c J Invoerrechten voor te gebruiken sportartikelen worden niet gehevi en Spert in het kort Technisch en artistiek raffinement zullen Haarlemse bloemenweek naar climax stuwen Vijftienduizend candidaten voor een baan in Paul Hoffman's hulpleger Vrijdag 28 mei 1948 OLYMPISCHE SPELEN IN LONDEN Tot de vele moeilijkheden, welke het Olympische organisatie comité moet over winnen, alvorens de spelen een aanvang kunnen nemen, behoorden ook de in- en uitvoer van allerhande soort materiaal als kleren, voedsel, jachten, vuurwapens, pols stokken enz., waarvan de deelnemers zich tijdens de wedstrijden zullen bedienen en die ze na afloop, voorzover nog in bruik bare staat, ook weer graag mee terug wil len nemen naar hun land. Het schijnt dat de Engelse belasting- en douane-autoritei- ten, die een extraatje zeer goed kunnen gebruiken, in alle ernst van plan zijn ge weest, om de gebruikelijke invoerrechten van al dit materiaal te heffen. Het organi satie-comité deelt tenminste met grote vol doening mede, dat na onderhandelingen met de diverse departementen een regeling is getroffen, welke de belangen van de En gelse schatkist waarborgt, maar tevens de deelnemers vrijstelt van de verplichting, om bedragen van vele duizenden ponden aan belastingen te storten bij de invoer van dit Olympisch materiaal, hangende de we- der-uitvoer na het einde der spelen. Dat het hier om grote sommen gaat, kan blij ken uit het feit dat volgens een schatting tot de bagage van de vier vijfduizend deelnemers o.m. zullen behoren ruim twee honderd paarden, honderd roeiboten, vijf tig zeiljachten, talloze pistolen en andere vuurwapens, honderden degens, sabels en floretten en ongeveer vierhonderd rijwie len. Het comité neemt alle nodige maat regelen voor zijn rekening en de landen ploegen zullen met een gerust hart hun paarden, jachten enz. kunnen invoeren, zonder dat ze een waarborgsom behoeven te storten, als zij dit materiaal later ook weer willen uitvoeren. Scotland Yard en enkele departementen moesten geraadpleegd worden en talrüke conferenties waren nodig alvorens een be vredigende regeling was ontworpen voor de vuurwapens, die In enkele Olympische nummers gebruikt worden. Iedere deelne mer krijgt bij zijn aankomst een speciale vergunning voor het wapen en de munitie, die hij meebrengt en die zowel door de politie als door de Olympische autoriteiten nauwkeurig ingeboekt zullen worden. Voorts zal een speciale contröle worden uitgeoefend op de meegebrachte paarden en op het paardenvoer, dit om de import te voorkomen van mogelijke ziektekiemen, welke voor de Engelse veestapel funest zouden kunnen ziin. Hulsvesting der deelnemers. Een andere kwestie, die de organisatoren nog altijd veel hoofdbreken kost. is de huis vesting van de deelnemers en de officials. Er is ruimte genoeg beschikbaar. Hét komt er nu slechts op aan, dg betrokkenen zo danig onder dak te brengen, dat ze ook allemaal tevreden zijn. Dit kan echter niet gebeuren, voordat men precies weet hoe veel mensen er komen. Het definitieve aan tal zal pas bekend zijn bij het sluiten van de inschrijvingsdatum half Juni. De eerste ploeg van overzee, en wel de Nieuwzeelandse, komt op 1 Juni in Enge land aan. De Nieuwzeelanders zullen waar schijnlijk naar Richmond Park gaan, totdat Motorsport Speedway-races trokken vele belangstellenden De belangstelling voor de speedway-races neemt steeds toe. Enkele tienduizenden wa ren Donderdagavond in het Olympisch Sta dion bijeen om de competitie-wedstrijd tus sen ..De Windmolens" en „De Vliegende Hollanders" te zien. Na veertien spannende ritten, waarin „De Vliegende Hollanders" aanvankelijk de leiding had genomen, won „de Windmolens" met 44 tegen 40 punten. De rijders J. Bosman en H. Steman. beiden van „De Windmolens", hadden in de com petitiewedstrijden prachtig werk verricht. Ook in de slotrace wonnen zij en gingen respectievelijk als eerste en tweede door de finish. De snelste rijders van „De Vliegende Hollanders" waren A. Hartman en P. van Aartsen; laatstgenoemde had echter veel motorpech. De eindstrijd van de „sterrenrace" werd na zeer felle strijd gewonnen door J. Bos man (1.25 2/5 sec), tweede werd A. Hart man. Wandelsport Wandeltochten van „Haarlem" Op Zaterdag 5 en Zondag 6 Juni zullen vele wandelaars uit alle delen van het land naar Haarlem komen om deel te nemen aan tochten van de wandelsportvereniging „Haar lem". Ook onder de Haarlemmers is de animo voor de wandeltochten groot. Alle sportverenigingen en scholen zijn aange zocht aan de tochten deel te nemen. De af standen zijn 15. 