c Fraai spel der Oranjeploeg Wilkes maakte het enige doelpunt DODGE Truck Speedway" in Lisser Sportpark CEBUTO Het Nederlandse Rode Kruis biedt hulp'op velerlei gebied PANDA EN HET OOG VAN MUG Wereldnieuws DONDERDAG 10 JUNI 1948 VOETBAL leverde overwinning van 1-0 tegen Zweden op Over het spel der Zweedse voetballers was zo veel goeds geschreven, dat velen verwacht hadden dat zij Nederland zouden verslaan. De spelers hebben echter teleur gesteld. al waren zij in de tweede helft technisch de Nederlanders de baas. Daarentegen speelden onze landgenoten voortreffelijk, speciaal voor rust en verdienden de over winning van 10 volkomen. Wilkes heeft na veertien minuten spelen het enige doelpunt gemaakt. Bovendien heeft de Belgische scheidsrechter Jorssen Nederland een strafschop onthouden. (Van onze sportredacteur). In de eerste helft was de strijd aantrek kelijk door het vlotte spel van onze land genoten en speciaal van de voorwaartsen. Er werd keurig gecombineerd en dadelijk verkeerde het Zweedse doel in gevaar. De verdediging der gasten had in het be gin weinig vat op het spel. Doelmap Lind- berg stopte enkele schoten, maar greep onvoldoende in, toen de Nederlanders een aanval opzetten. Na fraai kort spel tussen Roozenburg en Wilkes kwamen zij dichtbij bij doel. De Rotterdammer loste een onver wacht schot, dat doel trof en Nederland had de leiding. De Oranjeploeg bleef toen de toon aan geven en goed gesteund door de midden linie hield men de bal meestal op de Zweedse helft. Wilkes trad actief op, maar geluk met schieten had hij niet. Eens was hij E. Nilsson ..gepasseerd doch zijn schot, van verre afstand ingezonden, was te zacht en leverde voor Lindberg geen moeilijkheden op. Enige hoekschoppen brachten evenmin succes. Na ruim twintig minuten volgde een kleine opleving voor de bezoekers. De lin kervleugel werkte goed samen en doordat Stoffelen te ver opgedrongen was en Van Bun minder op dreef was, ontstonden er gevaarlijke ogenblikken, In deze periode stopte Kraak enige schoten. Het spel van de Nederlanders was echter aantrekke lijker door de verrassende wijze, waarop de aanvallen werden opgezet. Snel" ging de bal van man tot man en alle voorwaartsen werden in het spel betrokken. De Zweedse achterspelers waren inmiddels ingespeeld, maar zij waren wel te passeren. Dit ge schiedde in de 36e minuut, toen Wilkes er van door ging en zich langs E. Nilsson werkte, maar deze haakte de speler van Xerxes in het strafschopgebied. De scheids rechter floot echter niet. Zelfs de Zweedse doelman veronderstelde, dat een straf schop toegewezen zou worden. Een kort fel duel met de inmiddels opgestane Wilkes ontstond, waarvoor de scheidsrechter de Zweden een vrije trap gaf. Fraai werk leverde Lenstra kort voor rust, welke anderhalve minnuut te laat in ging, doordat de scheidsrechter vergeten had op zijn horloge te kijken. De Fries werkte zich door de Zweedse verdediging en loste een hard schot, dat tegen de lat ketste. Na de pauze een Zweeds overwicht. Te begrijpen is het, dat de Nederlanders het hoge tempo van de eerste Tielft latei- niet hebben volgehouden. De Zweden, die voor rust de zaken kalm hadden aangepakt, spanden zich nu meer in en het gevolg was, dat na de hervatting van een Zweeds overwicht sprake was. Ook bleek, dat de gasten technisch goede voetballers waren. Over schutters beschikten zij niet. Wel loste middenvoor G. Nordahl na twee minuten van verre afstand een hard schot, maar veel meer hebben wij van deze speler, die het vorig jaar in het Continen*- tale elftal uitkwam, niet gezien. Dat kwam door het onvermoeide optreden van Ter louw., die geweldig hard gewerkt heeft en zijn tegenstanders weinig gelegenheid bood, een schot te lossen. Nederland was in de aantal gevaar lijker. Schijvenaar was eens tot de mid denlijn opgedrongen en plaatste de bal vlak voor het doel, waar Van der Tuyn overschoot. Dit opdringen was niet zonder gevaar, want er volgde een zo snelle tegen aanval, dat de speler van EDO gepasseerd werd. Terlouw redde echter de situatie. De Nederlanders betrokken Lenstra min der in het spel, waardoor er weinig van hem kon uitgaan. Rijvers daarentegen Uit voorraad leverbaar Garage BRINKMANN SMEDESTRAAT 22 - TELEFOON 11025 De radio geeft Vrijdag HILVERSJJM I, 301.5 M. 7. 