Haarlems Dagblad stv, Achter motoren „Het land blijft aan de boeren", verklaart Tsjechische premier Conferentie van vier leverde geen enkel resultaat op Volledige breuk tussen Albanië en Joegoslavië Skymaster m botsing met RAF vliegtuig Weerbericht 1 62e Jaargang No. 1898o Bureaux: Grote Houtstr 93, Tel Adv en Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, TeL 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel 12713. 10132 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Maandag 5 Juli 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50 Postgiro 273107. Adverttarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem HET GOUDEN JUBILEUM van Kor^iklijke Nederlandse Automobiel Club he>mnert aan de kinderjaren van de auto en haar moeizame verovering van een positie in Nederland. Gemakkelijk is het niet gegaan en de K.N.A.C. heeft daar bij hardnekkige bijstand moeten leveren. Als men aan de pioniers van het automo bilisme denkt en aan de zonderlinge vehi kels waarin zij zich poogden voort te spoe den en die zo vaak dienst weigerden, beseft men opnieuw dat hun moeilijkheden zich volstrekt niet beperkten tot de technische feilen van hun rijtuigjes-zonder-paarden. Ik noem ze maar zo, want daar leken die eerste dingen met grote achter- en kleine voorwielen het meest op. De wegen in ons geliefde vaderland waren geenszins op het nieuwe vervoermiddel berekend, boeren maakten daar gebruik van door het met hun hooiwagens de voortgang te beletten, baldadige jeugd poogde het te beschadigen en de overheid remde het met invoerrech ten, belastingen, later met vertragingen in de wegenbouw zoveel mogelijk. Nederland toonde zich in het einde der negentiende en het begin der twintigste eeuw erg pro vinciaal en afkerig van zoiets nieuws. Mis schien kwam de auto te gauw na de fiets wij worden aan dit geringe tijdsverschil herinnerd doordat de 65e verjaardag van de A.N.W.B. samengevallen is met de 50e van de K.N.A.C. Maar vijftien jaar verschil in leeftijd dezer bonden! En het vliegtui; is weer zo snel op de auto gevolgd. De auto is evenals de fiets met sportprestaties, lei dend tot een groeiend toerisme begonnen; in de loop der jaren heeft bij beide het gebruik voor commerciële en andere nut tige doeleinden het weer ver van het toe risme gewonnen. „Rijden voor plezier" was al vóór de oorlog, ook bij de auto, een be zigheid geworden die ver achteraan kwam bij het nuttigheids-gebruik en belangrijk minder benzine verslond. In de huidige omstandigheden ondervindt de regering dat bij haar streven om het benzineverbruik te verminderen. Door vergunningen voor auto-rijden op Zondag tot het minimum te beperken heeft zij het rij den-voor-genoegen wel voor het leeuwendeel uitgeschakeld. Maar in verge lijking met het enorme gebruik voor nut tigheids-doeleinden op de weekdagen kan de besparing op het benzine-gebruik niet veel betekenen. De term „luxe-auto", vroe ger zo algemeen, raakt al in het vergeet boek. Het is tegenwoordig gewoonte van „personenauto's" ter onderscheiding van vrachtauto's te spreken; de eerste categorie is bovendien ver in de minderheid geraakt en het denkbeeld om onder een „weelde belasting" de auto te laten vallen heeft verwondering gejvekt. Wie uit weelderig heid een auto zou willen houden zou er trouwens niet eens vergunning voor krijgen. In haar moeizame groei-periode heeft de automobiel ik mag het niet vergeten bij het herinneren aan de belemmeringen, die de overheid haar jarenlang in de weg heeft gelegd grote moeite gehad om haar snel heid te ontwikkelen. Talloze gemeente verordeningen remden haar; dorpsgemeen teraden beijverden zich om haar tot een „snelheid" van tien of vijftien kilometers terug te brengen. Veldwachters met stop watches verstopten zich achter bomen om tijd op te nemen