Tempo Firma H. van Niel Hzn. Kervexee Het Coornhertlyceum bewees zijn bestaansrecht 65 Ja aai Van Niel - Uurwerken Kort en Bondig j Ve f C. DE WEERS Radio Moors P. SCHOEN Meubilering ZATERDAG 5 JUNI 1948 HAARLEMS DAGBLAD i2e ureal 0724. 5054 prukh Experimenteel karakter bleek attractief Over het algemeen worden dit jaar veel minder toekomstige leerlingen van het Middelbaar Onderwijs aangegeven dan in 1947. Deze kentering die zich zowel bij het openbaar als bij het bijzonder onder wijs voordoet wordt toegeschreven aan een verstandiger inzicht bij vele ouders, die hun kinderen niet langer een vorm van onderricht willen opdringen dat hun niet ligt, aan het afnemen van het aantal Indische leerlingen, aan de, toenemende geldschaarste en ook aan het feit dat de kinderen die thans voor het eerst de mid delbare school bezoeken, geboren werden in de crisisjaren van voor de oorlog, toen het geboortecijfer daalde. Ook in Haarlem doet zich deze tendenz. wellicht minder sterk dan elders gevoelen. Voor het gemeentelijk onderwijs is de aan melding ongeveer gelijk aan die van het vorige jaar. Er is echter een school in Haarlem die van de algemene regel afwijkt en dat is het Coornhert-lyceum. „Geen kunst", zal men zeggen, want dit instituut is het vorige jaar met slechts twee klassen begonnen. Toch is de toeneming van het leerlingenaantal groter dan men redelijkerwijze mocht ver wachten. Zij is zelfs zo sterk, dat de rector, dr. L. M. van Dis, „nee moest gaan ver kopen". Hij heeft in zijn gebouw slechts plaats voor vier nieuwe eerste klassen, terwijl de twee eerste klassen naar alle waarschijnlijkheid drie tweede klassen zullen worden, éen gymnasium en twee H.B.S.-afdelingen. Maar dan is er ook "geen enkele kamer in het oude buiten „Ooster hout" meer over en zitten rector, leraren en administratie allen in éen vertrek. Normaal toelatingsexamen Welke invloed heeft dit nu op de schif ting bij het toelatingsexamen? Ronduit ge zegd: geen enkele. Dr. Van Dis verklaard' ons, dat hij niet van zins was van dez- situatie gebruik te maken de eisen voo het toelatingsexamen op te schroeven. D- ouders moeten met hun kinderen tenslott' ook elders terecht kunnen, als er op hc Coornhert-lyceum geen plaats meer is Wel zal de schoolleiding zich nu strik houden aan het advies van het hoofd va' de lagere school waar de betrokken leer ling vandaag kwam. Luidt dit ongunstig dan zal men het toch niet maar eens gaa: proberen. Vanwaar deze aantrekkingskracht di' de nieuwe school in een jaar tijds ziel" heeft weten te verwerven? In de eerste plaats schuilt deze in d- louter geografische omstandigheid, dat di de eerste openbare middelbare school in Haarlem-Zuid is. Veel ouders die vroeger de nabijgelegen bijzondere scholen ver kozen zouden hebben, sturen de kinderen nu naar de Oosterhoutlaan. Brugklasse gewild. Maar in niet geringe mate is het expe rimentele karakter van het Coornhert lyceum de reden van de voorkeur der ouders. Vooral de zogenaamde brugklasse is gewild. Hier immers wordt de geschikt heid van de meisjes en jongens voor het middelbaar onderwijs terdege onderzocht en de opvoeders krijgen reeds gedurende het schooljaar advies hierover. Zo zijn ook in het afgelopen jaar enkele leerlingen met volledige medewerking der ouders naar een ander schooltype overgegaan. Doublering, zo meent de heer Van Dis, is slechts uitzondering en wordt alleen als het werkelijk zin heeft, toegestaan. Dan is er de zesjarige cursus van de H.B.S.-afdelingen die een ruimere speling in het leerplan mogelijk maakt. Hier moet een misverstand uit de weg worden geruimd: de zesjarige cursus is niet ingesteld om zwakke leerlingen een kans te geven, wel om de pupillen rijper de school te doen verlaten. Zo bleek het in het afgelopen jaar mo gelijk muziek-onderwijs in het leerplan op te nemen, het volgend jaar zal dit met handenarbeid voor jongens en handwer ken voor meisjes het geval zijn. Voor het eerste vak wordt op dit ogenblik de zol der van „Oosterhout" in gereedheid ge bracht. Ook splitsing gymnasium-H.B.S. bij het begin van het tweede jaar ligt in het ex perimentele vlak. Daartoe is in de eerste klas een maand lang Latijn-op-proef ge geven om te zien welke leerlingen voor deze richting in staat zijn. Hoogstwaar schijnlijk zal dit met een kleine twintig het geval, blijken. Huiswerkcursus. Bovendien wordt in de schooltijd een huiswerkcursus gegeven. Leerlingen die in een bepaald vak zwak zijn, kunnen on der leiding van de betrokken leraar hun huiswerk maken en het behoeft geen be toog, dat dit heel wat in de papieren lo pende bijlessen kan uitsparen. Tenslotte is het primitieve dat deze school-in-opbouw aankleeft mede debet