Haarlems Dagblad Na het Congres Arabieren zouden gezwicht zijn voor het wapenstilstandsbevel Paul Robeson Opzienbarende verklaring van president Auriol Huwelijk Michael-Anne opnieuw uitgesteld (j2c Jaargang No. ÏS93Ï Bureaux: Grote Houtstr 93, Tel. Adv en Admfn. 10724, 14825, Redactie 10600. DirecL-Hoofdred. 15054. Bijkantoor H.M., Soendaplein 37, TeL 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, TeL 12713. 10132. PTnscTag 1 Juni 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,Franco per post ƒ4,50 Postgiro 273107. Adverttarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem i JET GROTE BELANGSTELLING wordt jyj_ afgewacht wat de verdere uitwerking van het Europese Congres in Den Haag zal zlJn. Heeft het de verwezenlijking van Federale Unie der staten van Europa, heeft het althans de Verenigde Staten van West- Europa aanmerkelijk dichterbij gebracht? Het Congres is als demonstratie zeker een succes geweest. Het heeft honderden he iende persoonlijkheden uit de landen van hPt Westen, waaronder een groot aantal volksvertegenwoordigers, doen getuigen voor een nieuwe koers in Europa op een wijze, die een jaar tevoren nog ondenkbaar zou zijn geacht. In die zin is het moeilijk te overtreffen. Daaruit valt des te gemak kelijker de slotsom te trekken, dat men nu op feiten en daden wacht. Het voornemen bestaat, in het najaar een „Europese As semblee" bijeen te roepen, die ongetwijfeld tot concreter voorstellen, dan in de reso luties van een slechts vier dagen durend Congres belichaamd konden zijn, zal moe ten komen. Ik veronderstel dat aan die Assemblée internationaal overleg in be perkte kring vooraf zal gaan. Zij zal zeker grondige voorbereiding vereisen. Maar in dezelfde periode zou het ongetwijfeld nuttig blijken als de vraagstukken, die de federale gedachte opwerpt, openbare gedachten- wisseling uitlokten. Op het Congres is een stilte gevolgd, die niet mag voortduren. Het betreft immers veel meer dan een schone, in het verleden al vaak geopperde grote gedachte, die nu wel wat tot wat meer mensen is doorgedrongen. Het plan geldt de werkelijke noodzaak, op zo kort mogelijke termijn afscheid te nemen van de verouder de, achttiende eeuwse, staatkundige struc tuur, die de ontwikkeling van Europa en' van de Westerse democratie belet. En als men aan de werkelijke vorming van een Federale Unie in het Westen denkt, treden onmiddellijk vragen op als deze: Welke volken zouden zich in eerste instantie kun nen verenigen? Zou dadelijk de vereniging van een grote groep moeten worden nage streefd of eerst die van een of meer kleine staten-groepen? Hoe zou men de getals verhoudingen in een federaal parlement moeten regelen om tot schepping der Unie te kunnen besluiten, waarbij immers bij voorbaat zou moeten vaststaan dat geen der deelnemende staten er een overheersende positie in zou kunnen innemen? Veel meer vragen omtrent de structuur ener Unie doen zich voor, maar ik noem nu slechts een paar der voornaamste. Ten aanzien van de komende Assemblée vraagt men zich af, hoe die te werk zou moeten gaan. Tot resoluties, zoals het Haagse Congres, zou zij zich niet kunnen bepalen. Haar besluiten zouden, mag men veronderstellen, moeten leiden tot initia tief-voorstellen van volksvertegenwoordi gers in de verschillende parlementen, waarvan zij thans deel uitmaken. Het lijkt waarschijnlijk dat men die weg zou inslaan, omdat het initiatief toch uit de parlemen ten zal moeten komen. Van de regeringen is het niet te verwachten. Ik kan mij dit alles niet gemakkelijk voorstellen als met de voorbereiding der Assemblée niet een openbare gedachtenwisseling in de Pers der verschillende landen en in de vorm van brochures enz. gepaard gaat. Het valt helaas niet te ontkennen dat die bemoei lijkt wordt door een materieel nadeel, dat vlot opgelost behoorde te worden bij de grote kwesties, die op het spel staan. Ik bedoel het papier-tekort der dagbladpers in alle betrokken landen. Het belet even wel niet dat men doet