8. 13. 18. 20 en 23 uur: Nieuws. 7.15 Gym nastiek. 7.30 en 8.15 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 9.30 Symphonische mu ziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Populaire songs 19301935. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Piano, 31.35 Voordracht. 11.30 Orgel. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Sportagen da. 12.38 Piano. 13.15 Lichte muziek. 14.00 kookkunst. 14 20 Moderne Franse Kamer muziek. 15.00 Gedichten. 15.20 Werken van Lehar en Kiinpecke. 16.00 Symphonie van Mozart. 16.30 Ttissen 12 en 16. 17.00 Piano en orgel. 17.20 Causerie over muziekfeest in Am sterdam. 18.15 Felicitaties. 18.30 Strijdkrach ten. 19.00 Denk om de bocht. 19.15 Accordeon orkest. 19 30 VPRO-cursus. 20.05 Orgelcon cert uit de Grote Kerk te Haarlem door Zwitserse organist Eduard Müller (werken van Bach); 20.30 VPRO-cursus. 21.00 Ge vraagde platen "2130 Lekenfechtbank. 21.50 Viool en piano. 22.00 Buitenlands overzicht. 22.15 Swing and Sweet 22.40 Mej. dr. N. A. Bruining, 22.45 Avondwijding. 23.15 Sympho nische muziek. HILVERSUM n. 414.5 M„ 218 M. en 1875 M. 7. 8. 13. 19. 20 en 23 uur: Nieuws. 7.15 Pla ten. 7.45 Gebed. 8.15 Platen. 9.00 Vioolsonate van Franck. 9.35 Schoolradio. 10.25 Platen. 11.00 Ziekenbezoek. 11.35 Als de ziele luis tert. 11.45 Kerkkoor. 12.00 Angelus. 12.03 Piano. 12.30 Weerbericht. 12.33 Dansorkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.20 Vervolg dansorkest. 13.50 Van man tot man. 14 00 Symphonische muziek. 15.15 Platen. 16.00 Studentenkoor en -orkest. 16.30 Pianopreludes van Debussy. 17.00 Na schooltijd. 17.15 Orkest. 17.35 Tennis- reportage Davis Cup. 17.45 Wat het buiten land leest. 18.00 Orkest. 18.20 Spaanse Ka mermuziek. 18.50 Actualiteiten. 19.15 Kapi tein Cromhout. 19.22 Ex-politieke gevange nen. 19.30 Lichte muziek en zang. 19.45 Lezing ..Hoe spreken wy?" 20.05 De gewone man 20.12 De Zilvervloot 20.35 Rondetafel conferentie. 20.55 Philharmonisch Orkest en Louis van Tulder. 21.55 Bijbels luisterspel. 28.15 Internationale dansorkestQn. Roozenburg tracht de Zweedse doelman met een kopbal te passeren verplaatste zich steeds, dook dan hier en dan daar op. Dan deed hij goed werk, doch aan het afwerken ontbrak nogal eens wat. In het laatste kwartier steeg de spanning door de grote druk, welke de Zweden uit oefenden. Zij speelden te veel in de breed te. Schijvenaar hield van opruimen van de bal en de schoten van de binnenspelers leverden voor Kraak, die er steeds op be dacht moest zijn, dat de bal in zijn richting kwam, geen moeilijkheden op. Doelpunten ontstonden er niet, ondanks het overwicht en het resultaat was een overwinning van 10 voor Nederland. Goed geheel, maar toch zwakke plekken bij de Nederlanders. Het succes van deze avond is van be lang voor het moreel der spelers, die bin nenkort gekozen worden om ons land op de Olympische Spelen te vertegenwoordigen. Deze zege betekent echter niet, dat de Oranjeploeg er is. Er zijn nog zwakke plekken in het elftal, doch als geheel heeft het, speciaal voor rust, toen het flitsende spel vele verrassingen opleverde, uit stekend voldaan. Kraak was in goede con ditie en heeft geen fouten gemaakt. Schij venaar heeft kranig- verdedigd in de periode van de vele aanvallen der gasten. Van Bun daarentegen was minder, doch had het moeilijker, doordat Stoffelen de Zweedse linkervleugel te veel vrij spel gaf. Terlouw