Haarlems Dagblad De Spaarraad Engeland wil wapenleveranties aan de Arabieren staken Soeripno had opdracht van Soekarno Verkiezing voor de Tweede Kamer thans vastgesteld op 7 Juli Generaal Smuts werd verslagen in zijn eigen kiesdistrict Weerbericht 62e Jaargang No. 18948 Bureaux. Grote Houtstr 93, Tel Adv en Arimlq 10724. 14825. Redactie 10600. Direct-Hoofdred. 15054 Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, TeL 12230. Drukker y Z. B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Vrijdag 28 Mei 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50 Postgiro 273107. Adverttarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem D1 EZER DAGEN is de op minister Lief- tinck's initiatief ingestelde Spaarraad geïnstalleerd. Toen zijn oprichting werd voorgesteld, zijn van verschillende zijden bedenkingen geopperd. Zulk een apparaat, dat natuurlijk vrij wat personeel nodig zou bebben, zou weer veel geld kosten. Het leek verstandiger dat te besparen. Iedereen weet dat het overheids-apparaat als geheel sinds de oorlog al veel groter is dan daar voor en ontzaglijke sommen kost. Iedereen begrijpt ook, dat de pogingen van minister Lieftinck en anderen om te besnoeien op diensten, die al te uitgebreid of zelfs over bodig zijn geworden, niet vlot verlopen. Men stelt heel wat gemakkelijker „een bureau" in dan dat men het opheft en oude ervaring niet alleen in Nederland, maar overal leert, dat vooral ambtelijke diensten in crisistijd de neiging aankleeft om zich uit te breiden inplaats van in te krimpen. Was het nu werkelijk nodig een Spaarraad in te stellen? De bestaande in stellingen schenen al ruimschoots voldoen de om het sparen aan te moedigen. Ook in dit blad zijn zulke bedenkingen geopperd. Zij hebben het pleit niet kunnen winnen en de Spaarraad is er. Indien hij succes zou hebben met zijn streven zou ons dat allen verheugen, want er is geen twijfel aan dat spaarzaamheid het belang der ge meenschap zowel als het persoonlijke be lang der spaarders dient. Maar ik kan de kansen van het nieuwe instituut met de beste wil van de wereld niet hoog taxeren. Een ongelukkiger tijdstip om zijn intrede te doen dan het huidige had de Spaarraad moeilijk kunnen kiezen. Ware hij een of twee jaar geleden verschenen, er zouden tenminste meer mogelijkheden geweest zijn. Nu is een ware stroom van belasting aanslagen losgebroken, die een zeer groot aantal mensen in ernstige zorgen heeft ge bracht. De algemene levensduurte draagt daar het hare toe bij. Ons land moge voor vele buitenlanders, die aan een hoger stan daard van prijzen, maar ook van lonen ge wend zijn,als „goedkoopte-eiland" gelden voor de Nederlander is het duur. Heel duur. Vooral voor de Nederlander in het Westen des lands. Ettelijke gezinnen verkeren in de grootste zorg, hoe zij de eindjes aan el kaar moeten knopen. Het lijkt een soort ironie, al deze mensen op dit ogenblik een Spaarraad op hun dak te sturen om hen aan te sporen tot het opzij leggen van geld. Zij zullen blij zijn als zij erin slagen, rond te komen. Sommigen slagen daar niet in en het zijn niet alleen bedrijven soms zeer gezonde bedrijven die leningen aan gaan om aan de eisen van de fiscus te kun nen voldoen. Ook menige particulier komt daar toe. Hij zou het veel liever anders willen. Hij zou graag wat sparen, als hij er de kans toe zag. Dit raakt m.i. de kern van de zaak. In grote meerderheid zijn de Nederlanders altijd van nature tot sparen geneigd ge weest en de spaarbanken hebben er hen met velerlei aanbeveling telkens aan herin nerd. Een minderheid, van nature niet aldus geneigd, heeft zich daar niet door laten beïnvloeden. Welnu, de meerderheid heeft geen Spaarraad nodig om iets te doen dat zij zelve graag doet