4 Haarlemse poelier wegens zwarte handel twee jaar de gevangenis in Geslaagd concours Interessante cijfers over auto's c in e d Haarlemse S.D.-er weer voor het Hof Socrt in het kort DE Wereldnieuws woensdag 19 mei 1948 Haarlems dagblad ECONOMISCHE RECHTER „Deze rechtzitting kenmerkt zich door heel zware jongens", merkte de Officier van Justitie, mr. J. Wiarda, Maandagmid dag in zijn requisitoir tegen de 46-jarige Friese handelaar J. v. d. V. op, die boter melk-, tabak-, eier-, versnaperingen-, kof fie-, vet-, kolen- en nog heel wat andere bonnen had ge- en verkocht en voorhan den gehad. „Alleen de thee staat er niet bij", zei de politierechter, mr. G. C. Bijle- veld. De verdachte kocht altijd op de veemarkt te Leeuwarden in en deed de bonnen, naar hij verklaarde, aan onbekende personen qp het Waterlooplein in Amsterdam of te Zaandam van de hand. Op een van z'n vele reizen van Friesland naar Holland „U had zeker een abonnement?" informeerde de politierechter was hij op het station te Haarlem gepakt. De Officier onthulde, dat deze zaak een warwinkel van processenverbaal was en dat bij verdachte thuis in alle hoeken en gaten distributiebescheiden en opschrijf boekjes met transacties waren aangetrof fen. Hij eiste bij wijze van ernstige correc tie anderhalf jaar gevangenisstraf. Mr. Bij- leveld maakte er een jaar van. Vervolgens kwamen drie Zaanse klanten van de Fries in het bankje, een slager, een kruidenier en een melkhandelaar die hun bonnentekorten soms door diefstal of zoek raken ontstaan hadden aangevuld. „Ik zou toch wel eens willen dat meneer de Officier van Justitie eens al zijn bonnen verloor: hij zou zeker op het zwarte pad raken", merkte de verdediger onder gelach van de tribune en een overtuigd nee-schud den van mr. Wiarda op. Maar de verdedi ger bleef erbij, dat de distributie voor zulke gevallen een allerdwaaste regeling had ge troffen, die een gezin letterlijk „brodeloos" maakte. Het pleidooi hielp echter niet, want de politierechter veroordeelde conform de eis - boeten variërende van ƒ50 tot ƒ500 - met bijkomende voorwaardelijke hechtenis- straffen. betgeen hij motiveerde door te vertellen dat net een bekend feit is, dat het bonnenverlies bij een coulante behandeling door een distributiekantoor tot een besmet telijke ziekte wordt. Zwarte poelier. Tevoren had de Haarlemse poelier J. P. terecht gestaan. Zijn zaak een aaneen schakeling van zwarte praktijken was reeds in een vorige zitting behandeld, doch was aangehouden voor een reclasserings- rapport. In die tijd waren weer nieuwe feiten aan het licht gekomen, zodat de Of ficier in zijn requisitoir de man als een algemeen bekende zwarte handelaar ken schetste, die zijn beroep slechts uitoefende ter camouflage van zijn clandestiene han deltje. Daarbij had mr. Wiarda de indruk dat de verdachte van tijd tot tijd tips gaf aan de Economische dienst over de activi teit van zijn collega's-zwarte Pieten om zijn eigen zaak te verlichten. Uit een in beslag genomen brief citeerde de Officier: „Hij heeft goed geboerd, deze kippenboer. In de afgelopen week heeft hij nog 9000 verdiend." Bovendien bleek uit de stukken dat P. eigenaar van verschei dene huizen was. Een duistere handel met 750 levensmiddelenkaarten, waarvoor P. 25000 ontvangen zou hebben, achtte mr. Wiarda niet bewezen. De Officier eiste twee jaar gevangenisstraf. Mr. T. A. M. A. van Löben Seis deed een beroep op de politierechter zijn cliënt niet te ruïneren en voerde daartoe verzachten de omstandigheden aan, doch mr. Bijleveld veroordeelde conform de eis. De zaak van de 750 bonkaarten werd iets duidelijker bij de behandeling van die van de 56-jarige Haarlemse slager R. S„ die, na een onder-onsje met een Amsterdamse zwarte handelaars-combinatie in een café aan het Stationsplein Wet 25000 op zak naar de poelier was gestapt en daar de buit had geïncasseerd. De verdachte beweerde, dat het indertijd allemaal zo vlug was gegaan, dat hij er zich niet veel meer van kon herinneren, doch zijn verdediger bracht hem aan het ver stand. dat hij beter een andere houding kon