c c D 3 Tennistournooi in Wimbledon begonnen Spert in het kort ^Wi^anden poetst kiest PANDA EN HET OOG VAN MUG Wereldnieuws DINSDAG 22 11 INI '948 2 De kampioenschappen van Wimbledon zijn De openingswedsfrijd op het centre-court Maandag begonnen in koude en regen, rraar tussen de Brit Butler en de Amerikaan 1 3rown heeft bijna de eerste sensatie van het lournooi gebracht. Butler bleef tot het einde toe in de aanval. Het betere spel van Brown gaf de doorslag in een wedstrijd, die het publiek eerst met stille verwondering en daarna met steeds grotere toejuichingen voor z'n uitstekend spelende landgenoot volgde. De Spanjaard Bartroli werd verslagen door een kleine speler van de Philippijnen, Ampon genaamd. Deze gaf zuivere slagen en zijn eerste optreden in Wimbledon was een suc ces. Hij won met 61 6—0 6—1. later kwam de zon door. De regen onderbrak de eerste wedstrijd op baan een, waar de Zuid-Afrikaan Sturgess. zoals gewoonlijk, nonchalant begonnen was tegen Van Meege ren, die zelfs met 21 de leiding kon nemen, voordat de wedstrijd gestaakt moest worden. Dit was de enige maal, dat Van Meegeren het tot een voorsprong bracht want hij werd na de hervatting kansloos geslagen (62 60 63). Duidelijk bleek, dat onze land genoot de klasse van Wimbledon nog niet bereikt heeft. Van Swol heeft vijf sets lang moeten zwoegen om de middelmatige Pool Spychala uit te schakelen. Spychala was zelfs heel middelmatig in de eerste twee sets, die Van Swol met 97 63 won. Daarna werd hij wat beter, hetgeen tot resultaat had, dat Van Swol twee sets lang (36 3—6) in be dwang gehouden werd, de Pool kreeg in de laatste set plotseling een geweldige inzinking waarbij hij vrijwel alles miste. Van Swol maakte hier een dankbaar gebruik van, om snel tot 5—1 uit te lopen en tenslotte met de beste volleys van zijn spel met 62 de set en de partij te winnen. Rinkel gaf weliswaar geen gaaf spel ten beste tegen de lang niet sterke Brit Guise, maar hij toonde zich toch verreweg de beste van het Nederlandse drietal. Hij kon zich Van Meegeren op Wimbledon in actie tegen Sturgess. zelfs de luxe veroorloven in de tweede set met 35 achter te staan. Er zat iets fris in het spel van de Nederlander, dat gunstig af stak bij hetgeen Van Meegeren en Van Swol presteerden. Hij versloeg zijn tegenstander met 6—0 7—5 6—2. Zwemmen D.W.T. versloeg in tweekamp „De rest van R.K. Nederland" Bij de in het Zuiderparkbad te den Haag gehouden tweekamp tussen DWT en de Rest van R.K. Nederland zagen de Haarlemmers kans om de gecombineerde ploeg van de an dere R.K. zwemclubs met flink verschil te slaan. Na het tweede nummer was het ver schil nog maar 0.5 sec., hetgeen na acht per soonlijke nummers en vier estafettes tot 103.5 sec. was opgelopen. De prestaties bewegen zich nog steeds in stijgende richting, hetgeen het best in de gemaakte tijden tot uitdruk king komt. 200 M. schoolslag dames: 1. D. Turkenburg 3.27.4 en 4. H. Odijk 3.40. 100 M. borstcrawl dames: 1. P. van Bruggen 1.20.6 en 2. B. Ne- lissen 1.21.4. 100 M. rugslag dames: 1. G. Swaalf 1.30.8 en 2. B. Nelissen 1.33.1 100 M. schoolslag dames: 2. J. Akerboom 1.44.2, 3. T. Janssen 1.44.6. 200 M. schoolslag heren: 1. J. Lablans 3.00.6, 3. F. Lablans 3.16.8. 100 M. borstcrawl heren: 1. F. Roozekrans 1.12.2, 2. T. Veerman 1.13.6. 100 M. rugslag heren: 1. J. v. d. Heijde 1.25 en 3. P. Geukers 1.31.6. 100 M. schoolslag heren: 1. M. Molenaar 1.29 en 4. F. Lablans 1.32.4. 3 x 100 M. wisselslag estafette dames: 1. DWT 4.34.6, 2. de Rest 4.41.2. Zelfde nummer voor heren: 1. DWT 4.06.2, 2. de Rest 4.17.8. 10 x 50 M. borstcrawl dames: 1. DWT 6.37.2, en 2 de Rest 6.47.2. Zelfde num mer heren: 1. DWT 5.34 en 2. de Rest 5.43.2. Polo: Swift dames-DWT meisjes 0—3, polo heren: DWTde Rest 51. Totaal stand: 1. DWT 3863.5, 2. de Rest 3967. Selectiewedstrijden met bekende zwemmers (sters) Aan de selectie-wedstrijden welke Maan- dage 28 Juni in het Stoop's Bad te Overveen ter gelegenheid van de Haarlemse Sportweek worden gehouden, neemt de Olympische can- didatenploeg deel. Bovendien zijn nog in schrijvingen binnengekomen van de volgende zwemmers en zwemsters: 200 M. borstcrawl heren: De Vreng fAZ), Ruimschotel. Van Dijk, v. d. Berg, Smits, Buvze (allen HZ en PC), Hoving (RZC), Mitterman. Jongejan, Bollen en Rademakers (allen ZIAN). 