Militaire problemen in Denemarken en Noorwegen Toen de trekschuit nog voer REVOLUTIE IN EUROPA VRIJDAG 28 MEI 1948 Commandant van Noord-Noorivegen in een zolderkamertje gehuisvest! Uil Haarlems verleden (Van een Deense medewerker) m geheel Scandinavië neemt de belang stelling voor militaire vraagstukken hand over hand toe en in brede kring pleit men voor het versterken van leger en vloot. Vooral in Denemarken moet men met de wederopbouw evenwel als het ware weer van de grond af aan beginnen. De Deense oorlogsschepen werden op 29 Augustus 1944 als protest tegen het optreden der Duitsers in Denemarken bijna alle tot zinken ge bracht op bevel van de marine-chef, de jonge vice-admiraal Vedel, die de snelste promotie heeft gemaakt, welke men de laatste eeuwen in de Deense marine heeft gezien. Enkele schepen konden in Zweden in veiligheid worden gebracht, de rest werd op dezelfde dag door de Duitsers in de grond geboord. Er zijn na de bevrijding enige kleinere schepen gekocht in Amerika en Engeland, en enkele andere zijn op eigen werven gereed gekomen. Maar hier, zowel als in de andere Scandinavische landen, komt men jonge mensen tekort om de oor logsschepen voldoende te bemannen, te meer omdat men de zeevarende jongelieden niet gaarne wil onttrekken aan de zo be langrijke koopvaardij. Het Deense leger. Het Deense leger werd door de Duitsers eveneens van al zijn materiaal beroofd. Tot oude onbruikbaar verklaarde uniformen en geweren toe wei-den naar Berlijn vervoerd. De grootste kracht van het huidige Deen se leger bestaat uit een uitstekend geoefen de en modern uitgeruste brigade, welke evenals een Noorse dienst doet In de Engelse sector van Duitsland. Men over weegt in Denemarken om deze brigade terug te roepen, omdat zij in een acute si tuatie van zeer groot nut kan zijn. Nog met Pasen j.l. werd in Kopenhagen een com munistische coup gevreesd. Op het dak van het politiebureau waren mitrailleurs opge steld en het verlof van verschillende troe penafdelingen was ingetrokken. Het is in zulke ogenblikken van groot belang om goed, getrainde en uitgeruste soldaten ter beschikking te hebben. Ook voor de opleiding van andere leger onderdelen acht men het terugroepen van de brigade noodzakelijk, niet het minst nu de Deense sociaal-democratische regering zich bereid heeft verklaard mee te werken aan de tot standkoming van nieuwe wetten voor een meer omvattende en moderner organisatie van het leger dan Denemarken had, toen de Duitsers het land bezetten. Als in Arnhem. In Noorwegen is het herstel van het mili taire apparaat wat schepen en materiaal betreft over het algemeen sneller ge vorderd dan in Denemarken. Een voorstel om de Noorse brigade uit Duitsland terug te laten komen, is dan ook verworpen. Een zeer ernstig probleem is daar echter het tekort aan gebouwen en woningen. Toen het Duitse leger zich uit Noord-Noorwegen terugtrok, heeft het de taktiek van de ver schroeide aarde toegepast en bij wijze van spreken is daar geen huis blijven staan. Veel verder dan het oprichten van houten barakken is men er nog niet gekomen en pas zeer geleidelijk keert de naar het Zui den gevluchte bevolking er dan ook naar terug. Men kan zonder overdrijving vast stellen, dat de meeste steden in Noord- Noorwegen even erg kapot zijn als dat deel van Arnhem, dat het dichtst bij de Rijn ligt. Generaal Eyvind Dahl, de bevelhebber van het Noord-Noorse leger woont op een zol derkamertje! Wanneer hij in andere steden op inspectie komt, slapen hij en de leden van zijn staf op de meest primitieve wijze, drie, vier man in iedere kamer en dikwijls op de grond Een andere wereld. Is het wonder, dat men het gevoel heeft ln een andere wereld te zijn, ^.odra men in Zweden is aangeland? Hier vindt men alles wat men zich denken kan. Het genie-regi ment, dat ten Noorden van de Poolcirkel is gestationneerd, is bijv. uitgerust met pels mutsen, waarin een electrisch licht