Haarlems Dagblad West-Duitsland Wetsontwerp inzake instelling van ondernemingsraden Verplichting voor bedrijven met 25 of meer werknemers Joegoslavische communisten doen een beroep op Stalin Zij achten communistische invloed in Djokja zeer stenc en gevaarlijk Amerika en Nederland bekrachtigen hun tweezijdige herstelovereenkomst Britse gouverneur wil de Sovjet-bevelhebber ontmoeten 62e Jaargang No. 18979 Bureaux Grote Houtstr 93, TeJ Adv en Admln. 10724, 14825. Redactie 10600. Direct-Hoofdred 15054 Bijkantoor H.N.. SoendapleiD 37, Tel 12230. Drukkerij Z B. Spaarne 12. Tel 12713. 10132 Directeur-HoofdredacleiM Robert Peereboom Zaterdag 3*Juli 1918 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,Franco per post ƒ4,50 Postgiro 273107. Adverttarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting 'e Haarlem Er GEBEUREN nu belangrijke dingen met West-Duitsland. Ten eerste is, op Russisch initiatief, het vierledig bestuur van Berlijn geëindigd, hetgeen logischer wijze wel zal moeten leiden tot de vorming van een drieledige Westelijke bestuursraad in de Duitse hoofdstad. Eigenlijk moet al gezegd worden: de ex-Duitse hoofdstad. In de Russische zöne ligt nu een stad, die in West-Duitse en Oost-Duitse delen geschei den is. Een zonderlinge toestand, die geen duurzaamheid belooft. Tegenover het Rus sische streven om de Westelijke geallieer den uit Berlijn te sarren staat evenwel hun vastberadenheid om er te blijven. Een tweede gebeurtenis, die dieper waar. de heeft, is de bijeenkomst te Frankfort gteweest van de drie Westelijke geallieerd» gouverneurs met de minister-presidenten van de elf West-Duitse staten. Daarin zijn deze elf Duitsers gemachtigd om tegen 1 September een constituerende vergadering bijeen te roepen die de federale grondwet voor West-Duitsland natuurlijk op de mocratische grondslag zal ontwerpen. Dit ontwerp zal na goedkeuring door de militaire gouverneurs va'n de elf deel nemende staten aan een volksreferendum worden-onderworpen. Als twee derden der staten dus minstens acht de grondwet bij meerderheid der bevolking goedkeuren zal zij voor alle elf geldend worden ver klaard. De drie Westelijke geallieerden houdep zich een aantal bevoegdheden, ver eist door de bezetting, voor. De Russische uittocht uit de Berlijnse Kommandatura is niet vrij geweest van komisch effect, evenals de excommunicatie van de Joego-Slavische dictator maarschalk Tito. Men behoeft de ernst van het voort durende conflict van het Westen met Rus land niet te onderschatten, om toch de ko mische trekken in de toestand te ontwaren en te waarderen dat die er tenminste nog z-jn. Al geyen zij tegelijk een beeld van de dwaasheid dezer wereld. Met ernst heeft de Russische stafchef Kalinin als een der re denen voor het uittreden der Russen uit het Berlijnse bestuursbureau „het welbekende gedrag van kolonel Howley" opgegeven. En de wandaad van deze Amerikaanse kolonel blijkt te zijn, dat hij op 16 Juni om elf uur 's avonds, na een vergadering die dertien uur geduurd had en waarin de Russen on vermoeid propagancla-betogen hadden af gestoken, verklaarde dat hij slaap had en naar huis ging. Waarop hij de zaal verliet en de hele Russische delegatie ook wegliep. Kwaad. Want het was zo onbeleefd van die kolonel. Bovendien bleek later dat hij niet dadelijk naar huis was gegaan, maar eerst nog met zijn onderhebbenden had gecon fereerd. Wie zoiets leest als een motief om een geallieerde samenwerking af te breken vraagt zich opnieuw af in wat voor dolle wereld wij toch eigenlijk leven en sinds wanneer het Russische communisme als handhaver der diplomatieke hoffelijkheid