c „Gewapend optreden in Indonesië slechts als uiterste redmiddel" De nieuwe bonnen Effectenwaardering bij belastingheffing Bontmantel Show bij Brinkmann Spert in het kort DONDERDAG 17 JUNI 1948 MINISTER P. J. WITTEMAN SPRAK IN DRIEHUIS Bescherm de democratie tegen haar aanvallers! Voor een tot de laatste plaats bezette raai van het Missiehuis te Driehuis heeft minister mr. dr. P. J. Witteman Woensdag avond in zijn eerste verkiezingsrede ge sproken over de betekenis van de komende verkiezingen. Het gaat hierbij vooral, zoals de ambtsdrager uiteenzette, om de veran deringen In de grondwet, die de Indonesi sche kwestie raken. De minister van Binnenlandse Zaken merkte op, dat de huidige regering in de twee jaar van haar bestaan in de buiten landse politiek goede en belangrijke vor deringen boekte. De Benelux-overeenkomst, het vijfmogendheden-pact, het 16-landen- verdrag inzake de Marshall-hulp en de Ne derlandse invloed bij de VerenigcTe Naties en in de Veiligheidsraad spreken voor zich zelf, aldus de spreker. De Indonesische kwestie noemde hij een lijdensweg. De regering beschikt echter over veel geduld en zal tot het uiterste vol houden. Een krachtdadig Ingrijpen, waardoor opnieuw bloed zou moeten worden ver goten, zal slechts dan als uiterste red middel worden toegepast,- indien alle andere middelen zouden falen. De re gering houdt echter vast aan de Ko ninklijke rede van 7 December 1942 en blijft streven naar een vrijwillig samen gaan op voet van gelijkheid in één staatsverband. De Commissie van Goede Diensten is ons, aldus de minister, „opgedrongen" door de Veiligheidsraad, die zich bijzonder en op voor ons zeer hinderlijke wijze, voor de Indonesische kwestie interesseert. De Com missie van Drie is nog steeds in Indonesië werkzaam en bewijst de Nederlandse zaak meer kwade dan goede diensten, getuige de poets die de grootste partner ons dezer dagen heeft gebakken en waardoor het moeizaam werken v?n vele maanden prac- tisch teniet wordt gedaan. Over de troepen. In Indië vinden 85.000 Nederlandse mi litairen ongeveer 450.000 man van de ge wapende macht van de republiek tegenover zich volgens mr. .Witteman. Onze jongens zijn echter niet gegaan om de republiek te vernietigen, maar om deze tegen zich zelf te beschermen en om orde en rust te hand haven. Met betrekking tot het sociaal-economiseli beleid noemde minister Witteman de sane ring van het geldwezen en de beheersing van lonen en prijzen, maatregelen die naar zijn zeggen nu niet bepaald bevorderlijk zijn om een regering populair te maken. Maar de getroffen maatregelen zijn ge slaagd en wel vooral dank zij de arbeiders die de sociale vrede hebben bewaard. De houding van de K.V.P. Als Katholieke partij kan de K.V.P. niet werkeloos blijven toezien bij het communis tisch gevaar. Waar het communisme aan de macht komt is het op de eerste plaats de Kerk, waar het zich tegen keert. Daarom achtte hij bestrijding noodzakelijk en wel positief door het voeren van een vooruit strevende politiek, die zich op de eerste plaats het lot van de minstbedeelden aan trekt. Coihmunlsten, die de actie in Tsjecho- Slowakije toejuichen, mogen geen posten bekleden die alleen door goede Nederlan ders kunnen worden bezet, aldus spreker. Daarom kan de regering de staat van be leg met alle gevolgen van dien afkondigen, Van 20 Juni tot en met 3 Juli zijn de volgende bonnen geldig: BONKAARTEN KA, KB, KC 806 451 Melk: 6 Liter Melk 453 Melk: 7 Liter Melk. 456 Vlees: 100 gram Vlees 457 Vlees: 300 gram Vlees. 458 en 459 Botert 250 gram Boter of Mar garine of 200 gram Vet. 470 Algemeen: 1600 gram Brood (geldig tot en met 26 Juli). 471 Algemeen: 400 gram Brood of 1 rant soen Vermicelli e.d. 472 Algemeen: 200 gram Kaas of 250 gram Korstloze Kaas. 473 Algemeen: 50 gram Thee. 474 Algemeen: 2 Eieren. 475 Algemeen: 125 gram Koffie. 463 Reserve: 1200 gram Brood (geldig tot en met 26 Juli). 464 Reserve: 200 gram Kaas of 250 gram Korstloze Kaas. 466 Reserve: 400 gram Brood (geldig tot en met 26 Juni). BONKAARTEN KD, KE 806 953 Melk: 12 Liter Melk. 956 en 957 Vlees: 100 gram Vlees. 