c 3 Noodvoorziening gemeentefinanciën M.A.ReinaldaóOjaar Laatste kans op eenheidsmark BLOEM KOOLWEEK Suiker en jam PANDA EN HET OOG VAN MUG Wereldnieuws WOENSDAG 16 JUNI 1948 J TWEEDE KAMER Klassificatie berust op feitelijke toestand (Van onze parlementaire redacteur) Daar de voorzitter der Tweede Kamer, mr. Van Schaik licht ongesteld is, en de eerste ondervoorzitter, mr. Joekes, in In donesië vertoeft, werd de Kamer gepresi deerd door de tweede ondervoorzitter, de heer Smeenk. Tengevolge van het feit, dat door de be zetter de zelfstandigheid van de gemeenten op financieel gebied en daarmee eigen lijk op het gehele terrein van de gemeen telijke werkzaamheid om hals was ge bracht, verkeren, naar ook dr. B i e r e m a (V.V.D.) betoogde, de gemeenten in een onhoudbare situatie. Tevens brengt die toe stand met zich mee, dat de gemeenten zelf geen verantwoordelijkheid meer dragen en zodoende de rem tot zuinigheid automatisch is gaan ontbreken. Thans had de Kamer te beraadslagen over een wetsontwerp, dat beoogt op korte termijn aan deze toestand met behulp van een noodregeling een einde te maken. Van Rijkswege zullen de ge meenten onder anderen per inwoner een aanvullende bijdrage krijgen, echter naar gelang van de grootte van de gemeenten, die in acht klassen zijn verdeeld. Naar ge lang van de belangrijkheid der geklasseer de gemeenten varieert die bijdrage per hoofd, welke de gemeentekas zal ontvangen, van 8— tot 22.—. Tegen de klasse indeling werden van tal van zijden in de Kamer bezwaren geopperd. Menige spreker uitte ook de wens, dat het spoedig tot een definitieve regeling van de financiële ver houding tussen Rijk en gemeenten zal komen. Een woord van hulde aan het voortreffe lijk werk van de Commissie-Oud, die dit ontwerp had voorbereid, liet mi-nister W i t- t e m an voorafgaan aan een vergelijking met een vader die aan zoonlief een zeker zakgeld zal geven, waarna de jonge man maar moet zorgen er mee uit te komen. Dit betekent echter nog niet dat de vader zich verder helemaal zal kunnen terugtrekken. Zo is het ook met het Rijk, vertegenwoor digd door de minister van Financiën en de gemeente in de persoon van een wethouder van Financiën, welke laatste functie minis ter Witteman bepaald meer zou aantrekken. Krachtig bevestigend hoofdknikken van zijn collega Lieftinck getuigde van diens instemming met deze voorkeur! De regeling is, aldus gaf de bewindsman toe. ingewikkeld, maar dat kan niet anders, gegeven de verscheidenheid van de 1013 gemeenten die ons land rijk is. De huidige omstandigheden laten alleen deze nood voorziening toe, welke beheerst wordt door het beginsel van de verdelende rechtvaar digheid. Met klem verdedigde de minister de door tal van sprekers gecritiseerde rege ling inzake de bijzondere uitkering welke onder bepaalde voorwaarden verleend wordt om de begroting van een gemeente sluitend te maken. De klasse-indeling van de gemeenten scheen, zo meende de minister, als een rode lap op de Kamer gewerkt te hebben. Niet op grond van enig beginsel, maar gebaseerd op de praktijk, die laat zien dat in belang rijke bevolkingscentra dë uitgaven hoger dan elders zijn, is die indeling geschied. On mogelijk was hierbij een ander uitgangs punt als dat van het jaar 1947 te nemen. Maar natuurlijk kan er niet star worden vastgehouden aan dit uitgangspunt. Van daar de bijzondere uitkering, welke straks 448 in plaats van 300 gemeenten zullen krijgen. Vermeld zij nog, dat de minister ver klaarde, dat men bij de gemeentelijke ver makelijkheidsbelasting. een verschil mag maken, zoals de heer Tuin (Arbeid) had gevraagd, tussen Nederlandse en buiten landse films, mits de gemeente dan zelf voor compensatie zorgt. Wanneer de Com missie-Oud binnen drie jaar zolang duurt de noodregeling met een defini tieve regeling gereed komt, zal de minister daarmee al heel blij zijn. De heer Van der We ij den (K.V.P.), die voor een betere regeling ten behoeve van de platte landsgemeenten had gepleit, kreeg te horen dat hij in dit opzicht maar geduld moest oefenen tot bedoelde definitieve regeling. GROTE PRIJSVERLAGING DODGE TRUCKS Vraagt eerst inlichtingen voordat U Uw bon besteedt GARAGE BRINKMANN SMEDESTRAAT 22 - TELEFOON 11020 De radio geeft Donderdag HILVERSUM I. 301,5 M. 7 8 23. 