Haarlems Dagblad De Wereldcrisis Amerika eist voorlopig geen devaluaties Verbeten Joodse tegenstand in bedreigd Jeruzalem Uit i m atu m Britten willen alleen „staakt vuren" bevelen Marshall eist herziening van Stalin's politiek in Duitsland,Oostenrijk, Korea Oberst Fullriede voerde bevelen slechts ten dele uit Weerbericht 4 Je Jaargang No. 18941 f: yeaux: Grote Houtsti 93, Tel Adv en Admin. ;24 14825, Redactie 10600 Direct.-Hoofdred. 154, Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel 12230. ■jükery Z. B. Spaarne 12, Tei 12713. 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Donderdag 20 Mei 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50. Postgiro 273107. Adverttarieven op aanvraag bij de Administratie Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem PAAR WEKEN GELEDEN werd in sommige publicaties de mening ver engd, dat zekere ontspanning in de ver ding tussen Oost en West zou zijn waar semen. Die mening werd niet met duide- ii feiten gestaafd en zij moet velen ver etterd hebben. De bewijzen ontbraken. ;aas volgden de bewijzen van het tegen- .j spoedig, toen de Russische radio haar nijdige onthulling deed over Ameri- mse bereidheid tot overleg en binnen rjiige uren bleek, dat men elkaar geen p nader was gekomen. Helemaal helder je beweegreden voor het diplomatieke reden van het State Department in Mos- niet geworden. De Moskou'se „onthul- had op de volken geen andere uit ging dan die van teleurstelling orzover men er tenminste aan had ge- Menigeen heeft allang afgeleerd, gelijke berichten te geloven eer zij door weerlegbare feiten bevestigd worden. In- jsen blijft de toestand, dat na de Tsjecho- jwaakse staatsgreep de kans voor Sovjet land, om' zijn politieke invloedssfeer rier naar het Westen uit te breiden, is temd. De Italiaanse verkiezingen hebben .communistische nederlaag gebracht en armee schijnt aan verder terrein-winnen de Tsjecho-Slowaalcse stijl een eind te gekomen. In Frankrijk is het kabinet- ébert Schuman, dat aanvankelijk in zo rakke positie verkeerde, de situatie steeds meester geworden. Het heeft ingrij- jde economische maatregelen kunnen ervoeren en van de communistische sta- igsgolf, die aanvankelijk voor de maan- ;n April en Mei in dat land voorspeld e:d, is niets gekomen. Niettemin blijft de aag, of de Russen zich bij de beperking n hun invloedssfeer ir. Westelijke rich- jg zullen neerleggen. Het Westen is in- irdaad wakker geworden; er hebben zich istige gebeurtenissen voorgedaan en zelfs =f?t een zo indrukwekkende demonstratie het Europese Congres in Den Haag inderdaad een succes is geworden, om- het getuigd heeft van een waarlijk tuwe sfeer kunnen plaatsgrijpen. Maar dit verworven besef zal ten snelste en ichtdadig moeten worden voortgewerkt. steeds is het Westen verdeeld en zwak. leen in werkelijke aaneensluiting zal het kracht tot verdediging en zelfbehoud umen vinden. Hoe men zich in sommige estelijke landen gevoelt, wordt vandaag ioond door het beroep van Noorwegen Denemarken op Amerika, om aan deze ;ine landen wapens te verstrekken, dat »r Marshall met sympathie ontvangen is. aar moeten zij zich op verlaten? Op de m? De machteloosheid van de TJ.N.O. blijkt nieuw in de Palestijnse tragedie. Er is aanzien van de Joden in Palestina door grote mogendheden van het Westen een leid gevoerd, dat door hun eigen strate- <che en olie-belangen in het Nabije Oos- beheerst werd en niet door het streven de hoge doelstellingen van de U.N.O. doen voorgaan. Het is het oude lied: in bond van regeringen als de TJ.N.O., enals dat in de Volkenbond het geval werkt de vertegenwoordiging van dere staat in de eerste plaats voor het genbelang van die staat. En als men het enig geval eens wordt over een gemeen- happelijke houding, ontbreken de machts- iddèlen om dit te bekrachtigen. Evenals bij