Haarlems Dagblad ■let Monument Met acht stemmen meerderheid werd George Bidault gered Wapenstilstand De verwikkelingen te Batavia S2e Jaargang No. 18965 juieaux: Grote Houtsü 93. Tel Adv en Admln. {124 14825 Kedactie 10800 Direct-Hoofdred. m)54 Bijkantoor H.N.. Soendaplein 37, Tel 12230. irulUcery Z. B Spaarne 12, Tel 12713. 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Donderdag 17 Juni 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,Franco per post 4,50 Postgiro 273107. Adverttarleven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem jr AN MEN GROTER ERE aan het reeds zo lang in staat van wording ver gende Hildebrand Monument bewijzen jn door het zo kort aan te duiden? Het [onument! De geboren Haarlemmer be- njpt onmiddellijk, wat met die twee woor- bedoeld wordt. Hij denkt meteen aan et werk van prof. Bronner, indertijd door Amsterdams kunstcriticus met bijzon- er recht als „levenswerk" aangeduid, en git tegelijk iets van glorie op Haarlem >If afstralen. Want heeft ooit een stad zo «iuldig, met nimmer falende hoop, ge acht op het voorrecht, een groot schrijver ■eren? Meer dan ooit moge Haarlem ervan ertuigd zijn, dat dit niet vergeefs is ge- eest sinds de tentoonstelling der negen oltooide beelden, in de pas vervlogen - Icimaand te Amsterdam gehouden, de thoonheid dezer scheppingen heeft ge- oeiibaard. Mari Andriessen heeft daarvan i! dit blad getuigd en het woord van deze unstqnaar heeft die verwachtingen in deze jad doen opbloeien, waartoe het jaar- etijde zich eigent. Dat blijkt ook uit de houding van het [emeentebestuur. Er zijn wel eens mensen gweest, die de positie van Haarlem's ge meentebestuur in deze aangelegenheid niet joed begrepen en dachtea dat zij het er ten verwijt van konden maken, dat het Monument er nog niet was. Daartoe hadden ,jj allerminst het recht. Zoals iemand het indertijd eens heeft uitgedrukt: het ge meentebestuur zal, als het tenslotte het Monument in ontvangst neemt, eenvoudig in de positie van beschonkene verkeren. Ik bedoel daarmee natuurlijk niets onge- pasts hoe zou men zelfs aan zoiets kunnen ienken, als het de overheid geldt maar ■•echts het feit, dat het een schenking zal jebben aanvaard. In het verleden heeft het gemeente- xstuur zich ten aanziSh van het Monument iel eens wat haastig getoond. Uit mijn onge-jaren herinner ik mij, dat het er al •en plaats voor had aangewezen name- jjk aan het einde van de Haarlemse Dreef waarbij het onvoldoende vooruitziende iik had getoond. Want die plaats bleek er iter niet meer geschikt voor. Daarop ging een uitvoerig beraadslagen over een schoon stil plekje in de Hout, maar enige jaren later leek daar ook niet zoveel zekerheid neer over te bestaan. Ik stip maar korte- Lngs een paar punten uit een tijdvak van rier-en-dertig jaren aan. Er is, zoals jon- teren zich zullen kunnen voorstellen, vrij- tat over gesproken. Maar een definitieve plaats voor het Monument is niet aange wezen. Toen een tweede wereldoorlog zich roltrok, verdween het misschien tijdelijk :it de Haarlemse gedachten. Maar nu houdt het ze weer bezig. Het gemeente bestuur heeft contact gezocht met het Hil debrand Comité en bereidt de keuze van een geschikte plaats voor het monument poor. Ongetwijfeld zal het advies der ichoonheidscommissie daarbij worden in gewonnen. Er wordt aan herinnerd dat alle beelden gereed zijn, namelijk de twee meter hoge hoofdfiguur, Hildebrand zelf en de acht ge kozen figuren uit de Camera Obscura: de oude Stastok, het Diakenhuismannetje, de :harmante Van der Hoogen, Suzette Noiret, Nurks, Buikje, grootmoeder Kegge en Teun de Jager. Die figuren, alle 1 M. 