Haarlems Dagblad Huis van Afgevaardigden Hangen of niet? in Amerika wil Marshall-hulp verlagen Afnemend vertrouwen in spoedige wapenstilstand in Palestina Soedirman wil „algehele mobilisatie" Zondag staakt 't vuren Komt de huidige Tweede Kamer ook na de verkiezingen bijeen? Weerbericht 62e Jaargang No. 18954 Bureaux: Grote HoutstT 93, Tel Adv en Admin. 10724. 14825, Redactie 10600 DirecL-Hoofdred. 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, TeL 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Vrijdag 4 Juni 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en reestdagea. Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal 4,Franco per post 4.50 Postgiro 273107. Adverttarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Het britse hogerhuis the House of Lords heeft het besluit van het Lagerhuis om gedurende vijf jaar, bij wijze van proef, de doodstraf niet op moordenaars toe te passen, behandeld. En het Hogerhuis is, zoals wij gisteren gemeld hebben, het met de meerderheid van het Lagerhuis 'grondig oneens gebleken. Dat was trouwens wel verwacht. Alleen bleek het aantal voor standers van hangen te laag geschat te zijn. Met zeer groot verschil, 181 stemmen tegen 28, spraken de Lords zich uit tegen af schaffing van de doodstraf. Een golf van conservatisme brak los. En alle juristen, met inbegrip van de hooggeplaatste leden der rechterlijke macht, die in het House of Lords zitting hebben, wilden de doodstraf handhaven. Daarmee is het besluit van het House of Commons, het Lagerhuis, even wel geenszins teniet gedaan. De regering zal zich moeten beraden en zij staat blijk baar in staatkundige zin voor een moeilijk geval, dat waarschijnlijk opgelost zal worden door de kwestie opnieuw ter beslissing aan het Lagerhuis voor te léggen. Aangezien de meerderheid vóór tijdelijk afschaffen van de doodstraf in het eerste geval maar klein was, staat nog te bezien of zij de tweede maal bevestigd zal worden. Intussen zijn al enige moordenaars aan de beul ontkomen, want sinds de uitspraak van het Lagerhuis heeft de minister van Binnenlandse Zaken, Chuter Ede, alle ter dood veroordeelden begenadigd en hun straf veranderd in levenslang. Hij stond voor een moeilijk geval, „hangende de zaak" en heeft daarvoor, zou men zeggen, een practische oplossing gevonden. Als de meerderheid der volksvertegenwoordigers zich eenmaal tegen de doodstraf heeft uit gesproken kan de minister, die bevoegd is moordenaars te begenadigen, het slecht met zijn geweten verantwoorden hen nog te laten hangen. Maar vele Lords waar deerden deze opvatting van minister Chuter Ede helemaal niet en vielen hem erover aan. Merkwaardig is de houding van de hoog waardigheidsbekleders der Engelse (Pro testantse) Staatskerk geweest. Zij zijn het kennelijk niet met elkaar eens. De Primaat, de aartsbisschop van Canterbury, heeft in het Hogerhuis noch voor, noch tegen wil len stemmen en een soort bemiddelings voorstel gedaan, dat inhoudt dat alleen in een deel der gevallen van bewezen moord met voorbedachten rade de doodstraf zou worden toegepast. Omstandigheden, waar onder de moord gepleegd werd, zouden het onderscheid bepalen. De bisschop van Truro heeft zich een paar weken geleden uitge sproken voor uitbreiding van de doodstraf tot andere misdaden dan moord en hoog verraad. De bisschop van Chichester daar entegen heeft zich voor algehele afschaffing van het hangen verklaard en het zelfs scherp veroordeeld. Dat zijn dus drie ver schillende standpunten en de houding van de aartsbisschop is het minst principieel. Bij lezing van het débat in het House of Lords verbaast men zich als Hollander, in wiens land de doodstraf zo lange tijd vol strekt niet' is toegepast zonder dat