Distributie Situatie voor Joden geenszins hopeloos, zegt Joods bureau De betrekkingen Moskou-Djokja Dr. van Mook opent de federale conferentie van Bandoeng Vier Grondwetswijzigingen aangenomen President Paasikivi gezwicht voor de d ruk der communisten Weerbericht 62e Jaargang No. 18947 TT 1 1 Tl 1 Uonilerdag 27 Mei 1948 ftareau*: Grot. Houtstr 93. Tel. Adv. en Admin. |™Hj I fN C I 1 1 Al VerschUnt dagelUka behalve Zon- en Feestdagen. 10724, 14825, Redactie 10600. Direct-Hootdred. I I I I I B I 1 ff II 111 II 1 Abonnementsprijs per «eek 31 cent. per kwartaal JJ054. BUkantoor H.N, Soendaplein 37, TeL 12230. JU VLi VllAlJ Vi i.rT.I* X 4.—. Franco per post 4,50 Postgiro 273107. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Adverttarieven op aanvraag by de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem IN LANDEN als de Verenigde Staten en Argentinië kan men veel meer kopen dan bij ons. In Z\*itserland ook. Tenmin ste: als men het betalen kan, hetgeen een belangrijke „maar" is. Die geldt ook voor bet aan ons grenzende België. De wel varende landen zijn schaars in de wereld en ver van ons weg. Op korter afstand en in onze nabuurschap zien wij geen gemak kelijker situaties dan waarin wij zelf ver keren en wie aan de Russen, de Duitsers, de Fransen, de Italianen denkt beseft dat hij ,.»og blij mag wezen". Hetgeen een troost is voor mensen, die van aanleg door afgunst gekweld worden. De Engelsen, die het in het algemeen niet beter hebben dan wij, zijn nu door hun Labour-regering be dacht met een distributie-bonus: zij krijgen een aantal extra-textielpunten, te gebrui ken vóór September. Bonnen heten bij hen „coupons"; de maatregel betreft niet alleen extra-coupons, maar ook de vrijmaking van enkele iextiel-artikelen en de vermindering in coupon-waarde van enige andere. Tot de laatste behoren luiers: zij zijn, om de Engelse distributie-taal eens even aan te halen: „down-pointed from three-quarters to half-coupon rate", hetgeen in onze ter men uitgedrukt betekent: in punten ver minderd met een derde. De minister van Handel, in Engeland bekend als de Presi dent of the Board of Trade, heeft bij dit bijzondere onderwerp erkend, dat hij er persoonlijk belang bij heeft. Want drie weken geleden is hij vader van een tweede zoon geworden. Dit is een aardig staaltje van het politieke beleid, dat de critiek van de tegenpartij vóór is en haar aldus de wind uit de zeilen neemt. Het getuigt ook weer van de Engelse gewoonte, om elke gelegenheid tot het geven van een humoris tische toelichting dankbaar te baat te ne men. Wij worden daar door onze ministers niet mee verwend. Jammer, want het is in deze tijd nodiger dan ooit. Dat minister Witteman, die in het Torentje wellicht de geest van zijn voorganger mr. J. B. Kan ontmoet heeft, een uitzondering maakt, kan niet genoeg gewaardeerd worden. In textiel-zaken zijn de Engelsen er beter san toe dan wij, nu zij zo'n mooie bonus gekregen hebben. En die hebben zij niet alleen te danken aan de regering en de jongste zoon van de minister van Handel, maar vooral aan de stijgende productie cijfers van de wol- en katoen-industrie en tenslotte aan de parlementaire oppositie, die de regering het leven zuur heeft ge maakt door haar schrielheid te verwijten en vol te houden dat zij de hele textiel distributie best kon afschaffen. Dit ontkent minister Harold Wilson met beslistheid. Er zou een „textiel-honger" ontstaan, zegt hij, als wij de distributie af schaften eer wij zowel aan de vraag van de buitenlandse markt als aan die van de bin nenlandse kunnen voldoen. Onze huidige voorraden mogen groot lijken, maar ze zijn tegen zulk een situatie niet opgewassen. Dat wij nu wat toegeven is te danken aan een verhoging van de katoen-productie met 20 (sinds de vorige zomer) en van wollen stoffen met 10 Het Labour-blad Daily Herald, dit vermeldend, voegt