is sz a AKKERTJES c J Omzetten op aandelenmarkt blijven abnormaal klein Witte anjer symbool van vrijheidswil Twaalf partijen en groepen zullen aan de verkiezingen deelnemen s Nachts wakker door pijn Eerste na-oorlogse Damesbeurs geopend Het conflict PANDA EN HET OOG VAN MUG Wereldnieuws ZATERDAG 5 JUNI 1948 HAARLEMS DAGBLAD i ZAT Hoewel de aandelen-emissie van de Ko ninklijke Nederlandse Papierfabriek mis lukt is, waagt de Berghuizer Papierfabriek v.h. B. Cramer het met een aandelen-uit gifte van 1 millioen 168 pCt., waarmee dit reeds in 1711 opgerichte bedrijf, dat sinds 1899 als een familievennootschap be staat, voor het eerst op de open markt een beroep doet ter versterking van haar be drijfsmiddelen. Dit is een nieuw bewijs van de wijzigin gen, welke zich in de financiële structuur onzer bedrijven voordoen en die het in vele gevallen onmogelijk maken deze nog langer met familiekapitaal te financieren. Niet alleen doordien de koopkracht van het geld aanzienlijk is verminderd, maar evenzeer omdat ook aan familievennootschappen zulke zware fiscale en sociale lasten wor den opgelegd, dat zelffinanciering uitge sloten is. Wat een betrekkelijk kleine familieven- nootschap op het gebied der zelffinancie ring heeft kunnen presteren blijkt wel uit het feit dat de vaste activa, welke bij Berghuizen thans met rond 1.8 millioen op de balans voorkomen, een aanschaf fingswaarde hebben van 6.7 millioen en voor de brandverzekering op 11.4 mil lioen zijn getaxeerd. Bovendien staat per ultimo 1947 naast het kapitaal van 1.8 millioen in totaa? een bedrag van rond f 2 millioen reserves op de balans en konden in het verleden dividenden van 5 tot 15 procent worden uitgekeerd. Zo bezien is een emissiekoers voor de aandelen van 168 procent wel verantwoord. Of deze emissie en ook die van de Me- taalbuizenfabriek „Excelsior" 387.000 aandelen 5 125 pet. voor aandeelhouders) zomede de vele andere, die nog in petto worden gehouden, zullen slagen, hangt er van af of het beleggend publiek over de nodige gelden beschikt om zich effecten aankopen te kunnen veroorloven. Dat dit langzamerhand een weelde ge worden is, kan men elke dag op de Am sterdamse beurs constateren, waar de omzetten op de aandelenmarkt abnormaal klein blijven en een nieuwe koersstijging, welke voor bepaalde fondsen en rubrieken te motiveren zou zijn, uitblijft. De Rijks- middelenstaat over April heeft doen zien, dat in April op de bijzondere heffingen 184 millioen is betaald, waardoor het totdusver ontvangen bedrag tot 440 mil- lien is gestegen. Ook de gewone belastin gen hebben in die maand recordcijfers op gebracht: de kohierbelastingen in April 237 millioen, over vier maanden 794 millioen. Dat is 230 millioen meer dan de raming over die periode, hetgeen dus wil zeggen dat op deze basis de jaaropbrengst 500 a 600 millioen groter zal zijn dan het in de begroting opgenomen raming- cijfer. Voorstellen tot nieuwe heffingen van totaal 43 millioen zijn ingediend, waar bij ook het bedrijfsleven in de vorm van verhoogde ondernemingsbelasting een nieuwe aderlating zal ondergaan. Straks CHIN. IND. REST. HONGKONG HAARLEM Sm'destraat 21. Trlefoon 21375 ZANDVOORT, Zeestraat 38 - Telefoon 2925 (Adv.) De radio geeft Zondag HILVERSUM I. 301.5 M. 8, 13. 18. 20 en 23 uur: Nieuws. 8.18 Zweed se symphonie. 8.30 Voor 't platteland. 8.40 Barcarole. 9.07 Olympische Spelen. 9.12 Postduiven. 9.15 Gevraagde platen. Geestelijk leven. 10.00 Zondag-halfuur. 10.30 Ned. Hervormde Kerkdienst. 11.45 Dr. Anne H. Mulder. 12.00 Morele Herbewapening. 12.15 Engels orkest. 12.30 Zondagclub. 12.40 Kinderkoor. 13.15 Musette-orkest. 13.50 De Spoorwegen spreken. 14.00 Danse Oriëntale van Rachmaninoff. 14.05 Boekbespreking. 14.30 Utrechts Stedelijk Orkest met Gerard Hengeveld, piano; (werken van Mozart en Chopin). In de pauze: fi-lmpraatje. 15.45 Dansorkest. 16.35 Sportreportages. 17.00 Ge sprekken met luisteraars. 17.20 Een gedicht 17.30 Ome Keesje. 17.50 Korfbal. 