Nationaal huldeblijk: c 3 Nederlands elftal tegen Noorwegen samengesteld Sportsmen uit Leamington in Heemstede een fonds voor Kankerbestrijding Chevrolet - Buick PANDA EN HET OOG VAN MUG C Wereldnieuws DONDERDAG 20 MEI 1948 HAARLEMS DAGBLAD VOETBAL Het Nederlands voetbalelftal is voor de ontmoeting met Noorwegen, die Woensdag 26 Mei te Oslo zal worden gespeeld, volgt samengesteld: Doel: Kraak (Stormvogels). Achter: Van Bun (MVV) en Schijvenaar (EDO). Midden: Stoffelen (Ajax). Terlouw (DCV) en De Vroet (Feyenoord). Vóór: Van der Tuyn (Hermes-DVS), Rijvers (NAC). Roozenburg (Neptunia), Wilkes (Xerxes) en Lenstra (Heerenveen). /Reserves: Landman (Neptunus), Albers (Vitesse), Temming (DOS) en Schaap (Gooi). Na de wedstrijd tegen België is de voor hoede gewijzigd. Roozenburg en Van der Tuyn zijn opgenomen en nemen de plaat sen in van Schaap en Engelsman. De nieu we samenstelling van de voorhoede was te verwachten na de wedstrijd van de Bonds- ploeg tegen Wolverhampton Wanderers en Woensdag tegen Rotherham op het terrein van Sparta. De voorhoede liet gisteravond goed samenspel zien. Lenstra speelde niet rribe tegen de Engelse ploeg en werd ver vangen door Clavan van ADO. Terstond pakte het voorlopig Nederlands elftal goed aan. Het lukte aardig, want na tien minuten opende Roozenburg de score. De Engelsen lieten zich waarlijk intimi deren en volgden bij elke aanval der Ne derlanders de tactiek van opruimen. Voorts plaatsten zij slecht en zij schenen aan het Nederlandse speltype, dat nu op zijn best was. maar niet te kunnen wennen. Hun doelman Warnes moest zich in die periode geducht weren en hij deed 'het voortref felijk. Eén minuut voor de rust kon Van der Tuyn. die bijzonder goed op dreef was. nog juist een bijna te ver doorgeschoten voorzet van Rijvers op zijn schoen krijgen, een afgemeten boogballetje naar Wilkes afgeven en toen was het door een kopbal van laatstgenoemde 20. Het spel van Rotherham had tot nu toe weinig indruk gemaakt. In de tweede helft volgde een ander spelbeeld. Bijna 45 mi nuten lang spanden de Engelsen zich met geestdrift en betere balcontróle in en zij lieten nu meermalen wat behoorlijks zien, dat wil zeggen tot bij het doel. Hun scho- ten waren meestal in het wilde weg en de enkele, die De Munck (deze had na de rust Landman vervangen) op zich af zag ko men. leverden geen succes op. Ondanks dit Engelse overwicht zou het lang niet ver wonderlijk zijn geweest, als de Bondsploeg haar voorsprong nog aanmerkelijk had vergroot, want de keren waren talrijk, dat de Nederlandse voorhoede er als een linie tussenuit trok en dan was het vooral Roo zenburg, die gevaarlijk dreigde te wor den. Het bleef jammer genoeg slechts bij dreigen, omdat hij zich teveel op het randje van buitenspel opstelde en daar door inderdaad meermalen buitenspel kwam te staan. Tot driemaal toe speelde hij zich vrij, maar zijn soloren op doel mislukte, omdat hij de toelopende doelman {e dicht liet naderen. Schoten van Wilkes, Van der Tuyn en Rijvers hadden de goede richting en wa- Zwemmen Sportbond viert bet lentefeest Zondagmiddag houdt de Sportbondsjeugd van de turngroep en de Haarlemse Zwem vereniging „De Watervrienden" haar lente zwemfeest in het Sportfondsenbad. Het feest bestaat uit twee delen, waarvan het eerste het lentespel „Lente en Jeugd" is, waarbij op symbolische wijze met sport en spel, muziek en zang, volksdans en spreek koor de lente de winter verjaagt. Lentefee en Zomerzon vieren dan hun bruiloft. Na een opmars begint het tweede deel met wedstrijdzwemmen en hinderniszwemmen, springen, pushbalwedstrijd, spel in ondiep, demonstratie klassikaal onderwijs, demon stratie zwemmend redden, parapluzwemmen enz. Met een golvenbad wordt deze middag besloten. Meer dan 250 kinderen zullen het programma uitvoeren. Schaken Noordliolland kampioen van de schaakbonden Met een overwinning op Noord Oost Ne derland legde het tiental van de Noordhol landse Schaakbond beslag op het bondskam- pioenschap van Nederland. Op bijzondere wijze hebben zich de Haarlemse schakers in