Verbetering van het Haarlemse plaveisel 'n TAXI...? Bel 1 7000 Oog om oog Rijden N.Z.H.V.M.-chauffeurs gevaarlijk? DONDERDAG 24 JUNI 1948 HA A R L E MS DAGBLAD Voor de naaste toekomst kunnen nog geen grote verwachtingen gekoesterd worden De toestand van de bestrating in Haar lem is nog altijd niet best. Er is na de be vrijding wel enige verbetering gekomen, maar nog altijd zijn er vele gegronde klachten. Openbare Werken weet dit ook zeer wel, waarom zou het anders nodig geweest zijn een urgentielijst op te maken van de straten die het eerst voor verbete ring in aanmerking komen omdat zij slecht zijn? Bovendien is er nog een lijst van straten die ook dringend een opknappertje nodig hebben, ook al vallen zij niet in de eerste groep. De derde lijst vermeldt de (of nog niet) straten buiten die twee groe pen die toch ook de aandacht vragen. Alleen dit feit reeds is overtuigend! Een belangrijke vraag is: wanneer is een afdoende verbetering te verwachten? Op de begroting van 1948 is een post van 404.700 gebracht voor onderhoud van bestratingen. B. en W. maakten er de vol gende aantekening bij: „In verband met de ruimere mogelijkheid tot verkrijging van materialen, zullen meer dan. tot dus ver de noodzakelijke vernieuwingswerk zaamheden kunnen worden uitgevoerd". Dit klinkt bemoedigend, vooral als men "Toedenkt dat voor ditzelfde doel in 1946 slechts 248.200 is uitgegeven en voor 1947 slechts 292.800 als crediet uitgetrokken. Bij informatie bleek ons evenwel dat er nog geen sprake van is, dat met het bedrag van ƒ404.700 op de begroting voor 1948 uitgetrokken, de achterstand kan worden ingehaald. Het zal alleen mogelijk zijn het huidige peil te handhaven. Wil men Openbare Werken in staat stellen meer te doen, dan zou het aller eerst nodig zijn, dat er elk jaar tenminste enige tonnen, meer voor dit werk beschik baar gesteld worden. Dit is bij de tegen woordige ongunstige stand van de Haar lemse financiën niet mogelijk. Bovendien zou het, gesteld dat er veel meer geld beschikbaar te stellen is, de vraag zijn of er heel veel meer kan wor den uitgevoerd. Ook de beschikbare materialen en arbeidskrachten spelen in deze immers een rol. Het is nog altijd moeilijk voldoende materialen te krijgen, ook al is de toestand op dit gebied in de laatste tijd wel ver beterd. Kort na de oorlog was het voor Openbare Werken bepaald moeilijk om arbeiders te krijgen. Toen moesten vaak mensen worden aangenomen, die men liever niet nam. Ook nu valt het nog niet mee om jong personeel als stratenmaker te krijgen, omdat in het particuliere bouw vak meer betaald wordt dan de gemeente bij de bestaande loonbepalingen mag geven. Bij de keus van jonge mensen tussen gemeente en particulier bedrijf moet dus de vaste positie in overheidsdienst de doorslag geven. De factor beschikbare arbeidskrachten heeft sterker invloed op verstratings- dan od vernieuwingswerk. In het eerste geval worden de oude stenen die nog goed zijn opnieuw gebruikt. Daar zit dus in het te verwerken geld een zeer hoog percentage arbeidsloon. Bij werken waar alleen nieuwe stenen gebruikt worden is de ver houding daarentegen 90 materiaal en 10 arbeidsloon. Uit deze beschouwingen blijkt dus dat men voor de komende jaren nog geen grote verwachtingen kan koesteren voor een af doende verbetering van het Haarlemse plaveisel. Asfalteringswerkcn Er staat, zoals bekend is, op het pro gramma van Openbare Werken een ver nieuwing van het asfaltdek in onze hoofd straten. Daaraan kan evenwel niet be gonnen worden voor de beslissing in Den Haag valt over de quaestie: tram of auto bus? Deze laat nog altijd op zich wachten. Van 1948 zijn de* eerste 6 maanden bijna verstreken. Tenzij de beslissing nu gauw afkomt, wordt het de vraag of van het asfalteringswerk in dit jaar nog veel kan komen. En intussen wordt de toestand der asfaltstraten met de dag slechter! Het Frans Halsplein Er is meermalen geklaagd over de glad heid van het asfaltdek op het Frans Hals plein. Vooral als het eventjes regent ge beuren daar veel ongevallen, ook al loopt het meestal nog al goed af. Openbare Werken heeft de materialen besteld om daar een ruwer asfaltdek te maken. Als die aankomen (over de leve ringstermijn bestaat