Haarlems Dagblad Zapotocki Nederlandse delegatie schort onderhandelingen te Batavia op De Marshall-landen verzetten zich Bloemendaalse arrestanten- tegen Amerikaanse voorwaarden Weerbericht 62e Jaargang No. 18964 jureaux. Grote Houtsti 93, Tel Adv en Admin. [0724, 14825. Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. 5054 Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, TeL 12230. jrukkerij Z. B. Spaarne 12. Tel 12713. 10132 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom tfoensïïag 16 Juni 1918 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,Franco per post M.50 Postgiro 273107. AdverLtarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem DIT IS DE NAAM van de nieuwe com munistische minister-president van fsjecho-Slowakije. Hij is Gottwald opge- rolgd, die nu president van de republiek is inplaats van de afgetreden Benesj. Het parlement heeft Gottwald met algemene itemmen benoemd. Dat is opvallend bij zo'n jolksdemocratisch parlement: het is het zo eens. Roerend eens. Nu zit Gottwald op de stoel van Benesj •n heeft Zapotocki als kabinetsformateur aangewezen. Zapotocki heeft zich daarop laten interviewen door de Praagse corres pondent van Reuter. Wij hebben vragen en antwoorden gisteren vermeld, maar ik wil er even op terugkomen. „Zal enige andere politieke partij dan de communistische in de toekomst beslissende stappen in de Tsjecho-Slowaakse politiek kunnen doen?" heeft de Engelsman gevraagd en Antonin Zapotocki zei: ,',De communistische partij is heden de grootste, sterkste en best ge organiseerde politieke partij in Tsjecho- Slowakije. Zij is thans in werkelijkheid een partij, welke het gehele land omvat en haar beslissende rol wordt door de gehele natie en andere politieke partijen erkend. Daar om kan in de toekomst geen enkele macht de communistische partij in gevaar bren gen." Nu had dé Engelsman dit niet gevraagd. Hij had gesproken van „beslissende stap pen". Als een echte Westerling bedoelde hij natuurlijk: aan het bewind komen en re geren. Maar Zapotocki verstond daaronder meteen „in gevaar brengen". Hij verzekerde dan ook dat iedereen de beslissende rol van de communistische partij erkende het geen iets anders is dan ermee instemmen en dat zij op het kussen zou blijven in „de toekomst". Hoe lang duurt de toekomst? Dictators hebben een neiging om te menen dat die aan hen is, waarin zij onverander lijk zijn teleurgesteld. Misschien hebt gij, met de argeloosheid die sommige Westerlingen kenmerkt, u af gevraagd: hoe moet het op den duur als blijkt, dat de bevolking zonder verwijl een ander bewind wil? Dat heeft de correspon dent van Reuter ook gedacht en hij is ver der gaan vragen. Hij kreeg het verrassende antwoord, dat niet-communistische partijen reden van bestaan hebben in Tsjecho- Slowakije en zelfs noodzakelijk zijn. Daar om „behoeft haar activiteit niet onmogelijk gemaakt te worden" zei de minister-presi dent. „Maar mag er dan een parlementaire oppositie zijn?" vroeg de correspondent en Zapotocki antwoordde: „Ons bestuur sluit een parlementaire oppositie niet uit en maakt haar niet onmogelijk. Maar wij zijn het er niet mee eens, dat een oppositie on voorwaardelijk of onvermijdelijk noodzake lijk is om zich van een democratie te ver zekeren." Hier moet die correspondent zich ver wonderd hebben. Want er zijn pas verkie zingen in Tsjecho-Slowakije gehouden en wij weten allemaal, hoe die verlopen zijn. Men mocht óf op de regeringspartij stem men óf blanco (en dat laatste kon niet on gemerkt gebeuren). Welnu, hoe zou dan ooit een parlementaire oppositie onder dit bewind kunnen ontstaan? Zapotocki heeft misschien bedoeld, dat een enkel lid van zijn regeringspartij hem af en toe wel eens een beetje mag tegenspreken. Maar een parlementaire oppositie? Er is er geen. Wat moeten dan die andere partijen, die volgens hem reden van bestaan hebben en zelfs noodzakelijk zijn, eigenlijk uitvoeren? De positie van buiten-parlementaire 'partijen lijkt