Haarlems Dagblad Eduard Benesj afgetreden Benesj' aftreden Londens accoord over Duitsland ontmoet hevige tegenstand Weerbericht 62e Jaargang No. 18957 Bureaux: Grote Houtstr 93, Tel Adv en Admin. 10724, 14825, Redactie 10600 Direct,-Hoof dred* 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Dinsdag 8 Juni 1918 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,Franco per post ƒ4,50 Postgiro 273107. Adverttarieven op aanvraag bij de Administratie, Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem DAT DE PRESIDENT der Tsjecho-Slo- waakse republiel^, dr. Eduard Benesj, :s afgetreden, kan niemand verwonderen. Of het zouden mensen moeten zijn, die in de mening verkeerden dat het hem niet zou «orden toegestaan. Sinds de communisti sche staatsgreep in Februari, waarbij hij het ontslag van twaalf ministers der ge matigde partijen en de vorming van het nieuwe kabinet-Gottwald aanvaardde, heeft hij op zijn landgoed in het Zuiden des lands vertoefd, met slechts twee korte on derbrekingen: om de begrafenis van de mi nister van Buitenlandse Zaken Jan Masa ryk, die zelfmoord gepleegd had, bij te wonen en om aanwezig te zijn bij de vie ring van het 600-jarig bestaan der Praagse Universiteit. Blijkens zijn afscheidsbrief heeft hij het kabinet-Gottwald op 4 Mei medegedeeld, dat hij besloten had af te treden. Zijn positie scheen dan ook totaal onmogelijk, aangezien hij immers altijd een overtuigd voorstander van de parlementaire democratie is geweest en van de persoon lijke vrijheden, die zij waarborgt. Dat hij zich in Februari heeft neergelegd bij de gevolgen van de staatsgreep en het nieuwe kabinet aanvaard, kan men dan ook alleen verklaren uit zijn wens, burgeroorlog te voorkomen. Hij wilde de bevolking een bloedbad besparen. Uit het slot van zijn afscheidsbrief blijkt, dat hij zijn oude vrij- heids-idealen niet heeft verloochend. Het zegt immers: Laat men anderen vrijheid gunnen en zelf vrijheid genieten. De reden van Benesj' aftreden wordt in zijn afscheidsbrief min of meer gemaskeerd. Herinnerend aan zijn mededeling van 4 Mei zegt hij: „Ik deelde u oek mede, dat mijn dokters mij eveneens aanbevolen hadden af te treden met het oog op mijn gezond heidstoestand." Daar kan men uit lezen dat hij zelf nog wel een andere reden had. En die ligt voor de hand. Het kabinet-Gottwald had hem de nieuwe grondwet aangeboden. Hij heeft die blijkbaar niet willen tekenen. Op 28 Mei is Eduard Benesj. wiens veel bewogen en langdurige politieke loopbaan hiermee vermoedelijk ten einde zal zijn, 64 jaar geworden. Toen hij in zijn jeugd deze carrière koos moet hij wel voorzien hebben dat zijn leven moeilijk en storm achtig zop zijn. Bewondering voor Thomas Masaryk, de grote staatsman wiens voor naamste medewerker hij zoveel jaren was en grote liefde voor zijn volk moeten zijn drijfveren geweest zijn. Ik herinner mij hem als een der jongste en meest actieve deelnemers aan de vredesconferentie van Versailles in 1919, nadat in October 1918 de onafhankelijkheid van Tsjecho-Slowa- kije te Praag was geproclameerd. De toen 35-jarige minister van Buitenlandse Zaken der nieuwe republiek maakte indruk door zijn grote scherpzinnigheid en zijn vooruit strevende internationale denkbeelden. Hij bleef die met moed en volharding nastre- in de twintiger jaren, toen zoveel con ferenties werden gehouden met zo weinig resultaat. Benesj was voorvechter van dat Protocol van Genève, dat tenslotte niet werd aanvaard. Hij zag het min of meer herleven in het Pact van