geen zekerheid) zal ook dit werk onder handen genomen worden. Motordief gegrepen Een Haarlemse smid die gisteravond aan gifte deed bij de politie van de diefstal van zijn motorrijwiel, kan er dank zij het snelle werk van de recherche vandaag al weer op rondtoeren. De smid verdacht een achttienjarige stof feerder die een innige vriendschap onder hield met een Zandvoortse schone. De politie toog onmiddellijk op weg naar deze jonge dame en nauwelijks was de conversatie geopend of daar kwam de genoemde stof feerder reeds vol trots aansnorren op zijn gestolen vervoermiddel. Hij kreeg echter prompt in de gaten, dat er bij zijn geliefdq iets niet in orde was. draaide de gasmanette vol open en gaf vast een voorproefje van wat er straks op het Zandvoortse circuit te genieten zal zijn. De politie zette de achtervolging in die tot op de Zeeweg voerde waar de dief tot de conclusie kwam dat de motorpolitie sneller was dan hij. Hij smeet de motor aan de kant en koos te voet het hazenpad de duinen in. Na een klei ne klopjacht werd hij tenslotte gevat. Staking bij de „Kondor" en „Hollandse Beton' op til Nadat de gezamenlijke werkgevers in het bouwbedrijf door middel van egn pamflet de arbeiders in de bouwvakken en wel speciaal die van de bouwmaatschappij Kondor (die voor de Hoogovens werkt) en van de Hollandse Beton Maatschappij (die voor het P.E.N. werkzaam is) hebben uit eengezet. dat de overheid aan het bedrijfs leven toestond een gratificatie van twee procent van het jaarloon aan de werk nemers uit te keren, echter niet dan na overeenstemming tussen werknemers- en werkgeversorganisaties een overeen stemming die voor de bouwbedrijven nog niet is bereikt, zodat voor de arbeiders van de Kondor niet kon worden afgeweken van de landelijke regeling hebben de Kondor-arbeiders heden in Velsen ^pn ver gadering belegd. Bij geruchte vernemen wij dat tijdens deze.vergadering de beslis sing is genomen, met ingang van heden middag zowel bij Kondor als bij de H.B.M. het werk neer te leggen om de eisen voor twee pCt. gratificatie kracht by te zetten. De andere bouwbedrijven welke in de naaste omgeving werken, zouden echter normaal de arbeid voortzetten. De E.V.C. wenste ons hieromtrent geen nadere mede delingen te doen. Aardbeien weer iets duurder Bij een kleinere aanvoer waren de prij zen voor de aardbeien in Beverwijk giste ren iets gunstiger er werd ongeveer vijftig cent per slof meer betaald dan daags te voren. De Moulin Rouge noteerde van 230360 cent per slof. De framboos-aard bei, de Mizzi Sehindler varieerde van 280- 390 cent per slof. Enkele mooie partijtjes Amazones kwamen iets hoger dan beide eerstgenoemde soorten en brachten nog 390 cent per slof op. Het hoogtepunt van het aardbeienseizoen is bereikt, verwacht wordt, dat de aanvoer nu dagelijks minder gaat worden. Overkl is woningtekort en ook in dc Hertenkamp in de Haarlemmerhout. In.de bezet tingsjaren was de verblijfplaats van de herten gesloopt en de tijdelijke woning voldeed niet aan de eisen, vooral omdat ook andere dieren een onderdak moesten hebben. Aan de bouw van een huis wordt op het ogenblik hard gewerkt en af en toe komen de die ren kijken, of het nieuwe verblijf voor de herten, schapen en pluimvee al gereed is. BOTSING TUSSEN MOTOR EN AUTO OP VIERSPRONG IN AERDENHOUT Op de viersprong in Aerdenhout is he denmorgen om kwart over zeven een mo torrijder uit Zandvoort in botsing gekomen met een vrachtauto met aanhangwagen, welke uit de Boekenrodeweg kwam.. De vrachtautochauffeur, een Katwijker, had de motorrijder voor moeten laten gaan, om dat deze op een voorrangsweg reed. Hoewel •de motorfiets onder de vrachtauto schoof, kreeg de motorrijder, een inwoner van, Zandvoort, slechts een niet ernstige been- wond. Hij is met een auto naar huis ge bracht. De motorfiets was ernstig bescha digd. Voor bewoners van T KLEVER PARK HAARLEM-NOORD en^BLOFMEN DA Al. DAG EN NACHT Burgeflijke stand van Haarlem HAARLEM. 