er niet aan toe dat als men textiel vrijgaf duizen den onmiddellijk veel meer zouden kopen dan zij dringend nodig hebben. Zij een groot aantal van hen, die het betalen kun nen zouden hun kleerkasten meteen gaan vullen. Zij zouden daar in het bijzon der toe geneigd zijn, omdat zij de inter nationale toestand niet vertrouwen. Met een beroep op algemeen belang en gemeen schapszin zou men in Engeland een aantal van hen kunnen weerhouden, maar lang niet allen. En als men in andere landen, waar de gemeenschapszin minder groot is dan bij de Engelsen plotseling de distributie van enigszins duurzame noodzakelijke levensbehoeften vrijgaf zou zeker een ware „run" op de winkels ontstaan en de van ouds bekende hamster-woede zich met volle kracht doen gelden. Dit is een overweging, die de opheffing van distributie-regelingen in de naaste toekomst ook in dit land vertraagt. Het zal er, bij hopelijk toenemende verbetering in de toestand, tenslotte toe komen, maar het zou vlugger kunnen gebeuren als er wat meer gemeenschapszin was en minder wan trouwen in de internationale verhoudingen. De verbetering van die verhoudingen zou inderdaad op ieder gebied het herstel ver snellen en de arbeidslust bevorderen. Overigens geeft de Engelse „bonus" wel aanleiding nog eens op te merken, dat de textiel-distributie in ons land verre tekort schiet en dat dit zich in het gezinsleven steeds nijpender doet voelen. Dat het steeds erger moet worden is duidelijk, want de linnenkasten raken uitgeput omdat zoveel afgedankt moet worden dat totaal versleten en onbruikbaar is geworden en met het ondergoed is het even droevig gesteld als met het gebrek aan bovenkleding. De ach terstand neemt hand over hand toe. Twee prijzen in pianosectie naar Frankrijk De 27-jarige pianiste Germaine Devèze (Frankrijk), heeft in de pianosectie van het internationale muziekconcours te Scheveningen de eerste prijs behaald. Op het galaconcert van Zaterdag zal zij het pianoconcert van Tsjaikowsky ten gehore brengen. De tweede prijs was voor Pierre Jean Claude Barbizet (Frankrijk). AMERIKAANSE WENSEN INZAKE MUNTHERVORMING IN EUROPA. In Washingt.onse regeringskringen wordt bevestigd, dat op een bijeenkomst van lei dende figuren van de E.C.A. en Ameri kaanse financiële persoonlijkheden die deze week plaats vond, meningsverschillen tot uiting zijn gekomen: Enerzijds was er een groep, cïie voor alles munthervormingen in Europa wenst, terwijl de andere groep van oordeel is, dat men er eerst in moet slagen de productie op te voeren. Ten slotte zou een meerderheid zijn gevonden voor een voorstel, dat beoogt, geleidelijk finan ciële en monetaire hervormingen door te voeren en tegelijkertijd een productiestij ging in de hand te werken. Het doel is op lange termijn tot een enkele wisselkoers te komen die, in de mate van het mogelijke, overeenstemt met de werkelijke waarde der diverse munten ten opzichte van de dollar, en aldus terug te keren tot een gezonde economische posi-v tie, zoals voor de oorlog van 1914. DE STRIJD IN PALESTINA ,,De Haganah, thans in de aanval, controleert weder geheel Gal ilea" Arabisch getraineer met staakt 't vuren-verzoek Een woordvoerder van de voorlopige regering van Israël heeft een „rechtzetting'" gegeven van de toestand te Jeruzalem om „de indruk, gewekt door de Arabische com muniqués, volgens welke het Arabische legioen op het punt staat de gehele stad in te nemen" te doen verdwijnen. De woordvoerder heeft gezegd, dat vrij wel geheel de moderne stad van Jeruzalem (wier Joodse bevolking de 90.000 inwoners overschrijdt) door de strijdkrachten van Israël gecontroleerd wordt en de aanvallen van het Arabische legioen gericht zijn tegen de stad „Intra Muros" waar niet meer dan 1500 Joden wonen en waar de Arabieren 15 maal sterker zijn. De woordvoerder heeft bovendien opge merkt dat Jeruzalem niet in de staat Israël