Locarno, waar voor hij ijverde als kampioen van de be langen der kleine naties. Dat bracht een ietwat hoopvoller periode, waarin het be grip „de geest van Locarno'.' opgeld deed. Ik zal daar maar niet meer over gaan uit weiden. Het zijn klanken uit een ver ver leden, dat niet glorieus was. Dat het geen betere ontwikkeling bracht was niet te wij ten aan een man als Benesj. Hij gaf zich grote moeite om samenwerking tussen Frankrijk en Engeland te bereiken, waarbij hij op sommige Engelsen de indruk maakte, dat hij steeds de Franse zienswijze voor stond. Maar later begrepen zij hem beter: Tsjecho-Slowakije dankte zijn aanzijn aan een Frans-Britse samenwerking en daarom was het begrijpelijk dat Benesj die trachtte te,herstellen en blijvend te bevorderen. Hel einde van de reeks internationale mislukkingen der dertiger jaren was even wel tragisch voor hem: Frankrijk en En geland weken te München voor de Duitse druk en gaven het bolwerk in Centraal Europa prijs. Dat was in 1938. In de voor afgaande periode was Benesj door Hitier en zijn propaganda-machine een tijdlang systematisch uitgescholden op een wijze, zoals vermoedelijk nooit een staatshoofd door buitenlanders bejegend is. Velen zul len zich dat herinneren: er sprak een soort razernij uit en bedaarde Hollanders vroe- zich af, of die Duitse dictator ze wel alle vijf bij elkaar had. Het is jammer dat er niet een groter aantal bedaarde mensen in de wereld is. Ofschoon zij niet onder alle omstandigheden de vooruitgang zou den bevorderen, zouden zij ongetwijfeld een rem tegen' grote dwaasheden vormen. München en de val der Tsjecho-Slowaak- te republiek joegen Benesj, voor de tweede maal in zijn leven, in ballingschap. Hij ving de schok beter op dan zijn vriend Jan Masaryk, die enige tijd volkomen overstuur was. Jarenlang verbleef hij in Amerika, waar hij een professoraat vervulde en in December 1943 tekende hij in Moskou een nieuw verdrag van wederzijdse bijstand met de Sovjet-Unie. De gedachte daaraan moet hem thans wel met enige bitterheid vervullen. Wellicht staat nu zijn derde ballingschap voor de deur. Weliswaar heeft de regering- Gottwald hem een pensioen verleend en het kasteel Lany tot zijn beschikking gesteld, maar het zou iunnen zijn dat hij na dit aftreden al te populair werd bij de meer derheid der bevolking en dat de Russen hem daarom maar liever zagen verdwijnen. Zeker lijkt zijn toekomst allesbehalve, af gezien nog van de vraag, hoe het in wer kelijkheid met zijn gezondheid gesteld is. Het geval van Benesj' aftreden is overigens slechts een volgende phase in de treurige Tsjecho-Slowaakse geschiedenis. Er zal nog wel meer volgen. Van de grote figuren der vrije republiek zijn de heersende machten nu af. R. P. Ontploffing in bunker bij Arnhem Vijf doden Hedenmorgen omstreeks twaalf uur heeft zich in de grote bunker bij het voormalige sanatorium aan de Koningsweg nabij Arn hem een hevige ontploffing -voorgedaan tijdens het demonteren van munitie. Tot dusver zijn vijf doden gevonden. De bunker ligt in de omtrek van het vliegveld Delen, waar de Duitsers grote Voorraden munitie hadden opgeslagen De Koningin heeft Maandag een bezoek gebracht aan Tiel en omgeving. Bij het ver laten van het raadhuis brachten welpen haar de padvindersgroet. Vooral Bidault krijgt harde noot te kraken in Franse parlement Russen: „Dit is het einde" Gisteren, na de officiële publicatie van de besluiten der Londense conferentie van zés inzake Duitsland (welke besluiten in houden: 1. het