op een gemeten en ge markeerde afstand van 200 m. Dat waren de „autovallen", waartegen de organisaties van het toerisme felle actie voerden. Zodat wij zelfs de tijd hebben gekend, waarin zij kleurig geschilderde waarschuwingsborden lieden plaatsen bij de grenzen van gemeen ten, die er vallen op nahielden. Op die borden was een veldwachter afgebeeld, knielend achter een boom. En ervaren automobilisten kenden de preciese plaatsen van de vallen zo goed, dat zij met tweemaal de veroorloofde snelheid tot middenin zo'n val plachten te rijden om dan'plotseling te stoppen. Zodat des veldwachters tijdopne- ming mislukte. Soms kwam hij, tot vreugde van de autorijders, dan teleurgesteld van achter zijn boom te voorschijn. Dat gebeurde in de jaren der ergste tegenstelling. Later werd het beter. De snelheidsbeperkingen werden minder straf, in de meeste plaatsen paste men ze alleen nog toe als iemand het bepaald te bont maakte en de algemene verbetering in de verhouding tussen politie en publiek, be gonnen in de steden en nog steeds groeien de, deed ook heilzame invloed gelden. Trouwens: de verkeerspolitie ontstond en het automobilisme oogstte daar zijn voor deel bij. Zij bleek noodzakelijk en verwierf zich het eerst in Amsterdam een repu tatie van niet alleen bekwaam maar ook tactvol beleid. Dit K.N.A.C.-jubileum is tevens een soort jubileum van het automobilisme en dus is dit geen gelegenheid om over de tekort komingen van autorijders te beginnen. Op zo'n moment moet men de zaken vooral uit hun oogpunt bekijken. Het heeft mij wel getroffen dat op de jaarvergadering van de A.N.W.B. de 86-jarige Edo Bergsma, die 52 jaar voorzitter van deze Bond is geweest, een pleidooi voor het luchttoerisme heeft gehouden. Hij heeft de Bond aangespoord ervoor te werken, want het is het toerisme van de toekomst. De minister van Finan ciën zal dit wel haastig in zijn zakboekje genoteerd hebben. Weeldebelasting op vliegtuigenDie komt. Als .de tijden ee'^t maar wat beter worden. De Comités voor Autotochten voor Ouden van Dagen zullen zich ti'ouwens moeten gaan afvra gen, of zij niet een beetje ouderwets gewor den zijn en of het geen Vliegtochten moe ten worden. De tijd schijnt er rijp voor. R. P. „Het Duitse gevaar is nog geenszins bedwongen" Vincent Auriol, president der Franse re publiek, heeft in Straatsburg een rede ge houden, waarin hij een uitvoerige beschou wing gaf over de veiligheid van Frankrijk in het licht van het Duitse vraagstuk. „In tegenstelling tot een teveel verspreide me ning, is het verslagen Duitsland niet zwaar getroffen in zijn industriële macht. Het bijna onaangeroerde Duitse industrie- potentieel mag niet in handen gelaten worden van hen, die zich daarvan op zekere dag opnieuw kunnen bedienen om de vei ligheid van alle naties te bedreigen. Het is daarom, dat Frankrijk onvermoeid zal voortgaan te trachten voor het Ruhr- bekkerr internationale controle te doen aanvaarden, welke alleen een werkelijke waarborg is voor de onmiddellijke veilig heid", zo zeide Auriol. OOK GIJ, ZAPOTOCKY.....? Geen Kolchozen naar Sovjet voorbeeld Emigratie wordt toegestaan Zapotocky, de 'Tsjechoslowaakse minis ter-president, heeft Zondag in Praag ver klaard, dat niemand, die niet voor de repu bliek wil werken, verhinderd zal worden te emigreren. Er wordt een order opgesteld inzake hervatting der emigratie en het uit geven van emigratiepaspoorten, aldus Zapotocky. Hij zeide, dat niemand behoefde clandestien te vluchten. „Alleen zullen wij onze grens verdedigen, zodat geen verrader ooit kan terugkeren". Hij sprak voorts geruchten tegen, dat in Tsjechoslowakije collectieve boerderijen zouden worden ingesteld, en dat boeren van het ontvangen stuk land beroofd zou den worden. „Hier zal het land altijd blij ven behoren aan hen, die het