zwak en ook niet erg veilig. De Reuter-correspondent bedacht dit blijkbaar ook en vroeg daarom plotseling of het de bedoeling was, diegenen te ver nietigen die niet met het huidige bewind zouden instemmen. „Geen reden voor", zei Zapotocki grootmoedig. „Waar de werke lijke democratische meerderheid heeft over wonnen is er geen behoefte aan geweld om de overwinning te behouden." Dit is wel weer wat anders dan de erken ning, dat een politieke tegenpartij reden van bestaan heeft en zelfs noodzakelijk is. Maar wat komt het er voor de Zapotocki's op aan wat zij zeggen, als zij eenmaal de macht in handen hebben? Wat hindert het om te spreken van „een werkelijke demo cratische meerderheid die heeft overwon nen", terwijl iedereen weet dat het een minderheid is? Het is tenslotte leerzaam. Laten wij het lezen en erover nadenken. Dat het ons zo bekend in de oren klinkt, net alsof wij het vroeger allemaal al eens gehoord hebben, mag niet hinderen. Geschiedenis is altijd een interessant vak geweest, niet het minst die der dictaturen van personen en par tijen. Intussen heeft men een andere Engelse correspondent, die van het bekende Lon- dense dagblad Daily Telegraph, genood zaakt Tsjecho-Slowakije te verlaten. De officiële reden voor de uitwijzing van deze journalist, Alec Lawrenson, is „hulp aan een collega" wat dit dan ook voor mis dadigs moge inhouden maar volgens hemzelf is de ware reden, dat hij Tsjecho- Slowakije goed kent uit de tijd vóór de gebeurtenissen van Februari (de commu nistische staatsgreep en haar gevolgen) en vergelijkingen kan trekken. De Britse am bassadeur heeft in krachtige termen bij het kabinet-Zapotocki geprotesteerd en straks zou de correspondent van Reuter hierover een volgende reeks vragen aan de premier kunnen gaan stellen. Als hij tenminste voordien niet zelf naar huis wordt gestuurd, wegens hulp aan een collega of geschikt heid om vergelijkingen te maken. Ik vrees dat alle Westelijke correspondenten in Praag op een winderig hoekje zitten. Want dat is altijd weer een moeilijkheid met journalisten: die noodlottige neiging tot vergelijken. R. P- Admiraal Helfricli verlaat de Marine De bevelhebber der Nederlandse zee- strijdkrachten, de luitenant-admiraal C. E. L. Helfrich zal, na zijn daartoe gedaan ver zoek, op 1 October de marinedienst met pensioen verlaten. Nieuwe regering in Praag beëdigd President Klement Gottwald heeft het nieuwe Tsjechische kabinet Zapotocki be ëdigd. 13 van de 22 portefeuilles handën van de communisten. De enige nieuwe minister is de commu nistische vakverenigingsleider Kliment, die met de portefeuille van industrie wordt belast. Amerikaans-Australisch compromis-voorstel ging verder dan Nederlandse voornemens United Press en Aneta meldden hedenmorgen, dat de delegatie van het Koninkrijk heeft besloten voorlopig niet deel te nemen aan de onderhandelingen met de republikeinen onder auspiciën van de commissie van goede diensten. Zij wacht eerst nieuwe instructies van de regering af. Een officiële verklaring van dit besluit zal in de loop van de dag worden uitgegeven. Men acht het zo goed als zeker, dat deze stap een gevolg is van de voorbarig geachte publicatie van het door de Amerikaanse en Australische gedelegeerden opgestelde compromis-plan, dat intussen door dr Van Mook is afgewezen. De reden van deze afwijzing zal eveneens in een commu niqué der Nederlandse regering worden uiteengezet. De Commissie van Goede Diensten heeft eveneens een communiqué uitgegeven. Jhr. Van Vredenburch wil Vlees dit jaar zijn functie overdragen niet van de bon Van Klef fens protesteert in Washington Mr van Klef fens heeft in opdracht zijner regering een bezoek gebracht aan de Ame rikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken Lovett en bij deze krachtig ge protesteerd tegen het Amerikaans-Austra lisch compromis-voorstel, dat volgens zijn mededelingen afbreuk doet aan de voort gang der onderhandelingen. In gezagheb bende kringen te Batavia is