c 3 Candidaten Olympische Spelen komen uit Aanvulling invaliditeitsrente en kinderbijslag goedgekeurd Inbrekers stalen f185.000 uit het ministerie van Marine ANDIJVIE PANDA EN HET OOG VAN MUG Curacao krijgt Nieuwe uitgaven (^Wereldnieuws WOENSDAG 23 JUNI 1948 HAARLEMS DAGBLAD 2 Rinkel uitgeschakeld Haarlemse Sportweek 1948 Rolschaatsendemonstratie op de Nieuwe Groenmarkt Dit jaar is het tien jaar geleden, dat het i Gerrit en Wim Voorting, P. Peters, Drost en initiatief genomen werd. in Haarlem een Groeneveld schreven in. Enkelen van de Sportweek te houden. Het succes was zo I hierboven genoemde renners maken een goe- groot, dat het voorbeeld in andere plaatsen de kans naar Londen te gaan en aan de werd overgenomen. j wereldkampioenschappen deel te nemen. De Het Uitvoerend Comité van de Haarlemse i amateurs rijden 60 k.rn. en de nieuwelingen Sportweek is gereed gekomen met het pro- 30 km. In de laatste categorie komen win- gramma voor 1948, dat weer een groot aantal i naars van wedstrijden van 1948 uit. De start wedstrijden en demonstraties bevat. Sporten. 1 en de finish zijn weer op de Delftlaan. Ge- welke in de afgelopen jaren niet op het pro- reden wordt langs de Orionweg, tegelpad, en gramma gestaan hebben, zullen te zien zijn Mr. Jan Gerritszlaan. en bekende figuren uit het Nederlandse 1 sportleven zullen naar Haarlem komen, om WIMBLEDON aan wedstrijden deel te nemen. Daarbij is de candïdatenploeg zwemmen voor de Olympi-1 sch Spelen en boksers en wielrenners, die in aanmerking komen om naar Londen te wor- den uitgezonden. I Op de tweede dag der kampioenschappen De optocht, welke Zaterdagavond ter inlei- van Wimbledon is wederom een Nederlandse ding gehouden wordt, zal in zijn geheel in-speler uitgeschakeld, dit maal Rinkel, die een het centrum te zien zijn. Van twee punten voor hem zeer onplezierige wedstrijd m®es^ uit trekken de sportbeoefenaarsisters) naar spelen tegen de Belg Delire, die me* 7 de Grote Markt op. Het plan, om ook in 16 63 75 86 overwon. Beiden h&dden Haarlem-Oost en West te laten beginnen, veel last van de slechte toestand van de baan. heeft men moeten laten vallen. Om halfzeven 1 De Belg won voornamelijk door grotere vertrekt een groep van het Santpoorterplein vastheid, waartegen Rinkel, in het bijzonder - in de aanvang, grotere variatie en beter volleren plaatste, die hem de eerste twee sets bezorgden. Maar de vastheid van Delire en de gladheid van de baan, die steeds slechter werd, speelden Rinkel parten. Even leek een prachtige opleving van Rinkel bij een achterstand van 35 in de vijfde set het be gin van een hernieuwde aanloop tot de over winning, maar ,op 66 volgden liefst drie double faults van Rinkel, die nu weer onvast werd en ook de laatste set verloor. Van Swol heeft de volgende ronde bereikt door de kleine kampioen van de Philippijnen, Ampon in straight sets uit te schakelen, een feit, waartoe maar weinigen hem na zijn spel van Maandag in staat geacht hadden. Ampon, die de vorige dag op zo virtuose wijze de Spaanse Davis Cup speler Bartroli verplet terd had, bemerkte al spoedig dat hij tegen Van Swol van zijn grootste wapen de lob vrijwel geen gebruik kon maken. Zijn tweede wapen, nauwkeurig plaatsen, was niet voldoende 'om een ditmaal uitste kend spelende Van Swol te kunnen be dwingen. Zijn zacht geplaatste ballen waren juist wat Van Swol nodig had om zich rustig in te spelen. De eerste set werd nog een long set (86) maar de tweede werd sneller ten gunste van de "Nederlander beslist (62) en de derde zou ongetwijfeld iets dergelijks hebben opgeleverd, als Van Swol niet op de stand 4—1 door een te groot zelfvertrouwen i groep van de Dreef. Op de Grote Markt komen de dames en heren bijeen, waarna de Sportweek officiéél geopend zal worden door de burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers. Na de toespraak volgt een défilé langs de genodigden, die zich voor het stadhuis zullen opstellen. De stoet gaat verder door de Koningstraat, Gedempte Oude Gracht, Raaks, Wilhelminastraat, Wil- sonsplein. Raamsingel, Grote