18.15 Lichte muziek. 1830 Strijdkrachten. 19.00 Radio- lympus. 19.30 Stradiva-sextet. 20.05 Actuali teiten. 20.15 Operaconcert door orkest en solisten. 20.50 Luisterspel „Villa Rose" (V). 21.20 Vervolg operaconcert. 22.00 Cabaret. 22.15 Platen. 22.25 Pianowerken van Mozart. 23.15 Amusementsmuziek. HILVERSUM II, 414.5 M., 218 M. en 1875 M. 8. 9.30, 13, 19.30 en 23 uur: Nieuws. 8.15 ?laten. 8.30 Morgenwijding. 9.45 Guitaar. 9.55 Hoogmis. 11.30 Trio. 12.00 Angelus. 12.03 Liederen van Brahms. 12.15 Apologie. 12.35 Orkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.20 Orkest. 13.40 Zang. 14.00 Jupiter-symphonie van Mozart. 14 30 Concert door de Oostenrijkse deelne mers aan het muziekconcours te Scheve- ningen. 15.30 Toespraak W. J. Andriessen. 15.40 Gevraagde platen. 16.10 Sportreportage. 16.25 Vespers. 17.00 Cantate van Bach. 17.30 Ned. Herv. Kerkdienst. 19.00 Mannenkoor. 19,15 Kent gij uw bijbel? 19.45 Viool. 19.50 Boekbespreking. 20.05 De gewone man. 20.12 Kamerorkest. 21.25 Luisterspel „Het stand beeld van de generaal". 22.02 Platen. 22.37 Actualiteiten. 22.45 Gebed. 23.15 Symphonie van Nielsen. Maandag HILVERSUM I. 301.5 M. 7. 8, 13. 18. 20 en 23 uur: Nieuws. 7.15 Gym nastiek. 7.30 en 8.15 Platen. 8.45 Symphoni- sche muziek. 9.15 Morgenwijding. 9.30 Con certo grosso van Hëndel. 9.45 Arbeidsvita minen. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Suite van Coates. 11.00 Op de uitkijk. 11.15 Luchtige liedjes. 11.45 Voordracht. 12.00 Engelse lie deren. 12.30 Weerbericht. 12.33 In 't spion netje. 12.38 Platen. 13.15 Maria Zamora en haar Zuid-Amerikaanse orkest. 13.45 Piano. 14.00 Wat gaat er om in de wereld. 14.15 So listenconcert. 15.00 „Discobonbons". 16.00 Be strijding van klerenmotten. 16.15 Musica lender. 17.00 Rhythmische klanken. 17.30 Voor padvinders. 17.45 Wederopbouw in In- dië. 18.15 Sport. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Dansorkest. 19.30 Inleiding tot muziekbegrip 19.45 Trekpaardenfokkerij. 20.05 Radioscoop. 21.45 Luisterspel „De vrouw die vluchtte". 22.30 Symphonische muziek door Londens radio-orkest. 2.15 Boksreportage. 23,20 Re portage uit badplaatsen. mLVERSUM II. 414.5 M., 218 M. en 1875 M. 7. 8. 13, 19, 20 en 23 uur: Nieuws. 7.15 Pla ten. 7.45 Woord voor de dag. 8.15 Gewijde muziek. 9.00 Pianowerken van Schubert en Bartok. 9.15 Ziekenbezoek. 9.35 Vragen aan voorbijgangers. 10.05 Platen. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Werken van Smetana. 11.15 Voorlezing. 11.35 Vioolsonates van Mozart, en Lachman. 12.00 Koor zingt Franse liede ren. 12.30 Weerbericht. 12.33 Sans Souci. 13.15 Mandqlinata. 13.45 Paul Robeson zingt. 14.00 Voor scholen. 14.35 Lichte muziek. 15.00 Trio van Roussel en kwartet van Mozart 15.30 Pianoduo (Bach en Brahms). 16.00 Bij bellezing. 16.45 Suite van PurcelL 17.00 Voor kleuters. 17.15 Hobo-recital. 17.45 Orgel. 18.15 Sport. 18.30 Met band en plaat. 19.15 Boek bespreking. 19.30 Actualiteiten. 1945 Platen. 20.15 Kerkconcert uit Leeuwarden. 20.45 De Amerikaanse Raad van Kerken. 21.30 En semble Bagatelle. 22.00 Concert voor orgel en orkest 22.45 Overdenking. 23.15 WerW %n TsjalkofsW. komt daar nog de bedrijfspensioenverzeke- ring bij. Afgewacht moet worden of de Neder landse volkshuishouding bij machte zal zijn zoveel aan belastingen op te brengen dat de Staatshuishouding sluit, zonder dat de voor vernieuwing en de expansie van het Nederlandse bedrijfsleven nodige ka pitaalvorming onmogelijk wordt gemaakt. Op dit punt bestaat' thans in elk geval grote onzekerheid, temeer nu blijkens meer dan één jaarverslag over 1947 de concurrentie in de export toeneemt. Bo vendien zal straks bij Paul Hofmann, be heerder van het plan-Marshall, het herstel programma voor het eerste „Marshall jaar" moeten worden ingediend en voorts zal in het kader van dit plan, zowel als in overeenstemming met de Benelux-over- eenkomst. allengs naar de convertibiliteit der valuta moeten worden gestreefd. Men heeft dus bij de