deze wedstrijden onderscheiden. De uitslag van de beslissende strijd luidt: A Kloek Staunton H. Bouwmeester (Haarlem) remise: J. Dijkstra (Unitas, Gro ningen)G. B. v. d. Velde (Haarlem) 0-1: J. A. Lochtman (Staunton)S. Muurlink (V.A.S.) 0-1: G. Boon (Veendam)A. Slob (Zaandam) 0-1; Ds. v. Roven (Oude Pekela" A. Groenendijk (Aalsmeer) remise: W. Kruit Jr. (Stadskanaal)-J. Zoontjes (Wee- nink) remise; Dr. Enklaar (Onstwedde)-J. Wijker (Schaakmat) remise: J. H. Kruyt Sr. (Stadskanaal)-W. Kaan (Schaakmat) 1-0; G. Levenga Veendam)-J. H. Smak (Zaandam) 0-1; S. J. Smit (Lasker)-N. Luze (V.A.S.) 0-1. Totaal 3-7. De eindstand luidt: 3. Noordholland 2. Noord Oost Nederl. 3. Noordbrabant ren fel genoeg, doch de Engelse doelman werkte met succes en kwam ook in me nige benarde situatie tussenbeide, voordat er een schot gelost kón worden. Na een half uur spelen kwam Rothenham goed koop aan een tegenpunt. Terlouw trapte vlak voor doel een bal- hard weg, maar tegen de schoen van Van den Engel aan. De bal verdween met effect in de linker bovenhoek. (21). Een hoog 'schot van linksbuiten McMahorn had bijna nog de gelijkmaker gebracht. Het schot ketste echter tegen de paal. Met 2—1 kwam het einde. Sport in 't kort .ENGELSE ZEGE TE BELLINZONA. Een Engelse combinatie samengesteld uit enkele spelers en de reserves van het Engel se elftal boekte in Bellinzona een overwin ning van 5-1 op een Zwitsers B-team. Bij de rust was de stand 3-0 in het voordeel der Engelsen. ENGELAND-NEDERLAND VOOR DAV1S- BEKER. De data voor de Davis-beker- wedstrijd tussen Engeland en Nederland voor de derde ronde zijn op verzoek van de K.N.L.T-B. vervroegd. De ontmoeting wordt nu gespeeld op 10, 11 en 12 Juni te Edgbas- ton bij Birmingham. Olympische Spelen Programma der Spelen De Olympische Spelen zullen op Donder dag 29 Juli geopend worden in het Wembley Stadion Des avonds beginnen de zwemmers en worstelaars hun serie wedstrijden. Het programma luidt: Donderdag 29 Juli tot en met Zaterdag 8 Augustus: zwemmen; Don derdag 29 Juli tot en met Donderdag 5 Augustus: worstelen: Vrijdag 30 Juli tot en met Zaterdag 7 Augustus: athletiek; Vrijdag 30 Juli tot en met Vrijdag 13 Augustus: schermen: Vrijdag 30 Juli tot en met Vrijdag 13 Augustus: voetbal: Zaterdag 31 Juli tot en met Donderdag 5 Augustus: moderne vijf kamp: Zaterdag 31 Juli tot en met Donder dag 12 Augustus: hockey: Maandag 2 Augus tus tot en met Vrijdag 6 Augustus: schieten; Dinsdag 3 Augustus tot en met Donderdag 12 Augustus zeilen; Donderdag 5 Augustus tot en met Maandag 9 Augustus roeien; Vrij dag 6 Augustus tot en met Zaterdag 14 Augustus basketball; Zaterdag 7 Augustus tot en met Vrijdag 13 Augustus: wielrennen; Maandag 9 Augustus tot en met Zaterdag 14 Augustus: ruitersport: Maandag 9 Augustus tot en met Woensdag 11 Augustus: gymnas tiek; Maandag 9 Augustus tot en met Vrij dag 13 Augustus: boksen; Maandag 9 Augus tus tot en met Woensdag 11 Augustus: ge wichtheffen: Woensdag 11 en Donderdag 12 Augustus kanosport. Zaterdagavond 14 Augustus zullen de spe len in het Wembley Stadion gesloten -wor den. Tussen Heemstede en Leamington, het prachtige stadje in het graafschap War wickshire, zijn sinds het vorig jaar hechte banden van vriendschap ontstaan. De Heemstedenaren, die in September 194' een week in Leamington hebben mogen doorbrengen, kunnen meepraten over de onvergetelijke dagen, welke zij bij hun En gelse vrienden hebben beleefd en de eer ste kennismaking van de Heemsteedse sportslieden met de Engelse gastheren mocht dan ook een succes voor de initia tiefnemers van deze uitwisseling worden genoemd. Thans maakt Heemstede zich gereed voor de ontvangst van de sportsmen uit Leamington, die van 27 Mei1 Juni naar deze omgeving komen. De heer C. A. Schipper, algemeen leider van de Heemsteedse organisatie, heeft de laatste maanden heel wat werk moeten verzetten, om met zijn programma gereed te komen, maar nu is alles dan tot in de puntjes verzorgd. Donderdag 27 Mei worden de gasten of ficieel ontvangen in het restaurant Groe- nendaal. De