3 Hillegom, wieg van de A.N.W.B. Haarlemse boksers boekten successen Spert in het kort De nieuwe bonnen PANDA EN HET OOG VAN MUG Q Wereldnieuws DONDERDAG I JULI 1948 HAARLEMS DAGBLAD' Een herinnering aan de Haarlemse Vélocipèdisten De Alg. Ned. Wielrij'ders Bond viert van daag zijn 65-jarig bestaan Meer in be ginsel was deze bond reeds eerder opge richt, namelijk toen Haarlemmers en Hagenaars elkaar in „Het Wapen van Friesland" te Hillegom ontmoetten en daar het idee van de oprichting van een „Vélocipèdistenbond" ter sprake kwam. De vélicopède of „fielsepé" zoals de volks mond haar noemde, baarde in haar jonge tijd evenveel opzien als thans de hélicoptère. Het waren vrijwel uitsluitend jongelui, die zich op het manshoge reuzenwiel waagden, dat zich, over de nog niet van rijwielpaden voor ziene. hobbelige wegen, moeizaam voort bewoog. Men moest wel jong zijn om zoiets aan te durven, meer nog, zodra men zich buiten de steden waagde, de aanvallen van conservatieve dorpelingen te doorstaan en duizend-en-één kansen te lopen op de bon geslingerd te worden door volijverige dorps veldwachters. Want de gemeentelijke bepa lingen waren even veelvuldig als uiteen lopend. en terwijl het gemeentebestuur hier voorschreef dat men tien meter te voren moest afstappen, wanneer een „paardewagen" naderde, verboden de vroede vaderen daar het ryv.'iel ten enenmale! Was het te verwonderen, dat de onder nemende ..velocipèdisten" elkaar opzochten en clubjes vormden? Ook te Haarlem ontstond een „Haarlemse Vélocipèdclub" in 1382, en de leden lieten zich. deftig en bezadigd, naast hun vaandel fotograferen. Het was een trots vaandel, met het wapen van Haarlem bekroond, en een bliksemschichten uitschietend „vliegend wiel" dekte de krullende, omlauwerde initia len: en trots ook waren de bezitters, jongelui met brede stropdassen en boorden met om geslagen punten, horlogeketting op de buik en het insigne in de vorm van een aan een lint bengelende medaille op de borst! Wanneer ze zich op hun vehikel hesen, zagen ze er sportiever uit, met petten en ge streepte tricots, en waar ze doortrokken, lie pen de dorpelingen uit om de „stadse apen' te zien voorbijrijden. Twee Hillegorfimers, de gebroeders Van Waveren. maakten deel uit van de club en het was wellicht op hun initiatief, dat de Vólocipèdeclub in het voorjaar van 1883 een ritje op de ..hoge" naar Hillegom maakte... waarschijnlijk om de bloembollen te bekij ken. Onderweg kwamen ze een sportbrocder tegen en dat was in die tijd een voldoende evenement om ervoor van de fiets te stappen en kennis te maken Met eerbiedige verba zing vernamen de Haarlemmers, dat hun collega maar liefst uit.... Den Haag was komen fietsen, 'n kleine veertig kilometer. Welk een prestatie! De nieuw aangekomene, Charley Bingham, was de „captain" van „De Ooievaar" de club der Haagse wielrijders. Men was het er over eens. dat contact tussen beide verenigingen zeer gewenst was. Plannen werden gesmeed, een datum bepaald, en eindelijk scheidde men met een veelbetekenend „tot weerziens". Veelbetekenend, inderdaad.het betekende de oprichting van een organisatie, die eens meer dan tweehonderdduizend leden tellen zou! Zondag 22 April bood het kleine station netje ..Veenenburg" bij Hillegom een merk waardig schouwspel. Daar stonden vijftien Haarlemse jongelui naast hun hoge fietsen te wachten op de trein uit Den Haag. die eindelijk met veel lawaai kwam binnen stommelen. Fietsen werden uit de bagage wagen geladen, handen gedrukt, en toen reed men in de stipste orde. twee aan twee, de Veenenburgerlaan af naar „Het Wapen van Friesland" (toen nog bekend als café Koning) het cafétje tegenover het bescheiden Hillegomse Raadhuis. Haarlemmers en Hagenaars bespraken hier vooral de mogelijkheid, om onderling wed strijden te houden, maar enkele vooruit ziende geesten zagen toch al kansen voor een nationale organisatie. Vooral twee Britten. Webster en Bingham, die in hun land al deel uitmaakten van de „Cyclist's Touring Club" en nu de Haagse gelederen versterkten, voel den voor dat plan. Maar men deed in die dagen niets overijld en eerst na veel cor respondentie benoemden beide clubs (hoe kan het anders) een. commissie. Die twee commissies kwamen bij elkaar in het Leidse Zomerzorg, en daar was het dat de plannen 5 GOEDKOPE DAGTOCHTEN* DAGRETOUR Fl. 2.