Haarlems Dagblad 0 Vooruitgang Smuts acht Westblok conditie voor vrede Vanavond wapenstilstand in het Heilige Land? Prinses-regentes Broodrantsoen Weerbericht 62c jaargang No, 18944 Bureaux: Grote Houtstx 93, Tel. Adv en Admin. 10724. 14825, Redactie 10600. DirecL-Hoofdred. 15054. Bijkantoor H.N., SoendapleiD 37, TeL 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, TeL 12713. 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Maandag 24 Mot 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal 4.Franco per post 4,50 Postgiro 273107. Adverttarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem ER ZIJN VERKIEZINGEN OP TIL en wij merken er nog niet zo heel veel van. De partijen bewaren hun grote jtrachtsinspanning blijkbaar voor de laatste weken. Laat ons hopen dat de propaganda een opbouwend karakter zal dragen en dat volksmennerij haar niet zal kenmerken. Ook niet ten dele. Het is gemakkelijk, met grote woorden en stoute uitspraken op de gevoelens te werken van een aantal een voudige lieden, die van de werkelijke moei lijkheden en tegenstellingen geen begrip hebben. Maar men bouwt daar niet mee op. Men bereikt er geen vooruitgang mee. No dig is, die mensen meer begrip van de werkelijkheid bij te brengen. Dat is eerder hier betoogd. De parlementaire democra tie zelve behoeft versterking: zij heeft meer aanhangers nodig die haar niet maar aan vaarden, omdat zij er nu eenmaal onder leven, maar die haar werkelijk met diepe overtuiging zijn toegedaan. Dat houdt in dat zij tevens inzien, dat de toepassing van het stelsel geenszins voortreffelijk is, dat die toepassing ettelijke tekorten en gebre ken heeft, maar dat het in wezen het beste is dat wij kunnen volgen en dat wij daar om voortdurend aan verbeterde toepassing moeten werken. Daarin ligt de kans op vooruitgang. Zeker niet in holle leuzen en geschreeuw om „de sterke man". De Groene Amsterdammer heeft in een beschouwing uitgepakt over de golf van gemeenschapsbesef in de bezettingstijd, over de „droom van een eenheid van willen en streven, die zich na de oorlog be zielend zou openbaren" en over de ont goocheling, die daar voor zovelen op- ge volgd is. Zij hadden hun hoop gesteld op een regering en een gezag, die het nu maar eens moesten opknappen, maar niet beseft voor welke ontzaglijke moeilijkheden die regering en dat gezag zouden komen te slaan. Het Amsterdamse weekblad spoort deze mensen aan tot rustige bezinning. Het schrijft: men moet de moed, de kracht en de wijsheid hebben om de ontgoocheling te erkennen voor wat zij is: bevrijding van een begoocheling, van een schóne waan maar een waan. Die waan was niet de wil tot vrede en het verlangen naar een recht vaardiger samenleving, maar slechts de illusie dat deze idealen in en door de chaos, die de oorlog heeft geschapen, binnen ons onmiddellijk bereik zouden zijn gebracht. Laten wij vooral onze idealen behouden. Maar wij moeten beseffen dat zij slechts op de lange baan, in moeite en strijd en met duurzame inspanning, kunnen worden verwezenlijkt. Dit is een verstandige raad die men gaarne citeert. Temeer omdat eraan wordt toegevoegd: „Wie tot deze erkenning niet komt. blijft steken in teleurstelling en ver warring. Die verzaakt aan het moeilijke zoeken naar inzicht en blijft wrokkend sta ren op verschijnselen, waarvan oorzaak en samenhang hem ontgaan. Die voelt zich zijn overtuiging ontzinken en tast naar steun bij „sterke mannen" of even sterke leuzen, of vervalt tot nihilisme. De grote ontgoocheling was noodzakelijk. Maar zij wordt pas heilzaam als zij overwonnen wordt." Zulk advies zou een blad van rechts, of van het midden, even goed kunnen geven als een blad van links, dat zich tegen de schijnbaar-eenvoudige oplossing van de sterke man en dus tegen de dictatuur kant. Er zijn geen eenvoudige oplossingen. Men verbetert met daverende uitspraken