burgemeester van Heemstede, jhr. J. P. W. van Doorn zal het woord voeren. Vrijdag daarop zullen de Engelsen per extra tram en boot een trip maken naar Marken en. Volendam. Na terug komst van Volendam volgt een wandeling door Amsterdam en tot besluit een maaltijd in de hoofdstad. Op Zaterdag 29 Mei vangen de sport wedstrijden aan. Des middags om twee uur wordt in het Heemsteedse Sportpark een dames hockeywedstrijd gespeeld tussen de vertegenwoordigende Elftallen van Heem stede en Leamington, waarna om half vier de gymnastiek- en sportvereniging „Heem stede" een demonstratie geeft. Met de voetbalwedstrijd Heemstede (bestaande uit spelers van H.B.C. en R.C.H.) tegen Lea mington, welke 's avonds om zeven uur wordt gespeeld, zal de eerste sportdag worden besloten. Zondag 30 Mei ontmoeten CVHW en Leamington elkaar op het cricket-veld van de Heemsteedse Sportparken. De zwemvij vers Groenéndaal zullen in de middaguren het toneel van de strijd vormen tussen de Heemsteedse zwemmers en zwemsters en 2 0 4 1 rl 2 0 2 0 15-5 9^-10^ 5^-14^ De radio geeft Vrijdag HILVERSUM I. 301.5 M. 7. 8, 13. 18, 20 en 23 uur: nieuws. 7.15 Gym nastiek, 7.30 Platen. 8 18 Operamuziek. 8.50 Voor de vrouw, 9.00 Platen. 9.30 Mendels sohn. 10.00 Morgenwijding, 10.20 Platen. 10.30 Voor de vrouw, 10.45 Zang en piano. 11.00 Voordracht. 11.20 Platen, 12,00 Piano en or gel. 12 30 Weerbericht. 12.33 Sportagenda. 12.38 Vidol en piano. 13.15 Lichte muziek met zang, 14.00 Kookkunst. 14.30 Geminiani en Mozart. 15.00 Ons volk en zijn dichters. 15.20 Kamerorkest. 16.00 Orgel. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Platen. 17.20 Causerie over Swee- linck. 18.15 Felicitaties. 18.30 Strijdkrachten programma. 19.00 Denk om de bocht. 19.15 Accordeonorkest 19 30 VPRO-cursus. 20.05 Brahms. 20.30 VPRO-cursus. 21.00 Gevraagde platen. 21.35 Buitenlands overzicht. 21.50 Svmphoniefantastique Berlioz. 22.40 mej. dr. N. A. Bruining. 22.45 Avondwijding. 23.15 „Swing and Sweet". 23.40 Orgel. HILVERSUM U, 414.5 AL. 218 AL en 1875 AI. 7. 8. 13, 19. 20 en 23 uur: Nieuws. 7.15 Pla ten. 7.45 Woord voor de dag. 8.15 Gewijde muziek. 8.30 Platen. 9.15 Voor zieken. 9.35 Symphonisch concert. 10.30 Morgendienst. 11.00 Piano. 11.30 Platen. 12.00 Ancora Trio. 12.30 Weerbericht. 12.33 Lichte muziek. 13.15 Vrij cn blij. 14.00 Don Kozakken, 14.20 Oude en nieuwe schrijvers. 14.40 Geestelijke mu ziek uit Baroktijd. 15.10 Platen. 15.30 Lichte muziek. 16.00 Voordracht. 16.20 Piano. 16.40 Orkest met viool. 17.30 Kamerkoor 18,00 „Sans Souci". 18.30 Vacantievreugd. 18.45 Kerkkoor. 19.15 „80.000 wach ters" 19 30 Actueel geluid 19.45 CWN-kwar- tier. 20.15 Orgel 2045 Luisterspel „Stanley" (IV). 21.30 Dc Varianten. 22 00 Vragen aan voorbijgangers. 22 30 Negro Spirituals. 22 45 Overdenking. 23.15 Orgel en piano. 23.45 Raten. Bloemenveiling in Nijmegen had een normaal verloop Op de Woensdag gehouden bloemen- en potplantenveiling te Nijmegen had 't besluit van 't comité van actie van bloemenhande laren, op de erkende veilingen geen bloe men te kopen, zolang de 2 pCt. omzetbelas ting geheven wordt, weinig invloed. De aanvoer van potplanten en bloemen was zeer groot en tegen goede prijzen werd de gehele voorraad aan de bloemenhande laren, zowel winkeliers, venters als expor teurs, verkocht. Enkele handelaren uit Aalsmeer poogden de kopers te beïnvloe den, doch zij vonden zo goed als geen ge hoor. Leraren M.O. niet bevredigd door nieuwe salarisregeling In Utrecht is een buitengewone ver gadering gehouden van de Algemene Ver eniging van Leraren bij het Middelbaar Onderwijs. Met 76. tegen 11 stemmen werd het beleid van het hoofdbestuur inzake de salarisactie goedgekeurd. Deze algemene vergadering was door het hoofdbestuur bijeengeroepen, omdat het zich wegens tot uiting gekomen oppositie wilde vergewis sen, of het nog het vertrouwen van de leden bezat. De vergadering sprak als haar oordeel uit, dat de nieuwe salarisregeling op ver scheidene punten verbetering behoeft, zoals ten aanzien van het feitelijke mini mum aantal lesuren van de