GROTE MUZIKALE SHOW Tempo Haarlems gewijzigde begroting Eerste verkoopster gevraagd Autotocht P. SCHOEN Meubilering schoft 2.95 Kervexee Taxi? Bel 1.2.3.4.L Kort en Bondig C. DE WEERS ZATERDAG 29 MEI 1948 HAARLEMS DAGBLAD 62 Ingrijpende veranderingen door circulaire van Gedeputeerde Staten Men zal zich herinneren dat de Haar lemse raad op Woensdag 14 April plotse ling de behandeling der gemeentebegro ting voor 1948 heeft onderbroken, om het college van B. en W. in de gelegenheid te stellen de nieuwe richtlijnen van Gedepu teerde Staten alsnog daarin te verwerken. De ingrijpendste eis van Gedeputeerde Staten betreft de kapitaalsuitgaven. Ver langd wordt dat voor alle kapitaalsuitga ven. dus ook voor objecten die pas in het lopende jaar een begin van uitvoering krijgen, op de gewone begroting de dek kingsmiddelen worden aangegeven voor rente en aflossing. Aanvankelijk werd verwacht dat de raad op 19 Mei verder kon gaan met de behandeling der begroting. Dit bleek on mogelijk, zodat toen 2 Juni als datum •werd genoemd. Maar ook die verwachting is te optimistisch geweest, zodat opnieuw een verschuiving nodig is. Waarschijnlijk wordt het nu 9 Juni. (De vergadering met de gewone agendapunten ,op 2 Juni gaat door). De nota van B. en W. over de wijzigin gen in de begroting is nog steeds niet ver schenen. Wijhoorden verluiden dat het ook nog wel enige tijd zal duren voor zij komt. Uit deze gang van zaken blijkt heel duidelijk hoe ingrijpend de nieuwe richt lijnen van Gedeputeerde Staten zijn! Indertijd hebben wij er reeds de aan dacht op gevestigd, dat in de kapitaals- dienst grote bedragen zijn uitgetrokken voor uit te voeren objecten. Niet alleen openbare werken (wegenaanleg, bruggen bouw. aanleg van sportvelden en een sport park) maar ook uitbreidingswerken voor de bedrijven. Nu zijn de gelden die men in de bedrijven stopt „productief", maar op de begroting voor 1948 waren nog geen bedragen uitgetrokken voor rente en af lossing van die uit te voeren werken. Die dekking zou pas het volgende jaar ko men, omdat zij practisch ook niet eerder nodig is, daar als dit jaar een lening wordt gesloten pas in het volgend jaar rente en aflossing betaald moeten worden. Maar nu moeten die, op verlangen van Gedeputeerde Staten, reeds nu op de be groting gebracht worden. Het is dus no dig de begrotingen van deze bedrijven te herzien. Als B. en W. met hun nota komen zal blijken of*het mogelijk geweest is voor die extra uitgaven op de afzonderlijke begro tingen van de betrokken bedrijven dek king te vinden zonder de winstuitkering aan de gemeente aan te tasten. Zou dit laatste nodig zijn. dan wordt het nog moei lijker de gewone begroting sluitend te ma ken, want daarop moeten reeds grote be dragen gevonden worden om de noodza kelijke andere kapitaalsuitgaven te dekken. Welke openbare werken krijgen voorrang? Gedeputeerde Staten verlangen een ur- gentielijst van uit te voeren werken. On getwijfeld zullen daarop aan de kop wel de werken voor het bedrijven gezet wor den, want het is een gemeentebelang dat die goed blijven functioneren. Ook de uit gaven voor de Woningbouw zullen voor rang moeten hebben. Er blijven dan over de verschillende openbare werken. Er zijn daaronder objecten die al in uitvoering zijn, zodat het moeilijk zal zijn die tot la ter te verschuiven. Met belangstelling wordt afgewacht welke plaats de andere openbare werken in de urgentielij st zullen krijgen. Er zijn o.a. de volgende werken in voor bereiding: Doortrekking Planetenlaan. 40.0001 Aanleg van de weg Buitenrustbrug tot de aansluiting op de nieuwe provinciale weg naar Schiphol, 550.000. Bestrating Delftlaan tussen Orionweg en Rijksstraatweg, 500.000. Nieuwe aanleg van de Dreef, 191.000. Verder aanleg weg langs de Zortier- vaart 160.000. Verbetering trottoirs Zijlweg 2S.500. Verbetering van het asphaltdek van verschillende straten en wegen, 123.000. Nieuwe brug over de Jan Gijzenvaart voor de weg Delftlaan-Rijksstraatweg 120.000: nieuwe brug over de Gouwwete- ring 57.000; nieuwe brug over de Scho tersingel bij de Maerten van Heemskerk straat 75.000 en nieuwe Gravesteenen- brug 120.000. Vernieuwing van wal- en kademuren 87.000. Voor het nieuwe ,.Haarlem"-terrein de laatste post van 75.000. Nieuw Hertenhuis in de Hertenkamp. 