- Met Rederij ZWAAG, Amsterdam. TEL. 42294 en 26544. Afvaart, inlichtingen en plaatskaarten (ook voorverkoop) DE RUYTERKADE, STEIGER 2 Ook ou ZONDAG Dagelijks naar: VOLENDAM en MARKEN, afv.iou., m8t de grote 3-deScs salonboot „Veluwe". HARDERWIJK (de Veluwe) ai». 8 HILVERSUM (Oud Loosdrecht, Kortenhcef) afvaart 9 uur LOOSDRECHT via de Vecht; afvaart 10 uur. VIER- MEREN - TOCHT, met nieuwe attracties, dagelijks afvaart cm 10 uur van de Sloterkade b/d Zeilbrug. Kinderen 4-12 jaar half tarief. Vraagt gratis dienstregeling I Salonboten te huur van 200 tot 1200 personen. (Adv.) tot oprichting van een Vélocipèdistenbond vaster vormen aannamen. Maar het waren de toevallige ontmoeting in Hillegom en de sportieve begroetings bijeenkomst in „Het Wapen van Friesland" geweest, die de eerste steen legden voor het reuzengebouw van de ANWB. Wie thans de zonnige serre van „Het Wapen van Friesland" betreedt, ontdekt daar naast de klok. die nimmer loopt, een gedenksteen met in gouden letters het inschrift: Her innering aan de ontmoeting van Haagse en Haarlemse wielrijders op 22 April 1883, welke leidde tot oprichting van de ANWB, Toeristenbond voor Nederland. parapluies wandelstokken reparaties eigen atelier GROTE HOUTSTRAAT 47 Telefoon 18036 Tour de France begonnen De Nederlands-Luxemburgse ploeg heeft geen grote indruk op deze eerste dag van de Tour de Fran achter gelaten. Het is de vraag, of er in de 20 étappes, die nog volgen, een dag zal komen, waarop de ploeg leider Joris van den Bergh wel met voldoe ning zal kunnen terug zien. Donderdag, wanneer de tweede étappe Trouville-Dinard zal worden gereden, zal Gino Bartali, een van de grote favorieten voor de tour 1948, starten in de gele leiders trui. De uitslag van de eerste dag was: 1 Bar tali (Italië) 237 km. in 6 uur 50 min. 24 sec.; 2 Schotte (België a); 3 Teisseire (Frankrijk); 4 Engles (België b); 5 De Muer (Noord-Oost ploeg van Frankrijk); 6 Mertens (België a); 7 Marcellak (N.-O. ploeg van Frankrijk); 8 Mathieu (België a); 9 Gauthier (Zuid-Oost ploeg van Frankrijk); 10 Renders (België b), allen zelfde tijd als winnaar. Deelnemers eindstrijd stayerskampioenschap Na de twee voorritten. die Woensdagavond in het Olympisch Stadion te Amsterdam ge houden werden, heeft de sportcommissie van de N.W.U. voor de finale om het stayers kampioenschap, welke Zondag a.s. in 'Am sterdam verreden wordt, de volgende negen renners aangewezen: Pronk, Bakker, Van der Voort. Bijster, Pellenaars, Motké, De Beer, De Best en Matena. Alleen de eerste rit van 100 km. kon uit gereden worden. Bijster behoorde tot de deelnemers, die vrij goed reden. Pronk kwam 17 ronden voor het einde opzetten en werd eerste in 1 uur 22 min. 3 sec.; 2 Matena op 650 meter; 3 Bijster op 750 meter; 4 Motké op 7 ronden en 5 Remkes op 10 ronden. Toen er in de tweede rit bijna 60 k.m. was gere den, begon het te regenen en de wedstrijd werd gestaakt. De stand was op dat ogen blik: 1 Van der Voort, 2 Bakker, 3 De Best, 4 De Beer, 5 Pellenaars, 6 Van Amsterdam. HAARLEMSE SPORTWEEK De radio geeff Vrijdag HILVERSUM I. 301.5 M. 7. 8. 13. 19. 