bewerken", zo zeide hij met naadruk. Volgens Zapotocky wordt in brede kring aangenomen, dat de critiek van de Comin- form op maarschalk Tito wat betreft het handhaven van landeigenaars op hun boerderijen ook op de communistische partij in Tsjecho-Slowakije van toepassing is. „Hoewel het land in kleine stukken is verdeeld, heeft de regering hier, verre van het kapitalisme uit te bannen, duizenden nieuwe kapitalisten in het leven geroepen in de vorm van landbezittende boeren", al dus Zapotocky. Volgens waarnemers te Praag zou men uit deze verklaring kunnen con cluderen, dat Tsjecho-Slowakije zijn eigen nationale „landhervormingspoli- tiek" volgt en zich geen van buiten af gedicteerde politiek laat opleggen. Zapotocky heeft echter de weg open gelaten voor wijzigingen door te zeg gen, dat de boeren zelf moeten beslis sen, wat de doelmatigste wijze van organisatie is voor de landbouw. Naar aanleiding van de aankondiging van de hervatting der emigratie wordt er op gewezen, dat drie maanden lang strenge grenscontrole is toegepast, waarbij de vei ligheidspolitie 2000 personen heeft ge arresteerd, die getracht hebben clandestien de grens over te komen. Naar verluidt zou- De heer A. H. Gerhard overleden De laatste der „Twaalf Apostelen" van de S.D.A.P. In de ouderdom van ruim negentig jaar is in Bakkum overleden de heer A. H. Ger hard, de laatste der „Twaalf Apostelen", die destijds de S.D.A.P. hebben opgericht. De heer Gerhard werd opgeleid voor het onderwijs en was reeds op 24-jarige leeftijd hoofd van een school in Amsterdam. Hij werd spoedig een bekende figuur in socia listische- en vrijdenkerskringen. Hij was vrijdenker, doch verwierp het anti-gods dienstige negativisme en erkende de grote waarde van de religie. Eerst in 1913, toen hij 55 jaar was, gaf hij toe aan de op hem uitgeoefende drang om zich beschikbaar te stellen voor het lidmaatschap van de Twee de Kamer. In dat jaar werd hij Kamerlid en tevens lid van de Provinciale Staten van Noordholland. In 1916 werd hij lid van Gedeputeerde Staten van Noordholland. Tot 1931 bleef hij lid van de Tweede Kamer; in 1935 trad hij als gedeputeerde van Noor^holland af. Zeer veel heeft de heer Gerhard gedaan voor de verbetering van het onderwijs en voor de opvoeding van de jeugd. Tal van publicaties van zijn hand zijn op dit gebied verschenen. In de openbare lichamen, waar in hij zitting had, luisterde men gaarne naar zijn redevoeringen. Hij was een veel zijdig man, die altijd op een geestige en originele manier zijn mening wist te zeg gen. Zo verklaarde hij op zijn negentigste verjaardag, toen men hem in Amsterdam op grootse wijze huldigde, dat hij voor de •est van zijn leven zou trachten, alle goede eigenschappen te ontplooien, welke de tal rijke sprekers bij deze huldiging hem had den toegeschreven. Op Donderdag 8 Juli zal zijn stoffelijk overschot te Westerveld na aankomst van trein 13.09 uur worden verast. den er 4000 personen in geslaagd zijn het land zonder paspoort te verlaten. Volgens het Tsjechoslowaakse vluchtelingencomité in Frankrijk hebben echter ongeveer 15000 vluchtelingen Tsjechoslowakije verlaten van het ogenblik af dat de communisten aan het bewind kwamen. „Hoffmandruppels" voor Nederland Paul Hoffman, de administrateur van het Marshallplan, heeft medegedeeld, dat Nederland een nieuwe toewijzing heeft ge kregen van 6.156.045 dollar, namelijk 4.348.945 dollar voor aankoop van tarwe, 1.275.000 dollar voor tarwemeel, 400.000 dollar voor tabak en 132.100 dollar voor veekoeken. Dr. Beel sprak over de Indische kwestie „Men ziet teveel de moeilijk heden, welke het doel niet raken" Minister-president Beel heeft Zondag in Venlo een verkiezingsrede uitgesproken. Dr. Beel ging in op de bewering, dat het kabinet de trouw aan het vaderland niet in acht heeft