5400. Schaftlokaal met bergruimten in het park Huis ter Zaanen. 20.000. 29.000 voor de verdere aanleg der Noorderbegraafplaats. 10.000 voor de verbetering van voetpa den in het Noordersportpark en 15.000 voor een gebouwtje op de kinderspeeltuin in dat park. 400.000 voor aanleg van een deel van het sportpark aan de Schalkwijkerweg. 13.750 voor verbetering der zwemin richtingen. Dit zijn de voornaamste objecten. Nu intussen al vijf maanden van dit jaar verstreken zijn voor de begroting door de raad zal zijn vastgesteld en door Gedeputeerde Staten zal zijn goedgekeurd, verlopen zeker nog enige maanden gaat de vraag evenwel minder dringen, daar het nu toch practisch uitgesloten moet IN SPECIAALZAAK HUISHOUD- GOEDEREN, TRICOTAGES Grondig met het vak bekend en in staat bij voorkomende gelegenheden de chef te ver vangen. Leeft. plm. 25 jr. Brieven onder no. •tl bureau van dit blad. (Adv.) Jubileum 3. G. A. van den Berg Heden herdacht de heer J. G. A. van den Berg de dag. waarop hij voor 40 jaar in dienst trad bij boekbinderij W. Knoop en Zonen te Haarlem. Na op het kantoor door de directie te zün ontvangen, waar hem de gebruikelijke enveloppe met in houd werd overhandigd, werd de jubilaris door het personeel gehuldigd. Het woord werd gevoerd namens de personeelscom missie door de heer A. A. Versteeg. Tevens sprak de heer H. de Jong als chef enige waarderende woorden. Namens de A. N. G. B. werd de jubilaris geluk gewenst door de heer E. Hanekroot. Vele bloemstukken en cadeaux werden aangeboden. worden geacht, dat veel objecten nog in dit jaar „op stapel gezet" kunnen worden. Het wordt trouwens al meer dan tijd aan de voorbereiding van de begroting voor 1949 te gaan beginnen, indien men wil bereiken dat die tijdiger in behandeling komt! De urgentielijst zal dus vooral betekenis hebben voor de komende jaren. Er doet zich nog een eigenaardige om standigheid voor. Indien dezelfde richtlij nen die nu door Ged. Staten zijn voorge schreven gegolden hadden voor de begro ting 1947, zou het gevolg geweest zijn, dat het geraamde tekort over dat jaar veel ho ger geweest was. Dit zou dan tot resultaat gehad hebben, dat Haarlem voor .1948 een hogere rijksuitkering zou hebben gekre gen. Een feit, dat pleit voor een hogere bijzondere uitkering aan Haarlem dan nu op de begroting voor 1948 geraamd is. Lavaboschotel van heden af in Frans Halsmuseum te zien Zoals wij enige tijd geleden reeds be richtten heeft de gemeente Haarlem, dank zij de financiële steun van de Vereniging tot uitbreiding der -verzameling van Kunst en Oudheden in het Frans Halsmuseum, het gemeentebestuur van Heemstede en tal van particulieren uit Haarlem en omgeving ten behoeve van het Frans Halsmuseum een zilveren lavaboschotel, in 1649 ver vaardigd door de Haarlemse zilversmid Pieter Cornelisz. Ebbekin(gh), kunnen aan kopen. Deze schotel, die ovaal van vorm is en 45 bij 37,5 cm meet, is zeer sober van uit voering en geïnspireerd op de oud-Delftse „schilpschaelen" (de zogenaamde plooi- of zonnebloemschotels). Aldus ontleent de schaal haar schoonheid niet aan rijk drijf- of ciseleerwerk, doch aan de voorname een voud der rond gedreven schulpvormen, die het licht op levendige wijze weerkaatsen. De nieuwe aanwinst is van heden af in het museum tentoongesteld. Taxi Bel 1 3 0 00 DAG EN NACHT Brandweervereniging „De Tien" Op de algemene ledenvergadering van de Haarlemse Vrijwillige Brandweerver eniging „De Tien" is besloten aan burge meester, mr. P. O. F. M. Cremers, het be schermheerschap aan te bieden en aan de oud-burgemeester, de heer M. A. Reinalda en de oud-commandant van de Haarlemse Brandweer, de heer C. J. van den Broek, het erelidmaatschap. Allen hebben de be noeming aangenomen. Nachtdienst apotheken Apotheek Van Rijn. Kleine Houtweg 15, tel. 10539; Firma C. G. Loomeyer en Zn.. Zijlweg 34. tel. 12495; Nolf's Apotheek, Kruisstraat 26, tel. 11174; Schoterbos-apo- theek, Rijksstraatweg 19, tel. 12711. De heer J. A. H. G. Broese van Groenou te Heemstede is benoemd tot handelssecre taris van het Nederlands gezantschap te Boe dapest. door het Haarlemse