c 3 c J c Tempo Motorschip „Garoet" in de vaart De 9 Muzen „Les clandestins voor de Economische rechter PANDA EN HET OOG VAN MUG Nieuwe uitgavei Spert in het korf Taxi? Bel 1.2.3.4.b Wereldnieuws DINSDAG I JUNI 1948 HAARLEMS DAGBLAD Nieuwe aantvinst van de K.R.L. begint Zaterdag maidentrip naar Batavia Weer is de Koninklijke Rotterdamse Lloyd een nieuw schip rijker geworden, namelijk het motorschip „Garoet", het eer ste van een serie van vijf 12.000 tonners. Binnen een jaar zal deze aanwinst gevolgd worden door nog vier van dergelijke sche pen, de „Slamat", de „Blitar", de „Mata- ram" en de „Langkoeas". Deze vijf bodems werden pas na de oorlog besteld en op stapel gezet. Bovendien komen over enkele maanden nog twee door bemiddeling van de regering in Amerika gekochte schepen in de vaart, de „Friesland" en de „Drente". Met inbegrip van een vijftal van de rege ring gehuurde of in beheer gekregen sche pen zal de Lloydvloot dan bestaan uit 34 schepen, drie meer dan vóór de oorlog. Hierbij zijn niet inbegrepen een van de stoomvaartmij. „Rotterdam" gecharterd schip en een drietal gecharterde „buiten landers". De historie van de „Garoet" begint eigen lijk reeds in het voorjaar van 1944 te Lon den, toen een regeringscommissie van des kundigen uit de daar aanwezige Nederland se reders en scheepsbouwers besloot een begir. te maken met de voorbereidingen tot herstel van de geleden scheepsverliezen. De voorbereiding tot de bouw werd na de be vrijding van de regering overgenomen. Het schip werd gebouwd op de werf Wilton- Feijenoord te Schiedam. De hoofdafmetin gen zijn: lengte over alles 158 m, breedte 20 m. hoogte tot bovendek 12*2 ni. draag vermogen 12.000 ton, snelheid 16 mijl of 30 km per uur. De dubbele bodem is ingericht voor Dieselolieberging. De totale voorraad olie bedraagt ongeveer 2000 ton. Direct voor en achter de motorkamer zijn de tanks voor het vervoer van 4000 ton eetbare olie of droge lading. Koel- en vrieskamers bevin den zich in het tussendek met een totale inhoud van 2500 kubieke voet. Vierkante masten. Opmerkelijk zijn de vierkante masten op de „Garoet", een Lloyd-experiment, dat uit 1939 dateert, toen het reeds op de „Ban tam" en de „Japara" werd toegepast. De resultaten zijn zo bevredigend geweest, dat het systeem na de oorlog werd aangehou den. Deze masten kunnen elk vrachten tot 50.000 kg heffen. Voor de passagiers zijn er elf eenpersoons en 12 tweepersoons hutten, voor tezamen dus 35 passagiers. Speciale aandacht is be steed aan de beveiliging tegen brand. Alle ruimen zowel als de machinekamer zijn Leden van de commissie van negen naar Bandoeng De Nederlandse regering heeft de leden van de commissie van negen, die de ron detafel-conferentie met Indonesië voor wat Nederland betreft voorbereidt, uitgenodigd om de federale conferentie te Bandoeng als waarnemer bii te wonen. De heer P. Kerstens heeft deze uitnodiging aangeno men en zal binnenkort naar Indonesië ver trekken. De heer Van der Goes zal tot zijn spijt door de aanstaande verkiezingen van de uitnodiging geen gebruik kunnen ma ken. Zijn partijgenoot Joekes zal echter naar Bandoeng reizen. Hij hoopt kort voor de verkiezingen weer in Nederland terug te zijn. daarna zal prof. Logemann de heer Joekes op de conferentie in Bandoeng af lossen. De heer Stikker is momenteel reeds in Indonesië. Bandoeng niet strijdig met „Renville". De Commissie voor Goede Diensten heeft gisteren een communiqué uitgegeven over de bespreking inzake de conferentie te Bandoeng in de agenda-commissie. Het zegt, dat de Nederlandse delegatie tegen over de Republikeinse aanklacht verklaard heeft, dat de conferentie te Bandoeng niet strijdig is met de Renville-beginselen, daar zij slechts een adviserend karakter heeft en haar besluiten niet bindend zijn. De Nederlandse delegatie was bereid uiterlijk Donderdag commentaar op de re publikeinse aanklacht aan de Veiligheids raad in te dienen voor gezamenlijke ver zending naar Lake Success. KOREA'S PARLEMENT BUEEN. De eerste Koreaanse nationale verga dering. drie weken geleden gekozen in de door de Amerikanen bezette zóne, is gis teren onder bescherming van honderden gewapende politieagenten in Seoel voor de eerste maal bijeen gekomen. Binnen een half uur nadat de „weder geboorte van de republiek Korea" was afgekondigd, werden tenminste 21 perso nen gearresteerd in verschillende delen van de stad, omdat zij pamfletten ver spreidden, waarin de jongste verkie zingen ongeldig werden verklaard. Er worden geen gewelddaden gemeld. De radio geeft Woensdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7. 