gelegen is, doch onder de internationale verantwoordelijkheid is geplaatst, in het kader van de UNO-resolutie van 29 Novem ber 1947. Hy'zeide voorts, dat de Joodse strijd krachten „niet alleen de aanvallen van vijf Arabische legers hebben afgesla gen, doch dat zij tot het offensief zijn overgegaan en zij thans geheel Gal ilea controleren. Op een door het Rode Kruis overgebracht verzoek van het Joods Bureau aan de Ara bische bevelhebber in de Oude Stad, de evacuatie van Joodse vrouwen en kinderen uit de Joodse wijk toe te staan, is geant woord, dat- dit onuitvoerbaar is wegens de loop der militaire operaties. Haganah in de aanval. Van Joodse zijde wordt voorts verklaard, dat met succes twee overvallen op Arabi sche stellingen in de stad zijn gedaan. Een stoottroep van de Haganah drong het Ma- relas-klooster, aan de Bethlehemweg, bin nen, dat enige tijd door Arabieren als artil leriestelling is gebruikt. Egyptische kanon niers en Iraakse infanteristen werden in gevechten van man tegen man verdreven. Door dit succes werd een belangrijke sec tor van het Zuidelijke Jeruzalemse front onder Joodse contróie gebracht. De andere overval had in het Noorden plaats. De Joodse commando's stootten gemakkelijk door de Arabische stellingen en keerden na het opblazen van huizen naar hun linies terug. Bij Latroen woedt een hevige veldslag tussen Joden en Transjordaans-Syrische troepen, waarbij de Joden, naar de Arabie ren beweren, reeds achthonderd doden te betreuren zouden hebben. Het staakt-het-vuren-verzoek De Syrische minister-president heeft thans medegedeeld, dat „de Arabieren" het be roep van de UNO om het vuren in Palestina te staken, inderdaad van de hand hebben gewezen. Hij verklaarde, dat de Arabische landen hun antwoorden gisteren aan de Veiligheidsraad hadden verzonden. Koning Abdoellah van Transjordanië heeft verklaard, zijn „soldaten en zonen" niet in de strijd geworpen te hebben '„om bevel te laten krijgen het vuren te staken", aldus het Egyptische blad „Al Balagh". „Wij zullen onze strijd voortzetten totdat Marshall bereid tot nieuw overleg inzake Oostenrijk Doegoslaviës gebiedseisen echter onaanvaardbaar „Het verloop der besprekingen betref fende het vredesverdrag met Oostenrijk is de toetsteen voor de oprechtheid van de wens tot internationale samenwerking" zo heeft minister George Marshall op een persconferentie verklaard. Hij bevestigde, dat de bijeenkomst der afgevaardigden van de ministers van bui tenlandse zaken te Londen „tijdelijk was geschorst". Hij achtte „het sluiten van een voor Oostenrijk aanvaardbaar vredesverdrag van het grootste belang voor de vrede en de veiligheid in Europa". Eens te meer heeft hij bevestigd dat „de organisatie in het kader waarvan het vredesverdrag kon worden besproken, voor iedereen open blijft". De Amerikaanse regering was ech ter geenszins bereid, de Joegoslavische eisen betreffende Zuid-Karinthië en Sier- marken te aanvaarden, evenmin als de 150 millioen dollar herstelbetalingen, die Joe goslavië eist. Hij bevestigde dat de Amerikaanse re gering bereid is de Londense besprekingen te hervatten, zodra het mogelijk is op redelijke grondslag te onderhandelen. Tenslotte weet hij de mislukking der besprekingen aan „uitstelmanoeuvres" waartoe de Soviets 18 maanden lang tij dens meer dan 325 bijeenkomsten hun toe vlucht zouden hebben genomen. Evacuatie van Amerikanen uit Midden-Oosten? Legervliegtuigen uit V.S. naar Cyprus gezonden Zestien Dakota's, drie vliegende Forten en een ongenoemd aantal „Cargo-planes", vrachtvliegtuigen, van de Amerikaanse luchtmacht zijn Woensdagavond op het vliegveld bij Nicosia op Cyprus geland, voor het geval een gedeeltelijke evacuatie van Amerikaanse burgers uit het Midden- Oosten noodzakelijk zou worden, zo deelt het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken mede. (Naar schatting bevinden