aannemen, waarop S. bekende. Een lek! „Hoe komen deze nieuwe bonnen in han den van P. en S.?" vroeg de Officier zich af. ,.Er moet hier een lek zitten!" In ieder geval meende hij verdachte's rol als be middelaar bewezen en daar hij ook deze als een zwarte handelaar uit winstbejag zag, eiste hij anderhalf jaar gevangenisstraf. Nadat mr. Van Löben Seis betoogd had, dat de persoonlijke omstandigheden van S. alle aanleiding geven hem nog eens een kans te geven, besloot de politierechter eerst een rapport in te winnen. De 35-jarige Haarlemse slager J. H. v. H. was, zoals zijn verdediger mr. J. D. A. Viskil aanvoerde, door de beheerder van zijn zaak tijdens de periode dat v. H. als politiek delinquent geïnterneerd was, ge dupeerd omdat deze vergeten had tijdig vergunningen aan te vragen voor de twee De radio geeft Donderdag HILVERSUM I. 301.5 M. 7, 8. 13, 18. 20 en 23 uur: Nieuws. 7.15 Och tendgymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagope ning 8.15 Platen. 8.45 Engelse muziek. 915 Morgenwijding. 9.30 Liszt. 9.45 Arbeids vitaminen. 10.30 Van vrouw tot vrouw. 10.35 Platen. 10 50 Kleutertje luister. 11.00 Tsjai- kofski. 11.45 Amy Groskamp-ten Have. 12.00 Zang en piano. 12.33 In 't spionnetje. 12.38 Zigeunermuziek. 13.15 Lichte muziek. 14.00 Voor de vrouw. 14.20 Zang en piano. 15.00 Voor zieken en gezonden. 16.00 U kunt het geloven of niet. 16.05 Kinderzang. 16.30 Dans- orkest. 17 00 Kaleidos<*>op. 17.20 Welk dier? 17.30 Filmkrant. 18.15 Sportpraatje. 1830 Voor de strijdkrachten. 19.00 Platen. 19.15 Volksmuziekschool. 19.45 Regeringsvoorlich tingsdienst. 20.15 Noorwegen zingt. 20.45 Luisterspel „De spiegel". 21.45 Orkest en Reginald King, piano. 22.15 Indische We tenswaardigheden. 22.30 Lichte muziek en zang. 23.15 Dansmuziek. HILVERSUM II. 414.5 M„ 218 M. en 1875 M. 7. 8. 13, 19. 20 en 23 uur: Nieuws. 7.15 Pla ten. 7.45 Gebed. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.05 Sonate van Pierné. 9.35 Platen Hélène Cals. 9.45 Schoolradio. 10.00 Beet hoven. 10.15 Morgendienst. 10.45 Koor. 11.00 Voor zieken. 11.45 Mendelssohn. 12.00 Ange lus. 12.03 Lichte muziek. 12.55 Zonnewijzer. 13.20 Cello en'piano. 13.45 Hors d'oeuvre. 14 00 Reportage jaarverg. Ned. Christ. Vrou wenbond. 15.30 Piano.N 16.00 Bijbellezing. 16.45 Koor. 17.00 Jeugdjournaal. 17.30 Platen. 17.50 Voor de jeugd. 18.00 Lichte muziek. 18.15 C.N.V, lezing. 18.30 Lichte muziek 18.45 Het vervaardigen van muziekinstrumenten. 19.15 Leger des Heils. 19.30 Actueel geluid 19.45 Platen. 19.55 Bachkoraal. 20.15 Ster avond. 21.20 De vaart der volken 21.40 Pla ten 21.50 Steravond (vervolg). 22.30 Viool en piano. 22.45 Overdenking. 23.15 Orgel. 23.40 Platen. aan de slagerij verbonden automatieken, met het gevolg dat deze ook geen toewij zingen kregen. Van H. had bij zijn terugkeer in de zaak toen maar zijn toevlucht genomen tot zwarte inkopen, waarbij zo ongeveer zijn gehele familie bemiddeling verleende. Deverdachte wilde alle schuld op zich nemen en begreep niet waarom zijn ver wanten ook in het bankje moesten zitten, doch mr. Bijleveld maakte hem duidelijk, dat de distributiewetgeving zo is ingericht, dat men altijd wel iets verkeerd doet. Uit de stukken bleek, dat met de ingre diënten voor de automatiek weinig kies keurig werd omgesprongen. Zo was er olie in de nabijheid van de W.C. aangetrof fen. hetgeen de politierechter een grote vergiftigingszaak in Rotterdam in herin nering bracht. Ook het feit, dat op zekere dag een vrachtauto met achtervoeten van runderen voor het huis van de slager stil hield, deed mr. Bijleveld concluderen dat de verdachte dan toch zekere renommée onder de clandestiene slachters moest heb ben. De Officier van Justitie was er dan ook van overtuigd, dat nog niet alles uitgeko men was en verzekerde dat de zaak z'n aandacht nog had. Per week-zou er 60 liter olie tegen pikzwarte prijzen gebruikt zijn. Er was ongeraffineerde suiker uit Halfweg en twee balen meel ook al op de W.C. aangetroffen en bij niet-inlevering van bonnen was het in de zaak van Van H. ge bruikelijk, dat de klanten dit manco