D© Dül r Amendementen op het wetsontwerp tot herziening der Pensioenwet n de vrije tijd van {wee jaren Gesluierde aankondiging werd een schip gebouwd De nieuwe bonnen an Doeve DONDERDAG 10 JUNI 1948 J TWEEDE KAMER Minister Witteman zal aan zijn collega Lieftinck vragen of de schatkist de extra-kosten wel kan dragen (Van onze parlementaire redacteur) Mr Burger mag op een nader te bepalen dag over de perszuivering interpelleren, al bleek Mr Kortenhorst (KVP) wel enige bezwaren tegen mogelijk in zijn ogen niet geoorloofde vragen te koesteren. Donderdag beslist de Kamer over de inter pellatie-aanvrage van de heer Hoogcarspel (comm.), die minister Witteman aan de tand wil voelen wegens het door sommige burgemeesters onthouden van zalen aan een bepaalde partij (de communistische) voor het houden van verkiezingsbijeen komsten. Minister Witteman moest met een bloe dend hart verklaren, dat hij aan allerlei ten aanzien van de herziening der pen sioenwet geuite verhogingswensen onmo gelijk kon voldoen, daar zulks millioenen en millioenen zou kosten. Daarnaast waren bij het debat nog andere verlangens tot uiting gebracht, te weten sommige, die buiten het stelsel van het aanhangige ont werp vielen, zoals invoering van 't zusters- pensioen en voorts een reeks wensen, welke goed studiemateriaal vormt voor de bin nenkort te benoemen staatscommissie, die de algehele herziening van de pensioen wetgeving moet voorbereiden en na een half jaar haar voorstellen zal hebben in te dienen. Mocht de Kamen, ondanks 's Mi nisters vermaan de al te kostbare amende menten handhaven, dan zou in geval van aanneming daarvan, schorsing der beraad slagingen moeten plaats vinden.'In tweede instantie gaven onder meer mevrouw For- tanier-de Wit (WD) en de heer Van Sleen (Arbeid) te kennen, dat als het nu eens bleef bij de huns inziens in elk geval aan te brengen verhoging van het maximum pensioen voor ambtenaren van 4500 op ƒ5000 (tot dusverre was het ƒ4000) daar mee toch nooit zoveel geld gemoeid zou zijn. In elk geval had de minister de voor stellers van tal van amendementen nog niet voldoende overtuigd om hen nu reeds tot de terugtocht te bewegen Hierop ant woordende verklaarde de minister, dat, al vond hij het zelf minder juist om die ene verhoging, zonder de lyn dan verder door te trekken, in de wet op te nemen, de Kamer tenslotte zelf moest 'weten of zij iriit wel wilde. Maar ook dan zou schorsing van de beraadslagingen nodig zijn, opdat de bewindsman eerst aan zijn ambtgenoot Lieftinck zou kunnen vragen, of de schat kist de extra-kosten van dat ene amende ment, waar mee volgens de berekening van een wiskundige van de Pensioenraad op den duur ongeveer 2 1/4 millioen ge moeid zou zijn, voor haar rekening zou kunnen nemen. Hoe bescheidener de eisen van de Kamer, hoe groter de kans, dat ik iets op de Kneuterdijk bereik, gaf de be windsman te verstaan. Voorzitter Van Schaik stelde toen voor, eerst de behan deling van het aanhangige ontwerp te schorsen, ten einde te bereiken, dat de minister van Binnenlandse Zaken voordat de amendementen verder ter sprake zou den komen, zou.kunnen mededelen, wat tenslotte wel en wat in het geheel niet fcanvaardbaar zou zijn. De verdere middag ging heen met een debat over het eveneens door minister Witteman te verdedigen wetsontwerp, dat 'de mogelijkheid in de Provinciale en in de Gemeentewet wil scheppen om tussentijds 'door de Staten (Raad) aan een Gedepu teerde (wethouder) ontslag te verlenen, indien de meerderheid geen vertrouwen meer in hem heeft. De regering had aan de voorgestelde regeling een algemeen karakter gegeven. Mr Stokvis (comm.) betoogde, dat men zijn inziens te doen had met een stuk gelegenheidswetgeving van Industrie handhaafde haar productiepeil De algemene