C J L iteraïre eo éÉk M Madame De afwikkeling van de geldzuivering CKefariiie 4 ZATERDAG 29 MEI 1948 3 A. Roland Holst zestig jaar A. ROLAND HOLST: „Verzamelde Werken, Deel I" (Gedichten), (v. Dishoeck, Bussum; Stols, 's-Gravenhage). MORGEN WORDT, in „intieme" kring, de 60-jarige dichter Roland Holst gehuldigd. Al zal hij voor dit eerbetoon er kentelijk zijn, het is de vraag of één, aan wie elke luidheid zo wezenlijk vreemd is, niet liever gespaard was gebleven voor de loftuitingen, die meer óver dan van deze dichter zullen te zeggen hebben. Velen zul len er om hem zijn. Maar het getal van hen, die lang genoeg en met een overgave jonder voorbehoud met zijn levenswerk verkeerden om te weten, dat men zijn we- xeld alleen kan benaderen, indien men min of meer gemaakt is van dezelfde stof als hij, jal, dunkt mij, gering zijn. „Wat men niet begrijpt, bezit men niet" dat is een woord van Goethe. En hoe- velen zijn die gang van een zich steeds verhelderend leven, dat zich allengs van alle uiterlijkheden en onwezenlijkheden heeft ontdaan om tot de klare kern van ïichzelf te komen, gegaan, dat zij voldoen de afgestemd zijn op de zeer ijle en zeer zinvolle toon van Roland Holst om hem te horen"? Hijzelf moest in een mensenleef tijd van veel afstand doen, om veel te win nen: het zuiverste gehalte van zijn dichter schap, waarvan in zijn werk het kristal als een onaantastbaar in-zichzelf-besloten zijn het symbool is. Lyrisch, maar van den beginne af gedra- gener van toon dan zijn onmiddellijke voor gangers der „Tachtigers", heeft hij, in een hedwongener en ook diepere verrukking om de zinnenpracht dan Herman Gorter, Zijn jeugdstrijd beleden. Toen was er al, in dat werk der jongere jaren, die onmisken bare ondertoon van „verlangen" arm zalig woord voor wie niet als Holst die drang kennen tot het „buitenwereldse", het ontijdelijke, dat klank en kleur krijgt van uit eeuwen, die verder terugreiken dan 's mensen heugenis en in een lichtval, een wind in schemer, een ongerept strand, een heldere dageraad, een murmelende zee in al wat onvertroebeld is een teken geven van hun voortbestaan. Zo wordt zijn dichten een hèrdenken, een hèrkennen, een zich vereenzelvigen met die naklank van 'n oud verleden, op de maat waarvan al zijn denken en dichten gaat. Men moet mèt hem „de belijdenis der stilte" kennen, om toe gang te verkrijgen tot wat Roland Holst herhaaldelijk de „grensgebieden" noemde: het rijk (niet der verbeelding, maar van innerlijke zekerheid) tussen een bedoren Nu-en-Hier en een gaaf Weleer-en-Ginds. In een van de „zwerverszangen" uit zijn jeugdjaren tracht de dichter in 't huiselijk- begrensde een toevlucht te vinden, van een hart het wederwoord te horen; maar de ©nontvankelijkheid voor zijn roep doet hem weten, dat „het maar beter is. stille dinger. stil te laten", zich terug te trekken op eigen kern, die zich van de betrekkelijkheden heeft bevrijd en helder en sterk in zichzelf kan rusten. Wie de verzen in dit eerste zo juist verschenen deel van Hoist's Verzamel de Werken gedichten dus der eerste jaren herleest, kan deze levensgang op de voet van het dichterlijk woord volgen: van jeugdig-verrukte levensdrang tot mij merend herdenken, vergeestelijkte verin niging, die hem steeds klaarder in bezon nen stilte klanken doet horen en zeggen van die èndere wereld, waarmee hij zich verbonden weet in schemeruren, wanneer een wind langs zijn glazen deuren gaat een oude wind, die van heel ver komt. Met dat „oud verhaal" is hij welvertrouwd: het zegt hem telkens weer, dat steden van grootsheid en schoonheid zijn verwoest door de menselijke ontoereikendheid; Troje viel, maar Helena gaat altijd nog en altijd wéér trots en ongekwetst over het puin van een verraden Schoon: symbool van 's mensen hoogste waardigheid. In deze zin verstaan heeft Roland Holst oneindig meer gegeven dan verzenschoon heid alleen: hij herstelde in de eenzame