volledige be- die van Leamington, waarbij ook een wa- terpoloweastrijd tussen de herenploegen op het program staat. De volgende dag maken de Engelsen een uitstapje per bus naar Arnhem. Des avonds zullen in het Sportpark-restaurant de ta feltennisploegen de strijd aanbinden. Dinsdagmiddag 1 Juni wordt op de ten nisbanen van het park Groenendaal de tenniswedstrijd Heemstede-Leamington gespeeld, met welke ontmoeting de sport wedstrijden worden besloten. Des avonds is er een afscheidsbijeenkomst. Met de boottrein van 9.08 uit Haarlem aanvaarden de Engelse bezoekers Woens dag 2 Juni de terugtocht. Een sympathieke daad van H.M. de Koningin bij haar gouden regeringsjubilé De Koningin-AIoeder heeft indertijd haar naam verbonden aan de Tuberculose bestrijding. Haar voorbeeld volgende heeft Koningin Wilhelmina de wens te kennen gegeven het Nationaal Huldeblijk, dat bij haar gouden regeringsjubilé zal worden aangeboden, dienstbaar te maken aan de Kankerbestrijding. Alvorens U Uw aankoopvergunning besteedt, bekijkt en berijdt eerst de VAUXHALL, 4 cy.l 4340.—. 6 cyl. 5325.— en de PONTIAC luxe uitvoering 6150- Automobielbedrijf HEEREMANS VAN LEUVEN Nieuwe Gracht 78 - Tel. 21498 - Haarlem (Adv.) TWEEDE KAMER Technische herziening der Lager onderwijswet (Van onze parlementaire redacteur). Minister Gielen was in een opgewekte stemming. De verklaring hiervan viel vooral te zoeken in het feit, dat hij er in derdaad in geslaagd was zijn reeds een tijd geleden gedane belofte in te lossen om nog in het lopende zittingsjaar tot een techni sche herziening van de Lager Onderwijs wet over te gaan, in hoofdzaak ten einde een aantal uit de bezettingstijd afkomstige op zichzelf nuttig te achten veranderingen in de wet op te nemen en om voorts som mige noodzakelijke wijzigingen daarin een plaats te geven. Het debat had een bovenal technisch karakter. Wij menen daarom te kunnen vol staan met aan te stippen, dat minister Gielen naar aanleiding van een vraag van mevrouw Fortanie rD e Wit (V.V. D.) verklaarde, dat wanneer eenmaal de algehele herziening van de wet aan de orde komt (waarop mevrouw Van der Muyzen- berg (Comm.) vooral gebrand bleek te zijn) eerst in de kring van de voorstanders van het openbaar onderwijs overeenstemming bereikt moet zijn omtrent de bestuursvorm van de openbare scholen meer zeggen schap aan de ouders was het ideaal van mevrouw Fortanier alvorens de regering een dergelijke kwestie zou kunnen regelen. Natuurlijk kwam ook de kwestie van de schoolgelciregeling ter sprake. Het stand punt van de rtiinister was, dat onze schat kist op het ogenblik zeker geen kosteloos lager onderwij? zou gedogen. De bewinds man moest zich ook wegens financiële be zwaren verzetten tegen verwezenlijking van het ideaal van mr. Terpstra (A.R.) de financiële gelijkstelling van het buiten gewoon lager onderwijs. Aangezien de rest van het debat een vrij wel louter technisch karakter had, menen wij het bij het bovenstaande te mogen lalen. Dit te meer, omdat, zoals de heer Van SI een (Arbeid) verklaarde, de Lager Onderwijswet hoe langer hoe meer onleesbaar begint te worden. DE PRINS WILLEM II VERLIEST ZIJN SCHROEF. Het 7229 ton metende Nederlandse stoomschip Willem II, het eerste schip dat trekking, van de salariëring van de leraren met Marshall-graan in Nederland aankwam in de lichamelijke oefening en van de I op 8 Mei, heeft bij. de Azoren zijn schroef leraren, werkzaam aan twee of meer scho- verloren. Het schip behoort aan de rederij len en van de salarismarge tussen een Anthony Veder en Co. te Rotterdam en directeur en een leraar in de volledige be- was op weg van Amsterdam naar Hampton trekking. in Virginië. Er is sleepboothulp onderweg. De viering van de herdenking van het 50-jarig Regeringsjubileum van H.M. de Koningin, welke aanvankelijk in hoofdzaak was gedacht als een landelijke viering op twee of drie der voornaamste plaatsen van ons land, wordt, na overleg met de rege ring, aldus georganiseerd, dat plaatselijke en eventueel provinciale comités de viering zullen