Haarlems Dagblad Palestina is verloren, Een Vraag tenzij buitenland direct ingrijpt Militair verdrag tussen de Vijf van Brussel practisch gereed Oude schoolstrijd-tegenstellingen herleefden af en toe in de Kamer Scheuring in Finse Minister Bevin verdedigt zijn beleid voor het Labour-partijcongres Weerbericht ;2c Jaargang IVo. 18942 tfeaux: Grote Houtstr 93, Tel Adv en Admin. JI24. 14825, Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. 054 Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel 12230. rukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Vrijdag 21 Mel 19®$ Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post 4,50 Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem UNO-COMMISS1E WAARSCHUWT; nu HET UITBLIJVEN van enige toe- nadering tussen Oost en West dienen 10 p de zaken niet eenzijdig te bezien. Dit moeilijk. De vrijheidlievende Westerling j nimmer de dictatuur, met haar gemis m geestelijke vrijheid en haar voort- jrende dreiging met de willekeur ener fteime politie, kunnen aanvaarden. Die fde Westerling is het helder genoeg ge- korden, dat van Sovjet-Russische zijde in f U.N.O. een stelselmatige obstructie is ivoerd. En de gebeurtenissen in Tsjecho- lowakije, volgend op de onttroning van de onge koning van Roemenië en al wat daar- se samenhing, hebben hem volstrekt geen fusies gelaten omtrent de werkwijze van e Russische „volksdemocratie" in een invloedssfeer". Maar hij vraagt zich nog ;eSds af, of Sovjet-Rusland inderdaad op lorlog aanstuurt. In tegenstelling met de luitsers kenmerkt het verleden der Russen ich niet door militaire aggressie. Kenners an het Russische volk hebben het nimmer ien Pruisische geestesgesteldheid toege- ihreven. Is het mogelijk dat de Russische Eiders in hun houding tegenover het Wes- alleen door wantrouwen en angst be- eerst worden? Is het aannemelijk dat bij oorbeeld iemand als Molotof, die door lensen die hem kennen beschreven is als en sluwe vos maar ook als een koelbloedig, akelijk heerschap, het lot van zijn vader- Isnd-vol-ruïnes en van het Russische volk, at al zulke grote verliezen geleden heeft, hog eens op het spel zou willen zetten in een d minstgenomen riskante strijd met de mach te Verenigde Staten? Een strijd, ^waarin r'ellicht atoom- en andere gruwelijke wa- ênen zouden worden gebezigd en die zeker at enorm verlies van mensenlevens zou Eiden? Gij kunt overwegen dat vele be- mgrijke staatslieden bereid zijn geweest ich zulk verlies te getroosten. Maar zou- |en zij de strijd in koelen bloede hebben odernomen met wapens als de huidige egenover zich, een gapend hiaat in de seftijdsklasse 2540 jaar bij hun volk en en reeds ontzaglijke verwoesting in hun and, waardoor het met de huisvesting reurig gesteld is? Evenmin als anderen weet ik, of de Rus- >n zich inderdaad door deze overwegingen an een oorlog zouden laten weerhouden, h bij zijn streven naar aaneensluiting en isar herleving der parlementaire demo- tratie in een nieuwe, grotere staatkunde zal iet Westen met de kwade kansen rekening noeten houden. Maar inmiddels zal het de goede niet r.ogen veronachtzamen en dus op pogin- en tot toenadering voortdurend bedacht noeten zijn. Dit artikel begint met de raadgeving, de aken niet eenzijdig te bezien. Daarmee idoel ik, dat als toenadering tussen West cOost uitblijft, het nog niet vaststaat, dat lc schuld alleen bij de Russen ligt. Het is lenkbaar dat zij, om welke redenen ook, eneigd zijn hun houding van obstructie te erzien. Enige hoop is zelfs gewekt door de ervanging van Gromyko, hun vertegen woordiger in de Veiligheidsraad van de U. ;.0. Zijn opvolger heet er ietwat andere [richten op na te houden. Is dat juist? Als et bewaarheid mocht worden is het ver- leugender nieuws dan de dezer dagen van iraerikaanse zijde gedane mededeling, dat lij nieuwe atoombom-proeven aanzienlijke vooruitgang" in de ontwikkeling van het .