200 meter schoolslag heren: Joop Daatse- laar. Smitshuizen (beiden AZ) en Ram (RZC). 100 meter borstcrawl dames: Annie Massar (RDZ), Henny Langenbach (RDZ). 200 meter schoolslag dames: Nel Harmsen (RDZ), Lottie Broekhoven (Rotterdam), Mary Laven, Tonny Dijssel, (beiden Robben). Elsje Veer—Charité en Riek v. d. Gaag (beiden ZIAN). 100 meter rugslag dames: Ria v. d. Horst (RDZ) en Cor Kint (Rotterdam). 400 meter borstcrawl dames: Thea Snoeks, Gerda Groenhuyzen, Annie van Kampen, Annie Veldhuizen (allen Robben) en Claar- tje Aurik (ADZ). Schoonspringen dames: Mary Muytjens (ADZ). Aanu de selectiewedstrijd voor de 1500 meter vrije slag, welke Zondag 27 Juni te tUrechU worde gehou'déh, zullen déêlnemen Rinus van Daatselaar (AZ) en Tjebbes (HPC). Kringkampioenschappen De kampioenschappen en wedstrijden voor de beste prestaties van de kring Haarlem werden in het zwembad „de Herenduinen" te Velsen onder leiding van de Velser Zwem vereniging voortgezet. De uitslagen waren: 200 M. borstcrawl dames: 1. N. Kint (VZV) 2 m. 56.2 sec.; 2. T. v. Meel (Haarlem) 2 m. 56.4 sec.; 3. Th. de Mooy (DWR) 2 m. 56.9 sec. 3 x 50 M. wisselslag persoonlijk heren: 1 J. Tjebbes (HPC) 1 m. 58.2 sec.; 2. P. Smit (HPC) 1 m. 58.7 sec.; 3. J. Hoekstra (HVGB) 2 m. 3 sec. 100 M. schoolslag dames: 1. A. Muller (Haarlem) 1 m. 31.6 sec. en Jopie Spoor (DWR) eveneens 1 m. 31.6 sec.; 2. D. Turken burg (DWT) 1 m. 32.6 sec.; 3. R. Spoor (DWR) 1 m. 32.9 sec. 50 M. schoolslag jongens: 1. F. Lablans (DWT) 39.2 sec.; 2. C. v. J. Weele (HVGB) 41.5 sec.; 3. C. v. Elk (HVGB) 43.2 sec. 4 x 100 M. borstcrawlestafette dames: 1. Haarlem 5 m. 32.9 sec.; 2. DWR 5 m. 34.9 sec.; 3. HPC 5 m. 46 sec. 4 x 100 M. borstcrawlestafette heren: 1. HVGB 4 m. 30.5 sec.; 2. HPC 4 m. 30.8 sec.; 3. Haarlem 4 m. 30.9 sec. SURINAAMSE VOETBALLERS NAAR NEDERLAND. De volgende spelers (met reserves) zullen deel uitmaken van de Suri naamse voetbalploeg, welke half Juli naar Nederland vertrekt: Graanoogst (doel), Nij- man, Gill, Zorgvol, Elshot, Deira, Leeuwin, Babb, Woerdings, Watson, Purperhart, Bel- grave. Samson, Kamperveen, Nelom, De- clerck, Wilson en Hoen. HAARLEMSE DAMCLUB. De uitslagen van de onderlinge wedstrijden luiden: N. SomersPh. Amelung Sr. 02, N. Somers J. H. Meure 20, T. Raman—G. Eising af- gebr. Tweede klasse: T. AkerslootH. Ho- MÓ Kwintet van Schumann.' 10.00 Mown- I trio! 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platte- 1 Ï'aIlH' ^Holfweninsen^O^-T^0!!2'Meure land. 12.38 Platen. 13.15 Kalender. 13.20 Orgel. GoTed!~?L.Y; S h Tfndeï^n-i ^lom 13.50 De „Mills Brothers". 14.00 Causerie over T3: v,\ LJ?,oy 2~P' Lindeman^^H. B^om Paardensport SPA komt naar Bentveld De Stichting Paardensport Amsterdam, die zoals zich laat begrijpen in 's lands hoofdstad niet direct de meest geschikte terreinen tot haar beschikking heeft, begint steeds meer gebruik te maken van de mogelijkheden die Haarlem en omstreken haar bieden. Zo orga niseert zij a.s. Zaterdag een wandelrit door de duinen en over het strand, die besloten zal worden met een licht en een middelzwaar springconcours op het terrein van de Duin- manège in Bentveld. Voor deze wedstrijden is ook een aantal ruiters van de Haarlemse Rij- en Jachtvereniging uitgenodigd, zodat het geheel een min of meer interlocaal tintje krijgt. Gatso twee maal één in Brussel Op Zondag 20 Juni werd op de Avenue Tervueren te Brussel een Grand Concours d'Elégance voor automobielen georgani seerd, waaraan door een 60-tal wagens, voor het merendeel zeer dure en elegante Euro pese merken, werd deelgenomen. Ondanks deze zware concurrentie behaal de mevrouw Gatsonides uit Bentveld met het Nederlandse merk GATSO twee prijzen, een zilveren beker voor de Grand Prix d' Excel lence en een zilveren beker voor de meest originele combinatie. Nieuw Reukwerende Cröme stopt op veilige manier transpireren in de armholte. 