Optimistische en pessimistische beschouwingen over de financiële positie 'n TAXI...? Bel 1 7000 Kort en Bondig DONDERDAG 10 JUNI 1948 HAARLEMS DAGBLAD DE HAARLEMSE BEGROTING VOOR 1948 Toen de voorzitter, burgemeester Cremers, Woensdagmiddag de raads zitting opende waren slechts 28 van de 39 leden aanwezig. Later kwamen er nog enigen. Woningbouw Voor de raad de behandeling der begro ting 1948 voortzette, werd een korte ge wone vergadering afgewerkt. B. en W. wijzigden hun voorstel over onteigening van de gronden in Haarlem-Noord, door daaruit te halen alle gronden ten Noorden van de Jan Gijzenvaart. De heer Ange- nent (K.V.P.), wethouder van Openbare Werken, deelde ter toelichting mede, dat een deel der betrokken eigenaars plannen heeft die gronden zelf te gaan bebouwen. Een R.K. school in Spaarndam? Een tweede punt was de beslissing van Ged. Staten over een bijzondere (R.K.) school voor lager onderwijs in Spaarndam. De raad had indertijd (met één stem meer derheid) een verzoek afgewezen om in Spaarndam zo'n R.K. school te stichten. Gedputeerden hebben dit raadsbesluit evenwel vernietigd. B. en W legden nu aan de raad de vraag voor of tegen deze beschikking in beroep zal worden gegaan bij de Kroon. Een advies werd niet ge geven. Natuurlijk werd opnieuw vrij breedvoe rig over deze zaak gesproken. Met 17 tegen 11 stemmen besloot de raad tenslotte, op voorstel van de heren Happé c.s.. in beroep te gaan bij de Kroon. Daarop begon weer de behandeling der begroting. De dekking der kapitaals uitgaven De heer Albrécht (Arbeid) betreurde het dat Gedeputeerde Staten zo lang ge wacht hebben met het geven van hun nieuwe richtlijnen. Het college kreeg aan wijzingen uit Den Haag op 28 Januari 1948. maar schreef pas op 31 Maart aan de ge meenten. Daardoor is in veel gemeenten onnodig werk verricht. Ook in Haarlem. Opnieuw is gebleken dat de financiële positie van Haarlem niet rooskleurig is. De hoop mag slechts gekoesterd worden dat uiteindelijk de commissie-Oud er nog in slagen zal de financiële positie der ge meenten te verbeteren, waardoor de auto nomie hersteld kan worden. De eis die Ge deputeerde Staten thans gesteld hebben wat de dekking der nieuwe kapitaalsuit gaven betreft, is voor de tegenwoordige noodtoestand te zwaar. Het is voor Haar lem meer dan in redelijkheid verlangd kan worden. Het is jammer dat de gemeente gedwon gen is geweest nog meer winsf uit de be drijven te halen. Het winstbedrag wordt nu weer met 400.000 vermeerderd. Het wordt nu inderdaad zóveel, dat niet meer gesproken kan worden van een „matige" winst. De heer Schippers (K.V.P.) vroeg zich af op welke basis de wethouder van financiën zich gesteld heeft toen hij in de nota schreef, dat er reden voor Haarlem is aan het rijk een verhoging der bijzondere uitkering te vragen. Het rijk heeft 975.000 aangeboden, terwijl de wethouder nu 1.230.000 vraagt. Was het niet beter de consequentie maar te aanvaarden en geen struisvogelpolitiek te voeren en te spelen op een zien komen0 Moeten wij als het rijk de verhoging niet wil geven de be groting nog eens opnieuw gaan behande- Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 9 Juni 1948 ONDERTROUWD: 9 Juni: H. Planken en M- J. B. T. van Ingen. M. Broer en A. M. van Maasdam. W. H. A Serné en M. E. van den Boogaard. J. B. A. van Stijn en H- H. Orth A. P. J. Beijer en C. M Anton isse. A Visser en W. C. Meijer. I. Geus en M. H. F. M. Wil- lemsen. A. van der Veen en P van Zundert. H L. Jansen er. A. C. F. Rohling. L. H. Her.tze en B. M. Veenhuis. G C. Vermaal en P. J. M- Adelaar. F. Pieters en G Koopman. J. Scher- per.huysen er. M F. W. Overcuin. J- H. van Olphen en E. Rietbergen J A. Waayer en M. Duits. H. P. Neve en C. E. van Egmond. L. P- Brouwer en M C. T van Stijn. A J. van der Linden en M. T. Habious. G. Gerrit sen en A. Honijk. M. J. van der Vlugt en W. C. J. Schaal H. J. Christiaans en A. J. M. Heesterbeek. B. A. Zonderhuis en M. 1-1. Evers. C. de Groot en G. Kopjes Niemann. A. Rijbroek, en H. W. J. Wild. M. van Bilder- beek en E. Kurvers. W. Bakker en J. G. 'van Straaten. C. H. M. Oud en A. M. A. Kenter. J. Spijker en A. L. Molenaar L J. Zonneveld en A. D. M. Scheifaut. E. Toor.en en M. G Steinbrückner. J A. Brij en F M. Haverkort. T. P. Markman en A. Pronk. H. Schijf en A. Tent. H. B. Kuin en B. A. Dobbelman. J- Jordan en M J. Boerrigter- GEHUWD: 9 Juni: A. L. Sloot en G. Blaas. J. Steffers en K. Jelsma. J- Krikke en B. Steg- gink. P. J. A. Passant en P. G. Bannink. M. van der Goot en H. van der Schrler- .1. Beenen en J. M. Rademsker. B. Vreugdenhil en W. Brouwer J Bos en M. Hetem. A. J. Schrama en H- J- Gol. R. Swier en J. M. y/assenburg. H. Eerhart en A. G. van der Zee. BEVALLEN van een zoon: 5 Juni: A. van GalenVosse. G. J. van LeenKarman. 