958 Boter: 250 gram Boter of Margarine of 200 gram Vet. 959 Boter: 125 gram Boter of Margarine of 100 gram Vet. 970 Algemeen: 400 gram Brood (geldig tot en met 26 Juni). 971 Algemeen: 400 gram Brood of 1 rant soen Vermicelli e.d. 972 Algemeen: 100 gram Kaas of 125 gram Korstloze Kaas. 974 Algemeen: 2 Eieren. 963 Reserve: 400 gram Brood (geldig tot en met 26 Juni). Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MG, MH 807 (Bijzondere arbeid, a.s. Moeders en Zieken): Geldig zijn de bonnen strook J- Ageoda voor Haarlem DONDERDAG 17 JUNI Grote Kerk: Kerkconcert Annie Hermes, Jaap Stotijn en Albert de Klerk, 8 uur. Res taurant Brinkmann: Christelijk Historische Unie, spreker H. A. Lunshof, 8 uur. City: „Manon 326", 18 jaar. 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Het leven is heus niet zo kwaad", alle leeftijden. 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De kopermijn". 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Maria de Bahia", 18 jaar, 2, 4,15, 7 en 9.15 uur. Luxor geen voorstellingen. Palace: ..De man in duplo", 18 jaar. VRIJDAG 18 JUNI Gcm. Concertgebouw: Zomerconcert HOV 8 uur Wilhelminakerk: Anti Revolutionaire Partii, verkiezingsappèl; mej. dr. G. H. J. v. d. Molen en prof mr. P. S. Gerbrandv. 8 uur. Bioscopen: middag- en avondvoorstellingen. ook wanneer geen directe oorlog dreigt. Daarnaast is het mogelijk aan wethouders, die het vertrouwen hebben verloren, ont slag te geven. Het ambtenarenverbod zal weer worden ingevoerd en tenslotte is het de pommunisten verboden propaganda te maken via de radio en onder de militairen. De democratie moet zich tegen zijn aan vallers beschermen en zij, die zich niet houden aan de regels van het spel, laat men tot het spel niet toe. Tot slot verklaarde minister Witteman, dat de K.V.P. de gezinspolitiek voert. Deze loopt als een vaste lijn door het regerings beleid. Bij een goed geleide politiek is een groeiende bevolking een zekerheid voor een groeiende welvaart. Hij wekte allen op te bewijzen, dat wat bij de verkiezingen in 1946 kon worden bereikt, nu minstens zou worden geëvenaard. Senator Arthur HendricJc Vandenberg, voorzitter van de Amerikaanse Senaats commissie voor buitenlandse zaken die zich energiek verzet tegen de voor gestelde verlaging van 25 procent van de steun aan Europa. De 9 Muzen Weddenschaps-tournée. Dinsdag vertrok ken Hans Kaart met Jacques Keiling, Fred Zuidwijk en Wim Hart uit Rijswijk voor een tocht door West-Europa. Ook mevrouw Jov Kaart-Bouwmeester en de actrice Annetje van Duyn gaan mee op deze tocht, die be doeld is als een weddenschap. De deelne mers moeten op 14 Juli om 15 uur precies op het Scheveningse Kurhausterras terug zijn en mogen geen cent mee nemen De kost moeten zij verdienen met liedjeszingen en musiceren. Zes ministers, vijf gezanten en achthon derd andere binnen- en buitenlandse autori teiten woonden Dinsdag in de hoofdste delijke Stadsschouwburg de opvoering bij van Debussy's opera „Pelléas et Mélisande", die het Holland-Festival inleidde. Vele an dere selecte muziekmanifestaties staan op het programma van dit Festival, dat tot 15 Juli duurt en vooral Amsterdam en Scheve- ningen zullen ervan genieten kunnen. Je hudi Menuhin, de pianiste Germaine Devèze en tal van bekende vocalisten verlenen me dewerking, evenals het Concertgebouw orkest, het Residentie-orkest, het Rotter dams Philharmonisch Orkest, het gelijkna mige koor en de Nederlandse Opera. Werken van Bach. Mozart, Haydn. Mahler en Tsjai- kovvski alsmede van moderner componisten als Ravel. Honnegger, Diepenbrock, Badings, R. Mengelberg en tal van anderen zullen worden uitgevoerd. Wat de muziekdrama's betreft staan de Carmen, de continentale première van de ..Beggar's Opera" en in het lichtere genre Johann Straus' Fledermaus- operette op de agenda. Een aantal ballet avonden van de Ballets des Champs Elysées besluit het rijk-gevariëerde festival-pro gramma. Weer een barak afgebrand in bewaringskamp te Laren Om kwart voor acht brak Woensdag avond brand uit in een barak die gebruikt wordt voor lesgeven en koorrepetities in het bewaringskamp te Laren. De uit ge