en hoera-geroep op een vergadering de toe standen niet. Er wordt veel inzicht, veel kennis van zaken en stugge volharding voor vereist. Het verschijnsel oorlog wordt door me nigeen volkomen verkeerd begrepen. Hij is geneigd het als een soort onweer te zien, dat plotseling losbarst, als een op zichzelf staande gebeurtenis, waarbij een groot aan tal slachtoffers valt en een massa materieel bezit vernietigd wordt. Is dat onweer voor bij, dan-moet men er meteen „van geleerd hebben" en in grote wijsheid verder gaan. Dan is het voorbij. Maar zo eenvoudig is het helemaal niet. De oorlog is geen natuurverschijnsel maar mensenwerk, gevolg van menselijke fouten en blunders, die niet.alleen doden, vermink ten en materiële verwoestingen veroorzaakt maar ook een grote ontreddering in de geesten en een grote ontwrichting van het maatschappelijk bestel. De gevolgen van de Strijd doen zich veel langer gelden dan de strijd zelf. En als het vechten is opgehou den vindt men geen wijzere maar een nog onwijzere wereld dan tevoren, waarin met grote krachtsinspanning en onvermoeid volhouden niet alleen materieel maar ook geestelijk herstel tot stand moet worden gebracht, eer men van nieuwe vooruitgang kan spreken. Het is duidelijk genoeg dat hier geen technische vorderingen worden bedoeld, die met wezenlijke vooruitgang in de menselijke samenleving geenszins over eenstemmen en die vooruitgang vaak veel eer in de weg staan dan bevorderen. Deze tijd heeft geen behoefte aan grote woorden maar alle behoefte aan inzicht, aan daden en aan rustige volharding. Onze volksaard eigent zich daar wel voor. Toch is gebleken hoe zelfs een zo bedaard volk als het Nederlandse door oorlog en bezet tingstijd in verwarring kon geraken en al lerlei vreemde afwijkingen gaan vertonen. Er zijn nu drie jaar sinds de bevrijding verstreken. Mogen de komende verkiezin gen, met inbegrip van de campagne die eraan voorafgaat, het bewijs leveren dat wij, als volk, alweer heel wat wijzer zijn geworden. R- p- Twee Groten niet voldoende Generaal Jan Smuts, premier van Zuid- Afrika. heeft in een radio-toespraak ver klaard. dat de „organisatie van het Wes ten" de voornaamste kwestie is geworden iii een wereld, die verdeeld wordt door „het gordijn van vrees". De eenheid van West- Europa was zowel noodzakelijk als van vitaal belang en „kan wellicht de huidige nederlaag en rampzalige toestand van Europa nog veranderen in een van de mooiste prestaties van staatsmanschap." De veiligheid van de wereld zou dan rus ten op een driehoek van machten en niet, in een benarde positie, balanceren tussen twee grote mogendheden, die gescheiden door een gebroken Europa, tegenover elkaar staan, aldtr; Snvil-, ..Dat. geloof ik, is de koers van de volgende grote vooruitgang". Joden waren accoord doch de Arabieren zouden UNO-bevel reeds verworpen hebben Het Joodse Bureau heeft aan de wapenstilstandscommissie der UNO te Jeruzalem medegedeeld, dat het bereid is in geheel Palestina de order „staakt het vuren", die de Veiligheidsraad Zaterdag uitvaardigde, op te volgen. Met ingang van vanavond acht uur zouden alle Joodse strijdkrachten daartoe de wapens strekken, mits, aldus het Joodse bureau, de Arabieren hetzelfde doen. In Joodse kringen en ook in UNO-kringen te Lake Success heeft men echter weinig hoop dat de Arabische leiders de successen die door hun strijdkrachten in het Heilige Land behaald zjjn in de waagschaal zullen stellen door thans een wapen stilstand te aanvaarden en blijkens berichten van hedenmorgen uit Bagdad zouden de Ligalanden de strijd in Palestina dan ook voortzetten zonder acht te slaan op het „bevel of verzoek" van de Veiligheidsraad om het vuren te staken. Dit besluit zou reeds officiéél bekrachtigd zijn door de regeringen der Arabische staten. Britten schieten Egyptische vliegtuigen neer De tekst van de mededeling van het