zich meer dan 12.300 Amerikanen in het Midden-Oosten. Van hen zijn ongeveer 4000 in Palestina en 5000 in Saoedi-Arabië.) wij ons doel bereikt hebben", aldus zeide Abdoellah. Tegenspraak uit Lake Success. Uit Lake Success wordt echter nader ge meld, dat de Arabische Liga als geheel de order van de Veiligheidsraad noch aan vaard noch verworpen heeft, doch de Raad ervan in kennis heeft gesteld bereid te zijn een commissie te benoemen welke met de wapenstilstandscommissie van de UNO over de voorwaarden voor een wapenstilstand zou kunnen onderhandelen. Alleen van Egypte is tot nu toe een formele verwer ping van het staakt het vuren-verzoek ont vangen. Nader wordt gemeld: De Arabische Liga heeft aan de Veiligheidsraad doe weten, dat zij bereid is in de komende 48 uur elk voor stel voor een oplossing van het Palestijns probleem te bespreken. Zij had 'n gevechts pauze niet onvoorwaardelijk verworpen. Batavia vraagt een tegenspraak Aneta verneemt dat de Nederlandse delegatie morgen in de vergadering van de politieke commissie te Kalioerang aan de republikeinse delegatie zal verzoeken om aan haar regering opheldering te vra gen betreffende de uitwisseling van con suls tussen de Sovjet-Unie en de repu bliek. Er zal een officieel dementi van de republikeinse regering gevraagd worden. De republikeinse minister van buiten landse zaken, Hadji Agoes Salim verklaar de gisteren aan Aneta, dat hy niets afwist van het vestigen van diplomatieke betrek kingen tussen de republiek en de Sovjet- Unie. Er is geen republikeins vertegen woordiger gemachtigd een dergelijke over eenkomst tot stand te brengen. Salim zeide, dat het bericht van radio Moskou mogelijk betekent, dat de Sovjet-Unie misschien de republiek als zelfstandig erkende, hetgeen door Salim zou worden toegejuicht. Er is echter niemand machtiging ge geven om een overeenkomst te,tekenen, al dus Salim. Een bus van de G.A.D.O. komende uit de richting Iioogezand, reed nabij Groningen tegen een paal en vervolgens ih het Winschoterdiep. De bus in het kanaal tijdens de werkzaamheden om het vaartuig weer op de wal te krijgen. Er zouden echter, in tegenspraak tot eerdere berichten, geen andere slachtoffers zijn dan de man die door een afgebroken paal gedood werd. „Uit de phase van plannen maken tof die van arbeid en heropbouw" By de opening van de federale confe rentie te Bandoeng heeft de luitenant-gou verneur-generaal, dr. H. J. van Mook, een rede uitgesproken. Dr. Van Mook voelde in de eerste plaats vreugde en voldoening aangezien de conferentie weer een belangrijke stap kan zijn op de weg naar de organisatie van de vrije souvereine verenigde staten van Indonesië en naar de bevestiging van een duurzame samenwerking van Indonesië en Nederland als gelijkwaardige deelgenoten in de Unie. Er is echter ook bezorgdheid de con ferentie ziet zich gesteld voor moeilijke vraagstukken en teleurstelling, dat niet vertegenwoordigers van geheel Indonesië rond de tafel zaten. Maar het leek ons niet mogelijk te blijven' wachten op het ogen blik, waarop de republiek zich met ons zou samenvoegen: de vraagstukken, die wij behandelen moeten, zijn te dringend en voor ons allen van te groot belang om deze conferentie langer op te schorten. Wij gingen vooruit. Ten tweede memoreerde dr. Van Mook, de ontwikkelingsgang die tot deze confe rentie heeft geleid. „Als men terugziet op de achter ons lig gende periode, dan is er gelukkig een ver schijnsel, dat vrijwel alles overheerst. Wij zijn, niet zonder moeilijkheden en vergis singen, gestadig vooruitgegaan". „Overal kwamen wij uit de sfeer van plannen en voornemens in die van de ar beid en de wederopbouw, overal herleefde ook economisch initiatief, zonder hetwelk Indonesië niet anders zou kunnen zijn dan een achterlijk armoedig land. Ongetwijfeld zijn wij op deze weg nog niet ver gekomen en^Jiet is begrijpelijk dat