Haarlems Dagblad Paleis Noordeinde in Den Haag door brand zwaar beschadigd Snelle opmars brengt indringers in het gezicht van Tel Aviv Dak ingestort; balzaal verwoest Joodse hoofdmacht van 50.000 man gereed voor het beslissende treffen Stalm's voorstel mzake plan-Wallace door de Verenigde Staten verworpen UNOenquête Engeland blijft Arabische legers^ in Palestina steunen Vleesdistributie wordt voorlopig nog niet opgeheven Weerbericht 62c Jaargang No. 18940 Bureaux: Grote Houtstr 93, Tel. Adv en Admin. 10724, 148 25, Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Prukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. WoensHag W Mei 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,Franco per post f 4,50 Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Politie, militairen en burgers brachten kostbare inventaris in veiligheid Het Koninklijke Paleis aan het Noordeinde in Den Haag is gisteren door een hevige brand zwaar beschadigd. De brand is omstreeks halfvier op de bovenste verdieping ontstaan, waar schilders bezig waren, de verflaag van de daklijst met branders te verwijderen. Het houtwerk vatte vlam en mede door de vrij sterke wind stond een kwartier later het dak van de paleisvleugel aan het Noordeinde in lichterlaaie. Hoewel de Haagse brandweer, versterkt met veel materiaal van de brandweertentoonstelling op Houtrust, terstond de strijd aanbond tegen het vuur, Het het zich dadelijk aanzien, dat de brand niet gemakkelijk te bedwingen zou zijn. De vlammen tastten weldra de' plafonds van de eerste verdieping aan en in allerijl begon de politie, geholpen door militairen, mariniers en burgers, de kostbare inven taris in veiligheid te brengen. Juist toen men vrijwel alle meubelen en kostbare tapijten en schilderijen uit de balzaal naar een veiliger plaats had overgebracht, stortte het plafond met donderend geraas in. Eerst omstreeks half zes stond het vast, dat gevaar voor uitbreiding van het vuur naar de andere vleugels geweken was. Tot ruim acht uur is de brandweer nog met de nablussing bezig geweest. Het alarm „brand in het paleis Noord einde" deed een schok gaan door de resi dentie en duizenden Hagenaars begaven zich naar het Noordeinde, waar de politie echter voor een sterke afzetting had ge zorgd. Toen de brand weldra een ernstig karakter aannam, boden vele burgers aan te assisteren bij het in veiligheid brengen van de inventaris van het paleis, waarmede de politie en vele militairen reeds een begin hadden gemaakt. Op de binnenplaats stelde zich een levende ketting van agenten, soldaten, mariniers, marechaussées en bur gers op en zo gaf men elkaar de verschil lende voorwerpen door zoals vazen, tapij ten, schilderijen en meubelen, welke uit het brandende gedeelte van het paleis wer den weggedragen. Prins Bernhard, die kort na het uitbreken van de brand reeds ter plaatse was gekomen, gaf daarbij allerlei nuttige aanwijzingen. De brandweer spoot met zestien stralen enorme watermassa's in de vuurzee. Vrij wel alle Haagse motorspuiten waren bij het paleis in bedrijf. Het was een meevaller voor de Haagse brandweer, dat in de Hout- rusthallen juist een grote brandweerten toonstelling wordt gehouden en men ook gebruik kon maken van het vele moderne materiaal dat daar aanwezig is. Brand weerploegen uit de Zaanstreek, die een be zoek brachten aan de expositie, gingen bij het vernemen van de tijding dat het paleis in brand stond, onmiddelijk met hun mo torspuiten naar het Noordeinde, teneinde hulp te verlenen. Zo waren er op het ter rein van de brand allerlei spuiten uit ver schillende plaatsen des lands in actie. Het dak stort in. Intussen had het vuur de spanten -van het dak totaal verteerd, en om kwart voor vijf stortten het dak en de plafonds van de bovenste verdieping, welke boven de hoofdingang zijn gelegen, met donderend geraas in. Gelukkig was men er toen reeds in geslaagd, het grootste gedeelte van de kostbare inventaris van de Indische zaal en van de grote balzaal op de binnenplaats in veiligheid te brengen. In de gangen stond het water ongeveer tien centimeter hoog en de helpers moesten voortdurend door het