als zij ertoe in staat js en de minderheid, door gemis aan vroegere spaarzaamheid nu in extra on gunstige positie verkerend, zal niet kun nen antwoorden op de tot haar gerichte vertogen. In het algemeen geloof ik niet dat het Nederlandse volk aan zoiets als een Spaarraad behoefte heeft. En nog altijd geldt het argument, dat de overheid zelf in spaarzaam beleid moet voorgaan om indruk te maken en tot" navolging aan te sporen. Waaruit men dus zou moeten afleiden, dat het overheidsapparaat-als-geheel zelf als Spaarraad zou moeten fungeren. Dit doet het evenwel, volgens de openbare mening, niet. Het is de waardering van de openbare mening, die ten deze de uitkomst bepaalt en het baat weinig of men in Den Haag poogt, dit met aankondiging van zekere be zuinigingen te weerleggen. Het is niet ge noeg en men neemt te duidelijk waar dat er geen sfeer van zuinig beleid heerst. Dit alles aan minister Lieftinck te ver wijten zou onbillijk zijn. Hij is een man van grote bekwaamheid en toewijding en hij torst met moed en volharding de zware lading blaam, waarmee men hem voort durend belast. Het is bovendien een uiterst ondankbare taak die hij te vervullen heeft en zeer weinigen zouden het aandurven, die van hem over te nemen. Overigens is hij evenmin feilloos als andere mensen en de gelijkmatige tijds-indeling van de las ten, die op de schouders der belastingbe talers gelegd worden behoort evenmin tot zijn prestaties als het juiste psychologische Inzicht, dat ten aanzien van de instelling van een instituut als de Spaarraad had moeten gelden. R. P. Hertta Kuusinen belooft vrije Finse verkiezingen Mevrouw Hertta Kuusinen, de nieuw benoemde Finse communistische minister zonder portefeuille, heeft verklaard, dat door de benoeming van Kilpi als minister van Binnenlandse Zaken, de algemene verkiezingen in Juli aanstaande vrij zou den zijn. „Kilpi heeft ons volledig vertrouwen", zo vervolgde zij. „Ons prestige heeft niet geleden door het ontslag van Leino" (haar echtgenoot en ambtsvoorganger)", zo be sloot de minister. De Finse regering heeft een beroep ge daan op de Finse arbeiders om geen wraak te nemen op degenen, die door staking de president wilden dwingen een communist te benoemen als Leino's opvolger. Koninginneharing Te Apeldoorn arriveerde gistermiddag ee'h delegatie uit Vlaardingen bij Paleis Het Loo om namens de firma A. Hoogen- dijk, directie van de Doggermaatschappij, aan de vorstin de eerste Koninginneharing aan te bieden. Het waren de heren A. Hoo- gendijk, de schipper Arie Poot van de stoomlogger „Martha Maria" (VI. 199) die de haring had gevangen en twee keur meesters. De Koningin, die vergezeld was van haar hofhouding, nam persoonlijk de beide oranje vaatjes, ieders ongeveer 60 stuks zeebanket bevattende, in ontvangst. Een zelfde geschenk was anderhalf uur tevoren aan het Prinselijk gezin op paleis Soestdijk tangeboden. Op voorwaarde van een UNO-embargo op wapenuitvoer naar beide partijen Britten in Arabisch Legioen worden teruggeroepen Sir Alexander Cadogan, de leider van de Britse afvaardiging in de Veiligheidsraad, deelde in de vergadering van gisteren deze raad mede, dat Groot-Brittannië bereid was de wapenleveringen aan Egypte, Irak en Transjordanië op te schorten, mits de "Veiligheidsraad besloot een algemeen em bargo te leggen op levering van militaire goederen aan Arabieren en Joden. Verder deelde hij mede, dat een-en-twin tig Britse officieren, toegevoegd aan de Transjordaanse troepen, zouden worden teruggenomen uit de dienst bij het Ara bische legioen, dat thans de aanval op Jeru zalem leidde. Geen invloed op Arabieren. Cadogan verklaarde: „In de gewijzigde omstandigheden van de laatste dagen heeft mijn regering ook gepoogd de Arabische