c Ook New York krijgt Comedia te zien Minister Witteman toch bereid tot verhoging van enkele pensioenen Invasiepoging van Coloradokever Harm9van9st blijft nog is met hulp der schooljeugd afgeslagen Parijs voorziet in een lang betreurd tekort kamperen in het hartje van de Lichtstad 1 De vreugde van wedstrijden VRIJDAG 11 JUNI 1948 Tournee naar de West Op de deur van hut 37 van het stoom schip „Cottica" bestemming Paramaribo - werd gistermiddag om drie uur een L aartje geprikt waarop, merkwaardig ge- joeg in het Engels, te lezen stond: Mr. and jjrs. Oster-Van der Moer. Om de hoek van $6 deur kwam kort voor het vertrek het jundere gezicht van de nieuwe bewoonster jjken en even daarna hoorden wij in de pialle gang haar parelende stem: „Jongens, te kunnen om zes en om zeven uur eten maar wij beginnen om zes uur." „Waarom?" vroeg een ander. I „Omdat ik zo hongerig ben. Ik heb al 1 a geen dagen kunnen eten!" Zo was de stemming aan boord van het I' tehip dat nu reeds lang en breed met zes leden van Comedia te weten: Ank van cer Moer, Ellen Vogel, Joekie Broedelet, jdy de Boer, Guus Oster en Han Bentz van en Berg benevens de inspeciënt J. H. ten [aten op weg is naar de West. Deze tonelisten zullen niet alleen voor tellingen geven in Willemstad en Suri- o«l jame, doch ook voor leden van de 'h Hollandse Club in New York, welke stad °.f«l pen op de terugreis, die per K.L.M. wordt ''''ondernomen, hoopt aan te doen. Ank van ;r Moer en Ellen Vogel brengen daar het rjlfde programma van Nederlandse poëzie ten gehore, dat zij op de scholen en voor [ülturele verenigingen voordragen en Han '5 Jlentz van den Berg gaat het prachtige ver bal „Muizen en Mensen" van John Stein- ieck vertellen. De actrice Joekie Broedelet uitgenodigd om lezingen te houden over even en werken van haar vroegere, in de 10) oorlog als gevangene overleden echtgenoot 'an Campert, wiens „Ballade van de acht tien doden" ten bate van de Stichting 1940- 45 bij die gelegenheden aan landgenoten overzee te koop zal worden aangeboden. ■I In de loods van de K.N.S.M. aan de te Amsterdam was directeur lor Hermus met enkele achterblijvende Jeden van zijn gezelschap (natuurlijk was »k de onvermoeibare Rika Hopper daar- iij) aanwezig om afscheid te nemen van de lomerse emigranten. De dames, allemaal jropagandisten van de new look, liepen logal zenuwachtig met hun boeketten athyrus heen en weer, links en rechts han den en vaarwelkussen uitdelende, maar P' Jan ten Katen liet geen ogenblik de film- rommel los, waarin hij de gramofoonplaten roor „Glazen Speelgoed" had opgeborgen. .Daar zitten ze veilig", zei hij. „Beschermd tegen vocht en zoVoor alle reis- cm *5 si Cricket Engelsen faalden aan bat tegen de Australiërs Donderdag begon te Nottingham de eerste lestwedstrijd En geland-Australië, waarin de gastheren hun aanhang een grote teleurstel ling bezorgden door voor 165 uit te gaan in de eerste innings. De Australiërs kwamen og even aan bat. zonder verlies van wickets. Barnes en Morris scoorden 17. Men had de verwachting dat dit Engelse team juist als batting-team sterk zou zijn. Maar het faalde, behalve, wonderlijkerwijs, |de staart". Het bowlen van Miller en John- !tün scheen onbespeelbaar. Acht wickets jvaren gevallen op een totaal van 74. Hutton |ing voor 3, Washbrook voor 6. Het ver- er maarde Middlesex-paar Edrich en Compton hield even stand, maar scoorde traag op het toch niet moeilijke wicket. Door fouten wer den beiden clean bqwled, resp. voor 18 en 19 runs. Hardstaff werd op de tweede bal, die hij kreeg, voor 0 gevangen, Barnett werd na enkele elegante slagen voor 0 gebowld, aan voerder Yardley verdween l.b.w. na drie runs te hebben gemaakt. Toen hielden Laker en Bedser (beiden van Surrey en gekozen wegens hun bowlen) stand en scoorden 85 voor het negende wicket (Laker 63, Bedser 22). zodat het totaal