aan de toeloop. Het is een voortdurend zich behelpen, zodat de leerlingen juist het gevoel krijgen dat zé actief meewerken om de zaak draaiende te houden. Ze zijn ingeschakeld in het bijhouden van de prachtige tuin, die als bijzondere attractie de nabijheid van het erf van de hovenier Maas met zijn charmante dierenverzame ling heeft. De schedels, skeletten, opgezette dieren en andere attributen van het onderwijs in de biologie zijn afgestaan door mevrouw M. C. ter Horst-Vogel uit de verzameling van haar door de Duitsers gefusilleerde zoon. De piano voor de muzieklessen werd door een der ouders geschonken. En in een donker vertrek staan de prachtige historische diorama's van dr. W. G. L. Wie- ringa van het Lorentz-lyceum, die ze in bruikleen aan zijn collega's in Haarlem- Zuid afstond. Wat ln 1949? Met dat al mag de wethouder van On- 'erwijs die het initiatief tot de stichting an deze school nam, zich het hoofd gaan meken, waar hij het volgend jaar uitbrei- 'ingsmogelijlcheden kan vinden. Want het ebouw is nu reeds tjokvol. In 1950 zal •?n permanent gebouw noodzakelijk zijn, -mrspelt dr. Van Dis. En wij denken: Een •■rzle meer voor de Wederopbouw ONZE TELEFOONAANSLUITINGEN Vriendelijk verzoek, voor redactie-aange legenheden, berichten etc. te gebruiken de nummers 10600 en 12404 10724 en 14825 Voor abonnementen en adresveranderingen 14825 Het telefoonnummer van de directeur hoofdredacteur is 15054 Verder is onze drukkerij te bereiken op de nummers 10132 en 12713 en ons bij kantoor Soendaplein op nummer 12230 Groene baret uitgereikt op de Stormscliool Bloemendaal Op de Stormschool in Bloemendaal is heden, Zaterdagmorgen, voor het eerst in ons land de groene baret uitgereikt aan tien onder-officieren, die opgeleid zijn tot instructeurs en hun opleiding aan de school hebben voltooid. Tot dusverre geschiedde de opleiding in Engeland. TaxiT Bei i 3 OOO DAG EN NACHT Orgelconcerten in de Grote Kerk Iri de Grote of St. Bavokerk zal Dinsdag 8 Juni des avonds van half acht tot half negen door Piet Halsema een orgelconcert worden gegeven. Het programma luidt: 1. Preludium en Fuga in g k!. t-. Joh. Brahms. 2. Inleiding en Pas- sacaglia, Max Reger. 3. Pastorale, Piet Halse ma. 4. Prélude. Choral et Variations. Jan Nieland. 5. Cantilene op. 28 no. 2, Louis Vieme. 6. Final, César Frar.ck. Het programma dat Piet Halsema Donder dagmiddag 10 Juni ten gehore zal brengen, bevat werken van J. S. Bach (16851750). 1. Wachet auf ruft uns dié Slimme; 2. Tocca ta, Adagio en Fuga in C gr. t.; 3. a. Nun komm' der Heiden Heiland, b. Nun freut euch '.ieben Christen g'mein: 4. Fuga over: Magnificat; 5. Preludium en Fuga in D gr. t.; 6. Wenn wir in höchsten Nöthen sein. Goederen zijn verzekerd TELEFOON 20020 vervoer! Uw meubelen er al Uw vrnehteD In verband met het 65-jarig bestaan onzer firma, Dinsdag 8 Juni a.s. de gehele dag GESLOTEN. GROTE HOUTSTRAAT 86 - HAARLEM - TELEFOON 10371 Wakkers en electrische klokken zonder vergunning leverbaar. (Adv.) Dit jaar geen concours- hippique in Hoofddorp In de Vrijdagavond te Hoofddorp ge houden vergadering van de vereniging „Vooruit" is besloten in het jaar 1948 geen concours-hippique te houden, noch in Heemstede, noch in Hoofddorp. De beslis sende factor was het financiële risico, dat te groot werd geacht. Vorig jaar is de belangstelling in het Heemsteedse Sport park te gering geweest. Aan de gemeente Heemstede is daarna om een subsidie ge vraagd, doch de gemeenteraad verleende geen medewerking. De meerderheid van de raad was van mening, dat het, voetbal veld van het Sportpark te veel bescha digd wordt bij een concours-hippique. Het bestuur van „Vooruit" heeft nog ge tracht het oude concoursterrein in Hoofd dorp in te richten, doch het was niet mo gelijk de accomodatie enigszins in over eenstemming tc brengen met de eisen, welke aan een concours gesteld worden. De zaak Flesche De aangehoudene wordt het land uitgezet Indertijd hebben wij medegedeeld, dat de Duitser A. Flesche door de Nederlandse dienst opsporing oorlogsmisdadigers in Duitsland gepakt was en naar Nederland gebracht. Flesche die vóór de oorlog in Haarlem woonde, was hier gepakt en in het Huis van Bewaring opgesloten, verdacht van spionnage ten voordele van Duitsland. Toen de Duitsers ons land waren binnenge vallen hebben zij Flesche onmiddellijk in vrijheid gesteld en een zogenaamde „reha bilitatie" laten bekend maken. Alle stukken op dit proces betrekking hebbende werden in het Paleis van Justitie te Haarlem ver brand. Flesche ging daarop op andere wijze voor de Duitsers werken. Hij werd o.a. be heerder van een bank die de Duitsers op richtten in de Sarphatistraat te Amsterdam en die zij „de firma Lippmann en Rosen thal" noemden. (De bankinstelling Lipp mann en Rosenthal aan de Nieuwe Spiegel straat had daarmee niets uit te staan.) Deze Duitse bankinstelling „beheerde" het kapi taal van Joodse landgenoten. Op Dolle Dinsdag is Flesche naar Duitsland uitge weken. In November 1946 werd hij gesig naleerd te Wiesbaden, waar hij een kasteel tje gekocht had en op grote voet leefde. Het onderzoek der P.R.A.C. in de zaak- Flesche heeft lange tijd in beslag genomen. Pas enige weken geleden werd het afgeslo ten, waarop de stukken in handen gesteld werden van mr. A. H. van de Veen, advo caat-fiscaal bij het Bijzondere Gerechtshof te Amsterdam, in het bijzonder belast met de collaboratiezaken. Mr. van de Veen deelde ons in die dagen reeds mede, dat het de vraag was of Flesche voor de door hem gepleegde handeling vervolgd zou kunnen worden. Collaboratie wil zeggen samen werking met de vijand. Men kan een Duit ser niet vervolgen omdat hij dingen gedaan heeft ten gunste van zijn eigen land. Alleen bestaat de mogelijkheid daartoe als kan worden aangetoond dat door de handeling van een vreemdeling de belangen van ons land zijn benadeeld. Maar dan moet vast staan dat hij in deze zelfstandig gehandeld heeft. Flesche heeft zich steeds verdedigd met de bewering dat hij als beheerder van het Joodse bezit slechts de bevelen van de Rijkscommissaris heeft uitgevoerd. In het geval er geen termen waren om Flesche voor deze zaak te vervolgen, zou hij iuit het land gezet worden. Wel moest ook nog on derzocht worden of er termen waren Flesche te vervolgen voor het spionnage- geval waarvoor hij indertijd in Haarlem gearresteerd was. Heden vernamen wij van mr. Van de Veen dat gebleken is dat er geen termen gevonden kunnen worden om Flesche hier te vervolgen. Hij zal daarom uit het land gezet worden. In het spionnage-geval zijn ook te weinig bewijzen gevonden om daarvoor een ver volging in te stellen. Jaap Stotijn concerteerde met de H.O.V. Het uitgestelde Volksconcert dat Vrijdag avond door de H.O.V. werd gegeven, was bijzonder aanlokkelijk gemaakt door de so listische medewerking van de meester- hoboïst Jaap Stotijn. Geen wonder dan ook dat de zaal goed bezet was. Stotijn wist weer aller harten te winnen met zijn door en door muzikanteske vertolking van het zogenaam de Concert in F van Mozart, dat eigenlijk een kwartet is voor hobo met drie strijk instrumenten. welke laatste nu in veelvoud aangewend werden. Daardoor wordt het echter nog geen concert, want inleidende en afwisselende tulti's ontbreken. Maar wat zegt hier een naam of zelfs een vorm bij dit in feite toch solistisch speelstuk, dat ook op deze wijze een onweerstaanbare muzikale kracht openbaart, en voor een solist als Sto tijn een kolfje naar zijn hand is! Benevens de doorlopende solistische behandeling van de hobo. zit er in dit kwartet nog een ander concerterend element, namelijk de gelegen heid om in het Adagio een cadens in te las sen: op het manuscript schijnt dit door Mo zart aangegeven te zijn door de woorden ..Cadenza Schluss zu". Het verwonderde mij dat Stotijn van deze licentie geen gebruik maakte. Verder vergastte de solist ons op het vir tuose en muzikaal aantrekkelijke hobo-con cert van de Engelsman Gordon Jacob, dat een der glansstukken geweest is op het Engelse tournée van verleden jaar en dat wij vóór de afreis toen ook hier hebben mogen beluisteren. Een geheugenfout daar gelaten. werd de verklanking van dit stuk een meesterlijke prestatie: en het begelei dend strijkorkest vervulde zijn taak uitste kend. Kees Hartveld, die deze avond diri geerde, had laten openen met de Symphonie no. 104 (D gr. t.) van Haydn, een zeer voor naam en delicaat stuk, waarin wij het herfst- getij van de galante tijd als 't ware weer spiegeld zien. Maar de verfijning van het stervend rococo-tijdperk blijft er toch in overheersen. Dit eist echter een puntiger nauwgezetheid en een eleganter lichte toets in de uitvoering dan er ditmaal aan gegeven werd. Tot slot ging de ouverture „Romeo et Ju liette" van Tschaikowsky. Hartveld had de kleurige en rhythmisch spannende partituur goed in het hoofd en het bleek dat het sa menspel met zorg voorbereid was. Toch kan van dit effectstuk nog meer innerlijke gloed uitstralen. JOS. DE KLERK „Zang en Vriendschap" deed een goede keuze De dirigent Jac. P. Loory had voor het Vrijdagavond door de Koninklijke Liederta fel „Zang en Vriendschap" in de Grote Kerk gegeven concert werken gekozen van da Pa- lestrina. van de onbekende componist Mene- gali. de negentiende eeuwse schrijver van kerkmuziek B. Kothe, verder van Orlando di Lasso. Giezen, Hillmer, Schubert Roeske. Een keuze, die getuigde van