8, 13, 18, 20 en 23 uur: Nieuws. 7.15 Gym nastiek. 7.30 Orkest en zang; 8.15 Platen. 8.50 Voor de vrouw; 9.00 Operettemuziek. 9,30 Kwartet van Fauré; 10.00 Morgenwij ding; 10.20 Kookpraatje; 10.30 Als de stof zuiger zwijgt. 11.00 Platen. 12.00 Orkestwer ken. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor 't platte land. 12.30 Orkest. 13.15 Kalender. 13.20 Lichte muziek. 13.40 Zang. 14.00 Causerie over Bevin. 14.15 Kamerorkest. 15.00 Luister spel voor de jeugd. 15.30 Voor zieken. 16.00 Kinderkoor. 16.15 Het stond in de krant. 16.45 Vragen staat vrij. 17.15 Zang. 17.30 Maatschappelijk werk. 17.35 Orgel. 18-20 Filmmuziek. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Geleide economie. 19.15 Sylvestri-kwar- tet. 19.30 „Ik schreef een brief". 19.45 Lezen in de Bijbel. 20.05 Dingen van de dag. 20.20 Zevende symphonte van Beethoven (Resi dentie-orkest). 21.05 Lekenreehtbank. 21.12 „Comedian Harmonists" 21.25 Luisterspel ter gelegenheid van de Reclassenngsdag. 22.10 Dansorkest. 22.45 Boekbespreking. 23.1a HILVERSUM H. 414.5 M-, 218 M. en 1875 M. 7, 8. 13. 19. 20 en 23 uur: Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Woord voor de dag. 8.15 Gewijde muziek. 8.30 Platen. 9.00 Voor zieken. 9.35 Liszt en Chopin. 10.30 Morgendienst. 11.00 Vergadering Chr. Boeren- en Tuindersbond. 12.15 Hermoniekorps. 12.30 Weerbericht. 12.33 Cêllo en. orgel. 12.55 Prot. Interkerke lijk Thuisfront. 13.15 Trio van Mendelssohn. 13.50 Platen. 14 00 Vergadering Bond van Geref. Vrouwenverenigingen. 15.15 Werken van Weber en Meverbecr. 15.45 Tuinplan ten. 16.15 Voor de jeugd. 17.30 Pianoduo. 17 45 Volkskunst in Indonesië. 18.00 Ge mengd koor. 18.30 Het bevolkingsvraagstuk. 19 15 Nieuws uit Indië. 19.30 Actualiteiten. 19 45 Kamerkoor. 20.05 Koor en toespraken door vier predikanten. 21.20 Philharmonisch orkest en Annie Woud (Kindertotenlicder). 22.45 Overdenking. 23.15 Orgel. 23.45 Praags zangkoor. aangesloten op een rookmeldingssysteem, dat zijn observatiekast op de brug heeft. De „Garoet" is een dubbelschroef-motor- schip en wordt voortbewogen door twee Dieselmotoren, elk met een vermogen van 4000 pk. Het schip is uitgerust met een verdampingsinstallatie, die van zout water drinkwater maakt. De capaciteit van deze installatie bedraagt ongeveer 20 ton per etmaal. Voor ongeveer hetzelfde bedrag, dat thans nodig is voor de bouw van de vijf schepen, die alle van de Bantamklasse zijn, zou men er in 1939 veertien hebben kunnen kopen. In tegenwoordigheid van tal van autori teiten is gisteren het schip officieel door de rederij van de werf overgenomen. Op 5 Juni zal het schip zijn maidentrip naar Batavia aanvangen. KINDERHERSTELLINGSOORDEN EN GEZONDHEIDSKOLONIES. Het Centraal Genootschap voor Kinder herstellingsoorden en Gezondheidskolonies hield te Voorburg zijn jaarlijks congres. De directeur-generaal van de volksge zondheid dr. C. van den Berg, huldigde de 75-jarige voorzitter ar. A. Schuchink Kool, voor het door hem ook op ander terrein verrichte werk ter bevordering van de volksgezondheid. Uit verslagen en referaten bleek, dat de meer dan 500 afdelingen het werk na de oorlog weer krachtig hebben aangevat. Over 1947 werden 5353 kinderen met in totaal 215168 dagen in de kinderherstel lingsoorden en gezondheidskolonies van het Centraal Genootschap verpleegd. Daar de restauratie der geteisterde huizen nog maar langzaam vordert, is er nog altijd een groot gebrek aan verpleegruimte, waardoor hon derden kinderen dit jaar niet kunnen wor den opgenomen. Plannen voor het bouwen van nieuwe herstellingsoorden werden be sproken. Mozartconccrt op 6000 meter. Op het vliegveld Schiphol arriveerde met de „Prin ses Beatrix" uit Johannesburg het Amster dams strijkkwartet, dat