productie-index van de Industrie bleef volgens een mededeling Van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek in April 1948 gehandhaafd op 105 (basis 1938 100) tegen 98 in Februari •n 102 in Januari. Steenkolen handhaafden zich op 85, «lectriciteit kwam van 169 op 160, gas van 125 op 116. In de sector bouwmaterialen liep de productie van metselstenen en Itraatkiinkers' terug tot respectievelijk 77 en 83. Chemische producten vertoonden een daling, doch de houtindustrie ging omhoog (deuren van 81 op 115). In de metaalindustrie zakte ruw ijzer van 178 op 160, doch stegen precisiebuizen van 258 tot 311. Rijwielen kwamen van 122 op 114, doch rijwielzadels van 156 op 175 en steengaas van 344 op 372.. In de cijfers der textielindustrie kwa men geen opmerkelijke veranderingen. Voedings- en genotmiddelen liepen over de gehele linie omhoog (melkpoeder van 15 op 124, zout van 164 op 181). Wensen van de Friese Beweging De Raad van de Friese Beweging heeft lan het Provinciaal bestuur van Friesland «en brief gezonden over de verhouding rijkprovincie. Het is een Fries belang, aldus deze brief, Hat aan de achteruitstelling op verschillend gebied een eind komt en aan de gelijkheid voor de wet van alle Nederlanders inder daad uitvoering wordt gegeven. In deze Voor Friesland zo belangrijke kwestie moe ten de Provinciale Staten de leiding nemen. De Raad vestigt de aandacht op de wijzi gingen in de Provinciale Wet, voorgesteld lan de Tweede Kamer en op de uitbreiding Van het zelfbestuur van de provincie, voor lover dit zonder wetswijziging kan ge- ichieden. De Raad verklaart „het wetsont werp heeft onze instemming, maar dan Soet uitdrukkelijk worden vastgesteld, dat t maar een tijdelijke oplossing kan zijn. Bij een definitieve regeling van deze mate- He zal het eigen belastinggebied nog be langrijk moeten worden uitgebreid, waar door eerst goed de provincies haar plaats in de rij der publiekrechtelijke lichamen tullen kunnen handhaven en uitbreiden. Behalve meer geld moet de provincie ook ineer bevoegdheden hebben, in de eerste plaats langs de weg van uitgebreider zelf bestuur, al is er op het gebied van de lutonomie ook nog heel wat te bereiken «n te doen". Er wordt voorts gevraagd om verplicht fries onderwijs. gering gehalte. De heren Hooy (KVP), mr Algera (AR) en Schmal (CH) vonden het eigenlijk verkieslijker er uitdrukkelijk ge legenheidswetgeving van te maken. Vooral de eerste nam dit standpunt in, want alleen op die manier door de werkingsduur van het voorstel te beperken zou het ontwerp voor hem aanvaardbaar worden. De beide andere sprekers legden veel meer de nadruk op de fout om hier een bepaling met algemene werking in het leven te roe pen. Óe heerri5cheps (Arbeid) daarentegen voelde voor dit laatste, om verder zeer inconsequent met zijn critiek op de communisten en op het gebeurde in Tsjecho-Slowakije duidelijk aan te tonen, hoezeer het hier in feite wèl om gelegen heidswetgeving gaat. In Enschedé gestolen zijde ook in Haarlem verkocht De recherche te Enschedé heeft een om vangrijke zijde-diefstal opgespoord, welke sedert Januari is gepleegd in de fabriek van G. Jannink en Zoon te Enschede. De daar werkzame B. M. is er in geslaagd' in enkele maanden tijds ongeveer 1000 meter gebleekte zijde, welke geschikt is voor het maken van lampekappen. te ont vreemden. M. nam de stof bij het verlaten van de fabriek mee "onder zijn kleren of in een tas. Hij was de hoofdman van een complot, dat de zijde verhandelde en in het Westen van het land. met name in Amsterdam en Haarlem, tegen de prijs van 4 per meter aan de man bracht. Zeven leden van het complot zijn in het Huis van Bewaring te Almelo opgesloten. De politie heeft nog enige honderden meters zijde kunnen achterhalen. Pastoor