voorbereiden, terwijl in Amsterdam, als hoofdstad, een comité „Kroningsstad" is gevormd, waarbij naast het plaatselijk vooral op het hoofdstedelijk karakter bij de viering nadruk zal worden gelegd. De vele plaatselijke en regionale initiatieven maakten het wenselijk, dat enige coördi natie tot stand werd gebracht, mede omdat de beschikbare arbeidskrachten en het bouwmateriaal uiteraard zoveel mogelijk voor de Wederopbouw dienen te worden bewaard. Thans is het Nationaal Comité tot stand gekomen waarin naast alle Ministers en Commissarissen der Koningin zitting heb ben de burgemeesters van Provinciale hoofdsteden, belangrijke Staatsfunctiona- rissen en vertegenwoordigers van alle kerkgenootschappen, vrouwen verenigingen en jeugdorganisaties in Nederland, terwijl de Overzeese gebiedsdelen daarin ook ver tegenwoordigd zijn. De uitvoering is in handen gelegd van een Uitvoerend Comité onder ere-voorzitterschap resp. voorzitter schap van de heren jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland en mr. Arn. J. d'Ailly, burge meester van Amsterdam. Van alle zijden bleek de behoefte te bestaan, door een nationale daad uiting te geven aan de ver bondenheid van het Nederlandse Volk met zijn Vorstenhuis en aan het algemeen ge voel van dankbaarheid voor de vaste koers en het wijs beleid van H.M. de Koningin gedurende een periode van vijftig jarèn, een periode, waarin de wereld en ons land de verschrikkelijke beproevingen van twee wereldoorlogen en hun gevolgen hebben beleefd en doorstaan. De meest geëigende wijze, waarop de dankbaarheid van de bevolking tot uit drukking kan worden gebracht, bestaat in" de aanbieding van een Nationaal Hulde blijk aan de Koningin door het gehele Nederlandse Volk. Omtrent de vorm, waarin het geschenk zal zijn gekleed, heeft het Uitvoerend Comité overleg gepleegd met de Koningin en het is overtuigd, dat het bijeenbrengen van een bedrag, waarmede de mogelijkheid wordt geschapen hier te lande met grote kracht het onderzoek en de bestrijding van kanker te steunen, de goedkeuring van H.M. zal wegdragen. Het is voorts de wens van de Koningin dat de bedragen, welke in de andere delen van het Rijk worden bijeengebracht, zullen worden besteed ten behoeve van de volks gezondheid in die gebiedsdelen. Het Comité heeft gemeend de gelden voor het Nationale Huldeblijk in de eerste plaats bijeen te moeten brengen door het Nederlandse volk in de gelegenheid te stellen zich te voorzien van een jubileum- speld, welke door de Rijksmunt wordt ge slagen en.de beeldenaar van de Koningin draagt. De jubiljBumspeld zal slechts in één soort metaal worden uitgevoerd en voor de uni forme prijs van 0,50 per stuk verkrijgbaar zijn. De opbrengst van de verkoop zal wor den gestort in een te vormen fonds, slechts onder aftrek van de kosten van aanmaak der speldjes. Kosten voor feestviering e.d. zullen dus niet uit de opbrengst worden bestreden. De prijs van de speldjes is zo laag gesteld, om iedere Nederlander, in de gelegenheid te stellen een speldje te kopen. Uiteraard zal de opbrengst niet zodanig zijn, dat daarvan een fonds gevormd kan worden, dat ten volle beantwoordt aan het beoogde doel, n.l. de kanker op een zo danige wijze overal in de lande te bestrij den, dat duidelijke invloed op de volks gezondheid waarneembaar is. Daarom doet het Comité een beroep op elke Nederlander die iets meer te missen heeft dan de voor een speldje nodige ft,50 en op elke onderneming of vereniging in Nederland, om een bijdrage te. storten op ■een der rekeningen van het Nationaal Comité, bij de Ned. Handel Mij. te Amster dam, bij de Kasvereniging te Amsterdam, bij de Postgiro no. 26000 of bij de Ge meente giro van Amsterdam C. 600. De medewerking van de burgemeesters in Nederland, die daartoe plaatselijke ver enigingen kunnen inschakelen, zal worden gevraagd. De Directeur-Generaal van de Posterijen heeft zijn ftiedewerking reeds toegezegd. Het Comité verwacht, dat een zeer groot aantal Nederlanders in de komende maan den de speld zal dragen en bijdragen op een der rekeningen zal