krijgt meer internationale routine en zijn spel wordt steeds beter. Deze avond was hij de nuttigste kracht. De Vroet speelde weer een góede partij. Het meest hebben ,wij genoten van het samenspel der voorwaartsen, maar indivi dueel waren de spelers niet altijd op dreef. Lenstra speelde eigenlijk op halve kracht, maar wat hij .deed "was goed. Rijvers nam veel werk van hem over en het spel van deze Zuidelijke voetballer viel op door zijn grote activiteit. Roozenburg paste zich aan in de linie; een aantrekkelijke speler is hij overigens niet. Van der Tuyn werkte hard op de rechtsbuitenplaats, maar liet enkele kansen voorbij gaan. Wilkes was ook thans niet de gevaarlijke speler van enige tijd geleden. Wel ging er meer van hem uit dan in vorige ontmoetingen, ver moedelijk doordat hij zich op de linksbin nenplaats meer kan bewegen dan op de middenvoorplaats. Het spel der Zweden "is tegengevallen. De voorwaartsèn gaven blijken in staat te zijn, goede staaltjes voetbal te vertonen. Linksbuiten S. Nilsson trad daarbij het meest op de voorgrond en later de rechts buiten Carlssen, die na het uitvallen van eerstgenoemde naar de andere kant ver huisde. Liedholm en G. Nordahl lieten weinig zien, dat zij in hun land goede schutters zijn. De achterspelers K. Nordahl en E. Nilsson waren uitstekende verdedi gers, die in hun werk behoorlijk ter zijde werden gestaan door Lindberg in het doel. De Zweden speelden soms zeer stevig, waartegen de scheidsrechter niet altijd op trad. Van ruw spel was echter geen sprake. Tot besluit van het internationale sei zoen in Nederland hebben de meer dan zestigduizend bezoekers, die in het Olym pisch Stadion bijeen waren, een interes sante strijd gezien. Nederland heeft zich niets van de reputatie der Zweden aange trokken. Het seizoen heeft overwinningen opgeleverd tegen Zwitserland, Noorwegen en Zweden en twee gelijke spelen tegen de Belgen. Ajax tegen tie Zwaluwen Zondag 13 Juni speelt Ajax een wedstrijd tegen een Zwaluwen elftal, ten bate van de oud oefenmeester Jack Reynolds. Deze is sedert 1915 in dienst bij Ajax geweest en heeft in die tijd de Amsterdammers vijftien keer naar het afdelingskampioenschap en acht maal naar het landskampioenschap ge voerd. Het elftal der Zwaluwen is als volgt sa mengesteld: Doel: Kraak (Stormvogels). Achter: Van Bun (MVV) en De Boer (Vole- wijekers' Midden: Van Tuyl (PSV). Feen- stra (ZVV) en Van der Engel (DHC). Vóór: Groeneveld (Haarlem), Kick Smit (Haar lem). Disselkoen (AFC), Rijvers (NAC), De Graaf (Limburgia). Vooraf gaat een veteranen-wedstrijd tus sen de oude glorie van Ajax en een Amster dams elftal. Lawntennis Heden begint Engeland— Nederland om de Daviscup De Nederlandse Daviscup-ploeg speelt Donderdag. Vrijdag en Zaterdag tegen Groot Brittannië. Het programma luidt: Donder dag: Mottram-Van Swol en Paish-Van Mee geren. Vrijdag: Mottram en Pais-Van Swol en Rinkel Zaterdag: Paish-Van Swol en Mottram-Yan Meegeren. Wielrijden Clubs ontmoetten elkaar in de Houtrakpolder In de Houtrakpolder is een clubontmoeting gehouden, waaraan deelnamen „Kennemer- land", H S V „De Kampioen" en de Half- wegse Wielerclub „De Bataaf". Twit^ig ama teurs verschenen aan de start en reden 67 km. Na een spannende strijd, waarbij vooral H. Droog, W. Voorting en T. Peters zich on derscheidden, werd de uitslag: 1 G. Voorting 1 uur 43 min.. 2 W. Voorting op 1 wiel, 3 T. Peters op 1 lengte. 4 L. Kiekens, 5 P. Peters, 6 Gerritsen. 7 H. Droog, 8 Th. Drost, 9 Kuil man. 10 P. Duyns, 11 B. Groenveld, 12 De Vos. De nieuwelingen reden 42 km. De uitslag luidt als volgt: 1 Snijders 1 uur 6 min. 19 2/5 sec., 2 Hofland, 3 Cornelissen, 4 Pieters, 5 Wesselius, 6 A. Voorting, 7 Eykhof. 