2. Is onmiddellijk droog.Kan direct na het ontharen ■worden gebruikt. 8, Stopt het- transpireren gedurende 1-3 dagen; neemt de reuk weg 4. Witte, vetvrije crème met frisse geur. BBR I D/i.so De radio geeft Woensdag HILVERSUM L 301.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 en 8.15 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9-00 Operette-muziek. !?y mphort i sch et^ l^OO* ''Luisterspel d^edirlaaewedstrüd tegen „Kijk Uit» me. 11, N. BlomA. Smit 20. HDC IV won in 16-4. „jane Eyre" 15.35 Voor zieken. 16.00 Kinder koor. 1615 Het stond in de krant. 16.45 Vra gen staat vrij. 17.15 HawaLiankwartet. 17.30 Maatschappelijk Werk. 17.35 Platen. 18.20 BBC-theaterorkest. 18.30 Voor de Strijd krachten. 19.00 Geleide economie. 19.15 Ver kiezingstoespraak Middenstandspartij. 19.30 Vrijz. Chr. Jeugdcentrale. 19.45 Lezen in de Bijbel. 20.05 De strijd tegen vrees en gebrek, 20.15 Tango-rumba-orkest. 20.45 Luisterspel „De man die zichzelf kwam aangeven". 21.35 Dansorkest. 21.55 Wim Kan over zijn reis naar de West. 2.15 Koor. 23.15 Platen uit Amerika. 23.45 Platen. HILVERSUM IL 414,5 M„ 218 M. en 1875 M. 7.00, 8.00, 13.00, 19.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Woord voor de dag. 8.15 Gewijde muziek. 8.30 Platen. 9.00 Zieken bezoek. 9.35 Werken van Brahms. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Clavecimbel. 11.15 Luister spel „Stanley". 12.00 Liederen. 12.30 Weer bericht. 12.33 Cello en orgel. 13.15 Trio van Saint Saëns. 13.45 Werken van Sibelius. 14.00 Engelse koorwerken. 14.30 Instrumentale soli. 14.55 „Euphonia". 15.30 Vioolsonates. 16.00 Voor jeugdige postzegelverzamelaars. 16.15 Voor de jeugd. 17.45 De oerwouden van Suri name. 18.00 De taak der Chr. muzickbcwe- ging. 18.05 Harmonie-orkest. 18 30 Symboli- 52. Precies een mmuui voordat de bom sche betekenis van sprookjes. 19.15 Nieuws izou ontploffen, opende Joris glimlachend de uit Tndië. 19.30 Tennfsrcportnge uit Wimble- deur van de bunker en trad binnen. Zie- don. 19 45 Koor. 20.05 Minister Drees: Wat daar Panda!" zei hij. „Ik ben een vrij man j.' "iS - j 1 'ff ri'f.? "te"* U eveneens de vrijheid. Zoals Ned. Zondagsschoolverenigmg. 21.30 Piano- „y-., j duo 21.45 Orkest en viool-solist. 22.45 Over- -iet ben lk eei}t eer}yk iemand een denking. 23.15 Lichte muziek. 23.45 Hélène man ran eer, zou ik willen zeggen. Ik heb Ludolph zingt. 1 De 9 Muzen Naar de West. Na het trio Feitkamp KettingStotijn zullen de Nederlandse zan geres Bodi Rapp en Felix de Nobel als haar begeleider een tournée maken door West- Indië. De kunstenaars zullen onder meer op treden in Willemstad, op Aruba en voor de radio van Curasao. Prinses Turandot. Dit jaar bestaat het Lochemse openluchttheater „De Zandkuil" tien jaar. Als jubileumstuk is gekozen: „Prin ses Turandot", dat wordt opgevoerd op 3, 10 en 17 Juli. Prinses Turandot is het eerste werk voor toneel van de dichter Jan Engelman. Hij maakte het in 1934 voor een lustrum van de Groningse studenten en noemde het een „chinoiserie", een kunstwerk, waarin met Chinese elementen en motieven wordt ge speeld en gebadineerd. De dichter schreef zijn stuk gedeeltelijk in speelse verzen, gedeeltelijk in proza. Door het invoeren van de figuur van Jan Klaasscn en door echt Nederlands woord gebruik heeft de auteur aan de Chinese ge schiedenis een vaderlandse kleur weten te geven. De Chinese décors voor het spel werden ontworpen door de architect W. Wessel. Schaken Finalisten van het kampioenschap van Haarlem zijn bekend De finalisten voor de strijd om het per soonlijk schaakkampioenschap van Haarlem zijn thans bekend. De tweede klasse heeft het langst op zich laten