Belangrijke vacatures bij het Haarlemse ambtenarencorps 'n TAXI...? Bel 1 7000 Kort en Bondig V1 DONDERDAG 17 JUNI 1948 HAARLEMS DAGBLAD De Autotocht voor Ouden van Dagen Meer medewerking gevraagd Het Haarlems Comité voor de Autotocht voor Ouden van Dagen herhaalt zijn be roep op autobezitters om aan de tocht deel te nemen. Tot dusver hebben zich 37 eigenaars met hun wagens aangemeld. On geveer het dubbele aantal zal nodig zijn om de tocht, die voor de oude mensen een zo grote vreugde en afwisseling in hun stille bestaan betekent, doorgang le kunnen doen. vinden. De datum die ervoor is vastgesteld, is 29 Juni. Het reisdoel is Valkeveen. Men stelt zijn auto en zijn tijd van één uur 's middags tot niet later dan half zeven 's avonds beschikbaar en be reidt anderen daarmee een groot en voor hen zeldzaam feest. De secretaris van het Comité, onze hoofdredacteur de heer R W. P. Peereboom. verzoekt dus dringend om meer aanmeldingen aan het adres van Haarlems Dagblad, Grote Houtstraat 93. Zijn telefoonnummer is 15054. De penningmeester van het Comité, de heer A. M. Duytshoff, Verspronckweg 19, sluit zich hierbij aan in een verzoek om geldelijke bijdragen op zijn gironummer 20365. Zij worden gevraagd om de oude mensen enige versnaperingen te kunnen aanbieden. Leerkrachten op excursie Gisteren hebben de leerkrachten van de Haarlemse openbare lagere scholen een dagje vrij-af genomen. Zeer tot genoegen van hun discipelen die het er ook eens van konden nemen. Die dag was overigens niet louter voor plezier uitgetrokken, maar vooral bedoeld om ten eerste al deze men sen weer eens met elkaar in contact te biengen en ten tweede hen uit eigen aan- schouw®g te laten zien wat voor schone zaken er in Haarlem en omstreken de moeite van het gaan bekijken ruimschoots waard zijn, dit bedoeld als een voorproefje ven hetgeea de leerlingen straks te aan schouwen krijgen. Het begon met een bezoek aan het Frans Hals Museum waar de excursisten werden verwelkomd door wethouder D. J. A. Geluk en zij vervolgens een causerie te horen kregen van de heer Baard, directeur van het museum over het nut van museum- bezoek. Na een korte rondgang langs de kunstschatten die daar verzameld zijn, ver trok het gezelschap naar Spaarndam om daar een koffiemaaltijd te nuttigen in het schoolgebouw, waarbij het hoofd van die school, de heer Wessels, als gastheer op trad. Na de lunch naar de Hervormde Kerk, waar ris. Plaggemars een zeer boeiende en brilliante causerie hield over de geschie denis van Spaarndam en Spaarnwoude. Geen droge opsomming van historische feiten, maar een sappige greep te hooi en te gras, die met zijn ongemerkt chronologi sche afstelling een allerbelangwekkendst pleidooi werd om z;c$eens te gaan verdie pen in de historie van deze stille dorpjes. Het deed de onderwijzers en onderwijze ressen zichtbaar goed nu eens niet voor de klas te hoeven staan, maar zelf leerling te kunnen spelen. Deze bijeenkomst werd opgeluisterd door een fluit-ensemble, een zangkoortje van de school in Spaarndam, die beiden ontroerend musiceerden. Hoed- af voor degenen die dat de kinderen hebben bijgebracht. Kruideniers vragen groter handelsmarges De drie kruideniérsvakorganisaties, de Algemene Nederlandse Kruideniersbond, de Nederlandse Christelijke Kruideniers- bond en de Nederlandse R.K. Kruideniers- bond. hebben zich tot de ministers van I-andbouw, Visserij en Voedselvoorziening en van Economische Zaken gewend met een adres inzake de naar de mening der organisaties onhoudbare handelsmarges, welke gelden voor de kruidenierszaken. De kruideniersorganisaties verklaren, dat het op grond van de cijfers onomstotelijk vaststaat, dat het bij de huidige détail handelsmarges onmogelijk is, ook voor goed geleide, efficiënte ondernemingen, het kruiaeniersbedrijf in stand te houden of tot een zodanig ondernemersloon te ge raken, dat daaruit een gezin zou kunnen worden onderhouden. De drie bonden dringen er met klem bij de ministers op aan, binnen de meest korte termijn de tot standkoming van de verbetering van de handelsmarges over de gehele linie voor de kruideniers te willen bewerkstelligen. DISTRIBUTIENIEUWS Vrijdag bestaat er gelegenheid distribu tiebescheiden af te halen te: Haarlem: Schr. tot en met SI. Z a n d v o O r t: D en E. Heemstede: restant S, T tot en met Ti. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 16 Juni 1948 ONDERTROUWD: 16 Juni: M. Visser en P. Burger. S. F. Luinenberg en J. L. Bücker. J. L. van Gog en A. !