■apen is vastgesteld. Is het zeker, dat van Amerikaanse zijde alles wordt gedaan om met waarborg voor de vrijheid van andere volken een weg tot oplossing der geschillen met Sovjet- Rusland te vinden? Neen. Wij weten het niet. En in een jaar van Amerikaanse pre sidentsverkiezing doen zich dusdanige po- ïtieke tegenstellingen gelden, dat men niet ionder bezorgdheid kan zijn. Ook hebben velen van ons in hun levenstijd twee wereldoorlogen zien uitbreken en na af loop van beide met ontsteltenis en afkeer verhandelingen van insiders gelezen waar- It bleek, dat het uitbreken van die oor logen gevolg van een reeks grove blunders was. Dit geeft wel aanleiding om de hui- lige diplomatieke sfeer, waarin bovendien lagrante misgrepen tot de oorlog in Palesti- la hebben geleid, met twijfel te beschou wen. Is men menend de juiste weg te «wandelen wellicht weer bezig een of ir.dere grote blunder klaar te stoven, die iverlévende insiders later met helderheid n koele zakelijkheid in hun belangwek- ende nabeschouwingen uiteen zullen zet- sn? Men zou ook in dit land meer zekerheid gevoelen als men wist dat onze eigen ver- Bgenwoordigers en die van andere Wes- elijke landen van de stand van zaken nauwkeurig op de hoogte worden gehouden tn dat zeker overleg met hen wordt ge- ileegd. Het bericht bijvoorbeeld dat Noor- vegen en Denemarken de Verenigde Staten im wapens hebben gevraagd gisteren al Dp deze plaats geciteerd heeft geen be- aoedigende indruk gemaakt, maar het :ou ook voor minder trieste uitleg vatbaar mnnen zijn. Enige dagen geleden is onze unbassadeur te Washington in Den Haag aangekomen om besprekingen over „alge- nene aangelegenheden betreffende onze betrekkingen met de Verenigde Staten" met de minister van Buitenlandse Zaken te houden. Men is geneigd de vraag te stel en, of een bezoek als dit niet aanleiding zou kunnen geven tot enige verklaring in de Kamer. De tijden der beschutte neutra- lteit liggen ver achter ons, dit land. is een actieve buitenlandse politiek gaan voeren cn wij zijn ons welbewust dat de geschil len tussen Oost en West niet alleen de Rus- en de Amerikanen, maar ook vele an dere landen, waaronder het onze, aanbe langen. Dit is geen tijd meer voor de zwijg zaamheid, waarin "het Plein als vanouds uitblinkt. Wellicht zou een KaVnerlid de minister kunnen bijstaan door enige vragen tot hem te richten. Het tijdstip eigent er zich ongetwijfeld voor. R. P. Heemsteedse ex-politiechef krijgt vijftien jaar Het Bijzondere Gerechtshof te Amster dam heeft de ex-chef van het politiecorps te Heemstede B. H. veroordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf met levenslange ontzetting uit alle rechten. De „Willem Ruy§" Zondag thuis De „Willem Ruys" wordt Zondag te Rot terdam verwacht met ruim 700 passagiers. De ontscheping begint Zondagmorgen om *cht uur. Arabische bezetting anders zeker geacht De wapenstilstandscommissie van de UNO heeft gisteren in een aan de Veiligheids raad voorgelezen telegram verklaard, dat het als onmogelijk werd beschouwd te voorkomen, dat de Arabische strijdkrachten het gehele Arabische gebied van Palestina bezetten en dat slechts met de snelst mo gelijke meest krachtige diplomatieke of militaire actie voorkomen zou kunnen wor den dat zij ook het Joodse gebied geheel of gedeeltelijk in bezit zouden nemen. De toestand aan de fronten in Palestina zag er gisteravond laat als volgt uit: Zuidelijk front. Het Egyptische leger rukt in twee groe pen van het hoofdkwartier Beit Hanoem uit op. De ene afdeling heeft de Arabische stad Beersjeba (50 km ten Z.W. van Jeru zalem) bezet, de andere Deir Soeneid, 12 km ten Noorden