geldt. Wij hebben het eerst bij herhaling op de bres zien verschijnen als bewaker van anderer nationale souvereiniteit en ons verbaasd, denkend aan de satellieten in Oost-Europa. Wij hebben het onlangs Tito horen verwijten, dat hij geen behoorlijke verkiezingen hipld en dat hij zo ruw op trad tegen mensen, die critiek op hem uit oefenden. En wij hebben gedacht aan de Russische „verkiezingen", aan de weergave ervan, die onlangs in Tsjecho-Slowakije ten beste werd gegeven en aan de wijze, waar op het Russische régime zijn landgenoten heeft behandeld, die critiek dorsten uit te oefenen. Wij hebben ons dus opnieuw ver baasd. Nu komt de handhaving der diplo matieke courtoisie, waarop kolonel Howley inbreuk heeft gemaakt, er bovenop. Men vraagt zich af of dit staaltje nog te ver beteren zal zijn..„Yfriat next?" zal men in Engeland hebben gezegd. Wat zullen zij hierna weer bedenken? Overigens hebben de vier stafchefs na dit gevalletje nog eens voor het laatst met el kaar gedejeuneerd (ik druk mij diploma tiek uit) met de Rus als gastheer en wodka ter opwekking. Formeel en correct, dus natuurlijk zonder ko" "iel Howley. De korte bijeenkomst te Frankfort, waar de elf West-Duitse premiers gemachtigd werden om een constitutionele vergadering voor West-Duitsland bijeen te roepen, maakt een belangrijker en ernstiger in druk. Ofschoon men wel een wild optimist zou moeten zijn om te menen, dat een democratisch-federale opzet werkelijk zou kunnen slagen dat wil zeggen: tot de ontwikkeling van een Duitse Westers- democratische geest leiden zolang er be zettingslegers met hun bevoegdheden en hun heersende macht zullen zijn. Ik geloof niet dat. dit menselijk-denkbaar is. Zolang er bezettingslegers zijn, zal opvoeding der Duitsers in Westers-democratische geest tot de illusies blijven behoren. Niettemin ls het begrijpelijk dat men met het sta tuut de vorm begint. Men kan er met mee wachten. Het zou evenwel voor de Duitsers veel meer belofte inhouden als hun opneming in Verenigde Staten van West-Europa, met rechten evenredig aan die der andere staten, werd toegezegd en als de vorming van die Verenigde Staten ten spoedigste werd ondernomen. Zulk beleid zou voor hen een perspectief openen en hun nieuwe moed voor de toekomst geven. Zij zouden Weer een kans zien en daardoor zowel actiever als handelbaarder worden. Zij zouden bovendien het gevoel hebben, dat waarde aan hen persoonlijk en aan hun medewerking werd toegekend. Al houdt men niet van de Duitsers, men kan inzien dat zij een groot, sterk en ar beidzaam volk vormen, dat de toekomst samenwerking met hen vergt en dat psy chologisch inzicht nodig is om hen de Westerse opvattingen te doen aanvaarden. Het beste middel om met iemand tot sa menwerking te komen is nog altijd, zijn goede eigenschappen en dus zijn waarde te erkennen en hem aan te moedigen. Het is merkwaardig, dat staatsbeleid dit eenvou dige inzicht in de menselijke natuur als regel schijnt te missen. Als de zaken zich tenslotte toch in die richting ontwikkelen zal het dan ook wel niet op dit motief ge beuren, maar uit nood omdat men geen andere weg ziet. Daar moeten wij op hopen. Wij moeten erop hopen dat het gebeuren zal, eer het te laat is. Denkende in deze geest kan men er zich over verheugen dat de bijeenkomst in Frankfort met de uiteenzetting, door de Franse generaal Koenig namens de Wes terse geallieerden aan de West-Duitse pre miers gegeven, de ontwikkeling van zaken in de goede richting een stap verder ge bracht heeft. R. P. Bij de Tweede Kamer is thans ingediend het wetsontwerp inzake de instelling van ondernemingsraden. Grondslag