wat men kan en laat voorgaan wal van het grootste belang is. Daartoe zouden de bestaande organisa ties van federalisten en vooral de indivi duele voorstanders van het federalisme de stoot moeten geven door met concrete plan nen voor den dag te komen. Indien zij af komstig zijn van mensen, wier bekwaam heid en bekendheid hun woord bijzonder gezag verleent, zullen zij de openbare ge dachtenwisseling op gang brengen. Meermalen is op deze plaats erkend dat daadwerkelijke toepassing van Federale Unie, daadwerkelijke schepping van Ver enigde Staten van Europa, een grote en in grijpende verandering betekent, die gees telijke moed vereist: moed om afscheid te nemen van vastgeroeste vormen en begrip pen. En dat er een ogenblik zal komen, waarop men de sprong zal moeten durven nemen. Geleidelijk en voorzichtig kan men de hele afstand niet afleggen. Onvermijde lijk komt de noodzaak van de sprong. Velen vrezen radicale verandering en daarmee vooral die sprong. Er zijn al, in de kring van de „Westerse Unie" in wording, stem men vernomen die betoogden dat men zo ver niet behoefde te gaan, dat men het dier bare heilige huisje der nationale souverei- niteit wel ongedeerd kon laten, dat men met verdragen en bijzondere overeenkom sten en vriendschappelijk overleg genoeg rou kunnen bereiken. De ervaring heeft anders geleerd. Van daag gaat dat, morgen misschien ook nog, overmorgen niet meer. Zodra ernstige moeilijkheden zich voordoen en zolang men zich bewust blijft alleen te staan en voor zichzelf te moeten zorgen in een crisis baten verdragen en overeenkomsten en overleg niet meer. Men moet de volken werkelijk verenigen in een groter geheel om te kunnen bereiken, dat zij elkaar ten- volle zullen steunen als de nood aan de man komt. Dat is niet verwonderlijk. Het ls heel makkelijk verklaarbaar. Maar om iets zo groots te bereiken moet men dan ook werkelijk het nieuwe aandurven, de moed hebben over de grenzen te kijken en lijn gedachten verder laten gaan dan de dag van morgen. Ik hoop dat spoedig zal blijken wat nu gebeuren gaat. Na het Congres. De fede ralisten zullen krachtig moeten doorzetten. R. P. Horloges en wekkers uit Zwitserland Nedei'land zal volgens het handelsver drag met Zwitserland voor 10y2 millioen Zwitserse francs aan horloges, wekkers en reparatiemateriaal kunnen kopen. Of dit bedrag geheel besteed zal kunnen worden hangt af van de ontwikkeling der Nederlandse export naar Zwitserland. Een Nationaal front van elf Indonesische partijen Elf Indonesische politieke partijen heb ben besloten een nationaal front te vor men. Zij besloten tevens een nationaal programma te ontwerpen, hetwelk aan pre- tident Soekarno zal worden voorgelegd. Oude stad Jeruzalem in brand gestoken Verbitterde gevechten rondom Tel Aviv Volgens uit Cairo binnengekomen Ara bische berichten hebben de Arabieren het voorstel van de Veiligheidsraad om het vuren in Palestina met ingang van Woens dag voor vier weken te staken reeds aan genomen en zal deze beslissing worden bekend gemaakt op de heden te houden vergadering van de Arabische Liga te Amman in Transjordanië. Het enige Arabische voorbehoud zou zijn, dat de Joden geen voordeel uit de toestand trekken en dat tijd wordt gege ven om de strijdkrachten op de hoogte te brengen. Uit Cairo wordt voorts gemeld, dat de Egyptische premier Nokrasji Pasja, op een persconferentie heeft verklaard, dat het voorstel van de Veiligheidsraad waar schijnlijk zou worden aangenomen. Per soonlijk was hij voorstander van de wapenstilstand. Naar wordt beweerd, oefent Engeland pressie uit ten gunste van aanvaarding van het bevel door de Arabieren. Sommige leiders in het Midden-Oosten zijn van gevoelen, dat de Arabische lan den hun zaak in de ogen van een groot deel der wereld zouden kunnen schaden als zij thans niet accoord gaan. Om de Joodse hoofdstad. Inmiddels hebben de Arabische strijd krachten in afwachting van de beslissing hieromtrent hun offensief tegen Tel Aviv krachtig voortgezet. Zij rukken