30 hoog, moeten worden geplaatst op de hoeken van jen achtkantige fonteinbak met een base ment van 90 cm. hoogte. Hildebrand zelf komt op een apart voetstuk; op enige af stand van de fontein zal hij op de figuren uit zijn Camera neerzien. Dat voetstuk en fonteinbak zijn nog niet gereed. En het voornemen bestaat om op de voorgrond van het monument nog enige banken te plaatsen, die evenals het monument zelf in Franse kalkzandsteen zullen worden uitge voerd. Dat het Haarlemse gemeentebestuur con tact met het comité heeft gezocht is een nieuw symptoom van nadere onthulling van een kunstwerk, waarop Haarlem wel bui tengemeen lang heeft moeten wachten maar dat tenslotte door zijn bijzondere schoon heid alle denkbare vergoeding zal kunnen fchenken. Wij wachten met belangstelling bericht omtrent de voltooiing van de fonteinbak en het voetstuk. R. P. Warme hulde voor de „oude koning" Koning Gustaaf van Zweden is gisteren zijn negentigste verjaardag op waarlijk irootse wijze gehuldigd door de bevolking si door de gehele wereld. De negentigjarige iie monter en opgewekt in een open rijtuig ie donderende ovaties in ontvangst nam, *erd letterlijk bedolven onder de bloemen, iie hem tijdens zijn tocht door de Stock- holmse straten werden aangeboden uit'de rangen der honderduizenden, die de route van de stoet omzoomden. Uit alle delen der wereld ontving de ?rijze koning gelukwensen en huldebetui gingen, niet alleen van staatshoofden en officiële persoonlijkheden, doch eveneens van vereerders uit alle rangen en standen ier samenleving. Drentse voortrekkers na een eeuw geëerd Amerikaanse ambassadeur onthult gedenksteen te Sleen Woensdag heeft te Sleen (Drente) de Amerikaanse ambassadeur dr. Herman B. Baruch een gedenksteen onthuld ter her innering aan de trek der Drentse pioniers naar Michigan in 1847. Het was het Drents Genootschap, dat voor deze plechtigheid het initiatief nam en ook de gehele trek dor Drenten naar Michigan heeft te boek gesteld. Een exemplaar van dit boek heeft men aan dr. Baruch aangeboden. De onthulling van de steen werd vooraf- egaan door een bijeenkomst in de Ned. lervormde Kerk, waar de heer H. J. Prakke, president van het genootschap, een :ede hield over de motieven, die tot de emigratie voor Drenten een bijzonder heid hebben geleid. De trek van 1847 was gegrond op de voorafgaande afscheiding ener kleine min derheid van de 'kerkelijke meerderheid. Ook slechte economische omstandigheden vormden een impuls tot het zoeken van ten ander bestaan elders. De Drentse voor bekkers legden de fundamenten van de stad, die eens Holland zou heten. De eer ste vrouw in het eerste huis van Holland- Michigan was een Drentse vrouw. DE FRANSE BESLISSING: Franse regering uitgenodigd deel te nemen aan de Duitsland-politiek van Londen Dr. van Mook en Haifa Belgische metaalindustrie zullen ruggespraak houden practisch geheel verlamd Opnieuw heeft het voortbestaan van de Franse regering op het spel gestaan en opnieuw heeft het kabinet van Schuman er het leven af gebracht, ai was het andermaal op het nippertje. De Nationale Vergadering heeft met acht stemmen meerderheid beslist, dat Bidault zijn gang kan gaan ten aanzien van de in Londen opgestelde aanbevelingen over de te volgen Duitsland-politiek. Zijn gang ken gaan doch onder het waakzaam #en argwanend oog^ van een in alarmtoestand verkerende volksvertegenwoordiging, die gedeeltelijk afwijzend heeft gestemd en waarin de regeringspartijen zelfs met een motie kwamen, waarin met nadruk werd verlangd dat de Franse beginselen in de Duitsland-politiek recht zou worden ge daan. De beslissende stemming werd