Het laatste stuk van de begrotingstaart werd verorberd „Het Gouden Hoekje" Ook een buurthuis in Haarlem-Noord? Kort en Bondig De ongunstige financiële positie van Haarlem VRIJDAG II JUNI 1948 4 DE HAARLEMSE BEGROTING VOOR I94S De raad kwam Donderdagmiddag bijeen om het laatste deel van de begroting 1943 te behandelen. Bij de opening waren nu slechts 29 van de 39 leden aanwezig. Armen, en werklozenzorg De heer Vliegen (Arbeid) vroeg de lokalen op de zolder van het oude gebouw van de Ambachtsschool in de Kamperstraat in gebruik te geven aan de werkinrichting voor onvolwaardigen. Bovendien gaf hij in overweging maatregelen te nemen om de nieuwe centrale werkinrichting, die aan de Schalkwjjkerweg zal worden gemaakt, zo spoedig mogelijk in orde te krijgen. Al geeft Wederopbouw nog geen toestemming om het gebouw te zetten, er kan toch al begon nen worden om de grond die voor tuin- arbeid nodig is. te ploegen. Dan is men in het voorjaar klaar, ook al komt pas in het najaar de toestemming om het gebouw te maken. Wethouder mr. v. d. W a 11 (Arbeid) ant woordde dat 'net gebouw der oude Am bachtsschool 17 lokalen telt. Het is in tijden van gebouwennood de vraag of het verant woord is dit gehele gebouw alleen te laten gebruiken voor een avondschool die slechts zeven maanden van het jaar geopend is Het wordt overwogen of de zolderverdie ping bruikbaar gemaakt kan worden. Ver der wordt de mogelijkheid van dubbel - bewoning van het gebouw onder ogen ge zien. In elk geval zullen er zeven lokalen geschikt worden gemaakt om die ook op de dag te gebruiken voor onderwijsdoeleinden. De ..Nazorg" zal dan ook over wat meer lokalen kunnen beschikken. De matten maker ij kan dan weer in actie komen. Voor de lichamelijk invaliden, die ook lokalen moeten hebben, moet nog een andere op lossing gezocht worden. Misschien is het mogelijk deze zaak te koppelen aan het plan van de centrale werkinrichting aan de Schalkwijkerweg. B. er. W. hopen dat deze Inrichting er spoedig zal komen. Er wordt evenwel nog gewacht op de goedkeuring van het raadsbesluit door Gedeputeerde Staten. Handel en Industrie De heer v. d. Weiden (Arbeid) ver dedigde een motie, waarin de raad B. en W. uitnodigt een commissie in het leven te roepen, samengesteld uit vertegenwoordi gers van de gemeente en van de bedrijfs vormen uit het levensmiddelenbedrijf, om te komen tot een rationele behoefte-voor ziening der burgerij. Wethouder mr. Schreurs (K.V.P.) wees er op dat er reeds regelingen zijn voor het melk- en taxibedrijf. B. en W. hebben daarbij bemiddeling verleend, maar het initiatief moet uitgaan van de belangheb benden. daar er op heden nog geen be voegdheden op dit gebied voor het ge meentebestuur in de wet zijn vastgelegd. Daarom is er op heden, geen reden om deze motie aan te nemen. Daarop trok de heer v. d. W e i d e n zijn motie in. De heer H a p p (Arbeid) gaf B. en W. toch in overweging een contact-commissie uit de middenstand te benoemen. De bedrijven De heer Van Boekhoven (Arbeid) achtte zich nog eens verplicht te wijzen op de enorme winsten die uit de bedrijven ge haald worden. In deze tijd kunnen B. en W moeilijk anders handelen. Er moet evenwel naar een gezonder financiële politiek ge streefd worden. Alle bedrijven moeten bo vendien zo efficiënt mogelijk beheerd wor den. Ook moet het oog gehouden worden op de noodzakelijkheid dat de bedrijven voldoende reserves maken. Spreker vond het verkeerd dat Ged. Staten het raadsbesluit tot verlaging van het electriciteitstarief niet hebben goedge keurd. Tariefsverlaging behoeft niet altijd verlaging van winst te betekenen. In de toekomst moet de gemeente de winsten uit de bedrijven alleen besteden voor culturele doeleinden. Met nadruk stelde spreker vast dat zijn fractie voorstander is van het behoud van het eigen bedrijf. Mocht de directeur- generaal van de energie-bedrijven in Ne derland er nog eens over denken een der Haarlemse bedrijven stop te zetten, dan moet van te voren vaststaan, dat de ge meente zich daarbij niet zal neerleggen. De heer Gregoire (Comm.) opperde de mogelijkheid om de gasfabriek en het electriciteitsbedrijf onder één leiding te brengen. Spreker vond het verkeerd dat de arbeiders der