7 Juni: J. C. J. Wentink—van de Vrar.de 8 Juni J. J. van der Engde Haan. 2 z. J. S. Koese Kloos. H. C. van der RolHennis. L. Groen Stolk. R- van Berk—Weers. L W. Hensen van Poorten. 9 Juni: C. M. GoddijnTromp. BEVALLEN van een-dochter. 6 Juni: T. H. SiebetingNoordhuizen. 8 Juni: A Evers Kuypers. M. J. AugustinusChristiaans. G. van HoftenWagemaker. I. Huising—Geert- sema. H. Linthorstvan Dansik, 2 d. H, W. Uitermarkde Jong OVERLEDEN: 7 Juni: J. C J. Scholte, 75 j., Badhuisstraat. 8 Juni: M. H. Burger, 40 j.. Westerhoutpark. T. Gustenhoven, 67 j„ Pieter Kiesstraat. C. de Leeuw, 72 j.. van Wasse- naerstraat. Agenda voor Haarlem DONDERDAG 10 .JUNI Franc Hals Theater: Haarlems Studcf.ten Gildt filmavond ten bate van Stichting Ned. Studenten" sanatorium. 9.30 uur. Palaoe: „Mijn eigen réchter". 18 jaar 2. 4.15, 7 en 9.15 uur Luxor: „De Lafaard". 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „De klokkenluider van de Notre- dame". 14 jaar. 2.35, 4.30, 7 en 9 15 uur. Spaar- »e theater: ..De schrik van Parijs". 18 jaar 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De vrouw, die de moed had". 18 jaar, 2. 4 39, 7 nn 9 !5 uur. Rembrandt: „La Bohème' li *aar 4.15. 7 en 9.15 uur. VRIJDAG II JUNI Gem. Concertgebouw: Volksconcert II O V 8 uur. Bioscopen: middag- cn avondvoor stellingen. len? Waarom.hebben B. en W. niet ge tracht ook op de gewone dienst te be zuinigen? De commissie-Oud had zo zei de heer Proper (Comm.) de opdracht voor stellen te doen om de financiële zelfstan digheid der gemeenten te herstellen. Daar van is evenwel bij deze noodvoorziening nog weinig terecht gekomen. Spreker betreurde het dat verschillende openbare werken door B. en W. van de kapitaaldienst zijn geschrapt, o.a. de nieuwe Gravestenenbrug, de weg Buiten- rustbrugweg Schiphol, j Is het zo vroeg de heer v. d. Pas j (Comm.) wel juist over de begroting te gaan spreken nu millioen van de bijzon dere uitkering onzeker is? De heer Bakker (A.R.) vond de cir culaire van Ged. Staten niet zo verrassend, want de brief van de minister van 28 Januari was al te voren gepubliceerd. Uit alles blijkt dat de financiële positie van Haarlem zeer ongunstig is, niettegenstaan de er veel te hoge winsten uit de bedrijven gehaald worden. Hebben B. en W. de zekerheid dat Ged. Staten er mee accoord gaan dat voor 1948 slechts een half jaar rente berekend is voor de nieuwe kapitaalsuitgaven? Haarlems Dagblad heeft het wel geschreven, maar dat is niet officieel. Mevrouw Scheltema (V.V.D.was overtuigd dat B. en W. er van gemaakt hebben wat mogelijk was. Misschien is het doenlijk ook op de gewone dienst te bezui nigen. De heer v. d. W a 11 (Arbeid), wethouder van financiën, wees op de grote schok die ontstaan is door de circulaire van Ged. Staten. B. en W. hebben getracht de moei lijkheden, die daardoor gerezen waren, zo goed mogelijk op te lossen. De circulaire van de minister van 28 Januari was niet zó positief als de heer Bakker meende. Daarom kwamen de nieuwe richtlijnen van Ged. Staten ook voor B. en W. als een verrassing. Het is jammer dat Ged. Staten er zo laat mee gekomen zijn. Toegegeven wordt dat nog steeds de fi nanciële zelfstandigheid der gemeenten in het gedrang is. Naar herstel wordt geluk kig gestreefd. Het vroegere belastingge bied der gemeenten zal wel nooit hersteld worden, maar 'de rijksuitkeringen aan de gemeenten moeten naar billijke normen ge schieden. De gemeenten moeten ook zeg gingschap krijgen in budgetaire en finan ciële politiek. Thans worden te veel be slissingen buiten de gemeenten om ge nomen. terwijl de gemeenten er toch mee te maken hebben. De mededeling in de courant, dat Ge deputeerde Staten accoord gaan met het berekenen van een half jaar rente, is in derdaad juist. Het college van B. en W. heeft die verzekering gekregen. De bedrijfswinsten, hebben inderdaad het begrip van „matigheid" overschreden. B. en W. willen streven naar een verlaging der prijzen. B. en W. hebben voor de verhoging dei- bijzondere uitkering inderdaad gegronde argumenten. Er is niet alleen sprake van optimisme van spreker. De heer Schipper was evenwel pessimistisch. Het college voert geen struisvogelpolitiek. Het