een tournée door Zuid-Afrika heeft gemaakt. Tijdens de reis heeft het kwartet tussen Kano en Tunis, toen het vliegtuig op een hoogte van 6000 meter vloog, een Mozart-concert gegeven, hetgeen door de passagiers zeer op prijs werd gesteld. Onder hen bevond zich de kunstschilder Cecil Michaelis uit Johannes burg, die tijdens het concert portretteke ningen van de leden van het strijkkwartet maakte. Verdwijnt het college van rijksbemiddelaars? Te 's Hertogenbosch kwamen de leden van de Nederlandse Katholieke Bond van brood-, koek- en banketbakkers en cacao-, chocolade- en suikerbewerkers in vergade ring bijeen. De voorzitter van de Katho lieke Arbeidersbeweging de heer A. C. de Bruyn hield een rede, waarin hij zeide, dat waarschijnlijk binnen afzienbare tijd een wetsontwerp op de publiekrechtelijke be drijfsorganisaties bij de Tweede Kamer zal worden ingediend, hetgeen betekent, dat het College van Rijksbemiddelaars in de huidige vorm gaat verdwijnen. In plaats hiervan komt er een sociaal-economische raad, waarin de overheid en de centrale organisaties zitting hebben. De raad moet de verordeningen op het gebied van de lonen en arbeidsvoorwaarden goedkeuren. Alleen de betrokken minister kan de be sluiten vernietigen. De vergadering besloot een fusie aan te gaan met de Bond van Katholieke Slagers gezellen St. Joris. De scholen voor overbruggingsondcr- w\js aan kinderen van gerepatrieerden in Haarlem, Amsterdam en Den Haag zullen in ieder geval tot September 1949 blijven be staan. In andere plaatsen zijn deze scholen reeds opgeheven. ,,'t Kwam allemaal door de kiespijn edelachtbare", zei de hoofdingenieur van het departement van Landbouw die Maan dagmiddag in het bankje voor de Economi sche rechter in Haarlem zat. „Door de kiespijn?" vroeg mr. C. G. Bij- leveld verbaasd. „Ja, ik was op dienstreis in Engeland toen ik plotseling door een kaakontsteking werd overvallen. Zodoende keerde ik en kele dagen eerder terug dan in de bedoe ling lag en hield ik Ponden over. Ik was een beetje over m'n toeren en daarom snauwde ik tegen de douanen op Schiphol: Man schiet op, ik heb niets aan te geven. Natuurlijk ging de man toen juist contro leren en vond die 26 Pond. „Dan zit u dus nu met de na-pijn", con cludeerde de rechter meewarig. Mr. Wiarda bleef echter nuchter en merkte op: „U kon ondanks uw kiespijn wel tien gulden op het aangifteformulier invullen, dan had u net zo goed die 26 Pond er bij kunnen zetten". Hij eiste 250 boete met verbeurdver klaring van het in beslag genomene. De ingenieur hield vervolgens weer een heel betoog hoe het allemaal precies was gegaan, waarvoor mr. Bijleveld zwichtte en er 250 boete met teruggave van de Ponden van maakte. „Maar denk er om, dat u die direct bij de Nederlandse Bank inwisselt", gaf hij nog als laatste waarschuwing. Minder gelukkig was de 47-jarige slager E. P. uit Santpoort die „kop, tong, hart, pens en darmen van een rund" in ont vangst had genomen zonder de daarvoor vereiste distributiebescheiden af te geven. Bovendien vertrouwde de kadi die pens en darmen ook niet helemaal. „Ik doe aan hondensport", verklaarde de verdachte. „Er gaat natuurlijk ook wel eens iets in de leverworst", vergoelijkte hij toen de man achter de tafel zijn ongeloof niet onder stoelen of banken stak. Een on geloof dat nog voedsel vond in het straf blad van de delinquent. Mr. Wiarda merkte spijtig op: „Als ik alles van tevoren geweten had, had ik hem niet losgelaten. Een maand gevangenis straf". De slager, gelaten: „U beslist over m'n lot". „Het goede vlees ging zeker in de zwarte handel?" wilde de rechter weten. „Ja, dat zegt meneer de Officier ook al", verwon derde de slager zich. „Conform", besloot mr. Bijleveld. Een 33-jarige Aalsmeerse bloemist had veertig pond vlees onbevoegd voorhanden gehad. „Hij staat bekend als een scharre laar", bromde mr. Wiarda, die zich beriep op een bij de C.C.D. afgelegde verklaring van een getuige. „Bestaat niet", beweerde de verdediger. De getuige, voor het hekje geroepen om zijn beweringen te staven, was thans heel wat minder positief. „Ik kan me niet in denken, dat ik dat gezegd zou hebben. Ik ken de man nauwelijks". De