StAP e*1 Gemengd zwemmen in gemeentelijke baden „Het Gouden Hoekje" Kort en Bondig CRUM'S Bloemenmagazijn VRIJDAG 28 MEI 1948 HAARLEMS DAGBLAD Meerderheidsvoorstel van B. en W. Burgen: -.lei en Wethouders van Haar lem hebben de gemeenteraad voorgesteld met ingang van het zwemseizoen 1948 de heren-afdelingen in de gemeentelijke zwem-inrichtingen open te stellen voor het gemengd zwemmen. Aan de hand van de afzonderlijk te no teren bezoekcijfers zal na twee seizoenen worden bezien of uitbreiding of verminde ring van de gelegenheid tot gemengd en gesepareerd zwemmen nodig of wenselijk is. Uit de toelichting blijkt, dat de meerder heid van het College uit het minimale ge bruik dat volwassenen van de gemeente lijke zwembaden maken en uit tal van op merkingen en wensen die door het publiek werden geuit, met zekerheid aanneemt dat bij invoering van gemengd zwemmen aan een verlangen van een groot aantal bezoe kers zal worden voldaan en het bezoek cijfer er sterk door zal stijgen. Een minderheid van het College kan zich niet met het voorstel verenigen. Naar haar mening komt de bestaande regeling voor de familiebaden op voldoende wijze tege moet aan de op dit punt bestaande wensen en moet daaraan geen uitbreiding worden gegeven. Het bijeenbrengen van jongelie den van verschillende kunne in omstandig heden, zoals die zich in een zweminrichting voordoen, moet volgens de minderheid door de overheid niet worden bevorderd; de klachten over de verregaande schaamte loosheid van de jeugd als na-oorlogs ver schijnsel dwingen tot zeer grote voorzich tigheid bij het treffen van regelingen, wel ke voedsel geven aan de lichtzinnigheid van vele jongelieden en hun omgang met het andere geslacht. Veeleer ligt het op de weg van de overheid om dit euvel met alle haar ten dienste staande middelen te beteugelen. De meerderheid stelt daar tegenover, dat vrees voor excessen in de gemeentelijke zweminrichtingen niet behoeft te bestaan. Het bezoek immers is in den regel zeer talrijk, de kleedkamertjes zijn gescheiden en het personeel houdt nauwlettend toe zicht. Bovendien is er geen gelegenheid voor zonnebaden, welke allicht eerder tot het standpunt van de minderheid zou kunnen leiden. Tegen overlast van bakkerijen voor vis en aardappels Er zijn bij het Haarlemse gemeentebe stuur klachten gekomen over ernstige hin der, veroorzaakt door de onaangename walm en damp afkomstig van enige hier gevestigde bedrijven, waar vis en derge lijke artikelen worden gebakken. Zelfs in een der Haarlemse ziekenhuizen ondervin den de patiënten deze hinder. De bij het koken van olie en het bakken van vis vrij komende dampen zijn ook in hoge mate schadelijk voor de kwaliteit van levens middelen als vlees e.d., wanneer de dam pen met die artikelen in aanraking komen. Een visbakkerij heeft dus ook een ongun stige invloed op de levensmiddelen, aan wezig in naburige slagers- en poelierswin kels. Gebleken is, dat in de hier bedoelde bakkerijen vaak zeer onvoldoende maat regelen zijn getroffen om die onaangena me en schadelijke dampen behoorlijk af te voeren. In de meeste gevallen is.het, op grond van de bestaande wettelijke bepa lingen. voor het gemeentebestuur niet mo gelijk de oprichting van een dergelijk be drijf te verhinderen en evenmin om later bepaalde eisen te stellen aan de inrichting van een dergelijk bedrijf. B. en W. menen, dat in deze toestand moet worden voorzien. Na overleg met de commissie voor het ontwerpen en herzien der strafverordeningen stellen zij aan de raad voor de Algemene Politieverordening aan te vullen met het volgende artikel: ..Het is verboden een inrichting te ge bruiken voor het bakken van vis en/of aardappelen, indien Burgemeester en Wet houders de exploitant schriftelijk kennis hebben gegeven, dat zijn bedrijf naar hun oordeel schadelijk voor de gezondheid van- of uitermate hinderlijk voor de om wonenden is". Haring voor hongerige kinderen Tijdens een algemene vergadering van de Stichting voor de Nederlandse Vis serij in Den Haag werd" Donderdag middag meegedeeld, dat er is besloten, de Nederlandse afdeling van de IJNAC 10(H) vaten haring uit de teelt 1947 te schenken voor de hongerende kinderen van Europa. ONZE TELEFOONAANSLUITINGEN Vriendelijk verzoek, voor redactie-aange legenheden. berichten etc. te gebruiken de nummers 10600 en 12404 Voor advertentie-opgaven of informaties over de administratie, de