men van mening, dat dit voorstel veel verder gaat dan datgene, waartoe de Nederlandse dele gatie bereid was. Bovendien wordt be treurd dat het voorstel gepubliceerd is op dit tijdstip. Een officiële woordvoerder der Neder landse delegatie heeft aan United Press medegedeeld, dat dr Van Mook de Ameri kaanse en Australische gedelegeerden in de Commissie van goede diensten heeft laten weten, dat hun voorstel niet in overweging kan worden genomen. Hij verwees naar een in de loop van de dag tegelijk in Batavia en Den Haag uit te geven regeringsver klaring. United Press heeft intussen het veelge noemde compromisvoorstel gepubliceerd, dat zowel aan de republikeinse als aan de Nederlandse delegatie is aangeboden op 10 Juni j.l. De Belgische gedelegeerde heeft zich uitdrukkelijk buiten dit voorstel ge houden. De tekst van het voorstel Hier volgen de voornaamste punten van het geruchtmakende voorstel: 1. Het houden van verkiezingen in ge heel Indonesië binnen drie maanden er he+ maken van een begin met de vorming van een constituërende vergadering, verkiezingen dienen gebaseerd te zijn op geheime stemming. 2. De wetgevende vergadering moet het karakter dragen van een voorlopig parle ment. De uiteindelijke politieke overeen komst moet een unie omvatten, die aan Nederland en de Verenigde Staten van Indonesië het gelijke partnerschap als souvereine onafhankelijke staten toekent. Koningin Wilhelmina en haar wettige opvolgers zullen aan het hoofd der unie staan. Het voorlopige parlement kiest een voorlopige federale regering, welke een president aanwijst die op zijn beurt een premier en een volledig kabinet benoemt, welke verantwoording verschuldigd zijn aan het voorlopige parlement. Een' luitenant—gouverneur-generaal voorlopige regering en de bevoegdheid het gebruik van de strijdkrachten in Indonesië krijgt het vetorecht over daden van de te leiden na overleg met de voorlopige regering. De samenstelling van zes gemengde commissies, belast met de aanwijzing der staten die de Verenigde Staten van Indo nesië zullen uitmaken; de teruggave van buitenlandse bezittingen die zich in repu blikeinse handen bevinden en de vorming van gemengde Nederlands-Indonesische militaire staven, die de vermindering der strijdkrachten van beide partijen ten uit voer zullen leggen. 7. De Nederlanders dragen alle be voegdheden van binnenlands zelfbestuur onmiddellijk over aan de voorlopige rege ring en de republikeinen doen hetzelfde met alle vormen van souvereiniteit waar onder de buitenlandse betrekkingen, de muntcontröle en de strijdkrachten. Het plan lijkt op het Britse accoord met India en de overeenkomst tussen de Ver enigde Staten ,en de Philippijnen. Volgens de bepalingen van het Austra- lisch-Amerikaanse plan wordt aan de Ne derlanders een economisch „meest begun- stïgingsverdrag" gegarandeerd. Verklaard wordt: „Het principe van non-discriminatie is van toepassing op alle economische be trekkingen tussen de Verenigde Staten van Indonesië en het Koninkrijk der Neder landen." De Nederlanders zouden ten aanzien van de binnenlandse belastingen, in- en uit voerrechten e.d. dezelfde verplichtingen hebben als de burgers van de Verenigde Staten van Indonesië. (United Press). Hatta in Batavia Hedenochtend is de republikeinse vice- premier Mohammed Hatta per vliegtuig in Batavia aangekomen voor zijn aange kondigd onderhoud met dr. Van Mook, dat hedenmiddag om 5 uur zal plaats hebben. Hij verklaarde niet met bepaalde voorstel len naar Batavia te zijn gekomen, doch hoopvol gestemd te zijn ten aanzien van de resultaten der ir^formele besprekingen met de landvoogd. Communiqué van de commissie De Commissie van Goede Diensten heeft een communiqué uitgegeven over het af breken van de onderhandelingen in Bata via. In dit communiqué wordt de tekst ge geven van de Nederlandse nota, die onder tekend is door jhr. Van Vredenburch, de waarnemend voorzitter van de Nederland se delegatie. De tekst van de Nederlandse nota was als volgt: ,Ik heb de eer u mede te delen dat de Nederlandse delegatie in verband met de publicatie van een strikt vertrouwelijk do cument, dat op 10 Juni aan dr. Van Mook overhandigd om instructies van de Ne derlandse regering heeft verzocht. Han gende de ontvangst der instructies acht de Nederlandse dedegatie het raadzaam de onderhandelingen tussen beide delegaties voor het ogenblik niet voort te zetten, met uitzondering van de besprekingen betref fende de tenuitvoerlegging van de wapen stilstandsovereenkomst". De Belgische gedelegeerde R. Herremans noemde de publicatie van het Australisch- Amerikaanse plan een gebeurtenis van ex ceptionele aard, die niet was verwacht en die een urgentie-procedure eiste. Dit, zo voegde hij hieraan toe, zou de Nederlan ders excuseren voor het feit, dat zij niet 24 uur van te voren mededeling hadden gedaan van hun plan de onderhandelingen op te schorten. (In een artikel „Djokja's houding", op genomen in ons blad van Zaterdag 5 Juni, vestigde onze hoofdredactie reeds de aan dacht op de mogelijkheid, dat de onder handelingen van Nederlandse kant tijde lijk zouden worden gestaakt. Dit artikel zeide: „Het heeft weinig nut politieke be sprekingen met haar (de republiek) te voeren als zij de positie en haar eigen status niet duidelijk erkent" En verder: „Een tijdelijk staken der huidige onder handelingen met de republiek zou natuur lijk niet betekenen dat de voorbereiding van de Verenigde Staten van Indonesië en van de Unie met het Koninkrijk zou wor den onderbroken. Het Nederlandse stand punt ten aanzien van Indonesië-als-geheel en van de republiek, die er slechts een deel van uitmaakt en er ook in staatkundige zin slechts een onderdeel van zal zijn is volkomen duidelijk". Red.) Handelsaccoord met Rusland Wederzijdse leveringen ter waarde van f 90 millioen Te Moskou is een handels- en betalings overeenkomst tussen de Nederlandse en de Sovjet-regering geparafeerd. De over eenkomst geldt van 10 Juni af voor onbe paalde tijd. De belangrijkste invoergoede- ren voor Nederland zijn: granen, gezaagd hout, mijnhout, papierhout, kali, ferroman- gaan, natriumsulfaat, bruinsteen, parafine en enige andere belangrijke grondstoffen. De totale waarde dezer leveringen kan geschat worden op negentig millioen gul den. Nederland zal leveren scheepsbouwob- jecten. electrotechnisch materiaal, indus trie-diamant, rubber en rubber producten, chemische producten, pharmaceutische producten, verven, schoenen, haring, fok- vee en enige andere producten van de Ne derlandse industrie. De totale waarde de zer leveringen bedraagt voor het eerste jaar eveneens negentig millioen gulden. De betalingsregeling voorziet in een centrale verrekening der wederzijdse ver plichtingen via een guldensrekening bij de Nederlandse Bank. De vice-voorzitter van de delegatie van het Koninkrijk, jhr. mr. H. L. F. K. van Vredenburch, heeft volgens zijn mede deling aan Aneta de minister-president la ten weten, dat hij gaarne zijn taak zou overdragen. Hij zeide dat het slechts aan de minister-president was, de reden van dit verzoek te onthullen, doch dat er nim mer enig meningsverschil tussen dr. Beel en hem had bestaan. Ramp van „Kjoebenhavn" kostte waarschijnlijk 48 levens De politie te Aalborg (Denemarken) heeft bekend gemaakt, dat er drie-en-der tig lichamen van het wrak van de Deense stoomboot „Kjoebenhavn" geborgen en ge ïdentificeerd zijn. Het schip is gezonken, nadat het nabij Jutland op een mijn was gelopen. Er worden nog vijftien personen vermist. Het aantal geredden bedraagt tweehon derd-achtenvijftig. Volgens vroegere berichten zou het aan tal passagiers van de „Kjoebenhavn" vier honderd zijn geweest, maar de directie dei- maatschappij deelde mee, dat dit „slechts op schattingen der officieren" berustte. In Het woord is aan Frederik van Eeden: Wij bevinden ons temidden van een heelal, dat non alle zijden te groot is, met beprïpsmiddelen, die ian alle kanten tc kort schieten. Wel kans op rantsoen