water waden. Nadat het plafond van de balzaal was ingestort, geraakte ook de vloer in brai^d. Om te voorkomen dat deze vloer door de zware watermassa's, welke naar binnen gespoten werden, zou doorzakken, stak men grote gaten in het plafond van de vestibule, om aan het water een uitweg te verschaffen. Eerst om zes uur kon men met vrij grote stelligheid aannemen, dat de brand in het paleis bedwongen was. De grote balzaal op de eerste verdieping van het midden-voor gedeelte was toen geheel verwoest, evenals de gehele bovenste verdieping, die totaal is uitgebrand en ingestort. Op deze ver dieping huisde personeel. Vleugels en ach tergedeelte van het paleis hebben grote waterschade gekregen. Volgens een hoge functionaris van liet paleis beperkt de schade zich voornamelijk tot het gebouw en de daarin aangebrachte kostbaarheden en kunstwerken. Voor zover hij het kon overzien is slechts enig ten dele antiek glas- en servieswerk gebroken. Kunstvoorwerpen, tapijten en schilderijen van enige waarde zijn alle of vrijwel alle gered, ook al zijn verschillende schilderij lijsten gebroken. De paleistuin bleek een opslagplaats van meubelen, beeldhouwwerken, schilderijen, vitrines en lichtornamen- ten. Statieportretten en allegorische voorstellingen lagen of stonden tussen rollen tapijten en gordijnen, sofa's, stoelen en tafels tussen de rozenbedden op de gazons. Vele rappe en voorzich tige handen pakten' de kostbaarheden in dekens 'en laadden ze op vracht auto's. De paleistuin en naaste om geving werden streng bewaakt door rijkspolitie, marechaussée en recher cheurs in burger. Een gezelschap jour nalisten, dat in' de gelegenheid werd gesteld een bezoek aan de paleistuin te brengen, werd na afloop gefouilleerd zoals trouwens iedereen, die de tuin verliet. Men was vooral bevreesd voor louvenir jagers. Om acht uur was de brand geheel geblust. Het paleis Noordeinde werd in 1533 door een particulier gebouwd en in 15S4 door de Staten van Holland aan Louise de Coligny, de weduwe van Prins Willem I, ten geschenke gegeven. Daarna kwam hei door erfenis in bezit van de Pruisi sche koningindie het tot woning van de Duitse gezant bestemde. Later werd het gebouw door de weduwe van Prins Wil lem V aangekocht. In 1795 werd hel Staatsdomein, doch na het herstel onzer onafhankelijkheid weer het eigen dom van het Huis van Oranje. Sindsdien werd het steeds door de Koninklijke Familie bewoond. De laatste restauratie dagtekent van 1891. De Indische zaal, geschenk van de bevolking der overzeese gewesten bij het huwelijk der Koningin, werd in 1907 bijgebouwd. H. M. de Koningin resideerde de laatste jaren niet meer in het paleis. Het werd feitelijk alleen nog bij officiële ontvangsten gebruikt. - De grote balzaal, welke thans verwoest is, was 25 meter lang en 10 meter breed. Er hing een prachtige licht kroon met ongeveer zevenhonderd kaar sen, welke bij feestelijke gelegenheden werden ontstoken. Ook deze kroon is geheel vernield. DE OORLOG IN PALESTINA Het woord is aan... Tweede vordering van dollarfondsen De Nederlandse Bank N.V. te Amster dam heeft op grond van de deviezenbe- kendmaking 3/48 een aantal Amerikaanse effecten aangewezen om vóór 15 Juni 1948 aan haar te worden aangeboden en in eigendomovergedragen. Verwacht kan worden dat na deze tweede aanwijzing voorlopig geen verdere dollar fondsen voor aanbieding en overdracht aan de Nederlandse Bank zullen wqrden aan gewezen. Ongeveer een half uur nadat de brand in het paleis Noordeinde was uitgebroken stonden het dak en de bovenverdieping van de middenvleugel in lichterlaaie. De schade aan het paleis wordt op een kwart mïllioen gulden geraamd. Het paleis is op beurspolis1 verzekerd. Volgens oordeel van deskundigen is het gebouw te herstellen. De schade beperkt zich tot het receptiegedeelte: de grote bal zaal en de daarvoor aan de straatzijde ge legen balconzaal en kleine balzaal. De grote eetzaal, die achter de grote balzaal ligt, bleef volkomen intact evenals 3e bij zonder kostbare Indische zaal met zijn vele kunstschatten uit Indonesië en zijn ge beeldhouwde lambrizering en plafond van exotische houtsoorten. De