flinke sorteerder Ie of 2e klas ZETTER of ZETTER-DRUKKER 'n TAXI...? Bel 17000 TEMPO Kort en Bondig 10 NETTE MEISJES 2 FLINKE JONGENS le monteurs 2e monteurs hulpmonteurs geroutineerde bankwerker of draaier taw.hij man bakkersbediende DINSDAG 29 JUNI 1948 HAARLEMS DAGBLAD 3 Wanneer weer stoptreinen Haarlem-Leiden? Een toezegging die een aan wijzing zou kunnen zijn Wij hebben noj» eens bij de directie der Nederlandse Spoorwegen geïnformeerd wanneer weer zal worden overgegaan tot het inleggen van stoptreinen op de lijn HaarlemLeiden. Ons werd geantwoord: Het is onze be doeling in de naaste toekomst de stoptrei nen op dit traject weer in te voeren. Maar het is nog niet te zeggen wanneer. Er zijn moeilijkheden die eerst nog uit de weg ge ruimd moeten worden. De N. S. '-ebben -og steeds een tekort aan rijdend materiaal en bovendien zijn tussen Haarlem en Leiden enige stations geheel uitgevallen. De sta tions moeten eerst weer van personeel voorzien worden. Natuurlijk is opnieuw aandacht gewijd aan deze aangelegenheid naar aanleiding van de hangende kwestie: tram of autobus. Als de beslissing die in Den Haag genomen moet worden zou leiden tot opheffing van de tramlijn HaarlemLeiden en het zou eens blijken dat de autobussen het vervoer niet aan kunnen, zouden de Nederlandse Spoorwegen wel eens voor de noodzake lijkheid kunnen komen te staan op korte termijn over te moeten gaan tot het in voeren van de stoptreinen Haarlem Leiden. Economische rechter Sterk verhaal Het was een vriendelijk-uitziend man die gistermiddag voor de economische rechter verscheen en iedereen werd dan ook zeer geschokt toen men bij monde van de officier moest vernemen, dat de ver dachte Nederlands voedselpositie in ge vaar had gebracht door in het geniep twee schapen te houden. „Ik dacht dattet mocht", zei de man be deesd, ,,'t stond in de krant daddede schape vrij ware". De zaal haalde opgelucht adem. want de man had dus onbewust gezondigd. ..Niks dervan", zei de officier, ,,u heeft de krant slecht gelezen. Ik requireer vijfenzeventig gulden boete met teruggave van de op brengst van de inmiddels geslachte scha pen". „Vertelt u eens" maande de rechter, „waarvoor hield u die schapen?" „Voor de dressuur", zei verdachte als was dat de gewoonste zaak van de wereld. „Kom nou", zei de rechter ongelovig, „ze konden zeker mooi zitten". „Wis en drie edelachtbare" beweerde de man gekwetst. „En pootjes geve ook", voegde hij er zegevierend aan toe. Dat was sterk en een iegelijk spitste de oren om te vernemen welke kunstjes de wolbalen nog meer konden verrichten. „Ach meneer", zei de verdachte, „het ware van die lekkere grote knulle. Ik zei maar „Kom op" en dan spronge ze in me jeep en begonne met derlui pootjes te wuive. Zelfs de CCD stond verstomd". De rechter kennelijk ook, want hij deed er zomaar vijftig gulden af en zei: „Ga in vrede". In de zaal grijnsde men schaapachtig. De verplaatsing van het goederenstation In de eerste jaren is daaraan geen denken In ons artikel van Zaterdag over het Haarlemse haven- en industrieterrein in de Waarderpolder, herinnerden wij er aan dat een onderdeel daarvan is de verplaatsing van het goederenstation van de Wester gracht naar de omgeving van de Oudeweg. Bij de directie van de Nederlandse Spoor wegen vernamen wij evenwel dgt in de eerste jaren niet gedacht kan worden aan de uitvoering van dit plan. Het bouw volume dat de N. S. van de Wederopbouw toegewezen krijgen is nog steeds beperkt. Daarom moet nauwgezet worden nagezien welke werken voorrang hebben. Er zijn nog verschillende steden die verlangend uitzien naar herbouw van de in de oorlog vernielde stations. Het zou onjuist zijn die werken langer uit te stellen dan absoluut nodig is en Haarlem te laten voorgaan. In Haarlem heeft men immers een goederen station. DISTRIBUTIENIEUWS Woensdag bestaat er gelegenheid tot het afhalen van distributiebescheiden te: Haarlem: Wi tot en met Wo. Zandvoort: V tot en met Z. Bennebroek: L tot en met Q. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 28 Juni. BEVALLEN van een dochter: 24 Juni: E. D. Monnier-Kohn: 26 Juni: M. A. J. Wes terhuis-van Gestel: L. de Korte-Henner; G. A. P. Verheijde-van der Kroft; 27 Juni: J. H. Huijsmans-Heemskerk; P. C. J. Harmse- van Kempen; 28 Juni: A. W. Alberts-Groot; J. W. der Kinderen-de Haas. Van een zoon: 26 Juni: J. C. Hinderks- Bocr; A. Pieters-Lensen; T. M. C Weijdora- de Zaaijer; 27 Juni: W. M. Bellekom-Saar- loos; M. S. Breed-van der Horst; G. Mol-van Dam. OVERLEDEN: 24 Juni: M. Meijerhof-Kra- mer, 70 j., Spionkopstraat; 25 Juni: H. J. Haberer. 39 j.. Hazepaterslaan; T. van Dijk- Kater, 80 j.. van 't Hoffstraat; W. G. M. Bel- laart-van der Laan, 59 j., Oranjestraat; 26 Juni: H. C. Guichard, 67 j., Hazepaterslaan; B. van den Burg, 45 j., Hazepaterslaan; S„ 3 d„ d. van H. C. van Gog, Hazepaterslaan; 27 Juni: M. C. Bakker-Staats, 62 j., Kam perlaan. ONDERTROUWD: 28 Juni: J. Sluis en H. Meijer. Vooi bewoners van "T KLEVERPARK HAARLEM-NOORD en BLOEMENDAAL DAG EN NACHT Agenda voor Haarlem DINSDAG 29 JUNI. Rembrandt: „Staatsvijand nummer 1", 18 j. 2.00. 4.15. 7.00 en 9.15 uur Palacè: „Rigoletto", 14 j., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „Ali Baba en de veertig rovers" alle leeft., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. City: „II Poverello", 14 j. 2.00. 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Frans Hals: „De afvalligen". 18 j„ 2.30. 7.00 en 9.15 uur. Spaarne: „De zwarte piraat", 14 j., 2.30, 7.00 en 9.15 uur. WOENSDAG 30 JUNI. De Leeuwerik: Anti-Revolutionnaire Partij verkiezingsappèl, 8 uur Rozcndaal. Ovcrveen Volkspartij van Vrijheid en Democratie, openbare vergadering, 8 uur. De heer Weiter wil naar Djokja oprukken De heer Ch. J. I. M. Welter, die Maan dag in de Concertzaal te Haarlem voor het Katholiek Comité van Actie sprak, vond het allereerst verwonderlijk, dat een zijns inziens rechtse partij, „hoogstens een mid denpartij" als de Katholieke Volkspartij in 1946 een coalitie met de Partij van de Ar beid had aangegaan, hoewel toch toen al de strijd tussen Christendom en Communisme aan de gang was. Spreker verweet dr. Beel dat hij geen ernstige poging had gedaan tot samengaan met andere rechtse partijen. De resultaten van twee jaar regerings beleid onder de loupe nemende, kwam de heer Weiter tot de conclusie, dat ten aanzien van de financiën „de Rooms- rode coalitie niet goedkoop was." De heer Weiter fulmineerde voorts, al vorens de Indië-politiek te behandelen, tegen de geleide economie. „Zo langzamer hand is er niemand meer die het Indië- beleid durft te verdedigen, zelfs de rege ringspartijen niet", beweerde de heer Wei ter vervolgens. „Nu moet u binnenkort uw mening geven over een grondwetsherzie ning, waarvan niemand weet wat erin staat. Maar één ding is zeker: indien deze door gaat, dan is het met het Koninkrijk ge beurd, aldus spreker, die het een nationale vernedering noemde, dat de staven van de Commissie van Goede Diensten op het ogenblik op Java rondlopen, „zoals de Duit sers hier rondliepen." „En wat zegt de Katholieke pers van de bepaling in het „Renville"-verdrag, dat de Federatie der Indonesische Staten souve- rein en onafhankelijk zal zijn? Zij zegt er niets over en dit is wellicht nog maar het beste." „Maar gij moet deze Grondwetsherzie ning, die van u een blanco volmacht vraagt in de Indische politiek niet aanvaarden," zo bezwoer de heer Weiter zijn gehoor. Spreker meende, dat men van de Ko ninklijke rede van 6 December 1942 een mythe had gemaakt om de ontbinding van het Koninkrijk goed te praten. Volgens hem was een band tussen Nederland en Indië op basis