nummers 10724 en 14825 Voor abonnementen en adresveranderingen 14825 Het telefoonnummer van de directeur- hoofdredacteur is 15054 Verder is onze drukkerij te bereiken op de nummers 10132 en 12713 en ons bij kantoor Soendaplein op nummer 12230 Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 27 Mei* 1948 GEHUWD: 27 Mei: J. M. G. Hoes en H. Bruins. H. Cornelissen en M. Reinalda. D. J. de Groot en J. J. L. Huson. A. G. Wigman en M I. de Lee. J. P. Boerrigter en C. H. Stoop. F. M. C. Jeschar en W. C. S. Pastora. H. van Loenen en C. D. Roosen. C. A. Fünckler en E. G. J. Schulte. W. J. Stoute en B. van Lun- teren. C. Kelderman en D. J. Stijnman. H. Poppen en C. A. Roobol. G. Visser en J. M Gerritsen. J. W. Disbeschl en H. T. Abbink. BEVALLEN van een zoon: 26 Mei: R. van der Hoeven-Tuininga. 26 Mei: J. M. van der Meer-Joosten. H. E. van der Horst- Bruinsma. C. M. J. Leeflang-Evers. J. M. Eakkcr-Töns. J. F. J. de Vries-Cassa. 27 Mei: E. Bolland-van «Niel. W. M. Sleper-Meiland. van een dochter: 26 Mei: C. E. M. Uit- lendaal-van Opzeeland. C. E. Huneker- Tromp. L. Terwee-van der Haven. F. Hom- feld-Oomen. 27 Mei: A. Hiemensz-Meerts. M. de Groot-van Waveren. G. R. Krooder-Blue- kens. OVERLEDEN: 24 Mei: J. C. de Koker. 20 m.. Hazepaterslaan. 25 Mei: A. Kik-Gccl- hocd. 89 Hazepaterslaan. W. de Bie- Heeren, 73 jaar. 2e Vooruitgangstraat .1 F. Grautstuck. 66 jaar, Kortenaerstraat. 26 Mei: W. J. Lijnzaad, 77 jaar, Lange Raamstraat. Banda, 69 jaar. Zuiderstraat, In Mei is in Haarlem 10 maal woonruimte gevorderd Een man woonde alleen in een groot huisl In de maand Mei is in Haarlem 10 keer tot vordering van woonruimte overgegaan omdat de betrokkenen weigerden om vrij willig medewerking te verlenen. Op het laatste ogenblik werd een zaak ingetrok ken omdat de gedagvaarde alsnog besloot „eieren voor zijn geld te kiezen". Hij kwam als nog met een medebewoner aan die geaccepteerd kon worden. Hij weigerde de medebewoner die het bureau voor Huis vesting had voorgedragen. Daaronder was het geval-van een heer die alleen een groot huis in het Kleverpark bewoonde. Hij beweerde evenwel steeds dat hij medebewoners had, die ook bij hem stonden ingeschreven. Er was gegrond wantrouwen tegen die bewering, maar het kostte enige tijd voor het bureau voor Huisvesting kon aantonen, dat die inwo ning gefingeerd was. Maar toen was het bureau ook onverbiddelijk. De eenzame krijgt nu zijn inwoning! Tien vorderingen per maand is nog niet veel, maar daarbij moet bedacht worden dat het bureau er nog steeds naar streeft in het belang van alle partijen om tot een minnelijke regeling te komen. In het algemeen is men op het bureau niet ontevreden over de gang van zaken. Het publiek toont meer medewerking, althans minder tegenwerking, dan enige tijd ge leden. Woonruimte moet aangegeven worden! Haarlem heeft, evenals trouwens de meeste andere gemeenten, een verordening waarin eigenaars of hoofdbewoners van huizen verplicht zijn binnen tweemaal 24 uur aan het Huisvestingsbureau op te ge ven wanneer een huis of een gedeelte daarvan komt ledig te staan door vertrek van huurders. Blijkbaar weten weinig mensen dat die verplichting bestaat. Er komen althans in Haarlem zeer weinig aangiften. In andere gemeenten gaat dat beter, maar daar zijn ook herhaaldelijk bekeuringen gemaakt, die door boeten zijn gevolgd. Ook het Huisvestingsbureau te Haarlem zal nu noodgedwongen overgaan tot het opmaken van processen-verbaal. Als er gegadigden voor woonruimten komen die open staan, blijkt alleen reeds uit dit feit, dat de betrokkene zijn verplichting tot aangifte niet is nagekomen. Voor het bureau tot die pro cessen-verbaal overgaat, volgt hier even wel nog deze waarschuwing! „De man die het onheil torst" De Haarlemse Toneelclub huldigde Saalborn Eindelijk heeft de Haarlemse Toneelclub weer eens een stuk van de goede plank ge nomen, namelijk. ,.De man die het onheil torst", van Ashley Dukes, één van de kam pioenen in de strijd tegen het overdreven naturalisme er. vóór de wederinvoering van het stijlbegrip in de wereld van het theater. Dit reeds in 1924 met enorm succes in En geland vertoonde costuumspel moet voor alles beschouwd worden als een studie in dichterlijk vergrote karakters, een ondanks de wat schriele handeling zeer geslaagde poging om te bewijzen dat-de elementaire gevoelswaarden meer dramatische kracht bezitten dan het moderne