Volkenbond. Het armoedige besluit van U.N.O. om vragenlijsten aan de in Pa- EStina strijdende partijen te zenden getuigt aarvan wel heel treffend. Waarbij men nog heeft moeten besluiten om die ragenlijsten in het Joodse geval te doen oekomen aan „de Joodse autoriteiten in 'alestina" om met deze aanduiding de dlijkheid van de erkenning van de nieu- Joodse staat te omzeilen. Die is immers lechts door enkele leden van de U.N.O. rkend. Waar blijft nu het optreden tegen irabische landen, die hun troepen het eilige Land hebben doen binnendringen ander zich om de U.N.O. te bekommeren? Het langdurige Britse mandaat over Pa- stina is geëindigd in een volkomen falen. Ie Engelsen hebben zich teruggetrokken, un regering gaat voort met de levering an wapens aan Transjordanië, Egypte en rak. Zij heeft verklaard dat zij daarmee erdragsverplichtingen nakomt, die slechts m besluit van de U.N.O. zou kunnen teniet oen. Maar er was toch eens de Balfour leclaration, waarby de stichting van het oodse Nationale Tehuis in Palestina werd ewaarborgd! Uit onze uitvoerige berichtgeving en ook II de commentaren in verscheidene bui- enlandse overzichten in dit blad, aan het 'alestijnse vraagstuk gewijd, heeft de lezer Tinnen waarnemen hoe de toestand zich leeds meer verwarde en verscherpte. In wereld, waarin geen waarlijk Verenig- e Naties bestaan, die een gemeenschappe- ïjk beleid zouden kunnen voeren inplaats an machteloos tegenover de aanmatiging an enige Arabische staten te blijven, was een hoopvolle uitweg uit deze doolhof te ;en, Weer treft het noodlot het Joodse volk. )at moet ons rechtsgevoel kwetsen en ons egelijk doen begrijpen, dat de internatio- lale warwinkel alleen tot onheil kan leiden Is niet tijdig ingegrepen wordt. Wie zegt at met de vorming van Verenigde Staten fan Europa de vrede en de rechten der 'olken nog niet gewaarborgd worden, kan Ren gelijk geven. Maar dan moet men er egelijk aan toevoegen, dat dit de enige :ans is om op weg naar die wereldregering e komen, die de blijvende uitkomst zou [linnen bieden. De oorlog in Palestina is zeker niet vrij an gevaar voor verdere uitbreiding. Dat óeze strijd gevoerd wordt in het Heilige -and, dat Heilige Plaatsen door de Arabi- che inval bedreigd worden, wekt beklem- ning. Dit is een benauwende gedachte: dat Kij leven'in een werèld, die zulks duldt en lie haar regeringen niet noopt, dit te ver meden. R. P. De Amerikaanse minister van Financiën, John Snyder, heeft thans verklaard, dat let niet in de naaste toekomst te verwach ten is. dat de V. S. van bepaalde aan het Plan-Marshall deelnemende landen deva luatie hunner valuta zullen verlangen. Hij geelde tijdens een persconferentie mede. <kt de devaluatiekwestie in de loop van let programma voor valuta-stabilisatie aan 44 orde zal komen. Arabische opmars in Noordoost Palestina Haganah neemt belangrijke basis Sarafand De Arabische radio meldt dat het leger van koning Abdoellah van Transjordanië sedert gistermiddag ten aanv^J is getrok ken tegen de stad Jeruzalem. Gedurende de nacht was de belegering van de Heilige Stad waarmede Dinsdag een aanvang werd gemaakt, stopgezet en het Arabische le gioen had geleidelijk al de hoogten die de beide stadswijken beheersen, bezet. Enerzijds heeft men de oude stad met in haar midde*n het Heilig Graf, de Klaagmuur en de Omarmoskee en anderzijds de nieuwe stad met de zeer moderne wijken te mid den van de olijf tuinen.