Woens dag na schier eindeloze debatten gehouden, nadat de premier het voortbestaan der regering met duidelijke woorden op het spel had gezet. Schuman deed in een uit voerig betoog talrijke beloften ten aanzien van de inspanningen, die zijn regering zou getroosten met het oog op bezwering van het Duitse gevaar. Hij trachtte de nood zaak van uitvoering der Londense aanbe velingen aan te tonen en liet ook nog het v/oord aan Bidault, die trouw beloofde aan de Franse beginselen, welke de kern van Frankrijk's houding tegenover Duitsland uitmaken: het verhinderen van wederop standing van een sterk gecentraliseerd Reich, durende bezetting, effectieve 'deel neming van Frankrijk aan de controle op Duitsland's industrieel apparaat, inter nationalisatie van de Ruhr-mijnen en -bedrijven, en tenslotte de verzekering van de herstelbetalingen. De stemming. Het feit dat de Nationale Vergadering met een meerderheid van negen stemmen besloot, eerst te stemmen over de Londense aanbevelingen en pas daarna een afwijken de Gaullistische motie in behandeling te nemen, was reeds een aanwijzing van de kans, dat de regering het zou halen. Onder doodse stilte werden daarna de stemmen geteld die waren uitgebracht op de motie, welke „de regering uitnodigt deel te nemen aan de uitvoering der Londense aanbe velingen". 297 vóór, 289 tégen was het resultaat. Georges Bidault had hiermede zijn mach tiging en het laatste land der westelijke geallieerden gaf zijn toestemming aan een politiek voor West-Duitsland, die misschien het verbreken der ongelukkige impasse betekent, waarin West-Europa met het Duitse blok aan het been reeds jarenlang verkeert. Solidariteit voorop. Het betoog van premier Schuman had de nadruk gelegd op het feit, dat de solida riteit van West-Europa een goedkeuring der Londense aanbevelingen vereiste, al bevatten zij elementen die Frankrijk be- treurt. Hij verzekerde dat er thans reeds wrijving tussen de bondgenoten is voortge komen uit het feit, dat Duit/and nog steeds niet in staat is een essentiële bijdrage tot Europa's herstel te leveren. Bidault verklaarde, dat er naar zijn mening geen andere weg open dan die van samenwerking voor vrijheid en veilig heid, ook al levert deze weg moeilijkheden op. „Alle hoop om betere resultaten dan tot dusver te bereiken is vervat in de Londense voorstellen, verondersteld tenminste, dat wij van het betrokken systeem deel uit maken", aldus Bidault. Een communiqué van de R.V.D. van heden zegt: „De besprekingen -tussen dr Van Mook en Mohammed Hatta werden heden voor lopig afgesloten. De besprekingen werden 1 In een vriendschappelijke geest gevoerd en j betroffen alle voornaamste punten, waarop verschillen van inzicht tussen de Neder landse en republikeinse delegatie naar voren waren gekomen. Ais gevolg van deze besprekingen zullen beiden thans nadpr overleg voeren met hun regeringen, ten einde na te gaan op welke wijze deze ver schillen zouden kunnen worden over brugd." Nationalisatie der Engelse gasindustrie Het Engelse Lagerhuis heeft het wets ontwerp tot nationalisering van de gasin dustrie in derde lezing aangenomen. Een motie van de oppositie, de wet te verwerpen, werd met 340 tegen 190 stem men afgewezen. Het ontwerp gaat thans naar het Hogerhuis. Op fraaie wijze heeft de jonge acht van N ereus (links) zich gisteravond op de Amstel gewroken voor de nederlaag die de ploeg i n de Varsity leed, door in de fraaie tijd van 15 minuten 16,3 seconden Njord (rechts) te verslaan in de finale om de Telegraaf - beker over een parcours van 4,5 kilometèr. in Clermont-Ferrand Reeds meer dan 400 gewonden De situatie in de Franse