23 Juni 1948 ONDERTROUWD: 23 Juni. M Dekkers en E C-. Neidhöfer; P. van der Wolf en C. J H Severijnse; J C. Mourik en P. W. J. Wubbe; M. var» Leeuwen en A. M. Pollie; J. L Ger- rits en C W. Christians; H. van Velzen en J. E. Loerakker; J. C. de Vries en K. Onder- weegs: P. A. van Kraaij en M. M. Brouwers; P. Couzij en W. C. Rauchbaar; G. Holwcrda en R. van der Veldt; K. Hijkoop cn C. M.' Vasbinder; J. C. van Steijn en J. C. van Heel; A. ter Haak en M. W. Driessen; F. Hoogland en S. Post; G. J. van Lieshout en J. M. van Lammeren; A. H. Brinkman en G. J. Pan man; K. Vinke en A. M. Jansen; J. Abra hams en G. J. Janssen; P. versluis en II. P. Ender; G. van der Wal en C. H. van den Domhof: S. P. J. D. Pardon en A. C. W. Piet: J. F. Schaufeli en G. J. Rouwenhorst; G. J. Piet en W. Heijmel; P. Kool en W. G. A. Akkerman. GEHUWD: 33 Juni. E. F. J. Hoogewoud cn J, J. Cox; M. Broer cn A. M. van Maasdam; C. de Groot en G. Kopjes Niemann; A. Ran en J. E. Zeeuwe; J. B. A. van Stijn en H. H. Orth; G. C. Vermaat en P. J. M. Adelaar; T Vogelsang en J. C. de Wit; M. J. van der Vlugt en W. C. J. Schraal; W. F. Stconkist en C. C. Bosch; T. P. Markman en A Pronk: I. Geus en M. H. F. M. ^ïllemsen: M. van Bil- derbeek "en E I'urvers; H. I'. Neve en C. E van Egmond; T Neeskons en M. C. Oerle- mans: E. Tooncn en M. G. Steinbrückner; W. J. Beljaards en H. G van "t Zand: F. Pieters en G. Koopman; H. Schijf en A. Tent; J. A. Breij en F. M. Haverkort. BEVALLEN van eer. zoon: 18 Jur.i, W. 'H. Kokke—ten Have; 21 Juni, J. F. Postma— Sonneveld. BEVALLEN van een dochter-- 22 Juni. M. J HaringymaBakker; 23 Juni. A van Ho ven—Faas. OVERLEDEN; 21 Juni J. L. Uitcndaal. 60 j,. Wagenweg: G. Boerhorst, 71 j.. Grote Houtstraat; W. Suhr. 52 j.. Heussensstraat; 22 Juni, E. H. C. Haje, 37 j., Kamperlaan. Economische rechter „Zekers edele achtbare", zei de getuige en staarde haatdragend over de hoofden achter de groene tafel, „ik had wat tege die man. Hij hep geprobeerd mijn derbij te lappe bij de Pee-Oo-Dee". Ziedaar de steen des aanstoots in een zaak die twee zittingen, vele kostbare uren van de recherche en de justitie, twee advo caten, acht getuigen en een paar valse ver klaringen nodig had om tot klaarheid te komen. Het zat zo. De getuige, terdege ontsticht door* de poging tot bijlappen, had oog-om oog en in dit geval lap-om-lap laten gelden en was ertoe overgegaan de verdachte, een café-houder, bij de politie te betichten van het verkopen van borreltjes tegen een prijs van 1.50. Hetgeen te duur is. Hy had zich daartoe bediend van twee lieden, die eerst bij hoog en laag verklaarden af gezet te zijn maar later, toen het geweten begon te spreken, die verklaring als vals bestempelden en daarbij gewaagden van pressie. Pressie die zou zijn uitgeoefend door de subtiele machinaties van twee schone jongedames die bij de vrouw van getuige no. 1 aan huis kwamen en op de verklaring-afleggers een bijzondere beko ring schenen uit te oefenen. „Mevrouw", zei de politierechter toen getuigens vrouw met 'verongelijkte blik en geblondeerde lokken in de bank ver scheen, „hoe oud bent u?" „Drie-en-veertig", beweerde zij mis troostig. Dit incident liet niet na haar on vriendelijk te stemmen. „Vertelt u eens", zei de verdediger toen hij aan het woord kwam en stelde een pijnlijke vraag omtrent de amoureuze ver houdingen te haren huize. „Tege u wens ik niet te spreke", zei zy vol gekwetste waardigheid. Nu, dat hielp niet veel en dus kwam de getuige no. 1 in het bankje die, gevraagd naar de vermoedelijke reden van de om mezwaai in de houding van zijn hoofd getuigen, veelbetekenend zei: „Ach me neer ik zou mij niet om laten kopen voor een borreltje" en vervolgens fier in het rond keek. Hij verslikte zich echter zowat in die fierheid toen de rechter over deze aardigheid ontstemd bleek. Inmiddels zat de caféhouder als ver dacht middelpunt van al die belangstelling, met een uitermate droevig gezicht in zijn compartiment. Hij zei geen boe of ba, zelfs niet toen de verdediger gelijk een goochelaar de ene getuige na de andere met verpletterende bewijzen voor zijn on schuld te doorschijn toverde. Iedereen, be halve de eerste getuige en zijn ega, waren het er eigenlijk roerend over eens dat de beschuldiging als zou de caféhouder zwarte borreltjes hebben verkocht een uiterst in fame was en dat het als een paal boven water stond dat zyn twee lokazen „be werkt" waren.Trouwens dat was door dezen zelf ter zitting toegegeven. De uitslag stond eigenlijk