- Toen alle onderhandelingen inzake een wapenbestand gisteren mislukt waren, had de kroonprins van Transjordanië even voor de middag bevel gegeven tot de aanval. De Katamonwijk, die bestaat uit moderne vil la's, viel vrij spoedig in de handen der Arabieren, doch de stevige gebouwen van de Joodse universiteit tot aan het grote ziekenhuis van Hadassa, dat er naast is gelegen, werden door de soldaten van de Haganah. op deze Scopusberg meter voor meter verdedigd. De Arabieren verzochten hen zich over te geven, doch zij weigerden en de eind- aanval werd omstreeks twee uur uitge voerd. Het aantal slachtoffers aan beide zijden is zeer groot, evenals de schade, die aangericht werd in de bibliotheekzalen en aan de verzamelingen van de universiteit waarvan sommige enig ter wereld kostbare schatten waren, die door Joodse geleerden uit Duitsland naar hier in vei ligheid waren gebracht. Omstreeks drie uur 's middags vielen de Arabische strijdkrachten die door de Ce- dronvallei waren getrokken, de Sionberg aan en overrompelden de Joodse verdedi gingsstellingen in de Noordelijke wijken Sanhedria en Rehobot en bedreigden aldus de weg van Jeruzalem naar Tel Aviv. Men meldt, dat de Joodse weerstand zich thans concentreert in de uiterste wijk van dit stadscentrum. Hevige strijd woedt ook nog steeds in het Noordoosten van Palestina, waar een groep grote en belangrijke Joodse nederzettingen aan de Zuidelijke oever van het Meer van Tiberias Woensdag de gehele dag door de Arabieren werd bestookt. Zware luchtaanvallen. De oudste nederzetting in Palestina, Da- ganya, gelegen in een vlakte zonder na tuurlijke bescherming, werd door opeen volgende eskaders van zes vliegtuigen gis teren de gehele dag gebombardeerd en ge mitrailleerd. Hetzelfde lot onderging de nederzetting Affikin, 15 km ten Zuiden van Daganya. De nederzetting Gescher aan de Westelijke oever van de Jordaan werd voortdurend door Iraakse artillerie op de Oostelijke oever beschoten. De stad Tibe rias, die drie weken geleden door de Joden op de Arabieren werd veroverd, werd door vliegtuigen van de Syrische luchtmacht herhaaldelijk gebombardeerd. Joodse strijdkrachten uit Beissan zouden .MELK VAN DE BON!" aan minister Mansholt In Utrecht is een vergadering gehouden van melkdistribuanten uit de provincies Noordholland. Zuidhollaiid, Utrecht, Gel derland, Overijsel, Noord-Brabant en Zee land. De vergadering besloot telegrafisch aan de minister van Landbouw te verzoeken, binnen veertien dagen de melkdistributie op te heffen. Indien aan dit verzoek niet wordt voldaan, zal de melkbon welke over veertien dagen ingaat, niet worden aange nomen. Amerikaanse zóne verbiedt Sovjet-licentiebladen Tijdelijke maatregel Het Amerikaanse militaire bestuur heeft gisteren tijdelijk de invoer in de Ameri kaanse zóne van Duitsland van met Sovjet licentie verschijnende kranten en tijd schriften verboden. zich naar het Noorden begeven om de toe nemende druk op de nederzettingen aan de Jordaan te verlichten. Op hun beurt hebben de Joodse strijd krachten de belangrijke basis Sarafand genomen, die door de Britten aan hen ver kocht zou worden voor zes millioen gulden. Deze transactie schijnt echter niet door gegaan te zijn en de Joden beweerden dat Sarafand nu door Engeland aan het Ara bisch legioen ter beschikking was gesteld. Door het gelukken van de Joodse aanval beschikken de Joden thans over een basis die, gelegen tussen Ramleh en Lydda (het vliegveld van Tel Aviv), het hen mogelijk maakt de strategisch belangrijke wegen van Tel Aviv naar Jeruzalem en naar Egypte te controleren. Het succes is in de Joodse hoofdstad geestdriftig begroet. Palestina-debat Veiligheidsraad Het meningsverschil tussen de V. S. en Engeland inzake het vraagstuk Palestina vormde de achtergrond van de debatten van gisteren in de Veiligheidsraad. De raad heeft nu twee resoluties voor zich: een Amerikaanse, waarbij de Veiligheidsraad verzocht wordt te verklaren, dat er een „schending van de vrede" in Palestina plaats vindt en een beroep gedaan wordt op beide partijen, de strijd te staken; en een nieuwe Britse resolutie, die de raad verzoekt, zijn taak als bemiddelaar te blij ven vervullen, zonder een der partijen als schender van de