juist be grip voor de gewijde sfeer, waarin deze wer ken ten gehore werden gebracht, voor de kunstzinnige waarde der muziek en voor de capaciteiten van het koor. Dit juiste begrip werd een waarborg voor het slagen van het concert. Hierbij dient gevoegd te worden de zin voor gezonde, van alle expressiviteits- excessen bevrijde interpretaties. Een uitne mend vertolkingseven wicht kwam tot stand. Nobele eenvoud werd kenmerkend voor deze zang, waarvan de klankschoonheid ruime voldoening gaf en waarvoor steeds het con tact met de muziek, zij het de pure klanken- taal van da Palestrina en di Lasso, zij het de romantisch getinte muziek van Giezen, Schu bert en Roeske, gevonden w-erd. De koorzang werd afgewisseld door instru mentale voordrachten: orgelspel door Albert de Klerk en trompet-soli door Marinus Komst. Met de voor trompet met orgelbegeleiding bewerkte aria van G. F. Kandel „Angels, ever bright and fair", en met het Andante en Al legro uit het Concert in Es voor trompet van Jos. Haydn bleef Marinus Komst op belang rijk muzikaal niveau. Dit werd verlaten met de vertolking van „Legend" van de Engelse componist L. Ronald en de Serenade van Schroen, muziek met zinneloze figuratie-bij voegsels. zonder enige inhoud. Evenwel bood zij Marinus Komst gelegenheid zijn voor treffelijke technische beheersing van het in strument te demonstreren en zijn verrukkende toonvorming. waarvan de betekenis bij de uitnemende vertolking van de composities van Handel en Haydn ten volle begrepen kon worden. Albert de Klerk begeleidde de trompettist zorgvuldig. Als solist trad de Klerk op met Bach's Toccata en Fuga in d en het monumentale Final van César Franck. Dit werk klonk in een magistrale vertolking als een alle muzikale décadentie wegvagende reactie, machtig van bouw, klaar van struc tuur en sterk van rhythmiek. P. ZWAANSWIJK. Nog eens „Freuleken" Maar nu met hoog bezoek en voor een goed doel De zeven leerlingen van het Kennemer Lyceum, die gisteravond met assistentie van enkele medescholieren achter de scher men. een herhaling gaven van het kern achtige blijspel „Freuleken" ten bate van "net deze hulp zozeer verdienende Zwitsers- Nederlandse Asthmafonds, hebben zichzelf rijkelijk overtroffen. Of het nu door het goede doel kwam weet ik niet, maar de voorstelling liep zo gesmeerd, dat het pu bliek er steeds meer schik in kreeg en dat door hard applaus dan ook duidelijk liet merken. In het diepste geheim, om niemand zenuwachtig te maken, werd deze opvoe ring bijgewoond door de schrijver Herman Roelvink, door de actrice Emma Morel, die 37 jaar geleden de titelrol ten doop hield en haar kunstzuster Rika Hopper die (als haar geheugen haar niet heeft bedrogen) de eerste tante Henriëtte is geweest. Het was een kostelijk ogenblik, toen de pas gehuldigde hoofdrolspelers geheel spontaan hun gekregen bloemen overhandigden aan dit na afloop geheel ten tonele verschenen drietal. Dat was een heel mooi gebaar van deze jonge mensen en ik vermeld het dan ook met bijzondere vreugde. Zij hebben alle drie het woord genomen om te getuigen van waardering voor het geboden spel en om oude herinneringen op te halen. De ruimte ontbreekt om van al deze complimenten, raadgevingen en mémoires verslag uit te brengen, maar ik moet een uitzondering maken. Herman Roelvink vertelde dat een schoolgaande neef van hem bij wijze van letterkundig huiswerk eens tien vragen naar de bedoeling van „Freuleken" moest beantwoorden. Het jongmens in kwestie wendde zich natuurlijk tot zijn oom, die slechtsvier van deze opgaven kon op lossen. „Zoveel diepzinnige bedoelingen, als deze leraar mij toedichtte, heb ik tijdens het schrijven nooit gehad!" was zijn ver klaring. Toen de bezoekers al lang naar huis waren, zaten de drie artisten nog hand tekeningen aan de medewerkenden uit te delen en met hartelijke belangstelling aan de conversatie deel te nemen. Dit was de eerste maal dat in Haarlem en omgeving een voorstelling werd ge geven om de kas van het Asthmafonds te verrijken. Moge dit voorbeeld spoedig worden gevolgd, want nog altijd wachten er driehonderd kinderen in vaak bedroe vende omstandigheden op de genezing- brengende uitzending naar het land van sneeuw en zon en heilzame lucht. DAVID KONING. TENCKfNCKBEKER WEER NAAR LEIDEN In de gymnastiekzaal van het politiebureau aan de Smedestraat werden de jaarlijkse schermwedstrijden om de Tenckinckbeker gehouden. Voor de derde keer in successie ging de Leidse politie met deze trophée naar huis. De Leidenaren wonnen tien partijen, de Haarlemmers zes. De beste prestatie werd ge leverd door D. J. Verzijden (Leiden), gevolgd door C. van Rijswijk (Haarlem). Inspecteur G. J. Endlich won de