vrijgesproken van overtreding processieverbod Conform de eis van de Officier van Justitie heeft de Bossche rechtbank de pastoor van de parochieAcht-Eindhoven vrijgesproken van de beschuldiging, dat hij het processieverbod zou hebben over treden. HUISVLIJT IN GROTE STIJL Als prinses Elisabeth moeder wordt „Barian", product van zweten en zwoegen vandaag te water '\3 1 muggen vliegen vlooien luizen... D. D. T. POEDER in de practisch e en voordelige stuif zak 65 cent Van 13 tot en met 26 Juni zijn de vol gende bonnen geldig: BONKAARTEN KA, KB, KC 806: 440 Algemeen 500 gram suikert boterham strooisel enz. of 1000 graiH jam, stroop en?., of 500 gram versnaperingen. 441 Algemeen 225 gram huishoudzeep of 180 gram toiletzeep. 442 Algemeen 400 gram brood of 1 rant soen gebak. 443 Algemeen 100 gram bloem of zelf rijzend bakmeel of kindermeel. 444 Algemeen 400 gram brood (geldig tot en met 19 Juni a.s.). 445 Algemeen 1600 gram brood (geldig tot en met 19 Juni a.s.). 447 Algemeen 2 eieren. 433 Reserve 1200 gram brood (geldig tot en met 19 Juni a.s.). 436 Reserve 400 gram brood (geldig tot en met 19 Juni a.s.). BONKAARTEN KD. KE 806 940 Algemeen 500 gram suiker, boterham strooisel enz., of 1000 gram jam, stroop Vnz., of 500 gram versnaperingen. 941 Algemeen 450 gram huishoudzeep of 360 gram toiletzeep. 942 Algemeen 400 gram brood of 1 rantsoen gebak. 943 Algemeen 100 gram bloem of zelf rijzend bakmeel of kindermeel of kin derbiscuits. 944 Algemeen 400 gram brood (geldig tot en met 19 Juni a.s.). 947 Algemeen 2 eieren. 933 Reserve 800 gram brood (geldig tot en met 19 Juni a.s.). 936 Reserve 500 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel of kinder biscuits. TABAKS- EN VERSNAPERINGEN- KAARTEN, ENZ. QA, QB, QC 802: 61, 62, 65 Tabak 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak. 63 Versnaperingen 200 gram versnaperin gen, of 200 gram suiker, boterham- strooisel, enz. of 400 gram jam, stroop, enz. 66 Versnaperingen 100 gram versnaperin gen of 100 gram suiker, boterham strooisel, enz. 9f 200 'gram jam, stroop, enz. Niet aangewezen zijn en vernietigd kunnen worden de bonnen: 392, 394, 395, 894, 895 Melk; 400, 401, 402, 407, 904, 906 en 907 Reserve; 917, 919 Algemeen. Haagse politie kookt Potage a la Colorado99 Honderd Haagse politieagenten hebben in goede samenwerking met een groot deel van de schooljeugd uit de residentie jacht gemaakt op de legioenen Colorado kevers, die over de zilte baren naar de Scheveningse kust waren gedreven. De oogst was groot en met emmers vol werd het schadelijk gedierte naar de politie posten langs het strand gebracht, waar grote potten met kokende olie gereed stonden voor een „warme" ontvangst. De inhoud der emmers werd in de potten gestort en een dienaar der Heilige Her- 'mandad stond lustig in deze vettige Potage a la Coloradote roeren. De schadelijke insecten zijn in vrijwel alle kustplaatsen gesignaleerd en overal is de jeugd gemobiliseerd om mee te hel pen aan de verdelging van deze gevaar lijke staatsvijand no. 1. Offensief tegen de Coloradokever Ook in Zandvoort heeft men de strijd moeten aanbinden tegen de aangespoelde Coloradokevers. In de middaguren zocht de schooljeugd van de hogere klassen het strand af, daarin bijgestaan door personeel van Publieke Werken en een groot aantal burgers. De vangst was enorm. Bij duizen den werden de kevers bij Publieke Werken gedeponeerd. Bij informatie bij de politie des avonds om 9 uur vertelde men ons, dat het aantal gevangen kevers in de tiendui zenden moest lopen. Zelfs uit Haarlem werd de politie opgebeld door haar collega's dat een juffrouw, die op het strand was geweest, een doosje bad gebracht, waarin zich vier Colorado-kévers bevonden. Ook op 't politiebureau te Zandvoort verscheen een badgaste