TEMPO' .De Wolbaai" De jubilerende Stadsschouwburg te Haarlem rrfrrnrffrrf 4x PER WEEK NAARLONDEN A. J. KAAN C. DE WEERS Kort en Bondig EELTKNOBBELS ZATERDAG 12 JUNI 1948 HAARLEMS DAGBLAD Een welvoorziene feestdis en plannen om het gebouw te verbeteren Op >1 September 1943 bestond de I stelde wijzigingen ter vergroting van de Si 'U'.-R aan het Wilsonsplein op technische capaciteit in tekening te bren- de dag aar. £)it jubileum werd echter gen. niet gevic. want de directie voelde uiter- Men mist vooral diepte en ruimte naast aard niets voor een toespraak door burge- het toneel. Zonder dat het verkeer daar nu meester Plckker, of voor een gelegenheids- j of in de toekomst hinder van zal onder voorstelling door het op nationaal-socialis- j vinden, kan de achterwand over de volle tische leest geschoeide gezelschap van Jan j breedte van 15 meter naar achteren wor- C. tie Vos. In tie komende herfst wordt de den geplaatst tot een diepte van 14 meter schade dubbel en dwars ingehaald door de (thans bedraagt deze slechts 8 meter) is herdenking van het 30-jarig bestaan met bereikt. Voor het inbrengen van décors een feest voor het personeel, gevolgd door zou een afzonderlijk afsluitbare aanbouw, pen serfe kunstavonden, waaraan verschil- een soort luchtsluis, geconstrueerd moeten lende grote gezelschappen medewerking worden. zullen verlenen. Onafhankelijk van dit plan bestaat ook De jubileumsdag is gereserveerd voor J de mogelijkheid om aan de zuidzijde een „Comedia", welk gezelschap dan ook de zijtoneel te bouwen, waartoe de zich daar eerste voorstelling geeft, met Mary Dres- bevindende kleedkamers verplaatst dienen selhuys in de hoofdrol, van het uitstekende te worden naar de overkant. De gevolgen blijspel ..What every woman knows door daarvan voor een snellere décormontage J. M. Barrie. Men hoopt in dezelde week j zouden veel van de nu geldende bezwaren ook het door A. Defresne in regeringsop^ wegnemen. dracht geschreven stuk ter gelegenheid Wat het pub]iek vooral belang zal in- van het Kohinginnefeest m Haarlem te boezemen is het ontwerp tot uitbreiding vertonen. Voorts bestaan er plannen tot het laten opvoeren van een opera en het geven van een dansavond, waarvoor dan het Ballet der Lage Landen in aanmerking zou komen. Voor deze serie wordt de uitgave over- van de rookfoyer. De in gebruik zijnde trap zou kunnen vervallen indien de wen teltrap-kokers (met de noodgang naar het amphitheater) tot het souterrain werden doorgetrokken, waardoor men veel minder gedrang zou krijgen, daar de foyer dan van wogen van een speciaal abonnement of aue verdiepingen langs twee kanten be- couponboekje. In dat geval wordt dereikbaar wordt Deze trap 20u aan de voorstelling door Comedia herhaald, omdat noordzijde uitkomen op de plaats waar de schouwburg op de openingsavond voor een goed deel door bijzondere genodigden zal worden gevuld. Blik in het verleden In een op 6 Mei 1914 gehouden vergade ring kon de toenmalige burgemeester jhr. mr. W. B. Sandberg aan de gemeenteraad meedelen dat een officieel nog steeds on bekende schenker op zijn instigatie een bedrag van 250.000 beschikbaar had gesteld voor de bouw van een stedelijk theater. Erg verrukt was de raad, beducht voor het financiële risico van een gemeen telijke exploitatie, echter niet, want met slechts 19 tegen 11 stemmen werd beslo ten deze kapitale gift te aanvaarden. Tengevolge van allerlei met de eerste wereldoorlog verband houdende moeilijk heden duurde het nog vier jaar eer Willem Royaards en de zijnen er op een heugelijke Maandagavond de dag tevoren waren de corridors nog onbegaanbaar door grote opeenhoping van afval en zaagsel de eerste voorstelling konden geven. Ver toond werd Frederik "an Eedens treurspel der onzekerheid „De heks van Haarlem", met muzikale medewerking van de H.O.V. onder leiding van Nico Gerharz. Een dag later kwam Louis Bouwmeester op de planken en nog dezelfde week gaf Eduard Verkade er met „De dienstknecht in het huis" de eerste volksvoorstelling. Reeds spoedig vond men in het (mede ten gevolge van deze geboden gelegenheid opgerichte) Schouwtoneel van Jan Musch een vaste bespeler, welke verbintenis enkele jaren heeft geduurd. Van de buitenlandse gasten, die drom men toeschouwers naar het Wilsonsplein hebben gelokt, mogen in dit korte