thans on danks verbeten Joodse tegenstand, van drie kanten naar de hoofdstad van Israël op en hebben gisteren in Naharia, juist ten Zuiden van de Libanese grens, de zee bereikt. Het Iraakse leger staat volgens een Arabische mededeling thans op acht kilo meter van Tel Aviv. Van Britse militaire zijde te Jeruzalem wordt gemeld, dat de Arabieren de door hen veroverde Joodse Oude Stad van Jeruzalem in brand steken „als hygiëni sche maatregel". Er wordt thans hevig gevochten om het belangrijke watervoorzieningsstation van Ras el Ain, 19 km ten Oosten van Tel Aviv, dat het water voor Jeruzalem levert. Volgens berichten van Arabische zijde zijn hier 140 Joden gesneuveld. De Joden waren er in geslaagd het station te veroveren, doch werden na een Arabische tegenaanval verdreven. Joodse „fighters" in actie. Volgens het Joodse legerbericht zijn gis teren in Palestina voor het eerst ook Joodse gevechtsvliegtuigen in actie gekomen. Zij hebben boven het gebied van Toelkarem Arabische vliegtuigen aange vallen. Ook in het gebied van Ramleh, tus sen Tel Aviv en Jeruzalem, vielen Joodse vliegtuigen aan. Een luchtaanval, in samenwerking met artillerie, werd uitgevoerd op het dorp Lydda. Arabische pogingen om het 'dorp vecht voor zijn rasgenoten De Amerikaanse negerzanger Paul Ro beson is met verscheidene anderen ver schenen voor het juridische comité van de Amerikaanse senaat om te protesteren tegen de wet van Mundt en Nixon, die tegen de communistische partij gericht is. Hij weigerde mede te delen, of hij lid was van de Amerikaanse communistische partij. Hij voegde er aan toe, dat hij liever naar de gevangenis ging dan dat hij die vraag beantwoordde. Voorts zei hij, dat naar zijn mening de leden van de commu nistische partij in de Verenigde Staten „schitterend werk hebben verricht". „Ne gentien vooraanstaande Amerikanen krij gen gevangenisstraf, omdat zij weigerden te vertellen, of zij lid zijn van de commu nistische partij en ik wil hen gezelschap houden", verklaarde Robeson. Paul Robeson deelde ook mee. dat zijn zoon opgevoed werd in de Sovjet-Unie en daar volledig verlost was van ras-vooroor- delen. „Ikzelf", voegde hij er aan toe. „kon op Russische grond voor het eerst in mijn leven als een volwaardig mens rondlopen". Toen Robeson zijn verklaring aflegde, barstte een applaus los. terwijl ook enige toeschouwers afkeurend sisten. Senator Ferguson heeft meegedeeld, dat het comité zich nog moest beraden over het al dan niet instellen van een vervolging wegens ongehoorzaamheid tegen de zanger. Lajjoen in deze streek te heroveren, waren mislukt. Het Egyptische legerbericht van gisteren maakt melding van de gevangenneming van een „Amerikaanse Christen", William Maynes genaamd, die deel uitmaakte van de bemanning van een op 26 Mei neerge schoten Joods vliegtuig. Bernadotte in Haifa. Graaf Bernadotte de UNO-bemiddelaar is in Haifa aangekomen en door vertegen woordigers van het Joods Bureau en het Rode Kruis alsmede door de consuls van Engeland, Frankrijk en de V. S. ont vangen. Te Tel Aviv,- waar hij een bespre king zal hebben met de Joodse minister van buitenlandse zaken Sjertok, zullen vier leden van het secretariaat der UNO achter blijven om contact te houden met de Joodse autoriteiten. Dalton weer opgenomen in Britse regering Lord Pakenham krijgt luchtvaart-portefeuille De voormalige Britse minister van Fi nanciën, Hugh Dalton, die vorig jaar af trad, omdat hij ontijdig gegevens over de begroting aan een journalist had ver strekt, is in de Britse regering terug gekeerd als „minister voor het hertogdom Lancaster". Dit is „een ministeriële sine cure", die, aldus Reuter, dient om belang rijke ministeriële functies op ander gebied te dekken. In de laatste tijd was de mi nister voor Lancaster verantwoordelijk voor de Britse zóne in Duitsland, maar Dalton zal deze taak niet meer vervullen. Dalton volgt Lord Pakenham op, die tot minister van Luchtvaart is benoemd. Deze treedt in de plaats van lord Nathan, die