18. 20 en 23 uur: Nieuws. 7.1o Gym nastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.15 Platen. 8.45 Variété-impressie. Pierné. 9.15 Morgenwijding. 9.30 Cello, strijkers en cla- vecimbel. 9.45 Arbeidsvitaminen. 10.30 Voor d<"- vrouw. 10 35 Guitaarmuziek. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Werken van Rameau en Franck. 11.45 Over Franse kathedralen. 12.00 Lyra-trio. 1230 Weerbericht. 12.33 In 't spionnetje. 12.38 Piano. 13.15 Metropole orkest en Maria Zamora. 14.00 Voor de vrouw. 14.20 Jo Immink, zang. Isja Rossican en Alice Heksch. piano. 15.00 Voor zieken cn gezonden. 15.55 U kunt het geloven of met. lfi 00 Coloriet. 17 00 Kaleidoscoop. 17.20 Welk dier? 17.30 Filmkrant. 18.15 Sportpraatje. 1830 Strijdkrachten. 19.00 Verkiezingstoe spraak (Middenstandspartij). 19.15 Volksmu ziekschool. 19.45 De R.V.D. antwoordt. 20.05 Echo van de dag. 20.15 Scandinavisch con cert door orkest, het Zweedse mannenkoor „Orphei Drangar" en Pierre Palla; 22.15 Een woord voor de jeugd van 16 tot 20 jaar. 22.30 Dc Romancers. 23.15 Dansorkest. 23.45 Viool. HILVERSUM II. 414,5 M.. 218 M. en 1875 M. 7 8. 13, 19. 20 en 23 uur: Nieuws. 7.15 Pla ten. 7.45 Gebed. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw 9.05 Concert voor orkest en clave- cimbcl van Haydn. 9.35 Werken van Liszten Chopin. 9.45 Schoolradio. 10.00 Hobokwartet van Mozart. 10.15 Morgendienst. 1045 Ankie van Wickevoort-Crommelm zingt. 11.00 Zie kenbezoek. 11.45 Liederen van Orlando di Lassö. 12 00 Angelus. 12.03 Vaudeville-orkest. (12.30 Weerbericht). 12.55 Zonnewijzer. 13.20 Piano. 13.45 Hors d'Oeuvre. 14.00 Lichte mu ziek. 14.30 Raie da Costa. plano. 14.40 Voor de vrouw. 15.00 Werken van Bach. Mozart en Schubert. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Natio nale schoolzangwedstrijd. 17.45 Platen. 17.50 Voor de ieugd. 18.00 Sans Souci. 18.15 Voor land- en tuinbouw. 18.30 Kwartet van Haydn 19.15 Leger des Heilskwartier. 19.30 Actuali teiten. 19.45 Opleiding voor een beroep. 19.55 Bachkoraal. 20.15 Platen. 21.00 Gemengd koor. 21.30 Openluchtconcert. 22.00 Pianoduo (Warsaw Concerto en Rhapsodie in Blue). 22.15 De vaart der volken. 22.35 „Zigeuner- wcisen" van De Sarasate; 22.45 Overdenking 23.15 „Sheherazade" van Rimsky Korsakoff. Bij de behandeling van de artikelen nam de minister een amendement van de Com missie van Rapporteurs over, waardoor het maximum-bedrag dat het Rijk voor de jaarwedde van een burgemeester en een secretaris zal uitkeren, 4500.zal be dragen. Na samenwerking tussen de minister en de Commissie van Rapporteurs kwam een wijziging tot stand in de klasse indeling voor de „aanvullende uitke ring". In plaats van acht zullen er vijf klassen zijn. Bovendien zullen de be dragen, die een aantal gemeenten uit hoofde van deze bepaling krijgt, gro ter zijn. Voor Haarlem komt het er op neer, dat voor de eerste 100.000 inwoners het bedrag 12.50 zal zijn en daarboven 16.50 per hoofd. Daar het debat verder vrijwel uitsluitend van technische aard was, zij alleen nog vermeld, dat de eindstemming heden, Woensdag, geschiedt. Na enige opmerkingen van mr. Beer- nink (C.H.) en dr. Bi er erna (V.V.D.) verdedigde minister Lieftinck het voorstel ter goedkeuring bij de wet van de Rijks uitkering van 100.000.aan de wedu,wc vpn de bij een vliegtuig-ongeluk omgeko men thesaurier-generaal dr. Ridder. Deze had om dienstredenen de luchtreis moeten ondernemen, waarbij hij helaas het leven liet. Deze uitkering geschiedt in de plaats van wat de weduwe anders zou hebben ontvangen uit een verzekering, die de staat echter had verzuimd te sluiten. Aangezien in de regel vliegtuigongelukken in tegen stelling tot ongelukken met andere ver voersmiddelen dodelijk gevolg met zich meebrengen, achtte de minister het juist dat bij luchtreizen, wegens het extra-risico, de ambtenaren op kosten van 's Rijks schat kist, verzekerd worden. Zonder hoofdelijke stemming nam de Kamer het wetsontwerp aan. Jaarcongres „Noord en Zuid" De Nederlands-Vlaamse vereniging „Noord en Zuid" hield onder leiding van haar voorzitter, Anton