Politie-amusement Orkest ten bate van het Kleuterhuis „MARGRIET" Maandag a.s. in de Gemeentelijke Concertzaal aanvang 8 ir, toegangsprijs f 1.50. NA AFLOOP BAL. voor Ouden van Dagen 29 Juni de datum Het Haarlemse Comité voor de Autotocht voor Ouden van Dagen heeft zich voorge nomen, de tocht dit jaar te doen plaats heb ben op Dinsdag 29 Juni. Het plan is om van de Fonteinlaan, waar evenals altijd de stoet opgesteld zal worden, via Aerdenhout, Els- wout en de Zeeweg naar Zandvoort te rij den, van Zandvoort rechtstreeks terug naar Aerdenhout en vandaar naar Noordwijk, waar de rustpoos zal worden gehouden en de oude mensen zullen worden onthaald. Van Noordwijk wordt dan rechtstreeks naar Haarlem teruggereden. De stoet zal 's mid dags om half twee van de Fonteinlaan ver trekken. Het Comité doet opnieuw een beroep op bezitters van auto's om hun wagens voor dit doel beschikbaar te willen stellen en heeft de verwachting, dat weer zeer velen bereid zullen zijn om de ouden van dagen dit voor hen zo buitengewoon groot genoe gen te bezorgen. De secretaris van het comité, de heer R. W. P. Peereboom, hoofd redacteur van Haarlems Dagblad, zal gaar ne te zijnen kantore aanmelding van be schikbare auto's ontvangen. De penning meester, de heer A. M. Duytshoff, .Ver- spronckweg 19, Haarlem, zal even gaarne op zijn gironummer 20365 geldelijke bijdra gen ontvangen. SLAAPKAMER Blank eiken of Old finish met f 3-deurs kast I Tiu." SPAARNWOUDERSTRAAT ISO Beethovencyclus besloten Kees Hartvelt stond .voor de opgave de Beethoven-cyclus te besluiten met drie de len uit het ballet „Die Geschöpfe des Pro metheus" en de Negende Symphönie met het slotkoor, waarvoor het H.O.V.-koor dit maal versterking ontving van Polyhymnia. Beethoven's balletmuziek schonk gele genheid aan een vijftal instrumentale solis ten zich te laten horen: de harpiste Franci- na Hinlopen, de fluitist Marius Ruysink, de clarinettist Antoon Strikkers. de fagottist Kees Timmermans en de cellist Eduard Biele. Ieder dezer kweet zich individueel uit stekend van zijn taak; alleen dien ik dit voorbehoud te maken, dat het samenspel niet voor honderd procent zuiver was. De finale van het ballet werd bijzonder fris gespeeld; hierin wordt een geestig spel ge speeld met het zogenaamde Prometheus- thema, dat Beethoven blijkbaar zeer lief was, want hij heeft het herhaaldelijk, en voor verschillende doeleinden, gebruikt. De ouverture van het werk zat stevig in elkaar; er was blijkbaar goed op gewerkt. Dit mag ook gezegd worden van de Negen de, die in haar zuiver instrumentale gedeel ten knap vertolkt werd. Het mijns inziens belangrijkste stuk van deze symphönie, het Scherzo, genoot zelfs een zeer pétillante vertolking. De finale, nu ja, dat blijft altijd een ha chelijke geschiedenis, grotendeels omdat Beethoven zich zo weinig rekenschap gaf wellicht een gevolg van zijn doofheid yar^ de practische eisen die aan zangstem men te stellen zijn. Het moet al een select koor zijn dat deze onpractische opgave on geforceerd behoorlijk kan laten klinken. Men mocht ditmaal al blij zijn dat men er zich met geweld doorheen sloeg, al moest Hartvelt er een paar details met de Franse slag doorjagen. Toch deed het sterk bezette dameskoor soms mooie dingen, bijvoorbeeld bij de op zet van de dubbelfuga; die door sopranen en alten ingezet wordt. Het solistenkwartet, bestaande uit Hélène Ludolph, Nel Marwitz-de Boer, Han Lefè- vre en Herman Hülsmann mocht er wezen. Het stevig rhythmische zingen van Han Lefèvre was opvallend goed. JOS. DE KLERK. Twee landhuisjes in een verloting Ter gelegenheid van de Beverwijkse stadsfeesten zal een verloting worden georganiseerd, waarvoor twee com plete landhuisjes als prijzen zijn uit geloofd. De Raad heeft thans besloten 653 vierkante- meter grond aan de Hornlaan gratis ter beschikking te stel len voor de bouw van deze woningen. Het Groninger tribunaal beeft in zijn laat ste zitting de ex-commissaris van de pro vincie Groningen, C F. S. een internering van 5 jaar met aftrek, verbeurdverklaring van f 25.000 en ontzetting uit de beide kies rechten opgelegd. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede. dat de werkkledingbonnen A, B en C na 12 Juni niet meer geldig zijn. De Raad van Afgevaardigden van de Nederlandse Jeugd Gemeenschap heeft in de plaats van de aftredende voorzitter dr. J. A. de Koning met algemene stemmen gekozen dr. O. N. Steenbeek. Aparte modellen Frisse dessins 3.30, 3.75, enz. h '3^ a a HAARLEM HEEMSTEDE ZANDVOORT Zwarte koe werd per taxi thuisbezorgd Zeven verdachten hebben bekend Enige dagen geleden kwam bij de Econo mische dienst van de Haarlemse politie een tip binnen, dat 's avonds een clandestien geslachte koe per taxi aan een woning in de Javastraat in Haarlem-Noord zou wor den bezorgd. Enige leden van de Economische recher che stelden zich op het genoemde tijdstip in de buurt van het perceel verdekt op en zagen hun geduld na enig wachten be loond. In snelle vaart naderde een taxi, die stopte voor de deur van het bewaakte huis. De chauffeur sprong eruit en sleepte een groot pak naar de reeds geopende voordeur. Nog voordat de rechercheurs hadden kunnen ingrijpen had de man zijn vracht naar binnen geslingerd, was teruggelopen en weggereden. Een achtervolging werd ingezet, maar men raakte het spoor al spoedig bijster Inmiddels waren drie personen, die zich in de woning bevonden, al gearresteerd, nadat was gebleken, dat het pak ongeveer vijftig kilo ongestempeld vers rundvleesch bevatte. Het waren een echtpaar, waarvan de man de slachter van de koe bleek te zijn en een tussenpersoon. De recherche slaagde er later ook in de taxi en haar bestuurder cv te sporen. Uit het verhoor bleek, dat zich in de wagen na afgifte van het pak nog een halve koe be vond, die, nadat de chauffeur aan de ach tervolging had weten te ontkomen, door deze in het Spaarne was geworpen. Tenslotte zijn tengevolge van de opspo ring van deze clandestine slachting nog drie Haarlemse slagers in arrest gesteld. Ook zij hebben hun aandeel in deze af faire bekend. De huid van de koe is later in een wei land teruggevonden. geeït goede prijzen voor MEUBILAIR ZIJLSTRAAT 51 TELEFOON 21670 Burgerlijke stand van Haarlem BEVALLEN van een zoon: 27 Mei: A, A M. Baron van Voorst tot Voorst—Vogelaar. E. Gruppelaar—van Dokkum. E. H. H. de WitLoogman. 28 Mei: L. H. de Bas—Koppe- achaar L. J. M. DammersHoogervorst. A. W. Laverman—Steirunann. G. W van den IJssel—Bout BEVALLEN van een dochter: 28 Mei: N. van Ouwerkerkvan Maaren- D A. Holllnk Schouten. J. M Uitermark—Wittendorp. J. B PérukelDuits H C van den BersSteen ken. OVERLEDEN, 26 Mei. T Kolderit-, 76 de Witslraat. 27 Mei: J. F. Praag. 40 j., Bal juwslaan. C. M. Castelein—Gljlswljk, 65 j., Regentessela an- A. P. Thijssen, 32 j., Kam perlaan. „RUE MADELEINE 13". (Palace). Deze film gunt ons een kijkje achter de schermen van de Amerikaanse geheime dienst, een instelling welke eerst weer na de Japanse aanval op Pearl Harbour werd opgericht en waarvan een advocaat uit Boston, die op dit terrein in de eerste wereldoorlog ervaring had opgedaan, de leider werd. De eerste scènes wettigen het vermoeden, dat de ge beurtenissen, welke in deze film worden weergegeven, werkelijk zijn gebeurd. Zij be helzen een episode uit de belevenissen van de spionnagegroep O 77, een troepje jonge mannen en een meisje, dat na een zeer in tensieve training, waarvan de film allerlei interessante détails toont, een moeilijke op dracht in het door de Duitsers bezette Frankrijk krijgt te vervullen. Maar voor het zover is blijkt zich onder hen een der knap ste Duitse spionnen te bevinden! Deze man heeft zich in de groep weten in te dringen met het doel, bijzonderheden te vernemen over de geallieerde invasie. Men probeert hem om de tuin te leiden, maar deze Duit ser is even geslepen als de Amerikanen en hen zelfs op een bepaald ogenblik te slim af, waardoor een der leden van de groep de dood vindt. De chef van de groep. Sharkey (een prachtige rol van James Cagney) be sluit dan zelf naar Frankrijk te gaan om zijn vergissing goed te maken. Zijn lotgevallen daar vormen het laatste en ongewoon span nende gedeelte van deze film. welke men als een documentaire over het werk van de Amerikaanse geheime dienst mag beschou wen. Men heeft de realiteit onverbloemd weergegeven en daarom zullen mensen met zwakke zenuwen misschien