Joodse Bureau luidt: „De voorlopige re gering van Israël heeft „staakt het vuren" bevolen op alle fronten met ingang van 20 uur plaatselijke Joodse tijd op 24 Mei. Wanneer de tegenpartij het vuren staakt op een vroeger tijdstip wordt de Joodse order „staakt het vuren" op dat vroegere tijdstip van kracht. Wanneer de tegenpartij na 20 uur Joodse plaatselijke tijd niet het vuren staakt moet de Joodse verdediging voortgezet worden. De Veiligheidsraad heeft, in zijn resolu tie tot staken van het vuren, in het midden gelaten of er in Palestina al dan niet een „inbreuk op de vrede" plaats heeft. Bij een stemming over een resolutie der V.S. hieromtrent gaven Columbia, Frankrijk, de Oekraine, de Sovjet U.nie en de Ver enigde Staten hun stem, terwijl de anderen zich onthielden. Het bevel om het vuren te staken werd daarna door de raad aangenomen. Huis-na-huis-gevechten in Jeruzalem In Jeruzalem is de situatie nog zeer cri- tiek. De generale staf van de Haganah meldt, dat de troepen van het Arabisch legioen gisteren verscheidene dorpen in de omstreken van Jeruzalem zijn binnenge drongen en op de stad zelf druk uitoefenen. Wanneer de Arabische sappeurs te werk blijven gaan in hun tempo van thans, aldus Reuter, zal er over een week geen gebouw meer overeind staan in de Joodse wijk van Jeruzalem. Arabische troepen vorderen, huis na huis, de wijk in, terwijl het ene Joodse gebouw na het andere door explo sies in een ruïne wordt herschapen. Hon derden manschappen van de Haganah en de Irgoen, die in de oude stad zijn opge sloten, vechten voor hun leven in de ruïnes en de ondergrondse tunnels. Arabieren en Joden bevechten elkaar kamer na kamer van het grote O.L. Vrouwe Gasthuis, vlak buiten de muren van de Oude Stad. Het gebouw zelf is ondermijnd. Op een drie honderd meter afstand van het gasthuis ligt het Heilig Graf. De .beschieting van het. nog in Joodse handen zijnde gebouw van de Joodse universiteit op de berg Scopus is Zondag op order van het hoofd kwartier van het Arabische Legioen stop gezet. De Joodse troepen in het Zuiden van de stad zouden Zondagavond volkomen omsingeld zijn. Andere fröntcn Aan de overige fronten is het afge lopen weekeinde betrekkelijk kalm ge weest. Behoudens de gebruikelijke lucht aanvallen welker uitwerking echter meestal wel meevalt, werd er weinig strijd ge leverd. De Joden vorderen aan het Liba- nonfront en namen weer verschillende dorpen in; de Arabieren zetten in de an dere sectoren hun opmars voort maar in veel langzamer tempo dan begin vorige week en zonder successen van grote strate gische betekenis. Bethlehem gevallen De geboorteplaats van Christus, Bethle hem is thans in handen der Arabieren, zo melden Reuter en A.F.P. Het Egyptische leger is opgerukt tot 48 km ten Zuiden van Tel Aviv. De nederzet ting Yad Mordecai ten Noorden van Gaza en de waterfabriek te Nirim in de Negeb- woestijn liggen onder artillerievuur. Aan het centrale front is contact tot stand gebracht tussen de Egyptische en Transjordaanse legers op drie km ten Zuiden van Jeruzalem. Aan het Jordaanfront hebben de Joden een aanval ondëimomen ten Zuiden van het meer van Galilea. Joodse vliegtuigen bombardeerden een Arabische concentratie in dit gebied voor de vierde maal. Ook de plaats Eingeb aan de Syrische grens werd gebombardeerd. Noordelijk front: Joodse vliegtuigen bombardeerden Ramat Napthali aan de Libanese grens. Amerikaans diplomaat gedood De consul-generaal der Verenigde Staten te Jeruzalem, Thomas Wasson, die naar hel Amerikaanse consulaat terugkeerde na een vergadering op het Franse consulaat te hebben bijgewoond, is door een sluipschut ter, vlak bij zijn ambtswoning doodge schoten. Egyptische luchtmacht vergiste zich Bij vergissing hebben Egyptische vlieg tuigen een aanval gedaan op het vliegveld van Ramat Dawied, dat de aanvallers in Joodse handen geloofden, maar