fotografisch aan doende realiteitsbejag. Louis Saalborn, die zich wederom met de regie kon belasten, spreekt zelfs van een zeden-comedie en meent, dat in de vertoonde strijd tussen heer, knecht en vrouw de onstuimige vrij heidsdrang van de mens naar boven komt, doch deze uitweiding laat ik liever voor zijn verantwoord ing. Stellig is het welhaast tot literatuur ge cultiveerde proza der spitse samenspraken en monologen boeiender voor het gehoor, dan de daarin verwerkte filosofie voor het verstand. De heer W. C. Roest van Lim burg liet deze delicieuze taalschoonheid met zoveel zwierig gemak uit zijn welbespraakte mond vloeien, dat zijn karakteruitbeelding, hoe virtuoos ook. enigszins oppervlakkig bleef en zich bepaalde tot het onmiddellijk voor de hand liggende. Uitstekende rollen zag men voorts van Mr N. Drost en de heer G. A. Koppen, al konden zij zich niet vol doende vrij maken uit de ban van hun re gisseur. Het, is geen onbeleefdheid als ik in deze bespreking de mannelijke krachten heb laten voorgaan, want zij waren verre su perieur. Toch is er veel goeds te zeggen over mevrouw M. G. van den BroekFlemming, die zelfs in het tweede bedrijf ondanks een wel zeer onflatteus costuum een edele gratie hooghield. In het algemeen was het timbre van haar dictie iets te schamper en ging in vijf van de tien regels de poëtische lading van haar tekst verloren doch juist om de andere helft dient men haar zeer te prijzen. Na afloop van deze al met al buitenge woon hoogstaande voorstelling heeft de voorzitter .van de H.T.C. enkele hartelijke woorden gericht tot de onlangs gejubileerd hebbende toneelkunstenaar Louis Saalborn, die zich merkbaar ingenomen toonde met de hem ten geschenke aangeboden actentas. DAVID KONING Uitwisseling Haarlem—Veille De door „Haarlems Bloei" in het leven geroepen „Commissie voor Culturele Uit wisseling" heeft een uitwisseling voor deze zomer georganiseerd tussen Haarlem en het Deense stadje Veille. Er komt een dertigtal volwassenen uit Veille naar Haarlem. Het merendeel dezer Deense gasten spreekt naast de eigen taal Engels of Duits. Zij zullen bij families in Haarlem en omgeving logeren. Overeenge komen is. dat de gastvrouwen en gastheren hun Deense gasten in de gelegenheid zul len stellen tot het maken van enige tochtjes en van zakgeld zullen voorzien, een en ander tot een totaal bedrag van ongeveer 25.In ruil daarvoor zullen de Haar lemse gastvrouwen en gastheren bij de Deense bezoekers logeren onder dezelfde omstandigheden. Op die manier kunnen niet alleen de deviezenmoeilijkheden worden vermeden, maar ook de reiskosten verlaagd. Met in begrip van de reis heen en terug, zal de trip ongeveer een week in beslag nemen. Veille, niet ver van Frederica, ligt aan zee in een der schoonste streken van Dene marken. Zij, die bereid zijn van 11 t.m. 18 Juli gasten uit Veille te ontvangen, kunnen zich vóór 4 Juni schriftelijk wenden tot de Commissie voor Culturele Uitwisseling p a. i Bureau „Haarlems Bloei", Stadhuis, Haar- j lem. Ook uitwisselingen niet Gent, Eehter- uach. en Dij on staan op het programma, J EEN ZEER APARTF AANBIEDING Bi Bijzonder mooie katoen, geheel wat men noemt, „zonder pap" l.95 HAARLEM HEEMSTEDE ZANDVOORT Muziek Koor Katholiek Haarlem Zelden zal men de voorwaarden voor een voortreffelijke uitvoering van muziek zo ideaal verenigd vinden als voor het con cert, dat het R.K. Koor Katholiek Haarlem Donderdagavond in de Gem. Concertzaal gaf. Een van deze voorwaarden werd ge vormd door de dirigent Albert de Klerk. De anderen waren in wezen door hem gescha pen: een uitnemend voorbereid koor en een programma-keuze, die niet alleen artistiek verantwoord was, maar ook een specifiek religieus, hecht contact tussen koor, muziek en tekst waarborgde. Albert de Klerk vroeg op dit Meimaand concert aandacht voor drie liturgische wer ken van W. A. Mozart, met name" het Gra duale ad restum B.M.V. „Sancta Maria, Mater Dei", de „Litaniae Lauretanea" en de „Vesperae solennes de Confessore". Zij zijn weinig bekend. Alleen voor het „Lau- date Dominum" uitde Vesperae is de in teresse groter gebleken dan voor de overige hiervoor genoemde muziek. Maar wanneer een uitvoering er van haar verheven schoonheid openbaart, gaat men zich te recht afvragen, waarom deze j«uwelen van kunst zo zorgvuldig verborgen gehouden worden en welke factoren hierbij van in vloed zijn. Hoe het zij, Albert