Stijlprijs. Het hoofdbestuur van de E.V.C. heeft de landelijke bedrijfsgroep opgediagen een dele gatie samen te stellen, die zich naar Tsjecho- slowakije zal begeven om zich tc oriënteren over de toestand van dat land Ook anders georganiseerden kunnen voor opneming in de delegatie in aanmerking komen. HAARLEM EN OMGEVING Vrijdagmiddag stak de vijftienjarige K. K. uit Zandvoort nabij de Sparrenlaan in Aerdenhout de Zandvoorterweg over, zon der voldoende op het verkeer te letten. Er passeerde een auto. die de jongen aanreed. Deze liep enige wonden op en zijn fiets werd p- ernstig beschadigd. De gewonde is naar zijn woning vervoerd. Een negenjarige jongen is Donderdag, middag om half een op de Korte Zijlweg te Overveen door een wielrijder, die in de richting Aerdenhout fietste, aangereden. Hij liep een hersenschudding op. De wielrijder is onbekend gebleven. Zij, die getuige zijn geweest van het ongeval, worden verzocht zich te melden aan het bureau van politie te Bloemendaal. Benoeming. Nu de heer J. A. A. Hoek veldra de pensioengerechtigde leeftijd heeft bereikt, is tot zijn opvolger als hoofd van het Bureau Huisvesting van de gemeente Bloemendaal benoemd de heer N. Kratzer De Speldjesdag op Zaterdag 29 Mei ge houden ten bate van „Meer en Bosch" heeft opgebracht in Haarlem f 2179.43, in Haar lem-Noord f 855.38, en in Heemstede f 1173 43. De vereniging Bloemendaais Toneel geeft Zaterdagavond 19 Juni in Hotel Vree burg ten bate van de Unac een uitvoering van „Tot wederdienst bereid". Te Bloemendaal zal een afdeling van het Protestants Interkerkelijk Thuisfront worden opgericht. De heer P. J. Kapteijn zal Maandag 7 Juni voor de Democratisch-Socialistische Jongerenvereniging „Nieuwe Koers" in ge- j^c bouw d'Appelaar over het plan-Marshall spreken. Drievoudige hulpverlening Bij de Leidsebrug viel een zesjarige jon gen in de Leidsevaart. Er kwam een kruide nier die de drenkeling de reddingshaak toe stak, een glazenwasser maakte met zijn lad der het beklimmen van de wal gemakkelijk en tot slot was er een juist passerende auto van de gemeente-reiniging die de knaap aan de 'ouderlijke woning afleverde. SCHEEPVAART Alhena, Rotterdam-Buenos Aires, pass 4 Juni Ouessant. Batoebahra, Rotterdam-Bata- via, 3 Juni van Port Said. Nigerstroom 4 Juni van Pointe Noire naar Loanda. Oranje, Batavia-Amsterdam, 4 Juni in Rode Zee ter hoogte van Port Soedan. Sibajak. Rotterdam- Batavia, pass. 4 Juni Singapore. Tabinta 4 Juni van Quebec naar Rotterdam. Water man pass 5 Juni 2 uur Finisterre, wordt 7 Juni 7 uur te Rotterdam verwacht. Zuider kruis, Rotterdam-Batavia, pass. 4 Juni Don- drahead. Kota Inten 4 Juni 17 uur van Rot terdam naar Quebec. Marken, Batavia-Rot- terdam, pass 4 Juni 15 uur Finisterre en 7 Juni 22 uur te Rotterdam verwacht. gee£t goede prijzen voor MEUBILAIR ZIJLSTRAAT 51 - TELEFOON 21670 Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 4 Juni 1648 GEHUWD: 4 Juni: F. P. A. Kolkman en C. G- van Dam. BEVALLEN van een zoon: 3 Juni: G. Meijers— Spier. W- C. Tholen—van Ravesteijn. M. Wubbevan Muijen. BEVALLEN van een dochter: 2 Juni: G C. Sijmonsma—Freke. 3 Juni: T. A. Metten Vreenegoor. 4 Juni: C. M Zwartde Ligt. A. M. van Staveren—van Duin. OVERLEDEN. 2 Jyni: E. C Prdvost—Jas, 75 j., IJdijk. T. J. ReeuwijX. 43 j., Witte He renstraat. N. de Jong, 74 j., Hazepaterslaan. A. T. van der Bruggen, P? j., Sparrenstraat. 3 Juni: M- Stolwijk—van der Laan. 82 j.. Kam. Onnesstraat. 4 Juni: C. P. Warmerdam, 64 j-, Ged. Raamgracht. NACHTDIENST APOTHEKEN Bos cr. Vaart apotheek Bos en Vaarlsl;a;:t 26. tol 13290 Apotheek Florijn. Grote Hout straat 78. lel. 10500. H. Remmers en Zoon. Kruisstraat 6. tel. 10354. Noorder apotheek, Jan Gijzenkade 181, tel. 23821. „MUn eigen rechter" (Cinema Palace) De Alexander Korda-film „Mijn eigen rechter" (De juiste vertaling van de En gelse titel luidt „Mijn eigen beul") met Burgess Meredith in de hoofdrol brengt de geschiedenis van een psychiater, die bij de „officiële wetenschap" bij gebrek aan titel niet zeer gewaardeerd wordt. De man krijgt op een zeker ogenblik een patiënt te be handelen die door ervaringen in de oorlog schizophreen is geworden, waarmee be doeld wordt, dat de persoonlijkheid van de lijder zich somtijds splitst én de betrok kene waanvoorstellingen krijgt. De door de psychiater toegepaste therapie brengt geen genezing. De man stort zich van een wol kenkrabber en de arts heeft zich voor de rechtbank te verantwoorden. De schijn is tegen hem, maar een collega, die zijn grote kwaliteiten kent, weet door zijn verklaring een vrijspraak te erlangen. De film is ge knipt voor de velen, die zich tegenwoordig oppervlakkig voor de zielkundige sec