Officier geloofde er geen sikkepit van en merkte op: „De moeder van ge tuige heeft gezegd: Iedereen kent hem toch, dat is die beroemde hardrijder". Vier maanden met onmiddellijke gevangenne ming. „Zouden we eerst maar eens een voor lichtingsrapport inwinnen?" probeerde de advocaat. „Accoord", antwoordde mr. Bijleveld tot opluchting van verdachte. Over de 50-jarige Aalsmeerse slager wiens liefhebberijen uit „bridgen, schaat senrijden en slachten" zouden bestaan en die als gevolg van de laatste hobby zich voor een dood kalf had te verantwoorden, zou de rechter alvorens vonnis te wijzen de Officier had twee maanden gevorderd eveneens eerst een rapport inwinnen. Grand Ballet de Monte Carlo gaf laatste voorstelling Het Ballet van Monte Carlo gaf te Am sterdam zijn laatste voorstelling in ons land. Het programma werd geopend met een vreemdsoortig uittreksel van het laat- romantische werk „Le Lac des Cygnes" naar muziek van Tsjaikofsky volgens de choreografie van Marius Petipa en diens medewerker Léo Ivanoff, dat door het dit maal wel zeer geestdriftig gestemde pu bliek gretig werd aanvaard als een excuus voor het afvuren van enige salvo's louter technische bravourstukken. Telkens wan neer de resten van sentimentele rhetorica niet konden worden verborgen bij deze uitstalling van sublieme virtuositeit, ver mocht zelfs het toch zo uitstekende duo Hightower-Eglevsky nauwelijks te beko ren, laat staan te ontroeren. Balletmeester William Dollar is de schep per van het onder een teveel aan onver teerbare symboliek gebukt gaande ballet „Les cinq dons" naar een verhaal van Mark Twain op de variaties, die de Hon gaarse componist Von Dohnanyi rond een bekend kinderliedje schreef. Van de solis ten in deze banale aaneenschakeling van slordige diepzinnigheden streden vooral de lieftallige Ethéry Pagava, de volmaakte Marjorie Tallchief en de forse Yvonne Patterson naar de gunsten van de hoofd persoon èn van de toeschouwers, die zich menigmaal lieten betoveren door inderdaad verbluffende prestaties. Het veelvuldig toepassen van aan folkloristische dansen ontleende figuren gaf extra voedsel aan de vraag of de klassieke techniek wel het aan gewezen medium was voor deze profane moraliteit. André Eglevsky, die als danseur noble op het ogenblik misschien zijns ge lijke niet heeft, kwam hier als solist niet op zijn voordeligst uit. De herhaling van „Noir et Blanc" heeft mij meer geboeid dan ik na eerste kennis making had kunnen vermoeden. Rosella Hightower, Ethérie Pagava en Marjorie Tallchief werden met George Skibine, die in veel betere conditie was dan de vorige keer, onder een lawine van applaus bedol ven. Na afloop bood de stichting „Vrienden van de dans" aan belangstellenden de ge legenheid om persoonlijk met de artisten het gebodene te bespreken. Tijdens de on gedwongen receptie in de foyer van de Am sterdamse Stadsschouwburg sprak directeur J. M. Bendien tot elks verbazing de buiten landse gasten in vijf talen, inclusief Spaans en Russisch, met geestige waardering toe. George Skibine antwoordde uit naam van de afwezige leider van het gezelschap, de Markies de Cuevas. Het is te hopen dat deze groep, met zulke uitzonderlijk goede ster-dansers, het volgend jaar hier terug keert met een corps de ballet, dat ten min ste bij machte is enige interesse te betonen. DAVID KONING. „Cremer" deed aan „Clairvoyance" Eki OostwaldBouwer en Johan van Doorn hebben gisteravond het lang niet ge ringe kunststuk volbracht de aandacht van de Cremer-leden in te palmen voor het in lengte en breedte afgezaagde experiment „Clairvoyance" van A. J. Zoetmulder, dat zonder hun zorgvuldig gerichte inspanning de betoonde belangstelling in geen enkel opzicht waard zou zijn geweest. Zo heel erg origineel kon ik de geboden oplossing van de stomvervelende driehoeksverhouding zeker niet vinden, al waren er vele toe schouwers bij die eerst onder het laatste bedrijf begrepen, dat het melodramatische intermezzo slechts een waarschuwende droom verbeeldde. Met Henk Bakker als regisseur kunnen de spelers in het Cremer- ensemble echter zelfs uit verteerde vaten nog muziek laten klinken. De repeterende uiteenzettingen