Haarlems Dagblad Jernadotte wil staakt 't vuren Vrijdagmorgen doen ingaan Benesj wordt opgevolgd door premier Gottwald Zeeverkeers-accoord met Djokja komt volgende week tot stand De beschuldigingen tegen ex-commissaris Backer Tweede Kamer moet op de valreep nog overladen agenda behandelen i2c Jaargang No. 18958 areaux: Grote Houtsti 93, Tel Adv en Admin. p24 14825. Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. 054 Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel 12230. [Ultkery Z. B. Spaarne 12, Tei 12713. 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Woensdag 9 Juni 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal ƒ4,Franco per post M.50 Postgiro 273107. Adverttarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem ij verwerping geen tweede poging Bij itreng toezicht op status quo in uitzicht gesteld Graaf Bernadotte heeft thans voorgesteld )23 (i vuren in Palestina te staken voor de uur van vier weken en met ingang van rijdag a.s. te zes uur G.M.T. Bernadotte ecft om antwoord verzocht van beide par- 'r[' yen uiterlijk hedenmiddag 12 uur. VVanneer de voorstellen worden verwor- tii of slechts voorwaardelijk aanvaard, zal wnadotte geen verder overleg plegen doch an de Veiligheidsraad rapport uitbrengen. le Veiligheidsraad zal dan verder moeten «luiten. De voorwaarden. Geen militair personeel zal gedurende bet bestand binnengebracht worden in een 71 bei- Arabische staten of ergens in Palestina, 'is pc bemiddelaar zal uitmaken of mannen ran weerbare leeftijd zich bevinden onder je immigranten in een zodanig aantal dat jaardoor een van beide partijen militair roordeel zou verkrijgen en eventueel hun innenkomst weigeren toe te staan. Binnen komen mannen van weerbare leeftijd lullen in kampen afgezonderd gehouden - worden onder toezicht vgn waarnemers of an de bemiddelaar. De bemiddelaar zal loveel mogelijk contróle uitoefenen op alle mmigttatie tijdens het bestand. Bew'egingen •an troepen of oorlogsmateriaal van het ene belanghebbende land naar het andere of dichter naar de grenzen van Palestina !oe of naar de fronten in Palestina zullen erboden zijn. Alle fronten zullen „bevro- •n" worden en er zal geen oorlogsmate- aal mogen worden ingevoerd in het land i het gebied van een der betrokken par- lijen. De Amerikaanse waarnemers Zeven Amerikaanse vlootofficïeren zijn raar Palestina vertrokken om op te treden waarnemers tijdens het bestand. In lutaaJ zullen 21 Amerikaanse officieren raar Palestina gaan. De waarnemers van eger en luchtmacht zullen uit de in Euro- is vertoevende contingenten worden aan- lewezen. Zij worden uitgezonden op ver- ioek van graaf Bernadotte, die een gelijk verzoek gericht heeft tot Frankrijk en lelgië. Van de fronten. Reuter meldt omtrent de toestand aan de terschillende Palestijnse fronten: Noordelijk front: Syrische bommenwer- *rs hebben vijf nederzettingen, waaronder foharia, aan de kust ten Noorden van Acre ebombardeerd. De Irakezen volvoerden atrouille-acties. Element Gottwald, de communistische premier van Tsjecho-SIowakije, zal dr. Eduard Benesj als president opvolgen, zo wordt heden, Woensdag, in Praag bevestigd. Antonin Zapotocky, thans vice-premier rn vakverenigingsleider, volgt Gottwald op lis minister-president. Als vice-premiers worden genoemd Ru- dolf Slansky, algemeen secretaris van de communistische partij, en Viliam Siroky, Slowaaks communist. De nieuwe grondwet, die vandaag van kracht wordt, is gisteravond laat door Gott wald getekend. De nieuwgekozen Assem blee komt morgen voor de eerste maal bijeen. Zij zal de wet goedkeuren betref fende de verkiezing van de nieuwe presi dent. Het communistische blad „Mlada Frcuita" meldde vandaag, dat Benesj door een nieu we arts zal worden verzorgd. Dit