bijeenroepen van eert» West- Duitse Wetgevende Vergadering vóór of op 1 September tot vorming van een West- Duitse regering: 2. internationale controle op de Ruhrproductie, aan welke controle ook de Benelux-landen deel zullen nemen en 3. handhaving der bezettingstroepen tot de vrede In Europa verzekerd is), hebben Duitse politieke kringen verklaard, dat de Sovjetbevelhebber in Duitsland, maarschalk Sokolofsky en zijn voornaamste adviseurs tot de slotsom zijn gekomen, dat „de be sluiten alle vroegere overeenkomsten aan gaande Duitsland te niet hebben gedaan, zodat samenwerking tussen de vier mo gendheden te dezer zake voortaan onmo gelijk is". Men verklaart voorts, dat een in krach tige termen vervatte weigering om de be trokken besluiten te erkennen in de komen de vier-en-twintig uur, hetzij te Moskou of te Londen zou worden bekend gemaakt. Volgens Reuter zijn functionarissen van alle Westerse mogendheden van opinie, dat de overeenkomst van- Londen „een her nieuwde druk" van de zijde der Sovjet- Unie tengevolge zal hebben om de ver tegenwoordigers der Westelijke mogend heden „uit Berlijn te verdrijven" en zij erkenen, zo gaat Reuter voort, dat „de Rus sen het hun daar erg moeilijk kunnen maken." Franse critiek. Bezwaren tegen het Londense accoord komen vooral uit Frankrijk, waar zowel de Gaullisten als de linkse partijen de genoem de besluiten fel veroordelen. Zij achten frankrijk's veiligheid door de genoemde besluiten niet voldoende gegarandeerd en wanneer minister Bidault heden in het kabinet en morgen in het parlement zijn houding verdedigen zal, 'verwacht men op zijn minst hevige debatten, die zeer wel op een wantrouwensmotie jegens de gehele regering zouden kunnen uitlopen. De Britse premier Attlee heeft Griffiths, voorzitter der Labourparty, naar -Parijs ge zonden om de Franse socialistenleider Blum te bewegen, het Londense accoord morgen in het Franse parlement te steunen. Duitse reactie. De „volksraad", het permanent comité van het van Sovjet-Russische zijde ge steunde „Duitse Volkscongres", heeft een „plechtig protest" aangetekend, ingegeven „door een grote bezorgdheid voor het ver zekeren van een vrij, onafhankelijk en democratisch Duitsland". De Londense be sluiten zijn volgens het protest de eerste stap naar de splitsing van Duitsland. Ook uit andere, niet-communistische Duitse kringen worden ernstige protesten vernomen. Officiële kringen der zes mogendheden, die aan de conferentie in Londen hebben deelgenomen, beweren volgens A.F.P., dat het hier gaat om een compromis tussen de Engelse, Franse en Amerikaanse stellingen. Dit compromis is de uiterste grens van de Bernadotte geeft morgen uitsluitsel over bestand Enkele minuten nadat de Veiligheidsraad gisteren bijeengekomen was, werd een rap port ontvangen van graaf Bernadotte. waar in hij de verwachting uitsprak nu binnen twee dagen over „het succes of de misluk king" van zijn onderhandelingen te kun nen rapporteren. Graaf Bernadotte stelde de raad voor de discussies daarom tot 9 Juni op te schorten. Geen antwoord. Gromyko zeide, dat de Sovjet-Unie be reid zou zijn Sovjet-burgers als waarne mers naar Palestina te zenden. De Sovjet- Unie was eveneens bereid om samen met de andere direct betrokken mogendheden militaire waarnemers te sturen. Er volgde geen direct antwoord op deze Russische voorstellen. De Egyptische premier, Nokrasjy Pasja, heeft formeel medegedeeld, dat het ant woord van de Arabische staten op de UNO wapenstilstandsvoorstellen morgen Woens