genomen. Hij noemde dit las ter. Eén ding, aldus de minister-president, heeft gteeds vooropgestaan, namelijk het streven naar een duurzame band tussen Nederland, Oost- en West-Indië in een nieuwe staatkundige vorm, zoals die in de bekende Koninklijke rede in uitzicht is ge steld. „Wij hebben nu eenmaal met een ont wakend Aziatisme rekening te houden, zoals zich dat overal in Azië manifesteert". Dr. Beel noemde de oplossing van de pro blemen een kwestie van jaren, ook al was het vertrouwen reeds voor een deel terug gekomen en was het reeds mogelijk staat kundige hervormingen tot stand te brengen. Tenslotte verklaarde minister Beel dat men teveel de moeilijkheden ziet, welke de kwestie slechts onduidelijk maken, doch die het doel niet raken. Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagde de heer M. Beun voor het examen voor natuurkundig ingenieur. Arie van Vliet, sprintkampioen bij de profs, wacht zijn kans af in de strijd om het landskampioenschap sprint tegen J. A. J. Hijzelendoorn die bij de amateurs eerste werd. Hij kreeg de kans en liet haar niet ongebruikt. SOKOLOFSKI HANDHAAFT BLOKKADE De Russen hebben Zaterdagavond rond uit geweigerd de hongerblokkade van Berlijn op te heffen. Maarschalk Sokolofski, Russisch militair gouverneur in Duitsland, heeft een ge meenschappelijk verzoek daartoe van generaal Lucius D. Clay, de Amerikaanse gouverneur, generaal Sir Brian Robertson, de Britse gouverneur, en generaal Roger E. Noiret, de waarnemend Franse gouverneur, tijdens een conferentie in de woning van Sokolofski in Babelsberg, van de hand ge wezen. De drie Westelijke bevelhebbers hadden aan Sokolofski om onmiddellijke hervatting van het spoorweg-verkeer en het verkeer langs de hoofdwegen gevraagd. Een woordvoerder van het Amerikaanse militaire bestuur verklaarde tegenover de pers, dat de Russische bevelhebber geen verzekering wenste te doen ten aanzien van de heropening van de grens. Inmiddels wordt uit Washington ver nomen, dat de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk nota's aan Moskou voorbe reiden in verband met de voedselblokkade te Berlijn. Een hooggeplaatste persoonlijk heid zeide hierover, dat de nota's reeds nagenoeg voltooid zijn en een krachtige veroordeling van Ruslands houding vormen. De nota's stellen geen répresailles in het vooruitzicht, maar zullen Rusland voor het oog van de wereld brandmerken als het land, dat zelfs zover wil gaan als de uit hongering van twee millioen Berlijners om zijn doeleinden te bereiken. Het Duitse persbureau Dena (Ameri kaanse zóne) meldt, dat de Sovjet opperbe velhebber in Duitsland, maarschalk Soko lofski, een brief heeft gezonden aan de Amerikaanse militaire gouverneur, gene- •aal Lucius Clay, vlak na de besprekingen tussen de vier geallieerde opperbevelheb bers. Er is niets bekend omtrent de inhoud van Sokolofski's brief. Terwijl de politieke wolken na de ver geefse gang naar Babelsberg zich dichter dan ooit boven Berlijn samenpakken, brak de lucht Zondagmiddag voor het eerst sedert het begin van de voedselaanvoer door de lucht, waardoor Amerikaanse en Britse vliegers een record aantal vluchten konden uitvoeren. In de laatste 24 uur streken 161 Britse en 225 Amerikaanse vliegtuigen in Berlijn neer. In dezelfde tijd is de rivier de Havel herschapen in een basis voor watervliegtuigen, waarin heden ochtend de eerste Sunderland-reuzen zullen neerstrijken. 