txsssm c 3 Apathie, vrees en desillusie Regeringscommuniqué motiveert afbreken der onderhandelingen CEBUTO Geheime agent Lauwers acht dubbele rol van Britse dienstchef bewezen PANDA EN HET OOG VAN MUG f Wereldnieuws DONDERDAG 17 JUNI 1948 2 DC pUITSLAND Vier vragende spiegels fier mentaliteit van overwinnaars en overwonnenen Zelfs voor de na-oorlogse reiziger, die zo langzamerhand wel gewend is aan het schouwspel van de ellende, is de schok die hij bij de eerste aanblik van Duitsland krijgt, overdonderend. Maar, hoe ruïnes er uitzien is%meer dan genoeg beschreven en het is aanzienlijk belangrijker om te trachten het effect te schatten, dat het leven temidden van puinhopen op de men sen heeft. Blijven hoop en ambitie, in welke vorm dan ook, bloeien in zo'n atmosfeer of vervliegen zij? Er zijn twee woorden die het beste de houding van de Duitsers beschrijven. Zij zijn apathie en vrees. Daar kan aan toege voegd worden dat er evenzeer twee woor den zijn, die toegepast kunnen worden op de meerderheid van de Amerikanen die zich moeizaam voortworstelen in de molen van het Militaire gouvernement. Zij zijn apathie en desillusie. Honger De reden van de apathie die op de Duit sers drukt is ongetwijfeld het feit dat iedere Duitser zich continu bezig moet houden met de vraag waar hij zijn vol gende maaltijd vandaan zal halen. Men tfan nauwelijks verwachten dat honge rige, zwakke en vaak half-zieke mensen zich voor politieke kwesties zullen interes seren en zeker niet in de ideologieën die een overwinnaar hen tracht op te leggen. Een goed voorbeeld hiervan is het aan vankelijke enthousiasme van de bewoners der „Bremer enclave" toen in 1947 een nieuwe constitutie door een volksstemming in het leven werd geroepen en aansluitend verkiezingen werden gehouden voor een parlement. Dit enthousiasme dat zich voor al uitte in een wijdverspreide belangstel ling voor politieke vraagstukken is zo snel geslonken, dat het voor de partijen vrijwel onmogelijk wordt hun houding te bepalen omdat er domweg geen druk door het pu bliek wordt uitgeoefend op welk punt dan ook. Angst De oorzaak van de vrees die de Duitsers teistert is al heel makkelijk te vinden. Het is de overstelpende angst dat de Weste lijke zones door de Sovjets onder de voet zullen worden gelopen. Men zou moeilijk kunnen zeggen dat de Duitsers een grote liefde koesteren voor de Amerikanen, En gelsen en Fransen, maar zij zijn hun „Real-politik" niet vergeten en die dicteert hen. dat de Westelijke geallieerden ken nelijk het minste van de twee kwaden zijn. Een reis naar de Sovjet-zóne is het beste bewijs van de juistheid van deze stelling. Enigen van ons kregen in Maart de ge legenheid het IJzeren Gordijn te door dringen ter gelegenheid van de Leipziger Messe en wat wij daar zagen gaf ons de spreekwoordelijke*' koude rillingen. De verhalen over de noodzaak SED-lid te worden zo men iets wil bereiken, de wan hoop en het volkomen gebrek aan inte resse dat zich voordeed bij de mensen in de stands op de Messe, die alleen maar zeiden: ,.Wat kan het ons schelen of we wat verkopen. Het gaat toch allemaal naar het Oosten, waar zij het herstelbetalingen noemen". Kinderen Wanneer men in Leipzig over straat loopt, wordt men onvermijdelijk omringd door een troep kinderen, zo tussen 8 en 14 jaar. Maar zij lopen niet mee om peukjes voor hun vaders te verzamelen, het enige wat zij willen is „kijken". Kijken naar een Amerikaan of een Engelsman of iemand uit een ander deel van de wereld. Maar als men eens terugkijkt, in die hoopvolle nieuwsgierige gezichtjes dan ziet men hoe bleek ze zijn, hoe uitgehongerd. Diepe kringen onder de te heldere ogen, die maar één ding kunnen betekenen. Men zegt dat in de Sovjet-zóne 85% van de kinderen onder de vijftien