Salarissen en ionen van het Haarlemse gemeentepersoneel Verkiezingsuitslagen Kort en Bondig ZATERDAG 3 JULI 1948 HAARLEMS DAGBLAD 4 Toelagen geïncorporeerd. - Ambtenaren moeten langer werken. B. en W. van Haarlem zonden een uit voerig voorstel aan de raad over een nieu we regeling van salarissen en lonen van het gemeentepersoneel. Daarin zijn opge nomen de verhogingen en toeslagen die in de loop der jaren zijn toegekend en die gebaseerd waren op algemene maatregelen voor het overheidspersoneel. Voor deze nieuwe regeling bleven over de volgende wensen van de minister: a. de invoering van een huwelijkstoelage, b. wijziging van de regeling lot toekenning van kindersup- pletieloon, c. diploma-toelagen, d. de werk tijd. Met het Georganiseerd Overleg zijn B. en W. van mening, dat een huwelijkstoelage (die hoogstens f 264 per jaar zou mogen bedragen en die alleen zou gelden voor ambtenaren op jaarloon) niet billijk zou werken. Alle ambtenaren op weekloon zou- d««n buitengesloten worden. B. en W. heb ben dan ook niet voorgesteld die huwelijks toelage in te voeren, in het vertrouwen, dat de minister daarmee accoord gaat. In de nieuwe regeling van de kindertoe slag zal die ook betaald worden voor kin deren van 18, 19 en 20 jaar. die dagonder wijs volgen op een inrichting voor alge meen vormpiid- of vakonderwijs, De diploma-loelagep zijn bij B. en W. in behandeling, ter gelegener tijd zaWaarover een voorstel worden gedaan» De minimum-werktijd voor 't gemeente personeel wordt nu voorgesteld op 41 Vfe uur per week overeenkomstig de wens van de minister. Deze verlenging heeft voorname lijk betekenis voor het bureaupersoneel, De minister heeft aandacht geschonken aan het feit. dat bij toetsing van de bezoldi ging van 't gemeentepersoneel aan die van het rijkspersoneel sommige functies door de gemeente aanmerkelijk lager worden be zoldigd dan bij vergelijkbare functies in 's rijks dienst. De minister gaf in overwe ging deze kwestie in nadere beschouwing te nemen. B. en W. komen hierop later terug. In de nieuwe salarisregeling die B. en W. nu aan de raad voorleggen zijn in de be dragen de onderscheidene toelagen ge ïncorporeerd. Tenslotte delen B. en W. mede, dat tot de nieuw in uitzicht gestelde verbeteringen van de salariëring van het overheidsperso neel, welke van 1 Januari 1948 af zullen gelden, o.a. behoort, dat de tweede toelage ad 5 welke slechts werd toegekend aan hen. wier wedde 3000 of minder bedraagt, alsnog zal worden toegevoegd aan het sa laris van hen, wier wedde boven dat be drag uitgaat. Voorts is bepaald, dat het garantieloon voor gehuwden met ingang van 1 Januari 1943 zal worden verhoogd tot 2000 per jaar. De minister stelt er prijs op, dat deze verbeteringen nu'reeds wor den aangebracht, in verband waarmode B. en W. de raad voor de daarvoor in aan merking komende" groepen per 1 Januari 1948 verhoogde salarisgrenzen mede ont- werp-besluiten ter vaststelling aanbieden. Van deze gelegenheid maken B. en W. tevens gebruik de raad in overweging te geven de vacantieregeling, opgenomen in Begrafenis ir. H. Lohr Uit de grote belangstelling in de aula van het Mausoleum en de toespraken, welke bij de begrafenis van het stoffelijk overschot van ir H. Lohr, oud-directeur van de Provinciaal Gelderse Electrieiteits- maatschappij te Arnhem, op de Algemene Begraafplaats aan de Kleverlaan gehouden zijn, kwam tot uiting hoe de persoon en het werk van de overledene gewaardeerd zijn. Mr S. b a r o n van H eemstr a, oud- commissaris van de Koningin in de pro vincie Gelderland, die zestien jaar met ir Lohr heeft samengewerkt, liet uitkomen, dat de overledene veel heeft gedaan voor de uitbreiding van de industrie en het economisch leven in Gelderland. Namens het provinciaal bestuur zegde hij hem daarvpor dank. Ir G. Th. He iken s, directeur van de Provinciaal Utrechtse Electriciteitsmaat- schappij, dankte ir Lohr namens de ver eniging van directeuren voor zijn arbeid en sprak een persoonlijk woord, waarin hij herinnerde aan de zorg. die ir Lohr aan zijn gezin, aan zijn werk en aan de ver eniging heeft besteed. De heer J. J. Fels, directeur, die met de heer li. M. J. Kruisink, adjunct-directeur, en véle leden van het personeel der Pro vinciaal Gelderse Electriciteitsmaatschappij aanwezig waren, zeide dat ir Lohr aan het personeel een voorbeeld heeft gegeven en de belangen op een bijzondere wijze heeft behartigd. Namens het gemeentebestuur van Nij megen bracht de heer Beukema, wet houder van de bedrijven, die met de heer W. J. Boon, directeur van het G.E.B. aan wezig was, dank aan ir Lohr, die veertig jaar geleden de grondslag heeft gelegd voor het bloeiende electriciteitsbedri.it Prof. ir J. C. v a n Staveren voerde het woord als directeur van de K.E.M.A. te Arnhem. Daarna schetsten twee buren en twee familieleden de overledene