toren van de medische wetenschap interes seren. Voor de artistieke hoedanigheden van dit product verwijzen wij naar de be spreking in ons blad van 1 Mei. „De schrik van Parijs" (Spaarne). Parijs verkeert in een paniekstemming. Een geheimzinnige hélicoptère cirkelt boven de stad en werpt strooibiljetten uit. waarin de beruchte misdadiger die zich Fantomas noemt, van de regering een milliard eist. Zo niet, dan zullen binnen een week een millioen Parijzenaars een geheimzinnige dood sterven. De dochter van de bandiet schaart zich aan de zijde van de bedreig den. Haar toekomstige echtgenoot, de jour nalist Fandor en de inspecteur van politie Juve weten het hol van de leeuw binnen te dringen: een laboratorium waar Fanto mas ampullen laat vervaardigen, die de dodende materie van zijn geheim wapen bevatten, en worden gevangen genomen. Zij weten zich evenwel door een list te bevrijden en er volgt een verbeten strijd tussen de polir.e er. de onverlaat Het scan- nende verhaal vindt zijn ci:max in dc laat- I ste lugubere tocht die Fantomas met zijn auto, waarin zich de gevaarlijke ampullen I bevinden door Parijs maakt. Zijn dochter I wordt door de journalist bevrijd en de mis dadiger gaat zijn einde tegemoet, want hij zal over een brug rijden die de politie op dat moment laat exploderen. „De Lafaard" (Lux or.) Michael Red grave, een van de meest veelbelovende En gelse acteurs van na de oorlog, wiens „Thunderroek" en „The Lady Vanishes" vele ware filmliefhebbers nog vers in het geheugen zullen liggen, heeft met de avon tuurlijke rol als de smokkelkapitein Richard Carlyon zijn vroegere hoogte niet geheel bereikt, maar dit ligt minder aan Michael dan aan het verhaal, dat als een fenomenale drie-stuivers roman door deze „Lafaard" loopt. Waarmee niets ten kwade van deze in haar soort voortreffelijke productie ge zegd wil zijn, want Arthur Rank heeft uit zijn onderwerp de wilde historie van liefde, roof en tintelende romantiek gehaald wat er in zat. De lafaard van het verhaal wordt, als de ruggegraat-loze slappeling Francis met fantasie door de jonge Richard Attenbo- rough gespeeld, hoewel het enigszins won derbaarlijk is, dat dit vaatdoekenkereltje tenslotte op de pijnbank tot een fijne vent moet worden geranseld. In grootse stijl geeft deze kleurige film (zij is in technico lor opgenomen) een boeiend relaas van een verleden, dat ons niet geheel aannemelijk, maar dan toch in zekere opzichten benij denswaardig wordt voorgesteld. „De Klokkenluider van de Notre Dame" (City.) De onsterfelijke roman van Victor Hugo heeft reeds ontelbare malen de stof geleverd voor gelijknamige films. Een daar van, waarin Lon Chanëy naam verwierf door zijn creatie van Quasimodo, zullen ve len zich ongetwijfeld nog herinneren. In deze nieuwe Amerikaanse verfilming kan men de mismaakte klokkenluider in een andere gedaante aanschouwen, want Char les Laughton heeft van deze rol een geheel andere opvatting dan zijn even beroemde voorganger, hoewel hij in afzichtelijkheid j voor Lon Chaney's klokkenluider niet onderdoet. Maar ook in vele andere opzichten ver schilt deze film met haar voorgangers en een vergelijking valt zeer zeker in het voor deel van dit jongste door William (vroeger Wilhelm) Dieterle geregisseerde product uit. De hoofdfiguren uit Victor Hugo's ro man zijn voortreffelijk getypeerd en men moet vooral bewondering hebben voor de uitstekende fotografische kwaliteiten van deze film. welke ook aan de architect! „Betovering om la Bohème" (R e m- brandt). Een Frans sprekende Martha Eggerth hier en daar nagesynchroni seerd en een schijnbaar nooit veroude rende Jan Kiepura spelen in Rembrandt tweemaal de „Bohème" op celluloid, een keer als Mimi en Rodolphe op de opera planken en een keer, nagenoeg parallel aan het libretto, in het dagelijkse leven. Mimi's toneeldood valt dus samen met haar werkelijke dood. Het is allemaal een beetje melodramatisch, maar er wordt prachtig in gezongen en er zijn alleraardigste bijrollen. Voor wie van het genre houdt een tractatie. „De vrouw die de moed had" (F ra n s Hals). Christian Jaque en Henri Jean- son husselden twee novellen van Guy de Maupassant stevig dooreen en het resultaat was een voortreffelijke film. De geschie denis speelt zich af in Rouen, beter nog op de weg van Rouen naar le Havre, in de dagen van de Frans-Duitse oorlog van 1870. Wie mocht denken dat de Fransen als één man achter hun regering stonden in die dagen, vergist zich deerlijk. „De aristocra tie is een wereld op zichzelf boven de sta ten" zegt de Franse graaf ter verklaring van zijn prettige omgang met een Duitse kolonel en met zijn uitspraak „We zijn overgeleverd aan francs-tireurs en ander