is dus geen spel van verwachtingen. De gemeente heeft inderdaad, op grond van de bestaande regelingen, recht op een bijzondere uit kering van 1.230.000. Zolang de gemeente niet daartoe ge dwongen is, zal zij niet op de gewone be groting gaan bezuinigen. Dat zou een dans om de galg zijn! Wel wordt gestreefd naar een zuinig beheer, maar het dient sociaal en cultureel verantwoord te zijn. Dat er zoveel winst uit het electrïciteitsbedrijf wordt gehaald is voor een groot deel een gevolg van het efficiënte beheer van dat bedrijf. Indien Binnenlandse Zaken eens zou weigeren de 255.000 alsnog aan Haar lem toe te staan, dan zullen B. en W. ook in de gewone dienst over moeten gaan tot bezuinigingen. Ook zou het dan nodig zijn de inkomsten der gemeente te ver hogen. Dit is zelfs onder ogen gezien, maar daarover is in het openbaar nog niets te zeggen. Als het rijk de verhoogde bijzondere uitkering aan Haarlem niet toe staat. dan kan de gemeente niet voldoen aan de eisen die de tegenwoordige tijd aan de gemeente stelt. Bij de replieken merkte de heer Schip pers op, dat er toch gétracht moet wor den om tot bezuiniging te komen op de gewone dienst. Als men op de H.O.V.- subsidie bijvoorbeeld 20.000 bezuinigt, kan de Gravestenenbrug gebouwd worden. De heer v. d. Wall antwoordde dat hij niet graag de H.O.V. zou afbreken om de Gravestenenbrug op te bouwen. Men moet altijd bij bezuiniging denken dat „kiezen verliezen is". Daarna werd de gewone begroting verder behandeld. Te voren kwamen B. en W. nog met een voorstel om ook dit jaar een garantie van 5000 te geven voor de Sportweek. Tot nu toe is het nog nooit nodig geweest, een uit kering op deze garantie te verstrekken. De raad keurde het voorstel goed. Daarop kwam het hoofdstuk Onderwijs aan de orde. De heer-Geluk (Arbeid) wethouder van onderwijs, beantwoordde allereerst de vragen die twee maanden geleden in de raad gesteld zijn. De meerderheid van de raad staat op het standpunt dat er in Haar lem nog geen behoefte is aan een tweede Ambachtsschool, ook al zouden de R.K. gaarne een eigen school hebben, zoals mej. Bolsius betoogd heeft. Voorheen meenden B. en W. dat er ook nog geen behoefte was aan een Protestantse school voor buiten gewoon onderwijs. Thans is dat evenwel veranderd door de toeneming van het aan tal leerlingen en als de gemeente een ge bouw beschikbaar heeft, zal medewerking verleend worden. Er wordt zelfs spoed mee betracht. Op het Coornhertlyceum zijn inderdaad leerlingen in de brugklasse wetenschappe lijk getest, om uit te maken voor welke tak van onderwijs ziy'aanleg hebben. Misschien is het mogelijk in de toekomst een desKiindige van de Geneeskundige Dienst in te schakelen bij het testen van leerlingen der Middelbare scholen, alsook van moeilijke kinderen bij het lager onder wijs. Het schoolverzuim wordt zoveel mogelijk tegengegaan. Oudercommissies hebben hier in ook een taak. Er moet meer band komen tussen school en huisgezin. Juist is dat het schoolverzuim wordt tegengegaan door te eiken dat de kinderen graag naar school arm. Dat is trouwens het gehele doel der onderwijsvernieuwing. De vernieuwing wordt tegengehouden door het fei', dat men nog met oud personeel zit, dat '«oor een Voor bewoners van T KLEVERPARK HAARLEM-NOORD en BLOEMEN DAAL DAG EN NACHT deel vasthoudt aan de oudere begrippen. De vernieuwing moet dan ook groeien. B. en W. houden steeds met de vernieuwing rekening bij benoemingen. !n de praktijk is nog niet veel te bemer ken van het schoolparlement. Daarvoor werkt het nog te kort. Het schoolparlement is hezig een nieuw leerplan te ontwerpen. Er wordt naar een' mogelijkheid gezocht om een grote villa in de omgeving te vin den, om daarin de dagopenluchtschool, die nu in Haarlem-Noord is, over te brengen. Gevreesd wordt dat dit niet zal lukken. Het zal er tenslotte wel op neer komen dat men in de toekomst een nieuwe openluchtschool bouwt op een meer geschikter terrein. Haarlem heeft zo vervolgde de wet houder in de avondzitting zijn mededelin gen'geen toestemming van Den Haag gekregen om een eigen inspecteur voor het onderwijs aan te stellen. Wel wordt goed gevonden dat er op het stadhuis een amb tenaar zal komen voor de jeugdzorg. B. en W. zullen overwegen of er reden is van gemeentewege een avond-lyceum in te stellen. Het college voelt er voor omdat particuliere instellingen lesgelden vragen die voor velen te hoog zijn. Bovendien wordt aan particuliere instellingen in -het algemeen te