regeringen over te halen toe te stemmen in een staken van het vuren; doch, in tegenstelling met wat sommige vertegen woordigers schijnen te geloven, is de invloed van mijn regering bij die Arabische rege ringen niet onbegrensd." Cadogan zeide, te delen in de teleurstelling van de overige leden van de raad over het niet gehoor geven door de Arabische staten aan de op roep tot staken van het vuren, doch het scheen hem toe, dat het antwoord der Arabieren in verzoenende termen gesteld was en zorgvuldige bestudering verdiende. In totaal dienden 37 Britse officieren bij het Arabische legioen, van wie 21 door Britse diensten zijn gedetacheerd. De overige 16 zijn individueel bij de Trans jordaanse regering in dienst. Vier weken bestand bepleit Cadogan diende een resolutie in, waarin op beide partijen een beroep wordt gedaan alle militaire actie vier weken te staken, in die tijd geen militair personeel of man nen van weerbare leeftijd in Palestina bin nen te brengen en evenmin oorlogsmate riaal en alle mogelijke voorzorgen te nemen ter bescherming van de Heilige plaatsen en de stad Jeruzalem. Bij niet gehoor geven aan dit beroep door een de- partijen of beide zou beraadslaagd moeten worden volgens hoofdstuk zeven van het Hand vest. De subsidie aan Abdoellah Cadogan verklaarde voorts, dat de eerst komende termijn van de bij verdrag aan de Transjordaanse regering te betalen Britse subsidie ad 2 millioen pond, op 12 Juli vervalt en dat deze financiële ver plichting voor die datum herzien zal wor den in het licht van de door de UNO te nemen beslissingen. De Raad verdaagde hierop zijn zitting. Sov. Russen willen bestand afdwingen Tevoren had de Sivjet-Unie de Raad een nieuwe resolutie voorgelegd, waarin ge vraagd wordt om een „afdwingbare" order „staakt het vuren" in Palestina, van ge lijke strekking als het Amerikaanse foor stel, dat vorige week niet werd aanvaard. In deze resolutie worden Joden en Ara- biereli opgeroepen binnen zes en dertig uur het vuren te staken en werd gevraagd vast te stellen, dat er een bedreiging van de vrede bestond als omschreven in artikel 39 van het handvest der UNO. Er werd nog niet over dit voorstel gestemd. Waarschuwing van Trygve Lie aan Bevin? Naar verluidt heeft Trygve Lie, de secretaris-generaal der UNO, door een afgezant tegenover de Britse minister Bevin uitdrukking gegeven aan zijn bezorgdheid over zekere verwikkelin gen in de Britse politiek inzake het Palestijnse vraagstuk. De afgezant was commander Robert Jackson, plaatsvervangend secretaris-generaal der UNO, die voor deze „geheime missie" naar Londen gevlogen is. In Londen is hieromtrent niets bekend gemaakt. Men acht het niet onwaarschijnlijk dat deze „waarschuwing" van Lie tot de nevenstaande Britse concessies in de Veiligheidsraad aanleiding heeft gegeven. Passagierslijst troepenschip Waterman99 Op onze bureaux ligt ter inzage de passagierslijst van het troepentrans portschip „Waterman". Dit schip wordt met 1300 man troepen uit Indië aan boord omstreeks 6 Juni in Rot terdam verwacht. Joodse linies in Jeruzalem houden dapper stand Haganah blijft aanvallen Mosje Sjertok, minister van Buitenland se Zaken van Israël, heeft Donderdag avond verklaard, dat alle Joodse ver dedigingslinies in Jeruzalem stand hielden en dat de posities in de Zuide lijke buitenwijken aanzienlijk versterkt waren. Sjertok zei, dat het duidelijk was, dat de Arabische „sabotage" van de order van de Veiligheidsraad bedoeld was om alles in het werk te kunnen stellen de controle over Jeruzalem te verkrijgen. „Gelukkigerwijze is de oorspronkelijke bedoeling om het uit stel van 48 uur te gebruiken", zo vervolgde de minister, „verijdeld door het dappere en buitengewoon sterke verzet van