dit velen met ongeduld vervult. Doch men kan niet in enkele maanden vernieuwen, wat in een strijd van jaren is bedorven of verloren gegaan". ,,Ik hoop dat de conferentie door deze positieve constructieve geest zal worden geleid". Dr. Van Mook wees er op, dat de pun ten waarop overeenstemming wordt be reikt voor de constituerende vergadering mede richtinggevend zullen kunnen zijn. Wij moeten er naar streven in deze con ferentie tevens door duidelijke uitspraken een poging te doen de hereniging van ge heel Indonesië te bevorderen en de ge schillen, die het nog verdeeld houden, te verminderen of uit de weg te ruimen. Ten oprechte heeft men aan republikeinse kant de zaak wel eens zo voorgesteld, dat een eigenlijke overeenstemming tussen Ne derland en de republiek alleen nodig was voor de oplossing van de staatkundige vraagstukken. Maar een overeenstemming met de gebieden, die zijn vertegenwoor digd, is van minstens even grote betekenis. Doch even onjuist zou het zijn om het overleg met de republiek nu maar verder terzijde te schuiven en met de wenselijk heid en de noodzakelijkheid van een her eniging van geheel Indonesië verder geen I rekening te houden". „Wat de vïtale vraagstukken der buiten landse betrekkingen en binnenlandse vei ligheid betreft, zou ik willen vragen, wat de voorkeur verdient: een snelle, regel matige opbouw van een werkelijke buiten landse dienst, zodat de V. S. van Indonesië een doeltreffende vertegenwoordiging in de volkeren-familie op de snelst mogelijke wijze zullen kunnen verkrijgen of een aan tal onregelmatige, niet internationaal er kende realisaties, die in geen enkel systeem passen?" „De V. S. van Indonesië zullen niet tot stand kunnen komen of in stand kunnen blijven, indien de negaras er een eigen leger op na zouden houden, en de terug voering van talrijke jonge mensen tot de civiele maatschappij zal niet op afdoende wijze kunnen geschieden, tenzij de federa tie als geheel zich daarmee bezig houdt. Maar dit wil niet zeggen, dat die gedeelten van de republikeinse strijdkrachten, die geschiktheid en geest bezitten om het fe deral e leger aan een deugdelijke kern te helpen, daarvoor niet in aanmerking zou den komen". Ten aanzien van het muntstelsel merkte de landvoogd op, dat volledige sanering volstrekt onmisbaar is. Dr. Van Mook noemde zijn taak in de conferentie geen andere dan die van haar te openen en het inleiden van de voorzit ter, totdat zij haar eigen voorzitter zal hebben gekozen. Hij suggereerde, dat de voorzitter ook buiten de conferentieleden zou kunnen worden gezocht. Gelijkstelling vooroorlogs- en naoorlogs Javabankpapier Bij besluit van de staatssecretaris voor financiën in Batavia, de heer W. Alons, is gisteren een wettelijke regeling vastgesteld,, waarbij het voor-oorlogse Java-bankpapier en de voor-oorlogse muntbiljetten van de Javase Bank met directe ingang wederom tot wettig betaalmiddel zijn verklaard en dus tot de volle nominale waarde naast de na de oorlog uitgegeven bank- en munt biljetten als algemeen betaalmiddel geldig zullen zijn. DOOR DE BLIKSEM GEDOOD. Het onweer, dat Woensdag om kwart voor vijf boven Rotterdam woedde, heeft een slachtoffer geëist. Twee mannen, die bij de Waalhaven liepen, werden door een bliksemstraal getroffen. Een geneesheer constateerde, dat een der mannen, de 44- jarige W. K. op slag was gedood. De ander was slechts bewusteloos en kon naar huis worden vervoerd. Het woord is aan._ Dr. A. M. M e e r 1 o o In tijden van politieke verwar ring bloeit de zucht naar formu les. In de massale scheldformtile legt ieder mens zij-n particuliere boosheid neer. Amerikanen arresteren S.E.D.