internationale vrede te bestempelen. Men acht het onwaarschijnlijk, dat de Veiligheidsraad de Ahxerikaanse resolutie met de vereiste stemmenmeerderheid zal aannemen. Dan blijft alleen de Britse reso lutie over, die beperkt is tot een bevel om het vuren te staken, ofschoon er in de UNO-kringen bijna niemand is, die gelooft, dat zulk een order zal worden opgevolgd. De door de brand ontluisterde balzaal in het Koninklijk Paleis aan het Noordeinde in Den Haag: een chaos van verkoolde balken. Als bewijs van werkelijke verzoenings-wil De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Marshall, heeft gis teren zijn eis tot „constructieve en heilzame stappen" door de Sovjet- Unie herhaald. Slechts op basis van zulke stappen kon over de oprecht heid van Stalïns wens om de hangen de kwesties te regelen een oordeel worden geveld. Gp zijn wekelijkse persconferentie noemde Marshall Duitsland, Oosten rijk en Korea als gebieden waar ge noemde stappen, „welke de wereld zo dringend nodig heeft" in het bijzonder goed te pas zouden komen. *Hij verklaarde, dat de oprechtheid van de wensen der Russen zoals die door Stalin werden uitgesproken bepaald zou worden door de houding der Sovjet-Unie in de verschillende lichamen, waar deze vraag stukken worden besproken en „waar de vooruitgang door de Sovjet-Russische houding verhinderd is". Sinds de uitwisse ling tussen Molotof en Smith en Stalins antwoord op de open brief van Henry Wallace waren er geen aanwijzingen van bereidheid der Sovjet-Unie om „construc tieve en heilzame stappen" te doen. Op de vraag, welke problemen de V. S. Anti-Cominuiiistenwet passeert Amerikaanse Tweede Kamer "Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft de wet „tegen rebelse activi teit, bedoeld om de operaties van de Ame rikaanse communistische partij tegen te gaan" thans aanvaard. Verschillende leden achtten het wetsont werp in strijd met de grondwet of een verkiezingsstunt, bedoeld „om de hysterie aan te wakkeren en het volk de machte loosheid van het Congres, dat door de Re publikeinen geregeerd wordt, te doen ver geten". Woensdag was het feest op Urk: de weg, w elke de verbinding vormt tussen hei voor malige eiland en de Noord-Oostpolder werd officieel geopend. De echtgenote van de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland. mevrouw J. W. baronesse De Vos van SteenwijkVan Royen, knipt het lint door, dat over de nieuwe weg gespann en was. bilateraal met de Sovjet-Unie zou willen bespreken, noemde hij onmiddellijk het algemene vraagstuk van de vertegenwoor diging der Verenigde Staten in de Sovjet- Unie en de vrijheid van beweging der Amerikanen in de Sovjet-Unie. In dit verband herinnerde Marshall er aan, hoe vaak het Congres er over ge klaagd had, dat de Sovjet-Unie dezelfde faciliteiten, die haar diplomaten in de Verenigde Staten toegestaan werden niet aan de Amerikaanse diplomaten in de Sovjet-Unie toestond. Een der journalisten herinnerde er aan, dat Truman herhaaldelijk vei'klaard had Stalin gaarne in Washington te ontvangen. Gevx-aagd of dit bij Marshall ook het geval zou zijn antwoordde deze „ik zou hem ze ker opzoeken". De onderhandelingen met de Republiek Voor 1 Juni geen principe- accoord in zicht De regeringsvoorlichtingsdienst te Bata via zegt in zijn wekelijks radiocommentaar: Er wordt nog steeds en vooral in repu blikeinse kringen gesproken van de datum van 1 Januari 1949, die werd vastgesteld in Linggadjatti. De R.V.D. wijst er op, dat dit slechts een voorlopige datum is en dat nergens staat, dat op die datum het souve- reine en federale Indonesië moet worden geïnstitueerd. Er staat wel met zoveel woorden, dat men zijn uiterste best zal doen dit op die datum tot stand te hebben gebracht. In latere verklaringen heeft ook de Nederlandse delegatie dit principe nog eens uiteengezet. Van