de Joden en de volharding in de Heilige Stad ge toond." De andere fronten. Aan het Zuidelijk front geen veranderin gen. Centraal front: Nadat de Joden Ramath Raliel hadden heroverd, werd het door de Arabieren gebombardeerd. In Jeruzalem werd het Mar Elias-klooster door de Joden bezet. De Haganah heeft opnieuw aanval len bij Latroen uitgevoerd. Jordaanfront: In de sector van Nabloes rukten Iraakse strijdkrachten op. Arabische vliegtuigen „vernietigden Joodse convooien en bombardeerden Joodse nederzettingen." Syrische vliegtuigen bombardeerden Joodse stellingen in het uiterste Noorden van Pa lestina. Prins August Wilhelm van Pruisen, vierde zoon van wijlen ex-keizer Wilhelm II is thans in Ludwigsburg veroordeeld tot twee en een half jaar werkkamp en confiscatie van veertig procent van zijn vermogen. Na de uitspraak xoerd hij onmiddellijk in vrij heid gesteld, daar hij reeds drie jaar in voorarrest had doorgebracht. Geruchten over troonsafstand van keizer Hirohito In Tokio doen geruchten de ronde, dat keizer Hirohito op vijftien Augustus zou aftreden. Er is echter geen bevestiging van deze geruchten te verkrijgen. Sinds het bezoek van de keizer aan de militaire op perbevelhebber voor Japan, generaal Mac Arthur, zijn deze geinlichten in om loop. Zij zijn toegenomen na critiek, door de staatsman Matsoemoto op de keizer uit geoefend. Rotterdam doet het tijdelijk met vijf wethouders De Rotterdamse gemeenteraad, die na de ontslagneming als raadslid van de com munistische wethouder L. W. Schmidt op nieuw de wethouderskwestie behandelde, heeft op voorstel van alle fracties, behalve die van de CP.N. besloten de zesde wet houderszetel voor de zittingsduur van de tegenwoordige raad onbezet te laten. Dit betekent, dat het aantal wethouders op zes blijft bepaald, zoals in September 1946 werd besloten, doch dat tijdelijk me{ vijf zal worden volstaan. De heer Goudkuil, fractieleider van de C.P.N., protesteerde tegen „het ondemo cratisch gedoe" van de P. v. d. A. en achtte het een onrecht dat een deel van de be volking geen vertegenwoordiger meer in het wethouderscollege zal hebben. Het voorstel werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De C.P.N.-fractie wilde geacht worden te hebben tegenge stemd. Het woord is aan... Jacqueline v. d. Waals: Geef mij de moed om onrecht te onderkennen, ook waar 't door ecuwen van gebruik gewettigd wordt, de vaste wil aan onrecht nooit te wennen, ook waar de macht het weg te nemen schort. Om te onderhandelen met de Sorjetgezant te Praag De vertegenwoordiger van dc Republiek Indonesië in Praag. dr. Soeripno, heeft thans verklaard, aldus AFP, dat hu een formele opdracht van president Soekarno had om met de Sovjet-gezant in Praag te onderhandelen over de vestiging van di plomatieke betrekkingen tussen Djokja en Moskou. AMERIKAANSE KERKHOVEN WORDEN GESLOTEN Het Amerikaanse kerkhof Molenhoek bij Nijmegen zal op 30 Mei voor het laatst voor het publiek zijn opengesteld. De stof felijke overschotten worden gedeeltelijk naar Amerika en naar het kerkhof Mar graten overgebracht. Het Amerikaanse militaire kerkhof te Son bij Eindhoven zal Zondag eveneens worden gesloten. Parlementsontbinding op 26 Julii nieuwe Kamers komen 27 Juli bijeen Een foto van het Zweedse eskader nadat het de Noordersluis te IJmuiden binnen ge varen was. Links de torpedojager ,JIorrkoping", daar achter komt de „Stockholm" binnen en rechts de kruiser „Fylgia". Heden is verschenen Staatsblad I 219, houdende een Koninklijk Besluit van 28 Mei, waarin de minister-president gemach tigd wordt in naam van de Regentes van het Koninkrijk de tegenwoordige zitting der Staten-Generaal te sluiten in een ver enigde vergadering der beide Kamers op Zaterdag 24 Juli 