bestek Anna Pavlova, La Argentina, Alexander Moissi, Paul Wagener, Jacques Copeau, de Italiaanse Opera en het Habima Theater als de meest illustere voorbeelden uit een indrukwekkende lijst wel worden genoemd. Na de volledige gemeentelijke exploi tatie, die mislukte, onder de directie van de overigens bij de bezoekers zeer popu laire heren G. J. van Gasferen (te voren directeur van de Jansschouwburg) en Carel van Hees, werd het gebouw in 1933 in pacht gegeven aan de heer Ph. A. Dei- num (van het Concertgebouw) die op 1 Juli 1939 de tegenwoordige directeur H. Deinum als zijn gemachtigde aanstelde. Op 1 September 1946 werd laatstgenoemde door de gemeende opgedragen de exploi tatie op bijzondere voorwaarden ter hand te nemen, van welk besluit wel niemand spijt zal hebben gehad. En in de toekomst. Bij het koperen feest in Maart 1931 vroeg de heer J. B. Schuil op deze plaats: „Welk toneelminnaar zou ondanks de gebreken onze Stadsschouwburg wallen missen?" Als men deze vraag thans zou stellen, be hoefde er al evenmin onzekerheid over het antwoord te bestaan. Het is bekend dat onze grote gezelschappen nergens zo graag spelen als in dit theater, dat als ieder ander zijn gebreken heeft, maar desondanks een van gezelligste in den lande is. Deze wetenschap mag ons niet blind maken voor het feit. dat de oorlogsschep ping van architect Ir J. A. G. van der Steur in velerlei opzicht voor verbetering vat baar is. Laten wij hopen dat er middelen gevonden zullen worden om de kortelings ontworpen plannen daartoe ook in practijk te brengen. Reeds heeft de gemeenteraad pen klein crediet verleend om de voorge- op advies de reclame-lichtbak hangt. Door verplaat sing van de herentoiletten kan ook het buffet aanzienlijk worden vergroot. Voorts wordt de mogelijkheid onder zocht om het aantal zitplaatsen uit te brei den door het middenpad te laten vervallen. Eventueel zouden enkele van de zodoende gewonnen 50 zetels worden opgeofferd ter verbreding van de orkestbak. Dit laatste is vooral nodig ter wille van opera-uitvoe ringen. Dit alles is voorlopig nog toekomstmuziek, maar deze is prettig om te horen bij de aankondiging van een jubileum. NACHTDIENST VIA TILBURY V.» ROTTERDAM: DINSDAG, WOENSDAG. DONDEROAG. ZATERDAG V» LONDEN i MAANDAG. WOENSDAG. VRIJDAG. ZATERDAG W» H. MULLER Co. N.V., ROTTERDAM EN DE VOORNAAMSTE REISBUREAUX Voor de dames J. M. Janse-Klaaren en C. Vermeij-Brcek wordt 30 September bij leven en welzijn een dubbele feestdag, want zij hebben van de opening van de schouw burg af de hoeden en jassen van de bezoe kers bewaakt. „Ze tnopperen thuis wel eens op me, want ik beu ook zo jong niet meer," zei mevrouw Janse, die men links op de foto ziet in hetzelfde hoekje waar zij dertig jaar lang haar plicht met zoveel plezier heeft waargenomen, „maar als ik hier weg moet, overleef ik het niet.'' De ouvreuses slaan geen enkele belangrijke voorstelling over, maar zij- vinden wel dat het répertoire van tegenwoordig het ware niet is. „Die echte speelstukken van vroeger zie je niet meer. Twee van de kellners hopen in September hetzelfde jubileum te vieren. Het zijn vader en zoon H. P. Ran- sijn, die avond aan avond in de pauze de koffie uitdelen. Die was vroeger ook beter, nu ontbreekt de slagroom nog! Noodlottig verkeersongeluk bij de Zijlbrug Gisteravond is om kwart over tien op 't kruispunt Zijlstraat-Zijlvest-Zijlbrug een tot nog toe onbekende wielrijdster doodge reden. Het ongeluk heeft zich als volgt toege dragen: Op de Kinderhuisvest reed een personen-auto in de richting van de Zijl- brug met een snelheid van ongeveer 55 km oer uur. Met dezelfde snelheid werd het eerdergenoemde kruispunt gepasseerd en de bestuurder de 34-jarige H. M. S„ merk te niet op, dat een wielrijdster de Zijlbrug kwam afrijden. Zij werd aangereden en 15 a 20 meter weggeslingerd. Zij was op slag dood. De personenauto, waarvan de bestuur der naar sterke drank rook hij had naar zijn zeggen twee glazen jenever gebruikt is in beslag genomen. Het stoffelijk over schot van het slachtoffer is naar het Grote Gasthuis overgebracht. Haar signalement luidt: 1.60 m. lang, donkerblond grijzend haar, 55 a 60 jaar oud. gezet postuur, bol gelaat, draagt een vol gebit. Zij was gekleed in een donker blauwe mantel, zwarte japon, beige kou sen donkerbruin