verhoging Het vlees zal dit jaar niet vrij van distri butie komen. Wel beslaat er een kans. dat over enige lijd hel rantsoen wordt verhoogd NieUW OnderZOek liaST tot 600 gram per veertien dagen. Er zal I geen schapenvlees meer geïmporteerd wor- v-sn ^rhrPIPrlpr den. Deze mededelingen deed minister deara9 Van OClireieaer ■Mansholt in de te Leeuwarden gehouden jaarvergadering van de Friese Slagers- bond. De minister zeide, dat de vleespositie afhankelijk is van de import van veevoe der. welke weer afhankelijk is van de de- viezenpositie. Dank zij de Marshall-hulp is Nederland in staat voldoende veevoeder te kopen en te betalen. Van Juli 1948 tot Juli 1949 wordt een vleesproductie ver wacht van 200.000 ton geslacht gewicht, inclusief huisslachting. De behoefte be draagt in die periode 192.000 ton bij hand having van het huidige rantsoen. Als de eigen productie dus niet hoger wordt zul len de rantsoenen niet verhoogd kunnen worden. B. en W. van Amsterdam stellen de ge meenteraad voor een crediet van f 78.000,- T— i IlICt HILL (LCII.1 VUUJ V. IJl LI VU» I U.UVU. verband met de korte reis van Kopenhagen beschikbaar tc stellen voor het aanschaffen naar Aalborg waren geen passagierslijsten van een sneeuwruimmachine ten behoeve aangelegd. I van de luchthaven Schiphol. Dinsdagmorgen werd door het Zweedse studentenkorps „Orphei Drangar" dat de gast is van het jubilerende Amsterdamse Mannenkoor Apollo, een krans gelegd aan de voet van het Nationale Monument op de Dam. In bijna smetteloos Nederlands werd door de studenten na de kranslegging het Wilhelmus gezongen. De minister van Justitie heeft, naar het „Algemeen Dagblad" meldt. mr. J. van Vollenhoven te Rotterdam uitgenodigd om op te treden als raadsheer-commissaris bij het onderzoek, dat van justitiële zijde zal worden ingesteld naar de gedragingen van Schreïeder gedurende de bezettingsjaren. Ook zal een onderzoek worden ingesteld naar het „England-Spiel". Mr. Van Vollenhoven was president van de Rotterdamse Kamer van het Haagse Bijzondere Gerechtshof, welke de zaak- Van der Waals behandelde. Hij heeft toen, doelende op het „England-Spiel", gezegd, dat de schuldigen moesten worden opge spoord en dat zij, eventueel strafbaar be vonden, hun straf niet mochten ontlopen. Mr. Van Vollenhoven heeft nog niet be sloten of hij op het verzoek zal ingaan. Aruba zal de beslissing der Nederlandse commissie aanvaarden (Van onze correspondent te Willemstad) Donderdag 17 Juni vertrekt de commis sie uit Nederland, welke een onderzoek zal instellen naar de redelijkheid van de wens van Aruba tot afscheiding van Cu racao. Desgevraagd deelde het Arubaanse Statenlid en leider van de Arubaanse Volkspartij, Henny Eman. ons mede. dat Aruba zich aan het oordeel van deze com missie zal onderwerpen. „Wij zullen geen telegrammen naar de Verenigde Naties of de Panamerikaanse Unie zenden", aldus de Arubaanse volksleider, „evenmin zullen wij hulp zoeken bij Venezuela. De mening van deze Nederlandse deskundigen is voor ons op Aruba beslissend." Nog geen Frans besluit over de Londense aanbevelingen De Franse Nationale Vergadering is Dinsdag niet meer tot stemming over de door Bidault voorgedragen resultaten der Londense Duitsland-conferentie gekomen. Het debat werd tot na middernacht voort gezet. Intussen hebben in Londen nog be sprekingen plaats tussen Franse en Britse vertegenwoordigers, waarvan het resultaat heden door Bidault aan het kabinet zou worden medegedeeld, waarna waarschijn lijk de stemming in de Nationale Verga dering zou worden gehouden. duo weer ontsnapt De valuta-kwestie wekt voornaamste bezorgdheid Amerikaanse Senaat is scheutiger dan het Huis Volgens Reuterberichten uit Washing ton hebben de zestien Europese landen die deelnemen aan het E.R.P. een „ver enigd front" gevormd tegen het Ameri kaanse ontwerp voor de bilaterale overeenkomsten, waarin de voorwaar den zjjp vervat welke de zestien lan den zouden moeten aanvaarden om in aanmerking te komen