van het wetsontwerp, aldus verklaart de regering in de toelichting, is de overtuiging, dat een orgaan van samenwerking in de onderneming slechts aan zijn doel kan beantwoorden, indien deze samenwerking tot stand komt tussen de ondernemer en zijn personeel. In het ontwerp is derhalve sprake van onder nemingsraden en niet van kernen, fabriekscommissies of dergelijke, om aan te geven, dat niet beoogd wordt een vertegenwoordiging van het personeel tegenover de onder nemer, doch van een orgaan van gezamenlijk overleg, waarvan het hoofd van de onderneming samen met zijn personeel deel uitmaakt. Hieruit volgt, dat in de ondernemings raad geen buitenstaanders zitting kunnen hebben. Het komt de regering voor, wat de samenstelling der ondernemingsraden be treft, aan het georganiseerde bedrijfsleven een zekere bevoegdheid toe te kennen in die zin, dat het recht tot candidaatstelling in eerste instantie toekomt aan de door de bedrijfscommissie aangewezen organisaties van werknemers. Functie van de-ondernemingsraad. De functie van de ondernemingsraad brengt mede, dat zijn terrein beperkt blijft tot de sfeer der zuivere ondernemingsaan gelegenheden. Voorkomen moet worden, dat tegenstel lingen of naijver zouden ontstaan tussen de ondernemingsraden en de vakverenigingen. Onder ondernemingen worden in het wetsontwerp niet verstaan de naturlijke of rechtspersonen, die een fun,ctie in het be drijfsleven vervullen, maar de technisch- organisatorische eenheden, bijvoorbeeld fabrieken, handelszaken of ambachtsbe- drijven welke door hen bij het vervullen van die functie worden geëxploiteerd. De regering meent, dat overleg in alle ondernemingen geboden is en dat in begin sel de verplichting moet worden vastge legd tot het instellen van ondernemings raden in alle ondernemingen, waarin vijf en twintig of meer werknemers werkzaam zijn. Deze wettelijke verplichting begint op een tijdstip, dat door de Kroon wordt be paald en dat voor de onderscheidene takken van bedrijf verschillend kan zijn. Ontheffing van deze verplichting is mogelijk, bijvoorbeeld voor overheidsinstel lingen of voor ondernemingen, waar de personeelsbezetting sterk wisselt. Bevoegdheden. De bevoegdheden van de ondernemings raad worden als volgt omschreven: Hèt behandelen van uit het personeel ter kennis van de ondernemingsraad gebrach'te wensen, bezwaren en opmerkingen, voor zover deze van belang zijn voor de positie van-de'werknemers in Öe onderneming; het plegen van overleg inzake het vaststellen van vacantietijden, werkroosters, ploegen diensten en schafttijden; het houden van toezicht op de naleving van voor de onder neming geldende arbeidsvoorwaarden; het houden van toezicht op de naleving van de wettelijke voorschriften ter bescherming van de werknemers "in de onderneming, alsmede op de inrichtingen in het belang van de veiligheid, gezondheid, en hygiène en op de schaft- en kleedgelegenheden; het deelnemen in het beheer van instellingen, ten behoeve van de werknemers aan de onderneming verbonden; het adviseren en het doen van voorstellen omtrent maat regelen, die tot verbetering van de techni sche en economische gang van zaken in de onderneming kunnen bijdragen. Verplichtingen van werkgevers. Het hoofd of de bestuurder van een on derneming wordt volgens dit ontwerp ver plicht: aan de ondex-nemingsraad alle me dewerking te.verlenen en in het bijzonder alle inlichtingen te verstrekken, welke de ondernemingsraad behoeft voor de uit oefening van de hem toegekende bevoegd heden; periodiek aan de ondernemingsraad mededeling te doen omtrent de economische gang van zaken in de onderneming; over leg te plegen met de ondernemingsraad, al vorens een arbeidsreglement vast te stellen, te wijzigen of aan te vullen. Samenstelling. Omtrent de samenstelling van de raad is bepaald, dat, ongerekend de voorzitter of diens plaatsvervanger de ondernemings raad in een onderneming met 25 tot 50 werknemers 3 leden telt; 51 tot 99: 5, 100 tot 199: 7. 