gestopt, lage zwarte schoenen maat 42 met steunzolen. Zij was in het bezit van een geel koperen huis sleutel aan een ring bevestigd, zakdoek met kantje, cn een bril met metalen mon tuur. Het signalement van het rijwiel luidt: merk Gazelle, Bosch-lantaarn, nieu we banden merk Vesting, kettingkast, tor pedonaaf. bel merk Groom, Fongerszadel, Philipsachterlicht, jasbeschermer, bagage drager met riem. Machinefabriek Figee In de hedenmorgen gehouden vergadering I van aandeelhouders der N.V. Haarlemse Ma chinefabriek voorheen gebroeders Figee zijn de jaarverslagen en de balans, winst- en i verliesrekening over 1947 goedgekeurd. Het dividend werd bepaald op 6 v. De heer C. I G. Vattier Kraane. die periodiek als com missaris aftrad, werd herkozen en gekozen werd als commissaris de heer H. Bodde Bouwman. 'De vergadering behandelde een voorstel van de raad van commissarissen tot wijzi ging van de statuten. Tijdens de bezetting zijn in de statuten enige wijzigingen aange bracht. Deze zijn veranderd, Weer is be paald, dat de leden der directie en de com missarissen de Nederlandse nationaliteit moeten hebben. Ook zullen bezitters van prioriteitsaandelen weer de oude rechten genieten. In de oorlogsjaren zijn aandelen in handen van de bezetters gekomen. Een groot gedeelte is reeds achterhaald, waarbij het Nederlands Beheersinstituut zijn medewer king heeft verleend. •ervoert Uw meubelen en vrachten naar alle plaatsen ROZENSTRAAT 15 - TEL 20020 (Adv.) ZONDAG 13 JUNI 1948 HAARLEIVJ. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk Grote Markt.. Zaterdag 7.30: Brouwerskapel, ing. Klokhuisplein. Avondgebed. Dhr. C. D. Kousemaker. Zondag 10: Ds. A. J. van Rhijn. 7: Bijz. Dienst. Ds. A. Drönkers, Utrecht. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerksplein. 10: Ds. Joh. Bronsgeest, H. Avondmaal. Noorderkerk Velserstraat. 9 en 10.45: Ds. P. J. Mackaay. Oosterkerk, Zomerkade. 10: Ds. W. J. van El- dcn. Bakenes3erkerk, Vrouwestr. 9.30: Kin- derkerk. Ds. E. Pot. 10.30: Jeugddienst. Dr. H. van der Loos, Haarlem-N. Kapel Bethesda Sarepta, Hazepaterslaan. 9.30: Kinderkerk. Dhr. Plantinga. 10.45: Ds. G. J. Waardenburg. Diaconessenhuis, Hazepaterslaan. 4.15 Ds. W. J. van Elden. Diaconiehuis, Jansstraat. 10.30: Ds. E. Pot. Ver. van Vrjjz. Herv., Jacobstr. 6. 10.30: Ds. J. de Graaf. Church of England. Sunday. June 13th. 3 p. m. at the Oud-Katho- lieke Kerk. Kinderhuissingel: Evensong fol lowed by Holy Communion: Rev. J. W. Dun bar M. A. from Paris. Stads Evangelisatie, Lange Herenstraat 6. 10 en 7.30: H van Doorn Heiloo. 6.30: Openlucht Kruisweg. Zuider kapel. Zuiderstr. 15. 10: Dhr. Joh. van Oost en. Evangelist te Alkmaar. 5: Geen dienst. Bijeenkomst met zang. muziek en decla matie door de jeugdgroepen van Haarlem en IJmuiden o.l.v. H. v. d. Brink. Opwekkings samenkomsten, Zuiderstr. 15. Donderdag 8: Ds. Sj. Zijlstra, Eindhoven (Evangelist van .Het Zoeklicht"). Vrije Evang. Gemeente, Bakenessergracht 65. 9,30 en 5: Ds. D. J. van de Commissie van Toezicht l Ra Centrum, Westerhoutpark 1 A. 10.30: Ds. A. R. de Jong. Brocdcrgemeen- te. Parklaan 34. Zaterdag 7.30: Liturgische xrtrp ff* WJTS ff Zangdienst. Zondag 10.45: Dhr. M. L. Fran- Y/Lts-JXiJfe VJJ kena. Parklaan 34. 2.30: Ds. Kleermaker van Genemuiden. Evang. Luth. Gemeente. Witte van een partij prachtige zuivere j Herenstraat. 10.30: Ds. C. H. Brandt. Ver. *r f 1 Doopsgez. Gemeente. 10.30: Ds. Hoekema. Re- tffJGijer 14/01 I monstr. Geref. Gemeente. 10.30: Dr. W. R. M. I[„ran, Hi 100 ersm f 2 46 Noordhoff. Geref. Kerk. H Avondmaal en krimpt nj, lm sr.m f ..<6 Nabetrachting.-Kloppersingelkerk. 10 en I Ds. J. W Siertsema. Wilhelminakerk. 10 en j Ds. A. M. Boevinga. Zuid-Oosterkerk 10 en 5: Ds. L. Hoorweg Jr. Lyceumkérk. 9: Ds. J. Mulder. 5: Dr. P. J. Richel. Geref. Kerk, (Art. 31). Begijnhofkapel. 10.30 en 5: Ds. A. Bos. Geref. Gemeente onder 't Kruis, Frans Hals straat 4. Dinsdag 7.30: Ds. J. A. Smink, van Rotterdam. Oud-Geref. Gemeente. Frans Halsstraat 4. Maandag 7.15: Ds. E. van Dijk, uuit den Haag. Baptiste Gemeente, Parklaan 34. 9.30 en 5: Ds. J. W. Weenink. 8: Jeugdsa- rr I menkomst (geb. Salem). Leger des Ilells. - ifcLfct. 11.0SO Schagchelstraat 26. 10: Majoor A. G. Schram, ■oordat de meng- j Soldaten Inzegening. 