herbelevenis van de enkel houdbare en duurzame levenswaarden de menselijke voornaamheid, uitgesproken in de taal der schoonheid een getuigenis, belijdenis, waarvoor deze ontwrichte tijd nauwelijks meer oor heeft, maar waarin de zuivering, de katharsis, besloten ligt, die géén eeuw dringender nodig heeft dan de onze. Hoewel dan „teruggetrokken op zijn klaarste kern", heeft Roland Holst zich niet afgewend van de wereld, beveiligd in een droom van schoonheid. Dit dichter schap al zullen er maar weinigen zijn die het, ondanks alle modieuse „verering", onderkennen gaat hoger, peilt dieper. In een toekomst wie weet na hoevele jaren zal men deze figuur en dit dich- terswerk zien als een symbool en wel dat van een mens die in zichzelf het tragisch tekort van zijn tijd overwon door de moed te hebben, in te keren tot zichzelf, tot de diepste gronden van zijn persoonlijkheid, waarin het oergeluid van alle dingen bleef bewaard, de roep nog klonk naar een vol maakter levensstaat, die men noemen mag als men wil: „paradijs", „Elysium" of an ders, maar die het teken draagt van wat ik „de menselijke voornaamheid" noemde. Wie en die levensovertuiging wordt tel kens weer tot woord bij Roland Holst het verlangen daarnaar prijsgeeft, heeft lijn levenszin verzaakt. Licht is deze weg niet te gaan: hij loopt door verre en vreemde eenzaamheden, eist het dulden van vele ontgoochelingen en een zich louterend zuiveren van velerlei smetten, tot het stilst verkeer met de stilste dingen gaande wordt. Wie dit in rijpere jaren beschoren is, kan in zijn jeugd voorzien end dichten: „en ik heb nooit, niet in mijn hoogste droomen, geweten dat het hart in het volkomen bewustzijn van zijn kleinheid zoo oneindig groot, en zoo machtig en zoo klaar kon zijn". Velen hebben hem nog niet verstaan. Agenda voor Haarlem ZATERDAG 29 MEI. Stadsschouwburg: „Vorstelijke emigran ten", 8 uur. Rembrandt: „Mens durf te le ven", alle leeftijden. 1.45. 4.15, 6 45 en 9.15 uur. Palace: ..Rue Madeleine 13". Luxor: „De prijs van het verleden", 18 jaar. 2, 4.15, 7 en ftl5 uur. City: „Mannen van jongensstad" jaar. 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Spaame: Prairie wet". 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur, Frans Hals „Heldenkermis", 18 jaar, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. ZONDAG 30 MEI Stadsschouwburg: „Vorstelijke emigran ten". 8 uur. Concertgebouw: „Tom Poes en de betoverde spiegel". 8 uur. Bioscopen: tniddag- en avondvoorstellingen. MAANDAG 31 MEI Bioscopen: middag- en avondvoorstel lingen. "Wr- A. Roland Holst. Maar het antwoord z ij n antwoord kreeg hij van hoge luchten en wind en zee en een winterdageraad, waarin de strakke helderheid tot symbool wordt van zijn hoogheid en voornaamheid. C. J. E. DINAUX. Amsterdamse universiteit vraagt minister opheldering Naar aanleiding van de uitlatingen van de minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen in de vergadering van de Eerste Kamer waarbij deze bewindsman de loyaliteit van de faculteit der politieke en sociale wetenschappen in geding bracht, hebben rector en de assessoren der Amster- demse universiteit zich schriftelijk tot de minister gewend. Zij verklaren dat bedoel de uitlatingen in hun college ongerustheid, wrevel en op zijn minst bevreemding heb ben gewekt en vragen opheldering nopens de strekking en de feitelijke overwegingen, welke er toe hebben geleid deze verkla ringen, zonder nadere motivering, af te leggen. VERKEERSSTAKING IN BERLIJN Het tram- en métropersoneel van Berlijn, in totaal 20.000 man, heeft besloten Woens dag a.s. een staking van 24 uur te houden, ter ondersteuning van de eisen met betrek king tot voedsel en lonen. Het verkeer zal hierdoor vrijwel geheel worden stilgelegd. I Annie Woud staat nog een druk seizoen te wachten Geef jongeren een hans! De Haarlemse altzangeres Annie Woud heeft zich na de oorlog in het bijzonder