dat in werkelijkheid nog bij de Britten als eva cuatie-luchthaven in gebruik was. De aan vallers veroorzaakten veel schade. Vier Engelse RAF-leden, waar onder een vliegerofficier, werden ge dood, drie andere ernstig gewond. De beschieting was nog aan de gang, toen RAF-pilotgn opstegen om het gevecht met de aanvallers aan te bin den. Zij slaagden erin, om vier Egyp tische Spitfires neer te halen, terwijl een vijfde in Brits afweervuur terecht kwam en brandend neerstortte. De tol van de luchtoorlog Bij de vorige week op Tél-Aviv uitge- gevoerde luchtbombardementen zijn zeven tig mannen, vrouwen en kinderen om het leven gekomen en meer dan honderd ge wond. De stad heeft nog steeds geen verdedi ging door jagers. De bevolking toont zich echter niet terneergeslagen. De aanvallen hebben tot nog toe weinig materiële schade aangericht. „Duitse Volkscongres" begint referendum-campagne Amerikanen verwijderden de stemhokjes Het „Duitse volkscongres" onder leiding van de communisten, is Zondag begonnen met de inzameling van de eei'ste handte keningen voor het referendum over de Duitse eenheid, dat tot 13 Juni zal duren. De politie heeft hier en daar ingegre pen. In de Amerikaanse sector van Berlijn joeg zij een opgewonden menigte uiteen. Op het station Schoenebei-g in dezelfde sector verwijderde Amerikaanse militaire politie de aldaar opgerichte stemhokjes. In de Franse sector zou hetzelfde zijn ge schied. In de Sovjet-Russische sector waren versieringen aangebracht en propaganda- biljetten, die het volk aanspoorden gebruik 4e maken van de „democratische rechten" en de petitie te tekenen. Jonge arbeiders, in vrachtauto's rondrijdend, riepen „Geen Marshall-hulp". Geen nieuwe atoomwapenen bij laatste proefexplosie Wel een „verbeterde" uitgave van de bom Thans wordt vernomen, dat bij de jong ste proef met „drie Amerikaanse atoom wapenen van verbeterd model" in de Stille Oceaan bommen werden gebruikt van een „productie-type", die thans voor de ver dediging van de V.S. te Oak Ridge en andere atoomfabrieken in het gehele land worden gemaakt. De proef was de eerste van een serie die van tijd tot tijd zal worden uitge voerd naarmate de productie voortgaat. De „wapenen" waren bommen en geen radio-actieve wolken" of „door atoom kracht bestuurde projectielen", zoals men aanvankelijk meende. Het Eniwetok-Atol is als permanent proefgebied ingericht. Vele konderden waren Zaterdagavond naar het Bloemendaalse landgoed Schapen- duinen" getogen om de romantische sfeer te ondergaan die hel padvinderskampvuur eigen is. Bovendien zorgde Flip Wafelbak ker voor een kostelijke parodie op de „Midzomernachtsdroom" waaruit de foto een toneeltje laat zien. Roemeens staatsburgerschap aan Michael ontnomen Zijn bezit geconfisqueerd Uit Boekarest wordt gemeld, dat aan ex-koning- Michael en zijn familie het Roe meense staatsburgerschap is ontnomen. De landgoederen en bezittingen van de ex- koning en andere leden der koninklijke familie zijn tot staatseigendom verklaard. Behalve een grote hoeveelheid juwelen, kostbare schilderijen, jachten en andere voer- en vaartuigen, heeft de Roemeense koninklijke familie meer dan honderd twee en vijftig duizend hectaren bouwland en bos bezeten, negen en twintig kastelen, honderdveertien andere gebouwen, zestien jachthuizen en ongeveer vier millioen aan delen in de belangrijkste industriële on dernemingen en banken. Uit de E.V.C. getreden Vier hoofdbestuursleden van de Bond van Nederlands Overheidspersoneel, welke bond bij de E.V.C. is aangesloten, hebben een oproep tot het nog in de E.V.C. georgani seerde overheidspersoneel gericht, waarin zü vaststellen dat de E.V.C. „is verworden tot een willoos instrument van de Commu- nistische Partij Nederland". Zij doen een I beroep op het overheidspersoneel, het be ginsel van een-werkelijk politiek onafhan kelijke vakbeweging te