-er Wal. J H. Wesseling en A. Nelissen. J. W. A. van. Reijsen en M. H. C. Humme. P- Wiedijk en D- C. D. M. A. Kerkman. J. W. MiUecam en G. M. Schouw. C- A. Wind en A. L. Remme. H. van Drie an E M. van Druten. C- Letter en A. F E. Wagner. H. D. van den Hoff en J. van Veggel. A. M- Pompe en H. J. Paans. A. de Jong en P. H. Bijster. P. van Herp en C M. Dekker G H. Jacobse en G. W. Smits. J C. Teeuwen en M M. de Block. F. L. Kenniphaas en .E J. van den Berg. J. J. Helmerhorst en W. van Hctjs W. Schwimmer en C. M. Gilles. D- A. van der Tuin en J. T. Lucas- B Bergman en A. M A. van Kampen. GEHUWD: 16 Juni: J. de Koninck en J. Jon- gejan. B. B. Vorstenbos en E. M. van der Pol. J. F Maurits en E- M. Sto'.voort. T B Taling en E. J. ten Bosch. M. J. Eicbborn en M van Wees. J. J- G- van den Berg en M. C. Verver. H J. H. var. der Geld en M. H. Kaffa. J. C. Hoffman en A. E. den Engelse. D. Thomasse en G P. Hartman. G. C. van der Valk en K Piersma. C. P. Heiligers en J. M. Verhallen. P. Bouterse en S. Zuijderduin. P. F. Knijper en J. M. P. Rijbroek. B. J. Kaart en A. Len- nings. S. P. Scholte en W. S. van den Broek. T. J. Lameris en H. M- E. Weijers. L. A. J. M. Bercht en H. M. T. Schmidt- J J. M. Dammers en G. A. Maandag. C Dekker en K. de Boer. J G. Dijkman en G A. Comajta. B. Jongs nu: en E. Vcrplanke. W. Bos en A. van der Wulp. M. F. W. Moerwjjk en J- Bosman.. A. Bcllaart en J. C. van der Pol. T. W. Schoonebeek en I M. M. Becker. W. de Goede en A M. C. Nelis- J. M. van 't Hoff en P. H. Stijnman. J. G A Arxhoek en W. E. de Graaff BEVALLEN van een zoon- 15 Juni: W. Kos ter—van der Linden. 16 Juni: M. de Wit Schniedewind. J. van Straaten—Geertema. BEVALLEN van een dochter: 14 Juni: J Giliam—van «Ier Hoef. 15 Juni: H. M van Hees—Rutlen. J. M. van der Kroft—Con'.e- lisscr.. 16 Juni: P. G. Diermanse—de Vries. C. M. Bottelier—Klijn. C. van Kcssel—Hoen derdos. OVERLEDEN: 14 Juni L. Braam. 48 J., In- dischestraat 69. T. var. den Berg—Prook. 82 j-, Oudeweg- 15 Juni- W H. Tenkink, 49 j.. Wil- helminapark H J van den BoaJansen. 55 j.. Leidsestraat. J. H Swanborn- -Strutj- venberg. 78 j., Burg. Sandbergstr. J. J. Jan- een, 75 j., Lorentzplein. J. Wegman, 73 j.. Pijlslaan. G. Hemelrijk—Booms, 86 j., Saenrc- Aamstraat Leerlingen-uitvoering van Haarlems Muziekinstituut Woensdagavond begonnen de jaarlijkse uitvoeringen van de leerlingen van Hoo- gerwerf's Muziekinstituut. Zij vonden plaats in de tuinzaal van het Gemeentelijk Concertgebouw. Aan de beurt kwamen pianoleerlingen van de directeur, van mej. Frieda Hobgerwerf en van de heer Jac. Bonset: vioolleerlingen van de heren Joh. Vierveyzer en Jan Hoeben; een cello-leer ling van de heer Onne van de Klashorst en een paar blokfluit-leerlingen van mej. Gerda Brands. Er waren uitgesproken ta lenten bij voor wie de muzfek iets natuur lijks is: anderen met goede aanleg, doch die niet genoeg studeren; middelmatigen die met hard werken en volhouden de meer begaafden wellicht nog kunnen voor bij streven: twijfelgevallen, die na zo'n avond, waarop het hun enigszins kan dui delijk geworden zijn wat er in het rijk der tonen van hen verlangd wordt, zich mis schien gunstig zullen gaan ontwikkelen onder goede paedagogische leiding en bij een volgende gelegenheid prima voor de dag zullen komen. Het is niet te doen om al de optreden den van een dergelijke uitvoering apart te bespreken of een cijfer ie geven, maar een paar voorbeelden aan te halen van zeer bevredigende prestaties mogen wij ons toch wel veroorloven. Dat kunnen dan zijn, de pianoslukjes van Joh. Kes, de vierhan- digé composities van Jos. Löw, de viool- nummertjes van Adam Carse, de blokfluit- wijsjes uit het Fitzwilliam Virginalbook, en de stukjes voor cello van Paepen en Telemann. Niet dat dit het enige was wat goed kon genoemd worden, maar het was in ieder geval het beste. En dan was er aan 't slot ook nog een optreden van een trio van de ensemble klasse van mej. Frieda Hoogerwerf. dat vooral met het kinder-trio van Klengel een goede beurt maakte: alleen moet de violist nog eens stevig op zijn triolen stu deren. De jeugdige pianist hield het en semble overigens stevig bij elkaar en de cellist loonde ook veel begrip voor samen spel. Volhouden, jongens, en het wordt uitstekend! JOS. DE KLERK. Toneel Kennemer Kunstkring De gisteren door het Amateur-toneelge