de zijde der Neder landse delegatie is gezegd, dat men vóór 1 Juni dit jaar tot de vorm van overeen stemming met de Republiek wil komen, teneinde beter uitgerust te zijn voor 1 Januari volgend jaar. Wie de onderhande lingen nauwkeurig volgt en de verschil lende verslagen aanhoort, komt tot de con clusie. dat het vrijwel onmogelijk zal zijn, dat 1 Juni van dit jaar iets tot stand zal zijn gebracht. Regionale defensiepacten in West-Europa bepleit Dan eerst Amerikaanse militaire hulp? De Amerikaanse Senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen heeft met der tien tegen nul stemmen een resolutie aan genomen, waarin wordt voorgesteld, dat de naties van West-Europa regionale mi litaire verbonden sluiten „om hun veilig heid te waarborgen". De resolutie voorziet ook in het geval, dat de Verenigde Staten zich bij zulke regionale pacten zouden aansluiten of er althans steun aan zouden verlenen. Zij moedigt de „niet-communis- tische landen in Europa" aan, een geza menlijke verdediging op te bouwen „bin nen het kader van de Verenigde Naties". De resolutie is in de vorm van een ad vies aan de president gegoten. Zij zegt voorts, dat de V. S. de internationale vrede en veiligheid door middel van de UNO moeten blijven nastreven, „zodat wapen geweld slechts in het algemeen belang gebruikt zou behoeven te worden". Men verwacht dat de senaat binnen veertien dagen de resolutie behandeld zou hebben. De resolutie hield niet in, dat de Verenigde Staten zich automatisch bij elk militair verbond zouden aansluiten. De betrokken landen moeten zichzelf helpen. Brits plan voor „vrijstaat Berlijn" Door de Russen verworpen Tijdens een Woensdag gehouden bijeen komst van de plaatsvervangende comman danten van Berlijn verwierp de Russische afgevaardigde een Brits voorstel om Ber lijn de status van een staat te verlenen. Dit zou, zo zeide hij, de splitsing van Duitsland nog meer in de hand werken en bovendien een belediging zijn van de Berlijners en het Duitse volk. De Britse afgevaardigde wees er echter op, dat dit de wens van het stadsbestuur van Berlijn en vervat was in het eerste artikel van de nieuwe ontwerp- constitutie voor Berlijn. Uiteindelijk werd Besloten de kwestie naar de volgende ver gadering van het geallieerde militaire stad bestuur op 28 Mei te verwijzen. PUTTEN, DORP VAN WEDUWEN EN WEZEN Vijf jaar geëist Het bijzondere gerechtshof te Arnhem heeft zich gisteren de gehele dag bezig gehouden met het onderzoek naar de mate van schuld van de „Oberst" T. W. F. Fullriede aan de vreselijke tra gedie, welke zich te Putten afspeelde op 1 en 2 October 1944. Aan F. werd ten laste gelegd, dat hij in zijn functie van „Oberst" van de Duitse weermacht als vergeldings maatregelen wegens de naby Putten in de nacht van 30 September op 1 Oc tober gepleegde aanslag op Duitse militairen enige honderden mannen ge vangen heeft doen nemen en doen overleveren aan de S. S., vrouwen, kinderen en ouden van dagen uit hun huizen heeft doen drijven en ongeveer honderd huizen in brand heeft doen steken. Als getuige werd gehoord de gewezen opperluitenant bij de politie O. Verdachte had volgens deze getuige alles gedaan, om de maatregelen te verzachten. „Als een andere Duitser het bevel had moeten uit voeren, zouden de gevolgen veel ernstiger zijn geweest", zeide O. De burgemeester van Putten deelde mede, dat 499 mannen naar Amersfoort waren getransporteerd. Daar werden er 30 vrij gelaten en 11 mannen sprongen uit de trein. Naar Neuengamme werden 458 mannen gedeporteerd. Hiei'van kwamen er slechts 32 terug. Drie hunner zijn later nog over leden. Bij de razzia van 1 October werden nog 6 mannen doodgeschoten. Als gevolg van de ramp zijn er thans 254 weduwen en 573 vaderloze kinderen in Putten. Er wer den 85 woningen verbrand. Dat F. ernstige bezwaren had tegen