toegelegd op het geven van liederen-re citals en daarmee de aandacht van het buitenland op zich gevestigd. In de gezel lige villa, welke zij in den Hout bewoont, heeft zij iets verteld over de ervaringen van haar reizen naar Zuid-Afrika en En- I Europa,^ geland, waar zij veel waardering onder vond voor de vertolking van haar réper toire, dat zij met voorliefde uit de roman tische liederenlitteratuur samenstelt. In Zuid-Afrika werden haar zeer aanlokke lijke aanbiedingen gedaan om zich daar voor goed te vestigen, maar de zangeres voelt zich daartoe niet aangetrokken. Er is veel veranderd in het Nederlandse muziekleven, meende Annie Woud. Voor de oorlog was het seizoen na de opvoering van de Mattheus Passie zo goed als ten einde. Nu wacht haar tot Augustus een groot aantal engagementen, zowel in bin nen- als buitenland. Behalve in enige re citals voor de radio, waarbij zij onder meer op 2 Juli de „Kindertotenlieder" van Mahler met het Radio-philharmonisch or kest onder leiding van Albert van Raalte ten gehore brengt, treedt zij in Nederland allereerst op in het Holland-festival op 24 Juni in Amsterdam en 25 Juni in Den Haag met het Concertgebouworkest onder Van Beinum in de „Walpurgisnacht" van Men delssohn. Arnhem hoort Annie Woud op 6, 7 en 8 Juli in de Negende van Van Beethoven. De avond voor de „Walpurgisnacht" is Annie Woud nog in Parijs, waar zij op uit nodiging van de Alliance Frangaise mede werkt aan' een avond ter gelegenheid van het regeringsjubileum der Koningin, die in de Sorbonne wordt gegeven en zal wor den bijgewoond door president Vincent Auriol en vele leden van het Corps diplo matique. In dezelfde maand zal de zange res een tournée door Zwitserland maken, doch bijzonderheden over deze reis waren haar nog niet bekend. Na haar vacantie in Augustus vertrekt Annie Woud op 12 September met de Ko ninklijke Mannenzangvereniging „Apollo" onder leiding van de grijze dirigent Fred. Roeske en met de pianist Willem Andries- sen naar Scandinavië, waar een program ma van Nederlandse werken wordt uitge- gevoerd. Annie Woud blijft in Zweden voor het geven van liederenavonden. In October en begin November is de kunstenaresse de gast van verscheidene Engelse steden en begin 1949 gaat de reis opnieuw naar Zuid-Afrika. Aan. het einde van het gesprek deed Annie Woud een beroep op het Nederland se kunstleven toch vooral de belangen van de eigen jonge kunstenaars niet uit het oog te verliezen. Volgens haar worden uit gebreide mogelijkheden van optreden ge boden aan buitenlanders, die lang niet altijd het peil bereiken van de Nederland se kunstenaars, welke vaak moeilijk aan de slag kunnen komen. DE ZONDE DER VOLWASSENEN De 9 Muzen T TEEL WOORDEN zijn er niet nodig om V de Zwitserse film ,|Achter de wolken", die deze week in ons land in circulatie komt. aan te bevelen. Immers, de rolprent vestigt op zulk een overtuigende en vaak aangrijpende wijze de aandacht van het publiek op het veel zijdige probleem der van huis en haard beroofde en berooide kinderen in Midden dat geen mens ongevoelig kan blijven voor het tragische lot van deze jeugd, wier leven eens en voor altijd ge markeerd zal zijn door het nummer dat in concentratiekampen in hun huid gebrand werd. Vandaar dat de oorspronkelijke titel ook luidt „Die Gezeichneten", hetgeen de kern van het verhaal beter weergeeft dan de verzachtende en oppervlakkig-opti-1 mistische Nederlandse vertaling „Achter de wolken". Het blijft intussen een opvallend feit. dat juist Zwitserland, het land dat buiten de oorlog bleef, sedert het einde van de strijd in drie grote en zeer geslaagde film werken de humanitaire vraagstukken van de oorlog heeft verbeeld. ^Vergeleken bij „De laatste kans" blijven ,Marie-Louise" en „Achter de wolken" ten achter. Men kan in het jongste pro duct van de Praesens-filmmaatschappij duidelijk twee perioden onderscheiden, namelijk die van de documentaire