door 65 cent „statiegeld" per ons vleeswaren konden vervangen. Mr. Wiarda eiste acht maanden gevange nisstraf, drie maanden-sluiting van de auto matiek en publicatie van het vonnis. De verdediger „was er stil van", maar kreeg van de rechter gedaan dat over de slager eerst een rapport zal worden in gewonnen. De familieleden en de vrouw van de verdachte, die allen in de zaak betrokken waren door hun bemiddeling bij de aan kopen van de zwarte grondstoffen, kwamen er met boeten, variërende van 50.tot 500.begeleid met voorwaardelijke hechtenisstraffen, af. Staartje. Tenslotte behandelde de politierechter nog een staartje van de door de in Engeland veroordeelde Nederlandse bloembollenhan delaar Leloux georganiseerde smokkelaf- faire, waarbij Velser en Katwijker schip pers bloembollen met hun vaartuigen naar Engeland brachten en met rijwielbanden, cigaretten en kledingstukken terugkeerden. Een Haarlemse grossier in rijwielen had vele honderden rijwielbanden afgenomen, doch mr. J. van der Hoeven wees er op dat men hier met iemand te doen had, wiens zaak door de Duitsers was leeggeplunderd als gevolg van zijn principiële houding. Na de oorlog had men hem evenwel met de brokken laten zitten. De rechter bleek niet ongevoelig voor dit betoog en maakte van de drie maanden die de Officier had geëist, zes maanden voor waardelijk. Een Katwijkse stuurman, die enkele smokkelvaarten had meegemaakt, maar zich overigens niets meer kon herinneren „Geheugens als garnalen vanmiddag" zei de rechter werd tot twee maanden veroordeeld. Eis: vier maanden. Tenslotte stond de 40-jarige Haarlemse zeeman J. A. B. terecht, die volgens de Of ficier de rechterhand van Leloux was ge weest. „Hij zorgde ervoor dat de bollen er waren en dat er afnemers kwamen voor de banden, evenals voor duizenden cigaretten. Mr. Wiarda zette nogmaals uiteen dat deze smokkelaarspraktijken onze uitvoer naar Engeland in groot gevaar brachten. Hij eiste tien maanden gevangenisstraf met onmiddellijke gevangenneming. Mr. J. H. Junge zei dat het grootste ge deelte van ons volk de ernst dezer delicten niet besefte. De voordelen die zijn cliënt had genoten, waren van voorbijgaande aard geweest en hij stond, als een oppassend man bekend, die veeleer te beschouwen was als .een slachtoffer van Leloux. Mr. Bijleveld wilde de vreugde van het gezin van verdachte die nog geen 24 uur geleden uit de tropen was teruggekeerd, niet verstoren en zal eerst 't reclasserings- rapport afwachten. Inbreker veroordeeld De Haarlemse rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen de 29-jarige<!los werkman J. de V., die in gezelschap van de 30-jarige H. J. K. een serie inbraken heeft gepleegd. Aan het tweetal was één inbraak ten laste gelegd, n.l. die bij de penning meester van de voetbalvereniging „Haar lem". De^buit bestond uit een bedrag van 1100 ej} een aantal sieraden. De V. werd overeenkomstig de eis veroor deeld tot een gevangenisstraf van twee jaar en zes maanden. De zaak tegen K. en tegen de 27-jarige rijwielhersteller R. B. de G., die wegens heling terecht heeft ge staan, werd aangehouden voor het inwin nen van een voorlichtingsrapport. DISTRIBUTIENIEUWS Donderdag bestaat er gelegenheid tot het afhalen van distributiebescheiden te: Haarlem: restant E en F. A e r d e n h o u t: P tot en met R, Heemstede: restant G. Zefmeelproducten weer van de bon De voorraden aardappelmeel en maïszet meel maken het mogelijk een aantal zet- meelproducten los te maken van de keuze bon brood-puddingpoeder-vermicelli. Naar het ministerie van Landbouw mededeelt, mag met ingang van 21 Mei aardappelmeel, geoxydeerd aardappelmeel, aardappelsago, aardappeltapioca, maizena, tarwezetmeel, alsmede uit zetmeel bereide custard, vla poeder en puddingpoeder door consumen ten weer worden gekocht zonder dat daar voor een bon behoeft te worden afgegeven. De keuzebon zal in het vervolg worden aangeduid als brood-vermicelli-bon en nog slechts gelden voor het kopen van brood, vermicelli, macaroni, spaghetti, mie, tar- wegriesmeel en met tarwegriesmeel sa mengestelde puddingpoeder. Voor