van Gaza. Deze laatste, Zionistische, nederzetting viel na een ge vecht van een uur. Andere nederzettingen in het gebied van Negev werden met artil lerie beschoten. Jeruzalem-sector. De Joden houden tegenover krachtige Arabische aanvallen stand in het Hadassan- hospitaal en de Joodse Universiteit op de Scopusberg, aan de -rand van het moderne Jeruzalem en in het ommuurde deel van de Oude Stad. De berg Scopus wordt met "DSTRETOGIfSTAOIN VUUR EN VOTT"! TT granaten bestookt en de Joden zijn van de hoofdstrijdkracht afgesneden. De Joden hebben thans het gehele ex-Britse leger kamp Sarafand bezet. Volgens een officieel confmuniqué uit Amman zijn de Arabieren heden de laatste Joodse posten in de Oude Stad van Jeruza lem aan het oprollen. Noord-Oostfront. Syrische strijdkrachten veroverden twee nederzettingen in de Jordaan-vallei, Sjaar Hakila en Massada, vier kilometer ten Zui den van het spoorwegknooppunt Samakh, dat Woensdag door Arabieren werd bez'et, aan de Zuidelijke punt van het Meer van Gallilea. Nog drie Joodse nederzettingen werden van de lucht uit gemitrailleerd. Volgens Joodse berichten is ten Oosten van de Jordaan een Syrisch transport en een kanonnenpark vernietigd. Volgens Syrische berichten werd de aanval met zware ver liezen voor de Joden, o.a. drie vliegtuigen, afgeslagen. Oostelijk front. Joodse strijdkrachten verspreiden zich van Beisan uit naar het Noorden en voeren tegenaanvallen uit op pantsereenheden van het Iraakse leger en het Arabische legioen, aldus Joodse berichten. Van het Iraakse leger, dat oprukt naar Gallilea geen bij zonderheden. Evenmin van de Libanese strijdkrachten. Tel Aviv. Uit Tel Aviv wordt gemeld, dat de stad en omgeving Donderdagmiddag door twee Spitfires zijn gebombardeerd. Later op de dag werd op Tel Aviv ten derde male een luchtaanval gedaan door vijf Spitfires, die enkele bommen lieten vallen, aldus meldf de Haganah. In dit communiqué wordt verder voor het eerst van officiële Joodse zijde melding gemaakt van actie door de Joodse luchtmacht, namelijk: Vliegtuigen van de Joodse luchtmacht hebben militaire doelen bij Gaza aangeval len, waarbij grote branden werden ver oorzaakt. Arabische troepenconcentraties bij Kfar Sjafet ten Noord-Westen van Jeruzalem werden eveneens aangevallen. Bidault ongerust. De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Georges Bidault, verklaarde Don derdag, dat hij „ernstiger incidenten" in Palestina vreesde, die andere landen zou den kunnen dwingen rechtstreeks te inter veniëren. Hij verzekerde, dat Frankrijk be reid was elk besluit der UNO inzake Pa lestina, „in dezelfde mate als andere lan den" uit te voeren, mits de interventie in Palestina niet beperkt werd tot drie of vier landen. De president van het Zweedse Rode Kruis, graaf Folke Bernadotte, is be noemd tot bemiddelaar der UNO in 'de Palestijnse oorlog. Abdoellali geeft niet thuis. Transjordanië heeft de Veiligheidsraad er van in kennis gesteld, dat het niet zal antwoorden op dé UNO-vragenlijst betref fende zijn rol in de Palestijnse oorlog. Sovjet-stafchef in Berlijn niet in ongenade Wel vijf zijner aides, van wie een zelfmoord pleegt Een "Russische officier van de Komman- datura te Potsdam heeft zelfmoord gepleegd na zijn vrouw en twee kinderen gedood te hebben. Hij had juist een oproep ontvangen om weder naar Rusland terug te keren. Deze officier, een medewerker van de Sovjet-stafchef in de Oostzóne, generaal Loekjantsjenko, begaf zich herhaaldelijk naar de Amerikaanse sector van Berlijn, waai hij met sommige Amerikanen betrek kingen onderhield. Vier zijner vrienden zijn op dezelfde wijze gecompromitteerd. Twee officieren van de groep zijn er in geslaagd te vluchten, twee anderen zijn aangehouden en naar Rusland gevoerd. Ge durende