gespuis" schaart hij zich in de rij dergenen wier eigen welzijn gaat boven het algemeen belang. Maar o wee als zij in één diligence moeten zitten met een meisje dat een niet al te beste reputatie geniet en met een vol bloed democraat. En nog meer o wee als het er om gaat standvastigheid te betonen tegenover de vijand en een eervole houding te bewaren, want dan blijken „Boule de suif" („Dikkertje") en de patriot Comudat meer besef van hun vaderlandse plicht te bezitten dan deze in hoogheid gezeten Godsdienstoefening. lafaards. Louis Wipf maakte er een pracht van een film van met kostelijke typeringen van Fransen en Duitsers. Onvergetelijk is het spel van Berthe Bovy als het oude, de Duit sers om genade voor haar man smekende, bakkersvrouwtje. Navrant van opname- en montagetechniek is de scène, waarin de Duitse luitenant de fusillade van enkele gijzelaars laat samenvallen met het ont kurken der champagneflessen. Boven dit alles uit flonkert ae creatie van Micheline Presle als „Dikkertje" en het geheel wordt oversausci met de beste uitingen van de ZONDAG 6 JUNI 1948. HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk, Grote Markt. Zaterdag 7.30: Brouwerskapel, ing. Klokhuisplein. Avondgebed. Ds. A. J. van Rhijn. Zondag 10: Ds. G. J. Waardenburg H. Doop. 4: Liturgische Godsdienstoefening voor Doofstommen en Slechthorenden in de Consistorie. 7: Ds. E. Pot. Nieuwe Kerk. N.we Kerksplein. 10: Ds. Joh. Bronsgeest. Noorder- kerk, Velserstraat. 9 en 10.45: Ds. P. J. Mackaay. Oosterkerk, Zomerkade. 10: Ds. A. J. van Rhijn. Bakenesserkerk, Vrouwestraat 9.30: Dhr. J. A. L. Kusters. Kinderkerk. Ka pel Bethesda Sarepta. Hazepaterslaan. 9.30: Dhr. F. van Woerden, Kinderkerk. 10.45: Ds. H. J. Voors. Diaconessenhuis, Hazepaters laan. 4.15: Ds S. H. J. Voors. Diaconiehuis, Jansstraat 10: Dienst. Ver. van Vrijz. Herv., Jacobstraat 6. 10.30: Ds. J. Heidinga. Eglise Wallonne, Begijnhof 30. Dimanche 6 Juin a 10 h. 15: Service présidé par mr. le pasteur L. P. Reyss, de Rotterdam. Stads Evangelisa tie, Lange Herenstraat 6. 10 en 7.30: Dhr. W. Akse, Beverwijk. 6.30: Openlucht Kruisweg- Parklaan. Ned. Herv. Evangelisatie. Parklaan 34. Woensdag 7.30: Ds. J. de Lange, van Nun- speet. Zuiderkapel. Zuiderstraat 15. 10: Dhr. J. Pereboom. Ede. 5: Dezelfde. H. Avondmaal vrij voor alle gelovigen. 7.45: Jeugdbijeen- komst o.l.v. H v d. Brink. Opwekkingssa- menkornsten, Zuiderstr. 15. Donderdag 8: Ds. J. Bik. Amsterdam. Youth for Christ. Zaterdag 5 Juni 8: Rally in de Noorderkerk, Velserstr. Sprs. Jan Vink en Sidney Wilson; Frans v. d. Velde, orgel; Joop de Vries, bas; H. Tiekstra, piston en Co de Jong, zangleider Woensdag 9 Juni: Wijkgeb. Ged. Oude Gracht 104: 8: Kleine Rally met zang en muziek. Vrije Evangel. Gemeente, Bakenessergracht 65. 9.30: Ds. D. J. D. du Fossé. 5: Dezelfde. H. Avondm. Broedergemeente, Parklaan 34. Za terdag 7.30: Liturgische Zangdienst. Zondag 7: Ds. Schutz. Evang. Luth. Gemeente, Witte Herenstraat. 10.30: Ds. W. Spliethoff. Ver. Doopsgezinde Gemeente. 10.30: Ds. Daalder. Remonstr. Geref. Gemeente. 10.30: Ds. G. J. Sirks. Geref. Kerk. Kloppersingelkerk. 10: Ds. J. W. Siertsema, Voorber. H. Av. en Openbare belijdenis. 5: Ds. P. de Ruig. Wil- helminakerk 10: Ds. A. M. Boeyinga. 5: Ds. L. Hooi-weg Jr. Zuid-Oosterkerk 10: Ds. L. Hoorweg Jr. 5: Ds. J. W. Siertsema. Lyceum, kerk 9 en 5: Ds. J. Attema. Geref. Kerk (Art. 31) Begijnhofkapel 10.30 en 5: Ds. A. Bos. Geref. Gemeente onder 't Kruis. Frans Hals straat 4. Dinsdag 7.30: Ds. J. A. Smink. van Rotterdam. Oud-Geref. Gemeente. Frans Halsstraat 4. Maandag 7.15: Ds. E. van Dijk. uit den Haag. Baptiste Gemeente. Parklaan 34. 9.30: Ds. J. W. Weenink. 5: Dezelfde. H. Avondmaal. 8: Jeugdsamenkomst (geb. Sa lem). Leger des Heils, Schagchelstraat 26. Zaterdag 5 Juni in de Doopsgez, Kerk, Gr. Houtstr. 43. 8: Eredienst met muzikale 'om lijsting door Nationale Stafband o. 1. v. Brig. J. B. Ruijsink. Zondag 10 en 8: Majoor A. G. Schram. Ned. Chr. Gemeenschapsbond, Ged. Oude Gracht 47. Maandags 8: H. v. d. Brink te Bloemendaal en J. Dammuller te Alkmaar. Pinkstergemeente, Nieuwe Kruisstr. 14. 10 en 7.30: Samenkomst. Vergadering van Gelovi gen Jansstraat 85. 10.30: Samenkomst (Brood- breken). Gemeente des Heren, L. Molenstr. 22. 10 en 5: Samenkomst. Gemeente Gods, Frans Halsstraat 4. 10: Samenkomst. Bijbel cursus, „De Nijverheid". Jansstraat 85. Vrij dag 8: K. Rozendal. Kerk van Jezus Chris tus v. d. H. d. L. D„ Ged. Oude Gracht 47. 10.30 en 6: Samenkomst. Gemeente van Chris tus, Ged. Oude Gracht 47. 10.30: Eredienst en preek. Christian Science, Jansstr. 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Hersteld Apost. Zendingskerk. Wilhelminastraat 21. 