is aan gebracht Die lichtbron is voorzien van een scherm, zodat het licht automatisch vooruit of naar beneden schijnt, als de soldaten op hun moderne aluminium ski's snel door de grote bossen voortglijden! De Zweedse vestingstad „Boden", die wel de sleutel van het Noorden genoemd wordt, staat aan vreemdelingen slechts een ver blijf toe van ten hoogste 24 uur. Men moet al zijn papieren laten zien aan de politie, die ook op het station verschijnt en het ver trek van ieder buitenlander controleert. Niet alleen het leger, maar ook de ma rine in Zweden is volkomen modern uitge rust. Regelmatig worden er bovendien nieu we oorlogsschepen te water gelaten. Het nieuwste heet „de Leeuw van Göteborg". Evenals elk ander Zweeds oorlogsschip heeft het zijn eigen motto en wel in het Foto's van Indische oorlogsslachtoffers Gedurende vele maanden werd in tal rijke plaatsen van Indonesië een zeer groot aantal foto's van slachtoffers van de Ja panse terreur ter inzage gelegd en ter beschikking gesteld van familieleden dier omgekomenen en vermisten. Dertig grote kisten met deze foto's zijn thans met het vrachtschip „Singkep" naar Nederland onderweg en worden 5 Juni in Amsterdam verwacht. Zo spoedig mogelijk daarna zullen de foto's in het gebouw van het Indisch Instituut te Amsterdam voor elkeen, die het verlies van een of meer in Indonesië omgekomen familieleden be treurt. ter inzage worden gelegd en ter be schikking gesteld. Het ligt in de bedoeling later achtereenvolgens dezelfde mogelijk heid te bieden in andere steden van ons land. Agenda voor Haarlem VRIJDAG 28 MEI Gem. Concertgebouw: HOV Beethoven- cyclus, 8 uur. Rembrandt: „Mens durf te leven", alle leeftijden. 1.45, 4.15. 6.45 en 9.15 uur. Palace: „Rue Madeleine 13". Luxor: „De prijs van het verleden", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 0.15 uur. City: „Mannen van jongensstad", 14 jaar. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De Prairiewet". 14 jaar, 2,30. 7 en 9.15 uur. Frans Hals „Heldenkermis", 18 jaar. 2, 4.30. 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 29 MEI Stadsschouwburg: „Vorstelijke emigran ten". 8 uur. Bioscopen: Middag- an avond- Voorstellingen, Latijn. Op dit schip vindt men de woorden „Nihil me impune lacessit" (Niemand valt mij ongestraft aan.) Over de kwestie van militaire samenwer king tussen de drie Scandinavische landen is bij herhaling onderhandeld, zonder dat men echter veel verder is gekomen. Op de onlangs te Stockholm gehouden conferentie van de Scandinavische premiers zei de Noorse" vertegenwoordiger: „De samenwer king op economisch gebied moet worden uitgebreid. Wat de militaire samenwerking betreft, moeten wij misschien onderzoeken of er een basis is voor een dergelijk streven. Het is moeilijk in te zien, dat een land buiten Scandinavië iets tegen een samen werking zou kunnen hebben, welke ten doel heeft om de onafhankelijkheid en de vrijheid van onze landen te verzekeren." De oppositie, die in Nederland in de ja ren 18401848 opkwam, was slechts een zeer flauwe en eenzijdige afspiegeling van de krachten, die in dezelfde periode Europa in spanning hielden. Vergeleken bij vele andere Europese landen was Ne derland een oase van rust en kalmte. De tijdgenoot vatte dat als een zegen op, maar dit was slechts betrekkelijk waar: die rust bewees, dat Nederland op politiek en op sociaal-economisch gebied nog steeds niet tot intens leven gewekt was, al was er verbetering vergeleken bij de jaren voor 1840. Europa ging sedert lange tijd, van het einde der achttiende eeuw af, gebukt on der het pauperisme. Het betekende, dat een niet gering deel van de bevolking nagenoeg permanent zonder arbeid was. Het betekende verder, dat deze mensen lichamelijk en geestelijk degenereerden, zelfs in die mate, dat zij vaak nauwelijks meer als werkkrachten te gebruiken wa ren, zo er groter vraag kwam. Heel West- Europa werd door deze ramp