is uitgetreden. Bevin zal verantwoordelijk blijven voor de Britse zones in Duitsland en Oostenrijk. Dalton zal ongeveer de functie hebben van een minister zonder portefeuille en speciale opdrachten krij gen. Normaliter verdient de minister voor Lancaster drieduizend pond sterling per jaar, maar als lid van de regering zal Dalton vijfduizend pond krijgen. Een Britse specialist in kunstledematen heeft een kunsthand 'vervaardigd, die veel opzien in medische kringen baart. Scheren, typen, schrijven, tuinieren, schoenveters losmaken en zelfs golf, tennis en wicketkeepen is mogelijk met deze prothese. Een invalide demonstreert twee der mogelijkheden; het bedienen van een handboor en het inschenken van een glas bier. „Zo nodig zelf weer in het partij-harnas Een verklaring van Vincen^ Auriol, de Franse president, dat hij weer zou terug keren in de politieke partijstrijd, om in dien het nodig zou zijn „de republiek te redden", heeft te Parijs veel speculaties uitgelokt. Auriol verklaarde dit Zondag in een toe spraak te Quimper in Bretagne, waarin hij de rol en taken van de president schet ste en diegenen laakte, die „soms klagen over de vermoeidheid en onstandvastig heid van de autoriteiten, maar zelf het meest er op uit zijn regeringen ten val te brengen en (parlementaire) meerderheden te ontbinden". Hij zei, dat „op de dag, dat een hoofd van de regering of zijn mi nisters niet meer verantwoordelijk zijn te genover de gekozen vertegenwoordigers van het volk cn het parlement niet langer in naam van het souvereine volk zijn con- tróle kan uitoefenen", er niet langer een Franse republiek zou zijn. Hij voegde hier aan de zin toe, die zoveel commentaar heeft uitgelokt: „Ik verzoek u te geloven, dat ik deze doodsstrijd nooit zou aanzien zonder de republikeinse strijd, indien het nodig was, in partijverband te hervatten". Aanval op de Gaulle? Sommige commentatoren beweren, dat Auriol rechtstreekse critiek oefende op C.D.U. wil een pan-Duitse regering Op een bijeenkomst van de Duitse christelijk-democratische partij te Pader- born heeft Arnold, de minister-president van Noord-Rïjnland-Westfalen, de wens te kennen gegeven, dat een pan-Duitse regering wordt gevormd met een voor lopige zetel in West-Duitsland in plaats van de vorming van een Westduitse rege ring. Tot deze regering zouden personen uit Oost-Duitsland ook dan kunnen beho ren, wanneer de regeringsvorm van Oost- Duitsland zijn beslag nog niet gekregen heeft. Zwitserse hoornblazers en jodelaars hebben in Londen op originele wijze dank ge bracht aan de Engelsen voor hun oorlogsinspanning. Zij gaven in Albert Hall een groot folkloristisch feest waar de Londenaars weg van waren. - Een groepje der medewerkers op de trappen van Albert Hall generaal De Gaulle en uitnodigde tot de vorming van „een linkse republikeinse unie" tegenover De Gaulle's partij. Zij vra gen zich af of 't staatshoofd niet buiten zijn rol van onafhankelijk bemiddelaar tussen alle partijen is gegaan. André Stibio, die wordt beschouwd als een officieuze politieke verbindingsman tussen premier Robert Schuman en gene raal De Gaulle noemde de rede een „poli tieke gebeurtenis". Hij was van mening, dat Frankrijk er door „van zijn laatste be middelaar was beroofd". In Gaullistische kringen beschouwt men de rede in het algemeen als een weerspie geling van de „nervositeit bij de partijen van de Derde Macht" met betrekking tot haar vooruitzichten voor de verkiezingen in October a.s. voor de Raad van de Re publiek en de helft van de departementale raden. De rechtse „partij van republikeinse vrijheid" heeft gisteren tijdens haar jaar lijks congres aangedrongen op samenwer king met generaal De Gaulle. In Parijs verwacht men thans, dat de regering-Schuman een bevredigende meerderheid zal krijgen, wanneer vandaag wordt gestemd over de vertrouwenskweste in verband met de wet tot ontslag van 150.000 ambtenaren als bezuinigingsmaat regel. Naar verluidt hebben de verschil lende partijen namelijk een