25, 40 en 50 km. Voor de geroutineerde wandelaars zijn de tochten een goede training voor de vier daagse te Nijmegen en de nieuwelingen, vooral de liefhebbers van andere sporten, krijgen een goede gelegenheid kennis te maken met de wandelsport. Het startbureau is op Zaterdag van half twee tot drie uur in gebouw „Rosehaghe" Hoofmanstraat, gevestigd en op Zondag van negen uur tot half een in het Gem. Con certgebouw, Lange Begijnestraat. Het par cours leidt de wandelaars o.a. langs het Spaarne via Spaarndam en Santpoort naar Bloemendaal. Zandvoort en Heemstede. Het secretariaat is gevestigd by de heer Faay, KJarenbeekstraat 55. De radio geeft Zaterdag HILVERSUM I. 301.5 M. 7, 8. 18. 20 en 23 uur: Nieuws. 7.15 Gym nastiek. 7,30, 8. 18 Platen. 9.15 Kamermuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 „Ik verkoos de vrijheid". 10.35 Zang en piano. 10.50 Voor arbeiders in continubedrijven. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.30 Zarig en orgel. 1300 Strijdkrachtenprogramma. 13.30 Dansmuziek. 14.00 Het Nederlandse lied. 14.15 Filmland. 14.45 Platen. 15.00 Causerie „Geld sparen". 15.15 Platen. 16.00 Prof. dr. W. Banning. 16.15 Amateurs. 16.45 Om en nabij twintig. 17.15 Philharmonisch orkest met zang. 18.15 Sportpraatje. 18.30 Strijdkrachtenprogram ma. 19.00 Artistieke Staalkaart. 10.30 VPRO- cursus. 39.45 Nederlanders in Duitsland. 20.05 Dingen van de dag. 20.15 Metropole-orkest. 21.10 Socialistisch commentaar 21.30 Schram- melmuziek. 22.00 Luisterspel „Het grote ver lies". 22.35 Tango-orkest. 13.15 Dansmuziek. 23.45 Platen. HILVERSUM II. 414.5 M„ 218 M. en 1875 M. 7, 8. 13, 19, 20 en 23 uur: Nieuws. 7.15 Pla ten. 7.45 Gebed. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.05 Platen. 9.35 Moderne Butterfly. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor zieken. 11.45 Schoolradio. 12.15 Liede ren van Yrjö JCilpinen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Lichte muziek. 12.55 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muziek. 13.50 Film en toneel. 14.00 Franse componisten. 14.40 Kamerorkest. 15.15 Concert voor jongeren. 15.45 Kiosk. 16.00 Platen. 16.20 Het grote maatschappelijk kwaad. 16.30 Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd- 18.00 Volksliederenkwartet. 18.15 Jour nalistiek weekoverzicht. 1830 Actualiteiten. 18.40 „Spineuza" 19.15 Platen. 19.50 „Op reis". 20 05 De gewone man. 20.12 Grieg. 20.30 Lichtbaken. 20.50 Zweeds mannenkoor. 21.00 Negen heit da klok. 22.15 Platen. 22.45 Gebed Platen. het voor hen bestemde kamp geopend wordt. In de loop van Juni verwacht men ook de meeste leden van de Australische ploeg, die de reis in drie vliegtuigen maken. Ook zij worden tijdelijk in Richmond Park ondergebracht. Honkbal Sportclub „Haarlem" bestaat 25 jaar Een van de oudste verenigingen van de Nederlandse Honkbal Bond, de S. C. „Haar lem", bestaat op 6 Juni 25 jaar. Deze club is steeds een der voorvechters voor de honk- balsport in Haarlem en omgeving geweest. De S.C. „Haarlem" speelde aanvankelijk op het sportterrein aan de Kleverlaan, des tijds het centrum der honkbalsport. Het eerste jaar werd in de tweede klasse van de N.HJ3. gespeeld en onder leiding van de energieke voorzitter de heer J. H. Kuling werd direct het kampioenschap van deze klasse behaald. Toen volgde promotie naar de hoogste afdeling, waarin de Haarlem mers reeds 24 jaar onafgebroken uitkomen. Dat de club tot één der sterkste vereni gingen gerekend mag worden, bewijst wel het feit, dat vijf keer het kampioenschap behaald werd en wel in de jaren 1929, 1930, 1934, 1940 en 1941. Maar meer nog dan om deze prestaties verdient deze club de dank van de honkballers door de wijze, waarop zij steeds propaganda heeft gemaakt voor het spel. \Wij herinneren aan de vele tour- nooien o.a. het „Zilveren-bal-tournooi", dat in het jaar 1924 voor het eerst gehouden werd en aan 't jaarlijks tournooi voor straat negentallen. Voorts heeft Haarlem