niet bestand zijn tegen het aanschouwen van enkele scènes uit deze medogenloze strijd tussen tegen standers, die tot het uiterste gaan om hun doel te bereiken. Ook wat spel betreft is deze film voortreffelijk. De Franse filmster Annabella heeft er een bescheiden rol in. DE PRIJS VAN HET VERLEDEN (L u x o r) is het verhaal van een moeder die van het rechte pad is afgedwaald en daardoor het huwelijk van haar dochter in de weg staat: een cynische harde vrouw die naar wraak zint op het noodlot dat ze zelf ont ketende. maar tenslotte zegeviert de moeder liefde en verdwijnt ze uit het leven van haar kind dat alleen daardoor het geluk kan vin-, den. Geen bijster origineel gegeven, maar de Fransen weten ermee te woekeren, zodat het toch weer levend en nieuw en overtui gend wordt. Alleen: waarom die pogingen tot ..glamor", waarom moet het ouderlijk huis beslist een ouderlijk paleis zijn en de menselijke entourage louter „jeunesse dorée"? Dat is een onnodige verzwakking van deze overigens goede speelfilm, die haar kracht juist vindt in de weldadige sober heid van spel en intrige en in de gelukkige vermijding van alle valse sentimentaliteit. HELDENKERMIS. (Frans Hals) Wer kelijk waardevolle kunstwerken Oerouderen niet omdat hun ontstaan en hun vormgeving direct aansluit aan menselijke gevoelens en gedachten van alle tijden en alle landen. Pa radoxaal gezegd:-Juist omdat er niets nieuws onder de zon is, blijven zij steeds fris en levend. Zij die deze week de „Heldenkermis" van de dezer dagen gestorven Belgische regisseur Jacques Feyder na twaalf jaar opnieuw gaan zien in een ietwat rustiger sfeer dan des tijds toen een vals en verwrongen nationa lisme sommige op „rust en orde" gestelde lieden tot rebellie bracht züllen een merk waardige overeenkomst kunnen opmerken tussen dc geschiedenis van de brave burgers van het Vlaamse stadje Boom die voor één nacht de Spanjaarden op hun dak gestuurd krijgen en de jongste historie. En hoe koste lijk van humor en psychologie is deze „held haftige comedie" indertijd in zijn verbeel ding en vernuft bekroond van de wezel achtige burgemeester en zijn kordate gade die door haar listige charme en charmante list niet alleen het geluk van haar dochter en de jonge Breughel weet te bewerken, maar ook een jaar belastingvrijdom voor de bur gerij erlangt. Enfin, tegenwoordig heet dat: „voordeel trekken uit de door de bezetting geschapen feitelijke toestand". In die tijd was er evenwel nog géén Rechtsherstel. Frangoise Rosay, de echtgenote van wijlen Feyder leverde in de rol van burgemeesters vrouw een door haar later nimmer geëvenaar de prestatie en datzelfde geldt al even zeer voor de aalmoezenier van Louis Jouvet. Louis Beydts schreef een juweel van een partituur bij een dito décor en tenslotte ver melden we nog een naam. die zeer beschei den wordt geprojecteerd: Marcel Carné. technisch assistent. Maar dat is dan ook de enige aanwijzing dat de film twaalf jaren telt. „DE PRAIRIEWET" en „RARE SNUI TERS" (Spaarne). De films spelen zich in verschillende delen van de wereld af. eerst brengt de toeschouwer een bezoek aan de prairie, om daar te beleven, hoe er opge trokken wordt tegen misdadigers en hoe de mannen uit de streek elkaar helpen als er moeilijkheden opgelost moeten worden. Er bestaan andere wetten. Gevechten met en zonder pistool komen veelvuldig voor en daar voor bestaat bij het publiek belangstelling. Buster Crabbe is de hoofdpersoon. Een grappige film is die. waarin drie „rare snui ters" een rol vervullen. Zij treden op in een variété, houden van een grapje en brengen vrolijkheid. Grappige verwikkelingen doen zich voor, als een der jongemannen voor een oude oom moet spelen en deze onverwacht op het toneel verschijnt. In Rembrandt draait voor de derde week „MENS DURF TE LEVEN", de uitste kende film met James Stewart; City brengt een reprise van ..MANNEN VAN JONGENS STAD" mei Spencer Tracy Bij Koninklijk Besluit is consumptie-ijs waaronder tevens begrepen plombfères, sor bets e.d. onder de werking der omzetbelas- tingwet gebracht. ZONDAG 30 MEI HAARLEM. N'ed. Herv. Kerk. Grote Kerk. Grote Markt. Zaterdag 7.30: Brouwerskapel, ing. Klokhuisplein. Avondgebed. Dhr. J. van Eijsden. Zondag. 