bedrijven een loon ontvan gen dat niet voldoende is voor de tegen woordige dure tijd. Deze schrille tegen stelling moet worden weggenomen. B. en W. zijn daarbij wel gebonden aan rijks voorschriften, maar op ander gebied kan de gemeente wel iets doen. o.a. wat het verschaffen van werkkleding betreft. Bo vendien is het nodig tot tariefsverlaging te komen. De heer Schreurs, wethouder, was het In theorie voor een goed deel met de heer Van Boekhoven eens. Maar de omstandig heden beletten het nu eenmaal de aanbe volen denkbeelden in de praktijk te bren gen. In Den Haag geeft men de voorschrif ten voor de wijze waarop de gemeenten hun beheer moeten voeren. B. en W. zullen evenwel blijven streven om tot een tariefs verlaging te komen. B. en W. zullen de kwestie van één lei ding voor gas- en electriciteitsbedrijf onder ogen zien. Er is veel voor en veel tegen. Er behoeft geen vrees voor te bestaan dat de Haarlemse productiebedrijven van gas en electriciteit in de naaste toekomst in gevaar zullen komen. B. en W. houden evenwel hun ogen open. De heer v. d. Giesen (Arbeid) gaf in overweging de overdekking van de nafil- ters van de waterleiding uit te stellen om dat de deskundigen op dit gebied verschil lend denken over de noodzakelijkheid daar van. Op die manier kunnen grote kapitalen die in dit werk gestoken zouden moeten worden, gespaard worden. Wethouder mr. Schreurs betoogde da; de voorgestelde werken nodig zijn. Als wij zo zeide hij het water niet na- filteren, moeten wij veel langzamer filteren. Dat zou betekenen dat de capaciteit van onze waterleiding niet voldoende zou zijn om aan de behoeften der bevolking te vol doen. De bekwaamste deskundigen zijn het hierover volkomen eens. Er is evenwel een bezuiniging in de wijze van uitvoering mogeiijk gebleken. Daardoor zullen de kosten van 183.000 dalen tot 120.000. De heer Albrecht (Arbeid) stelde voor om het werk voor deze nafilters uit te stellen en daarvoor op de kapitaaldienst twee werken te brengen die B. en W. afge voerd hebben, namelijk de bouw van de Gravestenenbrug en de uitbaggering van de Zomervaart. Wethouder mr. Schreurs verklaarde dat de directeur der waterleiding niet de verantwoordelijkheid voor het uitstel wil aanvaarden. Daarop trok de heer Albrecht zijn voorstel in. Op een vraag van de heer Meyers (Ar beid) antwoordde de wethouder van Open bare Werken, de heer Angenent (R.K.) dat*er nog geen uitvoering is gegeven aan het raadsbesluit om klein werk bij Open bare Werken in eigen beheer uit te voeren. Het was moeilijk geschikt personeel daar voor te krijgen. Het is voor de overheid dikwijls moeilijk vaklieden te krijgen die in het vrije bedrijf dikwijls hoger loon kunnen bedingen. B. en W. werden gemachtigd een over eenkomst te sluiten voor het verven van de gashouders. Dit werk kost 39.000. Ten laste van 1948 komt een bedrag van ƒ19.000. De uitvoerder van het werk heeft er ge noegen mee genomen dat hij over 1949 en 1950 nog telkens 10.000 krijgt. Ged. Sta ten zijn met deze regeling accoord gegaan. Daarop werd de gehele begroting vast gesteld. De nestor van de raad, de heer M e ij e r s (Arbeid) bracht hulde aan de burgemeester voor de wijze waarop deze de begrotftigs- zittingen heeft geleid. Mede bracht hij hulde aan het gehele college van B. en W. en de ambtenaren die aan het samenstellen der begroting hebben gewerkt. De Voorzitter bracht hulde aan de- raad voor zijn medewerking. De begroting is in democratische geest behandeld. Bur gerij, door de raadsleden vertegenwoordigd, en het gemeentebestuur zijn weer nader tot elkaar gekomen. De vijf dagen die aan de begroting besteed zijn, kunnen vruchtbaar genoemd worden. Ook bracht spreker hul de aan de ambtenaren die moeilijk en ver dienstelijk werk hebben verricht bij het voorbereiden dezer begroting. VacanzieverhUjf Naar Uw vacanheverblijf met 6 pers. Chevrolet auto's- Speciaal tarief voor buitenritten. Amstcrdamsche Rijtuig Maatschappij Haarlem Plein 21 Tel. 1.2.3.1.5. ONZE TELEFOONAANSLUITINGEN Vriendelijk verzoek, voor redactie-aange legenheden, berichten etc. te gebruiken de nummers 106GC en 12404 Voor advertentie-opgaven of informaties over de administratie, de nummers 10724 en 14825 Voor abonnementen en adresveranderingen 14825 Het telefoonnummer van de directeur hoofdredacteur is 15054 Verder is onze drukkerij te bereiken op de nummers 10132 en 12713 en ons bij kantoor Soendaplein op nummer 12230 Wij kopen GOUD, ZILVER EN JUWELEN Voor uw cadeau* en verlovingsringen mei •n zonder Inlevering bij Burgerlijke stand van Haarlem Haarlem. 