die in een lucifers-doosje angstvallig een kevertje verborgen hield, dat zij maar kwam brengen, omdat het wel eens een Colorado-kever kon zijn. Intussen moeten er zich nog zeer veel kevers op het strand bevinden. De insecten, die aanspoe len zijn enigszins versuft, doch komen op het droge weer spoedig tot leven. De mees ten spoelen aan op de rug liggend, zodat zij aan de oranje-rode onderzijde makkelijk te herkennen zijn. Er is echter, wanneer ze zich tussen de op het strand liggende schelpen bevinden, weinig kans, dat men ze ziet, omdat ze de eerste tijd niet bewe gen. Later op de avond werden echter reeds verscheidene kevers binnengebracht, die men gevonden had in strand- en badstoe len. Met vereende krachten is het zoeken heden voortgezet. Franse schoolsubsidie-geschil opgelost? In een bijeenkomst van ministers en parlementaire leiders te Parijs is Woens dagavond besloten een commissie in te stellen, die moet trachten een vergelijk te vinden betreffende de kwestie van staats subsidie voor confessionele scholen. Het gevaar voor een kabinetscrisis over deze kwestie is aanzienlijk kleinee gewor den, doordat de parlementaire leiders zich bereid hebben verklaard de tekst van een nieuw compromis-decreet tot indirecte hulp aan arme scholieren van confessionele scholen tijdens een bijeenkomst van hun partijfraelies te laten bespreken. De tekst zal heden worden besproken door de parlementaire fracties van de S.F. I.O. (socialistische partij) en de M.R.P. en vanmiddag door het kabinet, waarna de Nationale Vergadering er laat in de middag over zal debatteren. Cr aaat niéts (nrv&n CALVÉ's jj PUDDING CUSTARD MAÏZENA In een open kolenloods aan de Zijl weg staat een zilverkleurig motorschip. Dat schip kan maar net onder het plaatijzeren dak staan. En er omheen lopen mannen bedrijvig heen en weer, bezig met het op een aanhangwagen te laden die het naar zijn element moet brengen. Dat heeft heel wat voeten in de aarde, want een schip van vijftien meter lang en haast drie meter breed dwars door de stad naar het Spaarne te brengen is geen eenvoudige zaak. Maar er staat een man bij, een lange blonde man, die zelf wanneer het ervaren transporteurs te moeilijk wordt, altijd weer een oplossing vindt. Hij staat erbij met een zorgelijk gezicht. En terecht. Want aan dit schip heeft hij twee jaar lang zijn vrije tijd besteed. Het is de distributieambtenaar G. J. v. d. Bergh die samen met zijn vriend J. Heermans van 1 April' 1946.af iedere avond en ieder week end heeft gespendeerd om dit schip te bouwen met zulk akelig primitief gereed schap dat het iedere technicus naar in zijn maag zou doen worden. Doorzetten maar. Zij hebben er aan gezwoegd en gezweet. Iedere klinknagel is er „koud" in geslagen. Geen hoekplaat is er gebruikt. Nëe, ieder flens is er met de moker aangebeukt. Zij hebben eraan gewerkt of de zon scheen of het regende, of het gloeiend heet of steen koud was. Iedere vrije avond en iedere vrije Zaterdag en iedere vrije Zondag. Twee jaar lang. En nu ligt het schip er en zal het te water gelaten worden. Niet met een fles champagne zal het gedoopt worden en er zullen geen grote toespraken aan te pas komen. Het zal slechts door één ding ver gezeld worden. Door de diepe arbeids vreugde van de mannen, die het maakten. En hen die menen, dat een distributie ambtenaar noodzakelijkerwijs een pie tepeuterig mannetje moet zijn, zou ik willen aanraden eens naar dit schip te gaan kijken, dat gegroeid is uit een hoop ijzeren platen tot een lang en sierlijk vaartuig, geschapen door de werklust en het ver beten doorzettingsvermogen van twee man nen met vier handen en een paar stukken gereedschap. Prima werk. Meen niet, dat het beunhazenwerk is. Niet voor niets is Van der Bergh scheeps- werktuigkundige