van vrijwilligheid, volwaar digheid en duurzaamheid zeer wel onder het gezag van de Nederlandse Kroon denk baar, „Als de band met Indië wegvalt, val len de voordelen ook weg," zo zei de heer Weiter „en de arbeiders met de grote ge zinnen zullen daar het meest onder lijden. Terwijl wij de rijkste gebieden der aarde als een oude schoen weggooien, verdringen zich reeds anderen om die op te rapen." De oorzaak van de verzwakking der Ne derlandse positie zag spreker in het verdrag van Linggadjati, dat het feitelijke gezag van de Republiek op Java, Sumatra en Madoera erkende. Spreker vroeg zich af waarom zo vele offers van goed en bloed gegeven moe ten worden. „Zorgt gij ervoor, dat onze jongens niet tevergeefs zijn gevallen" vroeg "de heer Welter, die tenslotte concludeerde dat deze regering vervangen moet worden door een, die kan samenwerken op een basis tot behoud van het Koninkrijk. Na de pauze beantwoordde de aanvoerder van lijst 10 op kernachtige wijze een groot aantal vragen. Zijn mededeling, dat als het aan hem zou liggen, het Nederlandse leger naar Djokja zou oprukken, werd door de vergadering met applaus begroet. Jubileum J. G. Hogenlurk De heer J. G. Hogenbirk, directeur van het bijkantoor Haarlem van de firma Hel dring en Pierson, die vandaag veertig jaar in het bankbedrijf werkzaam is, ontving vanmorgen reeds vele blijken van belang stelling in de vorm van bloemstukken en brieven. Jhr. E. J. van Holthe sprak hem namens de firma Heldring en Pierson toe en bood een geschenk aan. Ook van het personeel ontving de jubilaris een ge schenk. Vanmiddag wordt een receptie ge houden. Twee K.L.M.-piloten krijgen een berisping De Raad voor de Luchtvaart heeft uit spraak gedaan in zake het ongeluk, over komen aan het K.L.M.-vliegtuig, dat op weg van Schiphol naar Leeuwarden op 27 December 1947 tegen de 78 meter hoge toren van de St. Bonifaciuskerk te Leeuwarden is gevlogen, waardoor een vleugel afbrak. De piloot wist echter een geslaagde noodlanding te maken, zodat geen van de tien passagiers enig letsel kreeg. Naar het oordeel van de raad is dit ongeval veroorzaakt door een samenloop van omstandigheden. Van invloed is ge weest de omstandigheid, dat het actuele weerbericht afgeleid was van een weer kaart, berustende op waarnemingen welke om 3 uur 's nachts waren gedaan. De raad kan zich niet aan de indruk onttrekken, dat, indien de gezagvoerder volledig om trent de te Leeuwarden te verwachten weersgesteldheid ware voorgelicht, dit hoogst waarschijnlijk van grote invloed zou zijn geweest op de door hem genomen beslissingen. De raad is voorts van oordeel, dat na ontvangen peilingen de landings manoeuvre terstond afgebroken had moe ten worden. Ten slotte constateert de raad, dat de gezagvoerder in strijd met het voor schrift heeft gehandeld door de tweede bestuurder het vliegtuig op een binnen landse verkeerslijn te doen starten en lan den. Niet voorbij gezien wordt, dat de be trokkene een grote vliegvaardigheid bezit, gepaard aan een grote tegenwoordigheid van geest. De betrokkenen, R. W. Robin son te Amsterdam en F. S. Kroon te Bus- sum zijn gestraft met een berisping, Hoofdstad-Operette speelt „Wiener Blut" De Hoofdstad-Operette (onder directie van Meyer Hamel Otto Aurich Otto Durer) zal met leden van de voormalige Fritz Hirsch Operette, op Donderdag 1 Juli in de Stadsschouwburg te Haarlem nog een reprisevoorstelling geven van de klassieke en beroemde operette „Wiener Blut" van Johann Strauss in een Nederlandse bewer king. EXAMENS ONDERWIJZERSEXAMENS. Voor het eindexamen der Da Costa-kweek- school te Bloemendaal zijn geslaagd: 9 can- didaten; de dames: A. C. de Goeij te Velsen, J. W. Huart, Haarlem; J. M. Kool, IJmuiden; L. C. Piso. Beverwijk; M. S. Schravendeel, Lisse: M. J. Unger, Haarlem; J. G. W. Ratsma, Santpoort; de heren: G. de Jong, Haarlem; L. Roosjen, Haarlem. LORENTZ-LYCEUM. Voor de eindexamens voor de 5-jarige H. B. S. B-afdeling aan het Lorentz-Lvceum zijn geslaagd de dames: Bertie Rethmeier, I. Brackman, K. Brugman. L. Dirksen. M. van Kampen, G .Boxs. R. Engels. J. Leemans en de heren: G. Oomen, A. Govers, F. Ste venhagen, L. van Damme, T. Timmer, G. Wilmink, H. Heemstra. R. Wereldsma. J. Elfring, B. ter Beest, O. Hoeke, S. Koorn, W. Jiskoot, H. Bouwmeester. H. van Eden. F. Hage, M. Herz Afgewezen: drie candidaten. teruggetrokken eén. Het examen wordt voortgezet. ROZENSTRAAT 13 vervoert Uw meubelen en rachten naar alle plaatsen TEL. 20020 (Adv.) Mannenkoor „Caecilia" zong voor een jarige Commissaris Ter gelegenheid van de zestigste ver jaardag van de heer M. A. Reinalda, Com missaris der Koningin in de Provincie Utrecht, toog Maandagavond het Konink lijk Mannenkoor „Caecilia" naar Utrecht om zijn beschermheer daarmede geluk te wensen. In het Paushuis, de ambtswoning van de Commissaris, werd door het koor een concert gegeven. Voorzitter J. A. Dal sprak in hartelijke bewoordingen de gelukwen sen uit en bood een foto van het man nenkoor aan, gemaakt op het concert van 12 Mei ter gelegenheid van de verlening van het Koninklijk praedicaat. Aan mevrouw Reinalda werden bloemen overhandigd. In zijn dankwoord gaf de heer Reinalda eens te meer van zijn onverflauwde liefde voor Haarlem blijk. Na het concert bleven de koorleden nog enige tijd de gasten van de familie Rei nalda. Zij konden daarbij luisteren naar een aantal zangnummers die door hun collega's van het Koninklijk Utrechts Man nenkoor, waarvan de heer Reinalda even eens beschermheer is, werden uitgevoerd. Gevallen van meineed Het aantal gevallen van meineed neemt in Haarlem de laatste tijd toe. Vooral in zaken van echtscheidingen, welke de Haar lemse rechtbank behandelt, spreken de ge tuigen niet altijd de waarheid. Het gevolg is, dat enige personen op het ogenblik in voorarrest zitten. Vanmorgen heeft de rechtbank uitspraak gedaan in zaken tegen twee vrouwen en een man, die meineed gepleegd hadden in een echtscheidingsprocedure. Bij het be palen van de straf van de vrouwen werden de omstandigheden in aanmerking geno men en straffen van vier maanden werden opgelegd. Het vonnis tegen de man luidde zes maanden gevangenisstraf. In de maand Augustus zal de rechtbank nog enige zaken van meineed behandelen. Aangezien het aantal steeds groter wordt, is het te ver wachten, dat de justitie streng zal op treden. ADVERTENTIE-OPGAVEN PER TELEFOON Men wordt dringend verzocht voor deze opgaven of voor inlichtingen, advertenties betreffende, niet de redactie-nummers te" gebruiken, doch uitsluitend de admi nistratie-nummers 10724 en 14825 Wielerwedstrijden aan Delftlaan gaan door De wedstrijden om de Nederlandse titels wielrennen zullen vanavond in het Amster damse Stadion verreden worden. Deson danks gaan ook de wielerwedstrijden in de omgeving van de Delftlaan te Haarlem vanavond door. Ook de Nederlandse kam pioen Plum zal hierbij aan de start ver schijnen. Marktkoopman opgelicht De Haarlemse rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen de gebroeders V. uit 's-Hertogenbosch, die terecht hebben gestaan wegens oplichting. Eén van hen had aan een koopman uit Zeist, die op de Maandagmarkt in Haarlem stond, 500 tex- tiepunten te koou aangeboden voor 205. De ander was bij de verkoop tegenwoordig en had een opmerking gemaakt over de prijs. Toen de koopman de enveloppe, waarin de textielpunten moesten zitten, des avonds open maakte, kwam hij tot de ont dekking, dat zij 5 punten en wat kranten papier bevatte. De rechtbank veroordeelde H. V. tot een gevangenisstraf van één jaar en zes maanden en M. V. tot een gevan genisstraf van één jaar. Assurantiebemiddeling wordt wettelijk