boven de drie vernielde zalen gelegen zolderkamers, waarin meubilair en goederen waren op geslagen, zijn totaal uitgebrand:' Een speciale correspondent van Reuter schrijft, dat de troepen van het Arabische Legioen, die zonder tegenstand te ontmoe ten delen van Midden-Palestina bezetten, thans in het gezicht zijn van Tel Aviv, de hoofdstad van de nieuwe Joodse staat. Bat terijen van de veldartillerie van het legioen zijn in stelling gebracht op de heuvels van Judea rondom de kustvlakte. Hoewel de stratlgie van de Arabische geregelde strijdkrachten natuurlijk geheim wordt gehouden, wijzen de huidige vorde ringen er op, dat de troepen van het Ara bische legioen en de Iraakse en Egyptische legers zich waarschijnlijk snel zullen ver enigen. De legers hebben talrijke neder zettingen geïsoleerd en achter zich gelaten. Deze nederzettingen zullen in het oog wor den gehouden door het Arabische „bevrij dingsleger" onder leiding van Fawzi el Kawoekji, tot zij kunnen worden aange vallen. Het moreel van de Palestijnse Arabieren, dat een week geleden zijn dieptepunt had bereikt door de serie Joodse militaire suc cessen, is thans gestegen door de aankomst van de geregelde troepen der Arabische staten, aldus de correspondent. Duizenden strijders der Palestijnse Arabische stam men komen de heuvels af, er van overtuigd dat een Arabisch binnenrukken in Tel Aviv slechts een kwestie van een paar weken is. De Arabische leiders zijn er zich echter bewust van, aldus de correspondent, dat de hevigste strijd nog gevoerd moet worden. Een goed uitgeruste Joodse macht, geschat op 50.000 fronttroepen gesteund door artil lerie en tanks, is voor de beslissende slag geconcentreerd in de kustvlakte rond Tel Aviv. Het Koninklijk Huisarchief kreeg geen schade. Brandweer te laat gewaarschuwd? Dinsdagmorgen om tien uur waren de schilderswerkzaamheden begonnen. Een dikke verflaag van ruim een halve centimeter moest worden verwijderd. De opdrachtgeefster en de firma, die de werk zaamheden zou uitvoeren hebben lang durig over te volgen methode gesproken. Tenslotte is besloten tot afbranden, omdat men geen andere oplossing kon vinden. Enige uren na het begin der werkzaam heden is reeds een begin van brand in de kiem gesmoord met blusmiddelen van het paleis. Tussen half drie en drie uur is op nieuw brand ontstaan in de brede daklijst, die langs de voorgevel van het middenge bouw loopt. Deze holle daklijst heeft als een schoorsteen gewerkt en het vuur blijk baar tussen de plafonds der bovenzalen en de zolderverdieping verspreid. Naar de mening van de brandweer heeft men waar schijnlijk te lang gewacht met waarschu- Men is eerst met eigen middelen, het voorgeschreven emmertje zand, het em mertje water en de brandslang op de water leiding van het paleis in de weer geweest. Eerst daarna heeft een der schilders de portier van het paleis gewaarschuwd, dat er brand was. Om twee minuten voor drie in de mid dag is het alarm kleine binnenbrand ge geven. Onmiddellijk rukte een motorspuit uit. Kort na aankomst bleek reeds, dat de brandweerlieden het vuur dat zich in de daklijst verspreidde, niet konden bereiken. Men heeft eerst een gat in het dak moeten zagen. Om acht en twintig minuten over drie kwam het alarm „uitslaande brand". Achtereenvolgens zijn toen in totaal vijf motorspuïten, twee Magyrusladderwagens en materiaalwagens uitgerukt. Spoedig be streed de brandweer met zestien slangen het vuur. Men gebruikte daartoe vier brandkranen en de vijver achter het paleis. Loon. en prijsstops krijgen Labours zegen Het Britse Labourcongres heeft gisteren met een enorme meerderheid de regerings- politiek inzake de stabilisatie der prijzen, lonen en winsten goedgekeurd. In een mo tie worden evbnwel krachtige maatregelen geëist om de winstmarges te beperken, de kosten van levensonderhoud te stabiliseren, en de indieners verklaren sceptisch te staan tegenover de door de industriëlen aanvaar de vrijwillige beperking der winsten. Anderzijds heeft het congres een motie goedgekeurd, waarbij de handhaving der subsidiën in verband met het dure leven wordt geëist. Kwart millioen auto.arbeiders in