-leidcr in Berlijn Franz Bachmann, voorzitter van de on der communistische invloed staande S.E.D. party in Zehlendorf (Amerikaanse sector van Berlyn) is door de Duitse politie ge arresteerd en overgebracht naar een Ame rikaanse militaire gevangenis. Dinsdag was hem verzocht een aanplak biljet, bij de ingang van het partygebouw, dat de bevolking opriep te tekenen voor het referendum over de Duitse eenheid, te verwijderen. EERSTE KAMER (Van onze parlementaire redacteur) Men kan minister-president Beel niet verwijten, dat hij te lang van stof is. Zo vond hy het gisteren ruim voldoende, een half uur te besteden ter verdediging van het ontwerp Grondwetsherziening. In hoofdzaak bepaalde hy zich eigenlyk tot een tegenoffensief tegen prof. Anema (A. R.). Diens bewering, dat het anti-revolu- tionnaire standpunt ten opzichte van niet- zelfbesturende volken nóg vooruitstreven der was dan het Handvest van de Verenig de Volken sneed geen hout, want hetgeen art. 73 van dat Handvest daaromtrent be vat is een minimum-programma. Neder land moest, aldus dr. Beel, een stuk boven dat minimum gaan. Indien de anti-revolu- tionnairen werkelyk vooruitstrevend wa ren, zouden zy voor dit herzieningsontwerp stemmen. De door hen theoretisch aange geven weg is praktisch onbegaanbaar. Met prof. Molenaar was de minister-president het eens, dat aanvaarding van dit voorstel geenszins tevens goedkeuring van het te voren gevoerde beleid behoefde te beteke nen en dat men dus louter over de inner lijke waarde van net voorstel zelf moest en kon beslissen. In tweede instantie trachtte mr. P o 11 e- m a (C.H.) de minister nog uit zijn tent te lokken naar aanleiding van het door de Christelijk-Historischen en de Partij voor Vrijheid en Democratie gemaakte voorbe houd over hun stem bij de tweede behan deling in de nieuwgekozen Kamers. In zijn dupliek wenste minister Beel niet vooruit te lopen op datgene wat eventueel bij de tweede behandeling zal gebeuren. Wel bleek hij bereid te verklaren dat zijn ministerie ten aanzien van de essentiële punten het scheppen van voldongen feiten vóór de verkiezingen zal nalaten. Een der gelijke toezegging kan hij in algemene be woordingen wel doen. Natuurlijk moest hij er aan toevoegen, dat deze verzekering al leen gegeven kan worden met inachtne ming van datgene wat het Kabinet in het licht van de omstandigheden voor zyn ver antwoording zou kunnen nemen. Met 29 tegen 10 stemmen (Anti-Revolu- tionnairen en Communisten tegen) nam de Eerste Kamer dit herzieningsontwerp aan. Debat- en stemmingloos deed zij dit met het voorstel inzake een eventueel by de wet aan eon afstand gedaan hebbend staats hoofd toe te kennen jaargeld. Hoofdelyke stemming bleef ook achterwege na de uitermate korte gedachtenwisseling tussen mr. Kropman (K.V.P.) en dr. Beel over het voorstel, dat de grondwettelyke mogelijkheid opent politiek verantwoorde lijke staatssecretarissen te benoemen Slechts de Communisten lieten hun „tegen" aantekenen. Het door het Tweede Kamerlid prof. Romme (K. V. P.), (een der vijf initiatiefnemers) verdedigde wets ontwerp, dat de Grondwet wil verryken feitelyk overbodig, vond de heer Van Voorst tot Voorst (K.V.P.) dit, al kon hy er wel vrede mee hebben met een bepaling, waardoor het in buitenge wone omstandigheden mogelyk zal zyn ze kere bevoegdheden van burgerlijke orga nen op andere burgerlijke'organen te doen overgaan, nam do Senaat met 333 stemmen aan. De heer Van San ten (Comm.) beweerde, dat men hier te doen had met een bepaaldelyk tegen de communisten gericht voorstel. Ook critiseerde de heer Van Santen de „overrompelings-behandcling" van dit ont werp. Zozeer was men overrompelend te werk gegaan, dat hii zich sterk maakte dat prof. Romme, als hij tesamen met de heer Van Santen een wandeling door Amster dam zou ondernemen, niemand zou aan treffen die zelfs maar iets omtrent dit voor stel had gehoord of gelezen. Deze uitnodi ging greep prof. Romme gretig aan. er zeer gevat aan toevoegende, dat een dergelyke wandeling dan meteen moest beschouwd worden als een Gallup-onderzoek in zak formaat