voor hulp na 3 Juli. Er is een Frans tegen-ontwerp opgesteld, dat door de zestien werd ge accepteerd en thans de basis vormt voor onderhandelingen met Washing ton. Intussen heeft de Amerikaanse Senaat zich scheutiger getoond dan het Huis van Afgevaardigden, door het bedrag voor buitenlandse hulp, dat door het Huis verlaagd was tot bijna zes milliard voor vijftien maanden, te brengen op ruim zes milliard voor twaalf maanden. Het wetsontwerp gaat nu weer terug naar het Huis op hoop van zegen. Wat de valuta-kwestie der Washingtonse voorwaarden betreft, had het Amerikaanse ontwerp voorgesteld dat de Verenigde Sta- Ook in IJmuiden worden de haie vlakten, waa-t juten uei put-: neej: geleyen, weer bebouwd. Aan de Kennemerlaan is men druk bezig een groot aantal woningen te bouwen. Kwart millioen Belgische metaalarbeiders staken Vannacht begon een algemene staking in de ijzer- en staalindustrie in België, waar bij ruim 250.000 arbeiders betrokken zijn. Gisteravond deden de werkgevers, de vakbondleiders en de bemiddelaars der regering een laatste poging om de staking te vermijden, waarbij ook premier Spaak aanwezig was, doch zonder resultaat. De arbeiders vragen vijf procent loons verhoging en een algemene gelijkschake ling der lonen. Rusland accoord met Donau-conferentie De Sovjet-Russische ambassade te Washington heeft het Amerikaanse mini sterie van Buitenlandse Zaken doen weten, dat de regering der Sovjet-Unie er in toe stemt, op 30 Juli een conferentie van de vier grote mogendheden en de Donaustaten te houden. Het voorstel om deze conferentie te Belgrado te houden acht Rusland echter niet aanvaardbaar, omdat de Joegoslavische I regering de Sovjetrussische heeft doen we- ten, dat de noodzakelijke faciliteiten voor i een dergelijke conferentie op die datum i moeilijk verleend zullen kunnen worden. De Russische regering gaat er mee accoord dat Oostenrijk met raadgevende bevoegd heid wordt uitgenodigd. Volgens een woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie wijdde men in Washing ton veel aandacht aan deze Sovjetrussische nota, waarin wordt voorgesteld, de confe rentie in een hoofdstad van een der andere deelnemende Donaustaten te houden. ten, telkens wanneer zij van mening zou den zijn-dat een wijziging in de wisselkoers in het belang van het Europe.es herstel wenselijk was, het recht hebben „aan te dringen op overleg" met het betrokken land en te verlangen, dat dit land in overleg treedt met het internationaal monetair fonds. In Groot-Brittannië en op het con tinent is men van mening, dat dit de over eenkomst van het internationaal monetair fonds, krachtens welke het initiatief geheel aan het betrokken land gelaten moet wor den, te buiten gaat. De Verenigde Staten zouden voorts het recht hebben geraadpleegd te worden over het bepalen van het tijdstip voor het weder converteerbaar maken van valuta's en het liquideren van valutablokken zoals het Sterlinggtbied. De zestien landen protesteren daartegen en voeren het volgende aan: Overleg over eventuele devaluatie van valuta's moet ge schieden op basis van volkomen gelijkheid en de suggestie dat om een dergelijk over leg alleen door de Verenigde Staten zou kunnen worden verzocht, is niet aanvaard baar; bovendien: elke verplichting inzake tariefverlagingen moet niet verder gaan dan de belofte, die de landen reeds hebben gedaan door hun instemming te betuigen met het internationale handelscharter te Havanna. De E.R.P.