200 tot 399: 9. 400 tot 599: 11 en 600 tot 999: 13 leden en vervolgens voor elke 1000 werknemers meer telkens 2 leden, tot een maximum van 25. Bedrfifscommissies. Het ligt in de bedoeling van de regering, dat in de toekomst aan de daarvoor in aan merking komende publiekrechtelijke be drijfsorganen een belangrijke taak wordt toegewezen met betrekking tot een goede functionnering van de ondernemingsraden de ondernemingen, waarvoor deze licha men zijn ingesteld. Vermoedelijk zal het echter vrij geruime tijd duren, voordat over de gehele lijn van 't bedrijfsleven publiek rechtelijke bedrijfsorganen tot stand zijn gekomen, welke deze taak ter' hand kun nen nemen. Bovendien moet het niet uit gesloten worden geacht, dat in sommige De brutale inbraak in het Rederskantoor te IJmuiden Omtrent de inbraak in het kantoor van de Redersvereniging in IJmuiden waar over op pagina twee in dit nummer uit voeriger bijzonderheden vermeld worden, vernemen wij nog. dat bij het „bewerken"' van de kluis en de brandkast een begin van brand is ontstaan, dat door de inbrekers zelf geblust werd. De betonnen kluisvoer is waarschijnlijk met een zware as stuk- gestampt en behalve het geld werden ook werkkledingbonnen ontvreemd. De daders moeten met een voertuig naar het kantoor gekomen zijn, omdat hun zuurstofcylinders niet op een andere wijze te transporteren waren. Wie iets meent gezien of gehoord te heb ben, dat met deze zaak verband zou kunnen houden, wordt verzocht zich ten spoedigste met de politie te IJmuiden in verbinding te stellen. sectoren van 't bedrijfsleven geen publiek rechtelijk lichaam zal worden ingesteld. Daarom wordt voorzien in de instelling van bedrijfscommissies, welke de taak van de publiekrechtelijke bedrijfsorganen op zich nemen, zolang deze laatste er in het betrokken deel van het bedrijfsleven nog niet zijn. De bedrijfscommissies worden in gesteld door de sociaal-economische raad. Deze raad regelt verder de samenstelling en de werkwijze der bedrijfscommissies. Het toezicht op de bedrijfscommissies be rust bij de minister van Sociale Zaken. In verschillende takken van bedrijf be staan bedrijfsraden of vakraden, aange sloten bij de Stichting van de Arbeid. De regering meent, dat het overbodig is, daarnaast weer nieuwe organen in het leven te roepen. Daarom is de mogelijkheid geopend, dat een bedrijfsraad of een vak- raad door de Sociaal-economische Raad mei de uitoefening van de taken en be voegdheden van een bedrijfscommissie kan worden belast. Eerste resultaten der Finse verkiezingen Blijkens de eerste uilslagen van de Finse verkiezingen is de Agrarische Partij aan de winnende hand, wat blijkbaar is toe te schrijven aan het feit dat de verhuizing van de Karelische bevolking, die in 1945 tijdens de voorgaande verkiezing aan de gang was, thans tot stand is gekomen. De democratische Volksunie, waarin de communistische partij het initatief heeft, boekte kleine verliezen, waartegenover de sociaal-democraten en de conservatieven een kleine winst behaalden. De liberalen hebben stemmen verloren. Te Helsinki oogstte mevr. Hertta Kuusinen, commu nistisch leidster en minister van Staat, per soonlijk grote winst. Volgens het Finse nieuwsbureau luiden de uitslagen van de Finse verkiezingen op 1.150.000 van de