Houtstraat, Ge dempte Óude Gracht (richting Spaarne), waarna zich twee groepen zullen vormen. Voor het eerst zal in een sportoptocht gelet worden op de indruk, welke de verenigin gen vestigen. Een jury, bestaande uit de heren J. M. Berrevoets, F. Kramer en Jac. van Maris, zal bepalen, welke groep de door het Uitvoerend Comité beschikbaar gestelde prijs (een wimpel) zal ontvangen. De uitrei king zal geschieden op de sluitingsavond op Zaterdag 3 Juli. Attracties op Zaterdagavond. Van halfzeven af zullen dames van de Kennemer Turnkring op de Grote Markt onder leiding van de heer J. M. Berrevoets een demonstratie vlaggenzwaaien geven. Dit nummer is in Arnhem met succes uitgevoerd. Na afloop van de optocht kan men zich be geven naar de Nieuwe Groenmarkt, waar een groep van vijf en twintig dames en heren, onder leiding van de heer Henk Ooms, een - - demonstratie rolschaatsen zal geven. Dames tot forceren en daafdoor missen verleid ge- zullen enkele dansen ten beste geven en ver- worden was. De kleine Ampon bracht het der staan op het programma een afvalwed- nog tot 55. maar dat bleek dan ook het strijd en een hockeywedstrijd. In Den Haag einde van zijn kunnen tegen zijn bijna twee- trekt de rolschaatssport grote belangstelling, maal zo grote tegenstander. Voor deze demonstratie zal veel animo be- De belangrijkste wedstrijd ging tussen de staan. Italiaan Cucelli en de Tsjech Drobny. die door velen als de mogelijke kampioen 1948 Wielerkampioen in Haarlem. De Limburger W. J. Plum, die op 13 Juni in Valkenburg het kampioenschap op de weg voor amateurs gewonnen heeft, zal Dinsdag avond starten in de ronde van Haarlem- Noord. welke door de HSV „De Kampioen" verzorgd wordt. Het is de eerste maal. dat de kampioen in het Westen uitkomt. Gemak kelijk zal hij het niet hebben, want Duyf, Grift en Van der Plaat, die tot de prijswin naars behoorden, willen revanche nemen. Die gelegenheid bestaat dan. De Haarlemse wiel renners, die geen succes in Valkenburg kon den boeken, zijn eveneens van de partij. Athletiek Drielandenwedstrijd in Praag Tijdens de Dinsdag in Praag gehouden drielanden wedstrijd Tsjecho Slowakije HongarijeNederland heeft de Tsjech Zato- pek de 5000 meter gewonnen in 14 min. 10 sec., de beste tijd, die tot dusver in dit sei zoen op deze afstand gemaakt is. Slijkhuis gaf ongeveer vier ronden vóór de eindstreep op, omdat hij, naar hij later verklaarde, het radende tempo van de Tsjech niet bij kon houden. Lataster werd zesde. De Nederlandse ploeg heeft zich met enige tweede plaatsen in de loopnummers tevreden moeten stellen. Zwaan word tweede achter de Tsjech Tosnar op de 110 meter horden in 15 4 sec. Op de 200 meter eindigde Kleyn in 22.4 sec. achter Horcic (Tsjechoslowakije) en De Ruyter op de 800 meter achter Winter (Tsjechoslowakije) in 1 min. 54.4 sec. Het nummer 4 maal 100 meter leverde als resul taat op: 1. Hongarije 42.1 sec.; 2. Nederland 42.4 sec.; 3. Tsjechoslowakije 42.4 sec. Bij het hoogspringen werden Schaay en Keyzer vijfde en zesde met een sprong van 1,75 M. Een eerste plaats werd bezet in het num- mer hinkstapsprong. Hiervoor zorgde Lou- rens met een sprong van 14 meter 10 c.m. Broeken werd vijfde. De Bruin werd tweede bij het discuswerpen (45 m. 25 c.m.) en Bras ser zesde (42 m. 17 c.m.) en bij het kogel slingeren werd Houtzager (49 m. 89 c.m.) derde en De Bruin (49 m. 19 c.m.) vierde. Sport in 't kort GIEL DE ROODE BLIJFT KAMPIOEN. In de Apollohal te Amsterdam won Bep van IGaveren door een technische k.o. van Harry Bos in de derde ronde. De Nederlandse kam pioen weltergewicht Giel de Roode verde digde met succes zijn titel tegen de uitdager Jan Nicolaas. De Roode won op punten. De radio geeft Donderdag HILVERSUM I. 30L5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50, --- Daeonenir.g. 8.15 Platen. 8.45 Werken van sement van D. G. C. de Jong, directeur ener Offenbach. Giordano en Chabrier. 9.15 Mor- bloemisterij, wonende te Aalsmeer, Aals- genwijding. 9.30 Fluit en ciavccimbel. 9.45 meerderdijk 323. Arbeidsvitaminen. 