daardoor enige stijging in de criminaliteit is opge treden, over de emotionele toon van ver schillende redevoeringen. Engelse traditio nele gevoelens blijken wel hevig te zijn beroerd. Sommigen hebben rustige be schouwingen gehouden over de vraag, of het bestaan van de doodstraf afschrikwek kend is en dus misdaden voorkomt. Maar anderen zijn zeer hevig in hun betoog ge weest. Een zo eerwaardige figuur als Lord Simon (vroeger Sir John Simon, die twee maal minister van Binnenlandse Zaken is geweest) heeft zich bijvoorbeeld zo uitge laten: „Veronderstel", zei hij, „dat hangen wordt afgeschaft en dat een reeks moorden op kleine meisjes wordt gepleegd, in gru welijke omstandigheden. Veronderstel dat de dader pas na zes moorden wordt ontdekt. Gelooft gij dan dat dit volk zozeer gehecht is aan orde en wet dat het niet zelf tegen de man zal optreden?.... Beseft gij wel, dat op ditzelfde uur, waarop wij hier bijeen zijn, talloze vrouwen bang zijn banger dan ooit tevoren voor de klop op de deur als het eenmaal donker is' Lord Goddard voerde merkwaardiger wijze aan, als argument voor de doodstraf, dat er in de laatste tijd zoveel moorden gepleegd waren. Onder de vele vreemdelin gen, die na de oorlog in Londen vertoeven, blijken nogal wat slechte elementen te zijn. Maar stijging van de criminaliteit schijnt juist te bewijzen, dat de doodstraf niet af schrikwekkend genoeg is om preventieve uitwerking te hebben. Nu is deze Lord Goddard een der hoogste functionarissen van de Britse rechterlijke macht, nJ. de Lord Chief Justice. Dat de juristen, ook de leden der rechterlijke macht, zozeer voor het hangen van moor denaars geporteerd zijn lijkt niét moeilijk te verklaren. Afschaffing zou de traditio nele sfeer van de Britse strafrechtspraak sterk beïnvloeden en veranderen. Die sfeer ls gans anders dan de Hollandse: emotio neel en als het halsmisdrijven betreft, sterk toegespitst op het tragische. De schim van de beul waart door de rechtzaal. Het scha vot dreigt in de.verte. Advocaten ten over staan van een jury, die meestal uit kleine burgers bestaat en gevoelig voor dit alles is. hartstochtelijke betogen in een trant, die in de koel-juridische sfeer van onze recht zalen ondenkbaar zou zijn. Als het leven van de verdachte niet meer op het spel staat zal het tragische element verdwijnen. Het zou zeker velen zwaar vallen, daar afscheid van te nemen, In het Engelse volk leeft meer hang naar romantiek dan in het onze. De Britse regering staat nu voor een moeilijke beslissing. Het Labqur-blad Daily Herald noemt die zelfs „een der moeilijkste sinds zij aan het bewind kwam." Zozeer zijn de gemoederen bewogen. R. P. Spanning in Joodse kampen op Cyprus UNO-interventie gevraagd De regering van Israël heeft aan graaf Bernadotte, de bemiddelaar der UNO een protest overhandigd tegen de Engelse be slissing om de emigratie van de 24.000 Jo den uit kampen op Cyprus naar Palestina tegen te houden. Aan Bernadotte is ver zocht de Britten te verzoeken dit besluit té herzien. De UNO wordt gevraagd onmiddellijk te handelen „teneinde een ramp, welke elke dag kan plaats hebben" indien het verbod om in Palestina te immigreren van kracht blijft, te verhinderen. De spanning In de Cyperse kampen was gisteravond groot. President Truman, Marshall en Hoffman gaan Congres bewerken om tegen te stemmen Senaat kan de dreigende vermindering verhinderen De toewijzingscommissie van het Ame rikaanse Huis van Afgevaardigden heeft voorgesteld het bedrag voor het plan- Marshall en andere „programma's voor hulp aan buitenland" te verminderen met vijf-en-twintig procent, in afwijking van de regeringsvoorstellen. Het Huis van Afgevaardigden zal deze voorgestelde verlaging waarschijnlijk