de Klerk heeft weder om een vicieuze cirkel van muzikaal con servatisme óoorbi-oken en de intensiteit, waarmede het koor zich aan zijn leiding overgaf, is een bewijs voor het begrip, dat de koorleden voor zijn streven hebben. Het „Graduale" waarmede de avond in geleid werd, schreef Mozart in Sept. 1777, kort voor het ondernemen van een grote Europese kunst-reis. Het werd een werk, dat door zijn strekking een afzonderlijke plaats in het oeuvre van Mozart inneemt. Een persoonlijke bede is deze „Graduale", zuiver, teder en vroom. Het koor zong het werk met innige klank, uitnemend reagerend op de aanwijzingen van de dirigent in zake nuancering en me lodische tekening. Albert de Klerk heeft dit grote koor tot een uiterst gevoelig instrument gemaakt, waarvan ook de overige uitvoeringen ge tuigden. Het koor bleek in staat tot een prachtige klankontwikkeling, waarbij de eenheid der stemmen afzonderlijk bewonde renswaardig was. En al kan men respect hebben voor hetgeen de solisten .presteer den. het niveau van de koorzang bleef hoger dan de zang der solisten. Een uit zondering moet worden gemaakt voor de vertolking van Laudate Dominum, waar mede de sopraan José Candel zich bijzon der onderscheidde. Elsa van Bueren (alt), Lex Karsemeijer (tenor) en Peter de Vos (bas) v/aren de andere solisten, die hun verdienstelijk aandeel schonken. Even gevoelig als het koor, reageerde het begeleidende orkest der H.O.V. op de di rectie van Albert de Klerk, waardoor een uitstekende een.ieid tot stand kwam en bovendien fraaie details van de begeleiding opvielen. Met warme waardering hebben de toehoorders de uitvoerenden beloond. P. ZWAANSWIJK Wij kopen GOUD, ZILVER EN JUWELEN Voor uw cadeaux en verlovingsringen mei en zor.der inlevering bij Bestrijding Coloradokever Volgens een officiële bekendmaking moet het gewas op alle met aardappelen beteelde percelen in de periode van 31 Mei tot en met 9 Juni 1948 bespoten worden met wa ter, waaraan is toegevoegd 500 gram Cal- ciumarsenaat per 100 liter water. Het is niet geoorloofd het gewas te be gieten of te besprenkelen Met nadruk wordt gewezen op het grote belang van een juiste bespuiting van het gewas, zulks in verband met onze export. Nog niet alle telers van aardappelen hebben voldaan aan de in de pers aange kondigde verplichte opgave van de beteelde oppervlakte aan de Dienst van de Hout, de plantsoenen en de Begraafplaatsen, Klever laan uo. 9, Haarlem, met vermelding van naam en adres en nauwkeurige omschrij ving van de ligging der percelen. Mede in het belang der telers wordt dringend alsnog onverwijlde opgave ver zocht met vermelding of de teler zelf voor bespuiting zorgt, dan wel of dit van ge meentewege moet geschieden. In geval van verzuim volgt, onverminderd een proces-verbaal, bespuiting van ge meentewege tegen verhoogde kosten. Het is voorts noodzakelijk dat door plaatsing van naambordjes de percelen nader worden aangeduid. REHABILITATIE Het Dagblad voor Nijmegen van 25 Mei 1948 bevatte de volgende mededeling: „Door een reeks van misverstanden is de heer A. J. G. P. M. Jeurgens uit Over- veen op 29 April van dit jaar abusievelijk veroordeeld. Thans zijn echter alle tegen hem ingebrachte beschuldigingen verval len verklaard. De heer Jeurgens is lid van de Vereniging van ex-politieke gevangenen uit de bezettingstijd en ontving destijds een eervolle vermelding van Colonel G. Mendez voor zijn optreden met de geallieerden tij dens de verovering van Nijmegen", Thans 13 jaar geëist wegens verraad van Vrij Nederland Tegen de 42-jarige J. C. M. B. uit Haar lem, die aansprakelijk wordt gesteld voor het verraden van de Haarlemse „Vrij Ne- derland"-groep is gisteren, zoals wij reeds mededeelden, 13 jaar gevangenisstraf ge- eist. Verleden jaar was B. wegens ander verraad, waarvan de verzekeringsagent Bronkhorst het slachtoffer was geworden, tot zeven jaar veroordeeld. Het ging er in de zitting van het Bijzon dere Hof te Amsterdam om, of de ver dachte. die destijds lid was van de Wach- und Schutzdienst, toen hij in November 1943 op de Leidsevaart werd aangesproken door de beruchte rechercheurs der inlich tingendienst Willemsen en Smit, onder be dreiging of vrijwillig het adres van M„ die exemplaren van „Vrij Nederland" in zijn pakhuis had opgeslagen, had verraden. M. werd dientengevolge gearresteerd. Hij noemde het adres van de familie L., in wier huis lijsten