20 on 23 uur: Nieuws: 7.15 Gym nastiek: 7.30 Platen: 7.45 Woord voor de dag; 8.15 Platen; 9.15 Voor zieken: 9.30 Platen; 10.15 Concert in d. Bach; 10.30 Morgendienst; 11.00 Platen: 11.20 Pianorecital; 11.50 Platen; 12.05 Magyari Imre; 12.30 Wcerpraatje: 123.30 Metropole-orkest met zang; 13.15 Orgel; 14.00 ,,An American in Paris". Gershwin; 14.20 Van oude en nieuwe schrijvers; 14.40 Viool voordracht; 15.10 Operafragmenten; 16.00 Van stad en land: 1(5.20 Kinderkoor; 16.50 Lichte muziek; 17.20 Omroeporkest; 18.00 Reportage Wimbledon tenniskampioenschap pen: 18.15 Evangelie in Esperanto; 18.30 Strijdkrachtenprogramma: 19.15 Suriname herdenking; 19.30 Verkiezingstoespraak; 19.45 Christel. Middenstandsbond: 20.05 Proloog; 20.15 Koninklijke Militaire Kapel; 21.00 Cello en piano: 21.30 „Nieuwe ordening voor In- dië; 21.50 Platen; 22.00 Vragen aan voorbij gangers; 22.30 Negro-Spirituals; 22.45 Over denking; 23.15 Platen; 23.45 Griller Strijk kwartet. HILVERSUM II. 414.5 M„ 218 M. en 1875 M. 7. 8, 13. 18, 20 en 23 uur: Nieuws; 7.15 Pla ten: 8.50 Voor de vrouw; 9.00 Platen: 9.30 Waterstanden; 9 35 Kwartet in G, Havdn; 10.00 Morgenwijding: 10.20 Platen; 10.30 Het Socialisme en de vrouw; 11.00 Schubert en Brahms; 11.20 Voordracht: 11.35 Platen; 12 00 „Rancho-programma"; 1230 Weerpraatje; 12.33 Sportagenda: 12.38 „Le Piano excentri- que"; 23.15 Vaudille-orkest; 14.00 Kookkunst; 14.20 Het Kamerorkest met piano; 15.00 Ons volk in zijn dichters: 15.20 Kamerorkest; 16.00 Orgelspel; 16.30 Zomer-vacantietijd; 17.00 Filmland; 17 20 Wij en de muziek; 18.15 Felicitaties: 18.40 Jan Corduwener; 19.00 Denkt om de bocht. 19.15 „Nederland op zee": 19.22 Appel voor ex-politieke gevange nen; 1930 VPRO-cursus; 19.45 Verkiezings- toespraak; 20.05 Reportage VPRO-landdag; 21.00 Men vraagten wij draaien; 21.30 De Ducdalf: 21.50 Op vleug'len van muziek; 22.00 Buitenlands weekoverzicht; 22.15 Swing and Sweet: 2240 mej. dr. Bruining; 22.45 Wij ding; 23.15 Platen- J Langs het Spaarne tussen de Lange Brug en de Melkbrug waren Woensdagavond velen bijeen, om roei- en kanodemonstra ties bij te wonen. De afstand tussen de bruggen bedraagt 150 meter en is dus te kort, om wedstrijden te houden. De toe schouwers kregen echter een indruk, op welke wijze de roeiers en kanovaarders hun sport beoefenen. Leden van de Roei- en Zeilvereniging waren met hun overnaads- materiaal opgekomen en de leden van de Haarlemse Kanovereniging, de Kanover eniging „Trekvogels" en de Haarlemse Watersportvereniging „Spaarnevogels" met 40 boten. Boksen en krachtsport. Een interessant programma werd de be zoekers gisteravond aangeboden in het Ge meentelijk Concertgebouw. De gewiehts- heffers kregen gelegenheid met hun sport voor de dag te komen. De Vries, Poelman, Lasschuit en Bonke van „Achilles" te Haar lem bonden de strijd aan tegen Iskes, Buis, K. J. Moiiang en J. Morlang van D.O.K. uit Beverwijk. De bezoekers verwerkten een gewicht van 1035 kg en de Haarlemmers 1015 kg. De leden van „De Ring" boekten succes sen in de bokswedstrijden. Zij namen aan •ier partijen deel, welke in overwinningen eindigden. K. Dörr bokste een goede partij tegen de Amsterdammer Van der Velde. Hij plaatste enige goede slagen en behaalde een overwinning op pLinten. H. Antonissen kwam vooral in de tweede ronde opzetten en verkreeg een voorsprong, welke nodig was, omdat zijn tegenstander Burggraaf uit Leiden later in betere vorm kwam. J. de Jonge hield dapper vol tegen Snik uit Lei den, die over meer routine beschikte. Deze kreeg echter een waarschuwing wegens te laag boksan. Dt Jonge won op punten. J. Brouwer kwam uit tegen Jelders uit Am sterdam. Na de tweede ronde werd de strijd op medisch advies gestaakt. Verder waren de uitslagen: P. de Jong (Amsterdam) wint na interventie van de scheidsrechter van J. van Leeuwen (Leiden); Bus (Amster dam) wint op punten van P. Roelandse (Leiden). De worstelaars kwamen ook in actie. On der leiding van de heer J. G. C, Scheffer werd een partij tussen J. F. Schouten en K. de Groot geworsteld, waarbij laatstge noemde de overwinning behaalde. Schou ten gaf vervolgens een demonstratie vrij worstelen, waarbij hij er de nadruk op vestigde, dat deze tak van sport, niet ge vaarlijk is, hetgeen wel eens verondersteld wordt. De heer J. Nauwelaerts de Agé demon streerde enige jiu-jitsu-grepen. waarna nog twee judo-partijen volgden. J. Warmer dam en