al vast. toen de rechte® tot de verdachte sprak: „Staat u eens op". Verdachte schudde minzaam maar be slist van nee. „Opstaan", zei de kadi, met stemverhef fing. „Nee", zei de man kortaf. Eerst toen de rechter met beide handen in de richting van het plafond woof, be greep hij dat hij op de voeten moest ko men en dat er een verklaring van hem werd verwacht. „Nooit zwarte borreltjes verkocht", zei hij. Want dat was hem natuurlijk ten laste gelegd. „Vrijspraak", zei de officier en keek dreigend naar het echtpaar dat zich zeer klein maakte in de getuigenbank, „de recherche heeft hier een treurig figuur geslagen". „Vrijspraak", vroeg de verdediger, „al trap ik hier een open deur in". „Vrijspraak" zei de rechter tenslotte, „u kunt gaan". En de man ging. Droevig als voorheen. Jaarvergadering H.O.V. De Haarlemse Orkestvereniging hield gis teravond in Lion d' Or haar jaarvergadering. In het verslag van de secretaris werd gewag gemaakt van de vele successen die het "orkest in binnen- en buitenland dit jaar heeft be haald en tevens vermeld dat zo'n reis naar het buitenland zeker geen luxe is, gezien het vele werk dat het orkest moet verzetten. Men had hier speciaal de vele begeleidingen op het oog. die dit jaar honderd avonden hebben bezet en de musici voor een schier onmenselijke taak hebben gesteld. Overigens bleek uit het verslag van de penningmeester dat het juist deze begeleidingen zijn. die het zo hard nodige geld in het laadje brengen, ruim veertig mille dit jaar. Het vele werk door het orkest verricht is echter tevens een bewijs van de bestaans noodzaak der HOV. Nadat de verslagen van secretaris en pen ningmeester waren goedgekeurd het laat ste vermeldde een nadelig saldo van onge veer twintigduizend gulden kwam de verkiezing van nieuwe bestuursleden ter sprake. Dr. Th. de Crauw en dr. L. C. W. Naessens waren aan de beurt om af te treden en de laatste stelde zich niet meer herkies baar. Met algemene stemmen werd besloten de heer J. J. Delfos in de plaats van dr. Naessens te benoemen en bovendien jhr. P. J. Bogaert aan het bestuur toe te voegen. Dr. de Crauw werd herkozen. Kinderen naar Scandinavië Met het oog op de vele aanvragen welke binnenkomen van ouders die hun kinderen naar Denemarken of Zweden willen uit zenden, deelt het Sociaal Voorlichtingsbu reau (Gemeentelijke Dienst voor Sociale Zaken) te Haarlem, mede, dat het Neder landse Rode Kruis hieromtrent het volgen de heeft bericht: „Het ligt in het voorne- „men op 15 Juli a.s. een groep z.g. invité- .kinderen weg te b'rengen. Met invité- „kinderen worden bedoeld de kinde- „ren, die in 1945, 1946 en 1947 naar De nemarken respectievelijk Zweden werden „uitgezonden, en van hun pleegouders een „uitnodiging ontvingen om dit jaar de zo- „mervacantie in Denemarken of Zweden „te komen doorbrengen". Allen die inlichtingen wensen te verkrij gen omtrent deze aangelegenheid kunnpn zich wenden tot voornoemd Sociaal Voor lichtingsbureau (Gemeentelijke Dienst voor Sociale Zaken), Wilhelminastraat 3, Haarlem. Tijdens een zitting van de kantonrechter te Haarlem is uitvoerig gesproken over het rijden der chauffeurs van de NZHVM in de stad. De aanleiding was een aanrij ding op de hoek van de Kleine Houtweg en de Buitenrustlaan. Van de Baan kwam op 5 Februari jl. een bus van de NZHVM en de bestuurder reed de Kleine Houtweg op. Uit de richting Den Hout naderde een wielrijder, aan wie voorrang werd ver leend. Met een grote bocht draaide de chauffeur bij, om de Buitenrustlaan in te rijden. Hij botste tegen de trottoirband op en volgens zijn verklaring raakte hij de macht over het stuur kwijt. Ook schoot een kussen van de zitting los, omdat er een steen onder gelegd was, waardoor hij naar voren kwam. Tenslotte reed de bus tegen een woning op, welke beschadigd werd. Als getuige-deskundige werd gehoord de heer I. B. Brauckmann, inspecteur van po litie, die mededeelde, dat de chauffeur z.i. een fout heeft gemaakt bij het nemen van de bocht. Over de rijtijden en over de in richting der bussen kon hij geen mede delingen doen, onTdat daarover de Rijks Verkeersinspectie beslissingen neemt. Wel controleert de politie regelmatig op de weg De laatste maanden wordt er niet meer zo hard