zelschap ,.De Kennemer Kunstkring" in de Schouwburg gegeven voorstelling heeft geleerd, dat zelfs een in ieder opzicht on houdbaar stuk als ,,Dc Geest van de Ol menhof", van een zekere Joh. Tromp, nog bewonderaars kan vinden, want 't applaus kwam zelfs eenmaal bij open doek ?os. En toch laat ik mij door niemand wijs maken, dat men bij enig nadenken een grein ge loof kan hechten aan de dwarse gedragin gen van de uit onbuigzaam hout gesneden figuren, die nauwelijks een begin van ge lijkenis vertonen met in het leven staande menselijke wezens. Zoals bij dergelijke grove spelen meest al bet geval is, waren ook thans de type ringen van boerenmensen, in hun gewone doen verreweg het beste te genieten. De wijze, waarop mej. Tini Smit haar opdracht vervulde, mag zelfs met onderscheiding worden gememoreerd. Alleen in de vreem de en onbetamelijk slecht geschreven scène met de dorpsdokter liet zij zich te ver mee drijven op de stroom van dwaze rhetoriek in de tekst en leek zij eerder een hese tover kol dan een uit bekrompen overwegingen haar omgeving tyranniserende moeder. Ook mevrouw HeidweilerHartman deed als de boosaardige dochter goed werk. Van de andere rollen is met sterkere krachten niet veel meer te maken dan hier onder leiding van de heer Van Elten te zien werd gegeven. Alleen het slot van het eerste be drijf bleef beneden peil. Bij een bespreking van hetzelfde stuk, toen het door een andere vereniging was opgevoerd, uitte ik er mijn verbazing over, dat een ten tonele gevoerde student be weerde dat „physiek contact" een geleerde uitdrukking voor „zielsgemeenschap" zou zijn. Maar gisteren hóórde ik deze enormi teit opnieuw verkondigen, zodat ik aan neem, dat de schrijver het zo wil. Misschien is het wel als grap bedoeld! DAVID KONING. Kippendieven gegrepen De Haarlemse politie heeft in samen werking met de Rijkspolitie uit Hoofddorp in de Rozenprieelstraat twee mannen van het bed gelicht, die verdacht werden van kippendief stal op grote schaal' in de Haar lemmermeer. In de woning trof men inder daad negen levende kippen aan en de ver dachten gaven toe er reeds twintig te heb ben opgegeten. Bovendien hadden zij nog een partijtje aan particulieren verkocht. SCHEEPVAART K.H.L. Lionel 15 Juni te A'dam van Zuid-Amerika; \Yest,and 15 Juni te Monte video (uitreis): Delfland 16 Juni te A'dam; Salland 15 Juni te Victoria (thuisreis). K. II. L. Delfland 16 Juni te A'dam; Salland 35 Juni te Victoria, thuisreis. K.N.S.M. Ariadne 15 Juni van Gibral- I tar naar Algiers; Draco 15 Juni te Bilbao van Pasajes naar Santander: Helder 16 Juni te R'dam van Antw. naar A'dam; Ilos 15 Juni te Cadiz van Gibraltar naaf Sevilla; Orion 16 Juni van R'dam naar Leixous; Poseidon 15 Juni van Paramaribo naar New York; Roelf 15 Juni van A'dam naar Bordeaux; Stentor 15 Juni te Beiroet van Alexandrie naar Famagusta; Trajanus 15 Juni te Izmir van Istanbul naar Piraeus. Oost-Afrika Lijnen. Klipfontein 15 Juni te Zanzibar van Dar-es-Salaam naar Tanga: Lekkerkerk 16 Juni te A'dam van Rotterdam; Van 't Hoff 15 Juni te Port Said van Suez naar Genua. Mij. Nederland. Celebes 14 Juni Kaap Tenes gepasseerd naar Londen; Java 14 Juni Gibraltar gepass. naar R'dam; Mapia 14 Juni te Belawan van Batavia: Sumatra 14 Juni van Bangkok naar Palembang; Ta- wali 14 Juni te Pangkal Panang, van Co lombo; Hugo de Groot 12 Juni te Plad- joe van Batavia;, Johan van Oldenbar- nevelt 15 Juni van A'dam naar Port Said; Manoeran 15 Juni van A'dam' naar Antw.; Rempang 15 Juni van Batavia naar Singa- pare: Roepat 15 Juni van Batavia naar Sa- marang: Tabian 14 Juni te Batavia van I Pladjoc. I K; P. M. Kaimana 15 Juni Finisterre gepasseerd op weg van Rotterdam naar Batavia. Wijsmuller. De sleepboot Noordhol land arriveerde heden van Falmouth te Rotterdam met liet tanklandingsvaartuig Thruster. Holl. West Afrikalijn. Hilversum 13 [juni te Boma van Port Gentil. Vinke cn Co. Ootmarsum bevond zich op 15 Juni 44 gr. Noord en 49 gr. West van Rotterdam naar Hampton Roads; Zijpen berg bevond zich op 14 Juni 45 mijl ten I Noorden van Ouessant van Rotterdam naar I Cuba. De ongevallendienst te Haarlem Nog eens het ongeval aan de Van Oldenbarneveldtlaan Dezer dagen plaatsten wij een enigszins critisch stukje over de hulpverlening bij een ongeval in de Van Oldenbarneveldt laan. De Hoofdcommissaris van Politie heeft ons inzage gegeven van de rapporten over een onderzoek dat in deze aangelegenheid