deze tarweproducten blijft de bestaande distri butieregeling dus gehandhaafd. Ontijdig vuurwerk Hedenochtend vlogen vuurpijlen, rotjes, zonnen en zevenklappers met gesis en ge knal door de Steenhouwerssteeg. een zij straatje van amper een meter breed bij de O.Z. Voorburgwal tegenover het Amster damse stadhuis. In een clandestien vuur werkfabriekje was door kortsluiting brand ontstaan in de uiterst brandbare voor raden, die de fabrikant met het oog op de komende feesten daar had opgeslagen. De brandweer kon het vuur met enkele stra len op de waterleidingnonder de knie krij gen. Bij het naar buiten werken van de smeulende voorraden schrokken de brand weerlieden en politie-agenten telkens van nieuwe ontploffinkjes en van de confetti- regen, welke over hun hoofden werd uit gestrooid, zeer tot vermaak van de toe schouwers. Prins Bernhard gaf aanwijzingen bij het in veiligheid brengen van de kostbare paleis-inventaris. van „Door Zang Vriendschap" Op Tweede Pinksterdag werd de zang wedstrijd van Haarlems Christelijk Ge mengd Koor „Door Zang Vriendschap" voortgezet. Zeventien verenigingen ifemen deel, van wie er nog vier in een erewed- strijd uitkwamen. Voor het vlotte verloop verdienen de organisators, de heren H. L. Gerritsen en D. de Loos, met de secreta resse mej. Fr. Hogenbirk de hoogste lof. De Mannenkwartettcn waren vertegen woordigd door het solo-kwartet „Kinheim" Santpoort, en 't dubbel-kwartet „Aurora". Beider prestaties leden aan teveel zweving en het eerste aan te sterke dynamische j contrasten. „Aurora" had niettemin een I karakteristieke voordracht gegeven aan zijn verplichte werk. Uitslag: „Kinheim" tweede prijs, 276 p.; „Aurora" tweede prijs 290 p. Van de optredende mannenkoren was het vooral „Zang en Vriendschap", Zeist (3e afd.) die door een geestige vertolking uitblonk. (Eerste prijs met 309 punten). Onder de gemengde koren blonken uit „Huis ter Heide" (4e afd.) om de ge zonde klank (eerste prijs, 309 p.): „Nieuw Leven", Koog aan de Zaan (2e afd.) om het vlotte tempo (eerste prijs, 301 p.); „Nieuw Leven", Heiloo (le afd.) om zijn knappe uitvoering van „Den Uyl" van Diepenbrock (eerste prijs, 326 p.): „Hal leluja", Broek op Langendijk (uitmun tendheid) om de vertolking van het ver plichte werk (eerste prijs 315 p.) De super-afdeling gaf veel moois te ho ren. „Soli Deo Gloria" Dubbeldam, was wel wat zwevend van klank, maar aardig van voordracht; eerste pr„ 319 p.: „T. A. V. E. N. U.", Gooi, zong zeer gediscipli neerd; eerste pr. 327 p. „St. Caecilia". Wormerveer, zong buitengewoon doorleefd en beschaafd, eerste pr. met lof, 391 p. Erewedstrïjd. „St. Caecilia", Wormer veer, werd eerste met een brillante uitvoe ring van Donati's Villanella. Als tweede werd geklasseerd „Nieuw Leven", Heiloo, dat door egale koorklank uitmuntte. De di- recteursprijzen werden toegekend aan F. J. Sicking, van „St. Caecilia", Wormerveer en aan Piet Groot, van „Nieuw Leven", Heiloo. In dankbare stemming kon voorzitter Jac. van Waarde de wedstrijd en zomede de herdenking van het 35-jarig bestaan van „Door Zang Vriendschap" sluiten. Tenslotte nog een rectificatie: „Zaan- lands Christelijk Mannenkoor" behaalde op Hemelvaartsdag niet 262 maar 283 punten. JOS. DE KLERK. FAILLISSEMENTEN. De rechtbank te Haarlem heeft in staat van faillissement verklaard: De firma O. Reindersma en Zoon, ge vestigd en kantoorhoudende te IJmuiden. Rechter-commissaris: mr. C. E. Muller. Curator: mr. J. H. J. Simons, advocaat en procureur te Haarlem. O. Reindersma, aannemer, wonende te IJmuiden, gem. Velsen, Wijk aan Zeeweg 176. Rechter-commissaris: mr. C. E. Mul ler. Curator: mr* J. H. J. Simons, advocaat en procureur te Haarlem. Aan een 25-tal arbeiders, die lange tijd in de duinen tussen IJmuiden en Bloemen- daal gewerkt hebben aan het dicht maken van loopgraven die door de Duitsers waren gemaakt, is thans, omdat het werk voltooid is, ontslag gegeven. In Haarlem zijn 3300 motorrijtuigen ivaaronder 1145 personen-auto's Het Centraal Bureau voor de Statistiek geeft belangwekkende cijfers over het aan tal motorrijtuigen in ons land en tevens een vergelijking met de vooroorlogse jaren. 