schijnt ce geruchten te bevestigen, dat dr. Klinger, cie Benesj jarenlang heeft behandeld, het land heeft verlaten. Economische Benelux-Unie in januari 1950 voltooid De bijeenkomst van ministers en experts van de Benelux-groepering op het Chateau d'Ardennes is gistermiddag beëindigd. Een ontwerp-tekst voor een resolutie be treffende een Nederlands-Belgisch-Luxem burgse economische unie, die 1 Januari 1950 van kracht zou worden, werd opgesteld. Deze zal nog aan een nadere bespreking worden onderworpen, waartoe de ministers, ten laatste in Januari 1949, opnieuw bijeen zullen komen. Geen embargo op de export der V.S. naar Oost-Europa De Verenigde. Staten hebben besloten biet over te gaan tot bet leggen van een algeheel embargo op verscheping van in dustriële goederen naar de Sovjet-Unie en andere Oost-Europese landen en verklaard, dat men van plan is de handel met die ge bieden voort te zetten op een strikte weder kerigheidsbasis. Charles Sawyer, de Amerikaanse minister van Handel, heeft, hiervan op een perscon ferentie mededeeling gedaan. Hij zei ver der, dat de handel tussen Oost-Europa en :de rest van de wereld van essentieel belang "as voor het wereldherstel. In theorie, aldus Sawyer, is er geen ver schil tussen wat naar Oost-Europa zal mo gen gaan en wat naar de landen betrokken bij het Plan-Marshall. De goederen voor de Marshall-landen "Ontvangen echter „een zekere voorrang". Sawyer gaf toe, dat in de afgelopen weken vergunningen waren Verstrekt voor verscheping van industriële goederen naar de Sovjet-Unie, doch weiger de te zeggen van wat voor aard die goede-'" zen waren. De pri<>cn va» kaïrspn 7iin met onge veer iO pc*., verhoogd. Een pak van 300 gram •tas ten hoogste 1.10 kosten. Centraal front: Joden beschieten Arabi sche stellingen van de berg Scopus uit. Arabieren bestookten de berg met granaten. Zuidelijk front: Egyptenaren hebben Re- hoboth gebombardeerd. Er werden branden veroorzaakt. Do Egyptische troepen houden Beit Sanim, aan de kust zuidelijk van Tel Aviv, bezet. Dinsdagavond is in Tel Aviv officieel be kend gemaakt, dat Joodse strijdkrachten de Arabische stad Jenin, een strategisch punt van de „Arabische driehoek" in Cen traal Palestina, verlaten aangetroffen heb ben. Het Joodse communiqué geeft het ver lies toe van de kleine nederzetting Nihza- nim, ten Zuiden van Isdoed. Regeringscrises in Turkije en Perzië Het Turkse kabinet is Dinsdag afgetre den. Premier Hasan Saka is met de vorming van een nieuwe regering belast. Uit Teheran wordt gemeld, dat het Per zische kabinet-Hakimi naar aanleiding van de uitslag der stemming over de vertrou wenskwestie verzoek tot ontslag heeft in gediend. De regering Hakimi had van het Perzi sche parlement slechts 38 voor-stemmen verkregen tegen 53 onthoudingen en vier tegen-stemmen. Sofia wil betere betrekkingen met Athene Bulgarije heeft aan Trygve Lie, de secre taris-generaal van de UNO, voorgesteld, dat de Bulgaarse en Griekse diplomatieke ver tegenwoordigers te Washington contact zouden opnemen om te pogen tot herstel van de normale betrekkingen tussen beide landen- te komen. Het motorschip Arendskerkvoer gisteren voor de eerste maal het zeegat uit om een proeftocht te maken op de NoordzeeDe „Arendskerk" werd reeds in 1939 op stapel gezet, maar de oorlog vertraagde de bouw. Het schip is gebouwd bij de Nederlandse Dok- en Scheepsbouwmaatschappij en wordt op 19 Juni aan de N.V. Verenigde Nederlandse Scheepvaartmaatschappijen in Den Haag overgedragen. Republiek zou weigeren Soeripno te desavoueren Een gisteravond door de Commissie van Goede Diensten uitgegeven communiqué meldt, dat de volgende week te Batavia tussen Nederland en de republiek een over eenkomst zal worden getekend met betrek king tot bepalingen