is ingesteld. Daaruit, blijkt, dat aan de politie in deze geen enkel verwijt treft. De agen ten die ter plaatse zijn geweest, hebben gedaan wat van hen verwacht mocht wor den. Intussen is het wel gebleken, dat door een samenloop van omstandigheden de Ongevallendienst te kort geschoten is. Alleen aan net feit dat het op dat ogen blik niet gelukt is een lid van de Onge vallendienst te bereiken vijf leden die opgebeld werden waren niet aanwezig is het te wijten, dat de dame uit Heem stede, die een toeval had, een uur op hulp moest wachten. Het was wel mogelijk ge weest eerder een ziekenauto te sturen, maar de ervaring heeft geleerd, dat het beter is tenzij natuurlijk uit de opgave blijkt dat onmiddellijke hulp nodig is dat eerst een lid van de Ongevallendienst ter plaatse een onderzoek instelt. Meer malen blijkt immers dat het onnodig is het transport per ziekenauto uit te voeren. Toen men er tenslotte niet in slaagde een lid van de Ongevallendienst te pakken te krijgen, is toch een ziekenauto uit Haar lem gezonden. Tegelijkertijd kwam er toen ook een uit Heemstede. Wat leert nu het gebeurde? Allereerst dat bij de tegenwoordige organisatie van de Ongevallendienst het inderdaad moge lijk is, dat. door een ongelukkige samen loop van omstandigheden, niet onmiddellijk hulp ter plaatse is. Men moet evenwel be denken dat het hier een dienst van vrij willigers betreft. Het is dus denkbaar dat er een zeer enkele keer een lacune op treedt. Die zou natuurlijk voorkomen wor den als men vaste posten instelde en die liet bezetten door bezoldigd personeel. Het zelfde geschiedt immers ook bij de Brand weer. Maar zo'n reorganisatie zou onge twijfeld vrij veel geld kosten. En boven dien vrij onnodig zijn, want in het verleden is wel gebleken dat de vrijwillige helpers het werk goed aan kunnen. Er is ook nu niets nadeligs gebeurd, alleen heeft het wat lang geduurd voor de dame vervoerd kon worden. Vroeger kregen alle politiemannen ook les in het veclenen van eerste hulp. Nu hebben nog alleen de ouderen van dit corps die bevoegdheid. Maar de agent die hier de leiding had heeft bewezen te weten wat hij doen moest. Als de gewone opleiding van het politiepersoneel eenmaal achter de rug is. bestaat het voornemen zo deelde de Hoofdcommissaris nog mede de lessen in eerste hulp te hervatten. Zijn mening is dat alle agenten niet alleen eerste hulp moeten kunnen verlenen, maar ook in het bezit dienen te zijn van een zwemdiploma. Voorlopig gaat dit evenwel nog niet. Evenmin is het mogelijk al te beginnen met de agenten les te geven in Engels. Maar het blijft op het programma staan! Nieuwe tweelingrijtuigen worden 25 meter lang De nieuwe „tweelingrijtuigen", welke de Noord-Zuid-Hollandse Vervoermaat schappij voor de lijn Amsterdam-Haarlem- Zandvoort bestelt, zullen ieder «G5 meter lang worden. Er-zullen 68 zitplaatsen ge maakt worden en dan blijft er nog ruimte over voor passagiers, die eventueel moe ten staan. De rijtuigen zijn groter dan die voor de lijn Haarlem-Leiden, welke 46 zit plaatsen hebben. Er zal voor gezorgd worden, dat de rei zigers ruim zitten. Aan de gemakken, wel ke een tram biedt, zal veel zorg worden besteed. Bergplaatsen zullen gereserveerd worden voor koffers enz. en aan een gezel lige aankleding zal aandacht worden be steed. De rijtuigen worden voorzien van een z.g. treinschakeling. Daardoor is het mo gelijk twee tweelingrijtuigen aan elkaar te koppelen. Tijdens de spitsuren zullen er twee aan elkaar gekoppeld worden en in de tussengelegen periodes rijdt één twee lingrijtuig. Verder zullen de trams sneller kunnen rijden. Een gemiddelde snelheid van onge veer 85 kilometer zal bereikt worden, waardoor de rijtyd tussen Amsterdam en Zandvoort vijftig minuten zal bedragen, in plaats van acht en vijftig. De inrichting, waarmee de bestuurder te maken zal hebben, zal voldoen aan de mo derne eisen. Het aanzetten geschiedt met electrische automaten en het remmen elec- trisch. Dit laatste is iets nieuws voor de vervoermaatschappij. In geval van nood kunnen de luchtremmen in werking wor den gesteld. RIJKSWEG AMSTERDAM—DEN HAAG Nader wordt ons medegedeeld dat het stuk van de rijksweg AmsterdamDen Haag, dat tijdelijk niet gebruikt kan wor den omdat de brug bij Abbenes hersteld moet worden, niet 10 km is, maar slechts 1 km is. De Gouverneur van Curagao, Dr. P. A. Kasteel, heeft de staten van Curagao mede gedeeld, dat de