M. Schutte werden winnaars. Kringkampioenschappen zwemmen. Het programma van de hedenavond te verzwemmen kringwedstrijden luidt als volgt: 50 m borstcrawl jongens; 3 x 50 m wisselslag persoonlijk, dames; 100 m rug slag, heren: 50 m rugslag, meisjes; 200 m schoolslag, heren; 5 x 50 borstcrawl esta fette, jongens; 10 x 50 m borstcrawl esta fette, dames. Demonstratie ruitersport. Zaterdagmiddag doet de ruitersport haar intrede in de Sportweek met een demon stratie op het terrein dat gelegen is in de driehoek Wagenweg-Emauslaan-Joh. van Oldebarneveltlaan. Er is een alleraantrek kelijkst programma samengesteld dat be staat uit een licht springconcours, een springen met paren en een behendigheids wedstrijd. Tot slot zullen alle deelnemen de ruiters achter een jagermeester een fikse galop over enige jachthindernissen maken. Aan deze wedstrijden zal worden deel genomen door ruiters van de Stichting Paardensport Amsterdam en de Haarlemse Rij- en Jachtvereniging. Voor het licht springconcours zullen tevens twee équipes van beide verenigingen worden samenge steld. Aan deze „stedenwedstrijd" zullen aan de Haarlemse kant onder andere mee dingen G. van Limburgh met Amor, H. Paanen met Tentor le Grand, J. Willemsen met Matador, E. G. Jonker met Grand Seig neur, E. G. H. Rhodius met Ranger en W. L. Brugsma met Don Castor. De Amsterdamse afvaardiging belooft zeer sterk te worden, zodat de H.R.J.V.'ers zeker hun handen vol zullen hebben. Niet temin hebben de laatsten gedurende de afgelopen weken de nodige ervaring opge daan, zodat zij zeker niet kansloos zijn. Het publiek kan de wedstrijden gade slaan op één der wegen rond het terrein. Schermen vraagt de aandacht. Twee maal zal het Haarlemse publiek kennis kunnen maken met het schermen. Vanavond wordt een demonstratie gegeven op het sportterrein aan de Kleverlaan, waar aan leden van Gvsberti Hodenpijl uit Lei den (floret), militairen (degen) en heer Endlich met militaire instructeur (sabel) medewerken. In het Krelagehuis wordt Vrijdagavond een korpswedstrijd sabel gehouden, met als deelnemende équipes A.P.G.S. uit Amster dam, een militaire ploeg uit Haarlem, „Aan vallen en Weren" uit Leiden, de Leidse Politiesportvereniging en de Politiesport- vereniging „Haarlem". Een groot aantal partijen zal getrokken worden. De laatste jaren zijn in Haarlem geen openbare wed strijden meer gehouden. Daarom verwach ten de organisatoren, dat velen een kijkje in het Krelagehuis zullen nemen. Olympische Spelen Elf waterpolospelers naar Londen De volgende elf waterpolospelers zullen naar Londen gaan: Kohner (Robben), Sa- lomons (HZ en PC). Braasem (Zian), Kore- vaar (Meeuwen), Stam (HZ en PC), Van Feggelen (Meeuwen), Smol (Zian). Keete laar (Robben), Ruimschotel (HZ en PC), Cabout (GZC) en Smael (SVH). Overwinning voor HPC. Voor de zo mercompetitie heren-waterpolo heeft HPC een overwinning van 61 geboekt op DWR in de inrichting in „Groenendaal". De thuis club speelde goed en voerde regelmatig de stand op tot 61. F. de Geest, P. Smit en W. Geurtsen doelpuntten voor HPC en J. Kollerie redde de eer voor de Haarlemmers. HPC 2 won in de reserve-hoofdklas met 5—2 van ZIAN 2. Britse golfkampioenscliappen. De Ne derlander G. P. de Witt, die te Edinburg aan de Britse open kampioenschappen deelneemt, werd in dé eerste ronde, waarin hij 78 maakte, door de Belg Flory met 69 uitge schakeld. Zal Clay heengaan? Volgens geruchten die in Frankfort de ronde doen en door de Daily Mail worden vermeld, zou generaal Lucius Clay, de Amerikaanse militaire gouverneur in Duitsland, binnenkort zijn functie neer leggen en worden opgevolgd door generaal A. Wedemeyer. Van 4 tot en met 17 Juli zijn de volgende bonnen geldig: Bonnen voor brood en vlees: 004, 006 Vlees: 100 gram vlees 005 Vlees: 300 gram vlees 007-1 Brood: 800 gram brood (geldig t.m. 10 Juli) 008-1 Brood: 200 gram brood (geldig t.m. 10 Juli) Alle bonkaarten: 010 Algemeen: 400 gram brood of 1 rant soen vermicelli e.d. 011 Algemeen: 100 gram bloem 012 Algemeen: 500 gram suiker, boterham strooisel, enz. of 1000 gram jam, stroop enz. of 500 gr. versnaperingen(inmaak) 013 Algemeen: 250 gram boter of marga rine of 200 gram vet Bonkaarten KA, KB, KC 016 Algemeen: 1 ei 017 Algemeen: 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 018 Algemeen: 250 gram boter of marga rine of 200 gram vet 019 Algemeen: 50 gram cacao 020 Algemeen: 200 gram rijst (voor-inlev.) 