industriestad Glermont-Ferrand, waar het gisteren tot hevige vechtpartijen tussen politie, ver sterkt met troepeneenheden en stakers kwam, is nog niet bijster rooskleurig. Wel iswaar is er thans tussen de autoriteiten en de stakers een wapenstilstand gesloten waarbij de politie zich verbindt de bezette fabrieken te verlaten zolang de onderhan delingen bezig zijn en de_stakers zich ver plichten bij iedere politieversperring een post te plaatsen die vechtlustige demon stranten op een afstand zal houden, maar het aantal gewonden is de vierhonderd ge passeerd en dertig leden vail de republi keinse veiligheidswacht lopen gevaar blind te worden omdat de stakers van bijtende zuren gebruik hebben gemaakt. De staking is inmiddels algemeen gewor den en arbeiders uit omliggende plaatsen zijn een solidariteitsstaking begonnen evenals de spoorwegmannen ilit de buurt. Het hoofd van de militaire politie in het gebied heeft verklaard, dat de ongeregeld heden lange tijd voorbereid waren. In de nationale vergadering deed zich gisteren nog een incident voor, toen een communistische afgevaardigde het nood zakelijk vond de minister van binnenlandse zaken, naar aanleiding van de incidenten, „moordenaar" te noemen. De vergadering werd daarop geschorst. Na de hervatting dienden de communisten een motie in, die de regering verantwoordelijk stelde voor de botsingen. De motie werd verworpen. Het Amerikaanse Huis weigert Senaatsvoorstel over Marshall-hulp Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft Woensdag geweigerd het voorstel van de Senaat, voor de Marshall hulp een som van 6.125.710.228 dollar uit te trekken, over te nemen en de kwestie verwezen naar een gemengde commissie, welke een compromis moet trachten te vinden. In welingelichte Congreskringen is men van mening, dat aanstaande Vrijdag een definitief besluit door Huis en Senaat ge nomen zal zijn doch dat tenslotte 500 mil- lioen dollar minder toegewezen zal wor den dan het aanvankelijk begrote bedrag. George Marshall, de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, heeft tij dens een persconferentie verklaard, dat een „redelijk snelle" voortgang wordt ge maakt bij de onderhandelingen met Enge land. Frankrijk, Zweden en België over de bilaterale overeenkomsten, waarin de voorwaarden worden neergelegd, krach tens welke de hulp in het kader van het plan-Marshall zal worden verleend. Vijfde mijnramp in drie jaar in dorpje 'sCravenzande Maar de „springplaats" werd niet verlegd Voor de vijfde maal na de bevrijding is gistermorgen tegen elf uur in 's Graven- zande een mijn ontploft, die op het terrein van de voormalige mijnopruimingsdienst onder de gemeente 's Gravenzande werd gedemonteerd. Dit schijnt te gebeuren door de mijnen, nadat de ontsteking is verwij derd, „uit te branden". Men brengt dan de springstof aan het branden en laat de mijn verder aan haar lot over, die volkomen leegbrandt. Gistermorgen nu was men weder een mijn aan het» uitbranden. Het strand was afgezet en de mensen, die de springstof in de mijn hadden aangestoken, verwijderden zich juist, toen zich een hevige explosie voordeed. Enkele mannen werden door glasscherven licht gewond, doch r n de in de nabijheid staande woningen u d grote schade aangericht, en naburige kassen en tuinderijen kregen eveneens veel schade. Vermoed wordt, dat zich bij het „uit branden" der mijn .gassen ontwikkeld heb ben, die de ontploffing hebben veroorzaakt. Een der huizen, dat van de familie Kling, werd bij deze ramp voor de vijfde maal getroffen. Meermalen is reeds ahn de ma joor die de mijnopruimingsdienst leidt, verzocht, de explosie-plaats