Nederlandse regering hem een functie in de buitenlandse dienst heeft aangeboden en dat hij in verband daarmede de volgende maand aftreedt als Gouverneur van Curagao. Vervulling laat nog enige tijd op zich wachten In het Haarlemse ambtenarencorps zijn enige belangrijke vacatures. Twee daarvan lopen al van 31 December 1947 af. Dé heer J. H. Borger is toen, omdat hij pensioengerechtigd was, afgetreden als directeur van de Incasso-, Stortings- en Ophaaldienst. Voor in die vacature voor zien zal worden moet het resultaat afge wacht worden van het onderzoek dat B. en W. laten instellen naar de vraag of het gewenst is ingrijpende wijzigingen in de werkingssfeer van deze dienst aan te bren gen. Daarover gaven wij indertijd reeds uitvoerige bijzonderheden. De dienst ver zorgt thans de meter-controle voor de gas-, electriciteits- en waterbedrijven en int de kwitanties. Vroeger zorgden de bedrijven daarvoor afzonderlijk. De vraag ligt nu op tafel of de huidige toestand beter is dan de vroegere. Financiële overwegingen en belangen van de bedrijven spelen daarbij een belangrijke rol. Verder is de vraag of de Centrale kas der gemeente onder de Ontvanger moet ressorteren of onder de Incasso-, Stortings- en Ophaaldienst, Naar wij vernemen maakt dit onderzoek goede vorderingen zodat wel te verwach ten is dat kort na de vacantie-periode de quaestie in het college van B. en W. en eventueel later in de raad aan de orde kan komen. Eerst daarna komt de voorziening in de vacature aan de orde. Het bedrijf staat thans onder leiding van de waarnemend directeur de heer J. P. Starreveld. De vacature bij Bouw- en Woningtoe zicht dateert ook al van 31 December, toen de directeur ir. D. Kruijf de pensioenge rechtigde leeftijd bereikte. In de gemeen teraad werd de mogelijkheid geopperd het bedrijf van Bouw- en Woningtoezicht te combineren met Openbare Werken. Van de tafel van B. en W. werd gewezen op de moeilijkheden die zich bij een combina tie ongetwijfeld zouden voordoen maar het college nam op zich de mogelijkheid van een samenvoeging onder ogen te zien. Het is te verwachten dat ook deze zaak na de vacantie haar beslag zal krijgen. Wordt beslist dat Bouw- en Woningtoe zicht onder een eigen directeur blijft, dan zal de benoeming wel in dezelfde tijd aan de orde komen. Voor bewoners van T KLEVERPARK HAARLEM-NOORD en BLOEMENDAAI DAG KN NACHT Bouw van aantal Nijverheidsscholen urgent Daar het bouwvolume, in 1948 voor de bouw, verbouwing of uitbreiding van scho len beschikbaar, belangrijk kon worden verhoogd, heeft de minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen een aan tal nijvei-heidsscholen voor jongens en meisjes toegevoegd aan de reeds eerder Uitgegeven lijst van scholen, welker bouw, verbouwing of uitbreiding urgent werd ge acht. De werkzaamheden aan deze scholen zullen echter nop steeds van semi-perma- nente aard moeten zijn. Het is nodig, aldus deelt de afdeling voorlichting van het ministerie van We deropbouw en Volkshuisvesting mede, dat het in 1948 beschikbare bouwvolume wordt verwezenlijkt. Teneinde dit te be vorderen zijn meer scholen op de urgentie- lijst geplaatst, dan het bouwvolume toe laat. Het gevolg hiervan is, dat scholen, die het eerst kunnen aanbesteden in ieder geval de vereiste toestemming zullen ver krijgen. De scholen, die tot de laatste be horen, zullen van het urgentieplan moeten worden afgevoerd. Belanghebbenden zullen er dus goed aan doen zo spoedig mogelijk de beschikking te verkrijgen over de nodige grond. Daarna dienen zij aan de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen goedkeuring te vragen voor de indeling der scholen. Als deze is verkregen kan een architect wor den aangewezen, die opdracht krijgt voor het ontwerpen van een voorlopig schets- plan. Gaat de minister hiermede accoord, dan kan hem goedkeuring gevraagd wor den voor de bestektekeningen met uitge werkte begroting. Tevens zal dan rijksgoedkeuring moeten worden aangevraagd aan het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting, waarna tot aanbesteding kan worden over gegaan. Voor de scholen, die dringend behoefte hebben aan uitbreiding of nieuwe bouw, doch die niet voorkomen op de urgentie- lijst, dienen toch reeds nu alle voorberei dingen te worden getroffen, opdat spoedig met de bouw kan worden begonnen als de mogelijkheid zich daartoe voordoet. Handelsverkeer met Finland verruimd Er is een NederlandsFins