VenhoJk Lion cTOr Bijna 5} millioen stemgerechtigden voor Tweede Kamerverkiezingen V Kort p- -onrlig Radicaal 'n TAXI...? Bell 7000 ALBERT HEIJN VAN GELDER ZONEN N.Y. KON, PAPIERFABRIEKEN Als de stofzuiger zwijgt... belt U dan 17077 Sl(4zuiQ&t> S&wicz I3S33SQBSI VAN GELDER ZONEN N.v. KON. PAPIERFABRIEKEN rn DONDERDAG I JULI 1948 Hun aantal bedraagt in Haarlem 94.751 Het aantal stemgerechtigden voor de ver kiezing van leden der Tweede Kamer be draagt voor het gehele land 5.444.785. Bij de Tweede Kamerverkiezingen van 1946 stonden 5.229.927 personen op de kiezers lijsten ingeschreven. Het aantal kiesgerech tigden is dus met meer dan 200.000 toe' genomen. Deze becijfering is gebaseerd op de kie zerslijsten, welke in elke gemeente op 22 Februari van dit jaar moesten worden vastgesteld. In bovengenoemde getallen is het aantal kiesgerechtigden, ingeschreven bij het Centrale Bevolkingsregister in Den Haag, begrepen. In 1948 bedraagt dit aan tal 20.476 (personen zonder vaste woon plaats, zoals schippers). De gemeente met het grootste aantal stemgerechtigden is Amsterdam met 502.956. Voor de eerste maal heeft Am sterdam een aantal kiesgerechtigde per sonen van meer dan een half millioen. De twintig gemeenten met het grootst aantal stemgerechtigden zijn: Amsterdam 502.956, Rotterdam 391.979, Den Haag 329.097, Utrecht 109.085, Haarlem 94.751, Gronin gen 78,680, Eindhoven 69.618, Tilburg 60.638, Enschedé 59.464, Nijmegen 59.234, Arnhem 58.118, Leiden 51.544, Hilversum 50.694, Apeldoorn 47.928, Leeuwarden 45.701, Breda 45.583, Dordrecht 41.452, Maastricht 40.890, Schiedam 40.289 en Delft 35.374. Van de 1017 gemeenten heeft een drie tal minder dan 200 kiesgerechtigden. Over slag in Zeeland is de kleinste met 147 kies gerechtigden, Serooskerke op Schouwen Hotel Café Restaurant KRUISWEG 34-36 Grote en kleine zalen voor partijen beschikbaar TELEF. 11739 - 10281 - 14585 (Uu DISTRI BUTIENiEUWS Vrijdag zijn aan de beurt voor het afhalen van distributiebescheiden te: Haarlem: X, Y en Z. Vogelenzang;: N tot en met Z. Bennebroek: U tot en met Z. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 30 Juni 1948 ONDERTROUWD 30 Juni: H. Diependaal en J. Poelstra. L; van Esch en J. D. J. Baas. F. Klinkenberg en E. de Wilde. J. van der Klugt en A. Overbeek. J. Stolwijk en J. Zwemmer. A. Herman en M. W. Booms. B. P. Nederstigt en I. Kunis. A. Balk en V. Knazik. J. A. van Diggelen en J. G. van Egmond. J. F. van der Meij en K. M. van der Erf. H. Roose en J W. Kaart. H. J. Wevers en J. C. H. Hendriks. D. Roggeveen en J. van Santé. A. Bouma en H. C. M. Booms. H. C. Vissers en E. A. E. Herden. J. Bakker on J. D Paulus. J. Baltes en P. P. J. Koelemeijer. M. Pieterse en C. J. Hoen derdos. C. J. Broers en A. van der Meij. M. E. W. van der Putten en J. E. Woortman. G. J. Bark en M. Huisman. H. S. van der Pluijm en C. Tol. J. van Densen en W. van Duijn. G. Damstra en T. J. Post. J. C. van Eijk en G. A. Smit. A. Zomer en J. Koster. J. N. Bruin en H. G. Post. P. W. van de Gevel en J. Vollenga. H. Heinsbergen en E. J. Erb. P. N. Negerman en M. de Nijs. C. A. P. Popelier en J. Hanseler. J. J. de Gooijer en A. M. Nijssen. J. P. Grandia en C. A. Dekker. A. F. J. Braakhuis en A. J. Aarts. T. J. de Mol en J. M. W. van Musscher. GEHUWD, 29 Juni: L. J. Zonneveld en A. D. M. Schelfaut. G. Hopman en G. Brand. S. F. Luinenburg en J. L. Bücker. GEHUWD. 