beoordeling van de economische vooruitzichten enig optimisme nodig, dat in de ontwikkeling van scheep vaart, handel en industrie ongetwijfeld wel steun vindt en dit in nog sterkere mate aan het herstel der Indische economie zou kun nen ontlenen, wanneer de staatkundige po sitie ginds geregeld zou zijn. Het zijn moedgevende berichten en cij fers. welke men over het Indische bedrijfs leven kan lezen. De export steeg van 45.4 millioen in Januari tot 61.9 mil lioen in Februari en f 66.1 millioen in Maart, de tabakscultuur leeft snel op, de prijzen van tin en olie zijn zeer winstge vend en volgens de president van de Le- verbros zal de belangrijkste bijdrage tot de urgente behoeften aan eetbare vetten en olie door Indië moeten worden geleverd. De laatste maanden hebben bewezen, welk een ongeëvenaard recuperatievermo gen dit aan grondstoffen zo rijke land heeft. Maar de beurs durft begrijpelijker wijze op dit perspectief niet vooruit te lopen. ^POlNCT t) MFT" DL-|7endjes OM.- OF BENT 1/ C6W6NT) UW DUQBEXnet) NOC, 66N4 OM TE KEREN) IN FT-tf 6EYA1 K.L/NIT U EP ZEvtÊO 2'IN OP CZE i2o MUOELKAMÊCS tfrt re vinCen-OA' vjt «,£l_D r£N» VÜLufi WAAKO it<ywteM.bek JL iVON/NGINÏICHIING «EVERWUC Prins Bernhardfonds vraagt een offer Get J >v VAN Op de 29ste Juni 1940 hebben ontelbare Nederlanders zich getooid met een witte anjer, niet alleen als een bewijs van hun verknochtheid aan het Huis van Oranje, maar ook, omdat deze bloem na de donkere Meidagen een symbool was van de vrij heidszin en van het verzet tegen de tyrannie. Op 10 Augustus 1940 werd in Londen het Prins Bernhardfonds opgericht om door particuliere offervaardigheid van alle vrije Nederlanders het Nederlandse aandeel in de geallieerde oorlogvoering te vergroten. Maar boven deze materiële aanwinst stond „Het fonds van de witte anjer" als het symbool van onze ongëbroken kracht in de strijd voor vrijheid, recht en beschaving. Na de bevrijding kreeg het fonds tot taak de geestelijke weerbaarheid en de cultu rele wederopbouw te steunen. De bezetting had ook op cultureel gebied een enorme schade teweeg gebracht. Herstel van deze culturele schade is van evenveel of zelfs van groter belang dan herstel van mate riële oorlogsschade. Het culturele peil van In de achttien kieskringen van Nederland zijn Vrijdag de candidatenlijsten ingediend der partijen en groepen, die aan de verkie zingen voor de Tweede Kamer op Woens dag 7 Juli zullen deelnemen. In totaal hebben twaalf partijen of groe pen lijsten ingediend, Tien partijen of groepen hebben in alle achttien kieskringen een lijst ingediend, Slaap is vaak de beste remedie en die mist U als pijn U wakker houdt. Stilt Uw pijn met „AKKER- TJES" en een rustige slaap zal U verkwikken. „AKKERTJES" helpen altijd. Let op't AKKER-merk. f LUILEKKERLAND VOOR VROUWEN Zonder vliegende vaandels, maar wel met slaande trom is zij na jaren en jaren weer om gekeerd: de Damesbeurs in het R.A.I.- gebouw te Amsterdam. Op 1 Februari achtten de organisatoren de tijd rijp om deze oude traditie in ere te herstellen, nog geen maand later waren alle stands (ongeveer 175) reeds verhuurd en om 1 uur gistermiddag stond een lange rij bezoeksters in de Ferdinand Bolstraat te wachten tot mevrouw R. Lottgering-Hille-, brand onder het uitspreken van enkele on verstaanbare woorden het lint had doorge knipt. De eerstgekomene kreeg een boeket fraaie bloemen aangeboden, Binnen enkele dagen hoopt men de honderdduizendste gast te verwelkomen. Voor iedere zoveelste ligt een aardige verrassing klaar. Tot goed begrip dient men te weten, dat een damesbeurs niet is een soort markt in blanke slavinnen, zoals de naam doet den ken, doch veeleer een waar luilekkerland voor vrouwen, waar alles wat maar iets met huishouden of mondain vermaak te maken heeft, in keurig verzorgde toonkamers ligt uitgestald. Een pendant dus van de Jaar beurs te Utrecht. De beste vergelijking is die met een winkelgalerij, want men kan al de fraaie en nuttige gebruiksvoorwerpen