storten, ten bewijze van hun nationale gevoelens en dankbaar- grote voorraad onderdelen AMSTERD RIJTUIG AÏIJ.: OFF DEALER 24. Het was avond geworden. Panda I den, wanneer we hem in bewaring gaven i is het niet? Kom, we zullen mtpspfklmp! maakte met Stajmer een wandelingetje aan de hofmeester. Volg je me'.' Huh? Snap Ump/.' Pff! Hip!" De laatste ivoorden van over het verlaten promenadedek en genoot ;e?" „Daar is wel iets van aan!" zei Panda de heer Stapper waren niet verstaanbaar van de maneschijn. „Ik heb nog eens ge- nadenkend. „De hofmeester kan hem in zijn meer. Een paar duistere gedaanten hadden dacht!" zei Stapper. „Dat stuk zeep is een J brandkast opbergen. Dat is nóg veiliger!" t hem en Panda een zak over het hoofd ge goede bewaarplaats voor die smaragddat „Ja, niet waar?" riep Stapper. „Zo is het, worpen en begonnen hun nu te binden met is zekerl Maar ik zou het toch beter vin- een zwaar koord. heid jegens de Koningin en daardoor een nationaal geschenk bijeen zullen brengen, dat Hare Majesteit tot grote blijdschap zal stemmen èn nog lange tijd tot heil zal zijn voor de gehele bevolking. Onder leiding van de burgemeester van Amsterdam werd heden in Amsterdam een persconferentie gehouden waarin de plan nen nader werden toegelicht. De nadruk werd er op gelegd dat voor het sympathieke doel zeer veel geld no dig is. Al koopt ieder Nederlander (groot en klein) het speldje dan kan de opbrengst voor het grote doel toch niet toereikend zijn. Daarom wordt verwacht dat daar naast grote bedragen voor dit sympathieke doel zullen worden beschikbaar,gesteld. Dr. C. v. d. Berg, directeur-generaal van de Volksgezondheid en dr. J. J. Brute! de la Rivière, voorzitter van de Gezondheids raad, gaven op deze persconferentie des kundige inlichtingen over de kanker haar bestrijding. Het is de bedoeling dat er een fonds gesticht wordt dat gelden be schikbaar zal stellen voor de kankerbe strijding. De kanker is een zeer ernstige ziekte die in ons land zeer veel slachtoffers maakt en veel leed veroorzaakt. Helaas moet toegegeven worden dat de kanker bestrijding. in ons land, bij andere landen vergeleken, wat achter is. Een der redenen daarvan is, dat er niet voldoende geld middelen voor het doel beschikbaar wa ren. Nu is het goede moment aangebroken om dit tekort in te halen. Als de tekenen niet bedriegen kan ver wacht worden dat in een niet te verre toekomst gunstige resultaten bereikt zullen worden wat de bestrijding van de kanker en de behandeling van door die ziekte aangetasten betreft. Er hebben zich al thans daarvoor nieuwe perspectieven opend. Het doel van de inzameling zal zijn al lereerst de*bevordering van het weten schappelijk onderzoek om meer kennis te verkrijgen over de ziekte en de bestrij dingsmogelijkheden. Daartoe zullen de universiteiten ingeschakeld moeten wor den. Amsterdam heeft kankerinstituten, maar het is nodig dat die ook in andere delen van het land opgericht worden. Ook is het noodzakelijk dat er een inrichting komt voor de verzameling van de statisti sche gegevens, die aansluiten op die in andere landen gemaakt worden. Op dit ogenblik weet men alleen uit de sterfte- statistiek, hoeveel mensen aan kanker ster ven, maar daarmee kan niet volstaan worden. De plannen om tot een doelmatige kan kerbestrijding in ons land te komen zijl gereed, alles wacht slechts op de beschik bare geldmiddelen. Nederland heeft .ook wel verscheidene wetenschappelijke men sen die op dit gebied veel kunnen preste ren, maar alles wacht op de gelegenheid om die mannen aan het werk te kunnen zetten. Om dit te bereiken wordt thans mede werking van allen verwacht. Ieder naar zijn krachten! Collecte voor drie sanatoria Zaterdag wordt in Haarlem een collecte gehouden ten bate van de sanatoria voor t.b.c.