goed keuren. Wat betreft het ongedaan maken daarvan is dus de hoop uitsluitend geves tigd op de Senaat en zijn toewijzingscom missie. Gisteren zijn besprekingen gevoerd tus sen Arthur Vandenberg en Styles Bridges, respectievelijk voorzitter van de Senaats commissie voor buitenlandse zaken en van die voor de toewijzingen. Vandenberg trachtte Bridges te bewegen, niet aan te dringen op vermindering van de gelden en wees hem op de aan zulk een stap verbon den gevaren. Zowel ambtenaren van de ECA als van het departement van Buitenlandse Zaken gaven uiting aan hun grote bezorgdheid over de nieuwe ontwikkeling. De man die in hoofdzaak verantwoor delijk is voor de stap van de Huiscommis sie voor toewijzingen is de voorzitter van de commissie. John Taber (republikein), die er voor bekend staat, dat hij „elk dub beltje tweemaal omkeert". In welingelichte kringen verklaart men, dat de komende dagen sterke druk van Hoffman en Marshall, mo gelijk zelfs van president Truman, op het Congres zal worden uitgeoefend en dat zij zullen trachten het gevaar van een verlaging der toewijzingen en de mogelijke invloed op het moreel in Europa te dramatiseren. Hoffman eist volle pond. Na de indiening van het voorstel heeft Hoffman, de administrateur van het ERP, op een persconferentie verklaard: „Wij hebben het volle bedrag van 5.3 milliard nodig, als wij het program behoorlijk wil len uitvoeren". Hoffman wilde niet zeggen of hij dacht, dat de toewijzingscommissie van de Senaat dit besluit van de Huiscommissie teniet zou doen. „Ik kan het alleen maar hopen", zei hij. De motivering. In het verslag dat is gevoegd bij het wetsvoorstel tot vermindering van de ere- dieten voor het plan-Marshall wijst de toewijzingscommissie van het Huis er op dat het, gezien de wijzigingen die zich steeds op economisch gebied voordoen, on mogelijk is juiste ramingen voor de ere- dietverlening te maken. De commissie is bovendien van oordeel, dat sommige pun ten van het program voor hulpverlening aan Europa niet voldoende onderzocht zijn. Door de vooruitzichten op een goéde oogst in talrijke landen konden de credie- ten lager zijn dan oorspronkelijk geraamd, zo meent de commissie. De commissie zegt voorts dat het succes van het ERP beslist niet in gevaar wordt gebracht door vermindering wat betreft de aankopen van katoen, tabak en wol. Bo vendien acht zij het mechanisatieprogram voor de landbouw te ver doorgevoerd. Nader wordt gemeld dat de Huiscommis sie geen verlaging der hulpgelden van 25 procent (1.25 milliard), doch „slechts" van 245 millioen dollar heeft voorgesteld. Moskou schrapt deel der Finse herstelbetalingen Politieke manoeuvre? De Sovjet-Unie heeft besloten af te zien van een deel der door Finland te verrich ten herstelbetalingen, aldus een officiële melding uit Helsinki. De waarde van het bedrag der kwijtgescholen betalingen is ongeveer honderdtachtig millioen gulden. Het besluit moet, volgens de desbetref fende Russische verklaring „gezien worden tegen de achtergrond van het initiatief, dat in deze kwestie door de drie communisti sche ministers in het Finse kabinet geno men is." Het Sovjet-besluit wordt in Helsinki toe gejuicht. Finland zou 789.000.000 gulden aan herstelgoederen, gebaseerd op de prij zen van 1938, in acht jaar tijds van 1944 af hebben moeten betalen. Aan de andere kant wordt het besluit van de Sovjet-Unie in Helsinki uitgelegd als een gebaar om de communisten te helpen bij de algemene Finse verkiezingen op 1 en 2 Juli a.s. Bernadotte met Joods voorstel naar Cairo Britten staken voorlopig alle wapen-uitvoer Adviesraad van het Vijfpact komt in Den Haag bijeen In Londen wordt vernomen, dat de eer ste voltallige zitting van de consultatieve raad van de West-Europese Unie tegen het midden van de volgende maand te Den Haag zal worden gehouden. De raad werd door de ministers van Bui tenlandse Za'ken van Engeland, Frankrijk en de Benelux opgericht, krachtens de be palingen van het verdrag van Brussel. De consultatieve raad heeft tot taak het werk van de permanente commissie, de permanente militaire commissie en de eco nomische, sociale en culturele commissie van de West-Europese Unie te coördineren. 