021 Algemeen: 250 gram zachte zeep en 250 gram soda B 027 Reserve: 800 gram brood (geldig tot en met 10 Juli) B 028, C 030 Reserve: 500 gram boter of margarine of 400 gram vet C 029 Reserve: 400 gram brood (geldig tot en met 10 Juli) Bonkaarten KD, KE 031 Algemeen: 1 ei 032 Algemeen: 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas 033 Algemeen: 125 gram boter of marga rine of 100 gram vet 034 Algemeen: 100 gram cacao 035 Algemeen: 200 gram rijst (voorinlev.) 036 Algemeen: 500 gram zachte zeep en 500 gram soda D 037 Reserve: 800 gram brood (geldig tot en met 10 Juli) E 039 Reserve: 500 gram bloem Tabak- en Versnaperingenbaarten enz. QA, QB, QC 808: 75 Versnaperingen: 200 gram versnaperin gen of 200 gram suiker, boterham strooisel, enz. of 400 gram jam, stroop enz. 78 Versnaperingen: 100 gram versnaperin gen of 100 gram suiker, boterham strooisel enz. of 200 gram jam, stroop, enz. Reserve E Tabak: 50 gram scheerzeep of 100 gram scheercrème of 400 gram snel-scheercrème. Bonkaarten ZA, ZB, ZC. ZD, ZE, MD, MF, MH 808 (bijzondere arbeid, a.s. moeders en zieken): Geldig zijn de bonnen van de strook K. Deze bonnen zijn 14 dagen geldig. Op Donderdag 8 Juli zullen broodbonnen worden aangewezen op de volgende wijze: Op de A-kaarten 2000 gram, op de B- kaarten 2800 gram, op de C-kaarten 2200 gram, op de D-kaarten 800 gram en op de E-kaarten 600 gram. Per 14 dagen ontvangt dus de A-groep 3600 gram, de B-groep 6000 gram, de C-groep 4400 gram, de D-groep 2000 gram en de E-groep 800 gram. De bonnen 020 en 035 Algemeen voor 200 gram rijst moeten uiterlijk op Zaterdag 10 Juli bij de winkelier worden ingeleverd. De bon Reserve E Tabak voor scheer zeep enz. blijft tot nader aankondiging geldig. Melk voorlopig van de bon Met ingang van heden is melk vrij van distributie. Dit is echter een voorlopige beslissing van de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. Een defini tieve beslissing kan eerst in het najaar worden genomen, wanneer meer gegevens bekend zijn over de vooruitzichten voor de krachtvoedervoorziening en de uitkomsten van de teelt van ruwvoedergewassen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat voor de aflevering van melk, bestemd voor verwerking tot consumptie-ijs, chocolade melk en dergelijke het stelsel van toewij zingen tot nader order blijft gehandhaafd. Bestaande melkverwerkingsverboden, zo als het verbod tot het verwerken van melk in brood, blijven eveneens gehandhaafd. De verwachting bestaat, dat ook geduren de de aanstaande herfst en winter de op heffing van de melkdistributie gehandhaafd Cr acLoZ rwds (roven CALVÉ's PUDDING CUSTARD.MAÏZENA De heer Weiter mag zijn radiorede niet overdoen De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft afwijzend beschikt op het verzoek van de heer Weiter om op nieuw een kwartier zendtijd te zijner be schikking te stellen, omdat hij op 19 Juni wegens tijdgebrek zijn radio-verkiezings rede niet geheel heeft kunnen uitspreken. De beslissing van de minister is gegrond op de overweging, dat de heer Weiter te laat in de studio arriveerde, waardoor het z.g. proefspreken vervallen moest. Ware dit niet het geval geweest, dan zou een bestaande technische storing onmiddellijk ontdekt en verholpen zijn. Rijksbijdragen voor woningwetwoningen De minister van Wederopbouw en Volks huisvesting heeft een beschikking uitge vaardigd, welke een uitwerking van de reeds eerder in het Woningbesluit opge nomen regeling betreft en