van abonnés werden aan getroffen. Dit had rampspoedige gevolgen: 37 inwoners van Haarlem werden gearres teerd en in concentratiekampen opgeslo ten; 18 van hen hebben de dood gevonden. Ter terechtzitting beweerde B. dat rechercheur Smit hem met een concen tratiekamp zou hebben bedreigd, zo hij het adres van M. niet wilde verstrekken. Aangezien Smit zelf niet meer gehoord kan worden, werd als getuige zijn collega W. M. Willemsen binnengeleid. PRA- rechercheur Ch. Treffers, die naar voren werd geroepen om het geheugen van Wil lemsen wat op te frissen, zeide: „Al wordt Willemsen nu 100 jaar oud. hij zal zich dat verraad van B altijd weten te herinne ren. omdat het zijn belangrijkste zaak is geworden". Willemsen, over wie het doodvonnis reeds is uitgesproken, maakte een uiterst nerveuze indruk. Nadat hij destijds presi dent Van Vugt naar de keel was gevlogen, heeft men hem speciale bewaking gegeven, zodat hij ook thans door twee parketwach ten geflankeerd, geboeid zijn verklaringen moest afleggen Mr. Besier verzocht de pre sident of Willemsen onmiddellijk na zijn verhoor ..wegens zijn grote nervositeit" weer naar de cel kon worden geleid. Daar na legde deze getuige, op zachte toon spre kend, zijn verklaringen af. Veel licht op de zaak wierp hij overigens niet. daar hij zeide zich het onderhoud op de Leidsevaart niet nauwkeurig te kunnen herinneren. Mr. Besier achtte het volkomen onaan vaardbaar, dat rechercheur Smit B. dus danig zou hebben bedreigd, dat deze tegen zijn zin het verraad zou hebben gepleegd. Hij requireerde een straf van 13 jaar. Het Hof zal op 10 Juni uitspraak doen. Mr. G. Vonk sprak over Lands- en Rijkspolitiek Donderdagavond sprak het Tweede-Ka merlid mr. G. Vonk voor de afdeling Bloe- mendaal van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie in het Jeugdhuis over „Lands- en Rijkspolitiek". Na een uiteenzetting over het ontstaan van de V.V.D. belichtte de spreker het Rijksvraagstuk. Vele verwijten zijn gemaakt aan het adres van de Nederlandse en Indische re geringen. De inheemse bevolking is inder daad niet zo behandeld als ze had moeten ziin. Thans is er, volgens spreker, een terug keer tot de denkmethoden van vóór de tweede grote wereldoorlog en de onderstro mingen, welke op 't ogenblik in onze sa menleving aanwezig zijn, gaan zijns inziens in de goede richting. Spreker sprak zich ten volle uit voor de Rijkseenheid-gedach te en pleitte voor het behoud van een deugdelijke band tussen Nederland en Indië. Hoewel men niet vijandig staat tegen over de beide regeringspartijen, meende de heer Vónk, dat zij niet de krachten kunnen opbrengen die de moeilijkheden ten opzichte van dit probleem tot een be vredigende oplossing kunnen brengen. De partij staat echter buiten de regeringsves ting en komt er ook niet binnen, zodat haar politiek als het ware is gemaakt tot het bekende paard van Troye. Onze grote kracht in Indië was gelegen in de goede trouw en dit dient gehand haafd te blijven, zo betoogde spreker. Om de denkbeelden van de Rijkseenheid te verwezenlijken, zal het, volgens mr. Vonk, noodzakelijk zijn, dat de samenstelling van de Nederlandse staat wordt gebaseerd op Christelijke grondslagen. De Protestantse groepen dienen elkaar in Nederland te vinden, zodat een sterkere partij tegenover de overige partijen kan worden gesteld. In dit verband stond spreker niet afwijzend tegenover* de ideeën van de overige Chris telijke partijen. Tenslotte werd door de heer Vonk nog gewezen op het belang van het ingediende ontwerp tot herziening van de grondwet. Na de pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen. STAATS VISSER SIIA VENBEDRIJF IJMUIDEN. Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot lid van de commissie van advies voor het Staatsvissershavenbedrijf te IJmuiden de heer A. L. van Reenen, directeur van de N.V. Verre Visserij-Maatschappij te IJmui den. SCHEEPVAART K.H.L. Delfland (thuisreis) 26 Mei te Bahia. Ecmland (thuisreis) 26 Mei te Santos. K.N.S.M Hestia, 26 Mei Ouessant gepass. van Trinidad naar Antwerpen. Hos, 26 Mei van Barcelona naar Genua. Vulcanus, 26 Mei te San Feliu van Napels naar Barcelona. Bos koop. 27 Mei te Antwerpen van Amsterdam. Ariadne. 