tussen man en vrouw om maar te zwijgen van de grenzenloos langdurige opwinding over een antieke vaas vonden door de stem mige interpretatie een medelevend gehoor. Johan van Doorn bewees zijn acteurskwa liteiten vooral in het hallucinaire tussenspel waar hij de gebaren en de intonatie vond, die gedroomde wezens hun benauwende dreiging verlenen. Eki OostwaldBouwer liet in het slottafereel zoveel charmante extase doorgloeien, dat men de voorbije amourette geheel zou zijn vergeten, als de tekst er niet af en toe op zo'n weinig deli cate manier aan herinnerd had. Aad Stro man kwam op voor de minnaar, die hij geen ogenblik waar kon maken. Integen deel: het leek wel of hïj al zijn krachten in het werk stelde om aan te tonen dat de fantasie van de schrijver deze lichtzinnige avonturier op het minnepad reeds bij de eerste bocht uit het oog heeft verloren. Alle bijrollen waren verder voorbeeldig bezet. In het bijzonder moeten worden genoemd Anneke de Wilde als het guitige dienst meisje met levenservaring en Henk Bak ker, compleet met de baard van Shylock, om zijn goede typering van een ouderwetse chanteur. Ik hoop dat velen met mij de muzikale omlijsting van de voorstelling door middel van luidruchtige gramofoonplaten niet kon den waarderen, want dan zoekt men de volgende keer misschien wat beters uit. Dit was evenwel de enige wanklank in een buitengewoon succesvol seizoen. Deze ver eniging heeft in de achter ons liggende maanden enige opvoeringen verzorgd, die als model kunnen dienen voor het gehele amateurtoneel. DAVID KONING. In Duitsland omgekomen Nederlanders Stoffelijke overschotten in Amersfoort aangekomen Het eerste transport met de stoffelijke resten der in de oorlog omgekomen Neder landers is in het centrum Amersfoort van de Dienst Identificatie en Berging aange komen. Bij de aankomst werden de vlag gen halfstok gehesen en bracht een peloton van de dienst de militaire eerbewijzen. Voor de dodenhal, welke voor de voor lopige berging van de doden is ingericht, werden als een symbolische handeling de 29 kisten uit de eerste wagen opgebaard, waarna voor iedere kist een urn werd ge plaatst. Van heden af zal er voor de nabe staanden gelegenheid zijn dagelijks van 2 tot 4 uur de dodenhal in het kamp aan de Laan 1914 te Amersfoort te bezoeken. Acht-en-dertig kisten zullen worden bij gezet op de Erebegraafplaats te Bilthoven. De overige worden op verzoek van de fami lieleden in een eigen graf in de plaats van vroegere inwoning ter aarde besteld. De urnen zullen worden bijgezet in het crema torium te Velsen. Vermoedelijk zullen in de loop van de tijd nog 12000 stoffelijke overschotten uit Duitse bodem worden opgegraven en naar Neder land worden gebracht. Hiervan zullen ver moedelijk 4000 in Bilthoven worden bij gezet. Willem Mengelberg zonder paspoort De dirigent Willem Mengelberg verblijft nu ongeveer vijf jaar buitenslands. De gel digheid van zijn Nederlands paspoort is dus verstreken en dit berokkent hem als Neder lander in het buitenland veel last. Feitelijk mag hij de grenzen van Zwitserland, waar prof. Mengelberg al jaren woont, niet over schrijden en eigenlijk zelfs in Zwitserland niet langer verblijven. Het enige, dat hij kan doen, is naar Nederland terugkeren, meldt het „Handelsblad". Deze situatie is een gevolg van het feit, dat Buitenlandse Zaken weigert prof. Men gelberg een geldig Nederlands paspoort te verstrekken. Men weet, dat zijn zuiverings procedure haar hoogste instantie heeft doorlopen en de uitspraak hierin omschrijft duidelijk de maatregelen, die ten aanzien van zijn bewegingsvrijheid gelden. Uiter aard bepaalt deze uitspraak niets omtrent zijn persoonlijke bewegingsvrijheid en naar de rechtskundige raadsman van prof. Men gelberg aan het „Handelsblad" mededeelde, wenst de Centrale Ereraad zich uitdrukke lijk te distanciëren van enige maatregel in dat opzicht tegen prof. Mengelberg. Niettemin is de verstrekking van een paspoort geen recht, maar een gunst. Bui tenlandse Zaken blijft hem deze gunst wei geren. 