ongeveer 2y2 millioen uit gebrachte stemmen als volgt: Agrarische partij 297.500 Sociaal-democraten 291.000 Democratische Volks-Unie (Volksdemocraten) 220.000 Conservatieven 181.00(U fweedse Volkspartij80.000 rogressieven 30.000 Aan militairen aan boord van het s.s. „Waterman" kan in Port Said post worden uitgereikt, indien deze uiterlijk 4 Juli ge post. is. Correspondentie voor uitreiking in Batavia moet vóór 17 Juli gepost zijn. Nog Japanners en Duitsers in republikeins gebied Het communiqué van de Commissie van Goede Diensten van Vrijdagavond meldt, dat de veiligheidscommissie de evacuatie en het uitwisselen van krijgsgevangenen heeft besproken. De republikeinse verte genwoordiger deelde mee, dat ongeveer tienduizend familieleden van de T.N.I. zich in West-Java bevinden. Hij hoopte, dat de tijdslimiet van 15 Juli (de datum waarop de evacuatie voltooid zou zijn) onbeperkt verschoven zal kunnen worden. De Neder landse vertegenwoordiger schatte, dat nog ongeveer 5000 personen uit republikeins gebied geëvacueerd moeten worden. Voorts is er nog geen voortgang gemaakt aangaande de kwestie van de ongeveer tweeduizend Japanners en tweehonderd Duitsers, die zich in republikeins gebied bevinden, welke kwestie Nederland in ver band m§t haar internationale verplichtin gen zeer belangrijk acht. Arabieren verwerpen vredesvoorstellen De secretaris-generaal van de Arabische Liga, Azzam Pasja, heeft Vrijdagavond medegedeeld, dat de Biga de vredesvoor stellen van graaf Bernadotte voor Pales tina heeft verworpen. Azzam Pasja deelde verslaggevers mede, dat de Arabische Liga graaf Bernadotte heden haar antwoord zou overhandigen, wanneer de bemiddelaar te Cairo is aan gekomen. Wit zwaluwenpaar Op de Driehoeve onder de gemeente Haa- ren (N.B.) heeft men een zwaluwenpaar ontdekt, dat geheel wit is. Eén witte zwa luw is een zeldzaam verschijnsel. Een albi- no-zwaluwenpaar, dat een. nest bouwt, is nog zeldzamer. Het woord is aan.. Huy gens: 't En is geen sphoone vrouw, die suer siet op een man, 'l en is geen leelicke die vriend'lick wesen kan. „TREK AANKLACHT IN!" Verbijsterde partijleden hebben het nog niet begrepen Vijftienduizend Joegoslavische commu nisten hebben gisteren een beroep op Sta lin gedaan om de aanklacht van de Com- inform tegen Tito in te trekken, zo meldt liet Joegoslavische nieuwsagentschap Tan- joeg. In een telegram dat door een-vergade ring van deze communisten naar Stalin werd gezonden, werd gezegd: „Wij geloven diep in u en vertrouwen er op dat gij alles zult doen om de onware beschuldigingen te verwijderen die ons land, onze party en ons centraal comité naar het hoofd zün geslingerd. Onze toe wijding jegens u, de Sovjet-Unie, jegens Vijf Mannenterug uit Indi'ê: Vrijdagavond zijn de laatste vijf leden der „Commissie van Negen", die op uit nodiging der Nederlandse regering de con ferentie der vertegenwoordigers van de niet-republikeinse gebieden te Bandoeng hebben bezocht, in ons land teruggekeerd. Het waren prof. dr. J. H. A. Logemann (P. v. d. A.), mr. A. M. Joekes (P. v. d. A.-), de heer H. J. W. A. Meyerink (A.R.), mr. A. M. J. A. Sassen (KV.P.) en de heer P. A. Kerstens (K.V.P.). Zij werden na hun aankomst in de douaneloods door een legertje journalisten bestormd, maar lieten zich geen van allen er toe bewegen inlichtingen te verstrekken over de besprekingen, die zij met de te Bandoeng aanwezige gedelegeerden der niet-republikeinse gebieden van 's morgens vroeg tot 's avonds laat hebben gevoerd. Wel waren de heren iets spraakzamer over hun bezoek aan Djokja. Op een desbetreffende vraag antwoordde mr. Sassen voorts de stellige indruk