inzake het verkeer ter zee. De Nederlandse delegatie wilde over deze overeenkomst niets bekend maken, aangezien zij nog in détails moet worden uitgewerkt. Aneta vernam echter in Kalioerang dat de overeenkomst inzake het verkeer ter zee onder meer behelst dat de republikeinen vrij mogen varen tussen republikeinse ha vens op hetzelfde eiland. De republikeinen mogen ook schepen charteren, indien deze eveneens ingeschreven en erkend zijn door de Nederlandse autoriteiten. De republi keinen mogen voorts bevolkingsproducten exporteren, doch de schepen, waarmede dit geschiedt, moeten eerst Nederlandse havens aandoen. t Voorts zouden ook schepen onder Neder landse vlag in republikeinse havens mogen komen. De overeenkomst behandelt afzon derlijk het verkeer met het buitenland en de kustvaart. De overeenkomst is gebaseerd op de af spraak, dat een soortgelijke overeenkomst ten aanzien van het verkeer in de lucht zal worden getekend een maand na de onder tekening van de zeeverkeersovereenkomst. Zou er geen accoord aangaande het ver keer in de lucht worden bereikt binnen een maand na de ondertekening van de zeever keersovereenkomst, dan zal ook het laatst genoemde weder in beschouwing moeten worden genomen. Het communiqué van de C.V.G.D. voegt hieraan toe, dat. naar de mening der republikeinse delegatie, deze overeenkomst een beperkte opleving van de rubberuit- en invoer tengevolge zal hebben. De vernielingen. Het communiqué meldt voorts, dat er wederom een bespreking plaats had over de kwestie der vernielingen van in republi keins gebied gelegen ondernemingen, vooral in 't Zuid-Malangse. De republikeinen had den'geen bezwaar tegen inwilliging van het verzoek, dat de C.V.G.D. hiernaar een on derzoek zal instellen, doch bij het onderzoek ter plaatse zouden ge^n Nederlanders aan wezig mogen zijn. Het geval-Soerfpno. Welingelichte kringen te Djokja voor spellen dat het republikeinse antwoord op de Nederlandse mededeling in principe overeenkomt met de republikeinse verkla ring bij de ondertekening van de overeen komst met Rusland. Antara's zegslieden Voor een millioen dollar aan diamant keert terug Het Commissariaat-generaal voor de Nederlandse economische belangen in Duitsland is er in geslaagd een partij van ongeveer, 9.000 karaat diamant op te spo ren, welke de Duitsers gedurende de oorlog in Nederland hadden gekocht. Na vele omzwervingen in Duitsland is deze partij ten slotte in Würzburg terecht gekomen. Hier werd zij door de Ameri kaanse autoriteiten als Nedexdands bezit erkend. De„ diamanten vertegenwoordigen een waarde van ongeveer een millioen dollar. Zij zijn vandaag naar Nederland terugge bracht. zijn van mening, dat de republikeinse re gering in geen geval Soeripno zal desavoue ren. De belangrijkste kwestie is voor de republikeinse regering of de overeenkomst vóór of na de Renville-overeenkomst tot stand is gekomen. Intussen was het republikeinse antwoord Dinsdagavond nog niet te Batavia ontvan gen. De speciale correspondent van Aneta te Kalioerang meldt dat de vergadering van de politieke commissie, die heden zou wor den gehouden, thans definitief is afgelast. De heer Van Vredenburch zal zich vandaag naar Kalioerang begeven. Antara meldt nader, dat het antwoord van de Republikeinse regering op de Neder landse mededeling aan Hatta, Donderdag door Mohammed Roem en de Sultan van Djokja naar Batavia zal worden gebracht. Volgens een republikeinse woordvoerder in Batavia zou het antwoord van Hatta o.m. de verzekering bevatten dat het accoord van Soeripno met de Sovjet-ver- tegenwoordiger le Praag nog ratificatie door Djocja zou behoeven en dat derhalve in feite nog geen accoord MoskouDjocja tot stand is gekomen. Russische leger op Korea wordt gereduceerd Het door de