gereden als daarvoor. Over het alge meen doen zich geen ernstige overtredin gen voor. Natuurlijk zijn niet alle chauf feurs even voorzichtig bij het nemen van De belasting aanslagen Het werk der commiezen en adjunct-commiezen Wij hebben er dezer dagen de aandacht op gevestigd, dat de belasting-inspecties overvoerd zijn met werk, omdat op ver langen-van het departement van Financiën achterstallige aanslagen in een snel tempo aan de belastingplichtigen moeten worden gezonden. Daarbij" komt dan nog het vele werk dat vastzit aan de bijzondere heffin gen: Heffing in eens en Vermogens Aan was Belasting. Letterlijk schreven wij „Het gevolg was ook dat op verscheidene inspecties de aanslagen voor een deel moes ten en moeten worden overgelaten, aan commiezen en adjunct-commiezen, hoewel dit werk voorheen uitsluitend was opgedra gen aan inspecteurs. Het gevolg daarvan is, dat verscheidene voorlopige aanslagen niet juist zijn". Men maakt er ons evenwel op attent, dat ook vroeger door commiezen en adjunct commiezen aanslagen werden opgelegd. Deze ambtenaren hebben daarvoor een opleiding genoten. Nu gebeurt dit aanslaan doqr hen meer dan voorheen, maar er zijn ook nu veel meer aanslagen. Zij werken onder leiding van de inspecteurs en zullen ongetwijfeld in moeilijke gevallen advies vragen. Erkend moet worden dat er door de huidige wyze van werken op de inspec ties fouten gemaakt worden, maar het is onjuist daarvoor in het bijzonder de com miezen en adjunct-commiezen aansprake lijk te stellen. In de beide inspecties te Haarlem is zelfs gebleken dat dit jeugdige personeel zich in het algemeen goed en met grote werkkracht van zijn zware taak gekweten heeft. Jeugd lielpt weer mee bij het oogsten Ook deze zomer zal de Nederlandse jeugd de boeren "helpen bij het binnen halen van de oogst. Wederom heeft de Ne derlandse Jeugdgemeenschap een actie ondernomen om de jeugd op deze wijze in te schakelen bij de voedselvoorziening. Oorspronkelijk was het de bedoeling, dat de jeugdorganisaties en eventueel groepen jongeren in schoolverband het leger ama teur-landarbeiders zou vormen. Bij de duizend die zich reeds via hun organisatie hadden opgegeven voegden zich nog'1500 adspirant-landarbeiders, zodat het vereiste aantal met 500 overschreden werd. Het N.J.G. is thans bezig het surplus aan ar beidskrachten af te schrijven. Hoofdzake lijk heeft men de jonge mensen gekozen, die ook het vorig jaar bij het binnenhalen van de oogst hebben meegeholpen, zodat de ploeg, die nu de boeren zal assisteren reeds enige ervaring heeft van het werk. Tn totaal zijn er zeven jongenskampen en een meisjeskamp. Er hebben zich namelijk 65 meisjes voor het werk gemeld. Alle kampen zijn in de Noordhoek van Noord holland, hoofdzakelijk in de Anna Pau- lowna-polder, in de Wieringermeer en op Texel. De oogstperiode duurt van 12 Juli tot 16 Augustus met het zwaartepunt in het tijdvak 12 Juli tot 31 Juli. Er wordt in ploegen gewerkt, met dien verstande, dat na twee weken landarbeid telkens een groep wordt afgelost door verse kfachten. De jongelui hebben vrije kost en inwoning. De maaltijden worden gezamenlijk ge bruikt in de kampen. De „amateurs" krij gen het normale landarbeidersloon uitbe taald. Anderhalf jaar gevangenisstraf voor clandestiene slachters De Utrechtse economische politierechter heeft een zaak behandeld tegen clandestie ne slachters de grootste, die na de be vrijding door de Utrechtse rechtbank is berecht. Het betrof hier een uitgebreid complot van slachters en grossiers in clan destien vlees uit de omgeving van Utrecht. Zij hebben circa 100 varkens. 