'n Woud per luchtpost Een bos van 65.000 dennebomen en pijnbomen is een paar dagen geleden binnen enkele uren door de lucht ver huisd. IJsland dat duizenden jaren ge leden bezaaid was met uitgestrekte bos sen bezit thans geen wouden meer. Tot dat dezer dagen een vloot vliegtuigen van de Scandinavische luchtvaartmaat schappij opsteeg om uit de Noorse stad Tromsö 65.000 twee jaar oude Noorse dennebomen en pijnbomen, gekioeekt in de bosbouwscholen te Andselv naar IJsland te vliegen. De operatie „vliegend bos" is tn de ge hele wereld met grote belangstelling gevolgd. Heeft zij succes, dan zal voor de eerste maal in de geschiedenis een bos van het ene land naar het andere ver plaatst zijn. Nederlands waarschuwing mild of ultimatief? De republikeinse legercommandant, lt.- generaal Soedirman, heeft aangekondigd, dat er binnenkort een algehele mobilisatie moet worden uitgevaardigd om de Neder landse aggressie te weren. Soedirman ver klaarde dit in een interview met „Mer- deka" te Solo. Aneta verneemt voorts te Kalioerang, dat Soedirman eergisteren te Djokja heeft verklaard, dat de TNI volledig in stand zal blijven. Hij zeide: Indien de republi keinse regering en onze delegatie zouden toegeven aan de Nederlandse eisen tot op heffing van de TNI en de buitenlandse be trekkingen, zou dit voor het republikeinse leger aanleiding zijn om „de zaken in eigen hand te nemen". De mededeling aan Hatta Inmiddels is er nog geen officieel com mentaar te verkrijgen ten aanzien van de gisteren overhandigde mededeling der Ne derlandse regering. In de kringen der re publikeinse delegatie te Kalioerang is het oordeel erover verdeeld. Men spreekt van een „ultimatum", waartegenover anderen de mededeling als „mild" betitelen. Vanochtend zou Hatta met Roem een be spreking hebben over deze kwestie. Officieren van het Amerikaanse leger, de marine en de luchtmacht staan gereed om naar Palestina te vliegen „teneinde een order tot het staken van het vuren, welke eventueel zal worden uitgevaardigd, te helpen uitvoeren", aldus is in Washington meegedeeld. Men neemt aan, dat andere landen zal worden gevraagd voor dit doel officieren te leveren. De Veiligheidsraad heeft voorts thans een beroep gedaan op Amerika, de Sovjet-Unie, Italië, Frankrijk en de Balkanlanden om de controle op wapenvervoer te verscherpen en het vertrek van Joodse immigranten uit hun havens te beperken. De Britse regering heeft Inmiddels een tijdelijk verbod van export van oorlogs materiaal naar het gehele Midden-Oosten uitgevaardigd. Britse vertrek vervroegd Voorts is medegedeeld, dat 26 Juni ls vastgesteld als datum waarop de eva cuatie der Britse troepen uit Palestina zal zijn voltooid. Dit is een vervroeging van ruim een maand. Aanvankelijk was 1 Augustus als laatste evacuatie dag genoemd. In diplomatieke kringen te Londen ver klaart men, dat het Britse besluit, om nog vóór de officiële wapenstilstand deze maat regelen te nemen, „een daad van geloof in het succes van graaf Bernadotte", de be middelaar der UNO is. Officieuze waarnemers te Londen zijn echter zeer sceptisch gestemd ten aanzien van de mogelijkheid om een wapenstilstand te bewerkstelligen. Graaf Bernadotte heeft besprekingen ge voerd met de minister van Buitenlandse Zaken van Israël, Mosje