30 Juni: A. Rijbroek en H. W. J. Wild. J. Luïjt en D. Kofman. G. M. Bies- brouck en F. Vredenberg. J. M. Westerhout en J. C. Alewijn. W. Schwimmer en C. M. Gilles. J. L. van Gog en A. ter Wal. A. de Jong en P. H. Bijster. W. Schuchard en J. G. van Schoonhoven. A. van der Veen en P. v. Zundert. J. W. A. van Reijsen en M. H. C. Humme. II. L. Janssen en A. C. F. Rohling. T. J. M. Roozen en M. B. C. van Riet. G. J. van Mierlo en T. van der Heide. J. C. Teeu- wen en M. M. de Block. H. D. van den Hoff en J van Veggel. J. J. Helmerhorst en W. van Heijs. P. Wiedijk en D. C. D. Kerkman. W. J. F. Bultje en J. F. Antonisse. BEVALLEN, van een zoon: 29 Juni: M. T. van Oostveen-Siewertsen. W. J. van Geen- Hendriks. E. de Vries-Glas. A. van Baak- Meeuwissen. W. M. van der Werff-Kater. M. van der Zalm-Venema. H. Dubbe-Wtsche- raschnja. 30 Juni: H. M. C. van Krimpen- van Excel. T. C. A. Lucas-de Jong. C. W. Groenewoud-Wagener. M. Mone-Hoogendijk. Van een dochter: 29 Juni: G. de Jong-Bos- man. C. J. Stui-Akkerman. R. M. H. Groen- Hof. 30 Juni: E. L. Ketelaar-Wigman. OVERLEDEN: 28 Juni: J. H. Coert, 74 j„ Dietsveld. 29 Juni: H. L. Groeneveld-Semeijn 80 j., Eendrachtstraat. Met vacantie Laat eerst Uw huis va a motten zuiveren. U kunt dan gerust op reis gaan en bent voor maanden van de mot- tenplaag verlost. Vak kundige behandeling. Inl. bij: Gen. Cronjéstraat 135 - Haarlem - Tel. 11657 WD VERDELGEN ALLE ONGEDIERTE Agejida voor Haarlem DONDERDAG 1 JULI. Stadsschouwburg: Operette „Wiener Blut", 8 uur. Rembrandt: „Staatsvijand nummer 1", 18 j., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Palace: „Rigoletto", 14 j.. 2.00. 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „Ali Baba en de veertig rovers", alle leeft., 2.00 4.15, 7.00 en 9.15 uur. City: „II Poverello, 14 j., 2 00. 4.15. 6.45 en 9.15 uur. Frans Hals: „De afvalligen". 18 jaar. 2,30, 7.00 en 9.15 uur. Spaarno: „De zwarte piraat", 14 j., 2.30, 7.00 en 9.15 uur. VRIJDAG 2 JULI. Dc Leeuwerik, openbare vergadering Volks partij voor Vrijheid en Democratie, 8 uur. Brinkman, Plein. Openbare vergadering Oude S.D.A.P. en Vooruitstrevende Partij Wereld regering. 8 uur. Bioscopen. Middag- en avond voorstellingen. heeft 154 en Bemelen in Limburg heeft 159 kiesgerechtigden. Het aantal kiezers in de verschillende kieskringen is bij de aanstaande Tweede Kamerverkiezingen als volgt: Kieskring: I 's-Hertogenbosch 325.203 (311.369) II Tilburg 275.950 (264.145) III. Arnhem 314.630 (306.718) IV Nijmegen 259.135 (251.649) V Rotterdam (gemeente) 391.979 (381.303)' VI 's-Gravenhage (gemeente) 329.097 (295.168) VII Leiden 269.760 (265.991) VIII Dordrecht 346.967 (337.277) IX Amsterdam (gemeente) 502.956 (493.711) X Den Helder XI Haarlem XII Middelburg XIII Utrecht XIV Leeuwarden XV Zwolle XVI Groningen XVII Assen XVIII Maastricht 238.103 (232.539) 319.461 (307.022) 155.099 (149.845) 313.917 (304.566) 261.884 (259.681) 359.958 (350.002) 274.860 (260.732) 144.308 (142.817) 341.042 (327.972) De tussen haakjes geplaatste getallen zijn die van de Tweede Kamer-verkiezin gen 1946. Badpak op gehele strand? Verordening Strandschap Zandvoort door Kanton rechter niet verbindend geacht De kantonrechter, mr. Th. F. Raedt, heeft uitspraak gedaan in een zaak tegen een Amsterdamse monteur, die terecht heeft gestaan, omdat hij zich op 16 Mei j.l. om streeks vijf uur 's middags op het openbare zeestrand te Zandvoort met het lichaam slechts bedekt met een zwembroek heeft vertoond. De rechter achtte om formele gronden een strafbaar feit niet bewezen, doch bovendien was hij van mening, dat de bepalingen, welke het Strandschap Zandvoort gemaakt heeft, niet verbindend zijn. In zijn vonnis overwoog de kantonrech ter, dat artikel 21, blijkens de verordening, welke het Strandschap Zandvoort voor het verblijf op het strand heeft