nog 165 werd, hetgeen evenwel veel te laag is. De innings van Engeland duurde vier uur. Johnston nam 5 wickets voor 36 in 25 overs, Miller 3 voor 38 in 19 overs. Verder Lind- wall 1 voor 38 en Toshack 1 voor 28; de Australische fastbowlers maakten niet zo veel indruk. Slotavond van de Zandvoortse Sportweek De Zandvoortse sportweek, welke een groot succes is geworden, is gisteravond gesloten. De laatste sportavond werd ge opend met een rugby-wedstrijd tussen R.R.C. (Rotterdam) en A. A. C. (A'dam), welke voor A.A.C. in een verdiende 73 overwinning eindigde. Tot slot stonden vendelzwaaien en turn- demonstraties op het programma, waaraan «11e aangesloten verenigingen van de Ken- nemer Turnkring medewerkten. Ongeveer 00 deelnemers (sters) trokken, vooraf gegaan door de districtsband van de Haar- emse padvinders en de Zandvoortse mu- ifekkapel in optocht door het dorp. Vele vlaggen, vr andels en banieren werden medegevoerd. In het sportpark werd het nummer vendelzwaaien gegeven. De bij zonder fraai uitgevoerde vrije oefeningen wekten algemene bewondering. Deze de monstraties waren wel een waardige af sluiting van de Zandvoortse sportweek. Burgemeester mr. H. M. van Fenema bracht in zijn slotwoord dank aan organi satoren van en deelnemers aan deze voor Zandvoort zo belangrijke sportweek en wydde nog enkele toepasselijke woorden aan de waarde van de prestatie van het Individu ten opzichte van de groep. De bur gemeester reikte daarna de door hem uit geloofde plaquette uit aan de Zandvoortse politie en aan het bestuur van A.A.C. een extra prijs voor de rugby-overwinning op R.R.C. Na afloop van de demonstraties volgde een muzikale wandeling van alle deel nemers en -sters door het dorp, waarvoor hij het publiek, dat ook in het sportpark In grote getale aanwezig was, bijzonder 'eel belangstelling bestond. TURKSE KABINET GEWIJZIGD. President -Inoenoe heeft gisteren het «ieuwe Turkse kabinet van Hasan Saka goedgekeurdVijf minister van de Republi- teinse Volkspartij van het vorige mini sterie dat Dinsdag aftrad nadat in het par lement en in de pers critiek was geoefend op sommige ministers wegens beweerde onbekwaamheid, hebben hun functie be houden. Saka heeft zijn andere ministers thans ;ekozen uit de jongere personen van de Volkspartij. STAKING DREIGT IN BELGISCHE METAALNIJVERHEID. De vakbond voor metaalarbeiders in België heeft aangekondigd dat zijn arbei ders op 16 Juni a.s. in staking zullen gaan, indien men niet toegeeft aan de gestelde eis om de premie van 5 procent, welke thans wordt uitgekeerd, in het salaris op te nemen en dit bovendien met 5 procent U verhogen. genoten stonden ligstoelen op het dek ge reed, die onmiddellijk werden geprobeerd, zo koesterend straalde de zon op het IJ. En nu kan men zich wel afvragen wat deze reis eigenlijk met de export van onze nationale cultuur heeft te maken op het programma staan een Amerikaans, een Engels en een Frans stuk maar wie zou deze hard w' kende mensen, die zo'n enorm druk seizoen achter de rug hebben, deze heerlijke reis misgunnen? En trouwens: onze verre vrienden overzee hadden geen beter gezelschap kunnen uitnodigen. De Nederlandse stukken komen later wel. Zes Britse „straaljagers" op Oceaanvlucht Het Engelse luchtvaartministerie deelt mede, dat begin volgende maand een esqua- drille van zes Havilland Vampire III-vlicg- tuigen de Oceaan zal oversteken. Het zal de eerste Oceaanvlucht van straalvliegtuigen zijn. De toestellen zullen via IJsland, Groen land en Labrador vliegen cn na aankomst in de V. S. demonstraties geven op het nieuwe Newyorkse vliegveld Idlewild. Daar gaan ze naar de West! Op de loopplank van de Cottica ziet men van boven naar beneden: Ank van der Moer, Joekie Broedelet, Guus Oster, Ellen Vogel, Han Bentz van den Berg, Edy de Boer en (met de filmtrommel) J. H. ten Katen. TWEEDE KAMER