10: Ds. E. Dijkhuis. 7: Oecu menische dienst. Dr. Colterman. Prof. Dr. S. F. H. J. Bcrkelbach v. d. Sprenkel. Nieuwe KERK, Nieuwe Kerksplein. 10: Ds. A. J. van Rhijn. Noorderkcrk, Velserstraat. 9: Ds. E. Pot. 10.45: Ds, P. G. de Veij Mestdagh, Rotter dam. Oosterkerk, Zomerkade. 10: Ds. P. J. Mackaay. Bakcncsserkerk, Vrouwestraat. 9.30: Ds. G. J. Waardenburg. Kinderkerk. 10,30: Jeugddienst. Kapel Bethesda Sarepta, Haze- paterslaan. 9.30: Mw. S. M. de Milde, Kinder kerk. 10.45: Ds. E. Pot. Diaconessenhuis. Haze- paterslaan. 4.15: Ds. P. J. Mackaay. Diaconie huis. Jansstraat. 10: Ds. S. H. J. Voors. Ver. v. Vrijz. Ilerv., Jacobstraat 6. 10.30: Ds. J. de Graaf. Church of England. Sunday. May 30th 3 p. m. at the Oud-Katholieke Kerk, Kinder huissingel. Evensong. Rev. C. E. Elton. Stads Evangelisatie. Lange Herenstr. 6. 10:J. Kal, Haarlem. 7.30: J. F. Snoeks, met getuigenis. Zuiderkapel, Zuiderstr. 15. 10: Dhr. P. D. Bar- delmeyer, Noordwijk a. Zee, Kinderopdracht. 5: Dezelfde. Evangelisatiesamenkomst. 7.45: Jcugdbijeenkomst o. 1. v. P. D. Bardelmeyer. Opwekkingssamenkomsten, Zuiderstr. 15. Donderdag 8: Dhr. J. A. Bruyn, Wassenaar. Youth for Christ, Noorderkerk, Velserstraat. Zaterdag 5 Juni 8: Rally. Sprekers: Jan Vink en Sidney Wilson. Joop de Vries, zang; H. Tiekstra, piston: Frans v. d. Velde, orgel; Co de Jong. zangleider. Ned. Herv. Evangelisatie. Parklaan 34. Woensdag 7.30: Ds. Cuperus, van Doornspijk. Vrye Evang. Gemeente, Bakenes- sergracht 65. 9.30 en 5: Ds. D. J. D. du Fossé, Broedergemeente, Parklaan 34. Zaterdag 7.30: Liturgische Zangdienst. Zondag 10.45: Dhr. Frankena. O. R. G. Centrum. 10.30: Ds. A. R. de Jong. Evang. Luth. Gemeente. Witte He renstraat. 10.30: Ds. C. H. Brandt. Ver. Doops- gez. Gemeente. 10.30: Mevr. Ds. H. C. Voor hoeve-ten Bruggecate van Rotterdam. Rem. Gereform. Gemeente. 10.30: Dr. W. R. M. Noordhoff. Geref. Kerk. Kloppersingelkei'k. 10: Ds. P. de Ruig. 5: Ds, A. M. Boeyinga. Wil- helminakerk. 10: Ds. J. A. van Arkel. 5: Ds. L. Hoorweg Jr. Zuid-Oosterkerk 10: Ds. J Siert- sema. 5: Ds. P. de Ruig. Lyceumkerk 9: Ds. L. Hoorweg Jr. 5: Ds. A. Dondorp. H. Av. Gcref. Kerk (Art. 31) Begijnhofkapel. 10.30 en 5: Ds. A. Bos. Gercf. Gemeente onder 't Kruis, Frans Halsstraat 4. Dinsdag 7.30: Ds. J. A. Smink, v. Rotterdam. Ger. Gemeente, Parklaan 21. Woensdag 7.30: Ds. R. Kok. Oud-Geref. Ge meente. Frans Halsstr. 4. Maandag 7.15: Ds. E. van Dijk. uit den Haag. Baptiste-Gemecnte, Parklaan 34. 9.30: Ds. J. W. Weenink met medewerking Mevr. Raedt-Hoitsma. alt soliste 5: Geen dienst. 8: Jeugdsamenkomst in geb. Salem. Leger des Heils, Schagchelstr. 26. 10: Maj. A. G. Schram. 8: K. K. Leider G. Bij kerk, v. A'dam. Ned. Chr. Gemeensch. Bond, Ged. O. Gracht 47. H. v. d. Brink, te Bloemen- daal. en J. Dammuller te Alkmaar. Pinkster gemeente, Nieuwe Kruisstr. 14. 10: Dienst. 7.30: Jeugddienst. Vergadering van Gelovigen, Jansstraat 85. 10.30: Samenkomst (Broodbre- ken) Gemeente des Heren, Lange Molenstr. 22 10 en 5: Samenkomst. De Christengemeen schap. Jansstraat 83. 10: Zondagsdienst voor kinderen. 10.30: Mensenwijdingsdienst. 11.30: Doop. Christian Science, Jansstr. 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Hersteld Apost. Zen dingskerk, Wilhelminastr 21. 10 en 5:_ Gods dienstoefening. Hersteld Apost. Zendingsge- meente, Jacobijnestr. 15. 10 en 5: Godsdienst oefening. Universele Eredienst (Soefi-Bewe- ging). Nassauplein 8. 11: Dienst. Netl. Ver. van Spiritisten „Harmonia". 10.30: Wijdingsmor gen. Ir. H. Bouman. den Haag. Het Rozekrui- sers Genootschap. Bakenessergracht 13, 7.15: Tempeldienst. Mevr. H. Stok-Huyser. Gemeente Gods, Frans Halsstr. 4. 10: Sa menkomst. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Ju- lianakerk. 10: Ds. J. de Jong. 7: Ds G. Koch. Zaterdag 29 Mei 7.30: Avondgebed. Immanuël- kerk. 10: Ds. G. Koch. Kon. Emmaschool, Raafstraat. 10: Ds. G. H. v. d. Woord, Ned. Prot. Bond. Berlcenstr. 10. 10.30: Mej. Dr. N. A. Bruining. Ver. van Vrfjz. Herv., Berkenstr. 10 7: Ds. J. Heidinga. Geref. Kerk. Noord-Scho- terkerk. 9 en 10.30: Ds. A. M. Boeyjnga. 5: Ds. J. A. v. Arkel Christ. Geref. Kerk, Floresstr. 10 en 4: Ds. J. C. Maris. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. J. Kroon. 7: Ds. G. H. v d. Woord. West. Kon. Emmaschool, Raafstr. 10: Ds G. H. v. d. Woord. Evangelisatie „Bethel", Oost Kolk. 10: Dhr. A. van Besselaar, uit Amsterdam. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Ds. H. Bartlema, Jeugddienst. Kapel Nieuw Vredenhof 10.30: Ds. G. A. Barger. Chr. Lyceum (ing. v. Mer- lenstr.) 10.45: Ds. J. W. v. Nieuwenhuijzen. Prinsessekade 3. 10.30: Jeugdkapel. Ncd. Prot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Ds. J. F. Kruijt. Hv. Den Haag. Geref. Kerk. Koediefslaan. 10: Ds. A. Dondorp. Voorbereiding en openb. belijde nis. 5: Dr. P. J. Richel. Camplaan. 10: Dr. P. J. Richel. Voorbereiding en openb. belijdenis. 5: Ds. J. W. Siertsema Geref. Kerk. (Art. 31) Herenweg 111. 8.45 en 5: Ds. Meester van Haarlemmermeer Oostzij. AERDENHOUT. Ncd. Herv. Kapel, Leeu weriklaan. 10: Ds. J. E. Drost. Relig. Kring, Eikenlaan 5. 10.30: Dr. J. C. A. Fetter, Remstr. Pred. 's Gravenhage. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. Ch. de Beus Ned. Prot. Bond, Potgieterweg 4. Geen dienst. Geref. Kerk. 9. 10.30 en 5: Ds. L. G. Plevsant. Soefi-Beweging, Universele Eredienst. Popellaan 1. 4: Dienst. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. G. A. Alma, te Lisse. Geref. Kerk. 10 en 5: T. Spil- ker, Theol. Cand. DAG EN NACHT Amsterdamsche Rijtuig Maatschappij Huize Doorn Nederlands bezit Duitse ex-kroonprins blijft vijandelijk onderdaan Het Beheersinstituut heeft het verzoek van de'Duitse ex-kroonprins niet langer als vijandelijk onderdaan te worden be schouwd, afgewezen. Op grond, van het Besluit Vijandelijk Vermogen zijn de Duitse vermogens in Nederland aan de staat vervallen. Het is echter mogelijk, een verzoek in te dienen betreffende niet-toepasselijkheid van dit besluit, van welke mogelijkheid de ex- kroonprins gebruik maakte. Zijn bezittin gen in Nederland waren in hoofdzaak be perkt tot Huize Doorn. Nu het verzoek van de ex-kroonprins is afgewezen, is Huize Doorn definitief Nederlands bezit. Grote scheepsbrand in Amsterdamse haven Het s.s. „Rossum" verloren? Hedenochtend is in de Amsterdamse ha ven brand uitgebroken in het ruim van het 2118 brt. metende s.s. „Rossum" van de rederij Vinke en Co., dat op het ogen blik voor rekening van de K.N.S.M. vaart. Het schip lag gemeerd aan de Suriname- kade. Het werd geladen met copra en katoen. De brand nam zulk een omvang aan. dat men het noodzakelijk vond het schip van de Surinamekade weg te halen. Het wordt via de Oran;esluizen naar open zee ge sleept. De brand is ontstaan door werkzaam heden met lasapparaten. Het schip zal naar alle waarschijnlijk heid geheel verloren gaan. HAARLEM EN OMSTREKEN Ten bate van de Haarlemse Politie Mn. ziekvereniging geven het symphonie-ensen- ble „Orpheus" en het Politie-Amusemems. orkest onder leiding van Jacky Wildschuj een muziek- en show-avond met bal na op Dinsdag 1 Juni in de Gemeentelijke Cob. certzaal. Het comité Haarlem van de Tentoon, stelling „De Nederlandse Vrouw 1898-1948" deelt mede, dat in de étalage van de Kunst. handel Heerkens Thijssen. Plein, tentoon- juli gesteld is de geïllustreerde bladzijde vat Haarlem, getekend door Mies Deinum, voor het Gedenkboek, dat de vrouwen van Ne. derland bij de ingezamelde handtekeningea H.M. de Koningin zullen aanbieden. De Communistische Partij Nederland houdt Donderdag 3 Juni in de Gem. Con certzaal een openbare vergadering, waar ai heer H. Gortzak, gemeenteraadslid te Am. sterdam, zal spreken over „De Communistes en de komende verkiezingen". Tevens zal worden vertoond de verkiezingsfilm Rooi is Troef; ook de voordrachtskunstenaar Co; Zwart zal optreden. Het Christelijk Muziekcorps „Arti et Religioni" gaf Donderdagavond een concer voor ouden van dagen, die in de omgevinj van het Junoplantsoen wonen. Daarra volgde een rondgang. De directeur en mu- sici werd dank gebracht voor het gebodent Een dame in Bloemendaal stelde ce: haar onbekende man een bedrag beschik, baar in de verwachting, dat hij een radio- toestel zou leveren. Toen zij na enkele ds. gen niets meer vernam stelde zij de politie hiervan op de hoogte, die de man in arres! stelde. De