naar.de omvang van de lezers kring van „De Waarheid". Dit blad had gedaverd van boze uitlatingen over het be treffende herzieningsontwerp en als men dus in Amsterdam niemand zou ontmoeten die er ooit iets over vernomen had, dan ken men nagaan hoe weinig lezers genoemd blad bezat! Heel de Kamer, de wel zin voor humor bezittende heer Van Santen incluis, daver de van het lachen over deze allervermake- lykste en rake zet! Londen ontstemd over plan tot lening aan Israël Een woordvoerder van het Britse depar tement van buitenlande zaken heeft ver klaard, dat hij 't aanbod van een lening aan de staat Israël dat Truman aan Weizman zou hebben gedaan, „ontydig" achtte. De Britse regering wees „deze en andere stap pen, die de Arabische staten er van zou den kunnen afbrengen een wapenstilstand te aanvaarden", van de hand. Snyder, de Amerikaanse minister van financiën heeft inmiddels verklaard, dat er nog geen verzoek ontvangen is om een lening aan de Joódse republiek en de mo gelijkheid van Amerikaanse hulp aan Is raël niet bestudeerd is. DR. WEIZMAN NAAR PALESTINA Dr. Weizman, president van de staat Israël, is gisteren aan boord van de „Mau- retania" naar Palestina vertrokken. Twee Volksdemocrafen, onder wie Leino's vrouw, vervangen ontslagen Finse ministers Paasikivi, de Finse president, heeft Eino Kilpi, die tot opvolger van Leino werd aangewezen als minister van Binnenlandse Zaken doch van wie later werd bericht dat hy deze post niet wilde blijven be kleden nadat hij zijn lidmaatschap van de sociaal-democratische partij had verloren (door zich candidaat te stellen voor de volksdemocratische partij) thans als volks democraat opnieuw tot minister van Bin nenlandse Zaken benoemd. Het vliegtuig, dat de Verenigde Naties van de KLM hebben gecharterd ten be hoeve van de reis van Graaf Bernadotte, is de PH-TCT, een tweemotorig Douglas- toestel van het type DC-3. Het vliegtuig is geheel wit geschilderd. Aan weerszijden van de romp en op onder- en bovenkant van de vleugels bevindt zich een rood kruis, met links hiervan de woorden „Nations Unies" en rechts er van de woorden „United Nations". De bemanning bestaat uit gezag voerder A. Viruly, tweede bestuurder B. A. A. van Berkum, telegrafist C. de Jong, boordwerktuigkundige A. Groenendyk en steward Van Ommeren. Graaf Bernadotte zal met zijn staf van 15 personen naar alle landen van het Nabije Oosten vliegen. Voorts is mevr. Herta Kuussinen, leidster van de fractie der volksdemo cratische partij en echtgenote van de ontslagen minister Leino tot mi nister van Staat benoemd. Herta Kuussinen is een bekende Finse communistische propagandiste. Het Finse actiecomité heeft thans be sloten de stakingen in het gehele land af te gelasten, nadat van Kilpi, de nieuwe volksdemocratische minister van Binnen landse Zaken en mevrouw Kuussinen de verzekering was gekregen, dat zy hun functies zouden aanvaarden. In een gemeenschappelijk uitgegeven order hebben de volksdemocratische en communistische partij de stakers aange spoord weer aan het werk te gaan, „nu de regeringscrisis tot een bevredigende op lossing is gekomen". Smuts' partij handhaaft zicli met grote meerderheid In de algemene verkiezingen in Zuid- Afrika die gisteren plaats vonden heeft de „Verenigde Partij" van de premier ge neraal Smuts, tot nog toe 89 zetels be haald, de Nationalisten (voonaamste op positie partij) van dr. Daniël Malan bracht het tot 48 zetels, Labour kreeg er acht. PLAATSELIJK OCHTENDMIST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond: Koude nacht en ochtend met plaatse lijk mist en weinig wind. Morgen over dag weer toenemende bewolking, doch droog weer met zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen en iets hogere temperaturen. 28 Mei: Zon op 4 30 uur, onder 20-45 uur Maan op 1.12 uur. onder 8.52 uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1