te verleggen, maar hieraan is nog geen gevolg gegeven, aldus meldt A.N.P. Een 's Gravenzandse tuinder wiens huis en kassen gisteren voor de* vijf de keer sinds de bevrijding oorlogsschade op liepen. Belastingreductie op pensioenen van vóór Mei 1915 De vroegere wet op de Inkomstenbelas ting kende de bepaling, dat van bepaalde categorieën van vóór 1 Mei 1915 ingegane pensioenen en lijfrenten de eerste 1000 slechts voor de helft aan de belasting was onderworpen. De minister van Financiën heeft goed gekeurd, dat deze bepaling met ingang van 1946 ook voor de tegenwoordige be lastingen van toepassing wordt geacht. Teneinde deze tegemoetkoming te kun nen genieten dienen belanghebbenden een verzoek in te dienen bij de inspecteur der belastingen, bij wie tevens nadere inlich tingen kunnen worden verkregen. „Goudstaven" bestonden uit koper en lood Oplichterstruc van Rotterdamse smid De Rotterdamse politie heeft vier per sonen aangehouden, die aan goedgelovige lieden „gouden" staven hadden verkocht, welke achteraf uit Inper en lood bleken te bestaan. De 45-jarige smid A. K. vervaardigde de staven en de koopman H., een goede be kende van de politie, vond in een boer te Ede iemand, die er wel oren naar had zo'n staaf te kopen. H. vertelde, dat uit de Nieuwe Waterweg talrijke baren goud waren opgevist. De boer uit Ede betrok een fabrikant in het geval en samen kwamen zij naar Rot terdam om een bod te doen. Om de zaak een romantisch tintje te geven en tegelijk wat aannemelijker te maken, had de ver vaardiger, de smid, twee staven in de om geving van de Kralingse plas verborgen. De twee mannen uit'Ede trokken daar heen en riepen er een visser in een roei bootje aan, die niemand anders was dan de smid. Deze haalde uit het riet twee staven te voorschijn, die 'n bewonderenswaardige goudkleur vertoonden. De fabrikant be taalde 60.000.en nam zijn „goud" mee, maar enige tijd later kwamen er vlekken op de staven De fabrikant kreeg daardoor achterdocht en ontdekte bij een nader onderzoek, dat hij bedrogen was. Hij mengde de politie in de zaak, die enige arrestaties verrichtte op het ogenblik, dat er opnieuw bij de Kralingse plas een staaf verhandeld werd. nu voor 40.000.aan een rijk geworden wafelbakker uit Ede. Het Consumentencrediet Een nieuw onderzoek over de terugbetaling Indertijd zijn, voor de aanvragen inzake het Consumentencre(\iet werden verleend, onderzoekingen ingesteld over de vraag welke aanvragers het crediet gedeeltelijk moesten terug betalen. Naar wij thans vernemen wordt op last van Den Haag een nieuw onderzoek inge steld. In Haarlem moeten weer 10.000 credie- ten opnieuw bekeken worden. De mensen die het crediet gekregen hebben moeten opnieuw vragenlijsten invullen en zelf op het bureau komen, opdat elk geval weer bekeken kan worden. Er zijn mensen die na de verlening van het crediet meer zijn gaan verdienen of die gezinsinkomsten ge kregen hebben. Daardoor vallen zij in een andere groep en moeten daarom meer te rug betalen. Dit wekt bij velen, die op die terugbetaling niet gerekend hadden, ont stemming. Daartegenover staat dat er ook gevallen zijn waarin blijkt dat gedurende de loop van het crediet de aanvrager in inkomsten is achteruitgegaan. In dat geval volgt een terugbetaling. De nieuwe controle eist natuurlijk veel administratief werk. Wanneer de laatste bonnen geldig? Van de 20 bonnen zijn tot heden de laat ste drie nog niet geldig verklaard. De be langhebbenden zien reeds enige tijd ver langend uit naar de geldig-making. Het gemeentelijke bureau heeft reeds meerma len in Den Haag geïnformeerd, maar een datum is nog niet bekend. Vermoedelijk