1 Augustus 1939 229669 1 Augustus 1946 157963 1 Augustus 1947 - 210206 Daaruit blijkt dus dat de vermindering van het aantal motorrijtuigen vergeleken bij 1939 nog slechts 8.4 bedraagt. Deze statistiek loopt slechts tot Augus tus 1947, zodat het niet onmogelijk is, dat thans die 8.4 al zijn ingehaald. Maar met personen-auto's is dat even wel nog lang niet het geval. In 1939 waren er 99.986 personen-auto's en in 1947 slechts 68.304. Dat was dus nog een vermindering van 31.682 of 31 Dit scheelt niet veel met de verklaring van minister Vos bij de opening van de auto-tentoonstelling te Amsterdam, die zei dat het aantal perso nen-auto's nog slechts 60 °7c van het voor oorlogse park is. Daarentegen waren er in 1947 72.338 motorrijwielen tegen 65.804 in 1939. Dit is dus een stijging. De 210.206 motorvoertuigen die de sta tistiek van 1947 vermeldt, zijn als volgt onderverdeeld Motorrijwielen 72.338 Motordriewielers 3.553 Personenauto's 68.304 Autobussen 3.939 Vrachtauto's (enz.) 762.072 Het aantal autobussen was in 1939 4518, zodat er in 1947 nog een vermindering tè constateren was van 576, of bijna 13 In Noordholland rijden thans 684 bussen. De groep vrachtauto's enz. was in 1939 als volgt onderverdeeld: 44.762 vracht auto's, 3.484 trekauto's met oplegger of aanhangwagen en 5.806 auto's voor spe ciale doeleinden, zoals brandweerwagens, landbouwtractoren enz. De splitsing voor 1947 kan nog niet worden opgegeven, al leen is te zeggen dat er in 1946 37.164 vrachtauto's waren en 2246 trekauto's met oplegger of aanhangwagen. Het totaal van de gehele groep was evenwel in 1947 al veel groter dan in 1939 C62.072 tegen 54.092), waaruit wel is af te leiden, dat de capaciteit van het vervoerbedrijf minstens weer even groot is als voor de oorlog. Het aantal personenauto's over de pro vincies is als volgt verdeeld: Provincies Auto's Groningen 3.681 Friesland 2.681 Drenthe 1.303 Overijssel 4.008 Gelderland 6.250 Utrecht4.524 Noordholland 15.922 Zuidholland17.939 Zeeland 1.940 Noord-Brabant 6.502 Limburg 3.554 Haarlemse cijfers. De cijfers voor Haarlem zijn: Motorrijwielen 1.109 Motordriewielers 101 Personenauto's 1.145 Autobussen 66 Vrachtauto's, enz693 Totaal 3.047 Omgerekend over het aantal inwoners is dit: Haarlem één personenauto op 140 inwoners, in Amsterdam één op 104 inwo ners, in den Haag één op de 84, Rotterdam één op de 144 en Utrecht één op de 112. PANDA EN HET OOG VAN MUG 1 jij y jjil'j ilI t§rjkt;; 23. Toen Stapper en Panda in hun hut terug kwamen, begon Panda direct een geschikte bergplaats voor de steen te zoeken. „Een moeilijk geval!" zei Stapper zorgelijk. „We moeten een plek hebben, waar niemand zal zoeken. Niet in onze matras, niet in de klerenkast, niet onder het kleed, niet in de zitting van een stoel, niet in de lamp.... maar waar dan wel?" ,,lk weet al ielsT' zei Panda. „Ik druk de steen gewoon in een stuk zeep'. Zo! Nu een beetje kneden, zodat het gal niet meer te zien is en klaar is Kees! Ziel U wel? Hier zal niemand een kostbare smaragd zoeken, nietwaar?" „Je bent een handige jongen!" zei Stapper blij. „Als ik jou niet had, was ik dat ding al wel driemaal kwijt geweest! Ik zal je opslag geven help me maar onthouden!" Zo pratend liepen ze de hut u-eer uit 'en sloten de deur achter zich. Toen ging er langzaam een kastdeur open en het hoofd van Joris Goedbloed keek om een hoek. „Wel, hoe eenvoudig!" sprak hij. „In een stuk zeep! Hoe handig! Wel, wel.' Die Panda toch! Maar kleine Joris is toch altijd nóg handiger!" De zaak tegen de Haarlemse SD-er C. J. Moll, die enige maanden geleden bij ver stek door het Bijzondere Gerechtshof te Amsterdam tot levenslange gevangenisstraf werd veroordeeld, zal op Vrijdag 21 Mei, opnieuw door het Hof behandeld worden. Mofl heeft, nadat hij enige tijd geleden na zijn ontvluchting weer was gegrepen, verzet tegen dit vonnis aangetekend. Iedere verdachte heeft recht op een nieuwe volledige behandeling, indien zijn zaak buiten zijn tegenwoordigheid is be recht. Dit verzet