gemaakt, valt onder de bepalingen der zeden, zodat hij zal moeten onderzoeken, of het verbod van artikel 21 kan worden beschouwd als een bepaling, welke bescherming der zedelijk heid beoogt. Iets, dat onzedelijk is, be hoort nergens in het openbaar of zichtbaar van enige openbare plaats te worden toe gelaten. Verder overweegt de kantonrechter, dat het onmogelijk is, om aan te nemen, dat het Strandschap iets zal dulden of regle menteren, hetgeen in strijd is met de goede zeden, zodat de kantonrechter, uit het feit, dat 't Strandschap zelf op bepaalde gedeel ten van het strand toelaat, dat zich daar personen bevinden, wier lichaam slechts met badcostuums of zwembroeken zijn be- bedekt, tot de gevolgtrekking moet komen, dat het Strandschap de strandkleding niet in strijd acht met de zedelijkheid. Ordeverstoringen, als gevolg van het feit, dat badgasten zich op het strand in bad costuums of zwembroek bevinden, zijn niet te vrezen, terwijl het van algemene bekendheid is, dat het zich op het strand bevinden, terwijl het lichaam slechts be dekt is door badcostuum of zwembroek, normaliter de gezondheid niet in gevaar brengt. De kantonrechter is van mening, dat artikel 21 niet verbindend is, waaraan niet afdoet, dat mogelijk de badinrichtingen financieel belang hebben bij een dergelijk verbod. De rechter acht het bewezene niet strafbaar en ontslaat verdachte van alle rechtsvervolging. De ambtenaar van het Openbaar Minis terie had een geldboete van 6, subsidiair één dag hechtenis geëist. Verordening blijft nog van kracht. Naar wij vernemen zal de Ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij het Haar lemse kantongerecht geen hoger beroep aantekenen tegen het vonnis, omdat de dagvaarding niet juist is. Er was n.l. pro ces-verbaal opgemaakt voor 'n plaats, waar het sedert korte tijd wel toegestaan is, zich in badcostuum op het strand te vertonen. Er zal een nieuw proces-verbaal opgemaakt worden en dan zal tot in hoogste instantie beslist worden, of de verordening van het Strandschap al of niet verbindend is. Van de zijde der Justitie vernamen wij nog, dat de uitspraak van het vonnis van de kantonrechter niet inhoudt, dat een ieder zich van heden af op de aangegeven ge deelten van het strand in badcostuum mag begeven. De bepalingen blijven van kracht totdat de zaak in hoogste instantie is behandeld. Het daarom te verwachten, dat proces verbaal zal worden opgemaakt tegen over treders van de bepalingen v«n het Strand schap. De justitie rekent er op, dat het publiek zal medewerken, om de orde op het strand te helpen handhaven. Ex-N.S.B.-er voelde zich beledigd De Haarlemse rechtbank deed vandaag uitspraak in een kort geding tussen de Ha genaar A. E., werkzaam bij het goederen depót van het Directoraat-generaal voor de Scheepvaart te Amsterdam, en diens gewezen chef de oud-gezagvoerder R. v. V. Deze had ontdekt dat E. in de oor log lid van de N.S.B. was geweest, en van de bezetting had geprofiteerd en achtte het ongewenst, dat deze man in overheidsdienst op een belangrijke post bleef gehandhaafd. Nadat de heer Van R. V. ontslagen was hetgeen hij aan intriges van E. weet richtte hij aan de minister van Verkeer en Waterstaat en aan enige Scheepvaart maatschappijen circulaires, waarin hij tegen de benoeming van E. opkwam. Deze achtte zijn goede naam hierdoor aangetast en diende een aanklacht in bij de Haarlemse rechtbank. Uitspraak doende, beschikte deze, dat de heer Van R. V. zijn actie onverwijld moest staken op straffe van een boete van 500, voor iedere geconstateerde overtreding, doch bepaalde uitdrukkelijk, dat het de heer Van