8 Tien stra, 9 C. Bakker. De junioren reden 25 km. De uitslag w 1 P. de Vries 51 min. 4 sec. 2 v. d. Ham, 3 Cris Burggraaf, 4 Tienstra. De volgende ontmoeting wordt in Bever wijk gehouden. Kanosport Bij de Schalkwijkerweg is de kanohaven gereed Dit seizoen is voor de Haarlemse kano sport zeer belangrijk. Vijf dames en heren (de dames Doedens en De Waal Malefijt van „De Trekvogels", mejuffrouw Van Berkum en de heren W. van der Kroft en A. J. v. d. Bosse van de HKVi bereiden zich voor om binnenkort aan de Olympische Spelen te kunnen deelnemen. Iedere week oefenen zij ernstig. In een ander opzicht is het seizoen van belang, omdat aan de Schalkwijkerweg een haven is gereed gekomen en ook zijn twee loodsen gebouwd, waar vele kano's opge borgen kunnen worden. Dat is te danken aan de gemeente Haarlem, die medewerking tot de aanleg van de haven heeft verleend. De gemeenteraad heeft een crediet beschik baar gesteld, waardoor een deel van de plannen uitgevoerd kan worden. Later zal de haven verlengd worden in de richting van Zuid Schalkwijk en dan kunnen motor boten er ook een ligplaats vinden. In de toekomst zullen er nog twee kanoloodsen gebouwd worden. Voorlopig zijn de Haar lemse kanovaarder (sters) tevreden. De oude loods, vlak bij de Buitenrustbrug. wordt bui ten werking gesteld en één van de twee lood sen wordt door een Haarlemmer gehuurd, waar leden van de Haarlemse vereniging „Spaarnevogels" en particulieren de kano's kunnen bergen. De tweede is bestemd voor de Haarlemse Kanovereniging. Vroeger wa ren de leden aan het Noorder Buiten Spaar- ne aan het oefenen. Zij werden echter ver dreven en vonden gastvrijheid in een loods nabij de Slachthuisbuurt. Ideaal wordt de toestand echter thans door het in gebruik nemen van een bijzonder goed ingerichte loods. In het land vindt men dergelijke ge bouwen niet. In iedere loods kunnen ruim honderd boten geborgen worden. De verenigingen en particulieren hebben een prachtige gelegenheid zich aan de kano sport te wijden. Er is een breed water en de omgeving is fraai. Plannen zijn in voorberei ding in September op het Zuider Buiten Spaarne wedstrijden te houden over 10 km met drie keerboeien. Zwemmen Kringkampioenschappen De eerste wedstrijden om het kampioen schap van de Kring Haarlem zijn gisteren gehouden onder leiding van de Zwemclub ..Haarlem". Ondanks het koude weer waren de prestaties gunstig te noemen. De uitslagen luiden: 50 m. borstcrawl meisjes: 1 M. Marsman (HVGB) 32.4 sec., 2 P. v. Bruggen (DWT) 34,2 sec., 3 T. Hoeks (DWR) 34.3 sec. 4 B. Ne- lissen (DWT) 34.5 sec., 5 T. de Mooy (DWR) 35.2 sec. 100 m. rugslag dames: 1 J. v. Waard (DWR) 1 m. 23.1 sec. 2 M. Overeem (HPC) 1 m. 27.6 sec. 3 T. v. Meel (Haarlem) 1 m. 28 sec. Een bijzondere prestatie werd op dit nummer door Jenny van Waard geleverd. 200 m. borstcrawl heren: 1 J. Tjebbes (H P C) 2 m. 20.6 sec. 2 J. Hoekstra (HVGB) 2 m. 28.8 sec. 3 P, Smit (HPC) 2 m. 32 sec. 200 m. schoolslag dames: 1 D. Turkenburg (DWT) 3 m. 14.8 sec. 2 Jopie Spoor (DWR) 3 m. 17.4 sec. 3 Rietje Spoor (DWR) 3 m. 18.4 sec. Voor de 13-jarige Jopie Spoor, die haar 15-jarig zusje versloeg, was dit nummer een mooi succes. 5 x 50 m. borstcrawlestafette meisjes: 1 HVGB 3 m. 12.2 sec., 2 DWT 3 m. 12.7 sec. 3 x 50 m. wisselslagestafette heren: 1 Zwemclub Haarlem 1 m. 37.1 sec. 2 HVGB 1 m. 37.2 sec. 3 HVGB 2 1 m. 39.9 sec. De volgende wedstrijd voor de kampioén- schappen is vastgesteld op Zaterdag 19 Juni te Velsen. Sport In 't kort ONDERLINGE TIENKAMP H. A. V. „HAARLEM*". Zaterdagavond 12 en Zon dagavond 13 Juni houdt de H.A.V. „Haar lem" op het terrein aan de Donkerelaan te Bloemendaal een onderlinge tienkamp. De volgende nummers zullen verwerkt worden: 100 m„ 400 m„ 1500 m., 110 m. horden, dis cuswerpen. kogelstoten, speerwerpen, vèr- springen, hoogspringen, polsstokhoogsprin gen. De junioren zullen elkaar in een vijf kamp bekampen en het programma zal aan gevuld worden met loopnummers voor de leden die niet aan de tienkamp zullen