moet binnen veertien dagen na de arrestatie worden aangetekend. Drastisch ingrijpen tegen „zwart" bouwen Gemeenten Zijn nu verant woordelijk gesteld Het zogenaamd zwart bouwen, waar onder verstaan dient te worden het uit voeren van bouwwerken en verbouwingen, zonder dat daarvoor de vereiste vergun ningen zijn verleend, onttrekt zoveel mate riaal en zoveel arbeidskrachten aan de normale bouw, dat blijkens een officieel onderzoek de woningproductie in ons land dientengevolge enige duizenden percelen per jaar geringer is dan anders mogelijk zou zijn. Aan het departement voor Wederopbouw en Volkshuisvesting is een speciale af deling, de Justitiële bouwcontröle, inge steld om de zwarte bouw krachtdadig tegen te gaan. De taak van deze afdeling wordt, naar zij meent, in vele gevallen bemoeilijkt doordat gemeentebesturen jegens zwart- bouwers te toegeeflijk zijn. Minister In 't Veld heeft daarom aan de gemeentebesturen bericht, dat wanneer in de toekomst zou blijken, dat in een ge meente enig bouwwerk, waarvooreen rijksgoedkeuring vereist is, zonder die goedkeuring tot stand wordt gebracht zon der dat de gemeente daartegen maatregelen heeft genomen of de overtreding aan het departement heeft bericht, het gemeente lijk bouwvolume verminderd zal worden met het dubbele van het betrokken zwarte bouwwerk! NOODWET OUDERDOMSVOORZIENING In ons land genieten thans meer dan 400.000 personen, die 65 jaar of ouder zijn, van de voordelen, die de Noodwet Ouder domsvoorziening hun biedt. Inkomsten die de ouden van dagen uit andere hoofde ge nieten dienen steeds nauwkeurig aan de Raad van Arbeid te worden opgegeven; bij wijziging in het bedrag van die inkom sten moet eveneens terstond aangifte wor den gedaan. Wordt dit nagelaten dan stelt men zich aaii strafrechterlijke vervolging bloot en zal de uitkering bovendien worden ingetrokken. Dit is reeds een aantal malen voorgekomen. De Raad van Arbeid zal bij onverwijlde aangifte gepleegd verzuim op dit ogenblik nog soepel beoordelen. Blijkt echter bij de op handen zijnde controle, dat de op dit punt bestaande wettelijke voorschriften niet zijn nageleefd, dan zal strafoplegging hiervan gevolg zijn. Mr. Dr. D. A. VAN ECK OVERLEDEN. Te Leiden is in de ouderdom van 81 jaar overleden mr. dr. D. A. van Eek, oud-bur- gemeèster van Boskoop. De heer Van Eek was de eerste sociaal- democransche burgemeester in ons land. Hij keerde na zijn burgemeesterschap van Boskoop terug naar Leiden, waar hij zijn krachten wijdde aan de moderne arbei dersbeweging. Van 1920 tot de tweede we reldoorlog was hij wethouder in Leiden. In 1919 werd hij gekozen in de Provinciale Staten van Zuidholland, waarin hij even eens ongeveer twintig jaar zitting had. Hij was voorzitter van het gewest Zuid holland van de S.D.A.P. De laatste jaren had hij zich uit het politieke leven terug getrokken. GEEN WAARDEBEWIJZEN MEER VOOR GEBRUIKTE MOTORRIJTUIGEN. De nieuwe prijsvoorschriften voor ge bruikte auto's en motorrijwielen, welke op 12 Mei zijn ingegaan, hebben een einde ge maakt aan de taxatie- en waardebewijs- procedure. De waardebewijzen, welke door de rijks inspecteurs van het verkeer werden uitge reikt, zijn bij koop en verkoop van ge bruikte motorrijtuigen niet meer vereist. Dfe rijksverkeersinspectie heeft dienten gevolge met de prijsvaststelling van mo torrijtuigen geen bemoeienis meer. SCHEEPVAART K.N.S.M. Ariadne 17 Mei te Malaga van Valencia naar Gibraltar. Niobe 16 Mei van Kotka naar Amsterdam. Orestes 17 Mei te Bourgas van Istanboel. Orion 16 Mei van Istanboel naar Tobroek. Ornen 17 Mei te Lissabon van Oporto naar Holland. Orpheus 17 Mei te Odense van Amsterdam naar Ko penhagen. Stentor 16 Mei te Amsterdam van Hamburg. Theseus 16 Mei te Tunis van Pa lermo naar Algiers. Titus 17 Mei te Piraeus van Alexandrië naar Volo. Ariadne 14 Mei van Valencia naar Malaga. Boskoop 16 Mei te Amsterdam van Antwer pen. Deo Duce 17 Mei te Amsterdam van Kopenhagen. Euterpe 14 Mei te Gothenburg van Amsterdam v.v. Helena 15 Mei van Ant werpen naar Lissabon. Iris 17 Mei Kiel ge passeerd van Rotterdam naar