30 a 40 scha pen en een zestal koeien zwart geslacht en verhandeld. De tuinder J. werd ver oordeeld tot negen maanden, de veehan delaar J. van E. tot tien maanden, W. G. van W. tot een jaar, M. A. van W., P. A. van E. en Van der S. elk tot anderhalf jaar. De slager J. C. van B. uit Utrecht kreeg tien maanden. De expediteur C. J. van R„ die meermalen voor het vervoer zorgde, werd veroordeeld tot drie maanden voorwaardelijk en J. H. die zyn pakhuis als opslagplaats had afgestaan, tot drie maanden voorwaardelijk met 50 boete. Schermen Politiekam pipenschap In de Buitensociëteit te Deventer zijn op 22 Juni 1948 de jaarlijkse Politieschermkam- pioenschappen op sabel, zowel individueel als per corps gehouden, De équipe van de Haarlemse Politie werd bij de corpswedstrijd als 6de geclassificeerd. Inspecteur G. J. Endlich wist in afdeling I op de 4de prijs beslag te leggen en daarmee op de bijbehorende bronzen medaille. De overige uitslagen luiden: Korps: 1. Den Haag I (kampioen): 2. Den Bosch: 3. Rotterdam: 4; Den Haag II; 5. Am sterdam; 6. Haarlem; 7. Deventer; 8. Leiden. -Hoofdafd- 1. v. Daalen (kampioen); 2. Dijkmans; 3r Keur; 4. v. Uffen; 5. Schoen makers. Afd. I: 1 Brilleman* kampioen); 2. Schrürs; 3. Douwes; 4 Endlich; 5. d. Corput. Afd. II: 1. Kooyman 'kampioen); 2. Breed- hof; 3. Wiilems; 4. De Jager; 5. v. d. Helm. lage bochten. Het gebeurt wel, dat zij zich, als bestuurders van de bussen de sterke man op de weg voelen, speciaal, wanneer zij in een Crossley-bus rijden. De heer J. J. Jurrissen, directeur van de NZHVM, werd eveneens als getuige- deskundige gehoord. De maatschappij tracht over goed geschoold* personeel te beschikken. Voor hun aanstelling worden de chauffeurs getest. lederen dag wordt 7600 km. afgelegd en de bussen maken 459 maal een rit door de stad. Gemiddeld doet zich één ongelukje in twee dagen voor. Dat noemde getuige niet veel. Er wordt veel gedaan, om de veiligheid van het verkeer te bevorderen. Krijgt een bus schade, dan moet de chauffeur in de kosten bijdragen, als hij schuld heeftAAan ver dachte is een schriftelijke berisping uitge reikt en hij moest 5.schade betalen. In het algemeea wordt een chauffeur gestraft, wanneer hij een fout heeft gemaakt. Ten slotte deelde getüige mee, dat verdachte zeer gunstig bij de maatschappij staat aan geschreven. De ambtenaar van het O.M., mr. Van der Hoeven, zeide in zijn requisitoir, dat het de laatste tijd herhaaldelijk voor komt, dat chauffeurs van de bus terecht staan. Dat geeft te denken. Vorige week had iemand zich te verantwoorden, dat hij op de Raaks een wielrijder opzij „geduwd" heeft en bij de Kleine Houtweg zijn in de iaatste zes maanden drie aanrijdingen ge beurd. Verkeersfatsoen kennen sommige chauffeurs niet. Wandelaars en fietsers moeten vaak opzij springen. Gelukkig zijn bij het ongeluk, waarbij verdachte betrok ken is, geen slachtoffers te betreuren. De zaak is echter zeer ernstig en daartegen moet worden opgetreden, De directie van de maatschappij toont van goede wille te zijn, maar is dat wel voldoende? vroeg de ambtenaar. Een verzachtende omstandig heid is, dat de bocht zeer moeilijk te ne men is. Gelet op het grote aantal overtre dingen van de chauffeurs meende spreker, dat ernstig ingegrepen moet worden. Hij eiste een geldboete van f 75, subsidiair 15 dagen hechtenis en ontzegging motorrijtui gen ie besturen gedurende vier maanden. De verdediger, mr. Gerritsen, merkte op, dat verdachte kalm gereden heeft en de wielrijder voorrapg heeft verleend. Hij staat gunstig bekend en hem mag men het niet aanrekenen, als het waar is. dat an dere chauffeurs gevaarlijk rijden. Verdach te heeft een goede staat van dienst en daarom verzocht pleiter alleen een geld boete op te leggen. Op een vraag van de kantonrechter, mr. F. van Blerkom. antwoordde de heer Jur rissen, dat de directie der maatschappij geen chauffeurs kan handhaven, van wie het rijbewijs al of niet voorwaardelijk inge trokken wordt. Dan zijn zij niet bekwaam. De kantonrechter veroordeelde de chauf feur tot een geldboete van f 85, subsidiair 20 dagen hechtenis. Hij overwoog daarbij, dat verdachte een ernstige fout heeft ge maakt en dat hij geen steen onder het kus sen had mogen leggen. Daar intrekking van het rijbewijs, ook als het voorwaardelijk geschiedt, moeilijkheden kan opleveren, beperkte de kantonrechter zijn straf tot de geldboete. Sterfte aan tuberculose in '47 er dan in '39 Aantal ziektegevallen i&>echter zeer hoog De Nederlandse Centrale Vereniging tot bestrijding der Tuberculose zal Woensda; 30 Juni in Groningen een algemene ver gadering houden. De agenda vermeldt de verkiezing van een voorzitter, daar dr L. C. Kersbergen, wegens de tot stand ge komen reorganisatie van de vereniging, zijn mandaat ter beschikking stelt. In het jaarverslag over 1947 van de Nederlandse