dagochtend aan graaf Bernadotte, de be middelaar der UNO, zal worden overhan digd. De staat Israël heeft de UNO medege deeld, dat zij er in toestemt de immigranten van weerbare leeftijd, die Palestina gedu rende het voorgenomen bestand van vier weken zullen binnenkomen, af te zonderen. Bernadotte zou inmiddels ontkend hebben dat een dergelijke bepaling van hem af komstig was (zoals gisteren gemeld werd). Is dit zo, dan hangt de gehele immigratie- clausule van de bestandsvoorwaarden en daarmee het bestand zelf, nog steeds in de lucht, zo verklaart men in UNO-kringen. concessies, welke de V. S. en Groot-Brit- tannië aan Frankrijk kunnen doen, in het belahg van de handhaving der Westerse solidariteit. Door het toelaten van de verkiezing van een Wetgevende Vergadering en rekening te houden met de mogelijkheid van de op richting van een West-Duitse regering, ge ven de Geallieerden de souvereiniteit over Duitsland niet prijs. Zij zullen die blijven; uitoefenen tot de ondertekening van een vredesverdrag, aldus genoemde kringen, t Het Ruhrcontróle-orgaan Het internationale contrölelichaam voor de Rurhproductie, tot welks oprichting in principe ter Londense conferentie besloten is, zal samengesteld worden uit vertegen woordigers van Engeland, Frankrijk, Duits land, Nederland, België en Luxemburg. De eerstgenoemde drie landen krijgen ieder drie stemmen; Nederland, België en Luxemburg elk één stem. Benelux-ministers bijeen op Chateau d'Ardennes Instelling van een Hoge Econ. Raad overwogen Nederlandse, Belgische en Luxemburgse ministers nemen deel aan de besprekingen, welke op het nabij Dinant gelegen Chateau d'Ardennes worden gevoerd. De besprekin-' gen hebben vooral ten doel, na te gaan welke maatregelen genomen kunnen wor den om te zorgen, dat de economische stel sels in de drie landen binnen afzienbare termijn geen al te grote afwijkingen meer zullen tonen. In dit verband zou de oprichting van een hoge economische raad van de Unie wor den overwogen, in de geest zoals deze reeds voor de Belgisch-Luxemburgse unie be staat. Aan de besprekingen nemen deel: voor Nederland de ministers L. J. M. Beel, P. Lieftinck, C. G. W. H. baron van Boetze- laer van Oosterhout, W. Drees, S. L. Mans- holt en J. R. M. van den Brink. Voor België o.m. de minist#s Spaak, baron Van der Straeten-Waillet, Eyskens, Van Acker en Duvieusart. Voor Luxemburg de ministers Bech, Mar- gue en Dupong. Dr. Buchman opent Congres „Morele Herbewapening" „Als de enkeling verandert, verbetert de wereld" Bij de opening van het grote internatio nale congres voor geestelijke en morele herbewapening, dat thans in Hollywood begoqnen is en waaraan gedelegeerden uit zestien landen deelnemen, heeft de presi dent van het Congres, dr. Frank Buchman een rede gehouden. De resultaten van de morele herbewa pening samenvattend noemde hij de begin nende wedergeboorte „van e^n ware demo cratie in Duitsland, het verschaffen van een saambindende kracht aan het Franse bedrijfsleven, samenwerking in de Italiaan se politiek en gestegen steenkoolproductie in Engeland. „De gemeenschappelijke factor in al dit goede nieuws", zei dr. Buchman verder, „is eendracht de vrijwel vergeten op lossing voor al onze hedendaagse proble men. Overal roept God mensen om instru menten in dienst van de eendracht te zijn. Die komt niet tot stand door conferenties, noch door wetten, noch door resoluties en vrome wensen, maar door verandering. Verandering is de kern van de superieure ideologie. Wanneer de enkeling