en luxe-artikelen, die in bonte verschei denheid ten toon zijn gesteld, niet slechts bewonderen maar ook bestellen en in de meeste gevallen zelfs rechtstreeks bij de standhouders kopen. Bij dit laatste komt echter nog een andere beurs van pas! Het is onmogelijk om zelfs maar een vluchtige indruk te geven van al hetgeen op deze expositie verkrijgbaar is Men kan er terecht voor di-op om te snoepen tot een complete woninginrichting, voor verzilver de koninginne-lepels tot reukloze rubber matrassen. Men kan er ook velerlei eten en drinken van de wonderlijkste nooit-van- gehoorde kaasgerechten tot heerlijke koe ken van havermout of ouderwetse advo caat. De modernste kook- en braadpannen hangen er op drie meter afstand van kleu rige badcostuums of kostbare bontmantels en stofzuigei-s zijn er buren van de geraf fineerdste schoonheidsmiddelen. Weet u wat een plastische krulring is of een nim mer falende kookwaarschuwer? Wilt u leren hoe u het rendement van uw thee rantsoen moet verhogen of wat u moet doen tegen zonnebrand? Ja, zelfs op vra gen, die nooit in uw brein zijn opgekomen, kunt u een gratis antwoord krijgen. Er wordt enige malen per dag een mode show gehouden, waar mannequins de new- look (die neerkomt op het oude zandloper silhouet, staat er in het handboek) met muzikale begeleiding demonstreren. De prijzen van de aardigste modellen zijn ons nogal meegevallen Van de vele attracties noemen wij, be halve de vertoonde bedrijfsfilms, het op treden van het amusementsorkest van Gerard Lebon, van Alex de Haas, die aller lei prijzen uitdeelt, van de verbluffende manipulator Niberco, van de tafeltennis kampioen Cor du Buy en in het bijzonder van de zeer vermaarde Dagenham Girl Pipers met hun doedelzakken en folkloris tische dansen. Deze week geen verliezen in Indonesië De Nederlandse regering maakt bekend, dat in de afgelopen week in Indonesië geen verliezen bij de Nedei-landse en K.N.I.L.-troepen aldaar zijn gerapporteerd. „Duin en Kruidberg" wordt als hötel geopend Vanmiddag zal het z.g. Cremerhuis (Duin cn Kruidberg) in Santpoort als nótel geopend worden. Het hótel staat onder di rectie van de heer E. H. Peeters. Het ge meentebestuur van Velsen is uitgenodigd bij de opening tegenwoordig te zijn. Deze inderdaad vex-bazingwekkende ten toonstelling van wederopbouw op het domein der vrouw blijft tien dagen ge opend. Helemaal voor-ooi'logs is zij, on danks ettelijke noviteiten, nog niet, maar toch vormen prijzen en punten de voor naamste verschillen. in „Bloembollencultuur" Standpunt van de mm der heid In het hoofdbestuur In het orgaan van de Alg. Vereniging voor Bloembollencultuur is een verklaring van de minderheid van het hoofdbestuur opgenomen. Daarin wordt gezegd: „Ten aanzien van de gebeurtenissen in de hoofdbestuursvergadering delen onder- staanden mede, dat de kwestie van de be handeling van het ambtelijk rappox't op reglementaire wijze op de agenda gecon voceerd is geweest, zodat een beroep van de voorzitter en de overige zeven hoofd bestuursleden op onvoltalligheid van deze hoofdbestuursvergadering ten enenmale volkomen misplaatst is, te meer waar er niets onbehoorlijks heeft plaats gevonden". Deze verklaring is getekend door de heren P. Bakker Mz„ Jac. de Brabander, C. B. Broeze, F. Duin en Dan. v. Egmond Niczn. Dezelfde heren plaatsen in het orgaan een ingezonden stuk waarin zij schrijven: Leden der vereniging, indien het u ernst is gij hebt in de vergadering van 27 October 1947 toch getoond, dat gij rugge- graat bezit en wilt dat uw .