getroffen, ons land niet uitgezonderd: het was een vrij gewoon verschijnsel, dat in grote Ne derlandse steden een kwart of een derde deel der bevolking van bedeling leefde. Daarnaast verwekte de opkomst van de industrie, in Engeland en Frankrijk in de eerste plaats, ernstige ontevredenheid en spanningen. Stellig had de industrie deze goede zijde, dat zij arbeid schiep. Evenwel, zij schiep niet alleen werk voor mannen, maar ook voor vrouwen en kinderen en dat alles onder omstandigheden en tegen lonen, die de weldaad van de arbeid vaak in een vloek deden verkeren. De indus triële bedrijven waren bovendien uiterst gevoelig voor de conjunctuur en stieten in een tijd van crisis en malaise de talloze arbeidskrachten, die zij aangetrokken had den, snel terug in werkloosheid. Zo waren er permanent spanningen op sociaal gebied, die echter niet dezelfde kracht of betekenis hadden. De paupers waren voor het politiek en maatschappelijk bestel nog niet zeer gevaarlijk: de ellende had hen veelal apathisch gemaakt. De ar beiders kwamen echter meer dan eens in verzet, zo in Frankrijk en in Engeland. Het uitte zich in woelingen, die vaak bloedig onderdrukt werden, in stakingen en ook in organisatie. Te groter werden die spannin gen, toen in 1845 een aardappelziekte deze volksvoeding bij uitstek zeer schaars en -duur maakte. De eerstvolgende jaren kwam er op dit gebied nog niet veel verbetering, ook omdat de tarweoogst in 1846 voor een groot deel mislukte. Een economische cri sis, die in die jaren de landen van Europa teisterde, maakte de situatie nog ongunsti ger. Intussen, deze spanningen beroerden de onderste lagen van de maatschappij, die politiek en sociaal nog onmondig wa ren en aan hun verlangens weinig kracht konden bijzetten. Het socialisme, dat aan het verzet der arbeiders leiding zou gaan geven, kreeg in deze jaren in Engeland, Frankrijk en in het Rijnland eerst vorm en inhoud. Het bracht beroering teweeg, maar het effect was nog uiterst gering. Niet dat pas opkomende socialisme, doch liberalisme en nationalisme beheersten, soms op merkwaardige wijze vermengd, het politiek toneel in Europa. Het libera lisme roerde zich krachtig in bijna ieder land: in Engeland, Frankrijk en Duitsland, ook in Oostenrijk-Hongarije, Italië en Spanje. Het had niet in ieder land het zelfde voorkomen en het werd ook niet uit één bron gevoed. Het leefde sterk on der intellectuelen, b.v. in Duitsland, waar de universiteiten brandpunten waren, maar ook onder de gezeten burgerij zeer sterk b.v. in Frankrijk die zich van zijn maat schappelijk belang in de veranderde we reld steeds sterker bewust werd en poli tieke macht voor zich opeiste. De libera len, die eens in de Franse revolutie een groot deel van hun wensen vervuld had den gezien, waren door de reactie, die daarop gevolgd was, zeer teleurgesteld: zij waren vastbesloten wijzigingen in de regering van hun land door te zetten. Het liberalisme nu had een veelal merk waardig huwelijk aangegaan met het na tionalisme. Een sterk sprekend, geheel eigen voorbeeld daarvan boden Duitsland en Italië. In beide gebieden vormde het volk inderdaad een nationale eenheid, maar er was geen nationale staat: zowel Duitsland als Italië waren in tal van rijk jes verdeeld, die alle autocratisch geregeerd werden en sterk onder de invloed stonden van het reactionnaire Oostenrijk. Zoals het liberalisme zich richtte tegen de autocratie van deze vorsten, zo richtte het zich ook tegen de staatkundige versplintering van het land. Het wenste in Duitsland en Italië een nationale slaat met een liberale grondwet. Ook in Oostenrijk-Hongarije bestond deze band tussen liberalisme en nationa lisme. maar het effect hiervan was tegen gesteld aan dat in Duitsland en Italië. In Oostenrijk-Hongarije toch waren de Duits- Oostenrijkers, Hongaren en tal van Slavi sche volkeren verenigd in een staat, die allerminst nationaal was. Wie liberaal dachten