veel met onbevoegd personeel gewerkt. Haarlem heeft de toezegging dat het rijk de gemeente voor een avond lyceum zal subsidiëren. Bij de artikels-gewijze behandeling vroeg mevrouw Van Eek (Arbeid) of, nu het moeilijk blijkt boeken te kopen voor de jeugdafdeling der Gem. Bibliotheek, geen beroep op het publiek gedaan kan worden. Velen zullen boeken ongebruikt in hun kast hebben staan. Mr. Proper wees er op, dat de gemeen te het werk van jonge kunstenaars moet steunen. Spreker juichte het feit toe, dat de nieuwe directeur van het Frans Hals museum zoveel doet om het museum te maken tot een centrum van kunst in Haar lem. De heer Geluk, wethouder, onderschreef dit laatste. De heer Baard heeft nieuw leven in het museum gebracht. Hgt is jam mer dat het museum niet meer belangstel ling heeft bij de bevolking. De directeur meent dat begonnen moet worden met de interesse der jeugd te winnen. Alles wordt gedaan om dit te bevorderen. Geregeld heb ben schoolexcursies plaats, vooral voor de middelbare scholen. Er wordt door de direc teur getracht ook onderwijzers bij het lager onderwijs meer belangstelling voor het museum bij te brengen. Al hebben de Haar lemmers nog niet veel belangstelling voor het Frans Halsmuseum, er komen wel veel bezoekers uit andere delen van het land, ook zeer veel uit het buitenland. De schilderijen die Haarlem uit Duitsland zijn toegewezen zijn dezer dagen in het Frans Halsmuseum aangekomen. Deze zomer zal er een speciale tentoonstelling van gehouden worden. De burgerij zal opgewekt worden boeken voor de jeugdafdeling der Bibliotheek af te staan. Over de H.O.V. De heer Happé bracht in dit ..begro tingsoratorium" een solo ten gehore ten gunste van de H.O.V. De culturele beteke nis van het orkest voor de stad is groot. De heer Schippers liet vanmiddag een wan klank horen, toen hij sprak over een ver laging der subsidie in ruil voor de bouw van de Gravestenenbrug. Spreker hoopte dat de onderhandelingen die met 't orkest- bestuur gevoerd worden over de interne organisatie en de verhouding tot de ge meente. een goede oplossing der bestaande moeilijkheden zullen brengen. De heer Schippers wilde ook iets zeggen over de H.O V., al is zijn stem niet zo welluidend. („Een contra-bas" interrum peerde de voorzitter.) Spreker vroeg bij het nu gaande onderzoek de vraag on der ogen te zien of het belang dat de ge meente bij de H.O.V. heeft in overeenstem ming is met de ƒ80.000 subisidie. Het kon wel eens zijn dat elk muzikaal strijkje van het orkest gepaard gaat met een gezucht der Haarlemse belastingbetalers.' De heer Voogd (Arbeid) pleitte voor een goede samenwerking der culturele or ganisaties hier ter stede. Meer coördinatie is gewenst. De overheid moet dit stimu leren. Rotterdam heeft in Benelux-verband een culturele uitwisseling voor de scholieren georganiseerd. Is dit ook in Haarlem mo gelijk? Wethouder Geluk wees er op dat alle kunst noodlijdend is. Zo is het ook met de H.O.V. Haar financiële positie blijft zwak Het orkest heeft voor onze gemeenschap grote betekenis. In de toekomst zal dit nog toenemen, vooral indien de jeugd zich meer voor de muziek gaat interesseren. In de lesprogramma's der scholen zal in 1949 de muziek worden opgenomen. Dan krijgt'de H.O.V. voor onze gemeente nog meer be lang. Het is waar dat de subsidie voor het orkest sterk gestegen is. maar het is billijk dat er voor de orkestleden een behoorlijke salarisregeling geldt. 55 mensen hebben bij het orkest een bestaan. Het rijk garandeert nu de salarissen, mits de gemeente de helft der kosten voor haar rekening neemt. Spre ker kan niet toezeggen dat de H.O.V. met de gemeentelijke subsidie van 80.000 uit de moeilijkheden is. Er is wel een en ander bereikt op het gebied der samenwerking van de culturele verenigingen in Haarlem. Tussen verschil lende organisaties is de band tot stand ge komen. H«.t overige zal geleidelijk moeten groeien. De commissie voor de kunstzaken zal in deze worden ingeschakeld. In llaarlem bestaat al een uitwisseling op sport en cultureel gebied met Engeland. Ook met Denemarken is thans een uit wisseling begonnen. Ook is er een con- comité is evenwel nog niet ver daarmee ge vorderd. Verder wordt getracht met Frank rijk iets te bereiken, maar daarmee zjjn nogal hoge kosten verbonden. Er is even wel een comité voor gevormd. Dit zal dit jaar beginnen met uitwisseling van enkele leraren. De raad ging daarmee accoord. Armenzorg De heer Blokdijk (Arbeid) wenste inlichtingen