Sjertok en zou zich heden naar Cairo begeven. Naar te Haifa verluidt, heeft hij bepaalde voorstellen voor de Arabische hoofdsteden bij zich. Een hoge militaire autoriteit heeft gis teren te Bagdad verklaard, dat de Arabi sche legers zullen blijven vechten „voor de bevrijding van Palestina", totdat de Veilig heidsraad de voorwaarden voor een wapen stilstand van de politieke commissie van de Arabisrhe Liga heeft aanvaard. Strijd woedt voort. Volgens het jongste communiqué van de Haganah worden de gevechten op alle fron ten voortgezet. Arabische artillerie heeft Joodse wijken van Jeruzalem en Ramat Rachel gebombardeerd. Op het Zuidelijke front heeft de Joodse artillerie zware ver liezen toegebracht aan de Arabische pant ser-eenheden, die zich in de richting van Majdal hebben teruggetrokken. Een Egyptische Spitfire is boven Gat, een Joodse nederzetting in het Zuiden van het land, neergeschoten. De Joodse artillerie was vooral bedrijvig ten Zuiden van Negba. Op het centrale front zijn vinnige aanval len van de Arabieren afgeweerd. Joodse commandotroepen hebben de spoorweglijn GazaMajdal beschadigd. Over de strijd om Latroen is nog niets bekend. De Joden ondernemen aanvallen tegen de oude stad Jeruzalem. Aan het Noordelijk front rukken de Joden op. Zij Hoe hevig de strijd in Jeruzalem was, blijkt uit deze foto van de gedeeltelijk verwoeste stad. Bevel van Bernadotte Graaf Folke Bernadotte heeft „staakt het vureh" bevolen in Palestina met ingang van Zondag aanstaande te negen uur voor middag Jeruzalemse tijd, en wapenstilstand met ingang van Maandag aanstaande te 18.00 uur Jeruzalemse tijd, aldus wordt te Amman vernomen. veroverden een dorp aan de weg van Na- thanya naar Toekarem. Volgens de Joden wordt geheel West-Galilea door hen be heerst. Volgens Arabische berichten zijn de Egyptische troepen in de tot nu toe hevig ste strijd ten Zuiden van Tel Aviv gewik keld, daar de Joden hevige tegenaanvallen ondernemen tegen de nederzettingen Isdoed en Negba, halfweg tussen Gaza en Tel Aviv. De Egyptische troepen zouden op weg naar Hebron twee dorpen hebben bezet, waar door Negeb zou zijn afgesneden. Diametrale standpunten. Arabische en Joodse woordvoerders heb ben voorts gisteren in de Veiligheidsraad interpretaties van het voorstel tot staken van het vuren gegeven, die diametraal tegenover elkaar stonden, vooral ten aan zien van de kwestie der immigratie. De Arabieren eisen volledige stopzetting van alle Joodse immigratie gedurende een eventuele bestandsperiode, de Joden wil len alleen instemmen met een „embargo" op de aankomst van in het wappnbedrijf geoefende Joodse mannen in Israël, maar „civiele" immigranten blijven opnemen. Eventueel zou de regering van Israël zich misschien verplichten willen in de be standsperiode geen nieuw aangekomenen militair te oefenen, maar de Arabieren ach ten de naleving van zulk een verplichting oncontroleerbaar en verwerpen daarom de Joodse interpretatie. Bidault overweegt geen erkenning van Israël De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Bidault, heeft de Nationale Ver gadering verzocht de regering te laten be slissen over de erkenning van Israël, dat „de jure nog geen staat en de facto nau welijks een staat is". Syrië heeft besloten „alle betrekkingen met Frankrijk, monetaire en andere, te li quideren" aldus de Syrische premier Djamli Bey. „De Arabierenzijn ontstemd over de Franse pro-Joodse manoeuvres", zo zei hij. Het woord is aan..