8. Dezelfde. Ned. Chr. 100 gram f 1.93 GEN. ('RON Je STRAAT 129 Koopt nu nog zuivere wol. plich; in werking treedt. (Adv Burgerlijke stand van Haarlem Gemeenschapsbond. Ged. Oude Gracht 47. H v d Brink te Bloemendaal en J. Dam- muller. te Alkmaar. Pinkstergemeente. N.we Kruisstraat 14. 10 en 7.30: Samenkomst Ver gadering van Gelovigen. Jansstr. 85. 10.30: K. Rozendal. Broodbreker.Bijbelcursus, Jans- HAARLEM. 11 Juni 1948 i straat 85. Vrijdag 8: A. Ramaker. Gemeente des Heren". Lange Molenstr. 22. 10 en 5: Sa- GEHUWD: 11 Jun:: G. J- Schott en H. A menkihrst Kerk. van Jezus Christus v. d. Mieras. Heiligen der Laatste Dagen. Ged, O. Gracht 47. 10.30 en 6: Samenkomst. Gemeente van BRVALLEN van een zoon: 10 Juni: J G. Christus. Ged. Oude Gracht 47. 10.30: Ere- Hoon .out van piemen. J A P- van dienst en preek. Christian Science. Jansstr. vln*- F- f Scholter»—van den Haak. 74 10; Ned Taal n 15: Engeise Taal Her- o i". i*cu. ioai. h.ij. j&iiKcmc laai. ncr 11 Juni: J J •Jacobs—Raaphors. S. van der s[eJd Ap0Sfo]ische Zendingskerk. Wilhelmi Vlugl—Berkhout. P. C- M- StefeLs—van No-' -- ----- - beien. J. M. H F. van Schie—Vink. BEVALLEN van een dochter: 9 Juni: W Diikmans— Kolk 10 Juni: L. B H Mol— Schntmans. IJ Juni: E. S. J. HoerenSchoc- vaart. OVERLEDEN: 10 Juni: S. Winkler, 55 j.. Wouwermanstraat. E. Meinstervar. Delft, £5 j-, indischestraat. nastraat 21. 10 en 5: Godsdienstoefening. Her steld Apost. Zendingsgemeente, Jacobijnestr. 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. Ned. Ver. van Spiritisten „Harmonia". 1030: Dhr. H. C. T. v. d Laan. Haarlem. Universele Eredienst iSoefi Beweging), Nassauplein 3- 11: Dienst. Het Rozekruisers Genootschap. Bakenesser- acht 13. 7.15: Tempeldienst. Mevr. H. Stok- Huyi De Christengemeenschap, Jansstr. 10; Zondagsdienst voor kinderen. 10.30: Mensen- wijdingsdienst. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Ju- lianakerk. 10: Ds. D. Kuilman, van Leiden, 7: Dr. H. v. d. Loos. Bijzondere Dienst. Zater dag 7.30: Avondgebed. Immanuëlkerk. 10: Ds. G. Koch. Kon. Emmaschool, Raafstraat. 10: Ds. G. H. v. d. Woord, H. Doop. Ned. Prot. Bond. Berkenstraat 10. 10.30: Ds. J. Dikboom. te Alkmaar. Evang. Luth. Gemeente, Noor derkapel, Minahassastr, 10.30: Ds. W. Spliet- hoff, Geref. Kerk. Noord-Schoterkerk. 8 30 en 10.30: Ds. P, de Ruig. H. Av. en Nabetr. Chr. Geref. Kerk. Floresstraat. 10 en 5:. Ds. J. C. Maris. (5: Radiodienst).. HEEMSTEDE. Ned. Ilerv. Kerk. Kerk oP het Wilhelminaplein. 10: Ds. _H. Bartlema. Kapel Nieuw Vrcdenhof. 10.30: Ds. F. R. A. Henkels, H. Av. Prinsesackade 3. 10.30;-Jeugd kapel. Chr. Lyceum ing. v. Merlenstr., 10.45: Ds. G. A. Barger. Zondagochtendsamenkomst Ned. Prot. Bond. Postlaan 16 10.30: Ds. J. W. van Nieuwenhuijzen, Hv., Heemstede. Geref. Kerk. Koediefslaan. 10: Dienst. 5: Ds. A. Dondorp. Camplaan 10: Ds. A. Don- dorp. 5: Ds. J. Mulder. Geref. Kerk (Art. 31) Herenweg 111. 9 en 3: Ds. Wigboldus, Stads kanaal. AERDENHOUT» Ned. Herv. Kapel. Leeu weriklaan. 10: Ds. S. H. J. Voors, te Haarlem. Relig. Kring. Eikenlaan 5. 10.30: Prof. Dr. J. N. Sevenster. Hoogleraar. Amsterdam. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. G. P. Klijn, te Driebergen. Ned. Prot. Bond, Potgieterweg 4. 10.30: Prof. Dr. M. A. Beek, Hv, Amsterdam. Geref. Kerk. 9. 10.30 en 5: Ds. G. Biersteker, van Metslawier. Soefi-Be- weging, Universele Eredienst, Popellaan 1. 4: Dienst. Vrije Katholieke Kerk, Popellaan 1. 10.30: Gezongen H. Mis. O VERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. J. E. Drost. Geref. Kerk. Croesenstraat. 10 en 5: Ds. W. Fijn van Draat. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. W. M. Maas. SPAARXDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. Bodaan. Vlootperdikant. 7: Ds. G. H. v d. Woord West. Kon. Emma school, Raaf^traat. 10: Ds. G. H. van de Woord H. Doop. Windhandel in postzegels Men zal zich herinneren dat de Haarlemse politie onlangs een koksleerling heeft gearres teerd die zich had schuldig gemaakt aan dief stal ten nadele van een medebewoner in een huis aan het Spaarne. Inmiddels is gebleken dat hij zich ook vergrepen heeft aan een post- zegelverzameüng. Hij heeft deze bü verschil lende handelaren van de hand gedaan voor een bedrag van f 360.