over het verhaal van steun. Ook vroeg hij de gezinszorg meer dan tot nu toe te coördineren. De heer v. d. Wall, wethouder, zei dat de normen van verhaal zeer sterk zijn ver beterd voor de belanghebbenden, pas on langs nog op 1 Januari 1948. N Bovendien wordt steeds soepelheid betracht. Het probleem der gezinszorg heeft alle aandacht van B. en W. Er zullen reorgani saties op dit gebied moeten komen. Hedenmiddag wordt de behandeling der begroting vervolgd. Mr. J. H. J. Simons 40 jaar advocaat Mr. J. H. J. Simons te Heemstede (voor de oorlog woonde hij in Zandvoort) zal op 16 Juni de dag herdenken dat hij vóór veertig jaar werd beëdigd als advocaat en procureur bij de Haarlemse rechtbank. Mr. Simons is thans nog rechter-plaats- vervanger in de Haarlemse Rechtbank en vice-voorzitter van het Scheidsgerecht voor de Bloembollenhandel. Hij is bovendien zeer vele jaren lid geweest van het bureau voor Consultatie en ook lid van de raad van toezicht en discipline van de Orde van Advocaten. Ongetwijfeld zullen op 16 Juni velen de gelegenheid aangrijpen om mr. Simons blijk te geven van waardering voor zijn werk. Een uitbreiding van Haarlems kunstbezit Het Frans Halsmuseum krijgt stukken uit Duits bezit Wethouder Geluk heeft Woensdagmiddag in de raad van Haarlem medegedeeld, dat thans in h§t Frans Halsmuseum een deel van de schilderijen is aangekomen, die aan Haarlem zijn toegewezen uit Duits bezit. Reeds in ons nummer van 12 Maart deelden wij mede. dat de toezegging van dit geschenk aan Haarlem gedaan is. Wij voegden daaraan toe, dat Haarlem in het bijzonder stukken krijgt, die van betekenis zijn voor ons museum, dat vooral gespecia liseerd is op meesters van de Haarlemse school. Haarlem moet voor dat geschenk een vergoeding betalen, dit geld is niet bedoeld als aankoop, maar moet dienen ter dekking van de bijkomende kosten. Op dit moment zijn nog niet alle stukken die Haarlem mag verwachten aangekomen. Zelfs weet men nog niet precies wat er zal komen. Wij kregen de indruk dat onder de aanwinsten voor ons museum verscheidene stukken zijn die voor onze verzameling van grote betekenis zijn, ook al zijn er geen stukken onder van wereldvermaardheid. Zo grftiw de collectie compleet is, zal van de nieuwe werken* een tentoonstelling in> het' Frans Halsmuseum gehouden worden. Wij deelden ook reeds mede, dat in het Frans Halsmuseum het ruimte-probleem gaat komen. Het museum heeft, sinds de heer H. P. Baard directeur is, een reorgani satie ondergaan. Alleen de schilderstukken die voldoende kunstwaarde hebben zijn blijven hangen Maar wie de zalen nu rond loopt, zal moeten toegeven, dat alle wanden voi hangen, zodat het moeilijk zal zijn voor de belangrijke uitbreiding, die nu verwacht wordt, voldoende ruimte vinden. Er waren dan ook reeds plannen in overweging om tot een uitbreiding der expositieruimte te komen. Nader vernemen wij. dat met deze uit breiding geen aanbouw gemoeid is. Het betreft slechts het geschikt maken van enige bestaande kamers voor het ophangen van schilderijen. Toneel „Het lied van alle tijden" „Nieuw Leven" houdt de goede ge woonte in ere het toneelseizoen te beslui ten met de opvoering van een ernstig stuk. Ditmaal is de keuze gevallen op „Het lied van alle tijden" door D. H. Scheffer, overi gens reeds vele keren, ook na de oorlog, door plaatselijke verenigingen met wisse lend succes vertoond. In deze geschiedenis van een zeer hevige liefde tijdens het woe den der Franse revolutie wordt men meer dan eens getroffen door overeenkomsten met het schrikbewind in een nauwelijks achter ons liggende periode reeds Ro bespierre. aldus verneemt men, paste het systeem der alleen maar anders genoemde Silbertanne-moorden regelmatig toe doch verder is het voornaamste gegeven gehuld in een mantel van romantiek, die zo langzamerhand uit de mode raakt. De voorstelling staat niet op het peil, dat deze amateurs meestal bereiken en stellig moet dat voor een belangrijk deel worden geweten aan de ten enenmale ontoereikende regie, welke zelfs, vooral in het tweede be drijf. de eenvoudige problemen der toneel schikking niet tot een goede oplossing heeft gebracht. De. rolkennis is in dubbele zin onvoldoende, want in vele gevallen blijkt de betekenis van de tekst ten halve of ver keerd te zijn uitgelegd. Sommige lyrische passages werden gewoon in de ruimte ge sproken, als verzuchtingen in een verlaten woestijn. Van de heren zou ik niemand kunnen noemen, die aan de voorwaarden