de bijdragen voor woningwetwoningen bevat. Krach tens deze regeling draagt het rijk de on rendabele exploitatie-kosten. In hel nor male exploitatie-risico wordt niet bijge dragen. Voorschriften zijn voorts gegeven omtrent het vormen van een reserve door de woningbouwverenigingen, waardoor de financiële positie van deze verenigingen zal worden verstevigd en het dus mogelijk wordt eventuele normale exploitatie-ver liezen op te vangen. Deze laatste regeling is speciaal van belang bij het stopzetten van de voorschot-verlening van rijks wege. BURGEMEESTER VRIJGESPROKEN. Voor het kantongerecht te Zaandam heeft zich te verantwoorden gehad de heer J. K., oud-burgemeester van Krommenie, sedert enige maanden burgemeester van Heiloo. Hem was ten laste gelegd, dat hij ten behoeve van een metaalindustrie, die haar bedrijf slechts kon uitbreiden, indien de gemeente haar een deel van de begraaf plaats wilde verkopen, goedkeuring zou hebben gegeven een aantal graven te ver wijderen zonder toestemming van de na bestaanden en zonder de wethouders in deze aangelegenheid te hebben gekend. De ambtenaar van het O. M. vroeg vrij spraak, omdat het wettig bewijs ontbrak. De kantonrechter wees conform deze eis vonnis. Zowel de kantonrechter als de Ambte naar verklaarden, „dat in deze aangelegen heid een onbehoorlijke mentaliteit was getoond". De woning;, en gezinstelling in de randgemeenten Nog heel wat kleine gezinnen in grote huizen De belangrijkste tabel, in het gisteren verschenen overzicht van de resultaten van de Woning- en Gezinstelling, die op 31 Mei 1947 in ons land werd gehouden en waaruit wij gisteren enige op Haarlem be trekking hebbende cijfers publiceerden, is wel die, welke een opstelling geeft van de gewone woningen naar het aantal vertrek ken en bewoners. Op 31 Mei 1947 telde Heemstede 25 boer derijen of tuinderswoningen, 267 winkel woningen, 197 woningen met werkplaats, kan blijven. Er kunnen zich echter omstan- 238 gewone woningen met bedrijf en 4409 digheden voordoen, zoals een tegenvallende j zonder, in totaal dus 5136 woonverblijven, melkproductie of een belangrijke toene- waarbij nog een zomerhuis en twaalf nood- ming van het verbruik, welke, mede met het oog op de belangen van onze export van zuivelproducten, de wederinvoering van de melkdistributie noodzakelijk zouden kunnen maken. Algemene zuiveringsraad voor het bedrijfsleven Bij beschikking van de ministers van Economische Zaken, van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening, van Financiën, van Wederopbouw en Volkshuisvesting en van Verkeer en Waterstaat is met ingang van 1 Juli ingesteld een algemene zuive ringsraad voor het bedrijfsleven, welke zijn zetel heeft te Amsterdam. Voorzitter is Mr. C. Brict te Haarlem. Adjunct-secretaris is de heer M. Spoor te Haarlem. 60. Nadat ze een tijd te vergeefs hadden gezocht, kwamen de Chinezen het dek weer op, nog woedender dan ze al waren en \onder verder uitstel teerden Panda, Stap per en Joris Goedbloed over boord gegooid. Plons! Daar dreven ze op hun zwemgor dels, Het schip verdween in de verte en om hen heen deinde de eindeloze Oceaan. Wat een toestand!" zei Joris. „Zwemmen, vrien den! Er moet hier in de buurt land zijn en dat is het enige lichtpunt. Vaarwel, sma ragd!" „Niks vaarwel!" zei Panda. „Ik heb de steen bij me!" „Hoe is dat mogelijk?" riep Stapper verbaasd. „Wel," zei Panda, „ik heb dat ding in mijn zwemgordel ver stopt, zo gauw ik in de gaten had wat die Chinezen van plan waren! Dat is de reden, dat die kerels niets hebben kunnen vin den". „Zéér fraai!" zei Joris. „Maar nu ge noeg gepraat! Spaar Uw adem, want die tullen we nodig hebben!" Intussen had het vliegtuig van de hogepriester Kom Si het schip ingehaald en vloog nu laag over de masten van het vaartuig met Chinese muiters. woningen gevoegd moeten worden. In totaal vinden hierin 22.820 inwoners een onderkomen. In 337 gevallen nu bewoonden vier per sonen zeven kamers