Gdynia. Midas 17 Mei te Amsterdam van Brest. Orpheus 17 Mei Kiel gepasseerd van Amsterdam naar Odense. Strabo 15 Mei te Amsterdam van Lissabon. Holl. West Afrika lijnen. Congostroom 16 Mei van Takoradi naar Freetown. Meliskerk 15 Mei van Antwerpen naar Bordeaux Mij. Nederland. Amsteldiep te Amsterdam 16 Mei. Bengkalis 16 Mei van Algiers naar Amsterdam. Borneo 15 Mei van Rastanura naar Bombay. Grootebeer 16 Mei te Suez van Batavia naar Holland. Madoera 17 Mei te Zanzibar van Gibraltar naar Amsterdam. Radja 16 Mei van Curagao naar Kaapstad. Roepat 15 Mei te Port Said van Genua. Holl. Oost Afrika lijnen. Aalsum 16 Mei te Antwerpen van Amsterdam naar Tene- riffe. Bloemfontein 16 Mei van Beira naar Durban. Langlee Scott 18 Mei van Zanzibar naar Dar-es-Salaam. Lieve Vrouwekerk 16 Mei te Antwerpen van Amsterdam naar Marseille. Rijnkerk 16 Mei van Dakar naar Antwerpen. Van 't Hoff 17 Mei van Dar-es- Salaam naar Zanzibar. Bakongan 16 Mei van Colombo naar Bata via. Banjoewangi 17 Mei kaap Finisterre ge passeerd naar Batavia. Batoebahra 17 Mei Kaap St. Vincent gepasseerd naar Batavia. Karaton 17 Mei ten Zuidwesten van Sabang. Vinke en Co. Larenberg 16 Mei Ouessant gepasseerd van Freetown naar Amsterdam. Ootmarsum 17 Mei van Baltimore naar Hol land. Zijpenberg 15 Mei Ouessant gepasseerd van Rotterdam naar Cuba. K.H.L. Amstelland 19 Mei te IJmuiden verwacht om 16.00 uur. Cordoba 16 Mei te Buenos Aires. Lionel 17 Mei te Bahia (thuis reis). Maasland 15 Mei te Perrlambuco (uit reis). Nieuwe uitgaven^,1 Amy Groskamp-ten Have. Achter .?ft I' het masker A. W. Bruna en Zoon Iren Utrecht-Antwerpen - log/ die guidt Wie beweert dat een koe, zo zij niet ligt, op een viertal poten steunt, zal slechts ia sporadische gevallen door een confrontahe ^fest met de feiten tot een andere overtuigi^ pgtep kunnen worden gebracht. Zulk een triomf Jjrec der onbevooroordeelde waarneming biedt «,Dro echter nog geen stof tot het schrijven van e« boek van enige belangwekkendheid. Het zelfde zou men zeggen van een be. - wering als „De overtuiging dat naast, bij en iijesd; boVen de eigen mening, ook een andere me- pink ning recht van bestaan heeft, is absoluut 'terda noodzakelijk voor een goede verstandhou. 'je ding". Mevrouw Groskamp evenwel is van „tpr opinie dat uit deze en verwante stellingen een werk is samen te stellen, dat het weze* 501 der moeilijkheden van het huwelijksleven an, duidelijk maakt. De van dit boek min meer verbijsterd opkijkende Man. lees ik oj het omslag, hoort in de verte de echo va» haar gulle schaterlach. Nu, wie een regö als „Het is kortzichtig om geen rekening it houden met datgene, wat voor het geluk van de levenspartner onontbeerlijk is" gedrukt weet te krijgen, heeft inderdaad reden om gul te schateren. De plompe esprit, waarmet Achter het masker leuk doet, zal echter weinig huwelijken de verademing schenkea van een bevrijde blik op interne problemen; hoogstens zal hier en daar een gedesillusioc. neerde enkeling zich op de dijen slaan va; vreugde over de nieuw verworven weten, schap, dat het ganse wezen van het huv,e- lijk hem reeds lang als glas was. De mees- ten zullen een lichte teleurstelling voelen slechts verzacht door de gedachte, dat reecj het lezen van het telefoonboek hen tot rij. pere huwelijksbespiegelingen kan brengen. S.1L Cricket De zegevierende Australiërs 721 op één dag A. I I Deb Me OND M. ffll 3EV ten Wï Koo aaar- De Australiërs zetten hun reeks overwin- üvier ningen in Engeland voort. En hoe! De er J. county-teams zijn op geen stukken na tegen irnhc de toeristen opgewassen. Alleen hun ont- van moeting met Yorkshire heeft hun moeite D. veroorzaakt, maar dat was een gevolg van erg-K de terrein-toestand. Zij wonnen een wed- un. strijd met zeer lage totalen. in d< In alle overige ontmoetingen zegevierden uzen zij tot dusver met innings en tegen Essex, ter spelend te Southend op een volmaakt bat- raag ting-wicket, verbeterden zij het record voa -g. de hoogste elftal-score op één dag door het ;ilen op 721 te brengen. Dat is een snelheid van ai t 120 runs per uur. Het record