vorm geving en die van de speelfilm. Deze twee nu gaan niet onmerkbaar in elkaar over, zodat een tegenstelling is ontstaan tussen de harde werkelijk heid enerzijds en de rose Dan maar CarmigKelt. Een klant vroeg kamp is op geslaagde wijze alsmotief in, de boekhandel naar het boekje van door de gehele film verwerkt Een prach- I legde hii hct te„ijde met de tigc beeldovergang van dit hek in het \\a- 0Dim.rkjng „Neen. het lokt me toch niet zo ter van de Moldau vormt tevens de mlei- a£n gcc(t u mc maar het boekje van Car ding tot de speelfilm. miggèlt: „Honderd dwaasheden!" (Nicuws- Doch tenslotte kan men deze film niet blad voor de boekhandel), meten met de gewone maatstaven van goed of minder goed in aeSthetische zin. Voor alles is zij een document humain van de hartverscheurende ellende van de oor log cn daarmee een klemmend pacifistisch betoog. En voor het werk van de UNAC, die juist in deze dagen een beroep op ons doet, kan men geen vuriger pleidooi wensen. J. H. B. Schoenen van de smid I zijn het laatste mode- nieuwtje in West-Duits- i land. De maker is een I metaalbewerkerKuhn 1 in Hamburg. Geef hem drie lege conéervenblik- 1 jes (tegen volle heeft hij i ook geen bezwaar) en hij> i smeedt u een paar sier- lijke damespumps of f forse herenmolières. De prijs is gepeperd, een paar komt op ongeveer tweehonderd mark, maar j de animo is zeer groot, i omdat lederen schoenen, l in West-Duitsland zelfs op de bon, haast I niet te krijgen zijn. Het materiaal is blik voor de bovenconstructie, alu- I minium voor de zolen dat de heer Kuhn wel- willend byleuert en 'estjes kunstleer of band- fluweel voor sluiting en Wielband. Op de foto de schoenen-met-inlevering tezamen met de benodig- de grondstoffen. Of ze J ook prettig lopen? fantasie van de scenarioschrijver ander zijds. Na de navrante opnemingen van dui zenden verdoolden die alle hoop en ver trouwen in het leven en in hun omgeving hebben verloren, nadat ons getoond is hoe hier kinderen uit Polen, Tsjechoslowakije, Frankrijk, Italië. Oostenrijk en Joegosla vië op een willekeurige plaats in Zuid- Duitsland tezamen komen met als enige herinnering het wrede afscheid van vader of moeder achter het hek van het concen tratiekamp en vaak zelfs dat nog niet eens en als enige bezitting wat schamel lijfgoed, kunnen wij moeilijk geloven aan dat gelukkige toeval dat het Tsjechische hoofdrolspelertje weer verenigt met zijn moeder. Natuurlijk komen deze uitzon deringen voor een op de tien- of hon derdduizend doch dan had ons dit over tuigender duidelijk gemaakt moeten wor den. Nu zien wij het gelukkige einde trouwens al halverwege de vertoning met reuzenschreden naderen. Zo blijven ons dus vooral bij die prach tige beelden uit het begin, waarin het puin en de ruïnes van de Duitse steden zo'n sinistere achtergrond vormen voor al dit kinderleed en er als het ware de symbolen van zijn. Puin en ruïnes: in deze hardvochtige wereld beginnen millioenen hun leven. Ze kunnen geen uniform meer zien zonder te denken aan de SS'er die hun ouders, broers of zusjes wegsleepte en de trappen afgooide, zy kunnen geen gas meer ruiken zonder te denken aan de douchecellen van Auswitsch, zij kunnen zelfs het Rode Kruisteken niet meer verstaan omdat het eens werd misbruikt voor de laatste gang van hen, die hen lief waren. Al deze facetten van het werk van de International Refugee Organisation, van de UNRRA en ook van de gewone G. I. werden door regisseur ZInnemann en zijn staf op voortreffelijke wijze gerealiseerd. Voor de hoofdrolspeler een negenja rig knaapje, had men geen betere typering kunnen kiezen, evenmin voor de Ameri kaanse militair in de persoon van Mont gomery Clift. Het kippengaas van het concentratie- Acht maanden voor 1000 kilo bonloze boter Voor de economische rechter te Maas tricht heeft terecht gestaan de 40-jarige bedrijfsleider van een zuivelfabriek in Reymerstok, die van