het onderzoek is generaal Loek- jsnsjenko geschorst en hierna weder naar zijn post gezonden, daar het onderzoek had uitgewezen dat hij niets wist omtrent de actie van ziin vijf medewerkers. Dit inci dent ligt waarschijnlijk ten grondslag aan de berichten over een terugroeping van generaal Loekjantsjenko. Echter geen Amerikaanse bijstand voor einde November te wachten MINISTERS LIEFTIXCK EN GöTZEN TE BATAVIA. Heden zijn op het vliegveld Kemajoran bij Batavia de ministers Lieftinck en Götzen aangekomen. Ter verwelkoming waren aanwezig de heer Neher. Raden Abdoelkadir, generaal spoor, en dr. Iden- burg. PRINSES MARGARET ZIEK. Gedurende de Pinksterdagen hebben zich bij prinses Margaret van Engeland mazelen geopenbaard. Er zijn geen complicaties op getreden. Tijdens haar ziekte zal zij in Buckingham Palace verblijven, zo meldt een officieel communiqué. Het woord is aan.„ Anna D i x Te tucinig erkenning is schadelijk als te veel lof. Te Londen wordt vernomen dat eerlang een overeenkomst zal gesloten worden door dc vijf mogendheden van het pact van Brussel Frankrijk, Groot-Brittannië en de Beneluxlanden in verband met een plan van gemeenschappelijke verdediging. Er zou nochtans geen beslissing gevallen zijn inzake de kwestie aan wie het opper bevel van de strijdkrachten der vijf landen zou toevertrouwd worden. Zoals bepaald was heeft het vaste militaire comité, dat verleden maand door de ministers van Landsverdediging van de vijf mogendheden is ingesteld, geregeld elke week een ver gadering gehouden. Hoewel de grootste ge heimhouding in acht wordt genomen met betrekking tot de coördinatie van de strijd krachten van de West-Europese Unie, de standardisatie van de bewapening en het beschikbaar stellen van gemeenschappelijke bases in de betrokken landen, is men de mening toegedaan, dat de besprekingen voldoende gevorderd zijn, om de commis sie voor de buitenlandse aangelegenheden van de Amerikaanse Senaat in de gelegen heid te stellen, eenparig een resolutie goed te keuren, waarbij het de Verenigde Staten toegestaan is, zich eventueel bij een mili taire alliantie van de West-Europese lan den te voegen. Nieuw voorstel in Washington. De commissie voor buitenlandse aange legenheden van het Amerikaanse 'Huis van Afgevaardigden heeft inmiddels gisteren in geheime zitting een voorstel besproken om haar steun er aan te geven, dat het Congres in beginsel zijn goedkeuring zou hechten aan militaire bijstand van de V. S. aan regionale defensieve overeenkomsten als de West-Europese Unie. Politieke waarnemers te Washington ge loven echter niet, dat het Congres nog in zijn huidige zitting, die in Juni eindigt, be sluiten zal nemen over militaire hulp aan Europa. Het zal dus wellicht tot na de presidentsverkiezingen in November duren, voor hieromtrent een beslissing kan vallen. Sportvliegers voegen zich bij Joodse luchtmacht Twee hunner bij Rome verongelukt Op het vliegveld te,Rome is een toeris tenvliegtuig neergestort en verbrand. Een Engelsman en een Canadees werden ge dood. Twee andere vliegtuigen, die in gezel schap van het verongelukte vlogen, stegen na brandstof ingenomen te hebben, weer op. Naar gemeld wordt maken zij deel uit van een eenheid der Joodse luchtmacht en zullen zij zich in Griekenland bij andere Joodse vliegtuigen voegen. Het is bekend, dat de twee omgekomen mannen op weg waren via Brindisi en Griekenland naar Palestina. De omgekomen Canadees is de 26-jarige piloot George Beurling, die zich reeds als gevechtsvlieger naam verworven had. Hij had voor dienst in een particuliere Joodse strijdgroep tegen een salaris van 1000 dol lar per maand getekend. Het Bloemendaalse Pannekoekenhuisje zou een new look" krijgen en daartoe moest er ook gegraven worden. Met het verrassende resultaat dat er een heel otide „look" te voorschijn kwam waarschijnlijk een fundering van een theekoepel uit onze Gouden Eeuw of daaromtrent. Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft een wetsontwerp aangenomen om een som van bijna 208 millioen dollar ter beschikking te stellen voor verbetering van bases en posten van IJsland tot Hawai. Hieronder is begrepen 8y2 millioen dol lar voor geheime vliegtuigbases op Alaska en New Foundland en 10 millioen voor het vliegveld Keflavik op IJsland. Het wetsontwerp gaat thans naar een gezamenlijke bijeenkomst van Huis Senaat. A/beelding van het speldje dat in de komende maanden zal worden verkocht om de grondslag te vormen van het Nationale huldeblijk dat aan HJW. 'de Koningin zal worden aangeboden bij haar gouden rege- ringsjubilé. Hare Majesteit heeft de wens te kennen gegeven dat het geld wordt be stemd voor een fonds tot kankerbestrijding. Aan de bovenkant komt een smed rood-wit-blauw draaglintje. Kwekelingen-met-acte verdwijnen nog niet (Van onze parlementaire medewerker) De technische herziening van de Lager Onderwijswet gaf zo nu en dan even een herleving van de oude schoolstrijd-tegen stellingen te zien. Het begon met twee succesjes van de heer Van Sleen (Ar beid) en evenzovele nederlaagjes van de minister, doordat de „rechterzijde" zeer slecht was opgekomen. Zodoende nam de Kamer met 2826 („links" tegen „rechts", om even oude termen te bezigen) een amendement aan, dat voor het zevende en achtste leerjaar afzonderlijke scholen voor voortgezet lager onderwijs eist, wel te ver staan met ingang van 1950, want tot dat jaar is de invoering van die leerjaren over de hele linie immers nog opgeschort. En voorts kwam op dezelfde manier een an der amendement er door, dat overschrij ving van leerlingen van de ene naar een andere school alleen aan het eind en niet midden in de cursus toelaat. Toen minister Gielen, die zich tegen béide amendementen verzet had, aldus moest ervaren, dat zijn vrienden van rechts in de minderheid waren, sprak hij over een amendement-Van Sleen. hetwelk bijzondere scholen eventueel wilde ver plichten een leslokaal ten behoeve van openbare scholen ter beschikking te stel len, zijn veto uit. Dit vond de heer Van Sleen geen manier en allesbehalve ge schikt om de onderwijsvrede niet te ver storen. Boos trok hij nu zijn amendement in, daar hij een onzuivere stemming wilde vermijden. Zelfs was hij zo nijdig, dat hij meteen een ander amendement ook maar terugnam. Later werd de vrede weer ge tekend. En al kreeg de heer Van Sleen niet gedaan, dat de voor de klas staande kwekelingen met acte geheel zullen ver dwijnen, minister Gielen bleek wel bereid te zijn in de wet vast te leggen, dat kwe kelingen na hun 2" :te jaar met onderwij zers gelijk gesteld zullen worden en als zodanig salaris ontvangen. Burgemeesterssalarissen. Het slot van de middag bezorgde mi nister Witteman een overwinning, waar voor hij niet erg behoefde te vechten. Zijn wetsontwerp om in de Gemeentewet te bepalen, dat de burgemeesterssalarissen bij algemene maatregel van bestuur en niet meer door de Gedeputeerde Staten moeten worden vastgesteld, ging er zonder hoofdelijke stemming door. Alleen de communisten lieten hun „tegen" aanteke- Zesde kabinet-De Gasperi vandaag startklaar Saragat vice-premier? De nieuwe Italiaanse regering wordt heden aan president Einaudi voorgesteld, aldus welingelichte politieke kringen. Het zal het zesde kabinet-de Gasperi worden, bestaande uit christen-demoraten, rechtse socialisten, liberalen, republikeinen en on- afhankelijken. De gematigde socialist Lom- bardo zou minister van Industrie en Han del worden. Voorts neemt men aan, dat de gematigde socialist Saragat plaatsver vangend premier of minister zonder por tefeuille zal worden. Hij zou ten dele con trole oefenen op Italië's aandeel in het plan-Marshall. Sforza zou minister van Buitenlandse Zaken blijven, en Pacciardi krijgt de portefeuille van landsverdediging. nen, nadat hun woordvoerder Hoogcarspel tegen deze wijziging als van te centralisti sche aard was opgekomen, bezwaar, ook wel gedeeld door de heer A 1 g e r a (A.