en bedrijfsleider van een machinefabriek geweest. Alles is piekfijn voor elkaar aan de „Barian" zoals het straks zal gaan heten. Een knaap van een boot met zijn vijftien meter lengte en zijn water verplaatsing van 18 ton. Er komt een Dieselmotor in van 120 pk, die nu nog in roestige onderdelen uit el kaar ligt, waar straks een pracht van een „kar" uit geprutst zal worden. En dan moet de bovenbouw er nog op, maar die ligt al klaar en hoeft alleen nog maar gemonteerd te worden en een kwast verf te krijgen. Volgend seizoen moet het schip dan in de vaart. Een duur schip is het niet geweest. Aan materiaal niet tenminste, want de bouwers hebben een partij platen op de kop getikt, die voor hen best bruikbaar was. Ondanks dat die platen al geboord waren. Voor hèn omdat zij het enthousiasme hadden die boorgaten ten dele met een klinknagel te dichten en omdat zij de vindingrijkheid De Kunsthandel Leffe laar aan de Wagenweg in Haarlem exposeert tot en met 2 Juli een aantal tekeningen en schilderijen van Doeve, wiens uitzonderlijk ta lent hem in staat stelde het uitheemse te trans poneren in een geheel eigene persoonlijke op vatting. Naar mijn me ning is dit tot stand ge komen via de virtuose techniek van de Skandi- naviër Goulbransen, eef- tijds medewerker aan „Simplicissimus". Deze. artist heeft hem, te zien aan zijn vroegere poli tieke prenten, wel zeer sterk gegrepen. Doeve overstelpt de be schouwer met détails tot in het ongekend weel derige (het Uitheemse. Oosterse zo men wil). Deze overlading leidt wel eens de aandacht af van datgene waar het op aankomt. In de over vloed van versieringen echter is altijd zóveel interessants, dat deze dingen op zich zelf reeds merkwaardig zijn. Hij houdt van moeilijkheden, stapelt ze op en, als illustrator, heeft hij de simpele voorvallen steeds boven het niveau waarop ze zich bevinden. Ook als schilder komt hij tot deze werkwijze, met dit gevolg, dat de uitdrukking der modellen veel interessanter wordt, dan ze in wer kelijkheid is. Zo ontstaan prachtige doeken als o.a. het portret van een toneelspeler, dat ver boven het model uitstijgt. Zo wor den tekeningen vol geladen met inderdaad kostelijke vindingen saatngedrongen in fraaie arabesken. Doeve's technieken dwingen respect af. Zijn wemelende tekeningen zijn stuk voor stuk interessant. Ik vind dit werk een her ademing tussen het gewild deformeren van deze tijd, dat ronduit gezegd begint te ver velen. Hij is een frisse moderne geest, aller- sierlijkst gecompliceerd, knap in veel op zichten. Wat Raoul Hijnckes en Willink missen bezit Doeve in hoge mate: inhoud. Hij is een stijlvol romanticus. Hoe zeer hij ons weet te bekoren door zijn gave tempera-techniek, zijn waarlijk verbluffende correctheid, tóch waardeer ik ook déze kunstenaar het meest als hij zich beperkt tot de eenvoudige, markante en bijna altijd rake lijn. In de dingen waarin hy zich concentreert tot het hoogst-nodige „De Slaper": humor en concentratie op het hoofdmotief. is hij het allerbest. Ook dit geldt voor zijn schilderijen. Als hij eenvoudig is, is er nog rijkdom genoeg zo overvloedig is deze fan tasierijke bedeeld. Hiervan getuigt het fraaiste en rijpste werk dat op deze exposi tie aanwezig is „Vrouw met merel". Het is van een rust en bekoorlijkheid, een edele kleurgevoeligheid, die grote namen van oude Italiaanse meesters voor de geest roept. Bijna even belangrijk is „de Slaper" waar geen enkel détail de aandacht van het ge geven afleidt en waarin een andere kwali teit zich openbaart: zin voor humor. Van de tekeningen is voor mij „de kathe draalbouwer" de meest boeiende, „De schedel" de knapste, „Bachanaal" de meest tragische. Als men „De schedel" vergelijkt met een soortgelijk motief van Hijnckes dan verheugt men zich over