- Otto Weiss: Reeds fn zo menige partij tracL een splitsing in, omdat twee van haar leiders hetzelfde wilden. De Koningin zal 4 September abdiceren Zes September beëdiging van de Prinses-Regentes In de Nederlandse Staatscourant van heden komt de volgende bekendmaking: voor: „Hare Majesteit Koningin W'iihelmina en Hare Koninklijke Hoogheid de Regentes Prinses Juliana, hebben mij gemachtigd mede te delen, dat de afstand van de Kroon door Hare Majesteit Koningin Wilhelmina zal geschieden op 4 September, weshalve op die dag Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana de Regering zal aanvaar den. De plechtige beëdiging en inhuldiging van de nieuwe Koningin zal plaats vinden op 6 September. De minister-president (get.) Beel." Dr. Malari's Zuidafrikaanse regering gereed Geen afscheiding van het Gemenebest verwacht Dr. Daniel Malan, leider van de Zuid- Afrikaanse nationalistische partij, die bij de jongste algemene verkiezingen generaal Smuts versloeg, heeft thans de vorming van zijn kabinet bekend gemaakt. Dr. Malan zelf is eerste minister en mi nister van Buitenlandse Zaken. De minis- terlijst bevat voorts de namen van negen nationalisten en een „Afrikaner-party"-lid; het politieke komaf van de twaalfde minis ter, dr. E. G. Jansen (Binnenlandse Zaken) wordt niet vermeld. Geen extreme politiek. Men acht het onwaarschijnlijk, dat Zuid- Afrika zich van het Britse gemenebest af scheidt en een republiek wordt onder de regering van Malan. De nieuwe regering zou er allereerst naar willen streven het vertrouwen en de vriendschap van het aan zienlijke Engels-sprekende deel van de Unie te winnen. De benoeming van de „sterke man" der nationalisten, J. G. Strijdom, die als de leider van de extreme republikeinen wordt beschouwd, op de betrekkelijk onbelang rijke post van minister voor het grondbezit, wordt als een teken beschouwd, dat de re gering extreme kwesties zal vermijden. Mogelijk zal het communisme worden verboden. De nationalisten verwerpen de eis der communisten tot gelijke behande ling van zwart en blank. Immigratie van blanken. Het is niet waarschijnlijk, dat de. immi gratie geheel zal worden stopgezet. Immi granten uit Nederland en de Scandinavische landen zullen waarschijnlijk worden aan gemoedigd. Hoewel de nationalisten niet tegen immigratie van Duitsers zijn, zullen deze vermoedelijk niet op grote schaal wor den toegelaten, daar men de gevoelens van het Engels-sprekende volksdeel zal wensen te ontzien. Regering wenst nog tal van wetsontwerpen te doen behandelen Passagierslijsten Oranje99 en „Johan de Witt Op onze bureaux liggen ter inzage de passagierslijsten van het m.s. „Oran je", dat op 14 Juni en het s.s. „Johan de Witt", dat op 22 Juni in Amstex-dam verwacht wordt. De bouw pan de nieuwe Rijksvisafslag te IJmuiden, die de door de Duitsters ver nielde gaat vervangen, vordert goed. Een groot gedeelte van he: buitenwerk is gereed. Men is nu bezig de zalen in te richten. In h et najaar hoopt men het gebouw, dat een lengte heeft van 180 meter, in gebruik te kunnen nemen. Socialisten bijeen in Wenen Grieken kregen geen uitreisvisa Het bestuur van het socialistisch inter nationaal congres, dat Donderdag te Wenen bijeen was, heeft er bij de Italiaanse socia listische meerderheidspartij op aangedron gen het samengaan met de communisten te beëindigen en de verschillende Italiaanse socialistische groeperingen verzocht, de ge schillen bij te leggen. De socialistische par ty van Saragat wordt als „volledig lid" op genomen. Volgens een telegram van de Griekse regering zijn aan de Griekse socialisten uitreis-vergunningen voor bijwoning van het congres geweigerd. Tevens is een internationale socialistische vrouwenconferentie geopend. Oostenrijk, Frankrijk, Finland, Groot-Brittannië, Dene marken, Nederland, Noorwegen, Zwitser land «x Duitsland zijn «r vertegenwoordigd. De regering heeft aan de voorzitter der Tweede Kamer een lijst van wetsontwer pen doen toekomen en daarbij medegedeeld dat