te heb ben gekregen, dat „zeer sterke communis tische invloeden in de republiek aan het werk zijn en dat het communisme de be langrijkste macht vormt". Uitvoerige mededelingen verstrekte de heer Meyerink over het bezoek aan Djokja, alwaar de drie leden der „commissie van negen" gesproken hebben met de heer Hatta. Zij werden in Djokja „met Oosterse gastvrijheid en hoffelijkheid, met grote vriendelijkheid en hartelijkheid" ontvan gen. „In ieder opzicht is men ons tegemoet gekomen", zo vervolgde de heer Meyerink op enthousiaste toon. „Van enige rancune der bevolking hebben wij persoonlijk niets gemerkt. In het duister hebben we er kam pongs bezocht. De tragiek daar wordt on der meer gevormd door de verschrikkelijke armoede der bevolking. Vóór de oorlog tel de Djokja 110.000 inwoners, thans ruim 1 millioeif. Aan de kleding ziet men onmid dellijk, dat de mensen ongekende armoede lijden. Ook hij liet zich uit over het communis me, waarvan naar hij zeide de invloed in Djokja weliswaar wordt ontkend, maar die er toch waarschijnlijk wel is, aangezien men hem verteld had, dat in de straten der republikeinse steden dikwijls optochten werden gehouden, waarbij de hamer en de sikkel als symbool werden meegedragen. Hij achtte het communisme dan ook een groot gevaar, dat de republikeinse regering niet bij machte is te bezweren. „Er zijn daarentegen ook groepen, die ver van het communisme verwijderd zijn en die graag met Nederland zouden willen samenwer ken. Maar naar het schijnt kan Nederland geen weg vinden om dit te verwezenlijken". Als zijn slotindruk gaf de heer Meyerink weer: „Het inzicht, dat ik bij mijn vertrek had over het politieke vi'aagstuk, is door deze reis versterkt: Wij moeten zo snel mogelijk komen tot de invoering van de Verenigde Staten van Indonesië als een democratische staat op federalistische grondslag. Zo snel mogelijk moeten de rechtsbevoegdheden worden overgedragen aan de deelstaten en aan de regering van Indonesië, opdat daar weer een rechtsstaat worde geschapen. Zolang de staatsorde niet veilig is, behoudt Nederland daarvoor zijn verantwoordelijkheid. Vrijheid, vrede, waarheid, trouw, sociale orde en een goed economisch bestel kunnen alleen bestaan op een bedding van een stevig gebouwde rechtsorde." Wetsontwerp ontslagregelingen Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot wijziging van de bepalingen omtrent het ontslag bij arbeidsovereen komsten. Het wetsontwerp bevat bepalingen over: verlenging van de opzeggingstermijn bij langdurig dienstverband, ontslagen, welke kennelijk onredelijk zijn. herplaatsing, ont slag bij ziekte en bij militaire dienst en het concurrentiebeding. In Den H.aag is Vrijdagmiddag de bilaterale overeenkomst tussen Nederland en de Ver- enigde Staten ondertekend. Dit accoord lie eft betrekking op de uitvoering van het Europese Herstelprogramma. Dr. Herman B. Baruch. ambassadeur der Verenigde Staten, tekent het verdrag. Naast hem mr. C. G. W. H. baron van Boetzelaer van Oos terhout, minister van Buitenlandse Zaken en prof. mr. P. Lieftinck, minister van Fina ritiën. Gisteravond om l\alf zeven is in Den Haag de bilaterale overéénkomst tussen Nederland en de Verenigde Staten onder tekend, welke betrekking heeft op de uit voering van het Europese herstelprogram ma. De overeenkomst werd getekend door de minister van buitenlandse zaken, mr. C. G. W. H. baron van Boetzelaer van Oos terhout en de ambassadeur der Verenigde Staten, dr. Herman B. Baruch. D.e tekst van het verdrag werd daarop aan de beide Kamers der Staten-Generaal medegedeeld Deze bilaterale overeenkomst kan be schouwd worden als een