Nog geen beslissing over 'wetsontwerp inzake tussen tijds ontslag aan gedeputeerden en wethouders (Van onze parlementaire redacteur) Minister Witteman wenste een bepaling in de Provinciale wet en in de Gemeente wet op te nemen, ten einde aan de meer derheid in Staten en Raad gelegenheid te verschaffen wegens gebrek aan vertrou wen een voor vier jaar gekozen gedepu teerde (wethouder) vóór de afloop van die termijn te ontslaan. Het was de bewinds man om een wetgevende maatregel van algemene strekking te doen, niet om ge legenheidswetgeving. Daarvan wil hij juist niets weten. Maar straks komt hij ver moedelijk thuis met iets, dat bovenal het karakter van gelegenheidswetgeving zal dragen! Want dit hoopt de heer Hooy (KVP) met een amendement te bereiken, waardoor het nu voorgestelde tot 1 Januari 1949 van kracht zal zijn. Zijn fractiegenoot Steinmetz, die slecht te spreken was over wat men in Amster dam met de beide communistische wet houders heeft gedaan, keerde zich tegen zulk een beperking. Hij stond met de frac tie van de Partij van de Arbeid, uit wier midden mr Joekes nog allerlei juridische argumenten naar voren bracht, achter het regeringsvoorstel, dat zijns inziens vol komen democratisch in het geschreven recht de mogelijkheid wil vastleggen voor een Staten- of raadsmeerderheid, een eer tijds verleend mandaat te herroepen, in dien de betrokkene het vertrouwen heeft verloren. Met die verdediging was de minister het roerend eens. Want hij kon maar niet be grijpen, waarom de communisten moord en brand schreeuwen over het door hen als ondemocratisch en neo-fascistisch ver oordeelde wetsontwerp. Intussen ziet het er op het ogenblik naar uit, dat het amendement-Hooy tot beper king van de werkingsduur van de ontwor pen bepalingen een meerderheid zal halen. Vermoedelijk krijgt het ook de steun van de heer Korthals (WD), die allesbehalve te spreken was over wat de regering heeft voorgesteld. Minister Witteman heeft er zich wel voor gewacht, het amendement bij voorbaat onaanvaardbaar te noemen. Dat deed hij trouwens ook niet ten op zichte van een poging van mr Algera (AR) om de ontslagmogelijkheid te beperken tot de gevallen van gebrek aan vertrouwen wegens de revolutionaire gezindheid van de functionaris in kwestie. Hierover staak ten de stemmen (3636). Met de Anti- Revolutionairen, de Christelijk-Histori- schen en de Staatkundig Gereformeerden stemden 13 Katholieken voor en 5 tegen. Deze uitslag noopte de beraadslagingen over dit ontwerp tot Vrijdag te schorsen. Nu kon echter de herziening van de Pen sioenwet weer ter tafel komen, Na overleg met zijn collega Lieftinck kwam minister Witteman met een onverwacht gulle aan bieding voor de dag, door zich bereid te tonen het maximum pensioen van ambte naren van 4500 op ƒ,4800 te brengen, De 9 Muzen Edith Piaf, die met haar gezelschap „Les compagnons de la chanson" het afgelopen najaar triomfen in Amerika vierde, komt volgende maand weer naar Scheveningen. Na haar wordt daar haar kunstzuster Lys Gauty verwacht. In Venetië zal van 11 tot 26 Augustus een internationale tentoonstelling van filmkunst en filmtechniek worden gehouden. De be doeling van de laatste is. dat materiële be nodigdheden een duidelijk beeld geven van de vooruitgang op dit gebied in de deelne mende landen. 