verandert, komt er een nieuwe sfeer in de samen leving. Als staatslieden veranderen zal de angst voor oorlog en chaos als een nevel optrekken. Zelfs bij de meest weerbarsti- gen zal de krachtige, eensgezinde doch nederige stem der herboren democratie weerklank vinden." Schreieder buiten vervolging gesteld Naar het ANP verneemt heeft de pro cureur-fiscaal bij het Bijzondere Gerechts hof te 's-Gravcnhage de vooral door het z.g. „England-Spiel" bekende „Kriminal- direktor" Jozeph Schreieder buiten vervol ging gesteld. Omtrent de motivering van deze buiten- vervolgingstelling verneemt het ANP: Het „England-Spiel" was, voor wat de betrok ken Duitse ambtenaren betreft, een knap stuk contra-spionnagewerk. Van door Schreieder gepleegde oorlogsmisdrijven is niets gebleken. Integendeel is komen vast te staan, dat Schreieder, die een zeer knap maar ook correct politie-ambtenaar was, zijn invloed he^ft aangewend om zijn werk dat tot het zakelijk verantwoorde beperkt bleef, buiten het bereik te houden van de drastische en misdadige practijken van andere Duitse autoriteiten. Schreieder heeft zich bereid verklaard nog enige tijd in Nederland ter beschikking van de Ne derlandse justitie te blijven voor het ver strekken van inlichtingen. Doodstraf voor handlanger van Schreieder Het Bijzondere Gerechtshof te 's-Gra- venhage heeft arrest gewezen in de zaak tegen de 38-jarige boekhouder A. B. uit Den Haag, die*, van 1944 tot het einde van de oorlog handlanger van Schreieder is geweest. Hij was werkzaam als „polizei- angestellter" bij de Sicherheitspolizei en als V-man van de Sicherheitsdienst, in welke functie hij eenzelfde soort arbeid verrichtte als Van der Waals. De procureur- fiscaal had de doodstraf tegen B. geëist, omdat deze Tiich vrijwillig gewijd had aan verraderswerk van het ergste soort, het geen tientallen Nederlanders het leven heeft gekost. Het Bijzondere Gerechtshof heeft B. conform de eis tot de doodstraf veroordeeld. INDONESISCHE KWESTIE IN VEILIGHEIDSRAAD. De Veiligheidsraad heeft gisteren na enige discussie besloten de Indonesische kwestie in de vergadering eerst Donderdag te behandelen. Dan zullen de twee nieuwe rapporten van de C.G.D. en het rapport over West-Java besproken worden. In Kennemerland is de aardbeienpluk begonnen. De tuinders verwachten dit jaar geen overvloedige oogst. Als gevolg van de warme en droge zomer van 1947 is de stand vcCn het gewas niet overal even goed. Felle strijd met wisselende successen in Palestina Betrekkelijke rust in Jeruzalem Versterkte Joodse strijdkrachten hebben een nieuw offensief ingezet rondom Latroen aan de weg van JeruzalemTel Aviv. Ook in Noord-Palestina zijn de gevechten weer opgelaaid. Syrische vliegtuigen bestookten' vijande lijke fortificaties en concentraties te Na- haria, Hanoeta en Masoeba aan de Noord kust. Honderdtwaalf gesneuvelde Joden zouden na een veldslag bij Malkiyeh, ten Zuiden van de Libanese grens, geteld zijn en zeven mortieren, drie pantserwagens en talrijke machinegeweren buitgemaakt. In het gebied van de Oude Stad Jeruza lem werd Maandag bijna niet gevochten. Vanuit het Hadassah-ziekenhuis wordt nog doo' de Joden gevuurd. Egyptische troepen bezetten Maandag de Joodse nederzetting Beit Sanim aan de Middellandse Zeekust. Egyptische vlieg tuigen ondernamen vele aanvallen op Reho- both, 25 km ten Zuidoosten van Tel Aviv. Drie jongelui omgekomen bij zeiltocht op IJsselmeer Zondagmiddag zijn de 21-jarige leerling stuurman J. Brei, de 20-jarige mej. E. Loopuit, beiden