—. Bij één van hen kreeg hij voor een gedeelte van de verzameling honderdvijftien gulden. De zelfde partij werd door deze verkocht voor f 470.aan een in woner van Aerdenhout, die haar op zijn beurt voor f 725.van de hand deed- Via een tussenpersoon kwam de partij zegels te recht in de étalage van een hoofdstedelijke handelaar waar zij voor f 1000 geprijsd stond toen zij door de politie in beslag werd genomen. Stichting voor neoreligie De werkgemeenschap Haarlem en omstre ken van de Stichting voor neo-religie in Ne derland viert op Zondag 20 Juni de Stich tingsdag 1948. Op het programma staat een morgensamenkomst in gebouw De Nijver heid waar dr. Henri Conradi spreekt over „Van hart tot hart". Na een gezamenlijke maaltijd wordt in Groenendaal een middag bespreking gehouden waar Henk Dekker zal spreken over ..Het ware. goede en schone" en mevr. Van Erp-Boldingh over „Drie bouwstenen". Bloemendaalse Reddingsbrigade bestaat 25 jaar Nadat de heer A. J. Meyerink op 24 April 1923 op verzoek van het gemeentebestuur van Bloemendaal een lezing had gehouden over het redd'en van drenkelingen, is op 15 Juni daarop v dig end de Bloemendaalse Reddings brigade opgericht. Vijftien leden meldden zich aan en aan het einde van het eerste jaar waren er reeds negentig leden. Leden van de Haarlemse brigade brachten de Bloemendalers technische vaardigheid bij en dr. S. H. Bron- gersma leidde een cursus eerste hulp bij on gelukken. Het gemeentebestuur verleende zijn medewerking bij het aanschaffen van mate riaal. Aanvankelijk trad de heer A. Kok als voor zitter op en daarna heeft de heer E. W. A. van Neder hasselt, destijds wethouder der gemeen te,, vele jaren de functie waargenomen. Order zijn leiding werd de outillage verbeterd. Ook dr. W. D. Oldenburgh heeft een geruime tijd het voorzitterschap bekleed. Thans is hij nog medisch leider, In de loop der jaren hebben de leden tal loze bezoekers aan het strand geholpen. Daar voor beschikte de brigade eerst over een houten tent, daarna over een verhuiswagen en later over -een gebouw met uitzichttoren. Het materiaal breidde zich steeds uit. Van belang was de reddingsflotteur „Evanneha". In 1928 moest hulp worden verleend, toen de „Salento" strandde, op 7 Augustus 1932 redde de heeT A. van Donkelaar met succes een johgen uit zee. In de bezetting zijn de opstallen van de brigade verdwenen en het werk op het strand moest, worden stop gezet. Er wordt weer regelmatig dienst gedaan. Een gebouw is echter onmisbaar. Ter gelegenheid van het vijf en twintig jarig bestaan is een expositie van reddings- maleriaal ingericht in de étalage van de firma Hogenbirk aan de Bloemendaalseweg. Het bestuur houdt op Zaterdag 19 Juni van drie tot -zes uur receptie in „Rusthoek". Het tegenwoordige bestuur is als volgt samenge steld: jhr. mr. C. J. A. den Tex. beschermheer, P. J. Kapteyn, voorzittefc: J. van Abs. vice- voórzitter, mevrouw W- J. L. RoelofsCapel- le, secretaressen J- Kuyl, penningmeester, E. de Graaf. A. van Donkelaar en B. Walstra, commissarissen. Blijft nog steeds voor HERENCOSTUUMS 25 TOT 150 GLD- betalen. Tropenkleding. Witte Pakken, goede prijzen KAMPERVEST 45 TELEFOON 17825 (Adv Kampeerders redden een drenkeling in Zandvoort1^ Aan de activiteit van leden van de kam peervereniging „Helios" is het te danken, dat een twintigjarige jongeman uit Haar lem, die bij paal 61 op het Zandvoortse strand, op een afstand van ongeveer twee honderd meter van de grens van Bloemen daal, in zee was gegaan, gered is. De Haar lemmer was de zwemkunst niet geheel meester. Hij dreef steeds af en dat werd op het strand opgemerkt. Leden van „He lios" hebben hem/op het droge gebracht. De drenkeling was buiten bewustzijn, doch kwam spoedig bij. Dr. Van Oldenburgh uit Overveen achtte opname in een ziekenhuis noodzakelijk. De jongeman is per zieken auto naar de Joannes de Deo te Haarlem overgebracht. Zijn toestand is niet ernstig. Dief in eigen huis %reert;en dagen geleden werd bij de Haar lemse politie aangifte gedaan door een be woner van een huis aan de Delftstraat van een inbraak te zijnen huize waarbij de gas- en de electriciteitsmeter waren opengebroken en een hoeveelheid knotten wol en kleding stukken waren ontvreemd- Na nauwkeurig onderzoek van de recherche is gebleken dat de man de „inbraak" zelf heeft gepleegd. Hij heeft bekend. PROF. OERBRANDY IN HAARLEM Vrijdag 18 