Sovjet-autoriteiten gecon troleerde radio-station op Noord-Korea heeft gisteravond medegedeeld, dat het Sovjet-leger op Noord-Korea gereduceerd zal worden. Het Sovjet-bezettingsleger aldaar wordt geschat op ongeveer dertigduizend man, naar men gelooft, een groter aantal dan dat van de Ameïikaanse troepen op Zuid- Korea. Volgens politieke waarnemers te Seoel zou deze mededeling „een nieuwe zet zijn om de Amerikanen in verlegenheid te brengen". Zij verklaren, dat „de Sovjets hun troepen niet zouden verminderen, ten zij zij er op vertrouwen de contróle over Noord-Korea te behouden door middel van het communistische volksleger op Noord- Korea". Een dubbele woning aan de Kromstraat te Tilburg, bewoond door 5 gezinnen, is Dinsdagmiddag geheel uitgebrand. Slechts enkele stukken meubilair konden worden gered. Twee geiten kwamen in de vlammen Welke personen slachtoffers teerden Wij hebben reeds medegedeeld dat de N.S.B.-Commissaris voor de provincie Noordholland, mr. A. J. Backer, zich op Dinsdag 15 Juni voor het Bijzondere Ge rechtshof te Amsterdam moet verantwoor den. Ook gaven wij reeds de korte inhoud van de ten lasteleggipg. Hij wordt beschul digd van het benoemen van nationaal-socia. listische Bestuursraden, het bij herhaling en met klem erop aandringen dat de politie- organen in Duitse zin gezuiverd moesten worden, het opdracht geven aan tal van burgemeesters tot het aanwijzen van bur gers die werkzaamheden ten behoeve van de Duitse weermacht moesten verrichten, het opdracht geven tot het overbrengen der bevolkingsregisters naar plaatsen, waar deze minder gevaar liepen overvallen te worden door de illegaliteit, voorts het prompt kennis geven aan de Duitse instan ties van het onderduiken van burgemees ters en ambtenaren en het in hun plaats benoemen van N.S.B.'ers. Al deze feiten maken hulpverlening aan de vijand,uit, het laatsfe bovendien vex-raad in de zin van artikel 26 van Buitengewoon Strafrecht, daar dit in vele gevallen de arrestatie van vrouw of kinderen van de betrokken func tionarissen als gijzelaars ten gevolge had. Aan Backer is dan ook de vrijheidsberoving van zestien personen ten laste gelegd. Nu de volledige dagvaarding voor ons ligt is er reden nog op enkele onderdelen nader in te gaan. Er blijkt uit, dat mr. Backer verscheidene rapporten gezonden Heeft aan'de leider van de Adviescommissie Bestuurszaken der N.S.B. (de toenmalige burgemeester van Rotterdam, mr Muller) opdat deze de zaken bij de Gemachtigde van de leider (der N.S.B.) voor binnen landse zaken en openbare veiligheid aan hangig zou kunnen maken. Daarin heeft mr. Backer er bij herhaling met klem op ge wezen, „dat een groot deel van de politie jn onderscheidene gemeenten der provincie woordholland nog steeds vol overtuiging staat aan de zijde van dp tegenstandex-s van de nieuwe orde en dat de politie ge ringe medewerking aan de dag legt bij contróle op maatregelen welke in het belang der politieke ontwikkeling worden geno men." Alsook „dat begonnen moet worden de meest onbetrouwbare elementen uit de politiecorpsen te verwijderen tegen be trouwbare" (voor de vijand). Breedvoerig wordt in de dagvaarding omschreven hoe mr. Backer handelde om burgemeesters die niet genegen bleken medewerking te verlenen te vervangen door N.S.B.'ers en hoe hij, als burgemeesters, secretarissen en gemeente-ambtenaren door de vijand niet te vinden waren, omdat zij ondergedoken waren, hun echtgenoten en/of overige gezinsleden aan opsporing en vrijheidsberoving blootstelde. Hem wordt ten laste gelegd, dat door zijn handelingen de volgende personen langer dan een maand van hun vrijheid zijn beroofd: H. F. Jantzen, burgemeester van Westzaan; D. Bi-eebaart, burgemeester van Zijpe; J. C. Haspels, burgemeester van