-R.) Maar met zijn gebruikelijke gemoedelijk heid beweerde minister Witteman. dat men hier heus niet een kwestie van begin sel in moest zien „wij hebben toch al veel te veel last van beginselen" doch louter een nuttigheidsmaatregel. Dank zij een amendement-Beernink (C.-H.) zal de nieuwe salarisregeling met terugwerkende kracht kunnen ingaan. Vrijdagmiddag vraag- en antwoordspel tussen mr. Van der Goes van N&ters (Ar beid) en minister Van Boetzelaer over het vraagstuk van erkenning van de staat Is raël en voorts Grondwetsherziening be treffende het inkomen van een afstand gedaan hebbend staatshoofd. Volks-Dc.üocratische partij Minister Lcino's beleid de aanleiding Tijdens de beraadslaging over het re geringsrapport 1945 heeft het Finse parle ment een motie van vertrouwen in da minister van Binnenlandse Zaken, Yrjo Leino (communist), met 81 tegen 61 stem men verworpen. De vertrouwenskwestie werd gesteld naar aanleiding van het on derzoek over de activiteit van de politie in 1945. Volgens de Finse grondwet zal minister Leino verplicht zijn ontslag te nemen. In de Finse „volksdemocratische partij", die bestaat uit communisten en linkse so cialisten, is naar aanleiding hiervan een scheuring ontstaan. Het parlement laakte Leino, omdat hij in 1945 een tiental Finse onderdanen deed arresteren en hen uitle verde aan de Sovjet-Unie. Ook heeft hij tien statenlozen aan de Sovjet-Unie uit geleverd. De scheuring zou kunnen leiden tot da ineenstorting van de wankele coalitie, waardoor president Juho Paasikivi ge- I dwongen zou zijn voor Juli een algemene verkiezing uit te schrijven. Nieuw Amerikaans offensief in de koude oorlog Volkscongres-activiteit in „West-Berlijn" verboden Na hun verbod tot invoer van bladen uit de Sovjet-zóne hebben de Amerikaanse autoriteiten thans ook alle actie van het door de Sovjet-Unie gesteunde Duitse Volkscongres in de Amerikaanse sector van Berlijn verboden. Duitse burgers in deze sector „zullen beschermd worden tegen overlast en intimidatie" door personen, die uit naam van het Congres handtekeningen trachten te verkrijgen. Leden van Sovjet-missies is voorts op order van de Amerikanen het ge bruik van de grensoverschrijdingspun- ten van de Amerikaanse zóne van Duitsland ontzegd. Hierdoor worden alle reizen van Sovjet-functionarissen geleid via het zonale grensstation te Helmstedt. Prins Bernliard komt Zaterdag in Haarlem Prins Bomhard, protector van de Hol landse Maatschappij der Wetenschappen, is Zaterdag voornemens aan te zitten aait de maaltijd, welke na afloop van de ver gadering van de maatschappij in het ge bouw aan het Spaarne te Haarlem gehou den wordt. Prins Bernliard is verhinderd de vergadering bij te wonen. Aan dr. G. Bolkcstein, oud-minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, is met ingang van 1 Juli op zijn verzoek op de meest eervolle wijze en met dankbetuiging ontslag verieend als persoonlijk raad-advi seur van dc minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen. „Geen enkele provocatie kan ons uit de Duitse hoofdstad verdrijven Op het "ongres der Britse Labour-party heeft minister Bevin eraan herinnerd, dat er uit het vliegtuig-incident- boven Berlijn in April j.l. en het „ongelukkige incident in Tsjechoslowakije" moeilijkheden ontstaan zouden kunnen zijn wanneer de Britse re gering zich niet „zeer, zeer kalm" had gehouden. „Doch wat voor