wachten. De uitslagen waren: W. L. J. Veenboer—E. F. v. Beem 01; P. v. BreeW. L. J. Veenboer 10 en R. de BoeftA. Notenboom 10. Hierna werd de eindstand in groep C van de 2e klasse: 1. en 2. A. v. d. Deyl (Rolland) en E. F. v. Beem (Het Oosten) 3 pnt.; 3., 4. en 5. W. L. J. Veenboer ('t Oude Slot), R. de Boeft (Haarlem) en P. v. Bree (Haarlem) 2'/: pnt.; 6. A. Notenboom (Spaarndam) l'i pnt. De nos. 1 en 2 gaan over naar de finale, van deze groep Ch. Schaveling en J. Son- ling (Rolland) 3'i pnt.; 2. en 3. C. Schultz Jr. (Haarlem) en J. Sondorp (HSC) 3 pnt.; 4. G. C. Hoogenes (Rolland) 2'-4 pnt.; 5. en 6. P. Rotteveel (Bloemendaal) en Postma (Ken- nemerland) IV) pnt. De beslissingskamp tus sen J. Sondorp en G. Schultz Jr. werd met 20 door eerstgenoemde gewonnen, zodat van deze groeop Ch. Schaveling en J. Son dorp overgaan naar de finale, welke in Juli zal beginnen. Voor de finale hoofdklasse heeft zich A. Verhoeff (HSG) teruggetrokken. In de finale komen acht schakers uit. WATERPOLOCOMPETITIE VOOR DE JEUGD. De Koninklijke Nederlandse Zwembond heeft een jeugd waterpolo-com- petitie ingesteld voor spelers, die op 1 Mei 1948 nog geen 20 jaar waren. De spelers mo gen tevens uitkomen in andere zeventallen van hun vereniging. In afdeling A zijn inge deeld: DJK, Haarlem, HVGB, Merwede, Y en ZIAN. Verklaring inzake Palestina van Partij van de Arbeid Het Partijbestuur van de „Partij van de Arbeid" heeft de volgende verklaring ge publiceerd: „Het Partijbestuur van de „Partij van de Arbeid" heeft met voldoening kennis genomen van het bericht, dat zich in Palestina een Joodse staat heeft gecon stitueerd. Hiermede is een lang en vurig gekoesterde wens van de Joodse gemeen schap tot een begin van vervulling gekomen en de mogelijkheid geopend een nationaal tehuis op te bouwen voor een volk, dat eeuwenlang in de verstrooiing heeft moeten leven en daarbij dikwijls aan beschamende uitingen van onverdraag zaamheid en vervolging blootstond. In de achter ons liggende oorlogsjaren heeft het Nationaal-Socialisme gepoogd de Joden uit te roeien en het Jodendom zulke zware slagen toegebracht, dat de hierdoor ont stane wonden nauwelijks meer geheeld kunnen worden. Het Partijbestuur acht het een erezaak voor de gehele beschaafde wereld de staat Israël te helpen om de duizenden Joden, die thans nog in kampen leven of dakloos rondzwerven, in de nieuwe staat te doen opnemen. Met leedwezen heeft het Partijbestuur moeten vaststellen, dat de proclamatie van de staat Israël in de aangrenzende Arabi sche landen tot vijandige reacties en tot pogingen om een deel van Palestina te be zetten heeft geleid. De vorming van een moderne Joodse staat in een gedeelte van Palestina behoeft in geen enkel opzicht een bedreiging van de omringende Mo hammedaanse landen op te leveren. Het Partijbestuur heeft met grote vol doening kennis genomen van de tot stand gekomen wapenstilstand en het spreekt de vurige hoop uit, dat, met volledige mede werking van de Britse regering, verder bloedvergieten zal worden voorkomen en door de bemiddeling van de Verenigde Staten van Noord-Amerika en de U.N.O. een regeling tot stand wordt gebracht, die aan 't Joodse volk recht doet wedervaren. Voor het overige heeft het Partijbestuur besloten met de fracties van de „Partij van de Arbeid" in Eerste en Tweede Kamer overleg te plegen ten aanzien van de vraag op welke wijze een spoedige erkenning van de staat Israël door de Nederlandse regering bevorderd zou kunnen worden." ORGELBESPELING in de Grote of St. Bavo Kerk te Haarlem, op Donderdag 24 Juni 1948 des namiddags van 34 uur, door George Robert. Programma: 1. Fantasie d. kl. t., J. P. Sweelinck. 2. Variaties over „Mein Junges Leben hat ein End", J. P. Sweelinck. 3. Bal- letto del Granduca, J. P. Sweelinck. 4. Prelu dium en Fuga in g D. Buxtehude. 5. Koraal met variaties: „Meinen Jesum lass' ich nicht" J. G. Walther. 