tuberculose hebben en die schatting zal waarschijnlijk zo moet men met tegenzin bekennen niet te hoog zijn. Wat betreft de apathie en het gevoel van desillusie onder de Amerikaanse bezetters kan wel gezegd worden dat het tweede de oorzaak is en de eerste het gevolg. Velen die naar Duitsland gingen, vervuld van ijver en gelovend in de mogelijkheid van „her opvoeding", hebben gemerkt dat ruïnes nauwelijks factoren zijn die als intellec tuele stimulans kunnen werken, en zijn levend op kunstmatige eilanden in een zee van stille vijandigheid tot de bitterste cynici geworden. Dan zijn er de eeuwige wijzigingen in de militaire politiek, de verwarring over de bizönale verhoudingen en natuurlijk de verbazing, de wanhoop en de boosheid over de relaties met de Sovjet-Unie. Hoog tijd Wij publiceren hierbij een artikel van de hand van W. G. "Fletchervoormalig medewerker van het Amerikaanse mili taire gouvernement in Duitsland. Wat hij zegt. is niet hoopgevend. Een volk van 80 millioen zielen, dat de moed heeft verloren, omdat het vandaag niet weet of het morgen zal eten is nu eenmaal geen hoopgevend verschijnsel, vooral niet als cén gedeelte wordt beheerst door de vrees straks in dezelfde positie te komen als het andere dat geteisterd wordt door ziekte, ondervoeding en de angst voor de klop op de deur in de nacht. En wanneer de vertegenwoordi gers van een vrije natie in het gezicht van onmenselijk grote moeilijkheden ook de moed opgeven, dan wordt het inderdaad hoog tijd, dat de factoren die tot deze toestand hebben geleid geanaly seerd worden. Heigeen Fletcher hier doet. Wanneer men voor een Duits auditorium verschijnt dan kan men spreken over wat men wil, maar onherroepelijk komen de vragen: „Kunnen jullie ons redden van de communisten?" en „Waarom geven jullie ons niet meer te eten?"'. En wanneer er Amerikanen bij elkaar zijn, hoort men: „Wat heb jij voor tegenstijdige orders ge- Jjad vandaag?" en „Hoe lang moet jij hier nog blijven?" Deze vragen zijn spiegels van de mentaliteit van overwonnenen en overwinnaars, die de onmenselijk moei lijke economische, politieke en militaire problemen van Duitsland ongetwijfeld diep moet beïnvloeden. 9 dg. ZWITSERLAND F. 245.- 8 dg. ValW«nburg-Ard*nn«n F 1 37 50 6 dg. Valkenburg.Ardannan F. 125- 3 dg Zuid-Limburg F 52 50 4 dg Zuid-Limburg F 56.- 6 dg Zeeland Belgi* F 123.- 6 dg Ooat-Nederland F 100.— 4 dg. Geheel Nederland F 84 - 4 dg. Brabant-Zeel.-Bruaiel F. 77.— 6 dg. Zeeland-Antwerpen F 112.— Nog vele andere. Prima hotels, desk. leiding, voor België geen paspoort. Vraagt uitgebreid programma. Tijdig aanmelden I REISBUREAUX HAARLEM: Groot* Houtstraat 124, 1*1. 20033 IJMUIDEHH.A.C.O., Kolver,ir. 120 •n lnllchtingkantor*n d*r H.S. (Adv.) Nog geen 2 pet. gratificatie voor overheidspersoneel De samenwerkende centrales van over heidspersoneel dienden, naar het secreta riaat ervan ons mededeelt, nadat de be slissing van het College van Rijksbemidde laars inzake de toekenning van 2 grati ficatie voor het particuliere bedrijfsleven was gevallen, reeds op 3 Mei j.l. een voor stel in bij de salariscommissie ad hoe, om, evenals het vorige jaar, ook voor 1948 het overheidspersoneel voor een dergelijke gratificatie in aanmerking te doen komen. Dezer dagen vernamen de centrales, dat voor de derde maal de behandeling van deze zaak tot nader order was uitgesteld. Er is daardoor ernstige ontstemming en onrust onder het overheidspersoneel ont staan, aldus het secretariaat. De centrales hebben zich nu telegrafisch tot de minister van binnenlandse zaken gewend, met het verzoek ten spoedigste een bespreking over deze aangelegenheid toe te staan. Republikeinse klacht over annulering van overeenkomsten NOGMAALS HET ENGLAND-SPIEL Toen Nederlanders het