10 Juni 1943 GEHUWD: 10 Juni: W. N. P. Spanjaard en M. Koek. N. A. Nijssen en C. A. W. Moor man. J. Everscn en A. Knibbc. K. Hendriks en J. G. IJff. H. Streekstra en A. M. Dijk stra P. de Groot en M. Takken A. S. W. Leschot en J. W. Coster. D. H. Vrugt cn A. M. L. Reijns J. Wicringa cn M. Luikinga J. Elferink cn E van Koningshoven. M. Par son en J. H. Klupper. S. de Wit en H. M. van Kleeff. BEVALLEN van een zoon: 8 Juni: P. Feher-Knpel. 9 Juni: G. Kiekens-Kuipers. J. Schoonderbeek-Selhorst. L. R. van Veen- Wormhoudt M. Berendes-Claassen. C. van Lent-van Werven. 10 Juni: C. de Vos-van Doorn. van een dochter: 9 Juni: C. M. Vos-van Damme. W. M. Bouwcns-Hilberts. T. Meijer- Goosen 10 Juni: C A M. Verberm-de Groot. A. A. M T.-Cornelissens-Bastiaans. OVERLEDEN: 9 Juni: D. Baas. 91 jaar. M. van Heemskerkstraat. J. A. van der Eng. 1 dOvertonweg. C. van Maris, 2 jaar, Ter- h aarstraat. Filmavond ten bate van siudentensanatorium Het Haarlems Studenten Gildt heeft gis teravond in het Frans Halstheater, daartoe welwillend door de directie beschikbaar gesteld, een bijzondere filmavond georga niseerd ten bate van Stichting Nederlandse Studentensanatorium in Laren. Dr. C. Spoelder die het openingswoord sprak ver telde dat het sanatorium nu over achttien bedden beschikt, maar dat er tachtig moe ten komen. Hij deelde tevens mee dat voor de bouw van het nieuwe sanatorium een bedrag van twee millioen nodig is, waar van reeds anderhalf millioen bij elkaar is. Maar die laatste vijfhonderdduizend gul den zijn op korte termijn nodig, zei hij en dat was meteen een goede inleiding om de bezoekers eens diep in de zaak te laten tasten voor deze sympathieke instelling die studenten ook tijdens hun ziekte in de gelegenheid stelt verder te studeren. Nadat Godfried Bomans uit eigen werk had voorgedragen kwam een Amerikaanse verkoping van Bols-producten aan de orde die de kas aardig spekte. Daarna werd de film „De kopermijn" gedraaid, waarop wy in onze filmrubriek van morgen nog nader terug zullen komen. De opbrengst van deze avönd bedroeg ruim duizend gulden. Pe tandverzorging der Haarlemse kinderen Samenwerking der gemeente met de Ziekenfondsen Het was eerst het voornemen van de ge meente Haarlem een schooltandartsen dienst voor de leerlingen der lagere scholen op te richten. Daarvoor zou een tandarts met helpster worden aangesteld. De kosten werden geraamd op 5000 per jaar. Dit plan wordt evenwel opgegeven. Het is nu de bedoeling een regeling te ontwer pen in overleg en met medewerking van de Ziekenfondsen hier ter stede. De plannen, die voor de nieuwe stichting gemaakt zijn, moeten nog nader besproken worden. De verwachting is evenwel dat binnen afzienbare tijd het werk al kan worden begonnen. Collectanten gevraagd voor de U.N.A.C. collecte Aan de voorbereiding van de collecte voor de UNAC op Zaterdag 26 Juni in Haarlem, Bloemendaal en Heemstede wordt hard gewerkt. Het comité ondervindt grote medewerking en reeds is gebleken, dat er zeer veel gevoeld wordt voor het doel. In middels kwamen bedragen bij het Haar lemse comité binnen. Een dame, die gerui me tijd in een zakje zilveren guldens en rijksdaalders gespaard heeft, kwam offeren en een bridge-club heeft het „potje" niet opgegeten, maar zij besteedde het geld voor het hongerende kind. Bij de collecte wordt speciaal op de steun van de huisvrouwen gerekend. Zij weten immers uit de oorlogsjaren nog goed, wat het betekent, als een kind honger moet lijden. Als zij een deel van de Zaterdag willen beschikbaar stellen, dan kunnen zij z\ch melden aan het secretariaat, dat ge vestigd is op het bureau van de U.V.V.. Stadhuis. Voor Bloemendaal luidt het adres- Plantsoenlaan 15 (mevrouw M. D. Eick- holzDe Wijs) en voor Heemstede: Bos boom Toussaintlaan 15 (de heer A. Ver- donschot). De dames worden speciaal in de morgen uren verwacht. Des middags zullen leer lingen der scholen er op uittrekken. Zij, die reeds nu een gift willen beschik baar stellen, kunnen zich in verbinding stellen met de penningmeester, de heer H. J. Slingenberg. pa. Rotterdamse Bank, Zijlstraat. Gelden kunnen aldaar worden afgedragen of worden overgeschreven op de rekening van het UNAC-comité bij deze bankinstelling. De vraag is gesteld, één dag loon voor het hongerende kind af te staan. Voor velen is dat bezwaarlijk, doch dan kunnen zij acht weken achtereen het loon van één uur afstaan. Dan wordt hetzelfde doel bereikt Tenslotte zij nog meegedeeld, op welke wijze de gelden besteed zullen worden. 