10 Sunderlands van de R.A.F. zullen van Hamburg uit een derde lucht- keten naar Berlijn smeden, de eerste 5 toestellen zijn daartoe Zondagmiddag in de monding van de Elbe gedaald. DE „SCHLAGETER" PASSEERT IJMUIDEN. De „Schlageter", het Duitse marine opleidingsschip, dat als herstelbetalings object aan de Braziliaanse regering is toe gewezen en dat door de IJmuidense sleep boot „Noordholland" uit Bremen is ge haald, passeerde vanmorgen om 11.30 uur de pieren van IJmuiden op weg naar Rio de Janeiro. Het woord is aan..... Carmen Sylva: Men houdt op kind te zijn op de dag, waarop men het woord plicht heeft leren kennen. Het onlangs tussen Nederland cn de Sovjet-Unie gesloten handelsaccoord is op 2 Juli in Moskou getekend. Albanezen zeggen alle overeenkomsten op en roepen hun vertegenwoordigers terug Uit Belgrado wordt gemeld, dat Albanië alle bestaande overeenkomsten met Joego slavië heeft opgezegd en alle Joegoslavi sche specialisten heeft aangezegd voor Dinsdag het land te verlaten. Albanië heeft de economische relaties met Joegoslavië per 1 Juli verbroken, aldus het Joegoslavische persbureau Tanjoeg. De Joegoslavische regering acht dit een een zijdige handeling, „in strijd met elk be ginsel van internationaal recht en eerbied vooj- internationale verdragen". Joegoslavië en Albanië hadden in 1946 een pact getekend, dat economische een heid tussen de twee landen beoogde. Radio Belgrado heeft de tekst uitge zonden van een niéuwe nota van de Joego slavische regering aan Albanië, waarin Joegoslavië de regering te Tirana verant woordelijk stelt voor de gevolgen, die eventueel uit de eenzijdige opzegging van de Albanees-Joegoslavische economische overeenkomsten zullen voortvloeien. De Duitse communistische partij heeft zich aangesloten bij de beschuldigingen van de Cominform tegen de Joegoslavische communistische partij. In een door het centraal secretariaat van de partij uitgegeven verklaring wordt na druk gelegd op „de gevaren, welke voort- Gevoelige nederlaag der Finse communisten Van de eerste naar de derde plaats in het parlement Volgens de voorlopige resultaten der Finse verkiezingen hebben de uiterst-linkse Volksdemocraten 13 van de 51 zetels, waarmede zij in het oude parlement de grootste vertegenwoordiging bezaten, ver loren. Zij zullen in het nieuwe parlement op de derde plaats komen. De Agrarische Partij, die voorheen 48 zetels had, heeft acht zetels er bij gewon nen en staat vooraan, gevolgd door de sociaal-democraten, die zeven zetels ge wonnen hebben en in het oude parlement ook 48 zetels telden. De voorlopige cijfers der zetelverdeling zien er aldus uit: Agrarische Partij 56 zetels (voorheen 48); Sociaal-Democraten 55 ze tels (48); Volksdemocraten 38 zetels (51) Conservatieven 30 zetels (29); Zweedse Volkspartij 15 zetels (15); Liberalen 6 zetels (9). Het sociaal-democratische blad „Suo- men Socialdemokraatti" schreef: „De com munistische gangsterpolitiek heeft geen vrucht gedragen en wanneer men het Finse volk genoegzaam kent en zich bewust is van de democratische geest, die in het volk leeft, kon men eigenlijk niets anders ver wachten. De communisten hebben het recht met voeten getreden en plukken thans de wrange vruchten van hun politiek. In 1945 hadden zij de omstandigheden met zich." Het blad wijst er op, dat het resultaat van de verkiezingen alleen invloed zal uit oefenen op de Finse binnenlandse politiek en niet op de buitenlandse betrekkingen van het land. „Wij moeten trachten onze verhouding tot de Sovjet-Unie zo goed mogelijk te houden en met haar evenals met de andere landen goede betrekkingen te onderhouden." Beide brandend neergestort39 inzittenden omgekomen Zondagavond is een Skymaster van de Scandinavische luchtlijnen, die via Kopen hagen van Stockholm kwam, nabij het vliegveld Northolt te Londen in botsing gekomen met een „York"-toestel van de R.A.F. Beide vliegtuigen zijn geheel uitge- Passagierslijsten Willem Ftiiys" en Sibajak Op onze bureaux liggen ter inzage de passagierslijsten van de „Willem Ruys" en de „Sibajak", welke respectievelijk op 12 en 14 Juli uit Indië in Rotterdam worden verwacht. Ais protest tegen de ontoereikende rantsoenen hebben