provocatie er ook moge zijn, wij zijn van plan in Berlijn te blijven", aldus Bevin. De Westeuropese Unie Wat betreft de ontwikkeling van de Westeuropese Unie heeft men mij gezegd, aldus Bevin, dat wij niet ver genoeg ge gaan zijn. Doch bij het samenbrengen van volkeren tot gezamenlijk werken is het niet goed te proberen sneller te gaan dan degenen die met u gaan samenwerken. Al lereerst moet uitgemaakt worden, wie de gemeenschappelijke verantwoordelijkheid willen aanvaarden. Na onderzoek bevon den wij, dat Nederland.Belgjë, Frankrijk, Luxemburg en wij zeiven een zeer respectabele groep in deze wereld te zamen wilden komen. Wij bevonden voorts, dat andere landen die ik niet nader wil' noemen, zich in moeilijkheden bevonden en de sprong niet konden doen. Men heeft gesuggereerd, dat wij pressie moesten uit oefenen, doch wanneer men pressie uit oefent op een land om te doen wat het niet wil doen, dan zal dit waarschijnlijk niet lukken. Collectieve veiligheid Over ontwapening zeide de minister: Er bestaat geen basis voor ontwapening en vertrouwen tenzij de landen der wereld besluiten tot collectieve veiligheid als fun damenteel beginsel, waarop het andere ge bouwd kan worden. Wij moeten voorgaan met het totstand brengen van regionale pacten van collectieve veiligheid. Wie zich willen aansluit, laat ze er bij komen De moeilijkheden welke de UNO mo menteel doormaakt noemde Bevin van voorbijgaande aard. Het Griekse probleem Ten aanzien van de suggestie, de Britse troepen uit Griekenland terug te trekken, zeide Bevin: „Ik kan het feit niet voorbij zien, dat vijfduizend Grieken thans dakloos zijn door toedoen van de zogenaamde op standelingen onder aanvoering van de communistische partij. Ik kan het feit niet voorbijzien, dat kinderen worden ontvoerd en naar andere landen gebracht, noch de terreur, welke er wordt uitgeoefend, en dat, terwyl een vermanend gebaar vanuit een plaats, welke u bekend is, er nog van avond een einde aan zou doiyi komen" (toejuichingen). Wat de executies in Griekenland aan gaat zeide Bevin alles te zullen doen wat hij kon om de Griekse regering en het volk geduld te doen hebben en te trachten tot een vreedzame oplossing t« geraken. Batavia verbiedt Republikeinse Conferentie De Nederlandse autoriteiten hebben een. pro-Republikeinse conferentie verboden, welke Maandag in Batavia geopend zou worden. De autoriteiten zeiden dat deze conferen tie van ondermijnend karakter is en spra ken de beschuldiging uit, dat de „Al-Indo nesische conferentie" een republikeinse organisatie was. In het Nederlandse decreet wordt verklaard, dat „daaruit volgend de gastvrijheid, welke de organisatie te Ba tavia verleend is, gebruikt wordt voor een politieke agitatie in het gebied onder Ne derlandse contröle". Gezegd werd voorts, dat de conferentie een storend effect zou hebben op een soort gelijke, onder Nederlandse auspiciën staande conferentie die eind volgende week in Bandoeng begint. De Nederlandse stap werd door radio Djokja onmiddellijk als een „schending van alle democratische principes" gebrand merkt. In antwoord daarop sprak een officiële Nederlandse woordvoerder de beschuldi ging uit, dat de Republiek op haar gebied geen enkele vrije redevoering toestaat, noch enige vrijheid van politieke actie. KOUDE NACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M I. In De Bilt, geldig van Vrijdag avond tot Zaterdagavond: Koude nacht met weinig wind en plaatselijk nachtvorst. Morgen overdag enkele overdrijvende wolkenvelden met dTOOg weer en ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Zwakke tot matige wind uit richtingen tussen West en Noord. 22 Mei: Zon op 4-37 uur, onder 20.37 uur Maan op 20.26 uur, onder 4.10 uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1