heer Miel Vercruysse houdt Maan. dagavond in het „Clubhuis naast d'Apps- pet laer" voor de afdeling Haarlem van de Do pnl mocratisch-Sociahstische Jongeren Verenl ging „Nieuwe Koers" een inleiding ovk „Zelfstudie". Op de algemene ledenvergadering vsi de Vereniging van Vrijzinnig Hervormde: te Haarlem zyn de jaarverslagen =goedge keurd. Bij de bestuursverkiezing zijn de he ren mr. B. Bouman (eerste voorzitter) ei mr. F. J. W. Top (tweede voorzitter) herko zen. Als lid der Beroepingscommissie is ii de vacature mej. H. H. Bolt gekozen me vrouw A. Steenhuis Polman. Wegens hei vergevorderde uur is de lezing over de nieu we Werkorde uitgesteld tot een later tijd stip. Voor het inrichten V3n een leslokaal i> het Coornhertlyceum aan de Oosterhoutlaai en uitbreiding van de rijwielstalling vragei B. en W. de gemeenteraad een crediet vat 2.600 beschikbaar te stellen. B. en W. van Haarlem stellen de ge- cu meenteraad voor te benoemen tot tijdelijk al: leraar in het handtekenen aan de H.B.S. de heer H. M. Dercksen te Amsterdam met ingang van 1 September a.s. tot tijdelijk leraar in de Nederlandse taal aan het Coorn hertlyceum de heer Th. M. Ruygrok U 's-Gravenhage. Th S!< Blijft nog steeds voor HERENCOSTUUMI 25 TOT 150 GLD. betalen. Tropenkleding, Witte Pakken, goede prijzen, KAMPERVEST 45 TELEFOON 17825 (Adv.) Winterflora 1949 Wordt georganiseerd door Bloembollencultuur De Algemen Vereniging voor Bloem bollencultuur heeft besloten een tentoon stelling te houden onder de naam „Winter flora 1949" van Vrijdag 25 Februari tot en met 5 Maart in het Krelagehuis te Haar lem. Erkenning door het departement vi Economische Zaken zal worden aange vraagd, bedragen voor bekroningen zullen worden ingezameld. Uitgeschreven zullen worden prijsvragen voor collecties zowel van particuliere firma's als van afdelingen. Daarvoor zullen de geldswaarden van vijl ereprijzen en 20 gouden medailles worden uitgeloofd. Voor de beoordeling zal een buitenlandse jury worden uitgenodigd, bij de opening der tentoonstelling zullen op grote schaal buiten- en binnenlandse gas ten worden ontvangen. De opstelling van het geheel zal staan onder leiding van de algemeen secretaris penningmeester, de heer H. J. Voors; een tentoonstellingscommissie wordt samenge steld uit jongere vakgenoten onder leiding van op dit punt ervaren personen. De tentoonstellingsommissie zal spoedig bijeen geroepen worden, maar reeds nu zul len de broeibedrijven, afdelingen, firma's en personen, die voor het doen van inzen dingen in aanmerking komen, tot deel neming worden uitgenodigd. Bloemendaal BIJZONDER JUBILEUM Dinsdag 1 Juni hoopt mej. M. van Overbeek de dag te herdenken, waarop zij vóór 40 jaar als huishoudster in dienst trad van de fam Roersch te Bloemendaal. ARTSENDIENST De artsendienst wordt Zondag 30 Mei waar genomen door dr. S. B. Drijber, te Bloemen daal. VOOR EEN GOED DOEL! Op 4 en 5 Juni zullen leerlingen van hei Kennemer Lyceum te Overveen voor ee: goed doel gaan toneelspelen! Zij zullen enige opvoeringen geven van het stuk ..Freuleken' de opbrengsten zullen ten goede komen aan kinderen, die ter genezing van asthma naar Zwitserland zullen worden uitgezonden. BURGERLIJKE STAND Geboren: E. J. EverardWeijers, z.; H. A. van Olphende Roos, z.; J. E. Nauta—v. Schmid, d.; G. van StratenLieftink, N. GouwenbergOudejans. d. Getrouwd: G. Emmelkamp en P. J. Apel doorn: H. Verzaal en J. M. Frericksen; C Brugmans en N. G. Plas: J W. C. v. Steeden en jkvr. I Mollerus; A. Th. Brüning en M. L Biermann. Ondertrouwd: E. Schaefer en J. M. Mense; G. M. J. Heule en J. E. Roggeveen. Overleden: mw. A. B. Manssen, 76 j., wed. C. M. A. Engelsma—Timmermans. Goederen zijn verzekerd TELEFOON 20020 vervoert Uw meubelen en al Uw vrachten Heemstede ZONDAGSDIENSTEN. De Zondagsdienst voor artsen wordt waargenomen door. dr. P. M. v. d. Gugten, Heemsteedse Dreef 37, Tel. 29903; dr. J. L Tombrock, Burg. v. Lennepweg 1, Tel 28032. Wijkverpleging: Zuster Dudok van Heel, Jac de Witslraat 9 Tel. 17662. Geopende Apotheek: Heemsteedse Apo theek, Binnenweg 98. Tel. 28197; Aerden hout-Apotheek, Zandvoortselaan 164. Tel 26772.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 6