verklaring van Nederlandse zijde tegenover de regering van de Verenigde Staten, dat Nederland de verplichtingen op zich neemt, die het reeds heeft aangegaan in het Europese verdrag van 16 April 1948. Daarnaast bevat de overeenkomst enige bepalingen die een nadere uitwerking van het reeds overeen- gekomene betekenen. Dit slaat o.a. op de besteding van de tegenwaarde in guldens, die ontstaat door het leveren van goederen door de V.S. in de vorm van „grants". De Nederlandse regering verplicht zich voorts de overdracht aan de Verenigde Staten van grondstoffen en materialen, af komstig uit Nederland, voor voorraadvor- ming of andere doeleinden, te vergemakke lijken, indien de V.S. zulke grondstoffen en materialen behoeven als gevolg van te korten in hun eigen hulpbronnen en daar voor redelijke verkoopsvoorwaarden te stellen. De overeenkomst bevat verder bepalin gen over haar toepasselijkheid ten aanzien van de overzeese gebiedsdelen, alsmede alsmede bepalingen over de opzegbaarheid. Door het sluiten van deze overeenkomst kan de Amerikaanse hulpverlening aan Nederland voortgang hebben. De Ameri kaanse wetgeving bevat n.l. een bepaling waarbij de Amerikaanse Hulp-administra teur alleen gemachtigd was hulp te verle nen voor een periode van drie maanden. Daarna zou de hulpverlening alleen kun nen plaats vinden wanneer een bilaterale overeenkomst zou zijn afgesloten. De inhoud van de bilaterale overeen komst van de andere Europese Marshall- landen met de V.S. is vrijwel gelijkluidend aan die van Amerika met Nederland alles wat gij voor de gehele mensheid hebt gedaan, is grenzenloos, evenals öns ver trouwen dat gü alles zult doen om de waarheid spoedig aan het licht te brengen. Lang leve de onverwoestbare broederschap tussen de Sovjet-Unie en Joegoslavië". Protest tegen Albanië De Joegoslavische regering heeft een protest ingediend bij de regering van Al banië wegens een instructie van de Alba nese regering aan het zich in Albanië be vindend Albanees-Joegoslavisehe directo raat voor de spoorwegbouw om het werk onmiddellijk te staken, aldus citeert Reu ter het Joegoslavisch persbureau. Joegoslavië eist, dat Albanië zonder ver wijl een commissie naar Belgrado zal stu ren om de belangrijke kwesties te regelen en stelt de Albanese regering verantwoor delijk voor de gevolgen, indien aan dit verzoek niet voldaan wordt. Verder heeft Joegoslavië geprotesteerd wegens het ontslaan van de Joegoslavische kolonel Srzentitsj als politiek instructeur bij het Albanese leger. Hem zou „in be ledigende termen" zijn medegedeeld, dat hij Albanië onmiddellijk moest verlaten. Critiek uit Triest De communistische partij van Ttiëst heeft een beroep gedaan op de Joego slavische communistische leiders om „hun verkeerde standpunt te corrigeren". Waarnemers zijn van mening, dat de communistische partij van Triëst zich door het aanvaarden van de critiek van de Cominform op de Joegoslavische partij in een moeilijke positie heeft gebracht. Ge durende de afgelopen drie jaar kwam alle steun voor de partij te Triëst van Joego slavië. Gisterenavond hebben de leidende leden van het centrale comité der Joegoslavische communistische partij gedurende enkele uren in het ministerie van Buitenlandse Zaken vergaderd. Daama kwamen zij in het hoofdkwartier der partij bijeen. Men verwacht de bekendmaking van een belangrijke verklaring. Het nieuwe hoofdkwartier Het blijkt dat althans voorlopig het hoofdkwartier van de Cominform in Boe karest gevestigd zal worden. Gisteren werd daar het orgaan van de Cominform gedrukt en vandaag waren honderden werklieden koortsachtig bezig het nieuwe hoofdkwar