het initia tief genomen voor de instelling van school- honkbal-wedstrijden. Dat' S.C. „Haarlem" deze zware taken op zich kon nemen is voor een groot deel te danken aan de kern van leden, waarvan de meesten al vele jaren lid zijn. Om maar en kele namen te noemen: de heren Parson, Vrugt, Wulfhorst, Veenhof. Hunik, Beets, Dijkhuizen, Langereis en löoos. De vereniging speelt thans met vier se nioren- en één juniorennegental. In de win ter wordt basketball beoefend. De viering van het jubileum wordt op Za terdag 5 Juni ingezet met een wedstrijd tus sen het Antwerpse negental General Motors en het eerste negental der SC Haarlem. Na deze wedstrijd is er een gezellig samenzijn voor de leden. Op 3 Juli volgt een receptie en een dag later worden er drie tournooien gehouden en wel voor de eerste-, over- gangs- en tweede klassers. Het programma wordt besloten met een feestavond. Honkbalprogramma Zaterdag worden gespeeld: le klas EDO- Ajax f4 uur); Blauw Wit-VVGA; Over gangsklas A: Ajax 2Quick; Hilversum TYBB; DOS—HHC 2; RCH—Hilversum (4 uur); Overgangsklasse B: DWSWater graafsmeer; 2e kl. B 4 uur: CatchersEHS 2; 2e kl. C.: WGA 2—Kennemerland; HFC Haarlem 2AHC '31 (4 uur); Schoten 3 TIW (4 uur); APGS—HC '38; 2e kl. D Quick 2—Shell; ABC 2RCH 2. ZeeburgiaBever wijk. EHS—DWS 2 f4 uur). Voor Zondag luidt het Drogramma: le kl. OWO—Schoten; HHC—SC Haarlem (2.30 uur); Overg.kl. B: HCKABC (2 uur): EDO 2—HFC Haarlem (10 uur»; 2e kl. A: SC Haarlem 2Laakkwa,rtieer (10 uur); Ce- leritas 2Schoten 2; NeptunusHHC 3r 2e kl. B: 't GooiHCK 2; Zandvoortmeeuwen- OWO 2 (10 uur); Spartaan 2Watergraafs meer 2. Korfbal Nederlands twaalftal tegen België Het Nederlands twaalftal, dat op Zondag 6 Juni te Den Haag tegen België zal uitko men, is als volgt samengesteld: Aanval: Da mes: A. Koper v. Es (Westerkwartier; L. Vlietman (Westerkwartier); Heren D. Stoel- tie (Westerkwartier), P. Doeven (Koog- Zaandijk). Midden: Dames: M. Nagtegaal-v. d. Graaf (Deetos); N. Karsen-Pitters (Rohda); Heren: G. Seits (Deetos) aanvoer der, H. Koper (Westerkwartier). Verdedi ging: Dames: R. Smittenaar (Olvmpia), Tr. Heespelink (Westerkwartier); Heren: C. Karsen (Rohda), H. Berens (Ons Eibernest). Reserves zijn: Dames: S. Fronczek (Archi pel), G. Hofwegen v. d. Graaf(Deetos); He ren: P. Oerlemans (Swift); H. Schoonder- woert (Archipel). VOETBALWEDSTRIJD IN BLOEMEN DAAL TEN BATE VAN NIWIN Dins dagavond 1 Juni wordt op het terrein van „Bloemendaal" een voetbalwedstrijd ge speeld tusschen een elftal van de Storm- school Wildhoef en „Bloemendaal". De baten komen ten goede aan de NIWIN. In het elf tal van Bloemendaal speelt mede de oud international De Bock, de tegenwoordige trainer der ploeg. Daar in het elftal der Stormschool enige goede voetballers zijn op genomen kan een interessante ontmoeting verwacht worden. Het Christelijk Harmo niecorps „Sursum" verleent medewerking. HALVE EINDSTRIJDEN SCHOOLKORF- BALWEDSTRIJDEN. Zaterdag tussen twee uur en half vijf worden op het sport terrein aan de Kleverlaan de halve eind strijden der Schoolkorfbahvedstryden ge speeld. waarvan het programma luidt: Veld I: Rijksleerschool IJ v. Stolbergschool; Moerbergschool IRijksleerschool I; J. v. StolbergschoolMoerbergschool I. Veld II: Weth. WesterveldschoolTetterodeschool I; Mr. Bruchschool 2Tetterodeschool 3: Cen trale School I 2Weth. Westerveldschool Tetterodeschool ICentrale School I 2. Engelse sportsmen arriveerden in Heemstede In het late avonduur beleefde Heemstede Donderdag een invasie van Engelse gasten. Het gold de komst van de sportsmen uit Leamington-Spa, die tot Woensdag 2 Juni gebruik maken van de gastvrijheid van Heemstedenaren Het gezelschap, dat per extra-tram van het station Haarlem naar Heemstede was vervoerd, had een lange en vermoeiende reis achter de rug. In de prach tig versierde feestzaal van restaurant „Groe- ncndaal" werden de gasten ontvangen. De burgemeester van Heemstede, Jhr. J. P. W. van Doorn, sprak de Engelse gasten toe. Nederland, zo sprak de burgemeester, heeft verplichtingen aan Engeland en hij achtte het een verheugend feit dat het thans de beurt was aan Heemstede om de banden te verstevigen. Wij zullen alles doen om het de gasten in de komende dagen zo aange naam mogelijk te maken. Hierna