-patiënten van „Sonnevanck", Zonne gloren" en „Zonnestraal". De commissie van voorbereiding bestaat uit de heer J. Kruyd, voorzitter en de dames M. A. C. Dijkstra- Fortgens, secretaresse en A. J. Schoutèn-van Asperen, penningmeesteresse. Zij werkt on der de leuze: „Geeft met milde hand, nu drie in één verband". Vereniging „De Tien" Onder leiding van dr. C. Spoelder hield de H.V.B.V. ,De Tien" een algemene leden vergadering. Na een toespraak van de voor zitter werden de jaarverslagen voorgelezen en goedgekeurd. Besloten werd het maand blad „De Sirene" weer uit te geven. Het be stuursvoorstel tot benoeming van een be schermheer, ere-voorzitter en ereleden werd met geestdrift door- de vergadering begroet. Het ere-voorzitterschap werd door de heer H. C. Vernout, commandant der brandweer, ter vergadering aanvaard. Het bestuur werd in z'n geheel herkozen en bestaat uit de heren C. Verwer, secretaris, W. Oostwald jr., penningmeester en A. W. Roggeband, tweede secretaris. Na een uitgebreide be spreking werd besloten de statuten zodanig te wijzigen dat ook leden van de vaste kern lid kunnen worden van „De Tien". VRACHTAUTO'S BOTSTEN. Woensdagmiddag om kwart over vijf reed in Heemstede een vrachtauto van de Herenweg de Koediefslaan in, doch moest stoppen voor een tegenligger. Een achterop- rijdende vrachtauto, waarvan de bestuurder weifelde of hij links of rechts zou passeren, botste tegen de eerste op. Beide vracht auto's werden zwaar beschadigd. SCHEEPVAART Nederland. Borneo 14 Mei van Ras Tamu- a naar Bombay. Java 16 Mei te Fremantle an Port Lincoln. Joh. de Witt 14 Mei te Soerabaya van Amsterdam naar Batavia. Roepat 17 Mei van Suez naar Belawan. Ron do J6 Mei Gibraltar gepass. van New York naar Port Said. Tawali 15 Mei van Oran naar Port Said. Oceaan Alcinous 14 Mei van Aden naar Liverpool. Glenapp 16 Mei van Duins naar Rotterdam. Malampus 12 Mei te Pladjoe van Batavia. Vïnke en Co. Britsum 18 Mei Gibraltar ge- 3ss. van Rotterdam naar Genua. K.P.M. Batoebahra 18 Mei Gibraltar ge- pass. van Rotterdam naar Batavia. K.N.S.M. lies 17 Mei van Vigo naar Cadiz. Trajanus 17 Mei Gibraltar gepasseerd. K.H.L. Delfland 18 Mei van Santos (thuis reis). Salland 18 Mei te Buenos Aires (uit reis) H. West Afrika lijnen. Larenberg 19 Mei te Amsterdam van Afrika. Meliskerk 18 Mei te Bordeaux van Antwerpen. Stad Leiden 19 Mei Finisterre gepasseerd van Dakar naar Le Havre H. Oost Afrika Lijnen. Bloemfontein 18 Mei te Durban van Beira. Boschfontein 17 Mei van Mombasa naar Tanga Lieve-vrou- wekerk 17 Mei van Antwerpen naar Mar seille. Van 't Hoff 18 Mei te Mombasa van Tanga. K.N.S.M. Danae 18 Mei Ouessant gepas seerd van Djidjelli naar Antwerpen. Tibe rius 19 Mei te Amsterdam van Rotterdam. Nederland. Bali 16 Mei te Penang van Port Swettensam. Johan de Witt 18 Mei te Bata via van Soerabaya. Johan van Oldenbarne- velt 19 Mei'te Amsterdam van Indië. Oceaan. Adrastus 16 Mei te Aden naar Singapore. Alcinous 14 Mei van Aden naar Liverpool. Astvanax 16 Mei te Aden naar Batavia. Medon 14 Mei van Aden naar Am sterdam. Salaga 19 Mei te Rotterdam van West-Afrika en gaat naar Amsterdam. 1 Als Uw pijp Uw vriend is.. dan moei TOPIC mixture zijn metgeze zijn geuna en niet te scherp prettig brandend en toch zuinig Een nieuw? mixture door geroutineerde experts voor critisrhe pijprokers samengesteld Kom eens 'n pakje halen' Niet overal maar alléén verkrijgbaar 6 JAN VAN DER PIGGE GROTE HOUTSTRAAT 81 - HAARLEM t Adv Het inkomen der Koningin na de troonsafstand Nieuwe bepaling in di Grondwet voorgestel Bij de Tweede Kamer is ingediend wetsontwerp tot aanvulling vfin de Grow wet met een bepaling inzake het inkoite van de koning of de koningin, die afstaj gedaan heeft van de kroon. De regering meent dat het ontbreh van een dergelijke voorziening, na koninklijke mededeling van 12 Mei, dot het Nederlandse volk als een leemte worj gevoeld. Zij stelt voor aan artikel 26 een nies lid toe te voegen, luidende: „De koning i koningin, afstand gedaan hebbende vj de kroon, geniet uit 's rijks kas een jaj? lijks inkomen, waarvan het bedrag bij wet wordt vastgelegd". Een jaar geëist wegens diefstal van bonnen De jeugdige Haarlemse timmerman R., die zich Donderdagmorgen wegens die! stal voor de Haarlemse Arrondissement rechtbank had te verantwoorden, gaf te dat hij bij een