in Oostenrijk-Hongarije voelden ook nationaal, maar dat betekende in dit geval, dat zü zelfbestuur wensten voor het gebied van hun eigen natie: Hongaarse, .Boheemse of welke andere ook. Het natio- De 9 Muzen Films en Jeugd. Dezer dagen is opge richt het instituut „Film en Jeugd", dat zich ten doel stelt: het bevorderen, stimuleren en eventueel verrichten van onderzoekingen naar de invloed van de film op de gedrags wijzen, geestelijke gezondheid en sociale maatstaven van jeugdige personen en groe pen. het adviseren tot maatregelen op grond van resultaten dier onderzoekingen en het steunen, bevorderen en initiëren van stre vingen. welke volgens het oordeel van de stichting zich bewegen in de richting van grotere zorg nopens de jeugd met betrek king tot filmvertoningen. In het Gem. Concertgebouw wordt Dinsdagavond 3 Juni een filmavond gehou den, waarvan de opbrengst bestemd is voor „Ereschuld en Dankbaarheid" (militaire oor logsslachtoffers sinds Mei 1940). Films van Nederlandse militairen in Indonesië worden vertoond. Medewerking verleent het Haar lems Politie Amusementsorkest. Gezonde liuid vrij van allerlei onzuiverheden. Purol doet wonderen. Doos 30 ct. (Adv.)' naai gekleurde liberalisme, dat in Duits land en Italië de staatkundige eenheid be vorderde, dreigde dat in de Donaumonar- chie te vernietigen. Europa was, in deze jaren, door al deze spanningen een vulkaan gelijk; in 1848 komt dan nog betrekkelijk onverwacht de uitbarsting. Het begint in Italië. De 12de Januari breekt een opstand in Palermo uit, op slag verspreidt zich de beweging over gans Italië, waar de Paus en de vorsten aan de eisen der liberalen tegemoet komen. Deze gebeurtenissen worden echter al heel spoe dig volkomen in de schaduw gesteld door wat in Frankrijk geschieden gaat. De 22ste Februari breken relletjes in Parijs uit, die al spoedig een ernstig karakter aannemen en er toe leiden, dat koning Louis Philippe eerst zijn minister Guizot laat gaan en vervolgens zelf afstand doet van de troon ten gunste van zijn kleinzoon. Het mocht niet meer baten: de opstandelingen ver hinderden de erkenning van de nieuwe koning en dwongen de uitroeping van de Republiek af. Dan is de beurt aan Oosten rijk-Hongarije. De Hongaren komen in be weging, de Slavische minderheden wor den onrustig en in Wenen breekt een op roer uit. In Duitsland komt Berlijn in op stand en weldra verspreidt zich de beroe ring over geheel Duitsland. De voorstan ders van de Duitse eenheid beginnen een krachtige actie. In de aanvang is er aan concessies geen gebrek. Het duurt echter niet lang, of de reactie zet in en geleidelijk wordt de beweging in de onderscheidene landen onderdrukt, vaak met bloedig ge weld. Rusland, de burcht der autocratie in Europa, stelt Oostenrijk zelfs een aanzien lijke troepenmacht ter beschikking, om Hongarije te onderwerpen. Zo is het di recte resultaat van 1848 voor de liberale en nationale beweging niet bijster groot geweest. Indien men evenwel van dit directe re sultaat afziet, zijn de gebeurtenissen van dat jaar belangrijk genoeg: ze kondigen een opmerkelijke verschuiving aan in de politieke en sociale krachtverhoudingen. Het was duidelijk, dat de burgerij in gans West- en Midden-Europa aandeel in de regering wenste. Daarnaast was echter nog iets anders gebleken. Bij de grote revolu- tionnaire bewegingen, die zich in de ba kermat der revoluties, Frankrijk, tot nu toe hadden voorgedaan, was de leiding steeds in handen geweest der burgerij, en „het volk", de arbeiders volgde, als een naamloos en onmondig leger de revolutie. In Duitsland, Italië en de Donau-mo- narchie is de situatie in 1848 in hoofdzaak niet anders, al doen zich met name in Duitsland nu ook andere invloeden gel den. In Frankrijk echter is de toestand thans gewijzigd: de arbeiders wensen niet alleen op de barricaden te vechten, zij stellen nu, geleid door socialistische voor mannen als Louis