verwerkelijken en verklaren, dat een centrale van overheids personeel reeds in wording is. De oproep is namens het voorlopig bestuur ondertekend door de heren Abe van der Hoek, tot en kele dagen geleden landelijk secretaris van de bij de E.V.C. aangesloten Bond van Nederlands Overheidspersoneel en B. ter Maat te Haarlem, H. Wagemans te 's-Gra- venhage en H. J. Groeneveld te Rotterdam. In de oorlog roofden de Duitsers twee klokken 'van de Bavokerk te Heemstede. Drie nieuwe klokken zijn door de parochianen geschonken aan de kerk en werden Zater dagmiddag in feestelijke optocht door de gemeente gereden. Kanselboodschap tegen het communisme Vanwege de Generale Synode der Neder lands Hervormde Kerk is gisteren in alle kerkdiensten een kanselboodschap voor gelezen, waarin er aan wordt herinnerd dat tijdens de oorlogsjaren meermalen van de kansels is gezegd, dat de nationaal-socialis- tische levensbeschouwing in lijnrechte strijd is met het Evangelie. Thans dient te worden verkondigd, dat ditzelfde geldt voor het communisme, dat uit Moskou aan de volkeren wordt opgedrongen. „Zij, die door het communisme bekoord mochten zijn", aldus de kanselboodschap, omdat in hen een drang leeft naar sociale gerechtigheid, moeten weten, dat het zijn wortels heeft in een volstrekt verwerpe lijke leer, waarbij het menselijk willen en handelen uitsluitend door maatschappelijke krachten wordt bepaald. Zoals het thans optreedt eist het totale gebondenheid aan menselijke machten, welke zich niet onderwerpen aan God, maar zich in satanische hoogmoed stellen in de plaats van God. Het huldigt, in zijn niet meer van de praktijk te scheiden leer ongebreideld geweld. Met nadruk spreekt de Kerk uit, dat elke totalitaire binding aan een mens of men sen, al zou deze zich in Christelijk gewaad vertonen, met even grote stelligheid moet worden -verworpen. De Kerk der Hervorming ziet de drang om te kiezen „Moskou of Rome", als een wereldse verzoeking." „De Kerk keert zich niet alleen tegen het communisme, maar evenzeer tegen iedere vorm van samenleving, waarin de arbeid koopwaar wordt en de mens aan winstbejag is prijsgegeven." Aan het slot van de boodschap wordt ge zegd, dat ook thans Israël de spiegel van de nood der wereld is en dat het oude volk Gods zeer bijzonder de zorg der Kerk moet zijn. Mirin Dajo is niet onkwetsbaar Degenslik-experiment bracht hem op het randje van de dood De Haarlemmer Mirin Dajo, die nu al enkele jaren lang de medische wereld voor raadsels zet door zich telkens weer met degens en messep te laten doorboren, zon der dat hij er schijnbaar enig nadeel van ondervindt, heeft zijn gevaarlijke experi menten nu bijna met de dood moeten be kopen. Hij moest dezér dagen naar „Het Parool" meldt in een ziekenhuis te Zürich worden opgenomen met ernstige kwetsuren aan de slokdarm, nadat hij had geprobeerd een degen van veertig centimeter lengte in te slikken. Hij is geopereerd en thans aan de beterende hand, ofschoon zijn toe stand enkele dagen lang zorgwekkend is geweest. Het lag in zijn bedoeling binnenkort via Spanje en Zuid-Amerika naar de Verenig de Staten te gaan. Vliegende bloemen tentoonstelling Dinsdag 25 Mei wordt te Chelsea in twee enorme hallen de'jaarlijks „Chelsèa Show" geopend. Dit is een der grootste bloemen tentoonstellingen van Engeland. De Aals- meerse kwekers zullen hieraan deelnemen met een collectieve inzending, waaraan de uiterste zorg is besteed. Ondanks het late seizien kunnen de kwekers goed voor de dag komen, aangezien de bloemen drie maanden geleden in een koelhuis zijn op geborgen, waardoor ze nu pas in bloei staan. Het K.L.M.