deel- FINALE OM DE BEKER VAN ZATER DAGMIDDAGVOETBAL. De eindstrijd tussen Kennemerland en IJmuiden om de K N V B-beker voor clubs uit de Zaterdag middagcompetitie is nader vastgesteld op Za terdagavond zeven uur in het Sportpark te Velsen. Groot en klein. De sociaal-democratische vertegenwoordigers in alle zuiverings commissies in Noord-Rijnland-West- falen trekken zich terug, „omdat alleen de kleinen worden gestraft, maar de grote nazis aan hun straf ontkomen". Opspuitende sintelssnelheid en sensatie attributen voor motor-feest Hoog boven Lisse's nieuwe sportpark wapperen de vlaggen. Als een lange, trage rups beweegt zich de stoet van duizenden kijklustigen over de weg. Bij honderden staan de motoren, luxepaardjes in glan zend chroom en ouwe opgelapte hakke- poffers, op het parkeerterrein, want het zijn vooral de motorridders, die voor deze sport belangstelling tonen. Over het terrein schettert luidspreker- muziek. Brandweermannen spuiten de baan nat, die nog voor de laatste maak „geveegd" wordt. In het rennerskwartier hangt een zware walm van hete olie en mecaniciens in vette overalls en helpers in 't wit met liet embleem van hun team op de rug lo pen gejaagd heen en weer. Rondom op de tribunes drommen de dui zenden. De prachtige bomengroepen van „Keukenhof" vormen de achtergrond, en naar het Oosten wijst het slanke kerk torentje van Lisse de lucht in. Een stentorstem schalt door de luidspre ker. De .renners worden aan de start ge roepen! Oorverdovend is het lawaai van de knet terende motoren. Stank van gloeiende olie hangt om de rijders. Ze zijn van top tot teen in 't leer gedost, de linkerlaars is voorzien van een zware stalen „spoor", de ogen gaan schuil achter de stofbril, een doek is voor de mond gebonden. De start- vlag valt.... dan storten de renners zich naar voren! De voorste slingert slippend door de bocht. De spoor aan zijn voet doet een fon tein van gruis opspuiten, die het zijn con current moeilijk maakt goed te zien en hem in een ogenblik van het hoofd tot de voe ten onder 't vuil bedelft. Bochtcommissa rissen, geknield, zien gespannen toe, of niet een der deelnemers „smokkelt" en een der felgekleurde stokjes, die de bocht markeren, in zijn vaart meeneemt; foto grafen rennen over 't veld. Daar gaat er een over de kop! EHBO'ers snellen toe, maar de rijder is al weer op, sleept zijn motor uit de baan. Voor déze rit is hij uitgevallen! Ziedaar een voorproefje van wat de speedway-bezoekers Zaterdagavond in Lisse te zien zullen krijgen. Een dure liefhebberij. De speedway-sport is uit Engeland komen overwaaien. DaSr wordt ze alge meen beoefend. De grotere plaatsen hebben hun eigen „teams" met tal van supporters, een formele competitie. Hier in Holland staat de sport eigenlijk nog maar in de kinderschoenen. Er zijn thans drie teams, de „Windmolens", de „Vliegende Hollanders" en de „Hollandse Leeuwen". De laatste groep berijdt ook de baan te Lisse en vertegenwoordigt min of meer de Bollenstreek. Min of meer. want er rijdt nog niet één man uit de Bol lenstreek mee. „Er was wel animo", ver telt een der renners „en er werd ook ge oefend, maaf toen 't op betalen aankwam waren ze niet thuis". Betalen? De speedway-sport is een vrij dure sport. De motoren die gebruikt wor den, kosten circa vijfduizend gulden per stuk en zijn alléén maar voor deze sport geschikt. Het zijn kleine, lichte machines met een ééncjdinder kopklepper en een tankje met drie liter inhoud. De brand stof „Discol" kost een rijksdaalder de liter. Meermalen wordt op één middag per machine tien liter doorgedraaid. Een versnellingsbak is op de machines niet aanwezig. De snelheid wordt geregeld door meer of minder gas geven. Het frame is gebouwd uit lichtmetaal; enkele bekende speedway-renners bouwen deze frames zelf in serie. Maar de motoren komen van de JAP-fabrieken «uit