Enk- huizen; mr. H. J. J. Scholtens, burgemeester van Beverwijk; mevrouw Van Wildenberg, echtgenote van de gemeente-secretaris van Heer Hugowaard; mevrouw A. G. Geuzen- broekVan Schelven, echtgenote van de adjunct-commies van Heer Hugowaard, H. Nolet, burgemeester van Harenkarspel en Warmenhuizen, mevrouw NoletDe Rijk, G. H. Essink, secretaris van Harenkarspel en Warmenhuizen, mevrouw A. Baaker Tesselaar, echtgenote van een ambtenaar ter secretarie van Harenkarspel; mevrouw J. H. J. Pesmanv. d. Tak, echtgenote van de burgemeester van Koedijk; mevrouw E. KooimanBlees, echtgenote van de burge meester van Sint Maarten; mevrouw G. ZwartGorter, echtgenote van de burge meester van Winkel; P. Ch. J. Peters, bur gemeester van Medemblik; A. Slager, bur gemeester van Wormerveer en verschillen de anderen. Onder de 20 getuigen die zijn gedag vaard, zijn 10 burgemeesters cn secretaris sen. Amerikaans journalist reeds maanden in Sovjet-cel De Sovjet-autoriteiten in Duitsland heb ben bekend gemaakt, dat Dieter Friede Young, politieke medewerker van het met Amerikaanse licentie verschijnende blad „Der Abend", die in November van het vorig jaar verdwenen is, zich in hun han den oevindt en bekend heeft „een spion te zijn voor de Verenigde Staten en Enge land". Het woord is aan..._ Berthe Vadier: Bekwaam is niet hij, die altijd fouten vermijdt, doch hij die de fouten, die hij begaat, ten voordele weet te doen verkeren Tweade ontvluchte uit Overveen ook gegrepen Donderdagnamiddag zijn, zoals wij reeds medegedeeld hebben, twee verdachten uit het politiebui-eau te Overveen ontvlucht. In dit gebouw zaten vier arrestanten van de rijksrecherche, mannen die betrokken zijn bij een serie inbraken die de laatste tijd gepleegd zijn in Bloemendaal en enige andere gemeenten. Deze arrestanten ge noten van de rijksrecherche enkele voor rechten wat de bewaking betreft. Daarvan hebben twee hunner gebruik gemaakt om te vluchten. Men weet dat een der twee ontsnapten reeds Donderdagnacht in Amsterdam ge pakt is. Hij probeerde toen opnieuw te ont komen, maar bij die vlucht werd hij aan geschoten en licht gewond. Nu is Dinsdag ook nummer twee gepakt. Hij werd in Amsterdam op heterdaad be trapt bij een poging om een auto te stelen. Het kwartet is dus nu weer volledig! MARKOS EN LA PASIONARIA NAAR PRAAG. Morgen, Donderdag, zal in Praag tijdens een grote openbare bijeenkomst door af gevaardigden van Tsjechoslowaakse ex- politieke gevangenen een bedrag van tien millioen kronen overhandigd worden aan afgevaardigden van het democratische Spanje en het democratische Griekenland. Generaal Markos en Dolores Ibarurri („La Pasionaria") zullen deze bijeenkomst bij-» wonen. Millioen soldaten strijdt om heerschappij in Sjantoèng Beslissend stadium in China's burgeroorlog Een millioen manschappen is betrokken bij de strijd om de 'heerschappij over de Chinese kustprovincie Sjantoèng en volgens militaire waarnemers kan deze slag beslis send zijn voor de vraag, of de communisten dan wel de nationalisten uiteindelijk de burgeroorlog 'in China zullen winnen. Bei de partijen hebben alle beschikbare troe pen in de strijd geworpen. De rode strategie is gericht op de vol ledige heerschappij over de provincie Sjan toèng, waardoor de communistische strijd krachten aldaar zich zouden kunnen ver enigen met de eenheden in Noord-Kiangroe die in zekere mate al een bedreiging voor Nanking vormen. Chinese stad Foetsjou door brand verwoest Een hevige brand heeft de belangrijke Chinese haven en hoofdplaats van de pro vincie Foekien, Foetsjou, verwoest. Meer dan 1200 huizen zijn in de vlammen opge gaan en 12000 personen zijn dakloos. Het aantal slachtoffers is niet bekend. De schade wordt geraamd op ongeveer een millioen Amerikaanse dollars. Arbeiders