10.30 Voor d«f vrouw. 10.35 ..erd beschouwd. Drobny had reeds twee maal in Italië van Cucelli verloren, zodat men bij voorbaat wist. dat hij de overwinning niet cadeau zou krijgen. Het werd inderdaad een prachtige strijd waarin het spel dikwijls een zeer hoog peil bereikte. Cucelli won met 5i i614 1—6 26 63. Drobny is de eerste geplaatste speler, die uit het tournooi verdwijnt. Hieronder volgen nog enige uitslagen van de tweede ronde heren enkelspel: Falken- burg (V. S.) slaat Hamburger (Engeland) 6—2, 6—2, 6—3; Parker (V. S.) slaat Carlson (Engeland) 6—0, 6—0, 6—2; Mulloy (V. S.) slaat Redl (Oostenrijk) 61, 6—4, 64; Washer (België) slaat Reeve (Engeland) 6—1, 6—1, 6—1; Palada (Zuid Slavië) slaat David (Engeland) 6—4, 6—0, 6—2; Meredith (Engeland) slaat Jones (V. S.) 75, 63, 61; Budge Patty (V..S.) slaat Abdesselam (Frankrijk) 61, 61, 61. De Néderlander Rinkel en mej. Quertier (Groot Brittannië) kwamen zonder te spelen in de derde ronde van het gemengd dubbel spel, doordat het paar Del Bello (Italië) mevr. Peters (Groot Brittannië) zich terug trok. Commisslonnalr wegens geknoei met deviezen veroordeeld Het gerechtshof tq Amsterdam heeft de 61-jarige commissionnair in effecten S. G. uit Amsterdam veroordeeld tot een gevan genisstraf van 8 maanden met aftrek en een geldboete van 10.000. G. had door een schijnproces 13.000 dol lar onttrokken aan het deviezentegoed van de Nederlandse Bank en had bovendien van een broer uit Amerika dollars gekre gen, welke hij in Zwitserland en Neder land tegen zwarte prijs verkocht. Faillissementen De rechtbank te Haarlem heeft in staat van faillissement verklaard: Fokke Feitsma, verhuizer en transporteur, handelend onder de naam Expeditiebedrijf Martin, wonende te Haarlem, Sophiastraat 65. Rechter-commissaris: mr. C. E. Muller. Cu rator: mr. L. AliCohen te Haarlem. De Vennootschap onder de firma T. Kur- pershoek. Chemische Wasbeitsfabriek „Was- cana", gevestigd te Haarlem, Schoterweg 65, J. C. KurpershoekThoenes, firmante van de bovengenoemde Vennootschap, wonende te Haarlem, Sumatrastraat 19. T. M. Kurpershoek, eveneens firmant van deze Vennootschap, wonende te Amsterdam, Gilles van Ledenberghstraat 35 III. In al deze faillissementen rechter-commissaris: mr. C. E. Muller. Curator: mr. L. S. Römelingh te Haarlem. Frieda Johanna Pleij, weduwe de Jong, zonder beroep, wonende te Heemstede, Jacques Perklaan 5. Rechter-commissaris: mr. C. E. Muller. Curator: mr. J. A. P. C. ten Bokkel te Haarlem. Na gedaan verzet is vernietigd het faillis- Werkster van „Wagons-Lits" krijgt vier maanden Spaarbankboekje met f2500 verbeurd verklaard Gedurende meer dan vijftien jaar heeft de thans 46-jarige Amsterdamse werkster C. C. de kantoren van de „Wagons-Lits" in het Centraal Station te Amsterdam schoongemaakt. Vijftien jaar lang deed zij haar werk voortreffelijk. Toen kwam de verleiding. Het begon met een paar vrien delijke geschenkjes van haar chef in de vorm van achteloos toegeschoven pakjes thee en koffie. Het ontaardde spoedig in een enorme bonnenhandel, waarin haar chefs de hoofdfiguren waren, doch in wier handen de werkster een al te willoos werk tuig was. De verkoop van bonnen was zeer lucratief. Toen dan ook de omvangrijke bonnenzwendel bij de „Wagons-Lits" aan het licht kwam en huiszoekingen werden verricht, vond men by de eenvoudige werk ster met haar inkomen van 20 per week een spaarbankboekje van 2500, benevens een kwitantie van een pas gekocht ameu blement ter waarde van 1600. „Ik dacht, dat die bonnen allemaal over waren", zei de werkster gisteren tegen de Amsterdam se economische politierechter. „Als grote heren schransen, zijn de brok jes altijd wel wat waard", meende de Off. van justitie, mr. W. J. Kolkert, die de brok jes gewaardeerd wilde zien met een ge vangenisstraf van zes maanden en ver beurdverklaring van het in beslag geno- mene. Nadat de verdedigster betoogd had, dat een deel van het op het spaarbankboekje ingelegde geld door vlijtig sparen was ver kregen en het ameublement door ruiling van de oude meubeltjes, besloot de