 1-4. Uni- tas-Texas 4-1. Papendrecht-Neptunus 6-4. ADO-DHZ 1-3. DFC-The Rising Hope 1-1. Blauw Zwart-PFC 4-1. Fortuna-Fluks 0-0. Heracles-Velocitas 3-2. Uit de H V B Stads Editie Beker: Halfweg 2-DIO 2 0-0. VVH-Kinheim 2 3-4. Zandvoortmeeuwen 4- Nw Vennep 2-0. Promotie 2e klasse: Zand voortmeeuwen 5-Waterloo 2 0-1. DSK 2- ETO 3 1-4 Beker Junioren: DSK a-VSV a 1-14. Beker adspiranten: VSV a-K*land a 2-0. Velsen a-Geel Wit a 2-1. Voor rust nam BW vele hoekschoppen op het doel van Haarlem en Smit (links) en Groeneveld (rechts) trokken zich terug, om de achterhoede te helpen. Eenmaal was doelman Kokshuis reeds gepasseerd, maar de rechtsbinnen van BW kon toch niet doelpunten. ker stot zouden de effecten niet groter zijn geweest. Het met zoveel spanning verwachte klas sikale rekturncn door een Zwitserse afde ling reikte niet hoger dan de prestaties, die op dit gebied door verschillende Nederland se verenigingen verwezenlijkt kunnen wor den. Het belangrijkste nummer was nu aan de beurt: de serie Mooi Holland, door 12000 dames en meisjes verwerkt op vaderlandse liederen. Niet alleen de indruk, gewekt door het imponerende getal deelneemsters, gaf hier het resultaat: ook de zo doorwerkte stof en het gebruik van vlaggen en linten lever den een aanblik, die onvergetelijk is. Strijd in Moskou is geëindigd Zondag werd *de laatste ronde van de strijd om het wereldkampioenschap gespeeld. Keres won na 37 zetten van Botwinnik, waarmede de wereldkampioen zijn tweede nederlaag leed. Rcshevsky kwam tegen Euwe uit cn onze landgenoot gaf de partij na 35 zetten op. De eindstand van het tournooi werd hier mede: 1 en wereldkampioen Botwinnik 14 punten uit 20 partijen. 2. Smyslov 31 punten, 3 en 4 Keres en Rcshevsky, beiden 10'punt. 5. Euwe 4 punten. Tennis Om de Davis-cup Zuid Slavië-Itahc 2-3. Zweden-Zwitser- land 5-0. Ierland-Dencmarken 2-1 Hongarije- Frankrijk 4-1. België-Argentinië 2-2. Tsjecho slowakije-Brazilië 4-1. Het hockcy-seizoen van de heren werd Zondag besloten met de wedstrijd tegen Zwitserland. Met 31 wonnen de oranje hemden. Het resultaat was verdiend. De Zwitsers kwamen in defensief op zicht verrassend goed voor de dag, maar in technisch opzicht waren zij absoluut de minderen van de Nederlanders. Het ploegverband van het Nederlandse elftal was veel beter, het plaatsen zuiverder, maar aan de afwerking der aanvallen ont brak heel veel en talrijke schoten gingen naast of over. Bovendien verdedigden de Zwitsers sfug en meermalen zagen wij 7 a 8 roodhemden binnen de slagcirkel staan, zodat er geen doorkomen aan was en de weg naar het doel voor Bromberg, Bolsius en Kruize volkomen geblokkeerd was. Erg fraai hockey ontstond er met dit systeem niet bepaald, maar intussen be reikten de gasten een dragelijke score, waarmede zij zeer tevreden waren. In het Nederlands elftal was de links achter Drijver bijzonder goed. De debutant Dijkstra bezat nog weinig zelf vertrouwen en schoot vaak de bal onnodig over de zijlijn. In de middenliniè was de nieuwe aanvoerder Loggere de beste. Zijn afnemen geschiedde met schitterende techniek en weergaloos snel, en telkenmale wist hij wat goeds met de bal te doen en steeds zijn voorhoede aan het werk te zetten. In deze aanval was Esser weer zeer snel, Kx-uize kreeg weinig kansen om te schie ten, Bromberg was sterk in zijn soloren- nen en scoorde twee schittex-ende doel punten, waax*van vooral het laatste'zeld zaam fraai was. Bolsixis vormde een nut tige schakel, maar rechtsbuiten Van Heel was de minste van het vijftal. In het Zwit serse elftal waren midhalf Grub, achter- Cricket Haarlem wint van V.O.C. In Bloemendaal won Haarlem met 49 runs op de eerste innings. VOC scoorde in de eer ste innings 66 runs. waarvan Geurts 13 en Ingelse 11. De bowlingcijfers van Haarlem waren: W. Peschar 6-23, P. Maas 2-15, B. Kleefstra 2-0 en