werd „God save the K:ng" aangeheven. Mr. Davidson, de loco-burgemeester van Leamington-Spa. dankte voor de vriende lijke woorden van welkom. Hij sprak de hoop uit, dat een uitwisseling tussen de ver schillende gemeenten van Engeland en Ne derland er toe mag bijdragen om de wereld vrede te bewaren. Namens de gemeente Lea mington Spa overhandigde bij burgemeester Van Doorn een zilveren blad met inscriptie. Een geschenk, dat Heemstede moet accepte ren voor de partij bloembollen, welke Lea mington van Heemstede heeft ontvangen. De gasten begaven zich met hun gasthe ren naar huis. Heden hebben de Engelse bezoekers een trip gemaakt naar Marken en Volendam en morgen beginnen de sportwedstrijden. Wedstrijden voor Zaterdag en Zondag Het programma voor Zaterdag luidt: 2 uur: Heemsteedse Sportparken: Dames hockeywedstrijd Heemstede-Leamington. Het Heemsteedse team. dat is samengesteld uit speelsters van Alliance en Rood-Wit, komt uit met A. Voorwalt-Cassa. L. van Turnhout en L Venhuizen; T. v. Goor, B. Beekman en L. Verdonschot; J. Beelen, L. Dijkstra, N. Brand. W Herberman en A. ten Berge. Na de hockeywedstrijd geeft de Gymnastiek- en Sportvereniging „Heemstede" een demon stratie. De voetbalwedstrijd tussen de ver tegenwoordigende ploegen van Heemstede en Leamington zal des avonds om 7 uur worden gespeeld. De gasten komen met een zeer sterke ploeg uit. De opstelling van Heemstede luidt: doel: Willemse (HBC), achter: Bartels (RCH) en de Reus (HBC); midden: Vos (RCH), v. d. Linden (HBC) en Kors (HBC»; voor: Koster (RCH), de Boer (RCH), Hanse (RCH), Biesbrouck (RCH) en Nolet (HBC). Voor Zondag vermeldt het programma de cricketwedstrijd Heemstede-Leamington. die om half elf begint in het Heemsteedse Sport park en waarbij de gastheren uitkomen met de volgende spelerfe: G Zeeuwe, A. J. Roodt, O. Keyzer, C, Feitz, D. Groot, A. Bak. A. v. Loenen, D. Wolters, G. v. Langelaar, J. Leyer en J. Meeuwenoord. De zwemwedstrijden worden gehouden in het bad „Groenendaal" en beginnen om half drie. Het programma luidt: Heren: 100 m. borstcrawl, 100 m. schoolslag, 100 m. rugslag, 5 x 50 m estafette. Damr-s: 100 m. borst crawl, 100 m. schoolslag, 100 m. rugslag. 3 x 50 m. estafette wisselslag. Na de zwemwed strijden volgt een demonstratie reddend zwemmen door de Heemsteedse Reddings brigade. gevolgd door de Waterpolo-wed- strijd Heemstede-Leamington. Het Heem steeds zevental is als volgt samengesteld: K. de Ridder (doel). A. J. Braam, H. J. Leye- naar en J. v. Zadel (midden), P. Kramer, P. Smit en W. Geurtsen (voor). Hillegom weer met Haarlemmermeer verbonden Vóór dë oorlog waren het de bekende geel-blauwe bussen van Maarse en Kroon, die voor de verbinding zorgden tussen Hil legom en de Haarlemmermeer. Deze ver binding was vooral van belang voor de be woners van de buurtschap „Beinsdorp" (Hillegommerdijk en Venneperweg) die in vele opzichten op Hillegom aangewezen zijn. Men heeft deze busverbinding zeer ge mist. en het is met vreugde dat de Hille- gommers de tijding vernamen dat ze met ingang van Zondag weer in ere hersteld wordt. Voorlopig om de twee uur zal wor den gereden van het Kerkplein te Hillegom af rechtstreeks naar Schiphol. Hier en daar wordt de gedachte geopperd aan een doortrekking van de bus naar De Zilk. Het is echter de vraag, of de onder neming deze doortrekking voldoende ren dabel acht. BEGUNSTIGERS „HAARLEMS BLOEI" MAKEN TOCHT MET „VAN DER STENG" Heden maakt een aantal begunstigers van „Haarlems Bloei" een tocht met het contact-vaartuig, de „Van der Steng" van het Algemeen Nederlands Comité „Onze Marine". De tocht gaat via het Noordzee kanaal, Oranjesluizen over het IJsselmeer naar Hoorn, waar een kijkje zal worden genomen. Er bleek grote belangstelling voor deze tocht. De „Van der Steng", een voor alle zeeën gebouwd schip, is met de nieuwste snufjes toegerust en verdient inderdaad de naam „vestzak-mailschip", waarmee het wel eens werd aangeduid. CLANDESTIEN SLACHTER GEPAKT In samenwerking met de Zandvoortse recherche heeft de Economische Dienst van de Haarlemse politie in een kelder van een Zandvoorts huis honderd kilogram vlees en twee en halve kilo vet, afkomstig van een clandestien geslachte koe, in beslag genomen. De bewoner had de kelder in ruil voor een gedeelte van dit vlees verhuurd aan een Zandvoortse slager die een groot gedeelte van het rund gekocht had van een Haarlemse slager die op zijn beurt in samenwerking met een Noordwijkse vee houder het beest had geslacht. Dit drietal is aangehouden. HET JAARLIJKSE FESTIJN NADERT Dc Haarlemse Bloemenweek 1948 belooft de feestweken van de voorafgaande jaren verre te overtreffen.