de kracht, de poëtische, waarover Doeve beschikt, tegen over de kerkhof-romantiek van de ander. Al het werk is met de uiterste zorg be handeld, journalistieke illustraties, karak tertekeningen als „Man op krukken", zelf portretten en het aandoenlijke „Verdronken vrouw" even goed als de kleine grillige fantasieën. Doeve is een meester. hadden die platen zo te passen, dat gaten uitkwamen. Dubbel werk en dubbel lawaai voor de buren, die nu het gedaver van de hamers op het ijzer eindelijk opgehouden is, het schip wel hun zegen achterna zullen geven. En een zucht van opluchting. Die laatste zullen zij trouwens wel delen met Van der Bergh en Heermans voor wie nu het ergste voorbij is. Temeer daar* zij nu in heel wat geriefelijker omstandigheden verder kunnen werken, aangezien een scheepswerf aan het Spaarne, aangestoken door hun enthousiasme hen de gelegenheid geeft daar het werk te voltooien. Geen plezierschip. Toen wij Van der Bergh vroegen of het een pleziervaartuig moest worden, grin nikte hij een beetje en zei: „Nee, zo'n rijkaard ben ik niet. De bedoeling is dat ik er een broodwinning uithaal." En daarna heeft hij de kans waargenomen om ons met alle vragen, die hij eigenlijk niet zo leuk vond te laten staan en is zich weer bezig gaan houden met het opladen van de Barian. Te water. Vanmorgén is de „Barian" op een trailer van Overveen naar het Spaarne gebracht, wat geen gemakkelijke toer was door de nauwe Haarlemse straten. Maar tenslotte belandde het hele zaakje toch bij de Gas fabriek, waar het voor de grote kraan een peuleschilletje was om het schip in het water te laten zakken. EREVLUCIIT VAN NEDERLANDSE LUCHTVAARTPIONIERS De Koninklijke Nederlandse Vereniging van Luchtvaart heeft ter gelegenheid van haar 40-jarig bestaan de pioniers van de Nederlandse aviatiek uitgenodigd voor een ere-vlucht op Zaterdag 12 Juni. Deze ere- vlucht zal gemaakt wordèn per K.L.M.- Douglas, die op Schiphol zal starten en voor het begin van het vliegfeest op Soesler- berg zal landen. Uitgenodigd zijn jhr. I. L. van den Berch van Heemstede, 's-Graven- hage; E. Fuld, Amsterdam; Chr. H. C. Nell, Voorschoten; luitenant-generaal b.d. H. ter Poorten, 's-Gravenhage; kolonel H. Walaardt Sacré, 's-Gravenhage: A. Mulder, Breda; H. S. Thomson, Schiphol; G. A. Koppen, Haarlem; A. K. Stoup, Breda; J. W. van der Drift, Leidschendam; Rinus van Meel. 's-Gravenhage; W. C. J. Ver- steegh, Scheveningen; W. W. E. von He- mert. Wassenaar; J. Carley, Monster; H. Ch. E. van Ede van der Pais, 's-Graven hage; dr. A. Plesman, 's-Gravenhage §n mevrouw Beatrix de Rijk, 's-Gravenhage, de eerste Nederlandse vrouw, die het vlieg brevet behaalde. BINNENKORT WEER WERKKLEDING Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat op nader plaatselijk te bepalen dagen wederom individuele aanvragen om werkkleding kunnen worden ingediend door personen, die werkzaam zijn in een zelfstandig beroep of in bedrijven met minder dan vijf werkkleding dragende ar beiders. In aanmerking komen slechts zij, die sedert 31 Januari 1948 *geen werk kleding hebben ontvangen. Voorts kunnen een aanvraag indienen zij, die „reeds collectief vanwege een bedrijf werkkleding hebben ontvangen, doch die thans in een zelfstandig beroep of in een bedrijf met minder dan vijf werkkleding dragende arbeiders werkzaam zijn, mits zij een verklaring van hun vroegere werk gever overleggen, dat de werkkleding eigendom bleef van het bedrijf. Concessie voor ontginning van aardolie Aan de „Nederlandse Aardolie Maat schappij" te 's-Gravenhage is concessie verleend voor de ontginning van bitumina, zoals aardolie en aardgas, alsmede van andere daarmede te zamen in dezelfde af zetting voorkomende delfstoffen over een oppervlakte van ongeveer 15.000 hectaren in de gemeenten