uit Baarn en de 24-jarige mej. G. J. Brakel uit Opheusden met een kleine BM op het IJsselmeer gaan zeilen. Waarschijnlijk hebben zij door de storm, welke Zondagavond opstak, de monding van de Eem niet meer kunnen bereiken. Nadat gisteren de gehele dag naar de ver misten is gezocht, heeft hedenmorgen om half twaalf een Harderwijker visser het zeilbootje de haven van Harderwijk bin nengesleept. Aan boord bevond zich het lijk van de 21-jarige leerling-stuurman. Men acht het vrijwel zeker, dat de beide meisjes verdronken zijn. JODEN OP CYPRUS WEIGEREN VOEDSEL De ongeveer 24.000 Joden in kampen op Cyprus, die Maandag een voedselstaking van 24 uur begonnen, hebben besloten deze voort le zetten. De staking is begonnen als protest tegen het Britse verbod op de rmmi-. gratie van weerbare mannen in Palestina. Griekse koning getuige bij Michaels huwelijk Voltrekking inderdaad op Donderdag gesteld Ex-koning Michael van Roemenië en prinses Anne van Bourbon-Parma zullen Donderdagochtend in het koninklijk paleis te Athene in het huwelijk worden verbon den, zo wordt aldaar officieel bevestigd. De détails van de plechtigheid zijn gis teravond geregeld tussen Michael en koning Paul van Griekenland. Koning Paul zal als getuige fungeren. Het huwelijk zal „in de grootst mogelijke stilte" worden voltrokken. Aartsbisschop Damaskinos, de primaat van Griekenland, zal de mis opdragen. DR. BRüNING ONTKENT. Dr. Heinrich Brüning, de laatste kanse lier van de „Republiek van Weimar", heeft de berichten, volgens welke hij naar Duits land zou terugkeren om wederom in de politiek te gaan, als „volkomen onzin" be stempeld. Hij verklaarde een kort privé- bezoek te willen brengen aan zijn zuster. Het woord is aan.. Vauvenargues: Het is soms gemakkelijker een nieuwe partij te vormen, dan ge leidelijk aan het hoofd te komen van een reeds gevormde party. Prof. Gerretson geschrapt van C.H.U.-candidatenlijst Volgens de Haagse redacteur van „Het Parool" Is prof. Gerretson van de candida- tenlijst van de C.H.U. geschrapt nadat hu de aanvaarding van een candidatuur af hankelijk had gesteld van de belofte van de andere candidaten, dat zij in tweede lezing tegen de grondwetswijziging zou den stemmen. Vrolijk zuiver. Carl Fröhlich, dc Duitse filmregisseur, is door een zuiveringshof vrij gesproken omdat gebleken is dat hij slechts nominaal lid van de „Partei" is geweest. Tweemaal landspresidenttweemaal in ballingschap Benesj in zijn glorietijd. In een buitengewone vergadering van het Praagse kabinet heeft premier Gottwald gistermiddag medegedeeld dat dr. Eduard Benesj. de president van de republiek, schriftelijk van zün aftreden heeft kennis gegeven. Benesj schrijft in zijn brief: „Op 4 Mei jl. heb ik u mijn definitief besluit, de func tie van president neer te leggen, mede gedeeld. Ik deelde u ook mede, dat mijn dokters mij eveneens aanbevolen hadden af te treden met het oog op mijn gezond heidstoestand. Refererende aan dat gesprek verzoek ik u, de Nationale Vergadering mededeling te doen van mijn besluit Ik dank het volk voor zijn vertrouwen en toegenegenheid, welke immer een grote steun voor mij hebben betekend en welke ik geprobeerd heb niet te beschamen. Ik wens mijn dierbare medeburgers, hün ver antwoordelijke vertegenwoordigers en hun regering toe, dat de republiek gespaard moge blijven van alle rampen, en dat al len mogen leven en werken in verdraag zaamheid, liefde en vergevingsgezindheid. Late men de anderen vrijheid gunnen en zelf vrijheid