* Niet zozeer een groter uiterlijk vertoon, door vermeerdering der programnianummers of door een grootsere en dus ook kostbaarder opzet daarvan, maar veeleer door een innerlijke verdie ping, een verbetering van het gehalte van het gebodene, vooral door een nog harmo nischer combinering van licht, lcleur en geur, in het kort door een voortreffelijk uitgebalanceerde reeks evenementen, waar van de opeenvolging en het décor met zulk een raffinement zijn gekozen, dat alles te zamen naar de climax: het Corso opstuwt. Verlichting en versiering kan men als de bases voor het welslagen van de feestweek beschouwen. Zij zijn het moeilijkst te or ganiseren temeer omdat de medewerking der burgerij onontbeerlijk is. Bovendien gaat er in beide betrekkelijk veel geld zit ten en juist deze omstandigheid heeft ge maakt dat van de aanvankelijk geprojec teerde uniforme Noord-Zuidversiering Soendaplein-Houtplein met wimpelmasten is afgezien. Bovendien is ook de bovenleiding der tram een belemmering voor een ononder broken reeks masten die afwisselend acht en een halve en zes meter hoog zijn. Haarlems Bloei heeft de plaatsing van deze palen op de Grote Markt, (vaar er negen komen, voor zijn rekening genomen. Het grote voordeel van deze versiering is, dat zij ook kan dienen bij de jubileum- en kroningsfeesten en ook in andere jaren veel nut kan afwerpen. De palen der booglantaarns op de drie voornaamste pleinen Grote Markt, Sta tionsplein en Houtplein zullen met rood en wit vlaggèdoek gemaskeerd worden. Deze methode is aanmerkelijk goedkoper dan die der wimpelmasten, geeft een aan trekkelijk resultaat en verdient dus navol ging door straat- en buurtverenigingen. De bezoekers die per trein arriveren zul len een omgetoverd Stationsplein vinden, nadat zij op de perrons al een fraaie versi- ring hebben kunnen bewonderen. Er komen weer pergola's voor de in- en de uitgang, ook hier worden vlaggemasten geplant en prozaïsche gevels zullen achter een bloemen-masker schuil gaan. Dat de bewoners van de Grote Markt weten wat er van hen tijdens een "feestweek verlangd wordt, is overbekend, ook dit jaar zullen zij zich inspannen zo goed mogelijk voor de dag te komen. De verlichting. Het chapiter Verlichting vindt zijn hoogte punt in de verlichting van het beroemde doorkijkje door de Kleine Hout. Het provinciaal bestuur zal het gouver nementsgebouw in de schijnwerpers zetten. De het vorige jaar zo op prijs gestelde beschijning van boomgroepen in het Kenau park zal wellicht dit keer herhaald wor den. De laaiende en loeiende gasfakkels die de Grote Markt in 1947 zo'n romantisch- middeleeuwse aanblik gaven, zullen thans misschien in enigszins gewijzigde vorm als drie-armige kandelaars op de hdeken vèn 'de- Grote Hout- en Kruisbrug geplaatst worden. Er bestaat een vermetel plan om alle bruggen vijf in getal over de Nieuwe Gracht op deze wijze te verlichten, doch de verwezenlijking daarvan is geheel af hankelijk van de beschikbare geldmidde len. De traditionele floodlight-objecten: Bavo-toren en Amsterdamse Poort zullen niet ontbreken. Misschien dat het Huis te Zaanen in zijn mooie parkomgeving daar nog bijkomt. Voor particulieren die iets in deze rich ting willen presteren, zij vermeld dat ver scheidene firma's een nieuw feestverlich tingssysteem propageren. Flora nog incognito. De Bloemenkoningin is reeds gekozen. Voorshands verlangt zij evenwel niets lie ver dan incognito te blijven daar zij nog hard zit te blokken voor het eindexamen aan een der middelbare scholen. De heer Baard, die als directeur van het Frans Halsmuseum wel tot de meest com petente Haarlemmers op aesthetisch gebied behoort, treedt zo ongeveer als haar schuts patroon op, een functie die wel enige zor gen baart als men bedenkt dat hij zieh tot ideaal heeft gesteld haar gehele presenta tie zo vorstelijk en tegelijk zo goedkoop mogelijk te doen