R. V. natuurlijk vrij staat zijn bezwa ren de minister op gepaste wijze onder het oog te brengen. Deze heeft de zaak inmid dels in onderzoek. De rechtbank overwoog bij dit vonnis onder meer, dat gedaagde gebruik had ge maakt van stukken, die niet voor publicatie bestemd waren. LORENTZ-LYCEUM. Aan het Lorentz-Lyceum zijn geslaagd voor het eindexamen afdeling H.B.S. (B) de dames: T. Roos, N. Vermeer. F. Wouterse en de heren: L. Blokland, H. Peschar, P. Vle- ming, G. Scholten. J. Weller, D. Boeré, D. Breman en J. Cool. Afgewezen géén. BINNENLAND Het Bijzondere Gerechtshof te Arnhem heeft de veearts dr. W. P. C. B. die tijdens de laatste bezettingsjaren burgemeester was van Winterswijk wegens het blootstellen van personen aan opsporing en vervolging ver oordeeld tot 4'jaar gevangenisstraf. Vrijdag zal het troepenschip „Water man" uit Rotterdam naar Indië vertrekken Aan boord bevinden zich detachementen van de Kon. Marine en het K.N.l.L. aismed° een aantal militairen van verschillende onder delen der Kon. Landmacht. De minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen, dr. Jos. J. Gielen is benoemd tot Groot-officier in het Franse Legioen van Eer. Wageningen had drie torens, twee kerk torens en een watertoren. Deze drie torens zijn in 1945 door de Duitsers opgeblazen De watertoren is thans herbouwd. Evenals de vorige zal hi' als uitzichttoren diensten bewijzen aan toeristen. De grootste tot dusverre in Nederland vervaardigde scheepsschroef is die voor de „Andijk" van de H.A.L. De schroef heeft een naafhoogte van 1 meter. Zij weegt 21000 kg. De krijgsraad te Assen heeft de 23-jarige oorlogsvrijwilliger J. F. wegens moord op de kunstschilder C. de Boer te Groningen ver oordeeld tot een gevangenisstraf van 8 jaar, door te brengen in een bijzondere strafge vangenis. HAARLEM EN OMGEVING De heer S. Wagter nit Haarlem is ge slaagd voor het examen werktuigkundig in genieur aan de Technische Hogeschool te Delft. Het gemeentebestuur van Heemstede heeft aanbesteed het maken van drie bewa pend beton bruggen in de Vrijheidsdreef. Laagste inschrijver was J. Evers, te Leiden, voor 10.475. Op de Zeeweg in Overveen is een acht tienjarige motorrijder uit Haarlem tegen een auto, die bij de Watertoren links af wilde gaan, gebotst. De motorrijder viel en brak een been. Per ziekenauto is hij naar hèt St. Elisabeths Gasthuis vervoerd. Een twintig jarige duorijdster liep een hersenschudding op; zij is naar haar woning vervoerd. De heer G. J. Veldwijk te Haarlem is in de te Arnhem gehouden jaarvergadering van de Ned. Chr. Aannemers en Bouwvak patroons tot hoofdbestuurslid gekozen, voor zitter werd de heer J. Blok Fzn., uit Sneek Donderdagmorgen om acht uur is een auto op de Herenweg bij de grens Heem- stede-Bennebroek door de gladheid van de weg geslipt. De auto kwam in een droge sloot langs de kant van de weg terecht. Met een kraanwagen is het voertuig, dat aan de voor- en achterzijde beschadigd is. op de weg gebracht. De twee inzittenden kwamen met de schrik vrij. Door de benoeming van prof. dr. J. R. M. van den Brink tot minister van Economi sche Zaken is in de raad van toezicht op de provinciale bedrijven van Noordholland een vacature ontstaan. Gedeputeerde Staten bieden aan de Provinciale Staten de volgen de aanbeveling aan: 1 prof. dr. J. A. Veraart te Delft; 2 W. L. Beijnen te Bloemendaal. Een 31-jarige chauffeurmonteur. D. N'. heeft bekend dat hij een aantal sieraden heeft gestolen van een oude dame die op kamers woonde in een huis aan het Flora park waar ook hij zijn domicilie had. Hij kon er trouwens niet onderuit want een van