- rechten ge ëerbiedigd zullen worden zonder verkrach ting der bestaande statuten, schaart u'dan nu in woord en daad achter ons; wij zullen ons nimmer, maar dan ook nimmer door een dergelijke niet te kwalificeren houding van de voorzitter en enkele hoofdbestuurs leden laten beïnvloeden. Maar laat het ons een spoorslag zijn om vooral nu uiterst waakzaam en met ver dubbelde strijd voor onze rechten op te komen. Wij willen strijden op eerlijke wijze, doch wanneer wij aangevallen worden op een wijze als nu, dan zullen we tonen, hiervoor niet terug te deinzen. Ondanks de houding van de minister (die het verzoek van Bloembollencultuur van 27 October 1947 om de saneringsmaat regelen af te schaffen niet heeft ingewil ligd red. H. D.) doen wij een beroep op alle leden om onze rechten te helpen verdedigen". namelijk de Katholieke Volkspartij, de Partij van de Arbeid, de Anti-Revolution- naire Partij, de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie, De Staatkundig Gerefor meerde Partij, de Communistische Partij Nedei-land, de Christelijk Historische Unie, de Middenstandspartij, de onafhankelijk Nationale Groep en de groep Weiter. In de kieskringen Arnhem, Nijmegen, Rotterdam, Den Haag, Leiden, Dordrecht, Amsterdam, Haarlem, Utrecht, Leeuwar den, Groningen en Maastricht heeft voorts de „Oude S.D.A.P.Vooruitstrevende Partij voor Wereldregering" een candidatenlijst ingediend. In de kieskringen Rotterdam en Amsterdam heeft nog een twaalfde partij, de Revolutionnair Communistische Partij, een lijst met candidaten ingeleverd. Bij de verkiezingen voor de Tweede Kamer in 1946 waren er tien partijen of groepen die een candidatenlijst hadden in gediend. Van deze tien partijen hebben de Protestantsche Unie, de Bellamy Partij en de groep Rodrigues Lopez bij de candidaat- stelling voor 1948 niet opnieuw lijsten inge leverd. De groep Weiter, de Onafhankelijke Nationale Groep, de Middenstandspartij, de Oude S.D.A.P.Vooruitstrevende Partij voor Wereldregering en de Revolutionnair Communistische Partij kunnen als nieuwe partijen of groeperingen, die aan de ver kiezingen wensen deel te nemen, worden gekenmerkt. Sport-fantasiespel bij het regeringsjubileum Zes a zevenduizend vertegenwoordigers- (sters) van 32 Nederlandse sportbonden zul len op Zaterdagmiddag 4 September ter ge legenheid van het regeringsjubileum van de Koningin in het Olympisch Stadion te Am sterdam een massale sport-fantasïe opvoe ren, waarvan Karei Briels de artistieke ex: Aad van Leeuwen de technische leiding op zich hebben genomen. Het ligt in de bedoeling dat de Lands vrouwe, aan wie aan het slot van deze twee uur en een kwartier durende grote sport- show op de dag van haar abdicatie eerbie dige hulde wordt gebracht, de demonstratie in de koninklijke loge van het Stadion zal bijwonen. De nadruk wordt er op gevestigd, dat de toeschouwers geen demonstx-atie van enkele takken van sport mogen verwachten, doch een gevarieerde sportparade, waaruit men kan zien wat de sport aan levensvreug de kan geven. Na een px-oloog marcheren 32 vaandeldra gers onder de Marathontribune het Stadion binnen, gaan de vlaggen in top, waarna een begin wordt gemaakt met de spox-tshow, die culmineert in een speciaal eei-betoon voor de op het veld opgestelde Nederlandse kam pioenen in alle takken van sport uit het kro ningsjaar 1948 en een pax-ade van de voltal lige Nederlandse Olympische ploeg, onder aanvoering van de chef d'équipe Karei Lot- sy. Gelijktijdig wordt dan een Olympisch vuur ontstoken, waarna de plechtigheid met speciaal huldebetoon voor de Landsvrouwe en het spelen van het Wilhelmus wordt be sloten. Op Maandag 6 September, de kroningsdag van Prinses Juliana, zal om half tien des avonds in het Olympisch Stadion een door Karei Briels voorbereid kroningsspel i kunstlicht worden opgevoerd. Waterpoloprogramma Het programma van de in de week van tot en met 12 Juni te spelen waterpolowed- strij den, competitie Koninklijke Nederland se Zwembond, luid: Maandag 7 Juni: 2e klasse C heren: DZV- Haarlem. 2e klasse D heren: Futen-VZV. Dinsdag 8 Juni: Reserve 2e klasse A he ren: Haarlem 2Nereus. Reseiwe derde klasse E heren: De Zijl 3DWR 3. Woensdag 9 Juni: le klasse dames: Robben- DWR. Reserve hoofdklasse heren: HPC 2— SVH 2. le klasse B heren: DWR—HPC. Reserve le klasse B heren: DWR 2HPC 3. Donderdag 10 Juni: 2e klasse C dames: VZV—ADZ. DWT—Meeuwen. 3e klasse B dames: DWT 2DKR 2. 