October 1946 tot Maart 1948 meer dan 1000 kilo boter heeft verkocht, zonder dat daarvoor bonnen werden aangenomen. Deze omzetten wer den ook niet in de boeken verantwoord. Bovendien waren er andere fouten in de boeken van het zuivelbedrijf ontdekt. De ambtenaar van het Openbaar Ministerie heeft tegen de bedrijfsleider acht maan den geëist onder mededeling, dat er nog verschillende andere zuivelfabrieken zijn, waar dezelfde knoeierijen gepleegd wor den en dat daarnaar een streng onderzoek zal worden ingesteld. De economische rech ter heeft verdachte veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proef tijd van twee jaren. Een der vélen. Nieuwe uitdaven A. den Hertog. Vrouwen naar Jacatra - A. W. Sijthoff, Leiden Amsterdam, de reis naar Indië. Batavia, Ambon, weer Batavia: aan beweging ont breekt het niet in de geschiedenis van Aletta Bruystens. de 17e ecuwse dienstmaagd die haar jeugdliefde niet vergeten kon. maar uit nood trouwde met een ander, een pessi mist. die zij langs de sociale ladder omhoog inspireerde tot de sport der schepenen van Batavia toe. Er zijn ook tal van bijfiguren, het wemelt ervan, cn zij hebben allen hun functie in deze roman: het maken van het verhaal is het sterke punt van de heer den Hertog, en hij is vlot cn levendig in zijn ver tellen. Maar het ontbreekt al deze mensen aan relief; het zijn ruwe personages, echt pioniers en dan ook meestal outcasts, be schreven binnen de veilige cirkel van het milde lamplicht op de huiskamertafel De schrijver kent ze slechts van horen zeggen. Vandaar ook dat het boek, dat vrij roeke loos een machtige emotie tot onderwerp stelt, in zijn laatste hoofdstuk in rook op gaat. „De held van haar jeugd was een held gebleventot het laatste toe". Zulke scholierentaai wordt nog vozer als men ge lezen heeft hoe die heldhaftigheid zich dan wel uit. Al te vlot. en veel te makkelijk beschrij vend, mist Vrouwen naar Jacatra de kracht, die zijn lezer grijpt. Maar het is ook blijk baar al een oud werk van de heer den Her tog en bovendien: wil men eigenlijk gegre pen worden? Met dit verhaal heeft niemand moeite, en het is af en toe heus aardis. S. M. I Er zijn tot dusver blijkbaar geen facto- I bruikt, in de meeste gevallen op de in- ren, die de effectenbeurs uit haar lethargie vesteringscertificaten zijn aangewezen, kunnen opheffen. Of er Amerikaanse ef- i Tegen deze afwikkeling van de geld- fecten zullen worden gevorderd en daar- I zuivering zijn bezwaren gerezen omdat zij voor herbelegging zal moeten worden ge- in feite geen afwikkeling, maar een ver zocht, of er gunstige jaarverslagen worden lenging der geldblokkade is en het niet als gepubliceerd en hoge dividenden worden uitgekeerd en door de jongste koersdaling het rendement van vele aandelen aanmer kelijk is verhoogd, dit alles wordt geneu traliseerd door de bijzondere heffingen van de fiscus zodat de gelden voor aan koop van effecten en het deelnemen in nieuwe emissies naar het zich thans laat aanzien meer en meer gaan ontbreken. In financiële kringen is men niet erg te spreken over de afwikkeling van de geld zuivering, waarvoor de minister thans een ontwerp van wet heeft ingediend. Hiervoor is in het begin van dit jaar een beschik king verschenen, waarbij ten aanzien van de geblokkeerde gelden werd bepaald wat met die gelden kan worden gedaan, nadat ze van een geblokkeerde rekening (voor zover meer dan 500) met toestemming van de belastingdienst naar een optiereke ning zijn overgebracht. Van deze optie rekening mag in de meeste gevallen ten hoogste 3500 naar een beleggingsreke ning worden overgeboekt, ten laste waar van bepaalde belastingen mogen worden betaald. Het resterende bedrag komt in vijf jaarlijkse termijnen, voor het eerst op 1 Juni 1948 vrij. In de beschikking was be paald dat voor het restant van de optie rekening door de minister effecten zouden worden aangewezen. Ook konden daarvoor 3 