Blanc, hun eigen eisen. Zij dwingen de uitroeping van de repu bliek af, zij verkrijgen de erkenning van een recht op arbeid, zij stellen Zich achter Blanc, wanneer hij de proef wil nemen met de socialistische „ateliers nationaux". Hun actie wekt- een krachtige reactie op en zij verliezen de strijd. De aanwijzing, die dit alles inhield, viel echter niet mis te verstaan. A. J. C. RüTER. Grondwetswijziging Donderdag zijn afgekondigd drie wetten betreffende het in overweging «nemen van voorstellen tot verandering in de Grond wet, namelijk die betreffende de nieuwe rechtsorde, invoering van het instituut van staatssecretarissen en bepalingen nopens het inkomen van een koning of een ko ningin, die afstand van de Kroon heeft gedaan. De trein Haarlem-Amsterdam dateert van 1839. Voorheen voorzagen de trekschuit en diligence in de vervoersbehocite. De trekschuit beleefde haar glorie in de 16e en 17e eeuw. Maar voor het ijzei n paard (de stoomtrein) haar voor goed aan de kant liet meren, had de diligence die meer in trek was bij de reizigers haar reeds tot een bloedloos bestaan gedoemd. In 1648 trokken 143.513 Haarlemmers per trekschuit naar Amsterdam, en 144.350 Amsterdammers reisden naar Haarlem. In 1727 waren die aantallen gedaald tot 65.481 en 103.133. Eigenaardig is dit grote verschil, gingen die 37.652 Amsterdammers teruglopen? Vroeger was de beurtschipperij een on geordend vrij bedrijf. De Haarlemse schip pers voeren op Amsterdam en Haarlem, en de Amsterdamse en Leidse collega's trokken naar Haarlem. Dat gaf veel con currentie en twist, vooral tussen de Haar lemmers en Amsterdammers. Niet zelden moest het gerecht er aan te pas komen. Het Amsterdamse stadsbestuur wilde de Amsterdammers boven de Haarlemmers bevoordelen door de Haarlemse schippers te verbieden in het Damrak te komen. Zij kregen de steiger bij de Anthonispoort als ligplaats aangewezen. Dat „namen" de Haarlemse schippers niet en de rechter maakte uit, dat zij in hun recht stonden. Toch ging het Amsterdamse stadsbestuur voort de Haarlemmers te beletten in het Damrak te komen, waarop de Haarlemse vroede vaders antwoordden met een serie belemmeringen voor de Amsterdamse schippers die op Haarlem voeren. Eindelijk sloten de stadsbesturen in 1598 „vrede". Het gevolg was dat de veerdien sten gesaneerd werden. Maar ook was het gevolg, dat de passagiers nu niet alleen 3 stuivers vracht moesten betalen, maar ooktwee stuivers belasting! De vrachtprijs was niet bijzonder hoog, maar als het erg hard woei, mochten de schip pers „omdat zij zich in nood begaven" de dubbele vrachtprijs rekenen. De route naar Amsterdam liep eerst over Spaarndam en het IJ. In 1632 werd Smokkelaars krijgen gevangenisstraf De Bredase bijzondere politierechter heeft het eerste geval van "smokkelen per pantserauto behandeld. Op 24 Februari werd te Moergestel een pantserauto met 7 koeien aangehouden. De pantserauto werd bestuurd door de in België woonachtige J. K. een Zeeuw van geboorte, die in Mid delburg reeds verschillende keren was veroordeeld. In de wagen zat ook de Til- burger M. K. die in Oirschot stalling voor de zeven uit Rotterdam afkomstige koeien had gezocht en had meegeholpen het vee te laden. Het tweetal wilde proberen een dubbele smokkelwinst te behalen. Zij brachten 36 tapijten en 4550 knotten ka toen naar Oirschot en laadden die in de auto, benevens de koeien. De politie had intussen lucht van het geval gekregen en wachtte met een pantserwagen de smok kelauto bij de noodbrug op de Moergestel- sedijk op. De politie-auto werd op de brug gereden en toen de smokkelaars weiger den te stoppen voor het rode stopsein van de politie, ramden zij in volle vaart deze politie-auto, doch konden toen niet verder. K. had bij de aanhouding een brief in zijn zak van de rechtbank te Middelburg met de kennisgeving dat hij tot 5 maanden ge vangenisstraf was veroordeeld. Hij kreeg nu 4 maanden gevangenisstraf en 2V2 jaar Rijkswerkinrichting. M. K. Werd veroordeeld tot drie maan den gevangenisstraf en een half jaar Rijks werkinrichting. De Tilburgse badmeester P. K. die had meegeholpen de koeien in Oirschot in te laden, kreeg dezelfde straf. Schooljeugd werkt voor UNAC Een aardig idee om steun te verlenen aan de U.N.A.C.