zij het op prijs zou stellen indien de Kamer nog gelegenheid zou vinden, deze onderwerpen te behandelen vóór zij wordt ontbonden. Op deze lijst komen belangrijke wetsontwerpen voor, welke dezer dagen op de agenda der Kamer geplaatst zijn. Voorts wenst de regering nog te doen behande len de herziening der provinciale financiën, de verhoging van de pensioenen met een toeslag, de wijziging der Bioscoopwet, de credietverstrekking aan Indië, de oprichting van een Nederlands-Indonesische Herstel- bank, de afwikkeling van de geldzuivering, de verhoging van enkele belastingen (Weeldebelasting, Tabaksaccijns en opcen ten Ondernemingsbelasting), de regeling van het vervoer met vrachtauto's en de goedkeuring van het verdrag der Europese economische samenwerking. De vraag rijst, of de thans zittende Tweede Kamer wel de tijd zal kunnen vin den om zovele ingewikkelde zaken nog af te doen. De agenda, zoals die thans is vastgesteld, is reeds overladen. De lijst, waarvan hierboven sprake is en waarop een aantal ontwerpen voorkomt, dat nog niet is ingediend, doet er nog een flinke schep bovenop. De verkiezingen zijn vastgesteld op 7 Juli en de Kamerleden zullen wel enige weken vrij willen zijn om gelegenheid te hebben de kiezers te ontmoeten. Na de verkiezin gen zou de Kamer nog byeen kunnen ko men, maar daarmede zou zij een tot nu toe Montgomery onderscheidt Nederlandse officieren Veldmaarschalk Montgomery heeft op het Britse ministerie van Oorlog de Neder landse tweede-luitenant A. van Duyn on derscheiden met de Order of the British Empire. Luitenant Van Duyn is in Juli 1944 per parachute in Nederland neergelaten en verschafte belangrijke gegevens over de startplaatsen van V-wapenen. Aan de Nederlandse generaal-majoor D. van Voorst Evekink werden de versierse len van commandeur in de Order of the British Empire uitgereikt gehandhaafd principe geweld moeten aan doen. Er is dan immers een nieuwe Kamer gekozen en het beginsel heeft altijd gegol den, dat de oude Kamer in dit geval niet meer vergadert. Handhaaft zij dit principe, dan zal zij na de week van 29 Juni niet meer bijeen zijn. Het is dan ook aan gerechte twijfel on derhevig of aan de wens der regering ge heel of zelfs maar grotendeels kan worden voldaan. Verwacht kan worden, dat een keus zal moeten worden gedaan uit de meest spoedeisende onderwerpen. Is de Tweede Kamer gereed, dan is er voor de Eerste Kamer geen bezwaar, ook na de verkiezingen door te werken. Voor haar heeft het bovengenoemde principe nooit zo zwaar gegolden. President Morinigo in Paraguay tot aftreden gedwongen De Argentijnse marine-delegatie te Asun- ción del Paraguay heeft bevestigd, dat px-e- sident Morinigo, wiens aftreden gister- .avond door de organisatie „Guion Rojo" („Rode Standaard") was verzocht, tot af treden is gedwongen. De leider van de „Guion Rojo", dr. Ma- nel Frutos, president van het Opperge- rechtshof, is verzocht als president op te treden tot Natalicio Gonzélez, de nieuw- gekozen president, op 15 Augustus a.s. deze functie overneemt. Volgens uitgewekenen uit Paraguay zou Morinigo op het politicbureau te Asunción gevangen worden gehouden. Voorts wordt vernomen dat alle leden van het kabinet hun ontslag hebben ingediend. BIJNA OVERAL DROOG WEER. Verwachting, medegedeeld door het K.NM1. In De Bilt. geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond: Koude nacht met op enkele plaatoen vorming van nevel of mist. Morgen overdag weer toenemende bewolking en Iets hogere temperaturen dan van daag. Vrijwel overal droog weer. Zwakke tot matige naar Zuidelijke richtingen draaiende wind. Zon op 4.23 uur, onder 20-54 uur Maan op 3.06 uur, onder 18.46 uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1