6. Fantasie en Fuga g kl. t., J. S. Bach. Tribunalen hebben bijna f25 millioen verbeurd verklaard Op vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Goedhart betreffende het totaal be drag van door de tribunalen geadviseerde verbeurdverklaringen heeft de minister van Justitie geantwoord dat het niet moge lijk is mee te delen, hoe groot de totale som is van de tot heden door de tribunalen geadviseerde verbeurdverklaringen. Vele verbeurdverklaringen luiden niet in geldsommen, maar hebben betrekking op goederen of een bepaald gedeelte van het vermogen. Wel kan worden medege deeld. dat tot 17 Juni 1948 het bedrag der gefiatteerde verbeurdverklaringen, voor zover betrekking hebbende op geldsom men, bedroeg 24.559.281.31. Aan het voorschrift van het Tribunaalbe- sluit, dat bepaalt, dat het verbeurdver klaarde zal worden besteed tot vergoeding of herstel van door de oorlog en de vijan delijke bezetting veroorzaakte schade, wordt uitvoering gegeven door de geïncas seerde geldsommen over te dragen aan de minister van Financiën, die met de uitvoe ring van de regelingen betreffende de oor logsschade is belast. Beatrix en Irene kamperen op Terschelling Gisteren zijn de prinsesjes Beatrix en Irene met hun medeleerlingen van Kees Boeke's school „De Werkplaats" te Wes terschelling op Terschelling aangekomen. Met twee autobussen zijn de kinderen onder leiding van de heer .Boeke over de afsluitdijk naar Harlingeri gereden. In Harlingen stapte het gezelschap over op de boot naar Westerschelling. Van hier ging het per bus verder naar Oosterend, waar de jongens en meisjes enige dagen in de „Wierschuur" zullen kamperen. Donderdag zullen de Prinses-Regentes en Prins Bernhard met de „Piet Hein" naar Terschelling komen om de prinsesjes- te bezoeken. Haarlemse Reddingsbrigade houdt een tentoonstelling Ter gelegenheid van het 35 jarig bestaan der Haarlemse Reddingsbrigade wordt ge durende deze week een expositie van red dingsmateriaal gehouden in de étalage van de firma B. J. van Liemt, Grote Houtstraat. De tentoonstelling geeft een overzicht van de hulpmiddelen (in miniatuur uitgevoerd), welke gebruikt worden of kunnen worden bij waterongevallen. Voorts staat er een exem plaar van een z.g. wiptoestel. Dit toestel is uitgevonden en aan de praktijk getoetst door de Engelse dokter Frank C. Eve. De uitvin ding betekent een nieuwe stap op de weg der kunstmatige ademhaling. Het ligt in de be doeling ook in Haarlem met dit apparaat te werken. Hulp uit de lucht aan zwem mers die te ver in zee gaan De N.V. Aero Holland zal in het vervolg de Haagse Reddingsbrigade hulp verlenen by het redden van zwemmers, die zich te ver in zee gewaagd hebben. Wanneer één van de vijf reddingsposten van de Haagse Reddingsbrigade een zwem mer opmerkt, die zich te ver uit de kust bevindt, wordt het vliegveld Ypenburg telefonisch gewaarschuwd. Daar wofdt dan een vliegtuig gereed gehouden. Be vindt de onvoorzichtige zwemmer zich in levensgevaar, dan vertrekt het vliegtuig onmiddellijk. Op het duin en op het strand zullen dan mensen gereed staan die door middel van vlaggen de piloot de richting moeten wij zen. Wanneer deze de zwemmer ontdekt heeft, gaat hij in glijvlucht op hem af en werpt hem enige reddinggordels van klein formaat toe. Proeven hebben uitgewezen dat het mogelijk is deze gordels in de on middellijke nabijheid van de drenkeling te werpen. De piloot blijft als morele steun boven de zwemmer cirkelen totdat de red dingboot de man heeft opgevist. Markos roept om hulp Perscorrespondenten in Macedonië ma ken melding van een bericht, volgens het welk de militaire autoriteiten een bood schap van generaal Markos, de Griekse partisanenleider, onderschept hebben, waarin hij het Joegoslavische staatshoofd, maarschalk Tito, dringend om militaire hulp verzocht. Als gij ermee opstaat of ermee naar bed gaat Rheumatische pijnen, knagend en slopend, voor en na, ondermijnen langzaam maar zeker Uw hele gestel. Blijf er toch niet mee doorlopen neem Uw