van Duinkerken, haar jaarlijks congres annex algemene le denvergadering in de Volkshogeschool te Bergen-Binnen. De voorzitter gaf een uit eenzetting over de taak der verschillende organisaties, die hun bemoeienis op ana loog of aangrenzend terrein als „Noord en Zuid" hebben en het specifieke van de eigen vereniging temidden daarvan, dat ligt in het verstevigen van de culturele be trekkingen tussen Vlaanderen en Neder land. Bij de de bestuursverkiezing werd in de vacature prof. dr. W. G. Hellinga bij ac clamatie gekozen de heer A. D. Huijsman, directeur van Joh. Enschedé en Zonen Grafische Inrichting N.V. te Haarlem. Speciaal ter behartiging van de belangen der vereniging aan gene zijde van de grens werd met algemene stemmen tot bestuurslid benoemd de jonge Vlaming drs. W. Thys. Het jaarverslag van penningmeester en van secretaresse gaf reden tot een gematigd optimisme. Met voldoening kan worden te ruggezien op een welbesteed jaar, waarin speciaal de tentoonstelling „Vlaamse kun stenaars van de Leie", die gedurende de zomer van 1947 in het Centraal Museum te Utrecht en in het Gemeente-Museum te 's-Gravenhage heeft gehangen, als het glanspunt mag worden aangemerkt. Het hoogtepunt van dit congres vormde een boeiende voordracht van prof. dr Jozef Muls, de vermaarde Vlaamse kunst historicus, over het Vlaamse expressio nisme. Professor Muls gaf een uiteenzetting over de wordingsgeschiedenis der verschil lende schilderstijlen. Hij besloot zijn rede met een klemmend pleidooi voor het hand haven van het eigen karakter van de Ne derlandse kunst, met vermijding en uit banning van vreemde elementen, die aan dit karakter afbreuk doen. Voorts behandelde de heer J. H. Broek man, secretaris van de Nederlands-Zuid- Afrikaanse Vereniging de jongste poli tieke situatie. Hij gaf ook een overzicht over de nieuwste Zuid-Afrikaanse dicht kunst, toegelicht met voordrachten uit het werk der meest prominente figuren. De Limburgse schrijver en dichter Paul Haimon besprak de betekenis van de Lim burgse letterkunde aan deze en gene zijde van de officiële grens. Ruime geldmarkt Voor het eerst in deze maand is de biljettenomloop van de Nederlandse Bank, blijkens de verkorte balans per 14 Juni, behoorlijk gedaald, nadat vorige week de gebruikelijke grote vermindering achter wege was gebleven. Na onder invloed van de ultimo te zijn gestegen tot 2.947,4 mil- lioen gulden heeft de circulatie thans het peil bereikt van 2.924,5 millioen, hetgeen nog ruim 32 millioen gulden boven de stand is van de bankstaat van 24 Mei. De ruime positie van de geldmarkt blijkt wel uit het feit, dat de beleningen nog verder tot 146,4 millioen zijn gedaald. De goudvoorraad is ongewijzigd geble ven; het zilver vertoont een vermindering tot beneden 1 millioen. In de deviezen- situatie is in zoverre enige wijziging ge komen, dat het totaal der vorderingen op het buitenland met 3 millioen gulden en de diverse rekeningen debetzijde met 20 mil lioen gulden zijn verminderd. Ook de muntbiljettencirculatie is verminderd. Paardenparade 1948 Evenals het vorige jaar zal ook nu weer in Amsterdam een „paardenparade" ge houden worden. Zaterdag 19 Juni trekt een stoet van ongeveer 100 paarden door Amsterdam, waarbij het accent wordt ge legd op de hulde aan het Nederlandse paard. Op die dag is ook in Amsterdam de collecte ten bate van de afdeling Am sterdam van het Nederlandse Rode Kruis en in de komende jaren zal de paarden parade steeds op deze collectedag gehou den worden. In de stoet zullen behalve van elke provincie een ruiter in voor die provincie typische klederdracht, een aan tal tableaux vivants gebracht worden, die het paard, zoals het in het Amsterdamse stadsgezicht een vertrouwd wezen is ge worden, zullen tonen. Zomerconcert der H.O.V. Onder leiding van Kees Hartvelt geeft de Haarlemse Orkest Vereniging op Vrij dag 18 Juni wederom een Zomerconcert, ditmaal met solistische medewerking van de 17-jarige Arnhemse pianist Theo Bruins, die het pianoconcert van Tschaikowsky zal spelen. Het concert wordt geopend met de Sere- nata Notturna van Mozart en besloten met de zogenaamde „Italiaanse" Symphonie van Mendelssohn. De heer