55 wordt afgestaan aan het ICEF (In ternational Children's Emergency Fund), met de nadrukkelijke bepaling, dat deze bijdrage niet in deviezen kan worden uit gekeerd, doch slechts kan bestaan uit het tijdelijk opnemen van noodlijdende kinde ren uit het buitenland en het verlenen van diensten (b.v. verschepingen, opleiding van jonge artsen voor internationale kinderhulp en indien mogelijk levering van goe deren). 45 blijft in eigen beheer, met dien ver stande, dat een derde deel wordt besteed aan kinderhulp in ons land en twee derde deel ter beschikking wordt gesteld van Nederlandse verenigingen, die zich bezig houden met hulp aan noodlijdende kinde ren buiten Nederland. Hierbij wordt in het j bijzonder gedacht aan Indonesië. Hout bewerkt zonder vergunning Voor de politierechter voor economische zaken te Haarlem hadden zich Donderdag middag te verantwoorden C. B. en W. B., fabrieksdirecteuren uit Zaandam, aan wie ten laste was gelegd, overtreding van de houtbeschikking 1941. Eerstgenoemde was directeur van de afdeling deurenfabricage en de andere van de fineerfabriek en schaverij. In de dagvaarding van beiden stond, dat zij iri Juli 1945 en verder in 1946 en 1947 niet alle voorraden hout had den opgegeven. Zij merkten op, dat zij al leen verplicht waren de voorraden op te geven, welke niet in bewerking waren. Dat is geschied. De directeur van het Rijksbureau voor hout deelde, als ge tuige, mede, dat de verdachten de formu-- lieren juist hadden ingevuld. De officier van justitie meende, dat alle voorraden opgegeven hadden moeten worden en eiste geldboetes van 1000 (deurenfabricage), 2500 (fineerafdeling) en 2000 (schave rij). De politierechter was van mening, dat de directeuren niet verplicht waren de in bewerking zijnde voorraden op te geven en sprak hen vrij'. Wel achtte hij het andere punt van de dagvaarding, n.l. het ver werken van hout, zonder vergunning, be wezen. Van opzet is geen sprake, maar af en toe is vergeten, vergunning aan te vra gen. De politierechter legde de volgende straffen op: 250 subsidiair 14 dagen hechtenis (deurenfabricage): 250 subs. 14 dagen hechtenis (fineerafdeling) en 100, subs, één week (schaverij). Middagsluiting voor verschillende winkels Nieuwe regeling gaat Maandag in Enige weken geleden heeft de gemeente raad van Haarlem een verordening aange nomen, waarin de middagsluiting van win kels geregeld wordt. Met ingang van heden is deze verordening van kracht. De kap perszaken, welke anders op Donderdag middag gesloten waren en de drogisterijen, welke op Woensdagmiddag dicht waren, zullen thans Dinsdagmiddag gesloten zijn. Voor de kapperszaken wordt een uitzonde ring gemaakt op 14 Augustus, 31 October, 24 en 31 December, voor zover die dagen op een Dinsdag vallen en voor de drogiste rijen vindt de bepaling geen toepassing op 24 en 31 December. Winkels, waar kantoorbehoeften verkocht worden, boekwinkels en schoenenwinkels zullen eveneens op Dinsdagmiddag geslo ten zijn. Voor de boekwinkels en winkels voor kantoorbehoeften geldt de bepaling niet op de Dinsdag, voorafgaande aan de 6e December en aan de 24e December en op de Dinsdag, voorafgaande aan de Nieuw- I jaarsdag, indien deze op een Woensdag valt. Slagerijen zullen op Maandagmiddag ge sloten zijn en winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak groenten, aardappelen en/of fruit verkocht worden op Woensdagmiddag. Patroons dienen er rekening mee te hou den, dat de arbeidslijsten door deze ver andering gewijzigd moeten worden. Internationaal gezelschap in Teyler's Stichting Deelnemers aan het 22e Internationale