Coevorden, Schoonebeek, Dalen, Emmen, Sleen en Gramsbergen. De concessionaris is verplicht aan de Staat der Nederlanden jaarlijks tien pro cent van de bij zijn opsporings- en ontgin ningswerkzaamheden te maken winst uit te keren. Deze uitkering zal niet minder bedragen dan 1 voor iedere door de concessionaris gewonnen kg-ton bruto watervrije ruwe olie. De eigenaren van grond binnen het con- sessieveld hebben recht op een jaarlijkse uitkering door de concessionaris naar de maatstaf van 0.50 per hectare of op een uitkering ineens van 12.50 per hectai-e. gewoonte aan Britse Hof (Van onze Londense correspondent). "1 Het was reeds geruime tijd een publiek I geheim, dat Prinses Elizabeth in dc komen de herfst een blijde gebeurtenis tegemoet zag. Het was namelijk opgevallen, dat het overladen programma van openbare ver plichtingen. welke de Prinses te vervullen heeft, in Juni plotseling ophield. Eveneens had de aandacht getrokken, dat de Prinses, het paardrijden, waarvan ze een groot liefhebster is. eraan had gegeven. En zo waren er enkele dingen meer, die Fleet Street, de Londense krantenwijk, niet waren ontgaan. Na dc min of meer bedekte toespelingen op het verwachte heugelijke feit bracht daarom de officiële aankondi ging daarvan nauwelijks meer een verras sing teweeg. Die aankondiging geschiedde overeenkomstig de gewoonte aan het Britse Hof in gesluierde vorm. namelijk de zo sobere mededeling, dat de Prinses na einde Juni geen openbare functies meer zal vervullen. Vernomen wordt, dat Elizabeth's baby in de tweede helft van October verwacht wordt. Het is bijna zeker, dat de bevalling zal geschieden op 't landgoed Windlesham Moor in Surrey, waar het jonge paar op het ogenblik zijn intrek heeft genomen. De Prinses zal waarschijnlijk een Schotse ver pleegster engageren, wier ouders werk zaam zijn op de Koninklijke bezittingen. Het was in, Juni 1894, dat de laatste keer een rechtstreekse troonopvolger geboren werd, n.l. de tegenwoordige hertog van Windsor. Toen werd Queen Victoria over grootmoeder en thans hoopt Koningin Mary met een achterkleinkind te worden verblijd. Prinses Elizabeth zal vermoedelijk de zomermaanden met haar ouders op Balmo ral in Schotland doorbrengen. Ter gelegen heid van dc vorstelijke geboorte zal een speciale postzegel worden uitgegeven. „Londen ontmoedigde, in 1938, liet verzet tegen Hitler" Eindhoven vierde feest Défilé voor gouden echtpaar Dr. PhilipsDe Dongh Geheel Eindhoven heeft, gisteren het gouden huwelijksfeest van Dr. A. F. Philips en mevrouw A. H. E. M. Philips-De Jongh meegevierd. Op de drukbezochte receptie in huize „De Laak" verscheen het werkcomité van de personeelsraad dat namens het personeel de aanleg van een plantsoen als herinne ring aanbood. De Raad van Bestuur en de commissa rissen kwamen het gouden paar compli menteren en boden een bronzen hekwerk aan voor het Philips-De Jongh wandelpark.. Hef geschenk van het gemeentebestuur bestond uit een damasten tafelkleed en bij behorende servetten, waarin het Eindho- vense wapen en de jubileumdata geweven zijn. Ter receptie verschenen verder vele groot-industriëlen uit binnen- en buiten land en namens de Eindhovense geestelijk heid Deken Heezemans en pastoor Van Oerle. Na de receptie defileerde het gehele Philipspersoneel voor het gouden echtpaar. Voor de villa „De Laak" had het echt paar, omringd door kinderen, kleinkinderen en familieleden plaats genomen. Daarnaast zaten de oud-directeur P. Staal, de Raad van Bestuur, de Belgische Philipsdirectie en vele autoriteiten. Met de geüniformeerde Philipsharmonie aan het hoofd trok uren lang dc stoet van personeel voorbij. In Eindhoven duurde de feestvreugde tot HERMAN MOERKERK, laa t in de avond. Beweringen van von Weiszacker De voormalige Duitse