1948 des namiddags te 3 uur. Tevens is in dit Koninklijk Besluit be- paald, dat de beide Kamers worden ont bonden met ingang van Maandag 26 Juli 1948. De verkiezingen van de leden der Eerste Kamer zullen in iedere provincie plaats hebben op Donderdag 8 Juli. De Commis sarissen der Koningin zijn gemachtigd de Staten hunner provincie te dien einde ln President Truman beloofde geen lening aan Israël Wapenembargo der V.S. blijft nog gehandhaafd President Truman heeft gisteren ontkend zich op enigerlei wijze verbonden te hebben ten aanzien van het verstrekken van een lening aan de staat Israël. Hij deed ver staan, dat een dergelijke lening niet ver strekt zou worden voordat de nieuwe staat „volledig bestond". Trumans worden betreffende het „vol ledig bestaan" van de staat Israël beteken den, dat geen lening verstrekt zou worden voordat de huidige voorlopige regering van Israël op hechte basis geplaatst zou zijn en voordat de Verenigde Staten de huidige er kenning de facto omgezet zouden hebben in een volledige „de jure" erkenning. Verder verklaarde Truman, dat het even tueel opheffen van het embargo op wapen zendingen aan Israël afhing van de actie van de Veiligheidsraad. De UNO had ver zocht, ter voorkoming van bloedvergieten, wapenverschepingen stop te zetten. Dat verzoek gold nog steeds. Zes wegen tot wereldvrede via de UNO Rapport van Vandenbergs Senaatscommissie De Amerikaanse senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen heeft als haar mening te kennen gegeven, dat, totdat 'de UNO voldoende sterk is geworden om de algemene veiligheid te verzekeren, „het beste middel voor versterking van de vei ligheid van de leden der UNO individueel is gelegen in voorschrijdende ontwikkeling van regionale en andere collectieve defen sie-regelingen". Deze mening is neergelegd in een rapport over een resolutie van senator Arthur Van- denberg, de voorzitter van de commissie, welke resolutie zes wegen aangeeft, waar langs men tot wereldvrede zou kunnen ko men door middel van de UNO. Deze „re solutie van advies aan de president" zal komende week in de Senaat in debat ko men, onder eenstemmige aanbeveling van de commissie. Zulke regionale regelingen, aldus het rapport, moeten niet verward worden met militaire allianties. Zij zijn tegen niemand gericht, alleen tegen aggressie. Associatie van de V. S. met dergelijke collectieve re gelingen zou bijdragen tot bescherming van de V. S. en het voorkomen van oorlog. Andere stappen tot het versterken van de effectiviteit van de UNO, aldus het rapport, zijn: vrijwillige overeenstemming tot afschaffing van het veto inzake kwes ties van vreedzame regelingen van ge schillen en van toelating van nieuwe le den, pogingen om overeenstemming te verkrijgen tot het uitrusten van de UNO met een gewapende macht en tot beper king van de bewapeningen; indien nodig tot versterking van de UNO: herziening van het Handvest door een algemene con ferentie, door de Algemene Vergadering bijeen te roepen. Republiek protesteert tegen conferentie van Bandoeng Aneta meldt, dat volgens „Antara" de republikeinse regering gisteren bij de Com missie voor Goede Diensten een protest heeft ingediend tegen het houden van de federale conferentie te Bandoeng. Zijn voorlopig aftreden" als premier van Zuidafrika onvermijdelijk geacht Jan Smuts, die Maandag jongstleden 78 jaar werd heeft thans van zijn kiesdistrict Btanderton een bitter verjaarsgeschenk ge kregen toen hij in dit district, dat hij 24 jaar vertegenwoordigd heeft, verslagen werd met slechts 224 stemmen. De man die hem overwon was Wentzel du Plessis, vroeger secretaris van generaal Hertzog, die Jan Smuts in 1939 opzij schoof over de oorlogsverklaring aan de Duitsers en die 18 