maatregelen vóór het te laat is. Doe eens een bloedzuiverende kuur met Kruschen Salts. De aansporende werking van Kruschen op Uw bloedzuiverende organen zal U een openbaring zijn, omdat ge U reeds na een betrekkelijk kort zij het regelmatig gebruik met blijde verbazing een ander mens voelt, jonger, vitaler, niet meer dat stramme envrij van pijn. Vraag Kruschen bij Uw Apotheker of Drogist. (Adv.) Geschenkzendingen voor militairen in Indonesië Een kilo rookartikelen thans vrij van rechten Op vragen van de heer Ruijs de Beeren- brouck betreffende invoerrechten op ta bakproducten, welke door Nederlandse militairen in Indonesië zouden moeten worden betaald, heeft de heer Götzen, mi- nistèr zonder portefeuille geantwoord, dat inderdaad geschenkzendingen naar Indo nesië tot een waarde van 25 vrij zijn van invoerrechten. Evenwel waren tot voor kort de in die zendingen aanwezige rookartikelen van deze vrijstelling uitgezonderd. Hierin is in Mei van dit jaar verandering gekomen. Volgens de nieuwe regeling zijn ten be hoeve van particulieren ingevoerde, niet voor de handel bestemde sigaretten tot een maximum van 600 stuks per zending, si garen tot een maximum van 100 stuks per zending, gekorven tabak tot een maximum van 1 k.g., dan wel 1 k.g. van deze tabaks producten tezamen (postpakket of aange tekende zending), vrijgesteld van tabaks accijns, invoerrecht en statistiekrecht. „Tenminste komend half jaar" geen Russische aggressie Naar Reuter van een Amerikaanse re- gerings-ambtenaar verneemt, heeft de re gering der Verenigde Staten, schoon on gaarne, beslist, dat dit jaar slechts zeer kleine hoeveelheden Amerikaanse wapens en munitie naar de Westeuropese landen gezonden kunnen worden. De regering der Verenigde Staten zou alleen van besluit veranderen, indien „een ernstige Europese crisis, waarbij Rusland betrokken zou zijn", zou optreden en in dien dan het Amerikaanse congres toestem ming zou geven een andere koers in te slaan. Echter is, zo gaat de officiële verklaring voort, het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken ervan overtuigd, dat de Sovjet-Unie „geen directe aggressie tegen enig land in Europa zal voorbereiden gedu rende tenminste de zes komende maan den". de gewoonteMaar Panda luisterde niet. Hij greep de tikkende bom en rende de gang in, zo vlug als zijn korte beentjes hem konden dragen. Joris staarde hem ver bluft na. „Geen beleefdheid!" mompelde hij. Hij luistert niet eens wanneer een ouder iemand tot hem spreekt. En geen woord van dank! Enfingenoeg gepraat. Ik moet aan het werk!" Intussen gaf de kapitein de smaragd aan de Chinees. „Geef dit ding aan de hoge priester van Mug!" snauwde hij. „En zorg, dat die bom on schadelijk wordl gemaakt!" „Goed! Veel goed!" zei de Chinees buigend. „Wij gaan naar Kom-Si!" Belgisch excuus voor klacht over „vissige" boter Enige tijd geleden werd op een vergade ring te Amsterdam van Belgische zijde een ernstige klacht uitgesproken met betrek king tot de kwaliteit van een hoeveelheid boter, welke Nederland in Maart aan Bel gië heeft verkocht. Het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft er reeds de aandacht op gevestigd, dat deze klacht een leverantie betrof, ten aanzien waarvan de Belgen volledig waren ingelicht omtrent de kwaliteit van het product. De partij bestond uit koelhuisboter, welke reeds geruime tijd opgeslagen was geweest, waardoor de boter een „vissige" smaak had gekregen. Om deze reden is ook bij de Belgische autoriteiten, met wie de onderhandelingen indertijd zijn gevoerd, tegen de klacht pro test aangetekend. In zijn antwoord deelt de heer J. C. van Essche, directeur-generaal der Handelsbe trekkingen te Brussel thans mede, dat het Nederlandse verweer als volkomen juist moet worden erkend. Hij betuigt tevens zijn spijt over het uitspreken der klacht. Het is op dringend verzoek der Belgen, die zonder deze aanvulling het boterrant- soen in Maart zouden hebben moeten