detineerden bestaande kampbrandweer, geassisteerd door de brandweer uit Laren, was in korte tijd het vuur meester en slaagde er in een groot gedeelte van de loods te behouden. Circa 50 man van de Luchtstrijdkrach ten zorgden met de bajonet op het ge weer voor de afzetting buiten het kamp, terwijl een détachement politie uit Hilver sum de kampwacht kwam versterken. Op het kort na de brand gehouden appèl ont brak niemand. De kampcommandant heeft verklaard, dat de brand door kortsluiting is ontstaan. BELGISCHE ONDERSCHEIDING VOOR MINISTER MANSHOLT. Tijdens een noenmaal in de Belgische ambassade, aangeboden door de ambassa deur, de heer Nemry en echtgenote, heeft de Belgische minister van Buitenlandse Handel, baron Van der Straeten Waillet, het Grootlint van de Kroonorde van Bel gië overhandigd aan minister Mansholt. TWEEDE KAMER Noodvoorziening Gemeentefinanciën goedgekeurd (Van onze parlementaire redacteur) Tussen minister Gielen en de Kamer bo tert het niet erg. Dat kon men gisteren ook weer bespeuren, want toen de waarne mende voorzitter Smeenk mededeelde, dat minister Gielen Vrijdag niet aanwezig kan zijn zodat hij voorstelde de perszuiverings- interpellatie-Burger op heden te bepalen, rees daartegen fel verzet. Mr. T e u 1 i n g s (K.V.P.) en mr. De Wilde (A.-R.) von den het uit den boze dat men telkens op verzoek van een der ministers de behande ling van belangrijke en zelfs zeer inge wikkelde wetsontwerpen moest onderbre ken. Zij wensten de vastgestelde volgorde van de punten der agenda niet gewijzigd te zien. Deze zienswijze werd zo duidelijk door de andere Kamerleden gedeeld, dat de heer Smeenk inzag, dat het daarbij dan maar moest blijven. Het gevolg zal nu wel zijn dat de interpellatie pas Dinsdag zal plaats vinden. De heer Smeenk toon de. gister en enige malen het hanteren van de hamer, dat 5 GOEDKOPE DAGTOCHTEN DAGRETOUR Fl. 2.-- Met Rederij ZWAAG, Amsterdam. TEL. 42294 en 26544. Afvaart, inlichtingen en plaatskaarten (ook voorverkoop) DE RUYTERKADE, STEIGER 2 Ook op ZONDAG i Dagelijks naar: V0LENDAM en MARKEN, afv. 10 u., met de grote 3-deks salonboot „Veluwe". HARDERWIJK (de Veluwe) afv s HILVERSUM (Oud Loosdrecht, Kortenhoef) afvaart 9 uur LOOSDRECHT via de Vecht; afvaart 10 uur. VIER - MEREN - TOCHT, met nieuwe attracties, dagelyks afvaart om 10 uur van de Sloterkade b/d Zeilbrug. Kinderen 4-12 jaar half tarief. Vraagt gratis dienstregeling I Salonboten te huur van 200 tot 1200 personen. tAdv.) Mr. d'Ailly verkoopt in New York speldjes voor Kankerfonds De Nederlandse Club te Neyr York heeft aan mr. A. J. d'Ailly, burgemeester van Amsterdam een diner aangeboden. Mr. d'Ailly werd verwelkomd door mr. E. N. van Kleffens, die verklaarde dat de ver tegenwoordiging van Amsterdam bij de viering van het 50-jarig bestaan van New York een goede reclame voor Amsterdam en Nederland was. Burgemeester d'Ailly sprak over het in Augustus in Nederland te vieren gouden regeringsjubileum van Koningin Wilhelmina. Hij had het eerste exemplaar van het officiële gedenkboek meegebracht en ook een afbeelding van de door de Koningin aan Amsterdam verleen de wapenspreuk „Heldhaftig, vastberaden, barmhartig". Voorts had de burgemeester 500 speldjes van het ter gelegenheid van het regerings jubileum ingestelde fonds ter bestrijding van kanker bij zich voor verkoop onder de leden van de Nederlandse Club. Het eerste speldje, dat tijdens het diner bij opbod werd verkocht, werd voor 250 dollar het eigendom van een vroegere inwoner van Amsterdam. Het tweede exemplaar, dat op Amerikaanse wijze werd verkocht, bracht 420 dollar op. wil zeggen het zorg dragen voor een orde lijke gang -van zaken, uitstekend machtig te zijn. Want toen de heer Hof stra (Ar beid) een poging ondernam bij de verdedi ging van een amendement eigenlijk in een daarbuiten vallende discussie met een te genstander' te gaan treden, was de waar nemende voorzitter er als de kippen bij om daarvoor een stokje te steken.