als een goed vriend voor jong en oud. Met het voordragen van een "gedicht van Henriëtte Poland Holst gaf een familielid een beeld van ir Lohr in zijn gelukkig huwelijksleven, Nadat een dochter woorden van dank had gesproken, werd de baar grafwaarts gedragen. Onder de aanwezigen waren mr W F. F. baron Van Vcrschuer. lid van Gedeputeerde Staten van Gelderland met mr J. J. L. van Heest, griffier der Staten, namens het pro vinciaal bestuur en directeuren van Elec- triciteitsbedrijven, onder wie prof. dr ir H. C. J II. Gelissen, directeur van de Pro vinciaal Limburgse Maatschappij. Afhalen van distributie bescheiden Met ingang van Maandag geschiedt het afhalen van distributiebescheiden in Haar lem en omgeving niet meer volgens een let- terïndeling. Op de kaarten, welke in de af gelopen weken zijn uitgereikt, staat een da tum. Op die dag moet men zich naar het uit- roiklokaal begeven voor het afhalen van de nieuwe distributiebescheiden. Burgerlijke stand HAARLEM. 2 Juli. BEVALLEN, van een dochter: 30 Juni: A. J. Draijer-Baars. 2 d.; 1 Juli: J. C. Ililter- man-Jutjens: G. Boum'a-Ramseier; J. H. van Kimmenaede-Roelofs" W. C. den Dekker- Warmerdam; 2 Juli: A. P. Beij-van Eekhout: i M A. Zitman-van Sluisdam OVERLEDEN: 28 Juni: H. W. Koster, 75 j., Kleine Houtstraat. artikel 38 van het Ambtenarenreglement 1934. te wijzigen in dezelfde zin als voor het rijkspersoneel is geschied, namelijk, dat voor personeel in los dienstverband een dag per maand vacantie wofdt toegestaan en voor al de overigen een minimum-aan tal van vijftien werkdagen; voorts om bij een diensttijd van meer dan 30 jaar het totaal aantal vacantiedagen met twee te verhogen, mits het maximum van 24 dagen gehandhaafd blijft. OSDAP EN VPVW „Gij hebt een wereld te winnen" Op een vergadering van de Oude SDAP en de Vooruitstrevende Partij voor Wereld regering sprak gisteren de heer D. A. Noordewier over het programma dat deze partijen voor de komende verkiezingen hebben opgesteld. Hij behandelde zeer in het bijzonder het Indonesische probleem waarover hij zei dat het militaire avontuur daar ginds ons milliarden kost zonder dat het ons eén stap verder brengt. De enige weg die wij kunnen volgen is een onvoor waardelijke erkenning van de zelfstandig heid van deze koloniale gebieden, zo be toogde de h$er Noordewier. Na alle belof ten die de Indonesiërs zijn gedaan en die ijdel zijn gebleken is het niet te verwonde ren dat wij hun vertrouwen hebben ver loren. Toen in 1941 onze onmacht bleek, verloren wij zelfs het respect dat men voor de sterke koestert en daarom is het logisch dat de Indonesische leiders in>1945 de vrij heid grepen, toen zij de kans kregen. En daarna kwamen zelfs de idealisten van de Stuw-groep te laat, als was .hun weg ge plaveid met goede voornemens. Thans zijn ér aanwijzingen, aldus de heer Noordewier, dat de rampzalige politiële actie hervat zal worden en daarmee de oude politiek van ..halen wat er te halen valt". Het lijdt geen twijfel dat Spoor dan snel in Djokja zal zijn, maar dat betekent allerminst dat onze troepen per kerende post terug zullen komen, want zij zullen permanent hun handen vol hebben aan de guerilla-oorlog. De heer Noordewier herinnerde aan het ge beurde op Zuid-Celebes waar, naar hij zeide, duizenden onschuldigen zonder vorm van proces waren afgemaakt, een moord partij waarover de regering nog steeds zwijgt. Hij betoogde tenslotte dat alleen door er kenning van de Indonesische zelfstandig heid deze „dure" kwestie tot een goed einde kan worden gebracht en dat zulks nodig is om Nederland van de economische chaos te redden. Als tweede spreker trad de heer A. Brent op die eerst verklaarde dat de samen werking tussen de OSDAP en de VPVW berust op het feit dat de OSDAP de enige partij was die „Wereldregering" op haar programma wilde zetten. Zo gauw als een andere partij daartoe eveneens bereid zal zijn, zal de VPVW ook met die partij samenwerken. Hij behandelde vervolgens het plan dat de wereld federalisten hebben opgesteld om tot wereldregering-te komen. Deze zou ten eerste vijf opdrachten krijgen. Een absoluut monopolie van allé gewa pende machten, een absolute controle over atoom-energie en andere zeer destructieve middelen, het instellen van een wereld- voedselraad en een wereldbank en de con trole over alle verkeers- en communicatie middelen. Hij toonde daarna aaij) dat thans in alle delen van de wereld de drang naar wereldregering groeit en eindigde met de opwekking lijst 8 te steunen. „Gij hebt niets te verliezen", zei hij, maar een wereld te winnen". Nadat mej. C. Hissink de vrouwen had opgewekt op lijst 8 te stemmen werd de Amerikaanse film „Een wereld of geen" vertoond. Tot predikant bij de Gereformeerde Kerk van Bloemendaal is beroepen ds, J. L. Koole, uit Schiedam. Aan onze kantoren zijn nog enkele exem plaren