26 Mei te Amsterdam van Cadiz. Bacchus, 26 Mei van Curagao naar Trinidad. Boskoop 26 Mei van Amsterdam naar Ant werpen. Hercules 26 Mei te Barranquilla van Curasao naar CristobaL Hos 26 Mei te Bar celona van Valencia naar Genua. Theseus 26 Mei van Gibraltar naar Seville. Tiberius 26 Mei van Amsterdam naar Antwerpen. Helder 25 Mei van Curasao naar Madeira. Iloe 25 Mei van Valencia naar Barcelona. Odysseus 25 Mei te Triest van Fiume naar Dubrovnik. Stentor. 26 Mei Dungeness gepass. van Rot terdam naar Tanger. Strabe. 26 Mei Kop ge- pass. van Hamburg naar Gothenburg. Titus. 26 Mei van Burghsz naar Instanboel.' H OOST AFR. LIJNEN. - Lieve Vrouwe- kerk 26 Mei te Genua naar Port Said- Rijn- kerk. 27 Mei te Rotterdam van Antwerpen. NEDERLAND. Johan de Witt. 27 Mei te Pulo Samboe van Batavia naar Antwerpen. Rotti 24 Mei van Portland naar San Francis co. Sumatra, 26 Mei van Penang naar Singa pore. Amstelstad 19 Mei te Kaapstad vqn New Orleans naar Port Elisabeth. Tabian 22 Mei te Makassar van Balikpapan naar Soerabava. WEST AFRIKA LIJN. Amstelkerk 27 Mei te Lages van Accra naar Port Arthur Niger- stroom 27 Mei te Lages van Lome naar Port Gentil. Stad Leiden 25 Mei van Le Havre naar Antwerpen. GROTE VAART Bali. Java-New York. 27 Mei van Colombo naar Suez Johan de Wltt. 27 Mei van Batavia te Poe'.oe Samboe. Lievevrouwekerk, Amster dam-Oost Afrika. 26 Mei te Genua. Van der Waals, Perzische GolfRotterdam, 27 Mei van Port Soedan- Mgr. J. v. d. Oord 40 jaar priester Mgr. J. van der Oord, bisschop van Haar lem der Oud-Katholieke Kerk, die veertig jaar geleden de priesterwijding ontving, droeg vanmorgen in de kathedrale kerk van de H.H. Anna en Maria aan de Kinderhuis singel, een mis van dankbaarheid op. Daar bij verleenden pastoor F. C. Nieuwenhuyzen uit Haarlem en pastoor Verhey uit Den Helder assistentie. Onder de aanwezigen waren mgr. L. Rinkel, aartsbisschop van Utrecht, mgr. Lagerwey, bisschop van De venter en vele geestelijken. Tijdens de dienst hield pastoor Nieuwen huyzen een predicatie, waarin hij zeide, dat het ambt van geestelijke geen sinecure is. Een geestelijke heeft vooral in de chao tische toestand, waarin de wereld thans verkeert, vele zorgen. Van belang is het, dat allen, die met de geestelijken samen- weiken, dat eendrachtelijk doen. Mgr. Van der Oord hield na de dienst een toespraak, waarin hij in herinnering bracht, dat ieder mens belangrijke dagen beleeft. Voor een priester is vooral de dag van de priesterwijding een bijzondere gebeurtenis. Dal is voor spreker al weer veertig jaar ge leden. In de loop der jaren heeft hij veel vreugde beleefd, maar ook vele zorgen ge kend. De veertig jaren waren van genade van God en van menselijke strijd. Na een blik in het verleden geworpen te hebben, besprak mgr. Van der Oord de toekomst. Hij weet niet, hoe lang hij nog op de aarde zal mogen werken, maar mocht de dood spoedig volgen, dan zal hij niet vrezen, want een priester weet, dat de Heiland cle dood heeft overwonnen. Tenslotte bestond er gelegenheid mgr. Van der Oord geluk te wensen. N.V. Hypothecaire Beleggingsbank In de heden gehouden algemene verga dering van aandeelhouders der N.V. Hypo thecaire Beleggingsbank te Haarlem wer den de jaarcijfers over 1947 goedgekeurd. Tot commissaris werd herkozen de heer mr. Th. F. Boerlage te Bussum. In het jaarverslag wordt gezegd: Ook in 1947 viel nog geen verbetering in de algemene toestand, wat betreft het hypothecair credietwezen, te constateren. Zolang de huren nog op het oude niveau gehandhaafd blijven en de bouwkosten zo hoog zijn, dat aan normale exploitatie niet te denken valt, kan de particuliere woning bouw, de basis van het normale hypothe caire crediet, niet tot ontwikkeling komen. Niettemin kunnen wij een zij het ook geringe toeneming van onze zaken con stateren. De debiteuren voldeden vrijwel zonder uitzondering aan hun verplichtingen. Ten gevolge van de schaarste aan hypo theekmateriaal was de N.V. in de oorlogs jaren genoodzaakt de overtollige gelden in effecten te beleggen. In de loop van het jaar werd besloten deze effectenporte feuille voor een groot deel te verkopen, hetgeen enige koerswinst opleverde. Drie Volgestorte eigen aandelen werden op verzoek van de houders tegen 60% overgenomen. De verlies- en winstreke ning werd met een klein verlies 790) afgesloten. Op 31 December 1947 stonden uit 267 leningen tot een bedrag van 1.215.487. In 1947 waren gesloten 21 leningen tot een bedrag van 155.600. Voor 1949 geen wapens naar West-Europa Een hoge Amerikaanse functionaris gaf vandaag te verstaan, dat niet te