34. Joris Goedbloed werd in een klein eens! Hier heb ik nog een zilveren gulden!onderzocht. „Wat moet dat?" vroeg de zee hokje opgesloten en daar zat hij nu. „Kom- Dat is warempel een meevaller! Nu een \man bars. „Eén ogenblikje!" zei Joris. „Dit aan!" mompelde hij. „Het ziel er donker j weinig handigheid en wal geluk en ik is aardig! Hier zit. een kier in de grond cn Hoewel ik niet mag mopperen. Deze ben vrij!" Toen er een uurtje later een daar heb ik reeds vijf-en-twinttg zilveren brave Chinezen hebben mij reeds betaald voor de smaragd, zodat ik een aardip pakje bankpapier in mijn zak draag. Desalniette min moet ik zien hier uit te raken! Wacht matroos mei het ontbijt naar binnen kwam, vond hij zyn gevangene op de grond lig gen, terwijl hij een spleet in de grond guldens uitgehaald!" Terwijl hij sprak trok hij inderdaad een zilveren munt uit het gat en liet die de matroos zien. „Dit is de zes- en-twingste!" zei hij. Bezwaren tegen voorgenomen onteigening in Haarlem-Noord Particuliere bouw voorlopig nog niet mogelijk, zeggen B. en W. In Januari van dit jaar keurde de Haar lemse gemeenteraad het onteigeningsplan voor enige bebouwde en onbebouwde per celen ten Noorden van de Spaarnhoven- straat voor het gedeelte ten Oosten van de Rijksstraatweg en ten Noorden van de Jan Gijzenvaart voor het gedeelte ten Westen van die weg, goed. Dit besluit werd genomen in het belang van de volkshuisvesting. Bij B. en W. zijn thans drie bezwaar schriften ingekomen. Het eerste is afkomstig van een dame, die de grond, zodra de omstandigheden dit gedogen, zelf in exploitatie wenst te bren gen, teneinde zich uit de huuropbrengst een inkomen te verschaffen. B. en W. me nen evenwel dat het nog lang kan duren voor de exploitatie van woningen behoor lijk rentegevend zal worden, zodat de bouw van deze huizen wel op zich zal laten wachten. In de bebouwing aan de Vondehveg zou dan een willekeurige gaping blijven, het geen ongewenst is. Het College stelt dan ook voor de ingebrachte bezwaren onge grond te verklaren. Een zelfde beslissing wordt aanbevolen ten aanzien van de be zwaarschriften van een groep eigenaren, die beweren dat zij liever nog dit jaar dan het volgende aan het bouwen slaan. B. en W. merken hier tegenover op, dat deze groep reeds in 1938 plannen indiende. In dien het de reclamanten ernst was geweest, was de bouw zeker reeds vóór het uitbre ken van de oorlog uitgevoerd. Na de oorlog einde 1947 hebben zij stappen ondernomen om te komen tot de bouw van woningen aan het Batavieren plantsoen. Voor de bouw van zestien wo ningen, waarvoor door de gemeente ver gunning werd verleend, is in dit jaar geen bouwvolume beschikbaar, zodat in het gun stigste geval eerst in 1949 zal kunnen wor den gebouwd. Het is aan te nemen dat de onderhavige gronden nog verscheidene jaren onbebouwd zullen blijven, waartegen ook de Hoofdingenieur-Directeur van de Wederopbouw en Volkshuisvesting bezwaar maakt. Bovendien zijn de meeste dezer terreinen reeds bouwrijp, zodat het niet verantwoord zou zijn deze langer dan nodig is renteloos te laten liggen. In het derde en laatste geval gaat het om gronden die bij een nog in bedrijf zijnde boerderij behoren. Bij de vaststelling van de schadevergoeding zal waarschijnlijk dan ook een aanzienlijk bedrag voor bedrijfs schade in rekening worden gebracht. Bo vendien kan op deze gronden slechts een klein aantal woningen worden gebouwd, zodat B. en W. de raad voorstellen deze percelen niet in het onteigeningsplan op te nemen en tegemoet te komen aan de be zwaarden. Goederen zijn verzekerd TELEFOON 20020 vervoert Uw meubelen en al Uw vrachten Dr. Da Costa Gomez vraagt ontslag Naar het ANP verneemt heeft dr. M. F. Da Costa Gomez vertegenwoordiger van Curasao in Nederland zijn ontslag als zo danig aangeboden aangezien hij van oor deel is dat de nieuwe wet op de staatsrege ling van Curaqao niet duidelijk inhoudt, dat zijn functie als vertegenwoordiger op de bestaande voet kan worden gehand haafd. De „Kota Baroe" huiswaarts met 1200 soldaten Gistermiddag is het troepentransportschip „Kota Baroe" naar Nederland vertrokken met 1200 militairen der Kon. Landmacht en 300 mariniers en marine-schepelingen. Heden SCHEEPVAART Wijsmuller. Slbt. Noord-Holland 29 Mei Finisterre gepass. met bok M en KI naar Valencia. K