van dit toch waarlijk niet al te diep gaande drama voldoet, of het moest Fokke van der Schaaf zijn, maar deze geeft, ondanks enkele boeiende proeven van welsprekendheid, geen enkel verschil te zien tussen zijn ver schijning als minnaar of als klantenwerver voor de guillotine. Nee. dan brengen de dames er meer van terecht. Vooral Inge Troost, wier talenten zo zelden te kort schieten eigenlijk al leen, en dan nog maar zeer weinig, wan neer zij de exaltatie van een echte actrice moet opleveren dat zij de interesse van het publiek bijna aan één stuk door warm weet te houden. Van alle amatrices, die ik bezig heb gezien met de rol van Yvonne Fleuriot, is zij verreweg het beste geslaagd. De tussen de bedrijven ten gehore ge brachte muziek is niet van alle tijden en valt daardoor geheel uit de toon. DAVID KONING. DISTRIBUTIENIEUWS Vrijdag bestaat er gelegenheid tot het af halen van distributiebescheiden te: Haarlem: restant P. O v e r v e e n: M. .N en O. Heemstede: Ra tot en met Rel. SCHEEPVAART K N S M. Bree Helle 8 Juni van Hamburg naar Bremen. Danae 8 Juni te Barcelona van Gibraltar naar Genua. Helder 8 Juni van Ma deira naar Antwerpen. Ilos 8 Juni van Tar ragona naar Valencia. Trajanus 8 Juni te Fa- magusta van Beiroet naar Limasol. Van Os- tade 8 Juni van Curacao naar Punta Cardon. Oost Afrika lijn. Bloemfontein 9 Juni van Teneriffe naar Southampnton. Boschfontein 8 Juni te Durban van Lorenzo Marques naar East Londen. Langlee Scott 8 Juni te Beira van Mozambique naar Durban. Nordkap 7 Juni te Marseille van Port Said naar Genua. West Afrika tün. Amstelkerk 8 Juni van Lagos naar Lome Congostroom 8 Juni van Amsterdam naar Hamburg. Hilversum 8 Juni te Port Gentil van Duala naar Angola. Nederland. Bali 9 Juni van Port Said naar Hallifax. Celebes 8 Juni van Port Said naar Londen. Johan de Witt 8 Juni Perim gepass van Batavia naar Holland. Lombok 8 Juni van Colombo naar Bombay. Radja 8 Juni van Kaapstad naar Nort Elisabeth. Rem- Dang 8 Juni te Semarang van Makassar naar Batavia. Rondo 8 Juni te Port Swettenham van Penang naar Singapore. £Con. Holl. Lloyd. Wcstland 8 Juni van Rio de>Janeiro (uitreis). De tandheelkundige verzorging in Haarlem Reeds enige tijd werd de wenselijkheid gevoeld, de tandheelkundige verzorging in Haarlem te verbeteren. Thans kunnen wij mededelen, dat de kring Haarlem van de Maatschappij tot bevordering der tandheelkunde een plan heeft opgemaakt om tot uitbreiding en ver betering dezer verzorging te komen voor zover het betreft de verzekerden bij de zie kenfondsen (verplicht en niet-verplicht verzekerden) Grondslag is een combinatie van de bestaande toestand met een uitbrei ding in die zin. dat de tandarts ook aan zijn huis hulp verleent (dus niet alleen in de polikliniek). Het plan van de tandartsen is dezer dagen besproken in een conferentie met de besturen der vijf te Haarlem zetelende Ziekenfondsen. Deze zullen nu het plan be studeren, waarna nieuwe besprekingen zullen volgen. Goede gidsen Ook het bas-personeel moet voldoende wegwijs zijn Een lezer schrijft ons: De directie der Noord-Zuidhollandse heeft als conducteurs van de bussen yeel jonge mensen in dienst genomen. Het is zeker nodig, dat deze voldoende kennis hebben van de stad en de omgeving, dat zij de reizigers kunnen inlichten. Dit laat te wen sen over, want wij hebben al meermalen opgemerkt, dat men reizigers op verkeerde punten liet uitstappen, of niet de juiste inlichtingen kon geven. Gelukkig helpen dan vaak medereizigers en komt het wel in orde. Maar het gebeurt nog wel eens, dat de Plataanstraat in Haarlem-Noord ver ward wordt met de Platanenlaan te Bloe- mcndaal. Dezer dagen vroeg op 't Stations plein een heer of hij met lijn 3 naar het Kennemer Lyceum kon reizen en de con ducteur antwoordde toestemmend. Bij het nemen van een reisbiljet zeide de heer nog eens: Kennemer Lyceum. Toen de conduc teur het biljet overhandigd had, zeide een medereiziger tot de heer dat hij met deze bus wel naar het Christelijk Lyceum kon gaan, maar dat hij voor het Kennemer Lyceum met lijn 4 moest gaan. De heer riep de conducteur en zeide dat hij ver keerd ingelicht was, waarop de conducteur antwoordde dat het Lyceum aan de Leidse- vaart was gelegen. De medereiziger wees er op dat het Kennemer Lyceum aan de halte Adriaan Stoopplein te Óverveen staat. De heer kon toen op de Nassaulaan nog overstappen in' lijn 4, maar het kostte hem opnieuw een reisbiljet. Het is daarom zeker nodig, dat de busconducteurs, vooral de jonge personen, enig onderricht krijgen betreffende de kaart van Haarlem en om geving en ook omtrent de voornaamste ge bouwen en inrichtingen. Wij vernemen van de zijde der N.Z.H.V. M.