politie rechter, mr. J. Meihuizen, tot een veroor deling van vier maanden mèt verbeurd verklaring van het spaarbankboekje. TWEEDE KAMER Interpellatie over de perszuivering (Van onze parlementaire redacteur) Van de behandeling van de Wet op de Vermogensaanwasbelasting en de Heffing in eens was nog een motje-Van der Weide (KVP) overgebleven ten behoeve var kleine land- en tuinbouwers en midden standers. Maar aangezien minister Lief- tinck de vorige week reeds een welwillend geluid had laten horen, vond de voorsteller het nu maar hoffelijker om zijn motie in te trekken. Hetgeen niet alleen hoffelijk, maar ook verstandig was, aangezien de motie bij stemming waarschijnlijk het onderspit had moeten delven. Zonder hoofdelijke stemming en na een debat, dat niets van betekenis opleverde, verenigde de Kamer zich met de door minister Drees verdedigde wetsontwerpen ter verhoging van de Invaliditeitsrente mede ten behoeve van weduwen en wezen en het voorstel in zake Kinderbijslag aan rentetrekkers, waarbij het natuurlijke kind ook weer ter sprake kwam. Nog een aantal andere agendapunten werd afgedaan, eer oud-Minister Bur- g er zijn interpellatie over de perszuive ring kon houden. In de eerste ronde was hij niet erg gelukkig. Nog daargelaten, dat hij op het laatst in tijdnood kwam, had eigenlijk datgene, waarmee hij probeerde minister Gielen in het nauw te drijven niet veel om het lijf. In elk geval stond de minister gisteren zijn mannetje uitstekend. IWW »j» om het gewin, voor het gezinl UUUUMMMMMMMÉMi Tegen beide hoofddaders drie jaar geëist In Mei van het vorig jaar werd in het gebouw van het ministerie van Marine aan de Hoge Nieuwstraat te 's-Gravenhage een inbraak gepleegd. Een brandkast werd geforceerd en een bedrag van ruim 185.000 verdween. Voor de Haagse rechtbank hadden zich gisteren vijf personen te verantwoorden, die bij deze zaak betrokken waren. Eerst stonden terecht de telefonist M. N. en de koopman H. de B. Zij bekenden met een valse sleutel het gebouw te zijn bin nengedrongen. De B. had de brandkast geforceerd en het geld weggenomen. N. kreeg een bedrag van 8000. De B. bracht het geld bij de ijsbereider S. C. Een bedrag van 100.000 heeft de poli tie niet teruggevonden. Op een vraag van de officier waar zich dat geld bevond, deel de de verdachte De B. mee, dat C. daar van misschien iets kon vertellen. De officier van justitie vroeg voor De B., die even tevoren in een andere zaak MIEP LACHT: Zij broedt op e aardig plannetje Jacques Pils en Rosita Serrano. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Symphonische muziek. 12.00 Vioolsonate van Brahms. 12,30 Weerbericht. 12.33 In 't Spionnetje. 12.38 Balalaika-orkest. 13.15 Lichte muziek. 13.45 Werken van Eric Coates. 14.00 Voor de vrouw. 14.20 Vaude ville-orkest. 15.00 Voor zieken en gezonden. 16.00 Programma in een notedop. 17.00 Kalei- doscoop. 17.20 Welk dier?. 17 30 Dansorkest. 18.15 Sportpraatje. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Balletmuziek. 19.05 Tennisreportage. 19.15 Verkiezingstoespraak Lijst Weiter. 19.30 Filmmuziek. 19.45 De R. V. D. antwoordt. 20.05 Echo van de dag. 20.15 Residentie orkest, Ethel Bartlett. Ray Robertson, piano. 22.20 Nederland en de Islam. 22.35 De Ro mancers. 23.15 Platen die men graag hoort. HILVERSUM II, 414.5 M., 218 M. en 1875 M. 7.00, 8.00. 13.00, 19.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gewijde muziek. 7.45 Gebed. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.05 Frans meisjeskoor. 9.35 Lichte muziek. 9.45 School radio. 10.00 Symphonie van Prokofieff, 1015 Morgendienst. 19.45 Symphonie-orkest. 11.00 Ziekenbezoek. 11.45 Divertimento van Mozart. 12,00 Angelus. 12.03 Bekende tenoren zingen. 12.30 Weerbericht 12.33 Dansorkest, 12.55 Zonnewijzer. 13.20 Dansorkest 13.45 Hors d' Oeuvre. 14.00 Ancora-trio. 34.30 Warsaw Concerto. 14.40 Voor de vrouw. 15.00 Orkest werken van Vivaldi en Bach, 16.00 Bijbel lezing. 16.45 Nationale schoolzangwedstrijd. 17.45 Platen. 17.50 Voor de jeugd. 18.00 Sym- phonie-orkesten spelen marsen. 