Centrale Vpreniging tot be strijding der Tuberculose wordt medege deeld, dat sneller dan kon worden ver wacht de sterfte aan tuberculose in 1947 is teruggelopen tot zelfs beneden die van 1939, het jaar, waarin het ongekend lage cijfer van 41 per 100.000 van de gemiddel de bevolking was bereikt. Het sterftecijfer was, in 1945 gestegen tot 85.9, in 1946 was het nog 46.9. Het jaar 1947 geeft het laagste cijfer te zien, dat ooit in ons land is voorgekomen, namelijk 35.3. Ten opzichte van 1939 is tengevolge van de oorlog en de daarop gevolgde bezetting en de beruchte hongerwinter 19441945 de sterfte aan tuberculose gestegen van 41 tot 85.9, wat een toeneming betekent van 109.5 pet. Het sterftecijfer aan longtuberculose van 1945 vertoont tegenover dat van een toeneming van 28.3 tot 65.4 of ruim 131 pet. Na 1945 is de sterfte van 85.9 ver minderd tot 37.3 in 1947, hetgeen overeen komt met een daling van ruim 56.5 pet. In verhouding tot 1945 is de sterfte aan longtuberculose teruggelopen van 65.4 tot 26.2, hetgeen een daling betekent van meer dan 59.9 pet. De sterfte aan longtuberculose vertoont derhalve nu de sterkste daling. Hier staat evenwel tegenover, dat het aantal ziekte gevallen zeer hoog is. Een zeer ongunstige factor vormt ver-v der ook de nood, welke er nog steeds heerst op het gebied van de woningtoe standen. Ook het vetrantsoen. dat van zulk een grote betekenis is in de strijd tegen de tuberculose, laat nog steeds te wensen. Zal Neher aftreden? Naar wij vernemen zou er aanzienlijke kans bestaan dat de heer Neher zijn functie in Nederlands-Indië zal neerleg gen. De heer Neher is, zoals bekend, gede legeerde van het Opperbestuur in Neder lands-Indië. SCHEEPVAART K. H. L. Delfland, 23 Juni van Amster dam naar Hamburg. Entre Rios, 22 Juni van Southampton (thuisreis). MIJ. NEDERLAND. Ceram 23 Juni te Aden van Suez naar Belawan. Johan de Witt, 24 Juni te Amsterdam van Port Said. Johan Oldenbarnevelt passeerde 22 Juni Malta op weg naar Port Said Mapia. 22 Juni te Soerabaja van Pulo Samboe naar Makassar Oranje,22 Juni van Amsterdam naar Southampton Rempang. 23 Juni te Colombo van Batavia naar Suez. Talisse. 22 Juni van Sydney naar Melbourne. Amstelstad, 18 Juni te Beira van Lorenzo Marquez naar Dar-es- Salaam. Bali, 22 Jur.i te Halifax v. Port Said naar Boston. Lawak, 17 Juni te Vancouver v. Seattle. Roepat, 22 Juni te Makassar van Soe rabaja naar Balikpapan. Sumatra. 21 Juni van Palembang naar Semarang. Van der Waals. 21 Juni Ouessant gepasseerd naar Rot- I terdam. HOLL. WEST AFRIKA LIJN. - Maaskerk 22 Juni van Amsterdam naar Antwerpen. VINKE EN CO. Heelsum, 22 Juni van Pointe Noire naar Freetown. Kort en Bondig J BINNENLAND In Mei heeft het gemeentebestuur van Deventer aanbesteed de bouw van een schutsluis mei een bewakingsinstallatie tus sen de IJssel en de gemeentelijke indusuie- naven. De inschrijvingen varieerden tussen f2.952.000 en f 1.959 500. Het werk is opgedra gen aan de op twee na laagste inschrijfster, de N V. Nederlandse Beton Maatschappij „Bato" te 's Gravenhage, welke had inge schreven voor f2 177.000. Een Nederlandse delegatie van afgevaar digden van directies en vakverbonden der Limburgse mijnen bezoekt momenteel Engeland op uitnodiging van de besturen van de afdelingen North Staffordshire, War wickshire en Leicestershire van de nationale mynwerkersbond, om kennis te maken met de uitwerking van morele herbewapening in de Britse mijnindustrie. Uit het kamp Mariënbosch te Nijmegen zijn zestig ongewenste Dyitsers met hun fa milies over de grens gezet. De bewoners van het kamp Mariënbosch, die langer in ons land zullen moeten vertoeven, zijn overge bracht naar het kamp Avegoor. HAARLEM EN OMGEVING Ter navolging. Als eerste bedrijf in Heem stede zond de firma G. C. van Meeuwen 202,50 gulden aan het U.N.A.C.