-directie da't alle conducteurs een boekje hebben met de aanwijzingen over de stra ten, gebouwen, enz. Ieder is dus in staat een vraag goed te beantwoorden. Helaas blijkt wel eens dat hel jonge personeel er nog niet toe gekomen is de voornaamste dingen in het geheugen te prènten. Jaarmarkt op het plein bij de Lutherse kerk Voor de tweede maai is een speciale commissie uit de Evangelisch Lutherse Gemeente aan de slag gegaan om een jaar markt te houden en de dames en heren hebben eer van hun werk. Dat blijkt op het pleintje voor de kerk aan de Witte Herenstraat en op het nabij gelegen Lu therse hofje. Daar heerste Woensdagmid dag een gezellige drukte, nadat de heer Nordeman, als voorzitter van het Jaar markt-comité, ds. C. H Brandt en ds, W. Spliethoff, beiden predikant der gemeente, het woord hadden gevoerd. Laatstgenoemde hees ten teken van de opening de Neder landse vlag. Op het plein zijn kraampjes opgesteld, waar veel te koop is en ook zijn enkele attracties aanwezig. Wil men rustig zitten, dan biedt het hofje daartoe een goede ge legenheid. De opbrengst van de jaarmarkt is be stemd voor dé bouw van het Lutherhuis in Haarlem-Noord. Een strook grond is reeds gereserveerd voor de bouw van een kapel en een afdeling, waar chronische zieken verpleegd zullen worden. Er is ech ter veel geld nodig en door het houden van de jaarmarkt hopen de leden van de Evan gelisch Lutherse Gemeente in dit opzicht dichter bij hun doel te komen. De opzet is sympathiek en daarom verwacht de com missie vandaag en morgen veel belangstel ling, vooral met het fraaie weer. Bloemendaalse jeugd op zoek naar de coloradokever Vanmorgen zijn vijf en, veertig leerlin gen van de Bloemendaalse scholen er op uitgetrokken, om coloradokevers te zoeken. Er zijn er vele in deze omgeving. In Haar lem zijn er Woensdag twaalf gevonden en wel in de Eendrachtstraat. Marsstraat, Spaarndammerweg en de Frederik Hel merstraat. NOORSE TORPEDOBOOTJAGER NAAR ROTTERDAM Vrijdag zal de Noorse torpedobootjager „Arendal" aan de Parkkade te Rotterdam meren voor een operationeel bezoek. De „Arendal" behoort tot de escorteschepen van het „Atherstone"-type, waarvan ook eenheden dienst doen in de Britse, Griekse en Franse marine. Het schip heeft een be manning van 208 koppen, onder wie op het moment 80 adelborsten. De „Arendal" heeft deelgenomen aan een gevecht tegen Duitse torpedomotorbQten voor de Neder landse kust op 26 Maai't 1945. 107! Bevin over de Sovjet-kolonel gefolterde" Bevin heeft zich in het Britse Lagerhuis verzet tegen de oprichting van een com missie, welke een onderzoek zou moeten instellen naar de zaak van kolonel Tassojef, die volgens het Sovjet nieuwsbureau Tass in Duitsland met geweld zou zijn ontvoerd en door de Britse geheime diensten mishan deld. De communistische afgevaardigde Gal- lacher eiste, dat een schoonmaakster van het apartement, dat Tassojef te Londen be trok. zou komen getuigen. Deze vrouw meende „kreten en geweeklaag" te hebben gehoord Bevin heeft geantwoord: „Hij is niet mishandeld Maar men begrijpt.dat een Rus. die iets dergelijks doet en dan door zijn geweten gedwongen wordt naar zijn land terug te keren, wel iets moet uit vinden om bij zyn terugkeer te vertellen". BINNENLAND De passagiersdiensten van Rotterdam naar Arnhem en Nijmegen via Rijn en V/aal zijn hervat. Tc Druten brak brand uit in de Klem. fabrieken, een mctaal\vaFenbedrijf. Het fa. brieksgebouw brandde geheel uit. De schade wordt geraamd op f 300.000 In deze fabriek werkten 120 personen. De 22-jarige L. Hoogcnbosch uit Baant heeft kans gezien met 12 gulden op zak vijf landen te bezoeken. In één maand heeft hjj wandelend en liftend 3000 km afgelegd door België, Luxemburg, Frankrijk en Zwitser- land Als enige bagage had hij een éénper- soons tentje meegenomen. Bij zijn terugkeer had hij van zijn 12 gulden neg iets over! Tijdens het bouwen van een garagj voor de Drentse Autobus Onderneming ij Meppel stortten door tot nog toe niet opge. helderde oorzaak enkele stalen balken naar beneden. Drie werklui, die er onder stonden, kregen de balken op het lichaam. De arbei. ders A. Tap uit Nunspeet en L. Otten uil Meppel werden ernstig gewond en zijn latei overleden. In de gemeente Beilen en omgeving hebben ernstige heidebranden gewoed, die vermoedelijk te wijten zijn aan het achtelooj wegwerpen van een eindje sigaret of sigaar. Bij Holthe werd ongeveer 80 ha heide ver. woest en ging een complex dennen verloren, In Wijster werd 40 ha heide verwoest. Beid! gedeelten van Drente waren bekend door hun natuurschoon. De Haagse rechtbank heeft de Haagst K.P.