27 Deense volksdansers komen. Van 23 Juni tot en met 1 Aug. a.s. brengt een groep van 27 Deense volksdansers een bezoek aan ons land als tegenbezoek op de tocht die de Ruurlose boerendansers een aantal maanden geleden naar Denemarken ondernamen. Zij zullen om. optreden in Ruurlo. Nijmegen en Arnhem. De Denen waren destijds zo van de Achterhoëkse volksdans ..De Hoksebarge" gecharmeerd, dat zij ook deze dans in hun program hebben opgenomen. Tot de klom pendans hebben zij het echter niet kunnen brengen. door aan hen, die vóór 1922 op eigen ver zoek eervol ontslagen waren uitzicht op uitgesteld pensioen te geven en door de in 't ontwerp voorkomende 2000 maximum pensioen voor kinderloze weduwen tot 2200, het maximumbedrag voor een weduwe met vier of meer kinderen van 3600 tot 4000 te verhogen. Met de heer Van Sleen (Arbeid) gaven ook andere afgevaardigden uiting aan hun erkentelij kh eid. Intussen was mevrouw Fortanier-De Wit (WD) over de wijze, waarop de minister hier te werk was gegaan, niet heel erg ge sticht. En nu moest de bewindsman ver klaren, dat het feit, dat mevrouw Fortanier niet erg verheugd was over zijn beleid, hèm weer niet verheugde, nadat hij met een blij gelaat eerst zulk een prettige mededeling had kunnen doen. Volgens hem bestond er geen reden voor het verwijt, dat de minister wel eens wat vroeger had kunnen bedenken, dat hij deze concessies kon doen. Die waren nu eenmaal de vruchten van het gemeen overleg, dat daarvoor dient. Agenda voor Haarlem VRIJDAG 11 JUNI Gem. Concertgebouw: Zomerconcert HOV 8 uur. City: „Manon 326", 18 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarae: „Het leven is heus niet. zo kwaad", alle leeftijden. 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals „De kopermijn", 14 jaar, 2.30 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Maria de Bahia" 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor geen voorstellingen. Palace: De man in duplo, 18 j. ZATERDAG 12 JUNI Stadsschouwburg: Charlotte Kohier in „Waan of werkelijkheid", 8 uur. Bioscopen: middag- en avondvoorstellingen. c zf zy beneden verwachting De kevers, die met vergif bespoten aardappelloof bereiken, sijn ten dode opgeschreven De Coloradokever-invasie aan onze kus ten is wel de grootste die wij tot nu toe hebben meegemaakt, verklaart het ministe rie van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening. Ons land staat hierbij niet alleen. Ook aan de kusten van Engeland zijn grote hoeveelheden Coloradokevers aangespoeld, en België en Frankrijk signaleerden eyen- eens aangespoelde kevers. Reeds thans kan gezegd worden, dat het grootste gevaar geweken is, mede dank zij de activiteit van de schooljeugd. Zij heeft zich dapper geweerd en tienduizenden ke vers afgeleverd aan de politie of ambtena ren van de Plantenziektenkundige dienst, die de kevers met benzine of petroleum overgoten en verbrandden, dan wel in kokende olie aan hun eind lieten komen. Het zoeken van kevers door de jeugd is van grote waarde geweest, temeer daar chemische bestrijding op het strand niet uitvoerbaar is. Vlammenwerpers bestrijken slechts een smalle strook. Voor bestrijding met giftige middelen zitten de kevers te veel verscholen tussen zand, zeewier cn schelpen. Enkele schoolkinderen of andere helpers hebben enige levende kevers in een luciferdoosje mee naar huis genomen. Hoewel deze daad volkomen begrijpelijk is moet er toch op gewezen worden, dat zij verboden en strafbaar is. Hoe gemakkelijk kan een op dergelijke wijze meegenomen kever ontsnappen. Het parool is dan ook: vernietig de kever ter plaatse. Ouders, wier kinderen met kevers thuiskomen zijn ver plicht-deze kevers te doden. Ondanks de activiteit in de eerste linie is het onvermijdelijk, dat een aantal kevers aan de speurende ogen van politie en schoolkinderen ontsnapt is en het land in gevlogen is. Hier vinden zij evenwel een tweede barrière op hun weg in de vorm van de algemene voorzorgen, die de land- en tuinbouw overeenkomstig de voorschriften van de Plantenziektenkundige Dienst te Wageningen heeft genomen. In de provincies Noord- en Zuidholland eindigde de verplichte spuitperiode juist op 9 Juni, de dag, waarop de Coloradokever invasie begon. De tuinders zullen er nu on getwijfeld nog een schepje op doen. Zodra de kevers op de tuinderijen neerstrijken en het aardappelgewas opzoeken, zullen zij door het op de planten