-kinder-hulpactie is dat van de Delftse schoolvereniging te Delft. De leer lingen van deze school verrichten in hun vrije tijd allerlei karweitjes voor kennissen of familieleden, zoals schoenen poetsen, fiets schoonmaken, boodschappen doen, enz. Van hun „werkgever" ontvangen zij dan een schriftelijk bewijs over het verrichte werk en het verdiende loon. Het bewijs plus het loon wordt op school ten bate van de U.N.A.C. afgedragen. De kinderen moeten het geld zelf hebben verdiend. Wat zij vr.n de ouders toegestopt krijgen zonder er iets voor te hebben ge presteerd, komt niet als bijdrage in aan merking. de trekvaart Haarlem-Amsterdam gegra ven. Dit bekortte de tocht aanmerkelijk. Nu deed men nog 2 1/4 uur over de tocht. De schipper moest precies op tijd varen, deed hij te lang over de tocht, dan beboette de overheid hem met 30 stuivers. De vaart liep niet door naar Amsterdam er was alleen een stuk Haarlem-Half weg en een Half weg-Amsterdam. De reizigers moesten 260 meter te voet afleggen. "Dit was gedaan ornaat men vreesde dat an ders te veel goederen door de vaart ver voerd zouden worden, waardoor Haarlem de inkomsten van de watertol bij Spaarn dam zou missen. Opdat de reizigers bij het overstappen niet nat zouden worden als het regende was in Halfweg een soort „galderie" gemaakt. Een kleine 150.000 reizigers per jaar tussen Haarlem en Amsterdam. Nu ver voert de trein er op een mooie Zondag evenveel! De trekschuiten voeren elk uur, 's win ters begon het 's morgens om 4'/2 uur, zo mers zelfs al om Zy2 uur. 's Avonds 6V2 uur vertrok de laatste schuit. Onze voor ouders hielden dus van vroeg opstaan, maar ook van vroeg naar bed gaan! Per schuit mochten 28 passagiers ver voerd worden. Aanvankelijk waren zij alleen op net dek met zeilen beschut tegen regen, wind en zon. In 1752 werd de roef ingevoerd tot meer gerief der rei zigers. Op Zon- en Feestdagen kon men voor zijn gasten een roef afhuren door er 16 stuivers extra voor te betalen. Dan kon den de overige reizigers op het dek nat worden! Toen de schippers in 1835 hoorden van de plannen om een spoortrein tussen Haar lem en Amsterdam te laten lopen zonden zij aan de Koning een smeekbede om hun belangen „vaderlijk te beschermen en te verhoeden dat hun huisgezinnen ten onder zouden worden gebracht". Maar de trein is toch gekomen. De trekschuit bleef na 1839 nog 20 jaar varen, maar toen gaf zij de strijd op. Er waren geen passagiers meer voor haar! Erebegraafplaats bij Bilthoven Uit de Russische zóne van Duitsland is een transport vertrokken van 140 stoffe lijke overschotten van in Duitsland omge komen Nederlanders. Zij zullen naar Amersfoort worden overgebracht en daar voorlopig worden begraven. Met vrij grote zekerheid kan verder meegedeeld worden, dat de Oorlogsgravenstichting vijf hecta ren grond te Bilthoven zal aankopen. Op dit terrein zal een erebegraafplaats voor 4000 in Duitsland omgekomen Nederlan ders worden aangelegd. De stoffelijke over schotten zullen op dit eregrafveld of in de voormalige woonplaatsen worden begra ven. Het ministerie van Oorlog verzorgt het vervoer der stoffelijke overschotten tot de aula's der kerkhoven en geeft een uit kering ter bestrijding der begrafeniskos ten. De Oorlogsgravenstichting bekostigt de plaatsing en de verzorging der graf stenen, indien de familie dit niet zelf doet. Festival van moderne muziek Drie Nederlandse orkest werken Van 513 Juni 1948 wordt in Amster dam het 22ste internationale muziekfesti val van de International Society for Con temporary Music gehouden. Gerekend mag worden met een aanzienlijk buitenlands