-Slechts één ogenblik veroorzaakte hij, tengevolge van een technisch ongelukje, enige verwarring. Abusievelijk had hij, zonder zich daarvan zelfs bewust te zijn, het belletje laten rin kelen, dat voor elders in het gebouw aan wezige leden het sein is om zich voor een stemming naar de vergaderzaal te begeven. Toen kwamen er tenminste nog wat leden bij in de verder bijkans voortdurend vrij wel lege zaal. De enigen, die de hele mid dag trouw present waren, behoorden tot de belastingdeskundigen. Voor hen hield het wetsontwerp inzake de effectenwaar dering vermoedelijk geen moeilijkheid in, doch overigens was voor niet-deskundigen het een uitermate ingewikkelde stof. Ik moge daarom dit keer volstaan met de mededeling, dat dit ontwerp ten nauwste samenhangt met de regeling inzake de Vermogensaanwas en de Heffing-ineens en dat minister L i e f t i n c k uiteenzette, waaronr zijns inziens niet gezegd kan wor den, gelijk onder andere de heren dr. B i e r e m a (V.V.D.) en Van den Heu vel (A.-R.) hadden betoogd, dat de ef fectenbezitters slechter af zijn dan de be zitters van andere vermogensbestanddelen. Volgens de minister had hij een rechtvaar dige maatstaf voor de waardering aange legd. Vandaag wordt gestemd. Het wetsontwerp Noodvoorziening Ge meentefinanciën was aan het begin van de vergadering zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Kamerlid vraagt betere textielvoorziening Het Tweede Kamerlid de heer Neder- horst (Arbeid), heeft aan de minister van Economische Zaken de volgende vragen gesteld: Is het de minister bekend, dat in geen enkele sector het met de voorziening zo slecht gesteld is als in de textielsector, waar het huidige verbruik nog slechts on geveer de helft bedraagt van het voor oorlogse verbruik, hetgeen ten enenmale onvoldoende is om ook maar in de drin gendste behoeften te voorzien? Is de minister niet van mening, dat de textielvoorziening een sterke achterstand vertoont .bij de voorziening van andere ar tikelen, zoals schoenen, die sinds korte tijd geheel vrij van distributie zijn? In het de minister bekend, dat bovendien de kwaliteit van de toch al schaarse tex tiel in ernstige mate gevaar loopt door de voorgeschreven vermindering van het wol percentage en is de vrees niet gewettigd, dat de kwaliteit van de „utility"-productie hiervan de nadelige gevolgen zal onder-' vinden, hetgeen in het bijzonder de min der draagkrachtige volksgroepen zal tref fen? Sluit de achteruitgang in kwaliteit ook voor industrie en handel geen onnodige risico's in, nu besloten is op korte termijn de economische unie met België en Luxem burg tot stand te brengen en industrie en handel dan het gevaar lopen met onver koopbare voorraden textielgoederen van slechte qualiteit te blijven zitten? Is de minister derhalve bereid, het wol percentage tot het vroegere peil terug te brengen en verder alle maatregelen te nemen, ten einde ook kwantitatief het voorzieningsniveau in de textielsector, welke na de voedselsector als de belang rijkste der volkshuishouding is te beschou wen, op korte termjjn te verbeteren? Morgen van 11-17 en 19-21 uur GROTE MARKT 9, HAARLEM Minister Drees bewijst de H.A.R.K. de laatste eer In Utrecht kwamen Woensdagmiddag bestuursleden en provinciale vertegen woordigers van de H.A.R.K. voor de laat ste maal bijeen om officieel afscheid van deze organisatie te némen. De vergade ring werd bijgewoond door de bescherm vrouwe Prinses-regentes Juliana, de mi nister van Sociale Zaken W. Drees en de minister van Wederopbouw en Volkshuis vesting mr. dr. J. in 't Veld. De voorzitter van de H.A.R.K., mr. J. C. baron Baud, zei in zijn openingswoord dat de H.A.R.K. haar doel voor hét grootste deel heeft be reikt. Namens de regering bracht minister Drees hartelijk dank voor de arbeid die zo noodzakelijk is geweest en zulke goede vruchten heeft gedragen. Bij de afba kening van beider terrein is de verhouding met Nederlands Volksherstel wel eens précair geweest, maar toch hebben beide organisaties vruchtbaar werk geleverd. Er zijn wel eens gëruchten geweest over de H.A.R.K., maar minister Drees stelde er prijs op te verklaren, dat de H.A.R.K. haar taak op voortreffelijke en voor beeldige wijze heeft verricht. Minister Drees deed tot slot mededeling van het feit. dat