pet. investeringscertificaten worden gekocht thans ook 3 1/4 pet. welke geleidelijk in vijf jaar verhandel baar zouden worden gesteld. Deze certi ficaten hebben een looptijd van 20 jaar, maar de aflossing begint eerst op 1 Januari 1959. De eerste tien jaar vindt dus geen aflossing plaats. In het wetsontwerp, dat nu verschenen is, komen enkele wijzigingen voor. waar van de voornaamste is dat de minister geen effecten zal aanwijzen, welke voor 't saldo der optierekening kunnen worden gekocht, zodat de houders van geblokkeerd geld, dat niet voor belastingen kan worden ge- TEGEN PUNEN EN GRIEP - 20 IA8LETTEN j I 0 7S (Adv.) Over Muziek de uitdrukking van hetzelfde wezen der muziek, zij het dan zonder hun aard te verliezen, maar zij contrasteren niet in ar tistieke zin. Dit is afgezien van andere fundamentele verschillen een groot on derscheid met de betekenis der instrumen ten in de zogenaamde klassieke muziek. De muzikale wetgeving voor alle instrumen ten bij de jazz is het wezen van de jazz, terwijl de wetgeving bij de klassieke mu ziek o.a. ligt in het contrasterende verschil der instrumenten, zoals dit bepaald wordt door artistieke regie van de componist, die deze regie organisch heeft vastgesteld op het grondplan van zijn gedachten, zyi. fantasie, zijn gevoelens, enfin op het inner- ADOLPHE SAX Zou de uitvinder van de saxophone ooit vermoed hebben dat zijn nieuwe instru ment zó verbreid en populair zou worden als thans het geval is? De ontwikkeling van de jazz-muziek heeft voor sommige blaasinstrumenten, zoals trompet, trom bone, clarinet en vooral saxophone een muzikale zijweg geopend, dié de oorspron kelijke bouwers dezer instrumenten zich nooit hadden kunnen voorstellen. Zeker is het dat de virtuositeit in het bespelen dezer instrumenten geraffineerd gewor den is; maar het is niet met gelijke zeker heid vast te stellen, dat de toepassing dezer virtuositeit evenzeer een artistieke voor uitgang betekent. De artistieke toepassing van alle instrumenten is namelijk niet alleen afhankelijk van de bespeler, maar ook van de muziek die voor het instrument geschreven wordt. De jazz-muziek heeft een bepaalde algemene geest, een soort ziel ais ik het zo noemen mag die uit alle samengebrachte instrumenten duidelijk spreken moet. Dat eigenaardige wezen zou men in twee hoofd-elementcn kunnen ver delen: het instrumentale gezang en de rhythmisqhe dynamiek: het harmonische mededelingen. Ik erken wel een onder element reken ik dan tot de volledigheid scheid bijvoorbeeld tussen jazz en swing, van de melodie. Nu is het curieus dat bij j maar aan het fundamentele wezen kan dit niets afdoen. De algemene jazz-muziek vervangt geen seconde het wezen der zo genaamde klassieke of moderne muziek; zij verschillen in de grond, op de grond en boven de grond. Maar om terug te komen bij de oude vriend Aldolphe Sax, die van zo grote be- dat de verschillende blaasinstrumenten in tekenis was voor de ontwikkeling van het jazz-orkest hun eigen aard geheel ver- sommige blaasinstrumenten: hij werd ge loren, maar het is zeker onweersprekelijk boren in Dinant, aan de Maas, op 6 Novem- dat zij alle aan een gelijksoortig karakter ber 1814. Hij was de zoon van een instru- moeten beantwoorden. Zij wedijveren in mentmaker en leefde van kindsbeen af in de interessante werkplaats van zijn vader. Adolphe moet reeds toen hij twaalf jaar oud was zelfstandig gewerkt hebben en dit betekent veel voor allen die weten, welk een verantwoordelijk werk het is instru menten in eerste aanleg te bouwen. Om een of andere reden verhuisde de familie Sax naar Brussel. Daar zond de vader de scherpzinnige jongen naar het Conserva toire om er verschillende blaasinstrumen ten te leren bespelen. Hij studeerde met bijzondere voorliefde clarinet en werd reeds tijdens zijn studiejaren een virtuoos. Hij had de typische, klassieke liefde voor het instrument; als hij sliep droomde