Londense bureau leidden kreeg Schreieder geen agent meer in handen Gistermiddag heeft de Nederlandse regering het volgende communiqué uit gegeven: Naaf aanleiding van de in- de pers ver schenen berichten aangaande een door twee leden van de Commissie van Goede Dien sten opgesteld document wordt officieel medegedeeld: De Nederlandse regéïing heeft over wegend bezwaar tegen de gevolgde gang van zaken. Beide partijen hebben immers de hulp van de C. G. D. aanvaard in het vertrou wen aldus gemakkelijker te geraken tot op lossing van de tussen hen bestaande ge schillen. Voor de uitoefening van haar taak stelde de C.G.D. de procedureregel op, dat alleen op verzoek van beide partijen harerzijds suggesties zouden worden gedaan. Verder verklaarde in het bijzonder de Amerikaanse delegatie nog op 27 Februari j.l., dat het gebruik om informele sugges ties niet te publiceren, de enige wijze was, waarop de C.G.D. haar taak met succes kon, vervullen. Geen der partijen heeft de C.G.D. for meel gevraagd in de huidige phase van de onderhandelingen eigen suggesties te doen tot oplossing van het geschil. Integendeel: de luitenant-gouverneur-generaal heeft op 4 Juni schriftelijk verzocht, dat de Commis- zich in dit stadium van ieder initiatief zou onthouden, aangezien een rechtstreekse bespreking tussen de heren van Mook en Hatta in het voornemen lag. Het document, waarop vorenbedoelde persberichten betrekking hebben, is afkom stig van slechts twee der drie leden van de Commissie en is dus niet als een stuk van de Commissie als zodanig aan te merken. Deze indiening acht de regering echter niet alleen op formele gronden onjuist, doch bovendien is de inhoud van het stuk op menig punt in strijd met de door beide partijen als basis voor het politiek accoord aanvaarde Renville-beginselen. Een en ander heeft de regering aanlei ding gegeven aan de betrokken leden van de C.G.D. te doen mededelen, dat bedoeld stuk door haar niet als basis voor discussie kan worden aanvaard. Zulks is minder mogelijk, omdat de Renville beginselen in overeenstemming zijn met de richtlijnen, ontleend aan het beginselprogramma van Linggadjati, welke een plaats hebben ge- De radio geeft Vrijdag HILVERSUM I. 301.5 M. 7. 8. 13. 18. 20 en 23 uur: Nieuws. 7.15 Gym- nastu-Jt 7 30 Platen. 8.15 Orgel. 8 50 Voor de vrouw. 9.00 Werken van Edward Elgar. 10 00 Morgenwijding. 10.20 Fragmenten uit ..The maid of the mountains". 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Werken van Marcello en Auric. 11.15 Voordracht. 11.30 Lichte muziek. 12 00 Mexicaanse muziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Sportagenda. 12.38 Vergeten pianomuziek van Theodor Kirchner. 13.15 Lichte muziek. 13.45 Platen. 14.00 Kookkunst. 14.20 Kwar tetten van Dvorak en Bax. 15.00 Boeken schouw. 15.20 Zang. 16.00 Lichte orkestwer ken. 16 30 Tussen 12 en 16. 17.00 Filmmuziek uit ..Anchors away!". 17.20 Causerie over Havdn. 18.15 Felicitaties. 18.30 Strijdkrach ten 19.00 Denk om de bocht. 19.15 Accordeon orkest. 19.30 VPRO-cursus. 20.05 Ned Ka merkoor. 20.30 VPRO-cursus. 21.00 Gevraag de platen. 21.30 De Ducdalf. 21.50 Pianomu ziek over Brahms. 22.00 Buitenlands over zicht. 22.15 Swing and Sweet. 22.40 Mej. dr. N. A. Bruining. 22.45 Avondwijding. 23.15 Symphonische muziek (Mozart en Brahms) HILVERSUM II. 414.5 M.. 218 M. en 1875 M. 7. 8. 13, 1?. 20 en 23 uur: Nieuws. 7.15 Wer ken van Offenbach. 7 45 Woord voor de dag. 8 15 Gewijde muziek. 8.30 Symphonische mu ziek. 9.15 Ziekenbezoek. 935 Platen. 10.20 Toccata van Bach. 10.30 Morgendienst. 11 00 Engelse muziek voor strijkorkest 11.30 Mar gie de Groot zingt. 12.00 Ancon-trio. 12.3( Weerbericht. 12.33 Metropole-orkest. 13.15 Mandolinata. 13.45 BBC-symphonie-orkest. 14.20 Voorlezing. 