10 en 5: -■ Hersteld Apost. Zen- _jhe schoonheid van de .Notre Dame" ten Franse esprit. De productie werd reed volle recht doen wedervaren. 1943 begonnen. Dat de film eerst na de De enige vrouwelijke hoofdrol, die van Bevrijding in roulatie kwam, is, gezien de I Esmeralda, het zigeunermeisje, wordt door rake uitbeelding van de heren der bezet- wordt door de journalist bevrijd én de mis- I Maureen O'Hara gespeeld. I tende macht wel begrijpelijk. dingsgemeente. Jacobijnestraat 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. Universele Ercrliensi (Soefi-Beweging) Nassauplein 8. 11: Dienst. Ned. Ver. van Spiritisten „Harmonia". 10.30: Wijdingsmorgen. J. P. Smits, Haarlem. Het Rozekruisers Genootschap, Bakenessergracht 13. 7.15: Tempeldienst. Hr. J. Leene, HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Ju- lianakerk. 10: Ds G. Koch, H. Doop. Zater dag 7.30: Avondgebed. Immanuëlkerk. 10: Dr. H. v. d. Loos. 7: Dhr. C. Lebbing van Amster dam. Kon. Emmaschool. Raafstr. 10: Ds. Bo- daan, Vlootpredikant 5: Ds. G. H. v, d. Woord Ned. Prot. Bond. Berkenstraat 10 1030: Ds. II H. Riepma. te Edam. Geref. Kerk. Noord- Schoterkerk. 9 en 10.30: Ds. P. de Ruig Voorber. H, Av. cn 2e dienst Openb. Belijde nis 5: Ds. A. M. Boeyinga. Ver. Doopsgez. Ge meente, in de Noorderkapel, Minahassastr. ds felis' -:::ni enaa :'.voe ewa; ftroh joor iet d tall iveii: Secht e:st\ tono bint iaat Blijft nog steeds voor BERENCOSTUUMS 25 TOT 150 GLD. betalen. Tropenkleding, Witte Pakken, goede prijzen. KAMPERVEST 45 TELEFOON 17825 (Adv.) Bloemendaal H.O.V. concerteert Het eerste openluchtconcert van deze zomer wordt op Woensdagavond 9 Juni door de H.O.V. in de muziektent van het Bloemendaalse Bos gegeven. Dirigent is: Kees Hartveld. Indien het weer niet gunstig zal deze uitvoering naar Maandag 14 Juni verschoven worden. VOOR DE U.N.A.C. Ten bate van de U.N.A.C. geeft Bloemen- daals Toneel op Zaterdag 19 Juni in hotel „Vreeburg" een opvoering van het stuk „Tot wederdienst bereid". ARTSEND1ENST De artsendienst wordt Zondag 6 Juni waar genomen door dr. H. D. G. A. Immink te Bloemendaal. Van ouds bekend Tel. 14609 Officieel Pbilips-reparateuf Kruisstraat 38 - Haarlem Heemstede Tubileum hoofdinspecteur A. Berentsen Op 1 Juni heeft de hoofdinspecteur te Heemstede, de heer A. Berentsen. de dag her dacht. dat hij 25 jaar geleden als inspecteur bij de politie te Haarlem in dienst trad. Op 22 September 1937 volgde zijn benoeming tot inspecteur in de gemeente Heemstede, waar na hij begin 1940 tot hoofdinspecteur werd bevorderd. Op verzoek van de jubilaris deze dag onopgemerkt voorbijgegaan. ZONDAGSDIENSTEN De Zondagsdiensten voor artsen worden waarnomen door: dr. J. Reurink. Aerden- houtsduinweg 8, tel. 26035; dr. .1. Laaijen- decker, Raadhuisplein 9, tel. 28103; dr A. G. Degenaar, P. de Hooghstraat 11. tel. 19920. Geopende Apotheek: Apotheek Schotsman, Binnenweg 206-208, tel. 28320. Wijkverpleging: Zuster Koning, Bosb. Toussaintlaan 27. Old Finish Huiskamer prima bekleding, zware uit- CT O voering 7 SPAARNWOUDERSTRAAT 130 (Adv.) 10.30: Mej. Ds. Soutendijk. Christ. Geref. Kerk. Floresstraat. 10 en 5: Ds. J C. Maris. HEEMSTEDE. Nc«l. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Ds. G. A. Barger. Kapel Nieuw Vredenhof 10.30: Ds. F. R A. Henkels. Prinsessekade 3. 10.30: Jeugdkapel Chr. Lyceum (ing. v. Merlenstr.) 10.45: Ds. H. Bartlema, Zöndagochtendsamenkomst, Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Dr. H. Jansen, Voorg. v. d. Afdeling. Geref. Kerk, Koediefslaan. 10 en 5: Ds. A. Dondorp H. Avondmaal en nabetrachting. Camplaan 10 en 5: Dr P. J. Richel. H. Avondmaal en nabe trachting. Geref. Kerk (Art. 31) Herenweg t 111. 9 en 3: Ds. Goossens. Amersfoort AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. Leeu- weriklaan 10. Ds J. E Drost. Relig. Kring, Eikenlaan 5. 10.30: Ds. J. de Graaf. Vrijz. Herv., Haarlem. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 10: D& J v d. Berg, te IJmuiden. 7: Ds. M. Groenen-, berg. te A'dam. Jeugddienst. Geref. Kerk. 9, 10.30 en 5: Ds. A. Verschoor, van Santpoort, Ned. Prot. Bond, Potgieterweg 4. 10 30: Mej. Dr. J. W. Herfst. Voorgangster N. P. B. Vrjje Katholieke Kerk, Popellaan 1. 10.301 Gezongen H. Mis. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr Ch. de Beus. H. Doop. Geref. Kerk. Croesenstr. 10 en 5: Ds. W. Fijn van Draat. SPAARNDAM Ned. Herv. Kerk. Oost., Oude Kerk. 10: Ds. G. H. v. d. Woord. West. Kon. Emmaschool. Raafstr. 10: Ds. Bodaan.1 Vlootpredikant. 5: Ds. G. H. v. d. Woord. Evangelisatie „Bethel", Oost Kolk. 10: Dh* H. de Wachter, uit Beverwiék.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 6