dit kwam het meest voor doch in één geval bewoonden drie personen een huis met meer dan veertien vertrekken, in twee gevallen huisden vier personen in zo'n huis, in drie vijf en in twee zes. Het is natuurlijk de vraag, of dit nu nog zo is. Daar tegenover staat, dat bij 3818 alleen wonende huishoudingen er in 36 gevallen onvoldoende slaapgelegenheid was en bij de 2863 samenwonende huishoudingen in 22 gevallen. Blocmendaal. Bloemendaal was op de laatste dag van Mei 1947 veertig boerderijen, 96 winkel woningen, 173 woningen met werkplaats, 172 met bedrijf, 3354 zonder bedrijf, elf hotels, een zomerhuis en drie noodverblij- ven rijk voor 18.139 inwoners. In 171 gevallen bewoonden drie personen zes vertrekken, in twee gevallen drie per sonen een huis met meer dan veertien ver trekken, en in een geval had een gezin van vier personen en in twee gevallen vyf bewoners de beschikking over een huis met meer dan twintig vertrekken. Van 2699 alleenwonende huishoudingen hadden er 34 slaapruimte tekort, van de 2474 samenwonende dertig. Zandvoort. In Zandvoort waren in totaal 2146 woon verblijven voor 8798 inwoners. Het meest voorkomende type van bewo ning in 132 gevallen was: vijf vertrek ken voor drie bewoners. In vier gevallen hadden drie tot vijf be woners de beschikking over huizen met meer dan veertien vertrekken, in één ge val zelfs met meer dan twintig vertrekken. Van de 1774 alleenwonende huishou dingen hadden er twintig onvoldoende slaapruimte, van de 758 samenwoningen 26. Bij de woningtelling werden de keukens bij de vertrekken gerekend, de badkamers niet. Mej. G. van Maasdam te Haarlem is aan de Leidse universiteit geslaagd voor het candidaatsexamen medicijnen. A.R.-Verkiezingsappèl „Een volk waarvan de regering met de revolutie coquetteert is diep te betreuren", zei het Tweede Kamerlid de heer A. Sta pelkamp gisteravond op het tweede Anti- Revolutionaire verkiezingsappèl in de Leeuwerik. „Het noodlottig resultaat van zo'n verhouding hebben wij in Tsjecho- Slowakije gezien". Hij verweet de P. v. d. A. dat zij van een dergelijke verhouding ook niet geheel vrij was en noemde als voor beelden daarvan de aanvankelijke samen werking met de communisten en de toe geeflijke houding tegenover de Indonesische republikeinen. Hij besprak vervolgens in den brede de naar zijn mening desareuze regerings- politiek ten aanzien van Indonesië en zei dat de weg van de eindeloze conferenties een doodlopend slop is. Ieder economische of sociale vooruitgang noemde de heer Stapelkamp onmogelijk wanneer de band met de overzeese gebiedsdelen niet her steld wordt. Dit herstel zal vlug dienen te geschieden omdat de Amerikanen reeds een economische infiltratie voorbereiden. De Indonesische kwestie is daarom vol gens spreker niet een zaak die uitsluitend kapitalisten aangaat, maar zo mogelijk nog meer van belang is voor de arbeiders. Hij behandelde vervolgens de sociale politiek van de A. R. die zich baseert op de gedachte dat de arbeider weliswaar door God tot arbeiden geroepen is, maar dan ook al datgene moet ontvangen wat hij voor zijn levensonderhoud nodig heeft. Hoewel hij de verdiensten van de door deze regering genomen sociale maatregelen niet wilde kleineren meende hij toch dat de vorm waarin deze werden gesteld niet juist was. De A. R. wil geen staatsarmenzorg. De mogelijkheid van het financieren der sociale verbeteringen hangt echter geheel af van het antwoord op de vraag of wij in staat zullen zijn ons bedrijfsleven in gun stige zin te ontwikkelen en dat hangt op zijn beurt weer af van de gang van zaken overzee. Ook een handhaving van de waarde van de gulden is in dit opzicht een dringende eis. De heer Stapelkamp verwierp socialisa tie omdat zij de arbeider tot slaaf maakt. Wat hij wenste was „Bedrijfsorganisatie nü". De tweede spreker ds. D. Biesma hield een beschouwing over het wereldgebeuren in het licht van de Christelijke beginse len. Hij deed een felle