handelsver drag geparafeerd dat voorziet in het goe derenverkeer voor de periode lopende van 1 Juni 1948 tot 31 Mei 1949. De totale Finse exporten zullen een waarde vertegenwoordigen van ongeveer 78 millioen gulden, de totale Nederlandse exporten een waarde van ongeveer 74 mil lioen gulden. Dit betekent een verruiming van het handelsverkeer met 20 pet. verge leken bij dat van het afgelopen jaar. Van Finse zijde bleken grotere leveringsmoge lijkheden te bestaan in enige voor Neder land essentiële producten zoals papierhout, gezaagd hout, papiercellujose, houtslijp, vetvrij- en pakpapier. Voorts werden contingenten vastgesteld voor mijnhout. dwarsliggers, timmerhout, triplex, hard en zachtboard, couranten-, schrijf- en drukpapier, alsmede andere papiersoorten, lucifers, machines, instrumenten en veld spaat. Een gevolg van de toegenomen Finse ruimte kan worden gegeven aan de zich leveringscapaciteit is tevens dat meer sterk ontwikkelende belangen van de Nederlandse exportindustrie op de Finse markt. De belangrijkste Nederlandse export contingenten zijn: zaden, boomkwekerij producten, aardappelmeel, glucose, dex trine, lijnzaadolie, boter, haring, superfos faat, ruwe fosfaat, kleurstoffen, zout, ver ven, lakken, vernissen en inkten, oliën en vetten, rijwielbanden, biologische prepa raten en pharmaceutische producten, draadartikelen, transportmateriaal,elec- tro-technische producten, schepen, metaal- producten, kunstzijden garens en wollen en katoenen weefsels. Ir. R. G. Veenenbos treedt thans op als waarnemend directeur. De vacature van directeur van de Gas fabriek is vari latere datum. Zij ontstond door het overlijden van ir. A. G. den Hol lander. In de raad is gewezen op de wenselijk heid opnieuw de vraag onder ogen te zien of het gewenst is het electriciteits- en het gasbedrijf onder één leiding te stellen. In de loop der jaren is deze kwestie meer malen aan de orde geweest. In de oude tijd, toen het electriciteitsbedrijf nog heel bescheiden was, waren het de Haarlemse lichtfabrieken. Later kregen de bedrijven een eigen leiding. Maar ook die periode werd gevolgd door een éénhoofdige leiding van het gas-, electriciteits- en waterbedrijf, hoewel die niet lang bestaan heeft. Nu zijn de bedrijven al weer enige tijd afzonder lijk. Blijkbaar gaat het nu enkel over een eventuele combinatie van het gas- en elec triciteitsbedrijf. In verband met de raadsdiscussie zullen B. en W. deze kwestie natuurlijk opnieuw bekijken. Thans treedt de heer J. H. Steinkamp op als waarnemend directeur der gasfabriek. Tenslotte iets over een nog komende va cature. Aan het einde van dit jaar gaat de heer A. J. de Landmeter, griffier ten Stad- huize en waarnemend-secretaris, met pen sioen. Het wordt niet onmogelijk geacht dat na zijn aftreden de formatie der hoge ambtenaren ten Stadhuize een onderwerp van overweging voor het college van B. en W. zal vormen. Taiidtechniei van rechts vervolging ontslagen Veertien dagen geleden stonden in hoger beroep voor de Haarlemse Rechtbank terecht drie Haarlemse tandtechnici, die door de kantonrechter veroor deeld waren, omdat zij het bedrijf van tand arts hadden uitgeoefend, hoewel zij niet tot het beroep waren toegelaten. De eerste had geboord, de tweede had een afdruk van een mond genomen en de derde had een kies getrokken. De officier van justitie had een geld boete van 150 geëist. De rechtbank deed vanmorgen uitspraak en ontsloeg de tandtechnici van rechtsver volging. Hulpbewaardtjr veroordeeld De Haarlemse rechtbank heeft de 32- jarige J. D., vroeger hulpbewaarder van het Huis van Bewaring, wegens verduiste ring van levensmiddelen, veroordeeld tot een gevangenisstraf van tien maanden, waarvan vijf maanden voorwaardelijk. Toen hij in het Huis van Bewaring werkte, deelde hij aan gedetineerden mee, dat hij bereid was aan de families levensmiddelen te vragen en die dan aan hen te overhan digen. D. droeg echter niet alle artikelen af, maar gebruikte een gedeelte er van zelf. Hel heengaan van Jhr. van Vredenburch (Van onze parlementaire redacteur) Zoals gemeld heeft jhr. Van Vredenburch verklaard dat zijn ontslagverzoek niets uit staande heeft met enig meningsverschil tussen hem en de regering. De heer v. Vre denburch heeft "destijds reeds uitdrukkelijk verklaard niet langer dan tot het einde van het jaar zijn functie in Indië te willen vervullen. Vandaar dat er niets bijzonders in zit, wanneer