zijn. Bovendien zal Haarlem nog opgefleurd worden door tientallen kleinere bloemen- koninginnetjes die het oog zullen laten val len op die heren die huns inziens voor een kleine floralische versiering in aanmerking komen. Die gelukkigen kunnen tegen een schappelijk prijsje een van Flora's echte kinderen in hun knoopsgat steken. Flora en Terpsichore. Flora zal op 31 Juli, de eerste dag van het feest gekroond worden: Na afloop van deze ceremonie zal zij zich naar de Stads- doelen begeven, waar een Baskische dan- sersgroep de Spaarnestadbewoners en -be zoekers zal laten genieten van hun rijke volksliederen en -dansenschat. In de Feestweek wordt er nog meer ge danst: er komt weer een groot volksdans- bal en op de laatste Zaterdag zal een Zwit sers ensemble optreden. PANDA EN HET OOG VAN MUG 31. De hofmeester was een zeeman met een vlug verstand. Toen hij midden in de nacht uit zijn bed werd geklopt om een smaragd terug te geven, die diezelfde mid dag aan zijn zorg was toevertrouwd, vond hij het al vreemd. Maar toen er nu ook nog geroepen werd: „Houdt de dief", had hij er genoeg van. Hij trok een fluitje uit zijn pyamajas en blies er op zo hard als hij kon. Op dat geluid kwam de wacht aan hollen. Twee matrozen en een kwartier meester snelden toe en stortten zich op het groepje, dat de hofmeester aanwees. (Maar de Chinezen waren daar niet meer bij, die hadden bijtijds het hazenpad gekozen). ,,\Vat betekent dit, goede man?" vroeg Joris ongerust. „Is dit de manier, waarop op dit vaartuig de passagiers verpleegd worden? Ik zal mijn beklag bij de bevoegde instan ties indienen!" Niks mee te maken!" zei de hofmeester. „De Kapitein moet dit maar uitzoeken!" Minder uitbundig, doch niet minder levenskrachtig en veelzeggend zal de bij zondere expositie zijn, die in het Frans Halsmuseum rond Hals' Schuttersstuk van 1633 uitgangspunt en apotheose van het openluchtspel van dr. P. H. Schroder wordt gerangschikt. Vier en twintig kunstwerken van zeer groot artistiek belang, die eerlang tot de inventaris van Haarlems stedelijk museum zullen behoren, zullen dan voor het eerst tentoongesteld worden na hun terugkeer uit Duitsland. Enkele toepasselijke doeken en kunst voorwerpen een vroegere schuttersmaal tijd uit het Rijksmuseum, een Schutters- hoorn en -ketting en een Vaandeldrager van Thomas de Keyzer uit het Mauritshuis zullen bovendien te zien zijn. Nieuwe uitgaven Emily Brontë, De woeste hoogt», vertaald door Elisabeth de Roos Contact, Amsterdam, Antwerpen. In 1847 verschenen, en toen met gering» instemming ontvangen, heeft ..Wutheruij Heights" zich door de jaren naam verwo:. ven als een der merkwaardigste klassieke» van de Engelse literatuur. Sterker dan de beste werken van Charlotte Brontë. Emily's zuster (Jane Eyre en Villette). in zijn roman, tisch-woeste tekening van karakters en zijn gerichtheid op slechts voldoen aan een eiges ideaal, heeft het altijd heftige tegenstel. - lingen van afkeer en bewondering gewekt; maar de bijzondere betekenis ervan is na een eeuw algemeen erkend. Er is invloed van de Duitse romantiek van de tijd in ont dekt en verklaard, maar die ontneemt het uitzonderlijke karakter niet aan het boek, dat in de eenzaamheid van het plaatsje Ha. worth in Yorkshire ontstond, uit de geslo- tenheid van het wezen van de schrijfster. Zo merkwaardig en boeiend zijn die omstan. digheden. dat ik het betreur de vermelding op de titelpagina van deze uitgave „Ver. taald en ingeleid door Elisabeth de Roos', Dr AF als ij del te moeten ontmaskeren in die mate, Waa Bedriegen de voortekenen niet, dan zal het Corso een succes worden. Reeds zijn er zoveel inschrijvingen dat het doorgaan ervan verzekerd is. De aandacht van verenigingen en par ticulieren wordt nog eens gevestigd op de afdeling „attractieve voertuigen", die ruim te laat aan allen die origineel, interessant of amusant voor de dag willen komen. De route van het Corso is in principe vastgesteld. De opstelling heeft dit keer aan de Spanjaardslaan plaats en vandaar gaai de tocht door de binnenstad, Haarlem-Noqrd, Kleverpark. binnenstad en een gedeelte van Haarlem-Zuid weer naar zijn uitgangspunt terug. De muziek zal niet meelopen, maar meerijden, hetgeen opstoppingen zal voor komen en het tempo