de Koningin de directeur van de H.A.R.K.. de heer C. Jongkoen had benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Prof. dr. W. E. Hocking eredoctor van Leiden In het groot-auditorium van de rijks universiteit te Leiden is Dinsdagmiddag m een plechtige senaatszitting het eredocto raat in de letteren en wijsbegeerte verleend aan prof. dr William Ernest Hocking van Harvard University, die gedurende het academiejaar 19471948 als eerste gast hoogleraar op grond van de samenwerking tussen Harvard University en de Univer siteit te Leiden colleges aan dez<| laatste universiteit heeft gegeven. De rector magnificus, prof. mr J. C. van Oven, merkte in zijn openingswoord op, dat ditmaal voor het eerst in de geschiedenis van de academie een eredoctoraat werd verleend aan iemand, die zo kort geleden nog zelf lid van de academische senaat was geweest. De promotor, prof. dr J. J. L. Duyven- dak, decaan van de faculteit der letteren en wijsbegeerte gaf 'n overzicht van de philo- sophische ontwikkeling en denkbeelden van professor Hocking, diens denkbeelden over godsdienst en rechtsphilosophie. Met een toespeling op Amerika's rol in de tweede wereldoorlog en het Marshall plan noemde spreker prof. Hocking een vertegenwoordiger van het beste Ameri kaanse idealisme. Spreker besloot met een persoonlijk woord tot prof. Hocking en dankte hem voor wat hij gedaan heeft voor de Leidse universiteit, die deze vorm van samenwerking met Harvard University tei) zeerste op prijs stelt. Prof. Duyvendak overhandigde na het uitspreken van de traditionele formule, de doctorsbul aan prof. Hocking, die daarmede zijn zesde eredoctoraat had ontvangen. Prof. Hocking sprak in zijn antwoord zijn dankbaarheid uit voor de eervolle onderscheiding, op deze wijze voorgoed in de Leidse universitaire gemeenschap te worden opgenomen. Voetbalpools opgerold Slechts 45pCt. van de inzet was voor de deelnemers Na een uitgebreid onderzoek, dat zich over het gehele land en België uitstrekte, heeft de Rotterdamse politie in nauwe sa menwerking met de Belgische politie een groot aantal personen gearresteerd be trokken bij de ongeoorloofde voetbalpool ondernemingen. In de laatste tijd werden opgerold de Belgische „Pari Mutuelpool", „Strangs-pool" en „Zetters-pool" en in Nederland de „Hollandia," „Union Jack" en „Meteoor". Het bleek, dat slechts 45 pet van de inzet ten goede kwam aan de deelnemers. Door het ontbreken van een behoorlijke controle was het zelfs niet ze ker, of dit percentage werkelijk aan de spelers werd uitgekeerd. De rest verdween in de 2akken van hoofdagenten, agenten en subagenten. De Belgische politie heeft reeds 30 verdachten aangehouden. Deze hadden op grote schaal belastingen ontdo ken en geadverteerd met prijzen, welke aan de winnaars uitgereikt zouden zijn, doch die niet overeenkwamen met de wer kelijke uitkeringen in België. De Neder landse verdachten zullen voor het Kanton gerecht te Rotterdam terecht staan. Lang gewachti maar toch gekregen Misschien hebben wij Uw geduld wel wat lang op de proef moeten stellen, maar nu kunnen wij dan ook weer een RITSEMA- KLOP-VIBRATOR leveren. Prijs geheel compleet f 192.70, met volle garantie. Alléénverkoop voor Haarlem en omgeving STOFZUIGER HUIS „RITSA", Gr. Hout straat 132 (t/o Luxor) Tel. 16693. (Adv.. Zwemmen Haarlemse Reddingsbrigade bestaat vijf en dertig jaar Zaterdag 26 Juni zal de Haarlemse Red dingsbrigade 35 jaar bestaan. Ter gelegen heid daarvan wordt in „De Leeuwerik" een feestavond gehouden. Het cabaretgezelschap „Swingali" verzorgt het programma. Tijdens de pauze bestaat er gelegenheid gelukwen sen aan te bieden. Zondag 27 Juni worden in het Sportfond- senbad wedstrijden gehouden, waaraan deel nemen de brigades uit Alkmaar. Haarlem, Heemstede. Hillegom en Zandvoort. De feestelijkheden worden des avonds besloten met een maaltijd in „Royal". Voetbal Bondselftal samengesteld Het Bondselftal. dat op de Olympische Dag tegen het Britse Olympische elftal uitkomt, is als volgt samengesteld: doel: Landman (Neptunus); achter: Van Bun lMVV) en Albers (Vi tesse); midden: Beenhakkers (NAC), Terlouw (DCV) cn De Vroet (Feyenoord). vóór: Van der Tuyn (Hermes DVS>. Rij vers (NAC). Roos^nburg (Neptunia), Schaap ('t Gooi) cn Clavan (ADO). Reserves zijn: Kraak (Stormvogels). Schijvenaar (EDO), Wilkes (Xerxes) en Mulders <PSV>. De heer K van der Meer zal de wedstrijd leiden. Wandelsport Avondvierdaagse begonnen De belangstelling voor de Haarlemse Avondvierdaagse is dit jaar groter dan in 1947. Vierhonderd dames cn heren begonnen Woensdagavond de tocht van 15-km. Verle den jaar waren cr driehonderd wandelaars- (sters). Gewandeld werd door Bloemendaal naar Santpoort en terug over de Rijksstraat weg. Het weer was goed en de deelne- mers(sters) genoten van de prachtige na tuur. Vijftien verenigingen liepen mee, waaronder V. U. uit Santpoort. Ook waren er politie-mannen op uitgetrokken. Vanavond wordt via de Oudeweg Spaarn dam bereikt en terug gaat de route langs het Noorder Spaarne naar de stad. Morgen wordt weer een bosrijke omgeving opge zocht. Van de Hoofmanstraat wandelen de dames en heren via Houtmanpad naar het Brouwerskolkje, vervolgens Zeeweg, Ter- hofstedeweg naar de Hoge Duin en Daalse- weg, Zomerzorgerlaan, Brederodelaan, Ken- nemerweg, Delftlaan. Kleverparkweg, Adr. Stoopplein. Julianalaan, Zijlweg. Tussen half negen en half tien worden de deelnemers in gebouw „Rosenhaghe" verwacht. Zweefvliegen Haarlemse zweefvliegers zoeken geschikte oefenplaats In Haarlem is de zweefvliegsport vrij on bekend. Een geschikt terrein om deze tak van sport te beoefenen bestaat er in deze omgeving niet en willen de Haarlemmers zich aan de sport wijden, dan moeten zij naar het vliegveld Valkenburg. Dat geschiedt dan ook cn zij. die aangesloten zijn bij de Kennemer Zweefvliegclub trekken er vaak op uit om boven dat vliegveld een poosje in de lucht te zweven. Het bestuur van de club hoopt echter dat er spoedig in Haarlem of omgeving een plekje grond te vinden is, waarheen zij zich in hun vrije tijd kunnen begeven Zweefvliegen is een sportief genoegen, doch de beoefenaars besteden tevens aan dacht aan de toekomst van de luchtvaart Het gebeurt dikwijls, dat leden van zweefvlieg- clubs later een goede positie krijgen bij een luchtvaartmaatschappij en zij kunnen dan gebruik maken van hun kennis, welke zij bij het zweefvliegen hebben opgedaan. Meer en meer wordt gevraagd of toekomstige le den van het personeel van de KLM op de hoogte zijn van de tak van sport en de meeste piloten hebben vroeger aan zweef vliegen gedaan. De ontwikkeling van het zweefvliegen kan in de toekomst van groot belang zijn voor Haarlem, omdat de stad zo gunstig gelegen is ten opzichte van de grote steden in het Westen van ons land en niet ver van Schip hol. De Kennemer Zweefvliegclub heeft ogenblik veertig leden. Er is een tijd ge weest dat de animo zo groot was. dat een ledenstop moest worden toegepast. Thans kan men zich weer in verbinding stellen met de secretaris, de heer P. van Duyn, Mid denweg 26. Van de tegenwoordige leden zijn in het bezit van het brevet: J. Akerboom, P. van Duyn, C. Hogen Esch, mevrouw B. Hogen Esch-Bolderink, L. W. van Deutekom. R. Kahrcl, F. Visscher, Th. Bakker. F. Nieu- wenhuijs, M. Spit, A. Vring, J van Kuyk, G. Klijn, de Lugt, M. Baas. H. Hijmans. Te vens bezitten het ljrevet B: O. de Lugt, J. van Kuyk, F. Nieuwenhuijs, M. Spit en H. Hijmans en verder bezit J. de Vuyst het brevet C. Op Zondagen trekken de Haarlemmers naar Valkenburg en maken dan gemiddeld in totaal dertig starts. De zweefvliegers mo gen dan de „knuppel" bedienen en een poos je boven „Valkenburg" vliegen. Een en an der hangt af van de termiek en de wind. Ook in de winter wordt er bij goed weer ge oefend. De club beschikt nog over te weinig toestellen. De leden bezitten o.a. een lestoe- siel voor enigszins geoefenden en één voor beginners. De instructeur van de vereniging waakt voor de belangen van de leden. In dit jaar is nog geen enkel ongeluk gebeurd, doordat het toezicht streng is. Ook worden de leden, die minstens zeventien jaar oud moeten zijn, gekeurd. De Kennemer Zweefvliegclug heeft plan nen om in de Sportweek te demonstreren en voor leden wordt van 