hij er van en als hij waakte streefde hij er- lijk geheel, waaruit het toneelspel der naar, zijn dromen in vervulling te doen compositie is voortgekomen. I gaan. Een van zijn eerste uitvindingen be- Er is een algemeen wezen in de jazz. er I irof de verbetering der basclarinet, die in is geen algemeen wezen in de zogenaamde j die dagen nog lang niet de milde en toch klassieke muziek, ook niet in de modernste, krachtige schoonheid had„ waardoor het De jazz is een geraffineerde beantwoording instrument zich in onze dagen onder van een algemeen levende gesteldheid on- j scheidt. Hij was van zijn vondst vervuld; der de mensen, waarover men zeer strijden i hij toonde belangstellenden een nieuwe cla- kan; de zogenaamde klassieke muziek, ook 1 rinet met zes kleppen en een zeer ver- heilige belangstelling en men kreeg geen kans. Sindsdien veranderde veel vriend schap in vijandschap. Intussen had hij een zeer belangrijke steun aan de waardering van musici als Berlioz, Meyerbeer, Am- broise Thomas en anderen. Bij hen moet ook de toen zeer bekende en vooruitstre vende dirigent Habeneck genoemd worden. Toen componisten en dirigenten toonden, dat de saxophone voor hen muzikale be tekenis had, streefde de uitvinder naar een vermeerdering van het instrument in ver schillende stemmingen. Zo kwamen op den duur tot stand de sopranino, de sopraan, de tenor, de bariton, de bas, de contrabas en zelfs een sub-contrabas; en hiermee was bereikt, dat de edele en zeer gevoelige sonoriteit van de saxophone over een zeer uitgebreid gebied van registers kon klin ken. Sax behield bij de soaraan-stemmin- gen de gestrekte vorm der clarinet; voor de lagere stemmingen was een ombuiging van de beker nodig. Bizet heeft in een der delen van zijn „Arlésienne"-muziek een zeer mooie pas- de modernste, kent geen eis of behoefte tot j nieuwde bas-clarinet. Intussen kwam hem sage voor saxophone geschreven. In een algemene actuele beantwoording, zij ont-1J- 'J staat uit de telkens wisselende behoefte tot uiting der persoonlijke kunstenaars en spreekt dan tot de muzikaliteit van allen, die van nature verlangen naar muzikale de jazz de virtuositeit bij de bespeling der genoemde blaasinstrumenten een ont wikkeling van de techniek dezer blaas instrumenten betekent, maar meteen in de praktijk een zekere veralgemening in het muzikale wezen dier instrumenten mee brengt. Ik zou te ver gaan als ik beweerde, nog een andere, nieuwe klank voor de bepaald fragment van de opera „Hamlet" geest. Allerlei proeven leidden in 1846 tot van Thomas komt een fraaie aanwending de definitieve samenstelling van een meta- van het instrument voor. Sindsdien werd len instrument met vele kleppen. Hij de nobele en tegelijkertijd sensitieve klank noemde het „Saxophone"; deze benaming van de saxophone door verschillende com- behoeft geen toelichting. ponisten vereist. Een der nieuwste en In Brussel vond het geheel nieuwe in- mooiste toepassingen kunnen wij horen in j strument minder belangstelling dan de het Concerto pour Saxophone met orkest- verbeteringen aan de clarinet. De onder- begeleiding van de Franse componist nemende Sax trok er daarom op uit en Jacques Ibert. ging naar Parijs. Daar zou hij door veel De verdienste van Adolphe Sax bleef niet roem worden geëerd en gesteund, maar beperkt tot dit instrument. Wie de opera ook door zorgen worden geplaagd. Er was ,.Le prophéte" van Meyerbeer leest leert Lubbekenstoren niet kón overwinnem Toen aanvankelijk veel aandacht voor zijn uit- daar de eerste toepassing van de familie 1 jaren later het land opnieuw op het water vinding en hij werkte met veel enthou- der zogenaamde saxhoorns kennen. Na de was gewonnen en door de inpolderingen siasme. Toen enkele slimmelingen meen- dood van de uitvinder (in 1894 te Parijs: j Zevenbergen vele kilometers van het wa den. de kunstvaardige man te kunnen ex- hij werd dus tachtig jaar), werden