Amerika gaat staken Het Amerikaanse vakverbond van ar beiders in de auto-industrie, de United j Automobile Workers, heeft formeel aan gekondigd. dat een staking van bijna 250.000 arbeiders van General Motors te Detroit over tien dagen zal plaats hebben. Er wordt nog onderhandeld. Geen verzoenings-onderhandelingen op bilaterale basis gewenst Sovjet-initiatief krijgt toch een goedkeurend knikje De regering van de Verenigde Staten heeft gisteren officieel Stalins voorstel tot besprekingen tussen de Sovjet-Unie en de V. S. op basis van de open brief van Hcnri Wallace aan Stalin, verworpen. De tekst der verklaring luidt: „Het departement van Buitenlandse Zaken der V.S. heeft kennis genomen van de persberichten over een verklaring van premier Stalin in antwoord op een open brief van de heer Wallace". „Het oordeel van premier Stalin, dat een vredelievende regeling van de hangende problemen mogelijk en nood zakelijk is in het belang van een al gemene vrede, is bemoedigend, maar de specifieke kwesties, in premier Stalins verklaring opgesomd, zijn geen bilaterale kwesties tussen ons land en de Sovjet-Unie: zij zijn ook van zeer groot belang voor vele andere landen en zijn de afgelopen twee jaren of langer besproken in lichamen waarin andere landen vertegenwoordigd wa ren, zoals de UNO en de Raad van Ministers van Buitenlandse Zaken". ,,Zo hebben bijvoorbeeld de commissie der UNO voor atoomenergie en haar sub commies meer dan tweehonderd vergade ringen gehouden. Juist thans heeft deze commissie te kennen gegeven, dat zij niet in staat is een oplossing te bereiken op grond van de hardnekkige oppositie van twee harer leden de Sovjet-Unie en de Oekraine tegen voorstellen die voor de andere negen in de commissie vertegen woordigde naties aanvaardbaar waren". „Een dergelijke toestand bestaat met be trekking tot vele andere in premier Stalins verklaring genoemde problemen". Wallace had in zijn open brief aan Stalin onder meer voorgesteld een algemene bewapeningsbeperking en een verbod van het gebruik van atoomwapens uit te vaar digen. Voorts beval hij snelle opstelling der vredesverdragen met Japan en Duits land aan, ontruiming van deze landen en van Korea en China door de bezettende mogendheden; de eerbiediging van de sou- vereiniteit en niet-inmengingsbeginselen in alle landen en tenslotte hulpverlening in UNO-verband aan de getroffen landen en uitbreiding van wereldhandel. WEST-BORNEO BONLOOS. Binnenkort- zal er geen distributie meer bestaan in West-Borneo. De kepala daerah, sultan Hamid II heeft in de West-Borneo- raad medegedeeld, dat binnenkort zal kun nen worden overgegaan tot stopzetting van de distributiedienst. Gisteren verschenen te Tel Aviv op het spitsuur twee Arabische bombardements vliegtuigen boven de stad. Zij cirkelden enige tijd rond en lieten vier bommen val len. Een busstation werd door een voltref fer geraakt. Van de personen, die in twee files stonden te wachten, werden 40 ge dood en meer dan zestig gewond. De Egyptenaren voerden verder lucht aanvallen uit op militaire objecten ten Zuid oosten van Tel Aviv, voorts op de neder zettingen Deyr Sayed en Nagia. Een Egyp tisch vliegtuig ging verloren. Abdoellah's leger dringt Jeruzalem binnen A. S. C. Wallis: Velen vertellen gaarne van de berg der opoffering die zij voor u zouden trillen beklimmen, maar vergeten de trap op te gaan en de kleinigheid te halen, die ge juist nodig hebt. De troepen van koning Abdoellah van Transjordanië zijn gisteren overdag de oude stad van Jeruzalem binnengetrokken. De Joden bieden weerstand. Uit de moskee van Omar stegen rookwolken op. Om 16 uur plaatselijke tijd trokken de Arabische troe pen binnen en beschoten de Joodse posities hevig. De Joden waren genoopt vooruitge schoven posten te verlaten. Zij hebben nu buiten de oude stad mortieren op de stra ten en op de daken der huizen neergezet Arabische artillerie heeft de Joodse wijk ongeveer twee-en-een-half uur lang be schoten. Een communiqué van de Haganah deelt i i mede. dat te middernacht Joodse strijd- L0nQ6n krachten doorgedrongen zijn tot in de oude stad van Jeruzalem en contact hebben ge