de sieraden, een waardevol collier werd op zijn kamer gevonden. De Oude SDAP en Vooruitstrevende Partij voor wereldregering houdt Vrijdag 2 Juli een openbare vergadering in restaurant Brinkman. Plein. De heer D. A. Noordewier uit Den Haag spreekt over „Het verkiezings programma der partij" en de heer A. Brent over „Wereldvrede door wereldregering". Leerlingen-uitvoering van Haarlems Muziekinstituut Sinds ons vorige verslag over de leer lingen-uitvoering van Haarlems Muziek instituut. werd de revue van de school met een tweede, derde en vierde auditie voort gezet. Een heel legertje pianisten kwam voor het publiek; recruten uit de klassen van de heren Bonset. Hoogerwerff en Kappers; en gegradueerden uit die van mej, Frieda Hoogerwerff (o.m. met een stuk voor de linkerhand, van M. Besly, „Gade" van Grieg en Wals in e kl. t. van Chopin) en uit die van Joh. Otten, die met goed gevolg de Sonate op. 31 no. 2 van Beethoven op het programma plaatste. Aan de beurt kwa men ook zangleerlingen van Mevr. Klippers en van W. van Santé. Uit de vioolklassen van de heren Vierveyzer, Hoeben en Wulf werden goede beloften voor het publiek gebracht; ik heb met belangstelling geluis terd naar de met goede toon gespeelde fragmenten v?«* het concert in g van Vival di, en naar de respectabele poging om Saint-Saëns' „Introduction et Rondo capric- cioso" tot een goed klinkende werkelijk heid te maken. Op een der vorige avonden was ook een klarinetleerling van A. Strikkers ingescha keld met een belangrijke obligaatpartij. De cello-leraar Onne van de Klashorst kon hoge troeven uitspelen: het Allegro Appassionata van Saint-Saëns en van deze componist ook het complete Concert in a. Daar zat muziek in! De ensemble-klasse van Frieda Hooger werff manifesteerde zich met verschillende combinaties. Dat is je ware: in samenspel het muzikale evenwicht en de zo nodige rhythmische stevigheid verwerven; en dat onder strenge leiding. Zou er voor de vo calisten ook niet zo iets te bedenken zijn? JOS. DE KLERK. BOOTTOCHT „SNELVERBAND" Dezer dagen hebben weer ongeveer 400 invaliden van'Haarlem en omgeving een boottocht gemaakt. Zij hebben weer eens kunnen genieten van de schone natuur, prachtige waterpartijen en schone land schappen. Al deze heerlijkheden hadden zij te danken aan „Snelverband" dat sinds jaren deze boottocht voor hulpbehoeven den van Haarlem en omstreken organiseert. Daarom brengen alle patiënten langs deze weg hun warme en oprechte dank aan allen die aan deze onvergetelijke dag heb ben meegewerkt. Voor bewoners van T KLEVERPARK HAARLEM-NOORD en BLOEM END A Al DAG EN NACHT (Adv.) Vertoond zal worden de film .Kén wereld of geen". Een klant heeft enkele weken geleden in een herenmodemagazijn in Haarlem enige textielkaarten verloren. Ze zijn gevonden en gedeponeerd op het bureau van politie op het Nassauplein. De verliezer kan zich daar vervoegen, Op dc Papentorenvest kwam gister avond een motorrijder in botsing met een auto omdat de beide bestuurders elkaar door het slechte zicht pas op een afstand van zes meter in de gaten kregen. De motorrij der liep een dubbele beenbreuk op. J. P. H. van Bodengraven zeventig jaar Onze stadgenoot de heer J. P. H. van Bodengraven wordt morgen, Vrijdag 2 Juli. zeventig jaar. De heer Van Bodengraven, die een be wogen leven achter zich heeft, heeft zich op weten te werken van chocoladebewerker bij Droste, waar hij op veertienjarige leef tijd in dienst trad, tot fabrieksdirecteur van de Centrale van Coöperatieve Handels verenigingen te Helsinki. Daarvoor was hij werkzaam geweest te den Haag, Breda, Brussel, Luik, Gent, Leipzig, Dresden, Ber