gespoten vergif ver delgd worden. Gevaar, dat de kevers in leven blijven wanneer zij neerstrijken op een terrein met groenten, dat niet bespoten is, bestaat er niet, aangezien de kever al leen van het aardappelloof vreet. Al dit loof behoort met bestrijdingsmiddelen be spoten te zijn. De Plantenziektenkundige Dienst is uiter mate tevreden over het verloop van de „af- weerslag" en vertrouwt, dat de activiteit van de strandbezoekers in het verdelgen van de kevers niet zal verslappen nu de grootste invasie-golf achter de rug is. De komende dagen is oplettendheid nog ge boden, omdat niet te voorzien is of nog meer kevers zullen aanspoelen. Beloning voor de schooljeugd. Het K.L.M.-werkkledingbedrijf „EHCO" te Haaksbergen heeft tien gratis vluchten SchipholTwente beschikbaar gesteld ter verloting onder die scholen, wier leerlingen aan de verdelging van de Coloradokever hebben deelgenomen. Dit geldt voor de scholen in alle plaatsen, waar de school jeugd actief is opgetreden. Het aanwijzen van de winnende scholen zal geschieden door het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. De schoolhoofden zullen zelf kunnen be palen wie van hun leerlingen het meest actief is geweest en voor het vliegtochtje in aanmerking komt. De Plantenziektenkundige Dienst te Wa geningen deelt mede, dat Coloradokevers zijn aangespoeld aan de kusten van Noord en Zuid-Beveland, Zeeuws-Vlaanderen en Terneuzen, aan die van Zuidhollandse eilanden en aan de kuststrook van Hoek van Holland tot Zandvoort. Ten Noorden van Zandvoort was de invasie minder mas saal. Ook werden Coloradokevers waarge nomen bij de Friese kust, echter niet in een overweldigende mate. Vissers hebben grote Tentenkamp in het hart van Parijs. (Van onze Parijse correspondent) In het hartje van Parijs no. 7 aan de rue Barbet de Jouy heeft het Ministerie van PTT een braakliggend terrein aan een orga nisatie afgestaan, die daar een tentenkamp met volledige hygiënische outillage heeft ingericht. Ik heb daar dezer dagen een be zoek gebracht, me met de kampeerders aan een (uitstekende) dis gezet en tevens een aantal bijzonderheden vernomen over dit merkwaardige en vruchtbare initiatief. In 1946 opende de „Franse Vereniging voor Vliegende Kampen" het eerste terrein, waar ze toen 1200 jonge mensen, voorname lijk studenten, uit 16 verschillende landen ontving. In 1947 was dit aantal tot 5000 ge wassen, die uit 35 landen afkomstig waren. Het grootste contingent werd door Dene marken en Holland geleverd. Dit jaar ver wachten de leiders er nog aanmerkelijk meer. Op vier plaatsen in Frankrijk zijn thans dergelijke kampementen opgeslagen in de departementen Var (aan de Cöte d'Azur), Isère, Loir et Cher, alsmede in Parijs die elk plaats aan een 350 perso nen bieden. Men slaapt op veldbedden on der militaire tenten, het eten is, zoals ik bemerken kon zeer goed cn tamelijk overvloedig en de prijs van frs. 300 per dag (opgeveer 3,75) ligt ver onder het be drag, dat men thans in het eenvoudigste Franse pension moet betalen. Voor jonge Nederlandse vacantie- gangers, die het met ons betreuren, dat Frankrijk niet, als andere landen, over een enigszins vertakt net van jeugdherber gen beschikt, bieden de Vliegende Kampen een voortreffelijke uitkomst: zij stellen na melijk allen, die met een minimum aan comfort genoegen willen nemen, in staat tegen een gereduceerde prijs enige tijd in de schoonste streken van het schoonste land te vertoeven. aantallen Coloradokevers op zee aangetrof fen en ook in hun netten gevangen. Men meent thans, dat men het ergste achter de rug heeft. Zulke massale aan spoelingen als thans zijn echter nog nim mer geregistreerd. De kevers gaan bij een bepaalde weers gesteldheid in Frankrijk vliegen, vallen in zee en indien de stroming gunstig is komen zij aan onze kust. In Frankrijk is de be strijding minder