P M. Batoebahra 30 Mei te Port Laid v. Rotterdam naar Batavia. Nederland. Ceram, 29 Mei van Amsterdam naar Genua. Rotti 30 Mei van Los Angeles naar San Francisco. Lawak 28 Mei te Los Angeles van Manilla naar San Francisco. Ta- lisse 29 Mei te Sydney van Melbourne naar Brisbane. Holland Oost Afrika lünen. Aalsum 30 Mei van Teneriffe naar Kaapstad. Boschfontein 28 Mei te Beira van Mozambique naar Lou- renzo Marques. Klipfontein 28 Mei te Lou- renzo Marques van Durban naar Beira. Langlee Scott 29 Mei van Dar es Salaam naar Zozambique. Norkap 29 Mei te Suez naar Mozambique. Norkap 29 Mei te Suez te Antwerpen van Kaapstad naar Amster dam. Zonnewijk 30 Mei te Antwerpen van Amsterdam naar Teneriffe. Holl. West Afrika lijnen. Congostroom 29 Mei te Le Havre 2 Mei te Amsterdam. Heel- sum 29 Mei te Lobito naar Angola. Maaskerk 29 Mei te Le Havre van Plymouth. 2 Juni te Amsterdam. Stad Leiden 29 Mei te Hamburg van Antwerpen. Zwijndrecht 30 Mei te Le Havre. Amstelland 30 Mei te Hamburg (uit reis). Salland 30 Mei van Rio Grande (thuis reis). K N S M. Boskoop 30 Mei te Amsterdam van Antwerpen. Bree Helle 30 Mei te Ham burg van Amsterdam. Cottica 31 Mei te Am sterdam v. Plymouth. Danae 30 Mei Beechy Head gepass., van Rotterdam naar Gibraltar. Deo Duce 31 Mei te Amsterdam van Kopen hagen. Euterpe 31 Mei Holtenau gepass., van Amsterdam naar Kopenhagen. Hestia 29 Mei te Amsterdam van Antwerpen. Niobe 29 Mei te Amsterdam van Rotterdam. Orion 30 Mei Gibraltar gepass. van Benghazi naar Ant werpen. Ornen 30 Mei te Kopenhagen, van Rotterdam naar Odense. Orpheus 30 Mei Beachy Head gepass. van Rotterdam naar Gibraltar. Sjoa 29 Mei te Terneuzen van Cu rasao. Stentor 30 Mei te Tanger van Rotter dam naar Algiers. Strabo 30 Mei te Amster dam van Gothenburg. Titus 29 Mei te Izmir van Istanbul naar Pvraeus. Vulcanus 29 Mei van Tarragona naar Almeria. Oceaan. Astyanax 28 Mei van Penang naar Batavia. Medon 27 Mei Gibraltar gepasseerd naar Amsterdam Polyphemus 28 Mei te Ma kassar van Indië naar Holland. Telemachus 28 Mei te Sjanghai van Rotterdam. Titan 27 Mei van Port Said naar Amsterdam. Grote vaart Johan de Witt, Batavia-Amsterdam, 29 Mei van Sabang. Kota Agoeng, New York-Java, pass. 30 Mei v.m. Fayal. Kota Baroe 30 Mei van Soerabava te Batavia. Kota Gede, Rot- terdam-Batavia, 30 Mei te Genua. Kota In- ten. 1 Juni n.m. van Quebec te Hoek van Holland verwacht. Klipfontein 30 Mei van Durban te Lorenzo Marquez. Abbekerk 30 Mei van Sydney te Brisbane. Alphacca, Ja pan-Rotterdam, 29 Mei te Port Swettenham. Modjokerto 1 Juni van Belawan naar Rot terdam, Tamo, Antwerpen-Santos. pass. 31 Mei Ouessant. Zeeland (Kon. R'd. Lloyd) 29 Mei van Boston naar NeW York. )IN! In Uitg.mij N.V. A. W. Bruna Zoo Utrecht-Antwerpen: Halt, Amerika! Sex( problemen in de U.S.A., door Pearl S. Bu:j oorspr. titel: Of men and women, vertali. van Amy Groskamp ten Have. Uitgevers J. H. Kok N.V. - J. B. Wolfe N.V., Kampen - Groningen: De Bijbel fe handeld voor jonge mensen, door Wolf Mets ters met tekeningen van J. H. Isings, af, r-têr vering 2. Uitg. A. A. M. Stols, Den Haag: Mefej*, cholie der verzonken jaren, door Jo Boer Uitg. A. A. M. Stols, Den Haag: Het Hfe 3 verzen, waarin opgenomen de Loflitanie vi iitVO( Sint Franciscus van Assisi en vier gedichfe ver van Joachim, door Marnix Gijsen, derc vraa" druk. a Uitg. A. A. M. Stols, Den Haag: Het t van Joachim van Babyion, hetwelk b< het oprecht verhaal van zijn leven en van zyn beroemde huisvrouw Suzait tweede druk. De Jfcnós len i vefiT De v se lijn De Uit lege Voetbal EDO ontvangt Zondag BW Haarlem speelt Zaterda< tegen P.S.V. Zondag kan de strijd om hetm_ pioenschap van Nederland beslist rjjn. De voor 13 Juni vastgestelde wedstrijd EDO-BVV is nader bepaald op Zonda» 6 Juni in het Noorder Sportpark. Dit dag wordt in Deventer Go Ahead-Hec- renveen gespeeld. De ontmoeting Haarlem-PSV is vastgestXde op Zaterdagavond a.s. om zeven uur in fci Heemsteedse Sportpark. Het was niet nis gelijk de wedstrijd een week uit te stelle omdat de Eindhovenaren op 13 Juni zul!; deelnemen aan een wedstrijd, welke ter g fcosh legenheid van een sportuitwisseling geora sonin niseerd