verkrijgbaar van het boek, bevat tende de verkiezingsuitslagen van gemeenten in ons land, bij de verkiezingen van 1946 voor de Tweede Kamer, de Pro vinciale Staten en de Gemeenteraden. De prijs bedraagt afgehaald f 1.50, per post f 1.80. Ter vergelijking met de uitslagen van de a.s. verkiezingen zéér interessant! (Adv.) Grootse manifestatie van de Haarlemse Jeugd Ter gelegenheid van het regeringsjubileum Achtduizend Haarlemse jongeren zullen op Zaterdagmiddag 4 September uit alle delen van de stad optrekken naar de Grote Markt waar in een idealistisch spel een vurig' getuigenis van het jeugdleven en streven wordt afgelegd. Deze grootse manifestatie wordt door de Districtsraad Haarlem van de Nederlandse Jeugdgemeenschap ter' gelegenheid van het regeringsjubileum en ook van de herden king van de Vrede van Munster georgani seerd. Het spel bestaat uit twee delen, een „stadsspel" en een „jeugdspel" ei\ werd geschreven door Wim Povel. In het eerste deel verzamelt de georga niseerde jeugd zich op enkele pleinen in de buitenwijken der stad. Ieder lid krijgt een spelboekje waarin de wegen zijn opgege ven waarlangs hij naar de Grote Markt moet gaan en het is de bedoelnng, dat hij zijn ogen onder weg goed de kost geeft, want hij zal allerlei bijzonderheden uil het stadsschoon moeten opsporen, vragen beantwoorden en enkele prestaties ver richten. De leiding van dit gedeelte is in handen van ervaren hoofdleiders en -leid sters der grote jeugdorganisaties. VERANTWOORDELIJKHEID Het tweede deel is als idealistische af sluiting van het"stadsspel bedoeld. Om on geveer half vier komen de groepen fp de Grote Markt, die tevoren door de politie zal worden afgezet. Voor het Stadhuis wordt een speelpodium gebouwd. Ouderen en andere toeschouwers zullen niet kunnen worden toegelaten, want het spel richt zich niet tot iemand, maar de jeugd ziet vooral zichzelf en wil voor zichzelf een vurig ge tuigenis oproepen, Grondslag voor dit ge deelte wordt gevormd door het motto: Trouw aan eigen beginsel y Tezamen verantwoordelijk voor het geheel., In de loop van dit jeugdspel, dat slechts eèn half uur zal duren vaardigt iedere groep zijn vlaggën- en stukdrager af naar het podium. Tezamen wordt dan de achter grond „Verantwoordelijkheid" gebouwd. Het jeugdspel staat onder leiding van een commissie, waarin zitting hebben Wim Povel, Huib de Ru die ook het podium, de vlaggen, de deelnemerskaart en de ver dere aesthetische verzorging voor zijn re kening nam Harry Stapel, J. v. d. Mark, mej. Koopman en mevr. Niemeyer-Van Loenen. Het organisatie-comité wordt gevormd door de wethouder van onderwijs, de heer D. J. A. Geluk en de heren Wim Povel, Huib de Ru, A. Joh. Kloek, J A Smit, W. Regenboog en H. Stapel. Op Vrijdagavond 16 Juli zullen de jeugd leidsters en -leiders in de bovenzaal van het Concertgebouw bijeenkomen. Het spel zal dan door Wim Povel worden voorgedra gen en besproken en de voorbereiding wor den behandeld. „Mittovos" geeft een beeld .van bet missiewerk Vanmiddag zal in het Concertgebouw te Haarlem de „Missie-tentoonstelling voor onze Spaarnes'treek" (Mittovos) officieel •geopend worden en tot en met 11 Juli zal er gelegenheid bestaan een bezoek aan de expositie te brengen. De bezoekers zullen een indruk krijgen van het werk, dat de missionarissen in vele delen van de wereld verrichten. Zestien missie-oorden hebben een stand ingericht. Men ziet allerlei bij zondere voorwerpen uit Azië, Afrika, Chi na enz. Het podium is bestemd voor de Pauselijke missiegenootschappen. Fraai is deze afdeling ingericht. Op de eerste ver dieping bestaat gelegenheid kennis te nemen van het St. Franciscus Liefdewerk en van betgeen de jeugd gepresteerd heeft ten behoeve van de missie. In de turnzalen en in de tuin zijn enige attracties opgesteld en in de hal is een post kantoor aanwezig. De leden van de R.K, post-, telegraaf- en telefoonpersoneelsver eniging „Sint Petrus" hebben zich bereid verklaard de léiding van deze afdeling op zich te nemen Verder zijn er stands van de Vereniging van het Heilige Sacrament, van „De Tiltenberg" (vrouwen van Nazareth), van de KLM en van de Aero Holland. De bisschop van Haarlem, mgr. J. P. I-Iuibers, zal de tentoonstelling officieel openen. Aan de opening gaat de intocht van veertig missionarissen vooraf. LORENTZ LYCEUM. Voor het eindexamen der H.B.S. (B) aan het Lorentz Lyceum slaagden nog de vol gende candidaten: mej. N. Offringa en de heren L, Onkenhout, C. v. d. Sluis, D. Ver kijk, H. Vos, T. v. Popta en J. Veling. Er zijn 50 candidaten geëxamineerd. Ge slaagd 43 candidaten. teruggetrokken één en afgewezen zes. candidaten. De examens zijp geëindigd. Publiek en parlement De Nederlandse Stichting voor Statistiek heeft een onderzoek ingesteld naar hetgeen ons volk weet omtrent onze parlementaire instellingen. Uit dit onderzoek bleek dat slechts ongeveer de helft van ons volk weet, hoeveel leden de Kamers der Staten- Generaal tellen. Acht van elke tien Neder landers kunnen vertellen hoe de Tweede Kamer wordt gekozen. Slechts drie van elke tien weten zulks ook van de Eerste Kamer. ZONDAG 4 JULI 1948 HAARLEM, Netl. Herv. Kerk. Grote Kerk, Grote Markt. Zaterdag 7,30; Brouwerskapel, ing. Klokhuisplein. Avondgebed. Zondag. 