O. Abendanon 0-25. Haarlem maakte in de eerste innings 115 runs. waarvan Fortgens 15, H. Peschar 23. J. Voogd 22 en B Kleefstra 13 not out en P. Maas 20. De bowlingcijfers van VOC luiden: Kettlitz 1-34. Terwiel 3-12. Blockman van Bennekom 1-4, Koopman 4-37, Ingelse 1-8 en Geurts 0-7. De tweede innings van VOC leverde 114 runs op voor 3 wickets (gesloten), waarvan Geurts 29, Konert 22 not out. Blockman van Bennekom 43 not out. Bowlingcijfers Haar lem: O. Abendanon 1-17, P.' Maas 2-19, W. Peschar 0-21, Han Bocree '0-33. Voogd 0-17. In de tweede innings scoorde Haarlem 32 voor 7 wickets, waarna de tijd verstreken was: Kruyt 11. Bowlingcijfers van VOC waren: Koopman 1-15. Stroo 4-12, Ingelse 1-1, Blockman van Bennekom 0-0 en Kett litz 1-2. speler Kurmann, die reeds heel wat jaren hockey speelt en doelman Stühlinger, die debuteerde, het best op dieef. Kruize scoorde met een hoog schot na drie minuten uit een strafcorner en vijf minuten na de hervatting maakte Brom berg een tweede doelpunt. Kehrer ver kleinde de achterstand, maar Bromberg maakte aan alle onzekerheid een einde met een prachtig doelpunt, nadat hij drie, vier tegenstanders had gepasseerd. Rood en Wit klopt V.R.A. Het ci*icketseizoen begon Zondag aan de Spanjaardslaan met een overwinning in de le klasse competitie van Rood en Wit op V.R.A. De wedstrijd was lange tijd veel spannender dan de totalen (VRA 93. Rood en Wit 205 voor 7 wickets) aantonen. De Amsterdammers begonnen slecht en verlo ren tegen zuiver bowlen en goed fielden hun eerste drie wickets voor 15. Zeven wa ren gevallen voor slechts 44. Daarna zorg den Kummer (47) met een gelukkige in nings en Roscnbaum (17) voor verdubbe ling van de score en het totaal werd 93. D. Bijleveld had 5 voor 30 genomen. Hans Winter 4 voor 16. Rood en Wit scheen dit totaal gemakkelijk te zullen bereiken toen na een solide openingsstand van W Kramer (25) en Denijs (16) het eerste wicket pas op 39 viel, maar daarna veroorzaakte cricket's „glorious uncertainty" een snelle aftocht van batsmen. Op 54 voor 5 zag het er slecht uit De la Mar (20) hield lange tijd stand. Toen het zevende wicket op 83 viel kwamen Hans Winter en E. Peereboom samen, die snel de nodige runs maakten, waardoor Rood en Wit met drie wickets gewonnen had. Besloten werd door te spelen en de twee jeugdige batsmen verhoogden in een uur tijds de score tot 205-7, waarna gestopt werd. Winter, die twee zessen sloeg, maakte 62 not out. E. Peereboom 52 not out. na veel scherp runnen cn hard hitten Bowlingcij fers van VRA: Klink 4-59. W. Rosenbaum 2-32. W. Zeverij» 1-58. Kampong slaat Rood en Wit II Maandag legde Rood en Wit's tweede elftal het af tegen het sterke Kampong (Utrecht), waarin de 53-jarige veteraan J. Offerman toonde dat hij na zijn lange jaren van succes bij Hermes nog een geducht te genstander is in de tweede klasse. Kampong scoorde 187. waarvan H. Wagenvoort 53. A. de Waard 51, J. Offerman 41 en G. Eikel boom 13. Voor Rood en Wit nam J. F. Slen- debroek 5-58. E. Peereboom 2-39. D J.de Jong 2-66 en E. Lefebvre 1-22. Rood en Wit II antwoordde met 77 (Slendebrock 14. jhr. H. B. van Tets 11, E. Peereboom 11. D. J. de Jong 11) en verloor dus met 110 runs. Voor Kampong nam H. C. v. d Bijl 6 voor 20. H. de Waard 2 voor 20 en G. Ufkos 2 voor 11. Andere wedstrijden PW (50 runs) verloor met 79 runs op de eerste innings van HDVS (129). ACC (158) won met 69 runs op de eerste innings van VVV (89). In de tweede klas won HCC 3 (175) met 129 runs van CVHW (46). HONKBAL De stand in de eerste klasse van de Ne derlandse Honkbalbond heeft dit weekeinde weinig veranderingen ondergaan. S. C. „Haarlem" bleef ongeslagen en ditmaal was O.V.V.O. het slachtoffer. Schoten. V.V.G.A. en BI. Wit blyven goed volgen door over winningen op respectievelijk H.H.C.. Ajax en EDO. waardoor laatstgenoemde en OVVO nog steeds