thans bekend wordt dat hij; hieraan zou willen vasthouden, vermoede lijk niet in de laatste plaats ook omdat hij mogelijk de voor hem in de gegeven om standigheden aantrekkelijker functie van administrateur te Tanger zou kunnen krij gen. Dit is een functie in internationale dienst en het spreekt van zelf dat het voor Nederland een hard gelag zou zijn om een zo deskundig man als jhr. Van Vre denburch gedurende enige jaren te moeten afstaan. Anderzijds heefi men wel te be denken dat er mede een Nederlands be lang mee gediend kan zijn, wanneer een landgenoot op een dergelijke post wordt gehoepen. Zo hij gekozen zou worden om deze functie te aanvaarden zou de over weging, dat hij gedurende zeer vele jaren zulk een inspannende arbeid voor ons land heeft verricht en dat hij wel mag ver wachten dat men nu ook eens van over heidswege met zijn wens rekening houdt, gewicht in de schaal kunnen leggen. Tenslotte kan ik nog vermelden dat on getwijfeld deze functionaris meer dan eens zeker ongeduld over de gang van zaken in Indië kenbaar zal hebben ge maakt, doch op het moment blijkt deze factor helemaal niet in het spel te zijn. Republiek over het compromis voorstel In een hedenmiddag door de republi keinse regering uitgegeven communiqué zegt deze, dat zij het Australisch-Ameri- kaanse compromisvoorstel beschouwt als een der goede dingen, die kunnen dienen als basis voor het voortzetten der onder handelingen, voor een oplossing der han gende geschillen en het bereiken van de gewenste politieke overeenkomst. Volgens de mening der republikeinse regering houdt het voorstel niets in, dat in strijd is met de beginselen der Renville-overeen- komst. Waarschuwing tegen spaarcredietinstelling De ^Rotterdamse politie waarschuwt het publiek tegen de Spaarcredietinstelling van Weerden, gevestigd Mathenesserweg 110 te Rotterdam, die bij haar credietverlening gebruik maakt van de methode der z.g. doelspaarkassen. De gegadigden voor een crèdict beginnen maandelijks bepaalde bedragen, variërend naar de grootte van de gevraagde geld lening, te storten als spaargeld. Uit de ge zamenlijke spaargelden worden dan, in volgorde van de aanvragen, de verlangde credieten gefinancierd. De wachttijd hangt daarbij volslagen in de lucht, afhankelijk als deze is van vele, vooralsnog onbekende factoren. Aldus ontstaat de tegenstelling, dat degenen, die behoefte aan geld hebben, moeten beginnen gedurende een onzekere tijd geld af te geven. Hoewel de Spaar credietinstelling op deze wijze wel credie ten heeft verstrekt, is het, als men aan de beurt is, nog geenszins zeker, dat men voor een toewijzing in aanmerking komt. De advertenties en prospecti, welke van Van Weerden uitgaan, zijn wat boven bedoelde punten betreft vaag en suggereren onmiddellijke credietverlening na aan vrage. BINNENLAND Dc gemeenteraad van Amsterdam heeft f 16.000 beschikbaar gesteld voor aanschaf, fing van een auto voor de burgemeester. Met ingang van Zondag 20 Juni zal de K.L.M. haar dienst op Palestina hervatten. Deze tweemaal wekelijkse, dienst zal wor den uitgevoerd van Amsterdam naar Haifa via Marseille, Rome en Athene. De opbrengst van de Paascollecte in de bioscooptheaters ten bate van de stichting Bio-Vacatitie-oord. bedraagt f 119.887,89. Begin Juli zal een Indisch nieuwsblad voor Nederland verschijnen, genaamd Indi- sche Courant voor Nederland. De inhoud is een samenvatting van de berichten en com mentaren in de Indische dagbladpers. De courant wordt in Indië geredigeerd en gezet, en in Nederland gedrukt. Voorlopig zal dé Indische courant tweemaal per week ver schijnen, Voor de rijks- en gemeentepolitie is een nieuwe legitimatie ingevoerd. Rijks- en ge, meentepolitie-ambtenaren zullen zich in het vervolg slechts met dit bewijs kunnen legi timeren. Alle vroeger uitgegeven legitima ties en penningen zijn hierdoor komen te vervallen. De K.N.A.C. verzoekt alle automobilis ten dringend geen brandende sigaren- of sigaretteneindjes naar buiten te werpen, aangezien daarvan enorme brandschade he; gevolg kan zijn Er komen by hak Nederlandse Rode Kruis talloze aanvragerrbinnen, wanneer in de couranten een bericht voorkomt over de aankomst van goederen uit Amerika. Deze goederen hebben vrijwel alta een duidelijk aangegeven bestemming. Hét Rode Kruis zorgt slechts voor doorzending. HAARLEM EN OMGEVING De oud-Haarlemmer ir. C. van Konjj. nenburg, vertegenwoordiger van de