3e klasse F dames: HoofddorpHVGB. Vrijdag 11 Juni: 2e klasse B dames: HPC Merwede, ZIANHaarlem. 3e klasse F da mes: WaterlelieHaarlem 2. Reserve hoofd klasse heren: ZIAN 3HPC 2. Reserve le klasse B heren: HVGB 2—HZPC 2. 3e klasse C heren: HVGB 4Nereus 3. Zaterdag 12 Juni: Hoofdklasse heren: HVGB—UZSC. een volk is een maatstaf voor zijn bescha ving. Het „Prins Bernhardfonds" staat en wil met aller hulp in de bres blijven staan voor de Nederlandse beschaving, die een dei- eerste voorwaai'den is van de vrijheid. In deze bewogen tijd achten velen die vrij heid opnieuw bedreigd. Die bedreiging komt niet alleen van buitenaf, maar zoals Prins Bernhard, de regent van het naar hem genoemde fonds in een persconferen tie in paleis Soestdijk verklaarde, ook van binnen uit. Wanl na de bevrijding is helaas een vrij algemene geestelijke vex-slapping en een passiviteit op de verschillende ge bieden van onze beschaving te constateren. Gelukkig zijn er tal van organisaties, die zich inspannen om de geestelijke weerbaar heid van ons volk te activex-en ten bate van onze beschaving en onze vrijheid. Maar zij kunnen niet door eigen kracht de gelde lijke middelen bijeenbrengen, welke voor dit uiterst belangrijke werk nodig zijn. Daarom wil het Prins Bernhardfonds hun de helpende hand bieden. Het kan dit ech ter alleen, indien het gehele Nederlandse volk toont, dat het dit streven waardeert en dat het bereid is een offer te brengen voor zijn geestelijke weerbaarheid, zijn cul tuur en zijn vrijheid. „Wat is de vrijheid waard?" Deze vraag stelt het Prins Bernhard fonds op de komende Anjerdag, 29 Juni, de verjaardag van Prins Bern hard. En het maakt het iedereen ge makkelijk een antwoord te geven. P.T.T. zal huis aan huis èen kaart be zorgen met zes witte (papieren) anjex-s en door zulk een anjer op 29 Juni te dragen demonstreert men, zich één dag te bezinnen op onze gees telijke vrijheid. Bij de anjer behoort een „vrijheidswimpel" en daarvoor zal men een offer moeten brengen in de bussen, die van 21 Juni af bij de bak- kei'S, banketbakkers, bloemisten, krui deniers en sigarenwinkeliers geplaatst zullen worden. Wie zich in stede van met de papieren anjer met een levende bloem wil tooien, kan daarvoor in de bloemenwinkels te- rpcht. Hij behoeft niet, zoals verleden jaar 2,50, maar de gewone marktprijs te beta len. Vele bloemisten hebben zich bereid verklaard, het voor deze anjers ontvangen bedrag in het busje voor het Prins Bera- hardfonds te deponeren. Op de persconferentie zeide Prins Bernhard, de medewerking der winkeliers aan de Anjerdag op hoge prijs te stellen. Reeds meer dan een half millioen aan subsidies verleend. Ten behoeve van wetenschap, kunst, volksopvoeding en jeugdwerk heeft het fonds x-eeds meer dan een half millioen gul den aan subsidies verleend, niet alleen in Nederland, maar ook in de overzeese ge biedsdelen en in het buitenland. Deze steunverlening is bedoeld als stimulans. Steeds wordt als eis gesteld, dat de aan vragende organisatie eerst zelf het uiterste doet om in eigen kring de nodige fondsen bijeen te brengen. Daai'bij is meermalen de vei-rassende ervaring opgedaan, dat deze eis tot verhoogde offerbereidheid van de geïnteresseerde kring leidt. Het kwam zelfs enige malen voor, dat in een aanvankelijk moeilijk schijnende situatie een veelvoud van het vereiste bedrag bijeengebracht werd. Door de wijze van steunverlening, welke de betrokken groepen tot groter activiteit aanspoort, is het resultaat veel groter dan uit het verleende subsidiebedrag zou zijn af te leiden. Elke gulden vermenigvuldigt zich door deze methode van subsidiëring. Maar elke gulden, die het fonds minder ontvangt, betekent een schade, groter dan de waarde van die gulden zelf! Wil het Prins Bernhardfonds zijn zeer belangrijke taak in het belang van het gehele volk blijven vervullen, dan dient het daartoe door ieder, die tot dit volk behoort, gesteund te worden, indachtig aan het devies van het