wordt gewacht op het tijdstip waarop weer nieuwe textielbonnen beschikbaar gesteld worden. Vrijdag zal het troepenschip ..Grote Beer" met enkele aflossings-detachemcnten uit Amsterdam naar Indonesië vertrekken. Reeds 2600 fabrieken stil De staking in de Belgische metaalindus trie duurt voort en breidt zich uit tot de gehele tak van deze belangrijke Belgische bedrijvigheid. Beide partijen bij de besprekingen, die gisteravond in het kabinet van de eerste minister zijn gehouden, zijn op hun stand punt blijven staan. Tegenover de eisen der arbeiders hebben de afgevaardigden der werkgevers aangevoerd, dat de huidige toestand in de metaalnijverheid geen nieuwe loonsverhoging toelaat en de offi ciële statistieken en indexcijfers geen juist beeld van de toestand geven. De gedelegeerden der vakbonden stelden de enorme winsten in het licht, die de Bel gische metaalnijverheid op het ogenblik maakt en wezen er op dat de gevraagde loonsverhoging het verschil tussen loonpeil en de indexcijfers der duurte vah het levensonderhoud nauwelijks zal overbrug gen. Naar de centrale der Belgische vakbon den' mededeelt, zijn van de 250.000 metaal arbeiders, die België telt, er reeds 200-.000 in staking. Het aantal fabrieken dat stil ligt bedraagt ongeveer 2600. België telt 190.000 arbeiders in de mechanische con structie, 44.000 in het hoogovenbedrijf en 13.000 in de industrie der non-ferrometalen. Hef woord is aan Frank Crowninshield: Het enige volmaakte klimaat is: bedv (The Reader's Digest). Onderwijzer verdronken die leerlinge wilde redden Schoolkinderen uit Leeuwarden maak ten Woensdag met hun onderwijzers een uitstapje naar Vlieland Bij het baden ge raakte een meisje, dat zich te ver in zee had gewaagd, in gevaar. Haar onderwijzer, de heer H. de Vries, trachtte het kind te redden, doch moest deze pogingen met zijn leven betalen. Het meisje kon door ande ren op het strand gebracht worden. De heer De Vries was vader van vijf kinderen. Vertrouwensvotum voor de Gasperi De Italiaanse Kamer van Afgevaardig den heeft Woensdagavond met 346 tegen 167 stemmen een motie van vertrouwen m de regering^van Alcide de Gasperi aange nomen. Onaanvaardbaar voorstel op onmogelijk ogenblik (Van onze parlementaire redacteur) Wanneer men een prijsvraag zou uit schrijven hoe een moeilijke situatie het best kon worden bedorven, dan zouden ongetwijfeld de heren Dubois en Critchley, het Amerikaanse en Australische lid van de Commissie van Goede Diensten, triom fantelijk als winnaars uit de bus komen. Tot deze conclusie dwingt hun meer dan onmogelijk optreden, waaraan zij zich zo pas schuldig hebben gemaakt, toen zij, on gevraagd, een stuk aan de luitenant-gou verneur-generaal dr. Van Mook overhan digden, een aantal „suggesties" bevattende voor een mogelijke oplossing van al de moeilijkheden tussen ©ns en de Republiek. Buitengewoon verkeerd was al, dat zij hier mede in flagrante strijd met de procedure regels handelden, die namelijk het doen van dergelijke suggesties verbiedt wanneer niet beide partijen er om gevraagd hebben Erger nog was dat dr. Van Mook hen te voren waarschuwde hij scheen er de lucht van te hebben gekregen dat er iets op komst was geen enkele stap op dit ogenblik te ondernemen. Niettemin gingen zij hun gang en dat wel op het meest on gelegen ogenblik, namelijk toen juist vast stond dat er direct overleg tussen de lui tenant-gouverneur en Hatta zou plaats vinden. Als er nu een moment is, waarop men vanwege de Commissie van Goede Diensten zich rustig moet houden, dan is het wel wanneer de twee partijen zelf met elkaar blijken te kunnen spreken! In de derde plaats