18.15 Voor land- en tuinbouw 18.30 Harmoniekorps. 1915 Leger des Heilskwartier. 19 30 Verkie zingstoespraak Anti-Rev. Partij. 19.45 Be roepskeuze 19.55 Bachkoraa! 2015 Muziek van de Britse eilanden. 21.00 Reportage uit Zwitserland. 21.30 Openlucht-concert in Hil versum. 22.00 Pianofantasic van Chopin. 22.15 De vaarf der volken. 22.35 Op het huisorgel. 22 45 Overdenking. 23 13 Kwartet van Mozart. 23.45 Serenade voor 12 instrumenten. In het klooster der Paters Augustijnen te Culemborg is voor een vijftigtal uitgewe ken Oekrainse geestelijken en priesterstu denten een priesterseminarie van de Byzan tijns-Slavische ritus geopend. zij zal haar luidjes morgen eens iets bijzonders voorzetten. Morgen schaft de pot: maar anders dan anders, want Mevr. Lotgering-Hillebrand geeft een paar nieuwe recepten. ANDIJVIE MET BRUINE SAUS 1 kg. andijvie. 1 jusblokje, 40 gr. marg./boter, zout. Was struiken andijvie, snijd ze in de lengte in tweeën of in vieren. Kook ze in water met zout half gaar, laat ze uitlekken. Maak 4 d.l. bruine saus van 1 justablet met marg.'boter en water (met wat andijvienat). Smoor in de helft daarvan de droog uitgelekte andijvie verder gaar. Geef er nieuwe aardappelen en de rest van de saus bij. ANDIJVIESLA MET ZOMERBIET kg. gele andijvie, y3 bosje zomerbiet, 2 lepels slasaus of meer, zout, aroma, mosterd, peper, 1 sjalotje. Kook zomerbietjes gaar, ontvel ze en labt ze afkoelen. Meng slasaus met zéér fijn gesne den sjalot, zout en kruiden- Laat enige uren trekken. Verwijder hardgroene andijvieblaren. Was de rest en sla ze droog uit. Snijd ze ini héél fijne reepjes. Snijd bietjes in héél kleine stukjes. Meng 1 uur voor het eten andijvie, biet en slasaus dooréén. Maak zo nodig op smaak af. VrUdag, in dezelfde hoek, Krijgt U Miep weer op bezoek. Publ. Cenbr. Bur. v. d. Tuinbouwveilingen (Adv.) een gevangenisstraf van 1 jaar tegen zich hoorde eisen, een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek. Ook voor N., die volgens de officier moet gezien worden als een centrale fi guur, die de weg wees in het gebouw, eiste de officier een zelfde straf. Daarna had zich des middags de kok J. H. F. van W. te verantwoorden. Hem was medeplichtigheid aan de diefstal met braak in het ministerie ten laste gelegd Verdachte ontkende iets met deze in braak uitstaande te hebben. De B. en N. hadden echter bij de politie en bij de rechtercommissaris gedetailleerde verklaringen afgelegd, waaruit de mede plichtigheid van Van W. bleek. De officier van justitie achtte het ten laste gelegde aan de hand van de hierboven genoemde verklaringen van De B. en N. bewezen. Hij herinnerde er aan, dat ten huize van Van W. een groot bedrag ge vonden is. Op de vraag hoe hij aan dat geld ge komen was, antwoordde verdachte, dat hij in 1946 in Duitsland door handel met Amerikanen en Duitsers tal van zaken als stoffen, bontmantels, goud en zilver had verworven, welke bezittingen hem ongeveer 10 a 12 duizend gulden opbrachten. De officier vroeg veroordeling tot een gevangenisstraf van vier jaar met aftrek van voorarrest. Hierna werd de zaak behandeld tegen de 37-jarige S. C. uit Rotterdam, die het vorig jaar een „American Icecream Bar" opende met het hem door De B. verstrekte geld. Verdachte deelde mee van De B. 20.000 in bankbiljetten gehad te hebben. De B. zou met hem voor gemeenschappelijke rekening de zaak beginnen. De officier achtte schuldheling bewezen en eiste een gevangenisstraf van zes maan den. Vervolgens stond de vader van de ver dachte Van W. terecht. Hem was ten laste gelegd, dat hij een bedrag van 5000 ver borgen had, $ubs. schuldheling. Verdachte verklaarde, dat hij uit angst het bedrag van 5000 verborgen had, om dat hij vermoedde dat het geld, van inbra ken afkomstig was. De officier achtte niet bewezen, dat ver dachte uit winstbejag gehandeld heeft en vroeg vrijspraak. Tenslotte stond nog terecht de arbeider M. J. van G. die van de inbraak afwist en 1200 a 1400 gulden zwijggeld had ont vangen. Tegen hem werd een gevangenis straf van 1 jaar geëist. DISTRIBUTIENIEUWS Donderdag kunnen distributiebescheiden afgehaald worden te: Haarlem: restant T en U. Zandvoort: L en M. Heemstede: Wa tot en met Wo. De minister van Sociale Zaken, de heer W. Drees. zal hedenavond om 20.05 uur over Hilversum II een radiotoespraak houden over de „Anjerdag - Vrijheidsdag - 1948" van het Prins Bernhardfonds. 