familie in Aerdenhout Januari een geldkist had weggenome waarin zich behalve de distributiebesche den ook een klein bedrag aan geld bevoi: Verdachte had aan het dienstmeisje bij 't gezin werkte dat bij de bestolenen woonde, verteld, dat hij de bonkaart xi zijn moeder had te gelde gemaakt, dot dat deze zeer gedupeerd was. Het dien? meisje bood toen haar eigen kaart, a nog onder haar patroon berustte aan, ma- R. had deze niet geaccepteerd. Het diens meisje waarmee R. korte tijd had o: gegaan vertelde daarop dat in de vat kamervan de hoofdbewoners een ge',; kistje met de distributiebescheiden stoc: R. trok op een avond met een vrie: naar de villa, waar het meisje gezorgd dat de keukendeur openstond. De hond» werden door de verdachte met worst ztx gehouden en de vriend, de wasserij bediené J. L. P., hield de wacht. De laatste kr« honderd gulden voor zijn moeite. Omtrent de hoofddader was een zeer ot gunstig voorlichtingsrapport uitgebract waarin hij als een onverschillige jonge werd beschreven. De president vond deze diefstal erger dan een gewone inklimming, omd: hier misbruik van vertrouwen was gt maakt. De officier qualificeerde de verdach als een vrijbuiter en schavuit en eiste e jaar gevangenisstraf met aftrek. De verdediger meende dat het reclai seringsrapport verre van volledig was pleitte clementie. Het dienstmeisje hoorde wegens uitlol king tot diefstal drie maanden tegen ziel eisen en de vriend, die op wacht had ge staan wegens het voordeel trekken uit mis drijf acht maanden, waarvan vier maan den voorwaardelijk. Uitspraken in deze zaken op 3 Juni. CIRCULATIE BANKBILJETTEN 20 IVIILLIOEN LAGER. De weekstaat van de Nederlandse Bank die afgesloten is op 18 Mei, vertoont ditma; geen belangrijke wijzigingen. De bank biljettencirculatie is voor de tweede mai sinds de ultimo gedaald en wel wederos met 20 millioen gulden, zodat van de ulli mo-stijging in totaal 40 millioen gulden afgegaan en nog 20 millioen resteren. Dl bankbiljettenomloop is hiermede weer be land op het peil van 12 April. Dir. Grootbedrijf zoekt op goede stand in bij Haarlem zit- en slaapkamer of ruime zit-slaapkamer met voll. pension. Badk., telef. en garapi gewenst. Lnl. en prijs onder nr. 813 bur. v. i blad. Geen beroepspension. Voor goede stan'. en goede behandeling wordt gaarne behoor lijke prijs betaald. (Adv) Staking. 5000 arbeiders te Wiesbaden zijt in staking gegaan uit protest tegen d! voedseltoestand. De staking is door os vakverenigingen niet erkend. Confidentie. Dr. Robert Hutchins, rector- magnificus van de Universiteit vaa Chicago, heeft tegenover Duitse en bui tenlandse universiteitsfunctionarissea te Frankfort verklaard, dat „het Ame rikaanse onderwijs in een verschrikke lijke toestand van chaos verkeert". Eea der belangrijkste fouten noemde Hut chins het te veel nadruk leggen op at beroepsopleiding. Bezoek. Kardinaal Spellman, aartsbisschop van New York. is per vliegtuig Australië in Batavia gearriveerd. Hi; is naar Batavia gekomen om de missie autoriteiten aldaar te ontmoeten. Hij zal ook dr. Van Mook ontmoeten. Ontslag. De gezant van Hongarije Washington heeft ontslag genomen. Luieractle. De Belgische organisatie vod hulp aan Tsjechoslowaakse kinderen heeft 10.000 kg sinaasappelen naar Tsjechoslowakije gezonden. Thans heefc deze organisatie een nieuwe campagn! ingezet voor het verzamelen van melk poeder en luiers voor Tsjechoslowaakst babies. Jarige. De president der Sovjetunie, Niko lai Sjvernik, is gisteren 60 jaar gewor den. Radio Moskou meldt, dat de Op perste Sovjet hem de orde van Lenia heeft toegekend. Brand. Een geweldige brand heeft de op slagplaatsen van de „Spoorwegmaat schappij der Provence" te Frejus, nabij Toulon, vernield. Schade 100 millioea francs. Atoomgeheim. De werkzaamheden vaa twee geleerden van de laboratoria voo: atoomonderzoek te Oak ï\idge (V.S.) zijn naar verluidt opgeschort, hangend» het onderzoek naar hun betrouwbaar heid. Men verwacht, dat nog dertig an deren zullen worden aehoord.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 2