M. A. Reinalda, Commissaris der Koningin in Utrecht, wordt 28 Juni a.s. 60 jaar. Ongetwijfeld zullen zeer velen ook uit Haarlem, waar hij een zeer groot deel van zijn werkzaam leven doorbracht en dat hem leerde kenneq en waarderen als raadslid, wethouder eii burgemeester deze gelegenheid aangrijpen om de heer Reinalda opnieuw blijken van belangstel ling en achting te tonen. Faillissementen De rechtbank te Haarlem heeft op Dins dag 15 Juni in staat van faillissement ver klaard: R. Woning, koopman, wonende te Bever wijk, Regulierstraat 61. Rechter-Commissa- ris mr. C.E. Muller. Curator mr. E.G.A. Mul der. advocaat en procureur te Beverwijk. N.V. Exploitatie Maatschappij „Senator Noris", gevestigd te Haarlem, Kenaupark 28. Rechter-commissaris: mr. C, E. Muller. Cu rator: mr. J. D. A. Viskil, advocaat en pro cureur te Haarlem. H. C. Reumann. autospuiter. wonende te Haarlem. Preangerstraat 42 en zaak drijven de te Heemstede. Zandvoortselaan 137. Rech ter-commissaris: mr. C. E. Muller. Curator: mr. M. D. Proper, advocaat en procureur te Haarlem. Aparte valuta zou Oost-Duitsland in het nadeel stellen (Van onze Berlijnse correspondent). De koers van de dollar op de Berlijnse zwarte markt is dezer dagen boven de 400 gestegen! De aanstaande geldsanering het gesprek van de dag zorgt voor op- opwinding, angst en overhaaste trans acties. De vraag naar goederen is over stelpend, het aanbod blijft uiterst gering. Wat zal er met de mark gebeuren en wanneer zal het gebeuren? Dat zijn de vragen, die de gemoederen koortsachtig bezig houden. De besprekingen over de financiële her vorming tussen Duitse deskundigen en vertegenwoordigers der Amerikaanse be zetting vinden te Witzenhausen bij Wies- baden achter hermetisch gesloten deuren plaats. Tot nu toe is er van de geheime plannen niets naar buiten uitgelekt. Zelfs de ijverigste speurders tasten in het duis ter. Bankexperts en prominenten van de geldmarkt raden en gissen, maar geen van hen baseert zijn vermoedens en conclusies op zekerheid van weten. Het enige, dat vaststaat, is het feit, dat de sanering inderdaad op komst is en dat velen, zwarte-handelaren, geldhamste- raars, doch ook zelfstandige zakenlieden en ondernemers er de dupe van zullen worden. Geruchten, dat er een waarde- reductie van de mark in een verhouding van 10 op 1 zal komen en dat de desbe treffende maatregelen nog vóór het einde van deze maand verwacht moeten worden, doen de ronde. In werkelijkheid schijnen weliswaar zowel voor het Westen als voor het Oosten de saneringsplannen kant en klaar te liggen, maar het lijkt er toch op, dat het laatste beslissende woord in deze zaak npg niet is gevallen. Er bestaat zelfs een theoretische kans, dat de Russen op het uiterste ogenblik toch nog bereid zullen zijn, mee te doen aan een poging om hun- saneringsprojecten met die van het Wes ten te coördineren. Deze kans wordt af geleid uit de omstandigheid, dat de Ooste lijke zóne in geval van afzonderlijke sa neringen, althans op den duur, aan het kortste eind zou trekken. Terwille van eigen belang, aldus wordt geredefteerd, zouden de Russische bezettingsautoriteiten er de voorkeur aan geven, mede te helpen bij het scheppen van een nieuwe geldsoort voor heel Duitsland. MIEP LACHT: (zij vindt hpt leven nog zo gek niet.) Zij heeft reden om te lachen: de zorg voor het eten is deze week veel gemakkelijker te dragen. Zij viindt het een uitkomst zo'n Mevr. Lotgering-Hillebrand geeft voor deze week nog twee geschikte recepten: BLOEMKOOL MET KERRIESAUS. 1 grote bloemkool. V2 1. kooknat, 40 g. bioem, 30 g- margarine. V2 lepel kerrie, 2 zomer- uitjes, y2 d.l. melk. Kook bloemkool op ge wone wijze, houd ze warm in d kschaal. Laat intussen kerrie en fijngemaak.e ui zachtjes bakken in margarine. Voeg bloem toe, daarna vloeistof. Laat 5 min. zachtjes doorkoken. Maak op smaak af en giet de saus over de kool. Smaakt goed met garnalen en aard.