Engeland, die nog vrijwel het monopolie hebben. Het Hollandse publiek is op deze tak van sport nog niet geheel ingesteld, al is de be langstelling groot. Men verwacht dat die zal toenemen, wanneer er meer teams komen, en vooral,wanneer die in steeds groter mate hun eigen supporters krij gen. Dan gaat het plaatselijk chauvinisme, als bij de voetbalsport, een woordje mee spreken. En wanneer meer motoren- fabrieken zich met de vervaardiging van speedway-motoren #gaan bezig houden, komt ook daar meer concurrentie in! De speedway-sport is dus een dure sport. Wanneer de renner,- regelmatig em plooi hebben, krijgen ze er hun kosten wel uit. Maar ze houden er, nu althans nog, niet van over! De speedway-rijders beschouwen zichzelf dan ook als amateurseen op vatting die over 't algemeen hun sportieve prestaties meer goed dan kwaad doet! Momenteel zijn er speedway-banen in Amsterdam, Rotterdam, Rijswijk. Hilver sum, Geleen eji Lisse. Elk van de drie teams, die thans bestaan, heeft twee „vaste" banen. Die baan, de „dirt-tAck" is een gewone sintelbaan (hoewel men het thans te Rijs wijk met gravel probeert). De spanning stijgt ten top in de bochten, waar het een slippen, slingeren en manoeuvreren is om juist daar de tegenstander voorbij te komen. Daar hebben dan ook nogal eens valpartijen plaats, maar al zijn ze specta culair, het komt maar zelden voor. dat de eerste-hulpdienst bij moet springen. Lede ren harnas en valhelm beschutten de rij der voldoende. „Sportief". In Amerika is men op de speedway- motorraces al uitgekeken. Daar zijn het de .midgets" kleine racewagens, die als dui vels door de bochten rennen, over de kop slaan, tegen de tribunes vliegen en in vlam men opgaan. In Holland zal men voor lopig van deze „sportieve genietingen" wel gespeend blijven en de speedway- renners hopen dat het Hollandse publiek zijn belangstelling in steeds grotere mate voor hun verrichtingen zal tonen. Zaterdagavond zal het Lisser Sportpark weer vervuld zijn van het gedaver van de luidspreker en het geronk der motoren. Dan zullen Hollandse Leeuwen en Vlie gende Hollanders in een wolk van walm en vuil elkaar de voorste plaats betwisten, zullen de „sterren" elkaai partij geven. En inmiddels vormt de opbrengst van de speedway-races voor het actieve gemeente bestuur van Lisse een aardig spaarpotje, vanwaar het straks zijn grootse Sportpark plannen verder verwezenlijken kan! naar de mooiste plekjes van ons land o.a. Kris-Kras over de Veluwe Montferland, Oisterwijk, Rond het IJselmeer Brussel (geen paspoort) Hoge Veluwe en vele andere! Modern materieel. Prima maaltijden. Desk. leiding. REISBUREAUX HAARLEM: Gtoote Houtstraat 124, Tel. 20033 IJMUIDEN: N.A.C.O., Kilverrfr. 120 •n inlichtingkantoren der N.S. 'Adv) fel Nog geen opheldering in kwestie-Leópold Voor alles wil men een kabinetscrisis vermijden De met zoveel spanning verwachte Be!, te' gische kabinetszitting heeft geen enkej opheldering gebracht over dè koning, kwestie en de Brusselse kranten gaan voo- zich aan allerlei hypotheses te wagen. In weerwil van het laconisme van as communiqué over de besprekingen in d> kabinetsraad, kan niettemin worden vast gesteld dat er geen sprake is van een r; geringscrisis. Ongetwijfeld geven de ir, nisters zich rekenschap van de fatale ge- on volgen, die een dergelijke crisis met zie: ':ei mee zou brengen bij de huidige internat,:. nale toestand en zullen zij alles in het weri stellen om deze te voorkomen. Vooral ir de katholieke ministers schijnt, ondanks a j grote liefde, die zij voor koning Leopolj koesteren, het verlangen om de eenheid a j;a het land te handhaven te overheersen. SOCIALISTEN BOEKEN WINST. Naar uit de einduitslagen van twee va jjjr de vier Luxemburgse kiesdistricten blijkt Ho hebben de socialisten drie zetels gewonnet te De communisten bleven gelijk, evenals a 's liberalen. De