de maatregelen jegens de Puttense bevolking bleek uit de getuigenverklaring van me vrouw G., die in contact kwam met de „Oberst", toen deze een oude vrouw tracht te gerust te stellen, maar zich niet ver staanbaar kon maken. F. zeide, dat ouden van dagen zich niet ongerust behoefden te maken. Mevrouw G. vertelde hierop, dat zij thuis een oude moeder had. F. ging met haar mee naar huis en zag foto's hangen van familieleden in marine-uniform en, foto's van alle leden van het Koninklijk Huis. F. zeide, op het portret van de Ko ningin wijzend: „Een voortreffelijke vrouw." Hij zeide de kliek van Hitier te haten. „Schei er dan mee uit", zei mevrouw G. „U krijgt van mij burgerkleren". Fulh-iede ging hier niet op in, doch en kele dagen later kwam hij terug en zeide in ernstige moeilijkheden te verkeren, daar hij de opdracht, om heel Putten te ver branden slechts voor een deel had uitge voerd. Dit kon hem zyn leven kosten, zeide hij. Hij vroeg mevrouw G. aan zijn vrouw en kinderen in Afrika te schrijven, onder geen beding naar Europa te komen. Verdachte verklaarde, telefonisch bevel te hebben gekregen, de mannelijke bevol king van 1850 jaar te arresteren en het dorp Putten in de as te leggen. Hij won tijd, zo zeide hij, door schriftelijke bevesti ging te vragen en daarna door te vragen waarheen en door wie de mannen zouden woi'den vervoerd, daar hij zelf geen troepen noch materiaal ter beschikking had. Von Wühlisch zond hem de trein, waarmede de mannen naar Amersfoort zijn vervoerd. Hij heeft de opdracht tot verbranden van Put ten slechts gedeeltelijk uitgevoerd. Het bevel was van de „Duitse bevelhebber in Nederland". Of Christiansen het zelf heeft ondertekend kon Fullriede zich niet méér herinneren. De procureur-fiscaal mr. J. Fikkert noemde Fullriede slechts een rad van de machine, die alle angst en ellende veroor zaakte. Verdachte heeft misdaden tegen de menselijkheid gepleegd. Erkend moet wor den, dat hij het bevel heeft verzacht. Zijn strafbaarheid is derhalve geringer dan die van Christiansen en consorten. l^ft procureur-fiscaal requireerde ten slotte een gevangenisstraf van vijf jaren. De verdediger vergeleek de handelwijze van Fullriede met de chirurg, die een been amputeert, om het lichaam te redden. Plei ter concludeerde tot vrijspraak. Mocht het Hof zich daarmede niet kunnen verenigen, dan verzocht hij oplegging van de straf gelijk aan de ondergane twee en een half jaar detentie. Uitspraak over veertien dagen. Ook Tito erkent Israël Naar officieel te Praag is bekend ge maakt. heeft de regering van Tsjechoslo- wakije besloten de Joodse staat Israël de iure te erkennen. Het woord is aan..- De bisschop van Sodot and Man: De onderwijzer moet inzien dat het kind, als het allang alle ge schiedenis en rekenarij vergeten is, zich nog altijd het karakter en de invloed van de leraar zal her inneren. De leraar moet proberen het leven te zien zoals het kind en zijn ambities te delen. Uit: De Groene. Tussentijd: ontslag aan wethouders en gedeputeerden In zijn Memorie van Antwooi-d aan de Tweede Kamer op het Voorlopig Verslag inzake het wetsontwerp betreffende het verlenen van tussentijds ontslag aan wet- houdei-s en leden van Gedeputeerde Sta ten bestiijdt de mixxister van Binnenlandse Zaken de mening dat hier van gelegen heidswetgeving sprake is. Reeds in het verleden werd overwogen een dergelijke bepaling in de wet op te nemen, doch men meende toen aan een voorziening van deze strekking geen behoefte te hebben, daar de publieke moraliteit zou medebrengen, dat men geen vertrouwenspositie bezet houdt, wanxieer gebleken is, dat men het vertrou- wen niet meer bezit. De gebeurtenissen van de laatste tijd hebben aangetoond, dat deze eis van publieke moraliteit niet door ieder als bindend wordt beschouwd. De regering erkent, dat grote voorzich