26 Juli tot en met 8 Augustus voor de derde keer een kamp ge houden op het vliegveld Touge bij Apel doorn. Dan kunnen de Haarlemmers zich naar hartelust aan de sport wijden en lange re vluchten maken dan op clubbijeenkomsten het geval is. B V V NAAR SPANJE. BW gaat bin nenkort een trip door Spanje maken en zal daar enige voetbalwedstrijden spelen. Te vens neemt deze club aan de Zilveren Bal- wedstrijden deel. De Bossenaren zijn in 1945 en 1946 winnaar van het kleinood geweest PROPAGANDA-ZWEMFEEST VAN HPC. HPC zal op Zondag 27 Juni in de zwemvij vers Groenendaal een propaganda-zwemfeest geven. Op deze middag zal ook een deel van de Haarlemse kampioenschappen worden verzwommen. KRINGWEDSTRIJDEN TE VELSEN. Zaterdagavond 19 Juni zal in het zwem bad Heerenduinen een aantal kringkam pioenschappen worden verzwommen. De wedstrijden staan onder leiding van de Vel- ser Zwëmclub. Op het programma staan de 3 x 50 m. wisselslag persoonlijk voor heren, de 100 meter schoolslag dames, de 50 meter schoolslag voor jongens, alsmede de 4 x 100 meter borstcrawl-cstafettes, zowel voor da mes als voor heren. SCIIAAKTOURNOOI TE HAARLEM. Het bestuur van „Haarlem" heeft stappen ondernomen tot de organisatie van een schaaktournooi te Haarlem gedurende de maanden Juli en Augustus. Behalve in hoofdklasse zal er gespoeld worden in le. 2o en 3e klasse, in groepen van zes spelers. Voor iedere groep zijn twee prijzen beschik baar. DE BELG DF.POORTER OM HET LEVEN GEKOMEN. Tijdens de vierde étappe van de ronde van Zwitserland Thun-Altdorf (1*34 km) is een dodelijk ongeluk gebeurd. Bij de afdaling van de Susten-pas verloor de Belg Richard Depoorter bij een val het leven. De Belgische Wielerbeweging lijdt een ernstig verlies. Depoorter had in zijn loopbaan als renner verschillende klassieke Belgische wegwedstrijden gewonnen. VAN MEEGEREN IN DE KWART FINALE. Van Meegeren heeft zich in de kwart eind strijd van de Londense Lawntennis kam pioenschappen geplaatst door een 7-9, 6-4, 7-5 overwinning op de Engelse speler Carter. De partij duurde ruim 21-a uur. Na op 3-5 te hebben gestaan bracht de Engelsman de eer ste set met 9-7 op zijn naam. Van Meegeren won daarna op regelmatige wijze de tweede set. In dc derde cn beslissende set kwam hij echter met 5-4 achter. De Nederlander zette toen alles op alles en met werkelijk schitte rend spel won hij de volgende drie games en daardoor de partij. De kleine wereld GROOT-MAJOOR Zo kwamen wij elkander na jaren weer tegen de grootmajoor en ik. Hoe klein is de wereld. Hij kende mij niet meer, ik hem wel: zoals rang en stand betaamt. Maar toen ik hem „majoor" noemde en met de hakken klapte, kwam ook bij hem de herin nering aan de modderige loopgraven in de Peel en hij zei: „Wel, wel, wachtmeester!" En hij bekeek ntc van top tot teen alsof hij naar ongepoetste knopen en slordig ge gespte sporen zocht. Maar hij zag slechts een burgerpak, niet van mindere kwaliteit dan het zijne en hij zuchtte. Wat was dat voor een gesprek tussen de majoor en mij? Het geleek in niets op dat eenzijdige onderhoud, dat wij destijds in de Peel plachten te voeren: Hij hoog te paard in zijn onbevlekte veldgrijs, ik iets lager te paard in bevlekt grauw. Paarden! Zij waren er toen, in 1940 nog, als trouwe, bescheiden soldaten op vier benen, als moe dige en onvermoeide dragers van majoors en wachtmeesters. „Sinds het leger geen paarden meer heeft, haat ik de oorlog," zei de majoor. Kon ik hem zeggen dat hij de oorlog reeds had behoren te haten toen hij nog te paard zat? Hij zou dat niet begrepen hebben. Hoe kan een majoor, die op een .snelle Ier over de Peelvlakte scheert en' zijn slingerende sabel ziet schitteren in de zon, de oorlog haten? Nu is hij burger hoe beschamend! Hij die placht te zeggen: „Een burger is een raar beest en een paard is een mens...." „Mijn zoon is luitenant in het nieuwe Nederlandse leger", zei de majoor tot mij, en hij snoof enigszins minachtend. „Hij loopt in iets bruinachtigs met een lange pantalon en een muts op, zoals wij vroeger op het college droegen. Ik kan de vent niet zien...." Zijn lichtelijk gebogen benen in