katholieken verloren dia zetels. EEN LEKKERE VERSTERKING VOOR DE KINDEREN Kinderen, die overdag zo ge weldig beweeglijk kunnen zijn, hebben een krachtige voeding nodig. En ook nog bij taïïoze andere gelegenheden zal Moe der zoeken naar een verster kend voedsel, wat haar kind goed doet en graag gegeten wordt. Af aak dan eens een lekkere kop De Gruyter's cacaomalt. De kin deren smullen er van en cacao malt is buitengewoon verster kend en voedzaam. Geef cacao malt iedere dag voor het naar bed gaan. Dat kan, want cacao malt is zonder bon. Van 11.Juni tot 17 Juni een extra tractatie er bij, want bij ieder busje De Gruyter's cacao malt 100 gram pepermunt (op bon) gratis. 815 (Adv.) Doch Zaterdag vraagt het onze hulp Het Nederlandse Rode Kruis zal Zater dag weer een beroep doen op het Neder landse volk om financiële hulp voor zijn veelzijdig werk. Was oorspronkelijk de taak van het Nederlandse Rode Kruis min of 'meer een oorlogstaak, al spoedig heeft men deze uitgebreid met een vredes- opdracht, die veelzijdiger en veel omvat tender is, in de eerste plaats door de hulp verlening bij rampen. Bij overstromingen, ontploffingen, aardbevingen of epidemieën is het Rode Kruis paraat. Dag en nacht staat een Rode Kruis-colonne met geoefend personeel en het modei nste materiaal ge reed om hulp te bieden waar dat nodig mocht zijn. In Indonesië werken honderden mannen en vrouwen in de medische Rode Kruis- teams. Zij leiden noodhospitalen, lazaretten en hulpposten of trekken onder vaak zeer moeilijke omstandigheden de rimboe in om niet alleen de Nederlandse militairen maar ook en vooral de bevolking hulp te bieden op ieder gebied. Want er is daar niet al leen medische hulp nodig, hoewel een zeer belangrijk deel van het Rode Kruiswerk daaraan gewijd is. Aan de bevolking wordt kleding en voedsel verstrekt en de militai ren ontvangen, in samenwerking met de NI WIN, geregeld lectuur. In 1947 werden een millioen tijdschriften en meer dan 320.000 boeken naar Indonesië gezonden. In de militaire hospitalen, zowel in Ne derland als overzee, werken de zogenaamde Welfare-werksters van het Rode Kruis, die de herstellende militairen voorzien van lec tuur en hen helpen met handenarbeid, waarvoor zij de materialen verstrekken en die in samenwerking met de betrokken in stanties allerlei problemen, die de zieke militair betreffen, proberen op te lossen. Bloedtransfusiedienst. De Bloedtransfusiedienst van het Neder landse Rode Kruis zendt iedere maand tweeduizend flessen bloedplasma naar In donesië, dat daar gebruikt wordt om het leven van zieken en gewonden te redden. De Bloedtransfusiedienst neemt onder soortgelijke diensten in het buitenland een eerste plaats in wat organisatie en tech niek betreft. Sedert de oprichting in 1930 werden 28.000 vrijwillige bloedgevers in geschreven. Behalve de transfusies met het bloed van deze ingeschreven donors, ver vaardigt de dienst ook bloedplasma. Dit is bloed, waaruit alle vaste bestanddelen zijn verwijderd en waarvan het overblijvende vocht wordt gedroogd. Dit bloedplasma biedt enkele voordelen boven het onge- droogde bloed. Bij het vervaardigings- proces van plasma gaan namelijk de rods bloedlichaampjes, welke bepalen tot welks bloedgroep te donor behoort, verloren. het toedienen van het met gesteriliseerd water vloeibaar gemaakte plasma behoef! men dus met bloedgroepen-verschillen geen rekening te houden. Bovendien is het plasma onbeperkt houdbaar. In Nederland zijn maandelijks duizénl flesèen bloedplasma nodig en daarom orga- niseert de Bloedtransfusiedienst van hel Nederlandse Rode Kruis in samenwerking met plaatselijke afdelingen een bloed-afgiff te-actie in alle gemeenten, waar zich vols doende gevers vrijwillig beschikbaar stel len. Binnenkort zal dit ook in Haarlem en omliggende gemeenten geschieden. Ge lukkig zijn vele duizenden