- purée. BLOEMKOOLSCHOTEL met gebakken worst. grote bloemkool, 1 kg. gekookte aard., oloemkoolnat, melk, nootmuskaat, paneermeel, 50 g. boter, aroma. Kook bloemkool, maak ze fijn, vermeng ze met nootmuskaat. Maak purée van aardapp., vloeistof, boter, aroma. Vul hete schotel afwisselend met bloemkool Indien West- en Oost-Duitsland elk hun eigen valuta zouden uitgeven, zou de laatste mogelijkheid van een herstel der samenwerking zijn verkeken. De concurrentiestrijd tussen Oost en West zou de scherpst mogelijke vor men aannemen. De West-mark zou gekoppeld^ worden aan de dollar, die internationaal bekeken zeker een hechter basis zou blijken te zijn dan de roebel, waarop de Oost-mark zou steunen. Het geld van het Westen zou binnen afzienbare tijd groter aan trekkingskracht en meer waarde krij gen dan van het Oosten. Op grond van deze overwegingen koestert men in genoemde buitenlandse kringen te Berlijn nog een sprankje hoop op een uiteindelijk vergelijk tussen Rus sen en Amerikanen. Reeds hebben de Rus sen onlangs gepoogd hun Amerikaanse en Engelse partners te bewegen tot het beleg gen van een vergadering der financiële commissie, een poging die mislukte, omdat de Anglo-Amerikanen vasthielden aan de eis, dat eerst de contróleraad zijn zittingen moest hervatten, een poging, die tevens het vermoeden versterkt, dat de Russen met lede ogen de huidige ontwikkeling op financieel gebied gadeslaan. nog niel van de bon Beslissing hierover pas in het najaar Het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening spreekt de geruchten tegen, als zouden suiker en jam spoedig vrij van distributie komen. Erkend wordt, dat suiker op de wereld markt niet schaars is. Er bestaat een sur plus aan voorraden, dat niet is veroorzaakt door verzadiging der consumptie-gebieden, maar door de moeilijke situatie, waarin een aantal Europese landen financieel verkeert. Tot deze landen behoort ook Nederland, dat grote zuinigheid moeten betrachten bij de besteding van zijn deviezen. Om deze reden wordt er naar gestreefd ter voorzie ning van de binnenlandse behoefte voor directe consumptie en voor de talrijke be drijfstakken, die suiker als onmisbare grondstof behoeven, slechts de hoogst no dige aanvulling op de suikerproductie uit de eigen bietenteelt in het buitenland te zoeken. Inmiddels is door het in werking treden der Marshall-hulp een dollarbedrag te onzer beschikking gekomen. De besteding daarvan dient nauwgezet te worden over wogen. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat een deel dezer dollars ten goede zal kunnen komen aan verhoging van de sui kerimport. Van de grootte van deze even tueel te verhogen invoer en van de op brengst van de komende eigen bieten oogst hangen uiteraard de kansen af voor de suiker en daarmede dus voor de suiker houdende producten, om uit de distributie te worden genomen. Vooralsnog zijn dit on zekere factoren. Over enige tijd, naar alle waarschijnlijkheid pas in het najaar, zal de situatie zich zover ontwikkeld kunnen hebben, dat het nemen van een beslissing mogelijk wordt. K.Y.P. maakt geen gebruik van verkiezings-zendtijd De Katholieke Volkspartij zal geen ge bruik maken van de drie keer vijftien minuten zendtijd, die de radioraad voor de verkiezingen aan politieke partijen ter beschikking heeft gesteld. Dit besluit is genomen op grond van het feit, dat de purée; strooi op bovenste laag purée wat Sai1inra9H aari6 tn^Pestane zendtiid rie onrtPT-iiik ophakken naneermeei. Geef hier. Kadioiaad aan de toegestane zenatua ae afzonderlijk gebakken paneermeel. Geef hier bij dikke plakken bonvrije bloedworst, vlug gebakken. Publ. Centr. Bur. v. d. Tuinbouwveilingen (Adv.) voorwaarde verbond, dat de politieke par tijen niet aan de verkiezingspropaganda via de microfoon van een omroeporganisatie zouden medewerken en dat zij zulke pro paganda ook niet zouden aanmoedigen. Oordeel van prof .Langemeyer over de zaak-Schreieder „Duitser niet strafbaar voor dingen, waarvoor een Ne derlander de doodstraf kan krijgen" Prof. mr. G. E. Langemeijer, advocaat fiscaal bij de Bijzondere Raad van Cassa tie, antwoordde op een vraag van het A.N.P. naar zijn mening over de kwestie- Schreieder het volgende: „Mijn bevoegdheden beperken zich strikt tot zaken, die in cassatie aanhangig zijn en zo ken ik de zaak-Schreieder slechts uit dagbladberichten. Een definitieve mening heb ik dus niet. Wel is mij opgevallen, dat ik. bij