verhogen. Inschrijvingsformulieren zijn nog steeds bij Haarlem's Bloei verkrijgbaar. De Stadskweektuin zal natuurlijk gedu rende de Feestweek voor het publiek ge opend zijn. Op de onschatbare rijkdommen die deze instelling herbergt hopen wij nog nader terug te komen, evenals op de grote Jubileumbloemententoonstelling in het Krelagehuis, die op 3, 4 en 5 September wordt gehouden. Genoeg zij, dat de beschik bare ruimte op deze expositie 1000 vier kante meter reeds volgeboekt is. Geld! Uit het bovenstaande is wel gebleken, dat de organisatie die de stimulerende en acti verende kracht voor Haarlems Bloemen- feest vormt de beschikking moet hebben over geld, over veel geld zelfs. Deze organisatie en ieder Haarlem mer weet dat dit de Stichting „Haarlems Bloei" is heeft daarom de steun van iedere burger nodig. Van iedere ingezetene, omdat de werk zaamheid van „Haarlems Bloei" ten goede komt aan de stad in zijn geheel. Alleen dank zij een instelling als „Haarlems Bloei" kan Haarlem zich tot ver over de grenzen een roep verwerven, die een constante goodwill voor het vreemdelingenverkeer, vormt. Dan is het ook niet te veel gevergd, dat alle Haarlemmers deze organisatie naar vermogen steunen. Op het ogenblik kan dat zeer gemakkelijk door een lot te kopen in de loterij die ten bate van „Haarlems Bloei" gehouden wordt. Men doet dan zelfs geen 'onbaatzuchtige schenking, maar dingt mee* naar een van de vele honderden waardevolle prijzen, die aan de loterij zijn verbonden. Alleen door de geestdrift van alle Haar lemmers ook voor de loterij kan „Haarlems Bloei" zijn taak naar behoren vervullen. dat ieder zoeken naar de genoemde inlei ding vergeefs blijft. Nu moet nien zich te- Corso zal slagen, vreden stellen met een aanduiding als „J- wereldberoemde liefdesroman", wat een j heel ontoereikende qualificatie is. en e erwiizing naar de film. welk kraehteloojt - --v- men [C 11991 ffaa aftreksel men toch schuwt wanneer enig hart voor dit werk zelf heeft. Niettemin, hier is de vertaling ten tweece male uitgegeven, en zij is keurig, al maaltf men zich van het gevoel niet los, dat me: een woordenboek en enige elementaire ken nis van de Engelse taal de oorspronkelijke tekst er woordelijk uit te reconstrueren zou zijn. s. ai Frits Schuurman ontdekte Caplet voor Frankrijk Jaarlijkse uitvoering van de „Miroir" Enige jaren geleden voerde het Residen tie-orkest, gedirigeerd door Frits Schuur man, onder auspiciën der Franse ambas sade Caplets „Le miroir de JéSus" uit. So liste was daarbij Noëmie Pérugia Behalve in den Haag werd het werk toen ook in Haarlem en Groningen ten gehore ge bracht. Toen voor een paar maanden de Kaaio Diffusion Francaise de heer Schuurman verzocht weer eens in de lichtstad te komen dirigeren, gaf de leider van het Residentie orkest de wens te kennen om omstreeks Pinksteren Caplets „Miroir de Jésus'' te mogen komen uitvoeren met Noëmie Peru- gia als soliste. Deze wens werd toegestaan, te meer daar men in Frankrijk reeds ver nomen had, met hoeveel succes dit werk in 1946 hier te lande was uitgevoerd. Want hoe onwaarschijnlijk het ook moge klinken, dit werk is in Caplets vaderland min ol meer in het vergeetboek geraakt. Zo heeft dan dezer dagen Schuurman dit werk in de „Salie Erard" te Parijs gedi- rigeerd, welke uitvoering tevens door de radio werd uitgezonden. De Franse omroep had zich voor deze uitvoering zeer grote offers getroost. De reactie die op de uitvoering volgde, was treffend. De weduwe van de componist die in de provincie woonachtig is en door de radio de uitvoering had beluisterd, zond Schuurman een in zeer warme bewoor dingen gesteld danktelegram. Vele de dirigent onbekende personen brachten hem telegrafisch en telefonisch hun waardering over. Van de Nederlandse ambassade was de heer Robert de Roos, de culturele attaché aanwezig Frits Schuurman heeft de wens uitge sproken dat Caplets „Miroir" jaarlijks om streeks Pinksteren ten gehore zal worden gebracht. Nobele offervaardigheid naast veel „plafondvrees*' (Speciale correspondentie uit New York) Via Marshallplan en European Reco very Act zijn wij dan thans in het uitvoe rend stadium, de E.C.A. Economie Co operation Administration gekomen en In Washington begint het te zoemen van bedrijvigheid. Het spenderen