compromis uit gewerkt, dat naar men hoopt door de Na tionale Vergadeiing zal worden aanvaard. De basis hiervan is een beperking van de wijze waarop de regering ambtenaren in vaste en tijdelijke dienst kan ontslaan. Prof. mr. R. Kranenburg gaf zijn laatste college Prof. mr. R. Kranenburg, hoogleraar in het Nederlandse Staatsrecht, heeft Maan dagmiddag in het groot auditorium der Leidse universiteit zijn afscheidscollege gegeven. Prof. Kranenburg heeft zijn ambt neergelegd om zich geheel te kunnen wij den aan zijn taak als voorzitter der Eerste Kamer. Prof. Kranenburg gaf een overzicht van de veranderingen in de algemene aspecten der rechtswetenschap gedurende de 33 ja ren, dat hij hoogleraar is geweest. Dat thans het recht niet uitsluitend is gebaseerd op de macht van de staat blijkt wel duidelijk uit de situatie gedurende de oorlog, toen de „illegale" strijders het recht aan hun zijde hadden en de „gezagsge trouwe" ambtenaren dingen deden, waar voor zij thans zware straffen ondergaan. Spreker betrok voorts bij de beschouwing van de veranderingen in het staatsrecht de tussen Nederland en Indonesië geschapen problemen. In hoge mate vloeien die voort uit een verschuiving van positivistisch recht naar een recht dat zich op rechtsbe wustzijn baseert. Prof. Kranenburg zeide tenslotte dat hy uit de maatschappelijke plichten, die heden ten dage ook de wetenschapsmens zijn opgelegd, de consequentie heeft moeten trekken met verlies van zijn academische werk. Hij herinnerde met dankbaarheid aan het rechtsbewustzijn, dat de Leidse senaat gedurende de bezetting heeft ge toond en dat het tot een voorrecht heeft gemaakt in dit milieu werkzaam te zijn geweest. De Maastrichtse recherche heeft drie personen aangehouden, die trachtten tubes morfine te verkopen. Dertig tubes morfine zijn in beslag genomen. Ook Atflee blijft zwijgen over Palestijnse kwestie Betiauivd kwartiertje voor Bevin9s vervanger De Britse eerste minister, Clement Attlee, heeft in het Lagerhuis ontkend, dat er een verschil zou bestaan tussen Groot- Brittannië en de V.S. aangaande Palestina. Een verklaring omtrent Palestina zou nog niet worden afgelegd, aangezien de Veiligheidsraad doende was een bestand te bewerkstelligen en „het zou ongelukkig zijn, indien een verklaring werd afgelegd, die op enigerlei wijze de mogelijkheid van aanvaarding in de weg zou staan". Tevoren had de onderminister van bui tenlandse zaken, Mayhew, een kwartier lang vragen beantwoord inzake de door Engeland op grond van verdragen aan de Arabieren geleverde oorlogsuitrusting. Ongetwijfeld, aldus Mayhew, maken de Arabieren sinds veertien Mei in Palestina gebruik van wapenen, die zij in de vooraf gaande jaren van Groot Brittannië ge leverd hadden gekregen. Op het ogenblik werd echter geen oorlogsmateriaal naar het Midden-Oosten gezonden De 3.7 millioen pond sterling, die Groot- Brittannië aan Transjordanië heeft be taald, worden, zo had de regering ver nomen, gebruikt voor de verdediging van dat land. Toen Sydney Silverman (Labour) hem vroeg, tegen wie Transjordanië zich op het ogenblik verdedigde, gaf Mayhew geen ant woord, ondanks luid geroep van andere leden, dat hij antwoorden moest. OPEN BRIEF AAN STALIN: „Open het Gordijn voor een vriendschapstrein" De Amerikaanse journalist Drew Pear son, promotor van de „vriendschapstrein" heeft in de „Daily Mirror" een open brief aan maarschalk Stalin gepubliceerd, waar in hy zich bereid verklaart ten voordele van het Russische volk een nieuwe „vriend schapstrein" te organiseren, indien de Sov jetunie er in toestemt het IJzeren Gordijn op te heffen. De dood van Mirin Dajo Het woord is aan.. Carmen Sylva: Gij kunt alleen geestig zijn in dien zij, die u omringen, het ook z\jn. De haan kan kraaien zoveel hij wil tegen de eenden, zij horen hem niet. Uitslag van het gerechtelijk onderzoek Aan het rapport over de gerechtelijke lijkschouwing van Mirin Dajo, welke Vrij dag in Winterthur (Zwitserland) is gehou den, is het volgende