lezing van hetgeen tegen Schreieder geschreven is, niets aantref, dat stellig een oorlogsmisdrijf zou opleveren in de zin van het „Agreement" en „Charter" van Londen, waarnaar onze wet verwijst. Dat in het aangevoerde stellig géén oorlogsmisdrijf kan liggen, kan ik zonder kennis van het dossier niet zeggen. Mijn indruk is, dat men te weinig bedenkt, dat er voor een Duitse ambtenaar heel wat dingen niet strafbaar zijn, waarvoor een Nederlander, indien hij eraan zou hebben medegewerkt, zelfs de doodstraf zou hebben kunnen krijgen wegens hulpverlening aan de vijand. Ik heb nu en dan de opmerking verno men, dat Schreieder reeds strafbaar zou zijn omdat hij behoorde tot de SS en SD, organisaties, die in het Neurenbergse von nis tegen de grote oorlogsmisdadigers als misdadig zijn bestempeld Opgemerkt moet echter worden, dat het Neurenbergse Hof nadrukkelijk als zijn mening heeft uitge sproken, dat ook leden van die organisa ties slechts voor eigen gedrag behoorden te worden gestraft. Deze opvatting is beperkter dan men uit de woorden van het „Charter" zou aflei den, maar het ligt mijns inziens voor de hand dat men in deze de leiding van het Neurenbergse Hof zal volgen". Prof. Langemeijer zeide nog, dat Schreie der in vrijheid, maar niet buiten vervolging gesteld. Zouden nog strafbare daden blijken, dan is dus vervolging mogelijk. Weer schralere menu's in restaurants en cafétaria's Vlees alleen in de „hoofdschotel" In de Nederlandse Staatscourant no. 114 van heden is een nieuwe regeling voor de verzorging der maaltijden e. d. in hotels en restaurants gepubliceerd. Volgens deze nieuwe voorschriften mogen warme maal tijden in het algemeen uit ten hoogste vier gangen (voorgerecht, soep, hoofdschotel en toespijs of fruit) bestaan. Een vijfde gang mag slechts bestaan uit oesters, kievitseieren verse kreeft, asperges, haring of fruit. Frites-monopolie. Buiten de hoofdschotel mag geen vlees worden verstrekt bij of verwerkt in soep of nagerecht. Gebakken aardappelen verdwij nen van het menu. „Patates-frites" mogen alleen in inrichtingen worden bereid, die daarvoor een speciale toewijzing ontvangen. Het verbruik van voedingsvetten wordt beperkt. De vleesportie per warme maaltijd voor de volksrestaurants en cafetaria's (prijs klasse A en B) wordt gebracht op 75 gram (zonder been) of U2y2 gram met been. Voor de restaurants der overige prijsklas sen wordt de vleesportie per warme maal tijd gebracht op 90 gram, resp. 135 gram. Het aantal dagschotels op de menukaart mag ten hoogste tien bedragen. Voor de koffiemaaltijd geldt een maxi male vleesportie van 50 gram en/of 15 gram voedingsvetten. Vleesloze dagen blijven de Dinsdagen en Vrijdagen. „Uitsmijters" gespaard. Voorts zijn verboden gerechten, bereid uit of met vlees-met-eieren in herkenbare vorm, uitgezonderd „uitsmijters". Sauci.j zenbroodjes e.d. mogen evenmin verstrekt worden. Kaas of producten, waarin kaas is verwerkt alleen in logiesbedrijven bij het ontbijt. Ballen gehakt, behalve als broodbelegging, zijn ook al taboe. „Belegde broodjes" blijven echter toegestaan volgens reeds bestaande normen. Ook thee-incomplet. Koffie of theeverstrekking is slechts ge oorloofd, indien deze ook per kop ge schieden kan, dus niet uitsluitend per potje of met „complet". Bij thee-complet of kof- fie-complet mag overigens ten hoogste 40 gram gebak of koekjes worden gegeven. De nieuwe beschikking maakt het moge lijk ook tegen de verbruiker, die zich zijner- zijds niet aan de voorschriften houdt, op te treden. Aruba-commissie samengesteld Naar het ANP verneemt is de commissie voor onderzoek van de toekomstige status van Aruba als volgt samengesteld: voor zitter: prof. dr. G. A. van Poelje; leden: dr. J. E. M. Arends, dr. J. R. Arends, R. J. Beaujon, mr. dr. M. F. da Costa Gomez, J. E. Croes, dr. W. Ch. de la Try Ellis, J. H. A. Eman, dr. P. Henriquez, C. W. J. Jonck- heer, L. A. C. Lacle, mr. L. P. M. Loeff, W. F. G. Mensing, W. R. Plantz, mr. dr. D. Simons en A. E. Wever. Tot secretaris, tevens lid van de com missie, werd benoemd: mr. J. van Andel Gzn., tot secretarissen: L. C. M. Kerstens en H. A. Hessling. De benoeming van de heren