-Comité, n.l. f 101,25 bijeen gebracht door het personeel en eenzelfde bedrag door de directie erbil gelegd. De heer G. J. Nyman te Haarlem is ge slaagd voor het practijkexamen verlichtings- kunde. Rijksweg-viaduct bij Abbenes Maandag geheel gesloten Voorzichtigheid geboden! De werkzaamheden aan de viaducten in de Rijksweg Amsterdam-Den Haag over de wegen in de Haarlemmermeer zijn nog niet ten einde. Thans wordt gewerkt aan dat over de Kruisweg; de viaducten. Noordelijk hiervan gelegen, zijn klaar, doch die over de Bennebroeker-, de Venneper- en de Lis- serweg moeten nog een beurt krijgen en het verkeer maakt «ebruik van de afritten. Ook het viaduct ten Zuiden van Abbenes is thans in onderhoud. Evenals bij de an dere gaat het hier om de opritten die door de jaren wat „uitgezakt" zijn en verhoging behoeven. Deze overgang ligt over de Hoofdvaart; er onder is een kleine brug voor belde richtingen. Het verkeer kan dus tijdens de stremming langs de afritten en dit brugje zijn weg voortzetten. Daartoe moeten echter voertuigen uit beide rich tingen hun snelheid een flink stuk redu ceren, want de bedoelde brug ligt niet in dezelfde lijn als het viaduct, maar er schuin onder,-waardoor aan beide zijden een paar bochten in elkaar lopen, die grote voor zichtigheid van de weggebruikers eisen. Thans is men nog slechts bezig aan de Zui delijke baan, zodat het verkeer uit de rich ting Amsterdam nog rustig over het viaduct ruist, maar Maandag wordt ook de Noor delijke baan aangepakt en'zullen dus de stromen uit beide richtingen er onder langs eikaar geleid moeten worden. Talrijke bor den doen op deze plaats een beroep op de voorzichtigheid der automobilisten en de Rijkspolitie ziet er op toe, dat zij „ingeto gen" rijden, opdat, ongelukken worden voorkomen. De werkzaamheden aan dit viaduct zul len naar verwacht wordt tot eind Augustus voortduren. Eigen woningen voor arbeiders en kleine zelfstandigen De minister van Wederopbouw en Volks huisvesting heeft een commissie ingesteld, welke tot taak heeft té onderzoeken, welke voorzieningen zouden zijn te treffen om de verkrijging van eigen woningen door arbeiders, voornamelijk ten plattelande en met hen gelijk te stellen kleine zelfstan digen te bevorderen. De commissie za(l voorts onder de ogen moeten zien, of aan de betrokken perso nen bij de wet een r.echt op financiële medewerking moet worden gegeven en of de kapitaalverstrekking voor de eigenbouw door de overheid of de particuliere geld markt dient te geschieden. Wanneer de laatstgenoemde mogelijkheid wordt geko zen moet tevens uitgemaakt worden of het instituut der bouwkassen dient te worden ingeschakeld. Tqt lid en voorzitter der commissie is benoemd de heer J. Bommer te 's-Gra- venhage, algemeen adviseur bij de Cen trale Directie van de Wederopbouw en de V olkshuis vesting. Bloemendaal C.P.N en de verkiezingen Woensdagavond hield de afdeling Bloe mendaal van de Communistische Partij Ne derland in hötel „Vreeburg" een openbare vergadering. Voor ongeveer twintig toehoor ders heeft de heer J. van Santen, lid van de Eerste Kamer, in een urenlang betoog uit eengezet, om welke redenen de communis tische partij gedurende de huid.^e verkie zingsactie aan een sterke Hetze-campagne bloot gesteld is. Volgens spreker zou de democratie ondermijnd worden, op grond van het feit, dat voor de C. P. N. o.a. eén radio spreekverbod bestaat, terwijl C. P. N -wet houders uit de colleges worden gestoten. Sprekende over de grondwetsherziening zeide de heer Van Santen, dat dit een van de belangrijkste politieke gebeurtenissen van het ogenblik is. maar als bezwaar bracht hij er tegen in, dat het volk over deze herziening niet voldoende wordt ingelicht. In een vloek en een zucht zouden namelijk bepaalde rech ten worden opgeheven. Spreker betoogde dat het anti-communis- me voortvloeit uit moeilijkheden van de regering en de stoffelijke nood van ons volk. Hij voorzag een inflatie. De heer Van Santen eindigde met op te merken, dat men aan de voor-avond van de communistische opmars staat en. zo verze kerde hij, wanneer men de macht in handen heeft, zou men drastische maatregelen kun nen bewerkstelligen. t Amsterdamse Beurs Koninklijke Olie. Unileven Philips A. K. U Fokker Nederlandse Fprd Nederlandse Kabel Berkel's Patent Scheepvaart-Unie Holl.-Amerika Lijn Deli Maatschappij H. 'V. A A'dam Rubber Ned. Handel Mij N.-I. Handelsbank Billiton Mij II Slot koer.» gisteren 344 294 264 y2 163 >4 353)4 280 125 '/4 18914 197 158)4 23014 164 160 120 480 Openings koersen 34214 2W 262 y2 164 157^4 230V2

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 6