stootten dezer dagen in de duinen lussen Zandvoort en IJmuiden op een on- ontplofte Duitse „duizendponder" die zich geheel in het zand had ingegraven. De hulpverleningsdienst moet nu maar trachten het geval onschadelijk te maken. j;' - y. -HUNITIET V (Van onze parlementaire redacteur) Ofschoon het tegen de verkiezingen loopt en de Kamerleden dus gelegenheid dienen te hebben in verkiezingsvergaderingen op te treden ter voorlichting van de kiezers, ziet de Kamer zich voor een overladen agenda geplaatst. De regering heeft name lijk allerlei wetsontwerpen van min of meer spoedeisende aard. welke zij voor het uiteengaan van de volksvertegenwoor diging afgehandeld wil zien, veel te laat ingediend. Weliswaar zou men ook na 7 Juli nog kunnen vergaderen. Maar nadat de nieuwe leden gekozen zijn is het gezag van de oude Kamer natuurlijk vrijwel nihil. Daarom pleegt men dan ook reeds vernam ik dat men ook nu aan dat gebruik wil vast houden ingeval van ontbinding-op-tennijn zulk een „verouder de" Kamer alleen wanneer het zeer drin gend nodig is, bijeen te laten komen. Ge wone parlementaire arbeid werd steeds voor de stembusdag afgedaan. Inmiddels komt er misschien nog een nieuw punt op de toch reeds overvolle agenda bij, te weten e en interpellatie- Bux-ger over de perszuivering. Over het gisteren gedane verzoek zal heden de be slissing vallen. President Van Schaik heeft oog voor de moeilijkheden der afgevaardigden. Zij moe ten 's avonds de (verkiezings)boer op en dus wil hij proberen het zonder avondver gaderingen te doen, al weet hij niet zeker of dat allemaal zal kunnen. Voorzichtig heidshalve stelde hij gisteren tenaanzien van enige belangrijke wetsontwerpen beperkte spreektijd voor, te weten een half uur al gemene beschouwingen per spreker. De heer Hoogcarspel (Comm.) vond dat te weinig voor het ontwerp tot wijziging van de Gemeentewet en van de Provinciale Wet, waardoor tussentijds wethouders en gedeputeerden wegens gebrek aan vertrou wen bij meerderheid van stemmen der colleges, die hen gekozen hebben, ontslag zouden krijgen. De heer V an S le e n (Ar beid) drong er op aan, in elk geval bij het Haagse reactie op Londens accoord over Duitsland De Haagse correspondent van Reuter bericht dat naar aanleiding van het com muniqué uit Londen over de voorstellen voor de toekomst van Duitsland, „in zekere politieke kringen in Nederland" één Neder lands gezichtspunt langzaam schijnt te kristalliseren. „Terwijl er enerzijds onge twijfeld opluchting te constateren is over het feit, dat de Grote Drie besloten hebben het Duitse probleem op een praetische manier aan te vatten, heerst er anderzijds hevige teleurstelling onjdat Engeland, Frankrijk en de V.S. niet meer sympathie hebben getoond voor het Nederlands ver langen naar inniger economische betrek kingen met Duitsland". Brits verzoek inzake Sovjet zender bevestigd In Berlijn is thans de inhoud van de Britse brief aan generaal Dratvin bekend gemaakt, waarin aan de Sovjet-Russen verzocht wordt het rf.diostation in de Britse zóne te verlaten. Er zijn reeds gedurende meer dan twee jaar onderhandelingen omtrent de kwestie gevoerd, aldus een officiële Britse verkla ring. Ook is de kwestie herhaalde malen in de geallieerde bestuursraad ter sprake ge komen. De Sovjet-gedelegeerde was nimmer be reid een antwoord te geven. Volgens de verklaring hebben de Sovjet-Russen thans voldoende tijd gehad om het station te ont ruimen. Daarom wordt nu op spoed aange drongen, daar de Britten het station zelf in gebruik wensen te nemen. In de nabijheid van de zender bevindt zich een bunker welke door middel van een muur bij het station aangebouwd is. De Britten willen de bunker volgens de vier-mogendhedenovereenkomst aangaande ontwapening