staatssecretaris baron Von Weiszacker heeft voor een ge rechtshof te Neurenberg waar hij als ge tuige in eigen zaok optrad, verklaard, dat de „Britse regering het verzet tegen Hitier in 1938 heeft ontmoedigd, daar de Britse regering meende, dat er een chaos zou ont staan, aangezien géén plaatsvervanger voor Hitier aanwezig was". Londen vreesde, zo ging Von Weiszacker voort, voor een dure burgeroorlog. Om deze reden was ook een aanslag op Hitier uitgesteld. Von Weiszacker zei dat daar Hitier door de massa aanbeden werd. hij slechts ver vangen had kunnen worden indien buiten landse mogendheden aan zijn opvolger een even grote macht zouden hebben toe gestaan. „Zonder deze zekerheid zouden verzetsgroepen een te groot risico gelopen hebben". Voorts zei Von Weiszacker. dat het ver drag van Münchcn „door leden van het Duitse verzet" als dc beste oplossing in de plaats van Hitiers verwijdering werd be schouwd. Willy van tier Meyclen houdt nog 4 jaar gevangenisstraf De 24-jarige Willy van der Meyden uit Velsen was in beroep van cassatie gegaan tegen een vonnis van 7 jaar gevangenis straf met aftrek van voorarrest, haar door het gerechtshof te 's Hertogenbosch opge legd. Zij werd veroordeeld wegens verraad en samenwerking met de „Sicherheits- dienst". Aanvankelijk was zij ter dood veroor deeld, maar in eerste beroep van cassatie werd een psychiatrisch onderzoek gelast, waarna haar zaak voor een nieuwe behan deling naar het Hof in 's Hertogenbosch werd verwezen. Thans werd haar beroep door de Bijzon dere Raad van Cassatie verworpen, zodat het vonnis van zeven jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest van 14 Mei 1945 af blijft gehandhaafd. Emigratie naar Frankrijk nader geregeld Tussen Frankrijk en NedérJp zijn, naar reeds medegedeeld werd v< -en op het gebied van dc landverhuizing ge sloten. Het eerste verdrag betreft arbeid in loondienst. Hierin worden aan legaal in Frankrijk werkende Nederlanders de zelfde rechten toegekend als aan Franse arbeiders, in het bijzonder op sociaal bied. Het aantal in Frankrijk werkc .ie Nederlanders wordt op ongeveer 2000 ge steld. Het tweede verdrag regelt de vestiging van Nederlandse boeren op Franse (pacht-)bedrijven. Tien procent van de Nederlandse emigratie naar Frankrijk mag uit zelfstandige boeren bestaan. Voor 1948 is. dit aantal op ongeveer tweehonderd ge steld. Deze boeren mogen hun inventaris aac dode en levende have meenemen. Iets der gelijks werd tot dusver niet toegestaan. Bovendien kunnen zij ten hoogste 2500 in Nederland storten, waarvoor zij in Frankrijk een gelijkwaardig bedrag aan francs zullen ontvangen. Deze francs ko men uit een tot dusver geblokkeerd Ne derlands saldo in Frankrijk. De normale deviezenregcling blijft ook voor deze emi granten van kracht. Een derde verdrag regelt het verblijf in Frankrijk van jonge vrouwen en mannen, die zich na hun opleiding in Nederland in Frankrijk verder practisch willen bekwa men in hun beroep, in de handel of in de taal. Deze jongelui kunnen ten hoogste éen jaar in Frankrijk verblijven. Zij mogen niet ouder dan dertig jaar 'zijn. Op dit laatste gebied bestaan ook over eenkomsten met Zwitserland Engeland en Denemarken. Vaderdag: derde Zondag in Juni In navolging van Amerika zal in Neder land voortaan de derde Zondag in Juni als Vaderdag gelden. Vorige jaren werd in Nederland Vader dag in October gehouden." Omdat het St. Nicolaas- en het Kerstfeest er spoedig op volgden, heeft men gemeend, dat de maan den Mei of Juni er geschikter voor waren. Mei was echter al voor de moeders ge- I reserveerd, namelijk de tweede Zondag in die maand Restte dus Juni en zo zal de derde Zondag in Juni algemeen als Vader- 1 dag worden beschouwd.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 5