maakt met de daar geïsoleerde Joodse troepen. Het Joodse bruggehoofd werd ge durende de verdere uren van de nacht ver breed. De consulaten van bijna elke chris telijke natie doen wanhopige pogingen een wapenstilstand te verkrijgen, voor dat de historische kerken, moskeeën en synagoges binnen de oude muren zijn vernietigd. Joodse functionarissen er kennen. dat de situatie zeer hachelijk is, doch spreken de geruchten over een overgave tegen. onder strijdenden in Palestina De Veiligheidsraad heeft gisteren weer gedebatteerd over het Amerikaanse voor stel, een vragenlijst aan Arabieren en Joden in Palestina te zenden over de rol, die zij in de strijd spelen. Nadat Gromyko er op aangedrongen had geen tijd te verspillen, hechtte de Raad zijn goedkeuring aan een definitieve vorm van een vragenlijst, die aan de Arabische en Joodse autoriteiten zal worden gezonden. Zij moeten binnen 48 uur na vanmiddag drie uur antwoorden. Ter vermijding van de kwestie der er kenning van de Joodse staat besloot men de vragenlijst te adresseren aan „de Joodse autoriteiten in Palestina". Uittreding der Arabische Staten uit de UNO? Het Egyptische blad „Al Balagh" meldt, dat „belangrijke onderhandelingen aan de gang zijn tussen de Arabische staten be treffende een eventuele uittreding uit de UNO in verband met de onvriendelijke houding van deze organisatie jegens deze staten. Dit vertrek, zo voegt het blad er aan toe, zou gevolgd worden door een oproep tot alle volken voor het tot stand brengen van een nieuwe volkenbond, welke tevens de landen die op het ogenblik geen deel uitmaken van de UNO zou omvatten. De zetel van deze nieuwe volkenbond zou Jeruzalem moeten zyn. Luchtaanval op immigrantensehip. Het Arabische hoge comité deelt mede dat een boot die zeshonderd Zionisten naar Palestina vervoerde, ter hoogte van de Palestijnse kust door de Arabische lucht macht is aangevallen. Het schip liep be langrijke schade op en een aantal passa giers werd gedood. Geen devaluatie van het Pond Sterling In Britse officiële kringen heeft men nog geen commentaar omtrent het verslag dat gisteren door de Amerikaanse Nationale Adviesraad is voorgelegd aan president Truman en waarin gewezen wordt op de noodzakelijkheid van de devaluatie der munten van sommige Europese landen, die deelnemen aan het plan Marshall. Wel zeide een woordvoerder van het Britse ministerie van Financiën: „Wij menen niet dat dit verslag het pond ster ling beoogt. Herhaaldelijk hebben wij onze positie inzake devaluatie te kennen ge geven en ik meen dat het overbodig is te herhalen dat de Britse regering geenszins voornemens is het pond ten opzichte van de dollar te devalueren". Partisanen uit Bulgarije vallen Griekenland binnen De Staf van het Griekse regeringsleger Communisfen dringen door dat een groot aantal parttonen in de streek van Papades in Oost-Macedome in Pekings stadsgebied tot tIe aanval is b.., de stat Communistische troepen hebben giste ren een zware aanval ontketend op de Westelijke buitenwijken van Peking, waar hevige gevechten aan de gang zijn. De staat van beleg is er afgekondigd en vol gens regeringskringen zijn communistische eenheden tot op enkele kilometers van het zomerpaleis en het vliegveld van West- Peking doorgedrongen. Gemeld wordt, dat gevechten aan de gang zijn bij de spoorlijnen Peking-Soei- Joean en Peking-Paoting. Polen en Tsjeclioslowakije erkennen Israël Aan een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken is de vraag gesteld, of Groot-Brittannië zou voortgaan Britse officieren toe te staan in het Transjordaanse leger te dienen, voorts of het zoii voortgaan met het uit keren van een subsidie aan het Transjor daanse leger en wapens zou blijven leveren aan Transjordanië, Egypte en Irak. De woordvoerder antwoordde: „Tenzij en tot dat de UNO beslist,,dat zodanige actie on wettig is. bestaat er voor Groot-Brittannië geen reden af te wijken van zijn verdrags verplichtingen." Radio Warschau deelde gisteravond mee. dat de Poolse regering officieel de onaf hankelijke Joodse staat Israël heeft erkend. De Weense radio maakt bekend, dat ook de Tsjechoslowaal^e regering