10: Ds. E. Pot, H. Doop. 4: Liturgische Gods dienstoefening voor Doofstommen en Slecht horenden in de Consistoriekamer. 7: Ds. Joh. Bronsgeest. Nieuwe Kerk, N.we Kerksplein. 10: Ds. G. J. Waardenburg, Noobderkerk, Vel- serstraat. 9 en 10.45: Ds. E, Dijkhuis. Ooster- kerk. Zomerkade. 10: Ds. Joh. Bronsgeest. Bakenesserkerk, Vrouwestraat. 9.30: Dhr. J. A. L. Kuslers, Kinderkerk Kapel Bethesda Sarepta, Hazepaterslaan. 9.30: Ds. A. J, van Rhijn. Kinderkerk. 10.45: Ds. J. v. d. Vlugt. em. pred. Diaconessenhuis, Hazepaterslaan. 4.15: Dr. Ch. de Beus. Rusthuis Ned, Herv. Gemeente. Jansstraat. 10.30: Dhr. D. J. Spa- ling Ver. van Vryz. Herv., Jacobstr. 6. 10.30: Ds. J. de Graaf. Eglise Wallanne, Begijnhof 30 Dimanche 4 Juillet a 10 h. 45: Service présidé par mr. Ie pasteur J, F. Hayet, d'Arnhem. Stads Evangelisatie, Lange Herenstr. 6. 10: J, Kal, Haarlem. 6.30: Openlucht a. d. Kruis weg. 7.30: G. Baas, Zaandam. Zuiderkapel, Zuiderstraat 15. 10: Dhr. P. D. Bardelmeyer, Noordwijk a. Zee, H. Av vrij voor alle ge- lpvigen. 5: Dezelfde. Evangelisatiesamen komst. 7.45: Jeugdbijeenkomst o.l.v. P. D. Bardelmeyer. Opwekkingssamenkomsten, Zuiderstraat 15. Donderdag 8: Dhr. J. A. Bruyn, Wassenaar Vrije Evang. Gemeente, Bakenessergracht 65. 9.30: Ds. D. J. D. du Fossé. 5: Dezelfde. H. Avondmaal. Parklaan 34. Woensdag 7.30: Ds. Talsma, den Haag. Evang. Luth. Gemeente, Witte Herenstraat. 10.30: Ds. W. Spliethoff. Ver. Doopsgez. Ge meente. 10.30: Ds. Daalder. Remonstr. Geref. Gemeente. 10.30: Ds. G. J. Hoenderdaal, van Arnhem. Geref. Kerk. Kloppersingelkerk. 10: Ds. A. M. Boeyinga. 5: Ds. J. A. van Arkel. Wilhelminakerk 10: Ds. L. Hoorweg Jr. 5: Ds. J. W. Siertsema. Zuid-Oosterkerk. 10: Ds. P. de Ruig. 5:, Ds. A. M. Boeyinga. Lyceumkerk 9: Ds. A. Dondorp. 5: Ds. P. de Ruig. Geref. Kerk (Art. 31) Bebijnhofkapel. 10.30 en 5: Ds. A. Bos, Geref. Gemeente, geb, Zang en Vriendschap. Jansstr. 76. Zaterdag 7.30: Ds. M. Blok. Geref. Gemeente onder 't Kruis, Ba kenessergracht 63. Dinsdag 7.30: Ds. J. A. Smink, van Rotterdam. Oud-Geref. Gemeen te, Frans Halsslr. 4. Maandag 7.15: Ds. E. van Dijk. uit den Haag. Baptiste Gemeente, Park laan 34. 9,30 en 5: Ds. J. W. Weenink. 8: Open luchtsamenkomst op de Dreef. Ned. Chr. Ge- meenschapsbond, Ged. Oude Gracht 47. H. v. d. Brink, te Bloemendaal en J. Dam- muller te Alkmaar. Pinkstergemeente, N.we Kruisstraat 14. 10 en 7.30: Samenkomst. Ver gadering van Gelovigen. Jansstr. 85. 10.30: Samenkomst (Broodbreken). Bijbelcursus, Jansstraat 85. Vrijdag 8: K. Rozendal. Ge meente des Heren, Lange Molenstraat 22. 10 en 5: Samenkomst. Gemeente Gods, Frans Halsstraat 4. 10: Samenkomst. Kerk van Je zus Christus van de Heiligen der Laatste Da gen, Ged. Oude Gracht 47. 6: Avondmaal- dienst. Gemeente van Christus. Ged, Oude Gracht 47. 10.30: Eredienst en preek. Christian Science, Jansstr. 74, 10: Ned. Taal. 11.15: En gelse Taal. Hersteld Apost. Zendingskerk, Wilhelminastraat 21. 10 en 5: Godsdienstoefe ning. Hersteld Apost. Zendingsgemeente, Ja- cobijnestraat 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. Universele Eredienst (Soefi-Beweging) Nas- saupleïn 8. 11: Dienst. Ned. Ver. van Spiritis ten „Harmnnïa" 10.30: Wijdingsmorgen. Dhr. J. P. Smits. Haarlem. Broedergemeente. Parklaan 34. Zaterdag 7.30: Liturgische Zangdienst. Zondag 7: Ds. Schutz. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Ju- lianakcrk. 10: Ds. G. Koch. Voorbei-. H. Av. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Immanuëlkerk. 10: Ds. J. de .Tong. H. Doop 7: Ds. G. Koch. Kon. Emmaschool, Raafstr. 10: Ds. G. H. v. d. Woord. 5: Ds. J. Kroon, Ver. Doopsgez. Ge meente. In geb. Berkenstr. 10. 10.30: Ds. Hoe- kema. Geref. Kerk. Noord-Schoterkerk. 9 en 10.30: Ds. J A. van Arkel. 5: Ds. L. Hoorweg Jr. Christ. Geref. Kerk. Floresstraat. 10 en 5: Ds. J. C. Maris. HEEMSTEDE. Netl. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Ds. G. A. Barger. Kapel Nieuw-Vredenhof. 10.30: Cand. Th. Tangelder, v. Amersfoort, Jeugddienst. Prin- sessekade 3. 10.30: Jeugdkapel. Chr. Lyceum, ing. v. Merlenstraat. 10.45: Ds. J. W. van Nieuwenhuijzen. Zondagochtendsamenkomst. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Dr. H. Jansen. Voorg. v. d. Afdeling. Geref. Kerk. Koediefslaan. 10: Ds. J. W. Siertsema. 5; Prof. Dr. H. W. Gispen, Camplaan. 10: Prof. Dr. H. W. Gispen, Amsterdam. 5: Ds. A Dondorp. AERDENHOUT. Ned. Ilerv. Kapel, Leeu weriklaan. 