53. Panda bereikte het dek op het mo ment, dat er iets binnen in de bom begon te knetteren en te sissen. Hij wachtte dan ook niet om te zien, wat er zou gebeuren, maar gooide de helse machine over de ver schansingzo ver als hij kon Nu wilde hei toeval, dat de hogepriester van Mug, Kom Si. niet ver vandaar rustig over de railing rakelings langs zijn hoofddoek vloog en daarna met een ontzettende knal ontplofte nèt boven de zeespiegel. De luchtdruk was vreselijk en de eerwaarde Kom Si verloor dan ook zijn evenwicht en viel over boord, achter de bom aan. Hij kwam met een plons in de waterfontein terecht, die door de ont ploffing was veroorzaakt. Daar verdween leunde en in de golven keek. In deze bezig- hij in. Vèr achter hetrschip kwam hij snui- heid werd hij gestoord door de bom die vend en briesend weer boven en begon om hulp te roepen. De enige die hem zag was Joris Gocdbloed, die op het achterdek over hel hekwerk leunde. Goeden dag!" zei Joris, de hoed afnemend. ..Ik hoopdat Uw bad U op betere gedachten zal brengen! Dat gedoe met die smaragd is ontsierend voor iemand van Uw waardigheid. Vaart wel!" „Help!" riep de hogepriester. Maar niemand hoorde hem.... Doch de heer Burger zal heden wel hulp troepen krijgen, hetgeen niet overbodig is. gezien de weinig grootse indruk, welke hij aanvankelijk met zijn interpellatie maakte. Natuurlijk kon de bewindsman hem ver zekeren, dat er zeer bekwame en hoog staande lieden in de Raad van Beroep waren benoemd, wiens uitspraken de inter- pellant een doorn in het oog waren. Van zijn kant bepaalde de bewindsman er zich toe te verkondigen, dat die raad zich wel aan de wet heeft gehouden. De minister vond, dat het overigens niet op zijn weg lag, als lid van de uitvoerende macht nu eens te gaan vertellen of hij de beslis singen in hoger beroep zoveel slechter vond dan die in eerste aanleg. Dat de regering zich met het vraagstuk van De Telegraaf bezig houdt, is heel logisch, aangezien de staat voor 1/4 ge- gerechtigd is in de nalatenschap van de heer Holdert, de grote man van dat blad. De ex-illegale bladen behoefden in elk geval niet te vrezen, dat er met De Tele graaf iets van regeringswege gedaan en goedgekeurd zal worden, dat hun belangen zou schaden. Ook kregen zij te horen, dat minister Gielen nog eens met kracht wil bonzen op de deviezendeur van zijn col lega Van der Brink, om voor de ex-illegale pers apparatuur te kunnen krijgen. Dat de interpellant, die over de tegen woordige pers zeer onvriendelijke dingen meende te moeten zeggen, omdat zij vol gens hem nog steeds door laag bij de grondse of zuiver materiële motieven ge dreven zou worden in haar beoordeling van het zuiveringsvraagstuk, alles heeft gedaan om te trachten een fikse parlemen taire strijd tussen aanhangers van ex- illegale en van andere bladen te ontkete nen, valt niet te ontkennen. Maar of hij daarmee ook juist heeft gehandeld en in het belang van de pers in het algemeen, valt voorshands nog ten zeerste in twijfel te trekken. IN AMERIKA BESTAAT VRAAG NAAR NEDERLANDSE PIANO'S. De heer J. Smilde, directeur van de af deling Handelsbevordering van de Neder landse Kamer van Koophandel in Amerika, is naar Nederland vertrokken, waar hij met de Nederlandse regering en fabrikan ten en exporteurs overleg zal plegen over de algemene handelssituatie, in het bijzon der wat betreft de goederen, welke door Nederland geëxporteerd kunnen worden. Er is in de Verenigde Staten vraag naar Nederlandse goederen, in het bijzonder naar piano's, die door verscheidene fabri kanten in Nederland worden vervaardigd. een nieuwe landvoogd Dr. P. A. Kasteel. Met gouverneur Kasteel verdwijnt de ongetwijfeld meest besproken figuur van Curagao. Populair was hij niet. Zijn