zijn ter kwam te liggen deed T,nhiv»ij«»>-.s-toren ploiteren, dreigde er gevaar Sax begreep instrumenten in verschillende détails her- ;ccn d meer Aan hei .e v. i de 1ft« dat men hoopte, het geheim van zyn vin- I eeuw werd het bouwwerk dan ook af ge ding te veroveren. Hij doorzag de schijn- zien. HENDRIK ANDRIESSEN. I broken. billijk wordt beschouwd, dat iemand, die aan zijn fiscale verplichtingen heeft vol daan, nog niet de vrije beschikking over zyn geld krijgt. Door aankoop van investe ringscertificaten blijft niet alleen het geld nog geruime tijd geblokkeerd, maar ook leveren zij een niet denkbeeldig koersrisico op. zodra zij niet meer voor belastingdoel einden worden gekocht en aan de invloed van een eventuele wijziging in de rente stand onderworpen zijn. Er is door sommigen op gewezen dat met de aankoop van Investeringscertifica ten geen haast behoeft tc worden gemaakt, ondanks de stok achter de deur dat saldi der optierekening, waarover op een nader te bepalen tijdstip niet is beschikt, aan 's rijks schatkist moeten worden overge dragen, waarvoor dan te zijner tijd obliga ties van een Nederlandse Staatslening worden ontvangen. Zoals in een speciale toelichting van het ministerie van Finan ciën is medegedeeld, kan deze regeling niet in werking treden voor de desbetref fende bepalingen bij de wet zijn bekrach tigd. Er is dus alles voor te zeggen om in elk geval te wachten totdat zulks is ge schied,, aangezien waarschijnlijk tegen het ontwerp bezwaren zullen worden inge bracht. vooral wegens het feit dat ten laste van de optierekening geen effecten mogen worden gekocht en niet op nieuwe emissies kan worden ingeschreven. De minister meent dat van een eenzij dige marktpositie als gevolg van gefor ceerde verkopen door aangeslagenen in de belastingen nog geen sprake is, maar het beursverloop van de laatste weken wijst in tegengestelde richting. Nu ongetwijfeld grote bedragen vrij geld voor belastingen worden gebruikt, behoeft het geen mone taire bezwaren op te leveren als de ge blokkeerde gelden, na afdoening van fis cale verplichtingen, ten behoeve van da ontplooiing van handel en industrie kun nen worden gebruikt Insluiper nam een mantel en ook de kapstok mee! Bergen op Zoomse agenten hielden 's nachts een man aan, die een damesman tel en een kapstok bij zich droeg! Hij be weerde deze in een park te hebben gevon den op een bank, maar dat geloofde de ster ke arm niet en dus ging de man, de 36- jarige B„ mee naar het politiebureau. Daar bleek, dat zijn strafblad niet onbeschreven was. Juist enige weken geleden werd B. uit de gevangens ontslagen. De man, die vele jaren in dc gevangenis heeft doorgebracht, bekende op zeven plaatsen te hebben ingebroken met behulp van valse sleutels. In totaal maakte hij twaalf jassen en enige portcmonnaies buit. De gestolen goederen konden alle aan de rechtmatige eigenaars worden terugbezorgd. „Zevenbergen zal vergaan, de Lubbekenstoren blijft bestaan..." Tijdens werkzaamheden aan de riolering te Zevenbergen hebben arbeiders de cir kelvormige fundamenten van een toren blootgelegd. Daar men in de nabijheid eniga oude kruiken vond, die als vroeg-middel- eeuws werden herkend, vermoedt men de fundamenten van de „Lubbekenstoren" te hebben blootgelegd, die een der* oudste to rens van Nederland zou zijn geweest en dia enige vermaardheid geniet door de legenda van de Zevenbergse zeemeermin. In 1421 zou er namelijk in een der zeven havens van Zevenbergen, dat toen nog aan de oever van het Hollands Diep lag, een zeemeermin verschenen zijn, die het volk waarschuwde, dat Zevenbergen zou ver gaan, maar dat de Lubbekenstoren een hoge stenen reus, die diende als baken voor de zeevaarders zou blijven bestaan. Uit de geschiedenis is bekend, dat Zevenbergen inderdaad in 1421 verging tengevolge van de St. Elisabethsvloed, welke echter de

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 5