verwach ten is, dat er voor Januari 1949 uit Amerika wapens naar West-Europa gezonden kun nen worden, zelfs niet wanneer het Ameri kaanse Congres nog in zijn huidige zitting een voorstel daartoe zou goedkeuren. Volgens zijn berékening zullen met de werkzaamheden van de militaire stafcom missie, gevormd uit de ondertekenaars van het Brusselse pact, evenals met de opstel ling van het Amerikaanse program en het ter beschikking stellen van materiaal uit de huidige productie, verscheidene maanden gemoeid zijn. Nieuwe Sovjetnota aan Athene De Sovjet-Unie heeft in een nota aan de Griekse regering het Griekse antwoord op de Sovjet-nota van 13 Mei, waarin gepro testeerd werd tegen de executie van com munisten in Griekenland, onbevredigend genoemd. Griekenland had geantwoord dat niemand om zijn politieke overtuiging ge- executeerd was. In de nieuwe Sovjet-nota wordt her haald, dat de executies de verontwaardi ging van de bevolking der Sovjet-Unie hebben gewekt en dat een onmiddellijke beëindiging van deze executies verwacht wordt. GEEN NIEUW SYSTEEM BIJ DE VERKIEZINGEN IN FRANKRIJK. Een woordvoerder van de Franse rege ring heeft medegedeeld, dat de verkiezin gen voor vernieuwing van de helft der „departementale raden" in Frankrijk, in October aanstaande, gehouden zullen wor den overeenkomstig de bestaande wettelijke voorschriften. Over deze kwestie bestond een contro verse in de boezem van de regering van Schuman. De socialisten wensten verkie zingen tot vernieuwing van de gehele raden in 1951, naar men aanneemt uit vrees, dat bij vroegere verkiezingen het succes van De Gaulle, zoals behaald bij de gemeente raadsverkiezingen, zich zou herhalen. De rechterzijde van de coalitie wenste behoud van het huidige systeem: een zittingsperio de van zes jaren voor de departementale raden met verkiezingen voor dé helft van het aantal zetels om de drie jaar. GEMENGD BELGISCH-NEDERLANDSE MANOEUVRES. Na manoeuvres die een groep van 200 Nederlandse militairen in de Belgische Ar dennen in samenwerking met Belgische laneiers, die te Spa gestationneerd zijn heeft gehouden, had in Spa een plechtig heid plaats in bijzijn van Baron du Roy de Blicqui, commandant van de Belgische afdeling en van overste Stout, van het Ne derlandse leger. Deze laatste legde bloe men neer bij het gedenkteken der doden. Daarna trok de uit tachtig tanks bestaande colonne in de richting van de grens. MEESTE FINSE ARBEIDERS WEER AAN HET WERK Volgens uit Aabo ontvangen berichten hebben de dokarbeiders in die Zuidfinse havenstad geweigerd het werk te her vatten.. Zij eisten dat hun voormannen zouden worden ontslagen omdat die zich niet solidair met de stakers hebben ge toond. Ex-minister Yrjo Leino zal de sta kende havenarbeiders in Aabo toespreken en hen waarschijnlijk trachten te bewegen het werk toch te hervatten. Naar verluidt hebben in de andere ha- j vens de stakers het werk gisteren hervat. Tegen Paul de Groot, hoofdredacteur van ..De Waarheid", is door de heer Alex Wins een aanklacht ingediend wegens las- ter In een artikel in „De Waarheid" van 27 April over het proces-Van der Waals zijn volgens de heer Wins lasterlijke aantij- gingen aan zijn adres vervat. Het aantal brandmeldingen uit het ge- hele land, dat sinds de opening der brand weertentoonstelling le 's-Gravenhage, bijna twee weken geleden, is binnengekomen, was gisteren 342. Deze branden veroorzaakten een schade van meer dan twee millioen gulden. De Bilthovense binnenhuisarchitect Vj. W. is overeenkomstig de eis tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. W had in 1942 dienst genomen bij het vrijwilligerslegioen, )HC verdedigingswerken aangelegd, leiding ge- geven bij grootscheepse razzia's en in de Betuwe drie burgers op last van de Duitsers laten fusilleren Omdat niet voldoende raadsleden er iets voor voelden, om zitting te nemen in een plaatselijke woonruimte-commissie, heeft de minister van Openbare Werken en Wederopbouw aan de gemeente Woens- drecht tot 1 Januari ontheffing verleend van de verplichting om zulk een commissie in te stellen. In de haven van Harlingen worden op het ogenblik ongeveer 2500 ton aardappelen verscheept naar de Engelse bezettingszone in Duitsland. Deze hoeveelheid is een ge deelte van de 100.000 ton die Engeland van Nederland heeft gekocht. rc HAARLEM EN OMSTREKEN Aan dc Technische Hogeschool te Delft zijn geslaagd: voor het