bezoek. De deelnemers worden Maandag middag 7 Juni door het prinselijk paar op Paleis Soestdiik ontvangen. Op het pro gramma van 11 Juni staat voor de gede legeerden een bezoek aan de Philipsfabrie- ken te Eindhoven of een bijwoning van accoustische proeven van prof. A. D. Fok ker in de Teylerstichtjng te Haarlem. Op dit muziekfestijn wordt een keuze van goede composities van minder beken de moderne componisten onder de aan dacht van het publiek gebracht. Uit de in gezonden werken van 16 landen, die elk 7 composities mochten inzenden, zijn 25 waardig gekeurd ten gehore te worden gebracht. Onder deze werken bevinden zich drie Nederlandse: het tweede viool concert van Sem Dresden; „Musique pour l'esprit en deuil" van Rudolf Escher en de Sonate voor twee piano's van Hans Hen- kemans. In het Concertgebouw te Amsterdam worden drie orkestconcerten gegeven. Twee daarvan staan onder leiding van Èduard van Beinum. Roger Désormière, Karl Ancerl en Daan Sternfeld. Het derde brengt een Nederlands programma, dat wordt uitgevoerd door hel Rotterdams Philharmonisch Orkest onder leiding van Èduard Flipse. Bovendien worden twee kamermuziekavonden gegeven. Het festival wordt besloten met een concert in het Kurhaus te Scheveningen, waar het Residentie-orkest concerteert on der leiding van Frits Schuurman en de Amerikaanse dirigent Leonard Bernstein. In de Stadsschouwburg te Amsterdam worden de opera in een acte van Maurice Ravel „L'heure espagnol" en het ballet „De houten Prins" van Bela Bartok uitge voerd. Zondagochtend 6 Juni wordt in de Mozes en Aaronkerk te Amsterdam de Mis voor dubbelkoor van Hendrik Andriessen ten gehore gebracht. Op Zondagmiddag 6 Juni wordt in het Indisch Instituut een programma van ga- melanmuziek en Balinese dansen aange boden. DISTRIBUTIENIEUWS Zaterdag kunnen distributiebescheiden af gehaald worden te: Haarlem: Keg tot en met Ki. Bloemendaal: I enJ. Heemstede: Ko tot en met Kr. Wat Jef Last in Bonn zei over de grenscorrecties Slechts gesproken uvef „een tegenstroming Op 13 Mei meldde een bericht uil dat Jef Last in een daar gehouden rede had verklaard, dat „het grootste deel van het Nederlandse volk afkerig is van de door dc Nederlandse regering geëiste grenscorrecties". En verder: „Zijn woor den werden met applaus begroet". De heer Jef Last schrijft ons, da» hij niet heeft gesproken van „het grootste deel van het Nederlandse volk", dat hij in tegendeel uitdrukkelijk heeft gezegd, dat er in het Nederlandse volk een tegenstro ming bestond, die tot uiting kwam in en kele met name genoemde bladen, welke echter slechts een minderheid vertegen woordigden. Sprekende over de Vlam- groep zcide hij: „Niet, dat wij deze correc ties op zichzelf alle als onjuist beschou wen: wij achten ze in vele opzichten wen selijk, maar slechts als ze in onderhande lingen met een zelfstandig Duits volk en niet als dictaat verkregen kunnen wor den". Applaus bleef uit. Hij voegde daaraan toe: „Maar zelfs de genen, die bij ons tegen dergelijke correc ties zijn, worden tot zwijgen genoopt, als daarna een West-Duits comité ons komt vertellen, dat bepaalde Nederlandse ste den eigenlijk Duits zijn, en dat wij liever compensaties ten koste van België moe ten zoeken". Jef Last tekent hierbij aan: „Het is be grijpelijk, dat er na deze passage geen ap plaus volgde". Orgelbouwer werd „hoof dstormleider" Twintig jaar gevangenisstraf en een boete van 15000 eiste de procureur fiscaal bij het Bijzondere Gerechtshof te Middelburg tegen de 51-jarige orgelbou wer J. C. D. uit Goes, die reeds in het be gin van de bezetting „hoofdstormleider" en provinciaal commandant van de Land wacht in Zeeland werd. Hij arresteerde in Goes een illegale werker en leverde deze aan de SD over. welke de aangehoudene fusilleerde. D. werd later ook commandant van de W. A. Op zijn bevel drongen W. A.