geregeld Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp, houdende een regeling van het assurantiebemiddelingsbedrijf. De basis van de in het ontwerp neerge legde saneringsregeling vormt de registra tie van alle in het assurantiebemiddelings bedrijf werkzame personen. Aan niet gere gistreerde personen zal het, indien dit ont werp tot wet wordt verheven, verboden worden om, op welke wijze dan ook, be middeling te verlener. Voor de op het ogenblik in het assuran tiebemiddelingswezen werkzame personen is een soepele overgangsregeling ontwor pen. Een ieder die voldoet aan zekere, niet te zware eisen, vast te stellen bij algemene maatregel van bestuur, zal ingedeeld kun nen worden in een der aan te leggen regis ters. Na een overgangstijd van vijf jaren zal aan de hand van de behaalde productie resultaten definitief worden uitgemaakt in hoeverre deze voorlopige plaatsing terecht is geschied. Gunstiger vooruitzichten voor de papierindustrie In de algemene vergadering van aandeel houders van Van Gelder Zonen N V. te Amsterdam heeft de heer H. Smidt van Gelder, in antwoord op een vraag of de onlangs door Nederland gesloten handels overeenkomsten met Finland en Rusland ook aanleiding zullen geven tot een ver hoogde invoer van hout, geantwoord, dat inderdaad deze handelsovereenkomsten betere perspectieven bieden voor de grond- stoffenvoorziening der papierindustrie. Deze is de laatste paar maanden wat ver beterd. Hier staat echter tegenover, dat de prijzen nog steeds hoog zijn, en dat de ver koop van het product het punt begint te naderen, waarop vraag en aanbod elkaar beginnen te ontmoeten. Hedenavond vuurwerk in Zandvoort Ter gelegenheid van de verjaardag van Prins Bernhard zal vanavond op het Zand- voortse strand vuurwerk gegeven. Ondanks het minder gunstige weer is vanmorgen besloten het vuurwerk door te laten gaan. SCHEEPVAART Abbekerk, Rotterdam-Australië. 27 Juni te Sydney: Jaarstroom. Rotterdam-West-Afrika, 29 Juni van Bordeaux; Lindekerk, Abadan- Rotterdam, 28 Juni te Port Sudan; Alcor, Rio de Janeiro-Rotterdam. 28 Juni te Ant werpen; Arkeldijk. 29 Juni van Antwerpen te New York verwacht; Bantam. Java-New York. 29 Juni te Belawan: Grote Beer, Am- sterdam-Batavia, 28 Juni van Suez; Indra- poera, Batavia-Rotterdam, 29 Juni te Co lombo; Johan van Oldenbarnevelt, Amster- dam-Batavia, pass. 28 Juni Perim: Klipfon tein. Mombassa-Amsterdam. 29 Juni te Suez; Kota Inten, 29 Juni van Quebec te Rotter dam; Kota Gede, Rotterdam-Batavia. 29 Juni te Singapore: Loosarecht, Rotterdam- Perzische Golf. 28 Juni te Port Said; Ni- gerstroom. 29 Juni van Novorondo te Cuio- bay; Sibajak, Batavia-Rotterdam. pass. 28 Juni 19 uur Kaap Guardafui; Tabinta, 29 Juni van Rotterdam te Quebec verwacht; Zuiderkruis, Batavia-Rotterdam, pass. 29 Juni Socotra. Zandvoort Circuit vordert snel De werkzaamheden aan het nieuwe cir cuit van Zandvoort vorderen gestadig. De laatste hand wordt thans aan de baan ge- l legd. Ook de werkzaamheden aan de tri bune, de toiletgebouwtjes en de „pits" vin den goede voortgang. Ruim 2 km van het 4800 meter lange circuit is thans van het definitieve wegdek voorzien en het prach tig gladde wegdek slingert zich als een breed lint door het duinlandschap. De organisatie van de grote internatio nale auto-race, welke op 7 Augustus a.s. zal plaats hebben, berust geheel in handen van de K.N.A.C. Het is nog niet officieel bekend, welke renners er. behalve de uit genodigde Engelsen aan de race zullen deelnemen. De afdeling Zandvoort van het Ned. Rode Kruis heeft het circuit reeds bezocht, ter vaststelling van het aantal pos ten, dat men op de grote dag nodig zal hebben. De ramingen over het aantaJ toe schouwers bij deze eerste internationale auto-race lopen uiteen. Maar algemeen ver wacht men bij gunstig weer een mensen massa van minstens 75.000. Een leger van rijkspolitie, men spreekt van 450 man, zal die dag de Zandvoortse politie komen ver sterken. De motor-races, welke dit jaar op het nieuwe circuit zullen gehouden worden, zijn vastgesteld op 21 Augustus a.s. en worden georganiseerd door de K.N.M.V. in samenwerking met de Zandvoortse V.V.V. Amsterdamse Beurs Koninklijke Olie. Unilever Philips A. K. U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel v. Berkel's Patent Scheepvaart-Unie Holl.