A. Curiel en J. Helmund is te verwachten. Kwekers van de L.T.B. bespra* ken teelt- en prijspolitiek In Haarlem is een algemene ver gadering gehouden van de vakgroep kwekers, sectie bloembollen van de LTB (Land- en Tuinbouwbond). In zijn ope ningswoord zeide de voorzitter de heer J. Elders uit Bovenkarspel, dat het bestuur zich genoodzaakt zag, de leden bijeen te roepen, om zich te beraden omtrent de teelt- en prijspolitiek voor het seizoen 1948 1949. Dit geschiedde naar aanleiding van een verzoek van het Bedrijfschap voor Sierteeltproducten, om hieromtrent advies uit te brengen. Spreker juichte de houding van het bedrijfschap toe, omdat de orga- nisatie via de bloembollenorganisatiecom missie van de Stichting voor de Landbouw in de gelegenheid werd gesteld haar mening naar voren te brengen. Men zal thans vermoedelijk vóór 1 Augustus weten, of voor het komende jaar maat regelen zullen worden genomen. Het bestuur heeft gemeend zijn leden te moeten adviseren tot een geringe inkrim ping van de teelt en verlaging der prijzen, een geringe verplichte inkrimp van 5 pet voor iedere eerste halve hectare van elk bedrijf en daarboven (gemiddeld 7 a 8 pet.) en als aanbevolen prijzen voor vroege teelt 12 en meer: 5.11/12 4.- 10/11 ƒ3.late teelt 12 en meer: ƒ4.—, 11/12 ƒ3,25. Als uitgangspunt van deze prijzen zijn genomen de vastgestelde binnenlandse minimumprijzen oogst 1948 voor de laag- ste prijsklasse. Het bestuur streeft n.l. naar vergroting van de export door de prijzen iets te verlagen en naar één stelsel van overnameprijzen. Dit impliceert, dat af. schaffing van het drieprijzenklassestelsel wordt aanbevolen. Een uitgebreide gedaehtenwisseling volgden waarbij diverse afdelingen andere standpunten dan het bestuur innamen. Het voorstel van het bestuur werd in stemming gebracht. Ten aanzien van de verplichte inkrimping van 5 en 10 pet. ver kreeg het een meerderheid van 103 tegen 85 stemmen. Het voorstel over de ver laging van de prijzen werd afgestemd met 73 tegen 115 stemmen. Aan de bloembollen contactcommissie van de Stichting voor de Landbouw zal dit standpunt worden voorgelegd. Academie voor voortgezet economisch onderwijs Naar aanleiding van het feit, dat de aan melding voor de Academie voor voortgezet economisch onderwijs te Haarlem voor de cursus 19481949 weer is opengesteld, deelt het bestuur van de stichting ons mede, dat de eerste cursus aan de verwachtingen van alle betrokkenen heeft beantwoord. Het aantal cursisten aan het einde van deze cursus be draagt achtentwintig, een getal dat de aan- vankelijke schatting verre overtreft. Zoals velen weten, is het de bedoeling van deze academie om de kansen, die het beroeps leven geeft aan oud-leerlingen van middel bare scholen die niet aan een universiteit of hogeschool gaan studeren, te vergroten en wel speciaal op sociaal en economisch terrein. De academie heeft daartoe en 3-jarige avond cursus met 6 lesuren van 50 minuten in de week, waar economie, economische geschie» Q denis, bedrijfseconomie, recht, statistiek, so- w ciologie en een inleiding tot de wijsbegeerte worden gedoceerd. RIJKSKWEEKSCHOOL TE HAARLEM. Voor het eindexamen der Rijkskweek- school te Haarlem zijn geslaagd, de dames: Jet Peyrot, Henny Plevier, Henny Stolk, Netty Westerbeek, Elze van Zanen, en dfl heer Kees Bakker. Cricket Australië won met acht wickets Australië heeft Dinsdagmiddag de eerste testwedstrijd van Engeland gewonnen met acht wickets. De Engelsen zetten de tweede innings voort en behaalden een totaal van 441 runs. Compton werd kort voor de lunch gebowld door Miller voor 184, Evans scoor de 50 runs, alvorens hij op het bowlen van Johnston door Talion gevangen werd. Ver der maakte Laker 4 runs, Young 9 en Bed-, ser 3 not out. Miller bowlde 4-125. Johnston, 4-147, Toshack 1-60 en Barnes 0-11. Voor het verlies van twee wickets he^it Australië 98 runs gescoord. Op 38 viel he; wicket van Morris (9), die door Bedser ge bowld werd. Het bowlen van Bedser wal uitstekend. Met een goede lengte en veel va- riatie behaalde hij tegen Bradman een mai- den over. In de volgende over gebeurde iets, n\fpr1rnmpn in D: «U 47. Dat is onmogelijk!" zei de Kapitein. I