lijn waar hij in 1908 bedrijfsleider van een grote chocoladefabriek werd en Moskou. Hier werkte hij als bedrijfsleider aan een fabriek met 6000 employés, die in 1917 na de revolutie „Rode October" ge doopt werd. De heer Van Bodengraven keerde kort daarop rnet zijn familie naar Haarlem terug. Slechts tijdelijk, want daar na verlegde hij zijn arbeidsveld naar Scan dinavië. Door de Russisch-Flnse oorlog uit Fin land verdreven, keerde hij in 1940 in de Spaarnestad terug, waar hij in tijdelijke dienst der gemeente trad en illegaal werk verrichtte. Op politiek terrein was de heer Van Bodengraven reeds jong actief. Zo richtte hij in 1894 de eerste socialistische jonge- liedenvereniging „De jonge garde" op. Later werd hij bondsvoorzitter en redac teur van het orgaan van de Nederlandse chocoladebewerkers. Maatschappij tot bevordering der Toonkunst In de vergadering van de afdeling Haar lem en omstreken van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst is meegedeeld, dat de financiële resultaten voor de Mu ziekschool en voor de kamermuziekconcer ten niet gurtstig zijn geweest. Op de op 3 Juli in Zwolle te houden vergadering van de Maatschappij zullen de heren J. K. Tadema en dr. j. M. A. Smits de afdeling vertegenwoordigen. De periodiek aftre dende bestuursleden, de heren H. R. J. van Ysselsteijn en J. K. Tadema, werden bij acclamatie herkozen. Voor het komende seizoen zijn geëngageerd: Arthur Rubin stein (piano), Ida Handel (viool), Robert Masters kwartet (piano), Julius Katchen (piano) en André Navarra (cello). De laatste vier concerten zullen in de Stads schouwburg worden gegeven. Heemstede Tuinlieden vergaderden Woensdagavond vergaderde in het Volks koffiehuis de Onderlinge Tuinliedenvere niging „Aerdenhout en Omgeving", onder voorzitterschap van de heer W. v. Zadel. Besloten werd op 2 Juli een excursie te ondernemen naar de anjerkwekerij van de firma Erens aan de Cruquiusweg alhier. De vereniging zal voorts met een stand deelnemen aan de Jubileumtentoonstelling van de Kon. Maatschappij voor Tuinbouw- en Plantkunde te Haarlem. Op 14 Juli zal de Lathyrus-avond wórden gehouden. Met enige vriendelijke woorden installeerde de voorzitter vervolgens de heren A. Vaassen, W. de Wilde en J. de Wacht, als bestuurs leden. Daarna hield de heer I. Konings, sinds kort lid van de vereniging, een causerie over het onderwerp: „Het leven der plan ten als natuurdrift". Drs. P. Herwijer: „Met Soekarno moet worden afgedaan" De candidaat vuo. uv r der Staten-Generaal van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie, de heer drs. P. Herwijer uit Dordrecht, heeft op een open bare vergadering, die de afdeling Bloemen daal van deze partij Woensdagavond in hotel „Roozendaal" te Overveen hield, in het bijzonder het licht laten schijnen over het Indische probleem. De voornaamste passage, die uit het lan ge betoog van deze spreker kan worden aangestipt, betreft de komende grondwets herziening. Tot dusver is de reconstructie van de Indische verhoudingen mislukt en aangezien het tijd wordt, dat een en ander zijn beslag krijgt, hebben zowel sprekers partij als de christelijk-historischen hun stem aan deze grondwetsherziening gegeven De heer Herwijer, die op een voor zijn partij gunstige verkiezingsuitslag durfde te rekenen, meende, dat de aanstaande kabi netsformatie in het teken van de Indische kwestie zou staan. Indien men toch niet tot overeenstem ming met de republiek zou komen, zou men volgens spiokei naar een andere methode moeten zoeken. Deze methode zou dan moe ten zijn dat de regering de Verenigde Na ties