bereid een ge deelte van hun bloed te geven voor een medemens. Daardoor is de Bloedtransfusie dienst in staat, dagelijks vele levens te redden. Moedermelkcentrale, Uit het wetenschappelijk werk van Bloedtransfusiedienst is de onlangs opge richte Moedermelkcentrale ontstaan, welke moedermelk verzamelt, en conserveert dezelfde wijze als bloedplasma. Het moe dermelkpoeder bevat vrijwel alle voedende en beschermende bestanddelen, welke ook in moedermelk voorkomen. Tijdens de be zetting zijn honderden babies gestorven doordat de moeders niet in staat waren hen te voeden. Thans zal dat, dank zij het Nederlandse Rode Kruis, niet meer kunnen gebeuren. De Moedermelkcentrale func- tionneert voorlopig alleen in Amsterdam Men streeft er naar. de hulpverlening aan babies, die moedermelk van node hebben, tot het gehele land uit te breiden. Het Nederlandse Rode Kruis houdt 758 hulpposten langs de hoofdverkeerswegen in stand (in de omgeving van Haarlem zijn er 11het werkt mee aan de opsporing van Nederlandse kinderen in Duitsland, het heeft een informatiebureau, dat inlich tingen tracht te verstrekken over Neder landers die na de oorlog niet zijn terug gekeerd, het heeft zijn diensten verleend bij de repatriëring van Nederlanders uit Duitsland en uit Indië. De afdeling Inten dance heeft in 1946, 1947 en 1948 voor de NIWIN de gehele technische verzorging op zich genomen voor het verzenden 764.000 pakketten. Wie het nog niet weten mocht, realiseert zich thans wel, dat het teken van het Rode Kruis hulp betekent. Het krijgt geen subsidies en is aangewezen op hulp van het Nederlandse volk. Het houdt Jaar- om Zaterdag een collecte. Wie de collecte busjes voorbijloopt, moge bedenken, dat het Nederlandse Rode Kruis, steeds klaar staat, hem te helpen als dat onverhoopt nodig mocht zijn. 42. Terwijl al deze dingen gebeurden, I zijn nietswaardige wormenJullie zijn ge- dat het Oog van Mug in mijn bezit is, zaten de Oosterlingen natuurlijk niet stil. lijk schoenen zonder zolen! De smaragd wanneer de volgende avond kriekt!" Deze Ze waren verschrikkelijk boos, dat ze Joris moet in mijn bezit zijn vóór de Zon een i laatste woorden werden opgevangen door geld betaald hadden zonder de smaragd er dag onder is! Eén van jullie moet een bom Panda. Want toevalligerwijze liep Panda voor terug te krijgen cn met angst in hun in het ruim plaatsen en de kapitein vertel- op dat moment net naar zijn hut om te hart brachten ze verslag uit aan de hoge- j len, dat ik zijn gehele schip in de lucht gaan slapen. En om in zijn hut te komen I priester van Mug de heer Kom Si. „Ik J zal doen vliegenwanneer hij niet zorgt, moest hij langs het verblijf van de hoge-\ [priester Kom Si.k itan i yufi «y uc (Hti ILU/ i. *-> „irv «i ben ziét vertoornd!" sprak, deze. Jullie Veldslag. Gisteravond heeft zich In de Ita liaanse Kamer een complete veldslag voltrokken. Tweehonderd afgevaar digden sloegen en schopten elkaar en smeten met stoelen, inktpotten en ac- tetassen. Drie afgevaardigden moesten zich na het „staakt het gooien" eerste hulp laten verlenen. De aanleiding was een uitwisseling van sarcastische op merkingen tussen Christen-democraten en communisten over „invloed van buiten". Hittegolf. Te Moskou is gisteren een tem peratuur van 33 graden Celsius in de schaduw geregistreerd (ruim 91 graden Fahrenheit). Dit is sinds zeventig jaar de hoogste temperatuur in begin Juni Klant. Naar uit de exportstatistiek voor het eerste kwartaaal 1948 blijkt, ver tegenwoordigde de Belgische uitvoer in deze periode een waarde van 17.1 milliard francs (tegen frs. 15.3 milliard in de overeenkomstige periode van 1*947). De uitvoer naai Nederland steeg in dit tijdvak tot frs. 2.720 millioen waardoor dit land de eer'ste plaats onder België's buitenlandse afnemers neemt.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 2