-leider W. K. „majoor Braddock", wij ten laste was gelegd dat hij als officier van het Oranje Nassau-regiment zeven personen liquideerde zonder reden, veroordeeld tot jaren gevangenisstraf met aftrek van pre. ventipf met daarna voorwaardelijke ter be. schikking stelling van de regering. De Koningin en de Prinses-regentei hebben telegrafisch deelneming betuigd aai de nagelaten betrekkingen van de vijf slachtoffers van de ontploffing te Arnhem. De gemeente 's-Gravenhage heeft op dracht gegeven' tot het dqen plaatsen van een tiental houten zesklassige schoolgebou wen. Zij is tot deze maatregel overgegaan omdat wegens materiaalgebrek nog niet tol de bouw van stenen schoolgebouwen kan worden overgegaan. HAARLEM EN OMGEVINGj De Chr. Hist. Unie Haarlem houdt Don- derdag 17 Juni in de bovenzalen van „De Kroon", Grote Markt, een openbare verga dering, waar de heer Lunshof zal spreken over: „Het roer moet om!" Hans Osieck zal Dinsdagavond 15 Juni een piano-recital geven in het Jeugdhuis aan de Donkereiaan te Bioemendaal. Vrijdagavond 11 Juni zal in het gebouw van de Religieuze Kring te Aerdenhout ir P. C. Tirion voor de leden var. de vereniging Aerdenhout een lezing met lichtbeelden houden over de bouwplannen van Schiphol, waarna dc leden Zaterdagmiddag een ex cursie naar het vliegveld maken. Een orgelconcert in de Klopnersingel- kerk wordt gegeven op Maandag 14 Juni Hieraan zullen medewerken: Nely de Bock, sopraan en Henk Lasschuit, orgel. Plet pro gramma bevat werken van Handel, Bach, Hasse. Widor, de Wolf e.a. Aan de Rijksuniversiteit te Leiden slaagde mej. J. v. d. Wijst te Haarlem voor het cand.-examen 2e gedeelte geneeskunde. Een speciale pijp voor TOPIC! Maak Uw prettigste pijp tot TOPIC-pijp' Topic-tabak heeft een kwaliteit welke haar aanspraken op Uw- béste pijp wetti gen. Steek er op een rustig ogenblik de brand In en geniet een goed en toch zuinig brandend TOPIC tot het laatste draadje1 Niet overal, maar alléén verkrijgbaar bij JAN VAN DER PIGGE GROTE HOUTSTRAAT 81 - HAARLEM (Adv. Zandvoort Zandvoortse Sportweek Nadat Dinsdagavond een vriendschappe lijke voetbalwedstrijd was gespeeld tussen de Zandvoortse politie en de Zandvoortse brandweer, welke laatstgenoemde ploeg, die overwegend sterker was, met 20 won, is Woensdagavond een ontmoeting gehou den tussen de dameshockey-elftallen van Z.H.C. en Ever Swift te Overveen. De Zandvoortse ploeg, die vrij futloos speelde^ moest met 31 het onderspit delven. Daarna speelden de dames van O.S.S. en IJmond een handbalwedstrijd, waarin O.S, S. met 41 won. De sportweek wordt hedenavond 'o- ten met een rugby-wedstrijd 't Gooi- C., vendelzwaaien door de damesafdeiing van de Kennemer Turnkring en een mas sale turndemonstratie met 600 deelnemers door dezelfde vereniging. Burgemeester Van Fenema zal na afloop prijzen uitreiken. Hepmstpde OUDLEERLINGEN ST. ANTONIUS- SCHOLEN. Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de St. Antoniusscholen. dat op 15 Juni officieel herdacht zal worden, zullen de oudleerlingen de feestelijkheden openen met de opvoering van een zelfvervaardigde revue, die op Zondagmiddag 13 Juni in het R.K. Verenigingsgebouw wordt opgevoerd.' Burgerlijke stand van Bioemendaal GEBOORTEN- a J. Rutte—Schoone, zoon. W. LagéBolder, dochter. W. J. VoetBeen, dochter. P. J- de Vosv. Schinkel, dochter. IC. J Schotnagel—v. d. Pol. dochter. A N. Lavenvan Hal zoon. ONDERTROUWD. P. Steetskamp en Smits H. C Rinkema en L. M, Prescher. C. Langereis en A»G. W. Timmer. C. Romeijn en R. P N. Zeeman. OVERLEDEN: W Soesbergen, oud 69 jaren. H. I. Gerritse, oud 75 jaren. HUWELIJKEN: J W. D. Berkelbach v d, Sprenkel en E. A. M. Crommelin. P K. J. v. d. Voorde en E. W. Donker. J. C. Heck en M- ter Helde. Amsterdamse Beurs Slotkoers Opening gisteren koersen Koninklijke Olie 344 V2 347 2941/2 2931/2 262 1671/z 166% Nederlandse Ford 350 Nederlandse KabeJ 280 v. Berkel's Patent 127 Scheepvaart-Unie 18614 187 Holl.-Amerika Lijn 211 Deli Maatschappij 161% 162 H. V A 224 226% A'dam Rubber 170y2 172 Neri Handel Mij. 153 N.-l. Handelsbank 1211/2 488 Billiton Mü

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 6