op de hoogte brengt dat de Indische kwestie een interne zaak is en dat men ge noodzaakt is de Nederlandse macht in te schakelen, om het broeinest van communis ten in Indië voor goed onschadelijk te maken. Docr een luid applaus gaf men zijn instemming met deze zienswijze te kennen. De moeilijkheden, welke ontstaan wa ren. schreef spreker toe aan de omstandig heid, dat na de opheffing van de Japanse bezetting, Soekarno op „de troon" was ge bleven. In hoofdzaak weet spreker het aan het beleid van de Partij van de Arbeid, dat de Soekarno-regering was gehandhaafd. De vrijheid dient aan de volkeren van Indië teruggegeven te worden, maar dan dient in de eerste plaats met Soekarno afgedaan te worden. Burgerlijke stand van Bloemendaal GEBOORTEN: H. D. Botje-Korsten, z.; C. J. Sindram-Groesz, d.; P. A. Apswoude- Heemskerk, z.\ A. Willemse-v. Egmond. d. OVERLEDEN: G. L. Bertram, oud 69 j. ONDERTROUWD: 24—30 Juni 1948: L. P. Akkersdijk en H. W. v. d. Veen; C. M. J. v. Vlijmen en A. J. M. Oppers. GETROUWD: J. W. v. Zoest en H v. Ser- vellen: J. Hartog en E. J. v. d. Hoff. Amsterdamse Beurs Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie. 346 34614 2921/2 296 253 25514 A. K. U 162 li 16314 Nederlandse Ford 51 Nederlandse Kabel 277 v. Berkel's Patent 122 Scheepvaart-Unie 189 189-4 doll.-Amerika Lijn 200 2021/2 Deli Maatschappij 157 15714 H. V. A 222 221V2 A'dam Rubber 165 163V2 Ned. Handel Mij 160 N.-I. Handelsbank 120^2 Billiton Mij II 467 ZIE ONZE ETALAGES! MAAKT U HET LEVEN GOEDKOPER! "vraagt voor haar bedrijf TE VELSEN: LOSSE ARBEIDERS^" ▼oor zwaar seizoenwerk in de buitendienst Goed loon, geen continudienst. Ve- goeding reiskosten volgens geldende regeling. Gegadigden, woonachtig te Amster dam. komen niet in aanmerking we gens het ontbreken van geschikte reisgelegenheid. Voor vervoer vanuit de richting Alkmaar wordt onzerzijds Kzorg gedragen. AS Aanmeldingen persoonlijk op iedere Maandag en Dinsdag van 1417 uur bij de Personeels chef. (Ingang Onrverslaun te Velsen-Noord). en geen geluld meer wil geven Grote Houtstraat 94 tegenover Haarl. Dagblad WAT ANDEREN ER VAN ZEGGEN De hofmeester van een Nederlands schip bemerkte een zeer duidelijke voor keur van zijn buitenlandse passagiers voor De Gruyter's Cacao en Chocolade. Hij stelde zijn reden) er radiografisch Van op de hoogte, met het oog op proviandering voor volgende reizen. Dat zegt genoeg over De Gruyter's uitmun tende kwaliteit, maaroordeel liever zelf! Van 2 /uil tot bi) aankoop ion etn pak/e cacao. i mee 8 Juli iltec bogel van J5 voor 30 cc. WAT VERKADE BRENGT» Vier verrukkelijke keps-soorttru Zomer Mélange. - Een schaaltje met Verkade's Zomer Mélange brengt door de zachte pastel kleuren de „zomer in Uw huis". 29ctp. 100gr. Crème de Menthe. - Zacht smeltend in de mond, met juist die fijne en frisse pepermuntsmaak waarU naat zocht. 29 ft per 100 gram. Orangeola. - Natuurlijk sinaasappelsap en geu rige chocolade vormen een ideale combinatie in de juiste smaakver- houding. 30 et p. 100 gr. Dessert Mélange. - 'n Har monieuze sortering be staande uit chocolade en moccakeps, bereid met edele cacao en geu rige koffie. 29 ftp. 100 gr. vraagt voor haar bedrijf TE VELSEN CO NTIN U-ARBEIDERS VOOR DIVfcRSE AFDELINGEN Gegadigden moeten beschikken over reisgelegenheid om tijdens de vroeg dienst (aanvang 6 uur) het bedrijf tijdig te kunnen bereiken. Vergoeding reiskosten volgens geldende regeling. Aanmeldingen persoonlijk op Iedere Maandag en Dinsdag van 1417 uur bfl de Personeels chef. (Ingang Oorvers!aan te Vehwn-Noon*).

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 3