10: Ds. J. E. Drost. H. Doop. Relig. Kring. Eikenlaan 5. 10.30: Ds. A. R. de Jong, Haarlem. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. G. W. van Deth. 7: Ds. W. M. Maas. te Benne- broek. Jeugddienst. Ned. Prot. Bojid, Potgie- terweg 4. 10.30: Mej. Dr. J. W. Herfst, Voor gangster N. P. B. Soefi-Beweging, Popellaan I. 4: Dienst. Vrfje Katholieke Kerk, Popel laan 1. Zondag geen dienst. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk, 10: Dr. Ch, de Beus. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. W. Fijn v. Draai SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost Oude Kerk. 10: Ds. J. Kroon, Voorber. H. Av. West, Kon, Emmaschool, Raafstraat. 10: Ds. G. H. v. d. Woord. 5: Ds. J. Kroon. GILDA (Lux or) Wanneer er iets is, dat het de moeite waard maakt om deze film te gaan zien. dan is dat de som van alle char mes. waarover Rita Hayworth beschikt, en die zij hier zonder al te veel voorbehoud ten toon spreidt in de dure maar nogal louche omgeving van een Zuid-Amerikaans casino. Wij moeten overigens eerlijk bekennen, dat wij de draad van deze nogal laag-bij-de- grondse historie niet aldoor hebben kunnen volgen en er aan toevoegen dat onze spijt daaromtrent niet bijzonder groot is. Een van de belangrijkste aspecten is overigens dat Rita's tegenspeler, ene Glenn Ford, teneinde zijn onderdrukte liefde kracht bij te zetten, haar voortdurend om de oren petst. Het ge spierde gedoe van deze heer. die zich tijdens alle belevenissen uitermate korzelig voor doet, werkt op den duur nogal langdradig. DESTINS (F r a n s H a 1 s) Deze film waar van de Nederlandse titel „Noodlot" of iets dergelijks^ zou moetenluiden, is in het bij zonder geschikt voor degenen, die aan één Tino Rossi nog niet genoog hebben. Deze zan ger van het fluwelen levenslied krijgt hierin namelijk op voor hem zeer onaangename wijze te maken met een volkomen aan lager wal geraakte broer, die als twee druppels water stroop zouden wij bijna zeggen op hem lijkt. Laatstgenoemd heerschap probeert het eerst (hij heeft veel geld nodig en de an der verdient schatten met zijn vocale presta ties) onder de verderfelijke invloed van een onbetrouwbare vriendin, lustig met chantage en gaat. als,hem dat niet meer lukt, zelfs zo ver dat hij het moederloze kind van zijn evenbeeld ontvoert. Voor de ene Tino Rossi loopt alles goed af. want die vindt zelfs een tweede vrouw, maar de andere moet als moordenaar de vlucht nemen. Eer het zover is, zijn er heel wat komische vergissingen uit de wereld geholpen en is er zeer veel gezon gen en gedanst. Vooral het aandoenlijke lied je over de Kerstman zal de bezoekers lang in de oren blijven. De film speelt zich groten deels af in speelzalen en schouwburgen op tamelijk originele wijze zijn er enkele shows ingelast beweegt zich voortdurend in randgebieden van sentimentaliteit en realisme. DE STAD DER ZONDE (Spaarne) Deze film speelt in New Orleans. Een loterij-or ganisatie heeft zich weten in te dringen bij alle openbare instellingen van de stad en be heerst alles en iedereen, tot de burgemeester toe. Zij speculeert op de hebzucht der men sen, waardoor cor-ruptie en afpersing hoogtij vieren. John Reynolds, een jong jurist, stelt zich tot taak de voze praktijken van de on- dernemink aan de kaak testellen, 'tgeen geen sinecure is. daar deze letterlijk over lijken gaat. Bovendien wordt de situatie gecompli ceerd doordat John zich door de charme van de schone eigenares van het zaakje heeft la ten inpalmen. Gelukkig voor hem en voor haar blijkt, dat zij niets met de eigenlijke bende uitstaande heeft, zodat een bruiloft het verhaal kan besluiten. In het voorprogramma draait „De macht om het kind". MISLEIDE JEUGD. (Rembrandt) Kan de Duitse oorlogsjeugd, na twaalf jaar stel selmatige vergiftiging door de nazi-theorieën nog „heropgevoed" worden tot normaal den kende en handelende mensen? Voor dit nete lige vraagstuk heeft nog niemand een ant woord kunnen formuleren maar Hollywood weet er wel raad op „Natuurlijk kan dat", betoogt het met veel aplomb en ten bewijze daarvan schiep het deze film. waarin een klein nazi-joch in Amerika wordt omge vormd tot een beter mens. Voor het zover is heeft dit miniatuur-dictatortje iedereen tot razernij gebracht met. zijn onhebbelijke Hit lergroet, zijn rassenhaat theorieën en zijn ge raffineerde spel met grote mensen Maar na dat hij bijna een moordenaar geworden is geeft hij zich gewonnen en wordt een ..res pectable American Citizen". Met alle waarde ring voor de goede bedoelingen, het overtuigt toch niet erg en de effecten en contrasten liggen er wel wat al te dik bovenop. Wij ne men gaarne aan dat die „American way of living" een geweldige uitwerking op dit mis leide kind kan hebben, maar om nu terwille van het contrast alle Amerikaanse kinderen voor te stellen als toonbeelden