14.40 Engelse symphonie voor strijkorkest. 15.00 Erepromotie veld maarschalk Smuis. 16.00 Symphonische mu ziek. 16.25 Trio voor piano en twee violen. 16.53 Voordracht. 17.15 Holanda-sextet. 17.45 Bekende melodieën. 18.30 Internationale jcugdleidersconferentie. 18.30 Wognum zangkoor. 19.15 Welk gebruik maakt u van de telegraaf? 19.30 Actualiteiten. 19.45 Mede- zoggenschap. 20.15 Sonates voor viool en piano van Hindemith* 20.45 Sociale gerech tigheid. 21.05 Werken van Beethoven er Brahms 22 00 Vragen aan voorbijgangers De reserve eerste luitenant H. M. G. Lauwers die in November 1941 als geheim agent door de geheime dienst in Engeland naar Nederland gezonden werd geeft het volgende commentaar op Schreieders schil dering van het „England-Spiel": „Ik werd in de nacht van 6 op 7 Novem ber 1941 bij Ommen op het Stegerveld „afgeworpen" met luitenant Taconis met wie ik vijf maanden in Nederland samen werkte. Toen werd ik gearresteerd. De illegale groep Van den Berg, met wie ik in verbinding was gekomen, was nl. gepenetreerd door de beruchte V-man Ridderhof en hierdoor geraakte ook ik in handen van Giskes. Later werd ook Taconis gegrepen. Bij mijn arrestatie wisten de Duitsers reeds, hoe de geheime agenten hun berichten codeerden. Ook wisten zij van 't bestaan van de „security-check" af. Agenten verrieden niet alle geheimen. Hieronder moet men verstaan al de mo gelijkheden, die een geheim agent had om zijn berichten zo Ie stellen, dat Engeland wist, van welke agent zij afkomstig waren. Ook kon de agent daardoor aangeven, of hij in vrijheid dan wel gevangen was. Daar de „check" voor iedere agent ver schillend was, acht ik het uitgesloten, dat de tijdens het England-Spiel gevangen ge nomen agenten allen hun security-check zouden hebben prijsgegeven, zoals Schreie der beweert. De agenten ontvingen in En geland een buitengewoon harde opleiding en waren met de uiterste zorg geselecteerd, zodat ik het onaannemelijk acht, dat zij door intimidaties of beloften overgehaald konden worden alles te vertellen. Wel lijkt het mij»mogelijk, dat de Duitsers bij toeval het een ten ander te weten gekomen zijn. Zes maal gewaarschuwd. Ik zelf maakte, de instructie van Enge land indachtig, dat wij het bij de Gestapo nooit op een „derde graadsverhoor" moch ten laten aankomen, ook weer volgens de opdracht mijn code bekend. Maar mijn security-check heb ik nooit verraden. De Duitsers bevalen mü voor hen in contact te treden met Engeland en omdat ik daar bij wellicht in staat zou zijn, Engeland te waarschuwen, aanvaardde ik die opdracht en zette mij achter het seintoestel. In al mijn berichten liet ik uitkomen, dat er iets bijzonders aan de hand was en wel op die speciale wijze, welke mij op de agenten-' school te Engeland geleerd was. Op nog vijf andere manieren seinde ik verder in open taal, dat ik gevangen genomen was. Ook de agent Jordaan heeft steeds in zijn berichten gewaarschuwd". Dat deze waarschuwingen in Engeland niet tot hun recht kwamen, verklaarde luitenant Lauwers uit een der volgende drie oorzaken: uit een volkomen gebrek aan het onderkennen der gévaren van een spionnage-systeem of uit verraad of uit het spelen van een welbewust spel, waar bij men het ene plan liet mislukken om het andere te doen slagen. In dit verband wees luitenant Lau wers op de geruchten, als zou een naaste bloedverwant van majoor Bingham (de chef van de inlichtingen dienst m Londen) in Nederland voor de Duitse inlichtingendienst gewerkt hebben. Dit heeft Schreieder ten stel ligste ontkend, doch Lauwers zegt ze ker te weten, dat een onderzoek heeft uitgewezen, dat wel degelijk een fami lielid van Bingham in Nederland voor de Duitsers werkte. Toen de Engelsen inzagen, dat het „Spiel" niet langer te „spelen" was, werd, aldus