-man- nen op Tweede Pinksterdag 1941 een café in Goes binnen, ranselden de bezoekers met gummiknuppels af en sloegen de in ventaris kort en klein. Op Dolle Dinsdag vluchtte D„ die door collaboratie 24.000 verdiend had, naar Hoogeveen, waar hü tot de Landstorm toetrad. In deze zitting stond ook de ex-burge meester van Goes, de 54-jarige C. L te recht, die o.a. adspirant Engelandvaarders aan de Duitsers had verraden. Tegen L. werd zeven jaar gevangenisstraf en 50.000 boete geëist. Het Hof zal op 9 Juni uitspraak doen. Stadsschouwburg jubileert Speciale voorstellingen van Comedia Zoals reeds eerder werd gemeld, ver trekt op 6 Juni een kleine afdeling van de toneelgroep Comedia per boot uit Amster dam voor een tournée van twee maanden naar Suriname en Curagao. De plaats van de actrice Lous Hensen, die op medisch advies de reis niet zal meemaken, wordt nn ingenomen door Edy de Boer. In de répertoire van de andere afdeling van hetzelfde gezelschap, die een week later per vliegtuig naar Indonesië gaat, is een belangrijke wijziging aangebracht. Het Niwin-comité heeft bezwaren geopperd tegen de voorgenomen opvoeringen van „Glazen Speelgoed" omdat daarvan een demoraliserende werking op de soldateu zou kunnen uitgaan. Behalve „Tartuffe" en een programma van drie één-acters zal nu het meestal „Hélène" genoemde blijspel Aimer" van Paul Géraldy vertoond wor den in de uit 1921 daterende vertaling van Bets RanucciBeekman onder regie van Johan de Meester. Mimi Boesnach speelt de titelrol, Gijsbert Tersteeg de echtgenoot en Fons Rademaker de minnaar Als eerste stukken voor het nieuwe sei- soen op eigen bodem worden genoemd „Arms and the man" van George Bernard Shaw, met Ank van der Moer in de hoofd rol en het bekende blijspel van laatstge noemde „Waar is mijn dochter?" met Ellen Vogel. In de reeks speciale voorstellingen ter viering van het dertigjarig bestaan van de Haarlemse schouwburg is de première te verwachten van een nieuwe Engelse comedie, waarin men Mary Dresselhuys zal kunnen bewonderen. Het is niet zeker of de aangekondigde voorstelling van „Hamlet" onder regie van Johan de Meester en met Guus Hermus in de rol van de melancholieke prins van Denemarken inderdaad zal doorgaan, om dat Paul Steenbergen uit 's-Gravenhage de wens te kennen heeft gegeven met een nieuwe vertolking van deze tragedie zijn vijfentwintigjarig toneeljubileum een bijzondere luister te verlenen. Comedia zou eventueel gebruik maken van de nieuwe bewerking door Nico van Suchtelen, die onlangs bij de Wereldbibliotheek in druk is verschenen. Straalaandrijvings-pionier weigert 50.000 pond „Air Commodore" Frank Whittle, een der uitvinders van het straalvliegtuig, heeft een som van 48.000 pond sterling gewei gerd, welke hem door de Britse regering was aangeboden in verband met de natio nalisatie van de „Power Jets" maatschappij, die het vliegtuig had gebouwd. Whittle verscheen Woensdag voor de Koninklijke Britse commissie voor uitvindingen, die hem mededeelde dat hij recht had op min stens 50.000 pond sterling. Whittle, wiens wetenschappelijk werk vergeleken wordt met dat van Stephenson, pionier van dc spoorweg en met James Watt's uitvinding van de stoomcondensa- tor, is de enige onder de uitvinders van het straalvliegtuig, die zijn octrooien niet de poneerde en nooit zijn rechten op hun in gebruikneming deed gelden. Reuter meldt nader dat Whittle ondanks bovenvermelde weigering, van de Engelse regering een beloning van 100.000 pd.st. zal ontvangen voor „zijn prestaties op het gebied der vliegtuigbouwkunde". SPAAK NAAR KONING LEOPOLD? „La Dernière Heure" meent te weten dat eerste minister Spaak door het secretariaat des kooings is uitgenodigd zich naar Preg- ny in Zwitserland te begeven teneinde ko ning Leopold te ontmoeten. Van dit ge rucht is echter geen enkele bevestiging t« verkrijgen. De trekschuiten hij de Amsterdamse Poort te Haarlem. - (Reproductie van een gravure uit 1793).

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 5