zonder winstpunten zijn. SCHOTEN-HHC 4—2 In een'mat gespeelde wedstrijd, waarin het betere werpen en veldwerk der geelzwarten doorslag gaf. slaagde Schoten erin HHC te kloppen. In het begin ging de strijd gelijk op en zowel Duinker als de Mon gaven hun tegenstanders aan slag niet veel kans, hoe wel laatstgenoemde tijdens de tweede in nings in moeilijkheden kwam door opeen volgende honkslagen van Hoogenbos en Gaartman In de vierde slagbeurt nam Schoten een voorsprong van 2-0 door enkele veldfoutjes, gevolgd door een honkslag van Hoogendijk. In de volgende innings werd hieraan nog een punt toegevoegd, waarna Duinker werd vervangen door Hofstra. Verder scoren van Schoten bleef tot 1 punt beperkt. De fraaie home-run van^ de HHC-er Mul der. die 2 punten oplever'de. kwam te laat om nog een enerverend slot te bewerkstel ligen. Vermelding verdient de prachtige aangooi van Zandstra uit het verre veld, waardoor Ineke juist bij de thuisplaat sneu velde. De beste hitters waren de HHC-ers Mulder. Gaartman en Ineke, allen met 0,33. HHC: 000000002 2 Schoten: 00021100x 4 BLAUW WIT—EDO 6-0 De werper van Blatiw-Wit, Wilders, lever de een zeer goede prestatie door tegen EDO, dat weliswaar met enJgc invallers uitkwam, een no-run-no-hit overwinning te behalen. Het zeer bijzondere feit deed zich voor, dat van de Haarlemmers het minimum aantal spelers, aan slag kwam, n.l. 27. doch ook het veldwerk der Zebra's viel zeer te loven, waarbij vooral korte, stop Willemsen zich onderscheidde door twee schitterende van gen. Hoewel de EDO-werper Vrecnegoor be hoorlijk wierp, had hij niet voldoende steun van zijn velders: vooral Verwey op het eer ste honk was niet in vorm. Blauw-Wit nam reeds in de eerste innings een voorsprong en voerde deze regelmatig, vooral dank zij het zeer goede slaan van Nahuys, op. Na- huys kwam met het beste slaggemiddelde (0,75) uit de bus. Blauw-Wit: 10011012x 6 EDO: 000000000 0 OVVO-S-C. HAARLEM 4-« Het heeft er niet naar uit gezien, dat SC Haarlem zijn overwinningenreeks zou voort- zeten. Aanvankelijk warén de Amsterdam-' mers de Haarlemmers in alle onderdelen de baas, totdat het oude OVVO-euvel weer op dook, n.l. het maken van vcldfouten. In de eerste slagbeurten kregen de Amsterdam mers door honkslageri van H. Urbanus en van der Walle meer kansen, doch steeds kon de Haarlem-werper Smidt zich handhaven en Haarlem nam zelfs in de vierde innings een 1-0 voorsprong, die' in de volgende slag beurt, dank zij een honkslag van Scheurman tot 2-0 werd vergroot. In de zesde innings echter kreeg werper Smidt een inzinking. Een drietal vrije lopen en een driehonkslag van S. Wey leverden OVVO vier punten op, waarna zich een zeer spannende strijd ont wikkelde. De achtste slagbeurt werd de be slissende. Kostbare vcldfouten der Amster dammers stelden de Haarlemmers in staat een viertal punten te scoren, waardoor de leiding hernomen werd. Haarlem: 0001 10040 6 OVVO: 000004000 4 DEMONSTRATIE HCK In Hoorn werd ter gelegenheid van de sportweek een propoganda honkbalwedstrijd gespeeld tussen de ploegen van Ajax en H C K. De Amsterdammers zegevierden 'na een aardige wedstrijd met 14-7. De verdere uitslagen luiden: Overgangsklasse A: Hilversum-DOS 12-22, Ajax 2-HHC 2 13-3, Quick-Spartaan 4-23, TYBB-RCH 11-9. Overgangsklasse B: HFC „Haarlem"-HCK 3-7, EDO 2-DWS 5-14, Celeritas-Water- graafsmeer 7-17. 2e klasse A: SC „Haarlem" 2-Sparta 8-20, Celeritas 2-HHC 3 9-8, Sparta-Laakkwartier 9-10. 2e klasse B: Catchers-'t Gooi 13-10. Spar taan 2-HCK 2 4-40, Watergraafsmeer 2- OWO 2 11-10, EHS 2-Zandvoortmeeuwen 13-16. i 2e klasse C: APGS-TIW 0-8. Schoten 3- AHC '31 12-9. Kcnneinerland-HFC „Haar lem" 2 19-5. HC '38-VVGA 2 5-41 2e klasse D: RCH 2-Quick 2 6-0. Zeebur- gia-EHS 11-11. DWS 2-ABC 2 10-9. Shell- I Zeeburgia 10-20.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 5