aanval op wat hij het „collectiève humanisme" noemde dat volgens hem streeft naar het één wereldrijk waar God uitgebannen zal zijn en leidt tot een menselijke zelfverheerlijking en tot een vergoddelijking van Rijksgedachten. Deze betovering heeft volgens spreker ook de volken van Indonesië in haar ban. Hij riep de aanwezigen op 7 Juli te be seffen waar het om gaat, omdat de ge varen groot zijn. De rode vloedgolf van het communisme dreigt, zei hij, en ook het Katholieke gevaar dat niet zoveel geringer is, mag niet uit het oog verloren worden. De vergadering werd geopend en geslo ten door de voorzitter mr. A. Bruch. Het circus komt! Op het Phoenixterrein zal ook dit seizoen het circus Strassburger te Haarlem voor enige dagen zijn tenten opslaan en er zijn gala-première geven op Woensdag 7 Juli. Het circus zal zeven dagen te Haarlem blijven. Circus Strassburger vertoont dit jaar een voor Haarlem en omgeving ge heel nieuw programma, waarbij een keus is gedaan voor zijn tournee uit de drie in Amsterdam vertoonde programma's. Het vertoont de tachtig mooiste paarden van Europa, waaronder vele inheemse rassen, maar ook Noorse Fjordenpaarden, Ieren en Arabieren. Voorts zijn er baby-olifanten, beren, krokodillen en slangen en in de uit gebreide menagerie vinden we nog zebra's, lama's, kamelen, een zeldzame witte ezel en als nieuwste aanwinst het apenparadijs, waarin vele soorten apen en zeboe's. Het overige programma behelst Italiaan se clows, Franse trapèzewerkers, Neder landse acrobaten en Deense en Engelse temmers. Het triumviraat Karei, Regina en Elly Strassburger zorgt voor de edele paardendressuur en de hoge school. ZAND ER OVER. Een autobus die gisteravond over het Kennemerplein reed, verloor in de bocht een hoeveelheid Diesel-olie omdat zijn tank niet behoorlijk afgesloten was. De olie maakte de weg zo glad dat een even later passerende wielrijdster uitgleed en een lelijke val maakte. Zij kr.eeg een lichte hersenschudding en haar kleren werden beschadigd. De chauffeur van de bus kreeg een bekeuring. De gemeentereiniging heeft de gevaarlijke plaats met zand bestrooid. SCHEEPVAART Aldabi, Buenos-Aires naar Rotterdam, pass. 30 Juni St. Vincent; Alderamin, Am sterdam-Perzische Golf, pass. 30 Juni Gi braltar; Bantam, 29 Juni van Penang naar New York; Garoet, 30 Juni van Rotterdam op rede Batavia; Kamerling Onnes, 30 Juni n Macassar, naar Balik Papan; Katwijk, Juni van Casablanca naar Afrau; Noord- wijk. 30 Juni van Maracaibo naar Fuik Baai; Ternate, 30 Juni van Rotterdam naar Bata via via Londen: Weltevreden, verm. 2Juli van Batavia naar Rotterdam; Winterswijk, 30 Juni van Civita Vecchia naar Sfax; Zee land, 28 Juni van Galveston te Houston. Vtc eigen haar knippen is net 7.0 iets als zelf Uw stofzuiger repa reren. Het één kunt U even goed laten als het andere. Laat Uw stofzuiger-reparaties over aan Ritsa. Stofzuigerhuis „Ritsa", Gr. Houtstraat 132 t.o. Luxor, telef. 16693 Haarlem. (Adv.) Formele toestand. Hoewel de 30.000 sta kende havenarbeiders weer aan het werk zijn gegaan, zal de noodtoestand in Engeland een maand gehandhaafd blijven. De door het kabinet volgens de proclamatie genomen speciale maat regelen zullen nu echter niet ter goed keuring aan de raad van state worden voorgelegd en daarom geen rechts kracht hebben. Beperking. Van gezaghebbende zijde ver neemt Reuter, dat wellicht alle handels verkeer per vliegtuig boven Bizonië in de komende 48 uur zal worden stop ge zet wegens het groeiende aantal vlieg tuigen, dat de gewone luchtwegen ge bruikt om Berlijn van voorraden te voorzien. Als het verbod doorgaat, be tekent dit, dat er belangrijke wijzigin gen aangebracht moeten worden in de routes naar Italië, Zwitserland, Praag, Wenen, de Balkan, Afrika en het Verre Oosten. De luchtvaartmaatschappijen, die van Frankfort gebruik maken, zijn o.m. de KLM, de Air France en de Sabena (België).

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 2