Lauwers. majotu: Bingham ontslagen en wilden zij alle verbindingen met Neder land verbreken, omdat de Nederlanders het spionnagewerk niet zouden begrijpen. Door majoor De Graaf, zelf een Engeland vaarder, die herhaaldeijk voor het Eng land-Spiel gewaarschuwd had, werd hier tegen scherp geprotesteerd, aldus luitenant Lauwers, omdat de Nederlandse illegal)» teit dan aan haar lot zou worden over gelaten. Tenslotte werd het BBO, het Bureau voor Bijzondere Opdrachten, opgericht on der generaal-majoor Van Oorschot en ma joor K. de Graaf. Die wapens en agenten, die toen gezonden werden, vielen nooit in handen vap Schreieder, aldus beweert Lauwers met grote pertinentie. Die goede behandeling in Haaren was, aldus Lauwers, grotendeels het werk van. Giskes. Agenten zijn nooit mishandeld maar mensen, die indirect in verband ston den met het England-Spiel als b.v. ser geant Bierman, werden, aldus luitenant Lauwers, door ondergeschikten van Schreieder zwaar mishandeld. PROCES INZAKE MASSAMOORD OP JODEN. Te Boekarest is het proces begonnen tegen 57 personen, die beschuldigd worden van deelneming aan een massamoord op meer dan tienduizend Joden in 1941 te Jassy in Roemenië. De hoofdbeschuldigde is generaal George Stavrescu, die ten tijde van de massamoord het bevel voerde over de vierde Roemeense infanteriedivisie te Jassy. Toendertijd waren er tevens Duitse soldaten, een S.S.-groep en een afdeling van de Organisation-Todt in de stad. Volgens de beschuldiging zou admiraal Canaris, toen chef van Hitiers militaire inlichtingendienst vlak voor de massamoord naar Jassy zijn gegaan. KRUISSTRAAT 11 HAARLEM Scheepsmakelaar bedroog argeloze Zaanse schipper De Rotterdamse politie heeft de 54- jarige scheepsmakelaar A. M. P. aange houden, die er in was geslaagd een arge loze schipper J. A. de L. uit Zaandam, een waardeloos 100 tons binnenvaartuig, de „Joma" te doen ruilen voor een tjalk. De „Joma" was door de makelaar in on- afgebouwde toestand voor 24000 gekocht, maar zelfs nadat hij verschillende wijzi gingen had laten aanbrengen, bleek het schip volkomen onbruikbaar te zijn. Na veel gepraat wist hij een schipper uit Zaandam te bewegen een tjalk aan hem over te doen, in ruil voor het waardeloze binnenschip. De Zaandamse schipper beleefde geen plezier van de „Joma". De motor was on middellijk defect en het schip maakte wa ter nog voor het voor de helft met lading gevuld was. De schipper ging naar de politie, die de makelaar in arrest gesteld heeft. een luide stem tot hem doordrong„Als de dief van de smaragd de steen terug ;!rN^iirdj«"Eëöv«a^Y'iri"5|i'W, mi Serenades 48. Joris Goedbloed zat rustig in zijn niet gestraft toorden!" riep de stem. „Wel, schuilplaats in het ruim en was net klaar i wel!" mompelde Joris. „Daar zit iets in! gekomen met het tellen van zijn geld, toen j Nomina sunt odiosa! zoals wij Latinisten er door de luchtkoker, boven zijn hoofd zeggen. Een beloning en geen straf! Daar ts over te denken! Ik zal mij eens naar boven begeven en iiitussen eens scherp peinzen!" Hij liep nadenkend de gang in en mompelde in zichzelf. „Ik kan de steen natuurlijk houden en pas tn Amerika verkopen!" bromde hij. „Maar dat geeft vele moeilijk heden.' Ongemerkt van boord komen en zo! Hm'. Maar wacht eens er klopt iels in dat kolenruim daar!" Joris opende een deur en keek naar binnen, recht in het gezicht van Panda.... vonden in de aanhangige voorstellen tot grondwetsherziening. De Nederlandse regering is tenslotte van oordeel, dat, afgezien van alle formele en materiële overwegingen, de oplossing van het geschil door dit initiatief veeleer is bemoeilijkt dan bevorderd". Van Mook en Hatta. Het onderhoud van dr. Van Mook met Mohammed Hatta, dat Woensdag te 17,00 uur Bataviase tijd ten