van voorbeel dige braafheid en volmaakte democratische rijpheid is, op zijn zachtst gezegd lichtelijk ridicuul en allerminst overtuigend voor de rest van de these. Jammer van deze film. die overigens zeer goed spel geeft, vooral van twaalfjarige Skippy Homeier in de rol van de recalcitrante Emil. „SARATOGA TRUNK" (Palace) Deze film is vervaardigd naar de gelijknamige ro man, welke in de Verenigde Staten waar schijnlijk door iedereen gelezen is. De schrij ver van het draaiboek heeft het dan ook niet nodig geoordeeld, de verschillende hoofdfigu ren uit het verhaal bij het publiek in te lei den. hetgeen evenwel niet overbodig geweest zou zijn, nu men de film ook vertoont in lan den, waar het boek vrijwel onbekend is. Wij zouden tenminste gaarne iets meer willen weten over de vrouwelijke hoofdpersoon uit het verhaal, wier ietwat jvonderlijk gedrag, althans in het begin van de film, volkomen onverklaarbaar is. Het fascinerende spel van Ingrid Bergman kan deze onvolkomenheid helaas niet overbruggen. ..Saratoga Trunk" is een geschiedenis uit het einde der vorige eeuw, welke zich af speelt in het Westen van Noord-Amerika, toen daar groepen met tegengestelde belan gen elkaar op leven en dood bestreden om pas aangelegde spoorlijnen in handen te krijgen. Men krijgt enkele zeer realistische scenes te zien van een ontzèttende treinbotsing en van een verwoed gevecht tussen lieden, -die de heerschappij over de spoorweg willen verove ren. Gary Cooper voert een der groepen aan. Hij behaalt met moeite de overwinning, ook over de schone „gravin" Dulaine. een avon turierster, die slechts een rijke man -wil trouwen om zich op haar familie te kunnen wreken. Een film, waarin romantiek en sensatie elkaar afwisselen en waarin vooral het-voor treffelijke spel van Ingrid Bergman opvalt. Geslaagde schermpartijen in de Sportweek De schermwedstrijden, welke Vrijdag avond in een .der zalen van het Krelagehuis werden gehouden, waarbij de Politie Sport vereniging Haarlem de organisatie ver zorgde, hebben tot een van de interessant ste demonstraties van deze week behoord. Er werd over het algemeen zeer goede sport geboden en de toeschouwers hebben uitstekende partijén gadegeslagen. Behalve de Politie Sportvereniging Haarlem namen nog vier verenigingen met sterke équipes deel. De Haarlemse politiemannen hebben zich verdienstelijk geweerd. De ploeg be- ■stond uit Endlich, Van Rijswijk, Holtslag eh Rouwer. Het optreden van „Aanvallen en Weren", de bekende Leidse Schermver- eniging, was het beste, maar de militaire équipe uit Haarlem gaf uitmuntend partij Het verschil tussen de ploegen was niet gróót. De snelle bewegingen en felle aan vallen, waarbij een onderdeel van een se conde mindere aandacht reeds beslissend kan zijn, maakt de schermsport niet alleen voor de deelnemers aantrekkelijk, maar ook voor de toeschouwers. „Aanvallen en Weren", met De Jager, Van Vliet, P, en B, Erades behaalde de zege voor de Haarlemse Militaire équipe. Beide eerstgenoemde schermers leverden de beste individuele prestaties. De Haarlemse Poli tie Sportvereniging mag met trots op dit schérmfeest terugzien. De uitslag luidde: 1. Aanvallen en Weren, 8 p., 50 gew. part., 131 ontv. treffers, 229 geg. treffers; 2. Mi litaire Equipe 6 p., 35 gew. part., 177 ontv. tr„ 187 geg. tr.3. Politie Sportver. Haar lem 3 p.. 25 gew. part., 202 ontv. tr., 164 geg. tr.; 4. Leidse Politie 2 p., 28 gew. part.. 189 ontv. tr., 176 geg. tr.; 5. A.P.G.S. 1 p., 22 gew. part., 203 ontv. tr„ 151 geg. tr. Individueel: 1. De Jager, A. en W., 15 gew. partijen, 2: Van Vliet 14 gewonnen partijen. Basketball en handbal. Nadat even geschuild was voor een regenbui traden de dames van de Amster damse basketball-ploegen APGS en DTV. Vrijdagavond op het terrein aan de Kle verlaan aan en speelden vervolgens een vlotte partij. De dames van de politie won nen met 2422 na een gelijkopgaande strijd. De kampioen van de Haarlemse school- handbaleompetitie, H.B.S. a, speelde een wedstrijd tegen het Noordhollands elftal, De Haarlemmers konden het tempo vóór rust vrij goed bijhouden. Zij speelden ech ter te individueel. De Noordhollandse com binatie werkte goed samen en zette be hoorlijke aanvallen op. Ook beschikten de spelers over meer routine. Na de hervat ting drukte de combinatie het overwicht in vele doelpunten uit. Het resultaat werd 11—4. :^ÉSZ£a BETER DAN OOIT Wielrijden Lapébie won derde étappe De derde étappe van de Ronde van Frank rijk, DipardNantes (251 K.M.) is gewonnen door Lapébie van de ploeg Centrum-Zuid- Westen. in 6 uur 48 min, 31. Hij won in de sprint van een groep van 11 renners. Tweede werd Impanïs (België) en derde Mathieu (België). De verdere uitslag was: 4. Ramoulux (Cen trum-Zuid-Oost ploeg)5. Diot (Parijse ploeg) 6. Giguet (Frankrijk), 7. Bobet (Frankrijk) 8.Lambrecht (Internationale