-vliegtuig, dat vandaag naar Londen vertrekt, wordt herschapen in een bloementuin, want het neemt 1000 se ringen, 1200 rozen, 1700 anjers, 200 Japanse kersen, 200 sneeuwballen en 200 potplan ten mee, benevens alles voor de inrichting van de stand, zoals bloemtafeitjes, vazen, manden, kleden, balen mos en zelfs gieters. Voor het inrichten der stand zullen enkele kwekers meegaan. Finse socialist opvolger van minister Leino President Paasikivi hield voet bij stuk President Paasikivi van Finland heeft de communistische minister var^Binnenlandse Zaken, Yrjo Leino „practisch persoonlijk op de keien gezet" en tot zijn opvolger aan gewezen Eino Kilpi, sociaal-democraat en vroeger minister van Onderwijs. In strijd met zijn belofte had Leino na melijk nog geen ontslag willen nemen. Paasikivi heeft daarop verklaard, dat, aan gezien de grondwet vordert, dat de minis ters het vertrouwen van het parlement hebben en aangezien dit aan Leino was ge weigerd, hij zich verplicht zag hem ambts halve te ontslaan. Paasikivi weigerde de ultimatieve eis der communistische partij in te willigen, om Leino door een andere communist te ver vangen. Deze weigering wordt door alle Finse partijen, behalve de communistische, toegejuicht als een waarborg voor zijn be lofte, dat de komende verkiezingen in Juli aanstaande vrij zullen zijn. Drie socialisten in nieuw Italiaans kabinet De Italiaanse president- heeft Zondag avond de door premier De Gasperi aan hem voorgelegde lijst van ministers ge accepteerd. Het kabinet bestaat uit twintig ministers, van wie elf christen-democraten, drie ge matigde socialisten, twee liberalen, twee republikeinen en twee onafhankelijken. Vice-premiers zijn Giuseppe Saragat (gematigd socialist). Attilo Piccioni (vroe ger secretaris van de christelijk-democra- tische partij) en Porzio (onafhankelijke), de eerste twee omdat zij de sterkste rege ringspartijen vertegenwoordigen en de laatste ten bewijze van de bedoeling van de regering de kwesties betreffende Zuid- Italië aan te vatten. De portefeuille van buitenlandse zaken blijft in handen van graaf Sforza (repu blikein). Industrie en Handel worden door Ivan Matteo Lombardo (soc. unie) be heerd. Hanna Reitscli gepakt Een bewogen carrière Volgens Radio Hamburg is Hanna Reitsch, de befaamde Duitse oorlogspilote, van wie men aanneemt dat zij in Hitiers gezelschap is geweest gedurende diens laatste uren in de schuilkelder te Berlijn, gearresteerd bij een poging naar Oosten rijk te ontkomen. Zij had valse identiteits papieren bij zich en zal voor een Ameri kaanse militaire rechtbank moeten ver schijnen. In 1944 werd Hanna Reitsch onderschei den voor het meevliegen in een vliegende bom op een proefvlucht. Tachtig veertbootpassagiers verdronken Schip kapseisde door paniek aan boord Naar gemeld wordt zijn er Zondag tachtig personen verdronken nadat een veerboot op de gezwollen West-rivier bij Foechow in China gekapseisd was. Dertig opvaren den werden gered. De ramp ontstond uit een paniek die zich van de passagiers meester maakte als gevolg van het feit, dat de boot het roer verloor. Tal van personen sprongen pardoes in het bruisende water. Het schip maakte toen slagzij en sloeg om. Het woord is aan.» De „Kota Baroe" machineschade heeft Hoe ernstiger het leven, des te groter behoefte aan scherts. De „Kota Baroe", welk schip Zaterdag 22 Mei uit Tandjong Priok met militairen naar Nederland zou vertrekken, heeft machineschade. Het vertrek is thans be paald op 31 Mei. houdt morgen radiotoespraak De Prinses-Regentes zal zich als ere voorzitster van de Nederlandse afdeling van de „United Nations Appeal for Chil dren" (U.N.A.C.) in een radiorede richten tot het Nederlandse volk. Deze rede wordt Dinsdagavond om 20.05 uur over beide Hilversumse zenders uitgezonden. De Koningin zal volledig rust houden De particuliere secretaris van H. M. de Koningin deelt in antwoord op vele vragen die de Koningin bereikt hebben, mede: „In de eerstkomende maanden is de Koningin voornemens van de haar thans geboden gelegenheid om, ontheven van het regeringsbeleid, algehele rust te