muziekfestival van de International Society for Contemporary Music, die in Amsterdam bijeen zijn, hebben vanmorgen een bezoek gebracht aan Teyler's Stichting aan het Spaarne. Het gezelschap werd ontvangen door prof. dr. A. D. Fokker, die een demon stratie gaf van accoustische proeven. Bij vorige gelegenheden hebben wij reeds over deze proeven geschreven. Het is moeilijk een geschikt pand te vinden De stichting Club- en Buurthuizen in Haarlem heeft sinds enige tijd een huis aan de Kampersingel, waarvan in het bijzon der de bewoners van het Rozenprïëel en het Amsterdamse kwartier profijt trekken. Maar van het begin af is het bestuur er van overtuigd geweest, dat hfet gewenst is ook in andere wijken zulke huizen te stich ten. Bovendien is er nu ervaring opgedaan met het eerste club- en buurthuis: de gun stige verwachtingen die men van het werk had zijn in geen enkel opzicht beschaamd geworden. Allereerst wordt nu gedacht aan een elub- !en buurthuis in Haarlem-Noord. De moei- j lijkheid in deze tijd van woningnood is een geschikt pand te vinden. Het zal zeker niet gemakkelijk zijn een pand te vinden dat zich zo goed voor dit werk leent als het huis aan de Kampersingel. Maar het be stuur wil, noodgedwongen, in Haarlem- Noord het werk op bescheidener schaal i beginnen. Dat blijkt wel uit het feit, dat het aanvankelijk het oog had op een ge- ideelte van een huis in de Frans Halsstraat, waar een Voorlichtingsbureau van de Voed- selraad gevestigd is. Dit bureau heeft niet meer het gehele pand nodig, zodat zij de verdieping voor een ander doel beschikbaar wil stellen. Het bestuur had er wel oren naar op dit voorstel in te gaan. maar 't bleek dan noodzakelijk dat de Club- en Buurt huizen Stichting de kosten zou dragen van de verbouwing die de verdieping moet ondergaan omdat daar door het Voorlich tingsbureau nog al wat veel verbouwd was om deze verdieping voor haar werk geschikt te maken. Die omstandigheid was voor de Club- en Buurthuizen een bezwaar omdat het niet economisch verantwoord werd geacht. De Voedselraad wilde ook de kosten niet vragen, omdat hij meende dat er aan wel een andere huurder voor de ver dieping gevonden kon worden. Daarop hèeft het bestuur van Club- en Buurthuizen contact gezocht met het be stuur van een vereniging die in Haarlem- Noord reeds over een gebouw beschikt. Die poging is evenwel op niets uitgelopen. Thans wordt weer langs een andere weg naar een oplossing gezocht. Het blijkt dus wel dat het bestuur alles wil doen voor zijn doel ook een club- en buurthuis in Haar lem-Noord te bereiken! De wethouder van financiën, mr. S. C. v. d. Wall, heeft in de Haarlemse gemeente raad er op gewezen, dat als het bestuur er in kan slagen een club- en buurthuis in Haarlem-Noord te openen, de gemeente bereid is, indien dit nodig is, ook daarvoor financiële steun te geven De gemeente geeft voor het club- en buurthuis aan de Kampersingel een subsidie van f 5000 per jaar. Het college van B. en W., dat veel sympathie voor dit werk heeft, is over tuigd, dat dit geld uit de overheidskas vol komen verantwoord is, want er wordt werk verricht dat in het belang der bevolking is. Deze verklaring van de tafel van B. en W. zal het bestuur van de club- en buurt huizen ongetwijfeld stimuleren om met energie zijn pogingen voort te zetten om ook in Haarlem-Noord te kunnen beginnen! Over sparen Uit het jaarverslag van de Nutsspaarbank te Haarlem Aan het verslag over 1947 van de Nuts spaarbank te Haarlem ontlenen wij: De moeilijkheden op economisch terrein, die Nederland na de wereldoorlog het hoofd heeft te bieden, kunnen slechts zeer geleidelijk tot oplossing komen en houden ook de normale ontwikkeling van de Spaarbank tegen. De aanhoudende schaarste van goederen heeft de kosten van levensonderhoud zo danig doen stijgen, dat bij de grote achter stand aan allerlei levensbehoeften in vele gezinnen sparen bezwaarlijk is. Stabilisatie van prijzen en lonen is nog geenszins be reikt. waardoor het rondkomen met het inkomen is bemoeilijkt. Om hierin de hel pende hand te bieden heeft onze Spaarbank deelgenomen aan de landelijke actie dei- spaarbanken voor het opmaken van een gezinsbegroting. De regering heeft de noodzaak