ploeg) 9. Callens (België a) 10. Thietard (Parijse ploeg) allen zelfde tijd als winnaar. De Nederlanders en op één na alle Luxem burgers plaatsten zich met een 70-tal ren ners ex aequo 31 tot en met 107 in de tijd van 7 uur 2 min. 34 sec. De Luxemburger Kemp bezette echter de lilde plaats in 7 uur 15 min. 55 sec. Het algemeen klassement luidt thans: 1 Bobet 21.09.03; 2. Lambrëcht 21.10.27; 3. Mathieu 21.12,37; 4. Thietard 21.14.21; 5. La pébie 21.16.16; 6. Impanig 21.16.46; 7. Giguet 21,17.16; 8. Ronconi (Italië) zelfde tijd; 9. Ra moulux zelfde tijd; 10. Engels (België b) 21.22.53. Deze derde étappe kenmerkte zich door een vroege ontsnappingspoging en een grote verandering in het algemeen klassement. De grootste slagen zijn bij de Italianen gevallen, die geen enkele man in de kopgroep hadden en zich niet bekommerden om ontvluchtingspo- girigen. De Fransman Bobet verkreeg de gele trui, terwijl Lambrëcht, Mathieu en Impanis een veel betere plaats hebben ingenomen. Bartali is eens niet de leider van het klas sement en zijn achterstand is dit keer wel heel groot. Vóór hem zijn twee uitstekende klimmers, Lambrëcht en Impanis. Bobet zal het in de bergen ook wel goed doen. Wat de Nederlands-Luxëmburgse ploeg be treft. deze is nu beter dan de eerste dagen. De grote achterstand van Kemp was het ge volg van een lekke band. Franken rijdt het regelmatigst en Piet Moeskops heeft in hem en Janssen het meeste vertrouwen. Ook Bak ker en de Hoog zijn zeer gelijkmatig. De Hoog en Jansen bezetten met dertien anderen de 42e plaats in het algemeen klas sement met een tijd van 21 uur 29 min. 33 sec.. Bakker is 73e in 21 uur 50 min. 17 sec., De Ruiter 75e, Pauwels 105e en Franken 106e. Teniii en Varzi verongelukt In Bern wordt een autowedstrijd om de Grote Prijs van Europa gehouden en ook ko men de beste motovrenners daar bijeen, om aan wedstrijden deel te nemen. De training is reeds begonnen, welke echter twee slacht offers heeft geëist. TWee Italianen zijn om het leven gekomen. 'De motorrenner Tenni raakte bij het nemen van de bocht met zijn voet de grond en verloor de macht over het stuur. Hij botste tegen een boom en was op slag dood. Tenni was een bek/nd renner, die op vele internationale wedstrijden uitkwam Doordat hij tijdens de races op het eiland Man met motorpech te kampen had, was hij niet in staat Zaterdag il. in Assen te starten. Na de motorrenners kwamen de auto-cou reurs in de baan. Achllle Varzi sloeg met zijn wagen tweemaal over de kop en was op slag dood. Varzi behoorde tot de beste rij ders van Europa. Lawntennis Falkenburg kampioen berenenkelspel Falkenburg, de 22 jaar oude speler uit Californië, won Vrijdag het heren-enkelspel door de Australiër Bromwjch te verslaan. Deze wedstrijd duurde meer dan twee uur en stond niet op het peil dat van twee fina listen in een dergelijk tournooi verwacht, mag worden. Beiden vielen slecht aan en het was duidelijk, dat de zenuwen hierbij een rol speelden. Vooral in de eerste drie sets speelden beiden ver beneden hun kunT nen. Falkenburg won met 7—5, 06, 6—2, 3—6, 7—5. Bromwich en de Amerikaanse mej. Brough zullen vandaag in de finale van het ge mengd dubbelspel hun titel verdedigen te gen Sedgman (Australië) ei) mej. Hart (Ame rika) en Bromwich en Sedgman komen in de finale van heren-dubbelspel uit tegen Brown en Mulloy (Amerika). Vier Amerikaanse dames ontmoeten elkaar in de finale van het dames-dubbel spel. Mej. Hart en mevr. Todd komen uit tegen mej. Brough en mevr. Dupont. A A kampioenschappen in Londen. Slechts van twee nummers van de A A A kampioenschappen in Londen werd Vrijdag de finale verwerkt. Het nummer kogelslin geren werd gewonnen door Drake uit Black pool met 49.11 m. en het nummer hink-stap- waargenomen door dr. J. J. Westenburg te sprong door Avery (Australië) met 14,11 m. I Bloemendaal. De minister van Sociale Zaken heeft de commissie geïnstalleerd, welke tot taak heeft op een aantal principiële punten advies uit te brengen over de vraag in hoeverre door wettelijke maatregelen de spreiding van het bezit over de grote massa des volks en een redelijke verdeling van het inkomen over de verschillende groepen der bevolking dient te worden bevorderd. Deze commissie staat on der leiding van dr. M. J, H. Cobbenhagen, hoogleraar aan de Katholieke Economische Hogeschool te Tilburg. De U.N.A.C. heeft tot dusverre uit Ne derland 400.000 gulden ontvangen aan vrij willige bijdragen. Voorts hebben 40.000 Ne derlandse families zich bereid verklaard tij delijk ondervoede kinderen uit het buiten land op te nemen. Ir. A. II. Boerma is benoemd tot regio naal directeur voor Europa van de Interna tionale Voedsel- en Landbouworganisatie. Ir. Boerma, die tot dusver regerings-com- missaris voor buitenlandse agrarische aan gelegenheden in Nederland was, heeft Don derdag