nu ook de studenten in de oude Duitse universiteitsstad Heidelberg een „honger-demonstratie" gehouden waarbij na tuurlijk ook de studentikoze noot niet ontbrak, getuige vele der meegevoerde draag borden. „Honger?" vraagt een van deze, „dan de ambtsschimmel slachten!" Dinsdag Zesmogendheden- besprekingen te Washington Over militaire steun der V.S. aan West-Europa Te Washington wordt vernomen dat de lang verwachte besprekingen met de zes mogendheden over deelneming en onder steuning van een West-Europees militair verbond door de V.S. Dinsdag te Washing ton zullen beginnen. De ambassadeurs van Engeland, Frankrijk, Nederland en België en de gezant van Luxemburg zullen hun landen vertegenwoordigen bij deze bespre kingen met Marshall en Lovett, resp. mi nister en onderminister van buitenlandse zaken, en andere functionarissen van dit ministerie. De besprekingen zullen in de aanvang een officieus karakter dragen. Nadat men het over het programma prin cipieel eens zal zijn geworden, zal in mili taire besprekingen over de juiste grootte van de Amerikaanse hulp beslist worden. Men verwacht, dat het programma op zijn vroegst in het eerste kwartaal van 1949 vastgesteld zal zijn. Dan zal het Congres het moeten goedkeuren en stemmen over het ter beschikking te stellen aantal dollars. brand en alle inzittenden, 39 personen, kwamen om het leven. Er waren geen Ne derlanders onder de slachtoffers. Aan boord van de Skymaster bevonden zich 32 personen. De lijken waren afschu welijk vermin'ct. De York vervoerde zeven personen, onder wie sir Edward Gent, hoge commissaris voor de federatie van Malakka die uit Colombo kwam om met de rege ring overleg te plegen over te nemen stap pen naar aanleiding van het verzet in Ma lakka. De „York" had bijna een uur boven het vliegveld rondgecirkeld zonder te kunnen landen wegens slecht zicht. De botsing ge schiedde kort nadat de Skymaster had ge seind, naar Amsterdam terug te zullen vliegen, daar hij eveneens wegens het slechte weer niet kon landen. Beide toe stellen kwamen niet ver van elkaar bij een boerderij neer. Het blussingswerk werd bemoeilijkt doordat 't dichtstbijzijnde wa ter drie km ver weg was. In de omrin gende bomen hingen na de ramp flarden van kleren en wrakstukken. GRIEKSE KAMER KEURT VERDRAG MET AMERIKA GOED. De Griekse kamer heeft na een woelig debat, aldus meldt het Franse persbureau A F.P., haar goedkeuring gehecht aan het Vrijdag met de V. S. gesloten verdrag be treffende de uitvoering van het plan- Marshall. KOEL WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan- j. dagavond tot Dinsdagavond: - Veel bewolking met enkele verspreide buien. Wind tussen Noord en West of draaiend naar richtingen tussen Noord en West, matig, maar in de kuststreken tijdelijk vrij krachtis Koel weer. Zon op Maan op 4.28 uur. onder 21.01 uur 3.15 uur. onder 21.28 uur (Nieuwe maan) vloeien uit het veronachtzamen door de communistische partij van enig land van de banden met de Sovjet-communistische partij". Volgens de verklaring zouden vooraanstaande Joegoslavische communis ten te Berlijn propaganda aan het voeren zijn tegen de Cominform. Het Joegoslavische nieuwsbureau Tan- joeg heeft de geruchten tegengesproken, dat in Joegoslavië de staat van beleg zou zijn afgekondigd. In antwoord op berichten in buitenlandse bladen, dat Joegoslavië de besluiten van de Cominform niet bekend zou durven maken, verklaart het nieuwsbureau, dat de volledige tekst van de resolutie van de Com inform 30 Juni in „Borba" is afgedrukt. Het hoofdbestuur van de Joegoslavische communistische partij heeft alle commu nistische partijen, die- aangesloten zijn bij de Cominform, uitgenodigd afgevaardig den te zenden naar het vijfde congres van de Joegoslavische communistische partij op 21 Juli. Critiek Het Amerikaans