genieten". Volgens de mededeling heeft de pre sident zijn brief gete kend in zijn landhuis te Sezimovo Usti in Zuid-Tsje- cho-Slowakije Zolang geen opvolger aan gewezen is, zullen de pre sidentiële functies bij 't kabinet berus ten bij het parlement. Volgens Reu ter schijnt de ontslagaanbieding van Benesj te beteke nen, dat hij de nieuwe grondwet niet heeft getekend. Tot nu toe is geen dar nieuwe consti tutionele wetten in werking getreden. De regering besloot „onder betuiging van leedwezen" kennis te nemen van Gottwalds mededeling en zich geheel eens te verklaren met zijn verklaring. Een voorstel betreffende een pensioen voor, en gebruik van het kasteel van Lany door Benesj werd aanvaard. Eduard Benesj werd 28 Mei 1884 te Kozlany als laatste zoon van een arm ge zin van twaalf geboren. Dank zij de offers van zijn ouders kon hij studeren. In de eerste dagen van de oorlog 1914 1918 begaf Benesj zich naar Masaryk Sr. en maakte met hem een plan voor revo lutionaire actie op. Masaryk ging naar Ita lië en naar Engeland. Benesj bleef in Praag om een net voor inlichtingen en pro-geal lieerde propaganda te organiseren. In September 1915 verliet Benesj op zijn beurt Bohemen en "voqrzien van een vals paspoort begaf hü zich naar Parijs. Einde 1918 werd zijn werk met succes bekroond: Op 28 October werd te Praag en in het buitenland.de onafhankelijkheid geproclameerd. Benesj woonde nog als mi nister van Buitenlandse Zaken de vredes conferentie bij, alvorens 24 September 1919 naar zijn bevrijd vaderland terug te keren. Hü leidde hierna het ministerie van Buitenlandse Zaken, totdat hij in 1935 pre sident van de republiek werd ter vervan ging van Masaryk. De volgende jaren stortte het na Ver sailles toegepaste systeem ineen. De geallieerden eisten nieuwe conces sies en legden tenslotte aan Tsjecho-Slo wakije het vonnis van München op. Benesj boog, nam ontslag en ging in October 1938 opnieuw in ballingschap. In December 1943 ging Benesj naar Moskou, waar hü met de USSR een nieuw verdrag van wederzijdse bijstand tekende. In Maart 1945 verliet Benesj Londen om als overwinnaar te Praag terug te komen. Op de verjaardag der onafhankelijkheid, 28 October 1945, werd hü eenstemmig tot president der republiek herkozen. Ilatta aanvaardt Van Mooks besprekings-voorstel Aneta verneemt in Kalioerang van offi ciële zijde, dat premier Hatta de uitnodi ging tot „informele gesprekken" met dr. Van Mook heeft aanvaard, op voorwaarde dat deze geen afbreuk doen aan de taak van de Commissie voor Goede Diensten en het werk der delegaties. Aneta vernam heden voorts van bevoegde zijde, dat het republikeinse antwoord op de Nederlandse mededeling hedenochtend door de repu blikeinen met de C.G.D. is besproken. Uit dien hoofde is het mogelijk, dat het ant woord niet meer heden zoals verwacht werd zal worden overhandigd. Aneta verneemt nader, dat het onder houd tussen dr. Van Mook en Hatta vol gende week Maandag zal plaats vinden. Na de verkiezingen van 1946 wees Benesj Gottwald aan om de nieuwe regering te vormen. Op diens advies aanvaardde hij in^ Februari 1948 het ontslag van 12 mi nisters, tot de gematigde partijen behoren de, terwül hü de nieuwe regering-Gott- wald goedkeurde die 27 Februari jl. de eed aflegde. Op dezelfde dag verliet Benesj het kasteel van Praag om zich naar zijn persoonlijke residentie te Sezimo%'o Usti tr begeven. Sindsdien heeft hij nog slechts twee openbare manifestaties bijgewoond: de begrafenis van Jan Masaryk en de plech tigheden van dc 