-Amerika Lijn Deli Maatschappij H. V. A A'dam Rubber Ned. Handel Mij. N.-I. Handelsbank Billiton Mij II Slotkoers gisteren 338 287 256 *4 160 350 277 121 184i/2 197 153 2121/2 15514 157 117Ï4 471 Openings koersen 3351/2 151)4 213 Heemstede V.V.D.-candidaat Ritmeester sprak in het Sportpark In het restaurant van „Heemsteedse Sportparken" hield de heer G. Ritmeester, burgemeester van den Helder en candidaat der V.V.D. voor de Tweede Kamer, gister avond een propaganda-rede, waarin hij het beleid van het huidige kabinet vooral ten aanzien van de Indië-kwestie en de finan ciën scherp hekelde. De heer Ritmeester wilde niet ontkennen dat het socialisme hier en elders zegenrijk werk gedaan had ter verheffing der arbeidersklasse, maar de S.D.A.P. heeft volgens hem haar tyd gehad. In St. Michelsgestel rijpte het plan, een grote progressieve partij te stichten en deze kwam, na de bevrijding, in de figuur der P.v.d.A. tot stand. Misrekening ten aanzien der politieke „honkvastheid" van de con fessionelen, maar vooral het teleurstellende beleid der kabinetten-Schermerhorn en- Beel. deden deze partij echter weer uiteen vallen. Spreker had vooral critiek op de leen-maar-raak politiek van minister Lief- tinck c.s. en wilde inplaats daarvan verso bering, harder werken, stimulering der in dustrialisatie en van de export. Voor de nieuwe sociale wetten had hij alle respect, alleen: hun uitvoering moet ook betaald worden. Minder op de pof leven en tering naar nering zetten leek hem het gezondste leeept voor herstel. Spreker meende voorts dat 80 000 ambtenaren kunnen en moeten afvloeien naar 't vrije bedrijf, dat schreeuwt om werkkrachten. De resterende ambtena ren kunnen dan ook beter bezoldigd wor den, hetgeen harde noodzaak is. Over de wederopbouw viel ook weinig goeds te zeg gen; wij moeten 50.000 woningen per jaar bouwen; in 1946 en '47 kwamen er in totaal slechts 15.000 gereed. Vooral echter moet de geldsmijterij en de doodse ministeriële stilte daarover een einde nemen. Sinds de bevrijding is onze staatsschuld met bijna 5,5 milliard toegenomen en het balans- tekort voor 1948 wordt getaxeerd op 2,5 milliard dit ondanks een vijfvoudige belastingopbrengst, vergeleken bij 1939. De inperking van de geldomloop via geldzuive- ring en bijzondere heffingen liep ook op niets uit: thans circuleert nog circa 7,5 mil liard evenveel als voor Lieftinck's geld- zuivering. Het gebeurde in Indië achtte spreker in eerste aanleg de schuld der Britten, maar een betere regeringspolitiek had daarna nog veel kunnen redden. Nu beval de P.v.d.A., de politiële actie niet tot Djokja door te trekken, maar Schermerhorn seinde aan Spoor dat „de pesthaard Djokja uitgebrand BINNENLAND De algemene kerkelijke vergadering van het Hersteld Evangelisch Luthers Kerkgenoot schap heeft besloten het besluit to: afzetting van ds- B. E. J. B:k als predikant van het Her steld Evangelisch Luthers Kerkgenootschap te handhaven. De Koninklijke Rotterdamse Lloyd heeft een korte zeereis met het vlaggeschip „Willem Ruys" ontworpen. Voor de controle van de inrichting voor het neutraliseren van het scheepsmagnetisme zal dit schip deze zomer naar de Engelse marinehaven bij Portland varen. Deze gelegenheid heeft de maatschappij aangegrepen tot het ontwerpen van een driedaagse zeereis langs de Zuid- Kust van Engeland Havens zullen niet wor den