zien, dat U hem klijgt!" sprak de Ooster- „Wij hebben die snert-smaragd niet meer'. linp schouderophalend. ,.Kan niet helpen! Dat lamme ding is alweer gestolen! We Kom Si, de plicslel van M'g wil dat zo!" En kunnen hem niet aan jullie geven!" Veel na die woorden liep hij kalm weg, Stapper en de kapitein verslagen achterlatend. De jammei!" zei de Chinees. „Héél veel jam mei! Want wij moeten die Oog van M'g tclug hebben! Andels die schip in die lucht! Boem!" „We hebben hem niet!" schreeuw de de geplaagde kapitein. Dan moet U arme zeerob besloot een poging te doen de smaragd terug te krijgen, want hij wist dat de Chinezen niet zouden aarzelen hun drei gement uit te voeren. Even later liep er dan ook een matroos met een scheepsroeper over het dek. „Als de dief van de smaragd de steen terug brengt, zal hij een beloning ontvangen en niet gestraft worden!" riep de zeeman. Hij riep dal in alle hoeken en gaten om zoveel mogelijk kans te hebben, dat de dief hem zou horen. Laten we hoven, dat het lukt. Smokkelaars van tapijten gearresteerd In Oosterhout zijn negen personen ge arresteerd, die op grote schaal tapijten uit België naar Nederland smokkelden. De hoofddaders zijn de gebroeders N. Chaam, die de beschikking hadden over enige vrachtauto's, waarmee de tapijten naar ons land werden vervoerd. De meeste tapijten werden in de grote steden in het Westen met een flinke winst van de hand gedaan. Ongeveer zeshonderd tapijten konden nog in beslag genomen worden. Route van de Avondvierdaagse De route van de Avondvierdaagse in Haar lem voor Donderdagavond gaat van de Hoof- manstxaat, langs de Brouwerskade naar de Leidsevaart; verder Raamsingel, Langebrug, Spaarnwouderstraat, Amsterdamse Poort. Oudeweg, langs Fort Penningsveer naar Spaarndam. Langs het Spaarne komen de wandelaars terug. Bij de Kloppersingel wordt rechts afgeslagen, vervolgens door het Bolwerk naar de Pieter Kiesstraat, Zijl- weg, Hoofmanstraat. De afstand bedraagt 15 km. Er wordt weer tussen zes en zeven uur gestart. Vo< ie JC dat Bradman nog nooit was overkomen een testwedstrijd tegen Engeland. Een moei* lijke inswinger van Bedser raakte hij ter nauwernood en met een fraaie duik ving Hutton de bal enkele centimeters boven de grond. Bradman ging voor nul uit. Barnes (64 not out) en Hassett (21 not out> verza-l46 melden de resterende runs. Toen de stand gelijk was. dachten de Australiërs reeds ge wonnen te hebben en zij trokken, traditie getrouw, de stumps uit de grond. De bats- men renden naar het paviljoen, maar wer den weer teruggeroepen, om de winnende run te scoren. Bedser bowlde 2 voor 46, Edrich 0-20 Young 0-28. Troebelen. Vanmorgen vroeg zijn troepen en versterkingen gerequireerd en naar de industriestad Clermont Ferrand in midden-Frankrijk gezonden, nadat 20 personen werden gewond in een veld slag tussen de politie en stakers. D( politie maakte hierbij gebruik van traangas en de stakers van gummistok ken, stalen kogels en flessen zwavel zuur. De om-egelmatigheden begonnen gisteravond toen een particuliere auto, die langs de fabriek reed en door de stakers voor een politieauto werd a zien, werd aangevallen. „Newsweek" weet mede te delen, dat Evita Peron, echtgenote van de Argentijnse dictator, binnenkort zal fungeren in advertenties van een reukwerend middel als levend bewijs van de voortreffelijke kwalitei ten ervan. Protest. Het parlement van Sleeswijk-Hol- stein heeft bij Be vin geprotesteerd tegen het niet toelaten van parlementsleden tot het voormalige Duitse marine station nabij Eckernforde (25 km ten Noorden van Kiel), waar proeven met toropedo's werden gehouden. Volgens Britse autoriteiten te Kiel kon het be zoek niet worden toegestaan, daar het niet te voren was aangekondigd. Wapen. Onder leiding van de Britse en Australische regeringen wordt een wa pen bestudeerd, dat een atoombom 1500 km ver kan voeren, zo luidt een verslag van de Australische hoge commissaris te Ottawa. De kosten der onderzoekin gen worden op 10 millioen dollar ge raamd. Men voegt er aan toe. dat reeds twee jaar proefnemingen gedaan wor den in de Australische steppen.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 2