tot sparen tot uiting gebracht in de Spaarwet 1947. Daarbij wordt een Nationale Spaarraad ingesteld, welke tot taak zal hebben het Nederlandse volk te doordringen van de noodzakelijkheid spaarzaamheid te be trachten. Tegen het einde van het jaar heeft de minister van financiën de slotscène van de geldzuivering aangekondigd. Hoewel deze aan de inleggers met een geblokkeerd tegoed en aan de Spaarbank weder veel arbeid zal brengen, is het verheugend, dat hiermede voor verreweg de meeste inleg gers het einde der geldblokkering in zicht komt en dat deze rem op het sparen komt weg te vallen. Deze nieuwe regeling voor geblokkeerde saldi valt samen met het verschijnen der aanslagen in de bijzondere rijksheffingen, zodat te verwachten is, dat in 1948 veel gelden zullen worden teruggevraagd. In het afgelopen jaar overtrof de terug betaling ad 7.676.102.83 de inleg van 7.592.641,56 slechts met 83.460,47. Door de aan inleggers vergoede rente ad 488.475,96 is echter het inleggers tegoed per saldo met ƒ405.015,49 gestegen tot 22.463.796,97, welk totaal bedrag ver schuldigd is aan 54.399 inleggers. De jeugdspaarbank blijft zich gunstig ontwikkelen. Het aantal deelnemers steeg met 663 tot 3954. Het gemiddelde bedrag der inlagen over het gehele jaar was 0,87 (v.j. ƒ0,89). De jaarrekening wijst na enige afschrij vingen ad 13.887,20 een voordelig saldo van 98.284,71 aan, welk bedrag tot ver sterking van de. reserve dient. Deze bedraagt daarna 1.428.941,33 of 6.4 van het inleggers tegoed tegen 1.623854,58 of 7,4 op 31 Dec. 1946. BINNENLAND Prinses Juliana en Prins Bemhard zul. ien op 18 Juni de erepromotie van veld maarschalk Smuts in de Pieterskerk te Lei- den bijwonen. De Koninklijke Marine heeft een be drag van f 7500 overgemaakt aan de Oor- logsgravenstichting als bijdrage voor het or- derhoud der Nederlandse oorlogsgraveiv waar ook ter wereld. Voor dit doel werd eea inzameling gehouden onder de officieren, onderofficieren en manschappen, zowel ia Nederland als in de Overzeese gebiedsdelen. De directeur van dc Holland-Ameiika- lün heeft te Belfast het 10.000 ton metende vrachtschip „Schiedijk", dat voor de Hol- land-Amerika-lyn werd gebouwd, te water gelaten. De gewezen waarnemend hoofdcommis- saris van politie te Utrecht, W. H. F., die tij. dens de bezetting het Utrechtse politiecorM reorganiseerde in die zin. dat hij alle anti- Duitse politie-ambtenaren verwijderde, y door het Amsterdamse Bijzondere Gerechts hof veroordeeld tot 6 jaar met aftrek, ont- zetting uit het recht om openbare ambten t» bekleden en ontzetting uit de kiesrechten voor het leven. De eis was 15 jaar. Op de Nederlandse 3utomobielmarkt verschijnen gaandeweg vele kleine perso- nenauto's, waarvan het gewicht aanmerke lijk lager is dan hetgeen bij de tarieven van de Motorrijtuigenbelasting als minimum is aangenomen. De K.N.A.C. heeft aan de be trokken ministers verzocht te bevorderen dat de grens van het tarief der Motorrytui- genbelasting van 800 kg eigen gewicht worct verlaagd of opgeheven. Dronken chauffeurs hebben de laatste maanden in Limburg ernstige aanrijdinge» veroorzaakt. In één geval werd de aange- redene gedood. Tegen vijf hunner heeft de officier van justitie bij de Maastrichtse rechtbank de maximumstraf van 3 maande- hechtenis geëist alsmede 1 jaar intrekkisj van het rijbewijs en een flinke geldboete. HAARLEM EN OMGEVING Dick van Dijk spreekt Maandag 14 Juiu voor de D. S. J V. „Nieuwe Koers'' over „Waarom moet de jonge mens in 1948 so cialist zijn?" Medewerking van het politieks cabaret „De Rode Pijl". De bijeenkom»! wordt gehouden in de grote zaal van „Dj "Leeuwerik". Op een vergadering van vertegenwoor- digers der Ned. Herv. Gemeenten en van de Gereformeerde Kerk in Bloemendaal, Over- veen en Aerdenhout is besloten tot de op richting van een plaatselijk Protestants In terkerkelijk Thuisfront Comité, ter beharti ging van de belangen der militairen en hua gezinnen uit deze gemeenten. Voorzitter ij de heer G. van Zeggelaar, Croezenstraat te Overveen en secretaris de heer L. de Graat L. Meeszstraat 43, Overveen. Dezer dagen is wegens diefstal een en twintig jarige schilder aangehouden, die naar thans gebleken is. zich ook schuldlr heeft