onbe twistbare bekwaamheden werden slechts door een kleina kring gewaardeerd, of schoon men ze algemeen erkende. Als be stuurder van een gebied, dat in een over gangstijd verkeerde, was de landvoogd geen gemakkelijke taak beschoren. Hij vertegenwoordigde het Moederland en de Grondwet en was vaak genoodzaakt de puntjes op de i te zetten, wanneer al te voortvarende, doch goedwillende autono- misten van de formele weg afweken of een spoed wilden betrachten, waartoe het amb telijk apparaat hier en overzee niet bij machte was. Vandaar dat de gouverneur vaak ook door de minder extreme auto- nomisten conservatisme en formalisme verweten werden. De voortdurende wrijving met de Staten was een van de uitvloeisels van deze geprikkelde verhouding. In vele opzichten fungeerde dr. Kasteel dus als „stootblok" voor de bezwaren, welke Cu ragao tegen het „koloniale" stelsel inbracht. Het was dan ook niet verwonderlijk, dat hij enige tijd geleden, na zes tropenjaren landvoogd te zijn geweest, de regering om ontslag vroeg. Als opvolger van dr. Kasteel zal de landbouwraad aan de Nederlandse ambassade te Washington, ir. L. A. M. Peters, worden benoemd. Opmerkelijke levensloop. De scheidende gouverneur heeft een op merkelijke levensloop achter zich. Geboren te Zwolle in een arbeidersgezin, was hij aanvankelijk van plan priester te worden. Aan het seminarie te Zwolle nam hij even wel het besluit in de journalistiek te gaan. Hij was daarna werkzaam aan „De Tijd", „Het Nieuwe Dagblad" en „De Maasbode": aan laatstgenoemd blad als parlementair redacteur. Ook verschenen enige boeken van historisch-godsdienstige aard van zijn hand. Hij behaalde zijn doctoraat aan de Leuvense universiteit op een proefschrift over Abraham Kuiper, dat later in boek vorm het licht zag. Bij het uitbreken van de tweede wereldoorlog vluchtte dr. Kasteel met een kleine boot naar Londen, tezamen met prof. dr. J. A. Veraart, rector-magni- ficus van de Technische Hogeschool te Delft. Na werkzaam te zijn geweest aan een Brits persbureau en bij Aneta, werd hij benoemd tot hoofdcommies aan het Ne derlandse departement van Justitie. In Juli 1942 volgde zijn benoeming tot gouver neur van Curagao als opvolger van gou verneur J. J. Wouters. Geriefelijk wonen in beperkte ruim» ten, door Ep Simons. N.V. Uitg. Mij. Kosmos. Amsterdam-Antwerpen. Dit boek kan een leidraad zijn voor de velen, die noodgedwongen zich met een be perkte woongelegenheid tevreden moeten stellen. En hoe vaak is dit tegenwoordig niet het geval met jonge gezinnen, die eindelijk een paar kamers veroverd hebbend, na enige tijd gezinsuitbreiding krijgen. De deskun dige schrijver Ep Simons is binnenhuis architect. Hij toont aan hoe met enig inzicht en goede wil van dergelijke ruimten toch een prettige en huiselijke woning te maken is. Als er geen plaats is voor de gemakke lijke stoelen, van de keuken geen gebruik gemaakt mag worden en dus gas op de ka mers moet worden aangelegd, als er niet voldoende bergruimte is. geelt het boekje goede raad om die moeilijkheden uit de weg te ruimen. Tenslotte wordt ook enige aan- dacht geschonken aan de inrichting van stu- deerkamers. werkvertrekken en privékanto- ren. De schrijver verduidelijkt zijn ideeën met een groot aantal tekeningen. Enthousiast commentaar op Zandvoorts circuit Twintig Britse coureurs uitgenodigd In het Engelse blad „The Motor" van 16 Juni 1948 komt het volgend artikel over het circuit van Zandvoort voor: Wij ontvingen een prachtig aanbod van de K.N.A.C. (Kon. Ned. Automobiel Club). De Hollanders hebben van het puin, dat is overgebleven nadat de Duitsers de Zand- voortse hotels opbliezen een race-circuit gebouwd en ter gelegenheid van de opening van deze baan, hebben zij voor de eerste wedstrijd 20 leden van de „British Racing Drivers Club" naar Holland uitgenodigd. Niet tevreden met het tot stand brengen van een circuit, betaalt de K.N.A.C. ook nog de kosten van de wagens met de be stuurders, en die, welke het medenemen van twee extra personen per auto, belast met bedienen van de „pits", met