-landen eisen verder een straffere formulering van de inhoud van het Amerikaanse ontwerp ter vermij ding van eventuele misverstanden omtrent de interpretatie ervan. Op het laatste punt wordt dóór de Europese diplomaten de na druk gelegd, niet omdat zij de bedoelingen van de huidige Amerikaanse onderhande laren wantrouwen, doch omdat zij inzien, dat met het oog op de komende verkiezin gen in Amerika en een mogelijke wijziging in de regering, het zeer wel mogelijk is, dat twee soorten onderhandelaren dit jaar een overeenkomst zouden kunnen sluiten en deze het volgende jaar ten uitvoer leggen. Franse en Britse functionarissen de voornaamste deelnemers aan de lopende besprekingen zijn het erover eens, dat de valutakwestie het grootste en neteligste vraagstuk is. De onderhandelingen, die te Washington gevoerd worden en waaraan de Britse en Franse ambassadeurs deelnemen, hebben geleid tot een volledige meningsuitwisseling met het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken. Hoewel naar verklaard wordt, het nog enige tijd zal duren alvo rens de overeenkomsten zullen worden ge sloten, verwacht men in Britse noch Franse kringen een absolute impasse. Lynchen „federaal" strafbaar? De commissie voor rechtszaken van de Amerikaanse Senaat heeft met tien tegen drie stemmen een wetsontwerp goedge keurd. volgens hetwelk het lynchen een onder federale jurisdictie vallend delict zou worden. Een commissielid uit het Zui den verklaarde, dat hij „tot het bittere einde" tegen dit wetsontwerp zou vechten. Er is slechts een kleine kans. dat het ontwerp nog in de laatste week van deze zittingsperiode van de Senaat aangenomen wordt. Volgens het ontwerp zouden zowel strafrechtelijke als burgerrechtelijke maat regelen mogelijk worden tegen deelnemers aan een lynchpartij. Nu uit de cellen van het gerechtsgebouw te Am sterdam! Naar wij uit Amsterdam vernemen zijn de twee arrestanten der rijkspolitie, die enige weken geleden uit het politiebureau in Overveen wisten te ontsnappen, maar later in Amsterdam weer werden aange houden, opnieuw ontsnapt. Zij wisten Dinsdagmiddag, toen zij in het gerechts gebouw aan de Prinsengracht in de cellen waren gezet om gehoord te worden, te ont komen. Nu worden zij opnieuw gezocht! Het tweetal maakt deel uit van de groep mannen die gearresteerd zijn voor een serie inbraken in Bloemendaal en verschil lende andere gemeenten in ons land. Palestina in de Veiligheidsraad Rusland zal Amerika „scherp in het oog houden" De Veiligheidsraad heeft een nieuwe Russische resolutie, waarin werd voorge steld een waarnemerscorps voor Palestipa op te richten, bestaande uit 30 tot 50 per sonen, af te staan door alle leden van de Veiligheidsraad behalve Syrië, verworpen. Alleen de Sovjet-Unie en de Oekraine stemden voor, de rest der leden tegen. „Waarom zou iemand zich verzetten tegen de deelneming van Russische mili taire waarnemers in Palestina", zo vroeg Gromyko. „Waarom zou Amerika het recht hebben 21 waarnemers, alsmede schepen en vliegtuigen te zenden, terwijl de Sovjet- Unie niet in staat is zelfs maar vijf waar nemers te sturen?" Gromyko verklaarde, dat hij om deelneming verzocht van niet meer dan vijf waarnemers en dat er „abso luut geen wettige reden was, waarom zij zouden worden uitgesloten". José Arce (Argentinië) was van mening, dat de bemiddelaar moest worden toege staan de vrije hand te hebben in het kiezen van zijn eigen waarnemers. Na de verwerping der resolutie vroeg Gromyko: „Is het toevallig, dat de verwer ping van het Sovjet-voorstel geschiedt op een tijdstip, waarop sommige personen suggereren, dat de wapenstilstand van vier weken niet echt bedoeld is om de Pales tijnse kwestie te regelen?" „Wij vragen ons terecht af, of de wapenstilstand niet in elkaar is gezet, opdat'bepaalde staten een nieuw handeltje kunnen maken achter de rug van de UNO om en ten koste van de Joodse en Arabische volken. De omstan digheden waaronder het Sovjet-voorstel wordt verworpen dwingen ons er toe de positie van sommige staten, in het bijzonder van Amerika, scherp in het oog te houden." VRIJ VEEL WIND. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond: Aanvankelijk tijdelijke opklaringen, maar morgen weer toenemende bewol king met later op de dag plaatselijk enige regen. Matige, nu en dan vrij krachtige wind tussen West en Zuid. Weinig verandering van temperatuur. 17 Juni: Zon op 4.19 uur. onder 21.02 uur Mann op ..18 46 uur. onder 2.uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1