stond sinds het ;!snei vorige seizoen op naam van Middlesex, dat ;!f, toen het kampioenschap behaalde en tegen Leicestershire 663 op één dag bijeenbracht, OVE De Australische innings telde vier centu- jaai ries, nl. van aanvoerder Bradman (187), in O Brown (153). Loxton (120) en Saggers (101 :haik not out). Merkwaardigerwijs werd Miller, i. v een der beste Australische batsmen, tussen v. deze bedrijven door voor nul door Baile; K gebowld. En de „staart" deed weinig, maar iters! dat was ook wel onnodig (Johnson 9, RingA Johnston 9, Toshack 4). Er waren maar J dit extra's, hetgeen Essex' wicketkeeper een Bradman. die 32 vieren en een vijf scoorde, v; haalde zijn century in een uur en tien mimi- hest ten en batte 2 uur 5 min. voor zijn 187. De jlwe bowlingcijfers van Essex waren: Peter emp< Smith 4 voor 193. R. Smith 2 voor 169, Vigar uisla: 2 voor 66, Bailey 2 voor 128 en Price 0 voot 156- rr Essex werd op de tweede wedstrijddag met Rust snelheid tweemaal teruggestuurd (eerste kind innings 83, tweede innings 187) en verloor dus met innings en 451' runs. In de tweede innings scoorde de amateur T. N. Pearce 7! en Peter Smith 54. Van de Australische pB bowlers nam Toshack in totaal 7 voor 81 ea.i«s Johnson in de tweede innings 6 voor 37. ong( Wen Schaken Om het schaakkampioenschap merl klas Reeds vier van de zeven groepen in de stelt derde klasse om het persoonlijk Schaakkam- '.ran pioenschap van Haarlem zijn uitgespeeld, schi De eindstanden in de reeds uitgespeelde iezir groepen luiden: Groep C: 1 A. v. Geylswijk (Het Oosten) 3'2 pt.; 2 P. Loevezijn l'> pt;J Th. Pas 1 pt. Teruggetrokken: F Faber. Groep D: 1 N. H. Braünius (Het Oosten) 4 pt. 2 C. ten Hengel 2 pt. 3 H. J. Brandt 0 pt. Teruggetrokken W. Schwartz. Groep E: 1 A. Smits (Haarlem) 5 pt., 2 0, de Lange 3M> pt. 3 L. Beyer 2Mi pt., 4 P. J. Steenvoorden 1 pt. Groep G: 1 N. P. de Ronden (Haarlem) 4 pt„ 2 P. Wilfert 2 pt., 3 D. Vethaak 0 pt Teruggetrokken: A. v.'d. Kloet. De nummers één gaan over naar de finale. In groep B is C. S. G. Noordhoff (Bloemen» daal) zeker van de le plaats. u Bui HAARLEMS JUNIORENELFTAL. Zondag wordt op het terrein van Bloemendaal een vierbondentournooi voor junioren gehouden. Het Haarlems elftal is als volgt samenge steld: doel: J. Bakker (TYBB); achter: L Schotvanger (RCH) en J. Eshuis (HFC); midden: J. Tielrooy, T. Servaas en A. van der Molen (allen VSV): voor: D. Verkerk (Hillinen), B. Luif (HFC), A. Zwemmer (Zandvoortmeeuwen). A. de Boer (DEMI en B. Rahusen (HFC). .Reserves zijn W. Boeser (Schoten), A. Mathot (Onze Gezel len), G. Stoffers (RCH) en J. Keesman (Zandvoox-tmeeuwen) DWARS DOOR NEDERLAND. Tijdens de Pinksterdagen hielden de Delftse en de Enschedése lange-afstand-wandelsportver- enigingen een 200 km. wandeltocht onder de titel „Van grens tot strand, dwars door •Ne derland". De tocht was dit jaar een zeer zware prestatietocht. Van de 27 deelnemers vielen er zes uit. Onder hen. die de tocht volbrachten, waren de Haarlemmers C. Bos- loper en H. G. Hekelaar en de Santpoorter J. J. Slinger. EEN ZWARTE OOIEVAAR. In het nationale park „De Hoge Veluwe" is een zwarte ooievaar waargenomen. Vol gens deskundigen is het ruim 300 jaar ge leden, dat de zwarte" ooievaar in ons land verblijf hield. De mogelijkheid is niet uit gesloten, dat de vogel uit een dierenpark ontvlucht is. Vlucht. Twee als Bulgaarse officieren ge klede personen zijn in een verbouwd Heinkel-toestel op het vliegveld van Istanboel geland. Zij verklaarden uit Bulgarije gevlucht te zijn omdat het leven daar „ondragelijk" was. Cycloon. In het Zuiden van Brazilië heeft een cycloon grote verwoestingen aan richt. Negentien personen vonden de dood en meer dan honderd werden ge wond. Ontsporing. Dinsdagavond ontspoorde de express-trein van Londen naar Brad ford en stortte bij Wath-on-Dearne van een helling. Zes passagiers werden ge dood en meer dan veertig gewond. Pntploffing. Bij een explosie in een teer- en chemische fabriek te Kearny (New Jersey} kwamen tien personen om het leven.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 2