ontleend: „Begin Mei 1948 begon Dajo te experi menteren met een ongeveer 35 cm lange naald, welker dikte conisch tot een halve centimeter opliep. Aan een eind zat een ronde knop van ongeveer 2V2 centimeter doorsnede. Deze naald stak Mirin Dajo met de knop vooruit door de slokdarm tot de beneden maagwand. De door de punt in de slokdarm veroorzaakte pijnen dwongen Mirin Dajo zich te laten onderzoeken. Er volgde een operatie, die prof. Brunner van de chirurgische kliniek van het kantonale hospitaal te Zürich op 13 Mei uitvoerde. Hij verwijderde de naald naar beneden door de maagwand. De operatie had een gunstig verloop en Mirin Dajo kon reeds twee dagen later als genezen ontslagen worden. Op 26 Mei legde hij zich in een trance-toestand te ruste. Uit een dergelijke toestand ontwaakte hij volgens zijn ver zorgers gewoonlijk na 24 uur. Ditmaal ech ter veranderde hij na verloop van deze tijd van kleur en een uit het jaar 1937 daterend litteken van een operatie werd zwart. Daar zijn verzorgers deze verschijnselen nog nooit hadden waargenomen, waarschuwden zij een dokter, die bij zijn komst vaststelde, dat de dood tenminste 12 uur tevoren moest zijn ingetreden. Uit de door verschillende doktoren, die belast waren met de gerechtelijke lijkschou wing, verrichte sectie kwam vast te staan, dat Mirin Dajo door de wonden, die de punt van de naald in de slokdarm veroor zaakt had, gestorven is. De wonden hadden een infectie en deze weer inwendige bloe dingen tengevolge, waardoor ook de hart slagader beschadigd werd. In de borstkas was ongeveer 21/2 liter bloed samengevloeid, deels in geronnen, deels in vloeibare toe stand. De doktoren stelden als ontwijfel baar vast, dat er geen causaal verband be staat tussen de dood en de door prof. Brun ner uitgevoerde operatie. Bij de lijkschou wing constateerde men talrijke inwendige wonden door de experimenten veroorzaakt, waarbij echter essentiële organen niet of in geringe mate gekwetst waren. De doktoren waren van mening, dat Mirin Dajo bij zijn experimenten veel geluk heeft gehad. Gottwald kreeg 88 procent der stemmen (zegt Gottwald) Het Tsjechoslowaakse communistische régime heeft volgens de officiële cijfers 88 procent der stemmen op zich uitge bracht gekregen. Leden van het statistiekbureau van Praag vertellen echter dat zij Zondag avond opdracht kregen om met tellen op te houden, nadat al spoedig bleek dat on geveer één op de vier stemmen tegen de regering was. Personeel van het ministerie van buitenlandse zaken nam de tellings- arbeid van het statistiekbureau over. De door Praag bekend gemaakte cijfers voor het gehele land gaven de regering Gottwald 6.429.145 stemmen, terwijl 770.701 stemmen tegen de regering werden uitge bracht. Ongeldige stemmen werden inderdaad door de regering niet bekend gemaakt. Vervoersstaking in Berlijn De leiders van de vakvereniging van transsportarbeiders te Berlijn hebben be sloten een staking van 18000 métro-, bus- en tramemployés uit te roepen. De sta king zal morgen beginnen en 24 uur duren. De eisen der employés zijn loonsverho ging van 25 procent, een bonloze middag maaltijd en hogere voedselrantsoenen. De Britse autoriteiten zijn van mening, dat door de staking niets kan worden be reikt, daar elk besluit ten aanzien van de eisen moet worden genomen door het militair bestuursbureau, dat er reeds met sympathie tegenover stond. J» Bruid zou plotseling ziek geworden zijn Van betrouwbare zUdc te Athene is mede gedeeld, dat het huwelijk van Michael en Anne voor onbepaalde t(jd is uitgesteld, omdat de prinses plotseling ziek is gewor den. Prinses Margaret van Denemarken en Bourbon Panna, de moeder van prinses Anne, is gisteren per vliegtuig naar Genève vertrokken om de voorbereidingen te be spreken van het huwelijk van haar dochter met ex-koning Michael van Roemenië. Prinses Anne, die passage besproken had bij de Scandinavische luchtvaartmaat schappij, zei op het laatste ogenblik dezs boeking af na een langdurig telefoonge sprek met