vinden, volledig gebruik te maken. Later hoopt zij nog vaak blijk te kunnen geven van haar grote belangstelling voor hetgeen op tal van gebieden door het Ne derlandse volk wordt verricht." wordt iets verhoogd Meer vet voor de jeugd De verbeterde vooruitzichten welke de broodgraan- cn vetgrondstoffen-positie, mede door de Marshall-hulp bicden, maken het mogelijk enige verbetering te brengen in de voorziening van twee belangrijke voedingsmiddelen. Met ingang van 6 Juni zal het broodrantsoen voor de leeftijds groepen A. B, C en D met 100 gram per week worden verhoogd. Voor de B-groep wordt daarboven nog 400 gram per week extra verstrekt. De broodrantsoenen zullen dan per week bedragen: voor personen van 21 jaar en ouder (A-groep) 2200 gram: voor personen van 15 tot en met 20 jaar (B-groep) 3400 gram; voor personen van 5 tot en met 14 jaar (C-groep) 2600 gram en voor personen van 2 tot en met 4 jaar (D-groep) 1400 gram. Bij deze hoeveelheden zijn inbegre pen de op de keuzebonnen verkrijgbare hoeveelheden brood of de op deze keuze bonnen verkrijgbare artikelen. Het brood rantsoen voor zuigelingen (E-kaarten) zal per 6 Juni met 100 gram worden vermin derd tot 800 gram per week. Het rantsoen voedingsvetten wordt voor houders van B- en C-kaarten, dus de leef tijdsgroepen van 5 tot en met 20 jaar. met ingang van diezelfde datum gebracht van 250 op 375 gram per week. De „Vi'illeni Ruys" bracht 500 .evacués naar ons land De „Willem Ruys" kwam Zondagmorgen te Rotterdam aan met ruim 700 passagiers, onder wie ongeveer 500 evacués. Van Sin gapore en Colombo vervoerde het vlagge- schip van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd bovendien nog 160 Engelsen, onder wie enige parlementsleden van Ceylon, die in Southampton debarkeerden. Tijdens de reis overleed een der passagiers, de heer Schultz van de Internationale Crediet- en Handelsvereniging Rotterdam. Na een rouwdienst werd het stoffelijk overschot aan de zee toevertrouwd. De „.Willem Ruys" had een niet-onaan- zienljjke lading tin, erts, thee, peper, rubber en kina aan boord. Zaterdag zal het schip weer naar Ba tavia vertrekken. „Grote Beer" Woensdag in Amsterdam Het troepenschip „Grote Beer" wordt Woensdagmorgen te Amsterdam verwacht. Aan boord bevinden zich ruim 1100 de- 'mobiliserendbn, afgekeurden en verlofgan gers van de Koninklijke Landmacht, de Koninklijke Marine en het K.N.I.L. Onder hen is het 1ste bataljon van het Regiment Jagers, dat na een afwezigheid van ruim 2 y2 jaar in Nederland terug keren. Moskou antwoordt Truman en Marshall Alles is jullie schuld?9 De Sovjet-Unie heeft geantwoord op de jongste verklaring van Washington over de verschillen tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie. In dit antwoord wordt opnieuw betoogd, dat naar het oordeel der Sovjetautoriteiten de schuld voor het mis lukken van het internationale overleg in zake de ontwapening, de atoomcontróle de vredesverdragen en tal van andere kwes ties, geheel „of voor het grootste deel" op de schouders der Amerikaanse regering ge schoven word tl SCHOTTEN WILLEN VRIJ. Het congres der Schotse nationale partij heeft een resolutie goedgekeurd waarbij een onafhankelijk parlement voor Schot land wordt geëist. Op dc veiling tc Fijnaart zijn de eerste aardappelen van de koude grond aange voerd. De prijzen voor grote eerstelingen waren 65, 75, 59 cent per kg. PLAATSELIJKE BUIEN Verwachting, medegedeeld door het K-N.M.L in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond: Wisselend bewolkt met plaatselijk en kele buien Aanvankelijk, vooral in het Oosten van het land nog zwaar be wolkt met enige regen. Zwakke tot matige wind tussen Noord en West, later draaiend naar Zuidwest. Morgen overdag kouder dan vandaag. 25 Mei: Zon op 4 35 uur ottW ?0 4i uur Maan op 23.56 uur, onder 5.43 uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1