intensief en niet zo goed georganiseerd als in Nederland, maar men doet daar al hetgeen mogelijk is. Strenge controle. De kevers die aanspoelden en nog niet werden verdelgd (aangenomen mag worden dat hun aantal nog wel in de duizenden loopt) zullen vermoedelijk niet gevaarlijk meer kunnen worden, aangezien, wanneer zij het aardappelloof bereiken, dit bespoten is met giftige stof, zodat zij toch ten dode opgeschreven zijn. Nalatigen, die het loof niet mochten heb ben bespoten, worden ongetwijfeld gesigna leerd door een der 600 controleurs van de Plantenziektenkundige Dienst, die in „vlie gende brigades" thans langs de weg zijn. Deze controleurs hebben machtiging tot het opmaken van proces-verbaal. De bespuiting wordt dan uitgevoerd voor rekening van de eigenaar. Deze „vliegende brigades" zijn uitgerust met jeeps, welke van een spuit- inrichting zijn voorzien. Gemeentewerkman vermist Op 7 Juni .1.1. vertrok de Haarlemse ge meentewerkman P. C. van der Meyden met een Ford-auto voor het plaatsen van nieu we electrische meters. Hij werd voor het laatst gezien te Amsterdam omstreeks drie uur des middags. De man werd 22 December 1893 te Haar lemmermeer geboren en woont te Haarlem aan de Papentorenvest 74. Hij is zwaar ge bouwd met een rond, vol gelaat en van middelbare lengte. Hij draagt een donker grijze hoed. De auto draagt het nummer G-41699. Het is een blauwe Ford, personen auto, bouwjaar 1934. Achterop bevindt zich een koffer met aangebonden reservewiel. Men vreest dat hem een ongeluk is over komen. Inlichtingen aan de commissaris van politie te Haarlem, Smeaestraat. De aanvoer van nieuwe maatjesharing is dit jaar zeer aanzienlijk beneden de ver wachting gebleven. Hoewel thans vrijwel de gehele vloot in zee is en de reders het aantal netten per schip hebben verhoogd is de vangst tot nog toe 30.000 kantjes min der dan verleden jaar in dezelfde periode of wel bijna 70 percent. Berekend over de eerste tien aanvoer- dagen was de gemiddelde opbrengst per kantje 60 percent hoger dan verleden jaar. hetgeen voor de reders evenwel neerkomt op een mindere ontvangst gedurende die eerste tien dagen van de teelt van ruim 330.000 gulden, dat is ruim 20 percent. In alle kringen van het haringbedrijf wordt dan ook reikhalzend uitgezien naar een ruimere vangst. Waarom dit jaar plotseling zo weinig maatjesharing gevangen wordt is niet be kend. Wel werkt het weer niet mee. Het is voorgekomen dat de gehele vloot 's nachts niet in staat was de netten te halen en daarmee moest wachten totdat 's middags de wind was gaan liggen. Maar de weers omstandigheden alleen kunnen de oorzaak niet zijn. Reeds is gebleken, dat bij een geconcen treerde aanvoer op één dag in één haven de markt gevoelig reageert. In het begin van deze week daalde de prijs te Scheve ningen aanzienlijk toen er aanbod kwam van 1200 kantjes tegelijk. In aansluiting daarop zakte eveneens de kleinhandels prijs. Maatjesharing is namelijk een zeer ge voelig artikel, omdat deze vette haring zich niet voor export leent. Zij is hoofd zakelijk op binnenlands verbruik aange wezen en dat debiet is uiteraard beperkt. Niet alleen in rederskringen maar ook in de kringen van de handel wordt met ver langen uitgezien naar meer aanvoer en een dienovereenkomstige verlaging van de prijs. Want zo verklaart de handel haring is in het begin van het seizoen een goed artikel als er veel in kan worden om gezet. Italië verbiedt migratie van „weerbaren" naar Palestina De Italiaanse regering heeft mede gedeeld, dat zij tijdens het bestand, dat heden begint, geen emigratie van weerbare mannen naar Palestina en geen uitvoer van wapens zal toestaan. Zij heeft hiertoe besloten teneinde bij te dragen tot de vrede in Palestina en steun te geven aan de oproep van de Veiligheids raad van 29 Mei om het vuren te staken. MUZIEK Behorend niet