N.V, Droogdokmaatschappij Tandjong Priok Nederlands Indië. is bij Koninklijk Beslui; benoemd tot ridder in de orde van de Ne derlandse Leeuw. Donderdag 24 Juni zal zich voor het Bijzondere Gerechtshof te Amsterdam te ver antwoorden hebben het vroegere lid van de Inlichtingendienst van de Haarlemse politie A. J. M., aan wie ten laste is gelegd dat hij heeft meegedeeld, dat bij een pensionhoud ster in Haarlem Joden waren ondergedoken en dat onder een vloer van een perceel jp Amsterdam een radiotoestel was verborj Het gevolg was dat enige personen van 1 vrijheid bero'ofd zijn geweest. De heer B. v. Oever en te Zwanenburg slaagde Voor het prop. ex theologie aan de Vrije Universiteit. De Roodc-Kruiscollecte, Zaterdag in Haarlem, Heemstede, Bloemendaal, Benne- broek en Hillegom gehouden, heeft f 8117,65 opgebracht. De in de nacht van Dinsdag op Woens dag uit een botenhuis aan de Crayenester- laan gestolen jol is inmiddels aan de over kant van het water teruggevonden. De fiets en een, naar thans gebleken is. eveneens ontvreemde electro-motor zijn nog terug. Op het speelwerk in de toren van de Grote Kerk zijn nieuwe liedjes aangebracht Op het hele uur wordt gespeeld „Kom nu met zang" en op het halve uur „Gelukkig is het land", beide van Valerius. Groot muziekconcours in Santpoort „Wilhelmina" jubileert Van 26 Juni tot 5 Juli viert SantpoorU fanfarecorps Wilhelmina zijn gouden jubi leum, ter gelegenheid waarvan de jarige vereniging een internationaal muziekcon cours organiseert, waaraan een groot aan tal Nederlandse en ook Belgische harmo nie- en fanfarecorpsen zullen deelnemen. Op 26 Juni opent de jubilaris het muziek feest met een concert. Zondag begint het concours en Maandagavond de 23e Juni, komt „St. Cecilia" (Haarlem) concerteren. Woensdag de 30e is het de beurt aan de IJmuider Harmonie om met een select programma, waarin ook „Vox Humana" uit Santpoort een vocale rol vervult, het publiek bezig te houden. De dag daarop. Donderdag 1 Juli, speelt „St. Caecilia" uit Velsen-Noord en „Da Pacem" uit Santpoort zingt. De concertenreeks wordt op Vrijdag 2 Juli besloten door „Soli Deo Gloria" Driehuis, die te samen met het fanfare corps „Crescendo" uit Spaarndam, de avond zal vullen. Daarna heeft er de derde Juli weer een marswedstrijd plaats. Dezelfde middag treden zes verenigingen weer voor de concert wedstrijd in het krijt en Zondag de 4e Juli vraagt de laatste marswedstrijd aan de Santpoortse Hoofd straat om de aandacht. Een concertwed strijd van niet minder dan 10 corpsen zal aan de erewedstrijd voorafgaan welke laatste in de avond het concours zal be sluiten. Heemstede Een zolderkamer uitgebrand Woensdagavond brak brand uit in het perceel Rijnstraat 2A. Hoewel de brand weer zeer snel 'ter plaatse was, kon niet verhinderd worden, dat een zolderkamer geheel uitbrandde en het meubilair vrij veel waterschade kreeg. De brand is ont staan doordat een pijp van een geyser, welke tengevolge van een defect gloei end heet was geworden, het houtwerk deed ontbranden. Verzekering dekt d« schade. Bloemendaal Burgerlijke stand 10-17 Juni 1948; Geboorten: W. Betist-Poelgeest. dochter. J. Niemöller-Noordegraaf, zoon. R. M. André- v. d Meer. dochter. O. E. Alandt-Vroom, dochter. R. de Wit-Hoek, zoon. Th. J. M. v. Beusekom-Okhuysen, zoon. Ondertrouwd: P. Vijlbrief en J. C. Schaafsma. H. M. Kooreman en H. Elbert A. A. van der Werf en D. Broers. R. J. Koe lemij en E. W. Hommes. R. H. Landolt en L Chr. Bennewitz J. H. C. Muller en N. Bunge. Overleden: M. A. Prins-v. Tongeren, 71 jaar. R. Slot, 48 jaar. R. A. Kaiser, 87 jaar. Huwelijken: G. Th. van Aken en G. G. Klamer. J. Hof en C. W. Dekker. W. F. de Bruijn en C. A. Huynink. Amsterdamse Beurs Koninklijke Olie Unilever Philips A. K U Fokker Nederlandse Fnrd Nederlandse Kabel v. Berkei's Pateni Scheepvaart- Unie Holl -Amerika Ltjn Deli Maatsehappil H V A A'dam Rubber i Ned Handel Mij N.-I. Handelsbank Billitoo Mij U Slotkoer* gisteren 341 294 259 160 351 276 126 18814 200 159% 230 167 153 121 489 Openings koersen 3391/a 293'i 159^ 18714 159% 2271 j 165% 62 Burc 1072 1505' Drul mov honc pron tann Zuic Zij z elka En i aan? in O Del krui en 1 op e naai hem tie schi Sr dan hij- een kan blij^ gen, Smi kab: bete tig de als heef het kan een E aan doe eve: ben oud: voo afh mis Cat A in als Rey in d mei leid dee sarr bou het mei noc het Enf tusi

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 6