paleize aan het Koningsplein plaats had, duurde anderhalf uur. Aneta verneemt, dat hedenochtend om elf uur het onderhoud zou worden voort gezet in het hoofdkwartier van de repu bliek te Batavia, Pegansaan Oost (de voor malige ambtswoning van Sjahrir en Gani) Het onderhoud van gisteren tussen Van Mook en Hatta vond plaats buiten aan wezigheid van derden. Republikeinse meningen. Het republikeinse ministerie van Voor lichting heeft Woensdagmiddag een ver klaring uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat de Nederlandse stap tot het tijdelijk afbreken der onderhandelingen slechts ver traging ten gevolge heeft. Het feit. dat de Nederlandse actie samenviel met de aan komst van Mohammed Hatta te Batavia op uitnodiging van dr. Van Mook geeft de in druk aldus vervolgt de verklaring dat de Nederlanders de hoop koesteren, de huidige onderhandelingen op een zijspoor te brengen met voorbijgaan van de C.v.G.D. door het aanvangen van rechtstreekse onderhandelingen tussen de heren Van Mook en Hatta. Tevens heeft de republikeinse minister van Voorlichting, Mohammed Natsir, een verklaring uitgegeven, waarin hij de be richten van de United Press over het on derhoud tussen Marshall en Van Kleffens aanhaalt. Mohammed Natsir zegt onder meer: „Zolang de Nederlanders het stand punt handhaven, dat de uitvoering der Renville overeenkomst practisch de liqui datie van de republiek betekent, zolang zullen wij ons daartegen met alle ons ten dienste staande macht verzetten". De Nederlandse autoriteiten hebben abrupt de overeenkomst betreffende het verkeer t^j: zee, die eind vorige week te Kalioerang tot stand kwam, geannuleerd. Hoewel vervolgt Natsir werd over eengekomen, dat de politieke gevangenen zouden worden vrijgelaten, zijn de Neder landse gevangenissen nog immer vol. Moh. Natsir eindigt de verklaring met te zeggen: „Inmiddels beklaagt de heer Van Kleffens er zich over, dat de republiek niet bereid, is, ertoe mede te werken, zichzelf te liquideren door afschaffing van haar leger en het afbreken der buitenlandse betrekkingen. Om een uitweg te vinden, dienen beide partijen goede wil te tonen", aldus de gisteren door Moh* Natsir uit gegeven verklaring. De bezwaren tegen het compromis. Aneta meldt uit Batavia: Het is vooral de inhoud van het beruchte Amerikaans-Australisch compromisvoorstel de inhoud, zoals die door de persberich ten is weergegeven die in politieke kringen te Batavia veel stof heeft doen opwaaien. In Nederlandse politieke kringen verklaarde men tegenover Aneta. dat men het feit, dat de handhaving van de Neder landse souvereiniteit in de overgangs periode in geheel Nederlands-Indië zoals deze in het eerste additionele artikel van de Renville-overeenkomst uitdrukkelijk werd vastgesteld volgens de suggestie van Dubois en Critchley verloochend wordt, een van de belangrijkste afwij kingen van de Renvillebeginselen achtte. Van de souvereiniteit van het Koninkrijk worat volgens het voorstel slechts de uit wendige schijn gehandhaafd, aldus deze politieke kringen. Voorts zeiden zij, dat volgens de Renville-beginselen de Neder landse regering bepaalde rechten, plichten en verantwoordelijkheden kan overdragen aan de federale regering, indien zij zulks wenst. Daarentegen zou volgens de voor stellen van Dubois en Critchley een vrijwel volledige overdracht van bevoegdheden plaats vinden aan de constituërende verga dering. welke bovendien niet op grond van vrije verkiezingen zou worden verkozen. Het vierde van de zes additionele beginse len (de kwestie van het plebisciet) wordt in de voorstellen geheel verloochend, ter wijl voorts een hoofdbezwaar tegen het voorgestelde plan is, dat de binnenlandse orde en veiligheid in het door de republiek gecontroleerde gebied geen^ins