persbureau „Telepress" te Praag publiceerde een bericht, volgens hetwelk op een bijeenkomst van commu nistische studenten te Belgrado critiek ge oefend zou zijn op de weigering van het centrale comité van de communistische partij om de bijeenkomst van de Cominform te Boekarest bij te wonen. June Cannan, die als correspondente van „Telepress" dit bericht had doorgegeven, heeft bevel gekregen Joegoslavië binnen 24 uur te verlaten. Zij weigerde het be richt te herroepen. De Tjechoslowaakse ambassade te Belgrado bood haar onmid dellijk een visum aan. Jhr. van Vredenburch „Invloed van Rijkseenheid zou fataal zijn" „Wij hebben de Renville-overeen- komst, die een onafhankelijk Indonesië garandeert, en die zowel door Neder land als door Indonesië is ondertekend. Slechts op die basis moeten naar mijn mening de onderhandelingen geschie den. Het zou fataal zijn als door de verkiezingen de regeringspolitiek zo gewijzigd zou worden, dat de Ryks- eenhcid-gedachte invloed zou krijgen. De ideeën van politici als Fenilletau de Bruyn en Weiter worden in Indonesië noch door de Nederlanders, noch door de Indonesiërs geapprecieerd." Aldus de vice-voorzitter van de Ne derlandse delegatie in Indonesië, jhr. H. F. van Vredenburch, Zondagavond bij zijn aankomst uit Batavia op het vliegveld Schiphol, in antwoord op een vraag van een der journalisten naar zijn mening over de verdere onder handelingen met de republiek. Over het doel van zijn komst naar Ne derland zeide jhr. Van Vredenburch: „Ik kom de toestand in Indonesië met de rege ring bespreken. De delegatie heeft nieuwe instructies nodig. De besprekingen zijn welisv/aar niet vastgelopen, doch zij gaan uiterst langzaam en wij zullen met nieuwe instructies moeten werken om snel tot een oplossing te komen." Over de recente actie tegen de rampok- kers in Tassikmalaja zeide jhr. Van Vre denburch, dat deze zaak van verschillende kanten wel ten zeerste is opgeblazen. Het gehele geval had niet veel om het lijf. Er waren te weinig troepen om het optreden der rampokkers te bedwingen. Inderdaad is het zo, dat er Japanners aan hebben mee gedaan. Ze traden op als leiders van kleine groepen, die van uit de bergen opereerden. Er waren er echter niet meer dan een 50- tal. In totaal zijn er 1500 a 2000 Japanners op republikeins gebied. Ook zijn er nog en kele honderden Duitsers. Het spreekt van zelf, zo meende jhr. Van Vredenburch, dat deze lieden moeten worden uitgeleverd. Of de Japanners in de republikeinse legers zijn ingeschakeld, kon hij noch ontkennen noch bevestigen. Hij gaf als zijn mening te kennen, dat zulks zeer wel mogelijk is, om dat zij militair goed geschoold zijn. Ook in technisch opzicht zijn de Japs ontwikkeld or. het is zeer goed mogelijk, dat ze in tech nische bedrijven onder republikeinse lei ding zijn ingeschakeld. Hef Butlinkamp In principe overeen stemming bereikt Mr. H. M. van Fenema. burgemeester van Zandvoort, mr. dr. A. W. Romkes, economisch-adviseur voor de Wederopbouw te Zandvoort en de architect Clim Meyer zijn Zaterdag uit Engeland teruggekeerd. Wij vernamen, dat in principe met de Butlin-maatschappij overeenstemming is bereikt over de stichting van een Neder landse N.V. die te Zandvoort een zomer- centrum zal gaan exploiteren. Butlin Ltd zal, behoudens toestemming van de Bank of England en de Nederlandse Bank, voor een belangrijk bedrag in deze onderneming deelnemen. De plannen van de heer Meyer hebben in Engeland grote waardering ontmoet. Wij vernamen nog dat de heer William Butlin voornemens is binnenkort een bezoek aan de badplaats te brengen om de situatie zelf in ogenschouw te nemen. Burgemeester van Fenema zou vanmid dag een bespreking met Gedeputeerde Sta ten hebben over deze aangelegenheid.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1