de tweed plusfours hunkerden naar een paard en hij zuchtte opnieuw, terwijl hij mistroostig aan zijn schillerkraag voelde, die zyn magere hals onthulde daar spande vroeger^de hoge, stijve omwalling die de balk en de ster droeg. „Wij hebben het cr lelijk bij laten zitten, destijds" zei de majoor triest. „En je weet, wachtmeester, hoe vol goede voornemens we waren Ik zei hem dat 't wellicht door de paar den was gekomen. Wat doet men met een paard tegen een tank? Maar hij vermaande mij ernstig: „Je redeneert als een burger, wachtmeester! Het kwam niet door de paarden, maar door de tanks Als die anderen zich gehouden hadden aan de goede gewoonte en te paard waren gekomen wel. dan. De majoor knoopte zijn sportcolbert dicht en nam afscheid. Hij gaf me een hand, als een echte burger, en wandelde weg. Op zijn rechte rug las ik de doods verachting, waarmede hij dit nieuwe, be schamende leed droet im wachtmeester de hand te moeten ™v»n. alsof er geen rangen en standen meer bestaan. En zijn stijve passen zeiden mij: „Het leven gaat verder, maar niet op mijn verzoek." Hoe klein is de wereld, zelfs voor een groot-majoor. L- Dammen Hoofdklassecompetitie De indeling voor de a.s. hoo/dklasse-com petitie van de Nederlandse Dambond is als volgt vastgesteld: Groep A. Jozef Blanke naar, Chr. Damv. Amsterdam en Gezellig- Samenzijn II (allen Amsterdam Weesper Damclub, DDD (Alkmaar); Wormèr-Wor- merveer, Zaandam, Helderse Damclub (Den Helder); St. Bavo (Heemstede), Ooster kwartier (Haarlem). Groep B. Gezellig Samenzijn. DSTO, Jo zef Blankenaar II en ODV (allen Amster dam); Haarlemse Damclub. Damclub Haar lem, Damclub IJmuiden, Oostzaan. GSZ (Bovcnkarspel), Bevcrwijkse Damclub. Om liet wereldkampioenschap Door de Internationale Dambond is con tact opgenomen met Canada. Als afgevaar digden voor dit land zouden aan de a.s. wed strijd om de wereldtitel willen deelnemen M. Deslaurier en A. Pourier. In Canada be schouwt men een tournooi om het wereld kampioenschap zonder - hun vertegenwoor digers onvolledig. De kansen van Deslaurier worden in Canada zeer hoog aangeslagen, omdat men hem sterker acht dan Willy Beu- regard. die de oud-wereldkampioen Springer in zijn beste jaicn versloeg. Grootmeesters aangewezen Door een besluit van de algemene verga dering van de Nederlandse Dambond ont vangen de volgende spelers de ere-titel van „Grootmeester": P. Roozcnburg (Rotterdam) wegens het voor dc tweede maal behalen van de titel van kampioen van Nederland; R. C. Keiler Amsterdam» 10 maal kam pioen van Nederland: J. H Vos (Amster dam) 6 maal kampioen van Nederland en B. Springer Cs-Gravenhage) 1 x wereldkam pioen. Haarlemse Damclub In de wedstrijd om het 2de :lasse club- kampiocnschap 1947-1948 der Haarlemse Damclub behaalde W. de Goede ongeslagen de titel. Deze veteraan werd op de club avond namens alle HDC'crs door de voor zitter de hoer J. W. van Dartelen hartelijk gehuldigd voor deze fraaie prestatie. De nieuwe kampioen promoveerde naar de 1ste klasse met de nummers 2 en 3, H. Lindeman en J. Otter. Honkbal Haarlems negental—Liverpool Honkballers uit Liverpool, die ter gele genheid van de sportuitwisscling met Am sterdam op Zondag 27 Juni tegen het Am sterdams negental spelen, brengen op Maan dag 28 Juni een bezoek aan Haarlem. Des avonds om zeven uur speelt het Haarlems negental tegen Liverpool op het terrein van EDO. Waterpolo Dames van D.W.R. verloren Voor de eerste klasse-competitie is gespeeld de wedstrijd DWR-ODZ (dames). DWR ver scheen met een invalster voor Janny van Waard. De gasten waren beter op dreef en wonnen met 4-2. DWR 3-VZV 2 (dames) 4-1. H.P.C. versloeg A.Z. 1870 met 73 HPC heeft de competitie goed ingezet door AZ 1870 met een flinke nederlaag naar huis te sturen Het opnemen van Frits de Geest bij HPC was een aanwinst De eerste vier doelpunten kwamen door zijn toedoen Smit, die op fraaie wijze was opgezwommen, maakte er 5-0 van. De Geest verhoogde de score tot 6-0. waarna AZ cr beter in kwam en de achterstand tot 6-3 verkleinde Daat^ na bracht De Geest de eindstand c« 7-3.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 5