Juni be'.egl de Anti-Revolutio naire Partij in Haarlem een verkiezlngsappèi in de Wilhelminakerk aan de Ged. Oude Gracht, waarbij als sprekers zuilen optreden Prof. Mr. P. S. Gerbrandy en Mej. Mr. Dr. G- H. J. v d. Molen „MARIA DE BAIIIA" (Rembrandt) Deze Franse film heet eigenli'^ „Mademoi selle amuseert zich", maar omda. .iet bekende orkest van Ray Ver*ura, welks leden een be langrijke rol in het verhaal spelen, het even zeer bekende lied van Maria uit Bahia in tal van variaties laten horen, heeft men daar ook de film maar naar gendemd. De mademoiselle in deze vrolijke geschiedenis is de pittige Franse actrictf Giselle Pascal, die in haar rol van Amerikaanse milliohairsdochter Parijs op stelten zet door haar nogal grillige inval len en escapades. Papa. die geen kwaad van zijn dochter wil horen, „koopt" zelfs voor haar Ray Ventura's orkest, dat haar dan ook trouw van 's morgens vroeg tot 's avonds laat begeleidt in beide betekenissen' van het woord, maar dat -tenslotte ondanks de dol lars van papa er toch schoon genoeg van krijgt, naar de pijpen van de jongedame te dansen. Er komen nog een ontvoering en een liefdeshistorie aan te pas om het meisje tt^ doen beseffen, dat haar levenswijze niet de juiste is. Dat is dan de moraal van deze film. die slechts .pretendeert, vooral de jeugdige toeschouwers te.-laten genieten van de muzi kale prestaties van Ray Ventura en zijn mannen. DE MAN IN' DUPLO (Cine ma). Een van de grootste qualiteiten van Louis Jouvet is. dat een afgesabbeld gegeven zoals het dubbel gangersmotief zonder twijfel is in zijn han den weer talloze nieuwe en ongedachte fa cetten krijgt. Niet dat wij deze film over een allerbraafste handelsreiziger en een allerge- raffineerdste oplichter op wie hij als twee druppels water gelijkt, als een meesterlijke comedie zouden willen betitelen, daarvoor is het gegeven te oppervlakkig behandeld. Maar de-makers hebben het kennelijk bedoeld als een uitgezochte gelegenheid om Louis Jouvet een paar^staaltjes van zijn brillant talent te laten geven, en die staaltjes zijn dan soms ook zó brillant, getuigend van zoveel ontroe rende kennis der menselijke tragiek, zo boor devol van de meesterlijke esprit, waarop de Franse cuisine het geestelijk octrooirecht heeft, dat deze alleen het gaan zien van deze film de moeite waard maken. DE KOPERMIJN (Frans Hals). Een film die vervaardigd is naar een verhaal van Daphne du Maurier. Men bemerkt hier met enige ontzetting dat de Engelse produ- 'centen zeer wel in staat zijn het soort hum bug-films te maken waarin hun Amerikaan se collegae een zekere vermaardheid hebben verworven. Het is wel jammer dat een in dustrie, die zo ver op de goede weg was, zich laat verleiden tot dergelijke misstappen om welke redenen dan ook. Temeer daar geble ken is dat haar goede films het commerciëel „deden'l Wij zijn er overigens heilig van overtuigd dat vele mensen deze film zeer ge slaagd zullen vinden. Wij echter niet. Ten eerste omdat het ons als zwakheid voorkomt alleen maar feodale attributen als oude kastelen, butlers, fluitende stormen, arme mijnwerkers en bijbehorende nederige stul pen als sfeerscheppende elementen voorhan den te hebben en ten tweede omdat,zó men een verhaal wil maken over de strijd van de mens tegen de oppermachtige natuur het gegeven van de vloek over de afstamme lingen, die daardoor met de regelmaat van een Friese .klok op het rijtje af de laatste adem uitblazen, niet nieuw maar wel zeer eentonig is. Lachwekkend bovendien als uw achterbuurman tevreden zegt: „Daar gaafer weer. één". Het is zonde dat de knappe ca mera-mensen en de ook erg knappe Marga- ,ret Lockwood hun beste krachten aan dit werk, al te zeer riekend naar de standaard draak „Liane, de wees van Rotenburg of het ongelukkige slachtoffer ener schone zonda res", hebben verspild. Het was bij voorbaat verloren moeite. In het Spaarne Theater kunnen de bewonderaars van Lou Bandy hun hart op halen aan de bekende film „Het leven is heus niet zo kwaad". City geeft een reprise van de Franse film „Manon 326" (La route du Bagne), welke zowel om de inhoud als om het verdienstelijke spel van Viviane Ro mance een wederzien waard is. Zomerconcert H.O.V. Het concert van Vrijdag-avond, onder leiding- van Kees Hartvelt, bestond uit de Oberon-ouverture van