tigheid beti-acht zal moeten worden met het nemen van besluiten van deze aard. Zij is bereid een aanvulling op te nemen met de strekking overijling en overrom peling te voorkomen. Voorgeschreven zou kunnen worden, dat ten minste veertien dagen vóór een besluit tot ontslag door de raad, onderscheidenlijk de Staten, aan de betrokkene het vertrouwen moet zijn op gezegd en voorts dat voor elke wethouder of gedeputeerde, die ontslagen wordt, een afzonderlijk besluit nodig is. dat met for mele redenen moet zyn omkleed. De eis van een gequalificeerde meerder heid voor bepaalde besluiten is in de Ge meentewet en in de Provinciale Wet niet bekend. De minister heeft overwegend bezwaar deze ï'ichting uit te gaan. Zou men de werkingssfeer van het wets ontwerp beperken tot de opzegging van het vertrouwen op grond van het aanhangen van beginselen, strijdig met de veiligheid van de Staat of op grond, van ..onvader landslievendheid", dan zou men daaraan een veel te incidenteel kjirakter verlenen. Het verlies van vertrouwen kan mede ge baseerd zyn op geheel andere factoren. Het ontwerp biedt geen uitkomst voor de gemeenten, waar de gemeenteraad in meerderheid uit communistische leden be- .staat.' De communistische wethouders in die gemeenten kunnen geacht worden het vertrouwen te bezitten van de meerderheid van de raad. Zou deze situatie echter leiden tot grove verwaarlozing van het bestuur der gemeente, dan zal de minister niet aar zelen het initiatief te nemen tot toepassing van de mogelijkheid, vooi-zicn in artikel 146 viei-d^e lid der Grondwet. Met de groot ste waakzaamheid volgt de Commissaris der Kóningin de situatie in de gemeenten, die hier in geding zijn. Athene verwerpt Moskou's executie-protest „Louter Griekse affaire" In het antwoord van de Griekse regering op het Sovjet-protest tegen de executies van guerillastrijders wordt „spijt uitge- di-ukt", dat „de publieke opinie in de Sovjet Unie verkeerd wordt ingelicht met betrek king tot de redenen, waarom „de misdadi gers krachtens de gewone wet" ter dood worden veroordeeld". Hieraan wordt toegevoegd, dat de kwes tie een Griekse binnenlandse aangelegen heid is en „onder Griekenlands absolute souvereiniteit valt". Aanklacht van Sjcrtok: Britten leverden 15 Mei nog wapens aan Abdoellah „Wij hebben het bewijs in handen, dat de Britten schikkingen hebben getroffen om aan het Arabische legioen een aanzien lijke hoeveelheid militaire uitrusting te zenden, die op 14 en 15 Mei in Transjor danië moest worden geleverd", zo verklaart Mosje Sjertok, minister van Buitenlandse Zaken van Israël, in een telegram dat heden aan Trygve Lie, secretaris-generaal der UNO, is overhandigd. Volgens Sjertok is dit materiaal met drie schepen van Suez naar Akaba vervoerd en bestond uit olie, 48 kanonnen met munitie en 255 ton an dere munitie. Vader redde zijn kinderen en vond zelf de dood Te Nijmegen brak er cioor het ontplof fen van een petroleumvergasser brand uit in een houten woonkeet aan de Atjeh- straat. Daar woonde de 37-jarige voorman bouwvakarbeider K. Hclmers met zijn vrouw en twee kinderen. De keet stond dadelijk in lichterlaaie en brandde ge heel af. De man redde zijn twee kinderen uit. de vlammen en toen hij zich voor de twee de maal in het vuur waagde, liep hij zeer ernstige brandwonden op. Hij werd naar een ziekenhuis overgebracht waar hij later is overleden. IETS KOELER. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond: Geleidelijk afnemende bewolking met slechts enkele verspreide buien, Aan vankelijk vooral langs de Wadden eilanden een krachtige Noord-Ooste- Hjke wind, later matige tot zwakke wind tussen Noord en Noord-West. Enige verdere daling van temperatuur. 21 Mei: Zon op 4.38 uur. onder 20.3$ uur Maan op 19.02 uur, onder 3 53 uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1