besloten heeft, Israël te erkennen. Parijs beraadslaagt De Franse Joden hebben een beroep ge daan op de Franse regering om de nieuwe staat Israël te erkennen. Vandaag zal het Franse kabinet hierover beslissen. De Mohammedaanse partij der repu bliek Indonesië heeft volgens een be richt uit Djokjakarta haar sympathie betuigd met de strijd van de Arabieren in Palestina. De Egyptische havenautoriteiten te Alexandrië hebben de ladingen in beslag genomen van vier schepen met bestemming naar Palestina, te weten de Noorse „Vi- geld", geladen met voedsel, ijzeren platen en buizen, de Italiaanse „Arsia" met o.a. ijzer, katoen en wol, de Engelse „Richard Borchard" met machines, aluminium en tin, en de Egyptische „Memnon" met 525 geweren, naar verlüidt bestemd voor Beiroet. verklaart, werd deze aanval afgeslagen, waarbij de partisanen 83 doden en 103 ge vangenen verloren; wat de regeringstroe pen betreet, zijn er een dode en 14 gewon den. Perscorrespondenten verklaarden boven dien, dat een troep van duizend partisa nen, uit Bulgarije komende, Papades heeft aangevallen, doch na twee dagen van strijd naar het Noorden is teruggedreven. Laatste stakers In Duitsland weer aan het werk In Hannover en Nedersaksen zijn de stakingen geëindigd. Overeenkomstig de Vrijdag jl. genomen beslissing zijn de laatste stakers gisteren opnieuw aan het werk gegaan, na de verzekering te hebben gekregen dat de voedselvoorziening van 1 Juli af dezelfde zal zijn in de verschillende staten. Saragats partij neemt deel aan Italiaanse regering Men bevestigt te Rome het toetreden van de Italiaanse minderheidssocialisten van Saragat tot de toekomstige regering. Pre mier De Gasperi zou een daartoe strek kende officiële uitnodiging aan de leider dezer partij, Guiseppe Saragat hebben doen toekomen. NIEUW UITSTEL IN VEILIGHEIDSR AAD INZAKE INDONESIë-RAPPORT. In verband met de spoedeisendheid der behandeling van de Palestijnse kwestie heeft de Veiligheidsraad de discussie over het rapport van de Commissie voor Goede Diensten aangaande West-Java en Ma- doera. welke discussie Maandagmiddag zou plaats hebben, tot een nader te bepalen datum uitgesteld. Geen 10.000 ton boter in de koelhuizen De prachtige balzaal in het paleis Noordeinde, voordat het vuur er zijn vernietigend werk ve rrichtte. Het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft een verbetering gegeven op het A.N.P.-verslag van de rede, welke minister Mansholt in Markelo heeft gehouden. De minister heeft niet gezegd, dat de verplichte veelevering zal worden afge schaft. Nagegaan wordt of de verplichte veeievering afgeschaft kan worden zonder dat daarvan ernstige gevolgen voor de vleesrantsoenering het gevolg zullen zijn. Opheffing van de vleesdistributie zal slechts mogelijk zijn, indien Nederland in staat wordt gesteld zoveel veevoeder in te voeren, dat onze vleesproductie op peil kan worden gebracht. De minister zeide echter dat de vooruitzichten voor de invoer van veevoeder niet zodanig zijn', dat in het eerstvolgende jaar een belangrijke verrui ming van het vleesrantsoen, iaat staan een opheffing van de vleesdistributie kan wot- den verwacht. De minister heeft ook het vraagstuk van de boterexport behandeld. Reeds komt in het thans ingetreden.. nieuwe productiejaar (tot eind April 1949) 10.000 ton boter voor export beschikbaar. Het is de vraag, of deze 10.000 ton, die voor het overgrote deel nog gemaakt moet wor den, wegens de prijsmoeilijkheden afgezet kan worden. Dat deze 10.000 ton reeds in koelhuizen opgeslagen ligt, is geheel onjuist. Op 1 Mei waren in Nederland 208 Oos tenrijkse houten „Thermobau"-woningen ge reed en 50 in aanbouw. DROOG WEER Verwachting, medegedeeld door het K-N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond: Tamelijk heldere nacht, echter in het Noorden van het land tijdelijk mist of lage wolkenbanken. Morgen overdag enkele overdrijvende wolkenvelden. Droog weer. Zwakke tot matige wind uit Noordelijke richtingen. Weinig verandering van temperatuur. 20 Mei: Zon op 4.39 uur, onder 20.34 uur Maan op 17.39 uur, onder 3.39 uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1