opruimen. Zij wensen dit te doen, voordat zij het station zelf in gebruik nemen, daarom verzoeken zij een datum op te geven waarop de bunker aan de Brit- ten overgedragen kan worden voor verrüe- - tiginfi. thans aanhangige wetsontwerp inzake her ziening van de Pensioenwet, wat ruimer spreektijd vast te stellen. Na enig loven en bieden werd het 40 minuten. Zelf droeg hij in een sneltreinvaart 21 wijzigingswensen, voor, welke de minister van Binnenlandse Zaken reeds tijdens de schriftelijke ge- dachtenwisseling had afgewezen. Ook de meeste andere sprekers kwamen met tal van verlangens voor de dag. Minister Witteman verklaarde zich hierdoor te leurgesteld. Men had zijns inziens te wei nig begrip getoond voor het feit, dat de nu aanhangige herziening slechts eexx be perkt karakter had. Overigens had hij al lerminst de wensen van de heer Van Sleen „met een glimlach weggewerkt". Hij was er wel degelijk op ingegaan met opgave van de redenen, die ïxem een afwijzend standpunt deden innemen. Dit had hij juist gedaan ten einde materiaal bij te dragen voor de nog te benoemen staatscommissie, die de algemene herziening zal hebben voor te bereiden. De minister vond dan ook, dat hij die 21 slrafpunt.cn niet had verdiend, te minder daar dit beperkte ont werp op 23 punten verbeteringen in de wet zal aanbi-engen. Met mr. B c e r n in k (C.H.), de heer Dassen (K.V.P.), mej. mr. Tendeloo (Arbeid) en de heer Van Sleen hebben tal van afgevaardigden verschillende huns inziens nu nog verder aan te brengen ver beteringen bepleit, bijvoorbeeld voor ver hoging van het van 4000 op 4500 ge brachte maximumpensioen tot 5000, voor verhoging van het minimum van het inva liditeitspensioen en van het weduwen- en wezenpexxsioen, voor invoering van een zusters-pensioen, dat gedurende heel de negentiende eeuw bestaan heeft, rpaar na 1901 verdwenen is. De minister zal verdaag op dit alles ingaan, na ongetwijfeld uitgerekend te heb ben, wat inwilliging van deze wensen zou kosten. Twee mijnwerkers gedood Op de 380 meter-verdieping van de Do- maniale Mijn te Kerkrade zijn, waarschijn lijk door een plotseling- optredende druk, enige stutten gebroken. Twee mijnwerkers uit Kerkrade. beiden 46 jaar, werden onder stenen bedolven en gedood. Een hunner was vader van zes kinderen, de ander had één kind. Invasie van coloradokevers in Sche veningen Hedenmorgen ontdekte men op het Sche- veningse strand honderden coloradokevers die door de zee waren aangespoeld. De in secten zijn waarschijnlijk uit België en Frankrijk, waar men op het ogenblik veel last heeft van dit schadelijk ongedierte. De gemeentelijke plantsoendienst is met een aantal vrijwilligers begonnen, de kevers te verdelgen. De burgemeester van 's-Gravenhage heeft de wethouder van Onderwijs vol macht gegeven, alle schoolkinderen in de gemeente te mobiliseren om de kevers te vangen. De wethouder heeft de hoofden der scholen doen weten, dat het onderwijs gestaakt kan worden om, zoals hij het noemde, „deze vijand te lijf te gaan". OOK ZANDVOORT BELAAGD. Twee ambtenaren van de Plantenziek- tenkundige dienst hebben vanmorgen op 't Zandvoortsc strand meer dan 100 Colo- x-adokevers gevonden. Publieke Werken dirigeerden direct 35 arbeiders naar het stx-and om de invasie te keren terwijl ook de twee hoogste klassen der Openbare en Bijzondere scholen meehelpen zullen de indringers te verdelgen. xorlr 'M«wrnM»»)TgaMiwmv>irmxoooccoooccoeee Weerbericht DROOG WEER. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond: Droog weer met enkele overdrijvende wolkenbanken in het Noorden van het land. Ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Meest matige wind tussen Noord en Oo6t. 10 Juni: Zón op j Maan op

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1