Michael in Lausanne. Het is ook nog steeds niet duidelijk welke oplossing gevonden zal worden voor het verschil in godsdienst tussen bruid en bruidegom, aangezien prinses Anne even als haar vader gelovig katholiek is en de Paus nog geen dispensatie verleend heeft voor haar huwelijk met een Grieks-katho liek en de opvoeding van de mogelijke na komelingen in de Grieks-katholieke gods dienst. Markos wil onderhandelen „Geen teken van zwakte" De radio van generaal Markos heeft medegedeeld, dat de Griekse guerillastrij- ders bereid zijn besprekingen te beginnen over „elk voorstel, dat bedoeld' is het bloedvergieten van broeders onderling te doen eindigen". De ..Monarcho-fascisten" moesten deze suggestie echter niet opvat ten als een teken van zwakte, aldus werd er aan toegevoegd. Parijs heeft geen militaire plichten jegens de Unie De Franse minister van Defensie, Pierre Henri Teitgen, heeft gisteren verklaard, dat Frankrijk onder de militaire clausules van het Pact van Brussel in het geheel geen militaire verplichtingen op zich heeft genomen. Teitgen zei, dat het Franse vredesleger 660.000 man sterk zou zijn. Dit was het minimum waarmede kon worden volstaan. Hiervan zouden 195.0000 man in Frankrijk zelf gestationneerd zijn. De voorgestelde begroting van defensie voor 1948 was 309 milliard franc, een iets hoger bedrag dan voor 1947. Om economische redenen was overeen gekomen de diensttijd tot 15 maanden te beperken. Persoonlijk achtte Teitgen 18 maanden nodig. N.S. krijgen het modernste seinstelsel van Europa In een bijeenkomst van afgestudeerde M. T. S.-leerlingen te Eindhoven heeft de heer J. van der Lip van de Nederlandse Spoorwegen enige nadere mededelingen gedaan over de modernisering van het seinwezen. Als deze plannen zijn uitge voerd heeft Nederland het modernste sein- systeem in Europa. De mechanische armseinen zullen wor den vervangen door lichtseinen. Het auto matisch blokstelsel zal op alle baanvakken worden ingevoerd. Eén man zal dan in staat zijn om een geheel emplacement met wissels en seinen te bedienen. Een Alk- maarse machinefabriek is in samenwerking met Philips bezig de benodigde toestellen te produceren. 's-Hertogenbosch zal waar schijnlijk het eerste station zijn, dat met de nieuwe toestellen zal worden uitgerust. Voorts deelde de heer Van der Lip mede dat de N. S. van plan zijn de maximale snelheid der treinen tot 120 kra. te ver hogen. Minstens driehonderd doden bij watersnood in Vanport President Truman heeft het door over stroming geteisterdè gebied in het Noord westen der Verenigde Staten tot „ramp gebied" verklaard en bevel gegeven, over gebleven oorlogsvoorraden voor hulp en wederopbouw te gebruiken. Men gelooft, dat bij de overstroming van Vanport in Oregon minstens 300 personen om het leven zijn gekomen. Men is thans bezig met het dreggingswerk, maar er zijn tot nu toe geen lijken opgehaald uit het thans rustige meer. dat de stad met een acht meter hoge watermassa overdekt. Nog twee andere dijken zijn doorgebro ken door de opstuwende golven van de Columbia-rivier in de nabijheid van Wood land in de staat Washington. De inwoners van de streek zijn tijdig gewaarschuwd en men hoopt, dat zij allen hebben kunnen vluchten. Door deze nieuwe breuken staan duizenden hectaren bouwgrond onder wa ter. In Vanport kunnen de reddingsploegen hun werk niet voortzetten door het was sende water. Het Amerikaanse Rode Kruis heeft be richten ontvangen, dat er 45.000 personen zonder onderdak zijn tengevolge van de overstromingen in Oregon. Bijna 9000 wo ningen zouden vernield of beschadigd zijn. Weerbericht PLAATSELIJKE BUIEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond: Wisselend bewolkt met plaatselijke buien, hier en daar mei onweer. Zwak ke tot matige wind overwegend tussen West en Zuid. Weinig verandering in temperatuur. 2 Juni: Zon op 4.25 uur. onder 20.51 uur Maan op tV uur onder M 51 uur */3MOro/<OMOIXCOX-ICI»XOTI»

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1