aangelopen, zodat de deelnemers geen vreemde valuta, paspoorten of visa behoe ven aan te vragen. HAARLEM EN OMGEVING De Volkspartij voor Vrijheid en Demo cratie houdt op Vrijdag 2 Juli een openbare vergadering in hotel „De Leeuwerik" te Haarlem Als sprekers treden op mr. G. Vonk. lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal en G. Ritmeester, burgemeester van Den Helder Dc burgemeester van Bloemendaal. jhr. mr. C J A. den Tex. zal op Vrijdag 2 Juli geen spreekuur houden. By beschikking van de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting is be noemd tot referendaris in vaste dienst bij het ministerie van Wederopbouw en Volks huisvesting mr. S F L baron van Wijnber gen, voordien werkzaam bij het Provinciaal Bestuur Noordholland. De kerkeraad der Gerf. kerk onderh. art. 31 K.O. te Halfweg heeft aan die te Hoofddorp voorgesteld gecombineerd het be- roepingswerk ter hand te nemen. De 70e algemene vergadering van de Volksbond tegen drankmisbruik zal 28 Juli a.s. te Heemstede in restaurant Groenendaal worden gehouden. De vergadering vangt aan met een ontvangst ten raadhuize om 11 uur, gevolgd door een lunch door de ontvangende afdeling aan te bieden. Na afdoening van de huishoudelijke zal.en zal prof. dr. J J. Jongbloed van Utrecht refereren over: „Het alcoholvraagstuk in deze tijd". De heer E. H. van Waardcnburg te Heemstede is aan het Nutssemlnarium te Amsterdam geslaagd voor de middelbare akte A paedagogiek. De Federatie Haarlem van de Partij van de Arbeid, houdt op Donderdag 1 Juli een meeting op het Drilsmaplein, waar de heer S. P. Doek zal spreken en een open bare vergadering te Spaarndam in café „De Toerist", waar de heer J. Willemse het woord zal voeren. Een 25-jarige wielrijdster wilde gisteren nog net voor een auto '.ar.gs van de Wagen weg af de Spanjaardslaan inslaan- Zij moest haar onvoorzichtigheid met een wonde aan het hoofd bekopen. Een vijftigjarige juffrouw in de Mina- hassastraat in Haarlem-Noord stond op een vuilnisemmer en zeemde dc ramen. Thans bedenkt zij met een hersenschudding, dat zij een wankele standplaats had uitgekozen De bestuurders van een naar het Soen- daplein rijdende tram en van een uit de Paul Krugerstraat komende personenauto merkten elkaar niet op. Btjde botsing sneefde de voorzijde van de auto en de treeplank van de tram. Uit een pakhuis in de binnenstad werd vannacht een Goudse kaas van tien kilo ge stolen. Dp Haarlemse recherche heeft een arbei der van een cacao- en chocoladefabriek aan gehouden. die bekend heeft in de loop van enkele maanden honderd repen chocolade te hebben weggenomen, alsmede een hoeveelheid bonbons. De Haarlemse Economische recherche heeft een winkelier bekeurd, die electrische artikelen bijna twee keer te duur verkocht. moest worden". Spreker's partij heeft voor de Grondwetsherziening gestemd niet om dat zij het in enig opzicht eens is met het beleid van de regering in de Indische kwes tie, maar omdat in het licht van de Konink lijke rede van 1942 en van de loop der ge beurtenissen daarna, een ander standpunt en met name dat van de A.R,-partij niet meer te rechtvaardigen is. Deze hou ding impliceert echter geen instemming met „ontbinding van het Koninkrijk" maar dat behelst de voorgestelde Grondwetsherzie ning dan ook niet. Deze spreekt uitdrukke lijk van de vorming van een Unie en van onderlinge verbondenheid tussen de delen van de Unie. Bekwame STRIJKSTER en FLINKE MEISJES gevr. voor alle afdelingen Aanmelden: EERSTE HAARLEMSCHE STOOMWASSCHE- RIJ N.V.. Kampersingel 50-56. Haarlem. GEMEENTE HAARLEM In Haarlems Kindertehuis (Schotersingel 4) worden gevraagd: a. Een inwonend KINDERVERZORGSTER die de leiding van de schoolgaande jeugd op zich kan nemen. Ervaring is vereist. Diploma kinderverzorgster 6trekt tot aanbeveling. Salaris 1.100.per jaar, benevens