fonds: Tua res agitur, het gaat om Uw zaak! Voetbal De Winter besluit zijn voetballoopbaan De ontmoeting Haarlem-PSV, welke Zon dagmiddag in het Heemsteedse Sportpark wordt gespeeld, is van belang voor het be zetten van de onderste plaats. Winnen de Haarlemmers, dan eindigen zij op de vijfde en PSV op de zesde plaats. Haax-lem ver schijnt in de volgende opstelling: Doel: Kokhuis: achter: Zuurbier en Van Bakel: midden: Van Gooi, Van Daalen en Boeree; vóór: De Winter, Poelman, Roozen, Smit en Groeneveld. Arie' de Winter, de bekende speler van Haarlem, die de gemeente binnenkort hoopt te verlaten, besluit morgen zijn loopbaan als actief voetballer voor „Haarlem". Hij speel de 261 maal voor het eex-ste elftal, scoorde 110 doelpunten en was de laatste acht jaar aanvoerder van het elftal. In die jaren was hij steeds een uitstekende kracht voor de ploeg, hetgeen blijkt uit het feit dat hij, met uitzondering van de plaats in het doel, op alle overige plaatsen in het eerste elftal offi- ciëel werd opgesteld. In Deventer wordt Go Ahead-Heerenveen gespeeld. Heemsteeds elftalBlauw Wit Zaterdagavond 12 Juni zal in het Heem- steedse Sportpark ten bate van de Niwin een voetbalwedstrijd worden gespeeld tussen het Heemsteedse elftal en Blauw-Wit. Het elftal van de Heemstedenaren, dat kortgeleden een overwinning van 3-0 be- E. A. De I Eigenlijk vind ik die ouwe, nieuwe lo(j wel heel aardig. Het is net of alle meisjg naar een bal-masqué gaan om een prijst te halen in haar grootmoeders kleren. Q.on er zijn er veel die zo'n prijs verdient; mede vind ik. Vooral de jonkies zien er schar, ojdei uit met al die nieuwerwetse grootmoeder hoedjes, die wijde rokken, die korte jak;, en nuffige voiletjes onder haar kin knoopt. Ik weet niets van mode. Haar ben» mingen zijn mij vreemd en zoveel kijk h* ik er niet op. Ik weet nog wel of een meifv er aardig of niet-aardig uitziet, maar neer U mij nu vraagt waarom, dan zou dat niet kunnen zeggen. Wanneer ik t meisje aardig vind en mijn Mathilde zq dat ik alweer van diepe wansmaak geef. dan weet ik dat dat meisje aanj is, maar daar blijft het ook bij. Ver® dan die proef-op-de-som kom ik niet. ben een serieus heer. Ik zou zo in as: merking komen voor lid van de Voogdj raad, regent van de gevangenissen of cur. tor van het gymnasium, wat allemaal et pot groezelig nat is, maar daar heb ik t« niet over. Eigenlijk wilde ik alleen maar zegz? dat die old, old new look psychologisch; prettig-juist is uitgekiend omdat die mo; zoveel heimwee wekt, omdat zij het verlangen naar een sierlijk verleden p stalte en vorm geeft. Eigenlijk is die n« look het levende bewijs van onze hede: daagse onmacht. Van onze hedendaag onmacht, om op eigen gelegenheid nieun vormen te vinden en daarmee gelukkig zijn. Alleen in het technische kunnen dat nog wel, zodat wij nu de vreemd ervaring beleven van allemaal opoes volannetjes en flieremelijntjes. die in slee van een gestroomlijnde wagen stappe of op het trapje van een vliegtuig de weit en de persfotografen een glimlachend var wel toewuiven. Wij weten het zelf zo niet. Wij zijn ons zelf niet van bewust en het is eigt lijk maar best ook, dat wij in die nieirs mode ons hele verlangen naar de gratie v; een verleden uitplooien, uitmeten en u; huilen, waar wij toch niet meer aan komen, omdat de wereld ons vei'langt ver vooruit is en omdat wij. toch meemce ten, of we willen of niet en of we wjjj rokken aandoen en voiles om onze strikken en met kantjes en kraagjes strikken en linten werken of niet. De jï staat voor. Oma en de vigilante van vijfi jaar geleden komt toch niet weerom. Het gekste van alles is dat wij die gron natuurlijk grotelijks idealiseren. Oma x een potige tante en helemaal zo frêle breekbaar niet als haar kleindochter denï Die zelfde Oma had in haar tijd verlang? naar haar Oma en zo komen wij al gau bij Eva, die dan eigenlijk het oer-voa beeld voor alle modes van alle tijden m« zijn, maar daar denk ik maar niet ox- door, want