van zes milliard dollar heeft natuurlijk tengevolge gehad, dat er zich stromen lieden in Washington hebben aangediend, die allen bun diensten aanbie den voor het nobele doel. zij het dat zij hun diensten niet geheel gratis beschikbaar stellen. Dit laatste geldt natuurlijk niet voor mensen als Hoffman en zijn top-staf. Zij zijn ten dele uit het bedrijfsleven af komstig en geven functies op met hono raria vele malen hoger dan wat zij onder de E.C.A. zullen ontvangen. Het beste voor beeld is Hoffman zelf, die zijn S 96 000 functie bij Studebaker tijdelijk heeft ver ruild voor de 20.000 van E.C.A. Verdachte animo. De grootste belangstelling voor de lagere functies, de gewone kantoorwerkzaam- heden, bestaat van de zijde van employés van de Amerikaanse regering. Immers het Amerikaanse Congres heeft gedecreteerd, dat het plafond van de salarissen, die de Amerikaanse Regering betaalt, niet van toepassing zal zijn op de E.C.A.-salarissen. Op het ogenblik heeft Hoffman allerlei van de Regering geleende employés in dienst, maar tegen het einde van de maand hoopt zijn bureau bijgestaan door de Civil Service Commission zich te hebben geworsteld door de stortvloed van meer dan 15.000 sollicitatiebrieven. Een van de grootste zorgen van Hoffman zal zonder twijfel in deze dagen zijn om zijn organisatie niet te groot op te zetten. Want een bureaucratisch apparaat, dat een maal te groot is, kan dit heeft de prak tijk nu wel bewezen heel moeilijk inge krompen worden. Maar personen, die de gehele New-Deal in Washington hebben meegemaakt en 't Amerikaanse Regerings apparaat enkele malen in omvang hebben zien toenemen, geven toch als hun mening te kennen, dat er op den duur wel 5000 em ployés bij de E.C.A. hun broodje zullen verdienen! De hoogst betaalde functie is die van de Amerikaanse E.C.A.-vertegenwoordiger op het Continent, Averell Harriman, die 22.000 zal genieten. Ook Harriman ver langde het baantje niet omwille van het salaris Hij is ten nauwste gelieerd aan het bankiershuis Brown Brothers Harriman Cy„ en zijn familie is tevens grootste aan deelhouder in de zeer rijke en welvarende Amerikaanse Union Pacific Spoorweg. In Amerika is Hoffman de hoogstgesalarieer- de figuur. Daarna komen er enkele functies die 17.000 per jaar betalen, vervolgens een aantal met 15000 dollar en zo omlaag, terwijl natuurlijk verreweg het grootste aantal der employés in de categorie van circa 2000 tot 5000 dollars per jaar zal vallen. Naast de Washingtonse staf zal er tenslotte in Europa een organisatie komen, die men uiteindelijk enkele duizenden em ployés groot raamt. Inval, Naar verluidt heeft de politie te Cairo een inval op grote schaal gedaan in de door Joden beheerde „Société d'Avances Commerciales", een van Es.vptes grootste bank- en handelsorga nisaties. Verschillende arrestaties zou den zijn verricht. Zeer lang. Volgens DPD heeft de Ameri kaanse generaal Cla£ op een perscon ferentie verklaard: „Wij zijn van plan zeer lang in Berlijn te blijven. De be volking van de Westelijke sectoren van Berlijn zal zo lang de democratische rechten en vrijheden genieten als de Amerikanen in Berlijn zijn". Vijf communisten, onder wie een professor, zi.in Woensdag te Peking gefusilleerd. Zij zouden de studenten tot staking hebben aangezet. Graaf Bernadotte, de bemiddelaar der UNO, is gisteren uit Parijs naar Pales tina vertrokken met het speciale vlieg tuig van de KLM. Olie. De Syrische regering heeft gedreigd met annulering van olieconcessies wan neer de Verenigde Staten „voortgaan met druk uit te oefenen op de UNO", aldus wordt uit Damascus gemeld. Ruhrig. Arbeiders in de staalindustrie in het Ruhrgebied hebben besloten 1 en 2 Juni te staken uit protest tegen de benoeming van dr. Hermann Reusch, die naar hun zeggen nazi-sympathieën heeft, in een commissie voor de verho ging der staalproductie. In serie. De V.S. hebben „een reeks" van Sovjetrussische protesten tegen „in menging van Amerikaanse vliegtuigen in de handelsscheepvaart in wateren om Japan" als ongegrond van de hand gewezen. Contact. Op 31 Mei wordt het telefoonver keer tusen Engeland, Spanje en Gibral- tar met aftakkingen naar de Balearen èn de Canarische eilanden hervat.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 2