maanden later als een gebroken man stierf. Du Plessis werd later van zijn diplomatieke post ontslagen omdat hij be hoorde bij de broederbond, een geheime organisatie, die gericht was op de over heersing van de Afrikaner elementen over de rest van de bevolking op patriarchale basis. Het feit dat Smuts verslagen was kwam als een hoogtepunt nadat reeds van andere zijner partijgenoten berichten waren bin- j nengekomen dat ook zij verslagen waren, j zoals Pieter van der Bijl, eerste „kabinets- I minister" die verslagen werd in Bredas- dorp (Kaapprovincie). In Zuid-Afrikaanse kringen in Londen meent men dat Smuts hierdoor automatisch gedwongen zal wrorden als premier af te treden ook al zal zijn Verenigde Partij bij de verkiezingen de 'eind-overwinning be halen. Men acht het namelijk niet goed mogelijk' dat Smuts premier blijft zonder een zetel te bezitten in het parlement. Een tussen tijdse verkiezing zou nodig zijn om Smuts opnieuw in het parlement zijn intrede te laten doen. Tijdens die tussenperiode zou hij niet als premier kunnen fungeren, aldus deze kringen. Smuts zou echter wel de leiding behouden van de Verenigde Partij, welke volgens de jongste uitslagen nog aan de winnende hand is. Men verwacht,'dat indien Smuts door het feit dat hij buiten het parlement is komen te staan, zijn pi'emierschap vaar wel zal moeten zeggen, deze functie voor de periode tot een tussentijdse verkiezing zal worden vervuld door een lid van de Verenigde Partij. Vanwaar deze omzwaai? Toen hedennacht nog slechts acht zetels verdeeld moesteh worden op grond van nog nadere uitslagen, hadden de partij van Smuts en de Labourgroep samen even veel zetels'als de combinatie van de partij van Malan en de Afrikaanse partij. Drie dozijn woordbreuken Marshall lucht zijn hart Marshall heeft naar de Senaatscommis sie voor buitenlandse betrekkingen een lijst gezonden van daden der Sovjet-Unie, die verhinderd zouden hebben een billijke vrede te bereiken. De lijst omvat, zo wordt uit bevoegde bron vernomen, een opsom ming van meer dan drie dozijn feiten, welke worden voorgesteld als schendingen door de Sovjet-Unie van verdragen, welke in de laatste jaren met de V. S. en ver scheidene andere landen zijn gesloten. Generaal Jan Smuts premier-af. Als oorzaken van het overschakelen der sympathieën naar de nationalisten worden genoemd: de afkeer van de. ook na de oor log, gehandhaafde controlemaatregelen en het feit, dat de waarschuwing van de natio nalisten voor „het zwarte gevaar" niet al leen bij de Afrikaners, doch ook bij een aanzienlijk deel van de Engels sprekende bevolking weerklank heeft gevonden. Afgezien van een zetel, die nog verdeeld moet worden, hebben de nationalisten (dr. Malan) 69 zetels. Negen Afrikaanse leden zullen samengaan met de nationalisten. De Verenigde Partij (Smuts) heeft vijf en zestig zetels; zij zal gesteund worden door de drie Zuid-Afrikaanse negerleden en de zes Labour-vertegenwoordigers. Juist voor het ter perse gaan van dit nummer wordt nog gemeld dat Smuts vanmorgen aan de gouverneur-gene raal zijn ontslag heeft aangeboden. Verschillende gekozen partijgenoten van Smuts wilden te zijnen behoeve af stand doen van hun parlementszetel, doch Smuts zou hun aanbod verworpen hebben. Franse kabinet op de wip Vanmiddag de beslissing? Donderdag te middernacht was de Fran se Nationale Vergadering nog steeds ver deeld van mening over het wetsontwerp tot bezuiniging door massaal ontslag van ambtenaren. Kort voor middernacht had de minister van Financiën, Mayer, ver klaard dat hij zou aftreden wanneer de wet niet werd aanvaard. Tenzij nog een compromis wordt gevon den zal er ernstig gevaar voor de regering- Schuman ontstaan. Het debat in de natio nale vergadering werd