tenslotte ben ik een waart heer, rijp voor curator van het gymnasiti en de mogelijkheid op dat ere-ambt la ik mij door een te ver gaande modebespit geling niet ontnemen. Maar wat ik zeggen wou: Oma vond vigilante ook veel te rap en te modern, die telefoonnou, dat was 't eind van dingen. „Geef mij maar de tijd van Oma zei Oma, „toen had je tenminste nog ruS Alle generaties vex-langen op een gegexx ogenblik naar alle vorige generaties en spiegelt zich in de mode. Die new look wordt over een jaar of weer old look en dan over een jaar of weer new look. En zo gaat dat maar dot Zielig maar waar. En Eva had het woord op alle modeproblemen, maar da! heb ik het niet over. ELIA! cc bt wel ij Aerd 38. „Ge Het me zowaar schrikken!" zei Joris Goedbloed. „Foei Panda! Wat ruw! Ge moet een oud vriend niet op zo'n onaange name wijze toespreken! Ik heb U leven ge red, ik heb U steeds met raad en daad ter zijde gestaan en nu wilt ge me doen ge vangen nemen? Neennietwaar? Dat was slechts scherts, nietwaar? Ge zult me ge wis laten gaan en er verder het zwijgen toe doen!" Panda zuchtte diep. Hij voelde, dat hij niet tegen Joris op kon en bovendien had hij eigenlijk niet eens écht hekel aan hem. „Goed dan!" zei hij zwakjes. Joris drukte hem geroerd de hand en toen gingen ze nog even op dek zitten om uit te blazen van al de sensaties van de laatste uren. „Wat een rust", zei Panda, „ais jij nu je gemak maar houdt". En Joris lachte slechts en nam de benen. haalde op de gasten uit Leamington, koe volledig in het veld. Hanse. Biesbroxxck e de doelman van het Nedei'landse jeugdelfi Willemse zullen meespelen. Blauw-Wit ve schijnt eveneens met de sterkste combin; tie. In de ploeg zijn opgenomen Lakenbei (ex-N.E.C.) en Maessen (ex-Juliana). Ee interessante en goede strijd kan verwacl worden. Cricket Programma voor Zondag Het programma van de Nederlands Cricketbond voor Zondag luidt: eerste klai ACC-Rood en Wit; HBS-Quick (N); HCC Hermes DVS; Sparta-WV; VOC-HCC VRA-Haarlem. Tweede klas: CVHW:Ro« en Wit 2; SCHC-Excelsior; HCC 3-Kampoiif Haariem 2-VRA 2. Crediet voor UNO-zetel. De commiss. voor buitenlandse zaken yan het Ame rikaanse Huis van Afgevaardigde: heeft een wetsontwerp goedgekeurd dat de regering der V.S. machtigt aai de UNO een lening van 65 millioen dol' lar toe te staan voor het optrekken de organisatie-gebouwen te New York. Wolkbreuk. Tengevolge van een wolk breuk te Ammasia zijn vijf huizen gestort en drie en tachtig personen het leven gekomen. Zeshonderd ande huizen zijn beschadigd. Oost, West. 200 Sovjetrussische onderdanc die na de Duitse nederlaag naar Zwii seriand waren gevlucht en aldaar W tijdelijk geïntex-neerd te zijn geweest li de industrie hebben gewerkt, zijn nat Turkije vertrokken waar zij zich moge vestigen. Zij wilden niet naar de Sovjet Unie terugkeren. Lening. Finland heeft een Sovjet-aanbo aanvaard voor een lening van dertiï millioen gulden tegen twee procö rente, terug te betalen in een andfit valuta dan de dollar. Bevrijding. In Wenen hebben zes gexffl pende Sovjetrussische soldaten ee: politie-bureau bestormd en twee anderi Sovjet soldaten in vrijheid gesteld. Den laatsten zouden wegens dronkenscha; en veroorzaken van ongeregeldhedfl door de Britse militaire politie gearrtf teerd zijn. Post conflict. Een Britse woordvoerdfi heeft verklaard, dat vijf spoorwagon geladen met Duitse post brieven pakketten op weg van Berlijn na* het Westen, door de Sovjet-grenswaCÜ te Marienborn op de grens van de Sov jet- en Britse zóne, zijn tegengehouden Amnestie. Generaal Robertson heeft an nestie verleend aan de lagere officier® van de „Waffen SS", op voorwaarde da zij niet tot het bewakingspersoneel v2 concentratiekampen hebben behoord a niet hebben deelgenomen aan oorlog* misdaden. UNO-candidaat. Ceylon, dat onlangs zelf? beschikkingsrecht verkregen heeft val de Engelsen, heeft verzocht om toela ting tot het lidmaatschap van de UNQ

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 2