tot de vaste, maar wel tot de bewonderende lezers van de muzikale ontboezemingen, die Hendrik Andriessen geregeld in dit blad slaakt en overigens lid van het gilde, waarover hij in zijn kolom ook wel eens het zijne gezegd heeft, voel ik mij ditmaal bewogen een afwijken de mening in het midden te brengen tegen over het vernietigende oordeel, dat Hen drik Andriessen in het nummer van 5 Juni over het solistenconcours te Scheveningen geveld heeft. Welbeschouwd: raakte dit oordeel wel het solistenconcours te Scheveningen, naar aan leiding waarvan het overigens was uitge sproken? Of veroordeelde Andriessen het concours in abstracto? Ik geloof, dat hij feitelijk van de hoogte van zijn bewustzijn als scheppend kunstenaar het laatste deed, en dit is dan ook het eerste punt, terzake waarvan ik met Andriessen de pen moet kruisen. Men kan natuurlijk met Andriessen een aantal van de vrese lijkste bezwaren tegen concoursen opsom men, en dan nog van zijn standpunt uit ge zien volkomen gelijk hebben ook. Maar als men zo doet, dan gaat men op een standpunt staan en verkondigt theoretische stellingen, abstract, redekunstig, logisch sluitend en vreemd aan de zeer gecompliceerde werke lijkheid, die het ding, waarover men spreekt, is. Mij lijkt het, dat juist een schep pend kunstenaar, die beter dan wie ook de werkelijkheid kent, die is uitgedrukt in het gezegde, dat de geest waait, waar hij wil, dit niet moest doen: abstracte stellingen verdedigen over iets, dat zozeer practijk en zo uitsluitend manifestatie van leven is. Eerlijk bekend stond ik op die Maandag morgen, toen ik voor het eerst het concours ging bezoeken op een standpunt, dat in wezen niet zoveel van dat van Andriessen verschilde. Maar even eerlijk bekend was ik er na een paar uren afgevallen. Het ver schil zit daarin, dat ik er geweest ben, drie dagen aan één stuk, en dat ik er, naar ik meen, Hendrik Andriessen niet gezien heb. Wat gebeurde er immers op dit concours? om ons nu tot deze zeer concrete zaak te bepalen. Men hoorde er een slordige vijftig solisten, violisten, zangers en pianisten en minstens de helft daarvan bleek te bestaan uit artisten van het zuiverste ras, vir tuozen zeer zeker, maar bovendien ooW echte artisten van enorme vakkundige kwaliteiten. Ze speelden moeilijke stukken, dat is waar, stukken met veel noten in grote snelheid, zoals Andriessen smaalt maar ze speelden ook langzame stukken met weinig noten, de sonate op. 110 van Beethoven bijvoorbeeld, ze speelden Bach of ze zongen de Lamento di Arianna en dit is niet be paald een stuk, waarmee men de bra- voureuse virtuoos uithangt. Maar voor zo ver ze het laatste wel deden, waren er onder hen verscheidenen, die daarmee het hart verrukten. Voor de grote talenten doet het er in zekere zin niet zo heel veel meer toe, wat zij laten zien of hoi-en. Wat voor de minderen een technische stunt is, dat wordt bij de meesters een pure schoon heid, men heeft in de kunsten altijd zo iets als de „poésie pure" erkend. Het was met dat al dit geef ik Andries sen bij voorbaat gaarne toe natuurlijk niet zo heel fijn van smaak, op één dag en dat weer drie dagen achtereen zoveel artis ten af te werken. Overlading heeft altijd iets barbaars, om het nu maar scherp te zeggen. Best, maar houdt men dat ook vol, wanneer men daar in zo'n concourszaal zit en menigmaal van de ene bewondering in de andere valt?Het gaat bij een uitvoering van muziek per saldo om de ontroering terwille van de schoonheid. En als die schoonheid zich nu manifesteert, en als zij zich nu in overstelpende mate manifesteert en telkens weer „a travers" van een ander temperament, in haar onuitputtelijke veel vormigheid dus, opgewekt door zo eindeloos verschillende geesten, technieken en phy- sieke disposities? Wat is men dan eigenlijk, wanneer men erbij blijft zitten met een hart, dat van