valt aan deze twee heren te verwijten dat hun suggesties op verschillende punten grote afwijkingen be vatten van het in Januari tot stand ge komen beide partijen bindende accoord van de Renville. Zij konden vantevoren weten dat bedoeld accoorjl voer Nederland de onverbrekelijke voorwaarde is om verdere onderhandelingen en regelingen mogelijk te maken. Bovendien bleek uit meer dan een van de afwijkende punten dat de heren niet het minst oog hebben voor wat rede lijkerwijs op het ogenblik bevorderlijk zou kunnen zijn om tot een oplossing ginds te komen. Ik noem hier slechts een paar zeer vérgaande afwijkingen: In de eerste plaats was in het Renville- accoord een plebisciet voorzien dat pas zou plaatsvinden in een periode, gelegen tussen zes en twaalf maanden na het accoord. Dit laatste omdat eerst de bevolking zoveel mogelijk tot rust moest zijn gekomgn. De suggestie van het bovenvermelde tweetal houdt daar in geen enkel opzicht rekening mee, gewaagt niet meer van het plebisciet maar vervangt dit leukweg door verkiezin gen en bovendien moeten die hals over kop uiterlijk binnen drie maanden gehouden worden. Verder is het duidelijk dat onder meer die verkiezingen zich zouden afspelen zonder dat eerst, wat ook een van de voor waarden van de Renville was. de demobili satie van de T.R.I. een feit zou zijn gewor den. Als men zich eerst rekenschap geeft van de wijze waarop de T.R.I. onder leiding van generaal Soedirman terroriserend op de bevolking werkt, is het duidelijk dat er op die manier van „vrije" verkiezingen helemaal geen sprake zou zijn. Een derde sterk staaltje van volslagen afwijking van de overeenkomst van Januari j.l. treft men in dat gedeelte der suggesties aan, waar zij handelen over de zogenaamde overgangs periode. Duidelijk blijkt namelijk, dat er dan in feite van de Nederlandse souvereini- teit geen steek zal overblijven en dat was Hongaarse sclioolnationalisatie aanvaard door het parlement De 'Hongaarse Nationale Vergadering heeft Woensdag een wetsontwerp aanvaard strekkende tot nationalisatie van de scho len. De stemmingsuitslag was: 230 stemmen voor, 63 tegen. Margit Schlachta, de leidster van de Christelijke Vrouwenbond, heeft in het parlement geëist, dat de minister van Bui tenlandse Zaken, Erik Molnar, een UNO- delegatie zal verzoeken de situatie in ogen schouw te nemen om vast te stellen qf er in Hongarije werkelijk vrijheid van gods dienstige overtuiging bestaat zoals in de vredesverdragen wordt gewaarborgd. Zij zeide, dat de leerlingen van de volks universiteit, welke door de regering is op gericht, elkander groetten met de woorden: „er bestaat geen God", waarop het ant woord: „er is er nooit een geweest!" Zij legde het parlement 2449 protesten tegen de wet voor, ondertekend door katho lieke organisaties. Kardinaal Mindszenthy, de rooms-katho- lieke primaat, heeft Woensdag in een brief aan Gyula Ortutav, de minister van On derwijs, medegedeeld, dat de rooms-ka'iho- lieke kerk de onderhandelingen met de staat over de confessionele scholen niet wenst voort te zetten juist voor de overgangsperiode niet de be doeling en ook niet afgesproken. Tot overmaat van ramp is het bedenkelijke stuk dat de heer Dubois aan dr.. Van Mook ter hand stelde op totdus- ver onnaspeurlijke wijze aan de openbaar heid prijs gegeven. Onze regering gaat er absoluut van uit dat de heer Dubois en ook de Commissie hieraan onschuldig is, ter wijl zij ook totdusver geen ander beschul digt. Nu het tot opschorting van de onder handelingen, die onder leiding van de Commissie van Goede Diensten plaats hadden, is gekomen kan men dit, lijkt mij, derhalve