tier in te richten. Men begon met rond een dozijn grote gebouwen, waarin vroeger de Roemeense Bank gevestigd was, een prikkeldraad versperring te leggen. (United Press-1 Tito yraagt „even" 500 millioen dollar Robert Garner, de vice-president van de Wereldbank, heeft verklaard, dat Joegoslavië de Bank om een lening van 500 millioen dollar heeft verzocht in een schrijven, dat als volgt was gesteld: Mijnheerwij zouden gaarne van u 500 millioen dollar ontvangen. Aan vaard, mijnheer, onze hoogachting, en zovoort". „Ik geloof dat de Joegoslaven sicli in beelden", so verklaarde Gamer hier, „dat men even gemakkelijk 500 millioen als 5 millioen kan vragen." Denemarken ziet af van interventie De Deense regering heeft besloten niet in te gaan op het verzoek van het Berlijnse gemeentebestuur, de kwestie van de cx-isis in de Duitse hoofdstad voor de U.N.O. te brengen. De Britse militaire gouverneur in Duits land, generaal Sir Brian Robertson, heeft de Sovjet-maarschalk Sokolofski een brief doen toekomen, waarin hu zich bereid ver klaart hem te ontmoeten teneinde de mo gelijkheden te bespreken van heropening an het verkeer tussen Berlijn en de Wes telijke zönes. Generaal Robertson heeft de Sovjet maarschalk vei'zocht aan te geven, wan neer ongeveer de spoorweg Bex-lijn-Helm- stedt heropend zou wox-den en tevens heeft hij de verzekering verlangd, dat het boot- verkeer door de Sovjetzöne niet zou wor den bemoeilijkt. Hij herinnerde er aan, dat hij aangebo den had de onderhandelingen te openen over een valuta te Berlijn onder controle van de vier mogendheden. Ook verlangde hij wederopenstelling van de autoweg Ber- lijn-Helmstedt. Robertson drukte verder zijn voldoening uit over het feit, dat de beperkingen voor de overschrijding der grens van de Sovjet zöne door Duitsers een tijdelijke maatregel is geweest „om de toestand der valuta in de Sovjet-zóne te beschermen, totdat de geldzuivering in deze zöne was uitgevoerd". Tijdens een persconferentie heeft Marshall, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Vrijdag over de toe stand- in Berlijn het volgende verklaard: „Ik wil niets anders zeggen dan dat wij oqs ernstig bezig gehouden hebbben met de verschillende ontwikkelingen en voor al besprekingen gevoerd hebben met de regeringen van Engeland en Frankrijk. Wij hebben ons ook met de voorzitters van de commissies van buitenlandse betrek kingen van de Senaat en het Huis van Af gevaardigden in verbinding gesteld. Ik kan op het ogenblik niets zeggen over de te volgen gedragslijn. Dat zal te zijner tijd gebeuren". Verder verklaarde Marshall, dat reeds plannen in voorbereiding zijn voor be sprekingen over de kwestie van militaire steun aan de vijf West-Europese landen. De Berlijnse kwestie is Vi-ijdag voor het eerst in het Amerikaanse kabinet be sproken. President Tnjman had een onder houd met de minister van Buitenlandse Zaken Marshall en andere ministers. Naar verluidt heeft Marshall in een zitting, die een uur duurde, het kabinet een volledig overzicht gegeven van de stappen, die door de drie Westelijke mogendheden ge nomen zullen worden. ZUID-WESTELIJKE WIND Verwachting, medegedeeld door J K N.M.I. in De Bilt, geldig van Zate dagavond tot Zondagavond: Meest zwaar bewolkt met voorname lijk in het Noorden van het land plaat selijk enige regen. Aanvankelijk zwakke maar morgen matige Zuid-Westelijke wind. Iets hogere temperatuur dar. vandaag. 4 Juli: 4 26 uur, onder 21.02 uur 1.50 uur, onder 19.06 uur 5 Juli: 4.27 uur. onder 21.01 uur 2.24 uur, onder 20.24 uur Zon op Maan op Zon op Maan op

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1