zich me debrengt. Van een land, dat door de Duitsers is verwoest en ontwricht, is zulk een gebaar niet alleen een schitterend voorbeeld van internationale sportiviteit, maar ook een iprachtig bewijs van datgene, wat tot stand kan worden gebracht als de geest en de leiding van een volk goed zijn. Indien wij dezelfde medewerking en inspiratie van hogerhand hadden ontvangen, zouden wij in Engeland ook een circuit hebben kunnen bouwen. Jammer genoeg zorgen de ver lammende regeringscontröle, de papieren, de prioriteit en de rantsoenering waaron der wij hebben te lijden er voor. dat niets van dien aard in Engeland zal worden toe gestaan, hoe groot ook de behoefte daar aan is. Laat ons daarom het Nederlandse volk hulde brengen voor een gebaar, dat in En geland reeds met het grootste enthousias me en instemming is ontvangen. Het circuit is betrekkelijk klein, maar niet in vergelijking met het hart van het volk dat achter de race staat. Jarenlang hebben de Hollanders, hoewel hun land niet in belangrijke mate auto's produceert, hun interesse en enthousiasme getoond voor alles wat met de auto te ma ken heeft. Deze auto-race, letterlijk en fi guurlijk gebouwd op de ruïnes van hun land, zal men zich nog herinneren, lang nadat de internationale twisten en oorlog- voering-in-zakformaat van tegenwoordig uit onze gedachten zijn verdwenen. De belasting-lawine Een ruimere uitstelmogelijkheid Het Tweede-Kamerlid H. J. Hofstra (fi nanciële deskundige van de Partij van de Arbeid) schrijft in Het Vrije Volk een ar tikel over de lawine van belastingbiljetten. Hij besluit zijn beschouwing aldus: „Ik ben niet zonder hoop, dat deze aan gelegenheid reeds de aandacht van de mi nister van Financiën heeft. Moge hij spoe dig een beslissing nemen, waardoor een ruimere uitstelmogelijkheid wordt gegeven aan hen, die door het tegelijkertijd ontvan gen van een aantal aanslagbiljetten in de knoei dreigen te geraken. Vele belastingbetalers zouden hem daar voor uiterst dankbaar zijn, en een aantal gerechtvaardigde grieven zou daardoor worden weggenomen!" Oplagen. „Time Inc." de uitgeefster van de bladen „Time", „Life", „Fortune" en „Architecturial Forum" boekte in het vorige jaar ontvangsten van niet min der dan ruim 120 millioen. De weke lijkse oplage van „Time" was 1.587.000 en die van „Life" 5.369.000. De netto winst bedroeg bijna 7,5 millioen. Weken, waarin de advertentieopbren- sten van grote Amerikaanse bladen zo als Life, Saturday Evening Post en Collier $en millioen dollar of meer be dragen, zijn geen zeldzaamheid. Wens. In de Peugeot fabriek te Sochaux is gisterochtend een staking van 24 uur uitgebroken. Het doel van deze staking is de wens van het personeel kenbaar te maken, dat de regering een doelmatige actie voert op het gebied van de aanpassing der lonen, clamatie in de „London Gazette" doen bekend maken, dat hij afstand doet van de titel „Keizer van Indië". Dit is een gevolg van de overdracht van de macht aan India en Pakistan. Keizer-af. De Britse koning heeft bij pro- Inplaats van. De bokser Joe Louis, die demonstraties heeft gegeven in Europa, kreeg in Zweden een staaltje van het Europese tekort aan dollars te voelen. Inplaats van dollars ontving de bokser 2600 paar stalen schaatsen, die hij aan een firma in Cambridge (Massachu setts) heeft verkocht voor 9000. Pijnlijk onderwerp. De Sovjetambassade te Stockholm heeft bij de Zweedse minis ter van buitenlandse zaken geprotes teerd tegen de vertoning van de Ameri kaanse film „Het IJzeren Gordijn", die de atoomspionnage in Canada tot on derwerp heeft. Kevers. Acht procent van de aardappel oogst in Noordrijn-Westfalen is door de coloradokever vernield. Meeloper. Carl Eduard, hertog van Saksen- Coburg-Gotha, voormalig president van het Duitse Rode Kruis, is door het zui veringsgerecht bestempeld als „mee loper van de Nazis" en tot een boete van tweeduizend mark veroordeeld. De hertog was officier bij het oppercom mando van de S.A. en lid van de Rijks dag, aldus meldt Dena.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 2