Weber, het Viool concert in g van Max Bruch en de Sym- phonie no. 1 van Brahms. Dit mocht een behoorlijk programma heten uit het vaste répertoire, al was het dan wat eenzijdig georiënteerd met die twee Br's naast el kaar. Maar ik zal de laatste zijn om er het moote niet van te waai-dèren. De Oberon- ouvertüre is en blijft een sprankelend stuk gezonde muziek, een brillant model van romantische theaterkunst, gehuld in het poëtisch waas van een kleurige, voorbeel dig klare orchesttatie. Aan het Adagio van Bruch's concert heb ik eens mijn hart ver pand, en die oude liefde roest niet. Ook bij Brahms zijn er pagina's in de partituur, waar ik verlangend naar uitkijk, passages van zuivere lyriek, waarvoor men zich wel wat gestroosten mag dat minder bevredigt. Doch welbeschouwd draaien we met zulke répertoire-programma's in een kringetje rond; wij vegeteren en herkauwen. Er is eens een tijd geweest dat de H.O.V. een uitzonderlijke rol speelde onder de Neder landse orkesten door steeds maar novitei ten van jonge componisten te lanceren. Dat was niet allemaal meesterwerk, o neen! maar er gebeurde wat, er zat spanning in en ons orkest vervuide hiermee een taak die de Nederlandse scheppende toonkunst onschatbare diensten heeft bewegen, want vele van die debutanten van toen zijn tot aanzien gekomen. En het bleek, dat er aan behoorlijke noviteiten geen gebrek was. Zou dat nog niet zo zijn? En zou de bete kenis van ons orkest niet groeien door zich daadwerkelijk in de voorhoede te plaatsen als een kostbaar dienend element? Juist de Zomerconcerten lijken mij zich daarvoor bij voorkeur toe te lenen. Louise Wijngaarden, die soliste was in het Concert van Bruch, liet nog eens haar fraaiste toon horen in het dankbare Ada gio, doch speelde verder rhythmisch wel wat vrij, wat te veel „a la Tzigane". De Symphonie van Brahms zat aanvankelijk zwaar in de windsels, doch kwam daar gelukkig uit los in het Allegretto en groei de naar een geestdriftig slot. jgS DE KLERK. Kunst Zij Ons Doel Op de buitengewone ledenvergadering van het Genootschap „Kunst Zij Ons Doel" werd besloten over te gaan tot reorganisatie van het Genootschap, in dier voege, dat de wer kende leden gesplitst worden in sten\heb- bende en gewone leden. Tot de stemhebbende leden zullen in het algemeen gerekend worden zij. die door de kwaliteit van hun werk als zodanig kunnen worden beschouwd. De eerste tentoonstelling van werk der stemhebbende leden zal worden gehouden in October a.s. in het Frans Halsmuseum. DOOR HET OOG VAN DE NAALD. Gistermiddag is in de Generaal Cronjé- straat een 64-jarige wielrijder aangereden door een autobus die geheel naar de' linker kant van de weg moest uitwijken om een an dere wielrijder, mis te rijden die wat al te plotseling de straat ingezwenkt kwam. De autobus reed tegen de trottoirband op juist op de plaats waar het slachtoffer-in-spé van het trottoir wilde stappen. Hij kwam on der de autobus, die opgekrikt moest worden om hem te bevrijden. Wonder boven wonder kwam hij met een paar schaafwonden en de (waarschijnlijk nog al aanzienlijke) schrik vry. In „De.Bijenkorf" te Amsterdam cn te Rotterdfem zijn Benelux-tentoonstellingen geopend. Het doel van deze tentoonstellingen is, ook de brede lagen van de bevolking dui delijk te maken wat beoogd wordt met de Belgisch-Nederlands-Luxemburgse samen werking. Bjj Koninklijk Besluit zijn met ingang van 1 Juni de regimenten grenadiers, jagers en „Prinses Irene" tot garde-regimenten uit geroepen. Ook voor ingeschrevenen voor de lich ting 1949 bestaat de mogelijkheid tot buiten gewoon dienstplichtige te worden bestemd, indien twee broeders dienen of gediend heb ben. Een aanvraag daartoe moet voor 1 Augustus worden ingediend ter gemeente secretarie, afdeling militaire zaken. Niet ieder, die twee broeders heeft of gehad heeft die dienen of gediend hebben, zal echter bui tengewoon dienstplichtige worden. Er zijn Coloradokevers aangespoeld aan de kust van Groningen, Noordelijk van Uithuizen. Ook werden de insecten gesigna leerd in de omgeving van Eenrum. HAARLEM EN OMGEVING De heer D. van den Berg te Haarlem is aan de gemeentelijke universiteit van Am sterdam geslaagd voor het candfdaatsexa- men medicijnen Beroepen is bij de Ned. Herv. Gemeente van Halfweg Ds. A. J. Kromhout, te Hoek. Op