verzekerd zullen zijn, wanneer de voorgestelde ver kiezingen moeten worden gehouden. Vol gens het voorstel zullen in het door de republiek gecontroleerde gebied alsdan de bestaande strijdformaties van ongeveer een half millioen 'man nog gehandhaafd zijn, waardoor het houden van werkelijk vrije verkiezingen illusoir zou worden. Tenslotte, aldus deze politieke kringen, kan men zich niet aan de indruk onttrekken, dat het voorstel zou meebrengen, dat alle niet- republikeinse Indonesiërs aan de willekeur der republiek zouden worden overgeleverd. België en Luxemburg krijgen intensiever handel met Duitsland William Logan, directeur-generaal van het ex- en importbureau van de Brits- Amerikaanse zóne heeft bekend gemaakt, dat een nieuwe handels- en betalingsover- cenkomst tussen deze zóne en de Belgisch- Luxemburgse douane-unie, met inbegrip van de Belgische Congo, is gesloten In ruil voor invoer uit de douane-unie ter waarde van 84 millioen dollar zal de Brits-Ameri kaanse zóne tot eind Juni 1949 goederen leveren voor een totaalbedrag van 75 mil lioen dollar. Bovendien kunnen gedurende dit tijdvak goederen ter waarde van ten minste 6 millioen dollar uitgewisseld wor den De overeenkomst voorziet in de repa ratie van Duitse rivierschepen in de havens van België. De „Bizone" zal voor 56 mil lioen dollar steenkolen leveren, metaal- afval, hop, chemicaliën, landbouwwerk tuigen, machinerieën voor de textielindus trie, onderdelen van electromotoren, op tische en meetinstrumenten en bedrukte stoffen voor de Congo. De Belgisch-Luxemburgse unie zal rol lend spoorwegmaterieej repareren en spoorwegwagons, phosphaten, levensmid delen voor zekere hotels, lompen voor papierverwerking, vlas, kunstzijde, koper, antimonium en andere grondstoffen leveren. Dienstbode verried tehuis voor ongehuwde moeders Na er zelf, met haar kind, verpleging genoten te hebben Een 36-jarige dienstbode, die gedurende de bezetting bevriend was met de SD-agent Kaper, erkende gistermorgen voor het Amsterdams Bijzondere Gerechtshof schul dig te zijn aan het verraden van een tehuis voor ortgehuwde moeders en haar kinde ren, „Belh Palet" genaamd. Jannetje K., die het verraad had ge pleegd, nadat ze zelf in dit tehuis verblijf had gehouden met haar baby, hoorde een jaar gevangenisstraf tegen zich eisen, waarvan 6 maanden voorwaardelijk; dit mede in verband met het verraden van haar vroegere werkgever C. J. W. de J. In een psychiatrisch rapport werd ver- dachle's ontwikkeling vergeleken met die van een kind. De SD-agent Kaper, als getuige gehoord, deelde mede, dat hij de vrouw in 1939 als rechercheur der zedenpolitie had leren kennen. Aan hem had zij verteld, dat er in „Beth Palet" Joodse kinderen werden ver zorgd- Er werden echter geen Joodse babies aangetroffen. De directrice van het tehuis verklaarde, dat er één Joods kindje was geweest, maar dat dit tijdig kon worden weggebracht. Zij zeide voorts, dat de ongehuwde moeders, die gedurende de bezetting in „Beth Palet" waren opgenomen, zonder uitzondering pro-Duits waren geweest. Na de bevrijding werd de verdachte ge arresteerd, maar korte tijd later uit haar detentie ontslagen, omdat zij haar derde kind verwachtte. Aangezien zfj thans ge huwd is en de procureur-fiscaal geloofde, dat dit huwelijk gelukkig was, meende hij geen langdurige vrijheidsstraf te moeten eisen. Uitspraak 30 Juni. Zeeland krijgt een drietal vliegvelden Aanlegkosten geraamd op circa 3 millioen Gedeputeerde Staten "Van Zeeland hebben de Provinciale Staten medegedeeld, dat zij zich voorlopig accoord hebben ver klaard met de twee plaatsen, die door de rijksluchtvaartdienst voor nieuwe Zeeuw se vliegvelden zijn gekozen namelijk een terrein onder de gemeente Ritthem en een, voor Zeeuws-Vlaanderen, in