kost en inwoning. b. KINDERVERZORGSTERS (uit- en inwonend); goed kunnen omgaan met schoolgaande kinderen is vereist. Salaris naar leeftijd van 522.tot 1.100 per jaar, benevens kost of kost en inwoning. Nadere inlichtingen Worden eventueel verstrekt door de be sturende zuster van genoemd tehuis. Sollicitaties (voor de betrekking onder a genoemd op zegel), gericht aan de Burgemeester van Haarlem, inzenden aan de Directeur van de Gemeentelijke Geneeskundige- en Ge zondheidsdienst, Nieuwe Gracht 124. GEVRAAGD: VERKOOPSTERS Afd. Stoffen-Nouveauté-Lingerie 4 Voor ons confectie-atelier: PRIMA NAAISTERS MODEMAGAZIJN FUNKE. Grote Houtstraat 25-27. VOEDINGSMIDDELEN-SPECIALITEITEN GEBE METZ GASTHUIS VEST 7—9 - HAARLEM vragen voor de inpakafdeling Goed loon. Prettige werkkring. Aanmelden kantoor Gasthuisvest 9. GEVRAAGD voor winkel en atelier. BEKWAME MODISTE APPRêTEUSE en LEERLING Fa. v. d. STAR KOENEN. Zijlweg 78. Gevraagd op bankkantoor alhier voor spoedige indienst treding EEN JONGSTE BEDIENDE Brieven onder no. 1153 bureau van dit blad. Ververij en Chemische Wasserij vraagt COLPORTEUR-BESTELLER Aanmelden Fa. J. LOTTGERING, Amsterdamsevaart 30A- Voor de AFDELING TELEFOON van het PROVINCIAAL ELECTRICITEITSBEDRIJF VAN NOORDHOLLAND te Bloemendaal wordt gevraagd JONGE KRACHT om opgeleid te worden tot Telefoonautomaten-monteur. Dipl. A.B.S. (eleetricien-instrumentmaker) strekt tot aanbe veling. Leeftijd 16-18 jaar Salaris volgens schaal. Uitvoerige sollicitaties met recente pasfoto aan de Directie, Ign. Bispmcklaan 19. AANKOMENDE BEDIENDE worden geplaatst. Brieven onder no- 1154 bur. DRUKKERIJ „MELIS". Heemstede kan plaatsen Aanmelden: Kerklaan 29, na 6 uur Zandvoortselaan 170. N.V. THERMA. Vondelstraat 36. Amsterdam-W vraagt voor haar afdeling Centrale Verwarming, bekwame voor werken in Amsterdam. Indiensttreding zo spoedig mogelijk. DE NEDERLANDSCHE METAALGIETERIJEN te Heem stede, vragen voor spoedige indiensttreding een WIJ VRAGEN voor onze ateliers (KLASSE A) GROOTWERKERS thuis of op de zaak. Enige GEVORDERDE MEISJES als hulp voor de kleermakers DAMESKLEERMAKERS en een POMPIER voor spoedige indiensitreding op aan trekkelijke voorwaarden. Alleen zij, die gewend zijn in eerste klas zaken te werken komen in aanmerking. Barteljorlsstraat 34 Haarlem Tel 20295 DEPöTHOUDERS. Fabriek van uitsluitend verpakte levens middelen wenst aan te stellen in diverse rayons DEPöTHOUDERS voor de verkoop en aflevering harer producten aan winke liers. coöperaties enz. Hiervoor komen in aanmerking alleen zij, die financieel krachtig zijn en in staat zijn de verkoop intensief te bewerken. Brieven onder no. 1155. GEVRAAGD Gevraagd een nette TULLENAARS BAKKERIJ. Zijlweg 10. Overveen. GEERT HOOGEVEEN'S GARAGEBEDRIJF Dealer: PACKARD - NASH - ROVER - INTERNATIONAL Mr. Comelisstraat 54 vraagt 1ste MONTEUR Alleen zij die beschikken over voldoende ervaring en goede referenties gelieven te solliciteren. LEERLING-MONTEUR Diploma Ambachtsschool vereist. Te koop gevraagd BOUWTERREIN groot 200 tot 250 m2. te Haarlem, uitgezonderd Slachthuis- buurt en Haarlem-Noord voor Verenigingsgebouw Eventueel aaneengesloten panden hjereoor geschikt komen ook In aan merking. Brieven onder no. 1152. AANGEBODEN 37 ARBEIDERSWONINGEN ln goede staat van onderhoud. Gelegen In Haarlem (N.). Niet voor zelfbewonlng. Gunstig beleggingsobject. Inlichtingen: Makelaarskantoor DE RIDDER STRIJBIS, Zandvoorter Allee 1. Heemstede. Tel. 26179. WASSERIJ BEELEN', Blekersvaartweg 13, Heemstede N.V. Houthandel en Kistenfabriek „Het Spaarne" Jaarlijkse Algemene Vergadering van Aandeelhouder! op Woensdag 14 Juli aanstaande om 4 uur des midd ten kantore der Vennootschap, Spaarne 14 te Haarlem. I De agenda ligt ten kantore der Vennootschap ter Lnzage.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 3