hoon lijkt samen te trekken en een rimpel van misprijzen om de mond? Dan is men naar mijn mening een „high brow", om met Maurice Baring te spreken. Ook dat is genot, ik geef het toe. doch de prijs voor dit genot het gevoel n.l. dat men zo verfijnd is, zozeer „gourmand" aan de tafelen der Muze en zo geblaseerd de prijs, die men voor dat genot betaalt, is het verstoken blijven van de muzikale schoon heden, waarom een uitvoering van muziek begonnen is. Ik zeg hiermede niet, dat Hendrik An driessen een „highbrow" is, maar de theo rie, die hij verkondigt over het concours „an sich" riekt ernaar. Hij is er niet ge weest, op dit concours en ik geloof stellig, dat de muziekliefhebber in hem, de min naar ook van dit nobele ambacht en de paedagoog, die ten diepste geïnteresseerd is voor de ontwikkeling van zoiets verrukke lijks als talent in jonge mensen, ik geloof stellig, dat al deze kwaliteiten in hem het zouden gewonnen hebben van zijn ver heven culturele bedenkingen, die tegenover de werkelijkheid van waarlijk schone uit voeringen bedenksels blijken. En laat het dan op een wat wonderlijke manier zijn opgedist, laat het wat lawaaierig zijn, het is een primair verlangen van de mensen om mooie dingen te horen en zelfs om er veel van te horen. De omstandigheden, waar onder en de manier, waarop het gebeurt doen er ook waarlijk niet veel toe. Het moge primitief zijn, dat een acrobaat kuitenflikkers slaat, terwijl hij op de ,.om- bone de mars uit „Aida" blaast, desnoods neem ik zijn kuitenflikkers, mits de mu ziek, die hij voortbrengt maar schoon is. Dat dit kan zijn is alleen practisch nog niet aangetoond. In Scheveningen echter werd alleen ...aar met volmaakte toewijding gemusiceerd door mensen, die aan kunstvaardigheid en geestelijke concentratie alles gaven wat zij te geven hadden. Wat bereikten zij daar mee veelal? Dat zij de werken, die mensen van Andriessen's stijl geschreven hebben, menselijkerwijs gesproken volmaakt repro duceerden. Dat is precies het doel, waarmee zij op deze wereld vertoeven, dat is precies het doel van de reproducerende toonkunst, en hoe men het nu draait of keert, op dit punt het enige dat Andriessen juist attaqueert, kon men volmaakt tevreden zijn. Het wedstrijdwezen heeft de mensen altijd aangetrokken. De practische doel stellingen verschilden misschien. Men streed om de eer of om de ijdelheid, om zichzelf te bevestigen, om economisch en maatschappelijk voordeel te behalen of om een schone vrouw te bekoren en di' laatste is naar mijn smaak de meest ver heven doelstelling. Maar men hield wed kampen met elkaar en het heeft altijd enorme belangstelling getrokken. Trou wens: wat is een prijsvraag anders dan een wedkamp? En is het geen wedkamp, wan neer componisten hun partituren bij een jury inzenden om de eer deelachtig te wor-- den, dat zij op een muziekfeest worden uitgevoerd? Het wedstrijden behoort tot de menselijke natuur, het zit ingevlochten in de constitutie der samenleving. Op de dag, waarop de componisten een concours met elkaar aangaan, hoop ik erbij te zijn en ik hoop, dat Hendrik Andriessen onder de deelnemers behoort, maar óók in de zaal zit. Ik zal net doen, of ik de tranen van geestdrift, die hij nu en dan stort, niet zie. Maar ze zullen als dauw op mijn hart vallen. Den Haag, 10 Juni. LEO HANEKROOT. Een filmcomhinatie hier te lande heeft het plan opgevat tot het uitbrengen van een his torisch Nederlands filmwerk, de „Cunera- legende" van Leopold Hagedoorn en Gaston Berger. Het is de geschiedenis van een Engel se prinses, die door de Nederlandse Riin- kontng Radbodes uit de handen van de hei denen wordt gered en naar Rhencn gevoerd. Daar de Cunera-legende nauw verborrien is met de geschiedenis van Rhencn zullen de buitenopnamen vermoedelijk daar worden gemaakt

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 5