gemaakt aan enige inbraken, waarbij schrijfmachines gestolen zijn. De man heeft bekend, dat hij in November j.l. uit kantoren aan het Kenaupark te Haarlem en in Zand- voort schrijfmachines heeft weggenomen, Ook maakte hij zich schuldig aan diefstal van een lap stof. Voor het beroep naar de Chr. Gerefor- meerde Gcm. te IJmuiden heeft bedankt dl J. P. Geels te 's-Gravenhage Oost. Op 15 Juni is het veertig jaar geleden dat de heer G. K. Koetsier, wonende Bra- kenburghstraat 2 rd. te Haarlem, in rijks dienst trad, destijds als stoker bij de rijks klinieken in Utrecht, waarvan hij in 1931 werd overgeplaatst naar de M.T.S. en Am bachtsschool te Haarlem, waar hij momen teel nog werkzaam is. Tot onderwijzer aan de Chr. School te Haarlem (hoofd de heer B. M. Bulten) is be noemd de heer J. Looijenga te Amsterdam Voor KOPERWERK ,,'T FRIESCHE SCHATHUIS" JANSSTRAAT 8 - TELEFOON 20141 ('t Huls m. d. Friese vlag Uo Nutsspaarbank) (Adv.) De aardbeienveilingen trekken overal veel belangstelling. Er komen nieuwe verkeersregeling in Haarlem Maar pas als de tram door bussen vervangen wordt De politie te Haarlem heeft, met mede werking van de verschillende instanties die bij de regeling van het verkeer betrokken zijn, een nieuwe verkeersregeling ontwor pen om die in werking te laten treden als het inderdaad komt tot een vervanging van de tram door autobussen. Zoals men weet, is nog steeds het wachten op de beslissing van Den Haag in deze voor Haarlem en de Bollenstreek zo belangrijke aangelegenheid. Er zullen bij de gewijzigde regeling geen ingrijpende veranderingen komen. De be staande routes Noord-Zuid en Zuid-Noord in de binnenstad zullen gehandhaafd blij ven. Alleen zal er voor de betrokken straten en wegen een uniforme regeling komen in zake de stop- en parkeerverboden. Het publiek zal daarvan profiteren want dan is het veel gemakkelijker zich daarbij aan te passen. Nu gelden voor de verschillende straten en wegen afwijkende bepalingen, zodat menigeen niet weet waaraan hij zich te houden heeft. Ook komen er enkele andere veranderin gen. O.a. is het de bedoeling dan voor de Parklaan tussen de Kruis- en de Jansweg, waar twee verkeersbanen zijn, een één- richtingverkeer in te voeren. Examens Zal Haarlem 255.000 meer krijgen als bijzondere uitkering? Geslaagd zijn de dames Sietse Hekkelman, Annie Hilvers, Els Jacobszoon, Henny Joos- ten, Ina v. Gessel en Fanny Bakker, allen te Haarlem. Bioeniendaalse raad komt Donderdag a.s. bijeen Donderdagmiddag 17 Juni vergadert de gemeenteraad van Bloemendaal in het Raad huis te Overveen. Aan de orde komt een voorstel van B. en W. om te benoemen tot loden van het bestuur van het Openlucht theater te Bloemendaal de heren A. van Ge luk i vertegenwoordiger van het gemeente bestuur). mr. J. W. de Jong Schouwenburg (vertegenwoordiger van de stichters) en mr. H M. Planten (als kunstlievend persoon). Voorgesteld wordt te benoemen tot advise rende leden de heren mr. F P. Th Rohling (gemeentebestuur). W. A. Fiseher (namens de stichters) en J. B. Schuil (kunstlievend persoon) B en W. stellen voor met ingang van 1 September a.s. aan mejuffrouw R. W. Weide wegens haar voorgenomen huwelijk, eervol ontslag te verlenen. Voor het aanbrengen van verbeteringen aan perceel Bloemendaalseweg 188 (distri butiekantoor! stellen B. en W. voor een cre- aict van f 1300 beschikbaar te stellen en voor hogere kosten, inzake aankoop van radio-installaties ten behoeve van de poli- tie-auto's een bedrag van i 2500. De Haarlemse raad heeft nu de begroting voor 1948 vastgesteld. Uit de verslagen heeft men kunnen zien, dat de financiële toestand van Haarlem verre van rooskleu rig is. De nood-voorziening, door Den Haag ingevoerd voor de gewijzigde financiële verhouding tussen rijk en gemeenten gebaseerd op voorstellen der commissie- Oud heeft voor Haarlem niet die uit komst gebracht die er van verwacht werd. De thans bestaande regeling zal gelden voor de jaren 1948, 1949 en 1950. Er is dus geen kans op dat de financiële aspecten voor Haarlem verbeteren vóór 1951! Haarlem weet trouwens nog niet waar aan het toe is. Het rijk wil aan onze ge meente een bijzondere bijdrage geven van 975.000. Haarlem heeft evenwel zijn be groting