600ste verjaardag der universiteit te Praag. Nieuwe wrijving in Berlijn over Sovjet-radiozender Het Berlijnse Sovjet-nieuwsbureau SMB meldt vandaag, dat het Britse militaire be stuur de Sovjet-bezettingsautoriteiten heeft verzocht haar radiostation, dat uitzendin gen naar de Sovjet-zóne van Duitsland verzorgt, uit de Britse sector van Berlijn te verwijderen. Het nieuwsbureau zinspeelt op „tegenmaatregelen" in verband met dit verzoek. Hoewel er gisteravond geruchten gin^n, dat Britse troepen het radiostation hadden bezet, werkt het nog normaal onder Rus- j sisch toezicht. In Britse kringen was niets bekend over maatregelen om het station over te nemen. De Sovjets hebben het radiostation in gebruik genomen, toen zij Berlün bezetten De Britten gaven hen toestemming het te blijven gebruiken ofschoon de studio in het hart van de Britse sector ligt en de zender, in de Franse sector. De Sovjets verklaarden destijds, dat zij niet over an dere faciliteiten beschikten voor uitzen dingen naar de Sovjet-zóne. WEENSE SOCIALISTENCONGRES TEN EINDE. De internationale socialistische conferen tie te Wenen heeft haar werkzaamheden^ beëindigd. Behalve de resoluties over Duitsland en het Ruhrgebied werd een ma nifest goedgekeurd, waarin „het stelsel, in sommige landen ingevoerd onder de naam v^n volksdemocratie, verworpen wordt als dictatuur". Voorts een resolutie tot actie om Europa te bevrüden van de laatste over blijfselen van het fascisme in Spanje en Griekenland. DEVIEZEN VOOR DOORREIS NAAR FRANKRIJK OF ZWITSERLAND De A.N.W.B. deelt mede, dat men, in dien men een deviezentoewüzing voor toe ristische doeleinden voor Frankrijk of Zwitsesrland heeft verkregen en de reis per auto onderneemt, een kleine toewij zing extra-deviezen kan ontvangen, na melijk de tegenwaarde van 30 in Bel gische francs en voor een reis naar Zwit serland bovendien de tegenwaarde - van 30 in Franse francs. Men dient hiertoe het grensdocument van het motorrü'tuig over te leggen. Per auto komt slechts één persoon voor deze extra toewü'zing in aanmerking. Wie nu geen kolen wil ontvangen moet ze later zelf halen De Vakgroep Détailhandel in Brandstof fen heeft aan het ministerie van Economi sche Zaken medegedeeld, dat er moeilijk heden bü de huisbrandvoorziening dreigen te ontstaan, doordat een deel der huis brandverbruikers niet bereid is de op de bonnen beschikbaar gestelde brandstoffen reeds thans af te nemen. De aanvoer van brandstoffen van de mijnen naar de han del vindt regelmatig voortgang, zodat de kolenhandelaren ook regelmatig moeten afleveren om ruimte te kunnen maken voor nieuwe aanvoer. Voorts kan de ko lenhandel wegens de beperkte vervoerca- paciteit slechts dan al zijn afnemers tijdig voorzien wanneer reeds thans met de be zorging van de brandstoffen in een zo groot mogelüke omvang wordt begonnen. Indien de handel daartoe niet in de gele genheid wordt gesteld, is het gevaar niet denkbeeldig, dat vele gezinnen tegen het aanbreken van de winter voor de noodza- kelükheid zullen worden geplaatst de ko len zeH af te halen of genoegen te nemen met vertraagde bezorging. WARM. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M-I. In De Bilt, treldig van Dins dagavond tot Woensdagavond: Zonnig en warm weer met in de na middag een kleine kans op onweer in het Zuiden van het land Zwakke tot matige wind overwegend uit Ooste lijke richtingen. 9 Juni: Zon on 4 41 uur n"-1" ->0*7 uur Maan op 5.33 uur, onder 23.40 uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1