te middernacht verdaagd tot heden middag. buitengewone zitting büccn te roepen. De candidaatstelling voor de verkiezing van leden der Eerste Kamer is in iedere provincie bepaald op Maandag 14 Juni. De candidaatstelling voor de verkiezing van de leden der Tweede Kamer in elke kies kring zal plaats hebben op Vrijdag 4 Juni. De eerste samenkomst van de nieuwe Kamers zal gehouden worden in verenigde vergadering op Dinsdag 27 Juli. Bij ministeriële beschikking is de datum der verkiezing voor dc Tweede Kamer vastgesteld op Woensdag 7 Juli. Verslag van adviescommissie voor de prijspolitiek De Centrale Adviescommissie voor de Prijspolitiek heeft verslag uitgebracht van de werkzaamheden door haar verricht sedert zij op 19 November 1946 werd ge ïnstalleerd. De commissie is van oordeel, dat de winstcijfers in vele gevallen een te gun stige indruk van de werkelijke situatie van het bedrijfsleven geven. In deze cijfers komt namelijk niet voldoende lot uitdruk king, dat het bedrijfsleven straks om zijn apparatuur te vernieuwen en de achter stand ten opzichte van het buitenland in te halen, zeer grote bedragen zal moeten uitgeven, die door de huidige afschrij vingen die voor het grootste deel nog op vooroorlogse prijzen zijn gebaseerd, niet worden gedekt. Doordat de fiscus slechts afschrijvingen op basis van de aanschaffingswaarde in aanmerking neemt, wordt in feite een groot bedrag, dat slechts in schijn winst is, zwaar belast, waardoor de bedrijven niet vol doende voor de toekomstige vervanging kunnen reserveren. Wijziging van dit standpunt zoals ook reeds in België is ge schied, acht de commissie urgent. Over de vraag, of de marges in enkele branches thans niet te laag zijn vastgesteld, bestaat geen eenstemmigheid in de com missie. Het merendeel der commissie is echter van oordeel, dat zij voldoende zijn. Huurverhoging op den duur onvermijdelijk. Een verhoging van de huren acht de commissie op den duur onvermijdelijk, zo wel om de eigenaar enigszins tegemoet te komen als ook om de financiering van bouwwerken mogelijk te maken. De eige naar zal in staat moeten worden gesteld zijn bezit behoorlijk te onderhouden. Tegenover de uitgaven van de Staat aan subsidies voor nieuwe bouw zullen inkom sten uit een huurbelasting moeten worden gesteld. De commissie is echter van me ning, dat men met deze huurverhoging zeer omzichtig zal moeten te werk gaan, opdat het evenwicht tussen lonen en prijzen niet wordt verbroken. Een bijzonder moeilijk probleem bij het onroerend goed vormen de kosten van de nieuwe bouw. De kosten in deze sector zijn zeer opgedreven. De commissie is van oordeel, dat op dit ge bied met de meeste kracht naar prijsver laging zal moeten worden gestreefd. De be strijding van het betalen van zwarte lonen vormt hiertoe een eerste stap. Voorts zal de arbeidsproductiviteit moeten worden ver hoogd en zullen de prijzen van de bouw materialen tot het uiterste moeten worden gedrukt. Ook zal een betere regeling voor de aanneemsommen moeten worden ge troffen. Ten slotte zal men zich ook be perking moeten opleggen bij de eisen, die men aan een nieuwe bouw stelt. De com missie denkt hierbij ln het bijzonder aan eisen van architectonische aard, die niet altijd in overeenstemming zijn met de soberheid, die thans dient te worden be tracht. MINDER WIND. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met enige regen in het Oosten van het land, later opklarend. Op sommige plaatsen van nacht wat minder koud, overigens ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Wind matig, later zwak. overwegend uit Noordelijke richtingen. 23 Mei: Zon op 4.29 uur, onder 20-46 uur Maan op 1.35 uut. onder 10.05 uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1