ver lagen, dat de Nederlanders, na voor de afwijkende kwaliteit te hebben gewaar schuwd, zich hebben laten overhalen 1000 ton koelhuisboter te verkopen. Overeengekomen werd evenwel, dat de oorsprong van de boter in België niet zou zou worden bekend gemaakt teneinde te vermijden, dat de Nederlandse naam ten onrechte in opspraak zou worden gebracht. Nu dit toch ten onrechte is gebeurd wordt djt te Brussel ten zeerste betreurd. De heer Van Essche heeft de verontschul digingen der Belgische autoriteiten aange boden. Senaat der Technische Hoge school is tegen decentralisatie De senaat der Technische Hogeschool heeft zich in een „open brief" gericht tot de Raad van Ministers wegens het feit, dat de minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen een door hem en zijn ambtge noot van Economische Zaken ingestelde commissie heeft geïnstalleerd, welke taak heeft gekregen te beraadslagen over de decentralisatie van het technisch hoger onderwijs. De senaat waarschuwt „tegen de gevaren, welke verbonden zijn aan het op dit ogenblik aan de orde stellen van enige maatregelen ten dienste van de decentra lisatie". Hij wenst zijn stem te laten horen „tegen het tot stand brengen van een twee de technische hogeschool, tegen de versnip pering, de verspilling van geld en arbeids kracht en het grote gevaar dat er niets zal ontstaan, dat werkelijk goed is". Er is, zo zegt de senaat, maar één maatregel van be lang voor een kwalitatief en kwantitatief bevredigende opleiding van ingenieurs, na melijk het snel en volledig uitvoeren van wat er in het belang van een goede uitrus ting der Technische Hogeschool te Delft thans in hoge mate urgent is. EXAMENS NUTTIGE HANDWERKEN RIJKSKWEEK SCHOOL TE HAARLEM Voor dit examen zijn geslaagd de dames: Jet Peyrot te Heemstede; Henny Plevier te Haarlem; Henny Stolk te Santpoort; Netty Westerbeek te Haarlem en Elze van Zanen te Haarlem. Deze examens zijn hiermede geëindigd. Geen candidaten werden afgewezen. Misplaatste opmerking van ambtenaar in Batavia? Minister Jonkman beantwoordt vragen van mej. mr. C. Tendeloo Het lid der Tweede Kamer mej. mr. C. Tendeloo heeft onlangs aan minister Jonk man vragen gesteld over uitlatingen, welke een ambtenaar in Batavia zou hebben ge daan tegenover een typiste, die zich bij hem beklaagde, dat haar salaris niet toe reikend was. Minister Jonkman heeft thans namens minister Götzen het volgende geantwoord: „De ministers hebben kennis genomen van berichten, waarin beschreven wordt, hoe een blijkbaar kort geleden uit Neder land in Batavia aangekomen typiste in Ne derland door het departement van Over zeese Gebiedsdelen is aangesteld en als urgent geval naar Indonesië is uitgezonden op een basissalaris van 125 per maand met 100 duurtetoeslag, welke salaris in Indonesië niet genoeg bleek om van te le ven in de „mess", die haar door de huis- vestings-organisatie Batavia als verblijf was aangewezen en hoe zij, hierover kla gende bij de ambtenaar van deze organi satie, van deze ten antwoord kreeg, „dat zij erg dom was geweest om alles zo direct te geloven, dat het departement iedereen verkeerd inlichtte en dat zij beter deed zich een vriendje aan te schaffen met veel duiten, die graag voor haar zou betalen". Uit aanstonds verzochte inlichtingen is gebleken, dat de betrokken ambtenaar van de Huisvestingsorganisatie te Batavia deze feiten heeft ontkend en terstond na de pu blicatie een aanklacht wegens smaadschrift heeft ingediend. Het komt de ministers juist voor de resultaten hiervan af te wach ten, alvorens wordt overgegaan tot een na dere beoordeling van de tot de betrokken ambtenaar gerichte beschuldiging. De salariëring van de ambtenaren in Indonesië maakt slechts een uiterst sobere levenswijze mogelijk. De zekerheid, dat verhoging van het sa larispeil zonder gelijktijdige verbetering van de goederenpositie slechts tot prijsstij gingen aanleiding zal geven, heeft de In- dische regering genoodzaakt