zijn nieuwe functie te Rome aan vaard. Dr. Jos. J. Gielen, minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, heeft Vrij dagmiddag de tentoonstellingen „Romeins Nederland" en „Utrechts kunst van 650 tot 1650" m het Centraal Museum te Utrecht geopend. Tot advocaat-fiscaal bij het Bijzondere Gerechtshof te 's-Gravenhage, is benoemd mr. J. A. de Jong, griffier van het kanton gerecht te Alphen, tevens werkzaam op het Directoraat-generaal voor de Bijzondere Rechtspleging. Ir. L. A. II. Peters, de nieuw benoemde gouverneur van Curacao, is met zijn echt genote in Nederland aangekomen. Ir. Peters was voorheen als landbouwraad aan de am bassade te Washington verbonden. Ir. Peters zal veertien dagen in Nederland blijven voor het voeren van besprekingen. Dan keert hij terug naar Washington voor het afwikkelen van zijn zaken om zich van daaruit naar Curagao te begeven. Te Vught is in de leeftijd van 75 jaar overleden de heer W. van Beuningen, direc teur en president-commissaris der Steenko lenhandelvereniging te Utrecht. In de bossen by de Duitse grens te Venio werd een 29-jarige Duitser uit Görlitz bewusteloos gevonden. Hij is in het zieken huis te Venlo overleden, De politie vermoedt, dat de man illegaal over de grens gekomen is en slaags geraakt is met Nederlandse Het ligt in het voornemen van Prinses- regentes Juliana op Zaterdag 10 Juli de uit voering van het Jeugdspel in het Olympisch Stadion bij te wonen. De Engelse ambassadeur zal op 8 Juli aan een aantal Nederlanders „The ribbon of the King's medal for courage" uitreiken. Deze plechtigheid zal geschieden in de Rid derzaal te 's-Gravenhage. De prjjs van levertaan is met ingang van 8 Juli vastgesteld op f 1.20 per fles van 300 m3. inclusief fles (voorheen f 1,05). Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot ridder in dc orde van de Nederlandse Leeuw drs. A. B. Speekenbrink. Directeur-generaal voor Buitenlandse Economische Betrekkin gen bij het ministerie van Economische HAARLEM EN OMGEVING Mr. G. E. van Walsum, burgemeester van Delft, spreekt Maandagavond in het Wijkge- böuw van de Nederlands Hervormde Kerk, Gedempte Oude Gracht 104 te I-Iaarlem voor de Protestants Christelijke Werkgemeenschap in de Partij van de Arbeid. De heer E. Kupers, voorzitter van het N.V.V. spreekt eveneens Maandagavond op een meeting van de Partij van de Arbeid op het Pretori-aplein in Haarlem-Noord. 'Op een in Krasnapolskï te Amsterdam gehouden haarverfconcours werd de ereprijs behaald door de heer A. de Jong, dameskap per te Haarlem. De hper B. Boelen te Haarlem promo veerde magna cum laude aan de universiteit van Leuven tot doctor in de wijsbegeerte op proefschrift: „Eudaimonie en het wezen der ethiek". Donderdag 8 Juli zal in dc Kloppersin gelkerk te Haarlem een Kerkconcert worden gegeven, 'waaraan zullen medewerken Willy Rinnooy, sopraan, Frits van Bakergem, «fluit en Gerard Faber, orgel. Het programma ver meldt werken van: Bach, Handel en Reger. Voor de afd. Bloemendaal der Chr. Hist. Unie zullen Dinsdagavond 6 Juli in het Jeugdhuis spreken het oud-lid van de Tweede Kamer mr. Fr. baronesse Mackay- Katz te Heemstede over: „Wij vrouwen" en mr. W. F. Schokking, wethouder van Am sterdam, over „De dag van morgen". Waterpolo Waterpoloprogramma Het waterpoloprogramma van de Konink lijke Nederlandse Zwembond voor de week van 4 tot en met 10 Juli luidt: Maandag 5 Juli: 3e klasse afdeling B dames: DKR 2 DWT 2; Dinsdag 6 Juli: 2e klasse afdeling C dames: ADZ—VZV; 2e klasse afdeling D heren: ZARVZV: reserve 2e klasse A he ren: Haarlem 2Dolfijn 2: reserve 3e kl. E heren: de Zijl 3VZV 2; Woensdag 7 Juli: le klasse dames: DWRRDZ; 2e klasse af deling D dames: HDZ 2DWR 2; reserve hoofdklasse heren: HPC 2ZIAN 3; le kl. afdeling B heren: DWRNereus, Meeuwen HPC; reserve le klasse B heren: DWR 2 DJK 2; Donderdag 8 Juli: 2e klasse afd. C: dames: DWT—ADZ; 3e klasse afd. F dames: Hoofddorp 1—Haarlem 2; NereusHVGB; 2e klasse afd. D heren1 dAwDWT, VZV Futen; 3e klasse afd, C heren: Nereus 3 HVGB 4; reserve 3e ltl. E heren: VZV 2 DWR 3; Vrijdag 9 Juli: le klasse dames: RDZDWR; reserve klasse B heren: HVGB 2—HPC 3. Cricket Cricketprogramma Het programma van de Nederlandse Cric ketbond luidt voor Zondag: eerste klas: HBS Haarlem; Quick (N.)HCC 1; PWRood en Wit; VOC—Hermës-DVS; VRA—ACC Tweede klas: ExcelsiorCVHW; Haarlem 2—VUC. Derde klas: Rood en Wit 3—VVV 2; VVV 3Haarlem 3. Heemstede ZONDAGSDIENSTEN. De Zondagsdiensten voor artsen worden waargenomen door: Dr J. Reurink, Aer- denhoutsduinweg 8. tel. 26035: Dr J. Laeijendecker, Raadhuisplein 9, tel. 28103; Dr A. G, Degenaar. P. de Hooghstraat 11, tel. 19920 Geopende Apotheek: Apotheek Schots man, Binnenweg 206—208, tel. 28320. Bloemendaal ARTSENDIENST. artsendienst wordt Zondag 4 Juli

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 6