de Van Wijck- huisepolder. Als derde vliegveld wordt Haamstede herbouwd, dat geprojecteerd is op de plaats van het door de oorlog onbruikbaar geworden terrein. Voor elk van deze drie terreinen zou een afzonderlijke N.V. worden opgericht. Het rijk neemt de kosten, verbonden aan het voor landen en opstijgen van vliegtuigen gereed maken van het terrein voor zjjn rekening. Van de overige kosten, is 'nog 40% voor rekening van het rijk en 60% \loor het gewest. Evenuele exploitatie-ver liezen, voor elk der vliegvelden voorlopig geraamd op 8500 gulden, zullen in een zelfde verhouding worden gedragen. Het luchtvaartterrein Ritthem zal van internationale betekenis zijn. Hier zal ter stond een betonnen startbaan moeten wór- den aangelegd; ook dient reeds de vol ledige oppervlakte van 103 ha thans te worden gekocht. De aanlegkosten zijn voor Ritthem be groot op twee millioen, voor Haamstede op 500.000 en voor Zeeuws-Vlaanderen op circa 400.000 gulden. Werkloosheid liep terug in Mei Het aantal door de Gewestelijke Arbeids- bureaux geregistreerde werkloze mannen liep in Mei van 38.631 terug tot 30.898 of wel met ruim 7.700. De daling deed zich in vrijwel alle be- drijfsklassen voor. Zij was het sterkst in de bouwbedrijven (van 3448 op 2711), de landbouw (van 6951 op 3815) en in de groep losse en ongeschoolde arbeiders (van 7614 op 6161). Onder de 30.898 geregistreer de werklozen bevonden zich 19.705 geheel werklozen, 10.688 bij DUW-objecten tewerkgestelden en'505 wachtgelders. Het werkloosheidscijfer per eind Mei 1948 was 4500 lager dan dat per eind Mei 1947. Toen bedroeg het namelijk 35.400. Het aantal aanvragen van werkgevers vertoonde een geringe stijging. Namelijk van 42.987 per 30 April tot 44.2J3 per 31 Mei, Dit cijfer is aanmerkelijk lager dan dat per 31 Mei 1947, toen het 66.800 be droeg. Het aantal werkloze vrouwen liep terug» van 3034 tot 2693. Het aantal aanvragen om vrouwelijk personeel steeg een weinig en wel van 22.573 tot 23.151. Ziek. Omtrent dr. Kurt Schumacher, de leider van de Duitse sociaal-democra tische partij, die kortelings geopereerd is aan trombose in een been, werd Woensdagavond gemeld, dat hij ernstig ziek was. Geruchten, dat zjjn been ge amputeerd zou moeten worden, zijn tegengesproken. Dwaalspoor. De Sovjet-Russische autori teiten hebben hun fiat gegeven aan de vierde politieke partij in hun zóne, de nationaal-democratische partij, die twee maanden geleden werd opgericht, nadat het onder Sovjet-Russische licentie ver schijnende blad „National Zeitung" een perscampagne had ingezet voor oprich ting van een partij van nationalisten en socialisten, die door Hitier op een dwaalspoor waren gebracht. Ramp. Een gebied van 1000 vierkante mijl in het Noordelijk deel van Nieuw-Zuid- Wales. een van de rijkste zuivelproduc ten en suiker opbrengende streken van Australië, is geteisterd door een zware overstroming tengevolge van de ergste cycloon sinds 50 jaar. Nadat de Clarence buiten haar oevers was getreden stortten de waterstromen zich op de steden Ulmarra en Maclean. Uit de ondereelopen stad Lismore wordt gemeld, dat niemand verdronken is. daar de 4000 inwoners, zij het vaak ter elfder ure. wisten te ontkomen. Veto. Andrei Gromyko (Sovjet-Unie) heeft in de Veiligheidsraad medegedeeld, dat hij zijn veto zou uitbrengen tegen alle pogingen de commissie voor de atoom energie te doen verdwijnen en de kwes tie van de contróle op de atoomenergie naar de algemene vergadering te ver wijzen. De grote trek. De export van Nederlandse trekpaarden herneemt langzamerhand haar vooroorlogse tempo. Frankrijk heeft zo juist op de Nederlandse markt een bestelling van 2300 paarden ge plaatst, en Spanje verwacht er 4000,

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 2