niet beschouwen als een maat regel verricht tegen degene die schuldig aan publicatie zou worden geoordeeld, maar moet men er misschien eerder in zien een gevolg van de gerechtvaardigde verontwaardiging over het feit dat dit stuk in elkaar is gezet en over de inhoud ervan. Hoe het zij, het laatste restje van vertrou wen in de Commissie van Goede Diensten dreigt verloren te gaan. indien de Veilig heidsraad niet ten spoedigste zou besluiten aan de regeringen van Amerika en Austra lië te verzoeken het tweetal leden, die zich voor hun taak wel uitymate ongeschikt getoond hebben, terug te roepen teneinde hen te vervangen door mensen die meer begrepen hebben van wat het werk van een Commissie van Goede Diensten is. Russen lopen weer weg uit militaire bestuursraad Na dertien uur debatteren Na een week uitstel tengevolge van de ziekte van de Sovjet-Russische afgevaar digde Kotikof is het militair bestuursbu reau der vier grote mogendheden te Ber lijn weer voor het eerst bijeengekomen. Na dertien uur debatteren heeft de gehele Sovjet-Russische delegatie de vergadering verlaten zonder enige verklaring te geven of zich bij de voorzitter te verontschuldi gen. Tevoren was kolonel Frank Howley, de Amerikaanse bevelhebber weggegaan na zijn zetel aan zijn plaatsvervanger te hebben afgestaan met de mededeling, dat hij vermoeid was. Generaal Jean Ganeval (Frankrijk) sloot als voorzitter de vergadering zonder dat een datum voor de volgende bijeen komst was vastgesteld. Hij voegde hier aan toe: „Deze bijeenkomst is gesloten, omdat de Sovjet-delegatie weggegaan is, niet omdat kolonel Howley naar huis is ge gaan". Toen kolonel Howley van het ver trek der Sovjets hoorde zeide hij: „Mijns inziens betekent dit het eind van het mi litair bestuursbureau der vier mogendhe den. Maar indien de een of andere grap penmaker denkt, dat Engeland en Frank rijk en de Verenigde Staten zich uit Ber lijn zullen weg laten werken, dan zal hij nog tot andere gedachten komen". Enkele waarnemers van de bijeenkomst verklaar den, dat alle delegaties na'13 uur bespre kingen zeer vermoeid waren en dat zij niet de indruk hadden, dat het weggaan van de Russen een voorbedachte stap was. Drie Nederlandse planters op Malakka verinoord De politie van Malakka ontving buiten gewone bevoegdheden, waaronder he# vol trekken der doodstraf voor het zonder ver lof dragen van vuurwapenen en explosieve stoffen. De machtiging werd verleend, na dat berichten binnengekomen waren, dat communistische terroristen schuldig waren aan moord op drie Nederlandse rubber planters, in het Sungei Sipoet district, 25 km van Ipoh verwijderd. Arabieren houden vast aan hun eisen Bij zijn aankomst te Cairo heeft graaf Bernadotte aan de pers verklaard, dat geen enkel incident het bestand ernstig in ge vaar heeft gebracht. Hij ontving de Arabi sche premier Dinsdagavond op het Egyp* tische ministerie van Buitenlandse Zaken. De secretaris-generaal van de Arabische Liga, Azzam Pasja, heeft Reuter medege deeld, dat de hoofdvoorwaarden, welke door de Arabieren ter kennis zijn gebracht van Bernadotte, inhouden: 1. géén ver deling van Palestina; 2. géén Joodse staat. Weerbericht AF EN TOE REGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I in De Bilt. geldig van Donder dagavond tot Vrijdagavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met regen, later brekende bewolking met plaatse lijk regenbuien Aan de kust tijdelijk krachtige, elders matige tot vrij krach tige Zuidwestelijke wind. koel. 18 Joni: Zon op 4.19 uur. onder -21.03 uur Maan op 18.08 uur, onder 2.16 uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1