wordt. Vierbondentournooi te Amsterdji Vo Zondag 6 Juni zal op de terreinen van „D Spartaan" te Amsterdam het vierbonden tournooi worden gehouden. Om twaalf ucïC1 spelen: Haarlem-Amsterdam; Leiden-Noori holland. Om kwart voor drie volgen de ver liezersronde en de eindstrijd. Het elftal vj de afdeling Haarlem van de KNVB is i volgt samengesteld: doel Schwïthal (DIO achter: Bouwman (Spaarndam) en Broerty (EDO); midden De Meester (Spaarndaii tooi Van Essen (Spaarndam) en Van Leeuuï Hn" (TYBB); vóór: Berk (Spaarndam). V-* Oosten (Schoten), Blinkhof (Stormvogel Grootveld (Nieuw Vennep), Van Geit (Stormvogels). Reserves zijn: Kok (Waterloo), HemkJw (Stormvogels), Alkema (Schoten), (EDO) en Snoeks (TYBB) Bij Biljarten Kampioenschap van Haarlen In restaurant Brinkmann zijn wedstriide gehouden om het kampioenschap van Has lem eerste klas B, klein biljart cadre 35' onder leiding van de vereniging T.O.P. D 'om: eindstand luidt: tone I B w 9; uen 8! der 8 lien 1. D. Noordman.., 2. G. v. 't Hof 3. D. Dollé 4. J. Groenendijk 5. D. Swart 6. H. v. d. Broek 7. A. Corver 8. J. Willemse car. 1569 1451 1311 1433 1280 1317 1129 1299 brt. serie 161 110 169 68 150 65 194 80 7JDctc 11 7*lfl 177 58 7: De kampioen D. Noordman van B.V. celsior", Beverwijk, speelde de partij v» yjj 225 caramboles, welke de beslissing, moej brengen, uit in acht beurten, met als hoogs! serie 110 en een gemiddelde van 28,12. Na afloop reikte de voorzitter van hl district de kampioensmedallle uit en d voorzitter van de organiserende verenigin de heer H. v. d. Broek overhandigde de vel dere prijzen. Er -Sm ebi 0 iOg •Exlteff H LEFEBRE BEHOUDT TITEL IN HALFZWAARGEWICHT. In Rotterdai lijd. moest Dorus Elten in een partij tegen Goog Lefèbre, waarbij de titel halfzwaargewichl mu welke op naam van laatstgenoemde staat, 0; ian| het spel stond, in de vijfde ronde wegen.' een ernstige oogblessure de strijd staken. BELGISCHE TENNISKAMPIOENSCHAP PEN. Tijdens de internationale Belgisch01 1 tenniskampioenschappen versloeg meju! frouw Hermsens (Nederland) mejuffrouw Jucker (België) met 6-1, 6-0. mejuffrouw Rollin Couquerque werd door mevrouw Seghers (Frankrijk) met 6-1, 6-0 uitgeschs keld, mevrouw Schmier door mevrouw B kor Meulemeester (België) met 6-0, 6-4, en me-ufe vrouw Scholten door mevrouw Todd (Ver enigde Staten) met 6-2, 6-1. In het heren- enkelspel versloeg A. Borren Robertso:™ (Verenigde Staten) met 8-6, 6-1. ion DAG EN NACHT Amsterdamsche Rijtuig Maatschappij irl Typhus. In Neder-Beieren is een typhus- epidemie uitgebroken. Tot nog toe zij: 540 gevallen gemeld, waarvan nege: dodelijk. De epidemie is ontstaan doft* besmetting van het drinkwater in htf Letse vluchtelingenkamp in Neugetting Afweer. De Griekse chemische deskundig! Vatikiotis heeft verkaard, dat hij me! zijn staf van wetenschappelijke mede werkers in Athene na maanden vaa onderzoek er in geslaagd is een midde! p tegen radio-actieve stralen te ontdek- p. ken, dat zowel op uniformen als op hui zen aangebracht kan worden. Hij gerde nadere technische gegeven te ver strekken. Men heeft het plan voort t» gaan met de onderzoekingen en wil hel nieuwe product toetsen aan de invloefi van een cyclotron (atoomsplitsings- va apparaat). Spaak bij Leopold. Premier Spaak vaaföj België is Zaterdag en Zondag in Zwit serland geweest, waar hij tweemaal een onderhoud heeft gehad met de koning h Hij zal zijn collega's Vrijdag van de:: 0: besprekingen op de hoogte brengen tij- j.' dens de kabinetsvergadering. Oneerlijke politie. In Wenen is een proces begonnen tegen 26 leden van de politie, c die ervan verdacht worden zich goede ren van smokkelaars en zwarthandela ren toegeëigend te hebben. Waarschuwing. De Britse veldmaarschalk, Lord Montgomery, chef-staf van hel Britse imperium, heeft zijn denkbeel den uiteengezet over het naoorlogse Britse leger. Thans is, aldus de maar- r schalk, vóór alles werkelijke paraatheid j het belangrijkst. Engeland zal in een volgende oorlog geen adempauze meer hebben om zijn strijdkrachten op te bouwen. De luchtafweer-orgamsati» moet bij een mobilisatie de grootst mo gelijke voorrang genieten.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 2