Donderdag 17 Juni zal in de Grote of St. Bavokerk te Haarlem een Orgelconcert, gegeven worden. Hieraan zullen medewerken Annie Hermes. alt. Jaap Stotijn, hobo en Al- bert de Klerk, orgel. Het programma bevat o.m. \Verken van: Bach, Corelli, Fauré en Mendelssohn. De Partij van de Arbeid houdt Maan dagavond in de Leeuwerik een openbare vergadering voor jonge kiezers. Dick van Dijk zal spreken over het onderwerp: „Waar om moet de jonge mens in 1948 socialist zijn?" Medewerking van het cabaret „De rode pijl". De heer J. Martens, ambtenaar ter secretarie der gemeente Bloemendaal. is met ingang van 1 Augustus benoemd tot hoofd commies ter secretarie van Zeist. Aan het bouw- en aannemersbedrijf Firma Van der Putten te Haarlem is het bouwen van zestig étagewoningen in de ge meente Voorburg opgedragen. De woningen worden gebouwd voor rekening van de R.K. Woningbouwvereniging „St. Martinius". AAN DE GROTE TEEN Verwijder de oorzaak van deze kwaal. Een begaafd Frans apotheker stelde jareö geleden een balsem samen, die de wortel van de eeltknobbel kon bereiken en aldus de ont steking deed ophouden en de hinderlijke pijn verjoeg. De op- F gezwollen grote teen kon zo- I doende snel zijn normale stand l hernemen. Dit goede middel I kunt U nu weer onder de naam I Dalet Balsem bij alle apothekers en drogisten verkrijgen. Prijs per tube £1. 2.50. Mocht U er I niet in slagen het te vinden, schrijf dan aan Agentschap Internationaal Laboratorium Afd. 25, te IJmuiden. (Adv.) Biljarten Kampioenschap van Haarlem! Vrijdagavond zijn de wedstrijden om het kampioenschap eerste klas a cadre 35/2 van het district Haarlem van de Nederlandse Biljartbond in hotel „Hof van Holland" voortgezet. De uitslagen waren: J. Steffers 300 27 51 11,11 J. J. G. van Rongen 166 27 24 6,14 R. Lunenburg 300 36 62 6,97 A. Baart27 6 43 3 4 6,41 J. A. Lamers300 27 71 11,11 G. van "t Hof 250 27 30 9,25 D. Dolle 220 36 38 6,11 D. Noordman 300 36 34 8,33 J. van Rongen 300 22 62 13,63 A. Baart 245 22 46 11,13 J. Steffers 300 16 59 18,75 R. Lunenburg 144 16 29 9.— Lamers heeft de leiding met drie gewon nen partijen. Bloemendaal Geldtrommel opgevist De hengelsport viert hoogtij en waar maar even een sloot is, laat oud en jong vol verwachting de dobber te water. Dat men echter niet altijd een vis aan de haak slaat, moesten enige knapen ervaren, die in het Brouwerskolkje te Overveen hun geluk beproefden. Toen zij namelijk op een gegeven ogenblik beet kregen, haalden zij tot hun verbazing'een geldtrommeltje naar boven. De politie werd hiervan in kennis gesteld en bij nader onderzoek bevatte de trommel papieren van een inwoner van deze gemeente. Het eigenaardige van het geval is, dat men een en ander tot nu toe nog niet eens gemist had! Voor het zwakke kind Het jaarverslag van de secretaris van de afdeling Bloemendaal van het Centraal Ge nootschap tot uitzending van kinderen geeft geen opwekkend geluid te horen, want doordat het ledenaantal gedurende de oorlogsjaren zeer terug liep, is de op brengst van contributies zó gering, dat slechts enkele kinderen uitgezonden zullen kunnen worden. Het ligt thans in de be doeling dit mooie sociale werk meer onder de aandacht van de ingezetenen te brengen, in de hoop dat de financiële toestand met tertijd gunstiger zal worden. WELKE DOKTER? De artsendienst wordt Zondag 13 Janu- i waargenomen door dr. S. B. Drijber te Bloemendaal. FOTO-WEDSTRIJD KENXEMERLAND. Zoals bekend, heeft de Verëniging „Buurtbelang Aerdenhout-Bentveld" een foto-wedstrijd georganiseerd; de mooiste opnamen wejke in deze omgeving gemaakt moeten zijn, zullen voor een bekroning in aanmerking komen. Aangezien het aantal ingezonden foto's tot nog toe te gering is, om er een expositie van in te richten, heeft het bestuur besloten de sluitingstermijn voor inzending van. foto's te verschuiven naar medio September. Heemstede ZONDAGSDIENSTEN De Zondagsdienst voor artsen wordt waar genomen door: dr. K. L. Kout. Herenweg 197, tel. 26244; dr. J. J. v. Luin, Bronsteeweg 76. tel. 15538. dr A. L. C v. Lier. P Aertsz- laan 6. tel. 29875. Wijkverpleging: zuster v. d. Hoek. Heemst. Dreef 31 Geopende Apotheek: Heemsteedse Apo theek. Binnenweg 98. tel. 28197: Aerdenhout Apotheek, Zandv.laan 164« tel. 26772.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 6