voor 1948 opgemaakt rekening hou dende met een bedrag van 1.230.000. De wethouder van financiën heeft breedvoerig uiteengezet op welke gronden Haarlem aanspraak meent te kunnen maken op dat hogere bedrag. Bij de verdere onderhande lingen met Den Haag zal mr. S. C. v. d. Wall ongetwijfeld met klem die eis van 255.000 hogere uitkering bepleiten. In de raad heeft hij uiteengezet dat Haarlem zonder dat bedrag niet in staat is een slui tende begroting te maken! En dat was toch de opzet van de nieuwe financiële regeling! Indien onverhoopt Den Haag die ƒ255.000 niet, of niet ten volle, wil toekennen, komt de gemeente Haarlem opnieuw voor grote financiële moeilijkheden. Dan zal op de begroting die al zeer zuinig is opgesteld opnieuw zeer sterk bezuinigd dienen te worden. Nu zijn nog slechts bezuinigingen aangebracht op de kapitaaldienst, maar dan de wethouder liet dit duidelijk door- schemeren zullen ook besnoeiingen op de gewone dienst noodzakelijk worden. Hoe ongunstig de positie van Haarlem thans reeds is wordt gedemonstreerd door het feit, hoe het slechts met kunst- en vliegwerk mogelijk was 39.000 op de kapitaaldienst aan te wijzen voor het ver ven van een gashouder. Op de dienst voor 1948 kon niet meer gevonden worden dan 19.000. Nu gaat de uitvoerder van dit werk er mede accoord dat de gemeente in 1949 nog 10.000 betaald en in 1950 ook 10.000! Verscheidene objecten die aanvankelijk op de begroting voor 1948 gebracht waren, moesten daar van afgevoerd worden. Voor 1948 zijn er alleen op blijven staan de wer ken, die al in 1946 en 1947 gedeeltelijk in uitvoering zijn genomen en de noodzake lijke uitbreidingswerken voor de bedrijven. Er bleef slechts weinig geld beschikbaar voor nieuwe werken. Het grootste deel daarvan moet nog besteed worden voor de woningbouw; aankoop van gronden en het bomtrfjo maken daarvan. De bouw van nieuwe woningen moet vóór alles voorrang hebbben. De andere werken, die nog in 1948 op de kapitaaldienst gebracht worden, zijn: Bestrating van de DeLftlaan (tussen Orionweg en Rijksstraatweg) 500.000. Reorganisatie van de Dreef 191.000. Asfalteringswerken 129.600. Brug over de Jan Gijzenvaart (doortrek king Delftlaan) 120.000. Schaftlokaal bij het Huis ter Zaanen 20.000. Semi-permanente school in Haarlem- Noord 100.400. Uitbreiding der begraafplaats aan de Vergierdeweg 220.000. Op de post onvoorziene uitgaven is slechte een bedrag van 79.000. De gemeente mag geen uitgaven doen, niet op de gewone- en niet op de kapitaaldienst, waarvoor geen dekking aanwezig is. Er moet dus met be sluiten die geld kosten in de komende maanden zeer spaarzaam omgegaan wor den. want met 79.000 is niet veel te doen. Voor 1949 en 1950 zijn tvooruitzichten niet minder ongunstig. De ryksuitkeringen die nu voor 1948 worden vastgesteld, zullen ook gelden voor 1949 en 1950. Op vermeer dering van inkomsten valt dus niet te rekenen. Daarom is het van zo'n grote be tekenis dat Haarlem de verhoogde bijzon dere bijdrage van 2500.000 krijgt! WERELDFEDERALISME Gisteravond werd in de Kegelbond een eerste ledenvergadering gehouden van ds Wereldfederalistenbeweging afd. Haarlem Zoals men weet kreeg deze beweging nu de naam W. F B.. na de fusie van dc voorma lige Wereldeenheidbeweging (W.E.B.'1 en de Beweging voor Wereldfederalisme (B W F1. Het bestuur is als volgt samengesteld: T. E. Spiering. G. J. B. Bontje, R Tijsseling. J- Bethe jr. Nu dit werk van meer interne aard achter de rug is hoopt het bestuur tot gro tere activiteiv naar buiten te kunnen over gaan. SCHEEPVAART K H L. Amstelland 9 Juni van HamburJ via Bremen naar Amsterdam. Entrerios Juni van Vigo naar Amsterdam (uitreis). Westland 9 Juni te Santos (uitreis). K P M. Batoebahra 9 Juni van Aden naar Batavia. Amsterdamse Beurs Koninklijke Olie Unilever Philips A K U- Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel v. Berkel's Patent Scheepvaart-Unie ■loll -Amerika Lijn Deli Maatschappij ti. V A A'dam Rubber Ned Handel Mij. N.-I. Handelsbank Billiton Mij U Slot koers Opening»* gisteren koersen 347 347 \<z 295*6 295 V2 265 167 167*6 350 - 127 187*6 188 Ti 211 163 163 Ti 234 232'/2 172% 172 154'/2 125'A 12514 488

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 6