propaedeutisch exa men vliegtuigbouwkundig ingenieur de heer R. G. N. Huiskamp te Heemstede en voor het ingenieursexamen electrotechnisch ingenieur de heer G. E. Koot te Haarlem. Candidaat F. A. Salverda uit Hoofddorp is beroepen als hulpprediker bij de Ned. Herv. Gemeente te Zevenhoven. Zuster Pietje Krijnse Lokker, herdenkt Dinsdag 1 Juni het feit dat zij 25 jaar aan het Haarlems Diaconessenhuis is verbonden. Die dag tussen 3 en 5 uur is er gelegenheid haar te complimenteren in dat huis. Voor de Commissie Huishoudelijke en Gezinsvoorlichting spreekt op Dinsdagavond 1 Juni mevrouw A. J. Otte-Aroolli, de be kende radio-spreekster over: „Hoe kom ik rond met mijn inkomen". De bijeenkomst wordt gehouden in de muziekzaal Brink- mann. Grote Markt. Ontheffing winkelsluiting is door B. en W. van Haarlem verleend aan het bestuur van het Verbond van Haarlemse Speeltuin verenigingen voor de in het clubgebouw aan de Cheribonstraat no. 15 op 5 en 6 Juni 1948 te houden bazar. Bij gunstig weer zal de Haarlemse Postfanfare Dinsdagavond een wandeling maken door Aerdenhout. De musici vertrek ken om halfacht vanaf de halte Viersprong. De heer D. Zemel en mevrouw C. L. Zemel-de die Je Clercq hopen op 10 Juni de dag te herdenken dat zij vijftig jaar geleden in de echt werden verbonden. De heer Ze mel, die acht jaar dienst heeft gedaan bij de Haarlemse politie, werd in 1932 gepension- neerd. Het adres is Atjehstraat 78. Voor AL Uw BLOEMWERK Heemstede Heemstede aanvaardt monu ment aan de Vrijhcidsdreef In een vlot tempo handelde de gemeente raad van Heemstede Donderdagmiddag de agenda af. De geloofsbrieven van het nieu we lid mr. O. H. van Wijk werden onder zocht; tot toelating werd besloten. De ver gadering verleende credieten voor verbete ringen, aan te brengen in de Voorwegschool (f 15.000), voor de aankoop van boekén ten behoeve van de Jacobaschool aan de Lanck- horstlar.n en voor het verlenen van een pre mie bij woningverbetering of woningsplit sing (f 10.000). Onder dank aanvaardde de gemeenteraad van het „Comité voor de oprichting van een monument voor de gevallenen uit de ge meente Heemstede in de strijd 1940-1945" het monument ter herdenking van de bevrij ding en van de in de oorlog gevallenen, staande aan de Vrijheidsdreef. Tevoren had den de burgemeester, jhr. J. P. W. van Doorn en de heer P. Zegwaart (K.V.P.) waarderende woorden gesproken tot hen, die de oprichting van het monument mo gelijk hebben gemaakt. Bij de rondvraag deelde wethouder Dis selkoen (Arbeid) aan de heer Van der Linden (K.V.P.) mee, dat-hij vernomen heeft dat de gemeente Bennebroek spoedig zal overgaan tot verstrekking van melk op de scholen, waarvan kinderen uit Heem stede. die aldaar op school gaan, ook zullen profiteren. Wethouder Van Lent (K.V.P.) ant woordde de heer Verhoeven (K.V.P.) dat de plannen voor de bouw van een brug in de Heemsteedse Dreef vorderen; de aanbe steding kan spoedig tegemoet worden gezien. Het verdient geen aanbeveling een nood brug te maken. De heer B e e 1 e n (K.V.P.) besprak de toestand bij de Haven aan de Heemsteedse Dreef. Bij warm weer is daar een onaange name lucht. Wethouder Van Lent noemde de situa tie zeer onaangenaam. Het is reeds vele jaren noodzakelijk een zuiveringsinstallatie aan te brengen, maar die is thans niet te koop. De aangelegenheid heeft de aandacht van het gemeentebestuur. Mevrouw Van N i s p e n-V an W e 1 y deelde mee, dat militairen, die uit Indonesië in Haarlem terugkeren een pakket ont vangen ter verwelkoming. Kan er ook wat gedaan worden voor Heemsteedse jongens? In aansluiting hierop merkte de heer Ver spoor (Arbeid) op, dat reeds jongemannen teruggekeerd zijn, maar zij hebben niets van het gemeentebestuur vernomen De burgemeester zal aandacht aan deze zaak besteden. Het was hem niet be kend dat er reeds militairen teruggekeerd zijn. Voor KOPERWERK ,/T FRIESCHE SCHATHUIS" JANSSTRAAT 8 - TELEFOON 20141 ('t Huls m. d. Friese vlag fo Nutsspaarbank) (Adv.) Amsterdamse Beurs Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie. 342 341% 288% 290 262% 263% A. K U 168 166 Nederlandse Ford 345 Nederlandse Kabel 286 v. Berkei's Patent 126 Scheepvaart-Unie 187i/2 185% Holl.-Amerika Lijn 211% Deli Maatschappij 152 153 H. V A 223% 223 A'dam Rubber 171 168 Ned. Handel Mij. 1511/, N.-I. Handelsbank 118 Billitoa Mij U. m

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 6