ten aanzien van verhoging van de salarissen zéér voor zichtig te werk te gaan. Daar verbetering van de financiële po sitie der Indische ambtenaren derhalve op grote bezwaren stuit, wordt er vooral naar gestreefd om in hun sociale positie verbe tering te brengen, waarbij de uitgezonden vrouwelijke werkkrachten de bijzondere aandacht hebben. Teneinde de laag gesala- rieerden onder hen tegemoet te komen, is bepaald, dat in alle „messes" niet meer dan 60 pet. van de netto-inkomsten, welke de ambtenaren ontvangen, aan pensionprijs behoeft te worden betaald. Indien op het kantoor een kosteloze maaltijd wordt ver strekt, moet aftrek plaats hebben op de messkosten. Bovendien is de salarisgrens voor dege nen, aan wie op het werk een maaltijd gratis kan worden verstrekt, van 100 tot 300 per maand verhoogd. Ook is beslist, dat voor de zogenaamde werkersdistribu tie van rijst, textiel en melk slechts een kwart van de prijs behoeft te worden be taald. 'Tenslotte kan worden medegedeeld, dat op initiatief van het departement van So ciale Zaken te Batavia een comité is op gericht, speciaal voor de behartiging van de belangen der uitgezonden meisjes. Brandkastreparateur kwam ongevraagd nog eens terug Tienduizenden bonkaarten werden in de nacht van 17 op 18 Februari uit de brand kast van het distributiekantoor te Capelle aan de IJssel ontvreemd. Een gebroken ruit, een vernield slot en vingerafdrukken op de kast waren de sporen, die de in breker achter liet. Acht maanden'geleden was de brandkast gerepareerd door de 36-jarige brand- kastenmaker M. van S. Men vergeleek zijn vingerafdrukken met die, welke op de kast waren gevonden en hei bleek dat deze vol komen overeenstemden. De brandkasten- maker werd gearresteerd en moest zich thans voor de Rotterdamse rechtbank verantwoorden. Hij ontkende. Zijn strafblad vermeldde drie veroordelingen, waarvan een wegens het stelen van een brandkast. De officier van justitie eiste twee jaar gevangenisstraf. Gevaarlijk gebouw. Gisteren brak brand uit in het gebouw van de communistische partij te La Vino, in de Italiaanse pro vincie Bologna. Het vuur, dat door een hevige wind werd aangewakkerd, breidde zich snel uit, zodat ook na burige noodwoningen door de brand werden geteisterd. De taak van de brandweer werd bemoeilijkt door de ontploffing van munitie, welke zich in het gebouw bleek te bevinden. Feesten. In Hamburg zullen „Bargeldlose Wahrungsref ormballe" georgani seerd worden ter viering van de geldsanering. Zoals het lange woord zegt, zal voor deze bals geen entrée in geld geheven worden doch men zal waardebonnen uitgeven, welke komende week in nieuw geld gehonoreerd kunnen worden. De gelegenheden, waar deze festiviteiten georganiseerd zullen worden, zijn hoofdzakelijk de verzamelpunten van zwartehandelaren en hun vrienden. Men verwacht, dat het accepteren van de waardebonnen dan ook wel tot „oude klanten" beperkt zal blijven. Geschenk. Dezer dagen heeft de Konink lijke Nederlandse Marine aan de Ko ninklijke Australische Marine een ge schenk aangeboden om de samenwer king die er tussen beide vloten in de oorlog bestond levendig te houden, en de dank voor die samenwerking uit te drukken. Het geschenk bestaat uit een schilderij van 1 meter bij 1.40 meter waarop de Nederlandse schilder J. W, Heyting uit Amsterdam een tafereel uit de slag in de Javazee heeft uitgebeeld, met als middelpunt de Australische kruiser Perth, geflankeerd door de beide Nederlandse kruisers „De Ruyter" en „Java". Staking. Op een massabijeenkomst der Londense havenarbeiders is Zaterdag eenstemmig besloten de staking, waar door reeds 121 schepen in de Londense havens niet gelost of geladen konden i worden, voort te zetten. De leiders van de 15.000 stakers, die tegen het advies van hun vakvereniging in handelen, hebben medegedeeld, dat zij komende week een deputatie naar het Lagerhuil zullen zenden.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 2